PDA

Виж пълната версия : СЪСТОЯНИЕ НА ПЧЕЛНОТО СЕМЕЙСТВО



Deleva
29.07.2011, 10:00
Правилно ли е да се центрофугират 2-3 светлокафяви пити и да се поставят в средата на кошера при положение че притока на нектар е минимален ( слънчогледа приключва) и ако е правилно кога да се извърши подбудителното подхранване?

buci59
29.07.2011, 13:52
Да,правилно е.
Подбудителното подхранване започва непосредствено след спиране на нектаропотока с цел,майката да продължи да яйцеснася.Не е лошо ако се подхранва със сироп в него да се сложи и СТАРТОВИТ.

Ангел Йосифов
29.07.2011, 15:04
Също така е и време за лентичките.

ANIBAL
29.07.2011, 18:51
И защото времето е много топло и подхранването е подбудително, е добре да се дава в съотношение 2:1.След като преминем датата 15 август,съотношението става 1:1.Но може и до 1 септември да се дава от редкия сироп.Лично аз добавки не ползвам,защото микроелементите се намират в тяхната естествена храна.Но за да ги има ,значи има основание.

HINAP
29.07.2011, 21:00
По принцип колегата АНИБАЛ е прав,но всичко е много относително особено при подхранванията.Ако времето е много топло/говоря за дневна температура 35 до 40 градуса/и вкошера има 3 до 5 пити захранено прясно пило то кошера се подхранва 2 части вода към 1 част захар.Ако има 6 до 8 пити захранено прясно пило,то може разтвора да бъде и по рядък,по точно 3 към 1.А при по силни кошери имащи над 8 пити прясно пило разтвора може да бъде 4 към 1.Това е така защото при гледане на пило пчелите консумират вода и количеството е поголямо при повече пило. По принцип подхранване се прави когато има пило не по малко от 1 пита и дневна температура над 13 градуса.Отношението е 1 към 1.4 в полза на захарта/т.е. захарта да е повечето/.За това във всички справочници пише,че подхранването трябва да завърши до 15 септември.В повечето случаи в България по това време майките спират с яйцеснасянето и горе долу средната температура еоколо 10 до 12 градуса.Но времето и климата у нас се измениха ,времето по някога се задържа топло чак до10 или 15 октомври.Зимата е мека и не се задържа дълго.Справочника на Радоев е написан вярно, но Радоев не е Минчо Празников за да фиксира за всяка година датата.Тук е мястото да се прояви творчество, а не стриктно да се спазват датите.Подхранването зависи най вече от самия кошер, по точно от моментното състояние.Според моята практика щом носи прашец и температурата е над 13 гр. значи може да се подхранва.Казвам това защото се предполага, че носейки прашец се гледа в момента пило.В повечето справочници пише, че пчелите се изтощават при преработката на сиропа в мед,но това е вярно само когато в момента не се гледа пило или то е много малко и пчелите които го обработват са по малко от12 пити,но при кошери с по голямо количество пчели те почти не се амортизират/т.е. не са посегнали към така нареченото белтъчно тяло/.Затова има пчелари които обединяват по 2 или 3 семейства и тогава прибягват към запасяване за зимата.А съм виждал и такива колеги които с първия сняг слагат питките и те стоят там до пролетта.Само проверяват дали са ги заченали и ги сменят с нови но вече от витаминозните с прашеца.Има и такива които слагат суха захар в хранилките, но те са с отворени мрежи на дъната.Та всеки си решава самостоятелно кога и с какво да подхранва пчелите си.В крайна сметка те са си негови, а и всеки си знае климатичните особености на района където пчеларства.Не маловажно е и малко преди подхранванията пчелите да са третирани против вароатоза и да започнат преработката без паразити.

ivandespotov
29.07.2011, 21:12
Колега,HINAP какво имаш предвид като казваш "прясно пило"? Ако искаш да кажеш незапечатано пило, би ли споделил ти някога имал ли си такъв кошер с 8 рамки незапечатано пило,че и повече както казваш ти или евентуално Радоев, щото аз не съм имал такъв освен когато гледах лежаци! И това става на 29 юли!!!
Интересно ми е, за 30 години не съм го постигал за това питам.

HINAP
29.07.2011, 21:22
Имам пред вид ,че разлолагам с кошери ДБ с 2 плодника и са много силни.Тях ги храня и от тях след запечатване вземам пити и ги слагам на по слабите с цел да не се амортизират.Отделно имам и 3 лежака които наистина са много силни.

HINAP
29.07.2011, 21:27
Все пак разполагам с 40 кошера и отделно 5 отводки и мога да правя различни комбинации.А и тук пчелите се развиват с малко по голямо закъснение.Говоря за балкана.Но все пак не съм писал ,че това е моментното състояние на всичките ми кошери а говоря за подхранване по принцип независимо за това то кога ще се извърши.То може да стане винаги когато са на лице посочените условия.

ANIBAL
30.07.2011, 16:47
Няма нужда да допълвам колегата HINAP.Постът беше изчерпателен.Сега да споделя ,че имах 6 пити с открито пило.Не е далеч и осмицата.Това се получи, когато семейство смени майка.Пилото беше напълно изчистено и новата просто е вършала в плодника.