PDA

Виж пълната версия : КОШЕР - ДАДАН БЛАТ - МЕТОДИ ЗА ПЧЕЛАРСТВАНЕ



Страници : [1] 2 3 4

buci59
27.09.2010, 19:34
Тук ще се пишат всички мнения свързани с ДБ кошери.

Станко Ставров
28.09.2010, 07:35
Колегата Борислав Александров е дал едно хубаво предложение за начин на пчеларстване с ДБ технолагия на работа. Аз бих предложил още едно, което също се използва масово в практиката, и аз го практикувах тази пролет и останах доволен.

Многомагазинно отглеждане на пчелите.

Многомагазинното отглеждане се прилага също при Дадан— Блатовия кошер, към който вместо корпус се добавят 2—З магазина, с които постепенно се разширява обемът му както за развитие па пчелното семейство, така и за медосбор. Този метод е подходящ за районите с ранна главна паша (еспарзета, акация), както и за години с хладно и променливо време през пролетта, в каквито случаи корпус не може да се използва поради големия му обем и опасност от охлаждане на гнездото.
Многомагазинното отглеждане се състои в това, че още преди да е настъпила главната паша, след като пчелното семейство е изпълнило плодника, на него се поставя магазин с изградени пити по възможност с преобладаващи работнически килийки, където майката се качва и продължава да онася яйца. За по-бързо привличане на пчелите и майката в магазина питите му се напръскват със сироп или в него се издигат две плодникови пити с открито пило. След като питите бъдат осеменени от майката, според нуждата се добавят още изградени или изкуствени пити, като издигнатите в магазина плодникови пити се снемат в плодника.
След като магазинът се изпълни с пило и пчели и главната паша вече настъпи, той се повдига и под него непосредствено върху плодника се поставя втори магазин с изградени и неизградени пити. Същевременно майката се премества внимателно в плодника, над който се поставя майкоотделителна решетка. Ако няма такава решетка, във втория магазин вместо 12 се оставят 10 пити на по-голямо разстояние една от друга; те биват изградени от пчелите с дълбоки килийки, в които майката не може да снася яйца. Ако при поставянето на втория магазин главната паша още не е наближила, майката не трябва да се изолира в плодника, а й се дава възможност да снася яйца и в магазините. В такъв случай със започването на медосбора непосредствено върху плодника се поставя трети магазин с неизградени пити, като майката тогава се премества в плодника и се изолира от магазините. С изграждането на питите и излюпването на пилото пчелите постепенно запълват килийките с мед и започват да ги запечатват!
Поради това, че при многомагазинното отглеждане медът се складира предимно в магазинните пити, които не са подходящи за зазимяване на пчелните семейства, то по време на главната паша трябва да се вземат мерки за подготовката на необходимото количество запасни, плодникови пити със запечатан нектарен мед, които ще се използват през зимно-пролетния период.

Kiril8305
30.09.2010, 19:15
Колегата Борислав Александров е дал едно хубаво предложение за начин на пчеларстване с ДБ технолагия на работа. Аз бих предложил още едно, което също се използва масово в практиката, и аз го практикувах тази пролет и останах доволен.

Многомагазинно отглеждане на пчелите.

Многомагазинното отглеждане се прилага също при Дадан— Блатовия кошер, към който вместо корпус се добавят 2—З магазина, с които постепенно се разширява обемът му както за развитие па пчелното семейство, така и за медосбор. Този метод е подходящ за районите с ранна главна паша (еспарзета, акация), както и за години с хладно и променливо време през пролетта, в каквито случаи корпус не може да се използва поради големия му обем и опасност от охлаждане на гнездото.
Многомагазинното отглеждане се състои в това, че още преди да е настъпила главната паша, след като пчелното семейство е изпълнило плодника, на него се поставя магазин с изградени пити по възможност с преобладаващи работнически килийки, където майката се качва и продължава да онася яйца. За по-бързо привличане на пчелите и майката в магазина питите му се напръскват със сироп или в него се издигат две плодникови пити с открито пило. След като питите бъдат осеменени от майката, според нуждата се добавят още изградени или изкуствени пити, като издигнатите в магазина плодникови пити се снемат в плодника.
След като магазинът се изпълни с пило и пчели и главната паша вече настъпи, той се повдига и под него непосредствено върху плодника се поставя втори магазин с изградени и неизградени пити. Същевременно майката се премества внимателно в плодника, над който се поставя майкоотделителна решетка. Ако няма такава решетка, във втория магазин вместо 12 се оставят 10 пити на по-голямо разстояние една от друга; те биват изградени от пчелите с дълбоки килийки, в които майката не може да снася яйца. Ако при поставянето на втория магазин главната паша още не е наближила, майката не трябва да се изолира в плодника, а й се дава възможност да снася яйца и в магазините. В такъв случай със започването на медосбора непосредствено върху плодника се поставя трети магазин с неизградени пити, като майката тогава се премества в плодника и се изолира от магазините. С изграждането на питите и излюпването на пилото пчелите постепенно запълват килийките с мед и започват да ги запечатват!
Поради това, че при многомагазинното отглеждане медът се складира предимно в магазинните пити, които не са подходящи за зазимяване на пчелните семейства, то по време на главната паша трябва да се вземат мерки за подготовката на необходимото количество запасни, плодникови пити със запечатан нектарен мед, които ще се използват през зимно-пролетния период.
Колега Станко, много ми допада обяснената от вас технология за многомагазинното отглеждане, лятото на 2011г. да я изпробвам , имам леки притеснения отностно това , че на писане много лесно всичко става , но през годините на опити ми сатна ясно , че не всичко е по книга , като да речем , преместваме две рамки с разпечатано пило горе в магазина , майката се кача и започва да снася - да добре , това е идеалният случай , а ако майката въпреки всичко не се качи, ето тука ми се струва , че вече вие сте му намерили цаката , но точно този важен момент не се споделя, например да речем, че майката не се качи може да пробвате с това или с онова.
Тази година при мен преди паша , се случи точно това, магазин пити две горе , с пило и пчели , пчелите се качиха в магазина , магазинните пити с подходящи форма и килийки да речем ,че не ми се обяснява и до там майката не се качи да снася , доло под тея пити дето ги вдигнах се скъса да несе майката в далаци в пити , наред , почна да се задръства , по време на пашата две майки , но нито една не се качи горе в магазина ето това е тънкия момент ми се струва.
Поздрави!

Бай Пчеличко
30.09.2010, 19:42
Колега Кирил , в даданблатовия плодник има достатъчно място за снасяне на майката и мисля , че ако се качи да снася в магазин после отърване от нея там няма ! Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло ! Освен това така пчелите всеки момент могат да " саберат багажа " и да ги търсиш по дърветата ! Това е моето мнение , което не е задължително да е най - правилното ! :D

Станко Ставров
30.09.2010, 20:42
Здравей Кирил. Тази техника се практикува отдавна и аз просто я предложих като начин за пчеларстване със силни семейства.Говорим за семейства, който преди да е настъпила главната паша са изпълнили плодника с пчели и пило и се нуждаят от разширяване. Тази година на 28.04 когато с пчеларя който ме обучава, отворихме моите видяхме, че плодниците баха изпълнени с пчели и пило и единственото което можехме да направим е да сложим магазин с пити за да не чустват теснота и да мислат за глупости :D . Преди това в началото и средата на април ги разширих с една медова пита и една строителна рамка. Питите ги напръсках с меден сироп за по- бързо качване и почистване от пчелите. В магазина сложих и по 2 основи в двата края на магазина.Въобще не съм издигал плодникови рамки в магазина. На 15 май ги отворих да изрежа строителната рамка и прегледах средните пити в магазина почти по всички имаше запечатано работническо и търтиево пило, а основите бяха изградени. Майката я нямаше в магазина. Сложих им по още един магазин под първия с пити и основи, защото акацията започваше да цъфти масово по южния склон на Калето зад пчелина ми.
Резултатът беше приблизително 1.5 магазина акациев мед от кошер въпраки,че имаше и лошо време. Това се получи.При положение, че много от пчеларите в нашия град въобще не видяха акациев мед няма как да не съм доволен. Може би късмет на начинаещия. Не знам ще видим напролет.Успех на всички.

христо
01.10.2010, 16:15
Не е късмет.Така се прави и понякога лятото стават на 3 магазина- 1 с пило и 2 с нектар(мед).При силни семейства...

Юрий Цветков
01.10.2010, 17:27
Колега Кирил , в даданблатовия плодник има достатъчно място за снасяне на майката и мисля , че ако се качи да снася в магазин после отърване от нея там няма ! Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло ! Освен това така пчелите всеки момент могат да " саберат багажа " и да ги търсиш по дърветата ! Това е моето мнение , което не е задължително да е най - правилното ! :DКолега незнам дали съм прав, но не мога да се съглася с това. Ако има паша пчелите сами ще принудят майка да слезе надолу, а ако няма паша, няма как да развие много пило, ако не ги храниш. И освен това ако пчелите от семейството са заети с отглеждане на пило, няма и да помислят да "бягат по дърветата".

Станко Ставров
01.10.2010, 18:38
Подкрепям горните мнения.Есента ги зазимих на 8р. плътно покрити с пчели. Началото на март ги отворих подмор почти нямаше, и въпреки, че имаше мед в плодника и им сложих по една питка 700гр. При всяко разваляне на времето през април им давах меден сироп200-300гр. Семействата се развиваха много добре.Използвах строителна рамка и градях пити. Постоянно им създавах работа, за да не роят. Във вилната зона където се намира пчелина, имаше добра подкрепителна паша от овошките. Ре зултатът от акацията беше налице. Благодаря и успех колеги.

Бай Пчеличко
01.10.2010, 20:44
Все пак и пчелните семейства са различни , като хората , твърде вероятно е при паша майката да не слезе а пчелите просто да изградят венци на питите в магазина и да събират мед в плодника , което отслабва много семейството в последствие !

Юрий Цветков
01.10.2010, 21:04
Това би могло да се случи само на силно семейство, при наличие на много обилна паша. В такъв случаи майката се е качила да снася в магазина след като е изпълнила целия плодник. Това означава, че пилото в плодника ще се излюпи по-рано и при много добра паша пчелите ще изпреварят майката и ще напълнят килийките с мед. Ако това се случи, вината ще е изцяло на пчеларя, че не е взел необходимите мерки. За развитието си пилото има нужда от кислород ( пресен въздух) и затова естественото му място е най-близо до входа. Ако това не е така, значи пчеларя е допуснал грешка и е попречил на пчелното семейство, вместо да му помогне.

Ангел Йосифов
02.10.2010, 08:34
Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло !:D
Моите дб.кошери са с отделно дъно и ако реша че е необходимо и магазин за развитие бих могъл да ротирам корпуса и магазина.

Бай Пчеличко
02.10.2010, 11:54
Ето как дискутирайки изеснихме всички възможни варианти ! Благодаря !

buci59
02.10.2010, 13:14
Така и трябва да бъде,с дискусии и възпитан начин на общуване,без налагане и натрапване на мнения.Нека продължаваме все така.

Kiril8305
02.10.2010, 19:42
Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло !:D
Моите дб.кошери са с отделно дъно и ако реша че е необходимо и магазин за развитие бих могъл да ротирам корпуса и магазина.
Браво колега , не се бях сетил drinks;
Направо ме хвърли в размисли.Тази година и аз си поръчах две такива модерни кошерчета, и през ум не ми бе минавало това за вариянта с ротирането , и аз се чудих с тея подвижни дъна каква е идеята , и че , корпуса е с равни стени отдоло също като магазина.
Наистина големи благодарности на колегата.

Kiril8305
03.10.2010, 13:46
След като пепрочетох още веднъж менията ви колеги , и навсякъде се говореше за създаване на пространство , ето какво пробвах аз тази година.
Значи миналата зима изгледах филма Много майки в един кошер на Чорбич, направи ми впечатление казаното от него за , метод при 10рамковите ДБ-кошери , че при трайно затопляне на въздуха до 28градуса той подрежда гнездото по следния начин:
Питите с пило които иначе са в средата на кошера ги постява от двата карая на кошера , а питите с мед ги слага в средата на кошера.
Пробвах на двата мои десетака тази година и наистина се оказа, че пчелите се стремят да изчистят меда от рамките в средата които съм сложил , да ги полират и така до отворят място за майката да снася , стигнах до пило на 9 рамки.Оказва се ,че този начина наистина е подходящ в такъв момент за да се увеличи силата на семейството преди главната паша.

Бай Пчеличко
03.10.2010, 18:55
Така се прави , когато искаш да увеличиш площа на пилото , но това 9 рамки пило в 10 рамков ДБ е доста рисковано ! А за ротацията плодник с магазин има единствено смисъл , когато си допуснал грешката да напълниш с пило целия плодник ! Добре е да се развива семейството според големината на кошера , а ако искаш много силни семейства ползвай многокорпусна технология ! :D Мисля че спасението от много пило и пчели е в правенето на отводки , а не в увеличаване на плодника с магазин ! Това е лично мнение , с което не задължавам никого ! next_banned;

Бай Пчеличко
05.10.2010, 19:13
Момчета , излизате от темата ! Книгите са хубаво нещо , но там нещата са "на теория" а връзката между нея и практиката е този форум . Темата тук е работа с кошер ДБ , а не как да превърнем ДБ в корпусен кошер ! Тази система сама по себе си е незаменима , особено когато човек работи на пчелина сам . Подходяща е почти за всякакви условия с променливия си плодников обем (което не знам защо и се преписва , като недостатък), който практически се явява винаги усвоен ! wink; Пробвах всички системи и според мен с ДБ се работи най-леко с индивидуален подход към всяко семейство ! Така , че нека споделяме как да управляваме системата като такава ! judge; А ако някой желае да отвори тема корпусен ДБ кошер !

Kiril8305
05.10.2010, 19:33
Нека попитам нещо и за увеличаването на обема на кошера ДБ с магазин.
Твърдение е, че да се увеличи успешно обема на кошера след като плодника се запълни с пчели и пило и мед и прашец, се прибягва до поставянето на магазини.
Целта на магазините била да се увеличи пространството в коша и така пчелите да не мислят да се роят.
Да , но какво ако въпреки всичко добавим магазин , и пчелите не искат да се качът в магазина , вдигнем рамка с пило , но само част от пчелите се качът в магазина , и направим грешката и решим, че след като сме сложили магазин не е необходимо да извършваме преглед на плодника , и сме готови за роене.
Точно това ми се случи тази пролет.
Всички , които попитах ми казаха, че е от рапицата , но аз продължавам да търся проблема в мен и много ме гложди.
Ще съм благодарен на вашите коментари.Надявам се ,че вписаното е по темата.

Бай Пчеличко
05.10.2010, 19:55
Моят протест е именно срещу този начин на работа ! Много пчели не-винаги означава много мед ! Една отводка решава проблема , като при нужда може да се върне обратно ! А един или 2 магазина според пашата и близоста на пчелина ! wink;

N-2
05.10.2010, 20:05
Наистина при поставен магазин на ДБ много често пчелите не се качват горе и залагат долу маточници. Затова и аз все се чудя как да разширявам. Скоро прочетох нещо, което ще пробвам догодина. Този който споделяше опита си, твърдеше че разстоянието между рамките от магазина и рамките от плодника на неговия кошер е 5 мм. Друго което прави е, че дава магазина с питите предварително затоплени на семейството и крайните пити в магазина са пълни с мед.

Ангел Йосифов
05.10.2010, 20:05
http://lan-game.hit.bg/DSC02778.JPG
http://lan-game.hit.bg/DSC02779.JPG
Какво ще стане ако преградата между двете семейства нее плътна а мрежеста.

Бай Пчеличко
05.10.2010, 20:09
Пчелите ще убият едната майка ! :D

Бай Пчеличко
05.10.2010, 20:17
Наистина при поставен магазин на ДБ много често пчелите не се качват горе и залагат долу маточници. Затова и аз все се чудя как да разширявам. Скоро прочетох нещо, което ще пробвам догодина. Този който споделяше опита си, твърдеше че разстоянието между рамките от магазина и рамките от плодника на неговия кошер е 5 мм. Друго което прави е, че дава магазина с питите предварително затоплени на семейството и крайните пити в магазина са пълни с мед. В този случай бих казал , че магазина е поставен късно и пчелите вече са били с роева нагласа ! Разтоянието от 4,5 до 9мм е стандартно и едва ли е причина ! Ако поставиш навреме магазина и даваш по малко сироп до пашата (в таванна хранилка), пчелите свикват с увеличения обем , доусвояват плодника и няма проблем (би трябвало)!

Станко Ставров
05.10.2010, 20:59
Моето мнение колеги, е че двукорпусното и многомагазинното отглеждане на пчели си е чиста ДБ технология и не бива да се бърка с многокорпусната. Тези начини на пчеларстване са ефикасно средство за разширяване на гнездото и против изпадане в роево настроение, ако е приложен навреме.При този начин, пчелите градят пити и отглеждат пило и са по-пълно ангажирани, а за да решиш да сложиш магазин или втори корпус, със сигурност трябва да си прегледал плодника.Качването на пчелите става лесно и бързо като напръскаш питите с вода или меден сироп, веднага го усвояват и почистват/корпуса , магазина/. А ако майката долу в плодника няма място за яйцеснасяне, ще се качи и в магазина или корпуса. Ако пчелите са в роево настроение,разширението на гнездото само по себе си не върши работа. Тези начини на пчеларстване са мерки против изпадане в роево състояние. Успех колеги.

Бай Пчеличко
05.10.2010, 21:35
При двукорпусния и многомагазинен вариант има голяма вероятност вместо много мед да се произведат много пчели и...... много рояци ! Вместо да увеличавам обема - отнемам пило и слагам основи за градеж , така постигам нужната хармония !

Станко Ставров
05.10.2010, 23:08
При двукорпусния и многомагазинен вариант има голяма вероятност вместо много мед да се произведат много пчели и...... много рояци ! Вместо да увеличавам обема - отнемам пило и слагам основи за градеж , така постигам нужната хармония !

Дай боже всекиму приятелю много пчели в семейството.За силно семейство слаба паша няма.Нали всички към това се стремим.Доколкото знам рояват и слаби семейства при определени условия не само силни. А че това са противо роеви мерки, самия Л.Радоев ги препоръчва. За справка неговия "Календарен справочник". Предлагам да опиташ приятелю и съм сигурен, че ще останеш доволен.За постигане на хармония вместо да отнемаш пило сложи в магазина пити и основи за градене.Желая ти успех.

N-2
06.10.2010, 11:51
Наистина при поставен магазин на ДБ много често пчелите не се качват горе и залагат долу маточници... В този случай бих казал , че магазина е поставен късно и пчелите вече са били с роева нагласа! Разтоянието от 4,5 до 9мм е стандартно и едва ли е причина ! Ако поставиш навреме магазина и даваш по малко сироп до пашата (в таванна хранилка), пчелите свикват с увеличения обем , доусвояват плодника и няма проблем (би трябвало)!
Когато сложиш магазина рано, на не добре развито семейство, той също не се усвоява. Не се усвоява и когато не е настъпила паша и няма нужда от килийки или когато, както казваш долу вече има роева нагласа. Въпросът е какво да направим, за да е сигурно, че ще се качат пчелите в магазина, тоест той наистина да послужи за разширение на плодника, когато не е настъпила още пашата? Може би трябва да ги принудим да започнат да пренасят мед отдолу нагоре. Това можем да направим, като разместим пити така, че срещу пило да има запечатан мед, или като развалим подредбата на гнездото им разцепвайки го с пълномедни пити. Някои поставят горе хранилки, пръскат питите със сироп или привличат пчелите горе с пити с мед. Или както прочетох, затоплят питите и магазина, с който разширяват. Венер слага горе хранителна надставка, но на ЛР кошерите и между плодника и полукорпуса-хранителна надставка слага Ханеманова решетка. Ако има и други методи, тук е мястото да ги опишете. Лично аз смятам, че пръскането на питите с мед или сироп не дава резултат, за хранилката горе също не съм сигурна.

Бай Пчеличко
06.10.2010, 17:09
Хранилката е решението ! Имах същия проблем ! Слагаш магазин и храниш , докато започнат да слагат в него , ако така не стане значи става само със смяна на майката ! judge; :D

Бай Пчеличко
06.10.2010, 20:14
Абсолютно си прав колега ! Радвам се , че и други отценяват системата такава каквато е !

Kiril8305
06.10.2010, 20:18
Моето мнение колеги, е че двукорпусното и многомагазинното отглеждане на пчели си е чиста ДБ технология и не бива да се бърка с многокорпусната. Тези начини на пчеларстване са ефикасно средство за разширяване на гнездото и против изпадане в роево настроение, ако е приложен навреме.При този начин, пчелите градят пити и отглеждат пило и са по-пълно ангажирани, а за да решиш да сложиш магазин или втори корпус, със сигурност трябва да си прегледал плодника.Качването на пчелите става лесно и бързо като напръскаш питите с вода или меден сироп, веднага го усвояват и почистват/корпуса , магазина/. А ако майката долу в плодника няма място за яйцеснасяне, ще се качи и в магазина или корпуса. Ако пчелите са в роево настроение,разширението на гнездото само по себе си не върши работа. Тези начини на пчеларстване са мерки против изпадане в роево състояние. Успех колеги.
Колега Станко , позволи ми да не се съгляся с това твое твърдение.
Ето какво показа пчеларската ми практика тази година, преди цъфтежа на рапицата единият ми въпросен 10 рамков ДБ кошер , при преглед , бе изпълнил изцяло плодника с пило и мед , взех една пита с мед и я придадох на друг кошер, и поставих изградена пита за да снася майката в нея, преди това си бях запланувал магазинът за този кошер, бях наредил изградените пити , и бях ги оставил на проветрение, та след като сложих празната рамка в плодника реших да пробвам да вдигна и магазинът, напръсках питите със сироп, и поставих магазинът.
След три дни рапицата цъфна, при преглед на въпросния кошер какво установих , в поставената празна пита , почти не бе останало мялсто за снасяне, магазина празен и една пчела горе нямаше , а долу роеви маточници.
При това положение си мисля , че е по правилно да се твърди , че съм избързал със разширяването черз поставяне на магазин , но уви.
На практика доста странни неща ми се случиха тази година , различни в писанията.
Поздрави!

Бай Пчеличко
06.10.2010, 20:29
Закъснял си с магазина , вече кошера е бил в роево ! Това е станало вероятно заради стара роева майка (2годишна)!

N-2
06.10.2010, 21:23
За да ви се налага да разширявате плодника с магазин преди пашата за да не блокирате майката и семейството да изпадне в роево състояние означава че преди това сте направили поне 1 грешка в дейноста си по пчелите - най-елементарната е че сте го допуснали....Нима 10 рамков ДБ плодник не е достатъчен за да се развие силно семейство? Като обем никак не е малко за да има нужда от разширяване с магазин.
Плодник на 10 рамков ДБ + магазин не е ли = на 2 корпуса ЛР? Като работиш с ЛР само един корпус ли оставяш за плодник или 2?

Станко Ставров
06.10.2010, 21:33
Приятелю, с кое не мажеш да се съгласиш не разбрах.От горното написано разбирам, че си поставил магазина 3 дни преди пашата. Това не е разширение на гнездото, а поставяне на магазините преди пашата, за медосбор.Пчелите са ти вече изпаднали в роево настроение и при поставянето на восъчната основа е трябвало да го забележиш и предприемеш мерки за прекратяването. Пчели изнаднали в роево настроение не работят, затова и ги няма в магазина, те мислат за друго.При такова настроение с нищо не можеш да ги привлечеш в него. За мен те са изпаднали в това настроение, защото си закъснял много с разширението на гнездото и не си им създавал работа като например да градят пити и прилагането на строителната рамка. От опитни пчелари съм научил едно важно нещо и то е, че ако не разшириш навреме едно пчелно семейство дали е силно или слабо няма значение изпадането му в роево настроение е сигурно. В нашия край акацията цъфти около 15-16 май, аз разширих гнездата на моите семейства с магазин още на 28 април. До 28 ми изградиха 2 плодникови пити, 2 пъти им изрязвах строителната рамка. А от 28 април до 16 май цъфтежа на акацията изградиха и по 5 магазинни рамки. Ако не бях поставил магазин за разширение и не им бях създавал работа, още на 8 май щеше да гоня роеве по дърветата . На един познат първия му рой тази година излетя от отводка още на 1 май, от майка произведена от маточник при самосмяна.Майката ли е виновна за това или самият той.
Другото нещо, което искам да споделя. За 10р и 12р. ДБ кошер са ти необходими минимум по два магазина на семейство иначе висок добив на мед при силна паша не чакай. Може и аз да съм начинаещ пчелар, но някои правила в пчеларството са просто задължителни.Успех приятелю.

Станко Ставров
06.10.2010, 21:53
[quote="borislav aleksandrov"]За да ви се налага да разширявате плодника с магазин преди пашата за да не блокирате майката и семейството да изпадне в роево състояние означава че преди това сте направили поне 1 грешка в дейноста си по пчелите - най-елементарната е че сте го допуснали. ...quote]

Прав си приятелю. Десет рамковия кошер е напълно достатъчен за развитието на семейството.Грешката найстина се изразява в това в че съм го допуснал. Прекалено бързо развих семействата тази пролет преди да е настъпила главната паша и затова им стана тясно.Прилагането на тези техники на пчеларстване мажех да ги избегна ако бях по-опитен. Можеше постепенно да ги развивам без да храня толкова като тогава вярно, е че така си създадох излишни грижи.Другата година знам как да го направя, макар, че от прилагането на многомагазинното отглеждане на пчели останах доволен от медодобива. Желая ти успех във всичко.Благодаря ти за огромния труд във форума приятелю.

N-2
07.10.2010, 15:39
Плодник на 10 рамков ДБ + магазин не е ли = на 2 корпуса ЛР? Като работиш с ЛР само един корпус ли оставяш за плодник или 2?

Да - равно е на 2 корпуса, но ако трябва да сме по-точни е 2 корпуса + 2 рамки ЛР или 1 рамка ЛР не се сещам в момента с абсолютна точност. Но тук не става въпрос за работа с ЛР и за това кои обем на плодникът е оптимален за работа в това отношение има твърде много митове и легенди а спорът се води от десетилетия.
Плодник на 10 рамков ДБ + магазин е точно = на 2 корпуса ЛР. И ако при липса на паша пчелите на усвоят магазина и останат долу те залагат маточници.

Kiril8305
07.10.2010, 19:10
Благодарности колеги , помогнахте , да изясня грешката си.

N-2
07.10.2010, 19:36
в никакъв случай не искам да прозвучи като заяждане но ако смяташ 300 мм плодникова и 160 мм магазинна рамка срещу 2х230 мм сметките ти са малко грешни - ами ако магазинната рамка е 120 мм или 170 мм пак ли е 2 корпуса? tongueout;
Не, не ми звучи като заяждане, а като шикалкавене kiss;

ANIBAL
09.10.2010, 09:05
Здравейте!
Нека внеса малко свеж въздух.Искам да подчертая,че семействата сами определят по коя линия да се движат.Те се съобразяват с храна,обем,външни условия и майка.Затова те нерядко се опитват или сменят майката рано пролетта.За да развиеш силни семейства с ДБ,трябва да имаш,както се дискутира, повече от един магазин.Но Боби е прав,самият плодник е достатъчен за такова семейство.Идеята за обема и конструкцията на ДБ е работа с една майка.Затова и питите имат такъв размер.Самата технология на работа е съобразена с европейските кл.особености.Приема се ,че майката е задоволена с такъв обем.За да се качи в магазина да осеменява ,мисля,че и плодникът трябва да е усвоен.Дотогава,обаче минава време.Подхранване,поставян е на пити за градеж,строителни рамки и какво ли не още.Това задържа майката долу в плодника.А и тя търси празни пространства именно точно там.Защото предимно мястото над нея е заето с мед.За усвоен плодник се смята целия обем с пчели и по стените на плодника.Това, не всеки го спазва.Затова и няма ефект от вашите дейности с тях.Не виждам причина ,да не се преустрои технологията за ДБ.Защо да не се ползват положителните техники от други технологии и системи?Няма точно установени правила.Целта е повече продукция.Искам да се спра на момента за майките при ДБ.Тяхното състояние за тази система отговаря на 3-4години работа.Но както виждам вие искате да ги експлоатирате екстремално,интензивно.Тов а с пилото в магазина е сигурен белег.Да, има такива кошери ,които всяка година имат пило в могозините.Но те всяка година се роят.И така майките им са все млади.Това е най-главното за пилото в магазина.МЛАДАТА МАЙКА.Магазин се слага при напълно усвоен плодник.Майка се качва при достатъчно пчели горе.Никакви хранилки няма да я привлекат.Те са важни преди този период-при развитието на кошера.Ако случайно се качи майката горе,какво от това ,знаете вече за многото магазини.Подчертавам-ДБ система е с два магазина.И има разделителна табла.Така и вече ви стана ясно,че майките трябва да са млади.Начини за тяхното производство се описват в друга тема.Искам да подчертая,че всички методи за погасяване на роенето ,важат в пълна сила и за ДБ.Не забравяйте и за технологиите с помщни майки.Това е резерв,който решава много от проблемите ни.Няма чиста технология.Всяка прилича на друга по различни признаци.Защото принципа на пчелното семейство е един.Засега толкова от мен.В бъдеще още. inlove;

vanHanegem
10.10.2010, 07:52
Уважаеми колеги, смятам че за тези от вас, които пчеларстват с кошери ДБ, този споделен опит ще бъде полезен. Не зная кой е автора и моля да бъда извинен отадминистраторите, ако поставянето на материала не е на подходящото място!!!
----------------------------------------------------------
Кошер, двусемеен
Работя с 12- рамков кошер, двусемеен. Двусемейния кошер за мен е с безспорни предимства. Използвам Дадан- Блатови кошери, но вместо с преградна дъска си служа с преградна двойна мрежа. Тя е прикована от двете страни на обикновена гнездова рамка (по- дълга 45 см и по- широка 31 см), която плътно прилепва отстрани, отгоре и отдолу на кошера.

Преградната рамка заема мястото на една рамка, затова в двете отделения остават 5-6 рамки. Точно срещу преградната рамка разделям прелетната дъска на две с дъска, боядисана от двете страни с различни цветове за ориентировка на пчелите.

С подвижни летвички, дълги 5-6 см, затулям в средата двете прелки, за да се отдалечат те една от друга. Прелките на тези кошери са по- широки, затова подвижните летвички слагам ту в средата, ту в краищата.

След като снема магазините, разделям кошера на две и в шестрамковото отделение оставям майката, а в другото слагам оплодена майка или такава с цяло оплодно сандъче. Подхранвам двете семейства, които се засилват и зимуват добре. През пролетта майките започват да осеменяват по- рано и до главната паша двете отделения се изпълват с пчели. От така засилилите се двойни семейства вземам рамки с пило и подсилвам изостаналите семейства или роеве, а на тяхно място слагам пити за изграждане, макар че е още рано.

Два-три дни преди да сложа магазините вземам по- старата или по- ленива майка и заедно в една съставна (две нуклеусни рамки) с люпещо се пило и пчели и ги слагам в нуклеус. След това снемам преградната мрежа, на нейно място слагам рамка с восъчна пита за градеж и оставям кошера в покой един- два дни, след което слагам магазина.

Миризмата на двете майки се е смесила през мрежата и осиротялото отделение не чувства това, а останалата майка осеменява сложената в средата пита, която се изгражда много бързо и след това я премествам в другото отделение.

В двете отделения работя съвсем безопасно. Когато едната страна изпревари, аз вземам пита с люпещо се пило (като внимавам да не взема и майката) и заедно с пчелите я прехвърлям в другото отделение за подсилване. Слагам тази пита през една- две пити далеч от майката на това отделение.
Останалият с една майка кошер, на който всички пити са пълни пило и пчели, заработва почти с двойна сила и дава повече мед от другите. Освен това през зимата всякога имам по няколко запасни майки.

Според някои колеги 12- рамковият кошер не е тесен за две майки. Аз не съм съгласен с това. Понякога през пролетта има много неблагоприятни дни за пчелите, затова двойните кошери се засилват много, а за магазините ще бъде рано, поради което се закъснява с няколко дни да махна едната майка. В резултат на това, след като се сложат магазините, майките се качват и осеменяват голяма част от полурамките. Това положение ме е затруднявало, но се справих с него, като отделих роеве и сложих наведнъж по 2-3 пити за градеж. От тези кошери направих по един рой, а от взетите майки заредих по един нуклеус, а в резултат взех повече мед от другите.

През време на силната паша след 2-3 подхранвания с рядък сироп отделям старата майка в нуклеус с две полурамки и с люпещо се пило и пчели. Отначало тя е с малко работници, но я оставям на самоиздръжка, а ако работи добре, оставям я за другата година. Ако майката не ми хареса, сменям я и до есента тези нуклеуси се развиват много добре. По този начин получавам млади оплодени майки от маточници, взети от рекордни кошери, които ми служат за зареждане на нови двусемейни кошери. По този начин през есента зазимявам двусемейните кошери с една млада и една стара майка (не по- стара от година и половина), която напролет изхвърлям като стара, затова семействата ми остават всяка година с едногодишни майки.

Пропуснах да спомена за преградната мрежа. Тя трябва да бъде двойна. Така майките от двете отделения не могат да се доближават, докато при единичната мрежа те се хапят, щипят краката си и се жилят, от което пчелите се дразнят и често едната или двете майки стават жертва.

Мрежата е по- удобна от плътна дъска, защото през нея се уеднаквява миризмата и може да се работи с двете отделения безопасно, а през зимата двете семейства поддържат по- лесно нужната топлина. Може да се използва и дъска, но тя да бъде дебела и пробита с големи дупки, на които от двете страни да се приковат мрежи.

Ако едната страна осиротее, тя залага много хубави маточници, но след като се излюпи майката, много често се изгубва. Изглежда, че пчелите я убиват, защото чувстват миризмата на другата майка. Ако от двете страни се заложат едновъзрастни маточници, майките се излюпват и се оплождат почти всякога.

Двусемейни кошери могат да се сформират и при зазимяването, като слабите семейства и роеве се събират по описания начин.

христо
12.10.2010, 16:53
Уважаеми колеги, смятам че за тези от вас, които пчеларстват с кошери ДБ, този споделен опит ще бъде полезен. Не зная кой е автора и моля да бъда извинен отадминистраторите, ако поставянето на материала не е на подходящото място!!!

Доколкото разбирам това не е личен опит.Или греша?Защото нещата са доста сложнички с 2 сем в 1 кошер, а ползата-съмнителна.

vanHanegem
12.10.2010, 17:01
Разбира се , че не е личен опит. Материала е от Иннтернет, но не пише кой е автора.
Този човек е споделил как работи - за някой може и да е сложно. А защо смяташ, че р-тите са съмнителни?

христо
12.10.2010, 17:11
Защото съм го правил, някога...

Бай Пчеличко
12.10.2010, 19:11
Абе хора , защо всички се стремят все да променят дадена система и да я ползват по възможно най-ненужносложния начин ? Това вероятно се дължи на немокаетност да се изработи и ползва нужната система за съответния способ за отглеждане на пчели и "големи" добиви на мед !Ами като ще работиш двумайчино или двусемейно отглеждане ползвай ЛР или Фарар , закакво да се мъчиш да го правиш с ДБ ! Някой няма ли да сподели опит с нормален ДБ с 1 семейство , кога и с колко разширява , кога е най-добре да се сложи магазин - за мед , а не за плодник и др. ??? judge;

scutellator
12.10.2010, 19:20
Преди да започне главната паша , магазин се поставя задължително, независимо дали в плодника има 8,9 или 12 пити. След първата паша доразширяваш плодника. Това се налага при пчели които складират меда първо в магазините, иначе роя не ви мърда. Поне при мен докато използвах ДБ беше така.

Ангел Йосифов
02.11.2010, 19:49
Пчелите ще убият едната майка ! :D За сега и двете майки са добре а пчелите спокойни.Предполагам и пролетта ще са така само трябва да измисля как да работя с тях.

Бай Пчеличко
03.11.2010, 18:27
Радвам се , че всичко е наред ! Това че ще убият майката , не е задължително да се случи , но е често явление !

Ангел Йосифов
03.11.2010, 18:35
Може би пчелите убиват едната майка,когато едната е по слаба или стара и феромоните и са слаби.В случая двете майки са на по три-четири месеца.

Бай Пчеличко
03.11.2010, 18:50
Мисля , че няма точна зависимост , а по-скоро съвкупност от обстоятелства или просто те решават !

христо
03.11.2010, 20:27
Интересното идва като се случи нещо с 1 майка, или трябва да се подменят.Всичко трябва да е 1:1, иначе си в приключение.

Ангел Йосифов
03.11.2010, 20:40
След като миризмата е уеднаквена и се случи нещо на едната майка,какво приключение трябва да очаквам. sleepy;

Бай Пчеличко
03.11.2010, 20:50
За сега и двете майки са добре а пчелите спокойни.Предполагам и пролетта ще са така само трябва да измисля как да работя с тях.[/quote] Според мен просто ги настани в2 кошера !

христо
03.11.2010, 20:55
Когато са с мрежа и миризмата е уеднаквена и остане само едната майка(което е често явление), да придадеш,или произведеш втора си е приключение- така че или обединяваш, или сменяш и двете едновременно...

Ангел Йосифов
03.11.2010, 21:13
Не мисля да ги настанявам в два кошера-няма да ми е интересно.По скоро бих се впуснал в приключение.Имам два варианта или медовик или поддържащо семейство а може и двете.За поддържащо-работата ми е ясна,но за медовик-не съвсем.

Бай Пчеличко
03.11.2010, 21:43
В този кошер за 2 семейства няма място ! По принцип трябва общата точка да е магазина , но плодника е тесен за 2 семейства в полето и предбалкански райони ! Става примерно с още един плодник и между тях 2-3 магазина , но това е......най-тежкото и неудобно пчеларстване (лично мнение)!

Ангел Йосифов
04.11.2010, 18:41
Имах възможноста да усетя тежеста това лято.Предполагам,че напролет ще се развият по рано от другите и смятам да им отнема поне по две рамки с пило след което ще ги оставя да изпълнят плодника.След като изпълнят плодника ще изкарам едната майка с 2-3 рамки.Но да изчакаме пролетта да видим как ще излезем от зимата тогава ще правим сметки.

Станко Ставров
11.12.2010, 08:57
Здравейте колеги. Сряда 8 декември температурата по обяд в района на пчелина беше 19 градуса, семействата масово се облитаха.Харесваше ми да ги наблюдавам, облитането показваше, че семействата са в добро състояние. Една от отводките която купих юни месец и зазимих в края на октомври на 6 ДБ пити плътно покрити с пчели и около 12кг мед, не се облиташе.От кошера излизаха по няколко пчели. Взех слушалките и я преслушах.Звука, който след почукване чух не ми хареса и реших да я отворя.В кошера имаше пчели покриващи около 1.5-2 рамки и майката, която под лупата изглеждаше нормално.Подмор по дъното нямаше.Преместих пчелите в едно 6р кошерче и ги оставих на 3р в средата и две преградни дъски от страни.Според мен шансовете тези пчели да иззимуват е нищожен.Знам, че всички ще ми препоръчат да подсиля някое семейство с тези пчели, но аз реших да видя какво ще се получи. Проблема при тази отводка според мен е че август и септемри, количеството на пилото беше по- малко в сравнение другите отводки, макар, че я подхранвах през тези месеци заедно с другите.Мисля, че проблема идва от майката макар и да е от тази година. В сравнение другите отводки, които купих от едно и също място, на тази пчелите бяха изключително агресивни и градяха питите по-бавно.Юни и юли се развиваше еднакво с останалите, но август и септември пилото в нея се различаваше като количество от другите. Още тогава си имах едно на ум. По информация на познат тези отводки които купих са с роеви майки, така предполага. Той миналата година е купил от същото място и почти всичките са се роили.Това от мен приятели. Желая ви успех.

ANIBAL
11.12.2010, 10:46
Здравей,Станко!
Прочетох поста ти и реших да ти кажа аз какво мисля.Точно това явление е характерно вече 4-5год.Няма значение дали е отводка,ефекта е налице и при основни семейства.Но проблема не е толкова в майките,макар ,че и аз мисля като теб.Проблема е в нашата работа през този период.Значи трябва да увеличиш пчелите на 200%.Само така компенсираш тези загуби.Начините ,обаче са различни.Това може да помислиш-КАК?Навярна знаеш аз как го правя .Особено при такива кошери.Не трябва да разчиташ на това, което виждаш есента.Аз отдавна не го правя.Напоследък се говори и за методите на преодоляване на проблема.Лекции се изнасят Тук в София.Не знам дали имаш възможност ,но трябва да отидеш на някоя такава.Има полза.Ще ти подскажа-Ако обема е доста голям на един кошер и ти го свиеш при зазимяване,то това семейства направо изпълва плодника и има излишък.Това трябва да целиш ти и останалите с такъв проблем.Това е принципа.Начините ги избираме ние.Този излишък,колкото и да е голям ,компенсира напълно пчелите напуснали кошера до този ден когато си го видял.Защото от онзи ден натам започва истинската зима.И това ,което е останало е твоето пролетно семейство.Затова не вярвай на това ,което виждаш през есента,а работи за доставяне на млади пчели.

Станко Ставров
11.12.2010, 12:51
Благодаря приятелю Коста.Съгласен съм с всичко написано от теб. Тези 4 отводки, които купих подхранвах еднакво още при закупуването им в средата на юни.Бяха на 4пити.Още при прехвърлянето в кошерите, им добавих по една изградена маломедна пита.П одхранвах ги с по 200-300г меден сироп.Те си изградиха още по 3 пити.При зазимяването бяха на 8 пити.За разлика от другите 3 които при облитането си онзи ден гъмжаха от пчели тази потвърди опасенията ми. Целта наистина ми беше, август и септември, с подхранването да стимулирам семействата и отводките да отгледат колкото се може повече млади пчели за зимата. При другите семейства се получи, имаше доста заложено пило през септември, освем при тази отводка.По облитането онзи ден го видях. Отводките от 8 рамки ги зазимих на 6 р в средата, с по около 12 кг.мед , а 3 те семеиства на 9 рамки с около 12-14 кг. мед.Отводките третирах с по 3л , семействата с по 4л Варостоп. Всичките ми майки са от тази година и една от миналата, която есента работеше перфектно по- добре и от тазгодишните, личеше по пилото и я оставих, за да видя през пролетта как ще се справя.Целта ми е от нея да си произведа майки.Тя работеше в един 12р ДБ кошер, които тази година ми даде 3 магазина мед от 2 основни паши, акациевата и липовата.От това семейство между акациевата и липовата паша отнех и две рамки с пчели и пило за една сборна отводка.От него пчелите летяха и при по-лошо време и по- късно вечер се прибираха.Пролетта иззимуваха в кошер правен преди да се родя и който след подмяната почни се разпадна.Намам голям практически опит в пчеларството , но мисля, че това са добри признаци от това семейство да си произведа майки.Успех и благодаря пак.

христо
11.12.2010, 13:11
Евгени Филимонов: И аз се простих се едно семейство. В събота прегледах дъната на кошерите и на едно от семействата имаше доста подмор по дъното. В неделя пък забелязах, че само в това семейство влизат оси, опитваха се и в други, но явно пчелите си пазеха входовете. Отворих това семейство, което беше силничко според мен и се изненадах, когато видях 2-3 шепи пчели, проверих и за майка, но не видях такава. Напръсках с разредена ракия остатъка от пчелите, както и един рояк в съседство и ги стръсках вътре. Прибрах кошера в склада. А меда си стоеше, така че не е нападнат от други пчели. Майката беше купешка, от лятото на 2009 г.



Станко 1972: Здравейте колеги. Сряда 8 декември температурата по обяд в района на пчелина беше 19 градуса, семействата масово се облитаха.Харесваше ми да ги наблюдавам, облитането показваше, че семействата са в добро състояние. Една от отводките която купих юни месец и зазимих в края на октомври на 6 ДБ пити плътно покрити с пчели и около 12кг мед, не се облиташе.От кошера излизаха по няколко пчели. Взех слушалките и я преслушах.Звука, който след почукване чух не ми хареса и реших да я отворя.В кошера имаше пчели покриващи около 1.5-2 рамки и майката,пчелите са на кълбо.


Не Ви ли се струват някакси сравними нещата?

Бай Пчеличко
11.12.2010, 17:30
Колега Христо , искам да попитам подхранвал ли си есенно и ако да , по кое време ?

христо
11.12.2010, 17:43
Разбира се ! Но тези цитати ги сложих без имената на авторите им , за което се извинявам на Евгени и на Станко ! Не става въпрос за мои семейства. Просто сега си проличават жертвите на малкото пило през август - септември. Стари майки , засушаване , неподхранване ... и сега вече се вижда това , което остава - старите пчели изчезват.

Бай Пчеличко
11.12.2010, 18:40
Това ми беше мисълта , аз също подхранвах и забелязвам , че подмора е незначителен , тоест старите пчели са умрели още след преработката на сиропа и съм зазимил млади пчели !

Станко Ставров
11.12.2010, 20:03
При мен проблема се получи въпреки подхранването и младата майка приятели.Просто майката не снасяше добре през август и септември за разлика от останалите. Според мен проблема е в нейните качества, което се случва.

ANIBAL
11.12.2010, 20:37
Не можа ли да го подсилиш с пило от силните си семейства?Трябва да отваряш кошерите.И да реагираш както подобава.Мисля,че само си оставил семейството на своя издръжка.Гледал си да не отслабиш другите.Това ти е грешката.Майката е трябвало да закрепиш.Пък на пролет каквото излезе.Ще я смениш рано.Или пък иди и си купи от някой,който продава.Много от колегите като мине август и повече не отварят кошер.Огромна грешка.Това е периода на ремонта.Ако имаш възможности и достатъчно храна,няма страшно.Напълно е достатъчно това време да се оправят работите.Но страха е лош съветник.А незнанието е противник.

Станко Ставров
11.12.2010, 21:23
Не можа ли да го подсилиш с пило от силните си семейства?Трябва да отваряш кошерите.И да реагираш както подобава.Мисля,че само си оставил семейството на своя издръжка.Гледал си да не отслабиш другите.Това ти е грешката.Майката е трябвало да закрепиш.Пък на пролет каквото излезе.Ще я смениш рано.Или пък иди и си купи от някой,който продава.Много от колегите като мине август и повече не отварят кошер.Огромна грешка.Това е периода на ремонта.Ако имаш възможности и достатъчно храна,няма страшно.Напълно е достатъчно това време да се оправят работите.Но страха е лош съветник.А незнанието е противник.

Не исках да отслабвам силните семейства като им отнемам пило през август и септемри.Кошерите ги проверявах през този период на всеки 10 дни, за да проверя пилото и как върви попълването на медовите запаси.Че не подмених майката в края на август действително е моя грешка. Действително през септември друга можеше да се справи по-добре.Но в бъдеще това няма да допусна приятелю.Благодаря.

Щастлив е човекът, който знае разликата между временния неуспех и провала. Още по щастлив е онзи, който знае, че във всеки неуспех е скрито семето на бъдещи успехи.

Юрий Цветков
11.12.2010, 21:25
Уважавам Коста и мнението му, но аз лично не бих отслабил силни семейства за да се мъча да спасявам слабо. Или ще го оставя на съдбата му, или още щом видя, че не се развива добре, ще го разформировам. В природата оцеляват само най-силните и най-приспособимите. Няма смисъл да поддържаме "изкуствена кома". Не ангажирам никой с мнението си, но понякога е по-добре да жертваш едно за сметка на всички останали.

vanHanegem
11.12.2010, 21:55
Аз съм съгласен с мнението на Юри. Оставяш най силното - не бъди жалостив и унищожавай това, което е негодно. Болните - задължително се унищожават, слабите се присъединяват. Ако не ти харесва и се двоумиш - качи отводката (или слабо с-во) над силно! Бройката на кошерите(семействата) не е важна! Голямо е удовлетворението, когато наесен от 15 си направил 10. Напролет от тях ще направиш спокойно 20.

Станко Ставров
11.12.2010, 22:01
Съгласен съм с Юри. Слабите семейства отнемат много нерви и грижи.А от икономическа гледна точка е неизгодно да ги поддържаш. За това в повечето случай пчеларите ги разформироват, като подсилват други семейства. А пролетта ги въстановяват.Шанса слабото семейство да оцелее през зимата е минимален.

buci59
12.12.2010, 08:09
В природата оцеляват само най-силните и най-приспособимите.

Колеги,много точно и ясно казано.Коментара е излишен.Браво Юри.

ANIBAL
12.12.2010, 10:13
Значи ,имах предвид кошери ,които заслабват по невидими причини.Скутелатор обяви за една от тях и е основателна.Затова говоря за ремонт.На едно друго място бях споделил,че имам самосмяна тази година.Но тя може и аз да съм я предизвикал с Киселината ,която използвам.Майката може да не е виновна.А аз.Затова определям всичкото бездействие като грешка.Сега това семейство е силно.А смени през септември.

evgeni.filimonov
13.12.2010, 13:55
Моето семейство, което умря, беше с млада майка - втори сезон, беше силно, даде 40 кг мед и половин отводка. Септември при последния преглед си беше доста силно. Според мен проблема е че нещо съм сбъркал относно освобождаването на свободно място, където да се снесе пилото за зимните пчели, а самите пчели си измират в началото на зимата - защото са си скъсали задниците от бачкане през сезона. Синдрома на уморените пчели, както го казва Д-р Ангел Грънчаров. Затова трябва да се работи с помощни семейства или коригиращи - например в края на сезона правиш отводка, майката осеменава 3 рамки с пило и ги връщаш на основното семейство - обединяваш. Според мен това е истината. Или помощни семейства със старите майки, и от тях взимаш пило и подаваш на което семейство има нужда.

Kiril8305
13.12.2010, 20:13
Здравейте колеги.
Ако може едно пояснение относно подхранването.
Вчера се натъкнах на статя която се коментираше , че подхранването на силните семейства трябва да започва 56 дена преди пашата - това са 2 поколения пчели /2 х 21 дена/ + 14 дена за съзряване на второто поколение,а за по изоставащите в развитието семйства 77 дена преди пашата - това са 3 поколения пчели /3 х 21 дена/ + 14 дена за съзряване на третото поколение.
Ако може малко коментари по темата , ще съм благодарен, тъй като още не съм придобил ясна представа за подхранванията.Надявам се на вашата помощ, за което ви благодаря предварително за всички коментари.
Поздрави.

христо
18.12.2010, 14:20
И от мен един съвет!!! Купи си напр. 2 бр. кошери на "Катица". Задължително(както казва Юри) с подвижно дъно с мрежа(на мен ми препоръчаха мрежата да е 1/4 от дъното, а не цялото дъно да е мрежесто), покривната табла де е и хранилка, разделена на отделения за твърда и течна храна.Ако практикуваш подвижно пчеларство - добре е дебелината на дъските да е по-малка(напр.20 или 25 мм.), при стационарно - може и по-дебели. Кошерите да са комлектовани максимално - Ханеманова решетка, снелгрова дъска, подвижни прелки, допълнителен плодник, минимум 2 бр. магазини.
Дори да смяташ в момента, че нещо ти е излишно - имай го, че не знаеш кога ще ти потрябва. Тогава може да го дадеш на добър дърводелец(за разлика от колегите - аз не съм виждал такъв) и ....да му стоиш над главата, да му намираш кусури и да го принудиш да прави искания от теб брой копия, но 1:1 !!!!
Най-добрия материал, който може да се намери в момента е иглолистен - смърч и то един вид смърч по нашия край наречен "доглазка" - червенее, с много красива шарка и най-важното - по-устойчив е другите на външните атмосферни влияния.


Колега , за яснота и за да се уточнят Вашите енциклопедични познания Ви слагам тук малко образователни материали.




Нека не прозвучи претенциозно или грубо, но разликите стават ясни след съответното учене в съответното учебно заведение. (Не е задължително да е висше - в средното специално пак се учат тези неща. но в по-лека форма.)

В България най-често ползваме смърч, бял бор и ела.

В САЩ - най-много дуглазка ела

В Русия - сосна, сибирска лиственица.

Още като погледнеш латинските наименования (напр. на ела и дуглазка ела) и човек вижда, че става въпрос за абсолютно различни видове.

Елата, растяща в България е Обикновена ела или abies alba. сродните й дървета са:

* Секция Abies (централна, южна и източна Европа, Мала Азия)
o Abies nebrodensis - Сицилийска ела
o Abies borisiiregis - Българска ела
o Abies cephalonica - Гръцка ела
o Abies nordmanniana - Нордманска или Кавказка ела
+ Abies nordmanniana subsp. equitrojani - Турска ела
o Abies cilicica - Киликийска ела

* секция Balsamea (Тайга в Азия и Северна Америка, както и във високите планини в умерените пояси)
o Abies fraseri - [[]]
o Abies balsamea - Балсамова ела
+ Abies balsamea var. phanerolepis - [[]]
o Abies bifolia - Субалпийска ела от Скалистите планини
o Abies lasiocarpa - Coast Range Subalpine Fir
o Abies sibirica - Сибирска ела
o Abies sachalinensis - Сахалинска ела
o Abies koreana - Корейска ела
o Abies nephrolepis - [[]]
o Abies veitchii - Ела на Веич
+ Abies veitchii var. sikokiana - Ела от Шикоку

* секция Piceaster (южна Испания, северна Африка)
o Abies pinsapo - испанска ела
+ Abies pinsapo var. marocana - мароканска ела
o Abies numidica - алжирска ела

* секция Pseudopicea (Сино-Хималайски планини, на големи височини)
o Abies delavayi -
o Abies fabri -
o Abies forrestii -
o Abies chengii -
o Abies densa -
o Abies spectabilis -
o Abies fargesii -
o Abies fanjingshanensis -
o Abies yuanbaoshanensis -
o Abies squamata -

* секция Momi (източна и централна Азия, Хималаи, ниски до средни височини)
o Abies kawakamii -
o Abies homolepis -
o Abies recurvata -
+ Abies recurvata var. ernestii -
o Abies firma -
o Abies beshanzuensis -
o Abies holophylla -
o Abies chensiensis -
+ Abies chensiensis subsp. salouenensis -
o Abies pindrow -
o Abies ziyuanensis -

иглички на Гигантска ела

* секция Grandis (западна Северна Америка до Мексико и Гватемала, низините на север и средно-високо на юг)
o Abies grandis - Голяма или Гигантска ела
+ Abies grandis var. idahoensis -
o Abies concolor -
+ Abies concolor subsp. lowiana -
o Abies durangensis -
+ Abies durangensis var. coahuilensis -
o Abies mexicana - Мексиканска ела
o Abies flinckii -
o Abies guatemalensis - Гватемалска ела

* секция Amabilis (планините по тихоокеанското крайбрежие, Северна Америка и Япония, във високите тропически гори)
o Abies amabilis -
o Abies mariesii -

* секция Oiamel (Мексико, високо в планините)
o Abies religiosa -
o Abies vejarii -
o Abies hickelii -
+ Abies hickelii var. oaxacana -

* секция Nobilis (западните щати, големи височини)
o Abies procera -
o Abies magnifica -
+ Abies magnifica var. shastensis -

Дето се вика - все абиеси!

А дървесния вид, който ползват в САЩ е Дугласка ела или Pseudotsuda douglasii , позната още като Pseudotsuga menziesii.

Нямаш си представа за колко различни видове говорим!


Та думата беше не толкова за " дуглазката"??? , а да пишем вярно и компетентно.

vanHanegem
18.12.2010, 14:34
Аз не мога да не се съглася със специалист и се радвам, че и той взима отношение по въпроса и уважавам мнението му! Но нали една правописна грешка "о-у" не променя смисъла на написаното от мен? Или така съм разбрал! Винаги бих се съобразил с човек, който е учил и работи това!
П.С. В програмата на медицинския университет, в който съм учил не съществуваше такова обучние - затова познанията ми са от научно-популярната литература и нямам претенции за перфекционизъм!

Kiril8305
13.01.2011, 17:40
Здравейте колеги!
Ако може да ви запитам в идеята на темата , при пчеластване със ДБ кошери ако имаме да речем две главни паши едната е април , а другата юни как е най правилно се процедира със семействата след ваденето на мед от първата паша, за да не се роят до втората?

buci59
13.01.2011, 17:51
Искаш да кажеш,че след рапицата,следващата ти паша е липата през юни?

Kiril8305
13.01.2011, 17:55
Искаш да кажеш,че след рапицата,следващата ти паша е липата през юни?
Да , точно така и след нея слънчогледа.
До сега съм постъпвал по следния начин , след като изпръскам меда от магазините връщам питите обратно в магазините , и оставям магазините със питите на кошера , понеже кошерите ми са от старите на които дъната не са отделно , а с с клинове на канали.Май правя разместването на плодника , пилото в двете страни, а меда между тях.Не махам магазините понеже се опасявам, че ще стане монго жежко в кошера.
Правилно ли постъпвам, или пропускам нещо?

Димитър Бонев
13.01.2011, 17:58
А с каква система кошери работиш

Kiril8305
13.01.2011, 18:00
ДБ - само 10 и 12.

Юрий Цветков
13.01.2011, 18:36
Да постъпваш правилно. Магазините не пречат по никакъв начин, а винаги може да послужат на семейството. С разделянето на пилото нарушаваш естесвеното гнездо на пчелите и по този начин ги принуждаваш да работят за неговото обединяване. Така риска от роене намалява значително. Освен това, част от меда от средните пити, след като бъде махнат от там отива в магазините или служи за храна на семейството, ако липсва паша. Така не се налага допълнително хранене от твоя страна. Този период при теб се явява и много подходящ за направа на отводки и отглеждане на майки.

Kiril8305
13.01.2011, 18:50
Да постъпваш правилно. Магазините не пречат по никакъв начин, а винаги може да послужат на семейството. С разделянето на пилото нарушаваш естесвеното гнездо на пчелите и по този начин ги принуждаваш да работят за неговото обединяване. Така риска от роене намалява значително. Освен това, част от меда от средните пити, след като бъде махнат от там отива в магазините или служи за храна на семейството, ако липсва паша. Така не се налага допълнително хранене от твоя страна. Този период при теб се явява и много подходящ за направа на отводки и отглеждане на майки.
Благодаря ви за вниманието.

BaMnuPko
14.01.2011, 00:52
Колега и от мен един съвет след 1-вата паша подхранваш без да махаш магазините обилно със сироп до 2-рата паша.Хем ще ти произведат "качествен мед" хем няма да се изроят и добивите на мед ше са по големи.
това е от мен! Поздрави

buci59
14.01.2011, 08:28
Това с магазините е правилно,но никъде не споменаваш,дали правиш отводка от с-та в този дълъг безберитбен период.Ако не го правиш-грешиш.Това е основният начин да предпазиш с-то от рояване.По-нататък прави с отводката каквото си искаш.Вече е писано за това.

Станко Ставров
14.01.2011, 08:42
Това с магазинете е правилно,но никъде не споменаваш,дали правиш отводка от с-та в този дълъг безберитбен период.Ако не го правиш-грешиш.Това е основният начин да предпазиш с-то от рояване.По-нататък прави с отводката каквото си искаш.Вече е писано за това.

Подкрепям мнението напълно.Една отводка ще растовари семейството.Преди пашата може да я обедини с него, така семейството ще стане много силно за пашата и винаги ще има млада майка.Това е начин да има винаги силни семейства с млади майки т.е. условия водещи до продуктивно пчеларстване..

Kiril8305
14.01.2011, 11:14
За отвотки, не съм писал да!
Наистина и аз зная , че е хубаво да се правят , но на 12 кошера имам 4 нуклеуса, това е лошото.
От много отдавна съм решил , че колкото кошери имаш толкова нуклеуси ти трябват, ама работата финансово става много дебела.
До сега заради ограничението от празни кошери и нуклеуси съм правил от най силните 4 отвотки.
Благодаря ви за отговорите , стана ясно , че пътеката по която съм тръгнал е тая , само сега още малко екипиране.
Поздрави на всички и благодарности още веднъж за отзивчивоста ви колеги.

Ангел Йосифов
17.01.2011, 12:30
Де да можех и аз като колегата Кирил да кажа че пътеката ми е ясна,но....още като стъпя на нея веднага се разклонява.Иначе целта ми е ясна-повече мед.Повечето мед се добива от силни семейства развити навреме за пашата и поддържани в работно състояние.Мисля да направя следния експеримент.
През пролетта семейството се развива в 10дб.След подсилване и усвояване на плодника в началото на април отгоре се поставя лр корпус.След усвояване на лр корпуса се поставя още един лр корпус.В началото на май дб корпуса се оттегля на 0,5м встрани за отводка,а към лр корпусите се добавя трети корпус за мед или развитие.До изваждането на последния мед кошера се развива изцяло по лр система,като през това време отводката в дб се използва за налитане.След последната паша дб със младата майка се връща на старото дъно за да се подсили с летящите пчели,като под него се постави медовия лр корпус.Останалите лр корпуси със старата майка се развиват отделно и след излюпване на последното пило пчелите се обединяват с дб,а майката се унищожава.
Ако някой е правил това моля нека сподели.

N-2
17.01.2011, 13:00
В началото на май дб корпуса се оттегля на 0,5м встрани за отводка
Мисля, че така направено, няма да има пило за отводка в този корпус, съответно и млади пчели, нелетящи, които да останат с пилото. По това време, преди паша, семейството се е развивало нагоре и пчели и пило ще има в 3-ти и във 2-ри корпус, след като не си ротирал, а в най-долния корпус ще има само празни пити с малко разхвърлян нектар и пити с прашец. За да го направиш това, не трябва да слагаш 3-ти корпус, а майката след като е усвоила ЛР корпуса да я свалиш долу в ДБ корпуса /над ДБ корпуса слагаш ханеманова решетка/. След около двайсетина дена да преместиш ДБ корпуса, като върнеш майката в семейството, където ще има много летящи пчели и люпещо се пило. Между другото, аз също мисля по този въпрос и съм решила да пробвам този вариант, който току-що описах.
"Де да можех и аз като колегата Кирил да кажа че пътеката ми е ясна,но... още като стъпя на нея веднага се разклонява... "
МНОГО ТОЧНО И ОБРАЗНО КАЗАНО, И АЗ СЪМ ВСЕ РАЗДВОЕНА КАТО ТЕБ...

Ангел Йосифов
17.01.2011, 13:57
За отводката имам друго впредвид.Имам отличничка от миналата година,която е настанена в нуклеус-6 рамки.Смятам да предизвикам да залижат роеви маточници след което разделям на три.Деленето трябва да съвпадне с отнемането на дб корпуса или +- една седмица.След пашата от лр изтръсквам 3-4 рамки за подсилване на отводката и същевременно облекчаване на медовика.

vanHanegem
17.01.2011, 14:17
Колежката е права - от началото на април до началото на май в ДБ плодник няма да имаш пило, а пък ако има пчели, те ще бъдат малко на брой("случайни") и не тези които ти трябват.
Моето мнение е, че веднага след качването на майката в ЛР корпуса, да отстраниш ДБ плодник, да му придадеш млада майка в клетка. Всички летящи пчели ще останат при старата майка в ЛР корпуса. Така правиш подмяна на майката в ДБ с млада майка - този ДБ кошер след 6-7 дни ще бъде напълно възстановен и "работещ", а старата майка(отводка със стара майка) ти развива и "прави" един ЛР кошер, който при добро стечение на обстоятелствата може спокойно да ти даде стоков мед от слънчогледа.
След слънчогледа имаш 2 напълно развити кошера - 1 ДБ и 1 ЛР(от които дори си добил мед). Ако старата майка не е чак толкова за смяна, аз бих я поставил над ДБ плодник със Снелгрова дъска(двусемеен кошер). Пролетта тя все пак ще "даде" нещо при пролетното развитие на "горното" семейство. Преди пашата я отстрани и обедини двете семейства, като оставиш майката на ДБ. Имаш един "огромен" плодник, съставен от 1 ДБ плодник и 1 ЛР корпус. Слагаш 5-6 магазина и....чакаш голям добив.

Ангел Йосифов
17.01.2011, 15:35
Да прави сте че до май дб плодника ще е празен демек олекнал.Това ми е целта да не мъкна тежкия плодник.До началото на май ще имам развито семейство изцяло в лр.Във дб ще сложа отводка с маточник на две рамки.Докато майката се излюпи и започне да снася не и трябват пчели,пашата щее свършила или към своя край.От лр ще взема пчели за подсилване след акацията.

N-2
17.01.2011, 15:43
Искаш да се освободиш от големите пити и да ги ползваш за развитие на отводките. Така става.
Само че, защо после пак местиш ДБ на мястото на ЛР? Вижда ми се голяма хамалогия, а смисълът ми се губи.

vanHanegem
17.01.2011, 16:24
Аз останах с впечатление, че колегата Алексей иска да работи с ДБ(след като иска да ликвидира ЛР семейството след последната паша).

Ангел Йосифов
17.01.2011, 16:34
Мисля че семейството ще зимува и развива(до края на март)по добре в дб с младата майка.Освен това при разформироването на семейството в лр(със старата и изтущена майка)ще се добие още мед и прашец.Хамалогията е единственно в началото на април,когато трябва да се повдигне пълния със пило дб корпус за да се ротира с лр корпуса.Освен това при ротирането дб корпуса трябва да се прегледа.При прегледа може няколко пити да се поставят в преносно сандъче за да олекне корпуса.

христо
02.02.2011, 10:47
Работя с Д.Б. Зазимявам само силни семейства , обикновено през септември третирам за акар. Започвам да храня януари с мед , за пръв път тази год. правих питки. Март- сироп , април слагам магазините и започвам с майките и отводките. Използвам метод за предизвикана самосмяна. Наранявам майката и започвам да я товаря нея и семейството с работа. Няма роене , майките са мн. добри .Подменям ги всяка година . Единствено ги нося на акация , иначе са на стационарно. Отводките са с магазин за слънчогледа и маг. бодил. Строителна рамка използвам от април до август , когато и градят основи.Работя с два-три магазина. При подготовката за зимата единственото , което правя е да извадя 1-2 по празни пити от плодника.

salash
02.02.2011, 17:24
Работя с ДБ-10рамкови.До сега работих само с 1магазин,поради липса на пити.От тази година съм решил на някои да сложа и втори магазин.Въпросът ми е-кога трябва да се постави вторият магазин? Веднага щом първият го запълнят с мед,или да изчакам да почнат да го запечатват и тогава да сложа втория?

ivandespotov
02.02.2011, 17:31
Работя с ДБ-10рамкови.До сега работих само с 1магазин,поради липса на пити.От тази година съм решил на някои да сложа и втори магазин.Въпросът ми е-кога трябва да се постави вторият магазин? Веднага щом първият го запълнят с мед,или да изчакам да почнат да го запечатват и тогава да сложа втория? Не чакай да запечатват щото губиш, щом напълнят първия ,хакай другия!

Станко Ставров
02.02.2011, 19:29
Работя с ДБ-10рамкови.До сега работих само с 1магазин,поради липса на пити.От тази година съм решил на някои да сложа и втори магазин.Въпросът ми е-кога трябва да се постави вторият магазин? Веднага щом първият го запълнят с мед,или да изчакам да почнат да го запечатват и тогава да сложа втория?

Десет рамковите ДБ се развиват по-бързо и е задължително всеки от тях, да е оборудван с по 2 магазина иначе губиш продукция.Втория магазин го слагаш под първия когато и по крайните рамки на първия пчелите са започнали да слагат нектар, а пашата продължава.Ако нямаш изградени пити за втория магазин още при поставянето на първия редиш 5/5 рамки и основи през една.Бързо ги изграждат. Във втория правиш същото, има ли паша ще изградят и тях и ще ги запълнят с мед, ако семейството е силно.Тази година и аз нямах пити за втория магазин но по начина които ти описах си изградих още през акацията.

Станко Ставров
02.02.2011, 19:55
а защо да слага втория магазин едва като се напълни първия?
защо просто в началото на пашата не сложи и двата магазина?
или твърдите че не може?

Прав си приятелю може и в началото.При много семейства точно така бих процедирал със силните семейства кой ще си играе да прави прегледи дали първия е запълнен, да го повдига и под него слага втори.При няколко сем. не е проблем но при повече е излишен труд.Даже мисля че в един от броевете на списание "Пчелин" мисля имаше една статия за американските пчелари, които поставят 3-4 медови корпуси на веднъж, и се защитаваше тезата, че това стимулирало пчелите да работят.Все пак ще проверя по подробно за същноста на статията.

Бай Пчеличко
02.02.2011, 20:00
Със сигурност могат дасе сложат два магазина едновременно , но аз например практикувах да центрофужа всяка седмица запечатаните пити (кошерите са в двора ми) и така няма загуби и пчелите са в работно положение , като при лошо време пренасят мед от краините пити в средните , където слагам центрофугираните ! Мога да кажа , че съм доволен от този начин , но той става само за условия сходни на моите ! wink;

Юрий Цветков
02.02.2011, 21:21
Бай Пчеличко, метода ти в никакъв случай, не може да се определя, като грешен. Но е много по трудоемък и изисква чести посещения на пчелина, а не всички разполагаме с това време.
salash както и колегите казаха, ако чакаш да запечатат единия магазин, това означава загуба на почти още толкова мед. Слагането на няколко магазина едновременно още преди пашата в никой случай не е грешка.Не е казано, че ще се напълнят всичките, но винаги са на разположение на пчелите и могат да влязат в употреба. По това време няма опасност от охлаждане на пилото, защото в семейството има достатъчно пчели, които да се грижат за него. А ако нямаш изградени пити, слагай основи без да се притесняваш.

salash
02.02.2011, 22:05
Благодаря ви за отговорите.

ivandespotov
02.02.2011, 22:10
а защо да слага втория магазин едва като се напълни първия?
защо просто в началото на пашата не сложи и двата магазина?
или твърдите че не може? Боре, слагал сам и по три на силните, но въпреки това не коцентрират приноса, а го разпределят и после ми е трудно при ваденето.

Ангел Йосифов
28.03.2011, 18:55
Миналата есен при смяна на мрежестото дъно с плътно съм допуснал грешка,като вентилациония отвор(15/20)съм го обърнал към задната стена вместо отпред до прелката.При прегледа на 12.03.11. установих грешката си като пилото беше съсредоточено към задната стена на кошера не както обикновенно към предната.На 26.03 въпросния кошер(10ДБ) имаше на 6 рамки пило съсредоточено към задната стена над вентилациония отвор.По принцип,при развитието на семейството трябва да въртя рамките на 180 градуса за да се осемени цялата площ на рамката.Вместо да въртя рамките завъртях дъното,като вентилационият отвор си дойде на място до прелката.Очаквам через завъртането на вентилациония отвор да постигна развитие по цялата площ на рамките.Ако се получи ще бъде един плюс за дб.вместо да бърникаме в кошерите да въртим рамки ще въртим дъна.

kando
28.03.2011, 19:06
ще въртим дъна.
А защо не изцяло мрежесто дъно? и да спестим тази процедура.

Ангел Йосифов
12.04.2011, 17:36
Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло !:D
Моите дб.кошери са с отделно дъно и ако реша че е необходимо и магазин за развитие бих могъл да ротирам корпуса и магазина.Мисля че намерих мястото на магазина при ротация.Още от есента имам поставени магазини под плодниците.В момента конфигурацията е магазин,плодник и отгоре магазин за развитие.След като магазина бъде осеменен(около великден)ротирам,като осеменения магазин стане втори и върху плодника трети магазин с 8 рамки ВО.В началото на акацията качвам долните два магазина отгоре без ХР и се получава плодник и отгоре три магазина.

ANIBAL
12.04.2011, 18:06
Това ,ако го направиш,те признавам за много кадърен пчелар.Малко са тези на които ще им хрумне идеята.Браво Алексей.По подобен начин правя с моите Рутови корпуси.Но ти потвърди мнението ми за теб.

Бай Пчеличко
12.04.2011, 19:51
Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло !:D
Моите дб.кошери са с отделно дъно и ако реша че е необходимо и магазин за развитие бих могъл да ротирам корпуса и магазина.Мисля че намерих мястото на магазина при ротация.Още от есента имам поставени магазини под плодниците.В момента конфигурацията е магазин,плодник и отгоре магазин за развитие.След като магазина бъде осеменен(около великден)ротирам,като осеменения магазин стане втори и върху плодника трети магазин с 8 рамки ВО.В началото на акацията качвам долните два магазина отгоре без ХР и се получава плодник и отгоре три магазина.
Koлега , защо просто не преминеш на МК или Фарар , вместо да вдигаш тежките ДБ плодници !? Явно нети допада технологията ДБ !? Това закоето пишеш е жива мъка и хамалогия ! Точно за това са измислени многокорпусните технологйи ! Успех ! wink;

Ангел Йосифов
13.04.2011, 18:02
Нащата неса толкова прости хоп и преминаваш на друга система-трябват и пари.За хамалогията можеби си прав-колко е разликата от пълен ДБ и МК.Относно ситемата-не ми казвай че караш Варшава.Вярно е че неми допада ДБ но само старите кютуци.Защо ДБ да нее с по тънки стени защо да нее с отделно дъно и ред други неща.Да разчупим нещата пък кой както си изка да ги нарича.Някои от кошерите ми са и със помощни семейства отгоре-магазин плодник магазин снерглова дъска и плодник с пом.семейство.Смятам да им сложа и ЛРкорпус с ВО,но само на тия с помощните семейства на другите ДБ магазин. drinks; drinks;

Бай Пчеличко
13.04.2011, 18:53
Значи ,всеки решава за себеси ! Тук просто споделяме опит и идеи , но колкото и странно да звучи и да противоречи на някакви теорйи , аз предпочитам кошерите ми даса единдодруг , а не единвърхудруг ! :D

evgeni.filimonov
13.04.2011, 20:57
Ако повечето колеги мислим и действаме и експериментираме както Алексей, пчларството в БГ ще се развива както икономиките на цивилизованите държави.
И такива плужаци като повечето действащи и управляващи нашето пчеларство, такива няма да могат да виреят, ама изобщо.

Бай Пчеличко
14.04.2011, 19:48
Прав си за експериментирането и развитието , стига то дае природосъобразно - без използване на химия ГМО и други "промишлени" технологйи , зада неизпреварим американците в надпреварата за унищожаване на Земята !!! judge; thumbdown;

jordanov
15.04.2011, 15:25
Извън темата-нямам разчупено мислене и се възхищавам на хора с такова. По темата- три пъти четох техниката на Алексей и не мога да разбера аджеба кое е толкова прогресивното че чак всички да мислим и да експериментираме така? Каква е идеята, ниска себестойност или количества продукция, и каква продукция- пчели, майки, мед, прашец ? МК технологии при ДБ има всякакви и описани от десетилетия , Л. Радоев в Справочника и той дава двукорпусно и многомагазинно при ДБ /без да изпада в кой знае какъв възторг/. Що ми се струва обаче, че в случая имаме съчетание на ДБ и ЛР технология, като за съжаление изпъкват не силните , а слабите страни на двете класики ? И един призив към радетелите на супертехнологиите- след описателната част давайте и малко суха конкретика , моля . Мисля, че това ще помогне на начинаещите колеги да се ориентират в необятните поля на пчеларския ентусиазъм, а силно се надявам, че това е и една от целите на сайта.
П.П. Съвсем напримерно : брой кошери/семейства по дадена технология, % от общия брой кошери/семейства, работни часове на пчелар на кошер на година, работни часове на помощник, машиночасове на машини и съоръжения, количество и състав на давана храна на семейство, продукция.

Ангел Йосифов
15.04.2011, 18:24
Накарай мързеливия на работа и ще получиш акъл(съвет).Не съм от тях,но съм алергичен към пчелната отрова и затова се опитвам да си изградя технология,която да сведе до минимум работата ми с пчелите.Затова експериментирам.Имам два 12дб и четери 10дб.Сега си купих един нов ЛР.Имам и 3 нуклеуса(6 ремки).Целта ми е по 3 магазина мед ,но само от 10дб,като третия магазин е за пчелите.12дб и нуклеусите ги използвам за отвдки.В какво се състоят опитите ми.Развивам семействата така че до началото на май десетаците да са със 3 магазина,като единия магазин го използвам за развитие.Понеже пашата ми не е обилна а постоянна(подържаща),след акацията свалям един магазин мед (остават два).След липата около 10 юли свалям още един магазин и остава един.Със ваденето на втория магазин изваждам и майката с две рамки.Между два 10дб има един 12дб,който е преграден на две с мрежеста преграда.Майките от десетаците влизат в разделения 12дб.Понеже в десетаците се прекъсва кърменето пчелите успяват да напълнят магазините.След като новите майки(свищеви) започнат да осеменяват свалям пълния магазин отдоло за есенно развитие и с това приключвам на 90% и зазимяването.Старите майки се развиват като отводки и зимуват по две в 12дб.Това е в общи линии.Иначе и аз съм начинаещ(втори сезон).

ANIBAL
15.04.2011, 19:19
Колега,Йорданов!!
На мен ми става зле от отчетливото мислене и от практичността на този наш колега Алексей.Моля за в бъдеще да напрегнеш ума си и ако има нещо неразбрано да бъде представено като въпрос.Аз лично ще ти бъда много благодаорен.Мисля,че си има специална тема за начинаещи и тук се събират хора с известен опит.Ако не си от тях, моля да насочиш участието си в специалния раздел.
Тук никой не защитава дисертация по пчеларство.А просто споделя мисли и опит ,колкото го има.Наистина уточненията са много важни.Но позволете и да бъде отговаряно по принцип.Това не е университет с подготвен за вземане материал.Тук става разговор.За да бъде интересно ,както казахте Вие за улеснение на начинаещите.
Искам да ви отправя един въпрос.Стана ли ви ясно ,какво смята да прави колегата Алексей?Ако може малко суха аргументация,за изводите ви - че неговата идея не може да събуди интереса и възторга на колегията.
Три пъти четох поста ви колега Йорданов и не можах да схвана, какво толкова ви възмути,че да не попитате любезно колегата какво има пред вид.

jordanov
18.04.2011, 11:21
Ооох Алексей, защо така потвърди опасенията ми бе човек?? Не знам кой какъв акъл ти дава в пчеларството, ама спирай експериментите и хамалогията и си остави пчелите на мира две-три години да видиш за какво става въпрос! Казваш акация, липа, софора, ами че ти двата магазина от десетаците си ги имаш одма !!! И не ти трябва да жонглираш с корпуси и майки, вкарай десетака в зимата с млада майка и петнадесет кила мед, след Зарезан лека полека подхранване и поглеждане да не мислят за някоя глупост и двата магазина са си твои. Пчелар съм от петнадесет години започнах от нулата и Справочника на Л. Радоев, правил съм разни ротации и комбинации, подставки и надставки, купешки майки, абонат бях на вестници и списания, лекции и пр. и пр., работих на пчелин , правих сметки и планове за ремаркета и какво ? Трябваха ми дванадесет години за да стигна до истината с която започват или завършват старите книги- че най-големия враг на пчелите е пчеларя. Долу горе от тогава съм безгрижен съботно-неделен пчелар с кошери на двора. Гледам ги малко над санитарния минимум и - дано не ме анатемоса някое пчеларско гуру - вадя по 30-40 кила от кошер. Смъртност няма , нямам медовици и помощни семейства, рапица/акация вадя или малко или хич, от 12ДБ се отказах окончателно, кръста още ми позволява да гледам ЛР, ама сигурно и тях ще ги подкарвам като 10 ДБ. Много нещо изписах, ама това да правиш супер силно семейство когато не му е времето, после да го спираш, после да го подсилваш не го прави, щото и аз съм го правил и ме е яд!!

N-2
18.04.2011, 12:57
Вярно, Алексей, сподели кой, какво или каква литература те провокира и вдъхновява за идеите ти.

evgeni.filimonov
18.04.2011, 15:29
Значи, аз казвам евала и на Алексей - за мерака и старанието и за правилното мислене и за експериментите. Също така казвам евала и на Йорданов - за точното мнение и за откровеността и аргументите.
Така трябва да се пише във форума - даваш съвет или идея и се аргументираш.
И аз работя с ЛР , но с интерес чета и темите за ДБ.

Ангел Йосифов
18.04.2011, 19:25
Близо две години преди да си купя пчели започнах с литературата.Нищо особено на Бижев,Пурвулов,Грънчаров, Радоев и филмите във форумите.Една година преди да започна да пиша във форума изчетох всички теми и се ориентирах към мненията на няколко колеги с който контактувам по телефона и на яве,но има такива на който уважавам мненията но не се познаваме.Относно идеите ми-далеч съм от мисълта че откривам топлата вода.Тя топлата вода е открита и аз само се опитвам да се "измия" с нея.
Относно опасенията на колегата Йорданов-споко знам каква ми е пашата.И аз съм съботно неделен пчелар навсичкото отгоре и алергичен.Имам възможност да настаня пчелите в рая,но на този етап не се интересувам от печалба.Категорично не съм съгласен с последното ти изречение-точно тогава му е времето и го спирам точно когато трябва.
Понеже поста нее по темата моля модератора да го премести ако е необходимо.

vanHanegem
18.04.2011, 20:00
Алексей, алергията е "страшна", но не е непреодолима! Ако имаш желание - обади ми се на лични, за да коментираме този проблем! По - страшно е да го подцениш! Мисля, че мога да ти помогна .....поне със съвети!
Моят пост също не е по темата и модераторите могат да го изтрият, след определено време!

Владо-Gillan
02.05.2011, 18:03
колеги извинявам се за правописа първо но лаптопа е с френска клавятура и няма как . та напълно начинаещ съм. онзи ден си купих два кошера с пчелите.живея в едно селце до берковица.та прочетох доста литература а и тук в форума много чета, но някой неща не са ми ясни. вчера с един старец пчелар отворихме единия кошер. беше пълен с пчели.по всички пити имаше мн пчели. изрязахме много търтиево пило. и изхвърлихме лентите.в питите има много захаросан мед. не видяхме майката защото бяхме притиснати от към време.отворихме втория той е по слаб имаше пчели на 70 процента от питите.прегледахме само 3 4 пити.защото започна да пръска и прекратихме. та на тия 3-4 пити не видяхме да има пйло и не видяхме майката. в този кошер също имаше много захаросн мед.
п.п. пчелите и от двата кошера носят прашец и то доста много което ме удивлява като начинаещ.по мойте знание щом ниосят прашец значи има пило.може и да бъркам де.кажете ми какво да правя и евентуално какви да са следващите ми действия.защото този човек е доста стар и с удар и е неудобно да го карам постоянно.забелязал съм че около обяд пред първия по силния кошер има много пчели. много летят да не кажа голяма дума ама понякога ми се струва че са над 200 300 летят пред него за около 30 40 минути.четох доста книги и форуми но така са написани нещата че не разбирам повечето неща. ако има някой който да ми даде съвет или препоръка му благодаря предварително.пишете по скоро моля ви че съм притеснен много

Владо-Gillan
02.05.2011, 18:08
забравих да спомена че стареца ми каза всеки ден да им давам сироп 1 към 1. и това вече го правя 4-5 дена

Kiril8305
02.05.2011, 19:44
Здравейте колега!
Щом носят пчелите ви прашец, значи наистина има пило ,дали сте го видели или не , щом за първа година гледате пчели и сте имали малко веме , поради лошото време може да не сте догледали добре.Добре е да опоменете с каква система кошери работите та да ви се помогне по пълноценно.
Поздрави!

Kiril8305
02.05.2011, 19:48
забравих да спомена че стареца ми каза всеки ден да им давам сироп 1 към 1. и това вече го правя 4-5 дена
Ами при положение ,че имате много пити със захаросан мед , е по добре да разпечатвате постоянно питите със захаросания мед ,за да могат пчелите да го усвоят да почистят рамките и да направят място на майката да снася, аз примерно тия рамки със захаросан мед , от миналогодишните запаси , ги разпечатвам и ги слагам до рамките с пилото , даже и в средата на кошера си , доволен съм много от ефекта , друга година ги слагах в края ама , нищо сега ефекта е на лице ,по бързо усвояват стария захаросан мед, по бързо майката осеменява питата.
При мен само , че системата е ДБ при вас все още не знаем.

Владо-Gillan
02.05.2011, 19:56
моите също са дб 12 рамкови. преди 20 дена се съдудих с мисълта че трабва да имам кошери. а ги купих преди няма и седмица. та гледането ми на пчели практически са тези няколко дни.искам да попитам възможно ли е от тези 2 кошера да разделя пчели по някакъв начин и кошерите ми да станат примерно 4

Бай Пчеличко
02.05.2011, 19:57
Колега Галин , първото нещо , което трябва да направиш е да разпечаташ меда по питите и даго напръскаш с хладка вода ! Не е нужно да даваш сироп , който допълнително задръства плодника , а с помоща на лошото време накарай пчелите да почистят захаросания мед ! Засега това е достатъчно ! След седмица пак питай , ако има неяснотйи и чети - най-вече форума ! :D

Kiril8305
02.05.2011, 20:46
моите също са дб 12 рамкови. преди 20 дена се съдудих с мисълта че трабва да имам кошери. а ги купих преди няма и седмица. та гледането ми на пчели практически са тези няколко дни.искам да попитам възможно ли е от тези 2 кошера да разделя пчели по някакъв начин и кошерите ми да станат примерно 4
Може , да но като за начало в раздел кошери намерете , методи за пчеларстване система ДБ прочетете всичко там, намерете си книгата на Любен Радоев - календарен справочник на пчеларя , прочетете я внимателно поне три пъти , и доста неща като ровите в кошерите ще ви станат ясни , и тук във форума има доста инфо.
Поздрави и успех.

Владо-Gillan
02.05.2011, 21:08
благодаря ви за сега момчета. ако имам някакви питания по нататък ще задам по конкретни въпроси. благодаря още веднъж

Nic 59
02.05.2011, 21:15
Колега gillan, и аз съм съм начинаещ и ще кажа моето мнение а опитните нека хвърлят по едно око какви ги вършим. При първа възможност се оборудвай с необходимия инвентар - пушалка, було евентуално ръкавици в началото и др. При хубаво време отвори кошера и го разгледай. Ако работиш сам прочетеното от книги и форуми "изчезва" когато махнеш капака. Та забележи колко рамки с мед има къде се намират - същото за прашеца и пилото. Майката бегло я търся - гледам за открито пило лесно се забелязва. Мисля че още още рано но прегледай за маточници. Идеята ми е да имаш навици които се придобиват само със практика. Работи много плавно и внимателно с рамките /силно сътресение ги вбесява/. Целта е да запознаеш със състоянието на кошерите за да знаеш при следващото отваряне какво да правиш. Например ако има стари пити за смяна трябват нови които трябва да приготвиш. Ако има много захаросан мед мисля че по добре махни някои от питите защото не съм сигурен че пчелите почистват напълно стария а добавят нов който бързо ще кристализира. /със последното не съм сигурен нека опитните да кажат/За облитането има една тема - ОПРЕДЕЛЯНЕ СЪСТОЯНИЕТО НА КОШЕРА ПО КОСТВЕНИ ПРИЗНАЦИ в раздел начинаещи ще намериш част от отговорите. Успех.

Юрий Цветков
02.05.2011, 21:55
Послушай съветите на колегите. Разпечатвай с вилица захаросаните пити една по една и пчелите по-добре от теб знаят какво да ги правят. Щом носят прашец, значи има и пило, кошер без майка не носи прашец. Тези повечко пчели, които забелязваш около обяд са млади пчели, които се облитат. Това е хубаво и не бива да те притеснява. Погрижи се и кошерите ти да са добре затоплени от горе. И не се срамувай да питаш. Всички сме започнали така. Успех.

evgeni.filimonov
02.05.2011, 21:58
Колега Гилиан, пиши на Станко от форума, само той може да ти помогне спешно, в един град се намирате. Разгледай форума и ще го откриеш. ВМесто да се мъчиш и да се ограничаваш със заниня от преди 50 години.
първо - щом има добър летеж, значи семейството е добро, слаб ли е летежа, значи има проблем
второ - носят ли прашец - значи има пило и майка
трето - като отвориш таблата и видиш гнездото, питите с пило са по средата, но ако е силно семейството, може да има и в периферията на гнездото.
Ползвай винаги пушалка, отвряй гнездото отгоре, но бавно и спокойно и пускай 2-3 струйки дим. Вадиш крайна пита и после започваш с прегледа внимателно, за да може да придърпваш пититите и тогава да ги вадиш, за да не мачкаш пчели, без резки движения. Нормалното запечатано пило е с равни капачета, все едно гледаш наредени кофички от кисело мляко , а търтиевото пило е с издути капачета, все едно млякото се е развалило и е издуло капачките. В килийките с открито пило ще видиш и яйца и ларви в различен стадий. Яйцата са мънички, продълговати и бисерни на цвят, първия ден са вертикални, втория ден са полегнали и третия ден са изцло легнали, после се превръщат в ларви, като червейчета и тн.
Та така, майката винаги се стреми да оформи пилото в кръг, така че по средата е пилото, после е меда и прашеца, запасите от мед винаги са над пилото или в момента са в задната горна част на рамката.
Затова както казва колегата, по бърз ефект има когато рамката със запечатан стар мед - надраскан и напръскан с водичка - се сложи между пилото, тогава пчелите се стремят да възстановят компактнстта на пилото, защото те не търпят празно пространство между пилото. Изчстват меда, полират рамката и на 3-тия ден тя вече е осеменена. Ако тази рамка се сложи до пилото, както пише в повечето книги, тогава тази рамка ще бъде освободена и изчистена едва когато се запълнат всички пити в гнездото с пило, може и чак след 5-6 дни и повече. Затова се казва, да се помогне на пчелите да се развият по-бързо. И несе плаши да отваряш кошер, дори и при ветровито и мрачно време, стига обаче да има летеж. Също така не отваряй кошера без причина, трябва винаги да знаеш какво трябва да правиш по врме на прегледа, предварително, а не да се чудиш когато го отвориш. Но това с веремето и практиката ще го усвоиш.
Успех.

Ивайло Велинов
04.05.2011, 13:57
Интересува ме, някой от вас работи ли с ДБ чиито плодник е съставен от 2 магазина в който са поставени плодникови рамки. Имам няколко останали от бракувани кошери и се чудя дали мога да направя кошери от тях. Проблемни ли са тези 5-6 см разстояние от рамките до дъното?

N-2
04.05.2011, 16:24
Ползвай магазините. При мен няма проблем.

ahilis
04.05.2011, 16:37
Интересува ме, някой от вас работи ли с ДБ чиито плодник е съставен от 2 магазина в който са поставени плодникови рамки. Имам няколко останали от бракувани кошери и се чудя дали мога да направя кошери от тях. Проблемни ли са тези 5-6 см разстояние от рамките до дъното?Малко височко им идва и ще правят по големи мостове отдолу или ще градят, или през лятото ще висят долу, а няма да се качват в магазина. Иначе може да си ги ползваш.

христо
04.05.2011, 16:47
На единия се изрязва горната част , тази с фалцовете , до нужния размер. После се снаждат..както можеш...Ако не - правиш отдолу второ дъно, можеш да го ползваш дори с мрежа и т.н.

Владо-Gillan
04.05.2011, 19:05
днес отворих ко6ерите за първи път сам. не ги гледах подробно а само по 3-4 пити. че ме беше страх да не нараня майката. та не видех пило никъде по питите който гледах, по питите има много мед захаросан. не видях и майките.по дъното на кошерите имаше някакъв бел прашец.пчелите иначе носят прашец и то доста. забелязах че част от пчелите седят на прелетната дъска с вирнати дупенца и пърхат с крила по посока на входа.питите също така са стари забравих да спомена. с кафяв цвят. не мога да заключа нищо по това което видях, от малкото ми практика. четох доста но нещата ми се размиват и не стигам до изводи. ако на някой му е удобно да ме просветли. ааааа да в кошерите си има много пчели.по всички пити. не са покрити изцяло с пчели питите но по май преценки са си доста пчеличкте ми

kando
04.05.2011, 19:20
Ти виждал ли си изобщо пило на живо - ако си наясно и наистина няма,значи няма и майка.

Владо-Gillan
04.05.2011, 19:37
колега уж съм виждал. казах ви опита ми с пчели е има няма 10 дена.но по мойте знания шом носят прашец би трябвало да има майка.почуквам по кошера и пчлите вътре забръмчват след което след около 8-10 секунди спират

ahilis
04.05.2011, 20:09
колега уж съм виждал. казах ви опита ми с пчели е има няма 10 дена.но по мойте знания шом носят прашец би трябвало да има майка.почуквам по кошера и пчлите вътре забръмчват след което след около 8-10 секунди спиратАко е търтовка пак ще носят прашец. И сега малко съвети от мен. Като се постопли времето-повече от 15 градуса. Отваряш един кошер и започваш да гледаш хубаво-ама хубаво. Така-това е търтей. Добре. Сега това е пило. Старо, ново. Това са стари пчели, аха е тази е млада, още не може да ходи и е по пухкава. Аааааааа, ето я и майкатаааа. А така. Това е. Сега вече знаеш какво има в кошера. Научи се да виждаш. Сега още си сляп. И след като се научиш да ги разпознаваш ще е добре. Не се притеснявай, че по дълго ще държиш кошера отворен, най много да изядеш някое жило в повече. Е и то ще ти е за урок. След като вече си се запознал с пчелите започваш да се запознаваш с материалите в книгите и форума. Чети много и питай още повече. Няма кой да ти откаже да ти даде ценни напътствия. Аз лично с удоволствие ще го правя. Ще стане пчелар и от теб. Успех.

evgeni.filimonov
04.05.2011, 20:15
Докато не ти покаже някой нагледно, трудно ще се ориентираш, аз така бях сляп близо 2 години. Търси някой колега в района , млад и опитен.
Ще ходя по Гергьовден по троянския балкан на чеверме, иначе можеше да прехвърля Петрохан и да ти помогна с каквото мога. Ей къде е Берковица.
Успех.

Владо-Gillan
04.05.2011, 20:47
ще потърся още тези дни някой опитен пчелар. имам ввъпрос. трябва ли птите да са покрити изцяло с пчели?защото по мойте има доста пчели но не са покрили изцяло питите. как да преценя дали семейството е силно. днес си поръчах 3 нови кошери с цел да сменя тези 2та че са много стари и единия мисля да го разделя в 2 кошера с цел да имам 2 семеиства от едно. сега подходящ момент ли е за това нещо и какво да направя с преместването на пчеличките в новите кошери и деленето на единия

ahilis
04.05.2011, 23:04
Хей няма ли кой да ме регне в този вашия общия чат- хайде па ще ви кажа защо ви измират пчелите-шегувам се разбира се. :D

evgeni.filimonov
04.05.2011, 23:15
Като погледнеш отгоре рамките, виж колко междурамия са ти запълнени с пчели, по средата са повече, в краищата са по на рядко. Зависи много от външната температра и от силата на семейството и от това по кое време на деня ги преглеждаш, защото по обед има доста пчели извън кошера.
А колкото до разделянето на семейството, ако целта ти е да ти събере мед, по-добре не го разделяй. Ако целта ти е да увеличаваш семействата, можеш вече да го разделиш, вече има търтеи, а и колкото и да е студено, времето скоро ще се оправи. Според мен засили максимално семействата за пашата, вземи меда от нея и после си направи отводки, като можеш да си купиш оплодени майки.
Иначе прехвърлянето е лесна работа. Изместваш стария кошер в страни, слагаш новия на неговото място и рамка по рамка прехвърляш в новия сандък.

Владо-Gillan
05.05.2011, 16:52
днес днес се видях с колегата Станко. много точен и свестен тип е. обясни ми и ми показа много неща. понаучих нещо. най важното е че вече съм по наясно какво трябва да правя следвъщият път когато отворя кошерите. Станко благодаря ти най сърдечно. Дано има повече такива пичове.

ANIBAL
05.05.2011, 18:07
днес днес се видях с колегата Станко. много точен и свестен тип е. обясни ми и ми показа много неща. понаучих нещо. най важното е че вече съм по наясно какво трябва да правя следвъщият път когато отворя кошерите. Станко благодаря ти най сърдечно. Дано има повече такива пичове.

Станко не е тип,а колега!!!

Владо-Gillan
05.05.2011, 18:39
днес днес се видях с колегата Станко. много точен и свестен тип е. обясни ми и ми показа много неща. понаучих нещо. най важното е че вече съм по наясно какво трябва да правя следвъщият път когато отворя кошерите. Станко благодаря ти най сърдечно. Дано има повече такива пичове.

Станко не е тип,а колега!!![/quote

приемам критиката. Извинявам се но просто имам по различен начин на говорене и изказване.Но е факт че е ПИЧ. Дори и сега размишлявам върху това което сподели с мен. много неща ми обясни и показа.и най важното е че ми вдъхна увереност, която като начинаещ нямах.

Владо-Gillan
07.05.2011, 17:02
колеги днес вече направих по пълен преглед на кошерите. на кошер отделих по около 30 мин.
1. единия е по силен от другия.
2. така и не видях пило никъде. ако е това дето е със жълти капачета имаше, или пък е прашец... НЕ ЗНАМ.. за търтиево пило съм сигурен че имаше.
3.не знам дали си въобразявам но според мен сега в кошерите има доста по малко пчели отколкото преди.
4.така и не видях майки, макар че както казах отделих по половин час на кошер.
5. младите пчелички ако са с по хубав цвят от старите има доста. гледам че едните се различават от другите. малко по пухкави са, и имат поголям жълт отенак. носят прашец
6.питите на кошерите са стари много черни ми се струват.и не всики килиики са запечатани. в 50 процента от тях има мед, търтиево пило, това с жълтите капачета ( пило или прашец. не знам със сигурност) другите 50 процента си стоят така празни.
7. около обяд имаше много пчели по самата прелетна дъска и по предната част на кошера. други по същото време летяха безборно пред самите кошери.
8.пчелите носят прашец и то доста здраво. и в двата кошера
9. единия кошер има пчели по всички рамки. а на вторият има на 10-11 от рамките.
засега не знам какво друго да каза като поосмисля и ми оегнат нещата в главата ще допиша нещо ако сега съм забравил.
10. И НАЙ ВАЖНОТО. СЛЕД ВСЯКО ОТВАРЯНЕ НА КОШЕРИТЕ В ГЛАВАТА МИ СЕ ЗАРАЖДАТ,ВСЕ ПОВЕЧЕ И БЕЗБРОИ НОВИ ВЪПРОСИ НА КОЙТО НЕ НАМИРАМ ОТГОВОРИ. изчетох доста литература тези дни. книги, стари списаня още от 70-те и 80-те. весници, сайтове и форуми. и в главата ми стана някав ад. колкото повече чета толкова повече въпроси без отговори имам.

Бай Пчеличко
07.05.2011, 18:33
Мога да те посъветвам да помолиш някой колега даги прегледа и дати обясни основните неща на место ! wink;

Владо-Gillan
07.05.2011, 20:08
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://beehive.blog.bg/photos/21251/original/Picture%2520002a.jpg&imgrefurl=http://beehive.blog.bg/hobi/2010/01/03/056-za-vosychnata-pchelna-pita-chast-x.465614&usg=__RU2Wq7XB9ANJV_O6zBGoa43E_s0=&h=247&w=369&sz=55&hl=bg&start=0&zoom=0&tbnid=GHzKM2iEbKnXYM:&tbnh=82&tbnw=122&ei=-4fFTfGyB5OxhQeTkMiVBA&prev=/search%3Fq%3Dp4elno%2Bpilo%26hl%3Dbg%26biw%3D1280% 26bih%3D581%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=349&vpy=317&dur=804&hovh=82&hovw=122&tx=78&ty=45&page=1&ndsp=21&ved=1t:429,r:8,s:0

питите ми буквално изглеждат като тазни на снимката. за мен това е пило. ако е пило съм спокоен за кошерите ми.нека просветлените да кажат

Станко Ставров
07.05.2011, 20:17
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://beehive.blog.bg/photos/21251/original/Picture%2520002a.jpg&imgrefurl=http://beehive.blog.bg/hobi/2010/01/03/056-za-vosychnata-pchelna-pita-chast-x.465614&usg=__RU2Wq7XB9ANJV_O6zBGoa43E_s0=&h=247&w=369&sz=55&hl=bg&start=0&zoom=0&tbnid=GHzKM2iEbKnXYM:&tbnh=82&tbnw=122&ei=-4fFTfGyB5OxhQeTkMiVBA&prev=/search%3Fq%3Dp4elno%2Bpilo%26hl%3Dbg%26biw%3D1280% 26bih%3D581%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=349&vpy=317&dur=804&hovh=82&hovw=122&tx=78&ty=45&page=1&ndsp=21&ved=1t:429,r:8,s:0

питите ми буквално изглеждат като тазни на снимката. за мен това е пило. ако е пило съм спокоен за кошерите ми.нека просветлените да кажат

Да това е пило.Изгледай филмчетата които ти казах.Другата седмица мисля да слагам магазините и на останалите.Ще дойдеш и ще ти покажа някои неща на място.

Владо-Gillan
07.05.2011, 20:39
гледам ги и са ми много полезни. хората в магазина в берковица ме посъветваха да им сложа по една пита да действат пчелите по нея.с удоволствие ще дойда на пчелина ти. Мястото е страхотно и добре спретнато.Пък и наи важното е че обясняваш добре и на разбираем език.А и както казах вдъхна ми кураж голям за прегледа който извърших днес по кошерите.
Благодаря ти Станко.

Владо-Gillan
08.05.2011, 15:44
сега като ми поодлежаха нещата в главата се сетих че не видях никъде незапечаттано пило

evgeni.filimonov
08.05.2011, 19:43
Споко, щом носят прашец, значи има незапечатано или открито пило. Ако не са ти го показвали, няма как да го видиш, защото все още не "виждаш". Бъди благодарен на Станко и го почерпи нещо и се върти около него. Но само от него взимай съвет, не и от други пчелари, защото така няма да се объркаш още повече.

kando
08.05.2011, 19:59
Гилъна drinks; а знаеш ли как изглежда незапечатано пило - защото стана ясно вече,че доскоро не си знаел как изглежда запечатано? wink;

п.п.колегата за един ден ще те ограмоти толкова,колкото тука няма да успеем за месец - така че,спокойно ще ти се прояснат нещата.

ahilis
08.05.2011, 20:25
Гилъна drinks; а знаеш ли как изглежда незапечатано пило - защото стана ясно вече,че доскоро не си знаел как изглежда запечатано? wink;

п.п.колегата за един ден ще те ограмоти толкова,колкото тука няма да успеем за месец - така че,спокойно ще ти се прояснат нещата.Еееее, толкова ли сме тъпи бе колега? :D

Владо-Gillan
08.05.2011, 20:53
така е колеги но в интерес наистината понаучих много неща тук в форума, отколкото от книгите, весниците и списанията който прочеох и прочитМ ОЩЕ/ ДА ФАКТ Е ЧЕ КАКТО КАЗВАТЕ ВСЕ ОЩЕ НЕ ВИЖДАМ ама ще се ошлаифам. на принципа съм ако се захвана с нещо да го правя качествено.тези дни ще станат готови новите кошери който си поръчах. че мойте са много зле, а аз искам да е хем хубаво на окото а и да е добре за самите жителки на кошерите.та като станат готови ще ги преместя в новите им домове. старите кошери ще ги отремонтирам.един приятел тези дни каза че ще ми подари и тои 2 кошера, баба му гледала пчели някога а на него сега не му трябват. та ще ми подари кошерите и 30ина книги. мисля следващия път като отворя кошерите да направя и снимки и ще ви ги покажа на какво дередже са.защото аз виждам и мисля едно а то се оказва съвсем друго

evgeni.filimonov
08.05.2011, 21:36
Това е , щом имаш мерак, ще станат нещата. Само не бързай.

Владо-Gillan
09.05.2011, 11:32
можеш ли да поясниш с кое да не бързам колега???/ че вече съвсем се обърках. единия кошер е по слаб. дайте акъл какво да направя та да го засиля.да сложа ли днес по 1 пита да градият? че мойте са много стари с почти черен цвят.да продължавам ли със сиропец да им давам същевремнно, че не им давах последните 4-5 дена

Kiril8305
09.05.2011, 19:20
можеш ли да поясниш с кое да не бързам колега???/ че вече съвсем се обърках. единия кошер е по слаб. дайте акъл какво да направя та да го засиля.да сложа ли днес по 1 пита да градият? че мойте са много стари с почти черен цвят.да продължавам ли със сиропец да им давам същевремнно, че не им давах последните 4-5 дена
За да го засилиш не бързай с градежа , ако има нужда дори може да посвиеш коша, или да понамалиш отвора на входа ако си го отворил напълно.Гледай да не оставяш голям обем от пространство , празен понеже трудно се топли и бавно се развива.Ако продължаваш да имаш пити за разпечатване разпечатвай ги , но не бързай да добавяш нови в коша, ако ли нямаш подхранвай със сироп , но в рамките на разумното , да не вземеш от мерак да залееш рамките със сироп и място да не остане.
Поздрави!
п.п
Щом имаш желание ще постигнеш това което искаш , остави хората да си говорят каквото си искат.

Владо-Gillan
09.05.2011, 20:23
благодаря ти колега още утре се заемам ако времето позволява.
п.п. тези 2-3 пити дето ще ги махна за да стесня плодника къде да ги оставя? някъде в къщи ли или по добре зад преградната дъска

Юрий Цветков
09.05.2011, 21:09
Ако още са годни, зад преградната дъска. Но ако са стари и черни, направо ги претопявай. Прегледай форума, някъде беше писано за "мацерирането", така ще извлечеш най-много восък от тях. Ако още има мед по тях, разпечати го всичкия и ги постави зад дъската за почистване и после ги топи.

Владо-Gillan
09.05.2011, 21:19
Ако още са годни, зад преградната дъска. Но ако са стари и черни, направо ги претопявай. Прегледай форума, някъде беше писано за "мацерирането", така ще извлечеш най-много восък от тях. Ако още има мед по тях, разпечати го всичкия и ги постави зад дъската за почистване и после ги топи.

колега за мацерирането не намирам нищо в форума.
ще ги разпечатам, още утре и ще ги оставя да ги почистят. наистина са стари и много черни. като стесня утре кошера и ги поставя зад дъската да стесня ли и входа на кошера?

Юрий Цветков
09.05.2011, 21:22
Ами незнам колко е в момента. Остави го не повече от 7-8 см, но и не го стеснявай по-малко от 5 см за да има и достатъчно свеж въздух. А за мацерирането, като ми остане време ще опиша в темата за добиване на восък.

evgeni.filimonov
09.05.2011, 21:31
По принцип стесняването се прави рано напролет, макар че времето все още е нестабилно, можеш пак да го направиш. Най добре е утре по рано ги отвори и виж както са свити колко междурамия с пчели има. На толкова пити стесни, като можеш една в повече да оставиш, защото вече дневните температури са по-високи и кълбото през деня е разпуснато. Не зная в каква посока ти гледат кошерите, но ако си спазил правилото юг-югоизток, като застанеш зад кошера, дясната страна ти е по топлата. Обикновено там първата рамка до стената е с прашец и нектар, след това следват питите с пило. Обикновено пчелите топлят пилото и са по питите с пило. От ляво на гнездото са питите със стар мед и празните пити. Отделяш ги настрани и слагаш една преградна дъска между тях и тези с пилото. Така че питите с пило да са ти от дясно на преградната, а тези с меда или празните да са от ляво на преградната дъска. Ако няма мед по питите, подхранвай редовно, ако има първо разпечатваш меда в обсега на гнездото и след това този мед зад преградната дъска, като всеки разпечаан мед напръскваш с водичка с пулверизатор. Така хем по бързо го оползотворяват, хем не променяш влажността в кошера. За да преработят стария мед, пчелите използват влагата от гнездото и така за сметка на влажността на пилото. Говорми за стар мед, не за пресен нектар. Като видиш след 5-6 дни че добре се покриват питите в гнездото с пчели и почти всички пити са осеменени, тогава взимаш една рамка зад преградната дъска, напръскаш я с водичка и я слагаш между рамките с пило, в началото на пролетта когато е студено още, тогава се слага до пилото. Пчелите не търпят празно пространство между пилото и веднага изчистват стария мед по рамката, изчистват я и майката я осеменява.И так правиш докато се изпълни целия корпус с рамки и пчели и след това слагаш магазина отгоре. Ако видиш че силния кошер става доста силен, взимаш от него една рамка със запечатано пило без пчелите и слагаш в по-слабото. Много неща са ти неясни, искаш бързо да научиш всичко и затова си объркан и затова ти казвам да не бързаш. Иначе не ти ли изпълни корпуса с пчели, не слагай основи за градеж, макар, че надявам се от следващата сдмица вече ще е подходящо. Зависи от района , надморската височина, климатчните условия и силата на пчелното семейство. Силния ако ти емного силен, вземи една рамка с пило и сложи на по-слабия, а на мястото на рамката с пило, сложи основа за изграждане. Слабия засили ли се , и дойде ли пашата, слагай по една основа за градеж и през 4-5 дни проверявай дали е изградена и слагай следваща. Успех.

Владо-Gillan
09.05.2011, 21:47
благодаря за съветите утре ще направя всичко което казахте/ мен ме притесняват рамките че са доста стари и восъка си е направо черен по тях. та затова мислех да сложа основи за градеж.но утре ще стесня кошера ще отнема 2 пити и ще го оставя на 10.а за градеж може да оставя само в силния кошер, та да се занимават с нещо докато дойде пашата. не че в двора ми няма какво да носят де. аз причината поради които взех кошерите са 2 основни. 1- здравословни проблеми с костите а знам че пчелите помаг доста, и дори съм се обедил от опит.
2 е че двора на къщата ми е 13 декара. имам 6-7 липи доста големи около 20тина метра. без да броя овощната градина която сам съм засадил някога. в двора имам и рекичка която минава в дерето зад кошерите. а отсреща срешу къщата е само акация, кестен, лозови насъждения, овощни градини и..... поляната в която съм настанил тези 2 кошера да не кажа голяма дума ама може би няма билка която да я няма в тази поляна. тези дни ще снимам кошерите както отвън така и от вътре та да видите по добре на какво дередже са. и същевременно ще снимам местноста и двора около къщата. та да видите местото за бъдещия ми пчелин ( живот и здраве де) да се ошлаифам в тази наука пчеларството.амбициии голями нямам за бизнес и тем подобни.. мисля да гледам най много 10 15 кошера за собствени нужди.че родата е голяма

evgeni.filimonov
10.05.2011, 09:49
Късметлия си.
Направо слагай магазините в такъв случай.
Поздрави и успех.

Владо-Gillan
10.05.2011, 10:56
колеги току що прегледах кошерите....
равносметката е следната.
1. отказах се да стеснявам кошера. след като го отворих с удоволствие открих че на 11 от рамките си има бол пчели. къде с късмета на начинаещия, а и не без вашата помощ, съм успял да го засиля.
2. видях вече и с собствените си очи младо пило. ( незапечатано) пило има до 8-9 пита.търтиевото ми пило е сравнително малко. това се отнася и за двата кошера.
3. работих сравнително бързо, и без да използвам пушалката много. само 2-3 пъти подпуших и то леко. за да не нарушавам ритъма на пчеличките.
4. кошера който беше до преди дни по слаб, се задоволих само да му постесня входа с около 2-3 сантиметра. така мисля да е най много за 7-8 дена. след което ще го погледна набързо на какво дередже е, и според случая ще го отворя напълно.
5. мисля да ги подхраня още 1-2 пъти с сироп 1 към 1 или 1 към 1.5.с цел да ги засиля. и ако всичко е наред началото на другата седмица слагам по 1 магазин на кошер.живот и здраве ако са добри работнички, и времето е благосклонно да има добра и силна паша, може да им сложа и вторите магазини. но това ще го мисля като му дойде времето, ако дойде де.
6. НАЙ ВАЖНОТО.... АКО НЕКЪДЕ ГРЕША В ПРЕЦЕНКИТЕ СИ, ЩЕ СЪМ СТРАШНО БЛАГОДАРЕН АКО МЕ ОТКРЕХНЕТЕ.
ПОЗДРАВИ ЗА СЕГА НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ. СТРАШНО МНОГО СЪМ ВИ ЗАДЪЛЖЕН И БЛАГОДАРЕН НА ВСИЧКИ.
ИЗВИНЯВАМ СЕ ЗА ДИАЛЕКТА НА КОЙТО ГОВОРЕ И ЗА ЕПИТЕТИТЕ, НО ИЗКАЗА МИ Е ТАКЪВ. НЕ МОГА А И НЕ ИСКАМ ДА ГО ПРОМЕНЯМ. ГОРД СЪМ ЧЕ СЪМ ОТ СЕВЕРОЗАПАДА.
ОЩЕ ВЕДНЪЖ БЛАГОДАРЯ ВИ МОМЧЕТА. А КЪМ СТАНКО ОСВЕН ДА МУ СТИСНА РЪКАТА МЪЖКИ И ДА ГО ПОЧЕРПЯ НЕЩО НЕ ВИЖДАМ КАКВО ДРУГО ДА НАПРАВЯ. ТОЙ МИ ВДЪХНА КУРАЖ ДА ОТВАРЯМ СПОКОЙНО САМ КОШЕРИТЕ И ДА ЗНАМ КАКВО И КЪДЕ ДА ТЪРСЯ.СТАНКО ПРИЯТЕЛЮ ПИЧ СИ ГОЛЯМ ЗА МЕН.АКО НЯКОГА МОГА ДА ТИ БЪДА ПОЛЕЗЕН С НЕЩО САМО КАЖИ.

kando
10.05.2011, 11:54
Щом си от северозапада,удри уйно с двете цеви и тикай още от сега магазините.Имаш на 9 рамки пило - разширявай прецепвайки пилото и слагай директно магазин.Като видиш,че са пръснали медец в магазина - ама да има,не да се чудиш има ли няма ли,тогава тикаш по една основа (мисля,че беше питал и за това).

Подхранване със сироп 1:1 е достатъчно - няма нужда от по гъст.

Kiril8305
10.05.2011, 13:04
Поздрави към колегата.
Входа ще разширите скоро , така като гледам изсказванията на синоптиците може още и в Събота или Неделя ако познаят разбира се , понеже гледам прогнози за минимални температури от 18 градуса , а максимални от около 23 , дано и мен ме стопли най накрая.
Поздрави към всички.

Юрий Цветков
10.05.2011, 13:08
В такъв случай стесняването не само няма да помогне, а ще предизвика роене. Не го допускай.

Владо-Gillan
10.05.2011, 16:18
В такъв случай стесняването не само няма да помогне, а ще предизвика роене. Не го допускай.

стесняването на кое?
плодника или входа/../
след като стесних входа след няма и 30 мин гледам пчелите живнаха. излязоха много повече отколкото друг път от кошера. облитането беше добро. от двата кошера днес пчелите са в добро настроение. носят прашец, седят на поилката, по предната дъска и прелетната дъска постоянно кипи някакъв живот.пчелите седят на дъските и се лутат наоколо. други носят прашец здраво. тук таме някой търтей пикира покраи главата ми и с голяма скорост влизат в кошерите.има и добро облитане на пчеличките. около кошерите се носи аромат и ухае на билки и природа. по което съдя че прашеа е в задоволителни количества. гледам че са изхвърлени по няколко търтея на земята и така..... ако се сетя нещо после ще го напиша. това е за сега от мен.

Юрий Цветков
10.05.2011, 19:50
И на двете. Всъщност не знам колко е голям входа на твоите кошери. В този момент 12-13 см са ок. А това че са живнали след като си намалил входа, вероятно истинската причина е, че се ее повишила температурата на въздуха, а не в следствие на твоето действие.

Владо-Gillan
10.05.2011, 20:47
И на двете. Всъщност не знам колко е голям входа на твоите кошери. В този момент 12-13 см са ок. А това че са живнали след като си намалил входа, вероятно истинската причина е, че се ее повишила температурата на въздуха, а не в следствие на твоето действие.

около13-14 см и 2 висок. а и имаше и по малак горен вход него го затворих напълно.сега е около 8=9 см и 2 висок.мисля след 2-3 дена най късно да им сложа по една рамка с основа. след което след още 3-4 дена ако всичко е ок слагам магазините. че нещо ме притеснява тоз буен живот пред кошерите. по някое време само пчели имаше отпред. едни лазеха по стената и прелетната дъска. беше се зачернил буквално кошера. други безброини се облитаха около него, трети носеха здраво прашец и вода от поилката.най ме притесняваше факта че по мпрелетната дъска имаше търтеи. търтеи идваха и от полет някъде. че като бях до кошерие някой търтеи избръмчи покраи мен и го гледам си каца на дъската и необезпокояван си влиза в кошера. може да се притиснявам излишно не знам.ама един колега ми каза че това били признаци за пред роене

Юрий Цветков
10.05.2011, 20:57
Така дистанционно не бих дал категоричен отговор, но може и да има за какво да се притесняваш.

evgeni.filimonov
10.05.2011, 21:18
Ами налага се през 5-6-7 дни да правиш прегледи рамка по рамка, да гледаш за маточници, защото има вероятност да изпуснеш положението. Така че слагай основи за градеж и магазини от горе. В Берковица, кога ти започва първата паша, ако има още време, мисли за трето семейство. От двете да си направиш трето.

Владо-Gillan
10.05.2011, 21:22
по принцип гледам за маточници и не съм забелязал вчера като ги гледах да имат. до пашата има още около 15 20 дена. и аз съм мислел за 3-то семеиство. с тази цел си и порачах 3 нови кошера който ще са готови тази седмица. 2 да сменя старите и 1 за ново семеиство. ама проблема е че тва с новото семеиство сам няма как да го направя. не съм чак толкоз навътре в нещата.

Владо-Gillan
10.05.2011, 21:27
мен не ми е проблема за първата паша. както казах имам и липи. така че ако ги разделя ще хванат по средата първата паша и ще са на макс ако всичко върви по план за втората.чета доста литература за делене. чрез в кошера един до друг и пчелите сами да се разделят. чрез отводки и още един два по сложни за мен начина. ама в интерес на истината нито един от тях не бих направил сам. страх ме е да не сгафя нещо.

evgeni.filimonov
11.05.2011, 13:27
Така, всичко зависи от времето до пашата, както и силата на двете семейства.
Ако видиш че много им става тясно, ще трябва да отнемеш от двата кашера по 2 рамки с пило и пчели от семейство и тези 4 рамки да ги сложиш в трети кошер. Като всяка рамка лекичко напръскваш с разредена ракия, като преди това и кошера напръскваш от вътре. Понеже все още не продават майки, ще гледаш на някоя от питите да има пресно снесени яйца, за да може да си заложат маточници и да си произведат майка. Но задължително трябва да намериш майката на основото семейство, за да не я прехвърлиш в отводката.
Ако това го правиш в края на месеца, вече ще има майки на пазара, тогава ще си направиш отводка с пити с пило и пчели, но само запечатано и ще придадеш майката с клетка.
Третия вариант е разделяш семейството на две, без да търсиш майката, но разпределяш по равно питите с пилото и меда.
Обади се на Станко или викни Неволята.
Поздрави и успех.

Владо-Gillan
11.05.2011, 17:16
колеги даааааа видях днес няколко заложени маточника. единия е с дупчица отдоло. не мога да преценя дали е отвор или е от веществото така вдлъбнато. около 5-6 маточника са. едни са по голями а други по малки. не мога да преценя възраста им. пчели има много и в двата кошера. силни са еднакво почти.изрязах малко търтиево пило. не знам също дали е самосмяна или се готвят за рояк.направо съм разбит

Ангел Йосифов
11.05.2011, 17:26
Каква е дължината на големите маточници?

Владо-Gillan
11.05.2011, 17:32
около сантиметър и половина два наи много

гледам че имаше иначе пило има и доста търтиево пило изрязах го до колкото можах.

да поясня маточниците са отдоло на питите. смисъл на долната летвичка на рамката и висят от нея надоло.има и 2-3 който са непосредствено над долната летвичка ама и те са ориентирани надоло ( те са сравнително по малки)

Ангел Йосифов
11.05.2011, 17:52
Според мен все още нее запечатън.Първия рояк излиза след запечатване на първия маточник.Споко до пашата имаш време.Трябва ти кошер и рамки с восъчни основи.Ако нямаш кошер може времено да сковеш два магазина и нещо(фазер,шперплат) за дъно.Аз бих използвал метода на Таранов(дано правилно съм го изписал)за отделяне на роевите пчели имаго описан във форума.

Владо-Gillan
11.05.2011, 18:00
утре или вдругиден ще ми дойдат 3 нови кошера.така че проблема от към кошери не е важен. въпроса е че не мога да преценя самосмяна ли е или се готви за рой.колкото до основите и те не са проблемни. от магазина ще взема направо готови. няма да се занимавам да кова, обтелявам и лепя основи.кофтито в случая е че все още нямам изградена правилна преценка, и не мога да преценя точното състояние на кошерите.но е факт че са силни и то доста.

ahilis
11.05.2011, 18:05
утре или вдругиден ще ми дойдат 3 нови кошера.така че проблема от към кошери не е важен. въпроса е че не мога да преценя самосмяна ли е или се готви за рой.колкото до основите и те не са проблемни. от магазина ще взема направо готови. няма да се занимавам да кова, обтелявам и лепя основи.кофтито в случая е че все още нямам изградена правилна преценка, и не мога да преценя точното състояние на кошерите.но е факт че са силни и то доста.За рой се готви-почти винаги преминава в състояние- рой, без значение какви са маточниците.

Владо-Gillan
11.05.2011, 18:09
какви противодействия ще са необходими

Владо-Gillan
11.05.2011, 20:29
един много стар пчелар дава следният акъл.
просто да разместя местата на двата кошера 1 да иде на мястото на 2 а 2 на мястото на 1след което да намажа предната стена и прелетната дъска и на 2-та с лук.по този начин се спирал процеса на рояването. принципът бил че като се разместят местата пчелите от 1 кошер дето е пред рой щели да влязат във 2-ия кошер. а младите пчели от втория щели да улисат в работа и да изкарат от състояния на рой летяшите пчели на 1вия кошер. а летящите пчели от 2рия след като са разместени влизат във първия и понеже не са пред рой били преди да излязат от кошера щели да проядът и махнат заложените маточници на кошера.
според мен има някаква логика в това, но не съм запознат. нека по опитните да кажат

evgeni.filimonov
11.05.2011, 22:06
Ха, Честито. Дрън дрън ярина, при 2 силни кошера и двата ще ги изпуснеш. Търси спешно кошер, какъвто и да е, обгори го с газова горелка и премести питите с маточниците и пчелите в него и после им завърти местата ако искаш. И слагай основи в стария кошер, можеш и да разбъркаш пиите, питите с откритото пило в края, а тези със запечатаното по средата на гнездото. Или слагай 2 магазина над плодника и размести здраво питите, като ги редуваш пита с пило, основа и така по ред. Иначе го пиши бегал или го чакай да излезе и го хвани.
Това е пчеларството, интересна и сложна наука, само най силните и упорити пчелари остват.
Затова казват, че ДБ системата е стара и не е флексабилна - гъвкава.

Владо-Gillan
11.05.2011, 22:11
можеш и да разбъркаш пиите, питите с откритото пило в края, а тези със запечатаното по средата на гнездото.


това във кошера в който да поставя питите с маточниците ли или в основния който ще се получи.

evgeni.filimonov
11.05.2011, 22:13
В този основния, с маточниците. По принцип, трябва да разделиш пилото, най-добре. Не зная колко пити и какво има по тях в плодника. По принцип всички пити с пило са ти по средата на гнездото, така работи майката. В краищата са питите с мед и прашец. Единия вариант е да махнеш крайните пити с меда и прашеца и да разделиш кълбото и по средата да сложиш основи така ще забавиш излизането на роя и ако дойде пашата, ще се размине роевото настроение. Или тези пити ги сложи по средата, пчелите никога не търпят нещо да разделя пилото и ще се стремят да го възстановят. Има и още един вариант - но ти не си подготвен с инвентар за него. взимаш един чаршаф и го слагаш пред кошера, като ъгъла на чаршафа е сложен върху прелетната дъска. Изваждаш всички пити и изтръскваш пчелите върху чаршафа , вътре слагаш само основи и привеждаш семейството в стуация гол рой. Но другите пити трябва да има къде да ги разхвърляш по други семейства. Абе слжона работа си е.

Владо-Gillan
11.05.2011, 22:15
значи махам питите с маточниците и пчелите по тях в друг кошер. после местя здраво питите и основите, и слагам магазините така ли. че нещо не уденах целата процедура.

N-2
11.05.2011, 22:17
един много стар пчелар дава следният акъл.
просто да разместя местата на двата кошера 1 да иде на мястото на 2 а 2 на мястото на 1след което да намажа предната стена и прелетната дъска и на 2-та с лук.по този начин се спирал процеса на рояването. принципът бил че като се разместят местата пчелите от 1 кошер дето е пред рой щели да влязат във 2-ия кошер. а младите пчели от втория щели да улисат в работа и да изкарат от състояния на рой летяшите пчели на 1вия кошер. а летящите пчели от 2рия след като са разместени влизат във първия и понеже не са пред рой били преди да излязат от кошера щели да проядът и махнат заложените маточници на кошера.
според мен има някаква логика в това, но не съм запознат. нека по опитните да кажат
Не съм го правила, но това е противороеви метод, описан в литературата. Освен, че трябва да се уеднакви миризмата на двете семейства, може и двете майки да се затворят временно в клетки. Разместването се прави по обед.

ahilis
11.05.2011, 22:19
Вземи една пита на която има един хубав маточник и я сложи в нов кошер след като поставиш и няколко с пило- разнородно и пчелите които са на тях и си направи една отводка, а другите маточници ги унищожи и готово, какво толкова се шашкате-има маточници, има проблем, няма маточници, няма проблем. :D След 5-6 дни пак проверка-пак се премахват и така.

Владо-Gillan
11.05.2011, 22:24
един много стар пчелар дава следният акъл.
просто да разместя местата на двата кошера 1 да иде на мястото на 2 а 2 на мястото на 1след което да намажа предната стена и прелетната дъска и на 2-та с лук.по този начин се спирал процеса на рояването. принципът бил че като се разместят местата пчелите от 1 кошер дето е пред рой щели да влязат във 2-ия кошер. а младите пчели от втория щели да улисат в работа и да изкарат от състояния на рой летяшите пчели на 1вия кошер. а летящите пчели от 2рия след като са разместени влизат във първия и понеже не са пред рой били преди да излязат от кошера щели да проядът и махнат заложените маточници на кошера.
според мен има някаква логика в това, но не съм запознат. нека по опитните да кажат
Не съм го правила, но това е противороеви метод, описан в литературата. Освен, че трябва да се уеднакви миризмата на двете семейства, може и двете майки да се затворят временно в клетки. Разместването се прави по обед.

да около обяд каза оня. тъпото е че в моето село само аз съм млад тук. всички пчелари са над 70 години. даже вчера един идва да му давам съвет че имал по 1 шепа пчели в кошерите си. аз щях да си ударя главата в стената. и му викам абе аз мойте ги взех преди 20 дена и не мога се справя с 2 кошера а ти искаш да знам от 1 шепа какво да правя. после го гледам, че неговите кошери се виждат от моя двор как ги премести посред бял ден кошер по кошер на около 20 метра от старото си място където бяха. и след 5 минути дето бяха кошерите се беше зачернило от пчели.сутринта в магазина го питам къде е логиката да ги мести посряд бял ден на такова късо разстояние. а той вика че бил оставил 2 празни кошера да си седят на старото място и те щели да оберат тези пчели от другите кошери. мен това не ми се варвя много , та и заради такива причини много не се доверявам на тукашните стари пчелари

п.п. този човек има около 10 кошера не знам на какво дередже са.тук има много пчелари при мен, ама са стари хора и с мислена и способи отпреди 50 години.

evgeni.filimonov
11.05.2011, 22:31
Ами може и правилно да е постъпил, ако се е притеснявал, че ще се роят и ги е преместил настрани, а там е оставил слаби семейства, които ще се подсилят с тези летящи пчели. Пчелари много, практики много. Ще ги научиш и ти тези неща, споко.
Та затова ЛР технологията е по ефективна, защото там разширяваш обема нагоре, не си ограничен, докато при ДБ разширението е настрани и в един момент удряш на камък. Пак има решение, но трябва пчеларя да е врял и кипял и да не е ограничен мисловно и да има инвентар.

Владо-Gillan
11.05.2011, 22:40
Вземи една пита на която има един хубав маточник и я сложи в нов кошер след като поставиш и няколко с пило- разнородно и пчелите които са на тях и си направи една отводка, а другите маточници ги унищожи и готово, какво толкова се шашкате-има маточници, има проблем, няма маточници, няма проблем. :D След 5-6 дни пак проверка-пак се премахват и така.
това с 5 и 6 дена няма ли да се повтаря вечно.??! доколкото съм запознат дори и малко, щом са в състояние на рояване, колкото и да махаш маточници, не помага. това само удължава предроевото състояние.това с одвотката съм съгласен, ама за рязането на маточниците не мога да го осмисля. друго да кажа. доколкото знам за рояване се залагат от 8-9 мато1ника нагоре.4 или 5 при самосмяна. при мен са 5 или 6. имали някаква вероятност при предишните отваряние на коперите, да сам направил нещо на майката и да са предприели самосмяна???? съдя и по друго.... днес като се загледах по добре и продължително в 2 пити ми нправи впечатление че 70 процента са търтиево пило.(запечатано и незапечатано) запечатаноо го поизрязах. това го имаше на 2 пити, по нататак нещата почнаха да се балансират от към пило. възможно ли е да са предприели самосмяна, дори и да не съм направил нищо аз на майката, ако те са усетили че вече е стара и негода.не е търтовка и свещева защото си има и пило на работнички.
п.п. маточниците са около половина см. наи много 7 млм. само 1 дето е около см. и половина.други не видях. това не значи че няма и други но да не съм ги видял

evgeni.filimonov
11.05.2011, 22:43
Във фаза развите пролетно, появата на повече търтиево пило е първия признак , че семейството е склонно към рояване. Ако е рой от миналата година, това е генетично предадено.

N-2
11.05.2011, 23:04
...до пашата има още около 15 20 дена. и аз съм мислел за 3-то семеиство. с тази цел си и порачах 3 нови кошера който ще са готови тази седмица. 2 да сменя старите и 1 за ново семеиство. ама проблема е че тва с новото семеиство сам няма как да го направя. не съм чак толкоз навътре в нещата.
Когато до пашата остават 10-15 дена е подходящо да се направи отводка чрез налитане на летящи пчели на зрял маточник. Можеш да използваш пита със зрял маточник от роевото семейство.
Преместваш роевия кошер. На негово място слагаш нов, зареден с пити, основи и питата със зрелия маточник и пчелите по нея.

Владо-Gillan
11.05.2011, 23:05
още утре ще предприема мерки.и ще ви информирам какво съм свършил и направил. благодаря за съветите.в краен случаи ще направя отводки и ше разделя семеиството на 2 дори и на 3 ако се наложи.че пчелите просто нямат брои. много са ана наистина много. няма да разчитам на мед от пашата, а ще се стремя да опазя семеиствата.

Владо-Gillan
11.05.2011, 23:09
...до пашата има още около 15 20 дена. и аз съм мислел за 3-то семеиство. с тази цел си и порачах 3 нови кошера който ще са готови тази седмица. 2 да сменя старите и 1 за ново семеиство. ама проблема е че тва с новото семеиство сам няма как да го направя. не съм чак толкоз навътре в нещата.
Когато до пашата остават 10-15 дена е подходящо да се направи отводка чрез налитане на летящи пчели на зрял маточник. Можеш да използваш пита със зрял маточник от роевото семейство.
Преместваш роевия кошер. На негово място слагаш нов, зареден с пити, основи и питата със зрелия маточник и пчелите по нея.

точно това ми севъртеше в главата, в момента. но от неопитност мислех че е погрешно.благодаря ти. утре ще хвана един стар пчелар тук, той е с удар ама ще одари едно рамо. много е навътре в нещата. неговия пчелин е без никакви проблеми. каза че не помнел от кога нямал загуба на семеиства, да ги е упускал да роят и прочее.дори и кошерите си ги произвежда той. веднъж ми обяснява, как неговите д.б са с 11 рамки. питах го защо не 10 или 12. а той ми каза че това той го уж бил измисли. предимствата били повече от тези с 10 и 12 а минусите по малко. много много в интерес на истината не можах да схвана много от това което каза като доводи.но е факт че наистина тази и миналата година нямаше загуби по пчелина си.а пчелина му е с около 20тина кошера.ще го помоля да обясни пак за какво става дума, ако трябва и записки ще водя. и ще го поместя тук във форума. може да е наистина нещо идеино и със смисъл.пък и най важното е че може да взлезне идеята в употреба на някои

N-2
11.05.2011, 23:16
Така може би няма да изпуснеш пашата въпреки роенето.

ahilis
11.05.2011, 23:23
Много баби- хилаво дете, но давай. Какво стане. :D А това с премахването не продължава вечно-до края на сезона. Работа се иска. Ти с два кошера не можеш да се справиш, а питаш ли ги с 200 как се справят. Мислят мой човек. Не чакат този и онзи да им казва. Така ще луднеш и накрая нищо няма да направиш. Осмисли до тук какво знаеш и предприеми някакви действия и каквото стане- това. Един прави така-друг иначе, трети пък да не говорим. Хайде действай -стига се шашкай. Нали знаеш приказката за НЕВОЛЯТА? :D

Ивайло Велинов
11.05.2011, 23:32
Когато семейството е от избягал рояк в книгите пише, че роевото настроение е генетично унаследено. Как се процедира това да бъде прекъснато?

ahilis
11.05.2011, 23:37
Когато семейството е от избягал рояк в книгите пише, че роевото настроение е генетично унаследено. Как се процедира това да бъде прекъснато?Това според мен е пълна глупост, макар че го пише в книгите. Ако иска някой може да ме обори. Чакам.

scutellator
12.05.2011, 08:44
Когато семейството е от избягал рояк в книгите пише, че роевото настроение е генетично унаследено. Как се процедира това да бъде прекъснато?Това според мен е пълна глупост, макар че го пише в книгите. Ако иска някой може да ме обори. Чакам.

Не смятам че е пълна глупост. Има една поговорка "крушата не пада по-далеч от дървото" и още една "какъвто бащата, такъв и сина" (в случая - каквито родителите, такива и децата).
Роевите семейства се роят, защото родителите им(известна мака и неизвестен търтей) са такива и доколкото могат да приличат на родителите си ще направят същото. Рояците се роят, защото произлизат от ройливи семейства, а не защото са с роева майка. Може да си отгледаш от тях нероева майка и резултата ще е същия. И обратното - от неройливо семейство - роеви майки и се получават пак неройливи семейства.

Но всички пчели ,независимо от произхода, носят тази наклонност, в по-малка или в по-голяма степен. Всяко живо същество иска да се размножава, така е устроен светът.

Как да се прекъсне виригата? Това става, както всичко хубаво ( и лошо) в пчеларството - с инбридинг. Има няколко начина - премахнеш (отслабиш) желанието за роене или да премахнеш възможността (чисто биологическа) за това.
Във втория случай, ако майката е по някакъв начин некачествена, отгледана при лоши условия, от по-стара ларва, от яйце за работничка, ако пилото е прошарено, ако пчелите са с по-малко жизнени, живеят по-малко, имат понижен метаболизъм, отделят по-малко млечице... са все фактори които решават проблема и до голяма степен предотвратяват роенето (стига да поставят семейството над нивото, в което то може да носи добиви ,но под нивото в което да достига точката на роене; т.е. средни по сила семейства)

Първия вариант става чрез вмъкване и интегриране на напълно нови гени, такива които не присъстват в популацията (т.е. те трябва да дойдат от друга раса). Най-известния начин за това е на същия принцип като коктейла "посрещането и изпращането на голямата и малката мечка" - постепенно отпиваш от чаша с бира и доливаш с ракия, докато съдържанието в чашата не стане на ракия; т.е. в крайна сметка оставяш от чуждите гени само онези ,които ти трябват.

Манипулационните начини са известни и няма да ги коментирам.

c-a-c-
12.05.2011, 10:24
А защо на плодникови пити , а не на магазинни-така се получава Фарар и то без да разваляш магазин ?

kando
12.05.2011, 11:19
Роенето - честно казано,не съм чел много книги на пчеларска тематика,но съм срещал във някои от тях,изказвания че всъщност няма ясно,обосновано и научно становище защо пчелите роят.Винаги съм си мислел,че е именно заради истинкта им за размножение .... както и да е.


Но да ви обадя една пълна глупост,мое лично мнение влизащо във разрез със пчеларските практики и цели - аз предпочитам роевите семейства и не ме е страх от роенето.

Не съм убеден какво се получава при подтискането на този инстинкт и също не съм виждал семейство,което на 100% да няма склонност към роене.......и нещо друго,дори не вярвам че е възможно да се селектира пчела със такъв ген.

Колкото и да е неройливо едно семейство - на втората година,при силно/нормално пролетно развитите и последващ период без паша,това семейство съм сигурен,че ще заложи маточници.От друга страна,колкото и силен да е този инстинкт при едно семейство,във първата година (майка на една зима) "проблема" със роенето се решава лесно и то особенно ако има нормална паша,дори няма и да напънат да роят - това ще се случи след втората зима.

п.п.не знам,анатемосван съм дори от баща ми и дядо ми,да не говоря за други колеги,за това ми мнение - само един човек съм срещал през живота си,който мисли по същия начин,а именно роевия ген изобщо не е показател за слабо семейство (дори бих казал напротив) и номера е по-скоро как да се контролира роенето,а не как да се подтиска инстинкта.

Ивайло Велинов
12.05.2011, 12:03
Всички магазини са ми 12ки, не съм запознат с техниката на Фарар, но предполагам се работи с по-малки 10-8.

kando
12.05.2011, 12:10
Става,ама неудобна история да знаеш.Много по-малко пот ще е със евентуалните мостове при ДБ - аз лично съм правил така,не е кой знае какъв проблем.

Ивайло Велинов
12.05.2011, 12:18
Ами, питам именно за да видя реакциите ви. Имам семейство в 10 ДБ (от избягал уловен втори рояк миналата година). Преди дъждовете имаше 8 пити с пило а и без това беше пренаселен. Имаше и маточници. Не успях да реагирам защото го гледах последен точно, когато запръска и дъжд (вали цяла седмица). Обикновено премахвам маточниците и поразмествам, вадя пило, слагам основи и роевото настроение бива преборено. Но сега искам друго, намислил съм да го разделя на 3 отводки, като ползвам два от маточниците, третото ще го оставя със старата майка. И просто си мислех в тази насока, дали създавам 3 семейства които догодина пак ще са в същата фаза по същото време. Не ми пречи да изпадат в роево състояние и да ги следя, но не мога всеки ден да съм при пчелина и пак трябва да ги свалям от терасата на изключително любезната и възпитана съседка... Благодаря за коментарите ви те отговарят на въпроса ми.

ahilis
12.05.2011, 16:20
Ами, питам именно за да видя реакциите ви. Та значи искаш да видиш нашите реакции? :D Ами тогава да ти дадем някой по така съвет и после ние да ти гледаме реакцията догодина. :D

Ивайло Велинов
12.05.2011, 17:36
Да не издребняваме, дали ще го напиша "да прочета коментарите ви", да чуя мненията ви.. все съм благодарен :)

Владо-Gillan
12.05.2011, 17:57
колеги днес отворих кошерите и изпълних препоръките ви. сложих и магазините. какви ядове брях не е истина. магазините не пасваха. по час и нещо се занимавах с по 1 кошер.пчелите се раздразниха много.докато прехварлях магазин след магазин нахапаха ме много здраво. до 20 ги броих след това се отказах. и въпреки всичко пак не паснаха като хората. има ли проблем че затиснах пролуките със вестник? утре мисля и да замажа с малко кал.след нахапването малко ме сърби гушата и главата.пих 3 алергозана, и въпреки че не съм пияч се насилих та изпих 30- 40 грама ракия.

Юрий Цветков
12.05.2011, 18:12
Колега, кошерите ти са в роево настроение. Намери някой на място да ти помогне да си направиш по една отводка от тях, или поне една сборна от двата, и на мястото на отнетите пити слагай основи за градеж. Това, че си уплътнил с вестник, не е проблем, но по-добре го замажи с кал. Това е временно решение, като ти дойдат новите кошери преди да ги заселиш, ги "прогони" добре. Тоест виж дали всички части им пасват и лягат хубаво, за да нямаш същите проблеми. И отвори всички вентилационни отвори. Това със стесняването беше грешка, но ти ни подведе, че единия бил слаб.

Владо-Gillan
12.05.2011, 18:13
колеги днес отворих кошерите и изпълних препоръките ви. сложих и магазините. какви ядове брях не е истина. магазините не пасваха. по час и нещо се занимавах с по 1 кошер.пчелите се раздразниха много.докато прехварлях магазин след магазин нахапаха ме много здраво. до 20 ги броих след това се отказах. и въпреки всичко пак не паснаха като хората. има ли проблем че затиснах пролуките със вестник? утре мисля и да замажа с малко кал.след нахапването малко ме сърби гушата и главата.пих 3 алергозана, и въпреки че не съм пияч се насилих та изпих 30- 40 грама ракия.Благодаря, че ме развесели. :D :D :D (без лоши чуства)

кое те развесели по точно???? че не схващам


така е със стари кошери. нищо не пасва с нищо.добре че не съм алергичен.

Владо-Gillan
12.05.2011, 18:16
Колега, кошерите ти са в роево настроение. Намери някой на място да ти помогне да си направиш по една отводка от тях, или поне една сборна от двата, и на мястото на отнетите пити слагай основи за градеж. Това, че си уплътнил с вестник, не е проблем, но по-добре го замажи с кал. Това е временно решение, като ти дойдат новите кошери преди да ги заселиш, ги "прогони" добре. Тоест виж дали всички части им пасват и лягат хубаво, за да нямаш същите проблеми. И отвори всички вентилационни отвори. Това със стесняването беше грешка, но ти ни подведе, че единия бил слаб.

е тои си беше слаб. а и с него проблеми нямам. в него няма маточници. само в първия.

Юрий Цветков
12.05.2011, 18:21
Е в този случай и съвета от дядото ще свърши работа, но по-добре си направи отводка. Така ще имаш още едно семейство с което в последствие може да постъпиш по много и най-различни начини. А освен това, не само няма да ощетиш изходното, ами ще предотвратиш роенето.

Ангел Йосифов
12.05.2011, 18:22
.пих 3 алергозана, и въпреки че не съм пияч се насилих та изпих 30- 40 грама ракия.И си се надрусал(в буквалния смисъл на думата).Внимавай седващия път може и от едно ужилване да те засърби не само по главата но и на други места.Неискам да те плаша но се пази от ужилванията или поне недопускай да са многобройни.

Станко Ставров
12.05.2011, 20:07
В събота ще отида на място в селото му, което е до Берковица и ще ги погледна, утре съм на работа и не мога да отсъствам, седмицата ми беше изключително натоварена.Според мен кошера му прави самосмяна, ако се съди по броя на маточниците - 5-6 и по това че всички са запечатани с изключение на един на който е имало дупчица и е бил пред запечатване.До отварянето на сем. можем само да гадаем.

evgeni.filimonov
12.05.2011, 20:55
Ето, това е отговор на профсионалист. За Станко става на въпрос.
Иначе колегата Гилиан , ще стане добър пчелар от теб. Давай в същия дух и със същия мерак.
Успех.

jordanov
13.05.2011, 08:40
Аве Гилъне, ако устискаш още една седмица на туй темпо може да си прекръстиш темата на "Дързост и красота" :D Спирай с въпросите и вземи си почини малко. Колегите които се заеха да ти отговарят са част от най-компетентните хора във форума и аз на твое място щях вече да съм смазан от инфо и вероятно на крачка от отказване. Така, че засега ти ръкопляскам. Имаш пчели, имаш дървета, имаш и време, и да изскочи някой рояк- ще си го прибереш. Едва ли има някой от нас да не е губил, ти ли искаш да си първия ? wink; Хем ти остава спомен за цял живот, хем догодина ще внимаваш със сиропеца и стесняването, освен ако не намериш бай Минчо Празников да ти каже каква ще е пролетта де drinks; Айде и от мен- успех !

Владо-Gillan
15.05.2011, 19:40
колеги, така....
не писах тези няколко дни,защото бях ангажиран малко с мотоциклета.Та....
Колегата Станко, идва и прегледа кошерите. Много неща ми обясни и показа, в това число и майката. тя е без крило и сигурно ще я сменяват пчелите. По негови думи кошерите са добре ( а аз му се доверявам напълно)има няколко маточни чашки, но не е заложено в тях нищо засега. пчелите са добре и бачкат здраво. какво точно каза Станко не мога да го цитирам подробно, защото разбирам това което ми каза, но не мога да го обясня. абе в общи линии са добре пчелните семеиства. по подробно предполагам е Станко ще напише как са нещата. Станко благодаря братле. Голям длъжник съм ти.

Станко Ставров
15.05.2011, 20:37
В събота прегледах двете семейства.Съндъците са стари нуждаят се от ремонт.Семействата са добре развити, но питите са стари с множество търтиеви килийки. И в двата имаше разновъзрастно пило.Маточници нямаше.Ако е имало в единия то той най-вероятно е направил самосмяна.В него не успях да забележа майката, но имаше прясно снесени яйца и за това не я търсих по-обстойно.Другия също добре се е развил, в него видяхме майката, която е с едно крило.Общо взето ако има паша ще вади мед.Района около кошерите е с добра паша от акация и лита, също така и друга медоносна растителност.

Владо-Gillan
17.05.2011, 18:22
колеги вчера и днес времето при нас е лошо/ превалява и е студено. но въпреки това гледам че тук таме някоя пчела носи прашец в кошерите. вчера започнах да чета справочника на Л.Радоев.до довечера ще съм го прочел. и започвам българската пчеларска енциклопедия.след което мисля да прочета още 2-3 пъти справочника.за мен лично справочника е написан на разбираем и лесен за усмисляне език.имам още 2-3 книги.и тях ще прочета няколко пъти, след което се заемам с списанието пчеларство. броевете който имам са от 75 до 84 година. имам и няколко от 65 год. същевремено се абонирах и за пчеларските весници който излизат на пазара днес.та ще се възползвам от лошото време и ще почета малко повечко. затова ще намаля писането в форума, за да ми остава време за четене.благодаря ви колеги за сега.

jordanov
18.05.2011, 10:42
Чакай, чакай, чакай !! Само Справочника !! Всичко друго което имаш оставяш за на зима, още по-добре за по-другата зима ! Нищо няма да купуваш и за нищо няма да се абонираш ! След три години ще разбереш че съм прав и ще ме търсиш да ме черпиш с уиски :D Справочника го четеш бавно, по месеци, и за предните два , и за следвашите два, докато го асимилираш и научиш наизуст. Четеш и форума и друго не ти трябва !

Владо-Gillan
18.05.2011, 10:56
ок. колега
току що се върнах от кошерите, наблюдавах ги 10тина кинути. и от двата кошера пчелите носят яко прашец. има облитане и от двата кошера, струва ми се че от по слабия има повече облитащи се пчели.акацията почва да цъфти при мен, така че след 3-4 дни ще проверя 2-3 пити от магазините и ще кажа какво е положението

evgeni.filimonov
18.05.2011, 13:57
Значи след 3-4 дни като гледаш влизащите и излизащите пчели, ако има нектар, би трябвало излитащите пчели да излитат директно без да ходят по прелката, а влизащите пчели кацат тежко на прелката и веднага влизат вътре - бързат. По това ще познаеш че пашата е започнала. От тук нататък гледаш само магазините, плодника не го гледай, поне докато трае основната паша. Наблюдавай само летежа.

Владо-Gillan
18.05.2011, 20:01
Значи след 3-4 дни като гледаш влизащите и излизащите пчели, ако има нектар, би трябвало излитащите пчели да излитат директно без да ходят по прелката, а влизащите пчели кацат тежко на прелката и веднага влизат вътре - бързат. По това ще познаеш че пашата е започнала. От тук нататък гледаш само магазините, плодника не го гледай, поне докато трае основната паша. Наблюдавай само летежа.

благодаря братле, информацията ми е доста полезна. днес след работа нямаше какво да правя и реших да ида да се разходя с пушката в гората срещу къщата ми. и както си вървя из гората изведнъж чувам много силно жужене. Помислих си че е някой рояк и тръгнах по звука. и както си върва и слушам, изведнъж чух жуженето над главата ми. погледнах нагоре и видях една цъфнала акация. а в цветовете и безброи пчели. може и да са мойте, зашото по права линия няма и половин километар от кошерите ми.Та въпроса ми е възможно ли е да е все пак рояк това???? защото имаше наистина много пчели а жуженето беше силно. чух го от 50тина метра.а часа вече гонеше към 7 часа. а по принцип съм забелязъл че горе доло около 7 - 7 и 30 мойте пчели се прибират.

п.п. няма други кошери в този раион освен на един старец кошерите. но неговите са доста слаби, на по 5-6 пити има пчели ( поне така ми каза той)

Ангел Йосифов
18.05.2011, 20:11
А ако ти беше видял някоя мацка в гората къде би отишал с пушката ли или при нея.Та и пчелите така ще изберат акацията не райграса.Не нее рояк просто са били на паша.

ahilis
18.05.2011, 20:34
Значи след 3-4 дни като гледаш влизащите и излизащите пчели, ако има нектар, би трябвало излитащите пчели да излитат директно без да ходят по прелката, а влизащите пчели кацат тежко на прелката и веднага влизат вътре - бързат. По това ще познаеш че пашата е започнала. От тук нататък гледаш само магазините, плодника не го гледай, поне докато трае основната паша. Наблюдавай само летежа.
Колега, много насочващ отговор за наличие на паша.

Kiril8305
18.05.2011, 20:55
Колеги, завиждам ви благородно за тази акациева паша, при мен грам акация не остана , всичко на разпалки направиха диваците, направо да им счупи човек кратуните празни, сега си блъскаме главата в дувара с тая пуста рапица.

ahilis
18.05.2011, 21:25
Колеги, завиждам ви благородно за тази акациева паша, при мен грам акация не остана , всичко на разпалки направиха диваците, направо да им счупи човек кратуните празни, сега си блъскаме главата в дувара с тая пуста рапица.
Колеги така е с акацията. Нашата я изсякоха преди 3 години по същата тази програма. Подмладяване на масивите от акация. Така е из цялата БГ. Ще имате малко загуби 2-3 години, но после ще е добре. Сега при мен е млада и хвърля яко цвят.

evgeni.filimonov
18.05.2011, 21:46
Времето просто е идеално за нектароотделянето на акацията. Умерени тмператури, слаби валежи, достатъчни за да поддържат нужната влага.
Ако и нощните температури бяха малко по топли, сигурно и по тъмно щяха пчелите да са на акацията.
Колегата Гилиан да приготвя и втори магазн. И да почерпи.

Владо-Gillan
18.05.2011, 22:32
Времето просто е идеално за нектароотделянето на акацията. Умерени тмператури, слаби валежи, достатъчни за да поддържат нужната влага.
Ако и нощните температури бяха малко по топли, сигурно и по тъмно щяха пчелите да са на акацията.
Колегата Гилиан да приготвя и втори магазн. И да почерпи.

колега мани говори че се плашим. още издирвам центрофуга. а колкото до 2ри магазин няма проблеми, стига да напълнят първите. че кат се знам къв късметлия съм.... мани.пък и 1 да напълнят пак ще е доволно. аз и безтва искам пчелите след като излязат отт пашата да са силни семеиства а не уморени. че съм замислил да направа от тези 2 семеиства поне още 1, а защо не и 2. но ще поживеем и ще видим какво е приготвила съдбата ни

evgeni.filimonov
19.05.2011, 10:44
Забележиш ли че има нахвърлян нектар по крайните пити в магазина, слагай втория магазин, защото пчелите разхвърлят нектара по всичики килийки, за да изпарят по лесно влагата от него и после го събират и запечатват. Така че вкарват ли нектар, трябва да им осигуриш терен за работа, иначе губиш продукция, а също така ако притока е голям и нямат място в магазина, ще блокират плодника с мед и после има да се чудиш защо хем си сложил магазина, хем пчелите се роят. А има ли паша, използвай я максимално, защото може друга да няма. Имай впредвид, че пчелите никога не слагат днешния донесен нектар върху вчерашния. Винаги можеш да си направиш отводки, а колкото до уморяването на пчелите , те затова са създадени ,за да работят.

Владо-Gillan
20.05.2011, 08:56
колеги вчера привечер реших да видя какво е положението в магазините. отворих ги и видяях че са започнали да вкарват мед. но много малко, на пита имаше само по 10-15 килиики запълнени. стори ми се странно и отворих плодниците. това което видях ме шашна. 30 процента от пилото беше търтей. което можах го изрязах. на единия кошер по силния изхвърлих 2 пити, който на тях имаше над 70-80 процента търтеи и сложих на тяхно място 2 основи.на другия направих същата процедура но сложих само 1 основа.питите са много ама много стари. черни са като на стар индианец петите.първо помислих че има майка търтовка. но като поосмислих нещата, съобразих че щом има разновъзрастно пило на рабтнички по пилото значи не е търтовка. а тези търтеи дето изрязах и изхвърлих с питите са следствие на не добри грижи полагани от предишния собственик и на старите пити.може би тези основи който сложих ще окажат влияние на медосбора, но аз разчитам на липата не на акацията. а до липата има още 25-30 дена в моя район.сутринта окосих тревата пред и около кошерите. и изпуших една цигара докато наблюдавах пчелите.масово от тях излитаха а други се връщаха. от 10 кацащи около 5 носеха прашец. други изхвърляха остатъцитя от изрязването вчера.имаше и такива дето охраняваха входовете и такива които правеха вентилация на самите входове. засега е това. след малко изчезвам за 3 дни на мотосъбор. като се върна ще погледна какво е положението в кошерите и ще ви пиша.

п.п. поздравявам ви всички с Джудъс Прийст- брейкинг дъ лоу

evgeni.filimonov
20.05.2011, 13:16
Ей, живот си живееш, ама пък пчеличките не ги оставяш на мира.

Владо-Gillan
22.05.2011, 18:30
колеги днес около 4 се прибрах от мото събора на Монтана. първото което направих е кат си доидох е да ида при пчелите. първото което ми направи впечатление е че, по прелетната дъска имаше около 50-60 пчели който просто си стоят там и нищо не правят. само се разхождат. без да летят или нещо друго някой от тях влизаха в кошера а на тяхно място излизаха други. и все така си стоят на дъската и се разхождат по нея. а времето си беше добре, слънчево и топло. имаше и такива който се прибираха от летеж, яаст от тях носеха прашец. е сега към 7 и 15 беше същото положение. пчелите си седят на прелетната дъска и привидно бездеистват. има и такива който се връщат с прашец. мен лично ме притеснява това седене по дъската, защото не знам какво значи.имаше на земята 3=4 умрели пчели.

Владо-Gillan
22.05.2011, 21:00
колеги току що пак погледнах кошерите. часа е 10 и вече е много тъмно а все още има около 15-тина пчели на прелетната дъска.от кошерите се чува че жужът. като почукна жуженето се усилва. това важи и за двата кошера.майка ми каза че вчера е имало над 200 пчели на дъската на първия кошер.

Николай Христов-nikberk
23.05.2011, 20:21
Значи вентилират!Има приток на нектар! Утре акацията на Сареченска бара ще е в апогея си,само времето да позволи!

Владо-Gillan
23.05.2011, 20:32
колега ник аз днес минах покраи среченска бара с мотора и там имаше един пич с една лада нива, и работеше по едни кошери да не си бил това ти?колкото до акацията си прав в слатина и около язовира наистина е в апогея си.лошото е че в моите магазини няма мед. на пита има в 10-15 килиики другите са празни. а основите който сложих в плодника гледам че са прочдени отдоло и там дето минават теловете. и сега не знам да ги даржа ли или да сложа нови. изградили са много ама много малко от тях

Николай Христов-nikberk
25.05.2011, 08:19
Не съм бил аз.Аз съм в Ягодово с фургоните. Като видиш кола пред тях ела да се запознаем!

Владо-Gillan
25.05.2011, 20:31
Не съм бил аз.Аз съм в Ягодово с фургоните. Като видиш кола пред тях ела да се запознаем!

непременно. току що проверих кошерите набързо без да ползвам пушалката. изградили са рамките които сложих. по 2 пити в плодника са запълнени изцяло с мед.започнали са да качват и в магазините вече по малко. но е сравнително малко. в втория кошер дето е майката без крило, видях няколко маточни чашки които ми показа Станко. но новоизградени с бял и чист восък. на дъното им има нящо бяло, като капка прилича. не знам дали е личинка или млечице.такива видях 2-3 само защото проверих само по 3-4 пити.стискам палци да е самосмяна, че ако е за рой не знам.... снимах ги дори ама нямам как да кача снимките че ми изчезна карточетеца някъде.намират се в горната част на питите точно под горната летва на рамките.търтеи нямаше много, защото преди седмица някъде изрязах доста търтиево пило. днес изрязах най много около 50тина килиики и от двата кошера. нямаше повече търтеи. тук е адска жега, нахвърлях орехова шума и трева върху кошерите. в хранилките сипах по 100-150 грама чиста вода.хем да я ползват а и да не влизат мравки. че днес и в двете хранилки имаше по няколко мравки. това е за сега. акацията тук е в пълната си сила. нявсякъде е разцъвтяла. кажете моля ви какво е мнението ви за тези маточбни чашки. според мен ще е самосмяна ама знам ли.както казах новоизградени са, с чист и бял восък.

Юрий Цветков
25.05.2011, 21:36
Хубаво е, че си доста обстоятелствен в описанието. Но все пак е трудно така да гадаем от страни. Не мога да го твърдя категорично, но вероятно са роеви, макър и да са по-малко. Смятам така, понеже при силна паша като акациевата (казваш, че е цъфнала при теб) пчелите по принцип не правят самосмени. Те и няма да роят по време на самата паша ако има достатъчно свободно пространство за донесения нектар. Но ако се развали времето за няколко дни, или след края на тази паша, няма друга силна такава, със сигърност, ще решат да хващат гората.

ahilis
25.05.2011, 21:48
Хубаво е, че си доста обстоятелствен в описанието. Но все пак е трудно така да гадаем от страни. Не мога да го твърдя категорично, но вероятно са роеви, макър и да са по-малко. Смятам така, понеже при силна паша като акациевата (казваш, че е цъфнала при теб) пчелите по принцип не правят самосмени. Те и няма да роят по време на самата паша ако има достатъчно свободно пространство за донесения нектар. Но ако се развали времето за няколко дни, или след края на тази паша, няма друга силна такава, със сигърност, ще решат да хващат гората.
Абсолютна самосмяна. При тая саката майка на мен на нищо друго не ми прилича.

Владо-Gillan
25.05.2011, 22:17
и аз мисля че е самосмяна. нектар има къде да слагат засега. магазините са почти празни. напълнили са по 2 плодникови пити изцяло с мед. и са изградили и по 2 плодникови основи. ако трябва ще сложа по още 1 да градят. но засега ще се въздаржа, за да се насочат към акацята вместо да градят.но за всеки случаи ще ги наглеждам по често а съм инструктирал и баба ми и дядо ми ако видят нещо нередно да ме викнат от работа и да ги хващам докато са около кошерите.лошото е че като ги хвана не съм много наясно какво да правя след това. днес ми доставиха 1 нов кошер. утре или вдругиден ще доидат и другите 2. само трябва да ги боидисам. това ще стане събота и неделя и да са готови за смяна на старите съндъци и евентуално за създаване на 3то семеиство.ще почакам още 2-3 дена и ще ги прегледам по подробно. да видя какво е положението с тези маточни чашки. забравих да кажа че са с големината на малко по голямо от грахово зърно. ще се опитам да направя и нови снимки и по някъкъв начин да ги кача.засега ще чета повече тези дни и ако се наложи ще ги изрезвам, засега не ми идва нищо друго на ум какво да правя. ОЩЕ СЪМ ЗЕЛЕН.

Юрий Цветков
25.05.2011, 22:44
Самосмяната също е възможна. Но все пак става въпрос само за маточни чашки, а не за изградени маточници. Както казах, не мога да твърдя нещо, което не съм видял.

ahilis
25.05.2011, 22:53
Самосмяната също е възможна. Но все пак става въпрос само за маточни чашки, а не за изградени маточници. Както казах, не мога да твърдя нещо, което не съм видял.
Той каза, че вижда в тях нещо като нали, а това какво е - млечице. Значи не са само чашки, а вече започнати маточници.

Владо-Gillan
25.05.2011, 23:06
в краина сметка какво да правя??? след 2-3 дни отново ще видя какво е положението.но да чашки са а не маточници. и има в тях или личинка или млечице не знам какво е. като капчица е на дъното с бял цвят. отворите са ориентирани надоло.около тях имаше доста пчели по случаиност ги видях. и махнах пчелите с едно щъркелово перо което намерих под едно гнездо, ден преди да доиде Станко.може и да са започнати маточници, защото са новоизградени. имам много маточни чашки безброи но са стари с черен цвят. а тези са си новоизградени с бял восък, и е възможно да продължът да ги доизграждат до маточници.

evgeni.filimonov
26.05.2011, 10:27
Кажи какво е съотношението между откритото и закритото пило и гледай да има място къде майката да снася, ако трябва една от тези двете пълни рамки с мед сложи по средата между пилото. Те ще вдигнат меда горе и майката ще я осемени. Създавай им работа. Ако запечатаното пило е преобладаващото, може и да е основателно притеснението ти за роене. Но пък тази майка без едно крило, като излезне пред кошера и ще падне, няма да може да лети и ще се върне обратно и след нея и роя. Макар, че сега по време на акацията не е много удачно де се ровят често. А колкото до това че пчелите седят на прелката, ако пърхат с крила обърнати към входа на кошера, това означава че вентилират. Но ако започнат да висят на брада пред кошера, при положение, че акацията е в разгара си, това си е роево настроение.

Владо-Gillan
26.05.2011, 11:33
Кажи какво е съотношението между откритото и закритото пило и гледай да има място къде майката да снася, ако трябва една от тези двете пълни рамки с мед сложи по средата между пилото. Те ще вдигнат меда горе и майката ще я осемени. Създавай им работа. Ако запечатаното пило е преобладаващото, може и да е основателно притеснението ти за роене. Но пък тази майка без едно крило, като излезне пред кошера и ще падне, няма да може да лети и ще се върне обратно и след нея и роя. Макар, че сега по време на акацията не е много удачно де се ровят често. А колкото до това че пчелите седят на прелката, ако пърхат с крила обърнати към входа на кошера, това означава че вентилират. Но ако започнат да висят на брада пред кошера, при положение, че акацията е в разгара си, това си е роево настроение.

за място мисля че има, защото преди 7-8 дена им сложих по 2 основи и видях че са ги изградили.а и носят все още прашец. а това би трябвало да значи че има открито пило. но това не пречи да сложа медова пита по средата, и без туй се притеснявам че в магазине на са навлезнали както трябва.тъкмо ще почнат да качват в него. да седят на прелката и вентилират, не са на брада засега. дори тук днес захладня, и се гласи да вали. гърми и духа, а те си излитат наи спокоино на паша, явно времето не ги притеснява.и това ме кара да мисля че оползотворяват пашата на макс, и въобще не мислят за сега за роене.но ще ги следя и в другиден ще ги прегледам по подробно, за да не отварям кошерите всеки ден.за всеки случаи събота и неделя ще боидисам новите кошери, за да са ми под ръка ако нещо стане.не знам защо не се качват в магазините. в тях има мед само на някои пити и то не на целите а на отделни килиики, тук таме има участаци от по няколко см. запълнени с мед.

Юрий Цветков
26.05.2011, 13:21
Колега, най-добре помоли някой пчелар с опит да хвърли едно око и да ти даде съвет на място. Ние тук може да си философстваме до следващата година, а ти се чудиш, какво точно става и накрая да не се окаже, че са "хванали гората". В кошера не винаги има подходящи условия за восъчен градеж, но във всеки един момент, ако се случи нещо с майката, и има отворено пило, пчелите злагат маточници. И много често, тези маточници се изграждат от стар восък от гнездото. Та това че не всички маточни чашки, не са новоизградени, не бива да те учудва. А след като казваш, че са много и особено ако повечето за вече захранени (това бялото дето си го видял), много повече ми прилича на роеви маточници. За самосмяна обикновенно се залагат по 2-3, но има и изключения.