PDA

Виж пълната версия : Питане за район?



Valbee
09.09.2016, 16:12
Здравейте колеги ,нов съм във форума ,абсолютен аматьор и начинаещ в пчеларството .Искам да Ви помоля да ми дадете информация за района около Благоевград и по точно махалите на село Хърсово ,дали има хубава паша и дали се вади доволно мед .Аз имам земя там и мисля да сложа няколко кошера там .Района е горист и ливаден .Не познавам нито един пчелар от този район и за това пиша тук ,някой ако може да даде инфо.Освен това според Вас как е по добре да се стартира с 1 или повече кошери.

kapanec
09.09.2016, 16:34
Най добре е да се по разходиш до там и да обиколиш района и сам да прецениш.На други пчелари не се доверявай ,ще ти кажат каквото им е удобно вяра да им нямаш много много.По лъжливо и завистливо племе от пчеларите не съм виждал.Пожелавам Ви много успех в начинанието и два пъти повече старание и четене.

бат тянко
09.09.2016, 17:31
В никакъв случай, не започвай с един кошер! Минимум два. Успех в начинанието!

borislav aleksandrov
09.09.2016, 18:30
Според познат които има пчели някъде край Благоевград - 5-15 кг на кошер а рекорда му бил 1 тенекия от кошер. Дали е вярно нямам представа.

Юрий Цветков
10.09.2016, 13:09
Борка, вероятно е вярно, но какво от това. Зависи каква е целта на Valbee. Ако иска да си гледа пчели като хоби и да се наслади на труда си, няма причина да не опита. Но ако иска да има рентабилно пчеларство, като бизнес, това е съвсем друг въпрос.

Valbee
12.09.2016, 08:26
Здравейте, благодаря за отговорите .Целта ми е да изкарвам истински здравословен мед за мен си ,тоест нещо като хоби ,но не знам с колко кошера да започна .Вие казвате повече от един ,но не е ли много рисковано за начинаещ като мен .

delpi
12.09.2016, 08:57
Здравейте, благодаря за отговорите .Целта ми е да изкарвам истински здравословен мед за мен си ,тоест нещо като хоби ,но не знам с колко кошера да започна .Вие казвате повече от един ,но не е ли много рисковано за начинаещ като мен .


По-рисковано от това начинещ да започне с един кошер няма.

rumenggr
12.09.2016, 11:12
Здравейте, благодаря за отговорите .Целта ми е да изкарвам истински здравословен мед за мен си ,тоест нещо като хоби ,но не знам с колко кошера да започна .Вие казвате повече от един ,но не е ли много рисковано за начинаещ като мен .

Има няколко такива теми, с разискван точно този въпрос. Обяснено е с колко и защо да се почне. Така или иначе ще ти се наложи да четеш. Отдели време и ще получиш много отговори.

inio33
12.09.2016, 11:26
От теб зависи с какви финанси разполагаш но за лични нужди и хоби ти стигат 5 бр

Георги 1974
12.09.2016, 12:21
Като започнещ с пет то до де се усетиш стана ли 10 та и повече (ако почнеш с 5 купи си 10 сандъка) тия пчели са като мартенски зайци докато натрупаш знания и опит имат навика да се размножават.

Юрий Цветков
12.09.2016, 12:38
Като започнещ с пет то до де се усетиш стана ли 10 та и повече (ако почнеш с 5 купи си 10 сандъка) тия пчели са като мартенски зайци докато натрупаш знания и опит имат навика да се размножават.
Или да измрат. ;)

Валентин.
12.09.2016, 12:46
То се и услажда. Ще ти хареса да правиш отводки, майки. Тая година 2 тенекии мед, ще ядеш, ще почерпиш, ще продадеш. Догодина ще се замислиш за 4 тенекии.

Valbee
12.09.2016, 14:14
Благодаря Ви за отговорите ,започвам да чета .

Георги 1974
12.09.2016, 14:24
Аз имам на две места по 20ина кошера с отстояние 30км с различни паши. Тази година започнах да променям начина на отглеждане на пчелите едновременно и в двата пчелина на 100% тоест всичките бройки. Та сега началото на месеца отидох да ги попрегледам бегло да се ориентирам започнах от единият пчелин и останах очарован от резултата и си викам брей колко съм умен ама като отидох на другият пчелин като отворих няколко кошера вече не бях толкова умен.
Та според мен пашата около пчелина на около 3км. макс.до към 5км. е едно от най важните а може би и най важното нещо разбира се има значение здравословно състояние, бр.кошери - твой и около теб, знания и опит на пчелара и т.н. трябва да знаеш района около пчелина ти не можеш да се сравняваш с пчелари от други райони.