PDA

Виж пълната версия : DE MINIMIS 2016 - МНЕНИЯ



Георгиева
01.09.2016, 11:19
[QUOTE=borislav aleksandrov;105845]Както tsc1 е написал de minimis е минимална помощ, и на фона на написаното по темата нищо чудно мнозина да спят пред ДФЗ още от 6 септември че да се докопат да заветните ДО 7 лв. (а дали ше са 7 лв. още не се знае). Направо не ми се мисли какво ще става ако парите са повечко....
Всеки знае приказката - че всеки си има цена, важното е да я откриеш каква е тя.... МЗХ е открила цената на пчеларите - тя е средно 7 лв. семейство ...


Г-н Александров, аз не разсъждавам по този начин.
За мен, ако сега не отида да подам документи, означава, че не съм си свършила достатъчно добре работатата, не съм подходила професионално. Глупаво е да търсиш само хамалогията, примери много - страшни работохолици, от сутрин до вечер на крак, а като стане дума да избират например средно образование за децата си, изведнъж се оказва, че трябва да ги оставят в местната гимназия, защото не могат да ги издържат в друг град.
Затова не разбирам какво бойкотирате?! Тези пари, колкото и да са малко, все ще са някаква помощ - моите ще отидат за поредните 5 кубика дърва, като няма да покрият и половината от нужната сума. Всеки ще си ги намести някъде, като вероятността ние, новобранците, да ги реинвестираме в бранша, е много висока. Не намирам нито едно морално основание да не го направя.
Като се замисля, на нашата улица съседката продава яйца, до тях младите в съседната къща квасят мляко и също го продават, следващите пенсионери имат казан и варят ракия, на ъгъла има едно момче, което ходи да ремонтира по къщите на хората. Всичките тези хора са изцяло в сивата икономика и всички ние ежедневно се възползваме от нея, значи се съгласяваме. Тогава морално ли е да имаме претенции към невъзможността на държавата да е адекватна на нуждите ни?!
И дали "бизнес" в пчеларството е лоша дума, предполагам, че хората, които са на светло и въпреки това обичат да си ровичкат в кошерите, и като не ги нагледат един-два дена, си намират причина да наминат натам, мисля, че те ще се обидят за това разделение: ВЕЛИКИТЕ пчелари, дето за тях не е бизнес, 'щото си имат изграден пазар за бурканите, да, граден с години и с много постоянство в качество и труд, но това също е бизнес, нали сте наясно?!

borislav aleksandrov
01.09.2016, 12:33
.....Тези пари, колкото и да са малко, все ще са някаква помощ - моите ще отидат за поредните 5 кубика дърва, като няма да покрият и половината от нужната сума. Всеки ще си ги намести някъде, като вероятността ние, новобранците, да ги реинвестираме в бранша, е много висока. Не намирам нито едно морално основание да не го направя.........

Предполагам че 5 кубика дърва които ще закупите с парите не са за огрев, а за направа на кошери и рамки макар че и това е нарушение на т.7.3 от помощта която е за подхранване на пчелните семейства и подготовката им за зазимяване. Ако останат пари след тази дейност за която трябва всеки да използва помощта то остатъка е компенсация за неблагоприятните климатични условия тази година и ниския добив на мед. С подаване на документите вие декларирате че ще използвате парите именно за това, а не за нещо друго.
Освен това през октомври пчелите вече са ми зазимени за вашите незнам.
И не тълкувайте нещата като заяждане... Ако исках да се заяждам с вас щях да ви попитам А кое му е професионалното с пари за пчели да си купим дръвца за огрев или нещо друго...
И да "бизнес" все още е мръсна дума в пчеларските среди...

jordanov
01.09.2016, 14:42
Г-н Александров,.
..........
И дали "бизнес" в пчеларството е лоша дума, предполагам, че хората, които са на светло и въпреки това обичат да си ровичкат в кошерите, и като не ги нагледат един-два дена, си намират причина да наминат натам, мисля, че те ще се обидят за това разделение: ВЕЛИКИТЕ пчелари, дето за тях не е бизнес, 'щото си имат изграден пазар за бурканите, да, граден с години и с много постоянство в качество и труд, но това също е бизнес, нали сте наясно?!


Хааха, щях да падна от стола... Може и да греша, ама май навремето Борислав беше първия у форума дето заяви, че е комерсиален пчелар. Е тряа вече да е наясно кое е бизнес и кое - не...

Георгиева
01.09.2016, 19:23
Хааха, щях да падна от стола... Може и да греша, ама май навремето Борислав беше първия у форума дето заяви, че е комерсиален пчелар. Е тряа вече да е наясно кое е бизнес и кое - не...

Извинявам се, още не се ориентирам кой кой е тук, лично съм виждала само г-н Матеев. И се извинявам за "дървата", в живота си не съм поръчвала дърва за огрев и нямам асоциация за такива, като ползвам тази дума. Изобщо, не се включвам в темата, защото я възприемам, че някой с някого се заяжда. Просто бях сигурна, че ако точно аз пиша по нея - абсолютен новобранец и лаик в повечето от науките,касаещи пчеларството, ще Ви ядосам и ще Ви накарам да преосмислите бойкотирането на системата. Вярно е, че обирам негативи тук, но компенсирам в реалния свят. ;)
Днес съм информирала всички колеги около мен за Де минимис. Информирах и ветеринарния лекар, той така или иначе почва есенните прегледи. Това е от мен. Успех на всички!

jdrumev
01.09.2016, 19:53
Колешке грешно си разбрала колегите,те няма да бойкотират просто ще заведат дела ако имат законно право за това.А това че сте информирали колегите говори че сте отговорна жена.Ще ви попитам нещо.След като вземете помоща колко време трябва да запазите това количество кошери знаете ли?Или нема такова изискване?

borislav aleksandrov
01.09.2016, 20:07
.... Изобщо, не се включвам в темата, защото я възприемам, че някой с някого се заяжда. Просто бях сигурна, че ако точно аз пиша по нея - абсолютен новобранец и лаик в повечето от науките,касаещи пчеларството, ще Ви ядосам и ще Ви накарам да преосмислите бойкотирането на системата.

Няма такова нещо, не сте свикнали все още...


След като вземете помоща колко време трябва да запазите това количество кошери знаете ли?Или нема такова изискв %е?

трябва да се запазят 80 % от бройката като доказваш това в срок до 1.12.2016 година - с подпичатан дневник и протокол за есенен преглед, Обикновено срока е 1 година или до следващия де минимис

tarty
01.09.2016, 21:32
Матеев, не съм съгласен с твоята констатация, че това опит за излизане на светло на сектора. Няма никаква логика и ако похледнеш нещата от към чиста математика сметката пак мнооого трудно би излязла. ТАЗИ ЗАПОВЕД Е МЕГА ПРОСТОТИЯ и до момента не виждам никакво логично обяснение. Като глрдам днес колко политически лайна се изсраха вече не търся никаква логика. Поразен съм обаче от държанието на пчеларите които са готови да се молят за бележки вместо да се противопоставят. Разочарован съм много. Аман от тарикати.
Вече съм абсолютно сигурен че този отрасъл е обречен. Абсолютно си заслужаваме всичките трудности и дори са ни малко.
Не, не е обречен. Аз все повече се убеждавам каква ниша има за хора с ум. То си личи, че 99% от пчеларите работят на дребно и само чакат на готово да вземат пари, без да се замислят за последствията, това отваря големи дупки в пазара и все някой ще се сети да ги запълни. Вчера ми звъни познат пчелар , продал меда, взел 30 бона и пита за Деминимиса, да не вземе да изтърве и от там лапаницата.

solaris60
01.09.2016, 21:42
Матеев, не съм съгласен с твоята констатация, че това опит за излизане на светло на сектора. Няма никаква логика и ако похледнеш нещата от към чиста математика сметката пак мнооого трудно би излязла. ТАЗИ ЗАПОВЕД Е МЕГА ПРОСТОТИЯ и до момента не виждам никакво логично обяснение. Като глрдам днес колко политически лайна се изсраха вече не търся никаква логика. Поразен съм обаче от държанието на пчеларите които са готови да се молят за бележки вместо да се противопоставят. Разочарован съм много. Аман от тарикати.
Вече съм абсолютно сигурен че този отрасъл е обречен. Абсолютно си заслужаваме всичките трудности и дори са ни малко.

Аз съм един от първите които бяха на светло и чинно си попълвах всички документи и изпълнявах всички изисквания, но от всичко това видях едно нищо. Сега съм на тъмно и скоро и не смятам да излизам та каквито и ще наредби да излязат. Ще упорствам докато имам и най - малката възможност, но като гледам по разхайтено става отколкото да се подобряват нещата. Анархия.

Цеко
01.09.2016, 21:50
Вчера ми звъни познат пчелар , продал меда, взел 30 бона и пита за Деминимиса, да не вземе да изтърве и от там лапаницата.
И аз на това се чудя за какво изискват тези удостоверения за продаден мед? По пътя на логиката щом си продал мед, значи си взел пари и нямаш нужда от помощ? Че парите са били малко, че годината била кофти, еми това са рисковете на „живото предаване“ (професията).

Георгиева
02.09.2016, 13:51
Колешке грешно си разбрала колегите,те няма да бойкотират просто ще заведат дела ако имат законно право за това.А това че сте информирали колегите говори че сте отговорна жена.Ще ви попитам нещо.След като вземете помоща колко време трябва да запазите това количество кошери знаете ли?Или нема такова изискване?


Г-н Друмев,
това с колеШката го приемам за недоглеждане.
Вие споделихте, че сте инвестирал 10000 лв. При мен дървообработващата, прахоуловителя, центрофугата, ел. ножа, восъкотопилката, самоходната косачка, винтоверта, такера с компресора, бормашината /може и да изпускам нещо още/ само до тук вече ги надхвърля. Сега по 6.3 се надявам да си взема така чаканата вана за разпечатване и ножа на Котларски /между впрочем, явно всички по 6.3 ще имат право на Де минимис/ ,/и между впрочем по 6.3 мониторинговият период е 5 години от датата на сключване на договор, така че явно всички по 6.3 вече са се приготвили психически за 5-годишно запазване на брой кошери, че и за увеличаването им/.

И това, че имах смелостта да бъда искрена за това как ще използвам Де минимис и бях атакувана на дребно, също не означава, че не съм запозната с текстове, които явно вече ме касаят.
Та, мислите ли, че ако си инвестирал сума, която 6.3 по никакъв начин няма да покрие и дори ще я увеличи, защото бройката ще продължи да се развива, дали към пчеларството е подходено достатъчно отговорно? Дали ще е за кратко?
Аз не съм наследствен пчелар, никой от поколението преди мен и от това на бабите и дядовците ми не е гледал пчели. За първи път видях търтей преди 4 години. Гордея се с това, че преодолях страховете си, че за пръв път съм в ролята на предприемач, който сам си прави разчетите; че всеки ден ми се налага да чета теми, до които не съм се докосвала от средното си образование и да ги ползвам доста често успешно. И че за 4 години успях да свикна с терминология, която ми звучеше като чужд език, да си подредя що-годе технология, като на третата година дори имах достатъчно мед, че да си платя осигуровките за тази година и данъка. Защото от самото начало това беше критерия за осветляване на кошерите - не, дали имам пари, за да си платя налозите, а дали мога да изкарам пари от пчели, така че да останат и за налозите.
Така че, Де минимис е за хора като мен, нуждаещи се от тези пари, не защото са във фалит или не са си купили Апифондата за зимата, а защото имат право на тях. Иначе другите са за пред социала, не за пред ДФЗ.
Отдавна не се оправдавам за това, че детето ми не взима детски, но и не се оплаквам. Иначе и моите кошери бяха 2016 г. в България!

Г-н Соларис,
няма анархия. Една ГДД не може да изтрие всичките мнения, отговори, коментари на всички вас, благодарение на които ние си подреждаме файловете в главите си и ги използваме по-успешно. Моля, поне Вие си запазете чувството за хумор. hi;

jdrumev
02.09.2016, 14:12
Хубаво сте го написали пак отново.Браво!Но защо сте бързали не разбирам да купите тия всички инструменти скоро ще отворят мярката за закупуване на тия неща.В пчеларството като и в живота има стратегии.Всеки си избира своята,някой път е грешна някой път успешна.Аз съм избрал грешната ,че съм направил пчелин на грешното място.Проблема не е кой има право да вземе.Всеки който иска по един или друг начин може да си набави нужните документи.Както виждате има вратичка 2016г.Проблема е че дават само 7лв и то до определена бройка,втория ,че искат доход от определен продукт не се знае по какъв критерий избран.Аз нямам нищо против да се откажа от тия пари да се дадат на хората пострадали от пръсканията за дерматит.Защото знам какво е да си гледаш труда на земята мъртъв събран на камари и камарите всеки ден стават все по големи и по големи.И това го гледаш месеци наред.За мен това е да се да де помощ,а тия над 200 които са нямат разходи и не им се плащат данъци?

okic
02.09.2016, 14:27
А Аз съм съгласен, парите да се дадат на деца или на родители на малки деца нуждаещи се от живото спасяващо лечение в България и/или чужбина на който "държавата им" не може /не желае/ да отдели средства.

okic
02.09.2016, 14:30
Хубаво сте го написали пак отново.Браво!Но защо сте бързали не разбирам да купите тия всички инструменти скоро ще отворят мярката за закупуване на тия неща.В пчеларството като и в живота има стратегии.Всеки си избира своята,някой път е грешна някой път успешна.Аз съм избрал грешната ,че съм направил пчелин на грешното място.Проблема не е кой има право да вземе.Всеки който иска по един или друг начин може да си набави нужните документи.Както виждате има вратичка 2016г.Проблема е че дават само 7лв и то до определена бройка,втория ,че искат доход от определен продукт не се знае по какъв критерий избран.Аз нямам нищо против да се откажа от тия пари да се дадат на хората пострадали от пръсканията за дерматит.Защото знам какво е да си гледаш труда на земята мъртъв събран на камари и камарите всеки ден стават все по големи и по големи.И това го гледаш месеци наред.За мен това е да се да де помощ,а тия над 200 които са нямат разходи и не им се плащат данъци?
Това с доказването на кои са му умрели пчелите от пръскането ще доведе до голям спор. В моят край на колеги пчелите изопщо не се върнаха в кошерите. Просто летящата пчела изчезна.

jdrumev
02.09.2016, 14:33
Е то лесно се намират.Отиваш на блока където са пръскали и ги намираш по редовете.Ако си по упорит може по целия коридор да ги намериш

filio
02.09.2016, 15:37
Здравейте, колеги! Изчетох 46 стр. с мнения, огорчения и закани относно тазгодишния de minimis. Моето лично мнение е, че всеки, който отговаря на тези абсурдни изисквания, трябва да си вземе парите. Сумата е смешна, но все пак-дават ли ти вземай. Но ви моля да се замислите дали при следващата ви среща (на пчеларското изложение в Плевен) с министъра на земеделието и СВЕТИЛАТА в пчеларството ще ги аплодирате, или ще се организираме да си издействаме уважение и зачитане на правата ни в земеделския сектор. От дългия ми опит като пчелар установявам, че ние сме единствената гилдия в този сектор, която прави всичко възможно да се разцепи, а не да се обедини.

delta.e
02.09.2016, 17:54
Според теб , защо е така ?

borifototo
02.09.2016, 19:40
Само не разбрах - тая помощ не беше ли заради пръсканията и отровените пчели.Ако си стартирал миналата година и тая ти е първа за мед,а нямаш пчели,кой да ти събира мед и откъде фактури за продаден такъв.Ама сигурно аз съм глупав и не мога да схвана логиката.

Mateev
02.09.2016, 19:52
Днес ходих в Габровския клон на ДФЗ по друга работа (заради Развъдната Асоциация) и останах безкрайно учуден, когато служителката ме информира, че наплива от пчелари във връзка с de minimis-а вече е започнал. Дори първо ме попита и аз ли ще кандидатствам, и остана безкрайно учудена, че не проявявам интерес и че съм дошъл по друг въпрос.

vts
02.09.2016, 20:51
Изкарай и ти тогава мед за 30 "бона" !

borislav aleksandrov
02.09.2016, 21:35
Днес ходих в Габровския клон на ДФЗ по друга работа (заради Развъдната Асоциация) и останах безкрайно учуден, когато служителката ме информира, че наплива от пчелари във връзка с de minimis-а вече е започнал. Дори първо ме попита и аз ли ще кандидатствам, и остана безкрайно учудена, че не проявявам интерес и че съм дошъл по друг въпрос.

пак като не са почнали да правят списъци и да пазят място... :laughing:

валко
02.09.2016, 21:51
Инсултите и инфарктите ще почнат след като раздадат парите,защо аз не взех а баи Васил взел ,мокри кърпи с оцет безсъни нощи и ядове ,жалка картина.

Remi
03.09.2016, 06:55
Какво има да се чудите то от самото начало е написано ясно!

За пчеларите DE MINIMIS
За земеделците DE MAXIMIS

cecko96_1
03.09.2016, 11:49
След усвояване на средствата ще бъдели обявено колко бенефициенти са участвали с колко пчелни семейства,ако ресурса не бъде усвоен къде ще бъде пренасочен,?

Mateev
03.09.2016, 11:59
След усвояване на средствата ще бъдели обявено колко бенефициенти са участвали с колко пчелни семейства,ако ресурса не бъде усвоен къде ще бъде пренасочен,?Най-вероятно няма да обявят дали ресурса е раздаден на 100%, а ако ги попитаме - почти е сигурно, че ще ни излъжат.

Има обаче един косвен критерий, по който можем да разберем дали парите са раздадени или е останал излишък. Този гритерий е сумата, която ще се дава за 1 кошер. АКо е 7 лева, значи са останали излишни неусвоени пари. Ако е по-малко от 7 лева, значи кандидатите са много и буджета е раздаден до последната стотинка.

Mateev
03.09.2016, 12:02
Сега като се замисля, това ограничение от 7 лева е сложено имено с цел ПРИКРИВАНЕ НА ПРОВАЛА, ако за деминимиса кандидатстват много малко пчелари. Ако го нямаше това ограничение и сумата за 1 кошер беше нарастнала неимоверно, ние щяхме да разберем, че МЗХ Е НАПРАВИЛО ГРУБА ГРЕШКА. Сега обаче я нямаме тази обратна връзка, което означава, че дори и при провал ние нищо няма да разберем.

Е все пак по неофициален път ще измъкнем някаква информация, но тя ще е само за да се ядосаме още повече.

borislav aleksandrov
03.09.2016, 12:31
По данни на МЗХ - 15 068 пчелари. С изискването за минимум 20 семейства пак по данни на МЗХ - 4 678 пчеларя автоматично отпадат по де минимис. Тези над 200 семейства има 311 пчеларя вероятността и те да отпаднат е голяма - я отидат, я не... Само до тук са поне 30 % отпаднали.
Остават към 10 079 пчелари от които не се знае какъв процент са предпочели да задържат меда и нямат никакви продажби за 2015 и 2016 години. Те принципно също отпадат (освен ако не си продадът меда спешно преди да се затвори прозореца за кандидатстване. А не виждам никакъв смисъл да се прави подобно нещо - едно че са чакали до сега и второ заради 300-700 лв. ще загубят хиляди от продажбата на меда точно сега). Видях че във фейсбук в една от групите има някаква анкета където над 70 % са гласували че не отговарят на изискванията...
Така че при 7 лв. максимум на 100% ще останат неусвоени пари и е почти сигурно че ще бъдат върнати в бюджета....

п.п. Миналата година (2015) при по-добри условия има кандидатствали общо 5 000 пчеларя...

tsc1
03.09.2016, 12:43
......
Така че при 7 лв. максимум на 100% ще останат неусвоени пари и е почти сигурно че ще бъдат върнати в бюджета....
Както вече писах, според мен това е идеята - хен има, хем няма. Но пък от друга страна - в кой друг отрасъл на икономиката, освен в селското стопанство държавата дава де минимис помощи? Май останалите получават макси "МИСТЪР" без вазелин. Казва ти се в прав текст: "Да си си застраховал бизнеса срещу непредвидени обстоятелства!"

borislav aleksandrov
03.09.2016, 14:18
Както вече писах, според мен това е идеята - хен има, хем няма. Но пък от друга страна - в кой друг отрасъл на икономиката, освен в селското стопанство държавата дава де минимис помощи? Май останалите получават макси "МИСТЪР" без вазелин. Казва ти се в прав текст: "Да си си застраховал бизнеса срещу непредвидени обстоятелства!"

О, има, и както знаеш е до 200 000 евро, но има едно голямо НО. Де минимис е с пари от бюджета, за да се отпусне трябва да се спазят определени изисквания по ЕС регламент, като съответно се подава уведомление което се удобрява от ЕК. Според анализа за Де минимис - Полша за годините 2011 - 2013 средно е подавала по 30-35, Румъния 20-25, страните от централна европа средно 10-15, а България само 2. Тук сектор селско стопанство не фигурира т.е. за него си има отделна статистика за де минимис...

За мен ясичко опира до това че не им се дават пари. Ако помните решението за отпускане на de minimis 2016 е политическо.
Същото важи и за пчеларската програма където 50 % от парите идват от бюджета. За кого е изгодно броя на пчелните семейства да се увеличи за МЗХ или за пчеларите. Ние нямаме увеличение на парите а румънците имат 7,2 % но имат и политика за сектора която стимулира (и не случайно в последните две-три години се превръщат във фактор на европейско ниво в областта на пчеларството а цената на меда им е по-добра от нашата), докато ние имаме цели 16 страници от добри пожелания и в повечето случай рестрективна политика спрямо сектора... и вместо да се излиза на светло се стигна до там че хора които от години са на светло вече минават на тъмно...

Mateev
03.09.2016, 14:42
Според мене Румен Милев и още 2-3 преработвателя около него играят някаква игра, която със сигурност е свързана с това да прекарат колкото се може повече пчелари. Единия от вариантите е да ги принудят скоропостижно да си продадат меда на ниска цена, а другия - да развъртят някаква далавера с тези удостоверения. Далаверата бързо-бързо ще се разкрие ако някой от пчеларите запише разговора по телефона или на лична среща, за да имаме доказателства каква всъщност е уловката да са толкова активни напоследък.

Иначе ще ви припомня предисторията, която доведе до всичко това:

1. На първата работна група по създаването на Наредбата за НПП 2017-2019 за най-голямо мое учудване дойде и Стефан Стефанов (това му беше за първи път). При това дойде с голямо закъснение, стоя около 20 минути и си тръгна преди края на срещата. По време на престоя си ни в клин, ни в ръкав (извън контекста на обсъжданията) се изказа за лошото качество на Българския мед и как на него не му е излизала сметката като преработвател (износител). За тази година не бил изнесъл нито един тир поради тези 2 причини - лошо качество и не му излиза сметката. Гласът му остана глас в пустинята, и той демонстративно напусна.

2. След известно време няколко човека получаваме персонални писма с покана за среща в МЗХ, като забележете - не са поканени всички пчеларски лидери, а само 4 човека - Аз, Мишо Михайлов, Ганчо Ганев и Стефан Стефанов. За да не си помислите нещо, пъбликувам точния текст на писмото:

Уважаеми господа,

По настояване на г-н Стефан Стефанов относно сериозни проблеми с износа на пчелен мед поради наличие на антибиотици в меда, както и използване на захар или инвертирани сиропи при производството му, в дирекция „Животновъдство” ще се проведе среща с представители на БАБХ.
Във връзка с получени писма от пчеларския бранш, на срещата наред с горепосочените въпроси, ще се обсъжда възможността за финансово подпомагане на пчеларите поради висока смъртност по пчелите (болести, неблагоприятни климатични условия и щети при провеждане на мероприятията, свързани с ограничаване и ликвидиране на заболяването Заразен нодуларен дерматит). За целта ще присъства и представител от д-я „Държавни помощи и регулации”.
Срещата ще се поведе на 18.07.16 г./понеделник/ в стая 340 от 14 часа.

С уважение: М Нейкова.

Резултатите от тази среща ги публикувах във форума и ги обсъждахме - както за качеството на меда, така и за първоначалните обсъждания на деминимис-а. Сега като се замисля, най-интересния момент от тази среща беше, че на нея присъстваше и Румен Милев от преработвателите, въпреки че той на практика не беше сред поканените (гледам по мейлите на кого е изпратена поканата). Та той беше най-активния, който размахваше някакви листчета хартия и цитираше някакви измислени данни от лабораторни изследвания за броя на проби с фалшифициран мед.

3. След това се случи и тази последната среща за деминимис, на която пак ние бяхме в София на работна група по НПП 2017-2019 и на тази среща изненадващо ни информирахме, че веднага след нея ще дойде Зам. Министър Цветан Димитров и ще обсъждаме деминимис-а. Дотук добре, но най-изненадващо на срещата отново дойде и РУмен Милев от преработвателите, и пак не стана ясно кой го е поканил и какъв го дири в тази зала. Останалото го знаете - той беше най-активния защитник на това да има Удостоверения от преработвателите, и служителите на МЗХ се вслушваха в неговите думи (което не го правеха за казаното от нас).

4. Следва нашето протестно писмо, което го обсъждахме тука на форума и което го изпратихме до МЗХ в уречения срок, и в което наблегнахме най-много на протеста против удостоверенията от преработвателите.

И такаааааааа ..........

Сега като се замисли човек, ние станахме свидетели на един добре замислен и добре изигран СЦЕНАРИЙ ОТ СТРАНА НА ПРЕРАБОТВАТЕЛИТЕ, и МЗХ застана зад гърба им и им изпълни НАЛУДНИЧАВИТЕ ИСКАНИЯ напук на мнениято на над 10 000 пчеларя. Все още не знам какво се крие зад цялата тази ДАЛАВЕРА, но вече знам, че всичко това е един добре обмислен и добре изигран ТЕАТЪР В УЩЪРБ НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ.

Сега като се замисля, не е имало никакъв шанс да направим каквото и да било. Ние сме били просто статисти (пионки) в разиграването на някаква далавера, която тепърва ще разберем каква е била като замисъл и до какво ще доведе като изпълнение. Не знам защо имам предчувствието, че тепърва предстои да се разиграват ГРАНДИОЗНИ СКАНДАЛИ с участието на преработвателите и на определени служители в МЗХ, който са застанали зад тех и зад техните далавери.

Mateev
03.09.2016, 14:53
Та искам да помоля пчеларите, които отидат за удостоверения или които позвънят за удостоверения - искам да ги помоля ДА ЗАПИСВАТ РАЗГОВОРИТЕ и после да разкажат във форума какво точно се е случило. Това е единственият начин да разберем КАКВА ДАЛАВЕРА СЕ ПОДГОТВЯ и да натрупаме доказателства за нея. След това вече си знаете - медийни скандали и всичко останало, както си му е реда, особенно ако докажем, че МЗХ с намесата си всъщност се е намесила в бизнес взаимоотношенията меджду независими пазарни субекти, давайки незаконно преимущество на някои от тях. Ако пък това се окаже, че е истина, нещата няма да се разминат само със съд, а ще прогърмят чак на Европейско ниво.

Дамян Дамянов
03.09.2016, 15:28
Та искам да помоля пчеларите, които отидат за удостоверения или които позвънят за удостоверения - искам да ги помоля ДА ЗАПИСВАТ РАЗГОВОРИТЕ и после да разкажат във форума какво точно се е случило. Това е единственият начин да разберем КАКВА ДАЛАВЕРА СЕ ПОДГОТВЯ и да натрупаме доказателства за нея. След това вече си знаете - медийни скандали и всичко останало, както си му е реда, особенно ако докажем, че МЗХ с намесата си всъщност се е намесила в бизнес взаимоотношенията меджду независими пазарни субекти, давайки незаконно преимущество на някои от тях. Ако пък това се окаже, че е истина, нещата няма да се разминат само със съд, а ще прогърмят чак на Европейско ниво.

Най-после!!!
Тази наредба е толкова порочна, че няма шанс да остане, а някой бушон в МЗХ ще изгори.
Идеята на де минимис е точно минимална подкрепа, която няма да доведе до пазарни изкривявания. Само едно писмо до ЕК и наредбата отива в историята, бушоните в МЗХ изгарят, а ГЕРБ яде сопата.
Затова си мисля, че Герберчетата ще дадат задна с тази наредба, но при шизофрениците никога не се знае.

borislav aleksandrov
03.09.2016, 16:10
1. На първата работна група по създаването на Наредбата за НПП 2017-2019 за най-голямо мое учудване дойде и Стефан Стефанов (това му беше за първи път). При това дойде с голямо закъснение, стоя около 20 минути и си тръгна преди края на срещата. По време на престоя си ни в клин, ни в ръкав (извън контекста на обсъжданията) се изказа за лошото качество на Българския мед и как на него не му е излизала сметката като преработвател (износител). За тази година не бил изнесъл нито един тир поради тези 2 причини - лошо качество и не му излиза сметката. Гласът му остана глас в пустинята, и той демонстративно напусна.

Ами нали според него единствения качествен мед в България е неговия....

ch.atanasov
03.09.2016, 18:27
Чета Стефанов.Това да не е моя любимец стария нов Стефанов, член на УС на КПБ?

borislav aleksandrov
03.09.2016, 19:36
Чета Стефанов.Това да не е моя любимец стария нов Стефанов, член на УС на КПБ?


7326

Стефан Стефанов

meho
03.09.2016, 19:57
Г-н Матеев, кажете по какъв начин може да запишем разговора?

ch.atanasov
03.09.2016, 20:41
Той бе.Знаех си аз.На следващото ГОС включете и Милев и Станчев и Курдов и.........

Георги Куров
03.09.2016, 20:52
Нас ни използват като средство за разчистване на сметки между търговци на пчелен мед. Има два типа търговци, едните са на светло с регистрирани предприятия, втория тип са без регистрирани предприятия. С деминимиса МЗХ застана на страната на светлия сектор. Явно доста количества излизат навън без да са минали през преработка, тук остава проблемен мед който се предлага на светлия сектор. Ще има челен сблъсък за някой фирми които издадат удостоверение а нямат преработвателно предприятие, целия държавен репресивен апарат ще ги погне.

Mateev
04.09.2016, 19:51
Г-н Матеев, кажете по какъв начин може да запишем разговора?

Всеки съвременен GSM-смартфон може да записва телефонните разговори, ако си направите труда да инсталирате някое безплатно приложение за запис. Учудвам се, че досега не сте го направили.

Mateev
04.09.2016, 19:54
Той бе.Знаех си аз.На следващото ГОС включете и Милев и Станчев и Курдов и.........

Това се нарича ДЕМОКРАЦИЯ. Всеки си има право на собствено мнение, но е важно МНЕНИЕТО НА МНОЗИНСТВОТО.

Иначе ако трябваше да изкключваме членове, защото имат различно мнение по един или друг въпрос, ами че то никаква организация няма да се получи, защото 1000 пчеларя имат 1001 мнения по всеки един въпрос.

ch.atanasov
05.09.2016, 07:42
Това се нарича ДЕМОКРАЦИЯ. Всеки си има право на собствено мнение, но е важно МНЕНИЕТО НА МНОЗИНСТВОТО.

Иначе ако трябваше да изкключваме членове, защото имат различно мнение по един или друг въпрос, ами че то никаква организация няма да се получи, защото 1000 пчеларя имат 1001 мнения по всеки един въпрос.

И аз така я разбирам демокрацията.Не съм станал още член, защото КПБ не е станала едно цяло с АНПреработвателите ...... аве с търговците.

jdrumev
07.09.2016, 08:34
Днес темата сигурно ще прелива от постове :bigsmile:.Чудя се да ли при толкова много анкети,да ли не може да се направи още една
,,С колко килограма мед подадох УДОСТОВЕРЕНИЕТО,,?

rosty_sz
07.09.2016, 11:14
Според мене Румен Милев и още 2-3 преработвателя около него играят някаква игра, която със сигурност е свързана с това да прекарат колкото се може повече пчелари. Единия от вариантите е да ги принудят скоропостижно да си продадат меда на ниска цена, а другия - да развъртят някаква далавера с тези удостоверения. Далаверата бързо-бързо ще се разкрие ако някой от пчеларите запише разговора по телефона или на лична среща, за да имаме доказателства каква всъщност е уловката да са толкова активни напоследък.

Иначе ще ви припомня предисторията, която доведе до всичко това:

1. На първата работна група по създаването на Наредбата за НПП 2017-2019 за най-голямо мое учудване дойде и Стефан Стефанов (това му беше за първи път). При това дойде с голямо закъснение, стоя около 20 минути и си тръгна преди края на срещата. По време на престоя си ни в клин, ни в ръкав (извън контекста на обсъжданията) се изказа за лошото качество на Българския мед и как на него не му е излизала сметката като преработвател (износител). За тази година не бил изнесъл нито един тир поради тези 2 причини - лошо качество и не му излиза сметката. Гласът му остана глас в пустинята, и той демонстративно напусна......

След като в горния пост става ясно че може би Стефан Стефанов стои в основата на безумията около де минимиса тази година, реших да разровя из нета за него. Ето няколко цитата от негови изказвания:
.........нeдoбpocъвecтни пчeлapи y нac cъщo злoyпoтpeбявaт. Кyпyвaл cъм мeд c aнтибиoтици, cyлфoнaмиди, oщe нeдoзpял, пpи кoйтo бъpзo зaпoчвaт киceлинни пpoцecи. Зaтoвa ce пpaвят пpeдвapитeлни aнaлизи, нo пък пчeлapи пoдмeняли тeнeкиитe cлeд тoвa и пpoдyкциятa ce oкaзвaлa нeкaчecтвeнa

.........вcички пчeлapи тpябвa дa бъдaт paвни пpeд зaкoнa и дa гapaнтиpaт кaчecтвoтo нa мeдa, кoйтo дa ce тaкcyвa кaтo лeкapcтвo. И aкo мeдът e фaлшив, дa имa глoби пo Зaкoнa зa лeкapcтвaтa. Зaщoтo пpи мeдa нe cъщecтвyвaт дoпycтими кoличecтвa зa нaличиe oт пecтициди, лeкapcтвa и дp., кaктo пpи млякoтo и мecoтo. А тoвa e пoчти нeвъзмoжнo пpи тoвa интeнзивнo зeмeдeлиe, пpи кoeтo ce гoнят дoбивитe. Нo имa и вapиaнт пчeлapитe дa пpeмecтвaт пчeлинитe в чиcти oт зeмeдeлиe зoни, кoгaтo имa пpъcкaнe. Имa тaкивa в cтpaнaтa, a и пътищa дo тях, пpeдлaгa Стeфaнoв.

Коментарите ще оставя на вас.

Тук е и цялата статия
http://www.dnesbg.com/pari-i-vlast/stefan-stefanov-predsedatel-na-balgarski-ptchelarski-sayuz-1899-g-sladak-sirop-ot-kitay-vmesto-med-zaliva-pazara-u-nas.html

borislav aleksandrov
07.09.2016, 12:42
По добре изгледай интервюто му от 2015 https://www.youtube.com/watch?v=kOAPMvsxf3s и ще разбереш как някакви гърци му пречели като изкупуват меда без документи, как меда се изнасял за Румъния и Гърция и това трябва да бъде спряно с намесата на МЗХ и т.н. (гледах някъде до 7-8 мунита от 21 мин. и го спрях не ми се слушаше повече).

jdrumev
07.09.2016, 17:09
На 5;08 тоя добре ли е?:bigsmile:Но пък е прав за опрашването и аз съм за това.Що то на пчелите не се гледа вече като за опрашване а като за мед.

cecko96_1
07.09.2016, 17:47
Някой взе ли удостоверение за качествени проби от ....?

rosty_sz
07.09.2016, 17:59
Имам обещани. Чакам ги утре сутрин по Еконт.

Пламен Керчев
07.09.2016, 18:01
Да от Апитрейд и от Камбурово

jdrumev
07.09.2016, 18:03
Аз да попитам.Ако нямам такова и си подам документите и не ми ги приемат,мога ли да поискам писмено обяснение?

Цеко
07.09.2016, 20:31
Някой взе ли удостоверение за качествени проби от ....?
Днес бях в регионалния ДФЗ, удостоверения ще се изискват (може и за продаден мед от реколта 2016 стига човек да успее да се вмести в сроковете), обадих се на Апимел (миналогодишния ми партньор) и получих уверение че в началото на другата седмица ще пристигне удостоверението. Никакви условия за издаването му не са ми поставяли, само ми казаха че много колеги им се обаждат и им трябва технологично време да го издадат и изпратят.

rosty_sz
08.09.2016, 11:07
Преди малко подадох документи в ДФЗ. Оказа се че съм първият на който приеха документите. От сутринта са върнали доста хора и докато подавах върнаха още двама. Всичките са върнати заради липса на бележка за качеството на меда. ЧЕСТИТО.
Надявам се ви става ясно, че аз проблеми с тази бележка нямам, но исках заради многото които ще изпитат затруднения да се борим. Не получих никаква подкрепа и това доста ме разочарова. На всички които не можете да си намерите бележки мога да ви кажа само СЪЖЕЛЯВАМ, но от части сте си виновни с вашето пасивно поведение. Можете да прочетете и някои истини които Матеев ви сподели в темата за конфедерацията. Не го подкрепям в начинанието му той да ги казва тези неща, но иначе са пълна истина.

bat_minka
08.09.2016, 12:25
Преди малко подадох документи в ДФЗ. Оказа се че съм първият на който приеха документите. От сутринта са върнали доста хора и докато подавах върнаха още двама. Всичките са върнати заради липса на бележка за качеството на меда. ЧЕСТОТО.
Надявам се ви става ясно, че аз проблеми с тази бележка нямам, но исках заради многото които ще изпитат затруднения да се борим. Не получих никаква подкрепа и това доста ме разочарова. На всички които не можете да си намерите бележки мога да ви кажа само СЪЖЕЛЯВАМ, но от части сте си виновни с вашето пасивно поведение. Можете да прочетете и някои истини които Матеев ви сподели в темата за конфедерацията. Не го подкрепям в начинанието му той да ги казва тези неща, но иначе са пълна истина.

Какви документи подаде? Основната бланка на дфз на место ли я попълва?Освен копие на ветеринарния дневник .зелен талон.анкетна карта .удостоверение .нещо друго искат ли?

jdrumev
08.09.2016, 12:28
зеленото картонче отпадна.ГДД искат още.

bat_minka
08.09.2016, 12:54
зеленото картонче отпадна.ГДД искат още.

Гдд май не искат на който е продал на изкупвач. Само договор.

rosty_sz
08.09.2016, 13:45
Колеги, как да ви отговоря какво искат като не знам как сте си реализирали продукцията. На няколко места във форума я имаше наредбата. Можете да я прочетете и на страницата на ДФЗ. Според начина на реализиране на продукцията се изискват различни документи.

okic
08.09.2016, 22:29
Колеги, как да ви отговоря какво искат като не знам как сте си реализирали продукцията. На няколко места във форума я имаше наредбата. Можете да я прочетете и на страницата на ДФЗ. Според начина на реализиране на продукцията се изискват различни документи.
Елементарно. Като напишеш ти какви документи предостави.

jdrumev
08.09.2016, 22:36
Елементарно. Като напишеш ти какви документи предостави.



Е той човека го е написал ДФЗ сайта там точно го пише.

filio
09.09.2016, 06:22
Добро утро,на мен не ми признаха договор за продажба на мед за няколко хиляди лева и аз подадох по 26 с фактура за 15 кг мед

tarty
09.09.2016, 06:32
Добро утро,на мен не ми признаха договор за продажба на мед за няколко хиляди лева и аз подадох по 26 с фактура за 15 кг мед
Защо? Продал си го на чужда фирма или е нещо друго, а и как се сдоби с документа за това, че е качествен. Отиди и в НАП и ако оттам не ти я признаят пак, честито няма да плащаш данък.

plamen2009
09.09.2016, 06:34
Защо не признаха договора , какво казаха?

filio
09.09.2016, 07:00
изискват удостоверение за анализ на продадения мед

jdrumev
09.09.2016, 09:17
Защо? Продал си го на чужда фирма или е нещо друго, а и как се сдоби с документа за това, че е качествен. Отиди и в НАП и ако оттам не ти я признаят пак, честито няма да плащаш данък.



Сериозно ли говориш че ако си продал меда на чужда фирма няма данък?

tarty
09.09.2016, 11:24
Сериозно ли говориш че ако си продал меда на чужда фирма няма данък?
Ти пък, винаги има данък, но ако фактурата е невалидна и от НАП не е признават за такава, все едно няма сделка.

ch.atanasov
09.09.2016, 16:54
Коментарите ще оставя на вас.

Няма коментари.Те пчеларите са дълголетници, но акционерите на Агропчел, май са измрели.:laughing:

По добре изгледай интервюто му от 2015 https://www.youtube.com/watch?v=kOAPMvsxf3s и ще разбереш как някакви гърци му пречели като изкупуват меда без документи, как меда се изнасял за Румъния и Гърция и това трябва да бъде спряно с намесата на МЗХ и т.н. (гледах някъде до 7-8 мунита от 21 мин. и го спрях не ми се слушаше повече).

Сладкодумец, иновациите му са още от 1997г.

jdrumev
10.09.2016, 10:19
Чух,че борсата на УДОСТОВЕРЕНИЯ добре върви:bigsmile:2-3тона издават хората без проблеми

jdrumev
10.09.2016, 10:28
Годината май ще дойде не чак толкова лоша.Бая мед сме изкарали тая година.А се се оплакваме,че е лоша.И в хазната ще по напълним.Както викаше бай Любомир утехата ,,всички сме доволни,,

tsc1
10.09.2016, 10:29
Чух,че борсата на УДОСТОВЕРЕНИЯ добре върви:bigsmile:2-3тона издават хората без проблеми
Логично!
След като държавата сътвори една глупост с искането на тези удостоверения, сега ще си затвори очите и за останалите, с които тя неминуемо ще обрастне.

tarty
10.09.2016, 11:24
Логично!
След като държавата сътвори една глупост с искането на тези удостоверения, сега ще си затвори очите и за останалите, с които тя неминуемо ще обрастне.
Глупост за някой, за други нещо съвсем друго. Държавата целенасочено тръгва към осветляване на отрасъла и това ще се осъзнае след 5 години, но дотогава много хора ще изревът на умряло. Преди време предупредих, държавата иска да направи статистика на добивания и продаден мед, от това следва, че Бай Тарикат тази година ще пише три тона, другата пак три, следващата пак, докато не цъфнат данъчните в тях. Тогава отивай доказвай какво имаш в банковата сметка, от кой познат си вземал пари на заем, откаде пари за апартамента, за колата, за вилата.

tarty
10.09.2016, 11:27
Чух,че борсата на УДОСТОВЕРЕНИЯ добре върви:bigsmile:2-3тона издават хората без проблеми
Прекупвачите ще си узаконят внесения мед и тоз без договори, да му мислят пчеларите после за данъците.

tsc1
10.09.2016, 11:59
Прекупвачите ще си узаконят внесения мед и тоз без договори, да му мислят пчеларите после за данъците.
И какво ще узаконят с тоя хвърчащ лист, наречен с гръмкото име "Удостоверение"? Какъв документ е той? По силата на кой закон се издава?
Ако някой искаше да хване края на сивата икономика той щеше да постави минимални изисквания, за да няма фалшификати:
- задължително цитиране в удостоверението на номера и датата на договора или фактурата;
- отпечатване на документа в два екземпляра и съхранение на втория екземпляр поне 3 години в архива на издателя;
- изходящ номер и дата на издаване;
- изпращане на получателя с обратна разписка и съхраняването и към втория екземпляр.
Кое от тези неща е задължително за издателя?

rosty_sz
10.09.2016, 12:50
И какво ще узаконят с тоя хвърчащ лист, наречен с гръмкото име "Удостоверение"? Какъв документ е той? По силата на кой закон се издава?
Ако някой искаше да хване края на сивата икономика той щеше да постави минимални изисквания, за да няма фалшификати:
- задължително цитиране в удостоверението на номера и датата на договора или фактурата;
- отпечатване на документа в два екземпляра и съхранение на втория екземпляр поне 3 години в архива на издателя;
- изходящ номер и дата на издаване;
- изпращане на получателя с обратна разписка и съхраняването и към втория екземпляр.
Кое от тези неща е задължително за издателя?

И ти не си прочел наредбата. Искат и договора и удостоверение към него. Ако имаш внесен нелегален мед и ти трябва да го представиш като бг. ти трябват договори с пчелари. Сега такива се сключват фиктивно заради удостоверенията. Ако тези договори стигнат до НАП върху тях ще бъде начислен данък и ще се търси от лакомите пчелари които сега се набълбукват с тея договори. Изкупвача си е супер защото няма да дължи нито данък, нито мито и ще представи бълвоча който е внесъл за БГ мед.

bat_minka
10.09.2016, 13:52
Ние днес подадохме без проблеми. Велико Търново има няма 4 . 5 човека. Зелен картон, договор за 2015, имаме и за 2016 , удостоверението, от Йот ги вал ,удостоверение за жив. Обект, копие вет. дневник и май това беше.

Диян Димитров
29.06.2017, 20:57
Нещо да се е чуло за 2017 г.

jdrumev
29.06.2017, 21:08
Ще има 100% само ми е интересно след тая голяма смъртност зимата да ли ще дадат по 20 лв.,А още по интересно ще ми е да ли има изобщо смъртност.

jdrumev
14.08.2017, 16:37
Вчера говорих с един колега пчелар дали ще има тая година помощ?Каза,че ще има чул от негов приятел,но нямало да бъде голяма може би около 3-4лв.
Много пчелни семейства имало регистрирани затова щяла да е малка.Някой чувал ли е нещо по въпроса?Или са само слухове това?

Валентин.
15.08.2017, 12:49
Е то само с програмите могат да изкарат броя кошери на “светло“. Иначе с едни голи табелки...умрела работа. ;)

jdrumev
15.08.2017, 13:00
Ако наистина това е вярно,че само толкова ще са парите значи държавата е отписала сектора и го е оставилана произвола на съдбата