PDA

Виж пълната версия : Бързо ликвидиране на търтовка



Пламен Керчев
13.07.2016, 12:20
Разполагам с 3 дни за да опразня няколко кошера населявани с търтовки и заселването им с нови отводки с придаване на оплодена майка. Очаквам вашите предложение.

kli6o
13.07.2016, 12:31
Слагаш ги върху други семейства с вестник между корпусите,който е леко дупнат на 3-4 места с химикал например и докато прочетат пресата са готови!

Пламен Керчев
13.07.2016, 13:41
Питам за бързото им физическо ликвидиране . Например поставяне на неразредена МК. Но дали няма да повлияе на бъдещото семейство.

kli6o
13.07.2016, 13:52
За това не знам и не бих го направил,защото ме е жал да ги убия! Предпочитам да подсиля семейства с тях.

inio33
13.07.2016, 14:07
Защо? трябва да ги убиваш пчелите какво са ти направили ,изтръскай ги извън пчелина и това е

Пламен Керчев
13.07.2016, 14:12
Защото рискувам да загубя майките. Ако ги изтръсксм повечето пчела се връща обратно и ще убият новата майка. И аз не съм привърженик на убиването им затова търся наи безболезнено за пчеличките решение.

Георги 1974
13.07.2016, 14:19
Не ги убивай ако не ти се събират с други семейства събери ги всичките на куп тоест в кошер поне 3 търтовки и им придай маточник или майка.
Прочети и темата за диетилов етър и спазвай мерките за безопасност.

бат тянко
13.07.2016, 14:35
Досега винаги съм обединявал търтовки със друго семейство без проблем. А за придаването на майка казват етера бил плацебото..

salash
13.07.2016, 19:18
Питам за бързото им физическо ликвидиране . Например поставяне на неразредена МК. Но дали няма да повлияе на бъдещото семейство.

Сяра в пушалката и са готови за 2 минути.

Пламен Керчев
13.07.2016, 19:46
Ще пробвам с етера. Смятам да направя така. Към търтовската ще прибавя 2 пити с люпещо се пило с пчели. Ако има нужда и една с мед но се съмнявам, тя търтовката си е събрала достатъчно. Това ще е наи вероятно към обяд. Привечер ще капна, колко капки ще ме посъветвате да капна. И поставям майката с клетката. И един въпрос, пчелите за колко време ще заспят , а майката и те предполагам ще подремне.

argilov
13.07.2016, 20:28
Защо ще приспиваш и майката?Приспиваш,нов кошер,майка и готово.

valaz
13.07.2016, 21:03
Търтовка се оправя с глад или с етер.

Георги 1974
27.07.2016, 20:03
Днес направих един експеримент понеже търтовките май си летът един път я изтръсках на 30метра от кошера и се върнаха пак а май има и опасност да налетят в друг кошер и да убият майката.Днес реших да направя така на мястото на търтовката поставих кошер същият модел и цвят вътре поставих пита с разновъзрастово пило и 2 пити с мед а търтовката я преместих в страни в едни шубраци, сега ги погледнах и в 2 кошера пчелите са долу горе 50:50 утре ако в търтовката има много пчели може би ще го оставя само на В.О. пък ще видя какво ще стане най вероятно нищо но ми е любопитно.

jdrumev
27.07.2016, 20:10
Търтовка се оправя с глад или с етер.


С излизащо пило и пчели също се оправя

Пламен Керчев
27.07.2016, 20:32
Ще ви разкажа аз как се справих с тазгодишните си търтовки и то със 100 процентна успеваемост.
Първо изтръскаш всички пчели заедно с кошера на около 25 м. от местонахождението на кошера. В кошера връщам рамките без търтиево пило или с малко , като го орязвам. Добавям 2 пити с люпещо се пило с пчелите от други кошери. Непосредствено след това поставям оплодена майка в клетка. След 4 дни майката се разхожда спокойно по питите като пътюм пуска понякое яйце.

Георги 1974
27.07.2016, 20:44
По принцип става аз обикновенно само изрязвам търтиевото пило слагам от други една пита с разновъзрастово пило и обикновенно става или обединявам 3 наведнъж и пак става.
Но въпросната отводка в момента хем е търтовка хем и придадох стара майка и не я убиха но не снасяше 3 седмици и ми писна.

Бърз
27.07.2016, 21:32
Здравейте колеги!

Пробвал различни начини - препоръчвам най лесен, проверен тази година, вариант с "две точки":
1. Кошер не дърпаме, стои на свое място - стръскаме от ВСИЧКИ рамки пчели в КОШЕР и оставяме с отворена прелка на 24 часа.(без храна, без вода)
2. Ако има отводок с майка на 2-Е РАМКИ - направо слагаме по средата на кошера заедно с пчели ( преградни табли от страни). Ако няма - 2-Е РАМКИ с отворено пило + ХРАНИЛКА.

***Аз притискал майка с кръгла клетка на пита (колеги руснаци слагат направо без клетка). Клетка на ръб има един кръглия отвор - затварял този отвор с медено тесто. Търтиево пило от търтовки лесно отваря с четка за метал. И след 2-а дена , кога майка вече приета, допълваме плодника с тези пити. Почистят за нула време и не изхабим ресурси за хранене на не пълноценен търтей.