PDA

Виж пълната версия : Рой на 30 Юли



delpi
01.08.2016, 13:08
7185
Едно от семействата ми се рои на 30 Юли. Излязоха едновремено 2 броя роеве. Имах късмета първо да съм там в момента и второ да се захванат за асмата в градината. До края на Юни мога да кажа, че редовно си проверявах семействата за роево настроение и нямаше проблеми(имах едно семейство в роево в края на Април), затова сега съм доста изненадан, тъй като в литературата пише, че роевото настроение в пчелните семейства приключва в края на Юни с началото на намаляването на светлата част на денонощието. Обяснението за мен е, че Юли по време на слънчогледа им е станало тясно(става въпрос за семейство в 10 рамков ДБ с 2 броя магазини). Гледам си записките и общо от началото на сезона съм извадил 3 магазина с мед от това семейство, като първия е преди слънчогледа, а другите 2 са миналия уикенд. Семейството е било и донор за отводки във вид, както на запечатано пило, така и на млади пчели стръсквани в новосформирани отводки. Важна подробност е, че семейството е миналогодишен рояк т.е. с роева майка.
Какво намерих в плодника на семейството - 7-8 маточника, от които 2 броя неизлюпени, а останалите излюпени. Иначе 1 рамка с мед, 2 рамки с перга и венец отгоре, след това 5 рамки с венец, запечатано и открито пило и накрая още 2 рамки с мед. И доста пчели покриващи поне около 7 рамки, без тези, които текущо бяха в магазините. Все още имам паша - цъфтящ късен слънчоглед.
Двата роя са прибрани във фибранени 5 рамкови сандъчета(Матееви), тъй като нямам друг свободен инвентар(кошери). Преди да започна прибирането намазах сандъчето с маточина и сложих на дъното едно памуче напоено с лимонена трева. Във всяко от сандъчетата поставих по 2 рамки със стари пити, 2 рамки с восъчни основи и по една рамка с открито и закрито пило от роилото се семейство. Подхранвам със сироп като на денонощие прибират по 500 мл сироп(200 гр захар). Дано изградят восъчните основи.
Като пчеларска грешка в случая виждам, че явно семействата ми по време на основната паша трябва да са на 3 магазина, а не на 2. Според баща ми причината за този рой по никое време е опаразитеност с акар, но лично аз се съмнявам да е това. Третирам веднъж годишно края на Октомври или началото на Ноември с ОК.

Дайте някакви препоръки и мнение като цяло за късните роеве.

vasilevsa
01.08.2016, 13:13
7185
Едно от семействата ми се рои на 30 Юли. Излязоха едновремено 2 броя роеве. Имах късмета първо да съм там в момента и второ да се захванат за асмата в градината. До края на Юни мога да кажа, че редовно си проверявах семействата за роево настроение и нямаше проблеми(имах едно семейство в роево в края на Април), затова сега съм доста изненадан, тъй като в литературата пише, че роевото настроение в пчелните семейства приключва в края на Юни с началото на намаляването на светлата част на денонощието. Обяснението за мен е, че Юли по време на слънчогледа им е станало тясно(става въпрос за семейство в 10 рамков ДБ с 2 броя магазини). Гледам си записките и общо от началото на сезона съм извадил 3 магазина с мед от това семейство, като първия е преди слънчогледа, а другите 2 са миналия уикенд. Семейството е било и донор за отводки във вид, както на запечатано пило, така и на млади пчели стръсквани в новосформирани отводки. Важна подробност е, че семейството е миналогодишен рояк т.е. с роева майка.
Какво намерих в плодника на семейството - 7-8 маточника, от които 2 броя неизлюпени, а останалите излюпени. Иначе 1 рамка с мед, 2 рамки с перга и венец отгоре, след това 5 рамки с венец, запечатано и открито пило и накрая още 2 рамки с мед. И доста пчели покриващи поне около 7 рамки, без тези, които текущо бяха в магазините. Все още имам паша - цъфтящ късен слънчоглед.
Двата роя са прибрани във фибранени 5 рамкови сандъчета(Матееви), тъй като нямам друг свободен инвентар(кошери). Преди да започна прибирането намазах сандъчето с маточина и сложих на дъното едно памуче напоено с лимонена трева. Във всяко от сандъчетата поставих по 2 рамки със стари пити, 2 рамки с восъчни основи и по една рамка с открито и закрито пило от роилото се семейство. Подхранвам със сироп като на денонощие прибират по 500 мл сироп(200 гр захар). Дано изградят восъчните основи.
Като пчеларска грешка в случая виждам, че явно семействата ми по време на основната паша трябва да са на 3 магазина, а не на 2. Според баща ми причината за този рой по никое време е опаразитеност с акар, но лично аз се съмнявам да е това. Третирам веднъж годишно края на Октомври или началото на Ноември с ОК.

Дайте някакви препоръки и мнение като цяло за късните роеве.

Самосменен рой. Имал си доста безработни млади пчели в кошера и при излитане на новоизлюпената майка от кошера са я последвали и са формирали рой. Дано успее да се оплоди скоро майката и да пронесе. Успех. Придай му пило ако има как. и следи за оплождането на майката. Така мисля аз нека е други да кажат, но щом си имал само 7-8 маточника, за мен роя е самосменен.

iliew
01.08.2016, 13:44
Тази година, мисля че ще има доста подобни. Пчелите в кошерите са много, а пашата приключи в края на юли. Аз смятам да ги поразделя, за да не висят без работа.

rosty_sz
01.08.2016, 13:53
Разделянето при мен върви с пълна сила. Делят се всички много силни семейства. Самосмените и те са във вихара си. Лошото е че процента на оплождане е отново много нисък. Адска жега, лястовици, пчелояди и т.н. Добре че имам готови майки.

За самосменен рой чувам за първи път. Василевса пак ни хвърли в оркестъра:laughing:

Ловил съм роеве на 21 и 23 август. Така и не разбрах мои ли са.

delpi, концепцията ти за третиране е погрешна. Махаш акара преди зимата, но той вече си е нанесъл последствията върху зимните пчели.

vasilevsa
01.08.2016, 13:55
Разделянето при мен върви с пълна сила. Делят се всички много силни семейства. Самосмените и те са във вихара си. Лошото е че процента на оплождане е отново много нисък. Адска жега, лястовици, пчелояди и т.н. Добре че имам готови майки.

За самосменен рой чувам за първи път. Василевса пак ни хвърли в оркестъра:laughing:

Изобщо не съм Ви хвърлил в оркестъра. Самосменни роеве има, имало е и ще има, просто не си чел за тях. Те не се подчиняват на логиката на класическите роеве. Други колеги също ще потвърдят факта, че има такива.

rosty_sz
01.08.2016, 13:58
Може и да има но това са изключения като едното ми семейство което изкара втори сезон с две майки. Като двете семейства които открих днес с по две снасящи майки, като в едното майките работиха от двете страни на една и съща рамка. Случват се такива неща ама ....

vasilevsa
01.08.2016, 14:02
Може и да има но това са изключения като едното ми семейство което изкара втори сезон с две майки. Като двете семейства които открих днес с по две снасящи майки, като в едното майките работиха от двете страни на една и съща рамка. Случват се такива неща ама ....

Залагане на 7-8 маточника е класическо за тиха смяна, а не за подготовка за роене. Въпрос на обстоятелства и се е формирал рой заради безработицата нищо необичайно с оглед на условията тази година. Освен това са излезли две майки наведнъж, което е станало по време на ориентационното облитане около кошера.

Георги 1974
01.08.2016, 14:03
Вече се убедих че в пчеларството нещо напълно логично и теоретично издържано се разминава в пчеларската действителност.

delpi
01.08.2016, 14:06
Да уточня само още веднъж, че роевете бяха 2 на брой. Този на снимката е по-големия от двата. Другия се беше захванал на около метър и половина встрани от този, но нямам хубава снимка. Той покри около 2 рамки в сандъчето.

Георги 1974
01.08.2016, 14:07
с оглед на условията тази година.

Тази година имам кошери без мед и други напълнили по 2-3 магазина мед, за тези с 3 магазина годината не е по различна.
Просто на моя милост липсваха умения като изключим генетиката на различните семейства се усещам къде е грешката ми.

vasilevsa
01.08.2016, 14:07
Да уточня само още веднъж, че роевете бяха 2 на брой. Този на снимката е по-големия от двата. Другия се беше захванал на около метър и половина встрани от този, но нямам хубава снимка. Той покри около 2 рамки в сандъчето.

Също типично явление за споменатите от мен роеве.

vasilevsa
01.08.2016, 14:10
Тази година имам кошери без мед и други напълнили по 2-3 магазина мед, за тези с 3 магазина годината не е по различна.
Просто на моя милост липсваха умения като изключим генетиката на различните семейства се усещам къде е грешката ми.

Тук обсъждаме роя, но принципно си прав. Генетиката не е за подценяване като фактор изобщо, тъй като в един пчелин няма напълно генетично идентични пчели в два кошера. Случват се и други фактори соча пример, който се реализира при мен 3 самосмени на майката за тоя сезон, какъв мед да чакам от тоя кошер?

delpi
01.08.2016, 14:14
...
delpi, концепцията ти за третиране е погрешна. Махаш акара преди зимата, но той вече си е нанесъл последствията върху зимните пчели.

Тази година обмислям вариант да третирам в края на Август. Така или иначе мисля, че поддържам ниско ниво на опаразитеност на семействата ми и нямам зимни загуби.

Георги 1974
01.08.2016, 14:15
Тук обсъждаме роя, но принципно си прав.

Роя може и да следствие на многото мед.
Всеки ден минавам през с. Кривина на път за работа ми е. Пълно е със слънчоглед пашата още не е приключила застъпват се масивите.
Иначе и аз мисля че е от самосмяна и теснотията е действала като катализатор.

vasilevsa
01.08.2016, 14:20
Роя може и да следствие на многото мед.
Всеки ден минавам през с. Кривина на път за работа ми е. Пълно е със слънчоглед пашата още не е приключила застъпват се масивите.
Иначе и аз мисля че е от самосмяна и теснотията е действала като катализатор.

Възможное и да си прав за теснотията, ако е имало паша с добър рандеман нищо чудно, наличието на силна паша и липсата на обем за работа и развитие форсира роенето. Колегата най-добре знае имало ли е паша или не. Тъй като чета тук мнения, че тази година слънчогледовата паша няма рандеман. Трайното задръстване на майката провокира самосмяна.
без значение от съответната причина си е пчеларска грешка. Може да е на късмет.

tarty
01.08.2016, 14:31
Я кажи преди 16 дена какво правиха пчелите ти, тогава когато са заложили маточниците.

delpi
01.08.2016, 14:49
Я кажи преди 16 дена какво правиха пчелите ти, тогава когато са заложили маточниците.

Бил съм на почивка по това време, но дори и да не бях нямаше със сигурност да ровя в плодниците за да гледам какво е положението, защото бях спокоен, че роевия период е отминал. Какво да се прави - начинаещ съм :) Учим се от грешките си.
Наясно съм и с това, че роевото настроение се заражда доста преди да се захранят маточниците.
По въпроса за пашата на 30 Юни започна да цъфти слънчогледа и както казва Георги тази година наистина е много. Около 18-19 Юли започна да цъфти и късния слънчоглед.

vasilevsa
01.08.2016, 14:56
Бил съм на почивка по това време, но дори и да не бях нямаше със сигурност да ровя в плодниците за да гледам какво е положението, защото бях спокоен, че роевия период е отминал. Какво да се прави - начинаещ съм :) Учим се от грешките си.
Наясно съм и с това, че роевото настроение се заражда доста преди да се захранят маточниците.
По въпроса за пашата на 30 Юни започна да цъфти слънчогледа и както казва Георги тази година наистина е много. Около 18-19 Юли започна да цъфти и късния слънчоглед.

Кошера не е имал намерение да се рои. А грешката е че не си следил да има място в плодника за снасяне бил е претъпкан с мед и са заложили самосмяната, която е преминала в роене, поради безработица, породена от липса на фронт за работа.

Ангел Йосифов
01.08.2016, 15:04
наличието на силна паша и липсата на обем за работа и развитие форсира роенето. .
Най-после си дойдохме на думата.....,а аз си мислех,че наличието на горните условия форсират самосмяна....

delpi
01.08.2016, 15:06
Кошера не е имал намерение да се рои. А грешката е че не си следил да има място в плодника за снасяне бил е претъпкан с мед и са заложили самосмяната, която е преминала в роене.

С други думи третия празен магазин поставен над плодника е липсвал.

vasilevsa
01.08.2016, 15:07
Най-после си дойдохме на думата.....,а аз си мислех,че наличието на горните условия форсират самосмяна....

В конкретния случай да. Задръстването, в резултат на силна паша,на плодника трайното и липсата на място за яйцеснасяне провокира залагането на самосмяна. това дето го казах е принцип. Нещата са подобни, но не са идентични.

Георги 1974
01.08.2016, 15:09
пчелите не обичат тъмно тясно и топло (3-те Т) препоръчвани ни в пч. литература , това го обичат младоженците като искат да се роят.

Ангел Йосифов
01.08.2016, 15:12
С други думи третия празен магазин поставен над плодника е липсвал.
НЕ само,а и четвъртия липсва.За мен случая е 100% роене заради липса на обем или пренаселеност както искаш.....Нищо,сега е моментът да си произведеш августовски майки и да правиш сравнения догодина.

vasilevsa
01.08.2016, 15:14
пчелите не обичат тъмно тясно и топло (3-те Т) препоръчвани ни в пч. литература , това го обичат младоженците като искат да се роят.

Тук ще влезнем в друга плоскост и полемика. Аз съм фен на трите Т и ги осигурявам в същност обема е един и същ но е вертикала за сметка на хоризонталата, литрите са едни и същи. Сори за спама. казах каквото имах по темата оставям на Вас.

Гаранция майките на двата роя са млади неоплодени. Колега delpi моля да споделиш дали съм прав.

Георги 1974
01.08.2016, 15:30
Гаранция майките на двата роя са млади неоплодени. Колега delpi моля да споделиш дали съм прав.

Не е гаранция това вече съм го проигравал няколко пъти.Връщам се от море гледам мед много ама много ама майката я изяли лястовиците и в кошера 2 шепи пчели и търтей.
И аз както казва Делтата почвам да въртя очи като малоумен и да се чешам зад вратът.И умувам синдром ли е акар ли е
да ама неее .

vasilevsa
01.08.2016, 15:33
Не е гаранция това вече съм го проигравал няколко пъти.Връщам се от море гледам мед много ама много ама майката я изяли лястовиците и в кошера 2 шепи пчели и търтей.
И аз както казва Делтата почвам да въртя очи като малоумен и да се чешам зад вратът.И умувам синдром ли е акар ли е
да ама неее .

Нека каже колегата да не бързаме, той след няколко дни ще знае. Дори вече би трябвало да знае. Аз залагам две млади неоплодени! Други залози има ли?

delpi
01.08.2016, 15:40
Мислех поне седмица да не безпокоя двата роя, но...
Е поне мога да погледна в роилото се семейство, ако от тези дни има прясно снесени яйца, значи нещата клонят към твърденията на vasilevsa.

Ангел Йосифов
01.08.2016, 15:42
Адаш,какво доказва това,ако и двете майки са млади...Ваденето на мед е стресова ситуация при която,не е изключено,пчелите да убит майката.Освен това,майката може да е била и в магазина при първото вадене....

vasilevsa
01.08.2016, 16:13
Адаш,какво доказва това,ако и двете майки са млади...Ваденето на мед е стресова ситуация при която,не е изключено,пчелите да убит майката.Освен това,майката може да е била и в магазина при първото вадене....

Адаш, ако двете майки са неоплодени, а в кошера дето се е роил има прясно снясяне доказва моята теория, въпреки че си прав и ти, че може да е убита и навсякъде да са млади майки, това не поменя факта,че роя е самосменен.

tarty
01.08.2016, 17:21
С други думи третия празен магазин поставен над плодника е липсвал.
Аз съм в полупланински район и имам по 3-4 магазина на кошер а вие на толкова декари слънчоглед с два магазина и след това се чешем зад врата и се чудим кой да обвиним. Това пчеларстване от твоя страна е изцяло любителско и трябва да се замислиш дали ще си продължаваш по старому или ще обмислиш методиката си на работа.

jordanov
01.08.2016, 19:19
...

Понеже всички преди мен са прави и очевидно ти предстоят много размисли и страсти, помисли и за т.нар. плевенска технология. Или както дядките на село преди много години казваха, "Колко повече вадиш - толко повече носят".
Тоя линк съм го качвал на много места из форума, извинете.

http://sinor.bg/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA

iliew
01.08.2016, 22:33
........Адска жега, лястовици, пчелояди и т.н..........

Това ме посети за нещо в страни от темата. Забелязвам, че лястовиците се събират по жиците и се чудя дали не е прекалено рано за подобно поведение!?

jdrumev
01.08.2016, 22:45
Това ме посети за нещо в страни от темата. Забелязвам, че лястовиците се събират по жиците и се чудя дали не е прекалено рано за подобно поведение!?

http://prikachi.com/images/889/8857889G.jpg
това е от неделя за 3 път тая година така се събират
мисля ,че това са млади лястовици

freelancer_bg
02.08.2016, 08:27
A дали добивът не се е повишил при периодичното отнемане поради това ,че меда ваден на всеки 4 дни не е бил достатъчно вентилиран (бил е с по-високо водно съдържание)?


Понеже всички преди мен са прави и очевидно ти предстоят много размисли и страсти, помисли и за т.нар. плевенска технология. Или както дядките на село преди много години казваха, "Колко повече вадиш - толко повече носят".
Тоя линк съм го качвмеал на много места из форума, извинете.

http://sinor.bg/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA

Юрий Цветков
02.08.2016, 10:59
A дали добивът не се е повишил при периодичното отнемане поради това ,че меда ваден на всеки 4 дни не е бил достатъчно вентилиран (бил е с по-високо водно съдържание)?
При този начин на работа се вадят само отделни пити които са запечатани, а не всичко. Наистина пчелите като че ли донасят повече така, но аз лично няма как да го правя - физически.

jordanov
02.08.2016, 11:05
A дали добивът не се е повишил при периодичното отнемане поради това ,че меда ваден на всеки 4 дни не е бил достатъчно вентилиран (бил е с по-високо водно съдържание)?

Ако го вадиш с водата, много ясно че килата ще са повече, стига да не го разливаш по пътя. То тва проста аритметика и физика, 2 и 2 са 4, само пазар да имаш, ма даже не ми се и коментира.
А в статията става въпрос за другото все пак...

delpi
03.08.2016, 08:39
Аз съм в полупланински район и имам по 3-4 магазина на кошер а вие на толкова декари слънчоглед с два магазина и след това се чешем зад врата и се чудим кой да обвиним. Това пчеларстване от твоя страна е изцяло любителско и трябва да се замислиш дали ще си продължаваш по старому или ще обмислиш методиката си на работа.

tarty, пчеларството при мен лично на този етап наистина е само любителско. Осъзнавам грешката си и занапред ще си науча урока. Една от причините да съм само с по 2 магазина е, че реших да ползвам малко по-скъпи кошери за сметка на качеството и 3ти магазин вече ми идваше малко в повече като цена.

delpi
03.08.2016, 08:51
Понеже всички преди мен са прави и очевидно ти предстоят много размисли и страсти, помисли и за т.нар. плевенска технология. Или както дядките на село преди много години казваха, "Колко повече вадиш - толко повече носят".
Тоя линк съм го качвал на много места из форума, извинете.

http://sinor.bg/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA

Това може да се каже, че го приложих на 2 от семействата ми, които бяха напълнили и двата магазина. На 19 Юли им отнех по 4 рамки запечатани и ги прехвърлих на други семейства, от които върнах празни магазинни рамки. Е, след 5 дни като центрофугирах празните рамки бяха пълни с нектар(незапечатани). Един от двата кошера беше именно роилия се, но по това време явно вече е било късно и семейството е било в роево...

delpi
03.08.2016, 08:54
Вчера направих преглед на роилото се семейство и на двата хванати рояка. Оказа е, че старата майка е в по-малкия от двата роя. Там имаше прясно снесени яйца върху вече изградените восъчни основи. За 3 дни и двата роя са изградили по 2 восъчни основи. Дано и на другите 2 места има майки и успеят да се оплодят.

jordanov
03.08.2016, 10:57
Това може да се каже, че го приложих на 2 от семействата ми, които бяха напълнили и двата магазина. На 19 Юли им отнех по 4 рамки запечатани и ги прехвърлих на други семейства, от които върнах празни магазинни рамки. Е, след 5 дни като центрофугирах празните рамки бяха пълни с нектар(незапечатани). Един от двата кошера беше именно роилия се, но по това време явно вече е било късно и семейството е било в роево...

Чудесно. Много е добре някои неща, които на пръв прочит изглеждат като фантасмагория да ги видиш с очите си. Това което си направил също е стара практика, /макар че аз видя ли запечатана и отива в центрофугата/ даже нещо повече - може да отнемаш и пълни незапечатани и да ги слагаш на други да запечатват. Тук нещата вече опират до опит, възможност, оценка на ситуацията и познаване на собствените пчели, разбира се. Просто си има семейства които си работят в различно темпо, пък и с различно качество, за количеството ясно. Вярно, това са любителски техники, но мисля че това не те притеснява на тоз етап. Профи подхода е всичко дюс еднакво, палети, височина колкото повече толкова повече, лашкаш с мотокара на камион, после в цеха за изцеждане и т.н. и т.н.
Дотук не виждам грешка да имаш, а и в пчеларството някои неща се броят за грешка като ги направиш за втори път или пък за десети. Скъпите сандъци също не са панацея, често пъти май само гъдел за собственика се явяват, ма туй нататък ще го разбереш.
Давай основи сега да градят и старата си я ползвай пълноценно, поне до зазимяването.

Георги 1974
03.08.2016, 12:03
Гаранция майките на двата роя са млади неоплодени. Колега delpi моля да споделиш дали съм прав.

Гаранции с пчелите няма. Виж изненади постоянно, в случая не.

vasilevsa
03.08.2016, 12:07
Гаранции с пчелите няма. Виж изненади постоянно, в случая не.

Така е, Жорка. от таз годишните рояци съм доволен много голям напън дават, викам им лудите банди.

delpi
03.08.2016, 12:35
Съжалявам, че трябваше да опровергая предположенията на vasilevsa (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6320). Честно казано се надявах да е прав, но ...

vasilevsa
03.08.2016, 12:40
Съжалявам, че трябваше да опровергая предположенията на vasilevsa (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6320). Честно казано се надявах да е прав, но ...

Колега, ние само предполагаме. Но има случаи съм чел из руската литература, редки но ги има, в които не се убива старата майка при смяната а я оставят да излезне с малка част от пчелите, нещо като благодарност за добра служба така го обясняваха метафорично. Та няма гаранция и че не съм прав де. Но от това дето написа е доста по-вероятно адаша Йосифов да е прав. Въпреки, че броя маточници е много малък за планирано роене. Това е, да ти е честит рояка да се развие добре.

Георги 1974
03.08.2016, 12:43
Всичко си иска обем не можеш сложиш голямо в малко обратното да.
Как да стане голям медодобив в малко магазини.

delpi
08.08.2016, 16:11
Майката във втория рояк(който беше с неооплодена майка) се оплоди и започна да снася за няма и седмица след излизането на роя. Това му се казва желание за секс.

delpi
08.08.2016, 16:13
Сега остава да се оплоди и майка в основното(роилото се) семейство и всичко ще е наред. От този сезон имам опит, в който в роилото се семейство не ми се оплоди майката.

delpi
15.08.2016, 14:47
Оплоди ми се и другата майка и пронесе на 14-тия ден. Всичко е под контрол.
Равносметката от цялата ситуация е:
- сменени майки на 2 семейства - основното и друго, към което снощи присъединих едното рояче;
- подарък другото рояче за едно приятелче.

rosty_sz
15.08.2016, 15:27
Днес в 9.05 часа сутринта ми излезе рой. Беше две шепи голям и се закачи много високо на един дъб и не можах да си го прибера. Точно пристигам на пчелина и гледам суматоха пред един кошер. Викам си кражба. Докато отворя и спра сота, хвърлих само едно було на главата роя вечесе беше дръпнал няколко метра в страни, веднага взех празен сандък, две черни пити му намерих за секунди, но роя го хареса и на дъба. След 4 дена ще търся из тея кошери около които го видях яйца, че сигурно някой остана без майка.

delpi
15.08.2016, 15:30
Е това вече по-прилича на роевете, за които говори vasilevsa по-напред в темата.

solaris60
15.08.2016, 18:53
Днес в 9.05 часа сутринта ми излезе рой. Беше две шепи голям и се закачи много високо на един дъб и не можах да си го прибера. Точно пристигам на пчелина и гледам суматоха пред един кошер. Викам си кражба. Докато отворя и спра сота, хвърлих само едно було на главата роя вечесе беше дръпнал няколко метра в страни, веднага взех празен сандък, две черни пити му намерих за секунди, но роя го хареса и на дъба. След 4 дена ще търся из тея кошери около които го видях яйца, че сигурно някой остана без майка.

Както съм писал преди доста време някъде из форума, рояк ми се е появявал на 9 септември(запомнил съм го, че е на известна дата). В това няма нищо чудно. Кошера прави самосмяна на майката и след като се излюпи новата майка старата е логично да напусне кошера. Възможно е и рояка да е с повече от една майка и след като се установи, старата да отпадне и рояка да остане с нова майка. При добро зазимяване може напролет да е едно прекрасно семейство.

jordanov
16.08.2016, 12:31
Или най-малкото - прекрасна запасна майка. Нали Холандецът казваше, че напролет една майка струвала колко едно семейство? Ей го как се смъква себестойност.;)
По тоя повод Бай Любен Радоев ни съветва да си забием един кол на пчелина с една дъска закована отгоре и някоя стара пита вързана отдолу или па само надраскана и намацана с вощина. Привой май му се казваше. Че като тръгнат да излизат рояците, там да се хващат и да не търчи стопанина насам натам и да се катери на високо, ами да пести сили.

Remi
16.08.2016, 16:53
Или най-малкото - прекрасна запасна майка. Нали Холандецът казваше, че напролет една майка струвала колко едно семейство? Ей го как се смъква себестойност.;)
По тоя повод Бай Любен Радоев ни съветва да си забием един кол на пчелина с една дъска закована отгоре и някоя стара пита вързана отдолу или па само надраскана и намацана с вощина. Привой май му се казваше. Че като тръгнат да излизат рояците, там да се хващат и да не търчи стопанина насам натам и да се катери на високо, ами да пести сили.
Хващат се трици бай ти Либен е спал докато го е писал от три години нито един всичко на клоните по края!

jdrumev
16.08.2016, 17:22
лувят се стига да знаеш къде да сложиш примамката с рамката;)

jordanov
16.08.2016, 18:34
Хващат се трици бай ти Либен е спал докато го е писал от три години нито един всичко на клоните по края!

Хаха, пчеларството е творчески процес, но бъди спокоен, освен теб още много има дето не го знаят. Прочиташ нещо, светва ти една лампичка и си измисляш дали може да ти е от полза. Щом си имаш клончета, кол не ти трябва, естествено. Прави така, че да ти е лесно.

П.п. Използвам случая и те поздравявам за подписа ти. Страхотен!

jdrumev
16.08.2016, 18:39
Както бидон и кол си трябва в един пчелин аз даже два съм превързал с тел да не се катеря високо,но две рамки с кукичка закачена за кола са класика

agro
14.04.2018, 21:07
...Бай Любен Радоев ни съветва да си забием един кол на пчелина с една дъска закована отгоре и някоя стара пита вързана отдолу или па само надраскана и намацана с вощина. Привой май му се казваше. Че като тръгнат да излизат рояците, там да се хващат и да не търчи стопанина насам натам и да се катери на високо, ами да пести сили.
Това с привоя ми харесва. Слагам му един тегловен датчик и като му се окичи рой, да ми праща sms да го прибирам.:icon_idea: Може и автоматично хващане на роя да му се измисли. Все пак живеем в интересни времена.:laughing:

Трендафил Дончев
14.04.2018, 21:58
Това с привоя ми харесва. Слагам му един тегловен датчик и като му се окичи рой, да ми праща sms да го прибирам.:icon_idea: Може и автоматично хващане на роя да му се измисли. Все пак живеем в интересни времена.:laughing:

Да, да... моите като се хване роя, сам се заселва, гради, пълни, центрофугира, продава меда и парите в банката ми внасят дори. Интересни времена.;)

agro
14.04.2018, 22:21
Да, да... моите като се хване роя, сам се заселва, гради, пълни, центрофугира, продава меда и парите в банката ми внасят дори. Интересни времена.;)
Да го пълнят в буркани направо от кошера вече знаем, че може - даже Матеев щеше да монтира такъв кошер, но не каза какво е станало. Остава продаването, но там е субективен фактор и с техника не става. Кой си е търговец, си е търговец. Пчелите, да ти кажа, сякаш не ги бива.Spam;

jordanov
25.04.2018, 09:43
...живеем в интересни времена.:laughing:

Аз в такива случаи казвам - Модерни времена!
И обикновено допълвам /специално за по-младите сред нас/ - филм на Чарли Чаплин.