PDA

Виж пълната версия : Грешките които сме правили



tihmr
14.07.2016, 06:47
Пускам тази тема с идеята да споделим какво сме грешили при работата ни с пчелите.
Аз лично няколко пъти вече при сформиране на отводка, след излюпване на майката виждам, че са останали малко пчели и решавам да изтърся още млади пчели.
Резултата винаги е един и същ - майката е на кълбо.

бат тянко
14.07.2016, 08:41
Аз мисля, че сгреших още в началото. Когато се захванах. Но нямах друг избор- беше любов от пръв поглед!

jdrumev
14.07.2016, 09:36
Аз мисля, че сгреших още в началото. Когато се захванах. Но нямах друг избор- беше любов от пръв поглед!



Тя любовта е до време.После само навици остават:bigsmile:.Как викаше Бай Иван акцията всеки пчелар и най добрия прави по-една грешка всеки сезон

vasilevsa
14.07.2016, 09:43
Тя любовта е до време.После само навици остават:bigsmile:.Как викаше Бай Иван акцията всеки пчелар и най добрия прави по-една грешка всеки сезон

Аз пък казвам, че даже и най-добрия прави повече от две грешки на сезон. Пък навиците като я няма тръпката стават все по-редки и по-редки и накрая поизчезват.

Mateev
14.07.2016, 09:58
Лошото е, че всяка една грешка в пчеларството може да бъде поправена чак на следващата година. При това положение ако човек иска сам да си допусне всички възможни грешки, няма да му стигне целия живот.

ivanhpetrov
14.07.2016, 10:23
Пускам тази тема с идеята да споделим какво сме грешили при работата ни с пчелите.
Аз лично няколко пъти вече при сформиране на отводка, след излюпване на майката виждам, че са останали малко пчели и решавам да изтърся още млади пчели.
Резултата винаги е един и същ - майката е на кълбо.
Колега,ако е удобно би ли споделил само след тези инциденти майките оцеляват ли или какво се случва?Благодаря предварително.Хубав ден.

валко
14.07.2016, 10:26
Пускам тази тема с идеята да споделим какво сме грешили при работата ни с пчелите.
Аз лично няколко пъти вече при сформиране на отводка, след излюпване на майката виждам, че са останали малко пчели и решавам да изтърся още млади пчели.
Резултата винаги е един и същ - майката е на кълбо.Догодина като се излюпи маиката изчакаи да пронесе и да си укрепи със собствена свита и тогава тръскаи пчели само пред прелката каквото влезе ще бъде кротко и няма да има кълбета и погребения.

Георги 1974
14.07.2016, 10:55
Миналата година направих грешка че рано напролет отслабвах силните (да не се роят) да подпомагам кекавите и хванах акацията само с 30-40% от кошерите.
Тази година направих грешка че не се вслушах в прогнозата за времето и отслабвах кекавите (да имам силни кошери за акацията) и подсилвах силните резултата бе роене и нямаше акация и хванах липата пак само с 30-40%.
Извода Буда преди 3000г. е казал:
-Истината е по средата, крайностите са вредни.
Извода за мен в моите любителски пчелинчета имам 25-30% слаби,25-30%силни и 50-60%средни. То добре че природата си знае работата иначе мед няма да ям.

бат тянко
14.07.2016, 11:02
Гоше, на мен Буда ми каза следното: 50% силни, пак толкова слаби и още 100, 200% празни гарсониери за нови избиратели! Така вика ще изкараш още сто мандата начело на тая армия! Обаче каза още, че дали ще има мед зависело от Исус от Назарет!

jdrumev
14.07.2016, 11:40
Гоше, на мен Буда ми каза следното: 50% силни, пак толкова слаби и още 100, 200% празни гарсониери за нови избиратели! Така вика ще изкараш още сто мандата начело на тая армия! Обаче каза още, че дали ще има мед зависело от Исус от Назарет!



МухаМед е за меда бъркаш бат тянко:bigsmile:

tihmr
14.07.2016, 12:36
Колега,ако е удобно би ли споделил само след тези инциденти майките оцеляват ли или какво се случва?Благодаря предварително.Хубав ден.Тази година три пъти повторих тази грешка и трите пъти ги спасих като ги напръсках с ракия и после затиснах майката в клетка на рамка с пило. Само един след като на третия ден се скупчваха върху нея ги приспах с амониева селитра и се оправиха. Но иначе бях прежалил вече майката.

tihmr
14.07.2016, 12:43
Догодина като се излюпи маиката изчакаи да пронесе и да си укрепи със собствена свита и тогава тръскаи пчели само пред прелката каквото влезе ще бъде кротко и няма да има кълбета и погребения.
То това е ясно, ама три дена преди да придам маточник пред излюпване, правя 3-4рамкова отводка и изтръсквам още две рамки с пчели от незапечатано пило. И понеже е в същия пчелин, точно като се излюпи майката се оказва, че вече отводката е с една шепа пчели.

delta.e
14.07.2016, 12:47
Бат Тянко , най-добре питайте Св.Харалампий и Св. Прокопий .

delta.e
14.07.2016, 12:55
Тази година три пъти повторих тази грешка и трите пъти ги спасих като ги напръсках с ракия и после затиснах майката в клетка на рамка с пило. Само един след като на третия ден се скупчваха върху нея ги приспах с амониева селитра и се оправиха. Но иначе бях прежалил вече майката.

Първо се прави разствор на селитрата и топиш памук След съхнене , режеш парче колкото бучка захар и я слагаш в димаря .

tihmr
14.07.2016, 13:01
Като деца правехме димки от накиснат вестник в селитра, изсушен и навит на руло. Колкото по гъст беше разтвора толкова повече пушеше.

валко
14.07.2016, 13:07
То това е ясно, ама три дена преди да придам маточник пред излюпване, правя 3-4рамкова отводка и изтръсквам още две рамки с пчели от незапечатано пило. И понеже е в същия пчелин, точно като се излюпи майката се оказва, че вече отводката е с една шепа пчели.
Пробваи два часа след като си направил отвотката да придадеш маточника ,защо чакаш три дена.

П

delta.e
14.07.2016, 13:18
Като деца правехме димки от накиснат вестник в селитра, изсушен и навит на руло. Колкото по гъст беше разтвора толкова повече пушеше.

Тук не става въпрос за тровене на пчелите .
Трябва финес , все пак са от женски род .:)

tihmr
14.07.2016, 13:31
Пробваи два часа след като си направил отвотката да придадеш маточника ,защо чакаш три дена.
П
Защото така пише по книгите които имам. Два дена, после махам започнатите маточници и компенсирам със пчели ако са намалели. Дори съм си отпуснал 1 ден в повече по тази причина. Метода работи при моите условия и нямам проблеми ,освен когато не намирам млади пчели за първоначалното сформиране.

Георги 1974
14.07.2016, 13:32
Ами имам много въпроси на които не знам отговорите, тоест мога да направя грешка.

1.Мазане на майката с мед при предаване редно ли е, при положение че дихателните отвори май са по гърдите и корема.

2.При каква температура трябва да транспонтирам майката в клетка сега лятото за да не и измръзнат яйчниците, тоест да пускам ли климатика при положение че доц. Първулов казва че за запазване жизнени сперматозоидите в семенното мехурче на майката,няколко години,температурата около нея през зимата трябва да бъде 24,5 и 32 градуса и ако падне под 20 градуса сперматозоидите загива за няколко часа или това се отнася само за зимата или нещо не е в ред при положение че температурата в кошера средно е около 34,5 С
- чудна работа.

3.Приятел пчелар с завиден опит (над 25-30г.) ми е казал че понеже кошерите му са с снеглерова дъска и с 2 майки са с два входа обърнати на изток и запад та казва че тези кошери работят повече тоест сутрин излитат с около час по рано и вечер се прибират с час по късно. Та дали е вярно това

П.П. А засега стига толкова че май ставам досаден.

tihmr
14.07.2016, 13:36
Тук не става въпрос за тровене на пчелите .
Трябва финес , все пак са от женски род .:)
Рецептата за прилагане я взех от един друг форум-дават 1 до 2 супени лъжици в разгоряна пушалка.
Пушека стигал за пълно приспиване на 4-5 силни кошера. Аз досега такива големи дози не съм ползвал, по скоро чаена лъжичка и леко подпушване по интуиция.

delta.e
14.07.2016, 13:37
С точка 3 съм съгласен на 100% .

jdrumev
14.07.2016, 13:41
Ами имам много въпроси на които не знам отговорите, тоест мога да направя грешка.

1.Мазане на майката с мед при предаване редно ли е, при положение че дихателните отвори май са по гърдите и корема.

2.При каква температура трябва да транспонтирам майката в клетка сега лятото за да не и измръзнат яйчниците, тоест да пускам ли климатика при положение че доц. Първулов казва че за запазване жизнени сперматозоидите в семенното мехурче на майката,няколко години,температурата около нея през зимата трябва да бъде 24,5 и 32 градуса и ако падне под 20 градуса сперматозоидите загива за няколко часа или това се отнася само за зимата или нещо не е в ред при положение че температурата в кошера средно е около 34,5 С
- чудна работа.

3.Приятел пчелар с завиден опит (над 25-30г.) ми е казал че понеже кошерите му са с снеглерова дъска и с 2 майки са с два входа обърнати на изток и запад та казва че тези кошери работят повече тоест сутрин излитат с около час по рано и вечер се прибират с час по късно. Та дали е вярно това

П.П. А засега стига толкова че май ставам досаден.

Жоре добре е това за форума.На който си досаден знае де се напуща.

Георги 1974
14.07.2016, 13:48
И се чудя дали е вярно това или е вестникарска щуротия и дали ще ни се отрази на нас и как тоест че вече е създадена генно-модифицирана, трансгенна пчела която е устоичива на пестициди и че евентуално няма да могат да си произвеждат майки дори и ларвите да бъдат подхранвани с млечице.

tihmr
14.07.2016, 13:48
Точка 1 за мазането с мед , тази година от 10-ина неоплодени майки потопени и овъргаляни в мед, ми приеха 7- 8, които са живи и здрави, за останалите съм сигурен че не са се задушили, а просто не са ги харесали.
Може би бързо ги облизват.

jdrumev
14.07.2016, 13:55
Точка 1 за мазането с мед , тази година от 10-ина неоплодени майки потопени и овъргаляни в мед, ми приеха 7- 8, които са живи и здрави, за останалите съм сигурен че не са се задушили, а просто не са ги харесали.
Може би бързо ги облизват.

С какъв мед ги овъргаляш?

tihmr
14.07.2016, 13:59
И аз вече ставам досаден, но последната ми грешка беше при една куца майка, която снасяше много нарядко, имаха заложен маточник за самосмяна и като се излюпи веднага накълбиха младата майка и нито ракия, нито селитра помогнаха и накрая я взех и я пуснах в друг кошер без майка със заложени вече маточници и естествено не я намерих повече.
После като размислих, може би не я пускаха умишлено до старата майка и просто трябваше да ги оставя да се оправят сами. Поредния случай в който не позволих на пчелите да ми оправят грешката:bigsmile:

tihmr
14.07.2016, 14:03
С какъв мед ги овъргаляш?
Имах акациев, после липов(пресен), в една кафяна чашка , 2 см мед на дъното. Отварям щипката с младата майка над чашата и я тръсвам леко. Винаги пада и залепва. Освен ако не е на няколко дена, тогава по често литва нанякъде!

jdrumev
14.07.2016, 14:11
Имах акациев, после липов(пресен), в една кафяна чашка , 2 см мед на дъното. Отварям щипката с младата майка над чашата и я тръсвам леко. Винаги пада и залепва. Освен ако не е на няколко дена, тогава по често литва нанякъде!


Задължително ли е меда да е от същия кошер или може и от друг

tihmr
14.07.2016, 14:31
Задължително ли е меда да е от същия кошер или може и от друг
Моя беше от тенекия!

Mateev
14.07.2016, 14:42
Става всякакъв мед, стига да не е взахарен. Майката се пуска в чашката и се оставя за малко да се оцапа сама. След това с един пръст на ръката леко се подпъхва под нея и се премества на прелката.

Remi
14.07.2016, 14:45
Стига сте ги ровили тез семейства имам чувството че час по час бараникате вътре . Като не се оправя пушиш яко биеш идин шут отзад, чистиш всички пити слагаш основи ринеш всичко отпред на платно като се освестят да влизат пускаш майката с тях и толкоз.

iliew
14.07.2016, 15:00
Последната ми грешка е капнал маркер и оплескано крило на майката. Не съобразих, че го е напекло слънцето.

Любима грешка - не върната пита в магазина. Резултатът много цапане и облизване.

Най-запомняща се грешка - изпусната пита от баща ми върху мен. Резултатът - много жила, колко точно не знам. :bigsmile:

solaris60
14.07.2016, 15:24
Егати заглавието на темата. Трябва да се поправи на Грешките които сме правили в пчеларството, че сега ако започна да си разказвам грешките най - напред жената ще ме пребие.:bigsmile:

Дамян Дамянов
14.07.2016, 15:28
Половината пчеларски технологии, ми изглеждат ето така:
Това е доказателство, че пчелите събират краставици! :tres:

http://i.imgur.com/kQ1XiZy.jpg

Mateev
14.07.2016, 15:30
То е повече от ясно, че първата най-голяма грешка на всеки един мъж е, че се е оженил. А втората грешка е, че станахме пчелари, което пък ни отвори огромно поле за грешки чак до края на живота.

Mateev
14.07.2016, 15:31
Половината пчеларски технологии, ми изглеждат ето така:
Това е доказателство, че пчелите събират краставици! :tres:

http://i.imgur.com/kQ1XiZy.jpg

..... или че краставиците могат да летят ...... :)

vasilevsa
14.07.2016, 15:36
То е повече от ясно, че първата най-голяма грешка на всеки мъж е, че се е оженил. А втората грешка е, че станахме пчелари, което пък ни отвори огромно поле за грешки чак до края на живота.

Някой даже първата голяма грешка я повтарят и потретват. и в пчеларството винаги има грешки няма как засъжаление без тях.

jdrumev
14.07.2016, 16:01
..... или че краставиците могат да летят ...... :)


Това е нищо г-н Матеев да видите какво правят с пъпешите:bigsmile:

бат тянко
14.07.2016, 16:02
Не знам за вас, но аз виждам краставица с кубинска мана и семейство с акари?

jdrumev
14.07.2016, 16:03
Моя беше от тенекия!


значи ако е от буркан може и да не я приемат викаш.

Георги 1974
14.07.2016, 16:29
Най голямата ми грешка в пчеларството, а не само на мен а на много голям % пчелари е че като имаме кекав кошер го ровичкаме и дондуркаме цяло лято че и повече и прецакваме хубав та да го оправим и губим време и пари ама не се отказваме.
Явно това е българска черта която от материален характер може и да е грешка но не и от емоционален.

tihmr
14.07.2016, 16:31
То е повече от ясно, че първата най-голяма грешка на всеки мъж е, че се е оженил. А втората грешка е, че станахме пчелари, което пък ни отвори огромно поле за грешки чак до края на живота.
Статистиката казва, че пчелари със старческа деменция нямало...работата на открито, постоянното мислене за пчелите ни държало умствено здрави. Хоби пчеларите поне! За професионалистите не съм чувал!

Remi
14.07.2016, 16:35
Най голямата ми грешка в пчеларството, а не само на мен а на много голям % пчелари е че като имаме кекав кошер го ровичкаме и дондуркаме цяло лято че и повече и прецакваме хубав та да го оправим и губим време и пари ама не се отказваме.
Явно това е българска черта която от материален характер може и да е грешка но не и от емоционален.
Нещо такова имах в предвид с пост 31

jdrumev
14.07.2016, 16:41
Не знам за вас, но аз виждам краставица с кубинска мана и семейство с акари?

Смени очелата за четене може и друго да видиш:bigsmile:

slavi 13
14.07.2016, 17:00
Който не работи не греши, а между другото, пчелите са много дуракоустойчиви. Понякога и аз съм дурак, но го разбирам 1-2 седмици след намесата ми.

slavi 13
14.07.2016, 19:21
Тази година направих грешка. При ползването на рамки без восъчни основи в многокорпусен кошер, не ползвах и пчеларска тел.

В резултат на това намерих една пречупена пълна с мед рамка в един от кошерите, заради жегата, когато извадих меда.
При ваденето на тези рамки от кошера, трябва много да се внимава, защото има опасност да се разкъсат, когато са пълни с мед. Не може да си ги въртиш както си искаш. Винаги трябва да са във вертикално положение. И не може да се тръскат от пчелите, много са нестабилни.

Следващата година пак няма да им сложа пчеларски тел, но ще им сложа рибарска корда.

Mateev
14.07.2016, 19:45
Тази година направих грешка. При ползването на рамки без восъчни основи в многокорпусен кошер, не ползвах и пчеларска тел.......

Ха-ха ..... почти всеки начинаещ я прави тази грешка. И аз я направих, но не с 1, а с 2000 рамки. И до ден днешен сърбам забърканата преди няколко години супа ..... :tres:

И гледайки по форума постинги или снимки стигам до извода, че много пчелари са забъркали подобна супа, само че ползват други зеленчуци..... :)

slavi 13
14.07.2016, 20:25
Ха-ха ..... почти всеки начинаещ я прави тази грешка. И аз я направих, но не с 1, а с 2000 рамки. И до ден днешен сърбам забърканата преди няколко години супа ..... :tres:

И гледайки по форума постинги или снимки стигам до извода, че много пчелари са забъркали подобна супа, само че ползват други зеленчуци..... :)
Матеев, вадя мед от повече от 25 години. Не съм новобранец.
Това което правя в момента, наистина, не е написано в книгите, никъде не съм го прочел, но се надявам , повече да не ползвам восъчни основи.
През тази година не съм ползвал ВО. Имаше само една срутена пита в най-горен корпус, защото я бях наклонил хоризонтално, преди главната паша, и тогава се счупи, но си помислих че пчелите ще я залепят отново. Е, не го направиха.
Има и проблем при ваденето на меда, защото усещах как питите ще се счупят, ако ги тръскам от пчелите.
Следващата година ще сложа рибарска корда в рамките, и ще си свиркам.
Успех на всички, аз вече съм доволен от тази година.
Ще ми се наложи още веднъж да вадя мед от такива пити без ВО и тел, но ще внимавам, задръстени са с мед.

Kowalski
05.01.2017, 08:00
И аз вече ставам досаден, но последната ми грешка беше при една куца майка, която снасяше много нарядко, имаха заложен маточник за самосмяна и като се излюпи веднага накълбиха младата майка и нито ракия, нито селитра помогнаха и накрая я взех и я пуснах в друг кошер без майка със заложени вече маточници и естествено не я намерих повече.
После като размислих, може би не я пускаха умишлено до старата майка и просто трябваше да ги оставя да се оправят сами. Поредния случай в който не позволих на пчелите да ми оправят грешката:bigsmile:

Това скупчване съм го видял няколко пъти след излюпването на майките при естествено заложените роеви маточници.Май просто искат да ги изолират майките за да няма конфликт между тях.

delta.e
05.01.2017, 16:20
Скупчването е , че от маточник ще излезе първата майка .