PDA

Виж пълната версия : РАЗХОДИ - ЦЕНА НА ТРУДА МИ



borislav aleksandrov
18.08.2016, 22:01
Анкетата е анонимна

Remi
19.08.2016, 10:54
За колко пчелни семейства !?

borislav aleksandrov
19.08.2016, 11:24
За колко пчелни семейства !?

кои колкото има... !!!

Remi
19.08.2016, 12:07
кои колкото има... !!!
не е същото за 20 и 220

tsc1
19.08.2016, 12:59
не е същото за 20 и 220
Че не е, не е. Но ако ще си смяташ себестойността на меда и пчеларството не ти е основна професия си смяташ часовата ставка и умножаваш по количеството вложени часове труд.

Remi
19.08.2016, 13:06
Че не е, не е. Но ако ще си смяташ себестойността на меда и пчеларството не ти е основна професия си смяташ часовата ставка и умножаваш по количеството вложени часове труд.
Мислиш ли че всички го разбират така ?

kuline
19.08.2016, 13:11
Мислиш ли че всички го разбират така ?

Само той си го разбира! :bigsmile:

jdrumev
19.08.2016, 13:34
Че не е, не е. Но ако ще си смяташ себестойността на меда и пчеларството не ти е основна професия си смяташ часовата ставка и умножаваш по количеството вложени часове труд.



Много точно написано.

бат тянко
19.08.2016, 14:08
Моя си труд го смятам на 8 лв за час. Този на помощниците ми на 5 лв. Това е минимума! Досега никой не се е оплакал. То не че, има и на кого де?

Remi
19.08.2016, 14:08
Много точно написано.
Но трябваше да се напише

jdrumev
19.08.2016, 14:19
Моя си труд го смятам на 8 лв за час. Този на помощниците ми на 5 лв. Това е минимума! Досега никой не се е оплакал. То не че, има и на кого де?



Колега това добре че си цаниш труда,но колко дена в месеца ги преглеждаш и по колко часа на ден,че като ти гледам разценките може да си гласувал до 500лв

jdrumev
19.08.2016, 14:31
Като чета 1000 лв при тия цени на меда мога само да сваля шапка на колегите какви количества вадят мед.По прости сметки 3 тона браво де да можех и аз такива количества,но сигурно имат над 300 кошера и затова се впечатлявам толкова.

бат тянко
19.08.2016, 15:01
Ти се впечатляваш, защото гледаш чуждата паница! Гледай си твоята, и всичко ще е наред!

Дамян Дамянов
19.08.2016, 15:07
Аз съм пилот на Антонов АН-225 (най-големия транспортен самолет в света), вземам по 5000 лева на час, ако стана пчелар, по 5000 лв/час ли да ги смятам?!?!
Ами ако взема 1 кошер и му отделям по 20 часа на месец, като използвам това семейства с цел да създам система на работа, която ми позволява да изкарам по 1кг повече мед на година ? Каква е себестойността на меда ми тогава?!?!
Вие за ДНА(дълготрайни нематериални активи) чували ли сте?
Докато не си изградите система на работа, вие трупате само ДНА, наречете го знание, ноу-хоу или както си искате... Изкараните 5-10-20-200-2000кг мед, изобщо не трябва да ги смятате.
Вие правите разходи по придобиване на ДНА, а не производствени разходи!!! Натъпчете си го в главата и не го забравяйте!
След като имате вече система на работа, тогава вие продължавате да трупате ДНА, но имате вече производство. Това знание струва много пари, дори повече от всичките ви кошери, центрофуги, матуратори и сгради взети заедно!!!
Програмите дават кошери и отводки, програмите не дават знание!

Remi
19.08.2016, 15:10
Ти се впечатляваш, защото гледаш чуждата паница! Гледай си твоята, и всичко ще е наред!
Винаги е добре да се държи Вуте под око да не се изоглави;)

бат тянко
19.08.2016, 15:23
Дамянич, аз вчера разбрах, че има ДМА? Ти днес казваш, че имало ДНА? Абе вие какво правите с мен бе хора? Че покрай вас изкарах едно висше! Аз досега бях чувал само за ММА. И все нещо става с тия моите системи. Ето например таз годишната отлетя в гората с рояците!

borislav aleksandrov
19.08.2016, 16:03
С уважение и без намерения да влизам в спорове - нямам претенциите че анкета е изключително подробна. Но нужно ли е да и търсите кусури. Ако считате че нещо трябва да се добави ами напишете го нищо че ще е по-дълго от едно изречение или три-четири думи.... А ако не ви допада просто я подминете. Или ако считате че можете по-добре ами направете вие анкета или отворете някаква тема (въпрос)
Всеки без значение дали има 1 или 2000 кошера може да си определи някаква заплата и едва ли ще си я определя на база кошерите на съседа.

Това което прави неприятно впечатление е че все по често при пускането на постове някой веднага се опитва да убеди пусналият поста колко е прост и какво е пропуснал... Да не говорим че явно има и групички по вражда във форума и не се пропуска нито един възможен случай да се разменят реплики, намеци и т.н. А след това се чудите че постовете били изтрити.....

бат тянко
19.08.2016, 16:13
Аааааа Борка, много са си добри анкетите братко! Няма как всички да сме си лицеприятни? А любимо занимание ни е да намираме, дори понякога несъществуващи кусури. Че то да не намираш махна на хората, все едно да не се наричаш българин бе! А тия дето жалеят за постове, да дойдат да почерпя! Наздраве!

tsc1
19.08.2016, 16:43
.....
Това което прави неприятно впечатление е че все по често при пускането на постове някой веднага се опитва да убеди пусналият поста колко е прост и какво е пропуснал... Да не говорим че явно има и групички по вражда във форума и не се пропуска нито един възможен случай да се разменят реплики, намеци и т.н. А след това се чудите че постовете били изтрити.....
Когато в една градина се завъди троскот, стопанина ако не хване на време мотиката, той задушава цялата градина.

kuline
19.08.2016, 20:32
Когато в една градина се завъди троскот, стопанина ако не хване на време мотиката, той задушава цялата градина.

Интересно, какво би последвало навлеците, които се имат за култивирани?

tarty
19.08.2016, 20:38
Вие за ДНА(дълготрайни нематериални активи) чували ли сте?
Докато не си изградите система на работа, вие трупате само ДНА, наречете го знание, ноу-хоу или както си искате... Изкараните 5-10-20-200-2000кг мед, изобщо не трябва да ги смятате.
Вие правите разходи по придобиване на ДНА, а не производствени разходи!!! Натъпчете си го в главата и не го забравяйте!
След като имате вече система на работа, тогава вие продължавате да трупате ДНА, но имате вече производство. Това знание струва много пари, дори повече от всичките ви кошери, центрофуги, матуратори и сгради взети заедно!!!
Програмите дават кошери и отводки, програмите не дават знание!
Дамян, това трябваше да го постнеш в темата за доходите на кошер. Аз съм решил, че 1000 лв на месец ми стигат за едно нормално преживяване. Ако не мога да ги достигна, по добре да работя на хората за тия пари и да не се занимавам с неща, който явно не разбирам.

rosty_sz
19.08.2016, 20:45
Дамян, това трябваше да го постнеш в темата за доходите на кошер. Аз съм решил, че 1000 лв на месец ми стигат за едно нормално преживяване. Ако не мога да ги достигна, по добре да работя на хората за тия пари и да не се занимавам с неща, който явно не разбирам.

Напълно подкрепям това мнение.

Преди малко в новините съобщиха че прага на бедност е достигнал около 270-280 лв. (не чух съвсем точно)тоест на 4 членно семейство са му необходими да съществува (да живее на ръба на мизерията ) 1300 лв. сами си преценявйте за колко си оценяте труда и знанията.

Димитър Бонев
19.08.2016, 21:45
Напълно съм съгласен с Дамян. Пчеларството е високо квалифициран труд( тук не става дума за помощници дето вършат хамалската работа). Създаването на едно стопанство, натрупването на умения,знания, практически опит или както го наричате ДНА, създаването на материална база Или ДМА, отнема време и много инвестиции. Както казва Дамян, познанията са най-голямо капиталовложение. Всеки сам оценява труда си, но според мен часовата ставка всеки трябва да оценява спрямо знанията или иначе казано колко му е висока квалификацията, толкова е по-висока ставката. На практика(като изключим непредвидими външни намеси) по-висока квалифицираните пчелари много по-добре си правят сметките и използвайки познанията и интелекта си донякъде успяват да докарват исканите доходи. За да постига резултат пчеларя не трябва да спира да се усъвършенства. За съжаление това, което наблюдавам напоследък е, че мнозинството пчелари не четат, не проявяват желание да се образоват, само мрънкат, че няма субсидии, че държавата не им помага и т.н. Колкото и да ви е криво, така няма да постигнете търсените резултати. Ако трябва да говорим с цифи то квалифициран пчелар не би трябвало да се задоволи с по-малко от 10лв на час.

jdrumev
19.08.2016, 21:54
Напълно съм съгласен с Дамян. Пчеларството е високо квалифициран труд( тук не става дума за помощници дето вършат хамалската работа). Създаването на едно стопанство, натрупването на умения,знания, практически опит или както го наричате ДНА, създаването на материална база Или ДМА, отнема време и много инвестиции. Както казва Дамян, познанията са най-голямо капиталовложение. Всеки сам оценява труда си, но според мен часовата ставка всеки трябва да оценява спрямо знанията или иначе казано колко му е висока квалификацията, толкова е по-висока ставката. На практика(като изключим непредвидими външни намеси) по-висока квалифицираните пчелари много по-добре си правят сметките и използвайки познанията и интелекта си донякъде успяват да докарват исканите доходи. За да постига резултат пчеларя не трябва да спира да се усъвършенства. За съжаление това, което наблюдавам напоследък е, че мнозинството пчелари не четат, не проявяват желание да се образоват, само мрънкат, че няма субсидии, че държавата не им помага и т.н. Колкото и да ви е криво, така няма да постигнете търсените резултати. Ако трябва да говорим с цифи то квалифициран пчелар не би трябвало да се задоволи с по-малко от 10лв на час.



Зимата пак ли 10 лв да слагаме или 5 лв?Ако сметнем 10лв на час това при мен прави м/у 500/700лв на месец,но това 6 месеца.

Цеко
19.08.2016, 21:56
Ако трябва да говорим с цифи то квалифициран пчелар не би трябвало да се задоволи с по-малко от 10лв на час.

Стига бе, 10 лв на час при 4 лв за кг мед, малко множко ми се вижда.....sweating;

rosty_sz
19.08.2016, 22:11
Мангала с 6-ти клас (образован е :bigsmile:), който за пръв път е видял нивел преди два дни (супер високо технологичен инструмент за неговия мозък) лепи плочки за 10 лв. на квадрат. При размер 30/30 са десет плочки. Сещай се дали не взима 25-30 кинта на час.
Не мога да разбера как оценяте труда си по пчелите под 10 лв. на час.
Минималната ставка в белите държави за най-малоумната работа е 7-10 евро на час. Ние към тях ли ще вървим или .......
Както каза колегата ако не можете да вземете нормален доход от пчеларство не се занимавайте с него.

Димитър Бонев
19.08.2016, 22:40
Зимата пак ли 10 лв да слагаме или 5 лв?Ако сметнем 10лв на час това при мен прави м/у 500/700лв на месец,но това 6 месеца.

10 на час при нормална продължителност на работния ден прави 80 лева надник. Или над1600 месечно. Смятайте правилно!
Зимата пчеларя не си почива. Подготвя сезона,търси реализация на продуктите, обучава се. Това не е ли труд? Ако зимата мързелува то е ясно защо резултатите са слаби.

Цеко
19.08.2016, 22:42
Мангала взима 10 лв на квадрат щото има кой да му ги даде, в нашия случай нещата не са точно такива....

Димитър Бонев
19.08.2016, 22:48
Има само трябва да знаеш как да си ги вземеш.

tsc1
19.08.2016, 22:52
10 на час при нормална продължителност на работния ден прави 80 лева надник. Или над1600 месечно. Смятайте правилно!
Зимата пчеларя не си почива. Подготвя сезона,търси реализация на продуктите, обучава се. Това не е ли труд? Ако зимата мързелува то е ясно защо резултатите са слаби.
Точно така е! И една груба сметка показва, че опитен пчелар с малко помощ от семейството, ако се грижи за 200 кошера може да си ги докара.

Цеко
19.08.2016, 22:52
Има само трябва да знаеш как да си ги вземеш.
Да се разберем - 10 лв на час за „боса“ ли става въпрос или за „наемника“?

jdrumev
19.08.2016, 22:52
10 на час при нормална продължителност на работния ден прави 80 лева надник. Или над1600 месечно. Смятайте правилно!
Зимата пчеларя не си почива. Подготвя сезона,търси реализация на продуктите, обучава се. Това не е ли труд? Ако зимата мързелува то е ясно защо резултатите са слаби.



Е ти какво ги правиш тия пчели толкова часа на ден:bigsmile:да не вадиш пчелно млечице?А за зимата си прав,но да се коват рамки за 80лв на ден ми се вижда малко множко то по добре е да си ги купиш по 35ст:bigsmile:

rosty_sz
19.08.2016, 23:00
Наемник който да се влага в работата кото мен не съм срещтнал и за това толкова съм решил да взимам АЗ " боса" в случая.
Коването и обтелването на рамки е досадна и неблагодарна работа с която смятам да занимавам за напред хора които си оценят труда около мин. работна заплата.

tsc1
20.08.2016, 06:49
...........
Коването и обтелването на рамки е досадна и неблагодарна работа с която смятам да занимавам за напред хора които си оценят труда около мин. работна заплата.
А още по-добрия вариант е, ако това се прави от друга фирма със специализирани автомати и минимум човешки труд.

Димитър Бонев
20.08.2016, 08:45
Да се разберем - 10 лв на час за „боса“ ли става въпрос или за „наемника“?
Научете се да четете. Много ясно съм го написал в първия си пост.

Димитър Бонев
20.08.2016, 13:28
Е ти какво ги правиш тия пчели толкова часа на ден:bigsmile:да не вадиш пчелно млечице?А за зимата си прав,но да се коват рамки за 80лв на ден ми се вижда малко множко то по добре е да си ги купиш по 35ст:bigsmile:

Много интересен въпрос. Щом не можеш да уплътниш един нормален работен ден, значи няма да постига исканите резултати. Мързела в пчеларството е равен на загуби. Ако за теб пчелите са хоби тогава ти не търсиш доходи от тази дейност и е съвсем нормално на малък брой кошери да отделят един ден максимум два през седмицата, но аксесоари с това си вадиш хляба, особено през активния сезон осемте часа са половиния ти работен ден. Отглеждането на пчели, не е като гледането на пчели. После се чудите защо не ви излизат сметките.

kartagen27
20.08.2016, 13:32
Аз работя за производство, не за заплата ...

jdrumev
20.08.2016, 13:46
Много интересен въпрос. Щом не можеш да уплътниш един нормален работен ден, значи няма да постига исканите резултати. Мързела в пчеларството е равен на загуби. Ако за теб пчелите са хоби тогава ти не търсиш доходи от тази дейност и е съвсем нормално на малък брой кошери да отделят един ден максимум два през седмицата, но аксесоари с това си вадиш хляба, особено през активния сезон осемте часа са половиния ти работен ден. Отглеждането на пчели, не е като гледането на пчели. После се чудите защо не ви излизат сметките.



Моите са ДБ след като сложа магазините правя проверка през 13-14 дена.Прав си за работата но тя е по сериозна при мен март април докато развивам пч.семейства.Немога се съглася с теб че да седиш и да чакаш някой рой да излезне си го цаниш на 80лв.Тая година при мен са излезнали 3 роя.

solaris60
20.08.2016, 14:27
Моите са ДБ след като сложа магазините правя проверка през 13-14 дена.Прав си за работата но тя е по сериозна при мен март април докато развивам пч.семейства.Немога се съглася с теб че да седиш и да чакаш някой рой да излезне си го цаниш на 80лв.Тая година при мен са излезнали 3 роя.

А онзи който висеше на ябълката, а ти беше в София броиш ли го?:bigsmile:

Димитър Бонев
20.08.2016, 15:30
Моите са ДБ след като сложа магазините правя проверка през 13-14 дена.Прав си за работата но тя е по сериозна при мен март април докато развивам пч.семейства.Немога се съглася с теб че да седиш и да чакаш някой рой да излезне си го цаниш на 80лв.Тая година при мен са излезнали 3 роя.

Това означава, че не използваш достатъчно трудовите си ресурси, което означава, че ти търпиш загуби или пропуснати ползи.
Ама какво съм тръгнал да ви отварям очите. Така или иначе вие ще продължите да работите както сте свикнали и после да мрънкат, че нищо не печелите. В крайна сметка всеки си има глава на раменете. Тя би трябвало дали служи за да мислите.
В белите държави, когато един бизнес не върви, хората си наемат консултанти, които да им посочат грешките и да предотвратят негативните тенденции. Вие искате да работите два месеца в годината и да видите толкова, колкото средностатистическия българин вади за две. Е в пчеларатвото това няма как да стане. Пчелар може да постигне високи доходи, но се иска много работа и поемане на рискове. С гледане нищо няма да постигнете.

ch.atanasov
20.08.2016, 20:16
Aман от дървени философи.

toko652003
20.08.2016, 20:27
За по голяма яснота трябва да се пусне анкета и КОЛКО време се отделя като труд за ЕДНО пчелно семейство за година съответно през активния и неактивния сезон.

ch.atanasov
20.08.2016, 20:36
Ще умра от смях.доходност бля ,бля. Който печели гледа пчели, който не се спасява.

Димитър Бонев
20.08.2016, 20:41
Ще умра от смях.доходност бля ,бля. Който печели гледа пчели, който не се спасява.

Не си прави. Има мноооого голяма разлика между отглеждане и гледане. При първото може да се печели,а второто е бля, бля.

jdrumev
20.08.2016, 20:43
Това означава, че не използваш достатъчно трудовите си ресурси, което означава, че ти търпиш загуби или пропуснати ползи.
Ама какво съм тръгнал да ви отварям очите. Така или иначе вие ще продължите да работите както сте свикнали и после да мрънкат, че нищо не печелите. В крайна сметка всеки си има глава на раменете. Тя би трябвало дали служи за да мислите.
В белите държави, когато един бизнес не върви, хората си наемат консултанти, които да им посочат грешките и да предотвратят негативните тенденции. Вие искате да работите два месеца в годината и да видите толкова, колкото средностатистическия българин вади за две. Е в пчеларатвото това няма как да стане. Пчелар може да постигне високи доходи, но се иска много работа и поемане на рискове. С гледане нищо няма да постигнете.



За гледането си прав.Пчели не се гледат,но мисля да спра спора що то не желая някой да ми отваря очите все още съм новобранец и като ме по учука живота гледай съм прогледнал сам

jdrumev
20.08.2016, 20:48
А онзи който висеше на ябълката, а ти беше в София броиш ли го?:bigsmile:



Аз съм му намерил лесното,с ПРОРОЙ,тръвна и кол.Тоя на ябълката беше на комшията:bigsmile:дошъл да види защо мирише на маточина при мен:bigsmile:

ch.atanasov
20.08.2016, 20:50
Не ги разбирам науките. Аз ги гледм и отглеждам от доста време и не смятам да се отказвам. След , като не мога да ви купя ноу хауто ,може да го открадна.

jdrumev
20.08.2016, 20:56
Не ги разбирам науките. Аз ги гледм и отглеждам от доста време и не смятам да се отказвам. След , като не мога да ви купя ноу хауто ,може да го открадна.



Е то няма смисъл вече.Те инверта не го купуват на 8 лв:bigsmile:

ch.atanasov
20.08.2016, 21:00
Е то няма смисъл вече.Те инверта не го купуват на 8 лв:bigsmile:

Точно него купуват по пазарите за толкова.

ndm
20.08.2016, 21:30
ИИИИ, най-после и в спора да се появи иЗтината-от последните мнения. Само ако може малко украшение, за да ни стане мааалко по-нагледно.

zapstojan
20.08.2016, 22:15
Точно него купуват по пазарите за толкова.

Това не е въпрос, а твърдение. Явно преживяваш катарзис. :cool::bigsmile:

kando
21.08.2016, 00:16
Въпроса така зададен, малко ми е странен - каква заплата си определям или каква заплата искам? В смисъл - как така "си определям" ...... някак излиза, все едно да мога да си определя 1000лв, ала ще си определя само 500лв, пък другите 500лв .....или пък обратно: определям си 1000лв, ама имам/ мога само 500лв.
Ако е каква заплата искам - със сигурност над 1000лв.

solaris60
21.08.2016, 14:20
Ако е каква заплата искам - със сигурност над 1000лв.

Аз ще те наема на работа със заплата 1000 и над както искаш, но си помисли ти колко ще ми изкараш за да сме както пише по книгите. Ха, ха... аз лично пък ще се постарая да си ги заработиш напълно до стотинка. Шегувам се.

jdrumev
21.08.2016, 14:41
Аз ще те наема на работа със заплата 1000 и над както искаш, но си помисли ти колко ще ми изкараш за да сме както пише по книгите. Ха, ха... аз лично пък ще се постарая да си ги заработиш напълно до стотинка. Шегувам се.



Те като махнеш осигоровките остават 700-800лв

kando
22.08.2016, 20:56
Mале, мале - като погледнах в съседната тема, за въпросите от начинаещи пчелари, какви суми се вихрят: това 400лв, това 600лв, това на кошер, ма най- малко ...... какви хиляда лева заплата solaris60. Значи такива лисици, като пчеларите нема - правят дебели пачки, пък нямали пари .... те това е, милионерите се преструват на бедни, е как да се оправи тази държава. :Д

Remi
23.08.2016, 06:55
Mале, мале - като погледнах в съседната тема, за въпросите от начинаещи пчелари, какви суми се вихрят: това 400лв, това 600лв, това на кошер, ма най- малко ...... какви хиляда лева заплата solaris60. Значи такива лисици, като пчеларите нема - правят дебели пачки, пък нямали пари .... те това е, милионерите се преструват на бедни, е как да се оправи тази държава. :Д
Сиромах човек жив дявол е казал народа!

kando
23.08.2016, 13:23
А е аз го разбирам това фукане - поради що е и какво е. Ала някак в пчеларски форум, ми се струва крайно неподходящо - то от там другата народна приказка "на краставичар, краставици продава". Та нали сме пчелари, нали общуваме с пчелари - нали се знаем, кой, как и с колко живее. Мисълта ми е, че подобни надлъгвания - особено в пчеларски форум - не смятам, че ни правят добра услуга на пчеларите.

nyanakiev
27.08.2016, 07:39
работиш 5месеца а вземаш цяла година пари

kando
28.08.2016, 16:19
работиш 5месеца а вземаш цяла година пари

Така е наистина, ала ...... още съм махмурлия от нощес, бях на събиране на класа от основното училище. Имаше съученици не ги бях виждал от 20+ години. Та ясно е - разпитваме се кой, какво, що, как и т.н. Съответно съобщавам, че се занимавам с пчели и разбирам, че един съученик и той се бил занимавал известно време с пчеларство. Бизнесмен човек, има си и други доходи, но покрай дядо си, който бил пчелар, взел та се решил и той да пробва. Както ми разказа, съдя, че е схванал занаята, справил се е, като за начало - от пет семейства, стигнал до стотина. Работил ги година- две, обаче ги продал. И питам го аз - добре де защо ги продаде, ти явно си успял да се научиш, защо не продължи. И ми отвърна без да увърта - а е човек, не че нещо, ама много бачкане това пчеларство бре, баси майката.

Та много хора гледат отстрани и точно така разсъждават - пет месеца раб'тиш, цела година вириш краката. Ала, като се улови човек с пчелите и разбира, че далеч, ама далеч не е така, както изглежда и както си мисли.

бат тянко
28.08.2016, 17:05
Горе долу е така. По принцип повечето бъркат от самото начало. Още като прочетат какви са принципно изискванията за подходящо за пчелин място. Понеже се намира трудно, новаците си казват- Е, нямам баш такова, но моето все ще изкара нещо. Втората, рутинна грешка е, че повечето сме грандомани. И като започнат с тия бройки, всеки се мисли за Мечо Пух. А той милия има предвид ядене, а не правене????? Има още много и все негативни аспекти, но за мерак лек няма.

inio33
28.08.2016, 22:05
При мен който е дошъл и иска, съвет за пчели и да започне всичко му казвам нищо не крия само нему казвам че ИМА МНОГО РАЗХОД за да не каже че му завиждам ,че иска да стане пчелар и след 1/2 години му се изпарява желанието за пчелар.

jdrumev
28.08.2016, 22:14
При мен който е дошъл и иска, съвет за пчели и да започне всичко му казвам нищо не крия само нему казвам че ИМА МНОГО РАЗХОД за да не каже че му завиждам ,че иска да стане пчелар и след 1/2 години му се изпарява желанието за пчелар.



чак пък всичко:bigsmile: