PDA

Виж пълната версия : ЛИЧЕН ОПИТ МАКАР И МАЛЪК



ianev
27.07.2011, 20:18
Със риск да засегна някой колега но по принцип колегите пчелари с по голям стаж или са на възраст трудно се съгласяват да помогнат с някой друг съвет на някой начинаещ пчелар пример Аз съм близо до стар пчелар да не кажа че за него всичко е лев. И накрая кой ми помогна момче на 26 години дето се занимава от 3 години аз съм на 28 но той сам си казва и на мен старите пчелари ме гледаха с пренебрежение а от както е направил 150 пчелни семейства вече гледат с друго око.
Като заключение ще кажа няма да ви лиши всеки млад пчелар от 1-2 кофи мед има ли паша има за всички! Това е

Ивайло Велинов
27.07.2011, 21:02
И мен ме шокира подобно поведение. Разбира се не важи за всички но има егоистично пазене на наученото. Всеки един е готов да чуе какво ще каже друг, но да сподели опит някак си по трудно става. Има някакъв страх без покритие, видиш ли ние младите ще изучим занаята, ще вкараме големи инвестиции в кошери, ще им подбием цените на меда, ще завземем пазара и ще им вземем хляба от ръцете. Други пък освен че не помагат, подхвърлят крайно неуместни закачки които говорят само едно - "Аз знам, но няма да ти кажа защото харесвам да гледам как се гърчиш"

Слава богу и тук има баланс и се намират добри хора със големи сърца, които се радват да помогнат. Посещавам доста форуми, на различна тематика свързана с основната ми професия. Това което прави впечатление е че ако запитам за даден проблем в другите форуми ( които се посещават от всякакви хора от различни държави) получавам отговор от страшно много хора и то буквално за минути или часове. Хората се надпреварват кой да е пръв.
Но колега Янев, трудно е да научиш на нещо ново човек на възраст, израснал като човек и професия в друго време, с други нрави и ценности. Аз се опитвам да се примиря и да направя възможно най-доброто с информацията която разполагам. Опита и пчелите ще ме научат на много уроци и мен и някой ден ще се радвам да помагам спомняйки си за моите спънки до сега.

Без лоши чувства и нищо лично с пожелания за здраве и обилни паши!

Недялко Атанасов
27.07.2011, 21:07
Браво бе Янев,а така,ами питай бе градски питай :D к'во стана с майките?-но пиши в подходящата тема.

ANIBAL
28.07.2011, 07:05
Всъщност,това ,което споделят колегите начинаещи е точно и вярно.

Ще ги информирам допълнително за това поведение на повечко знаещи колеги.Това е така ,защото и при повечко знаещите се намира от ЗАВИСТТА И ЛОШОТО ВЪЗПИТАНИЕ.Те са винаги убедени ,че наученото от тях е гръбнака на пчеларството и са обърнали гръб на новостите.Антагонизма към себеподобни е изразен дотам,че излъчва ирония и сарказъм.На всичкото отгоре подплътено с лош речник.

И когато се появи някой дето е любезен и привлича внимание със своите мисли,винаги се намират елементи, дето да кажат за това, колко е бил грешен поста.Не става дискусия по темата ,а се заражда свада и безмислени писания.Повечето въпроси се губят в това.Е Уважаеми начинаещи,питайте прости неща и задавайте прости въпроси.Защото няма да получите умни отговори.Тези ,които ги дават са жертва на същите ,които ви смущават.


Моите почитания!

Димитър Попов
28.07.2011, 08:28
Аз също съм начинаещ и от май месец влизам във форума.Много съм доволен от отношението на колегите,на всеки въпрос съм получавал отговор и то в същия ден.Смятам,че форумите са много полезни за бърза обмяна на мнения и съвети.Има и докачливи колеги,но трябва да се проявява търпение.

ianev
28.07.2011, 10:03
Колега Лалов сменихме ги с въпросния колега на 4 кошера два дена им дадах и по малко сироп както ме посъветва и в събота ще знам резултата като пак ги отворя че сега съм на работа 2 дена. А по темата както казва advanced трудно е да научих нещо от стар пчелар но той може да ти даде основата и като комбинираш опита му с новите практики и си на 6 трябва ти само практика. Колега ANIBAL не съм искал да възниква някаква вражда а просто споделям мнение. И съм на мнение хубаво че ги има тея форуми и да може да се пита все някой ще ти отговори което си е плюс. Но друго си е някой като ти го покаже на място е сега като ми го показаха нагледно и сам мога да си сменям майките а аз мислех че е много сложно.

kando
28.07.2011, 10:46
Дълъг и труден е пътят на познанието, и воля е неговата посока - ако толкова много искаш да научиш нещо ще го научиш, останалото е плява.

п.п. този "ефект", за който говорите го има във всички занаяти !!!

jordanov
28.07.2011, 11:19
И само да допълня че конфликта между поколенията са го коментирали и гърци , и римляни , и много приказки са изприказвали .

Ивайло Велинов
28.07.2011, 12:00
Аз лично безкрайно много уважавам по-възрастни хора, хора авторитети, уважавам всяко мнение на "мало и големо" и умея да извличам полезното и се старая да разбера гледната точка на всеки. Проблема не е конфликт на поколенията. Проблема е много тесен, а именно пазенето на наученото. Кандо е прав, пътя на познанието е дълъг и труден. Но, прогреса на поколенията се гради именно върху тази родствена наследственост, предаването от стари на млади. Безумие е младите да откриват наново нещо за което предците им са отдали целия си живот. Трябва младите да надградят върху предаденото им. Но явно сме доста по-умни от други нации, започвайки всичко отново и отначало и пак жънем успехи. Представете си само ако си помагахме макар и само с акъл и насоки, България щеше да има велика икономика и прогрес :)

ianev
28.07.2011, 12:27
advanced чул те Господ България да има велика икономика и прогрес :)))))

kando
28.07.2011, 13:08
Ако - думата със хиляда значения. Ако така си помагахме, не България, а светът каква икономия и прогрес щеше да има.


п.п. не знам, може би не се кусура толкова, защото за разлика, аз изобщо не смятам добрия тон и отношение за задължителен, само защото си възрастен и човек със авторитет.
..............
Не знам до колко знаете за самураите във древна япония - техния дълг към господаря и семейството/клана, е бил едно от най-безрезервните човешки взаимоотношения познати във историята ни. Преданоста и себеотрицанието била толкова голяма, че са възникнали ритуали, като сепуко и харакири. Това е толкова силно влиятелен аспект във японския бит, че отстъплението от него е равносилно да отречеш библията, а да се смяташ за последовател на Исус.
Та интересно ми стана, точно във една японска история за древните времена,следния разговор - ронин (странстващ самурай - без господар) влиза във схватка със самураи придружаващи техния господар. Става една свада и ронина оказал се по стечение на обстоятелствата там, се намесва и пита самураите:
" - Да служиш на господаря си и да изпълняваш заповедите му, това благородно ли е?
- Разбира се!! - със почит и благоволение във гласа си отвръщат самураите.
- Дори, ако господарят ти е едно голямо лайно? - допълва ронина"

Та око за око, паста за зъби е казал мъдреца - който е безполезен, няма какво да се повъртате около него. (не това/той ще ви направи самураи)

ANIBAL
28.07.2011, 17:15
Много,добър пример със самураите!

Но си мисля,че начинаещите се впечатляват от участие на някой колега.Да колеги форумите са необходими , а този е най-необходим.Не става въпрос за определен пост или отговор.Става въпрос за държание.Аз лично изгубих интерес да пиша и отговарям, заради поведението и съпровождането на изявления от наш колега с ник Ахилис.Достатъчно нагъл и нахален с лошо чувство на ориентация в диалога.Естествено е щом не си съгласен с нечий отговор да се противиш.Но това се прави със знания и отговори,относно темата.Не със безсмислени междуметия и афоризми.С инатлъци и бездарни изяви.НУЖНИ СА ПРИМЕРИ.А вие си правете изводите след това .Кое е добро и кое лошо за вас.Много са примерите за потребители на този форум, дето не се очертават като колеги.Нищо от тяхната практика.Но като стане въпрос за критики са на първо место.Бутат се на първия ред.Забравят ,че не са си купили билети.Такива, изобщо не ги отразявам,а те си мислят,че имат думата.
Пример за това е потребител с ник Пачо.

Ето, затова колеги начинаещи ,имате недостатък от знания.Иска се повече търпение ,както го казахте.

Наистина има много добри и приятни колеги ,които се мъчат да ви отговорят на въпросите.Тези хора са за Уважение.

kando
28.07.2011, 18:22
Но като стане въпрос за критики са на първо место.Бутат се на първия ред.Забравят ,че не са си купили билети.
Да ако има нещо, което искрено ме дразни то е точно това поведение - редовно забелязвам из форума, как само да се пусне неква муха и без повече подробности, и информация се почват едни наддавания кой ще го изсере по-голямо, и още по-лошото е, че като се окаже, че са сбъркали във преценката си, нито се извиняват за поведението си, нито си връщат думите назад и още един път към по-лошо е, че продължават да си повтарят и знаят тяхното.

Е със такива хора, без значение за какво става дума, без значение дали е кадърен, умел, млад или е шофьора на папата, излизане на глава няма - та ако попаднете специално на такива персони, не разчитайте много, много на помоща им .... не казвам пребийте ги, не казвам не ги питайте, просто няма смисъл да се разочаровате като ви откажат елементарна помощ, това си им е в природата.

ahilis
28.07.2011, 20:17
Много,добър пример със самураите!

Но си мисля,че начинаещите се впечатляват от участие на някой колега.Да колеги форумите са необходими , а този е най-необходим.Не става въпрос за определен пост или отговор.Става въпрос за държание.Аз лично изгубих интерес да пиша и отговарям, заради поведението и съпровождането на изявления от наш колега с ник Ахилис.Достатъчно нагъл и нахален с лошо чувство на ориентация в диалога.Естествено е щом не си съгласен с нечий отговор да се противиш.Но това се прави със знания и отговори,относно темата.Не със безсмислени междуметия и афоризми.С инатлъци и бездарни изяви.НУЖНИ СА ПРИМЕРИ.А вие си правете изводите след това .Кое е добро и кое лошо за вас.Много са примерите за потребители на този форум, дето не се очертават като колеги.Нищо от тяхната практика.Но като стане въпрос за критики са на първо место.Бутат се на първия ред.Забравят ,че не са си купили билети.Такива, изобщо не ги отразявам,а те си мислят,че имат думата.
Пример за това е потребител с ник Пачо.

Ето, затова колеги начинаещи ,имате недостатък от знания.Иска се повече търпение ,както го казахте.

Наистина има много добри и приятни колеги ,които се мъчат да ви отговорят на въпросите.Тези хора са за Уважение.

БЕЗ КОМЕНТАР. Поста говори сам по себе си.

ANIBAL
29.07.2011, 17:31
:D Колко бързо цъфна на полянката!

Отново цитираш.Пиши по проблема.И давай информация.Нашите начинаещи колеги искат точно това.Явно нямаш собствено мнение по въпросите на колегите.Нямам против да си до мен в писмата,но искам твоите мисли по въпросите.Не като отрицание,а като твоя пчеларска практика.Сравнение.Дори да доказваш мои грешки.Ако ще си опонент, бъди такъв.

Защото не последваш ли съвета ми,ГУБИШ СЪДЪРЖАНИЕ!!!СТАВАШ КУХИНА!!!

Хайде на приказки приятелю!!! :D :D :D

Цеко Сифоня
29.07.2011, 18:08
Аз също съм начинаещ и от май месец влизам във форума.Много съм доволен от отношението на колегите,на всеки въпрос съм получавал отговор и то в същия ден.Смятам,че форумите са много полезни за бърза обмяна на мнения и съвети.Има и докачливи колеги,но трябва да се проявява търпение.
Здравейте колеги!Ще си позволя да цитирам и отговоря на колегата Попов,ДА така е колега, форумите са единствено и затова -да си помагаме и споделяме личен опит!!!Кой с каквото може да помага.Но понякога в амбициите си да се докажем кой е по -по най минаваме границата на добрите отношения,което не трябва да става.То затова сме и на тоя хал.И ако човек не е достатъчно умен да прескочи нечии негативни мнения-ей ти го проблема.очевидно това сте го постигнали ,поздравления!!!Аз чета и участвам в други форуми по пчеларство които не са български но там отношенията между колегите са по-различни от нашите за съжаление.Нека да се поучим и да бъдем по-толерантни.

ivandespotov
29.07.2011, 18:36
Какъв съвет по-точно му трябва на човека, щото наистина много се разприказвахте и не ми стана ясно?

ahilis
29.07.2011, 18:42
:D Колко бързо цъфна на полянката!

Отново цитираш.Пиши по проблема.И давай информация.Нашите начинаещи колеги искат точно това.Явно нямаш собствено мнение по въпросите на колегите.Нямам против да си до мен в писмата,но искам твоите мисли по въпросите.Не като отрицание,а като твоя пчеларска практика.Сравнение.Дори да доказваш мои грешки.Ако ще си опонент, бъди такъв.

Защото не последваш ли съвета ми,ГУБИШ СЪДЪРЖАНИЕ!!!СТАВАШ КУХИНА!!!

Хайде на приказки приятелю!!! :D :D :D

Първо си оправи граматичните грешки и тогава ще говорим кой е "КУХИНА"
Тук има 14. В пчеларската си практика също не отстъпваш. wink;

ANIBAL
29.07.2011, 19:02
Моля,моля!!

Присмял се хърбел на щърбел! :D Единствен си колега!Като теб друг няма.Кухината става все по-голяма! :D :D

коко
01.08.2011, 08:15
Старите пчелари не си дават занаята защото чувстват конкуренция дали ще продадат меда дали Тоя новобранец така наречени мухари нема да извади повече мед защо Защото се прокрадва съмнението че този мухар колкото и да го заблуждават по някога ще вземе да направи нещо сбъркано и то ще излезне правилно Защото те са праволинейни карат каруцата като коне с капаци Те ядуват защото и на тях може да им не е обяснено като на нас и сега прават на пук и ти казват това толко лесно не става това така и до там.ЗАЩО да е трудно просто трябва някои да ти обясни и оттам на там как искаш така.На сърдитите старци и на майсторите ще кажа давайте докато можете че после си живял напразно по отношение за пчеларството ако не си си предал опита на муарчето.Само така ще ви запомнат че сте били Велики пчелари а не Медари ако правят разликата.На всякаде се тръби че пчеларството изчезва еми ше изчезне защото нема новобранци тоя като му не покаже оня като му не каже и той си вика егати и работата по добре да се незахващам ама имало литература ама само снея неможе требва ровене баране усещане за да стане ;а за меда да не се притесняват за секи влак си има пътници.И сега ще кажа не що на старите хиени и да го запомнят добре ние младите мухарчета сме трагнали да ставаме пчелари а не печелбари ако ви не е ясна дано ви се изясни.Добре че има това форумче да кретаме нещо макарче и тук си срещат тежки гемии които кой сам аз и кой си ти и бля бля Няма да се извинявам на никой дори и да ме изтриете то истината боли

vito456
01.08.2011, 17:41
Старите пчелари не си дават занаята защото чувстват конкуренция дали ще продадат меда дали Тоя новобранец така наречени мухари нема да извади повече мед защо Защото се прокрадва съмнението че този мухар колкото и да го заблуждават по някога ще вземе да направи нещо сбъркано и то ще излезне правилно Защото те са праволинейни карат каруцата като коне с капаци Те ядуват защото и на тях може да им не е обяснено като на нас и сега прават на пук и ти казват това толко лесно не става това така и до там.ЗАЩО да е трудно просто трябва някои да ти обясни и оттам на там как искаш така.На сърдитите старци и на майсторите ще кажа давайте докато можете че после си живял напразно по отношение за пчеларството ако не си си предал опита на муарчето.Само така ще ви запомнат че сте били Велики пчелари а не Медари ако правят разликата.На всякаде се тръби че пчеларството изчезва еми ше изчезне защото нема новобранци тоя като му не покаже оня като му не каже и той си вика егати и работата по добре да се незахващам ама имало литература ама само снея неможе требва ровене баране усещане за да стане ;а за меда да не се притесняват за секи влак си има пътници.И сега ще кажа не що на старите хиени и да го запомнят добре ние младите мухарчета сме трагнали да ставаме пчелари а не печелбари ако ви не е ясна дано ви се изясни.Добре че има това форумче да кретаме нещо макарче и тук си срещат тежки гемии които кой сам аз и кой си ти и бля бля Няма да се извинявам на никой дори и да ме изтриете то истината боли

Kiril8305
01.08.2011, 18:00
Те повечето млади за чеп за зеле не стават, как да ги учиш на пчеларство, Сульо и Пульо пчелари станали. Трябва и да се чете и мисли, не само да чакаш на майстора да ти обяснява.[/quote]
Вярно, трябва да се чете и мисли!
Само дето на нашия пазар от 100 години насам има 5 книги на кръс дето стават, другото е пумия напечатана с цел да вземат париците на хората.Нищо ново, нищо интересно.
Почти съм сигурен , че в България нищо ново няма да се напечата и в бъдещите 100 години, като технология на пчеларстване защото ние Българите сме си такива, водим се от лозунга На Никого Нищо.
Дори и топлата вода вече да е била открита , ние я откриваме на ново, и за това не се развиваме , а стоим на място, защото каквото знаем го знаем за себе си , смеем се на останалите и така всеки почва от начало , а не от някакво стъпало и от там да гради.
И това не е само в пчеларството , а и във всяка сфера на работа в България, нали си знаете , занаята се крадял - ето това е Българската простотия - на запад занаят се учи.

ianev
01.08.2011, 18:01
vito465 То за това форумите изобилстват с обяви еди си кой продава 15-20 пчелни семейства и тн и тн. Защото няма кой да се занимава след като чевека който ги е гледал замине. Аз имам познат с 70 пчелни семейства сина му на 35 или 40 години няма никав интерес а баща му вика аз мога и 150 да му ги напрая но няма мерак. След мен съм сигурен че ще ги продаде и затрие. Тея "Сульо и Пульо" пък след време може да излязат и добри пчелари не може да конкретизираш някой без да го познаваш!. А да и все пак има една истина всеки е тръгнал от Нулата от 2-3 кошера и след време както се вижда има хора с по над 100 пчелни семейства. И това че трябва да се чете съм съгласен интернет е пълен с филми особено по торентите има и форуми да се прочете,но когато ти се покаже на място тогава ти се отварят очите.

Всеки си знай него си и има една истина че занаят не се подарява той се краде но все пак като може да се помогне защо не?

Както пише на Учебните коли "И Вие Бяхте Като Нас"

kando
02.08.2011, 21:12
Вижте по принцип темата е твърде обща - защото точно, че няма конкретизирани лица. Сега били нам си какви, нам си кои - много общо ми звучи това.
Има някои неща, които е хубаво да се имат в предвид - не напразно се твърди постоянно, че пчеларството не е занаят за всеки и е особена работа. Аз лично винаги ме е притеснявало да ходя на други пчелини, най-вече заради различните болести, които мога да пренеса. Да не говорим, че никога не бачкам на друг пчелин със мои инструменти (освен було, ако се налага), дори дрехите гледам да са различни.

И нещо, което често ми се е набивало на очи - начинаещи пчелари се оплакват, че по-опитни не им помагат, но са и недоволни, ако същите ги викнат да им помогнат на тях. Ами аз хем съм потомствен пчелар, мога да ви кажа, че до казарма съм хвърлил много повече пот по чужди пчелини, а не на бащата и дядо ми - може и да не ви се вярва, но е истина.

Винаги съм твърдял, че всеки при добро желание може да се научи да гледа десетина кошера, но наистина не от всеки може да стане пчелар. Има хора, които имат вродена склонност към занаята - аз лично имам много близък приятел, на който съм му казал, че той е роден за пчелар и думите ми далеч не са напразни. Същевременно баща ми има ученик, на който сто пъти съм му казвал, че не става, ама той се инати - интересно е, че съпругата му се справя прилично, та добре, че е тя.

ianev
04.08.2011, 10:10
Аз лично ходя да помагам на стари пчелари за мен това е безценен опит а сега както по горе споменах ми помага един млад пчелар и на него ще ходя да помагам всеки път може да се научи нещо най малкото поне се свиква да се борави с самите пчели

Пеньо Лазаров
05.08.2011, 21:40
Колеги по-младите пчелари са прави и аз съм се сблъзквал със същия проблем когато започнах защото не съм наследствен пчелар, а сега като направих голям пчелина старите взеха да ме уважават и да питат дори и за мнение.Аз помагам на трима по-възрастни от мен ,но начинаещи пчелари и се радвам ,че извадиха по-добър от мен добив средно на кошер.
Начинаещи колеги не се страхувайте питайте с удоволствие бих ви помогнал и отговорил на въпросите и оставете старите нека си пазят знанията и опита за тях и дано разберат някой ден ,че никой на оня свят нищо не занесъл,благородното е да оставиш нещо след теб и да те споменават хората с добро.

chombe
21.09.2011, 21:21
И аз съм така уж познат пчелар да ме учи като ми видя отводките и каза, какви тъпанари ти дават толкова пчели те прости ли са ,на човек който не разбира да дадат
толкова много. И ми стана ясно ,че няма да я бъде ,но се запознах във форума с Гената.
Той ми помага наистина много харесвам хора които обичат хобито не парите !!!

Kiril8305
22.09.2011, 19:05
Колеги по-младите пчелари са прави и аз съм се сблъзквал със същия проблем когато започнах защото не съм наследствен пчелар, а сега като направих голям пчелина старите взеха да ме уважават и да питат дори и за мнение.Аз помагам на трима по-възрастни от мен ,но начинаещи пчелари и се радвам ,че извадиха по-добър от мен добив средно на кошер.
Начинаещи колеги не се страхувайте питайте с удоволствие бих ви помогнал и отговорил на въпросите и оставете старите нека си пазят знанията и опита за тях и дано разберат някой ден ,че никой на оня свят нищо не занесъл,благородното е да оставиш нещо след теб и да те споменават хората с добро.
Какво повече да каже човек след този коментар bow; bow; bow;