PDA

Виж пълната версия : САМОСМЯНА НА МАЙКАТА



lyub4eto
30.07.2011, 15:38
Здравеите колеги моля за съвет.
Имам един кошер със роила се маика и един със стара маика.
Подходящо ли е времето да оконтузия маиките и да пристапат семеиствата към самосмяна на маиките или е по добре напролет.И как става оконт.на маиката.Благодаря ви предварително

ANIBAL
30.07.2011, 16:59
Здрасти колега!
Първо майките по това време не се оконтузват.Новата си я остави спокойно да зимува.А старата можеш да я подмениш със закупена от колеги.

Това с оконтузването е операция за напреднали.Мисля,че ти си още......в началото.

христо
30.07.2011, 17:23
Напролет се прави " оконтузване "...

ivandespotov
30.07.2011, 19:45
Здравеите колеги моля за съвет.
Имам един кошер със роила се маика и един със стара маика.
Подходящо ли е времето да оконтузия маиките и да пристапат семеиствата към самосмяна на маиките или е по добре напролет.И как става оконт.на маиката.Благодаря ви предварително Ляв крак, десно крило или обратното, но както са те посъветвали колегите не сега някой като мен го правят по всяко време на годината но ти не го прави. Март- април можеш. Успех!

ianev
01.08.2011, 08:20
Според мен сега е момента да смениш майката с готова. Аз преди седмица смених 4 майки и вчера информативно погледнах да вида какво става и нямаше ядове бяха си ги приели нормално само е хубаво 2-3 дена да им дадеш по малко сироп след като смениш майката.

Daniel
24.04.2012, 20:02
Имам въпросче ....и предварително благодаря за отговорите .... Преди 2 дена видях маточници за самосмяна (3 броя на 3 пити) идеална комбинация, но утре ще ходя и ако не са се излюпили и успея да направя отводки с тях , колко пъти мога да се възползвам от инстинкта за самосмяна . Зададен по- точно как да използвам този кошер максимално ...и пак благодаря...!

Пеньо Лазаров
24.04.2012, 20:15
Ако питаш мен направи 2 отводки с два от маточниците и трена със старата майка, ако не върви отводката със старата майка имаш цяло лято да я смениш.

vanHanegem
24.04.2012, 20:56
Прави 3 отводки с маточниците и остави майката - пак ще заложат самосмяна. Тогава вземи всички маточници и направи пак отводки, а остави 1 и майката.

Ангел Йосифов
25.04.2012, 08:00
Имам въпросче ....и предварително благодаря за отговорите .... Преди 2 дена видях маточници за самосмяна (3 броя на 3 пити) идеална комбинация, но утре ще ходя и ако не са се излюпили и успея да направя отводки с тях , колко пъти мога да се възползвам от инстинкта за самосмяна . Зададен по- точно как да използвам този кошер максимално ...и пак благодаря...!

Колко кошера имаш?Колко са силни?Кога започва пашата?С какви кошери работиш?....?....???
За да се отговори по точно на твоя въпрос трябва информация.

христо
25.04.2012, 09:17
Три пъти, ако им помагаш с пило...т.е.- три партиди по 2-3отводки и сменена майка в основния.Ако е много износена прецени - дали ще изкара още 35-40 дни и тогава решавай .

Недялко Атанасов
25.04.2012, 18:47
Три пъти, ако им помагаш с пило...т.е.- три партиди по 2-3отводки и сменена майка в основния.Ако е много износена прецени - дали ще изкара още 35-40 дни и тогава решавай .Христо направо те разбра колегата,Алексей го попита правилно,да не мислиш че, има като нас на разположение 50-150кошера примерно.

Daniel
01.05.2012, 04:51
Колко кошера имаш?Колко са силни?Кога започва пашата?С какви кошери работиш?....?....???
За да се отговори по точно на твоя въпрос трябва информация.[/quote]

Имам 5 кошера 10рамкови МК, според мен са силни. Пашата ми започва средата на юни. Всички са на по корпус пило . Стана интересно , че сега ще видим....два от маточниците бяха отворени , само третия цял. Грабнах го и направих отводка. Вчера гледам пак маточници в същия кошер ...2 големи и един по-малък. Грабнах единия голям и пак отводка. Наистина нямам много рамки да си правя отводки.

Недялко Атанасов
01.05.2012, 07:19
Даниеле гледам ранобуден си в днескашния ден,но на толкова пило до момента трябваше да имаш поне по 2-3 основи изградени и осеменени на кошер това прави + 15пити ето ти пити за 4 отводки да заредиш,ако наистина те интересуват подробности напиши от кое населено място си и на колко корпоса са ти кошерите в момента,а и как подреждаш питите в момента на направата на отводката,ако съм те омаловажил с нещо извинявам се.

tokist502
02.05.2012, 07:48
Няколко въпросчета :)
Кои месеци са най-удобни за контузване на майката? На всички кошери ли се прави тази процедура (силни слаби)?
Комшията се оплаква, че миналата година е направил грешка, като ги е контузил юли,август. Спомена нещо, че по това време пчелоядите си ги хапвали във въздуха и повечето от тях не са се завърнали ... sadsmile;

N-2
02.05.2012, 09:12
Колегата сигурно е имал предвид, че е осакатявал майките, за да предизвика самосмяна юли - август.

Прави се и по това време.
Колегата Коста Желев пък се хвали, че точно тогава прави смяната на майките, защото тогава нямало пчелояди.

На кого да вярваш?!

христо
02.05.2012, 09:36
Млади , неизтощени майки не се "оконтузват" , защото пчелите не са склонни да ги сменят. Най добре става напролет...

Петко Станчев
02.05.2012, 14:23
Имате ли идея,защо пчелите тръгват да си сменят майката,при положение,че е миналогодишна и не изпуска килийка която да не е осеменена?В момента имам две такива семейства и се чудя кво да ги правя,страх ме е да не тръгнат да се роят защото са силни.Правилно ли постъпих като махнах трите маточника?

христо
02.05.2012, 16:02
Тръгват да я сменят, защото е на път да "свърши"... а за маточниците жалко, трябваше да направиш отводки.

dunsho78
02.05.2012, 20:11
мддааааа трябваше да направиш някоя отводчица

evgeni.filimonov
02.05.2012, 21:01
Стига с тия отводки, ако няма инвентар и ако няма кой да му помогне, какво да прави. Ако работи с ЛР е по лесно, ако е с ДБ и то от старите, има да се чуди какво да прави.
Иначе правилно си направил. Втората година като пчелар , така имах 3 маточника в средата на една пита и повечето колеги казаха че е самосмяна и аз ги оставих и следващата седмица се роиха. Един колега ми препоръча за всеки случай да ги кача в трети корпус като отводка, но не го направих.

Петко Станчев
03.05.2012, 07:20
Ееееееееее не се притеснявайте за маточниците-използвал съм ги,просто ги махнах от родния им кошер!Нямам им много вяра на тези самосмени на силни майки,защото все по време на рапицовата паша стават.Христо-мога ли да се доверя на усета на пчелите,че скоро майката им ще свърши както казваш?Въпросната майка е от миналата година края на юли и както казах няма пропуск.

христо
03.05.2012, 07:31
Сто процента! Обаче...дръпни и една две пити пило, че при рапица...от самосмяна към роене ...с бодри крачки...

Ники
03.05.2012, 23:29
Работя с ЛР кошери с мрежест отвор на дъното в предната част(в момента мрежестия отвор е почти напълно затворен).Кошерите са в полу-планински район ,вечер е хладно.В момента семействата са на два корпуса.Днес на една от питите в долния корпус в предната част точно над мрежестия отвор открих маточни чашки 3 на брой.В чашките нямаше яйца или захранени ларви.
Според вас това подготовка за самосмяна ли е?
Избързах и унищожих чашките ,в последствие се запитах да ли не сбърках като ги унищожих.
Майката е миналогодишна и по мое мнение осеменява добре.Пилото по питите е от край до край.

Смятам след 4-5 дни да проверя отново за маточници.

Ако въпроса е за форума за начинаещи ,моля да го преместите.

Димитър Бонев
04.05.2012, 19:21
Много често пчелите залагат такива т.н. слепи маточници. Не е задължително да ги захранят.

Жоро$73
11.05.2012, 06:56
При мен,има подобно положение със самосмяна.Миналогодишна майка,която тая пролет тръгна много добре е решила да се самосменя.Маточника е само 1.Отворих я,да и слагам пита за градеж.Малко ме изненада,Но те пчелите си знаят работата.

Даниел Йорданов
11.05.2012, 14:57
на 25 март тази година подстригах крилата на 11 майки люпени през 2010 г.....досега от тия 11 самосмяна е заложена в един/3 маточника/...другите си работят нормално,но поне ако ги осени мисъл за роене няма да идат никъде защото майките не могат да отлетят...това е малко облекчение....

kando
12.05.2012, 09:35
Когато искам да запазя самосмяната т.е. хем да съм сигурен, че няма да рои, хем да стане самосмяна, оставям само един маточник и отнемам малко пило с пчели за отводка. Става също и да дръпна майката, но пак оставям само един маточник.

estabien6
12.05.2012, 21:45
Здравейте.Днес отворих един силен кошер за който си мислех дали няма да се роява с цел да взема пило от него за отводка ,когато го отворих видях ,че основа поставена преди 35 е изградена само в средата това се е случило преди около 25 дена след което градежа е спрял и от тогава не съм бъркал в плодника ,сега тази пита е осеменета так където е изградена и на нея имаше 3 чашки за маточници (намират се в средата на питата)в една от тях видях млечице (или така си мисля ,че тожа съм видял sadsmile; )останалата част от плодника беше задръстена от нектар прашец и пило има и доста пчели в магазина ,който леко е напръскан с нектар ,не видях яйца във въпросните чашки но около тях имаше 2и3 дневни яйца,майката се намираше през 4 пити на последната от топлата страна на кошера ,взех питата с тези чашки както и още 1 с пило и 1 с нектар и ги добавих към зборна отводка .Според вас какви ли са тези маточни чашки за самосмяна,лъжливи или роеви ?Ако са за самосмяна според мен би трябвало пак да заложат скоро,на освободеното място поставих празна пита и 2 основи ,пашата е саморасла рапица на километър ,и акация на 2-3километра в същата посока както и полски треви ,миризмата от кощерите мога да оприлича на топъл хляб -не знам какъв е аромата на рапицовия нектар ...леко тежък аромат.в останалите кошери не открих маточници

kando
12.05.2012, 21:46
Било е ненужно да слагаш пак основи - ясно е, че няма да гради.

estabien6
12.05.2012, 21:59
Нямам изградени пити ,а на останалите кошери бяха пуснали далаци по педя н в тях имаше двудневни търтееви яйца (става въпрос за магазинни рамки ,който сега искам да изградят ,за да имам инвентар за слънчогледа, лавандулата и кориандъра)...а и не помислих за това ,всъщтост помислих ,че ако не е самосмяна а роево настроение като премахнах чашките и 2 други пити да тръгне отново градежа....Благодаря за бързия отговор

Жоро$73
17.05.2012, 21:03
Нямам изградени пити ,а на останалите кошери бяха пуснали далаци по педя н в тях имаше двудневни търтееви яйца (става въпрос за магазинни рамки ,който сега искам да изградят ,за да имам инвентар за слънчогледа, лавандулата и кориандъра)...а и не помислих за това ,всъщтост помислих ,че ако не е самосмяна а роево настроение като премахнах чашките и 2 други пити да тръгне отново градежа....Благодаря за бързия отговорБило е ненужно да слагаш пак основи - ясно е, че няма да гради. Ако визираш мен,просто го опомени.Аз основата,така и не я сложих.Ма интерестното е какво се случи днес.Отворих капака само за лек поглед.Празен кошер.Няма майка.Няма и пчели.Само няколко мародера и няколко не излюпени търтееви келиики.Не видях и подмор по дъното и пред кошера.

Пламен Ганев
17.05.2012, 22:09
Здравеите колеги моля за съвет.
Имам един кошер със роила се маика и един със стара маика.
Подходящо ли е времето да оконтузия маиките и да пристапат семеиствата към самосмяна на маиките или е по добре напролет.И как става оконт.на маиката.Благодаря ви предварително Здравей колега!Остави ги тия методи в миналото!Това са отживелици!С каква цел го правиш това?Първо трябва да намериш майката,после да я контузиш,после,ако случайно решат след месец два да я сменят,то вече нищо няма да е останало...Какъв е смисъла?От моята практика,мага да те посъветвам: или си произвеждаш маточници,или си вземаш оплодени майки и всички такива с-ва с мърляви майки/които не са готови за акация/ ги преустройваш на отводки.Ако не искаш отводки-просто смени майките,но не се занимавай с глупости.Дано съм ти бил полезен.

roga4a_86
11.07.2012, 21:06
Здравейте колеги искам да помоля за мнение как да постъпя при следния случай, правих отводка в началото на юни с роеви маточник, майката се излюпи, оплоди се и има плътно пило на четири рамки. В същото време има запечатан маточник в средата на една от питите.Въпросът ми е да го отстраня ли или да го оставя незнам кой вариант е по удачен за това време на годината приемам всакякви мнения и предварително благодаря.

Димитър Бонев
11.07.2012, 21:54
Щом са заложили маточник и майката не го е гризнала, значи има причина. Моите учители са ме учили така, Пчелите си знаят работата, ние със своите намеси само им пречим. И друго, ако не знаеш какво да направиш остави това на пчелите те знаят. Според мен има проблем с майката за да искат да я сменят. Остави ги да си я сменят.

evgeni.filimonov
11.07.2012, 22:32
Да, най добре е така,да не се унищожава - нищо не губиш. Старата майка продължава да си снася ии то докато новата пронесе. После.... и при пчелите си има закони.

ianev
12.07.2012, 07:27
Вчера при преглед на едно семейство забелязах маточник само 1 брой в целия кошер на 9 рамка (доста голям). Майката си снася нормално има доста пило по принцип има си и свободно място доста. Прецених че е самосмяна и си го оставих.

roga4a_86
12.07.2012, 08:28
Колеги благодаря ви, за споделените мнения и аз така смятах да направя за това него и унищожих до сега нека инстинкта им ги води.

FVCVS CAESAR
03.10.2012, 09:34
Шантави пчели. На 2 септември взеха решение да свалят кралицата.
http://s15.postimage.org/q5o4s8wtz/DSC00085.jpg (http://postimage.org/image/q5o4s8wtz/)
После бунтът беше потушен, а всички маточници прогризани. Вчера обаче видях това:http://s13.postimage.org/vq3vi4qhf/DSC00083.jpg (http://postimage.org/image/vq3vi4qhf/)
Какво, според вас, най-вероятно ще произлезе в крайна сметка от тази работа?

Димитър Бонев
03.10.2012, 19:19
Ами аз вчера видях някой друг търтей да се разхожда все още из кошерите, тъй че има шансове и да се оплоди.

ianev
03.10.2012, 19:49
И аз днес видях търтей. Летеше си и пчелите го пуснаха без проблем да влезе в кошера. Мисля че годината далеч не е приключила както някой колеги си мислиха с наливането на последния сироп. А колкото до майката мисля че ще се оплоди но пък за кога .... И все пак пчелите знаят най добре кое е най доброто за тях!

simo
03.10.2012, 20:13
Преди петнадесетина дни като правих преглед в един от кошерите ми видях две майки, явно е правил самосмяна и едната все още не е била оплодена. Вчера го прегледах отново и не забелязах нито една, макар че имаше пило. В кошера имаше и много търтеи,което ме навежда на мисълта,че младата майка не се е оплодила.

Владо-Gillan
03.10.2012, 20:24
според мен това не е маточник от самосмяна, хам малък ми се струва, пък и някак си не е на място на което обикновено става самосмяната

Димитър Бонев
03.10.2012, 20:26
Нормално е да е малък. Все пак колегата е видял сметката на хубавите маточници.

FVCVS CAESAR
03.10.2012, 21:38
Всъщност не съм виждал сметката на никакви маточници. Бях оставил пчелите сами да решат съдбата на майката, която и без друго напоследък не изглежда никак добре. Очаквах към 20 септември да има вече оплодена майка, но вместо нова майка, намерих само прогризани маточници, а старата и единствена дотогава майка беше направила към 1000 килийки с пило. Мислех, че щом е пронесла, са се отказали да правят смяна и затова вчера останах малко изненадан като видях прясно излюпен маточник. Не знам дали той е от самосмяна или е свищеви, но към 6 септември по долния ръб на същата пита имаше заложен маточник с яйце в него. Впрочем всичките действия в този кошер се случват върху една и съща пита - майката изобщо не слиза от нея, на нея е всичкото пило, колкото го има, на нея се залагат всички маточници и пчелите изобщо не са позволили на майката да унищожи този, последния, въпреки че тя обикновено се разхожда само на няколко см от него.

Иначе търтеи не съм виждал, откакто прецъфтя слънчогледът. Но щом при вас има, може пък и в нашия район да има някой и друг брой. Само дано да е свястна майката.

syzi
03.10.2012, 21:49
Нищо му няма на маточника.Старата майка вероятно ще изчезне,когато новата се оплоди,но може и да не стане така.Може да останат и двете майки в кошера.Тази година наблюдавах,че при самосмяна старите майките изчезваха още преди да са се излюпили маточниците,което не беше добре за някой от кошерите,защото новите майки не се върнаха от оплождане.При мен вече няма търтеи,или поне не съм забелязала,но повечето майки са спрели да снасят.

Пламен Ганев
03.10.2012, 23:07
Във всички силни с-ва има търтеи дори и през неактивния период!Не ги виждаме,защото са малко!Това е научно доказано.

HINAP
04.10.2012, 10:50
До преди 2 години и аз мислех,че търтеите изчезват от кошерите.Но винаги в пчелина има по 1 или 2 кошера които запазват малобройно число търтеи.Това го открих като подхранвах кошерите.Един кошер ядеше от хранилката като за световно/говоря за декември,подхранвам с кристализирал мед/Като се вгледах,под стъклото имаше поне 10 търтея.Още през март имаха нова майка.

FVCVS CAESAR
05.10.2012, 15:56
При мен търтеи за последно се виждаха с “невъоръжено око” към втората половина на юли, когато пчелите си направиха от тях живи килимчета и си застлаха дъната на кошерите. Прекалено ранното им изгонване го отдадох на прословутата суша... Но щом казвате, може би някъде там, из околността, продължава да има търтеи, дебнещи своя шанс да умрат красиво, правейки секс... до смърт. inlove; Между другото, какъв прекрасен начин да умреш буквално... от удоволствие...inlove;
Благодаря за отговорите! В края на месеца ще погледна, за да се опитам да разбера какво е станало…

p4elarov
08.10.2012, 08:24
На мен ми се оплоди майка на 18;9 така че не мисли тартеите

estabien6
26.04.2013, 14:41
Нищо му няма на маточника.Старата майка вероятно ще изчезне,когато новата се оплоди,но може и да не стане така.Може да останат и двете майки в кошера.Тази година наблюдавах,че при самосмяна старите майките изчезваха още преди да са се излюпили маточниците,което не беше добре за някой от кошерите,защото новите майки не се върнаха от оплождане.При мен вече няма търтеи,или поне не съм забелязала,но повечето майки са спрели да снасят.А при мен в момента изчезна още с появата на 3 маточника в центъра на пита с дупка в средата(това преди 5 дена сега гледам,че е останало само запечатано пило в кошера и в единия маточник има млечице и ларва,даже не знам как е осеменен този маточник,предполагам ,че наистина пчелите могат да пренасят яйца (и ларви ?).Може би пчелите са успяли да направят самосмяна последния миг-на косъм с едва ли не последното яйце в кошера или?Какво смятате sweating; sweating; sweating;

Драгошинов
26.04.2013, 21:36
Един стар пчелар ми разказа, как при загуба на майка в негов кошер и липса на открито пило, пчелите след около седмица са си откраднали от друг кошер яйце и са си "захранили" маточник. Дали е вярно, не знам, но е възможно.

slavi 13
14.06.2013, 09:47
При късна самосмяна /това е мое мнение, а дали е истина кой да ти каже/ в един от кошерите пчелите запазиха 2 майки. Семейството беше много силно. При зазимяването /през септември/ не разбрах че има 2 майки в кошера. През март на следващата година едната майка беше направила 4 пити с пило, и там се бяха струпали пчелите. Втората майка беше изолирана на последната пита и беше плътно покрита с пчели, кълбото беше с големината на кутия за цигари. Там нямаше пило.
Според мен това е късна самосмяна. Но може и да е налитане на млада оплодена майка през есента.

mladen99
14.07.2013, 16:03
Един стар пчелар ми разказа, как при загуба на майка в негов кошер и липса на открито пило, пчелите след около седмица са си откраднали от друг кошер яйце и са си "захранили" маточник. Дали е вярно, не знам, но е възможно.

Хахаха
Толкова смешно звучи.
След 1 седмица вече е възможно да стане търтофка и нищо друго. И ако не се предприемат други мерки да загубиш семеиство.

scutellator
14.07.2013, 19:06
краденето на яйца не е прецедент при насекомите. При пчелите също е възможно въпреки че се наблюдава рядко. Част от пчелите търтовки също могат да снасят (неоплодени) яйца от които да се развият женски индивиди, но в общия случай на това са способни 0,01% от популацията.

Daniel
15.07.2013, 09:40
Кое му е смешното , Младенчо? За една седмица няма как да стане търтоВка. Вземи да прочетеш малко и после се изказвай компетентно. Аз ако едно нещо не го знам , не се изказвам!!!

jorors
15.07.2013, 11:15
Един стар пчелар ми разказа, как при загуба на майка в негов кошер и липса на открито пило, пчелите след около седмица са си откраднали от друг кошер яйце и са си "захранили" маточник. Дали е вярно, не знам, но е възможно.

Хахаха
Толкова смешно звучи.
След 1 седмица вече е възможно да стане търтофка и нищо друго. И ако не се предприемат други мерки да загубиш семеиство.

Прав си Младене.Ако не е след седмица то след две но е неизбежно.

scutellator
15.07.2013, 15:21
Обинковенно на пчелите отнема 20-ина дни за да станат търтовки ( изключение е когато питите са прекомерно контаминирани с пестициди/акарициди или болести/паразити - тогава може да отнеме и по-дълго време или никога да не станат търтовки).

Според пчелите (расовия състав) този срок може да е и по-кратък - 10 дни, че и по-малко. Често ми се е случвало когато отида да проверя дали майките са пронесли да открия че нещо се е случило, а пчелите - търтовки.

mladen99
15.07.2013, 18:20
Кое му е смешното , Младенчо? За една седмица няма как да стане търтоВка. Вземи да прочетеш малко и после се изказвай компетентно. Аз ако едно нещо не го знам , не се изказвам!!!

Може да съм чел повече от тебе приятелю.
Така че това с кражбата на яица са си пълни глупости, ходи ги разправяи на децата в махалата.

Наи вероятно колегата го е чул от някои всезнаико като тебе.

scutellator
15.07.2013, 20:03
Може да съм чел повече от тебе приятелю.
Така че това с кражбата на яица са си пълни глупости, ходи ги разправяи на децата в махалата.

хайде, след като имаш претенцията че си чел някъде че пчелите не са способни да откраднат яйца, моля те светни ни.

Негатив се доказва доста по-трудно, ама ти си знаеш.

jorors
15.07.2013, 20:18
Може да съм чел повече от тебе приятелю.
Така че това с кражбата на яица са си пълни глупости, ходи ги разправяи на децата в махалата.

хайде, след като имаш претенцията че си чел някъде че пчелите не са способни да откраднат яйца, моля те светни ни.

Негатив се доказва доста по-трудно, ама ти си знаеш.

И да са способни едно е ясно.Пчеларят не трябва да разчита на това.Така че няма нужда от спорове. drinks;

vanHanegem
15.07.2013, 20:44
Младенчо миналата година пишеше глупости ежедневно. Тази обаче е специалист - има снимка даже и с бай Жечо(доказателство, че разбира нещата). Аз съм го запомнил като "Младенчо с розовите кошери".

slavi_ny
26.03.2014, 00:08
Здравейте колеги,миналата седмица в четвъртък,имаше в единин от кошерите един маточник,дайте съвет какво да правя,не е ли много рано за майка(самосмяна)?

Искрен Мутафов
26.03.2014, 00:48
Здравейте колеги,миналата седмица в четвъртък,имаше в единин от кошерите един маточник,дайте съвет какво да правя,не е ли много рано за майка(самосмяна)?

Дай малко повече информация, има ли си майка, излюпени търтеи и в кой регион си?

Вълчан
26.03.2014, 08:20
Здравейте колеги,миналата седмица в четвъртък,имаше в единин от кошерите един маточник,дайте съвет какво да правя,не е ли много рано за майка(самосмяна)?

Незнам от кой регион си, но при мен в Карловско имам излюпени и снесени търтеи.

kuline
26.03.2014, 22:34
Здравейте колеги,миналата седмица в четвъртък,имаше в единин от кошерите един маточник,дайте съвет какво да правя,не е ли много рано за майка(самосмяна)?
Не, не е рано. Вече има заложено и избюпенотъртеево пило. Следи ситуацията от близо. Кога ще запечатат маточника, кога ще се излюпи и дали ще пронесе майката.

slavi_ny
27.03.2014, 20:27
кошерът си има майка,но ми се видя,че е малко бавна и с опърпани крила,като направих разбор на семеиството видях,че майката,е от рояк от 2012г,пропуснал сам да я сменя.Затова пчелите са взели нещата в свои ръце.Има си пило но не видях търтеи и много малко търтеево пило,около 10 тина килиики.В региона на Ловеч.Чакам маточника кам вторник сряда,ще следа от близо.

Nik_m
16.04.2014, 22:02
И аз на 5ти април видях кошер с един маточник, но майката е млада и имаше 9 пити с пило.
Имаше излюпени търтей.

Nik_m
28.04.2014, 07:43
Имам един маточник за самосмяна, много хубав, но стигнал долната дъска на рамката и изкривен, дали ще излезе читава майка от него или да го махна.

Искрен Мутафов
28.04.2014, 07:51
Имам един маточник за самосмяна, много хубав, но стигнал долната дъска на рамката и изкривен, дали ще излезе читава майка от него или да го махна.

Направи му снимка и я пусни. Пчелите си знаят работата. Можеш да си направиш отводка със старата майка.

Nik_m
28.04.2014, 08:08
Времето е много лошо не става за отваряне на кошери.
Аз направих друго, понеже бяха 2 матоника отделих този изкривения с 3 пити и направих от него отводка.

ясен
28.04.2014, 14:23
От миналата година имам две семейства със свищеви майки.Не съм особено очарован от тяхната работа,защото видимо изостават от другите семейства.Искам да предизвикам самосмяна,чрез осакатяване на майките.Дали новоизлюпените ще бъдат по-добри от старите?

pamo
28.04.2014, 17:38
Младите майки пчелите няма да сменят дори сакати. По-добре предизвикай самосмяна в някой силен кошер с майка от не първа младост. Така хем ще получиш достойна наследничка, хем ще ползваш хубави маточници за другите кошери.

Boko
05.05.2014, 11:47
здравейте искам да попитам как да познаем кой маточник е роеви и кой е от само смяна

argilov
05.05.2014, 14:52
Aбе хора, що не четете малко повече,а се държите като бройлери.

Boko
05.05.2014, 15:01
чета аз ама на места пи6ат когато са от само смяна са по средата на питата и са 5-7 на брой а когато са рови са много и по долния край на питата е аз имам 3 мато4ника който са на долния край и няма майка в семейството имам три такива семейства

argilov
05.05.2014, 16:05
Boko,нямаш майки,защо?Щом са така,значи са спасителни,свещеви.Те се залагат където има подходяща личинка.

Boko
05.05.2014, 16:09
аха значи е станало нещо с майката и на трите семейства

Искрен Мутафов
05.05.2014, 17:50
чета аз ама на места пи6ат когато са от само смяна са по средата на питата и са 5-7 на брой а когато са рови са много и по долния край на питата е аз имам 3 мато4ника който са на долния край и няма майка в семейството имам три такива семейства

Ти хубаво си чел, ама като заначало започни с ей това четиво, набързо:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=410

************************************************** *************
<<ПРАВИЛА НА ФОРУМА И ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
ОСНОВНИ ПРАВИЛА ВЪВ ФОРУМА

1. Писането на кирилица е задължително! Латиницата се трие без предупреждение!Същото се отнася и за думи съдържащи буквите ч-4 или ш-6. Изключение правят наименования на лекарства, фирми и т.н.,които нямат точен превод на български.Потребители,коит о не са от български произход,пишат и общуват на родния си език.>>
************************************************** *************

а, ако вкараш и малко главни букви и препинателни знаци където трябва - направо ще си "6"(като шест), а не "6" като "Ш".

Boko
05.05.2014, 19:54
Приемам критиката ти .А четивото съм го чел но няма да се оправдавам.

tanasko
25.03.2015, 21:12
Моля за съвет как да накарам едно семейство да си смени майката.изкара зимата но изостава доста от другите,така беше и миналата година и много ме е яд като го гледам така а толкова да му настоявам

solaris60
25.03.2015, 21:58
Моля за съвет как да накарам едно семейство да си смени майката.изкара зимата но изостава доста от другите,така беше и миналата година и много ме е яд като го гледам така а толкова да му настоявам

Изчакай още малко и след това просто му убий майката.

n_markov
25.03.2015, 22:04
[QUOTE=tanasko;59107]Моля за съвет как да накарам едно семейство да си смени майката.изкара зимата но изостава доста от другите,така беше и миналата година и много ме е яд като го гледам така а толкова да му настоявам[/
Смени майката, но не от същия кошер. Имах такова семейство направих му самосмяна и проблема с работливостта му остана (мързеливо), затова ти препоръчвам смяна на семенцето от друг работлив кошер.

tanasko
25.03.2015, 22:06
Да изчакам търтеи нали,майката да я отделя ли в нещо и да видя дали ще заложат маточник.Ако нещо се обърка ще мога да я върна обратно

solaris60
25.03.2015, 22:11
Да изчакам търтеи нали,майката да я отделя ли в нещо и да видя дали ще заложат маточник.Ако нещо се обърка ще мога да я върна обратно

Търтеи има вече, но времето още не е много подходящо, а и малко повечко пило да заложи. Майката можеш да я правиш каквото си поискаш, но е хубаво да я убиеш и да я хвърлиш в кошера.

tanasko
25.03.2015, 22:18
Да отнема маиката и след няколко дни да му сложа пита с прясно пило
От най работният си кошер така ли да направия

distedi
25.03.2015, 22:27
Да отнема маиката и след няколко дни да му сложа пита с прясно пило
От най работният си кошер така ли да направия

Като сложиш пило от някое работно семейство, гледай дали маточникът ще е на питата, която си дал. Не се чака няколко дни след отнемане на майката!

solaris60
25.03.2015, 22:32
Да отнема маиката и след няколко дни да му сложа пита с прясно пило
От най работният си кошер така ли да направия

Това не е критерий, че като му сложиш пило от най - работния кошер ще се получи най - добрата майка. Това, че баща ми е бил най - работния, аз защо съм най - големия лентяй? :bigsmile:

tanasko
25.03.2015, 22:54
Разбрах че е добре да оплачат старата си майка, ще я хвърля вкошера.
Благодаря ви ще изчакам да се пооправи времето и ще пробвам тази тактика мисля че на този етап няма да стане по слабо семейството,или ще се оправи или...
Като застана до кошерите да ги погледам всички работят като луди,носят прашец в несвяс,само този от време на време се вижда някоя и друга пчела да влиза или излиза.така че ще опитам

solaris60
25.03.2015, 23:02
Разбрах че е добре да оплачат старата си майка, ще я хвърля вкошера.
Благодаря ви ще изчакам да се пооправи времето и ще пробвам тази тактика мисля че на този етап няма да стане по слабо семейството,или ще се оправи или...
Като застана до кошерите да ги погледам всички работят като луди,носят прашец в несвяс,само този от време на време се вижда някоя и друга пчела да влиза или излиза.така че ще опитам

А така. Горе - долу ми схвана мисълта. :bigsmile: И още нещо - недей да трепериш на всяка пчела или майка.

ch.atanasov
26.03.2015, 09:03
Разбрах че е добре да оплачат старата си майка, ще я хвърля вкошера.
Благодаря ви ще изчакам да се пооправи времето и ще пробвам тази тактика мисля че на този етап няма да стане по слабо семейството,или ще се оправи или...
Като застана до кошерите да ги погледам всички работят като луди,носят прашец в несвяс,само този от време на време се вижда някоя и друга пчела да влиза или излиза.така че ще опитам
Колега от думите ти разбирам ,че семейството е слабо.Не е ясно колко семейства имаш.Ако ти са малко и няма да можеш да помагаш с млади пчели и запечатано пило ,направо се откажи.Нали знаеш -докато стане майка ,докато почне да снася ,докато почнат да се люпят ,настоящите пчели ще са измрели.

tanasko
26.03.2015, 20:10
Семейството си изкара зимата и не е много слабо,просто изостава с развитието от останалите.Имам общо 6 кошерчета, 5-те имат пило на2-3 рамки а този мо на 1 и не работи усърдно като останалите,а си има всичко- храна, майка,празно място къде да снася, стеснен,затоплен,както другите.
Това семейство го купих заедно с още едно миналата пролет като отводки.Другото в момента ми е най силното а това еи така

Bobi-M9598
26.03.2015, 20:35
Здравейте,

Танасе, нищо лично, но когато искаш колегите от форума да ти помогнат, поне си попълни регистрацията коректно. Никой не знае къде е пчелина ти, с колко кошера разполагаш и т.н. Колега, който иска да ти помогне ти влиза в профила да се ориентира за какво става въпрос. Така съвета който ще ти даде ще бъде максимално точен.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
26.03.2015, 20:56
Семейството си изкара зимата и не е много слабо,просто изостава с развитието от останалите.Имам общо 6 кошерчета, 5-те имат пило на2-3 рамки а този мо на 1 и не работи усърдно като останалите,а си има всичко- храна, майка,празно място къде да снася, стеснен,затоплен,както другите.
Това семейство го купих заедно с още едно миналата пролет като отводки.Другото в момента ми е най силното а това еи така
Може и да не съм дочел всичко ,ставаше въпрос да я ликвидираш и да си правят нова .Щом е изкарало до сега с малко помощ ще изкара още 20-30 дена.Тогава ще я смениш.

tanasko
26.03.2015, 21:00
Прав си боби при първа възможност ще си оправя профила,ноза в момента ползвам един по обикновен телефон с интернет и не му разбирам много,нямам компютър,но ще намеря време да отида някъде и да оправя това,обещавам и се извинявам