PDA

Виж пълната версия : ЗА ПЧЕЛИТЕ И ХОРАТА



kando
19.07.2011, 18:36
Е то винаги ще става дума за пари и власт - уе уе па щом е тази госпожа таме :D

Но въпроса е, ще става ли дума и за реално действуваща и работеща забрана за употребата на пестициди - защото реално погледнато и сега има забрана за това, има си закон и всичко, ама баровеца ти казва, ако искаш ме съди, защо си позволява това няма смисъл и да питам, всички сме наясно.


п.п. понякога си мисля, че решението на този проблем ще е до пари и възможности, но уви кой богаташ ти се занимава със пчели, но да се случи един такъв да му отрови някой голем земеделец пчелите и он да си го осъди как си пише по книгите. Е такива 2-3 случая и въпроса ще се реши, ама ..... както казах де ти богаташ-пчелар от България.

ofbees&men
29.08.2011, 11:59
Уважаеми ,пчелари,
Обръщаме се към Вас с покана за участие в кръгла маса на тема „За пчелите и хората”, организирана от Фондация Credo Bonum, която ще се проведе на 8 септември 2011г., четвъртък от 10:00 до 12:00 часа в галерия Credo Bonum на ул. Славянска 2, София.

Фондация Credo Bonum е неправителствена организация, основана през 2006г. от Цветелина Бориславова с цел да реализира проекти и инициативи в сферата на културата, екологията и социалните дейности, които водят до позитивна промяна в обществото и околната среда.

Кръглата маса „За пчелите и хората” е част от едноименната кампания, провеждана от фондация Credo Bonum с подкрепата на Фондация ЕкоОбщност и Фондация "Чарлз Стюарт Мот", с основна цел да запознае обществеността с тревожното явление на изчезване на пчелните семейства и да създаде диалог и консолидация на заинтересованите страни в решаването на проблема, засягащ пряко човешката жизнена среда.

За постигане на тази цел се провеждат серия от дейности, като мащабна комуникационна кампания, прожекция на документални филми по темата, специализирано проучване за степента на изчезване на пчелите в България, посещения на пчелини, засегнати от високи загуби на пчелни семейства и други. Резултатите от специализирано проучване за мащаба на загубите на пчели в България ще бъдат представени на кръглата маса, в която каним за участие представители на ресорните държавни институции, пчелари, ветеринари и други експерти по темата.

Дневният ред на кръглата маса включва прожекция на кратък репортажен филм за специализираното проучване за смъртността на пчелни семейства в България, представяне на изводите от проучването, последвано от изразяване на становище на представители на ресорните министерства, пчеларски обединения и други експерти, както и дискусия по темите и проблемите.

На финала на кръглата маса ще бъде обявено сформирането на работна група от експерти, която да предложи план от мерки за справяне с проблема за високата смъртност сред пчелите, съответно адресирани към пчеларите, държавните институции и към обществеността.

П.П.Подозренията ви са разбираеми в страна като нашата, но надявам се не са пречка да се включите в обсъжданията по темата. Нека фактите говорят - заповядайте !

kando
29.08.2011, 13:00
П.П.Подозренията ви са разбираеми в страна като нашата, но надявам се не са пречка да се включите в обсъжданията по темата. Нека фактите говорят - заповядайте !
Уважаеми, ofbees&men,
Аз не съм нито ветеринар, нито представител на държавна институция, нито на пчеларска организация, нито съм земеделски производител т.е. след като съм Никой аз нямам място на предложената от вас маса най-малкото, защото погледнато от държавно ниво аз съм измамник неспазващ някои от законите на тази държава.

НО - аз съм експерт по пчелите и като такъв Ви заявявам от форумното пространство, че държавата не може дори да иска и да има най-добри намерения да помогне на колегията пчелари относно въпроса с изчезването на пчелите, освен със строго спазване на точно държавните закони и разпоредби относно пръсканията и употребата на най-различни препарати свързани със земеделието.

Ние или хайде да говоря от мое име само, аз нямам никакви други подозрения относно вас и вашата организация, освен че не виждам как аджеба въпросната държавна управа ще бъде накара да си спазва собствената конституция и закони т.е. ако не сте ме разбрали, повтарям предишния си пост, това което може да направи държавата вече е написано, установено и подкрепено с печати, какво ще направите вие, след като няма нужда (или поне аз не виждам) от нови такива?

С най-добри пожелания - обикновен измамник, експерт-пчелар.

Юрий Цветков
09.09.2011, 22:33
Някой присъствал ли е на кръглата маса? Ако има такъв, нека сподели какво се случи.

Димитър Бонев
09.09.2011, 22:57
Присъствах. Случи се това, което и очаквах да се случи Министъра пристигна изгледа презентацията на елипа на кампанията, каза че още утре ще вземе мерки за ограничаване на отравянията и избяга за да не му се задават неудобни въпроси. Остави своите експерти дето нивото им на компетенция гравитира около нулата.Ганчо и доцента Пертов наплюха групата от Кредо Бонум, че не били специалисти.Те били правили цели научни проекти по тези въпроси били доказали чрез генетични изследвания, че българската пчела била с най-добри хигиенни навици и най-устойчива на болестите. Тука сульо и пулльо тръгнали да се занимават с проблемите в пчеларството а то такива просто нямало. И програмите били добри и майките ни най-хубави в цяла Европа. Всичко това го говориха в кулоарите щото било под достойнството им да се занимават с такива глупости. Но като тръгнаха камерите и Ганчо и доцента и Михайлов се надпреварваха кой да застане пред тях.
Иначе в залата имаше нещо като дискусия. В крайна сметка се сформира един екип, от 6 човека(аз също съм в този екип), който да подготви предложения за промени в нормативната база. Фондацията има много силно лоби и има голяма вероятност по-голямата част от тези предложения да минат.
Така че ако някой се сеща за нещо което трябва да се промени моля да сподели, за да може да го включим.

syzi
16.10.2011, 08:14
http://www.youtube.com/watch?v=2spezJCI7hw

ivoborisov78
18.10.2011, 13:47
http://www.youtube.com/watch?v=AOXUYSnO18E&feature=related

ivoborisov78
18.10.2011, 14:00
КАКВО Е ПОЛОЖЕНИЕТО ПРИ ВАС КОЛЕГИ ?

kando
18.10.2011, 15:50
Но защо пускаш информацията в отделни постове ......

Инак нищо ново - пълна тъпотия и невежество, по тези клипове видях само едно унизяване на пчеларите и замазване на проблема.

ivootur
21.10.2011, 08:51
ето новина по темата.на 27 октомри ще се събирата да приемата нова норматива.линк:
http://fermer.bg/news/3260/1/rabotna-grupa-predlaga-normativni-promeni-zaradi-izmiraneto-na-pchelite.html

Танаси
21.10.2011, 09:37
Поздравления за Бонев и останалите от групата, много добра инициатива и дано трудът ви даде резултат.

Димитър Бонев
22.10.2011, 11:02
Дано.

pa4o
22.10.2011, 16:48
Дано. Незнам възможно ли е и удобно ли е проекто- предложенията разработени от групата да бъдат предварително публикувани тук за по- широко обсъждане. Тогава от повече хора и предложения може да се отсее още нещо полезно. Иначе приветствам начинанието. Бонев -поздравления.

Димитър Бонев
22.10.2011, 23:46
Бях поканен от хората работещи по кампанията за да помогна да се разработят препоръки към институциите, пчеларските съюзи, пчеларите и обществеността за да може да се подобри състоянието на пчеларството. Работихме и по направление директни предложения за промяна в нормативната уредба, но на този етап те няма да бъдат внасяни, защото за да бъдат направени каквито и да е било промени, те трябва да минат през широко обсъждане и най-малкото институциите да имат желание да направят тези промени. Когато институциите заявят такова желание веднага ще пуснем предложенията за широко обсъждане. Но това ще е евентуално следствие от проекта "За пчелите и хората", а не част от кампанията.
За това казвам дано институциите все пак ни обърнат внимание.

Цеко Сифоня
23.10.2011, 00:30
Колега Бонев -браво за това което правите за мен сте достоен човек който безкористно се опитва с нещо да помогне- но както ви писах и преди-борите се с вятърни мелници-едва ли от вашите усилия ще има полза парите командват сигурно а проблемите на пчеларите и пчелите са на последно място.Тия филмчета "за пчелите и хората "са много добри но ползата от тех е никаква.Само да подметна-изгледах ги всичките -е каква е ползата от протоколите с въпросите де се писаха на филмите ,къде отидоха?

Вие сте непоправим идеалист.Наверно помните как се разпродаваха кошери по 25 лева в Пловдив зад тк,Марица,аз даже ги закупих и по-евтино -на пазарлък,за какво пчеларство да говорим освен за неговото ликвидиране.

Димитър Бонев
23.10.2011, 15:29
Не съм съвсем съгласен с теб. Вярно е, че нещата са зле. Вярно е, че с всеки ден стават все по-зле, ама хайде да видим защо е така. Всички се примиряваме със статуквото и не се борим да защитим поминъка си. И колкото и да ти се струват безинтересни тези филмчета и тази кампания, тя имаше някакъв ефект поне до сега. В обществото започна да се говори, че пчеларството е в колапс и изчезването на челите ще застраши и нашето съществуване. Все повече хора поглеждат на нас пчеларите със съвсем друго око. А за да се намери решение на проблемите, те трябва по някакъв начин да бъдат адекватно представени и някой трябва да предложи адекватни решения. До сега нямаше кой да го стори. Пчеларските"лидери" си въртяха своите далавери и единственото което ги интересуваше е как да лапнат паричките по фондове и програми. Съдбата на обикновения пчелар не ги интересуваше даже напротив, тяхната цел беше колкото се може кожи да смъкнат и от неговия гръб. В МЗХ повечето "експерти" познават само тази страна на монетата, която им представят същите тези лидери и затова някои зам Министри твърдят, че ние пчеларите сме големи бизнесмени, въртим бизнес, гледаме пчели и на всичкото отгоре и мед вадиме. Истината е че ние сами сме си виновни за хала на който се намираме и ако продължаваме да говорим, че това няма да стане, онова няма да стане, то наистина няма да стане, защото няма кой да го направи и ако ние самите не си помогнем, няма кой друг да го стори. Та вместо да бъдем черногледи по-добрия вариант е да използваме всяка една възможност, та колкото и малка да е тя. Не се знае от кой храст ще изскочи заяка. Може и от този да е. Все пак фондацията има сериозни протекции и може да съгради това, дето "пчеларските съюзи" рушиха цели 20 години.

Evgeni Petkov
23.10.2011, 18:12
Бонев, напълно съм съгласен с теб! Дори на твоето твърдение- "В МЗХ повечето "експерти" познават само тази страна на монетата, която им представят същите тези лидери и затова някои зам Министри твърдят, че ние пчеларите сме големи бизнесмени, въртим бизнес, гледаме пчели и на всичкото отгоре и мед вадиме." е много истинно, но се попитай -дали това сегашно положение не ги устройва? И защо? Пожеже знаеш отговора- пожелавам ти успеx в борбата- както образно го е написал Цецо/ за съжаление/- с вятърни мелници! Защото проекта на фондацията ще свърши, но пък друг проект/ на друга "фондация със сериозни протекции"/ ще докаже, че пчелите не само, че не изчезват, а са се и приспособили да живеят по небостъргачи и хотели и няма нужда и от пчелари и т.н. и т. н. Успех!

Димитър Бонев
23.10.2011, 20:47
Много по-лесно за мен е да стана ортак с дявола и да си решавам всички проблеми да се включа в разпределението на баницата, да си издействам превилегийки и т.н. и т.н. С познанствата и контактите които имам това не би било никакъв проблем. Опитвам се да помогна с каквото мога да възтържествува справедливостта, но една птичка пролет не прави. След като всички вие сте доволни от сегашното състояние и колкото повече ограничения, проблеми и пречки ви се създават все по-доволни ставате, явно няма смисъл да се боря за каквото и да било. При положение, че не искате да ви мачкат, чудя се тогава защо си трайкате. Има една максима. "Когато човек иска да направи нещо търси начин. Когато не иска, търси причина" Аз съм от тези дето търсят начина, от тези дето искат да печелят с честен труд и да са доволни от постигнатото. Бъдете и вие такива, Събудете се и тогава заедно можем да постигнем това, което искаме. Иначе ще се повтори ефекта от създаването на СБП. Много зор за нищо. А можеше много да се постигне.

Танаси
24.10.2011, 10:31
Бонев какво предлагаш в тази насока, много са хората на които неим пука но има и такива които имат самосъзнание и позитивно мислене.

Димитър Бонев
24.10.2011, 11:40
Какво трябва да се направи? За да се направи каквото и да било, то най-напред трябва да има легитимен орган който да настоява за промяната. Такъв легитимен орган може да бъде само национално призната организация. Преди две години се опитахме да направим такава и можеше да успеем, но не срещнахме подкрепа. Именно поради липсата на такава Михайлов, твоят съградски Янков, шуменката Челебиева, и няколко партийни секретари от Плевен, Банкя и близките до София градове приватизираха организацията, къде с фалшификации, къде с купени гласове. Михайлов е послушник и изпълнява безотказно заръките и на Ганчо и на Стефанов и се интересува единствено как да клъвне някоя пара. Мога да предоставя протокол от заседание, на което се вижда как се прави опит да се приватизира труда на други хора(става дума за 16 000 лв)
Та в момента можем да се надяваме на помощта на такива фактори както е в случая с фондация "КРЕДО БОНУМ". Другия вариант е да си върнем организацията. Това ще е дълъг и труден процес и много вероятно да е безрезултатен, защото подкрепата пак няма да я има и пак ще се получи същия ефект. Да създаваме нова организация няма смисъл. Сещате се, че колкото повече роеве излизат от едно семейство, толкова по слабо става то.

kando
24.10.2011, 11:51
Или накратко - нищо не можем да направим или поне да ти съдействаме?

п.п. проклета работа ......

ivootur
24.10.2011, 12:26
Предполагам че управляващите съюза имат мандат,кога изтича?Най–лесния вариант е да се смени ръководството.Само че за това се иска силна организация.Въобще не съм запознат с това,политиката ми куца много!

Димитър Бонев
24.10.2011, 21:21
Да управляващите имат мандат, който все някога ще изтече. въпросът е какво ще остане до тогава от тази организация. Преди половин година организацията беше достигнала повече от 1000 души членове. Но след събитията около годишното общо събрание и фалшификациите купуването на гласове на участници в общото събрание, нещата тръгнаха назад. Пловдивското дружество "Акация", което може би със своите 120 членове е най-голямото пчеларско дружество в страната, реши да замрази своето членство в СБП. Длъжен съм да припомня, че именно Акация беше инициатор за създаването на това сдружение и че всеки би трябвало да се замисли защо създателите напуснаха организацията. Много дружества или замразиха членството си, а някои просто прекратиха членството си и се върнаха там от където уж бяха напуснали. Става дума за дружеството в Плевен. Остава загадка дали са били разочаровани или са изпълнявали поръчение.
Тезата, че нищо не можем да направим няма да свърши работа. Няма нищо по-лошо от примирението. Изход има. Проблема е, че въобще нямаше да водим този разговор ако бяхме си свършили работата както трябва още преди година. Сега ще отнеме много повече време и усилия, отколкото тогава.
Като начало кампанията "За пчелите и хората " дойде във време, когато нещата тръгнаха много зле. Проблемите с нарастващата зимнопролетна смъртност на пчелините в много райони в страната, проблемите с нарастващата безотговорност и наглост на арендаторите и избиването на десетки хиляди семейства по време на цъфтежа на рапицата и пълното нехайство на институциите и пълната неадекватност от страна на "националните " организации, проблемите с регистрацията на пчелните семейства и заформилото се пропадане на профилактичните прегледи дори за регистрираните пчелини, нарастващите проблеми с реализацията на продукцията, ограниченията наглостта и безотговорността на институциите и т.н и т.н.
Хората участващи тази кампания направиха това, което трябваше да сторят пчеларските съюзи и държавните институции. Въпреки, че поради различни причини най вече ограничените ресурси, направиха само една представителна извадка то тя в общи линии достатъчно добре описва състоянието на сектора и причините за това тежко състояние. Пчеларските съюзи и особено повечето от техните лидери се отнесоха с насмешка на това начинание, а други си показаха простотията. Става дума за господата Г. Ганев И доц. Петров, чието поведение беше толкова грозно и надменно, че погнуси голяма част от присъстващите.
Най-лошото е че точно същите двама люде са тези, които направиха най-големите поражения сектора през последните години. Те монополизираха дейността "производство на пчели и майки" държат генбанката и захранват майкопроизводството с "качествен" материал. С последните изменения на наредба 47 си осигуриха и пълен контрол на собствената си дейност т.е. те произвеждат, те контролират. Те са недосегаеми. На тях дължим и цените от 120лв за отводка и 16лв за майка. На тях дължим и недоносчето наречено наредба 26.
сега чрез фондация "Кредо Бонум" има някакъв шанс институциите да ни чуят. Друг е въпроса доколко ще го направят, защото повечето от хората в МЗХ, които отговарят а сектор Пчеларство също са зависими от същите хора. Надеждата е в това, че фондацията има силно лоби и се надявам да постигне целите на кампанията.Ние сме само посредниците между фондацията и редовите пчелари. Кампанията "За пчелите и хората" е именно за нас обикновените пчелари.

Светозар Каменов
01.11.2011, 16:45
donboneti, не разбирам много от проблемите ама така като чета какво си писал си мисля, че няма да е толкова трудно да се "подмени" ръководството. При условие, че има толкова пчеларски организации са се отдръпнали значи, че не са доволни от статуквото в момента. Това може да се използва и да се направи ако трябва и нов съюз, въпреки, че не си съгласен с това. Това няма да е роене, а правене на нов съюз, който да милее за правата на обикновения пчелар и да се занимава с неговите проблеми. Знам, че звучи лаишки и не съм запознат със същината ама то точно такива хора като теб биха били в състояние да обяснят какво е точно положението и какво може да се направи. Тази година имах проблеми с поръчаните от мен отводки и доста неща научих покрай проблемите си. Наистина е една мафия, която се възползва от такива програми като пчеларската и трупат пари, като същевременно те убеждават, че едва ли не са на загуба. Това отводка по 110 лв. някак си не ми се струва реално.
Така, че е най-добре, естествено ако имаш желание, да обясниш как стоят нещата с подробности, кой за какво, как и колко се облагодетелства, кой не му пука дали има пчели или не и всеки да си направи преценката ще дава ли кредит на доверие на тия хора или ще се тръгне към едно ново обединение.

Димитър Бонев
14.11.2011, 14:58
Бях написал една статия относно кой кой е в СБП и как се правят далавери в съюза точно по предложение на въпросната г-жа, която за сведение разбира от пчеларство по-малко от колкото аз от космонавтика. Простотиите, дето ги пише за промяна в наредбата Михайлов ги е скрил в бюрото, щото и него го е срам да ги прати в МЗХ.
Бях решил тази статия да не я пускам за да за запазя добрия тон, но след това, което виждам задръжките ми падат.
ПП. От къде го измъкна това писмо. Не съм го виждал.

Димитър Бонев
14.11.2011, 21:49
Бях набрал много, но реших да не се занимавам повече с простащината. Ама сега ме амбицираха и ще довърша това което бях си наумил.

Димитър Бонев
03.01.2012, 22:00
Г-жа Челебиева пак се прояви. Е не и останах длъжник.Пак в същия сайт пак в същата тема.

estabien6
04.01.2012, 19:30
Браво,мисля ,че е време да ни обедините-нас хората от форумите в ножо обединение .Надявам се.Ако сме по единни и с прекупвачите бихме се разбрали.добре,че са форумите drinks;

Юрий Цветков
04.01.2012, 21:06
Г-жа Челебиева пак се прояви. Е не и останах длъжник.Пак в същия сайт пак в същата тема.Понеже само можем да предполагаме за сайта и тамата, няма проблем да копираш съдържанието и тук или дай линк, за да видим за какво става въпрос.

Димитър Бонев
04.01.2012, 21:54
http://www.pchelarstvo.com/trigodishna_programa/comment-page-1/#comment-6740

Юрий Цветков
04.01.2012, 22:24
След прочетеното, само мога да кажа: Евала, че съм столичанин :D :D :D , явно на нас всичко ни се полага по право . judge;

А кога почна 2012, че и кога вече свърши, та госпожа Челебиева пресметна процента на присъстващи и отсъстващи. cool; Явно е много напред с "материала".

Димитър Бонев
05.01.2012, 00:19
Тя винаги е напред с популизма. Ама няма какво да коментирам. Аз съм тоталитарист щом не мисля като тях.

gojyto_
05.01.2012, 11:04
Хахаха как нарежда Naso ,че не бил направил нищо за обикновения пчелар.Да ме покани мен на шуменското си събрание и да я питам аз кво е направила за обикновения пчелар.