PDA

Виж пълната версия : Майка сприра да снася



imitev
20.08.2016, 22:22
Здравейте ,

Тази година и аз реших да започна да пчеларствам. Имам 3 кошера ДБ 10 рамкови. Всичко вървеше добре докато преди седмица установих, че в единия кошер нямам яйца и прясно пило, имаше само малко зряло запечатано пило на една пита. Разгледах се веднага за майката и я намерих обикаля си нормално видимо и няма нищо. Има си изградени основи със празни килийки 2-3 пити но и там няма помен от яйца и пило. Реших да прехвърля една пита от другия кошер който е по силен. Размених една празна пита с една пълна с яйца ,прясно пило и запечатано пило, за да проверя дали пчелите ще заложат маточници за самосмяна. На 5-ия ден отворих да проверя за изградени маточници но нямаше пчелите си отглеждат пилото което им оставих от другия кошер и съответно все още няма снесени яйца от майката... Подхранвам със захарен сироп и един немски сироп апифонда поне от преди 3 седмици като на седмица на кошер се пада по 800г. сироп. Моля дайте съвет какво да правя да сменям ли майката ако намеря от някъде оплодена или да изчакам още малко да не би майката да започне да снася отново??
Майката е тазгодишната придадена на отводката.

georgi1505
21.08.2016, 06:01
Убий майката и тогава сложи прясно пило.

imitev
21.08.2016, 07:29
Мисълта ми е ако я премахна и придам сега прясно пило и яйца новата майка ще се излюпи началото на септември, ще има ли време да се уплоди майката и да снесе достатъчно пило за да зимуват нормално.

rosty_sz
21.08.2016, 07:31
Убий майката и тогава предай нова оплодена майка. Не се бави защото скоро няма да има от къде да купиш. Предаването също има тънкости, прочети. Ако тръгнеш сега към самосмяна или производство на нова майка от личинка то шанса да се появи тя и да започне да сняся е след близо месец, а вече е време да се излюпват зимни пчели. Ще останеш с малко такива и няма да изкарат зимата. Във форума има раздел за въпроси от млади пчелари, ползвай него за да задаваш въпроси и не отваряй нова тема за всяко нещо за което искаш да попиташ.

imitev
21.08.2016, 07:43
Това мисля да направя ще закупя нова майка и ще я придам. Така или иначе като всеки новобранец ми се наложи да правя тази процедура в началото когато взех отводките защото бях не внимателен. След като пристигне новата майка оставям я на тъмно с клетката да пренощува, на сутринта премахвам майката която не снася от кошера и вечерта придавам клетката с новата майка като премахвам пластмасовите предпазители на клетката и я поставям в средата на гнездото с отворите към прелката. Нали така?

Mateev
21.08.2016, 08:43
..... и я поставям в средата на гнездото с отворите към прелката. Нали така?

Това пък откъде го измисли (с отворите към прелката)? Чувам го за първи път.

Клетката на майката трябва да виси в центъра на гнездото на канап, завързан за специално направеното за целта ушенце. Може и с клечка за зъби през ушенцето. Важното е клетката да виси С ОТВОРИТЕ НАДОЛУ (става въпрос за отворите, които са се получили при отчупването на двете капачета на хранителния отсек). Прелката тука няма нищо общо.

Ангел Йосифов
21.08.2016, 09:40
Има стотици постинги на които бих натиснал бутон "и така става".Вертикалното положение на клетката може да важи за придаване на маточници,но за придаване на майки......

Георги Куров
21.08.2016, 11:53
Може да има задръстено яйце в яйцепровода. Това се получава при млади майки, хваща се майката внимателно и се притиска задната част, ако има задръсено яйце ще го видите как излиза.

Mateev
21.08.2016, 12:27
Може да има задръстено яйце в яйцепровода. Това се получава при млади майки, хваща се майката внимателно и се притиска задната част, ако има задръсено яйце ще го видите как излиза.

Преставям си как някой великан "внимателно" ме притиска, ако имам запек. Дали това наистина ще ми помогне, или ще ми натроши костите? :tres:

Иначе да - чувал съм че има начин посредством масаж да се отпуши запушена майка, но много бих се радвал, ако някой напише нещо по-подробно по въпроса. Ако пусне и линк към някой клип - безкрайно ще съм благодарен. :)

imitev
21.08.2016, 12:41
Наистина като се загледах при вчерашния преглед в задната част на майката има бяло връхче на дупето. Незнам дали е яйце но на такова ми прилича...

imitev
21.08.2016, 12:48
Това пък откъде го измисли (с отворите към прелката)? Чувам го за първи път.

Клетката на майката трябва да виси в центъра на гнездото на канап, завързан за специално направеното за целта ушенце. Може и с клечка за зъби през ушенцето. Важното е клетката да виси С ОТВОРИТЕ НАДОЛУ (става въпрос за отворите, които са се получили при отчупването на двете капачета на хранителния отсек). Прелката тука няма нищо общо.

Не претендирам че съм го направил правилно. Два пъти ми се наложи да придам майка веднъж когато загубих майката на едната отводка и втори път готато си направих трета сборна отводка миналия месец от двата кошера. И двата пъти поставих клетката в средата на гнездото хоризонтално между двете пити. И двата пъти приеха майките успешно.

rumenggr
21.08.2016, 12:50
Здравейте ,

Тази година и аз реших да започна.. .
Колега не губи време. Подсигури майка. Махни старата с две пити, ако ти се правят експерименти и след три часа придай новата. Нямаш време. Миналата година, точно по това време бях в твоето положение. Майката снасяше, а пчелите изхвърляха яйцата. 2015та есента беше топла и се оправих, но това си е късмет. Тогава излезе нова майка, но не се завърна от брачен полет. Ако нячаш ресурси, остави експериментите за следващия сезон. Най важно е да се подготвят добре за зимата семействата. Пиши в профила от кой район си. Може да ти помогне някой. При мен, след седмица може една работеща майка да остане излишна. Успех.

Ангел Йосифов
21.08.2016, 15:03
Здравейте ,

Тази година и аз реших да започна да пчеларствам. Имам 3 кошера ДБ 10 рамкови. Всичко вървеше добре докато преди седмица установих, че в единия кошер нямам яйца и прясно пило, имаше само малко зряло запечатано пило на една пита. Разгледах се веднага за майката и я намерих обикаля си нормално видимо и няма нищо. Има си изградени основи със празни килийки 2-3 пити но и там няма помен от яйца и пило. Реших да прехвърля една пита от другия кошер който е по силен. Размених една празна пита с една пълна с яйца ,прясно пило и запечатано пило, за да проверя дали пчелите ще заложат маточници за самосмяна. На 5-ия ден отворих да проверя за изградени маточници но нямаше пчелите си отглеждат пилото което им оставих от другия кошер и съответно все още няма снесени яйца от майката... Подхранвам със захарен сироп и един немски сироп апифонда поне от преди 3 седмици като на седмица на кошер се пада по 800г. сироп. Моля дайте съвет какво да правя да сменям ли майката ако намеря от някъде оплодена или да изчакам още малко да не би майката да започне да снася отново??
Майката е тазгодишната придадена на отводката.


Като начало спри да подхранваш проблемното семейство защото подхранването стимулира отделянето на млечице,а няма на кого(открито пило) да го дадът......Старата майка маркирана ли е и ако да с какъв цвят?Ако не е маркирана,сигурен ли си,че майката не е току що оплодена.......Моят съвет е да изчакаш още 3-4 дена и ако няма яйца тогава си купи оплодена майка и подменяй.

boris
21.08.2016, 15:27
Колега, щом си от Хасково пиши ми на лични ще се опитам да ти помогна (разбира се ако искаш ).

imitev
21.08.2016, 21:09
Много благодаря за съветите ще придавам нова майка. Семейството осиротя тая вечер убих я по невнимание. Само да вмъкна наблюдението ми. Тази вечер отворих отново кошера хванах майката и я поставих в спринцовка за маркиране. Притиснах я леко колкото да се обездвижи, при натиска от задната част майката испусна капка течност с едно яйце явно наистина е била запушена. Освободих я от натиска и след това си беше добре но когато я взех да я пусна в кошера по невнимание притиснах спринцовката и я убих crying; . Искаше ми се да разбера дали щеше да започне да снася отново но не се получи, сега ще търся майка да придам...

Георги Куров
21.08.2016, 21:29
Трябваше да го заснемеш и да го пуснеш видеото. Аз с голи ръце съм ги отпушвал, не помагат приспособленията. Ако е било запушено яйце до 24-48 часа пронася майката.

Remi
22.08.2016, 07:36
[QUOTE=Mateev;104674]Преставям си как някой великан "внимателно" ме притиска, ако имам запек. Дали това наистина ще ми помогне, или ще ми натроши костите? :tres:

Не се притеснявай ще свършиш работата преди да те стисне:bigsmile:

evgeni.filimonov
23.08.2016, 21:09
А възможно ли е тъмните пити в гнездото да са задръстени от сироп и апифонда, и така майката да няма място където да снася. Имало новоизградени пити с празни килийки, но майките по това време избягват да ги осеменяват, това е доказано. Най лесно е да се убие майката. Аз бих оставил нещата така. Ако толкова се притеснява относно отслабване на семейството, по-добре е да подаде още една рамка с пило от друго семейство, за да има повече зимни пчели. Макар че тези пчели, които са в момента, ако не отглеждат пило, то те биха доживели до пролетта. Отглеждането на пило най-много амортизира пчелите.
Относно подхранването, сега е време за захарен сироп, за да има какво да преработват и така да им се стимулират жлезите, които отделят млечице. Апифондата е готов продукт и него го пренасят, не го преработват, този сироп е за допълване на запасите , а не за стимулиране. И все пак най-важното нещо за късното отглеждане на пило е приноса на прашец, ако го няма, няма и пило.

imitev
23.08.2016, 21:36
Да предвидих и това за тъмните пити наистина в кошера имам 4 стари пити от които една свободна за осеменяване, прашец има доста така или иначе днес придадох нова майка след 6-7 дена ще направя оглед да видим дали са я приели. Сега подхранвам с меден сироп разреден 1:1.... Наистина забелязах че и майката на отводката която направих миналия месец снася само на една тъмна пита като си я подържа от двете страни добре осеменена а новите изградени основи не ги е барнала седят си 2-3 добре изградени основи в които са вкарали малко нектар за венец и това е... Повечето пчели в момента са се насочили по крайните пити от двете страни на кошера в средата на гнездото е подчти празно. Само в третия кошер майката работи като за световно когато и отнех 1 пита с прясно пило и яйца за 2-3 дни беше набрала скорост и си я въстанови държи пило на 3 пити и не избира тъмни и светли... От догодина смятам да отделя от всеки кошер по една отводка която ще си направи майка и ще мога да си я ползвам като запасна и ще мога по всяко да подсилят дадено семейство ако отслабне. Пък на есен ще решим дали ще разширяваме или ще подменя майка...

Валентин.
24.08.2016, 12:28
Относно подхранването, сега е време за захарен сироп, за да има какво да преработват и така да им се стимулират жлезите, които отделят млечице. Апифондата е готов продукт и него го пренасят, не го преработват, този сироп е за допълване на запасите , а не за стимулиране. И все пак най-важното нещо за късното отглеждане на пило е приноса на прашец, ако го няма, няма и пило.
Това доказано ли е, че готовия продукт не го преработват? Аз сега ми останаха 2 тенекии мед до половината някъде и им го върнах на 2-3 пъти на сиропче. Дали са преработили готовия мед, дали са го изяли, или са го складирали?
П.П. Иначе носят отнякъде, минимално. Щото имат отворен мед, а не вярвам да е от тия 3 сиропчета дето съм им дал.

tarty
24.08.2016, 16:09
При мен от 10 кошера, 6 имат по малко запечатано и никакво прясно, 3 имат по 1 рамка наполовина запечатано и 1 наполовина прясно и 1 бр с 4 рамки пило, но само тя е имала суха захар в хранилката, намерих я почти празна. Майките на всичките ги видях, разхождат се спокойно по питите и за никаде не бързат.

Георги 1974
24.08.2016, 16:32
По това време може и да се храни и с питки подбудително (има значение какво има в питките) по лесно е и по евтино но и зависи какво има в плодника.

tarty
24.08.2016, 16:36
Какво има плодниците ли? По 5-7 рамки с мед и сега се чудя пак да почвам да вадя или да ги оставям така, че и време нямам да се занимавам с тях в момента.

Георги 1974
24.08.2016, 16:51
Янчо щом нямаш време да се занимаваш що ще им вадиш меда усигори място за снасяне и подбуди майката да снася (ако няма пило) може по няколко начина дори и със медът които си имат може и със захар
А може да извадиш медът 5-7 рамки са си още една стотачка и ако има много стари пчели в плодника ще им намериш работа
ама вече не смея да говоря за захар че ще мине Мухозолчо и ще ми лепне спам и после ще ми изтрият поста (та само залудо съм го писал).

Георги 1974
24.08.2016, 17:00
Какво има плодниците ли? По 5-7 рамки с мед и сега се чудя пак да почвам да вадя или да ги оставям така, че и време нямам да се занимавам с тях в момента.
Ако сега им дадеш питка вместо сироп как ще реагират пчелите

tarty
24.08.2016, 17:02
Ако сега им дадеш питка вместо сироп как ще реагират пчелите
Ако им сложа питки, ще започнат да обръщат меда в пило, тава съм го играл и друг път :-):-):-):-).

Георги 1974
24.08.2016, 18:10
При мен от 10 кошера, 6 имат по малко запечатано и никакво прясно,

Накара ме да се замисля защо майките не снасят (те въобще спират ли да снасят).

tarty
24.08.2016, 18:14
Накара ме да се замисля защо майките не снасят (те въобще спират ли да снасят).
Почти всяка година спират да снасят по това време, дават им почивка, но това зависи и от работата на пчеларя. От Септември месец се започва пак, имам майки изчакващи и последното запечатано пило да се излюпи, преди да започнат да снасят пак. А как ли действа това на акара?

Георги 1974
24.08.2016, 18:16
ОК ползва ли на скоро

tarty
24.08.2016, 18:20
ОК ползва ли на скоро
Не съм ползвал и няма да ползвам до ноември. От 10 кошера само на една пчела видях акар, при положение, че нямаха никакво пило. Ще ги оставя така, защо да ги тровя, щом не е необходимо.

Георги 1974
24.08.2016, 18:21
Почти всяка година спират да снасят по това време, дават им почивка

На майката ли дават почивка или на себе си и да ли найстина майката спира да снася.

п.п.Умувам не се заяждам

tarty
24.08.2016, 18:23
На майката ли дават почивка или на себе си.
Не знам, може и на мен да дават почивка :-):-):-). Не съм толкова начетен, а и не ме интересува.

Георги 1974
24.08.2016, 19:54
Цитат на г-н Лонин
Пчелното семейство като цялостен биологичен организъм има свои закономерности за растеж, развитие и размножение не проявяващи се при изучаването на отделните индивиди на семейството. Пчелното семейство е цялостен топлокръвен биологически организъм и живота му се управлява от обединения мозък, образуван от пчелите на семейството в резултат на постоянните контакти на един с друг индивид. Мозъка на пчелите възприема постъпващата информация от пчелното гнездо и извън него, преработва я в нервните центрове и адекватно реагира с комплекс от сложни реакции в измененията на околната среда.

Ангел Йосифов каза преди 2 седмици че по това време на година отглеждане на пило затруднява пчелите като през зимата.
заради температурата.

Та въпроса е ако пчелите регулират майката да не снася (или изяждат или изхвърлят яйцата като през зимата) то трябва ли ние да стимулираме майката да снася.

kando
24.08.2016, 20:13
Та въпроса е ако пчелите регулират майката да не снася (или изяждат или изхвърлят яйцата като през зимата) то трябва ли ние да стимулираме майката да снася.
В този случай може, не е проблем, ала пак няма да снася. (:

Ангел Йосифов
24.08.2016, 20:54
Ангел Йосифов каза преди 2 седмици че по това време на година отглеждане на пило затруднява пчелите като през зимата.
заради температурата.

Гошка тук имах в предвид не календара,а високата дневна температура и трудността пчелите да поддържат оптимална температура и влажност в целия плодник...Затова пилото беше ограничено на 1-3 рамки не заради пашата,а точно заради жегите..Сега положението с температурата е коренно различно и пилото е два пъти повече от преди месец.

Георги 1974
25.08.2016, 12:48
Сега положението с температурата е коренно различно и пилото е два пъти повече от преди месец.

Абсолютно съгласен това имах в предвид ама ти си по на север и от мен а на Тарти пчелина в югоизточна България и той може би изостава с пилото близо месец от нас но ще продължи по до късно.
И ако сега даде питки то тези питки няма да се вкарат от пчелите като запас за разлика от сиропа а ще е един вид подбуда.
Ама аз умувам дали е удачно да се подбуждат в неговият случай сега а при мен преди няколко седмици в неговият както и в моят случай имаме около 15-20кг. мед в плодника + някаква минимална паша.

delta.e
25.08.2016, 17:05
Спокойно , всичко ще бъде наред .
Момчета не пребързвайте нещата .

Георги 1974
25.08.2016, 17:14
Спокойно , всичко ще бъде наред .
Момчета не пребързвайте нещата .
Не знам дали бъркам темата търсих в архива и не намерих това което търся
та затова есенно подбудително подхранване при каква клинична картина (не намирам по подходяща дума) да бъде започнато понеже календара не върши работа а не съм убеден и в някой класически методи описани в литературата.
Тоест кога трябва да се започне и с какво с класическото на малки дози сироп до 10 септември и после инверт не ми върши работа всяко ходене до пчелина ми е разход та става ли с питки и най важното ако е с сироп в какви дози когато е над 8л. май се блокира майката когато е 1 хранилка на няколко дена не е достатъчно за активизиране на пч. семейство та доза около 4л. на няколко дни (и аз не знам колко) дали е удачна.

бат тянко
25.08.2016, 17:43
Мисля че, в момента по- скоро подхранването със захарен сироп, би следвало да бъде запасително. В този смисъл една хранилка седмично, да речем от 3,5 л за мен е нормално.

Mateev
25.08.2016, 17:57
Храненето е функция на състоянието на пчелното семейство и на оформеното от него пчелно гнездо. В момента (края на Август) пчелното глездо трябва да изглежда като сфера, оформена в центъра на най-горния корпус. Самата сфера трябва да е запълнена с пило, което след раждането му ще остави свободни килийки, в които ще се приютява бъдещото зимното кълбо. Над сферата и встрани от сферата трябва да има медови запаси, под формата на меден венец, дебел поне 3-4 пръста. Питите от двете страни на сферата трябва на 100% да за запълнени със запечатан мед. Това горе-долу е представата на пчелите за зимна подготовка, и те в момента усилено работят по нея.

Пчеларя със своите действия трябва да подпомага тази подготовка, а не да и пречи. Самото хранене на пчелите е част от този процес, но то не трябва да се извършва хаотично и без замисъл, а трябва да е съобразено с нуждите на семейството. Най-доброто хранене през този период е ПОДБУДИТЕЛНОТО ХРАНЕНЕ ЗА ПИЛО, което се прави с малки дози, но редовно. Това правило важи за абсолютно всички семейства, но е трудно реализуемо, защото изисква ежедневно ходене на пчелина.

Ако пчеларя не може всеки ден да ходи на пчелина, може да си позволи даването на по-големи дози сироп, но само ако са изпълнени следните условия:
1. Питите в семейството вече са пренаредени по начина (схемата), описана по-горе (всичкото пило в центъра на горния корпус).
2. Излишните пити с мед вече са иззети от семейството. Излишни са всички пити, които на 100% са запълнени със запечатан мед. Тези пити са за пчеларя, защото от гледна точка на пчелното семейство те представляват преградна дъска. Семейството няма да си позволи да ги използва през зимата, и това ще го обясня по-долу защо е така.
3. В центъра на сферата има много на брой свободни пчелни килийки.
4. Венеца над сферата все още не е достатъчно висок (3-4 пръста).

При това положение подхранването с големи дози сироп е полезно. Ако обаче семейството има достатъчно голям венец или няма достатъчно на брой свободни за снасяне килийки, то тогава обилното хранене ще задръсти майката, и ефекта от това ще е катастрофален. Ще се снесе малко пило, а точно снасяното в момента пило са бъдещите зимните пчели, които ще живеят повече от 6 месеца.

Към днешна дата критерий за силата и качеството на бъдещото зимно семейство не е броя на пчелите (те така или иначе ще умрат в следващиия 1 месец), а количеството на снесеното пило. Към днешна дата пчеларя със зъби и нокти трябва да се бори в гнездото да има колкото се може повече пило. За нормално към днешна дата се счита семейството да има поне 3 пити с пило. Две пити с пило означава слабо семейство през зимата, а 1 пита с пило е направо трагедия (не се знае дали това семейство ще презимува нормално).

Коригиращите действия към днешна дата са следните:
1. Добавяне на пита с пило на слабите семейства от някое по-силно семейство.
2. Размяна на местата на най-силните семейства в пчелина с най-слабите. Налитането на много стари пчели в слабите семейства ще стимулира майката да снася по-много. В общия случай проблемите с малкото снасяне всъщност са проблеми с малко на брой пчели, които да отглеждат новоснесеното пило.
3. Подбудително подхранване за всички семейства.
4. Силово подхранване, но само за семействата без венец или с тънък венец.
5. Освобождаване на място на майката да снася (това за задръстените с мед семейства).

бат тянко
25.08.2016, 18:13
Ами в момента моите имат средно по 7,8 рамки пило. Та не виждам смисъл да ги подбуждам още.

Mateev
25.08.2016, 18:19
Защо питите, запълнени на 100% с мед, се явяват преградна дъска?

Ами защото в повечето случаи в периферията на пчелното семейство медът кристализира и става негоден за употреба от пчелите. Този същия мед трябва да се декристализира, преди да бъде изяден. Това се получава от самосебе си, ако медът се нагрее до 30-35 градуса и се държи така нагрят поне 3-4 денонощия.

Зимното пчелно кълбо е в състояние да поддържа такава температура, и точно тя всъщност декристализира килийките с мед, които се намират по периферията на това кълбо. И тъй като кълбото пълзи много бавно нагоре или настрани, то в неговия обсег непрекъснато попадат нови и нови килийки с кристализирал мед, които обаче се декристализират, преди да бъдат разпечатани за изяждане.

Нека сега да си представим една пчелна пита, запълнена на 100% с мед. Тази пита няма как да бъде обгърната от пчелното кълбо. Няма как в някоя празна килийка да се пъхне някоя пчела, която вибрирайки мускулите си да отдели достатъчно количество топлина, с която да декристализира съседните килийки. С две думи - започването на декристализацията на целите пити с мед е почти невъзможно в зимни условия, и на практика никога не се случва. Такива пити могат да се усвоят чак напролет, когато разрастването на семейството ще доведе до много пчели, и те ще бъдат принудени да обгърнат тази пита и да я затоплят.

Във връзка с всичките тези обяснения може да се разпишат няколко пчеларски правила, или по-точно да се разпише един ДОГОВОР МЕЖДУ ПЧЕЛАРЯ И ПЧЕЛИТЕ. Този договор гласи следното:
Чл. 1. Всички пити в кошера, които са на 100% запечатани с мед, са собственост на пчеларя.
Чл. 2. Всички пити, по които има образуван или образуващ се венец, са собственост на пчелите.
Чл. 3. Пчеларя се задължава при необходимост да пренареди гнездото така, както им е кеф на пчелите (образуване на място за сфера в центъра на най-горния корпус).
Чл. 4. Майката се задължава през Август да напълни тази сфера с пило.
Чл. 5. Младите августовски пчели се задължават да отгледат това пило.
Чл. 6. Старите августовски пчели се задължават да направят дебел венец над това пило.
Чл. 7. Както младите, така и старите августовски пчели се задължават да умрат през Септември.
Чл. 8. Търтеите се задължават да напуснат семейството и да потърсят късмета си през девет планини в десета.
Чл. 9. Пчеларя се задължава да убие акарите в семейството, за да може излюпените от пилото септемврийски пчели да са живи и здрави през следващите 6-7 месеца.
Чл. 10. Ако някоя от страните не си изпълни задълженията по този договор, другите пчелни семейства в пчелина имат правото да разграбят ресурсите на вече умрялото семейство, а молецът има правото да изяде остатъците от пчелните пити. Пчеларя ...... ами пчеларя има правото да реве пред МЗХ и да иска поредния de minimis за уж "лоша" пчеларска година.

Mateev
25.08.2016, 18:37
Ами в момента моите имат средно по 7,8 рамки пило. Та не виждам смисъл да ги подбуждам още.

Ако това наистина е така, спокойно межеш да ги делиш на две. Абе твоите пчели да не би да са объркали Август с Април? :) Както е тръгнало, през Септември ще гониш роеве по дърветата.

tarty
25.08.2016, 18:42
Те неговите пчели спаха цяла пролет и сега работят, само за късен слънчоглед, а мойте правят септември, октомври това което си писал.

бат тянко
25.08.2016, 20:20
Ако и септември, ще пускам роеве в гората? Мисля да спирам с това хоби! По- добре за пъстърви да обикалям.

Ivan Mankov
25.08.2016, 21:31
Ако това наистина е така, спокойно межеш да ги делиш на две. Абе твоите пчели да не би да са объркали Август с Април? :) Както е тръгнало, през Септември ще гониш роеве по дърветата.

Тянка, Матеев те подвежда !!!! Дели на три . Декември, пак на три и до черешите ще влезнеш с N-ти медовици по на три магазина. :bigsmile:

P.S. Важно е Септември да не ги изпуснеш !!!

бат тянко
26.08.2016, 00:03
Бъзикайте се вие, ама аз ще се смея последен като почна износа на пчелояди за Западна Европа!Тогава ще видите Доходност и Цена!

solaris60
26.08.2016, 06:28
Бъзикайте се вие, ама аз ще се смея последен като почна износа на пчелояди за Западна Европа!Тогава ще видите Доходност и Цена!

А какво ще кажеш на Друмев за орлите?:bigsmile:

jdrumev
26.08.2016, 07:44
А какво ще кажеш на Друмев за орлите?:bigsmile:



Тук не мога нищо да направя.Бат Тянко го имам в приятелите.Ако почна да изнасям и аз орли за там може да ни подгонят за конфликт на интереси.:bigsmile:

Ангел Йосифов
26.08.2016, 16:48
Защо питите, запълнени на 100% с мед, се явяват преградна дъска?

По твоята логика,ти трябва да вадиш мед през септември и октомври.Защото крайните пити ще са запечатани.А защо пчелите се обгръщат с мед и восък и запечатват около и над тях,само от долу не?Ако не им трябват тез "преградни дъски" не биха го правили.Наистина в началото на зимата меда в крайните рамки изтива,но какво се случва,когато тръгне пилото към края на февруари-началото на март?Меда в крайните рамки започва постепенно да се нагрява 10-15-20 градуса и това е напълно достатъчно,при възвратни студове да омекоти температурата в периферията на кълбото.Ами ако го нямаше тоз мед от страни..?Освен това,пчелите чувстват наличието на меда в крайните рамки и това им действа успокоително,като същевременно увеличават порциона по веригата....

Mateev
26.08.2016, 17:44
Всичко зависи от плановете на пчеларя - дали ще храни през зимата с питки и дали напролет ще заебе семействата, или ще положи труд да им разпечата неизядения мед.

Та от тука идва и съдбата на крайните пити с мед - сега ли да ги извади пчеларя или напролет. Така или иначе в 90% от случаите се вадят, и точно тази година аз се прекарах да ги вадя не през есента, а през пролетта, за да освободя място на семействата да се разширяват и развиват. И после се чудех как да центрофугирам взахарения мед.

Има си едно правило - едно пчелно семейство изяжда през зимата около 12 kg мед и/или питки. Разброса в тази цифра не е много голям - в най-лошия случай изяжда 13-14 kg, а в най-добрия - 9-10 kg. Всяко едно друго количество зимни запаси извън този диапазон е меко казано НЕРАЗУМНО.

agro
26.08.2016, 17:47
Може да ми се смеете, ама аз сега за първи път вадя мед от моите ройчета. По принуда. Всичко е вече задръстено и новите ми майки от Матеев няма къде да снасят. Смятам да приложа правилото 100 % запечатаните пити да ги опразня и да им ги върна с цел място за снасяне. Дано успея навреме, че още половината кошери не съм разтоварил. От казаното дотук да разбирам, че празните след центрофугата ще ги връщам в средата на гнездото?

jdrumev
26.08.2016, 17:50
Всичко зависи от плановете на пчеларя - дали ще храни през зимата с питки и дали напролет ще заебе семействата, или ще положи труд да им разпечата неизядения мед.

Та от тука идва и съдбата на крайните пити с мед - сега ли да ги извади пчеларя или напролет. Така или иначе в 90% от случаите се вадят, и точно тази година аз се прекарах да ги вадя през пролетта, за да освободя място на семействата да се разширяват и развиват.

Има си едно правило - едно пчелно семейство изяда през зимата около 12 kg мед и/или питки. Разброса в тази цифра не е много голям - в най-лошия случай изяда 13-14 kg, а в най-добрия - 8-9 kg. Всяко едно друго количество зимни запаси извън този диапазон е меко казано НЕРАЗУМНО.



И какво се случи роиха ли се:bigsmile: или нещо друго се случи?

Ангел Йосифов
26.08.2016, 18:31
По принцип стеснявам гнездото(7р-8р),но винаги гледам от двете страни рамките да са пълни и запечатани.Много рядко на пролет се случва да разпечатвам и то стари рамки за да ги извадя от гнездото.По принцип моите пчели в началото на април вече са яхнали крайните рамки.Освен това, независимо от количеството мед през януари давам питка и не се чеша зад врата дали ще им стигне меда или не...

Ангел Йосифов
26.08.2016, 19:46
Ако им сложа питки, ще започнат да обръщат меда в пило, тава съм го играл и друг път :-):-):-):-).

Та нали това е целта-повече пило.Ще обърнат НЕзапечатаният мед в пило и същевремено ще запечатват крайните рамки.Щом няма възможност да се сипва сироп подбудително то питката е решение.Приноса в момента е добър и едва ли питката ще изиграе същественна роля.Но по добре да я има,че има и лоши дни...

michail76
26.08.2016, 20:42
Правилото е;Всяка излишна пита с мед,през зимата е,, буца лед''.

kapanec
26.08.2016, 20:57
Много правила взехте да измисляте напоследък .Явно Ви е малко работата ;) или много глупости четете.

Георги 1974
26.08.2016, 22:01
Благодаря за отговорите
Ще си позволя един въпрос ако медът е в по голямо количество и нямаме достатъчно място
Удачно ли е да сложим един празен магазин с хубаво изградени килийки под плодника.
По този начин да осигурим килийки за майката ама дали по този начин няма да принудим семейството да се износва с късна паша ако я има.

tarty
26.08.2016, 22:04
Та нали това е целта-повече пило.Ще обърнат НЕзапечатаният мед в пило и същевремено ще запечатват крайните рамки.Щом няма възможност да се сипва сироп подбудително то питката е решение.Приноса в момента е добър и едва ли питката ще изиграе същественна роля.Но по добре да я има,че има и лоши дни...
Те си знаят по добре от мен кога да започнат да залагат есенното пило. Ако им сложа питка ще се разбързат и не се знае дали аз ще взема правилното решение. От началото на Септември избухват в пило както април месец, незнам дали това прекъсване на пилото не спомага за да се поизчистят самички от акара. Крайните 5-7 пити в момента са запечатани изцяло, но до началото на октомври може да са останали само 1-2 бр с мед.

solaris60
26.08.2016, 22:04
Благодаря за отговорите
Ще си позволя един въпрос ако медът е в по голямо количество и нямаме достатъчно място
Удачно ли е да сложим един празен магазин с хубаво изградени килийки под плодника.
По този начин да осигурим килийки за майката ама дали по този начин няма да принудим семейството да се износва с късна паша ако я има.

Пчелите от паша не се износват.

Георги 1974
26.08.2016, 22:15
Сега какво направи или ненаправи пчелара оказва влияние какво ще направят или не пчелите напролет

tarty
27.08.2016, 20:15
Георги, след като приспах реших, шурито ти е прав, то си е лудост са оставиш толкова мед :-):-):-):-). Никога досега не бях вадил по това време, но днес от 9 бр изкарах 43 ДБ пити с мед, но веднага ги подхраних и няма да ги спра докато не натрупат запаси.

Георги 1974
27.08.2016, 21:02
Ами технологии всякакви дори да достигнеш техните загуби от 15% то финансово пак ще си напред.
Преди време бях чел статия (говоря по спомени) ако се дава по тяхната технология по 8л. сироп наведнъж на един плодник до отказ то ще е запасително но ако е по 4л. на няколко дни то майката включва на четвърта за това време на годината и снася 900-1000 яйца на ден а ако е по хранилка на ден то снася само макс до 500бр.
Ако нещо се обърка и застуди то Тянката е в предроево бартер винаги е възможен пило за мед.

imitev
27.08.2016, 21:39
Здравейте колеги,
Да се върнем към темата. Както бях писал миналата неделя майката която не снасяше я убих по невнимание въпреки че много внимавах да не я убия. Бях я притиснал в спринцовката за белязване и тя не се движеше седеше по гръб без признаци на живот. Тогава от любопитство реших да я пусна на една рамка в кошера за да вида как ще реагират пчелите. Те веднага я наобиколиха и я завлякоха на питата. Сигурен че майката е мъртва затворих кошера в неделята във вторник се сдобих с нова майка, и привечер я поставих над запечатаните пило. Направи ми впечатление че нямах заложени маточници а имах открито пило въпреки че е по възрастно би трябвало да заложат маточници на него... Огледах за майка преди да сложа клетката с новата майка и като не видях поставих клетката. Днес отварям за да видя дали всичко е минало нормално, нямаше все още яйца а клетката беше празна. Започнах да търся майката, открих я на крайната пита но останах много изненадан като разпознах старата майка, която уж беше мъртва да се разхожда. :confused: Мисълта ми е да чакам ли още седмица за да проверя дали няма да пронесе отново майката при положение че не е снасяла от поне 20 дена или да се уверя че наистина е мъртва и да търся отново нова майка... Ето няколко снимки които успях да направя преди да ми падне батерията на телефона....
7306
7307
7308
7309
7310

Георги Куров
28.08.2016, 12:45
След като си отпушил задръстеното яйце и не е почнала да снася до 48 часа, няма смисъл да я чакаш повече. Жалко за новата майка, пчелите са я убили.

imitev
28.08.2016, 13:20
Да и аз мисля така яд ме е много за новата майка... Ако бях видял че старата е оживяла преди да я сложа с клетката в кошера щях да действам по друг начин но грешката е моя... По принцип до офиса където работя има пчеларски магазин. Утре ще ги питам дали ще могат да ми доставят вторник друга майка, и ако успея да намеря утре вечер ще се простя със старата...:( Кофти ми е но не искам да загубя кошера...

delta.e
08.09.2016, 14:33
Здравейте колеги,
Да се върнем към темата. Както бях писал миналата неделя майката която не снасяше я убих по невнимание въпреки че много внимавах да не я убия. Бях я притиснал в спринцовката за белязване и тя не се движеше седеше по гръб без признаци на живот. Тогава от любопитство реших да я пусна на една рамка в кошера за да вида как ще реагират пчелите. Те веднага я наобиколиха и я завлякоха на питата. Сигурен че майката е мъртва затворих кошера в неделята във вторник се сдобих с нова майка, и привечер я поставих над запечатаните пило. Направи ми впечатление че нямах заложени маточници а имах открито пило въпреки че е по възрастно би трябвало да заложат маточници на него... Огледах за майка преди да сложа клетката с новата майка и като не видях поставих клетката. Днес отварям за да видя дали всичко е минало нормално, нямаше все още яйца а клетката беше празна. Започнах да търся майката, открих я на крайната пита но останах много изненадан като разпознах старата майка, която уж беше мъртва да се разхожда. :confused: Мисълта ми е да чакам ли още седмица за да проверя дали няма да пронесе отново майката при положение че не е снасяла от поне 20 дена или да се уверя че наистина е мъртва и да търся отново нова майка... Ето няколко снимки които успях да направя преди да ми падне батерията на телефона....
7306
7307
7308
7309
7310

Момче , стесни семейството . На тези пити има малко муха .

munteanu
12.09.2016, 14:44
Вчера прегледах състоянието на семействата ми и установих, че в 1 кошер няма грам пило, не видях майката, но не видях да е имало маточници. Майката е миналогодишна и може заради синия цвят да не съм я забелязал или да се е скрила някъде по корпуса. Кошера е много силен и изпълнен с пчели на 80% от питите и има към 20 кила мед... Не ми се стори запушена защото от юг, където се събира кълбото има 2 полупразни пити. В друг пък, като колегата видях майката, която си щъкаше, но също нямаше пило. Какво да ги правя? Един колега ми препоръча да сложа на първия една пита с отворено пило да проверя дали има майка, ако правят маточници... Но и да има... това нормално ли е да няма пило въобще, щото пък имам някои семейства в които майките се скъсват да снасят в момента.

jordanov
12.09.2016, 15:55
Момче , стесни семейството . На тези пити има малко муха .

Кажи му и да си оптимизира зателването. На тебе ти се чува думата.

Nik_m
12.09.2016, 16:43
И как стесняването ще помогне???
Те пчелите ако са малко сами ще стеснят периметъра на работа.
Каквото и да правиш на калпава майка не помага.
Аз никога не стеснявам кошер, ако не върви някой, убивам майката и една инжекция от помощното семейство + майката му и всичко се оправя за дни.

Nik_m
12.09.2016, 16:57
imitev стреми се разстоянията между рамките да са еднакви, това подреждане дразни пчелите.
Аз ги редя на усет (един пръст разстояние).

БоянГ
13.09.2016, 23:05
Здравейте
Имам проблем със една отводка която правих средата на юли със придаване на майка.Направих я на три рамки приеха майката всичко нормално,развиха се до седем рамки като майката си снасяше много добре.И днес ги отварям(не бях ги пипал 20тина дни) две рамки пило като и двете имат колкото длан и половина 50 на 50 търтеево и нормално пило.Майката си е там щъка,пет пити са си покрити с пчела.Посъветвйте ме да обединявам или да ги оставям?И дали ако ги обединя няма шанс да прецакам друга отводка поради това,че е сме средата на септември и не са вече много на кеф пчелите?

Христо Димитров
14.09.2016, 06:01
Сигурен ли си ,че е търтеево пилото?Иначе 2 рамки пило към днешна дата изобщо не е малко пило.До месец майките ще спрат да снасят в повечето семейства ,а вече са почнали да намаляват яйцеснасянето.За мен всичко е нормално,просто не си познал какво е пилото(ако не е запечатано трудно се разпознава).Според мен не бързай да обединяваш ,ако не си сигурен в качествата на майката,още повече,че майките са намалили яйцеснасянето и малкото пило не е индикатор за некачествена майка.
Успех!

БоянГ
14.09.2016, 08:00
Със сигурност не бъркам запечатано търтеево пило и със него същото количество запечатано нормално пило.Има и прясно снесено за него не мога да кажа какво е,но другото е ясно.Иначе другите ми отводки всичките са на по шест седем рамки със по две три запечатано а като отворих тази направо ахнах няма как да сгреша,нови пити разкатани.

Христо Димитров
14.09.2016, 19:36
Ако питите ти са нови ,това също може да е причина да не снася майката ,защото в този период майките обичат да снасят на по-стари и тъмни пити,защото са по-топли.Дори повечето почти изградени пити или новоизградени може да станат като преградна дъска заради нежеланието майката да я осеменява и пчелите да работят по нея.Аз такива пити ги слагам веднага извън гнездото и ги слагам за осеменяване напролет.Колкото до търтеевото пило,не е нормално майката да снася толкова много за този период от годината.Моите снасят само малко работническо пило.

n.kostadinov
14.09.2016, 22:21
Здравейте
Имам проблем със една отводка която правих средата на юли със придаване на майка.Направих я на три рамки приеха майката всичко нормално,развиха се до седем рамки като майката си снасяше много добре.И днес ги отварям(не бях ги пипал 20тина дни) две рамки пило като и двете имат колкото длан и половина 50 на 50 търтеево и нормално пило.Майката си е там щъка,пет пити са си покрити с пчела.Посъветвйте ме да обединявам или да ги оставям?И дали ако ги обединя няма шанс да прецакам друга отводка поради това,че е сме средата на септември и не са вече много на кеф пчелите?

Според мен майката е дефектна, на мен ми се е случвало с мои майки.Пронасят виждам яйца и открито пило и като отворя след 15-20 дни половината пило търтеево.Тази година съм си произвел около 140 майки, от тях две бяха такива.Ако в момента имам твоята ситуация бих разформировал семейството, като го разпределя по по слабите.Другия вариант е убиваш дефектната майка и обединяваш с някой по-слаб.