PDA

Виж пълната версия : Малко пчели поради ХР



nolkov
04.08.2011, 09:58
Здравейте,

Темата може да се отнесе и към "Ограничаване на майката" но смятам, че и тук мога да попитам в нова тема.
В началото на юли ограничих майката с ХР в К1. След около 3 седмици забелязах, че К1 е пълен с мед, както и К2 1/4 е пълен с мед, а пчелите са намалели значително и едва покриват 10 рамки на един корпус, в магазина не са се качвали въобще.
Моля ви за съвет да дадете намалелият брой пчели
- дали се дължи на това, че майката не е имала достатъчно място за снасяне и са отгледали мн малко пчели?
- защо не са качвали в К2 меда и магазина а са го трупали в К1 при майката където снася? Нали такъв им е инстинкта - да качват горе където е най-сигурно.
- възможно ли е намалелият брой пчели да се дължи на болест?
Преди 2 седмици махнах ХР, а вчера качих пълният корпус с мед като втори, а на негово място сложих К2.
Следващият път ще гледам как е осеменила майката К1

N-2
04.08.2011, 12:51
Малкото пчели не са поради Ханемановата решетка, а поради това, че пчелите са задръстили с мед плодника.
Изцентрофугирай пити мед и ги сложи в плодника, за да има място майката да снася.
В пчеларските книги пише да преглеждаме семействата около средата на юли и ако плодникът е задръстен да изцeнтрофугираме 1-2 пити, което правим, за да има място за майката да снася. Ако го направим, семействата няма да отслабват.
В тази част на годината, след 20 юни, майките естествено намаляват яйцеснасянето си. Пикът на развитие е минал, следва затихване на развитието. Което в комбинация със силна паша и вероятно не много млада майка /слабо семейство/ дава този резултат.
Ако през май и юни ровим плодника, за да предотвратим роенето, през юли - август ровим, за да освобождаваме място в плодника за майката.

nolkov
04.08.2011, 13:09
благодаря за съвета ти.
Това което съм направил да сложа вторият корпус като първи според теб дали ще свърши работа?

N-2
04.08.2011, 15:04
Ако в плодника има празни пити, за да може майката да снася, ще свърши работа.

nolkov
04.08.2011, 16:03
аз съм с ЛР - при мен плодник е относително понятие и се отнася единствено до това кой корпус е първи :)
Надявам се да слезе в него и да снася...Другата седмица ще я проверя....

N-2
04.08.2011, 17:51
И аз се надявам да са слезли моите майки - на 3 семейства им сложих плодници по този начин, като 1 ви, но магазинни. Ако не са слезли сами, трябва да ги сваля.

Ивайло Велинов
04.08.2011, 18:00
Чудя се след центрофугиране, какво ще се правим с толкова много мед, който не е много добър за консумация. Да им го върнем на есен :) Лошо е че доста от меда не е запечатан. Също ще бъде доста весело ваденето на плодникови пити и отмитане на пчели.

И при мен всичко е задръстено със сироп и мед.

kando
04.08.2011, 18:59
Със тези ханеманови решетки ..... май не знаете изобщо какви ги вършите, но по-лошото е, че макар да виждате грешките и резултатите, продължавате да се самозалъгвате.

п.п. наистина може би някои грешки трябва да се повтарят докато грешащия сам не ги осъзнае.

Ивайло Велинов
04.08.2011, 19:52
Може би е сгрешено, това че при арестуване на майката през Юли, помага на пчелите да складират мед в плодника вместо майката да поддържа постоянно пило. Но за да не гадаем, Кандо не го дъфкай кажи го директно, няма смисъл от ролята на Гатю Танков :)

nolkov
04.08.2011, 19:55
само да попитам - защо като съм я арестувал долу и те слагат меда долу? нали инстикта е да го складират горе?
Кандо - ясно е че съм сбъркал :) ама хайде де нали съм за първа година пчелар - как да не сложа ХР като е основна при технологията с ЛР

ivandespotov
04.08.2011, 20:19
Просто прави ротация без ХР! Успех до година!!!

Юрий Цветков
04.08.2011, 20:52
При силна паша, пчелите слагат нектара във всяка свободна килийка, без значение къде се намира. Като си ограничил майката, си прекъснал темпа и на снасяне. Защото кърмачките са останали при пилото, и докато са се организирали да и подготвят килийки за снасяне в долния корпус, е започнала силна паша (най-вероятно слънчоглед), а резултата от това действие, вече си го видял.

kando
04.08.2011, 21:03
Не съм толкова запознат със технологията на ЛР - поне не повече от теб nolkov, но до сега не съм чувал, че ХР е основна за този вид система. Нека колегите из форума работещи със ЛР, споделят ползват ли и съответно кога, как и защо ХР.


Подметнах един път из форума, но никой не ме чу, даже почна пак някакъв безсмислен спор, казвам ви го пак - четете Венер, но не сте го разбрали, издава ви факта, че изваждате даден метод от целия технологичен процес, което е грешка. При него нещата са свързани, обусловени и взаимозависими, това за което ползва той ХР и което постига чрез нея, вие така никога няма да постигнете.

Силно се заблуждавате, ако си мислите:
1. че ограничавайки майката вие имате силно семейство - споделял съм, че за мен това е безумие и оправданията за силна паша, слаба паша не са никакъв довод, без значение каква е пашата, семейството трябва да е силно, а вие насилствено го държите слабо ..... просто нямам думи.
2. че принуждавате майката да снася постоянно само със употребата на ХР - това изобщо даже не знам от къде ви хрумва. Има ли паша, никой не признава майката за човек, казвано е във няколко теми - и ХР изобщо не променя този факт.
3. че чрез ХР отделяте плодниково от медово пространство - механически вие ги разделяте, но инстинкта на нашите местни пчели не е да слагат меда горе-долу-под-над и прочие вариянти, инстинкта им е да слагат мед във свободно пространство/ килийки. Мисля, че тука (относно инстинките не съм наясно много) Скутелатор може да ни осветли със повече подробности, но има ли празни пити по време на паша във плодника, няма логика ХР да ги спре да складирват мед там - освен може би, ако плодника е над медовия магазин, тогава предполагам, че това което търсите ще проработи, но има ли нужда да коментирваме, колко още по-безмислен е този вариянт.

nolkov
04.08.2011, 21:30
ясно е че съм прекъснал и нарушил темпа и на снасяне. Като сновна грешка отдавам това, че не съм качил този корпус като втори а долу да сложа К2 който бе празен и тя да снася....удивлява ме факта че те не трупат нагоре в гнездото, а слагат в К1....Сега така или иначе съм ги разменил корпусите дано поне влязат силни в зимата. Мед от този сошер няма да вадя хубавото е поне че са си събрали за тях.
Просто догодина ще го следя и това.

Кондо
Виждам, че не си фен на тази система. Истината е, че с ХР се ограничава майката да снася, за да не са ангажирани пчелите с отглеждане на пило....трябва да се развият силни семейства преди пашата та по времето и да не се занимават с отглеждане ами събиране на нектар. Това бе и моята цел.
Направил съм грешка че не съм догледал колко свободно място има в К1 който исках да е плодник.
Не се ядосвай коментирайки....нормално е ебаси....по-добре да се пита отколкото да си мълчи човек. Мисля, че така научих още една особеност при работата с ХР, колкото и да не я харесваш :)

nolkov
04.08.2011, 21:31
А да и не чета Венер :).....при мен няма толкова много паши....нависоко са ми пчелите 1300 м.н.в.
Тука има ливади и шипки....по-ралично е отколкото в полето.

kando
04.08.2011, 21:37
Цъ нема да стане, ако не друго поне послушай Деспотов - па ако и това не, споко да е живот и здраве до година по това време форума пак ще е тука :D

п.п. инак да - ЛР не е от любимите ми системи, но това няма значение.

buci59
04.08.2011, 22:04
Моето мнение и моят опит ми показват,че ХР е неотменим атрибут от ЛР технологията на пчеларстване.Повтарям-това е мое мнение и не ангажирам никого с него.

сезгин
04.08.2011, 22:27
ползвах хр на 100 % от кошерите си,интересното е че запълваха с мед горния корпус но винаги оставяха по средата на рамките място за снасяне ,може би в очакване да се качи мамата,мисля че един магазин ще свърши по добра работа от хр

nolkov
05.08.2011, 06:53
Сезгин,
Магазин м/у двата корпуса ли?

ceco_lovech
05.08.2011, 07:31
Не съм толкова запознат със технологията на ЛР - поне не повече от теб nolkov, но до сега не съм чувал, че ХР е основна за този вид система. Нека колегите из форума работещи със ЛР, споделят ползват ли и съответно кога, как и защо ХР.


Подметнах един път из форума, но никой не ме чу, даже почна пак някакъв безсмислен спор, казвам ви го пак - четете Венер, но не сте го разбрали, издава ви факта, че изваждате даден метод от целия технологичен процес, което е грешка. При него нещата са свързани, обусловени и взаимозависими, това за което ползва той ХР и което постига чрез нея, вие така никога няма да постигнете.

Силно се заблуждавате, ако си мислите:
1. че ограничавайки майката вие имате силно семейство - споделял съм, че за мен това е безумие и оправданията за силна паша, слаба паша не са никакъв довод, без значение каква е пашата, семейството трябва да е силно, а вие насилствено го държите слабо ..... просто нямам думи.
2. че принуждавате майката да снася постоянно само със употребата на ХР - това изобщо даже не знам от къде ви хрумва. Има ли паша, никой не признава майката за човек, казвано е във няколко теми - и ХР изобщо не променя този факт.
3. че чрез ХР отделяте плодниково от медово пространство - механически вие ги разделяте, но инстинкта на нашите местни пчели не е да слагат меда горе-долу-под-над и прочие вариянти, инстинкта им е да слагат мед във свободно пространство/ килийки. Мисля, че тука (относно инстинките не съм наясно много) Скутелатор може да ни осветли със повече подробности, но има ли празни пити по време на паша във плодника, няма логика ХР да ги спре да складирват мед там - освен може би, ако плодника е над медовия магазин, тогава предполагам, че това което търсите ще проработи, но има ли нужда да коментирваме, колко още по-безмислен е този вариянт.

ТОЛКОВА ГЛУПОСТИ НА ЕДНО МЯСТО НЕ БЯХ ЧЕЛ next_mad;

ceco_lovech
05.08.2011, 07:36
[quote="nolkov"]ясно е че съм прекъснал и нарушил темпа и на снасяне. Като сновна грешка отдавам това, че не съм качил този корпус като втори а долу да сложа К2 който бе празен

К2-ПРАЗЕН!Тук ти е грешката,ако в К2 имаше малко мед и или люпещо се пило в К1 щеше да имаш САМО пило.

nolkov
05.08.2011, 08:53
като "празен" имам впредвид без много нектар - наистина нямаше запечатан мен, само нектар тук-таме.
Абе ясно е че догодина ще внимавам преди арестуването на майката.
Човека от който ги взех каза че е продал други 7 сем. и те също трупали първо в К1, а после не се качвали в К2 и магазина без да им е слагана ХР....резултата също отслабени семейства. Може нещо генетично да са се бъгнали, но по-скоро си е моя грешката.
Благодаря на всички.

kando
05.08.2011, 09:57
К2-ПРАЗЕН!Тук ти е грешката,ако в К2 имаше малко мед и или люпещо се пило в К1 щеше да имаш САМО пило.
доооообре - айде колегата до година да направи това и ако не излезеш прав, във подписа ти искам да виждам аз съм магаре със големи букви.

п.п. но както виждам той сам nolkov ти е обяснил, колко са ти верни съветите МАГАРЕ

N-2
05.08.2011, 13:06
само да попитам - защо като съм я арестувал долу и те слагат меда долу? нали инстикта е да го складират горе?
...ясно е че съм сбъркал :) ама хайде де нали съм за първа година...
Единственото, в което си сбъркал е тълкуването на понятието горе.
Да, инстинктът им е да го складират горе и те го правят. Горе означава над пилото, над плодника. Ако плодникът ти представлява ЛР корпус, изпълнен от летва до летва с пило, ще складират меда в горния корпус. Ако плодникът ти представлява смесено пило и отгоре мед, ще почнат да складират меда в плодника /ако има слаба паша/. Така лека полека семейството отслабва.
Затова слагаш празен корпус отгоре, за да може семейството да се развива нагоре, но то не се развива, затиснато от меда и от собствената си слабост. Затова е трябвало да качиш 2-3 пити с пило или 2-3 пити с мед в този корпус, празния, който си сложил отгоре, а в плодника да свалиш 2-3 празни пити да има място за осеменяване.
Това се е получило и при другите семейства, които предполагам, са в същия район, /съответно, развиващи се при същите условия/, въпреки че при тях не са използвани Ханеманови решетки.

nolkov
05.08.2011, 14:20
Еми уж имаше и пило и малко нектар в "празния" К2....просто не съм видял, че К1 е толкова пълен с мед и майката е останала блокирана долу обградена с мед и без възможност да снася....

Петко Станчев
05.08.2011, 14:44
Да не отварям нова тема ще пиша тук,става въпрос за подобен проблем само,че за ДБ.След рапицата изцентруфугирвах на всички кошери по 2 пити с нектар от плодниците защото всичко беше блокирано.След това почна кориандъра -празните пити вместо да бъдат осеменени отново бяха наляти с нектар и съответно майките блокирани.В крайна сметка семействата отслабнаха и слнчогледа почти го изтърваха.Незнам дали само гореспоменатото е причина юли месец почти да няма пило в кошерите.Като цяло нещо ми се струва,че стават някакви аномалии тази година,например голям зор е с производството на майки.Има и доста акар,макар да не съм пропускал третиране.Как мислите защо така блокират майките и след това семействата ги няма никакви?

N-2
05.08.2011, 14:54
А да и не чета Венер :).....при мен няма толкова много паши....нависоко са ми пчелите 1300 м.н.в.
Тука има ливади и шипки....по-ралично е отколкото в полето.
Да не би да им е било студено в определен момент и затова да не са се качили? И бъгването да е било от това?
Можеш да пробваш разширението да го правиш с празен корпус отдолу, когато е студено.
Също така, гдедай да ги затопляш отгоре по-дълго време, сигурно е по-студено на такава височина.

nolkov
05.08.2011, 15:09
корпуса бе сложен първо долу - след това ротиран и после пак. Но студено може да им е било защото им махнах дъната и бяха само на мрежа.
Истината е, че горе нощната температура е 7-8 градуса.
Миналата седмица сложих дъната когато махнах и ХР. Мислиш ли че студа може да ги спре да се качат горе? Правили са кълбо?
Занм че го парвят на около 8 градуса на тази температура се появява само за коло 1 час окол 5-6ч. сутринта - точно преди изгрев (имам термометър с памет и следя така температурата), но нали все пак остава топлина в кошера не е като навън, пък и температурата както казах пада само за макс час.
Другите две семейства са само на мрежи, но те са и по-силни. Явно горе няма нужда да се махат дъната, но го направих за да издърпва влагата по-бързо от нектара все пак само юли месец съм ги оставил така не по-рано.

nolkov
05.08.2011, 15:11
petkofire
аз проблеми с другите два кошера нямам - само този така го блокирах без да искам.
За акара незнам - при мен няма проблеми аз само с екостоп ги третирам.

Петко Станчев
05.08.2011, 15:18
при мен проблема е само при ДБ,при МК нямам такъв проблем.За акара,наесен третирах с екостоп-напролет нямаше акар,пролетта с варостоп.

N-2
05.08.2011, 17:19
Истината е, че горе нощната температура е 7-8 градуса.
Миналата седмица сложих дъната когато махнах и ХР. Мислиш ли че студа може да ги спре да се качат горе? Правили са кълбо?
Занм че го парвят на около 8 градуса на тази температура се появява само за коло 1 час окол 5-6ч. сутринта - точно преди изгрев (имам термометър с памет и следя така температурата), но нали все пак остава топлина в кошера не е като навън, пък и температурата както казах пада само за макс час.
Другите две семейства са само на мрежи, но те са и по-силни. Явно горе няма нужда да се махат дъната, но го направих за да издърпва влагата по-бързо от нектара все пак само юли месец съм ги оставил така не по-рано.
Целият проблем е, предполагам, заради по-слабото семейство, заради някакво моментно състояние или по-слаба майка. Едно по-слабо семейство поддържа по-трудно температурния режим в семейството. Някъде съм чела, че слабо семейство прави кълбо при 11 градуса температура, а силно семейство при 8 градуса. Затова рязкото разширение може да бъгне семейството, то да се свие долу, да топли пилото и да не иска да се развива нагоре. Затова пробвай да разширяваш с корпус отдолу, вместо отгоре или евентуално с магазин отгоре, за да е по-плавно разширението, когато става въпрос за слаби семейства.

nolkov
05.08.2011, 17:31
То вече е късно за тази година....догодина ще правя по-различна преценка.
Аз като ги разширявах сложих втори корпус отдолу - така ме посъветваха момчетата от форума тук заради студеното време горе.
Но явно при ротацията и слагането на ХР, както и отварянето на дъното и оставянето им само на мрежа е довело до такива резултати при тях - прекомерно разширение и нежелание за качване на пчелите горе да работят за да топлят пилото.
Благодаря ти отново - ще пиша другата седмица като ги отворя.