PDA

Виж пълната версия : Кошер 1/2 ДБ или Фарар на рамка 145мм



Outcast
18.07.2016, 08:33
Каква е причината у нас да се работи с магазинна ДБ (Фарар) на рамка 160мм, респективно корпус на 170 мм.
Аз такава не виждам, освен инерцията на традицията и ......че, 145 милиметровата рамка, не подлежи на подпомагане по мярка Г, Дейност 1.
Напротив !
Всички разумни аргументи са за рамка с височина 145мм с намалена дебелина на хоризонталните летви, М оплетка (а може и само вертикална) и корпус на 155мм (размера е за безфалцов корпус).
Забелязва се лавинообразно нарастване на пчеларите, които преминават на 5 корпусни кошери на рамка 145мм.
И до сега не съм прочел нито един негативен коментар от пчелари работещи с по-ниската рамка.
Напротив.


7117




Сигурно пропускам нещо, ама какво ?

delta.e
18.07.2016, 13:08
Сподели с Tarty и Иван Мънков . Момчетата работят с такава система .

tarty
18.07.2016, 13:36
А не съм работил с размер 145 мм, работя си със стандартна магазинна ДБ и затова не пиша.

Георги Куров
18.07.2016, 20:39
Аз работя с такава рамка 145 мм. Плодника ми е ДБ 310 мм, нагоре съм с корпуси 155 мм. Ако искам да кача плодникови рамки горе, два корпуса от 155 мм се превръщат във втори плодник. Тези рамки може да не обтелваш и пчелите ги изграждат много стабилно. Центрофужат се перфектно в радиална центрофуга и се връщат отново в кошера, но аз ги бракувам за добив на восък. Минават през пресата и после във восъкотопилката. Рано на пролет над плодника слагам 2 или 3 празни рамки, пчелите ги изграждат с търтиеви килийки и майката ги осеменява, като запечатат ги изваждам и директно във восъкотопилката, търтейте и всичките акари които са се събрали вътре. В плодника не слагам стройтелна рамка, малките рамки горе се обслужват по лесно.

Ivan Mankov
18.07.2016, 22:06
А не съм работил с размер 145 мм, работя си със стандартна магазинна ДБ и затова не пиша.

То и аз не съм, но мисля да опитам следващия сезон ! Дори смятам да отида на по ниска, но с друга цел ! Иначе съм много доволен от стандартната магазинна рамка и то особено в тази костелива година !

Outcast
19.07.2016, 00:01
........Тези рамки може да не обтелваш и пчелите ги изграждат много стабилно........

Ти си втория човек, от който чувам това.
Би ли споделил по-подробно, как става номера.

Юрий Цветков
19.07.2016, 11:38
Ако правилно съм разчел чертежа, то горната летва е дебела 8 мм, а долната 7 мм. Следователно питата е 130 мм, ами тя е толкова и в стандартна магазинна рамка, така че не би следвало да има проблем ако не е обтелвана. Между другото аз съм въртял ЛР не обтелени пити в хордиална центруфуга и ако внимаваш, не се късат. Личното ми мнение е, че магазинната пита няма нужда от толкова дебели летви, каквито са стандартните.

tarty
19.07.2016, 12:23
Ако правилно съм разчел чертежа, то горната летва е дебела 8 мм, а долната 7 мм. Следователно питата е 130 мм, ами тя е толкова и в стандартна магазинна рамка, така че не би следвало да има проблем ако не е обтелвана. Между другото аз съм въртял ЛР не обтелени пити в хордиална центруфуга и ако внимаваш, не се късат. Личното ми мнение е, че магазинната пита няма нужда от толкова дебели летви, каквито са стандартните.
Някакво инфо за пробата тази година.

tsvetanko1973
19.07.2016, 12:34
Аз работя с такава рамка 145 мм. Плодника ми е ДБ 310 мм, нагоре съм с корпуси 155 мм. Ако искам да кача плодникови рамки горе, два корпуса от 155 мм се превръщат във втори плодник. Тези рамки може да не обтелваш и пчелите ги изграждат много стабилно. Центрофужат се перфектно в радиална центрофуга и се връщат отново в кошера, но аз ги бракувам за добив на восък. Минават през пресата и после във восъкотопилката. Рано на пролет над плодника слагам 2 или 3 празни рамки, пчелите ги изграждат с търтиеви килийки и майката ги осеменява, като запечатат ги изваждам и директно във восъкотопилката, търтейте и всичките акари които са се събрали вътре. В плодника не слагам стройтелна рамка, малките рамки горе се обслужват по лесно.

По принцип слагаш восъчна основа, само когато ти е за строителна рамка не слагаш така ли да разбирам?

Георги Куров
19.07.2016, 13:21
По принцип слагаш восъчна основа, само когато ти е за строителна рамка не слагаш така ли да разбирам?

Обтелвам и слагам восъчни основи на 90 %. Точно така, когато е за строителна рамка, употребих определението празна, да се изразя точно, необтелена рамка без основи. Във всеки корпус над плодника работя с 9 рамки, 7 с тел и основи 2 без тел и основи. Това го правя за по -висок добив на восък. Добивам около 200 кг. восък годишно от строителни рамки и разпечатки. Средно от кошер добива е близо 1 кг. .

Георги Куров
19.07.2016, 13:41
Ти си втория човек, от който чувам това.
Би ли споделил по-подробно, как става номера.

Ако искаш да работиш с голям процент изградени рамки само от пчелите, без обтелване и основи, трябва да ги редуваш в корпуса. Между две добре изградени рамки слагаш рамка необтелена за градеж. През роевия период от април до средата на юни градят предимно търтиеви килийки, тези ги бракуваш за восък. След като мине роевия период градят само работнически килийки, тези пити ги пускаш в употреба както другите с тел и основа. Бракуваш само ако е изградена накриво или изпъкнало навън. Когато майката е млада, и не е от роене, семейството гради само работнически килийки. Спазвай основния принцип, никога една до друга рамки за градеж без тел и основа, пчелите ще ги изградят неправилно, а може и да свържат един далак по диагонал.

Юрий Цветков
19.07.2016, 13:57
Някакво инфо за пробата тази година.
Припомни ми малко по-конкретно.

Ангел Йосифов
19.07.2016, 14:19
Юрка,беше писал,че ще пробваш фарар.

Юрий Цветков
19.07.2016, 14:35
От миналата година имам и фарари и съм много доволен от работата с тях. Но мисля че tarty има в предвид нещо конкретно и не си спомням какво точно.

Outcast
19.07.2016, 16:19
@ Георги Куров

А би ли споделил, дали намалената мъртва зона има практическо значение ?
Разбирам, че при теб я няма, защото плодника ти е на рамка 300мм, но сигурно си си изградил мнение по въпроса. И дали съставен плодник ( от две 145мм рамки ) не е по-малкия компромис, пред вид наличието на хоризонталната 25 мм междина, която осигурява по-лесно придвижване на майката.

tarty
19.07.2016, 16:53
От миналата година имам и фарари и съм много доволен от работата с тях. Но мисля че tarty има в предвид нещо конкретно и не си спомням какво точно.
Нищо конкретно, просто не исках с директен въпрос да се почувстваш задължен да отговаряш пред всички, това си е по твое усмотрение.

Георги Куров
19.07.2016, 20:34
@ Георги Куров

А би ли споделил, дали намалената мъртва зона има практическо значение ?
Разбирам, че при теб я няма, защото плодника ти е на рамка 300мм, но сигурно си си изградил мнение по въпроса. И дали съставен плодник ( от две 145мм рамки ) не е по-малкия компромис, пред вид наличието на хоризонталната 25 мм междина, която осигурява по-лесно придвижване на майката.

Не мога да изразя мнение за мъртва зона, защото я няма в кошерите ми в зимния период. Ако ми зададеш въпроса по друг начин - коя рамка предпочита майката за развитие на пило ? Твърдо голямата рамка 300 мм, семени и рамки 145 мм над центъра на кълбото, търтиево и работническо, но не си оставя плодника. Работя без Ханеманова решетка.

Outcast
19.07.2016, 20:57
Метода ти е като на Софрон Софрониев, който на високите ЛР плодници е без ХР, а на Фарарите със ХР. Като по учебник. Мерси за отговорите

asenof
19.07.2016, 22:55
Колега мисля че се заблуждаваш, нищо общо със Софрон .

vlado 9
20.07.2016, 10:37
Ако правилно съм разчел чертежа, то горната летва е дебела 8 мм, а долната 7 мм. Следователно питата е 130 мм Личното ми мнение е, че магазинната пита няма нужда от толкова дебели летви, каквито са стандартните.Напълно съм съгласен,проблема е ,че дърводелците не искат да ги правят .

vlado 9
20.07.2016, 10:43
Не мога да изразя мнение за мъртва зона, защото я няма в кошерите ми в зимния период. Ако ми зададеш въпроса по друг начин - коя рамка предпочита майката за развитие на пило ? Твърдо голямата рамка 300 мм, семени и рамки 145 мм над центъра на кълбото, търтиево и работническо, но не си оставя плодника. Работя без Ханеманова решетка.Така е когато майката е пронесла на висока рамка ,започне ли отначало да снася в ниски рамки и е все едно каква е рамката ,но това налага необходимостта от х.решетка.

Юрий Цветков
20.07.2016, 12:58
tarty работата с Фарарите много повече ми допада, независимо че, иска малко повече манипулации от ЛР. Не се случи точно това на което се надявах, а именно пчелите качвайки се нагоре да изоставят най-долния корпус с стари пити, за да ги бракувам и се налага ползване на ХР, но това не ми е проблем.
Серце не ми дава да се разделя с ЛР-ите, но сега подготвям още 50 магазина.Сам си прецени. ;)

tarty
20.07.2016, 17:05
tarty работата с Фарарите много повече ми допада, независимо че, иска малко повече манипулации от ЛР. Не се случи точно това на което се надявах, а именно пчелите качвайки се нагоре да изоставят най-долния корпус с стари пити, за да ги бракувам и се налага ползване на ХР, но това не ми е проблем.
Серце не ми дава да се разделя с ЛР-ите, но сега подготвям още 50 магазина.Сам си прецени. ;)
Радвам се, че ти допада повече работата с Фарар , дано съм помогнал за това. Мисля, че манипулацията е само една в повече, и си иска ХР. За да ти освободят долния корпус/ майката да не снася там/, трябва да си на 5 магазина за корпус при силно семейство, а на 4 магазина да ги зазимяваш.

Outcast
09.01.2017, 11:14
Ориентирал съм се към кошера " България 1300" на Гърдев със следните модификации:
1. Еднакви корпуси на плодника и магазина.
2. Рамки с височина 145/37 за плодника и 145/40 за магазина.

Дали някой работи с тая система ?

vanHanegem
09.01.2017, 16:24
Ориентирал съм се към кошера " България 1300" на Гърдев със следните модификации:
1. Еднакви корпуси на плодника и магазина.
2. Рамки с височина 145/37 за плодника и 145/40 за магазина.

Дали някой работи с тая система ?

Това не е кошер на Г. Гърдев!

delta.e
09.01.2017, 17:45
Това е , Фарар !

Защо ли ?
Отговарям на поредният ...

галин
09.01.2017, 22:16
Ориентирал съм се към кошера " България 1300" на Гърдев със следните модификации:
1. Еднакви корпуси на плодника и магазина.
2. Рамки с височина 145/37 за плодника и 145/40 за магазина.

Дали някой работи с тая система ?

https://www.youtube.com/watch?v=R7HlshlGj2g
Вероятно за нещо такова имаш идея?
8 рамки на 145 височина.

Георги Кръстев
10.01.2017, 10:59
Ориентирал съм се към кошера " България 1300" на Гърдев със следните модификации:
1. Еднакви корпуси на плодника и магазина.
2. Рамки с височина 145/37 за плодника и 145/40 за магазина.

Дали някой работи с тая система ?
Аз работя с Гърдев и ако мианвам на фарари, бих ползвал само еднакви рамки, инъче ако съм с 2 вида, то по-добре да са ЛР и 40ММ широките магазинни...

Outcast
10.01.2017, 13:52
Да. Без промишлената/подвижна/ компонентна. Просто района ми е с над 1000м надморска височина и кошера "България 1300" го намирам за най-удачен. Другата причина е, че искам да пробвам руската "иновационна" 34 мм рамка. Демек плодника да е с 9рамки на 33мм ( осово 33.8мм=34мм,съответно между питите 8.8мм=9мм), а магазина да е с 7 броя 40 мм рамки. Четох тия дни новозеланския форум. Те работят с плодникови рамки на 33мм, магазинни на 35мм и ХР. Аз искам да пробвам 33мм за плодника, 40мм за магазина и ХР само при обединяване на семействата.

ПП1
Пред вид, че ще използвам технологията на Гърдев, затова и смятам, че е по-скоро кошер "България 1300" модифициран към 145мм рамки. Не ми се спори за името. Вие го наричайте както ви е удобно.

ПП2
Не ми се спори и за приемуществата/недостатъците на ЕДНАКВИТЕ корпуси на 145мм рамки, пред какафонията различни корпуси за 160мм, 230мм (232 мм) и 300мм рамки.

Ангел Йосифов
10.01.2017, 14:11
А като чети какви им са рамките,прочете ли за пчелите им?Нещо неможах да сметна-схвана. 33мм е широка горната летва на плодниковата рамка,а осово рамките на 34мм.Ако правилно съм разбрал,то остава само 1мм през който пчелата трябва да се промуши за да се качи в магазина.......но ако рамката е 33мм а растоянието м/у две рамки е 9мм,то осовото растояние става42мм................

Outcast
10.01.2017, 14:29
Колега, ако исках да се заяждам с Вас щях да Ви отговоря, че новозеландската порода пчели са са размерите на нашенската мравка.

http://o-paceke.ru/innovatsionnaya-ramka/

Да допълня, че новозеландската плодникова рамка е на 33мм, магазинна им рамка е на 42мм, което съответства на руската 34мм "иновационна" и 40мм магазината на Гърдев.

Ангел Йосифов
10.01.2017, 15:04
Макар,че съм оставал на изпит по руски,успях да разбера,че страничните рамки са широки 33мм.И още нещо разбрах за конвекцията-там,където има пило,конвекцията отсъства.Демек,пчелите не я допускат-контролират я.

Валентин.
10.01.2017, 15:18
ПП1
Пред вид, че ще използвам технологията на Гърдев, затова и смятам, че е по-скоро кошер "България 1300" модифициран към 145мм рамки.
Каква е технологията Гърдев? Кажи нещо по въпроса.:yo:

Ангел Йосифов
10.01.2017, 15:38
Каква е технологията Гърдев? Кажи нещо по въпроса.:yo:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=147

Валентин.
10.01.2017, 15:45
Осмак ЛР с магазини, това прочетох набързо. Нещо подобно опитвам и аз. Но само с 2 бройки.:yo:

ch.atanasov
10.01.2017, 16:05
Сигурно го има някъде, но.... https://www.youtube.com/watch?v=nc7HteApbRk

Outcast
10.01.2017, 17:12
Макар,че съм оставал на изпит по руски,успях да разбера,че страничните рамки са широки 33мм.И още нещо разбрах за конвекцията-там,където има пило,конвекцията отсъства.Демек,пчелите не я допускат-контролират я.

Това са "иновационните" руски рамки, които са аналог на 33мм новозеландски.

https://www.youtube.com/watch?v=CK8XuLOjlpw



Това е видеото с представянето на 34мм рамка с показателите на опитните и контролните семейства.

https://www.youtube.com/watch?v=yrgziWo40PM&t=908s


А това са извадки от по-горното видео.
8122


Въпросът ми е има ли някой колега който е работил с тая технология или се познава с Йордан Братанов за да даде координатите му.

ПП1
Руснаци които са е пробвали потвърждават, че пролетното развитие е по-ускорено и се стига по-често до роево състояние от колкото при стандартната 37мм рамка.
Новозелнците тотално са преминали на 33мм плодникова рамка.
ПП2
И руснаците и новозелнаците не наблюдават намаляване на акарите, както обещават авторите на новата рамка, въпреки че повечете от преминалите към 33 (34 Русия) мм рамка са от сезон и половина.

Христакиев
10.01.2017, 17:24
Здравей колега , пробвай с 8 рамкови фарари и предполагам ще останеш много доволен от резултата. Остави ги с нормални магазинни рамки 160мм. височина.

Outcast
10.01.2017, 17:38
Здравей колега , пробвай с 8 рамкови фарари и предполагам ще останеш много доволен от резултата. Остави ги с нормални магазинни рамки 160мм. височина.

Колеги, МОЛЯ за разбиране.
Решението ми за 8 рамкови Фарари с ЕДНАКВИ 155мм корпуси не подлежи на дискусия , поради намаляването на мъртвата зона до 25мм
Даже един наш уважаван съфорумник вече ми ги прави и всичко, като дърводелска технологичност и напасване на рамка с корпус за сега става чудесно.
При всички положения плодниците на половината от тях ще са на 9 броя 33мм рамка, а другата на 8бр. 37мм (стандартна)
Готиното е, че размера от 305 мм, е направо написан за тия два варианта.
Въпросът ми е дали друг не е опитвал 33мм плодникова рамка, за да ми спести една/две години.
И все още не съм решил магазинната на 40мм като на Гърдев или 42мм като новозеландските, че магазина позволява и 42мм.

ПП
Вече и аз се обърках, Фарар 145 ли е или България 1300-145 ( модифициран на 145мм рамка).

tarty
10.01.2017, 17:51
Колеги, МОЛЯ за разбиране.
Решението ми за 8 рамкови Фарари с ЕДНАКВИ 155мм корпуси не подлежи на дискусия.
Даже един наш уважаван съфорумник вече ми ги прави.
При всички положения плодниците на половината от тях ще са на 9 броя 33мм рамка, а другата на 8бр. 37мм (стандартна)
Готиното е, че размера от 305 мм, е направо написан за тия два варианта.
Въпросът ми е дали друг не е опитвал 33мм плодникова рамка, за да ми спести една/две години.
И все още не съм решил магазинната на 40мм като на Гърдев или 42мм като новозеландските.

Дори някой да пише, че е пробвал, откаде ще си сигурен дали е работил правилно?

Outcast
10.01.2017, 18:24
Дори някой да пише, че е пробвал, откаде ще си сигурен дали е работил правилно?

Който и да пробва, ще рискува с някакъв процент кошери. Предполагам до 10%. И несъмнено, ще работи по еднакъв начин с новите и старите си кошери. Така, че резултата ще е виден.

Важното е да работи ЕДНАКВО, а не "правилно".

tarty
10.01.2017, 19:26
Който и да пробва, ще рискува с някакъв процент кошери. Предполагам до 10%. И несъмнено, ще работи по еднакъв начин с новите и старите си кошери. Така, че резултата ще е виден.

Важното е да работи ЕДНАКВО, а не "правилно".

Ако това еднакво още в началото не е правилно?

Outcast
10.01.2017, 19:51
Ако това еднакво още в началото не е правилно?

Кокошката или яйцето ?

Пич, не ми се спори за глупости ?

Ако целта ти е да изродиш темата, считай, че си успял , демек "твоЙто магаре е мъжко".

ПП1
За да продължа по темата за 33-НЗ/34-Р рамка, от прочетеното по техните форуми забелязах, че намаленото разстояние на вертикалната летва води и до липса на търтиев градеж. Дори строителните рамки, пчелите ги градят само с работнически клетки, а търтиеви правят малко, по-наклонени и само долу в ъглите. Този недостатък/предимство се решава, като се залагат и 37мм строителни рамки за градеж само на търтиеви клетки или 33мм строителна рамка се отдалечи от другите с 2х2мм подложки на стандартното 37мм.

ПП2
Намерих и потребител, който в коментара си твърди, че при него благодарение на намаленото разстояние между питите, акарите са намалели драстично.

Гогол
10.01.2017, 21:10
Колеги, МОЛЯ за разбиране.


Въпросът ми е дали друг не е опитвал 33мм плодникова рамка, за да ми спести една/две години.

ПП
Вече и аз се обърках
Спокойно момче.Запази самообладание,защото още не се е включила тежката артилерия на форума.
Аз искам да ти спестя 1 седмица писане и накрая ще ти писне от умозаключения като предходните.Колкото и да се молиш за разбиране,всеки ще върти и суче и накрая–нищо.Затова направи това което си замислил.Ще изгубиш 1 календарна година според теб.Но тя няма да е загубена.Ще си натрупал опит,практически,от извора.Но записвай всичко.Това е според мен реалното след 7–10 годишно/не помня вече/ четене на форума.:laughing:

Ivan Mankov
10.01.2017, 22:30
Който и да пробва, ще рискува с някакъв процент кошери. Предполагам до 10%. И несъмнено, ще работи по еднакъв начин с новите и старите си кошери. Така, че резултата ще е виден.

Важното е да работи ЕДНАКВО, а не "правилно".
Колега то още тук е заложен фалстарта в понятието ЕДНАКВО. Ако ще търсим сравнение между системи, може би трябва да работим "правилно" с всяка една от тях и накрая да сравняваме резултатите!

Outcast
10.01.2017, 22:41
Ама тоя форум вЕрно е загуба на време.

Чао !

Bobi-M9598
10.01.2017, 23:16
Здравейте,

Приветствам желанието на всеки да пробва нещо ново, нещо което ще му подобри резултатите, нещо което ще му намали труда, и т.н.! Няма смисъл да се правим на многознайковци. Всеки има правото да си каже мнението, по даден казус! Това дали е правилно, или не?????? Такива са знанията, и разбиранията! Няма защо да се сърдим! В момента съм на привършване на един кошер. Като прочетох за тази рамка, се заинтересувах, и реших да пробвам. Не си спомням само, рамките и в маг. ли са на 34мм. или само в плодника? Ще чета, и ще гледам клиповете отново! Напред, с нововеденията!

Поздрави, Г. Георгиев

kuline
10.01.2017, 23:40
Ама тоя форум вЕрно е загуба на време.

Чао !
"Добро утро, свато!" По-спокойно бе младеж, много си първосигнален. Успокой топката!

Ангел Йосифов
11.01.2017, 09:08
Мисля,че това бе Слави13-бездомника.То и самият ник говори много.На преден план все бута природното,високото и малкото рамки.Не на последно място е нервността........Ако греша се извинявам.

Георги Кръстев
11.01.2017, 10:11
След като прочетох цялата тема и след като попрочетох за тези рамки с хофман 33/34мм .. тнт .. Стигам до извода, че не са добре тези рамки и ще ви кажа защо. Не отдавна е доказано разстоянието между питите какво трябва да е при пилото и то е 12,5мм и то е така, защото височината на майката + височината на пчелата. Доказано е и колко трябва да е дебела питата при пилото 25мм, всички знаят защо, затова и рамката като стандарт е 25мм. Сравнявам всичко с пилото, защото медения венец е колкото разстояние има, толкова ще го "надуят". Ако в плодник 10 рамки поставим 9 на еднакви разстояние, ще увеличим разстоянието между пилото, но венците ще ги одебелят..факт! Дълбочината на килийките няма да се промени!, Ако свием и в 10 р кошер вкараме 11 рамки на еднакво разстояние, ще се получи така че ще свием междурамовото разстояние, венеца ще е по-малък а пилото ще е със същия размер, няма как да е по-къса килийката.... Всички измервания на рояци доказват че правилното разстояние е 12,5мм между питите при ПИЛОТО, а те са с 25мм широчина. 25+12,5 37,5*10= 375мм широчина на 10 рамков корпус. Тук идва и проблема в България с нашия "стандарт" че няма как да се поставят рамки с хофман 37мм защото като ги заклеят и няма вадене... И какво са направили Българските дърводелци, ами приемат 375 за константа и правят хофмана 35/36мм за да можем да работим спокойно, ние а не пчелите...!!! Аз съм с 8р корпуси и съм с рамки 37мм хофман и корпусите са ми 305/6мм работи се лесно... Какво забелязвам при старите си кошери с тъй наречен бдс, ами крайните пити от външна страна са плоски, лоши и никога няма пило а тях. Сега от както минах на тези размери рамки и корпуси, много често имам пило до крайни пити от външни страни... Питите са все едно са били в център! Какво са установили и тез Руснаци, че пролетното развитие е добро, но повече роели, предполагам че причината за роенето е неудобството на гнездото, защо инъче ще бяга ако им е удобно? Бии спейс колеги е измислено и доказано, защо някви фенове на водката ще откриват топлата вода... Бях, чел някъде че Софрониев като правел отводки и ги свивал (той работи с прави рамки и го прави просто на момента) и имало ефект.. колко е верно незнам! От други дългогодишни пчелари знам, че са го прилагали, и те работят без хофман, есента ги свивали и стеснявали с преграда, по-добре зимувало... но сега го отричат и смятат за отживелица. Има и други практици, които твърдят, че по-добре зимували, като махнем една рамка и разширим питите, така трупат повече мед по венците и в по-малко на брой междурамия влизат повече пчели, кълбото ставало по-компактно и има по-добър контакт с повече храна... А сега на кой да се вярва, ами този начин на работа също създава неудобство, защото на пролет трябва да се свият до нормалното състояние, инъче ще почнат едни междинни далачета и рамките стават монолит... Личното ми мнение, насочете повече време и енергия в създаване на повече инвентар, там е истината. Ако работя на фарар, ще правя така че да имам нон стоп 30 % свободни корпуси и дъна, снелгрови и тнт, да нямам изненади..., Защото с дб с камите нищо не става, да вади се мед от слънчогледа много, но айде извадете мед от овошки... ами неможем.... Сила се иска и КОНТРОЛ, това става с много работа, инвентар и независимост, а всеки пчелар е независим при наличие на инвентар и възможност за създаване на нови майки...

Outcast
11.01.2017, 11:23
След като прочетох.......Не отдавна е доказано...............


Не се сдържах и за последно, ама наистина за последно, пиша:

1. Не съм Слави 13.
2. И в Ново Зеландския пчеларски форум имаше форумен глупак.
Стиви.
Та той "доказваше" с "изчисления", че крилата на пчелите родени в 33мм рамки, били по-къси и съответно летели само на къси разстояния. Като Бен Джонсън.
Питайте ме сега Стиви на какви рамки работи !

ЧАО !

ch.atanasov
11.01.2017, 11:34
Не се сдържах и за последно, ама наистина за последно, пиша:

1. Не съм Слави 13.
2. И в Ново Зеландския пчеларски форум имаше форумен глупак.
Стиви.
Та той "доказваше" с "изчисления", че крилата на пчелите родени в 33мм рамки, били по-къси и съответно летели само на къси разстояния. Като Бен Джонсън.
Питайте ме сега Стиви на какви рамки работи !

ЧАО !

Е, как да питаме, като няма да отговаряш.:(

Все пак ако си решил. https://www.youtube.com/watch?v=TVrmjbeK17Ucrying;

Валентин.
11.01.2017, 11:39
О, повярвай ми почти невъзможно е да се сдържаш в тия чатове и сайтове. Има хора сутрин в 7:00 ги отварят, вечер в 23:59 ги приспиват.:yo: Сега по питането ти. Явно няма кой да ти даде инфо за живота и развитието на пчелите при Хофман 33-34мм. Предлагам ти да си направиш рамките без Хофман, и винаги можеш да ги стесняваш или разширяваш....както прецениш ти. Иначе моето мнение е, че в определен момент от годината може да има полза от по-малко междурамие. Но целогодишно не е добре. Това според мен.
П.П. Не само 9 пити в 8-рамков кошер стават на 33-34мм. Същото става и с 11 пити в десетак.:yo:

Ангел Йосифов
11.01.2017, 14:46
ЧАО !

И като си "бездомник" къде си забързал.Чакай,поне да пием по едно и да разкажеш как успя да сравниш южния полюс със северния.Вярно те са на горе-долу еднакво разстояние от екватора,но все пак ще е интересно да научим.......

Remi
11.01.2017, 14:55
Не се сдържах и за последно, ама наистина за последно, пиша:

1. Не съм Слави 13.
2. И в Ново Зеландския пчеларски форум имаше форумен глупак.
Стиви.
Та той "доказваше" с "изчисления", че крилата на пчелите родени в 33мм рамки, били по-къси и съответно летели само на къси разстояния. Като Бен Джонсън.
Питайте ме сега Стиви на какви рамки работи !

ЧАО !

Не знам, сръби ма нещо измежду ушите, са че е малък кошерен!

Ивайло Георгиев - ingivo
11.01.2017, 16:09
Има ли предимство ниската рамка ? Да има .
Коя е ДБ 1/2 рамка която би подхождала идеално на ДБ ? Много ясно 145 мм .
Защо в България се използва 160 мм а не 145 мм ? Е те това не знам . Не обяснимо и за мен остава .
Какво е това Фарар ? Технология при която се работи с ниска рамка в еднакви корпуси .
Какво е Гърдев ? Пак технология .
Какво е кошер България 1300 ? Това е кошерът с който се работи по технологията на Гърдев .
А може ли с кошер България 1300 да се работи по друга технология ? Може що не .
Кой е този който е мерил разсjоянията между питите на рой изградил си жилище в природата ? Емииииии не го знам кой е така се говори .
А колко е това разстояние ? Мииии тоя дето го е мерил казва че било 12.5 мм .
От научноизследователски институт в Русия твърдят че това разстояние не надвишава 9.5 мм . Да вярваме ли на това ? Беееее то и аз имам наблюдения че пчелите имат по добро пролетно развитие като им стесня междурамието ама па искам после по дебели пити за мед . А пък и тоя дето е мерил си държи на неговото .
Благодаря за интервюто. И аз .

Ако съм пропуснал нещо от дотук прочетеното по темата моля да ме извините . Извинявам се и за кратките въпроси и отговори но съм сигурен че ще бъдат разбрани.

ch.atanasov
11.01.2017, 16:33
Ако съм пропуснал нещо от дотук прочетеното по темата моля да ме извините . Извинявам се и за кратките въпроси и отговори но съм сигурен че ще бъдат разбрани.

Пропусна да кажеш името / ника / на напористият ти клиент.:bigsmile:


"Даже един наш уважаван съфорумник вече ми ги прави и всичко, като дърводелска технологичност и напасване на рамка с корпус за сега става чудесно."

пп. извинен си.hi;

Ивайло Георгиев - ingivo
11.01.2017, 17:21
Пропусна да кажеш името / ника / на напористият ти клиент.:bigsmile:


"Даже един наш уважаван съфорумник вече ми ги прави и всичко, като дърводелска технологичност и напасване на рамка с корпус за сега става чудесно."

пп. извинен си.hi;

Знаете началната еуфория каква е . Хубавото в случея е че човека достигна сам до определени изводи дори без да има пчели. Четейки и гледайки споделеният опит в интернет пространството .
Базата данни на пчеларска тематика в главите ни е доста голяма вече . Пресяването обаче е въпрос на личностни особенности .
Нека се съгласим и с друго . След няколко годишна практика всички достигаме до сходни заключения . Връхлитат ни сходни идеи . Имаме сходни виждания за начина на работа , необходимият инвентар , цената на меда и т.н.т.
Единствената разлика е начинът ни изразяване , техническите познания , различията в характерите ни и др. несъществени неща :)
Та няма значение кой е . Не е никой от досега присъстващите съфорумци .

Тони
12.01.2017, 10:30
От 3 години имам група експериментални кошери с магазинни и рутови рамки с хофман на 32 мм. Работят си перфектно от -15 до +40. Единственият проблем е, че като не се разширят навреме се случва да залепват медовите рамки, особено един ген пчели, го прави този номер. Не съм се занимавал да измервам, но ми се струва че търтеевите килийки са по малко отколкото на другите рамки. Не знам кой го е открил отново този размер, но е описан от американците още през 50 те години на миналият век. Мисля че в "Aм. Бее Джърнал" от 53 или 54 четох за ширината на килиийките за мед, работническо и търтеево пило и какво е прието за удобство на пчеларя и от там реших да пробвам.