PDA

Виж пълната версия : ДАЛИ ЩЕ ИМА КРАЖБА?



Стефан
05.08.2011, 13:28
Здравейте,
Искам да попитам дали мога да сложа изгребани тенекии от мед край кощера за да ги дооберат пчелите. Кошера е само 1 и наоколо на километри няма други(но това не означава, че няма други пчели). Изобщо има ли такава практика и ако да - как става това, има ли чалъми.
Благодаря предварително.

Петко Станчев
05.08.2011, 14:21
По това време на годината не си и помисляй да оставяш мед на открито покрай кошерите.

Ивайло Велинов
05.08.2011, 14:51
Вчера, огромен рояк нападна восъкотопилката ми, а тук където топя знам че поне на 4-5 км няма пчелини.

Недялко Атанасов
05.08.2011, 18:06
Здравейте,
Искам да попитам дали мога да сложа изгребани тенекии от мед край кощера за да ги дооберат пчелите. Кошера е само 1 и наоколо на километри няма други(но това не означава, че няма други пчели). Изобщо има ли такава практика и ако да - как става това, има ли чалъми.
Благодаря предварително. Разреди с малко вода ,за да не залепват по меда ,сложи и малко трева на дъното да не се издавят,а и не се притеснявай от нищо drinks;

pa4o
05.08.2011, 18:42
Здравейте,
Искам да попитам дали мога да сложа изгребани тенекии от мед край кощера за да ги дооберат пчелите. Кошера е само 1 и наоколо на километри няма други(но това не означава, че няма други пчели). Изобщо има ли такава практика и ако да - как става това, има ли чалъми.
Благодаря предварително. А какво ти пречи с малко топла водичка да преплакнеш хубаво тенекийте и ако не е достатъчно сладко да добавиш малко захар и да си сипваш в хранилката.Хем ще бъдеш спокоен по отношение на кражба, хем ще знаеш какво си дал и какво са взели пчелите ти. Това , което ти е в повече съхранявай в хладилник или фризер в зависимост от продължителноста. Желая ти успех.

ivandespotov
05.08.2011, 19:33
Здравейте,
Искам да попитам дали мога да сложа изгребани тенекии от мед край кощера за да ги дооберат пчелите. Кошера е само 1 и наоколо на километри няма други(но това не означава, че няма други пчели). Изобщо има ли такава практика и ако да - как става това, има ли чалъми.
Благодаря предварително. А какво ти пречи с малко топла водичка да преплакнеш хубаво тенекийте и ако не е достатъчно сладко да добавиш малко захар и да си сипваш в хранилката.Хем ще бъдеш спокоен по отношение на кражба, хем ще знаеш какво си дал и какво са взели пчелите ти. Това , което ти е в повече съхранявай в хладилник или фризер в зависимост от продължителноста. Желая ти успех. Точно така, не ми се пишеше толкова, това е начина.

Жоро$73
12.09.2011, 21:53
Здравейте!Във всички книги пише за кражми и нападения над даден кошер, било то слабо или силно семейство.Причините са ясни.Грешка на пчеларя или просто дадено семейство е обект на нападение.Как действате в такъв случай? Много ми е интересно да разбера,как действате вие,ако ви се случи подобна ситуация.Благодаря ви предварително.После ще ви кажа моята грешка и как реагирах. Бях изомен. За 10-15минути всичко свърши.

Цеко Сифоня
12.09.2011, 22:08
Жорка да не ги окъпа и обърна? :D

Пеньо Лазаров
14.09.2011, 22:48
Жоре, има няколко начина:Първият е като сложиш сено на входа да се затруднят чуждите пчели да влезат в кошера;Вторият е като завиеш нападнатия кошер с чершав докато отмине нападението;Третят е като сложиш напоен парцал с нафта или оцет до стеснения вход на нападнатия кошер тези миризми отблъскват нападащите пчели;Четвъртят е като затвориш входа на нападнатия кошер или нападнатия кошер го приберш в стая докато отмине нападението има и др. начини, но аз съм ползвал тези и съм установил ,че са успешни,сподели и твоя метод ще е от полза за всички, защото не познавам пчелар да не се е сблъсквал с нападение.

syzi
15.09.2011, 05:30
Жоро,ето ти нагледно описаното от колегата Lazrov,но ти вече си видял подобна гледка,щом си имал нападение.

http://s1.postimage.org/tkhrufno/21082008036.jpg (http://postimage.org/image/tkhrufno/)

Жоро$73
15.09.2011, 13:22
Здравейте!Ще го споделя разбира се. Много е прост.А за ефективноста ще се обедите сами ако ви се наложи. Просто взех една циганска керимида.Счупих я на две.Сложих я като тунел на долната прелка пред отвора.Е разбера се ,че използвах и малко пушек да разкарам нападателите от там,но в никакъв случай не пуша в кошера,за да не отслабя защитниците. Както казах за 2 цигари време отпред беше чисто. Е по другите страни и капака имаше още пчели,но и те се разкараха.Керемидата я оставих за 24 часа.Входа,несъм го стеснявал.

jordanov
15.09.2011, 14:48
Сузи , аз чак такова чудо на живо още не съм виждалhttp://www.pic4ever.com/images/15.gif Ако може сподели малко за събитията преди и след снимката .

Жоро$73
15.09.2011, 15:47
А що се отнася до грешката ми,която предизвика нападението,не е срамно да си я призная.Все пак съм новак.Значи,отводка на 8 рамки,преградна дъска и две рамки след нея,които бях оставил за да ги изчистят от малкото мед който беше по тях.Извадих рамките и видях ,че дъното е в не много добро хигиенно състояние.Затворих ги и извадих дъното.До тук добре,но не съобразих с времето и сезона.За 4-5 минути без дъно стана тя каквато стана.

Пеньо Лазаров
15.09.2011, 20:22
Жоре на мен ми беше направено подобно приспособление от дъска с улей която се вкарва във входа и стърчи 10см. напред по прелката , така чуждите пчели се пробват да влезат през входа ,а пчелите от нападнатия кошер влизат и излизат чрез улея 10см. по напред, ще го снимам и ще ви го покажа, но за керемида не съм се сещал, ако направя нападение недай си боже ще пробвам.

Жоро$73
15.09.2011, 20:38
Знаеш долу горе колко е широка тясната част на керимидата.За вход от 5-6 сантиметра,пасва идеалпо.За това казвам,че не е нужно да се стеснява и входа. Семейството си получава необходимото количечство въздух.Дано не ти се налага,но керемиди има винаги под ръка.Дори и от покрива на някоя стара постройка може да да вземеш.

syzi
18.09.2011, 18:46
Сузи , аз чак такова чудо на живо още не съм виждалhttp://www.pic4ever.com/images/15.gif Ако може сподели малко за събитията преди и след снимката .
Естествено,грешката беше моя.Забравила съм една рамка с мед подпряна на задната стена на кошера.Беше в края на август и вече нямаше паша,та пчелите подлудяха за нула време по тази рамка.Махнах я и се опитах да ги разпръсна с вода,но не стана.Стесних входа на кошера,колкото да минава една пчела и го облепих ,както се вижда на снимката,за да не минават пчелите през пролуки,намазах го и с нафта,но имаше голяма сеч.Добре ,че кошера беше силен,а и се мръкна,та успях да го преместя и да го прегледам на сутринта.Майката беше жива и семейството успя да се възстанови.А пчелите -крадци и на другия ден още обикаляха мястото на кошера.

galin_f
18.10.2011, 18:11
Здравейте!

Разгледах се за някоя по обща тема да си драсна въпросчето, но не засякох такава и реших поне да е в сходна да не цвъкам нова тема за дребни неща. Гледам тази няма много движение скоро и реших тук да е. Извинявам се на създателя й ако се явявам "натрапник" drinks;

Преди седмица или две вече стана докато беше още топло, не като сега време само за винце и маса :D При едно от посещенията ми на кошерчетата установих, че два броя са зверски опустошени от кръвожадни посестрими sweating; Тяхната рода ненаситна... judge; Всичко е леж, вътре само празни пити кои по-увредени кои по-малко. Които са целите проядени е ясно, че ще се бракуват и топят. Но реших да питам които са в такъв вид могат ли да се ползват занапред, дали ще ги възтановят?

http://s2.postimage.org/1mq3yhxb8/P1220562.jpg (http://postimage.org/image/1mq3yhxb8/) http://s2.postimage.org/1mqaknbac/P1220563.jpg (http://postimage.org/image/1mqaknbac/) http://s2.postimage.org/1mqm5eqqs/P1220564.jpg (http://postimage.org/image/1mqm5eqqs/) http://s2.postimage.org/1mqw2mtpg/P1220565.jpg (http://postimage.org/image/1mqw2mtpg/)
http://s2.postimage.org/1mr7ne95w/P1220566.jpg (http://postimage.org/image/1mr7ne95w/) http://s2.postimage.org/1mr9axlno/P1220567.jpg (http://postimage.org/image/1mr9axlno/)

Цеко Сифоня
18.10.2011, 18:39
Според мен 5 и 6 на снимката....,от другите няма полза.Прояденото ще превърнат в търтееви килийки.

Ангел Йосифов
18.10.2011, 18:50
Според мен 5 и 6 на снимката....,от другите няма полза.Прояденото ще превърнат в търтееви килийки.
Земляк тук са само три рамки.

galin_f
18.10.2011, 20:14
Благодаря за отговорите!

Правилно, че са три рамките. Просто ги снимах отгори и наклонени да се вижда до кокво ниво е изгризана килииката.

То ясно, че голяма дупка няма да я барнат ама не знаех как ще постъпят, само предполагах, с поразваленото от медения венец. Тези са от маломедните и затова малко са изгризани, другите които са биле с повече мед естествено са по-увредени.

Не съм на зор за рамки, защото кошерите не са много ама тези ще ги възтановявам догодина ако всичко е наред. И от тези които имат големи дупки ще ги стопя пък ще оставя някоя друга с по-запазена основа да ги пробвам какво ще ти направят догодина като има градеж.

Кошерите си бяха редовни семейства, добре развити, стеснени входове... Уж всичко наред. От седем почти равностойни, два са дали фира другите са остискали. Конкретната причина за неопазването на кошера си в момента не знам каква е. Наоколо има много кошери и явно често са се пробвали набези и тези нещо им се е пропукала отбраната. Аз като бях при тях предния път преди нападението всичко беше нормално. На следващото ходене след няколко дни двата бяха опоскани, но още се въртяха крадци и се пробваха и на другите. Стесних долните входове на останалите, затворих горните нацяло и с отворен вентелационен отвор на дъното изкараха два дни докато се поразотидат грабителите. То после заваля и се захлади и всичко се нормализира.

Цеко Сифоня
18.10.2011, 20:41
Благодаря за отговорите!

Правилно, че са три рамките. Просто ги снимах отгори и наклонени да се вижда до кокво ниво е изгризана килииката.

То ясно, че голяма дупка няма да я барнат ама не знаех как ще постъпят, само предполагах, с поразваленото от медения венец. Тези са от маломедните и затова малко са изгризани, другите които са биле с повече мед естествено са по-увредени.

Не съм на зор за рамки, защото кошерите не са много ама тези ще ги възтановявам догодина ако всичко е наред. И от тези които имат големи дупки ще ги стопя пък ще оставя някоя друга с по-запазена основа да ги пробвам какво ще ти направят догодина като има градеж.

Кошерите си бяха редовни семейства, добре развити, стеснени входове... Уж всичко наред. От седем почти равностойни, два са дали фира другите са остискали. Конкретната причина за неопазването на кошера си в момента не знам каква е. Наоколо има много кошери и явно често са се пробвали набези и тези нещо им се е пропукала отбраната. Аз като бях при тях предния път преди нападението всичко беше нормално. На следващото ходене след няколко дни двата бяха опоскани, но още се въртяха крадци и се пробваха и на другите. Стесних долните входове на останалите, затворих горните нацяло и с отворен вентелационен отвор на дъното изкараха два дни докато се поразотидат грабителите. То после заваля и се захлади и всичко се нормализира.
Що ли си мисля колега че тези пити не са били в кошера а навън -може и да греша-или си ги изкарал навреме или съм прав?Картината щеше според мен да е по -различна,щяха да разядат килийките повече.

Юрий Цветков
18.10.2011, 20:47
Както казаха и колегите, най-добре всичко в топилката. И последната не е идеална, за да се мъчиш да я пазиш. Да не говорим за опазването от восъчни молци. Сега няма проблем с тях, но на пролет, ако не я ползваш, може да си замине безславно.

galin_f
18.10.2011, 20:59
Питите са от кошера. Първата е тази година градена и почти цялата е била пълна с мед и естествено цялата е поизгризана. Другите двете са по-стари маломедни и само където е медения венец са изгризани останалото до скоро беше от части със запечатано пило. Другите които са биле пълни са толкова увредени, че за тях нямам предположения какво да ги правя и затова попитах само за тези които не са изцяло скапани, да знам принципно как стои въпроса не толкова заради самите пити.
Когато видях, че има необичаино движение покрай кошерите при бързо поглеждане двата вече си бяха заминали. Затворих ги нацяло да не влизат вътре крадци и тези дни извадих питите да видя в какво състояние са.

ceco_lovech
18.10.2011, 21:43
Всички пити са за "екарисажа'! :D

Цеко Сифоня
18.10.2011, 22:36
Е не може така да се расъждава-то е лесно когато имаме по 300-400 пити и можем да си правим квото си искаме.нека колегата да си ги запази по -добрите защото ще са му от голяма полза напролет-после да си ги сменя.

N-2
19.10.2011, 09:45
При едно от посещенията ми на кошерчетата установих, че два броя са зверски опустошени от кръвожадни посестрими sweating; Тяхната рода ненаситна... judge; Всичко е леж, вътре само празни пити кои по-увредени кои по-малко. Които са целите проядени е ясно, че ще се бракуват и топят. Но реших да питам които са в такъв вид могат ли да се ползват занапред, дали ще ги възтановят?
Колега, задаваш два въпроса, на които колегите отговарят с "не" и с "да".

Тези, дето казват "не", отговарят на първия въпрос. Пити от нападнати кошери не се ползват повече /това за мен е правило/. Смята се, че са опасни заради възможността от пренасяне на болести чрез пчелите крадци.
Тези, които казват "да", отговарят на втория ти въпрос. Пчелите биха могли да възстановят питите. Ако ги сложиш в роевия период, ще ги изградят с търтееви килиийки, а ако ги сложиш в извън роеви период, когато има условия за градеж, ще ги изградят с работнически килийки.

galin_f
19.10.2011, 17:35
Цеко Сифоня това което казваш е така. Лесно им е на някои хора.
Да му мисли бати дето му заминали 20бр. нищо, че има 200бр. аз поне се отървах с два от общо седем. Шегувам се drinks;

iris това е то аналитична мисъл, да отговориш и на въпрос за които не съм се сетил да питам. bow;
По принцип имам такива способности, но в други свери. В такива моменти се усеща, че материята не е достатъчно усвоена или липсва рутината да ти светне лампичката ако си го прочел някога, някъде.

По тази презумпция вече всичко минава топлинна обработка.

Практиката е голяма работа. Докато не го перне търмъка като го настъпи, ходи му обяснявай, че боли :D

П.П. Едно бързо въпросче, въпреки, че ще си направя труда и да го прочета в някоя книжка ако го пише някъде.
По тази логика, че в кошера са влизали разни външни индивиди и има все пак някаква теоретична, естествено и практическа, възможност да са внесли някаква преносима зараза. Желателно, необходимо, задължително... ли е да се дезинфекцира и самия кошер?

N-2
19.10.2011, 18:42
Почистването се препоръчва преди повторно използване на кошера по принцип. Аз го почиствам с натриева основа.

Пеньо Лазаров
19.10.2011, 22:41
Влади след като заселваш на ново пчели в стар кошер задължително трябва да бъде дезинфикциран независимо какво се е случило с пчелното семейство, дали е умряло, нападнато или прехвърлено в друг кошер, аз ги обгарям с бензиновата лампа.Питите които са ти останали от нападнатите кошери ги запази до пролетта ,че не се знае могат да ти потрябват, зимата молец няма да ги нападне ако са на студено и в наилонови човали, а на пролет ако ти не трябват лесно ще ги стопиш.Препорачително е да се не ползват питите но и аз като започнах ми трябваха много пити и съм ползвал такива пити само, че преди да ги сложа по кошерите ги замразявах във фризера по 3-4 дена,а задължително ако има градеж пчелите ще оправят питите.

galin_f
25.10.2011, 21:35
Някаква такава ще се получи. Не, че ми се свидят и няма да мина без тях, но които са най-малко повредени ще ги оставя за всеки случаи до пролетта пък ще се ползват само в много краен случай.

N_Dimitrov
20.08.2012, 11:20
Здравейте! Нов съм във форума. Тази пролет наследих от дядо си (лека му пръст) 20 пчелни семейства (в двора). Реших да не ги продавам. Сега се уча, но... В началото на юни пчели-крадци унищожиха 2 от по-слабите семейства. От тогава имам проблеми с нападения. При първото вадене на мед всичко беше нормално, но от месец насам не мога да отворя кошер. Още след отварянето и целия двор се изпълва с пчели. Отварям по 1 - 2 кошера и то привечер (след 18.00 ч.) и пак става ад. На сутринта (към 7.00 ч.) започва нападение. Пръскам с вода, мажа с нафта,стеснил съм прелките и нищо. Унищожиха ми още 2 семейства. Внимавам много. Не оставям нищо отвън, не разливам. Не знам къде я бъркам. При дядо ми всичко беше спокойно. Не мога да открия причина. Не ми се мисли как ще свалям магазини и как ще подхранвам... Възможно ли е да има постоянни разузнавачи от друг пчелин в моя и какво да правя?

evgeni.filimonov
20.08.2012, 11:52
Да, лоша работа е това.
Пробвай още по късно, след 19.30 часа и напушвай повече магазините, за да слязат пчелите в плодника, за да смиташ по-малко пчели от рамките и в преносното сандъче. Ползвай намокрен с вода платнено покривало което слагай въху магазина и отваряй от единия край и навивай покривалото на роло до средата на магазина и после от другата страна. Действай бързо. Ако имаш още мед за вадене, разпечатавй питите и центрофугирай в затворено помещение, до което да нямат достъп пчели. Стесни входовете , колкото да минават две пчели, дано да имаш мрежести отвори на дъната, хубаво е да са отворени.

N_Dimitrov
20.08.2012, 12:14
Благодаря за съвета. Ще опитам с покривало. В момента входовете са на 8 см. Дъната не са отваряни. Ако стесня още входовете дали няма да е опасно (прогнозите са за повишаване на дневноте температури)?

evgeni.filimonov
20.08.2012, 12:48
8 см е много при опасност от кражба, намали ги драстично, има вече опасност и от нападението на оси също. Ако си там и те страх от презатопляне, отваряй отворите широко вечер и ги намаляй рано сутрин, но това е играчка. Аз работя с ЛР и всичките ми дъна са дълбоки, с мрежести дъна, а и по корпусите също имам отвори, които в момента са с прелки, настроени само за проветрение.
Крайно време е да пенсионираме старите бойци, колкото и да са здрави и дебелостенни, те просто не са в крак с времето и с новостите.