PDA

Виж пълната версия : ДИРЕКТНО ПОДПОМАГАНЕ НА ПЧЕЛНО СЕМЕЙСТВО



ianev
12.08.2011, 07:41
Няма да има директно подпомагане на брой пчелно семейство
Национални доплащания не могат да бъдат предоставени твърдят от Министерството

Драстично намаление в броя на пчелните семейства в България не се наблюдава

По данни на Министерството на земеделието и храните през 2010 г. наличните пчелни семейства в страната са 613 262 броя, което е едва 1,9% по-малко в сравнение с броя им през 2009 година. Това показва, че драстично намаление в броя на пчелните семейства към момента не се наблюдава.

Добитото количество пчелен мед възлиза на 10 595 тона, което е с 11,2% повече от добития мед през 2009 година. През 2010 г. средният добив от пчелно семейство възлиза на 19 кг.

Съгласно европейското законодателство у нас се извършва подпомагане на сектора, съгласно действащите регламенти, по които към момента няма промяна.
Директно подпомагане на брой пчелно семейство от европейските фондове, по аналогия с други сектори, не може да бъде предоставено, според експерти на Министерството тъй като това е възможно само по схеми за директни плащания, които са уредени в законодателството на Европейския съюз, където не е залегнала схема за пчелни продукти.

Национални доплащания, също не могат да бъдат предоставени, твърдят още от Пресцентъра на МЗХ, тъй като те се отнасят само за секторите, които са включени съгласно европейското законодателство в горепосочените схеми за директни плащания. Това е причината към момента да не е възможно изплащане на ежегодна субсидия за брой регистрирано пчелно семейство. Едновременно с това, схеми за подпомагане, предоставяни въз основа на цена, количество, единица производство или единица средства за производство се разглеждат като помощи за оперативни разходи, които са несъвместими с Общия пазар.
Втори програмен период Министерство на земеделието и храните, съвместно с пчеларски организации разработва и прилага успешно Национална програма по пчеларство. Тя обхваща тригодишен период, като определените по отделните мерки средства се съфинансират от Европейската комисия.

Националните програми по пчеларство са част от националната политика по прилагане на Обща селскостопанска политика в областта на директните плащания, пазарната подкрепа, защитата на качествени земеделски продукти и храни и промоции.
Одобреният общ финансов ресурс за периода 2008-2010г. е в размер на 7 430 000 лв., от който са усвоени 5 021 296 лв. Средния процент на усвояване на средствата за целия първи тригодишен период е почти 70%.Това е един много висок резултат и е напълно съпоставим с резултатите на останалите страни в първите години от прилагане на програмите им.

Поради нарасналия интерес, в одобрената от Европейската комися за новия тригодишен програмен период по „Национална програма по пчеларство за новия 2011-2013г.” е заложен трикратно по-голям финансов ресурс в сравнение с този по предходната програма (2008 – 2010 г.) и достига почти 20 млн. лева, като са включени и нови мерки.

Националната програма по пчеларство е широко популярен и предпочитан източник за финансиране на дейността на българските пчелари, регистрирани като земеделски производители, поради минималните разходи по подготовката на инвестиционните проекти, облекчена процедура на кандидатстване и кратките срокове за обработка на заявленията и получаване на финансова помощ. По нея българските пчелари могат да участват за закупуване на лекарства срещу вароатозата, да извършват анализи на пчелния си мед по 10 показателя, да закупуват нови кошери, отводки и пчелни майки. По същата програма се финансират проекти за техническа помощ за сдружения и организации на пчелари, както и за изпълнението на приложни изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти.

Държавите-членки потвърдиха ползите от тези програми, а положителният ефект за пчеларския сектор от мерките, финансирани по тях, е масово признат от пчеларите в останалите европейски страни. Едновременно с това продължават дискусиите, относно финансирането на земеделието в Общността, но каквито и промени да бъдат предприети те ще започнат да се прилагат след 2013 година, когато новата Обща селскостопанска политика стане факт.

Износът на пчелен мед през 2010 г е нараснал до 8 540 т, което е с 39,6% повече спрямо 2009г и показва че въпреки някои трудности секторът се развива успешно.

Evgeni Petkov
12.08.2011, 09:17
ianev-"По данни на Министерството на земеделието и храните през 2010 г. наличните пчелни семейства в страната са 613 262 броя, което е едва 1,9% по-малко в сравнение с броя им през 2009 година. Това показва, че драстично намаление в броя на пчелните семейства към момента не се наблюдава.

Добитото количество пчелен мед възлиза на 10 595 тона, което е с 11,2% повече от добития мед през 2009 година. През 2010 г. средният добив от пчелно семейство възлиза на 19 кг."

Все съм се чудил, дали тази е бройката / 613 262 бр./ на регистрираните от земеделските производители брой на пчелни кошери или е справка от НСИ за наличните кошери в дворовете ? Защото по Тригодишните програми се кандидатства САМО от регистрирани земеделски производители! А и г-н ianev, дали имате и справката за средната изкупна цена на меда в страната и цената на изнасяния мед? hi;

ianev
12.08.2011, 13:58
Колега Petkov тази статия е взех от една група за пчелите в Facebook. И нямам такава справка за изкупната цена но за цените на меда в Европа са в пъти по големи брат ми кара камион и товари мед за Германия преди 2 месеца заедно с още 4 камиона. Вземат проби на трагване от камионите после на немската граница пак и ако има нещо нередно цялата партида се връща но пък хората дават цена.

Evgeni Petkov
12.08.2011, 15:28
Така е колега , затова е по добре да има информираност и да се работи в посока на реална изкупна цена и ако има "картелна" цена да се намесват тогава държавните органи, подканени активно от пчеларски оганизации, а не да се повтаря един същ "припев". Защото, още утре някой от" Националното сдружение на двумайчино отглежданите пчели" ще поиска да се плаща на пчелно семейство, а не на кошер с пчели! Тогава "будните" професионалисти ще основат нов пчеларски съюз за тримайчино,- четиримайчино пчеластване с биологична насоченост и така до победата на ГМО. Затова съм убеден, че дотация, която би се равнявала на 2 кг. мед не бива, а и няма кой да даде. Виж зърнопроизводителите са "напред с материала"- следят си цените на международните борси, но като си нямаме късмет, да има и "Национално браншово сдружение на пчелари- зърнопроизводители" така ще бъде!!! wink;
Затова когато журналиста пише, че "Износът на пчелен мед през 2010 г е нараснал до 8 540 т", е коректно да се уточнява и за какви пари става дума! И ако не знае да пита, нали все търсят новината- cash; !

ianev
12.08.2011, 19:28
Много си прав колега. Ама зърно производителите имат складове и си складират до по добра цена зимата а повечетто хора няма къде да складират меда. Особено ако е 4-5 тона и нагоре. Е одеве бях на Лидл-а и продаваха мед по 6 лева и 40 ст килото а имаше и на Сезив половинка за 5 лева. А картелно споразумение си има в всяка сфера Горива, Захар, Алкохол ама хората си говорят кервана си върви няма държава насреща за съжеление. А може би и при пчеларите трябва да има картел?

Evgeni Petkov
12.08.2011, 20:23
ianev пише-"А може би и при пчеларите трябва да има картел?"
Да бе, да! То май няма един депутат пчелар-полупчелар,/ да знае поне какъв е и как се пише Св. Харалампий/, че и картели да се сънуват. Пък може би когато цвеклопроизводителите или гроздоберачите си направят картели, знам ли?!!! :D
А това дето си го видял в магазина за 6 лева не ще да е пчелен мед, а меден изосуит!

ianev
13.08.2011, 07:06
То на мен ми е ясно че не е мед ама има хора се лъжат и казват ааа ама виж там колко е аз си ги пращам там като искат за толкоз. А за картел при пчеларите се базиках :))) ясно ми е че няма как да стане.

Angel_A
13.08.2011, 07:55
Колеги,
Истината е, че горе споменатият мед в ЛИДЛ е на тази цена и със сигурност не е мед (лично ходих да го видя), но на етикета пише, че е чист натурален продукт (то и глюкозата е такъв .... но както и да е). Проблема е, че доста хора се лъжат и го купуват, но лично аз си мисля, че за това вина имаме и ние като пчелари, защото не наблягаме на просветната дейност спрямо клиентите си, а може много да се направи по въпроса. Например аз като продам мед на някой клиент на дребно му подарявам една малка папчица с 7-8 странички текст за ползата от меда, прополиса и пчелният прашец както и няколко страници как най-лесно може да установи дали меда е истински (горе-долу) или е чисто менте. Мисля си, че ако повечето от нас правят нещо подобно ще имаме по-голям успех в продажбите на дребно, а от там и цената на едро би се повишила. Ако някой има друг опит за реклама на пчелните продукти също може да я сподели във форума и така с общи усилия да направим нащите продукти по-продаваеми. Успех.

ттитто
13.08.2011, 21:01
По въпроса с меда във веригите и аз гледах в кауфланд щанда. На по-евтините пишеше "пчелен продукт", а не пчелен мед. Тези на които пишеше мед бяха на цени от 9 лв нагоре. А имаше и един продукт който се казваше "Боров меЛ" Незнам до колко това не е заблуждаващо клиента.
А въпроса за директни плащания на кошер ме интересува, но не споделям общото пчеларско мнение. Според мен това ще доведе до прекомерно разделяне на семействата, откъдето и тяхното отслабване и увеличаване на заболяванията. Рабира се може да се наложат някакви ограничения, но отново ще стигнем до механизъм на контрол, който в България не е надежден. Така че според мен е по-добре да няма плащане на кошер. По-добре да се усъвършенства субсидирането на количество готов пчелен продукт.

plamen
28.11.2011, 20:27
Време е за подпомагане на пчеларите в рамките на директните плащания


На пленарно заседание в Страсбург, евродепутатите гласуваха доклада на унгарския депутат Ксаба Табаджи относно здравето на пчелите и предизвикателствата пред сектора на пчеларството.


Българският евродепутат от Групата на ЕНП/ГЕРБ Мария Неделчева гласува в подкрепа на доклада и в обяснението си на вот ясно подчертава тревожната ситуация, в която се намира пчеларския сектор в Европейския съюз. Тя изтъква, че смъртността на пчелите има негативни последици за биоразнообразието, селското стопанство, развитието на селските райони, поради което настоява за бързи мерки за опазване здравето на пчелите, както и стимулиране и подпомагане на пчеларите.


Евродепутатът обръща внимание на нуждата от засилване борбата с повишената смъртност на пчелите, тъй като тенденцията е към намаляване на видовете опрашители. „Ако позволим тази тенденция да се задълбочи, рискуваме някой ден селскостопанските производители в Европейския съюз да бъдат принудени, както тези в други части на света, да прибягват до опрашване с човешка намеса. Това би довело до увеличение на техните разходи, а най-малко ние искаме това”, подчертава М.Неделчева.


Според нея сега е момента да се предвиди специално подпомагане на пчеларите в рамките на директните плащания с оглед процеса на реформиране на Общата селскостопанска политика. „Искането ми се вписва в логиката на новата ОСП, която ще бъде по-зелена. Комисията трябва да обмисли възможността за създаване на специална схема за подпомагане на пчеларите в рамките на схемата за директните плащания. Нека, създавайки схема за плащания на пчелно семейство, стимулираме пчеларството в Европейския съюз. Нека възнаградим пчеларите за техния принос към запазване на биоразнообразието и производителността на селското стопанство”, настоява М.Неделчева.



В процеса на работа по доклада, Мария Неделчева внесе съществени изменения в полза на пчеларите, които бяха приети и залегнаха в окончателния текст на документа. В своите поправки тя обръща внимание на проблемите на пчеларския сектор в Европейския съюз и призовава Европейската комисия да разгледа възможността за създаване на специална схема за подпомагане на пчеларите в рамките на схемата за директни помощи, като например плащания на пчелно семейство.

Димитър Бонев
30.11.2011, 17:22
Участвайте в анкетата на Дневник Европа за резолюцията за опазване на пчелите.
Пълният текст на резолюцията може да намерите на този адрес: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2011-0493+0+DOC+XML+V0//BG&language=BG
За да дадете своето мнение за приетата резолюция, посетете статията в сайта на Дневник Европа: http://www.dnevnik.bg/evropa/evropeiski_parlament/stani_evrodeputat/2011/11/29/1215272_glasuvaite_za_ili_protiv_rezoljuciiata_na/

Стефан Стефанов - stiffen
29.02.2012, 12:24
Ексклузивно: По предложение на България, ЕП прие да има директни субсидии за пчеларите.
На свое заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския Парламент беше гласуван проектът за становище по Доклад за биологичното разнообразие до 2020 г..
Българския евродепутат Мария Неделчева внесе важнa поправкa в доклада, която беше приета с широко мнозинство. В нея тя призовава Комисията в контекста на новата реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) да увеличи усилията си за подкрепа на секторите в селското стопанство, които доказано допринасят за запазването на биологичното разнообразие и в частност сектора на пчеларството.
Проектостановището също беше прието с широко мнозинство. Докладът ще бъде гласуван днес 29 февруари в Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните.
През октомври 2011 г. Комисията по земеделие и развитие на селските райони на EП гласува доклада на Ксаба Табажди относно “Здравето на пчелите и предизвикателствата пред сектора на пчеларството”. В него се посочва, че чрез опрашването секторът предлага жизнено важни услуги за селското стопанство и допринася за подобряването на биологичното разнообразие чрез поддържане на генетичното разнообразие на растенията и на екологичния баланс. Измененията по доклада на българския евродепутат да бъде приета схема за директни субсидии на пчелно семейство бяха приети.

автор: fermer.bg

http://fermer.bg/news/3570/1/ep-prie-s-mnozinstvo-bg-popravka-za-miastoto-na-pchelarstvoto-v-osp.html

SELSIN
29.02.2012, 17:53
ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ!

estabien6
29.02.2012, 18:02
ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ!Не бързаите с радостите ,сега ще се напълни с псевдо такива ,много народ ще се регистрира и после пак данъци :D

Димитър Бонев
29.02.2012, 19:45
Интересно е, че на фона на приетите решения, председателя на НБО БПС и на развъдната асоциация Ганчо Ганев на сбирка в Бургас е заявил, че плащане на кошер в България може да има евентуално едва след 2020г. До тогава парите ще текат чрез порограмите. Много интересно. Всеизвестен е и факта, че същия г-н е най-върлия противник на плащането на кошер и това го е заявявал при личен разговор и същия този г-н се опитва да натрапи мнението, че пчеларите в България не искат да получават пари на кошер, а по програми. Много интересно. Поне аз с колкото и пчелари да съм контактувал, изключвам по-голямата част от членовете на развъдната асоциация, всички предпочитат да получават субсидия на кошер, а не да се редят на опашки и да бъдат унижавани от чиновниците на ДФЗ или рекетирани от "лицензираните" производители.

svetlin
29.02.2012, 19:56
Нека да не се радваме все пак се намираме във BG :D

Недялко Атанасов
29.02.2012, 20:36
ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ!Не бързаите с радостите ,сега ще се напълни с псевдо такива ,много народ ще се регистрира и после пак данъци :DЕто ви предпоставка за заселване на пчелините с крадени кошери.

estabien6
29.02.2012, 20:49
Нормално без охрана да има кражби

Пеньо Лазаров
29.02.2012, 20:54
Браво и благодаря на българския евродепотат Мария Неделчева за внесената важна поправка в доклада, който беше приет с широко мнозинство и честито на всички колеги.

Димитър Бонев
13.03.2012, 23:40
На 17.03.2012г от 11часа в залата на ОПС "Акация 1899" гр. Пловдив ул. "Весела" 31 ще гостува Депутатката която прокара в земеделската комисия на ЕС да бъде отпусната субсидия на пчелно семейство в схемата за ОСП на ЕС в периода 2014-2020г, г-жа Мария Неделчева. Заповядайте

nefer1980
20.06.2013, 17:11
Колеги някой имали информация дали помощта ще е само за регистрираните като зем.производители или ще има помощ и за регистриран пчелин ,благодаря предварително

Димитър Бонев
20.06.2013, 18:07
Ако бъде одобрена субсидията за кошер то тя ще е за регистрирано стопанство преди някаква дата която още не е ясно дали ще е октомври 2011 или по-ранна. Стопанство на езика на ЕК означава стопанството на регистриран земеделски производител. Както за всяка една субсидия земеделския стопанин я получава само ако е регистриран ЗП. Логиката на европейците е такава.

Mateev
20.06.2013, 21:59
Даааа, намирисва ми на дискриминация и мене няма да ме хване .......

Както винаги парите ще отидат в джобовете на "наши хора", които предварително са били информирани какво да правят. Защо ли не се учудвам?

Диян Димитров
20.06.2013, 22:36
Матеев, не съм от нашите хора.
От 2008 г. съм ЗП и чинно си плащам осигуровките. Просто съм усетил от къде духа вятъра и сега е времето да да се надявам на нещо. Нямам нищо против всеки с регистриран пчелин да получи плащане на брой пчелно семейство, но не зависи от мен. Ако аз получа плащане не виждам с какво дискриминирам който и да е.
Молете се да има плащане тая година за едни, а догодина за всички.

Mateev
20.06.2013, 22:45
Не говоря за тебе, а по принцип. Главата ми е побеляла от Държавен Фонд Земеделие покрай слънчевите централи на моите клиенти и да ти кажа честно - непрекъснато си задавам въпроса там олигофрени ли работят или психопати. Иска ми се да ги нарека с някоя още по-обидна думичка, но просто в Българския език няма такава.

Димитър Бонев
21.06.2013, 07:47
Сега нека да поизясним нещата. Тук това, което държавата може да помогне е единствено да подкрепи субсидията при гласуването . В края на краищата тази поправка не напразно се нарича българска. Проблемните зони тука са сега как да се извършва контрола, какъв да е тавана на субсидията, коя да е референтната година, както и много други подробности. внвесли сме предложение да е за всички, но Мария Габриел ни каза, че това ще е много трудно. По принцип от ЕК са склонни да субсидират само лица и фирми регистрирани като ЗП.
Това за референтните години го има за всички субсидии. Целта е да не се получи така, че да се създават в последния момент кухи стопанства с цел да се точат субсидии. Не си мислете, че далавери се правят само у нас. За съжаление покрай сухото гори и суровото.

Mateev
21.06.2013, 08:54
Все пак помисли си - референтната година е 2011 или по-раншна, а периода за подпомагане - 2014-2020 г. Това според мене си е чиста проба дискриминация и капсулиране на сектора за 7-8 години. Ако такова се въведе, то това означава че в него имат пръст точно съществуващите стари влиятелни медопроизводители, новото име на които ще стане ПЧЕЛАРСКА МАФИЯ.

Помисли - евросъюза трябва да дава пари за подпомагане на ПЧЕЛАРСКИЯ СЕКТОР, а не за подпомагане на една част от пчеларите и фалиране на друга част. Именно новите фирми могат да бъдат носители на НОВОТО в индустрията.

Не ми излизай с довода, че субсидията ще накара много хора да станат пчелари. Това не е вярно. Субсидии има в 1000 други направления и тяхната основна цел е ИМЕННО ДА СЕ ПРИВЛЕКАТ НОВИ ФИРМИ В ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ЖИВОТНОВЪДСТВОТО. Ако това с референтната година се въведе в пчеларството, единствената сериозна причина ще е ЛОБИРАНЕ НА ПЧЕЛАРСКАТА МАФИЯ - в България и в Европа.

Ако приемем че сектора е толкова много развит, че не се нуждае от нови пчелари, то това означава също така и че не се нуждае от субсидии. Ако обаче има нужда от развитие и това развитие се подпомага на европейско ниво, то тогава новите пчелари ТРЯБВА ДА СА ЧАСТ ОТ ТОВА РАЗВИТИЕ. Естествено че ще се появят нови хора именно заради субсидиите, НО НАЛИ ТОЧНО ТОВА Е ЦЕЛТА.

Mateev
21.06.2013, 09:25
......
Това за референтните години го има за всички субсидии...
Това не е вярно. Това за референтните години е измислица на МАФИЯТА - в съществуващия период от 2007-2013 го нямаше. Една камара хора станаха земеделски производители благодарение на субсидиите и именно същите тези хора сега се опитват да се защитят от нови такива. Ако това не е формиране на НОВА МАФИЯ - здраве му кажи.


...... Целта е да не се получи така, че да се създават в последния момент кухи стопанства с цел да се точат субсидии...
Това също не е вярно. Целта е да се подпомагат определени изостанали сектори, а не определени мафиоти. Измислицата за създаването на КУХИ СТОПАНСТВА също е измислица на тези МАФИОТИ. Какво кухо ще има в тези стопанства - нали ще имат кошери и ще произвеждат мед и пчелни продукти.

С какво новите пчелари ще са по-различни от старите, че да прилагате към тях ДИСКРИМИНАЦИЯ и да ги ОБРИЧАТЕ НА ФАЛИТ в полза на СТАРАТА МАФИЯ?

Знаеш ли кое ще е най-справедливо?
Трябва да излезе някаква наредба за субсидиите в следващия програмен период и в тази наредба Евросъюза да си каже условията и после да се даде шанс на АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ СТАРИ И НОВИ ХОРА да си приведат в съответствие фирмите, регистрациите и т.н. Който няма фирма - да си я направи, който не си е регистрирал пчелина - да си го регистрира, който не е ЗП, ами да се регистрира като ЗП и така нататък. И ако въобще ще има някакво ограничение на някакъв принцип, датата на това ограничение трябва да е В БЪДЕЩЕТО, а не в МИНАЛОТО.

Шанс трябва да се даде НА ВСИЧКИ да се приведат в съответствие, и даването на такъв шанс изключва разните му мафиотски клаузи с някакви си дати в МИНАЛОТО.

Произволно ограничение е допустимо, щом така са решили че това е правилна политика за развитие на сектора, но това ограничение трябва да е за в БЪДЕЩЕ. Например: Помощ ще получат всички пчелни стопанства, които до 31.12.2013 г. направят следното:
1. Имат официална регистрация на ЗП
2. Имат официално регистрирани пчелини
3. Имат брой кошери, по-голям от 10 (за да не се претоварва ДФЗ със стотици хиляди комплекти документи за по 1-2 кошера)
4. Имат брой кошери, по-малък от 10 000 (за ограничаване на монопола)
5. Водят официално данъчно счетоводство
6. За предходни години нямат невърнати задължения към държавата

ПС: Цифрите ги измислих произволно. Може и да са други. Може дори мярката да се раздели на две подмерки, така както се е правило и досега - за малки предприятия до 10 човека персонал и 50 000 лв. оборот и за средни с над 10 човека персонал например.

Mateev
21.06.2013, 09:52
Има два вида подпомагания - ДИРЕКТНИ ПЛАЩАНИЯ и МЕРКИ.

При директните плащания се плаща на бройка кошери или декари или каквото там може да се преброи в дадения сектор. Това е най-справедливата и въобще най-добрата система на подпомагане, защото:
1. Никой не е дискриминиран. Всеки получава помощи пропорционално на обема декари или кошери, за които се грижи.
2. Документооборота е сведен до минимум и няма нужда в ДФЗ за всеки един пчелар да се назначава служител, който да проверява тонове хартия с документация.

При плащанията по мерките обикновенно има лимити както отдолу, така и отгоре. Например до момента всеобщо приета практика е плащанията да не са по-малко от 10 000 EUR и да не са по-големи от 200 000 EUR. Но за да се получат пари по такава една мярка обикновенно субсидирания трябва да събере 1 тон документи и голяма част от парите да ги има налични и да ги похарчи предварително на свой риск, а после ако е късметлия, ДФЗ може и да му върне поне част от обещаната сума.

Та това е. Надявам се никой не храни илюзии, че просто ще драсне една молба и веднага ще го залеят с пари. Нещата са много по-сложни и обикновенно получаването на някаква сума от ДФЗ е свързано с изписване на 1 тон мастило, побелели коси и пиене на хапчета за кръвно налягане.

Mateev
21.06.2013, 09:55
Та ако въобще пчеларите искат да получат някакви пари, в техен интерес е да лобират само и единствено за ДИРЕКТНИ ПЛАЩАНИЯ. Това е справедливата система, даваща шанс на АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ. Всеки един пчелар, който казва обратното, може да се нарече МАФИОТ, борещ се за лично облагодетелствуване и търсещ начин как да приложи ДИСКРИМИНАЦИЯ спрямо останалите.

Всяко едно ограничение в наредбите за плащанията всъщност обрича на фалит една или друга група пчелари. Това не е в интерес на държавата и на сектора и ако такова ограничение се промъкне в наредбите, то това означава, че някой властимащ е лобирал в своя полза и във вреда на останалите.

От тази гледна точка нещата са ПРЕДЕЛНО ЯСНИ. Това, което искат всички пчелари, и зад което спокойно могат да се обединят, са ДИРЕКТНИТЕ ПЛАЩАНИЯ по възможност без никакви ограничения по един или друг признак.

Димитър Бонев
21.06.2013, 11:48
Точно това сме заявили пред Мария Габриел и точно това се опитва да отстоява тя. Проблема е в европейските бюрократи. За сега тя постигна почти всичко, за което я бяхме помолили и се надяваме да успее и с "подробностите", но тук нещата се дирижират от бюрократите и нейните възможности за намеса са силно ограничени. Тя се потруди доста и на базата на материали, предоставени от българските пчелари(най-вече женския пчеларски съюз и още няколко организации-не национални), както и на пчеларите от други европейски страни(основно Франция,Германия и т.н.) се опита да направи обосновано предложение каква трябва да бъде субсидията и защо. За сега е прието ЕС да разработи схема за субсидиране на пчелно семейство(а не на кошер) При всички положения ще има и таван на субсидирането Французите предлагат 500 семейства, немците 300. При всички положения ще има референтна година(нашето предложение беше това да е или 2013 в най-лошия случай 2012, но бюрократите не са много съгласни с това. Сега само остава да чакаме и да се надяваме на справедливо решение.

Димитър Бонев
28.06.2013, 21:39
Европейската комисия и Съветът не постигнаха съгласие с Европейския парламент за изработването на схема за директни плащания на пчелно семейство в сектора на пчеларството. В същото време обаче националните програми по пчеларство ще бъдат с разширен обхват и ще бъдат включени в регламента за общата организация на пазарите.

Хари потър
30.06.2013, 09:59
Европейската комисия и Съветът не постигнаха съгласие с Европейския парламент за изработването на схема за директни плащания на пчелно семейство в сектора на пчеларството. В същото време обаче националните програми по пчеларство ще бъдат с разширен обхват и ще бъдат включени в регламента за общата организация на пазарите.Какво имате в предвид ,като по-разширен обхват .Подпомагането с директни плащания беше жизнено важно за отрасала ,тия еврокомисари искат да ходят сами да си опрашват дъвчетата judge;

gaikata1982
30.06.2013, 11:37
каквиса изискваниата ,да участваш за тези дирекни плаштаниа?

koragroup
30.06.2013, 16:50
Така като гледам, основното изискване - препъни камък ще е грамотно да си попълним заявлението...

vanHanegem
30.06.2013, 18:37
Това за него е невъзможно и...ще остане без директни плащания! Жалко...

Хари потър
30.06.2013, 20:36
каквиса изискваниата ,да участваш за тези дирекни плаштаниа?Колега прочети по-горе там пише ,че директни плащания няма да има. thumbdown;

Светослав Точев
01.07.2013, 08:56
Колко мъка има по този свят Господи!

ianev
01.07.2013, 13:58
Скъпи пчелари,

Пиша ви във връзка с приключилите преговори между Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета.

С голяма болка трябва да отбележа, че в крайна сметка Съветът и Комисията не сa се съгласили с предложението на Европейския парламент за изработването на схема за директни плащания на пчелно семейство.

Въпреки това бих искала да обърна внимание на това колко е важно да не спираме да се борим за тази кауза, защото само с последователни и постоянни усилия можем да постигнем резултати, може би не днес, но да се надяваме в бъдеще.

Приложено за ваша информация ви изпращам прессъобщение с основните точки, които бяха договорени от преговорните екипи на трите институции. За повече детайли е необходимо да получим и финалните текстове, които обаче все още не са готови.

Оставам на Ваше разположение.

Сърдечни поздрави,


Mariya Gabriel

D

Костов
01.07.2013, 15:21
Абе айй стиаа глупости.До сега като нямаше директни плащания как се оправяхме(всеки както може).Прадядо ми преди 80г. ги е разнасял с каруци,дядо с стар руски камион и трактор,аз с ремарке и подобие на апилифт и кранче,.....че мисълта ми е че досега сме се оправяли,сега ще ревете че няма директни плащания.Ами няма да има.Сега да видим колко са истинските пчелари и кои чака на пчелите и кой на евросубсидйките judge; (не че щеше да е излишно по 40лв на бр.кошер speechless; ).Едно време поне стимулираха през комунизма отрасъла,захар-прегледи-без кражби-без без наеми за обшински и горски фонд земи.,по който всеки реве,а сега ни стимулират по едни задни части,за да ни го.......!!!!

cecko96_1
01.07.2013, 19:23
Може държавата да отпусне средства- национални субсидии за семейство ,за опрашване или за изхранване, или там за каквото реши, стига да не се правят на луди и тези организации да се вземат в ръце и да започнат да работят в полза на пчеларството и медодобива,не да гледат само личните си интереси.Как останалите отрасли като животновъдство, растениевъдство можаха да си извоюват национални доплащания, а пчеларството не може да си извоюва и 1 лев. Организациите да настояват и да искат плащания, каквито и да са те.Не може всички отрасли да получават субсидии, а ние в пчеларството-не. Това ни връща назад във времето. Не искам да бъда като дядо си и прадядо си, да отпечатвам питите с вилица и да превозвам кошерите с магаре.Искам и аз като останалите да получавам достойно заплащане за труда, който полагам и да мога да изхранвам семейството си .Ако се откажат субсидии да се организират повсеместни стачки с искания за директни субсидии в пчеларството и да не се оправдават с Европа,защото там отдавна се подпомага пчеларството.

Димитър Бонев
02.07.2013, 18:05
Да бе, разчитай на т.н национални ООД организации. Там всичко е дрън дрън.

Хари потър
03.07.2013, 11:32
Абе айй стиаа глупости.До сега като нямаше директни плащания как се оправяхме(всеки както може).Прадядо ми преди 80г. ги е разнасял с каруци,дядо с стар руски камион и трактор,аз с ремарке и подобие на апилифт и кранче,.....че мисълта ми е че досега сме се оправяли,сега ще ревете че няма директни плащания.Ами няма да има.Сега да видим колко са истинските пчелари и кои чака на пчелите и кой на евросубсидйките judge; (не че щеше да е излишно по 40лв на бр.кошер speechless; ).Едно време поне стимулираха през комунизма отрасъла,захар-прегледи-без кражби-без без наеми за обшински и горски фонд земи.,по който всеки реве,а сега ни стимулират по едни задни части,за да ни го.......!!!!Привет ,колега прав си за някои неща но с някои други несъм съгласен с теб ,в подкрепа на моите думи само ще ти кажа ако желаеш да си разменим раионите на пчеларстване и ще разбереш ,какво ти намеквам .Доколкото пишеш ти си от Бургаския край а с пък от Средногорието . drinks;

cecko96_1
04.07.2013, 18:14
Какво се случва с постоянните участници в така наречената национална програма? Вземат кредит от фонда 15 000лева с много малка лихва 6%. Сключва се фиктивен договор с производител на кошери и производител на отводки, като им се плати 10%ния данък и 10%за джоба суха пара. От 15 000лв остават 13000лв, изваждаш 6%лихва-900лв и други разходи към 100лв, и стават 1000лв. Или в сметката остават 12000лв, внасяш ги на срочен депозит на 7%лихва.На есен ти превеждат субсидията, която е 80% от 15 000лв или това са 12000лв.Връщаш на фонда 15 900лв и на теб ти остават 10 000лв чиста пара.КАТО СЕ ИМА В ПРЕДВИД ,ЧЕ ПРОВЕРКИ НА МЯСТО НИКОГА НЕ СЕ ПРАВЯТ, А СЕ ПРОВЕРЯВАТ САМО ДОКУМЕНТАЛНО. Масова практика бе, по програмата да кандидатстват двама-трима членове на едно семейство и то с максимално допустимите по програмата брой кошери и отводки, 3 членове на едно семейство прибират доста тлъста сума и това се знае от всички.Не случайно в програмите участват едни и същи хора .Публична тайна е,че хората които прибират парите от програмата дори не се редят на опашките пред фондовете.АКО СЕ НАПРАВИ ЕДНА ФИЗИЧЕСКА ПРОВЕРКА НА МЯСТО МНОГО ОТ БЕНЕФИЦИЕНТИТЕ ЩЕ ВЪРНАТ ПАРИТЕ, НО ЕДВА ЛИ НЯКОЙ ЩЕ СИ ......

aleko
04.07.2013, 20:23
Веднъж участвах и ме провериха на място и на 100%.... кошери,майки ,отводки....всичко...по документи и на пчелина всичко снимаха.

rosty_sz
04.07.2013, 20:50
Има проверки на място и са много стриктни. Проверяван съм.

Димитър Бонев
04.07.2013, 21:35
Проверки на 5% от бенефициените и то на тези, които са съвестни. Далаверагжиите никой не ги проверява. те са с протекции.

Димитър Бонев
04.07.2013, 21:36
Между другото оказасе че В качеството си на министър-председател Бойко Борисов е подкрепил намаляването на средствата за Общата селскостопанска политика.
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1111148

Костов
04.07.2013, 21:46
Ми много ясно като не спечели сега ще прави мизерий,въпреки всичко съм гласувал за него.Ако не беше той нямаше да тръгнат програмите,колкото и малко пари да вземаме от тях.

Костов
04.07.2013, 21:51
[quote="Димитър Бонев"]Проверки на 5% от бенефициените и то на тези, които са съвестни. Далаверагжиите никой не ги проверява. те са с протекции.[/quote
По коя програма проверяват толкова малък %,ако е деминимиса там 10%.

Димитър Бонев
05.07.2013, 07:28
Ако не беше той програмата щеше да си я има. Проблемите идват от шивашкото крадене по негово време и лобистките закончета инаредбички които прокара. Бетонира монополите и мартенските групировки в икономиката и сега се чудим защо вените на които се изкупуватпродуктите ни са такива. С наредба 26, с изхвърлянето на добрите практики с още няколко наредби с които ни накараха по няколко пъти да си пререгистрираме пчелините и още и още, буквално смазва пчеларството. Дори и опита на Мария Габриел да ни помогне бяха суспендирани от министерството.

Светозар Каменов
05.07.2013, 10:39
Между другото оказасе че В качеството си на министър-председател Бойко Борисов е подкрепил намаляването на средствата за Общата селскостопанска политика.
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1111148
И кой го казва това, сегашния министър. Който иска да им вярва, аз лично като кажат добър ден гледам къде е слънцето. Истината е точно обратна, но всеки си има глава на раменете, гледа и преценя.
Ниските цени на изкупуване винаги са били ниски, не са от преди 4 години такива. Честно казано не знам защо погледите назад стигат само до там. А поглед напред няма...

kando
05.07.2013, 14:12
Нямам политически пристрастия и не симпатизирам на никой политик, ала точно па Бойко Борисов да ни е виновен на пчеларите ........

vencii
05.07.2013, 17:09
То в тая държава за всичко са виновни Иван Костов и Бойко Борисов. За мен комунист е = на убиец=на крадец= на лъжец и разбойник,та как да им вярвам и както казва Зарко на нито една дума не им вярвам,ама на нито една.

Димитър Бонев
06.07.2013, 22:48
Ако трябва да бъда съвсем коректен, със съсипването на пчеларството най-напред се зае Царя. По негово време беше приет последния закон за пчеларството и беше създаден монопола на развъдната асоциация.От тогава никой не си прави труда да го коригира, въпреки че в него има текстове, които противоречат на европейските регламенти, а и даже на конституцията. Сега това е удобно за да може спокойно да се поддържа статуквото и почти същите дерибей да решават от наше име какво искаме и какво не. Тогава в министерството със сектор пчеларство се заеха две лица, които заедно с "любимите ни лидери" през три поредни мандата направиха толкова поразии, че и дявола може да им завиди. така тази групичка се бетонира и през време на тройната коалиция, а по времето на ББ направо се развилня. То не беше данък, то не беше наредба 26, то не бяха пререгистрации, та една, та втора. ТО не бяха вдигане на такси и лабораторни изследвания, някой от които направо десетократно. Ако решиш да си напълно редовен и си плащаш надлежно всичко, то вече си на много сериозна загуба, а ти признават само 60%разходи. Не мога да преглътна и това, че депутати на ББ когато бяха помолени да променят нещата първо се интересуват те какво ще получат и даже чертаят схеми как да си вземат процента.Като разберат, че тая черница е мъжка бягат на далеч, че да не стане някой сакатлък. Е как да има нещо за нас като не си плащаме. Няма да има. Но пък за някои има. Те на драго сърце се включват в схемите и усвояват средства като си внасят съответната лепта та и за тях остава доста, щото контрола го правят същите, на които внасят лептата. И така кучетата си лаят кервана си върви и на края всите лидери барабар с зам министъра ЦВ Димитров в един глас рекоха "пчеларите не искат субсидия на кошер". И отиде служебния министър и гласува "по съвест" въздържал се, нищо, че български евродепутат съпартиец на всичкото отгоре три години се бори да ни уреди с тази привилегия и че е под угрозата да получи наказание за това, че се бори за нещо, което държавата не иска. Няма какво да се лъжем. Докато не се преборим срещу това статукво, нищо добро не ни чака.

cecko96_1
08.07.2013, 19:25
На пълно съгласен съм с Димитър Бонев МАЙ Е ВРЕМЕ ЗА СТАЧКА.По информация от евродепутата и член на комисията по земеделие в ЕП Мария Габриел в следващия програмен период субсидии щели да получават само активните фермери. Пчеларите не сме ли активни фермери? За новия програмен период има клауза, според която субсидиите ще бъдат обвързани с производството. Това добре, проблемът е в това, че животновъдите са предвидени, но не и пчеларите. Единствената ни надежда е, че държавата ще има възможност да субсидира пчеларството, само дето не е сигурно при този бюджет каква помощ можем да очакваме Тая година от 120 семейства ми останаха 70 знае ли колко средства ,ядове и труд положих за възстановяването на семействата.Въобще не сте на ясно колко тежък и не платен труд е пчеларите.

Димитър Бонев
08.07.2013, 19:59
Ние ли не сме наясно?

aleko
08.07.2013, 20:11
За тютюнджийте са осигурени 73 милиона национални доплащания тази година.В бюджета за 2014 са предвидени още 73.... не знам какво да мисля за тази държава!

de4o82
08.07.2013, 20:39
99% от тютюнопроизводителите са гласоподаватели на ДПС и за тях винаги ще има wink;, ако не знаете и ток и вода в големите махали не плащат. Франция и Англия ревът сега от тях, а нас ни учеха да сме толерантни.

кентавър
08.07.2013, 20:46
има музика при нас са добре дошле

кентавър
08.07.2013, 20:53
музикантите са от всяка партия а тютюно производителите са спасението безработни цигани срещу работещи турци изберете сами

kasapina
09.07.2013, 18:12
Пчеларите се подготвят за протести




Пчеларите също се подготвят за протести. След няколкото поредни дни недоволство от страна на зеленчукопроизводителите и обявените намерения на тютюнопроизводители да протестират, пчеларите също се обявиха срещу ниските изкупни цени и отказа на Евросъюза да се договорят по-изгодни субсидии, съобщи bTV.

Собствениците на кошери алармират още, че за тази година популацията на пчелните семейства е на критично ниво. Ниската изкупната цена на меда също е една от причините много от пчеларите да се откажат от това занимание.

Пчеларите готвят протести пред министерството на земеделието. Не изключват недоволството им да се пренесе и пред сградата на Европейската комисия. Причината е отказа на евросъюза да приеме единно плащане на пчелните семейства.

„Това води до доста въпроси за оцеляването на пчеларството не само в България, но и в целия Европейски съюз и за поминъка на доста колеги”, коментира Елена Стоилова, председател на общинско пчеларско дружество в Търговище.

Прогнозите за бранша са песимистични. Не са малко пчеларите, които не са извадили никакви количества мед.


А,дано
next_mad; next_mad; next_mad;

Костов
10.07.2013, 08:41
а дано,но на дали judge; и къде ше са тези протести,пак в София ли???Ами дайте по места да ги направим.да се организираме,всички областни градове поне по 100 човека най малко да изкараме.Има около 54000 пчелари.Поне 2000 човека не излязат ли,файда няма да има с 50 човека в София.Просто ще е смешен протеста.

borislav aleksandrov
10.07.2013, 19:22
Каквото и да се говори нямаме ли стабилна (силна) браншова организация която да отстоява интересите ни нищо няма да се промени...

Димитър Бонев
11.07.2013, 20:03
Тук си много прав.

cecko96_1
12.07.2013, 22:20
Съгласен съм с вас.Но разберете докато не излезем масово на стачки с определени искания за субсидии и не направим така че да ни забележат никои няма да ни обърне внимание.Така беше и с животновъдството докато не подкараха кравите за София и излязоха на стачки с определени искания.затова сега те вземат субсидии.

n_markov
12.07.2013, 23:13
Ами освен да вкараме 1, 2 кошера в парламента и в министерството та да ги нажилят малко пчелите да вземат да ни обърнат внимание :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D tube;

Димитър Бонев
13.07.2013, 09:24
Съгласен съм с вас.Но разберете докато не излезем масово на стачки с определени искания за субсидии и не направим така че да ни забележат никои няма да ни обърне внимание.Така беше и с животновъдството докато не подкараха кравите за София и излязоха на стачки с определени искания.затова сега те вземат субсидии.
Така е, но коя организация ще поведе протеста и ще защитава исканията ни. Както виждате министъра все това разправя- направете саи една организация излъчете представители и заповядайте да решим какво ще правим. Сегашните организации освен да усвояват средства и да съсипват бранша друго не правят. Малките местни организации(казвам малки, но повечето от тях имат повече членска маса от "национално представените") не получават подобаващото внимание, защото са местни или регионални структури и нямат национален статут. Така че без национално представена организация няма кой да ни обърне внимание. Това от опит го знам.

tsc1
13.07.2013, 09:46
@Бонев,
С предварителната уговорка, че може би не ми е работа да се меся и давам акъли в чужда къща, но ако не можете да се разберете за единна пчеларска организация, защо не опитате с конфедерация? Там всеки участва като самостоятелно юридическо или частно лице и представлява собствените си членове. Но тя ще е национално представителна и ще защитава пред държавата общите ви интереси. Не виждам като че ли чак някакви принципни различия да имате, просто "много вожд, малко индианец".

borislav aleksandrov
13.07.2013, 10:27
В миналото са правени такива опити да се обединят различните съюзи - пълна трагедия
Освен това поне доколкото съм запознат и Закона за пчеларството не го позволява - там се изисква Национална браншова организация и само с нея министъра води разговори за сектора.
Е дори в момента говори в предаването на Кошлуков и точно това казва човека - направети си браншова организация - примерно на североизточна българия, на южна българия обиденете се и ще говорим. Няма ли такава организация няма с кого да говорим. Не става да се говори с всеки производител по отделно.... думи на министъра

cecko96_1
13.07.2013, 10:44
Колеги не може вече да се работи по стария начин не получаваме ли субсидии, не увеличаваме ли добивите, не развиваме ли се просто изоставаме и с нас е свършено .Така ,че ако няма организация която да ни поведе трябва сами да се организираме и да излизаме.Дайте като за начало да питаме къде са парите за тая година по де мини мис откраднати ли са пренасочени ли са да разберем къде са те са пари за пчеларството защо не ни ги дават.Да пишем по сайтове, вестници,телевизии министерства и т.н....

Димитър Бонев
13.07.2013, 10:44
В същност Министъра е абсолютно прав.Няма как да се водят преговори с всеки пчелар по отделно. В края на краищата съдбата си е в нашите ръце. Ние не можем да се обединим и организираме, а искаме държавата да ни помага. Как? Да чакаме на някакви дребни подаяния или субсидийки? Това не е работа да се поддържа нещо което от година на година става все по-губещо. Това, което Министъра каза в интервюто много ме заинтригува. И ако успее да го реализира на практика ще е много добре. В същност това нещо - организации, коопериране и т.н. вече го дъвчем много години, но както виждам още не сме достигнали такава зрялост. И има едно такова андрешковско отношение по повечето въпроси. Хайде ще спра до тук, иначе рискувам много колеги да се обидят.

borislav aleksandrov
13.07.2013, 12:46
е що да се обиждат... освен ако не им изнася това което ще напишеш... така че давай

borislav aleksandrov
13.07.2013, 15:22
румънските пчелари - и те нямат субсидии и на тях държавата не им помага, ама не съм чул да "реват" що държавата не им дава пари, още по-малко пък чакат някой да им даде нещо щото пчелите им извършвали важна опрашителна дейност... казват че ако не си помогнат сами няма да се промени нищо...

Държавата не им помага напротив - 13 % данък печалба на всички пчелари които имат до 100 кошера и 16 % данък на всички които имат над 100 кошера... при 10 % тук...
Ако не си рег. производител, с регистриран пчелин, не си член на пчеларско дружество, и не си минал курс по пчеларство (платен в порядъка на 600 лв. - 150 часа) към дружеството и имаш по-малко от 25 семейства не можеш да кандидатстваш за каквото и да е... това са новите неща за нац. програма от 2014 год.
Дори имат и по-ниски проценти от нас 76% им възтановяват и 24 % ДДС... Тук просто не ми се мисли какво ще чуя от мнозина пчелари за нещо подобно... Тук ако не се бъркам са 90 % и 20% ДДС...
Не са доволни от ръководството на пчеларския им съюз... и на въпроса защо плащат челенски внос и членуват в него чрез дружествата - простият отговор бе - искам моя глас да се чуе... а тук всеки съюз - ЕООД или ООД...
За търговците че се опитват да им изкупят продукцията на безценица и че ги карат да се чувстват че едва ли не им правят услуга че им купуват меда...
Че бюрокрацията ги убива...

Но интересно нито стачкуват, нито реват че никой не мислел за тях.. още по-интересно те имат по-високи цени от нас, по-добър стандарт ако щете, по-добре изградени бази, по-добра техника ...

Достатъчно е да посоча като пример восъка - 1 кг восъчни основи (10 броя) им струва между 13 и 15 лв. - 1,30 - 1,50 лв. за бройка... а ние на 0,95 лв. направо получаваме инфаркт... а ако случайно видим цена от 1 - 1.10 лв. за основа кълнем до 10 коляно....
Плащат средна цена от 15 евро за майка, 60 евро за 3 рамкова отводка...

Те просто не чакат нищо, от никого, а загърбват дребните си различия, и се обединяват... а ние се чудим как да се прецакаме един друг...

Имат над 120 пчеларски кооператива - обединени в съюз на пчеларските кооперативи, масово се обединяват и в пчеларски дружества и чрез тях членуват в нац. пчеларски съюз.... и си постигат своето доколкото могат...

Обичайният въпрос когато кажа че не членувам никъде и че никой колега не ми помага с нищо е - а как си защищаваш интересите и изобщо как оцеляваш...

Един румънец дори ми цетира един надпис - Съединението прави силата...

cecko96_1
15.07.2013, 13:02
Европейската комисия и Съветът не постигнаха съгласие с Европейския парламент за изработването на схема за директни плащания на пчелно семейство в сектора на пчеларството.

В същото време обаче националните програми по пчеларство ще бъдат с разширен обхват и ще бъдат включени в регламента за общата организация на пазарите.Да тълкуваме колеги.

Костов
15.07.2013, 13:45
Абе да е..а мамаму next_mad; judge; Докато си седите по форумите и не се прави нищо така ще да е.Познавам 14 човека който се занимават с пчели,и само един се навива за протести.Ебасии и непокистите и алчни копелдаци се оказва сектора.На никой не му пука за общото благо.Ами така ще да с монопол ще ни принудят не за 4 ами за 2лв да си давате меда-ЧЕСТИТО!!!Като се замисля тея дето са 10-20-50 кошера ги боли рамкоповдигача за общото благо.А,тея с над 100кош,са си уредили пазарите и как да се оправят с голяма бройка.Тъй че продукцията няма да се вдигне,или по точно ще я вдигнат за без пари алчните монополисти.

това съм го написал за тези дето си седят в форумите и нищо не искът да организират по места.Има някой друг дейни хора по форумите ,но са на пръсти като Бонев.

cecko96_1
15.07.2013, 17:07
http://www.fermer.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D 1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%80-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D 0%B2%D0%BE-%D0%B2-%D0%BC%D0%B7%D1%85-news6121.html

kasapina
16.07.2013, 09:40
Варненски пчелари са готови да излязат на протест, ако в следващия програмен период на Общата селскостопанска политика до 2020-та година не бъдат предвидени директни субсидии за кошер. Техните искания са за регистрирано пчелно семейство плащанията да са минимум 35 евро за година. „Само когато има директни плащания, младите ще влязат в занаята с отглеждането на пчели“, изтъкна Янко Янков, председател на Областната пчеларска организация във Варна, цитиран от Дарик радио.

Пчеларите настояват най-накрая да бъдат признати като земеделски производители. Искат и да се създаде ресор „Пчеларство“ към земеделското министерство.

От пчеларя Георги Тронков от Вълчи дол дойде и предложението при доказано отравяне на пчели с препарати за растителна защита да се спират плащанията на арендаторите.

Пчеларите приветстваха решението на Европарламента за подпомагане на бранша. „Нужно е обаче да се направи и стъпка от страна на българските институции, за да е факт субсидирането ни“, категорични са те.

Производителите на мед са подготвили протестно искане до премиера с копие до председателя на парламентарната комисия по земеделие и храни. В него те посочват, че ако не получат доказателства за решителни действия, ще излязат на протест и с искания за оставки.

cecko96_1
16.07.2013, 17:23
Знаете ли ,че от сега на татък Прегледите от ветринара вече ще се плащат то пчелара минималната такса на пчелно семейство 4лв. 2преледа са зъдължителни по4лв са 8 лв на семейство а честити допълнителни разходи на всички ЗМП.

rosty_sz
16.07.2013, 18:24
Това пък къде го прочете. Дай линк или поясни.

munchoE
16.07.2013, 19:18
пълни глупости

aleko
16.07.2013, 19:38
Ветеринарите нямат сключени договори с министерството тази година и таксуват кой както му дойде.На мен ми казаха 0.80 лв. на семейство.

rosty_sz
16.07.2013, 21:39
А, като ти взимат 0.80 лева проверяват ли ти наистина кошерите.

kasapina
16.07.2013, 21:47
Хептен ще откажат и малкото хорица станали и решили
да станат ЗМП..Говоря за колегите,който имат над 100 кошера..
Още една абсурдна такса,явно са решили да унищожат пчеларството в България..
Само пари искат тяхната мама мръсна,а за подпомагане на сектора кръгла нула,дано не е вярно... next_mad;

Димитър Бонев
16.07.2013, 21:59
EK вече нотифицира искането за финансиране на профилактичните прегледи, но ветеринарните лекари имат някакъв друг проблем за решаване, наследен от предните управляващи. Сега водят разговори за решаването му и ще започнат да подписват договорите. Става дума за това, че те трябва да платят от джоба си всички изследвания на животните, които са договорирани, което за един участък често надхвърля сумата от 5-6 хиляди и към края на годината евентуално държавата да им ги възстанови. И аз да съм на тяхно място няма да сключа договор. В същото време те нямат право да получават пари от собствениците на животни за дейности включени в националната профилактична програма, за това сега се влиза в един омагьосан кръг.

borislav aleksandrov
16.07.2013, 22:13
[quote="kasapina"]...Само пари искат тяхната мама мръсна,а за ...quote]

ние да не искаме нещо по различно...

cecko96_1
16.07.2013, 22:13
http://www.fermer.bg/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D 0%B8%D1%81-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%88%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D 1%80%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8-news6095.html

Ruslan
17.07.2013, 08:14
Съгласен съм да им давам по 4лв. на семейство, ама прегледа ще е ПРЕГЛЕД :D, всяка рамка ще ми оглежда.Само на единия пчелин, ще си уплътни 8 часов работен ден :D , а при някой колеги, ще трябва да го назначат за месец, с преспиване и изхранване :D!
Ама още не съм попаднал на ветеринар, който да е посмял да се приближи на по малко от 10 метра!
А да видим сега!

kasapina
17.07.2013, 08:45
Абсурд е да дам по 4 лв на пчелно семейство,тея побъркани ли са или нещо друго им има ?
То, и без това ветеринара като отида при него ме таксува за глупости,а сега хептен ще удари през просото.Да си оправят по бързо договорите и да не ме занимават с глупости.
Животновъдите и зеленчукопроизводителите се вдигнаха на протести и вече имат субсидия,а ние само си говорим и надъхваме във форумите и ни оставят без една стотинка субсидия..Тези смотани програми не ги броя,те са пълна подигравка за нашия сектор.
Тука трябва субсидия на пчелно семейство,всяка година всичко се вдига,само меда седи на една и съща цена..
Вече започва да писва тази ситуация..
Така ли другите могат да направят нещо за сектора си,а ние да сме най големите мърди в цяла Европа.

borislav aleksandrov
17.07.2013, 12:18
Така ли другите могат да направят нещо за сектора си,а ние да сме най големите мърди в цяла Европа.

Ами така излиза...



Тука трябва субсидия на пчелно семейство,всяка година всичко се вдига,само меда седи на една и съща цена...

Не ме разбирайте погрешно нямам нищо против това да взема някой лев субсидия... но като се почне от това що другите взимат, а ние не, те се длъжни да ни дадът, и се стигне до без субсидии не можем да оцелеем, ние сме зависими от тях, и любимото ми - ако получаваме субсидии ще просперираме и ще се развиваме...
Миналато година по деминимс дадоха 12 лв. национална субсидия (помощ) което си беше чиста подигравка но както и да е... та ако приемем че една субсидия за бг пчелар е 12 лв. то много ми се иска някой да ми обясни нещо. Дребен пчелар с 20 кошера взима по 12 лв. т.е. 240 лв. плаща им данък, и с остатъка според мнозинството пчелари ще развива пчелинът си, ще си стъпи финансово на краката си и ще просперира, ще оцелее.
Много ми се ще някой без да се заяжда и т.н. съвсем нормално и аргументирано да седне и да ми обясни - как ще се развивам и просперирам с тия 240 лв. субсидия ...
само не казвайте ама те трябва да са еди колко си... за момента бг пчеларя е оценен на 12 лв. субсидия...

И защо масово се смята че като почнем да взимаме субсидия ще цъфнем и вържем...

В желанието си да се докопаме до някакви пари случайно не пропускаме ли нещо друго... как мислите?

enchev
17.07.2013, 14:25
Ама тая година и тея 12 лева ги няма и няма да ги има ,жалко за пчеларството нещата отиват на много зле

cecko96_1
17.07.2013, 15:19
В животновъдството преди 5год. първата субсидия на глава говедо беше 16лв пет години по късно вече за глава говедо субсидията вече е 400лв. Миналато година по деминимс дадоха 12 лв. национална субсидия (помощ) което си беше чиста подигравка но както и да е... та ако приемем че една субсидия за бг пчелар е 12 лв. то много ми се иска някой да ми обясни нещо. Дребен пчелар с 20 кошера взима по 12 лв. т.е. 240 лв. плаща им данък които е9,60ст ще си купи за 120лв воро стопа и 20тенекии по 5лв за 20кошера толко но за 200 или повече...... Ако си мислите ,че някои ще гарантира минимална изкупна цена да знаете това в рамките на пазарната икономика е не възможно. Така, ЧЕ СУБСИДИЯТА Е ЕДИНСТВЕНОТО СПАСЕНИЕ НА ПЧЕЛАРСТВОТО.Трябва да сме едини в исканията си и малки и големи иначе нищо не става.

kasapina
17.07.2013, 19:53
В бюджета за 2013 е заложено да има субсидия на пчелно семейство(деминимс),вероят о октомври ще ги дават..

borislav aleksandrov
17.07.2013, 20:02
едрите пчелари не ги мисля при тях всичко се изразява в хиляди левове... така че да ги оставим малко настрана...

и защо субсидията е моето единствено спасение?

нима с купуването на варостоп и някоя тенекия и аз ще просперирам?

Mateev
17.07.2013, 20:29
Аз ще ви кажа една моя теория, която за съжаление непрекъснато се потвърждава с хиляди случаи по целия свят - сега и в миналото (близко и далечно).

Та теорията ми е следната:
В този свят винаги е имало бедни и богати, властимащи и властнямащи, подтиснати и потискащи, шефове (вождове) и подчинени и въобще РОБИ И ГОСПОДАРИ. Това е следствие от теорията на вероятностите и нормалното (Гаусово) разпределение. С две думи - това е природен закон - винаги да има шефове и подчинени.

Вижте животните - структурата с водач на стадото се среща при почти всички видове. Вижте първобитните хора, вижте и съвременните - винаги има водач (диктатор, вожд), който не е кой знае колко по-добър от останалите, но по стечението на едни или други обстоятелства притежава ХИЛЯДИ ПЪТИ ПО-ГОЛЯМА ВЛАСТ.

Та на какво ни е научила историята:
Ами властимащите имат един единствен най-голям страх - да не би да бъдат свалени от власт. И за да не бъдат свалени от власт те са готови да облеят в кръв хиляди и милиони, само и само да останат на власт. Това важи при животните, това важи при хората, това важи дори и при целите държави.

Богатите и властимащите гледат да си пазят богатството и властта, и те имат една единствена заплаха, един единствен естествен враг, и това е МНОЗИНСТВОТО ОТ БЕДНИ (властнямащи). В нормална ситуация това мнозинство си блее като стадо овце, и само в много редки случаи това мнозинство може да се обедини и да направи чудеса - като например революция.

И властимащите имат един единствен инструмент, за да държат в покорство стадото на мнозинството - ани като от време на време му подхвърлят малко трохички от своето богатство, демонстрирайки по този начин уж своята "загриженост".

Ами това е. Именно затова богатите държави подпомагат бедните - за да не се надигне някоя революция. Именно затова милиардерите на стари години организират фондации за подпомагане на една или друга кауза. Именно затова Евросъюза е измислил субсидиите - за да няма стачки и бунтове на определени съсловия.

Защо тогава няма субсидии за пчеларите - ами защото все още не сме се надигнали на стачки и бунтове. Сами виждате как няколкостотин човека на орлов мост свалиха предното правителство и разтресоха енергетиката на цялата държава. Значи може така и така. Ако мирно си стоим и блеем като стадо овце - ще видим субсидии на куково лято. Ако обаче отидем пред президенството и парламента, и стоварим пред вратите им 1000 кошера с разлютени пчели, тогава може би ще ни обърнат внимание.

Mateev
17.07.2013, 20:36
Та един наш протест си го представям така - всеки взема един пикап или там каквото превозно средство има, и натоварва на него 1, 2, 3 или 5 кошера с отворени прелки. И след това тръгваме на демонстрация по улиците на София и да видите тогава как световните медии ще започнат да приказват за Българските пчелари.

За по сигурно спираме пред президенството и подаряваме на президента 10 кошера. Стоварваме ги на входа и си тръгваме. Отиваме и пред парламента, пред правителството и където още потрябва и на всяка една институция подаряваме по 10 кошера. А за да си докажем нашите добри намерения, освен 10-те кошера ще им подарим и няколко отворени тави с чист мед, оставени пред вратите на институциите. :D :D :D

estabien6
17.07.2013, 22:17
Правим го,само да приключим с работата по пчелините ,че сега се берат плодовете на трудът ни drinks;

cecko96_1
17.07.2013, 23:00
подкрепям Mateev Не е задължително да вземаш субсидии които не желае може да не получава.

kasapina
18.07.2013, 09:12
Този Ганчо Ганев,дали няма да свие опашка ако всички пчелари се вдигнат и си поискат своето(плащане на пчелно семейство),да ходи да пасе патките на село.... thumbdown;

kando
18.07.2013, 13:35
@Mateev
Нека не бъркаме естеството на природата, с плодовете на човешката менталност. Природния закон, законът на джунглата е законът на по-силния - физически и като цяло биологически, индивид. Такава е структурата на природата, на съществуването, че това е просто необходимост т.е. нещо без, което не може.

Играта на слуги и господари е вече човешка приумица, а не природен закон - не, че не можем без такива животински отношения, но така е по-лесно, за повече ще трябва да се натега на интелигентност, а това е вече въз по-трудно.

Богати държави подпомагащи бедни такива не съществуват - това е просто реклама. Милиардерите организират фондации, заради данъчните облекчения, а евросъюза измисли субсидиите, защото политическото съсловие се намножи, което съответно създава необходимостта от повече пари, за да бъдат изхранени същите, а от къде и как да дойдат тези пари ...... наистина схемата е много съвременна, програми, субсидии, ала бала, важното е да се създаде начин, свободно да бъркаме в кацата, пълнеща се от данъците на здраво влачещия гръб на народа.

И последно - като погледна сметките за ток, които плащам и сравня с такива от предни месеци, и години .... не знам, може би следствията от труса в енергетиката още да не са стигнали до мен, а сегашното правителство е още по-отвратително и от предното.


Политиката на субсидирането не е политика на пазарната икономика - в сегашния си вид, това е някаквъв нов тип социална политика, но уви с подчертано просешки манталитет. Тъкмо тази политика е причината за нароилите се протести не само в страните от бившия соц, но дори и във водещи държави от западна Европа.


Разбира се, всичко това можем да го оставим настрана и да си отговорим на конкретния въпрос - наистина ли смятате, че с едните субсидии пчеларите ще просперираме? Колко мислите, че реално трябва да са тези субсидии, за да се случи това - 10лв, 20лв, 400лв.?

jordanov
18.07.2013, 13:45
Г-н Матеев, теорията ви е вярна, но не я разказахте докрай. Трохичките дето властимащите подхвърлят на стадото за едрите екземпляри на стадото стават тлъсти залъци, на дребните и средните им излизат с малко кръв от някои места. Тоя филм май върви при зърнарите. И квато е ползата от едрите зърнари (за държава, общество, икономика, природа, бъдещи поколения и т.н. и т.н.}, такава е и ползата от едрите пчелари.

cecko96_1
18.07.2013, 15:14
ДО kando,borislav aleksandrov,jordanov Световната Политиката в момента е такава.Отраслите оцеляват и се развиват на базата на субсидиите. Не си ли в крак с останалите отрасли просто ще изчезнеш. И знайте ,че ако вие не искате да се занимавате с политика,политиката се занимава с вас.

kando
18.07.2013, 17:34
Те тука е уловката - че вярваш на това. Аз лично искам да видя как ще изчезнат малко отрасли, освен пчеларството, да речем зърнопроизводството, животновъдството, автомобило производителите.

п.п. ще изчезнат точно никога - отрасъл изчезва само в два случая:1. когато има война 2. когато бъде заменен от друг (който почти винаги е следствие от някаква техническа революция) Но в едно си прав, макар да не си го казал директно - световната политика е такава, че се чуди как да натиска отраслите да тънат в мизерия, а как най-лесно става това .... като ги направиш колкото се може повече зависими от политиката или по-точно казано, от политиците. (и в случая точно по тази свирка сами натискате да играете)

jordanov
18.07.2013, 21:16
cecko96_1 , за отрасли и икономика, за национална и световна политика мога да ти изпиша много страници. В този форум обаче съм единствено като любител на заниманията с пчели и това няма как да се промени.

Светозар Каменов
19.07.2013, 10:52
Според вас кои сектори се субсидират. Не съм чул да се субсидира автомобилостроенето или самолетостроението. Дават се пари в селското стопанство. И защо, за да се държи цената на първичната суровина ниска. А трябва да е ниска, за да може храната да е евтина. Хората са чувствителни на тази тема, искат като отидат в хипермаркета да пълнят количката без проблем. Ако производството на суровината се остави на пазарни условия неимоверно ще се вдигне цената и то значително, съответно и храните. Аз в това виждам смисъла на събсидирането. То и за това не искат да дават пари за пчеларството, то не е от жизнено значение за храненето на народа.

Mateev
19.07.2013, 11:24
Смисъла на субсидирането не е точно такъв. Ако просто искаха народа да не остане гладен, можеха да оставят цените да си се вдигат колкото си искат и да дават пари на калпак директно на крайните потребители, за да могат да си купуват храна.

Смисълът на субсидирането е друг. Той е форма на контрол, форма на регулиране, която да придвижва отраслите в посока, желана от властимащите.

Например ако властимащите искат индустриално зърнопроизводство, ще дават пари за закупуване на комбайни. Ако искат децентрализирано масово селско стопанство - ще дават пари за рала и сърпове.

Другата роля на субсидирането е защита на родното производство от международен дъмпинг. Това е с цел намаляване на риска от глад по време на война или големи природни бедствия. В нормална ситуация международната търговия си тече, но по време на война всяка държава трябва да се оправа сама със собствени сили. И ако в дадената държава няма комбайни, защото в мирно време си е купувала зърното отвън, населението може да измре от глад по време на войната. Нещо подобно се е случило с Русия по време на Втората Световна Война. Хитлер завладял Украйна, а тя доставяла 90% от зърното за цяла Русия. За последвалия глад вече знаете - правели са си супа от подметките на обувките си.

Mateev
19.07.2013, 11:28
От тука и за меда - явно властимащите не го считат за стока от първа необходимост и затова не го субсидират. Интересното е тогава защо се субсидира винопроизводството и тютюнопроизводството? Явно за да се тровим и да умираме млади, щото иначе ако започнем да живеем по 100 години, ще настъпи криза в пенсионната система.

Нали знаете лафа кой е най-добрия гражданин - този, който благоволи да умре един ден преди да се пенсионира.

kando
19.07.2013, 11:49
В пчеларството няма кой знае какви пари и печалбите не са толкова големи, за това е така - във виното се налива вода, тютюна го изкупуват на жълти стотинки, докато стигне до крайния потребител, надценката е умопомрачителна. В земеделието може да се каже, че нямаха избор, а и там оборотните пари са наистина големи цифри.

Субсидирането в пчеларството, така както е било прилагано в развитите страни, не е точно в сегашния смисъл на думата субсидиране - това си е заплащане, заплащане за опрашителната дейност, която под каква друга форма да се плати, след като няма пряк продукт, който пчеларите могат да предложат. Това не е субсидиране с цел оцеляване, подпомагане, развитие и прочие - това субсидиране е начин, метод, технически способ да се заплати една дейност, един труд, който е с по-особени специфики.

Светозар Каменов
22.07.2013, 10:45
Смисъла на субсидирането не е точно такъв. Ако просто искаха народа да не остане гладен, можеха да оставят цените да си се вдигат колкото си искат и да дават пари на калпак директно на крайните потребители, за да могат да си купуват храна.

Смисълът на субсидирането е друг. Той е форма на контрол, форма на регулиране, която да придвижва отраслите в посока, желана от властимащите.

Например ако властимащите искат индустриално зърнопроизводство, ще дават пари за закупуване на комбайни. Ако искат децентрализирано масово селско стопанство - ще дават пари за рала и сърпове.

Другата роля на субсидирането е защита на родното производство от международен дъмпинг. Това е с цел намаляване на риска от глад по време на война или големи природни бедствия. В нормална ситуация международната търговия си тече, но по време на война всяка държава трябва да се оправа сама със собствени сили. И ако в дадената държава няма комбайни, защото в мирно време си е купувала зърното отвън, населението може да измре от глад по време на войната. Нещо подобно се е случило с Русия по време на Втората Световна Война. Хитлер завладял Украйна, а тя доставяла 90% от зърното за цяла Русия. За последвалия глад вече знаете - правели са си супа от подметките на обувките си.

Много по-лесно е да се субсидира и контролира производството отколкото да се дават пари на калпак.
Храненето е първостепенно за всички хора, за това "рънътъ" трябва да е евтина. Естествено, че със субсидиране защитаваш родните си производители от дъмпинг. Нещо, от което страдат зеленчукопроизводителите ни сега.

niksan_83
26.08.2013, 15:04
Колеги какво става с програмата de minimus.Всички отрасли получиха само за пчеларите няма пари.Някои има ли инфо какво е положението към днешна дата

Светозар Каменов
26.08.2013, 15:20
Колеги какво става с програмата de minimus.Всички отрасли получиха само за пчеларите няма пари.Някои има ли инфо какво е положението към днешна дата

ПарЕ няма, действайте. Това е положението...

volen777
27.08.2013, 12:52
То de minimus както и всички останали програми са с една единствена цел да хванат колкото се може повече пчелари да се регистрират и да си плащат осигуровките. Понеже им е по трудно да хванат кои колко мед е произвел и продал, че да го обложат с данък. Повечето регистрирани пчелари дават едни 800 лева на държавата за осигуровки в най добрия случай ако не са продали мед с фактура, а ако неса регистрирани даржавата неможе да им вземе нищо и какво прави измисля de minimus хората хукват да се регистрират и хоп спират я пак те да си плащат. 1000 пчелари да хванат по 800лв = 800000.

Димитър Бонев
27.08.2013, 20:24
Всеки си прави сметките какво му е изгодно и какво не. Истината е, че de minimus и миналата година нямаше да има. Случи се така, че на една среща с Мария Габриел в Пловдив повдигнахме въпроса и тя пое ангажимента да помогне и на практика парите бяха отпуснати под външен натиск иначе парите щяха да се усвоят по други направления и до нас нямаше да достигнат, както често се случва. Тази година пари в бюджета за нас не са предвидени.