PDA

Виж пълната версия : Няма пило



gorgi1
30.08.2016, 20:50
при прегледа днес видях,че няма никакво пило.Предишния преглед беше на 25.07-всичко наред.Оттогава нищо в поведението на пчелите не подсказваше липса на майка,няма и следи от маточник.дори и днес пчелите са спокойни ,запасяването с мед е добро ,майка не открих.Каква ли е причината?

tarty
30.08.2016, 20:55
Провери добре за майка, това да нямаш пило в момента не означава, че няма такава.

gorgi1
31.08.2016, 09:06
Този ;момент;е период най-малко от 1месец и това не мога да си обясня

мухозол
31.08.2016, 11:03
Не се притеснявайте прди 6,7 години се случи същото . Първите яйца бяха смесени на 5 Септември и до края на месеца началото на другия нещата се управляват .

gorgi1
31.08.2016, 11:54
Днес направих следното:
1.открих майката-обикаляше пъргаво по питата,но около нея нямаше "кърмачки"
2.от силен кошер взех 1пита с разнородно пило
3.поставих я в "проблемния" кошер до питата с майката
Целта ми е ,ако майката е некачествена,ще заложат маточници,купувам оплодена и я сменям

Недялко Атанасов
31.08.2016, 12:22
Днес направих следното:
1.открих майката-обикаляше пъргаво по питата,но около нея нямаше "кърмачки"
2.от силен кошер взех 1пита с разнородно пило
3.поставих я в "проблемния" кошер до питата с майката
Целта ми е ,ако майката е некачествена,ще заложат маточници,купувам оплодена и я сменямИ к"ва стана тя,сам се питаш сам си отговаряш.

solaris60
31.08.2016, 13:40
Днес направих следното:
1.открих майката-обикаляше пъргаво по питата,но около нея нямаше "кърмачки"
2.от силен кошер взех 1пита с разнородно пило
3.поставих я в "проблемния" кошер до питата с майката
Целта ми е ,ако майката е некачествена,ще заложат маточници,купувам оплодена и я сменям

Майката се търси по упорито в такива моменти. Ето, че си е била където трябва. Защо все трябва да мислим, че майката нещо не и е наред. Просто я оставете намира за да започне спокойно да работи. Няма нужда постоянно да и се ходи по петите. Все пак е необходимо някакво време докато майката започне да снася. Сега след като си сложил пило изобщо пък не чакай да заложи маточници. Те си мислят, че снася, ако изобщо могат да мислят. По добрият случай беше, ако е без пило.

бат тянко
31.08.2016, 14:07
Демек- Cherchez la merre!

inio33
31.08.2016, 15:02
Днес направих следното:
1.открих майката-обикаляше пъргаво по питата,но около нея нямаше "кърмачки"
2.от силен кошер взех 1пита с разнородно пило
3.поставих я в "проблемния" кошер до питата с майката
Целта ми е ,ако майката е некачествена,ще заложат маточници,купувам оплодена и я сменям

НЕ Е само при теб да не ма пило,няма да решиш проблема с купуване на майка и моите са млади майки и няма пило и при други колеги.

miroslav70
01.09.2016, 11:38
Интересно,и при мен въпреки подбудата голям процент от семействата имат 1,макс 2 рамки пило.На всичкото отгоре е разделено със запълнена рамка с мед точно в средата на кошера.Оставих ги така,като дойде време да махам варостопа може да поразместя.

jordanov
01.09.2016, 14:20
Интересно,и при мен въпреки подбудата голям процент от семействата имат 1,макс 2 рамки пило.На всичкото отгоре е разделено със запълнена рамка с мед точно в средата на кошера.Оставих ги така,като дойде време да махам варостопа може да поразместя.

Магазините смъкнати ли са? Кога? Има ли празни пити в кошера и къде са те?
Вероятно имаш паша или сиропът/захарта/ е повече отколкото трябва.

miroslav70
01.09.2016, 14:36
С лр съм.семействата са на горен корпус.Има място да снася, преди няколко дни вадих мед аварйно,да освободя пити,а за паша не знам,но от 10 пчели,8 мъкнат бял прашец захарта е 200мл сироп 1:1 през ден,мисля че не е никак много.

Валентин.
01.09.2016, 15:18
Интересно,и при мен въпреки подбудата голям процент от семействата имат 1,макс 2 рамки пило.На всичкото отгоре е разделено със запълнена рамка с мед точно в средата на кошера.Оставих ги така,като дойде време да махам варостопа може да поразместя.
Според мен не размествай питите, и аз имах центрирана пита с прашец а сега прашеца го няма. Май трупат в средата и хранят питите дето са отстрани. А пък и там в средата ще бъде последното пило за тази година и първото за следващата. А за осеменяването- и аз имам тамазлъци дето седят на 2 пити пило в момента ( и догодина мисля да ги ликвидирам) а имам и такива с 4-5 пити пило (при положение, че не ги барам, нито едните ните другите). Жълтите майки имат повече пило. Също и наследниците на жълтите майки. Но пък от друга страна тия майки дето сега са на 2 пити пило, и пролетта едва-едва иззимяват,на 24 май имат 9 пити пило в ДБ 10 АМА ОТ ЛЕТВА ДО ЛЕТВА. Ама за ранна паша НЕ СТАВАТ. Виж за по-късните паши направо пчелите ПРЕЛИВАТ отстрани на кошера.
П.П. На едната внучка от тоя тамазлък (дето есен зазимява на 2 пити пило) тази година ми писна да я търпя и придадох майка от друг тамазлък. За 1 седмица нареди 3 пити с пило без пропуск.

zapstojan
01.09.2016, 18:11
Интересно,и при мен въпреки подбудата голям процент от семействата имат 1,макс 2 рамки пило.На всичкото отгоре е разделено със запълнена рамка с мед точно в средата на кошера.Оставих ги така,като дойде време да махам варостопа може да поразместя.

В рамката с мед, която е по средата, люпено ли е пило?
Колеги бяха писали, че по това време, майките избягват да снасят на новоизградени пити. Аз също го забелязах тази година.

licho76
01.09.2016, 18:52
Те законите са написани само трябва да ги спазвате;)

miroslav70
01.09.2016, 21:37
Люпено е.В последствие под венеца всичко е пълно с не запечатан мед.За това не я извадих,мисля си че с него ще хранят.

delpi
02.09.2016, 08:56
...
Колеги бяха писали, че по това време, майките избягват да снасят на новоизградени пити. Аз също го забелязах тази година.

Това е така, в случай, че майката има избор - новоизградени и стари. Ако няма избор т.е. има само новоизградени си снася в тях без въобще да се замисля.

Камен Крумов
09.09.2016, 18:15
Интересно,и при мен въпреки подбудата голям процент от семействата имат 1,макс 2 рамки пило.На всичкото отгоре е разделено със запълнена рамка с мед точно в средата на кошера.Оставих ги така,като дойде време да махам варостопа може да поразместя.

Потвърждавам същата картина при около 70% от семействата, при останалите 3-5 пити с пило. Наблюдението е от вчера.

inio33
09.09.2016, 18:44
С две думи тази година не е била такава лоша ,и за мед и за пило и много са намалели пчелите и рамките които са с зряло пило не ма кой да са грижи.

Валентин.
09.09.2016, 19:13
Потвърждавам същата картина при около 70% от семействата, при останалите 3-5 пити с пило. Наблюдението е от вчера.
Тея дето сега имат 3 и повече пити пило имат “жълта“ кръв.

miroslav70
09.09.2016, 19:15
Камен,далеч съм от това да давам съвети,мнооого съм начинаещ,само ще споделя продължението.При теста силните семейства нямаха акар,но при средни и слаби,разбирай всички с ненормално малко пило-от 8 до13 %.Явно нещо не се разбрахме с варостопа.Веднага напръсках всички с ментово масло,широколистните плевели под дъната на някои порозовяха.

meho
09.09.2016, 19:49
Мирослав, би ли обяснил по подробно за третирането с ментово масло?

miroslav70
09.09.2016, 20:03
Увжаван наш съфорумец от години третира само с това и казва че няма проблем с акара.Рецептата я аням от него..На литър вода-20 капки ментово масло.Може да се пръска при всяко отваряне на кошера.Пулвенизира се върху рамките,като колкото повече пчели има отгоре им,по добре.Пръска се, до като започнат да се виждат капчици по пчелите.Дават го напълно беавредно,а дали е така...

freddie46
03.12.2016, 22:05
За мен старите пити на повече от 2-3години не са добри за снасяне на пило в тях.Килийките се стесняват и пчелитеставатпо дребни.
Старая се да ги сменям навреме като за целта си ги маркирам според годините.

Гогол
03.12.2016, 23:51
За мен старите пити на повече от 2-3години не са добри за снасяне на пило в тях.Килийките се стесняват и пчелитеставатпо дребни.
Старая се да ги сменям навреме като за целта си ги маркирам според годините.
Може би неправилно се изразяваш за старите пити.Аз имам пити на 5–6 години жълти като лимон но........но в тях не е отглеждано пило.Само медец.Килийките се стесняват от отглеждането на пило в тях.

freddie46
04.12.2016, 10:44
Вярно че не се изразих правилно.Става въпрос за питите в които се отглежда пило.Иначе другите които са за мед карат по-повече години.