PDA

Виж пълната версия : ДОХОДНОСТ ОТ ПЧЕЛИТЕ



borislav aleksandrov
07.08.2016, 18:21
Анкетата е анонимна. стана ми интересно от спора за себестойността. Надявам се да сте активни и честни, така че да се стигне до някакво обобщение....

rosty_sz
07.08.2016, 20:38
Трябва да се дадат още малко указания.
Ще включваме ли цената на нашия труд в себестойноста или не?
Ще се търси ли уравниловка в цената на нашия труд с цел изваждане на някакви изводи от анкетата? Аз си ощенявам труда на 1000 лв. месечно чиста заплата. Над тази заплата търся печалба. По тази логика трябва да включа цената на труда в себестойноста ама друг търси 500 лв, а трети 1500лв месечно и така няма как да се извадят изводи от анкетата.
Себестойноста за тази шибана година ли търсим или за по голям период от време? Тази година определено летвичката е вдигната доста.

Илиев
07.08.2016, 21:06
Аз мисля/според мен, че не трябва да се включва цената на нашия труд и на членовете от семейството ни, защото това е нашия бизнес...и печалбата ни, ако я има изобщо, ще се прояви накрая, като реализираме нашата продукция - мед/отводки/восък и т.н....защото ние сме предприемачи, и никой не ни обещава/гарантира нищо, ние не сме наемници на работна заплата и осигуовки, ако обаче наемаме чужди хора за работа, и им плащаме - тогава трябва тези разходи да се включат в себестойността според мен/така мисля.....и никъде не е гарантирано черно на бяло, че един бизнес е задължително да е печеливш!!...много бизнес-начинания фалират рано или късно

rosty_sz
07.08.2016, 21:22
Аз не го разбирам точно така и заради това казах, че трябва да се доуточни. Труда е най голямото перо в разходите в нашата дейност. Ако не го смятаме себестойността ще излезе около 1-2 лева. Аз предпочитам да си го калкулирам по 1000 месечно и от там на горе да търся печалба. От печалбата ще се заделя за реинвестиции за спестявания и т.н. Може и да не съм прав, но аз така си правя сметката.

tarty
07.08.2016, 21:31
Според мен дохода ще много по верен отколкото разхода, защото се смята по лесно а и рзхода за всеки един е различен. Ако на единия пчелина му е в двора а на другия на 20-30 км, може да са изкарали еднаква печалба, но разхода е друг. За мен важното е, че начинаещите пчелари могат да видят хора гласували доход над 100 лв и от там да си направят сметката от кой да вземат съвет. Има даже доход над 600 лв, досега не бях чувал за такъв, евала.

tsc1
07.08.2016, 21:32
1000лв е доста висока ставка, особено за провинцията. Личното ми мнение е, че една часова ставка около 3.50лв е нормална. Това прави месечна заплата при 22х8 часа около 620лв. Приблизително около там се въртят заплатите на учителите.

borislav aleksandrov
07.08.2016, 22:01
труда си е основно перо и се смята... но както се отбеляза всеки си калкулира различна ценова ставка - например rosty 1000 лв., tarty 600 лв. + всички останали разходи в това число данъци и осигорвки ( а познавам колега които си пиши разход дори и кафето което е изпил с други пчелари - довода му е че се говори за пчели и получава информация на пеларска тематика) оттам и идват и съществените разлики при всеки един.
Вече съвсем различно е ако се приемат еднакви ставки за всички. Принципно от 2013 или 2014 не се сещам средната заплата в сектор Пчеларство е 800 лв. за страната и то по наредба ако не се лъжа, ето вии още едни цифри актуални към 2015 за минималното заплащане в сектора и осигуряване 7216

Tarty анкета е анонимна няма как да се разбере кои как е гласувал освен ако не се напише в някой пост :)

zapstojan
07.08.2016, 23:28
Аз не го разбирам точно така и заради това казах, че трябва да се доуточни. Труда е най голямото перо в разходите в нашата дейност. Ако не го смятаме себестойността ще излезе около 1-2 лева. Аз предпочитам да си го калкулирам по 1000 месечно и от там на горе да търся печалба. От печалбата ще се заделя за реинвестиции за спестявания и т.н. Може и да не съм прав, но аз така си правя сметката.

Прав си. Но не разбирам защо 1000лв. месечно. Та ти работиш и произвеждаш.
Паразитите, които се опитват да живеят на твоя гръб, дали се задоволяват с 1000лв. месечно, да не говорим за учителска заплата?

бат тянко
08.08.2016, 03:43
Лично моя труд, като на провинциално момче си го оценям на 3000 лева месечно! И за това разходите ми се калкулират в графа хоби. Хора дето ще ми работят за 3.50 на час не ща! Плащам им най- малко 5 лева. Без храната, мохабета и бирата след това. Ако съм доволен задължително бонус! За тия дето не им е ясно, защо трябва да си калкулират собствения труд. Нека питат чичо според статистиката колко е социалния минимум нужен на един българин.....да изкрета до другия месец??????

tsc1
08.08.2016, 06:53
Лично моя труд, като на провинциално момче си го оценям на 3000 лева месечно! И за това разходите ми се калкулират в графа хоби. Хора дето ще ми работят за 3.50 на час не ща! Плащам им най- малко 5 лева. Без храната, мохабета и бирата след това. Ако съм доволен задължително бонус! За тия дето не им е ясно, защо трябва да си калкулират собствения труд. Нека питат чичо според статистиката колко е социалния минимум нужен на един българин.....да изкрета до другия месец??????
Тянко,
Нека да внесем малко яснота. Целта на тази анкета не е да определи колко трябва да е дохода на един пчелар, дали той е малък или голям, още по-малко - социално справедлив. Ти можеш да си оценяваш труда на 3000лв, друг на 1000лв, трети на 200лв. Това зависи от много фактори. За нуждите на анкетата обаче е необходима някаква средна часова ставка, която да се приеме от всички и да се вземе в предвид при изчисляването на себестойността. ЗА ДА СА ПРИБЛИЗИТЕЛНО РЕАЛНИ ИЗВОДИТЕ ТРЯБВА ДА ИМА СЪПОСТАВИМОСТ НА ДАННИТЕ. Иначе данните ще са толкова изкривени и нереални, че от анкетата няма да има никакъв смисъл. Вземете в предвид, че анкетата е анонимна и никой няма интерес както от завишена, така и от занижена оценка. Кого лъжете като пишете, че имате среден доход над 600лв. от семейство годишно или че себестойността на кг мед ви е над 6лв/кг? Или пускайки във форума партенката, че прекупвачите вече предлагат по 6.50лв/кг за букет и мед от слънчоглед? Ами никого освен себе си и колегите си!
И още нещо съществено - ЧАСОВА СТАВКА. Защо говоря за нея, а не за месечна заплата, месечен или годишен доход? Защото броя на кошерите, с които работи всеки от вас е различен. От там идва и огромната разлика в часовете труд, вложени за работа с пчелите. Един отделя 10-12ч седмично, колкото да си начеше хобито, друг 60, защото с това си храни семейството. За това, за да има някаква полза от анкетата на Борислав, която между другото е много добра идея, отработените часове трябва да са близки до реалните и часовата ставка - приблизително еднаква и максимално близка до реалностите. Другото са мечти и някакви разсъждения за профсъюза на пчеларите.

бат тянко
08.08.2016, 08:15
Гледай сега какво пиша. Първата година вложих 12 000 лева и не изкарах мед. Втората изкарах 200 буркана. Сега сметни колко ми струва един килограм мед същата година и кажи може ли, или не може едно кило да е близо 60 лева?

tsc1
08.08.2016, 08:37
Гледай сега какво пиша. Първата година вложих 12 000 лева и не изкарах мед. Втората изкарах 200 буркана. Сега сметни колко ми струва един килограм мед същата година и кажи може ли, или не може едно кило да е близо 60 лева?
Това, което си вложил се нарича инвестиция. Нормално една инвестиция се изплаща за 6-8 години в зависимост от това дали си взел кредит или не. Ако един бизнес е в състояние да изплати инвестицията в него за 2-3 години и да мине на печалба той е супер печеливш. Разбира се тук има хиляди условности - колко е голяма инвестицията, има ли ДМА в нея, и т.н. За това инвестицията не се взема като цяло в разходите при стартиращ бизнес, а участва в тях с някакъв процент. Той може да е различен през годините. Отделно че всяка дейност иска време за да се развие - натрупване на Ноу-хау, позициониране на пазара, създаване на кръг от доставчици и клиенти, обучение на персонал и т.н. За това е съвсем нормално една две, три години да си и на загуба. Ето защо при твоя случай ти трябва наистина добър счетоводител, за да ти направи смислен бизнес план и да ти сметне реалната себестойност на продукцията.

idjo_52@abv.bg
08.08.2016, 08:59
В себестойността на меда трябва задължително да се включат всички разходи-транспорт,труд/личен и на членовете на семейството,наети работници/препарати включително и за подръжката на пчелина,разбирайте всичко.Нормалната заплата за пчеларите с около 100 150 пчелни семейства е от 600-800 лева чиста сума.Поздрави

Димитър Бонев
08.08.2016, 11:19
Преди години трябваше да направя една калкулация, колко струва Издръжката на един брой пчелно семейство без разходите за труд. Тогава калкулацията бе за пчелини в рамките на сто семейства. В сметките влизала разходи за инвентар(амортизация), разходи за поддържане на пчелини, за транспорт до 40 км, разходи за подхранване, профилактика и лечение, средства за първична обработка на продуктите ( в това число мед прашец, пчелно млечице, восък и т.н.) със срок на амортизация 10 години. Същия срок бях заложил и за кошери и техника за поддържане на пчелина и транспортните средства(естествено транспортни средства втора ръка),разходи за данъци и осигуровки на един човек. Сметката показа,че реалният разход за издръжка на пчелно семейство е в рамките на 68-80лв в зависимост от годината и нуждите за стимулиране (подхранване) пролет и есен и цената на храната(или захарта). Та при сегашните цени на едро, за да е на нулата пчеларя трябва да реализира добиви поне 20 килограма от семейство. От там нататък каквото изкара пчеларя,това е отплатата за неговия труд. Пчеларството е завод по небето и за съжаление е зависимо от множество обективни и субективни фактори. Много е трудно да се направи разчет какви доходи ще получи пчеларя, въпреки че всеки месец си внася осигуровки и плаща десятък на реализирана продукция независимо дали е на печалба или на загуба. Няма абсолютно никакво значение кой на колко ще определи своя труд. Всичко зависи от добивите. Независимо какви продукти произвеждате. Статистически слагайки стойността на своя труд можете единствено да оцените какви са ви загубите от дейността.

Mateev
08.08.2016, 15:08
Пчеларството в повечето случаи носи само загуби на практикуващите го, но те все още не го знаят това. А обсъжданията в тази тема само ми дадоха доказателства, че съм напълно прав в тези мои разсъждения. Съжалявам ......

Проблемът е, че 90% от пчеларите не могат да си правят сметката, като с това те оказват натиск на цените в целия бранш и докарват до загуба и останалите 10%, които много добре си правят сметката.

Та тука му е мястото да ви кажа един лаф:

Може ли един пчелар да стане милионер?
Да, но само ако преди това е бил милиардер. :)

Ивайло Георгиев - ingivo
08.08.2016, 16:35
Дайте да четеме правилно въпроса . Какъв доход имате от 1 пчелно семейство ? Та ! Дохода се определя от това за колко пари си продал от 1 семейство каквото и да било (било отводки , било мед ,било прашец , било пчели на кг . без значение). Подчертавам ПРОДАЛ а не произвел ;) Дохода няма нищо с добива ! Доход под 100 лв граничи с НУЛАТА след приспадане на разходите вкл . труда . Любимата ми сентенция важаща за щурото ни битие гласи "Кажи ми какво може да се продаде аз мога да произведа всичко " ;)

радо
08.08.2016, 18:02
Дайте да четеме правилно въпроса . Какъв доход имате от 1 пчелно семейство ? Та ! Дохода се определя от това за колко пари си продал от 1 семейство каквото и да било (било отводки , било мед ,било прашец , било пчели на кг . без значение). Подчертавам ПРОДАЛ а не произвел ;) Дохода няма нищо с добива !
Така е само че ние сме производители ,а това че отделни колеги успяват да си продадат продукцията на по високи цени и по този начин да си докарат по големи доходи не означава ,че са по-добри производители ,а че са по добри търговци.Анкетата говори красноречиво над 65 % имат доход до 200 лв. ,което е реалността макар да ни внушават друго.

tarty
08.08.2016, 21:09
Дайте да четеме правилно въпроса . Какъв доход имате от 1 пчелно семейство ? Та ! Дохода се определя от това за колко пари си продал от 1 семейство каквото и да било (било отводки , било мед ,било прашец , било пчели на кг . без значение). Подчертавам ПРОДАЛ а не произвел ;) Дохода няма нищо с добива ! Доход под 100 лв граничи с НУЛАТА след приспадане на разходите вкл . труда . Любимата ми сентенция важаща за щурото ни битие гласи "Кажи ми какво може да се продаде аз мога да произведа всичко " ;)
Най- после някой да вникне в това което искам да кажа, благодаря Ивайло. Целта на всеки един е една, по- голям доход, но много малко пчелари разбират, че всичко каквото имат, струва пари и всеки трябва да си направи сметката, за какво има пазар в момента и няма ли да е по добре да продава каквото може. Тука начинаещите пчелари трябва да разберат, че както плащат за всичко, така може и да го продадът. Повечето си гледат пчелите както преди 100 год. и чакат, както дядо им е чакал някое кило мед. Светът не е същия от преди един век и пазара не е същия.

tsc1
09.08.2016, 14:50
Рано е за анализи момчета!
1. Виждам, че анкетата все още трупа данни и те накланят резултатите все по близко до реалностите. Например след първия ден тия със себестойност на 6лв/кг мед бяха над 37%, което беше абсурдно при цени на едро в диапазона 5-5,50лв/кг. Или че някой ще вади по 500-600лв/кошер, ако основен предмет на дейността му е мед, прашец и восък.
2. Все още дискусията продължава с пълна сила и страстите са твърде горещи, за да се приемат изводите разумно и без излишни емоции.
3. Първия въпрос на анкетата поражда различни тълкувания и води до доста безсмислени спорове. Кой какво разбира под "доход"? Само приходите ли от един кошер или разликата "приход-разход" - тоест чистата печалба? За мен лично доход от дейността е чистата печалба след данъчно облагане. Ето и дефиницията според Уикито: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4
И тъй като се очертаха няколко тези около цената на труда и каква трябва да е тя нека в една друга тема да разгледаме следните въпроси:
1. Кои са най-трудоемките (като разход на физическа сила) процеси в пчеларството?
2. Кои са най-времеемките процеси в пчеларството?
3. Кои са най-пипкавите, досадните и еднообразните процеси в пчеларството?
4. Кои процеси в пчеларството изискват най-висока квалификация, умения и знания?
Нека се опитаме да съставим едни списъци на дейностите и чрез анкета/и да определим преобладаващото мнение по тези въпроси. Едва тогава може да се пристъпи към сериозен анализ на себестойността на продуктите от пчеларството и да се търсят начини за нейното намаляване.

rosty_sz
09.08.2016, 18:09
Рано е за анализи момчета!
1. Виждам, че анкетата все още трупа данни и те накланят резултатите все по близко до реалностите. Например след първия ден тия със себестойност на 6лв/кг мед бяха над 37%, което беше абсурдно при цени на едро в диапазона 5-5,50лв/кг. Или че някой ще вади по 500-600лв/кошер, ако основен предмет на дейността му е мед, прашец и восък.
2. Все още дискусията продължава с пълна сила и страстите са твърде горещи, за да се приемат изводите разумно и без излишни емоции.
3. Първия въпрос на анкетата поражда различни тълкувания и води до доста безсмислени спорове. Кой какво разбира под "доход"? Само приходите ли от един кошер или разликата "приход-разход" - тоест чистата печалба? За мен лично доход от дейността е чистата печалба след данъчно облагане. Ето и дефиницията според Уикито: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4
И тъй като се очертаха няколко тези около цената на труда и каква трябва да е тя нека в една друга тема да разгледаме следните въпроси:
1. Кои са най-трудоемките (като разход на физическа сила) процеси в пчеларството?
2. Кои са най-времеемките процеси в пчеларството?
3. Кои са най-пипкавите, досадните и еднообразните процеси в пчеларството?
4. Кои процеси в пчеларството изискват най-висока квалификация, умения и знания?
Нека се опитаме да съставим едни списъци на дейностите и чрез анкета/и да определим преобладаващото мнение по тези въпроси. Едва тогава може да се пристъпи към сериозен анализ на себестойността на продуктите от пчеларството и да се търсят начини за нейното намаляване.

Почти никакъв достоверен анализ не може да се направи от тази анкета. Заданието не беше дадено ясно и резултата ще е пълна боза. Така и не стана ясно дали ще се калкулира труда и той колко ще струва. Не е ясно за какъв период е въпроса за доходността от семейство. За този сезон, за миналия, за по миналия, за трита или....Не е ясно обяснено, че става дума за пари сложени в "джоба", а не за някакви сметки, че направените и не продадени отводки струват по 150лв. примерно. Да не говорим че някои участници яко се размечтаха. Нито съм гласувал нито погледнал резултатите защото информацията от така зададената анкета е безполезна.

rosty_sz
10.08.2016, 17:21
Рости тази тема е създадена от Борислав по мое искане и единствената ми цел е да се види нагледно от начинаещите и искащите пчелари, че има хора наистина с високи доходи от пчеларството. Това се породи в главата ми от една среща с начинаещи пчелари от Варна искащи с да го направят като бизнес, който дойдоха до Бургас да се срещнат с мен, за да им помогна със знанията си как да се развият по бързо, а и да натрия носа на Атанасов, че неможело да се печели много. И с тази анкета искам да им покажа точно това, ИМА пчелари печелищи много повече от другите. За мен няма значение от кога си пчелар и колко кошера гледаш, за мен има значение:
1-любител- до 100 лв приход
2-начинаещ- до 200 лв приход
3-пчелар- до 300 лв приход
4-майстор пчелар- над 300 лв приход
Докато не изградиш система за работа на твоя район, със печалба поне 300 лв на семейство, няма смисъл да правиш много семейства. Трябват 30-50 бр най- много за да може да експериментира човек и да открие най- добрата система по коятода работи. Милене още веднъж благодаря за подаръка, доно съм бил полезен.

За някои неща си прав, но с някои изобщо не мога да се съглася. Нормално е някои хора да имат по разчупено мислене, да са по нахъсани, по ........Никак не е сигурно че техните начинания ще са по-печеливши от начинанията на останалите. В повечето случаи тези хора експериментират много и естествено част от експериментите пропадат което носи загуби. Ти тази година СЛУАЙНО уцели правилен подход който беше подходящ за метеорологичната обстановка която беше ненормална. Получи ти се много добре и ти признавам че се не ти липсва смелост да подходиш така. УСПЯ, но ако годината беше медова, а ти вместо да вадиш трябваше да възстановяваш? Ами ако времето беше хубаво май и юни и после се беше сговнило? Ами ако бяха минали самолетите и не ти беше останало от къде да вземеш за отводки? Има много ако .... Не въднъж казах, че ако трябва да гледаме доходността то това трябва да е за дълъг период от време 5-10 години. Всички чудесно знаем, че не можем да се борим с капризите на природата, както и с арендатори, а се оказа и БАБХ. Има силни сезони има и потресаващо ужасни сезони. За теб сега е бил супер сезон на фона на останалите пчелари. Някои от тях са много начетени и с много познания и умения, но защото този сезон не са изкарали доход ...... лева и вече не са майстори или какви други там категории беше споменал. Пожелавам ти още много години успехи като в тази както в пчеларството така и в другите бизнес начинания с които се захващаш, но нещо не ме изкефи категоризацията която си направил и малко самохвално или самонадеяно мизвучат мненията ти в последните дни в тази тема. Някой колега беше писал през май, че колкото пъти реши ,че вече поназнайва от пчеларство се случват такива неща че го връщат в първи клас.
Успех.

Димитър Бонев
10.08.2016, 19:30
Това кой колко е пчелар не може да се оцени от това,колко е извадил преведена година. В общия случай нещата Опират и до някаква доза късмет. Ако някой си спомня далечната 2007, когато дърво имаме се пукаше от жега. Тогава добивите цялата страна клоняха към нулата. За мен тази година беше с рекордни за моя регион добиви. Цяла година си мълчах за да не дразня колегите, на които им се плачеше,заради провалена година. Нима аз тогава бях повече от тях? Не просто съм имал много голям късмет, да бъда на точното място в точното време. Много се подразних, когато следващата година същите тези, които цяла година съжалявах, взеха да се правят на велики пчелари, щото са извадили повече от мен. Оня от горе гледа, така че не се изхвърлят с хвалбите, защото никой не е застахован от провал. А нали се сещате,че от колкото по-високо паднеш, последствията растат в геометрична прогресия.

icofly
10.08.2016, 19:35
Здравейте,колеги!

Моето мнение е,че тази анкета на този етап не е правилно поставена.Мисля,че се впряга каруцата пред коня/не се заяждам/,но няма как да кажем какви са доходите от пчелно с-во докато не сме финализирали пчеларската година!По точно не сме си продали стоката/моята е мед и восък/. Мисля правилния въпрос би бил:Какъв добив имате от пчелно с-во? Ако е за доходите ,би било най реално да се посочи някакъв период назад в годините 3 или 5 год.

tarty
11.08.2016, 00:21
Рости, ти и Бонев сте прави за много от нещата, който казвате, но моята цел е друга. Повечето пчелари, който познавам/ гледат от 20 до 600 бр кошери/ и всички те имат коренно различни познания в пчеларството. Едните почти нищо не знаят, а другите са направо професори, но всичките си приличат по едно, доходност от 100 до 200 лв на кошер, и никой не вярва, че може да печели повече. Анкетата много ясно го показва. Ако мога да накарам един процент от хората четящи този форум да се замислят над този факт, значи съм постигнал целта си.

rosty_sz
11.08.2016, 06:34
Целта ти е постигната със сигурност. Много се радвам като срещам колеги с будни мозъци които разчупват стереотипите.
Успех.

Георги 1974
11.08.2016, 07:17
Рости, ти и Бонев сте прави за много от нещата, който казвате, но моята цел е друга. Повечето пчелари, който познавам/ гледат от 20 до 600 бр кошери/ и всички те имат коренно различни познания в пчеларството. Едните почти нищо не знаят, а другите са направо професори, но всичките си приличат по едно, доходност от 100 до 200 лв на кошер, и никой не вярва, че може да печели повече. Анкетата много ясно го показва. Ако мога да накарам един процент от хората четящи този форум да се замислят над този факт, значи съм постигнал целта си.

Един дядо на пазара продава дини. Сложил табела "1 диня - 3 лева, 3 дини - 10 лева".
Минал Моше, погледнал, купил диня за 3 лева, после още една за 3 лева и накрая, още една за 3 лева. Доволен от покупката казал назидателно на дядото:
- Е на, купих си три дини и ти платих само 9 лева! Не става търговец от теб!
- И ти си като всички - купуват си по 3 дини вместо една, пък после ме учат на търговия.

Remi
11.08.2016, 11:36
Вие сигурно се мейтапите а ?
600 лева от кошер на стационарно! Я да го сметна 15000 декара покриват 1000 пчелни семейства / семействата на всички колеги в населеното място / = 15 декара на семейство. Резултат колкото и пчелни семейства да има тя баницата е една. Дай сега всички да продаваме отводки и майки защото няма достатъчно паша. Ако въпроса е колко е цената при подвижно пчеларство то отговора могат да го дадат колегите които го практикуват инак анкетата е не достоверна.

Валентин.
11.08.2016, 11:55
Вие сигурно се мейтапите а ?
600 лева от кошер на стационарно! Я да го сметна 15000 декара покриват 1000 пчелни семейства / семействата на всички колеги в населеното място / = 15 декара на семейство. Резултат колкото и пчелни семейства да има тя баницата е една. Дай сега всички да продаваме отводки и майки защото няма достатъчно паша. Ако въпроса е колко е цената при подвижно пчеларство то отговора могат да го дадат колегите които го практикуват инак анкетата е не достоверна.
Цената е че си забравяш дома с месеци...... Абе все едно че си отишъл да бачкаш в Испания (например), само дето вместо Евро носиш мед.....hi;

icofly
11.08.2016, 13:00
Рости, ти и Бонев сте прави за много от нещата, който казвате, но моята цел е друга. Повечето пчелари, който познавам/ гледат от 20 до 600 бр кошери/ и всички те имат коренно различни познания в пчеларството. Едните почти нищо не знаят, а другите са направо професори, но всичките си приличат по едно, доходност от 100 до 200 лв на кошер, и никой не вярва, че може да печели повече. Анкетата много ясно го показва. Ако мога да накарам един процент от хората четящи този форум да се замислят над този факт, значи съм постигнал целта си.

Ако има благоприятна година с много паша,човек и малко да знае,те пчелите си знаят работата и се справят сами.Въпросът е,че когато годината е лоша/като тази в много региони/,дори и професор да си няма как да изкараш добри добиви!
По въпроса за анкетата за мен е недостоверна,по простата причина,че не сме махнали още магазините /не сме си уточнили реалния добив,камо ли дохода от с-во/
А по последното изречение,като се замисля,тези които отчитат доход от 1 с-во 300-400лв на този етап са или от отводки и майки/но после трябва да са следили къде захарта е с най ниска цена;)/или дохода да е от продажба на кошер със семейството!

Юрий Цветков
11.08.2016, 14:35
Матеев го е написал. Едно семейство 22 майки по 22лв = 440лв. Какво толкова му смятате. :bigsmile:

jordanov
11.08.2016, 16:08
Е ти май вече си се разчупил;)

solaris60
11.08.2016, 18:06
Е ти май вече си се разчупил;)

Така се е разчупил, че се е чак потрошил.:bigsmile: Убавец мамин.

Mateev
11.08.2016, 18:30
Матеев го е написал. Едно семейство 22 майки по 22лв = 440лв. Какво толкова му смятате. :bigsmile:

Ха-ха ...... дори и тази сметка е кръчмарска сметка (в идеалния случай). В действителноста се объркват 1000 различни неща, които ще ги бистрим когато му дойде времето (напр. през зимата).

jordanov
11.08.2016, 19:08
Ха-ха ...... 1000 различни неща, които ще ги бистрим когато му дойде времето (напр. през зимата).

Протестирам!
Оставете ни да помечтаем поне до 01.04...

Mateev
11.08.2016, 19:27
Протестирам!
Оставете ни да помечтаем поне до 01.04...

Аз карам на мечти вече 4 години, но нека да не забравяме, че хляба и сиренето струват пари, и че валяка на действителността безжалостно смачква всеки един мечтател с големи илюзии ......... :)

На теория пчеларството изглежда много печелившо, а на практика е една бездънна черна дупка, в която можеш да налееш всичките си спестявания и целия си живот (като труд), без да получиш нищо като краен резултат. Те черните дупки си го имат това свойство - всичко поглъщат и нищо не пускат навън.

Mateev
11.08.2016, 19:48
По принцип аз бих се намесил в тази тема и бих ви публикувал професионални счетоводни данни за действителните реалности в пчеларските сметки, но се безпокоя, че цифрите няма да ви харесат, и пак ще ме разпънете на кръст. Вече имам комплекси от този форум, когато трябва да публикувам информация, която не ви харесва, и която разбива дълго градените пчеларски илюзии.

радо
11.08.2016, 20:01
С най голямо удоволствие бихме разгледали тези счетоводни данни тя и без това темата доста се смали .

Ivan Mankov
11.08.2016, 20:54
По принцип аз бих се намесил в тази тема и бих ви публикувал професионални счетоводни данни за действителните реалности в пчеларските сметки, но се безпокоя, че цифрите няма да ви харесат, и пак ще ме разпънете на кръст. Вече имам комплекси от този форум, когато трябва да публикувам информация, която не ви харесва, и която разбива дълго градените пчеларски илюзии.

Давай Матеев, и по добре на кръст, вместо да те сочат с пръст, че си премълчал ! Иначе всеки дори и тайно си е направил бакалските сметки и на сухо си преглъща "успехите" ! Пустата любов по някога ни води към дъното, ама любов ! Малко са бившите които след 5,10 или 50 г. са си казали: сметката куца! Всяка работа, респективно бизнес е свитък от илюзии, въпросът е какво точно се търси, а разочарования всеки ден и от всякакво естество ! То сиренето вярно е пари, но явно краварите и овчарите не си правят и те сметката, защото като ги гледам и те боси ходят ! Други са проблемите и всички ги знаят !

old_greyish
11.08.2016, 21:33
Ти ЛИЧНО, преглеждаш ли си кошерите, решаваш ли какво и как да правиш с тях, правиш ли отводки, пренасяш ли личинки и други подобни? Или разчиташ само на работниците ти?
П.П. АКО предположим, че имаш пчелин с 50 кошера +- ходиш ли сам да бачкаш по някой път?
Това е доста любопитен въпрос , и аз да добавя една питанка ( не към Матеев а към всички ) - колко време отделяте седмично за пчелите/пчелина си ?
Много хора пишат за цената на труда , 22/23 раб. дни на месец - колко от вас ги отделят само за пчелите ? или работим по толкова само да лъжем НАП и МЗХ :)

jdrumev
11.08.2016, 22:20
Това е доста любопитен въпрос , и аз да добавя една питанка ( не към Матеев а към всички ) - колко време отделяте седмично за пчелите/пчелина си ?
Много хора пишат за цената на труда , 22/23 раб. дни на месец - колко от вас ги отделят само за пчелите ? или работим по толкова само да лъжем НАП и МЗХ :)

Хубав въпрос ,но аз се съм болнични че се усигорявам на повечко пари.Така че не мога толкова дни да съм на пчелина.

old_greyish
11.08.2016, 22:42
Т.е. пчелите ви са далеч от болницата/санаториума и оттам са завишените транспортни разходи ? - това в кръга на шегата . Аз питам просто защото доста хора пишат " тази седмица не можах ... дано другата да ида да видя как са .. " . И после " ама труда много скъп ... " . Не знам , всеки неговата си знае - в Добруджа 40-50 кг мед от стационар ако не извадиш ( големи масиви рапица и слънчоглед , дървесни пояси с/у почвена ерозия и за снегозадържане от акация и гледичия главно , много лавандула последните години .... е , и много химия ) ... дано обещетението за болест да е високо .

jdrumev
11.08.2016, 22:48
Т.е. пчелите ви са далеч от болницата/санаториума и оттам са завишените транспортни разходи ? - това в кръга на шегата . Аз питам просто защото доста хора пишат " тази седмица не можах ... дано другата да ида да видя как са .. " . И после " ама труда много скъп ... " . Не знам , всеки неговата си знае - в Добруджа 40-50 кг мед от стационар ако не извадиш ( големи масиви рапица и слънчоглед , дървесни пояси с/у почвена ерозия и за снегозадържане от акация и гледичия главно , много лавандула последните години .... е , и много химия ) ... дано обещетението за болест да е високо .

Е както си е по закон.Откриха ми алергия,но заради тая програма 6,3 не ми се оставят.Кой бяга от лесни пари.
А и дохода от пчелно семейство ми се вдига,малко ми спада себестойноста,но ще го преживея.

old_greyish
11.08.2016, 23:02
Лошо е да са ти тръпка а да си алергичен , не го пожелавам на никого - тук Ужилвания от пчели (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=28&page=4&highlight=%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0% BD%D0%B8%D1%8F) има хора които твърдят че се лекува . Аз слава богу не съм към момента алергичен , имам обаче алергия към европрограми , за 20г на село ( земеделие / животновъдство etc. ) не съм взел 1 лв ( и не ща ) по програма ( не субсидия) , и не мога да разбера как има хора които не могат да я вържат без такава speechless; . Моята сметка излиза , като вземе да не става ще я мисля .

jdrumev
11.08.2016, 23:04
Лошо е да са ти тръпка а да си алергичен , не го пожелавам на никого - тук Ужилвания от пчели (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=28&page=4&highlight=%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0% BD%D0%B8%D1%8F) има хора които твърдят че се лекува . Аз слава богу не съм към момента алергичен , имам обаче алергия към европрограми , за 20г на село ( земеделие / животновъдство etc. ) не съм взел 1 лв ( и не ща ) по програма ( не субсидия) , и не мога да разбера как има хора които не могат да я вържат без такава speechless; . Моята сметка излиза , като вземе да не става ще я мисля .



Знаеш ли какво казва мечо ПУХ?:bigsmile:

old_greyish
11.08.2016, 23:10
Колкото повече , толкова повече ? - не важи за парите, за съжаление . Повече мед - повече удоволствие от добре свършена работа , повече пари - повече проблеми .
Отчетох и аз няколко поста повече спам :) + тон тафтология ама не сме на матура :) .

jdrumev
11.08.2016, 23:15
Колкото повече , толкова повече ? - не важи за парите, за съжаление . Повече мед - повече удоволствие от добре свършена работа , повече пари - повече проблеми .
Отчетох и аз няколко поста повече спам :) + тон тафтология ама не сме на матура :) .



Аз матура не съм държал,че имах бал 15 трите години,но за парите не съм съгласен.С пари се прави всичко.

Юрий Цветков
12.08.2016, 09:01
( не към Матеев а към всички ) - колко време отделяте седмично за пчелите/пчелина си ?
:)
Подробно описвано и засичано по часовник. Средно 4 часа годишно. Като в това време влиза всичко свързано с обслужването на кошера, включително ремонтни дейности и обтелване, основи и т.н. И още 10 пити по толкова време за четене, гледане на клипчета и филми.

tsc1
12.08.2016, 10:02
Подробно описвано и засичано по часовник. Средно 4 часа годишно. Като в това време влиза всичко свързано с обслужването на кошера, включително ремонтни дейности и обтелване, основи и т.н. И още 10 пити по толкова време за четене, гледане на клипчета и филми.
@Юрий,
Ако публикуваш тук един подробен списък на всичките дейности, които се извършват в пчеларството, това би било безценна информация за анализ на себестойността и намиране на "тесните" места в целия процес. А защо не и идеи кое и как може да се оптимизира, за да се сведе себестойността до разумния минимум. Печалбата от всяка една дейност е разликата между цена и себестойност. Мисля, че за всички е пределно ясно, че на цените няма как пчеларите да влияят ефективно. Остава само да се оптимизира себестойността - като разходи за време, ръчен труд и материали.

Юрий Цветков
12.08.2016, 10:46
Няма как да стане, защото аз не извършвам и половината от дейностите които извършват повечето от колегите. А относно моите записки, отдавна изгубих тефтера в който пишех, уви, вече и това не правя. Също така нямам и повечето от техните разходи, лекарства, третиране, хранене и мн.др.

tsc1
12.08.2016, 10:58
Един прави едно, друг - друго. Има и много неща, които всички правят. Някой трябва да постави началото, а останалите да допълват. Тук не става дума за вложени часове в някакъв вид дейност, а като начало само за тяхното пълно описване по видове - на пчелина, в базата, за борба с вредителите, за обучение, за обмяна на опит, за транспорт и други помощни дейности. После с една или няколко анкети да се види кои от тях са най-трудоемки (като физически усилия), кои са най-времеемки, кои най-досадни поради еднообразност (тях човек винаги отлага или гледа да си ги съкрати) и т.н. Разбира се правенето на такъв списък или допълването му е въпрос на лично желание, но от тук трябва да се започне.

delta.e
12.08.2016, 14:09
Tsc1 , тук сам се опетла в доводите -като пате в калчища .

tsc1
12.08.2016, 14:14
Tsc1 , тук сам се опетла в доводите -като пате в калчишта .
Доводи за какво? Излагат се доводи при някакъв спор. Тук има ли такъв?

delta.e
12.08.2016, 14:19
Ти , сам си противоречиш .
Догодина ще ти подаря рой .
Работи с него .

borislav aleksandrov
12.08.2016, 14:54
Да се извиня първо за некоректно зададения въпрос т.е. доста общ без уточяване на подробности, но както се разбра не съм инициаторана тази анкета пуснах е по молба на колега и с неговия въпрос....

По принцип както мнозина са отбелязали всеки си оценява труда а и продукцията различно, да не говорим че всеки има различни разходи, и в крайна сметка всеки ще получи различна цифричка накрая. Поне според мен няма как 1000 пчеларя да имат еднакви дейности, еднакви по времетраене, еднакви разходи, еднакви добиви и да са получили еднаква цена за даден продукт...
Единственото което може да се направи е примерно да се постигне някакъв консенсус за цената на труда и тя да се уеднакви за всички които желаят да си сметнат накъде вървят.
Примерно мин. раб. заплата 420 лв. което прави по 19.04 лв. на ден или по 2.38 лв./час заплащане. Доколкото разбирам от прочетеното мнозина смятат заплащането на труда си за месец всъщност много отдавна и по-умни хора са определили че за целите на пчеларството и пчеларите се пресмята само времето което пчеларя работи на пчелина или се занимава с пчеларство. Т.е. ако днес аз съм работил на пчелина 10 минути и си водя статистика за това ще отбележа само 10 минути, на другия ден обаче съм работил 7,50 часа на пчелина - общо за двата дена имам 8 часа или 1 работен ден които ако приемем заплащане от 2,38 лв/час т.е. за двата дена труда ми се оценява на 19,04 лв. и ако примерно съм пресметнал че лятото съм работил общо 60 дни, а през зимата имам 20 работни дни (ремонт на инвентар и т.н.) то общо за годината имам 80 работни дни или 1 523,20 лв. труд и именно тези 1 523,20 лв. влизат в изчисляването на себестойността. Другото което може да се направи е да се приеме цена на едро на даден продукт например пчелен мед независимо дали пчеларя продава на едро или на дребно.

За да има някаква достоверност ти трябват най-малко 3 години водене на някакво първично счетоводство за да имаш представа каква ти е себестойността.

Пак ще повторя когато пчеларството е основен източник на доход за даден пчелар е задължително да може да си води сметките и да е наясно дали тази дейност носи някакви печалба (каквата и да е тя) или само генерира загуби. За онези които е хоби това принципно няма значение. А за онези които разчитат на някакъв допълнителен доход към заплатата в повечето случай са на принципа да си избием разходите (труда не се смята) и ако изкараме нещо отгоре е просто супер...

Още веднъж се извинявам за въпроса и анкетата.

tsc1
12.08.2016, 15:13
Ти , сам си противоречиш .
Догодина ще ти подаря рой .
Работи с него .
Би ли изяснил къде виждаш противоречие?

delta.e
12.08.2016, 15:22
Подарявам ти и ще работиш с него .
След това ще правиш сметките .

tsc1
12.08.2016, 15:34
Подарявам ти и ще работиш с него .
След това ще правиш сметките .
Мерси за подаръка, ама напразно ще уморим пчелите, защото аз пчели не гледам. Най-добре е всеки да прави това, за което е учил - аз сметки, ти мед.

Remi
12.08.2016, 15:35
Както вече писах в друга тема 21 % разход при добра година без да смятам разходите за труд без продажба на отводки и майки само мед
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=105&page=7&p=102678#post102678

cecko96_1
12.08.2016, 15:44
Разходите в последните години наистина се увеличиха много заради поскъпване, на консумативите но и заради зачестилите отравяния на работните пчели.Пчеларството работи в полза на растениевъдството ,а растениевъдството убива това, което го създава и увеличава добивите му.На няколко пъти през тая годината се пръска и убива работната пчела и тъкмо подхраниш, създадеш работна пчела за следваща паша, те пак напръскат и унищожат това, което си създал.Разходите ни станаха непосилни, а добивите ни опустошени. Все едно точно преди да ожънеш нивите, да вземе някой да ги унищожи, на следващата година деянието да се повтори и т. н и да видим до кога те ще издържат на такъв физически и психически тормоз. Отгоре на всичко държавата вместо да вземе да ни подпомогне, тя иска да ни раздели на подвижно и неподвижно пчеларство, като на едните даде 30 лв за опрашване, а другите ги остави без подпомагане, все едно, че те не опрашват същите километри насаждения или диворастяща растителност.ВСИЧКИТЕ СРЕДСТВА ПО ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ПЧЕЛАРСКИ ПРОГРАМИ ТРЯБВА ДА БЪДАТ СПРАВЕДЛИВО РАЗПРЕДЕЛЕНИ НА ВСИЧКИ РЕГИСТРИРАНИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА.

rosty_sz
12.08.2016, 15:44
Да се извиня първо за некоректно зададения въпрос т.е. доста общ без уточяване на подробности, но както се разбра не съм инициаторана тази анкета пуснах е по молба на колега и с неговия въпрос....

По принцип както мнозина са отбелязали всеки си оценява труда а и продукцията различно, да не говорим че всеки има различни разходи, и в крайна сметка всеки ще получи различна цифричка накрая. Поне според мен няма как 1000 пчеларя да имат еднакви дейности, еднакви по времетраене, еднакви разходи, еднакви добиви и да са получили еднаква цена за даден продукт...
Единственото което може да се направи е примерно да се постигне някакъв консенсус за цената на труда и тя да се уеднакви за всички които желаят да си сметнат накъде вървят.
Примерно мин. раб. заплата 420 лв. което прави по 19.04 лв. на ден или по 2.38 лв./час заплащане. Доколкото разбирам от прочетеното мнозина смятат заплащането на труда си за месец всъщност много отдавна и по-умни хора са определили че за целите на пчеларството и пчеларите се пресмята само времето което пчеларя работи на пчелина или се занимава с пчеларство. Т.е. ако днес аз съм работил на пчелина 10 минути и си водя статистика за това ще отбележа само 10 минути, на другия ден обаче съм работил 7,50 часа на пчелина - общо за двата дена имам 8 часа или 1 работен ден които ако приемем заплащане от 2,38 лв/час т.е. за двата дена труда ми се оценява на 19,04 лв. и ако примерно съм пресметнал че лятото съм работил общо 60 дни, а през зимата имам 20 работни дни (ремонт на инвентар и т.н.) то общо за годината имам 80 работни дни или 1 523,20 лв. труд и именно тези 1 523,20 лв. влизат в изчисляването на себестойността. Другото което може да се направи е да се приеме цена на едро на даден продукт например пчелен мед независимо дали пчеларя продава на едро или на дребно.

За да има някаква достоверност ти трябват най-малко 3 години водене на някакво първично счетоводство за да имаш представа каква ти е себестойността.

Пак ще повторя когато пчеларството е основен източник на доход за даден пчелар е задължително да може да си води сметките и да е наясно дали тази дейност носи някакви печалба (каквата и да е тя) или само генерира загуби. За онези които е хоби това принципно няма значение. А за онези които разчитат на някакъв допълнителен доход към заплатата в повечето случай са на принципа да си избием разходите (труда не се смята) и ако изкараме нещо отгоре е просто супер...

Още веднъж се извинявам за въпроса и анкетата.


Вдигнах палче заради извинението, но абсолютно не съм съгласен труда на пчеларя да се приравнява с минимална работна заплата. Ако сами се оценяваме толкова ниско какво да искаме по нататък въобще, от изкупвачи, от държава, от колеги. НЕ, не и не.
Пчеларския труд е и много тежък и изисква интелектуално включване. Заради втората причина до сега почти никой в БГ не е успял да направи пчеларски бизнес с работници. Ако пчеларството изискваше машинални операции, без никаква компетентност и в среда благоприятна за работа бих се съгласил да е за 420 лева ама в случая да ми се преравнява труда с мангалския в никакъв случай не мога да се съглася. Между другото при нас мангал за двадесет лева надник няма кака да наемеш за каквато и да е работа.

borislav aleksandrov
12.08.2016, 17:27
Вдигнах палче заради извинението, но абсолютно не съм съгласен труда на пчеларя да се приравнява с минимална работна заплата. Ако сами се оценяваме толкова ниско какво да искаме по нататък въобще, от изкупвачи, от държава, от колеги. НЕ, не и не.
Пчеларския труд е и много тежък и изисква интелектуално включване. Заради втората причина до сега почти никой в БГ не е успял да направи пчеларски бизнес с работници. Ако пчеларството изискваше машинални операции, без никаква компетентност и в среда благоприятна за работа бих се съгласил да е за 420 лева ама в случая да ми се преравнява труда с мангалския в никакъв случай не мога да се съглася. Между другото при нас мангал за двадесет лева надник няма кака да наемеш за каквато и да е работа.

Аз също не си оценявам труда на мин.раб.заплата от 420 лв. просто в случая, я използввам като пример и си го пише че е пример :)
Друг пример - минималното заплащане в сектора е към 680 лв., а средното е към 800 лв. може да се ползват и тия цифри. Давам тези примери във връзка с това че някъде нагоре из постовете имаше предложение за определяне на почасово заплащане или заплата.
По принцип заплащането не може да е по-малко от мин. раб. заплата затова и ползвах нея като пример за определяне на цената на труда.
Сега дали ще се приеме някакво заплащане и на база на него ще се определя цената на труда или всеки сам ще определя цената на неговия труд си е отделен въпрос просто исках да отбележа как се определя към себестойността.

delta.e
12.08.2016, 18:16
Борка , прав си , че не приемаш твоят труд по тази ставка .
Така е , защото си професионалист и разчиташ сам на себе си .
Докато , аз съм даскал и пчелите са ми хоби .
Колко вкарвам , ама повече изкарвам и пак не правя сметка .

kando
12.08.2016, 19:38
Анкетата е анонимна. стана ми интересно от спора за себестойността. Надявам се да сте активни и честни, така че да се стигне до някакво обобщение....

Ок.
Значи да ви кажа, гледам тука един пчелар, човека от сто само сандъка т.е. без пчелни семейства, без даже да прелети барем някоя пчеличка тъдява, ги изкара около 20 бона. Майстор пчелар не, ами и нобелист следва да го направят човека. :Д

Положението по въпроса е достатъчно видимо - хората, които изкарват наистина добри пари от този занаят, могат да се обобщят в три категории (без да броим прекупвачите и преработвалите): едните са участващите по програми; вторите успяват да реализират меда си в някое курортно място (да речем по морето) или в столицата; а третите са онези, които просто имат възможност да стартират със солиден капитал. Повече подробности ще са само излишни - включително и дали говорим за сто лева или за двеста, дали с труд, без и т.н. ....... защото тези суми са все в категорията "нищета".

Валентин.
12.08.2016, 19:52
Както вече писах в друга тема 21 % разход при добра година без да смятам разходите за труд без продажба на отводки и майки само мед
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=105&page=7&p=102678#post102678
12% захар не е ли много?

Ангел Йосифов
13.08.2016, 07:04
Матеев го е написал. Едно семейство 22 майки по 22лв = 440лв. Какво толкова му смятате. :bigsmile:

Юрка,сигурен ли си,че тез сметки са на Матеев...щото малко ме притеснява математиката...

Mateev
13.08.2016, 15:28
Юрка,сигурен ли си,че тез сметки са на Матеев...щото малко ме притеснява математиката...

И мене ме притеснява, но така е написано в НАРЕДБА 47, чл. 21, ал. (3), т. 5. Става въпрос за капацитета на производство, който се определя от комисията на Развъдната асоциация при посещението на някой пчелин. Цитирам дословно:

(3) Комисията по ал. 2:
.............
5. (нова - ДВ, бр. 26 от 2008 г., в сила от 07.03.2008 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г.) определя и актуализира капацитета за съответния вид производство, като от едно пчелно семейство могат да бъдат произведени не повече от 22 пчелни майки или 2,5 пчелни рояка;

Има логика в тези цифри. Явно някъде някой ги е смятал с най-големи подробности. В началото аз си мислех, че са занижени, но когато реално започнах да правя майки и отводки в големи мащаби, лично се убедих, че тези цифри са много трудно достижими. В реалноста достигането на 2 средностатистически отводки от семейство е почти невъзможно. Същото важи и за майките - трудно се достигат 15 на семейство, а какво остава да говорим за 22.

solaris60
13.08.2016, 17:11
Явно и Матеев така ги смята: :bigsmile: 22 майки по 22лв = 440лв. Какво толкова му смятате.:bigsmile:

Mateev
13.08.2016, 17:30
Направих си труда да разработя един реалистичен калкулатор на необходимите ресурси за едно майкопроизводство. Според него както и да ги въртите нещата, все се получават по около 12 майки от един кошер. Това е реалността ..... :)

Ако искате, отрежете някои от перата, и сигурно ще успеете да получите по 22 майки, но пак повтарям, това е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, която можете да я сънувате, но няма как да я реализирате. :)

Ето ви го калкулатора - разцъкайте жълтите полета (само тях и нищо друго) и се забавлявайте.

7247

На практика броя на отглеждачите може да се намали два пъти посредством двойното им използване - слага се рамка с чашки, които пчелите отглеждат и запечатват за 5 дена и след това се слага втора рамка за следващите 5 дена. Общо стават 10 дена, а 11-тия ден е почивен (пропускат се всички групи отглеждачи в пчелина). При такъв един разчет може би ще успеете да постигнете 15-16 майки от 1 кошер и това е максимума според мене. При това говорим за хубава година, а не за ненормална, каквато беше 2016 г.

ch.atanasov
13.08.2016, 17:45
... все се получават по около 12 майки от един кошер. Това е реалността ..... :)







Предполагам, че си извадил и 20кг мед от този кошер.Ако ли -не, по критериите на един колега : си много зле.:bigsmile:

Mateev
13.08.2016, 17:55
Предполагам, че си извадил и 20кг мед от този кошер.Ако ли -не, по критериите на един колега : си много зле.:bigsmile:

За какъв мед мечтаеш при семейства, на които им се взема душицата до дупка. По-скоро ме попитай колко захарен сироп съм налял, за да ги поддържам във форма. Средно по 200 литра сироп на ден за цялото стопанство, или това прави по литър на кошер на ден. Този сироп го ядат не само отглеждачите, но и всичките останали около 2000 гърла на пчелина (нуклеуси, оплодни сандъчета и отводки, чакащи експедиция).

Така че ако от 12 майки по 20 лв. получиш приход 240 лв., веднага извади 40 лв. за захар, и ще остане чист доход около 200 лв. От него вече се вадят и останалите разходи, списъка на които ми изглежда безкраен.

Mateev
13.08.2016, 17:59
Ето модифицирана версия на калкулатора, която вече отчита двойното използване на семействата-отглеждачи. При тази версия вече се получават средно по 15 майки от пчелно семейство. Това според мене е абсолютния максимум при добра година, а 2016-та не беше такава.

7248

asenof
13.08.2016, 18:13
22 майки по 22лв = 440лв

Mateev
13.08.2016, 18:20
22 майки по 22лв = 440лв

Това някакъв виц ли е? Защото калкулатора на моя Windows 10 показва, че 22 * 22 = 484 лв. Не че това е реалния приход, но все пак нека да сме точни и да не си правим майтап с математиката ...... :)

Дамян Дамянов
13.08.2016, 18:27
Не мога да разбера какъв е проблема да се направят по 3-4-5 отводки от основно семейство.
В момента, без изобщо да си давам зор, мога да направя по 1-2 отводки от отводка направена през Април, Май, дори Юни. Говоря за отводки, които трябва да изкарат зимата с максимум 10% смъртност. За първата паша, тези отводки са със сила равна (или почти) на тази на основните семейства.
Има няколко неща, които трябва да се следят:
1. Отводките да не падат под минимума пчела, която е нужна за развитието на семейството до зимата. Какъв е смисъла да правиш отводка, а тя да пукне при 3 дни застудяване до 0 градуса.
2. Да не се правят отводки с повече пило, отколкото пчелата може да затопли. Точно в този момент се греши най-много, ако на прелката има простудено пило - ТОВА Е ЗАГУБА! Дори малкото простудено пило, означава, че пчелите, които ще се излюпят не са отгледани при подходящата температура и това са пчели "мърша". После започват проблемите с АГ, ЕГ, варовито и каменно пило. Пчелата която храни много пило, се изтощава много по-бързо, а пилото е некачествено. Нужно е 1-2 поколения да се извъртят, че семейството да влезе в нормален ритъм. Това означава 1-2 месеца! Ако пчелата изхранва малко пило, тогава нейната продължителност на живота се увеличава, а следващото поколение е много качествено, а пчеларя не е загубил това простудено пило. Не е толкова важно количеството пило, колкото пчелата дали е в състояние да го изгранва и топли!!!
3. Храна!!! Пчелите сами си намират храната, но ВСЯКО насилствено застаряване(промяна на съотношението летяща и вътрешнокошерна пчела) струва ПАРИ! (Нали в пари измерваме) Тази насилствено излязла пчела, не само, че е слаба и има ниска производителност, а и има ниска продължителност на живота. Майката се ограничава, започва канибализъм, а това са все пари. Пчелата има нужда от много протеин, а не от много въглехидрати, разберете го това най-после. Живота и зависи от количеството протеин, а не от количеството въглехидрати. Наливайте колкото си искате захарен сироп, файда няма!
Друга грешка на пчеларите е в това, че си мислят, че знаят как да хранят с протеинови питки. Ако съотношението на аминокиселините не е правилно, повече вредите, отколкото помагате. Тотално забравете, че има човек на тази планета, които да нацели правилното съотношение.

ch.atanasov
13.08.2016, 18:46
Не мога да разбера какъв е проблема да се направят по 3-4-5 отводки от основно семейство.




Понеже темата е за доходност, по скромните ми познания проблема е, че някой трябва да ги купи тези отводки.

Дамян Дамянов
13.08.2016, 19:33
Понеже темата е за доходност, по скромните ми познания проблема е, че някой трябва да ги купи тези отводки.

Ако ти кажа колко клиенти съм препратил през тази година, ще ти стане лошо. Проблемът не е в това, че няма клиенти, проблема е в това, че клиента има очаквания, а добрите производители са много малко.
Като си купят калпави отводки, следващата година се ориентират доста бързо.

Mateev
13.08.2016, 19:36
Не мога да разбера какъв е проблема да се направят по 3-4-5 отводки от основно семейство.......

Проблемът се състои в това, че докато не се пробваш да направиш цял един пчелин на отводки, ще продължаваш да теоретизираш ..... :)

Ако обаче се пробваш, веднага ще установиш следното:

1. Част от семействата ти умират през зимата (10-15%). При това положение те не само че не стават за отводки, но и консумират отводки за възстановяване на зимната смъртност.
2. Част от семействата ти са слаби тогава, когато се правят отводки (още 10-15%). При това положение те не само че не дават нито една отводка, но и се нуждаят от пити с пило, с които ти би направил отводки.
3. Част от основните семействата загиват в процеса на правене на отводки (3-5%) по причина прехвърлена по погрешка майка. Обикновенно това се открива на много късен етап, когато вече е късно за спасяване. За да се спаси семейството се жертва готово направена отводка.
4. Ранните отводки се правят с маточници, но част от маточниците не се приемат от пчелите или не се излюпват или се излюпват некачествени майки (5-15%).
5. От остатъка част от майките не се оплождат или се губят по време на оплождане (успеваемост 70%, а тази година - дори под 50%).
6. От вече готовите отводки с оплодени майки част от тях се развиват по-бавно от останалите, и тъй като клиентите бързат, налага се подсилване с пити с пило. Това обаче също означава загуба от общата потенциална бройка на направените отводки.
7. Част от отводките се губят за удовлетворяване на рекламации - например умрели по време на транспорт, или убита по невнимание майка при прехвърлянето, което е по причина на клиента, но пешкира винаги се опира от производителя на отводки.
8. Има клиенти-чешити (1-2%), след работата с които проклинаш деня, в който си вдигнал телефона и си му приел заявката. Оправията с такива клиенти обикновенно ти струва или пари, или подарени майки (отводки).
9. Да не говорим за отводките, които ги губиш за възстановяване на отслабнали отглеждачи или загинали семейства в нуклеусния парк.
10. Да не говорим за отводките, които ги губиш за първоначално зареждане на нуклеусния парк (тази година аз използвах 720 отводки само за тази цел).
11. Да продължавам ли със списъка ........... ?

Иначе да - има семейства, от които правя по 4 или дори по 5 отводки, но средното за пчелина е на ниво 2 отводки или по-малко, и то при хубава година. Тази година обаче беше трагична - многото на брой дъждове създадоха над 50% търтовки в отводките, което доведе до нуждата да се ремонтират с нови пити с пило, с готово оплодени майки и с много-много допълнителен труд. Последните 10-15% директно ги изхвърлихме, защото направата на нова отводка излизаше по-евтино от ремонта на старата.

Та да ти направя ли и един калкулатор на отводки, за да видиш къде е реалността?

tarty
13.08.2016, 20:11
Тука има нещо нереално в целия тоя списък, или наистина имаш ~ 30% кражби от работниците ти. Друг вариант е, че в бързането да продадеш и да вземеш парите се правят глупости. Това са мой размисли и може нищо да не е вярно от тях, но защо не изслушаш лекцийте на Софрон и по това което казва направи една сметка и след това сравнявай с твойте, не може всичко което казва да е лъжа.

Валентин.
13.08.2016, 20:28
Аз за това го попитах дали работи САМ по някой път на някой от пчелините си..... Не ми отговори. Сигурно е помислил, че го бъзикам или се заяждам. Просто исках да видя дали е ВЪТРЕ в нещата. Или само пресмята таблици на калкулатора.

Господин Каров
13.08.2016, 21:35
Защо не си сменим нагласата / психическата/ и както си купуваме кило домати да си купуваме кило пчеи?Що плачем ,че отвоткат била с малко пило, малко пчели,малко мед?

Mateev
13.08.2016, 21:47
Аз за това го попитах дали работи САМ по някой път на някой от пчелините си..... Не ми отговори. Сигурно е помислил, че го бъзикам или се заяждам. Просто исках да видя дали е ВЪТРЕ в нещата. Или само пресмята таблици на калкулатора.

Навлизаме в зоната на конфликта, и затова не ти отговарям. Просто няма да ме разбереш, пък и може и да се обидиш, ако ти кажа истината. Нека да си оставим нещата така, за да има мир и спокойствие, и нека всеки да си живее със собствените си илюзии и самозаблуди. Просто живеем и разсъждаваме от различни по височина камбанарии, и ти няма как да знаеш какво се вижда от високо.

Помисли си за пилота на хеликоптера, който от високо вижда цялата поляна, и въобще не го интересува съдбата на отделната тревичка ........ Ако кацне на земята и започне да се занимава само с 2-3 тревички, ще загуби от полезрението си цялата поляна и резултатите от това ще са трагични. Помисли си дали Русия щеше да спечели войната, ако Сталин беше хванал една пушка и беше отишъл да гърми в окопа на предната линия. Помисли си дали щеше да има Айфелова кула, ако арх. Айфел си губеше времето да чука нитове по ръждясали железа. Мога да дам още 1000 примера .....

Димитър Бонев
13.08.2016, 22:01
Не искам да прозвучи като фукане, но преди години, когато имах повече свободно време и бях малко по-млад, се увличах доста в различни експерименти. Абсолютния максимум, който съм постигал е 12 отводки и 20 килограма мед от един експериментален кошер и то без една лъжица захар. Държа да отбележа, че годината беше сравнително нормална и всички новосъздадени отводки се развиха нормално и бяха зазимени като силни семейства. Има много условности, но факта си е факт.

Mateev
13.08.2016, 22:06
Не искам да прозвучи като фукане, но преди години, когато имах повече свободно време и бях малко по-млад, се увличах доста в различни експерименти. Абсолютния максимум, който съм постигал е 12 отводки и 20 килограма мед от един експериментален кошер и то без една лъжица захар. Държа да отбележа, че годината беше сравнително нормална и всички новосъздадени отводки се развиха нормално и бяха зазимени като силни семейства. Има много условности, но факта си е факт.

Ха сега го направи това с всичките си кошери, и ще се прочуеш ...... :)
Иначе всеки може да се похвали с някакви единични случаи, при които е поставил някакъв рекорд. :)

Mateev
13.08.2016, 22:16
Тука има нещо нереално в целия тоя списък, или наистина имаш ~ 30% кражби от работниците ти. Друг вариант е, че в бързането да продадеш и да вземеш парите се правят глупости. Това са мой размисли и може нищо да не е вярно от тях, но защо не изслушаш лекцийте на Софрон и по това което казва направи една сметка и след това сравнявай с твойте, не може всичко което казва да е лъжа.

Нереалното е цялата тази дискусия, в която се надлъгвате един друг, и после сами си вярвате. Не го ли осъзнавате това?

Нека само за момент да предположим, че сте прави и никой не лъже. Ако приемем, че това е така, то тогава в България щеше да има поне 10 000 пчелари-милионери с по 10 000 кошера всеки един от тях, и това щеше да е постигнато само за 5-6 години. Така се получава при доходите и печалбите, които раздувате в тази тема.

Истината е съвсем друга, но всеки един от вас го е срам да си признае. Истината е, че пчеларството е тежък и неблагодарен бизнес, който принуждава практикуващите го да мизерстват на ръба на оцеляването.

Може ли някой от вас да се похвали, че всяка една година удвоява кошерите си? И че това го прави с печалбата от предишната година, като това удвояване го прави непрекъснато в продължение на поне 6-7 години. И ако е започнал с 10 кошера, за 10 години те ще станат 10 240 кошера (който не вярва - да смята).

Димитър Бонев
13.08.2016, 22:16
Сега е късно вече, следващата година може и да стане. Стига да има кой да гледа толкова много семейства, че при мен времето е дефицитно. Пак какво пречи да отворим нова глава в пчеларските науки. Тогава експеримента ми помогна много да възстановя загубите от една вандалщина, която бе нанесена на пчелина ми. Но понеже при мен пчеларството никога не е било комерсиално ориентирано не съм повтарял експеримента. Но заради спорта стига да имам време бих го направил.
Иначе си много прав, че пчеларството е тежък и неблагодарен занаят. И може би това, че преобладаващо пчелните стопанства са с малък брой кошери е следствие от това.

tarty
13.08.2016, 22:19
Сега е късно вече, следващата година може и да стане. Стига да има кой да гледа толкова много семейства, че при мен времето е дефицитно. Пак какво пречи да отворим нова глава в пчеларските науки. Тогава експеримента ми помогна много да възстановя загубите от една вандалщина, която бе нанесена на пчелина ми. Но понеже при мен пчеларството никога не е било комерсиално ориентирано не съм повтарял експеримента. Но заради спорта стига да имам време бих го направил.
Ако решиш да споделиш с нас какво си направил, ще има доста хора, който ще ти са благодарни.

Димитър Бонев
13.08.2016, 22:23
Ха, ха, това е ноу хау и този път няма да е безплатно.

tarty
13.08.2016, 22:36
Ха, ха, това е ноу хау и този път няма да е безплатно.
Радвам се, че има друг като мен, който разсъждава по същия начин. Сега и теб ще те застъпят, че си ненаяден бизнесмен :-):-):-)

Димитър Бонев
13.08.2016, 22:37
Бедрата в пчеларството, е че всеки новоизлюпен пчелар прави едни бакалски сметки и смята че един ден ще стане милионер, но още първите години се сблъсква с горчива действителност. За да бъдеш пчелар най-напред трябва да ти идва отвътре, после да притежаваш много голяма доза интелект, да се усъвършенствуване непрекъснато, да четеш много и то не научнопопулярни черва, а чиста наука, да следиш какво правят другите и да се учиш от техните грешки и да прецениш много правилно, кое от техните успехи може да е полезно при твоите конкретни условия. Иначе остава само горчивината от постоянните провали и опитите за дребни тарикатлъци, които рано или късно водят до пълен провал.

borislav aleksandrov
13.08.2016, 23:11
Нереалното е цялата тази дискусия, в която се надлъгвате един друг, и после сами си вярвате. Не го ли осъзнавате това?

Нека само за момент да предположим, че сте прави и никой не лъже. Ако приемем, че това е така, то тогава в България щеше да има поне 10 000 пчелари-милионери с по 10 000 кошера всеки един от тях, и това щеше да е постигнато само за 5-6 години. Така се получава при доходите и печалбите, които раздувате в тази тема.

Истината е съвсем друга, но всеки един от вас го е срам да си признае. Истината е, че пчеларството е тежък и неблагодарен бизнес, който принуждава практикуващите го да мизерстват на ръба на оцеляването.

Може ли някой от вас да се похвали, че всяка една година удвоява кошерите си? И че това го прави с печалбата от предишната година, като това удвояване го прави непрекъснато в продължение на поне 6-7 години. И ако е започнал с 10 кошера, за 10 години те ще станат 10 240 кошера (който не вярва - да смята).

А защо е нужно да имаш по10 000 кошера?
Ако предположим че даден пчелар е намерил "златната среда" - брой кошери, труд, приемливи добиви-разходи-печалба които според неговите виждания са нормални за да живие добре. Задължително ли е всяка година да удвоява бройката семейства? И защо му е нужно това ?

Mateev
14.08.2016, 03:28
А защо е нужно да имаш по10 000 кошера?
Ако предположим че даден пчелар е намерил "златната среда" - брой кошери, труд, приемливи добиви-разходи-печалба които според неговите виждания са нормални за да живие добре. Задължително ли е всяка година да удвоява бройката семейства? И защо му е нужно това ?

Защото във всеки един човек еволюцията е вградила желанието непрекъснато да се развива, усъвършенства и самодоказва. Иначе нямаше да сме хора. И всеки го прави това (опитите за израстване в обществото) до момента, до който достигне собственото си ниво на некомпетентност. И там започва да буксува и буксува цял живот. И когато види някой друг, който е постигнал повече, започва да се самооправдава, че той сам си е пожелал да остане на това ниско ниво. И започва да си измисля оправдания, в които с течение на времето сам започва да си вярва.

Просто така е устроен нашият мозък - човек винаги иска повече от това, което вече го има. Започва с детските мечти и никога не завършва ......

Самият факт, че сте тука в този форум и четете написаното в него, доказва тези мои думи. Вие търсите нещо ново и се стремите към нещо повече - било то знания, или пари или самоизява и себедоказване ....... Доказателство е и самата тази тема - доходност от пчелите. След като сте в нея и я четете, значи силно ви интересува повишаването на доходноста. Тоест СТРЕМИТЕ СЕ КЪМ НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ТОВА, КОЕТО ВЕЧЕ ГО ИМАТЕ. И ако можехте или знаехте как се постигат 10 000 кошера, щяхте да го направите. Щяхте да направите и повече, защото няма горна граница за човешките мечти.

Дамян Дамянов
14.08.2016, 03:51
Проблемът се състои в това, че докато не се пробваш да направиш цял един пчелин на отводки, ще продължаваш да теоретизираш ..... :)

Ако обаче се пробваш, веднага ще установиш следното:

1. Част от семействата ти умират през зимата (10-15%). При това положение те не само че не стават за отводки, но и консумират отводки за възстановяване на зимната смъртност.
2. Част от семействата ти са слаби тогава, когато се правят отводки (още 10-15%). При това положение те не само че не дават нито една отводка, но и се нуждаят от пити с пило, с които ти би направил отводки.
3. Част от основните семействата загиват в процеса на правене на отводки (3-5%) по причина прехвърлена по погрешка майка. Обикновенно това се открива на много късен етап, когато вече е късно за спасяване. За да се спаси семейството се жертва готово направена отводка.
.................................

Проблемът се състои в това, че не знаеш какво правя и теоретизираш. :laughing:
Имаме различни технологии и затова не виждаш същото като мен.

1. Знаеш, че имам 0% миналата зима. Явно правя нещо правилно, или трябва да пусна тото. Нищо не възстановявам, предвидил съм си загубите в плановете от предходната година. Ако знам, че ми трябват 100 семейства, ще се погрижа да ги имам, а в последния момент да се чудя какво да правя.
2. Изобщо няма да се занимавам със слабите. Чиста загуба на време, пари и нерви. Ако проблемът е в майката, даването на пило нищо не решава. Докато установиш къде е проблема, ти си набутал толкова време и пари, че това семейство става златно, дори и да успееш да го вкараш в пътя.
Отварям кошера и ако е готов, вадя отводка, ако не е готов, изчаквам следващата партида. Няма защо да бързам и да подсилвам, не мога да видя смисъла в тово, защото ще отслабя друго семейство, а резултата е несигурен. Ако се окаже, че има проблем с майката, тогава губя не само слабото семейство, но и пилото, което съм му дал и силата на семейството донор.
3. Това изобщо не мога да разбера как се случва. Няма причина основните семейства да загинат при прехвърляне на майката. Нещо не ми е ясна технологията ти.
4. Да, винаги може да се случи нещо с маточника.
5. Това не е нормално за мен, защото нямам такива проблеми.
6. Ако отводката се бави в развитието си, значи има проблем, а не виждам смисъл да наливаш вода в пробита кофа.
7. Това са търговски взаимоотношения. Вижда майката как снася, вижда състоянието на отводка, ако му хареса - купува. Изобщо не ме интересува дали е оцеляла отводката при транспорт, твоята отговорност трябва да приключи в момента в който отводката напусне пчелина.
8. Такива винаги има, затова при следваща поръчка, просто им отказваш с най-добри пожелания.
9. Има различни технологии. Някой колеги правят отглеждачите и/или стартерите на отводки, а не ги подсилват. Всеки стартер става на отводка/и след като си изпълни ролята.
10. Нормална инвестиция, нищо специално.
11. Няма смисъл :)

Дано следващата година да е по-добра!

Ангел Йосифов
14.08.2016, 07:45
Тука има нещо нереално в целия тоя списък, или наистина имаш ~ 30% кражби от работниците ти. Друг вариант е, че в бързането да продадеш и да вземеш парите се правят глупости. Това са мой размисли и може нищо да не е вярно от тях, но защо не изслушаш лекцийте на Софрон и по това което казва направи една сметка и след това сравнявай с твойте, не може всичко което казва да е лъжа.
Всичко си е съвсем реално.Само трябва да се добави,че за да излезат сметките на пчеларя-бизнесмен с пчелните семейства се работи машинално.Демек с много компромиси.Например:днес от всички кошери ще дръпнем по 3 рамки пило за отводки.Някои кошери изобщо няма да усетят отнемането на 3 рамки.Други ще им трябва седмица-две да се възтановят,а трети ще влезат в "шеста глуха" и.........В старите книжки пише,че в пчелините винаги ще има около 1/3 изоставащи семейства .....

tarty
14.08.2016, 08:15
Всичко си е съвсем реално.Само трябва да се добави,че за да излезат сметките на пчеларя-бизнесмен с пчелните семейства се работи машинално.Демек с много компромиси.Например:днес от всички кошери ще дръпнем по 3 рамки пило за отводки.Някои кошери изобщо няма да усетят отнемането на 3 рамки.Други ще им трябва седмица-две да се възтановят,а трети ще влезат в "шеста глуха" и.........В старите книжки пише,че в пчелините винаги ще има около 1/3 изоставащи семейства .....
Тази година бе перфектна за отводки, то няма пчелар дето да няма роен кошер. Щом има слаби кошери пролетта значи не прави нещо правилно и трябва веднага да им смени майките или да ги обедени с други. Аз тази година от 50% от семействата направих по две отводки, а другите оставих за мед. Май месец стана мазало, започнаха да се роят първо медовиците а после и част от отводките, запълних що имаше празен кошер или подобен на такъв. И аз целя да работя машинално/ с много бр извършваш една и съща манипулация/, но гледам да няма компромиси или да са минимални.

m_pchelari
14.08.2016, 09:59
С оглед на бъдещето ни оцеляване ми се струва е по-важен въпроса, какви са ви разходите за едно пчелно семейство. Цената на захарта ще върви нагоре с по 10% на година до 2020г., а цената на меда продължава да пада.
Това което ми е по-интересно е какъв е минимума от средства за "пренасяне" във времето на половин килограм пчели от 15 юли до 15 април (9 месеца).
Струва ми се големите играчи - международните пакетировачи са решили да се справят с проблема "фалшив мед" с икономически а не контролни средства. Много станахме на клона и предстои закриване на "мощности".

Димитър Бонев
14.08.2016, 12:09
Има един минимум от разходи, които не могат да бъдат избегнати. От там нататък, ако искаш да извадиш, трябва да дадеш. В пчеларството много рядко 2 и 2 прави 4. В общия случай прави 3 а не рядко и 2. Ако не дадеш ( не направиш разход и то в точния момент) не чакай добиви и възвращаемост на вложените, били те средства или труд. Пчеларството не е точна наука. Работата на пчеларя е да умее да преценя много точно кога, в кой момент какво и как да направи. Останалото е е ръцете на всевишния.
Пчеларството от ден на ден става все по трудно и не рентабилно по много причини не зависещи от пчеларя. Вече е много трудно да се намери подходящо място за устройване на пчелини, където хем да не те крадат, пръскат и хората, че пчелите ги притесняват, хем да е добър медоносен района. Правим много компромиси, а всеки компромис води до загуби. Колкото и да се стараем да ограничаваме разходите, като те окрадат и отровят не можеш да реализираш приходи. До сега колкото и опити да са правени да сеопитаме да работим в симбиоза с полевите и овощарството са се оказали пълен провал. И това е така,защото държавата не си върши работата. Няма случай някой да е бил отровен и институциите да са открили виновника. Хайде кажете ми тогава какъв е смисъла да се жалваш, като освен да ти натресат още една сметка за плащане, друго няма да получиш. За съжаление държавните институции остават глухи за тези проблеми или както се случи тази година избиха ни пчелите, лишиха ни от 2/3 от добивите ни и сега ще ни запушат устите с някой лев помощи, които няма да покрият и 1/20 от нанесените вреди. Ходи минимизирай разходи и смятай приходи и цената на труда, ако си нямаш друга работа.

Дамян Дамянов
14.08.2016, 13:39
Около 25лв / семейство. Максимално 37лв / семейство. Минимално 0 лева и на пролет отчитам поне 30% загуби.
Смятам труд, материали и гориво!!!

Има една оптимална среда, над нея хвърляш пари на вятъра, под нея рискуваш зимна смъртност.

borislav aleksandrov
14.08.2016, 15:35
Защото във всеки един човек еволюцията е вградила желанието непрекъснато да се развива, усъвършенства и самодоказва. Иначе нямаше да сме хора. И всеки го прави това (опитите за израстване в обществото) до момента, до който достигне собственото си ниво на некомпетентност. И там започва да буксува и буксува цял живот. И когато види някой друг, който е постигнал повече, започва да се самооправдава, че той сам си е пожелал да остане на това ниско ниво. И започва да си измисля оправдания, в които с течение на времето сам започва да си вярва.

Просто така е устроен нашият мозък - човек винаги иска повече от това, което вече го има. Започва с детските мечти и никога не завършва ......

Самият факт, че сте тука в този форум и четете написаното в него, доказва тези мои думи. Вие търсите нещо ново и се стремите към нещо повече - било то знания, или пари или самоизява и себедоказване ....... Доказателство е и самата тази тема - доходност от пчелите. След като сте в нея и я четете, значи силно ви интересува повишаването на доходноста. Тоест СТРЕМИТЕ СЕ КЪМ НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ТОВА, КОЕТО ВЕЧЕ ГО ИМАТЕ. И ако можехте или знаехте как се постигат 10 000 кошера, щяхте да го направите. Щяхте да направите и повече, защото няма горна граница за човешките мечти.

От твоя гледна точка със сигурност си абсолютно прав, така както и всеки друг писал във форума от своята гледна точка и разбирания е абсолютно прав... колкото до мечтите нима е нужно на всички мечтите да са еднакви...според мен въпроса не е дали знаем или можем, а дали искаме да имаме 10 000 кошера (като мечта и реалност). Макар че трябва да се съглася че има не малко пчелари които нито знаят нито могат... но са невероятно добри в нещо друго - да завиждат....

Лично мен повишаването на дохода от пчелите не ме интересува (може би донякъде в часта да видя аз къде сред множеството като доход и себестойност на 1 кг мед) но темата ми е интересна защото преди години бях писал един пост за които отнесох не малко критики основното в него бе че ние като пчелари може да сме добри но не сме добри мениджъри на продукцията си, и че изобщо не си правим сметките... поне за момента като чета и гледам анкетата излиза че навремето съм бил прав което си признавам ме изпълва с някакво чувство на задоволство и ми се ще да кажа - Казах ли ви аз....
Освен това подобни теми свързани с икономическата страна на пчеларството винаги са ми интересни защото считам че са не по-малко важни.
През последните години едва ли някой е започнал да гледа пчели или да увеличава бройките, само защото много обича пчелите - прави се основно за пари. Дори както и друг път съм казвал всеки с 10 семейства на горе вече може и да се разглежда като много дребен бизнес а не като хоби....
Интересното е че едва ли има някой който да не се интересува от това - парите, печалба, разходи и т.н. а икономическите теми в които може да се обсъждат почти липсват сякаш са теми табу.

Mateev
14.08.2016, 16:37
......Интересното е че едва ли има някой който да не се интересува от това - парите, печалба, разходи и т.н. а икономическите теми в които може да се обсъждат почти липсват сякаш са теми табу.

Ами наистина са табу поради една много проста причина - тези теми обикновенно се превръщат в конфликтни теми. Едно време ако си спомняш, аз се опитах да водя 2-3 такива теми на тема как човек може да успее в живота и какво отличава успелите хора от всички останали. За съжаление всичките тези теми станаха конфликтни, защото някои пчелари не харесаха това, което го пишеше в тях. Резултата - ами скрих ги тези теми в административния раздел, който не се вижда дори и от модераторите. Също така се заклех пред себе си никога вече да не пиша на икономическа тематика, защото няма да бъда разбран. От време на време се изпускам да напиша нещо, и в повечето случаи пак става конфликт.

Та сега и в тази тема - много неща се изписаха, на които се подсмихвам под мустак, но се въздържам да пиша каквото и да било, освен ако то не е нещо, което ще ви хареса. За останалото - ами нека всеки сам да си извърви своя си път на познанието, ако въобще има желанието и волята да го направи това.

бат тянко
14.08.2016, 19:20
Борка, мен най- много ме дразни следното. Има много измежду нас, които бързо забравят, че са се учили от чуждия опит. И започват- Няма да влизам повече в този форум, - Когато създавахме форума, - Тук има много плява??? Спират да споделят наученото, защото те са открили сами топлата вода, дали? Накратко народа го е казал: - Я не сакам на мене да ми е добре! Я сакам на Вуте, да му е зле!

Дамян Дамянов
15.08.2016, 08:41
И поради каква причина трябва да е така?

Всеки народ си има някакви традиции.
Във Финландия, може да те поканят на бизнес среща в сауната, което е голяма чест. Никога не отказвай, защото е обида.
В България те канят на ракия. Ракията е серум на истината и очаквай честни бизнес отношения. Ако не зацапате свещите и не се подпирате по стените като спайдърмен, значи срещата не е минала добре.

kando
15.08.2016, 12:14
И ся ко стана със сметката - дето не е бакалска, я да видим:
1. Зимна смъртност 15%
2. Смъртност в сезона 15%
3. Смъртност в процеса на създаване на отводки 5%
4. Провалени отводки 15%
5. Клиенти- чешити (този параграф как го измисли не знам, ма нейсе) 2%
6. Още едни 15% щото не излизала сметката.
7. Разни други да ги сложим десетина процента.
8. Tова не е края на списъка - lol

Учудващо е, че Матеев успява да изкара дори две отводки от семейство - с калкулатори за отводки, напред към реалността. Смех!!! Матеев - като за начало ще е добре да се научиш как се правят отводки, ала ти сам да можеш да ги правиш, не някой друг.

borislav aleksandrov
15.08.2016, 15:55
нещо което намерих в един анализ на пчеларството....

Нерег.зем. производители с до 75 пч.сем. и рег.зем.производители с до 130 пч.сем. не могат да достигнат мин.заплата от 420 лв.,това са повече от 82,7% от всички пчелари. Сметките са при цени на меда на дребно и едро (6 и 4 лв.) и при добив от среден добив 20 кг за страната

другото което ми направи бавното окрупняване на пчеларството - намаляване на пчелните стопанства с над 1 300 за 3 години но в същото време увеличаване на пчелните семейства с близо 218 000 бройки
през 2012 г.
Брой пчелни стопанства = 19 283
Брой пчелни семейства = 529 117 бр.
а през 2015 година
Брой пчелни стопанства = 17 969
Брой пчелни семейства = 747 434 бр.

Валентин.
15.08.2016, 19:41
И ся ко стана със сметката - дето не е бакалска, я да видим:
1. Зимна смъртност 15%
2. Смъртност в сезона 15%
3. Смъртност в процеса на създаване на отводки 5%
4. Провалени отводки 15%
5. Клиенти- чешити (този параграф как го измисли не знам, ма нейсе) 2%
6. Още едни 15% щото не излизала сметката.
7. Разни други да ги сложим десетина процента.
8. Tова не е края на списъка - lol

Учудващо е, че Матеев успява да изкара дори две отводки от семейство - с калкулатори за отводки, напред към реалността. Смех!!! Матеев - като за начало ще е добре да се научиш как се правят отводки, ала ти сам да можеш да ги правиш, не някой друг.
Хммм. А дали вече не намирисва на нещо без документи......

toko652003
15.08.2016, 21:07
Има ли тема във форума където се дават насоки как да се намали себе/стойноста на пчеларската продукция?
Някъде бях чел, че сам човек с може да се грижи КАЧЕСТВЕНО за около 150 семейства. Двама заедно могат да се грижат за много повече.В на пчелина почти всичко е ръчен труд почти нямам и на идея за някаква механизация по кошерите...

п.п. иначе Матеев е прав не използваш, ли чужд труд мечтите за забогатяване си остават само мечти.

toko652003
15.08.2016, 22:24
Не знам какъв ви е спора , но знам едно природата не даде ли каквито и гимнастики да се правят файда никаква, а заредят ли се две три лоши години
става, като каца без дъно. Спасение отчасти е продажба на част от семействата, но нещата тръгват назад.Мой колега казва не е майсторлък да увеличиш семействата, майсторлък е да ги запазиш години наред и да имаш добиви и когато теглиш чертата накрая да си на печалба.

Димитър Бонев
15.08.2016, 22:53
Има ли тема във форума където се дават насоки как да се намали себе/стойноста на пчеларската продукция?
Някъде бях чел, че сам човек с може да се грижи КАЧЕСТВЕНО за около 150 семейства. Двама заедно могат да се грижат за много повече.В на пчелина почти всичко е ръчен труд почти нямам и на идея за някаква механизация по кошерите...

п.п. иначе Матеев е прав не използваш, ли чужд труд мечтите за забогатяване си остават само мечти.

Всеки един пчелар извежда разходите до минимум, но има един баланс, който ако бъде нарушен, влияе на качеството, добивите и съответно на приходите. В друг случай някои точни, но не малки инвестиции биха вдигнали приходите(в това число и от икономия от труд), но в по-дългосрочна перспектива. Пчеларя за това има глава на раменете си да мисли. Никой(поне не и безплатно) няма да дойде и да му напише план или методика как да си организира бизнеса или работата в стопанството, така че всеки вложен лев да се отплаща с максимум печалба. При една правилна организация един пчелин от примерно 50 семейства, може да носи повече чисти доходи от такъв със 100 семейства при общоприетата практика. Бедата в съвременното пчеларство е, че малко са тези, които използват главата на раменете си да мислят. В общия случай механично правят това, което са видели от някой по-стар пчелар, без дори да си зададат въпроса дали това е правилно или не. Съвременния "пчелар" не обича да чете т.е. да се образова. Сърди се, на тези, които не споделят наученото с цената на много четене, експериментиране и съответно вложени средства и труд или казано иначе съвременния пчелар се превърна в готованин и само чака на подаяния, включително и субсидики. Последното даже де превърна и е нова професия. Професия "програмист". Е за негова зла участ балъците вече са защитен вид. Както писах на шега в един предишен пост, ноу хауто струва пари и то много пари. Който иска да се възползва от знанията на другите си плаща. Така е в белите страни.
Преди, когато ми оставаше свободно време съм си мътил главата с търсене на отговори, защо след като имаме такава уникална природа и прекрасни мечове нашия мед се котира наравно с китайския и аржентинския. Отговора е, че за това сме си виновни самите ние. Защо е така? Нека администратора ако желае (защото неминуемо щеше засегнат теми, които са табу) да отвори специална тема за това. Много ще е интересен дебата.

toko652003
15.08.2016, 23:29
Димитър Бонев според мен подвижното пчеларство е решение при слаби райони. Други се ориентират към производство на отводки майки и т.н.
както спомена всеки си има глава на раменете.

borislav aleksandrov
15.08.2016, 23:31
При една правилна организация един пчелин от 50 семейства, може да носи повече чисти доходи от такъв със 100 семейства при общоприетата практика.

Да те поправя - може да се конкурира с кои да е пчелин които е от 100 до 200/250 семейства

toko652003
15.08.2016, 23:39
И аз съм съгласен , че многото не винаги е печелившо.

Remi
16.08.2016, 07:17
Има ли тема във форума където се дават насоки как да се намали себе/стойноста на пчеларската продукция?
Някъде бях чел, че сам човек с може да се грижи КАЧЕСТВЕНО за около 150 семейства. Двама заедно могат да се грижат за много повече.В на пчелина почти всичко е ръчен труд почти нямам и на идея за някаква механизация по кошерите...

п.п. иначе Матеев е прав не използваш, ли чужд труд мечтите за забогатяване си остават само мечти.

Както е казал народа "Занаят се краде" .
Такава тема няма да просъществува по обясними причини. Най добрия начин е да намериш колега с достатъчно знания и опит да му платиш да те научи да откраднеш от него каквото можеш като знания разбира се :-). Прави са колегите има кошерджии с по 500 броя кошери по програми и прочие схеми за крадене на пари, които не отбират от пчеларство но като ти станат комшии тежко и горко ти пък и да ги учиш ей така за тоя дето клати гората идва малко множко.
пп. той пчеларя може да се грижи и за 200 семейства ако има 4 пчелина разбира се иначе ще си остане само с грижите.

cecko96_1
16.08.2016, 11:18
От всичко прочетено до тук стигнах до извода ,че не можеш да се издържаш от пчеларство не зависимо колко си голям, както е например в земеделието и животновъдството.Къде е проблема в изкупните цени, в субсидирането или в така водената политиката?Защо във всички съседни нам страни изкупните цени са доста по високи?Имали пазарна икономика в сектора или цените се диктуват от някой?

cecko96_1
16.08.2016, 11:26
Каква е поуката от тази приказка ?

Седял си един цар в тронната зала на своето царство преди много векове назад и чул през прозореца викове:
-Айде на хубавите ябълки-и-и-и!
Погледнал - един старец с каруца продава ябълки, а наоколо - тълпа купувачи.
Прияли му се и на царя от плодовете, викнал първия министър и рекъл:
-На ти пет жълтици, бягай да ми купиш ябълки.
Първият министър викнал последния министър и му рекъл:
-На ти четири жълтици, бягай да купиш ябълки.
Последният министър викнал церемониалмайстора и му рекъл:
-На ти три жълтици, бягай да купиш ябълки.
Церемониалмайсторът викнал шефа на стражата и рекъл:
-На ти две жълтици, бягай да купиш ябълки.
Шефът на стражата викнал един стражар и рекъл:
-На ти една жълтица, бягай да купиш ябълки.
Стражарят излязъл и спипал стареца за яката:
-Хей, какво си се развикал? Тука хан ли е или царски дворец? Марш оттук, ябълките се конфискуват!
Върнал се стражарят и рекъл:
-Ето, шефе, добра далавера. За една жълтица - половин каруца ябълки!
Шефът отишъл при церемониалмайстора:
-Ето, значи, за две жълтици един чувал ябълки!
Церемониалмайсторът отишъл при последния министър: -Ето, за три жълтици една торба ябълки!
Последният министър отишъл при първия министър:
-Ето, за четири жълтици половин торба ябълки. Какво да се прави, началство, инфлация.
Първият министър се явил при царя:
-Ето, ваше величество, както заръчахте - заповядайте пет ябълки!
Седи царят в тронната зала и мисли: "Пет ябълки - пет жълтици. Една ябълка - една жълтица. И народът ще се скъса да купува?
-НА ТОЯ НАРОД ТРЯБВА ДА МУ СЕ ВДИГНАТ ДАНЪЦИТЕ!

бат тянко
16.08.2016, 11:45
Поуката е синтезирана в една друга приказка- Залудо работи, залудо не стой! Именно поради това, много колеги не си калкулират собствения труд. В цената на меда.

Юрий Цветков
17.08.2016, 17:40
Юрка,сигурен ли си,че тез сметки са на Матеев...щото малко ме притеснява математиката...
Браво бе, само след 2 дена някой се усети? Честно казано мислех, че даскала или слънчевия ще го отбележат веднага, но явно не са внимавали. :ae:

Юрий Цветков
17.08.2016, 17:41
Юрка,сигурен ли си,че тез сметки са на Матеев...щото малко ме притеснява математиката...
Браво бе, само след 2 дена някой се усети? Честно казано мислех, че даскала или слънчевия ще го отбележат веднага, но явно не са внимавали. :ae: А и всички други математици.

toko652003
17.08.2016, 18:27
Remi за съвсем друго идеше реч,а иначе си прав това е правилния път за начинаещ.
Аз лично не виждам как може да се намали себе/стойноста на пчелните продукти освен да се работи по някакъв не/трудоемък метод.

Remi
18.08.2016, 07:34
Remi за съвсем друго идеше реч,а иначе си прав това е правилния път за начинаещ.
Аз лично не виждам как може да се намали себе/стойноста на пчелните продукти освен да се работи по някакъв не/трудоемък метод.
toko652003 мисля че трябва да намаляваме себестойността чрез увеличение на продажната цена вместо да се чудим как да оптимизираме разходите /в противен случай всеки лев който сме спестили го даваме на спекулантите/. Вярвам че ще дойде момента когато с общи усилия ще можем да го постигнем, както са го направили колеги в други по-бели държави те имат задължение за спазват необходимите изисквания да си предадат меда за другото се грижат пчеларските организации. Едно е да се пазариш с 2 тона мед друго е със 1000 тона и то да не си ограничен само на месно ниво.

Иначе се получава с лежак 26-27 рамки и хубава майка, подготвяш го пролетта и отиваш като приключи сезона . Не те интересува ще се рои ли няма ли ще каца ли, ще излита ли единствения проблем се оказа рапицата в този случай но пак става.

tsc1
18.08.2016, 08:28
toko652003 мисля че трябва да намаляваме себестойността чрез увеличение на продажната цена вместо да се чудим как да оптимизираме разходите /в противен случай всеки лев който сме спестили го даваме на спекулантите/. ....
Нека отново да внесем яснота - няма как да намалиш себестойността с увеличаване на продажната цена. Себестойността за пчеларя са всички разходи за 1кг мед. Прихода е за колко той ще успее да го продаде. Уравнението е просто
Приход - Разход = Печалба
Между разходите и продажната цена пряка зависимост няма!!!
Всеки пчелар като отделна единица не е в състояние да влияе на изкупните цени. Това могат да направят само мощни пчеларски обединения (каквито ние нямаме) и държавата по непряк начин (например с ограничаване на контрабандния внос на евтин мед - менте). Това, което зависи от пчеларя е така да оптимизира дейността си, че да намали разходите за 1кг мед.
Как може да стане това? С по-добра организация и повече техника и автоматизация на процесите. Това изисква всяка дейност, всяка операция на пчелина и в базата на пчеларя да се разгледа детайлно, да се види къде е нейното "тясно място" и тя да се оптимизира така, че да става с по-малко ръчен и по-лек физически труд и за по-кратко време. Само това е решението - другото са мечти и чесане на пръстите в клавиатурата.

borifototo
18.08.2016, 08:55
Нека отново да внесем яснота - няма как да намалиш себестойността с увеличаване на продажната цена. Себестойността за пчеларя са всички разходи за 1кг мед. Прихода е за колко той ще успее да го продаде. Уравнението е просто
Приход - Разход = Печалба
Между разходите и продажната цена пряка зависимост няма!!!
Всеки пчелар като отделна единица не е в състояние да влияе на изкупните цени. Това могат да направят само мощни пчеларски обединения (каквито ние нямаме) и държавата по непряк начин (например с ограничаване на контрабандния внос на евтин мед - менте). Това, което зависи от пчеларя е така да оптимизира дейността си, че да намали разходите за 1кг мед.
Как може да стане това? С по-добра организация и повече техника и автоматизация на процесите. Това изисква всяка дейност, всяка операция на пчелина и в базата на пчеларя да се разгледа детайлно, да се види къде е нейното "тясно място" и тя да се оптимизира така, че да става с по-малко ръчен и по-лек физически труд и за по-кратко време. Само това е решението - другото са мечти и чесане на пръстите в клавиатурата.


И кога ще се случи това нещо в нашата държава?
Никога.
Навсякъде само крадци и измамници.

tsc1
18.08.2016, 09:04
И кога ще се случи това нещо в нашата държава?
Никога.
Навсякъде само крадци и измамници.
Оптимизирането на себестойността от държавата ли зависи или от самите пчелари?

borifototo
18.08.2016, 09:08
Всеки пчелар като отделна единица не е в състояние да влияе на изкупните цени. Това могат да направят само мощни пчеларски обединения (каквито ние нямаме) и държавата по непряк начин (например с ограничаване на контрабандния внос на евтин мед - менте).

Говоря за тази част от поста.

Remi
18.08.2016, 09:14
[QUOTE=tsc1;104299]Нека отново да внесем яснота - няма как да намалиш себестойността с увеличаване на продажната цена.

Много Благодаря за разяснението tsc1! Ноо не можеш да ме убедиш да си намалям повече разходите защото няма накъде в момента и защото:

За счетоводителя Приход - Разход = Печалба

За мен едното е следствие от другото но тоя тъпан съм го бил 2+2 може и да не прави 4. Как ще си оптимизираш работата, когато маржа/печалбата/ ти е малък в следствие на ниска продажна цена. От къде ще вземеш пари да си покриваш нормалните разходи и да инвестираш? Тези пари от къде ще дойдат ? От по големия марж в следствие на по добра продажна цена предлагам аз а не от спестяване на средства за лекарства например или оборудване с цел намаляване на себестойността за да постигнеш може би същия марж. Но на каква цена. С цената на компромиси, които ще ти излезнат солено няма да давам примери.
И какво става, когато правиш компромиси започваш да правиш все по малки кръгове и накрая се забиваш къде ...? в кошера !

В заключение колега , когато внасяш яснота трябва да държиш сметка, че истината за теб може би не е истина за мен. По въпроса за мечтите ами те движат прогреса. А по въпроса за клавиатурата ще ти споделя една случка в младежките ми години. Мой приятел падна от колелото и доста се натърти, точно пред две момичета в стремежа си да направи впичатление при което те му се притекоха на помощ но на въпроса /Има ли ти нещо, удари ли се/ той с мъка се изправи изтръска се от прахта и каза / Колелото си е мое и ще слизам от него както си искам/

tsc1
18.08.2016, 10:07
Ами хайде като големи хора да стъпим здраво на земята. Имаш ли идеи, които можеш да реализираш сам, как да вдигнеш изкупната цена така, че да имаш печалба, достаъчна да се издържаш? Не някъде витаейки в облаците около държавата, прекупвачите, цените на световния пазар, международното положение, геополитиката и т.н.? Аз реално за себе си не ги виждам! Ако ти имаш такива идеи и можеш да ги реализираш - действай! Света не можеш да оправиш, важното е да оптимизираш ситуацията около себе си. Това, което всеки от нас прави всекидневно и до колкото може. Това, което е в ръцете на пчеларя е себестойността!

Remi
18.08.2016, 10:13
Ами хайде като големи хора да стъпим здраво на земята. Имаш ли идеи, които можеш да реализираш сам, как да вдигнеш изкупната цена така, че да имаш печалба, достаъчна да се издържаш? Не някъде витаейки в облаците около държавата, прекупвачите, цените на световния пазар, международното положение, геополитиката и т.н.? Аз реално за себе си не ги виждам! Ако ти имаш такива идеи и можеш да ги реализираш - действай! Света не можеш да оправиш, важното е да оптимизираш ситуацията около себе си. Това, което всеки от нас прави всекидневно и до колкото може. Това, което е в ръцете на пчеларя е себестойността!

Поздравления за подписа на профила ти ! Много ми хареса

scutellator
18.08.2016, 10:50
За калкулиране на разходите в отглеждането на пчели се смятат следните пера:
- Амортизации (кошери, рамки, сгради, движимо имущество) - обикновено по 10% на година
- Смяна на майката. Най-важния разход. Начислява се независимо дали майките си ги купувате, произвеждате сами или оставяте пчелите сами да го свършат(самосмяна)
- транспортни разходи ( вкл. ремонти и държавни такси)
- разходи за консумативи ( основи, рамки, лекарства, тенекии, храна и каквото друго се сетите)
-Труд- Включва заплатата на обикновен работник (колко бих получавал, ако работех това което мога, някъде другаде) + възнаграждението за мениджър (15% от печалбата), ако сами си работите кошерите ( заплата за поемането на риска)
- Наем на сгради, ако има такива. ( Дори и да са собствени - за колко бих могъл да ги отдам под наем, ако не ги ползвах)
- непредвидени разходи ( пр. ремонт на чука след командировка)

Мина доста време, тъй че сигурно нещо съм пропуснал. Нещо, над което Матев да продължава да се смее под мустак.

scutellator
18.08.2016, 10:52
Оптимизирането на себестойността от държавата ли зависи или от самите пчелари?

Много тъп въпрос. Много ясно че от държавата!

tsc1
18.08.2016, 10:58
Много тъп въпрос. Много ясно че от държавата!


:laughing::laughing::laughing::laughing::laughing: :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

scutellator
18.08.2016, 11:10
Много Благодаря за разяснението tsc1! Ноо не можеш да ме убедиш да си намалям повече разходите защото няма накъде в момента и защото:

Точно това се опитвам да обясня и на моите пчелари - ИМА НА КЪДЕ. Пчеларските дружества са затова. Като се съберете и си дадете обща поръчка за кошерите на едро, рамки на едро, основи на едро, храна на едро, тенекии на едро, препарати на едро, майки на едро и за какво още друго се сетите - НА ЕДРО. От спестените разходи като успеете да смъкнете себестойността на меда с едни 0,5 лв. + 0,1лв АКО си съберете меда и го договорите да го продадете ЗАЕДНО, с колко се повиши цената на меда ей така от въздуха????
Пък който иска нека да ходи по митинги и да реве навсякъде, че цената на меда е ниска, субсидии няма и държавата трябва да направи нещо, а той да не си мърда пръста!

Усилията за първото са много по-малки, а ефекта спрямо усилията - по-голям.

kando
18.08.2016, 11:28
От такива трикове със свалянето на себестойността, се е пръкнала приказката - икономиката е майка на мизерията. Като се сметнат перата се установява, че изкупната цена е под себестойността на меда - те ти причината, поради която пчеларството у нас е на този хал. Получава се така, защото пропускате едно основно перо - а именно: изкупвачите. Реален пример - оооо, вие вземате пари по европрограми, тогава ще ви изкупуваме меда по- евтино. Или с други думи - свалете още себестойността, търговците ще свалят цената. Резултата от подобна политика в световен мащаб към днешна дата - храним се с някакви тотално некачествени храни ..... даже бих ги нарекъл подобия на храна.

tsc1
18.08.2016, 11:38
.... Или с други думи - свалете още себестойността, търговците ще свалят цената. Резултата от подобна политика в световен мащаб към днешна дата - храним се с някакви тотално некачествени храни ..... даже бих ги нарекъл подобия на храна.
Факт! И как, с какви средства да променят пчеларите нещата в световен мащаб, за да се оправят те и тук?

kando
18.08.2016, 12:04
Пчеларите от България, да променят нещата в световен мащаб е ...... леко утопично - допускам, че все пак може и да е възможно, но дори идея си нямам как.

borislav aleksandrov
18.08.2016, 12:21
Точно това се опитвам да обясня и на моите пчелари - ИМА НА КЪДЕ. Пчеларските дружества са затова. Като се съберете и си дадете обща поръчка за кошерите на едро, рамки на едро, основи на едро, храна на едро, тенекии на едро, препарати на едро, майки на едро и за какво още друго се сетите - НА ЕДРО. От спестените разходи като успеете да смъкнете себестойността на меда с едни 0,5 лв. + 0,1лв АКО си съберете меда и го договорите да го продадете ЗАЕДНО, с колко се повиши цената на меда ей така от въздуха????
Пък който иска нека да ходи по митинги и да реве навсякъде, че цената на меда е ниска, субсидии няма и държавата трябва да направи нещо, а той да не си мърда пръста!

Усилията за първото са много по-малки, а ефекта спрямо усилията - по-голям.

Икономията може да е майка на мизерията, но за нас един от пътищата е точно това - пчеларските дружества. Тази зима от общи поръчки през пчелараското дружество мнозина колеги с пчелини над 100 броя признаха че са спестили средно по 600 лв., а тези с над 200-300 броя сумата вече е над 1000 лв., а това вече е достатъчно да се оправдае и членския внос. Някой може да каже че не е кои знае какво но това са си едни спестени пари било за семейството било за инвестиция....

Remi
18.08.2016, 12:31
Точно това се опитвам да обясня и на моите пчелари - ИМА НА КЪДЕ. Пчеларските дружества са затова. Като се съберете и си дадете обща поръчка за кошерите на едро, рамки на едро, основи на едро, храна на едро, тенекии на едро, препарати на едро, майки на едро и за какво още друго се сетите - НА ЕДРО. От спестените разходи като успеете да смъкнете себестойността на меда с едни 0,5 лв. + 0,1лв АКО си съберете меда и го договорите да го продадете ЗАЕДНО, с колко се повиши цената на меда ей така от въздуха????
Пък който иска нека да ходи по митинги и да реве навсякъде, че цената на меда е ниска, субсидии няма и държавата трябва да направи нещо, а той да не си мърда пръста!

Усилията за първото са много по-малки, а ефекта спрямо усилията - по-голям.
Пост 118 е в този смисъл !

kando
18.08.2016, 12:34
.... но за нас един от пътищата е точно това....
По този път ходим вече над 20 години ...... За последните три години маржа на цената е над 2лв., а говорите за някакви 50 при късмет 60 стотинки.

Remi
18.08.2016, 12:53
Пчеларите от България, да променят нещата в световен мащаб е ...... леко утопично - допускам, че все пак може и да е възможно, но дори идея си нямам как.

Тихо да не чуят другите, ама ще ти кажа че във Франция търсят пчелари за разплодна дейност :-)

Mateev
19.08.2016, 07:30
Тихо да не чуят другите, ама ще ти кажа че във Франция търсят пчелари за разплодна дейност :-)

Пчелари или пчеларки? :)

Щото ако е за разплодна дейност - и аз търся ..... :)

Remi
04.10.2016, 16:09
Докато не започнем да се разбираме, и да се изслушваме, когато говорим- няма оправия! Някой прочете ли заглавието на темата? Или както в дискусията за себестойността на меда, нито един няма да каже колко струва килограм от собствения му мед? Без участието на държавата, няма добра цена! Без участието на самите нас- също! Докато не намерим съмишленици и единомислещи сред нас, в името на обща цел ще си дрънкаме по форумите, и ще им разваляме чатовете?!? Аз вярвам, че не малка част от нас, с достойнство можем да се наречем колеги!

Ами аз бях метнал една лайшка сметка ма някой я изтрил. Какво не му е харесала де да знам ей я на?

айде смятайте... няма калкулиран личен труд няма амортизация няма осигуровки няма програми и т.н работещ пчелин със всички ваданлъци при добра година = 2.80 лв/кг. Ей де гу чукаш де се пука а, шса правим на бихте ли могли!

************************************************** ***************



количество
кг на брой
общо
ед цена
обща стойност


семейства
200
40
8000
5
40000










основи
600


1.2
-720


рамки
200


0.65
-130


лекарства
200


4
-800


тенекии нови
40


3.5
-140


захар
25


1.4
-7,000


майки
100


20
-2,000




оперативни разходи

-10,790


Марж




29,210










помощник
2


500
-1,000


транспорт
10000


1.8
-1,000


други




-1,000




други разходи

-3,000


Доход




26,210










финансови
12


311
-3,732


Доход




22,478


************************************************** ****************