PDA

Виж пълната версия : КАКВА СИСТЕМА Е НАЙ-ПРОДУКТИВНА ЗА СЕВЕРОЗАПАДНИЯ КРАЙ?



mirro_22
27.08.2011, 14:08
Здравеите колеги,мисля че тази тема ще е от полза на много хора,които тепърва започват да се занимават с пчеларство в нашия край.
Дилемата е ДБ или ЛР. кошери са по-подходящи за северозападна България?
В моя случаи пашата е обилна-много дръвчета,поляни с магарежки бодил и др. диви разстения.Също така и 20дкра слънчоглед,към 15 дкра люцерина,5 дкра грозде и много цветя.
Но знаете какви зими и какви лета имаме,така че мисля че тук ще получа най-оптималния отговор-коя система ще е наи-отдачна според Вас?
ПП:Не пуснах темата в "начинаещи пчелари" или във "видове кошери",защото темата е конкретно за нашия край.
Благодаря Ви.

Юрий Цветков
27.08.2011, 20:39
Колега, моя пчелин е в равнината на около 100 м надморска височина. Десетина години работих и с двете системи заедно. В момента със само на ЛР. Дано да бъда разбран правилно. Аз съм "неделен" пчелар и за мен тази система е много по практична. От гледна точка на получени резултати, ако технологията на работа с различните модели кошери се спазва, то добивите почти не се различават. Но при ДБ се постигат с 2-3 пъти повече труд.

Пеньо Лазаров
28.08.2011, 11:34
Колега аз пчеларствам в балкана в гр.Берковица не съм пчеларствал с други системи кошери освен ДБ ,но съм чел много и за корпосните системи дори съм ходил да помагам на колеги които гледат кошери от с-мите. ЛР и Фарар и съм остановил ,че за нашия регион най-добрата с-ма.кошери са 10 рамковите ДБ кошери. Защото бързо се развиват за акациевата паша която е много важна за нас,вади се монофлорен мед,магазините са им много по-леки от корпос ЛР,по-хубаво и с по-малко мед зимуват и системата се е утвардила за региона ни в който пашата е ранна и слаба.

Evgeni Petkov
28.08.2011, 12:41
Lazrov точно е така! Ти и в прав текст изказа единственият, но сериозен недостатък на ЛР система-тежкия пълен ЛР корпус/ досега някак се премълчаваше че 25-30 кг. си е тежичко/. Затова вече пчеларите на ЛР система по неволя взеха да използват и магазин за да си помагнат при пашите и зазимяването. И yuri също е прав- повече е работата при ДБ. Затова обобщено на шега бих препоръчал wink; - ако сте млади и силни - чисти ЛР- кошери, а ако разполагате с повече време и не ви е до "вдигане на тежести"- 10 рамкови ДБ.

Пеньо Лазаров
28.08.2011, 18:01
Колега зависи от района ако си покрай дунав и пашата е обилна и да има слънчоглед и рапица или с всичките практикуваш подвижно пчеларство да съгласен съм ЛР е най-подходящата с-ма.кошери ,ама ако си като мен в балкана с 2 главни паши акация и липа и акацията ако я изпуснеш или след липата нямаш подържаща паша умираш ,прав затова предпочитам 10рамковия ДБ кошер.

Юрий Цветков
31.08.2011, 21:35
Валка, в "развитите" в пчеларско отношение страни, където основния доход на пчеларите е от опрашване ( за което много наши колеги "жадувано лелеят"), всички работят с ЛР. Едва ли ще предпочетат този вариан, ако е по-труден . wink;

Станко Ставров
01.09.2011, 07:22
Здравеите колеги,мисля че тази тема ще е от полза на много хора,които тепърва започват да се занимават с пчеларство в нашия край.
Дилемата е ДБ или ЛР. кошери са по-подходящи за северозападна България?
В моя случаи пашата е обилна-много дръвчета,поляни с магарежки бодил и др. диви разстения.Също така и 20дкра слънчоглед,към 15 дкра люцерина,5 дкра грозде и много цветя.Но знаете какви зими и какви лета имаме,така че мисля че тук ще получа най-оптималния отговор-коя система ще е наи-отдачна според Вас?
ПП:Не пуснах темата в "начинаещи пчелари" или във "видове кошери",защото темата е конкретно за нашия край.
Благодаря Ви.

Приятелю обилна паша според мен означава друго.Овощните дървета създават добра подкрепителна паша за развитие на семействата рано пролетта, но не мога да ги нарека обилна паша.Обилна паша е акациевата ако присъствието на този медонос е масаво около пчелина.Обилна паша е рапицата, която е преди акацията.След акацията обилна паша е липата като условието е същото за масово присъствие на вида.След нея е слънчогледа, магарешкия бодил с присъствие на медоносите от порядъка на стотици декари.Това за мен е обилна паша.Ако всичко това го има около пчелина ти на твое място бих избрал Корпусна система на пчеларстване.Три мен пашите са две - акация и липа.Тази година имаше и ливадна, тя е по-слаба и продължителна ако валят дъждове.Няма ли влага тази паша изчезва.Аз работя основно с 12р ДБ кошери с дълбоко дъно с 2 магазина и съм доволен от работата с този вид кошер.Тази и миналата година реализирах отлични добиви поради равни други условия.Избора на технологията на работа е личен и тряба след внимателно обмисляне да го вземеш сам.Трудно се сменя технологията на работа после.Желая ти успех.

pa4o
01.09.2011, 09:11
Колега зависи от района ако си покрай дунав и пашата е обилна и да има слънчоглед и рапица или с всичките практикуваш подвижно пчеларство да съгласен съм ЛР е най-подходящата с-ма.кошери ,ама ако си като мен в балкана с 2 главни паши акация и липа и акацията ако я изпуснеш или след липата нямаш подържаща паша умираш ,прав затова предпочитам 10рамковия ДБ кошер.

С ЛР подвижното е трудно....
Лежаци или ДБ за подвижно . или ДБ с ЛР магазини.... Вальо, аз съм на подвижно с ДБ и ЛР. Във всички случай твърдя, че е по лесно с ЛР. За лежаци и дума не може да става.За мен , / а аз съм на 55 години/ най добрия вариант е ЛР - два плодникови корпуса и три ДБ магазина въху тях за мед.ДБ - СЪЩО СТАВАТ, но е хубаво да са 10-таци /макар, че аз съм с 12-сетки -ама такива имам./ Забравих да спомена , че подвижното ми е на платформи.

kando
01.09.2011, 10:33
Споко Вале - то приказваш, приказваш,обясняваш, файда йок ..... а па сега в момента, голем зор ми се натискат разни дори непознати колеги, да дойдели да видели, как съм направил подвижно с лежаци и защо съм заплюл всички други системи за подвижно .... ами защо, защото съм пробвал, защото съм мислил, само с чакане и спорене, и четене на книги/ форуми, гледане на филмчета, посещения на лекции и сбирки, не става иска И работа, даже основно това се иска, после идва мисленето, а след това всичко останало.

jordanov
01.09.2011, 11:09
Въпрос към Пачо - за ЛРите ползваш ли помощник ?

Пеньо Лазаров
01.09.2011, 11:31
Колеги ходил съм в Испания и Гърция там кошерите са им ЛР но 70 процента са им на един корпус и както разбрах повече от 2 не слагат ,сигурно и в другите страни така правят е аиде кажете ми това силни кошери ли са?Нека си признаят колегите които гледат кошер ЛР ,че повече от 2 максимум 3 корпуса ЛР не слагат и вадят мед от втория и третия корпус.И недейте заблуждаваите младите пчелари, че това е най-добрия кошер.Кошера който се е доказал повече от 100 години за нашите геогравски ширини е кошера ДБ.

pa4o
01.09.2011, 12:17
Въпрос към Пачо - за ЛРите ползваш ли помощник ? Когато имам помощник - ползвам, когато нямам - не.Но мога да се оправя и без помощник.

gojyto_
01.09.2011, 13:08
То добре развито за да събира мед,ама то и в 12 рамков като стане на 10 рамки пак 6те е говото да събира мед.Не е ли така ?
А колкото до предното мнение на колегата за ЛР.Аз незнам какво пове4е иска6 от 3 корпуса ЛР и да вади6 мед от 2 и 3 корпус.Ти и от първи ли иска6 да вади6?Даже първите си ЛР ги правих 12 рамкови на 3 корпуса и са ми и по удобни но тва е друг вупрос.А колкото до гърците с техните 4укари не им трябват и пове4е от 2 корпуса.То и 10 да сложи 6те са празни.Ела сега на пчелина ми и да види6 колко мед съм оставил на МК-тата и колко имат десятките ДБ.Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.

pa4o
01.09.2011, 13:22
Споко Вале - то приказваш, приказваш,обясняваш, файда йок ..... а па сега в момента, голем зор ми се натискат разни дори непознати колеги, да дойдели да видели, как съм направил подвижно с лежаци и защо съм заплюл всички други системи за подвижно .... ами защо, защото съм пробвал, защото съм мислил, само с чакане и спорене, и четене на книги/ форуми, гледане на филмчета, посещения на лекции и сбирки, не става иска И работа, даже основно това се иска, после идва мисленето, а след това всичко останало. Кандо, уважавам мнението ти , защото ти практикуваш поидвижно и на теб така ти е удобно да работиш.Вероятно си си направил някакви удобства и ти е лесно. На мен пък ми е лесно с ЛР и ДБ . Аз също като теб си имам начини на работа и на мен също ми е удобно. Не мога , обаче да приема хора, които никога не са правили нещо да съветват и да пишат компетентни мнения по тия въпросди. И да дават акъл на повече от 1000 човека във форума. Ако някой се е засегнал да ме извини.

jordanov
01.09.2011, 13:40
Пачо , благодаря . Навремето размишлявах точно върху такава конфигурация , но не ми се връзваха сметките .
Към Миро22 - надявам се вече всичко ти е ясно , действай ! Вариантите ти са : ДБ- 6, 8, 10, 12 рамков /аз имам и 11 рамков и много ми харесваhttp://www.pic4ever.com/images/171.gif / с 1, 2, 3 магазина или втори плодник ; лежак до 24 рамки или колкото му сложиш ; ЛР- 8, 10, 12 рамков с 1- 5 корпуса ; с первази или без ; подвижно или стационарhttp://www.pic4ever.com/images/4fvgdaq_th.gif Успех ! И побързай с избора докато не са се включили колегите дето имат тръвниhttp://www.pic4ever.com/images/4.gif

Пеньо Лазаров
01.09.2011, 13:56
Колега gojyto аз от плодника не вадя грам мед,магазина сега го слагам под плодника с 3-4 пити мед така той служи за подхранване и за дълбоко дъно през зимата,а за ЛР нали приемаме първите два корпоса за плодник защо трябва да се вади меда от тях и ако не се развие кошера на трети корпус не трябва да се вади мед от този кошер,а и ти докато напълниш 2 корпуса с пчели и пило аз вече съм извадил 1 магазин с мед.

Nic
01.09.2011, 14:07
Колега gojyto аз от плодника не вадя грам мед,магазина сега го слагам под плодника с 3-4 пити мед така той служи за подхранване и за дълбоко дъно през зимата,а за ЛР нали приемаме първите два корпоса за плодник защо трябва да се вади меда от тях и ако не се развие кошера на трети корпус не трябва да се вади мед от този кошер,а и ти докато напълниш 2 корпуса с пчели и пило аз вече съм извадил 1 магазин с мед.

Сега не поставяш ли ленти против вароатозата, ами като поставяш магазина с питите под плодника и при наличие на препарат за третиране (ленти варотом, варостоп или там каквото ползваш)няма ли опасение остатъци от препарата да попаднат и на питите от магазина, и от там в меда. Незнам дали съм прав и за това питам, тъй като аз съм абсолютно начинаещ.

pa4o
01.09.2011, 15:21
Пич си pa4o. Жив и здрав. Оставям ти форума свободен а даване на акъл. То аслъ аз пчели къде ли съм виждал. Много рядко пиша във форума. Акъл на никого не давам. Обикновено си казвам само мнението по въпроса, базирано на собствен опит, а не дочуто от тук- оттам. Не ми се сърди, ако неволно съм те обидил.

Пеньо Лазаров
01.09.2011, 15:37
Няма проблеми с лентите меда който е в магазина го пренасят в плодника и го изяждат през зимата, а и да не го изядът аз от плодника не вадя мед.По този начин питите се съхраняват най-добре през зимата.

Ангел Йосифов
01.09.2011, 17:12
.Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.И аз имам дб с неподвижни дъна,но от магазините свалят долу.Върху плодника слагам платно с малка дупка отгоре магазина,като надраскам 2-3пити смед.Свалят бавно,горе доло за около 40-50дена.Майката няма как да се качи горе пък и по този начин пчелите си пазят питите от молеца.

salash
01.09.2011, 20:51
Мда... по-лесно е да ги ротираш :D

kando
01.09.2011, 20:56
А па за мене е магия някои хора, как гледат кошери - без значение с коя система, учудвам се на некви неща, които никога не съм срещал ... та както се вижда и аз се уча ;)

Юрий Цветков
01.09.2011, 21:57
Колеги ходил съм в Испания и Гърция там кошерите са им ЛР но 70 процента са им на един корпус и както разбрах повече от 2 не слагат ,сигурно и в другите страни така правят е аиде кажете ми това силни кошери ли са?Нека си признаят колегите които гледат кошер ЛР ,че повече от 2 максимум 3 корпуса ЛР не слагат и вадят мед от втория и третия корпус.И недейте заблуждаваите младите пчелари, че това е най-добрия кошер.Кошера който се е доказал повече от 100 години за нашите геогравски ширини е кошера ДБ.Колеги, сигурен съм, че всички от вас знаят колко голяма е разликата от това да работиш само на стационарен пчелин и на подвижно. Всъщност разликата е преди всичко в оборудването, дори и когато се говори за една и съша система кошери.
Колега Лазров, за кошерите в Испания и Гърция си прав, а предполага знаеш и че причината е в субсидийте които получават за опрашване. На тях "медовици" не им трябват.

Подвижно може и с тръвни да се пчеларства (вижте как го правят египтяните с тръбните си кошери по река Нил), въпроса е кой с какво оборудване разполага. А и как е свикнал и предпочита да работи.

Nic
02.09.2011, 09:07
Няма проблеми с лентите меда който е в магазина го пренасят в плодника и го изяждат през зимата, а и да не го изядът аз от плодника не вадя мед.По този начин питите се съхраняват най-добре през зимата.


Въпроса ми беше не оставът ли остатъци от препарата от лентите по восъчните пити намиращи се в магазина поставен отдолу, а не само по меда.
Ако през лятото си ползвал по-вече магазини 2,3, всичките ли поставяш отдолу под плодника за зимуване?

Nic
02.09.2011, 09:11
.Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.И аз имам дб с неподвижни дъна,но от магазините свалят долу.Върху плодника слагам платно с малка дупка отгоре магазина,като надраскам 2-3пити смед.Свалят бавно,горе доло за около 40-50дена.Майката няма как да се качи горе пък и по този начин пчелите си пазят питите от молеца.

Магазина го оставяш така до пролетта ли?

Nic
02.09.2011, 09:18
Колега gojyto аз от плодника не вадя грам мед,магазина сега го слагам под плодника с 3-4 пити мед така той служи за подхранване и за дълбоко дъно през зимата,а за ЛР нали приемаме първите два корпоса за плодник защо трябва да се вади меда от тях и ако не се развие кошера на трети корпус не трябва да се вади мед от този кошер,а и ти докато напълниш 2 корпуса с пчели и пило аз вече съм извадил 1 магазин с мед.
Ще напълни6 магазин с мед ако ти дойде па6ата.Ако 6те и 2 ДБ плодника да напълни6 с пчели мед пак няма да види6 ако не е до6ла.А МК-тата като напълнят 2 корпуса с пчели 1 магазин го пълнят за 2-3 дена,но щом си ре6ил с ДБ занимавай се успех...

ДБ магазини ли използваш за складиране на меда или корпуси ЛР.

gojyto_
02.09.2011, 10:17
Корпуси ЛР.А за предния ти въпрос няма значение колко са магазините под плодника.И да стоят до пролетта отдолу(тоест докато ти дойде па6ата).

Ангел Йосифов
02.09.2011, 17:30
..

Магазина го оставяш така до пролетта ли? Да.Когато застудее изваждам рамките и затоплям.Когато през февруари поставям питка не си играя да правя питките по300-400грама,а направо 2-3кг.При положение,че нямаш надставки на кошерите,няма как да се събере голяма питка.

Пеньо Лазаров
05.09.2011, 23:04
Колега Nic няма никакви проблеми и нищо не остава по магазинните пити и самите ленти действат 35-40 дни и след това се вадят,а оксаловата киселина се съдржа в меда, аз с нищо друго не третирам кошерите.
Колега Юри колегите в Испания , Гърция и другите страни използват само 2 корпуса ЛР защото немгат да си развият по-силни кошерите,а и много от колегите в Б-я.съм сигурен , че работят само с 2 корпуса,а смятам че два корпуса ЛР са плодник ,а третия е медови, е мерси да гледам цяла година кошери които да изпълнят само плодника.

Ангел Йосифов
06.09.2011, 08:05
Къде слага6 рамките ?В кашони и ги подреждам в една стая,където престояват до началото на април.

scutellator
06.09.2011, 08:43
Гърция и другите страни използват само 2 корпуса ЛР защото немгат да си развият по-силни кошерите,а и много от колегите в Б-я.съм сигурен , че работят само с 2 корпуса,а смятам че два корпуса ЛР са плодник

За Гърция не си прав - само така изглежда че ползват максимум два корпуса- зависи в кое време на сезона си ги видял (впрочем ако разсъждаваш по този начин, може да се окаже че моите кошери събират мед и през зимата). Докато в северна Гърция е още "дълбока" зима, в южна вече е пролет и събират мед. Кошерите се местят и работят почти целогодишно, т.е. развиват се отрано. Пък като стигнат до слънчогледа и памука - вече са умалели и няма нужда излишните корпуси да заемат място в камиона.

jordanov
07.09.2011, 12:16
Колега Лазров , ти или хората при които си виждал ЛР нещо сте в грешка , освен ако тоз вашия край не е нещо свръхспецифичен . Вярно е че ако ги държиш на един корпус плодник и вадиш от втори , евентуално трети , все едно нищо не правиш . Аз от десетина години покрай няколкото си ДБ имам и няколко ЛР които въобще нямат хранилки и няма и да имат докато са при мен . За рапицата са на два корпуса плодник само с две - три ротации и оттам нататък са хала / лошо че и комшиите го казват / , значи и при вас за акацията това трябва да се получава . ДБ десетаци ги докарвам до това състояние с малко пипане, малко мед и евентуално половин - едно кило захар на сироп . После магазини и корпуси нагоре и знаеш как е , плодниците не ги пипам до есента , освен ако не сменям майки . Не съм от ортодоксалните привърженици на ЛР , ама си имат сериозни предимства за високи добиви в нормален район, си мисля аз . Вярно е че тежат и човек трябва да е здрав или помощник да има , всичко е въпрос на преценка естествено . Лошото при тях е че позволяват десетки вариации и комбинации и много колеги се хвърлят с голямата кошница , минават през Венер / аз също , няма смисъл според мен / и накрая - нищо особено . А пък Америка , Гърция , Испания- там са други нещата и тука в конкретната тема няма какво да ги намесваме.

Пеньо Лазаров
12.09.2011, 14:11
[quote="gojyto_"]То добре развито за да събира мед,ама то и в 12 рамков като стане на 10 рамки пак 6те е говото да събира мед.Не е ли така ?
А колкото до предното мнение на колегата за ЛР.Аз незнам какво пове4е иска6 от 3 корпуса ЛР и да вади6 мед от 2 и 3 корпус.Ти и от първи ли иска6 да вади6?Даже първите си ЛР ги правих 12 рамкови на 3 корпуса и са ми и по удобни но тва е друг вупрос.А колкото до гърците с техните 4укари не им трябват и пове4е от 2 корпуса.То и 10 да сложи 6те са празни.Ела сега на пчелина ми и да види6 колко мед съм оставил на МК-тата и колко имат десятките ДБ.Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.[/quote



Gojyto ела да ти отворя кошер 10 рамков ДБ, който ти си избереш, да видиш как плодника е пълен с пчели ,има 5-6 рамки с пило, над пилото по 10см.от питата с мед и 4 плодникови рамки от горе до долу пълни със запечатан мед, който им е достатъчен за зимата,само да не преправиш рутовите кошери на ДБ, че и такива пчелари познавам.

evgeni.filimonov
12.09.2011, 15:01
Всичко е въпрос на виждане и на свикване и най-вече на влагане на професионализъм и мисъл в гледането на пчелите - с която и да е система се вади мед.

scutellator
12.09.2011, 22:10
само да не преправиш рутовите кошери на ДБ, че и такива пчелари познавам.


Да бе, хора има всекви. Аз лично не бих се върнал по обратния път. ЛР на мен ми дава много по-малко манипулации годишно и опростено време за работа. Ротациите са за книгите - да има какво да напишат за да има кой да го купи, с тях като цяло нищо не се постига.
Вдигането на пълен корпус за да стигнеш до плодника и да го почнеш да го ровиш е за хората без здрав разум (луд умора нема). И освен това не е нужно всеки кошер да бъде отварян по отделно за да знаеш състоянието на всеки кошер (като се изключат пролетния и есенния пргледи), за разлика от ДБ, бърз прелгед на няколко кошера казват как са останалите в пчелина.

БЪРЗО,ЛЕСНО,ПРОСТО. Няма никаква тайна сложна система от която се вадят най-високи добиви.

Цеко Сифоня
12.09.2011, 22:29
Колега с това твое мнение никога не мога да се съглася.И това да си вадиш заклчение от един или два кошера спрямо останалите в пчелина ...гледал съм ги многокорпусните-и то не един и два -не са нещо особено,освен ако не ги гледаш в рая!Ето и един въпрос -как се справяш в условия на слаба паша а ти напълнят един корпус с прашец,и меда е малко и се налага да преобразъваш гнездото ?и друго-винаги ли вадиш чист мед -без наличие на пило при добри условия. :D и то само в чисти пити ,нещо което трудно се постига при Мк.спрямо дадана?

Не може ли да се пусне тема и за Южна българия за нас ще бъде интересно?

scutellator
13.09.2011, 11:07
Колега с това твое мнение никога не мога да се съглася.И това да си вадиш заклчение от един или два кошера спрямо останалите в пчелина ...гледал съм ги многокорпусните-и то не един и два -не са нещо особено,освен ако не ги гледаш в рая!Ето и един въпрос -как се справяш в условия на слаба паша а ти напълнят един корпус с прашец,и меда е малко и се налага да преобразъваш гнездото ?и друго-винаги ли вадиш чист мед -без наличие на пило при добри условия. :D и то само в чисти пити ,нещо което трудно се постига при Мк.спрямо дадана?

Не може ли да се пусне тема и за Южна българия за нас ще бъде интересно?

След като си направил есенния и пролетния преглед вече горе-долу имаш наблюдения за силата и възможностите на всяко отделно семейство. Не е нужно да отваряш всяко семейство от групата на силните за да се увериш че то е такова - просто правиш преглед на 1-2 семейства от силните и средните и си правиш извод за останалите - идентичен стои въпросът с контролния кошер.


Ето и един въпрос -как се справяш в условия на слаба паша а ти напълнят един корпус с прашец,и меда е малко и се налага да преобразъваш гнездото ?
Всяка пролет (рано напролет) най-долния корпус (т.е. този със най-стари пити) отива за претопяване. Както се досещаш прашеца е най-вече там (е, не цял корпус прашец, но обикновенно до 4-5 пити..)
Преобразуването на гнездото - честно да ти кажа правил съм го 1 или 2 пъти (разбирай го 1-2 кошера) до сега (или може би повече)- голяма хамалогия. Тоя проблем се решава най-лесно със смяна на майка (моето решение за почти всеки проблем - мостове, омазване на кошера с прополис, агресивност, захаросан мед в питите дори и когато зимното кълбо е вече разпуснато...) Най-мразя от всичко мед в подника - при мен такова поведение не се толерира. Там където е пилото- меда няма място. Пък да има мед в 1-ви корпус - абсурд - такава майка си за минава още напролет. Но мед във 2-ри корпус не винаги може да се избегне (в зависимост от продължителността на пашата, понякога има някакъв венец) - за мен е важно наесен да го няма.


и друго-винаги ли вадиш чист мед -без наличие на пило при добри условия.

Никога не съм се старал да постигам такова нещо. Понякога се случва да има малко пило на някоя рамка - оставя се за следващия път. Не виждам с какво меда от рамки в които е гледано пило се различава от този в които не е.

evgeni.filimonov
11.10.2011, 12:04
Относно проблема с ваденето на мед от пити с пило, ако се използва ХР и технология на работа, такава, че докато дойде пашата, пилото в магазина да се е излюпило - не съществува този проблем.
Също така има един момент в който блокират гнездото с прашец, но той отминава бързо вследствие бързото развитие на семейството, така че не се налага да се преустройва гнездото.
И меда изваден от пити в които е гледано пило, си е много хубав.

mirro_22
15.01.2012, 14:43
Здравеите колеги,мисля че тази тема ще е от полза на много хора,които тепърва започват да се занимават с пчеларство в нашия край.
Дилемата е ДБ или ЛР. кошери са по-подходящи за северозападна България?
В моя случаи пашата е обилна-много дръвчета,поляни с магарежки бодил и др. диви разстения.Също така и 20дкра слънчоглед,към 15 дкра люцерина,5 дкра грозде и много цветя.Но знаете какви зими и какви лета имаме,така че мисля че тук ще получа най-оптималния отговор-коя система ще е наи-отдачна според Вас?
ПП:Не пуснах темата в "начинаещи пчелари" или във "видове кошери",защото темата е конкретно за нашия край.
Благодаря Ви.

Приятелю обилна паша според мен означава друго.Овощните дървета създават добра подкрепителна паша за развитие на семействата рано пролетта, но не мога да ги нарека обилна паша.Обилна паша е акациевата ако присъствието на този медонос е масаво около пчелина.Обилна паша е рапицата, която е преди акацията.След акацията обилна паша е липата като условието е същото за масово присъствие на вида.След нея е слънчогледа, магарешкия бодил с присъствие на медоносите от порядъка на стотици декари.Това за мен е обилна паша.Ако всичко това го има около пчелина ти на твое място бих избрал Корпусна система на пчеларстване.Три мен пашите са две - акация и липа.Тази година имаше и ливадна, тя е по-слаба и продължителна ако валят дъждове.Няма ли влага тази паша изчезва.Аз работя основно с 12р ДБ кошери с дълбоко дъно с 2 магазина и съм доволен от работата с този вид кошер.Тази и миналата година реализирах отлични добиви поради равни други условия.Избора на технологията на работа е личен и тряба след внимателно обмисляне да го вземеш сам.Трудно се сменя технологията на работа после.Желая ти успех.

Благодаря ти за съветите колега.Ходих да "помагам" на едни приятели,та като цяло най ми допада ДБ технология,но ЛР наистина е по-практична за мен,като съботно-неделен пчелар.Добивите са същите,но работата е 2 по-малко...та сега съм раздвоен.
За "обилната"паша аз съм виновен,че не се изразих правилно.Тези дкр са мои(на баща ми),но покраи нас има доста блокове с люцерна и слънчоглед.Понеже имаме кравеферма тя съответно е на края на селото,точно до(ТКЗС)и блоковете.На скоро излезе закон за х дкри на глава добитък,та бях се засилил да засадя фацелия,(хем за бали,хем за медозбор),но се отказах,защото има достатъчно фуражни култури.
Притеснява ме това,че през периода в които цъфти люцерината и слънчогледа е много сухо.На близо има 2 язовира,но си е сухо и едва ли ще изкарам голям добив от тези блокове.
В момента водя дело за един парцел във вилна зона на 200 м от Дунава и там нямам този проблем-влажно е и всичко разсте на поразия,но така както вървят нещата маи ще трябва да кихна едно 10 000лв за имота,които нямам.

go6om
21.02.2012, 23:31
Колеги аз съм от Ботевград, имам пчелин и в Средна гора, най-добрият за мен е 10рамков ДБ с два магазина. Не съм още сигурен за дълбокото дъно и хранителната надставка.
http://pchelar.blogspot.com/

lacezarasia
03.10.2012, 14:28
здравейте колеги, моето мнение е, че всички системи са добри повече или по-малко, ако се работи правилно с тях. с дб. се работи най-опростено, въпреки че това е относително, защото като се изградят навици за работа с определена с-ма преминаването към друга винаги е дискомфортно и ни се струва, че старата е по-добра. недостатък на дб. е по-късното развитие. от друга страна това може да е проблем с лр. пример: развито семейство в л.р. за акациева паша може да се изрои, ако пашата се възпрепятства по някакъв начин. но, ако всичко е о.к. то един дб. не може да е толкова добре развит рано напролет. за планинските райони в нашата родина най-добре е да се работи с дб.

Пламен Ганев
03.10.2012, 18:17
Колега аз пчеларствам в балкана в гр.Берковица не съм пчеларствал с други системи кошери освен ДБ ,но съм чел много и за корпосните системи дори съм ходил да помагам на колеги които гледат кошери от с-мите. ЛР и Фарар и съм остановил ,че за нашия регион най-добрата с-ма.кошери са 10 рамковите ДБ кошери. Защото бързо се развиват за акациевата паша която е много важна за нас,вади се монофлорен мед,магазините са им много по-леки от корпос ЛР,по-хубаво и с по-малко мед зимуват и системата се е утвардила за региона ни в който пашата е ранна и слаба.

Колега стоп!Как няма да не си мислиш,че ДБ има най-бързо развитие ,след като имаш само такива!?ДБ кошери имат значително по слабо развитие в сравнение особенно с Фарарите.До миналата година имах ДБ,ЛР и Фарар и го знам от собствен опит.На рапица и акация добивите от ДБ бяха най-зле!Стига с тези глупости!Гледайте си го,но не го превъзнасяйте.Той е лошо наследство от разпокъсаното пчеларство през последните 60г

jordanov
04.10.2012, 15:19
Нищо не трябва да се превъзнася и нищо не трябва да се омаловажава. Споделяме собствен опит, ако може и някоя цифричка тук-там ще бъде добре. Информацията какво е било преди 60 години и какво е в Америка я приемаме по принцип и оттам нататък както обича да ни напомня Борислав, всеки има глава на раменете си и си взема решенията.

В тази връзка би било добре колегата mirro_22 да сподели как му мина годината. Все пак темата е негова.