PDA

Виж пълната версия : НАРЕДБА № 13 ОТ 26 АВГУСТ 2016 - МНЕНИЯ



borislav aleksandrov
12.09.2016, 12:44
Според новата Наредба 13 в
Заключителни разпоредби
§ 2. В срок до един месец от влизане в сила на наредбата собствениците на пчелини с регистрирани животновъдни обекти подават допълнително информацията по чл.8, ал.4.

Чл.8. (1) Лицата, които извършват/възлагат растително защитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности с наземна и авиационна техника, в срок до 3 дни преди датата на третирането са длъжни да:
.........
(3) За целите на уведомяването по ал.1, т.1 Областната дирекция по безопасност нахраните (ОДБХ) предоставя на възложителя данни за връзка със собствениците на пчелини
(4) Данни те по ал. 3 съдържат настоящ адрес, мобилен телефони/или електронна поща и се съобщават в съответната ОДБХ от собственика на пчелина при регистрацията на животновъдния обект


т.е. до 9 октомври трябва да дадем тези данни - въпроса е къде?
Днес случайно минавах покрай ОДБХ и влязох да попитам - казаха ми че съм първия които пита подобно нещо и не знаят нищо по въпроса, а и защо трябва да го правя след като кмета на селото би трябвало да ме уведоми и да има данните. Отделно не видяха смисъл в това понеже при регистрацията на животновъден обект се дава телефон, адрес, емейл... и след малко чудене ме изпратиха да питам в растителна защита може би за там да трябва да се подава тази информация.
След това тъй като по път ми бе и областното Земеделие влезнах и там - Те имаха наредбата разпечатана но нямаха никаква идея дали имат някакво отношение за това освен за съставяне на комисията. И че за момента не могат да ми отговорят понеже съм първия които задава такъв въпрос....
От растителна защита също останаха изненадани (телефонен разговор) - казаха че трябва да попитат просто не знаят все още нищо по въпроса...
Да повторя въпроса къде се подава и трябва ли изобщо да се подава информация за телефон, емейл и т.н. след като повечето институции по една или друга причина разполагат с подобна информация....

tsc1
12.09.2016, 13:38
.......
Да повторя въпроса къде се подава и трябва ли изобщо да се подава информация за телефон, емейл и т.н. след като повечето институции по една или друга причина разполагат с подобна информация....
Принципно погледнато - трябва! Доста хора често си сменят телефонните номера , понякога се налага да се смени и мейл адреса. Ако наистина се спазва наредбата, нека се допълни и обнови базата данни с най-актуалната информация.
И нещо в кръга на шегата. Преди време в един зъболекарски кабинет прочетох следния надпис, закачен на стената: "Ако искате да бъдете обслужени качествено, отваряйте си широко устата":bigsmile:

borislav aleksandrov
12.09.2016, 15:04
Принципно погледнато - трябва! Доста хора често си сменят телефонните номера , понякога се налага да се смени и мейл адреса. Ако наистина се спазва наредбата, нека се допълни и обнови базата данни с най-актуалната информация.

Принципно погледнато си прав. Но това също е уредено - ако настъпи промяна в самата регистрация на животновъден обект имаш 7 дневен срок да подадеш писмено уведомление до ОДБХ и ветеринарния си лекар за промяната . Дори съществува НАРЕДБА № 10 ОТ 1 АПРИЛ 2015 Г. ЗА УСЛОВИЯТА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ И РЕДА ЗА ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА където това също е уредено в чл. 5, ал. 2, т. 2 - заедно с адрес и имена може да се промени и телефон и емайл ...

Mateev
12.09.2016, 15:31
Ако случайно не знаеш, 90% от пчеларите въобще не знаят, че има някакви си официални хартийки, наречени Закони и Наредби. А от останалите 10%, които ги знаят, 90% от тях никога не са успявали да ги изчетат до края, защото ги заболява главата ........ :) А от тези 10% от 10% (тоест 1%), които все пак са ги изчели, 90% вече не помнят какво точно пише в тях.

Може би с пчеларското законодателство наистина са наясно само 0.1% от всички заинтересовани по въпроса, като служителите на държавните институции не са сред тези хора (сред този 0.1%).

tsc1
12.09.2016, 15:45
В конкретния случай с Наредба 13 би трябвало да има силна мотивация органите и хората, от които зависи известяването за пръсканията да имат вярната и актуална информация за координатите на пчелините и способите за връзка с пчеларите. Въпрос на мърльовщина е в такъв случай да не го направиш.

Sakar
12.09.2016, 16:39
Тук се имат предвид данни за връзка за целите на уведомяването при пръскания, при което не е задължително данните да съвпадат с данните за връзка, които се посочват при регистрацията на животновъдния обект. Предполагам при регистриране на нови обекти вече ще се изисква посочване на данни, конкретно за това уведомяване като отделна графа.
Въпросния параграф 2 касае хипотезата на вече регистрирани животновъдни обекти.
И тъй като тези данни се предоставят на възложителите на растителнозащитна, дезинфекционна и дезинсекционна дейност от ОДБХ, то логично следва да се подават до ОДБХ.
Нормално е в ОДБХ да не са наясно, даже ще се учудя, ако там има някой, който е изчел Наредбата от край до край.