PDA

Виж пълната версия : Как се придава пчелна майка



Mateev
13.07.2016, 10:13
Отварям тази тема преди всичко за начинаещите пчелари, тъй като напоследък по телефона ми се налага да давам подробни инструкции за елементарни неща, които би трябвало да се знаят от всеки един пчелар. Да, ама явно не се знаят, и затова е добре да си ги преговорим още един път.

Първо малко теория:

Пчелната майка излъчва феромони, и по тези феромони една пчела-работничка е в състояние да разпозная своята майка от друга чужда майка. При придаване на нова майка в семейството възниква проблем - повечето пчели (преди всико старите) все още помнят феромоните на старата майка и са склонни да проявяват агресия към новата. Тази агресия може да стигне дотам, щото новата майка да бъде убита дори и ако семейството е в безизходица (няма млади ларви за изграждане на маточник върху тях).

За да се гарантира колкото се може по-безпроблемно приемане на новата майка има измислени кутийки за майки, конструкцията на които предполага освобождаването на майката да се извърши на два етапа. През първия етап пчелите прогризват (изяждат) храната в първия отсек, който обикновенно е по-тесен и с по-малко храна. Този отсек завършва с отвор, по-тесен от 5 mm, което означава, че майката не може да премине през него. Пчелите от кошера обаче спокойно преминават, запознават се с майката и с нейните феромони, и разбира се я хранят в изобилие. Излизайки от кутийката тези пчели всъщност разнасят феромоните из целия кошер, като с това спомагат зоната на влияние на майката да се разшири значително. През втория етап пчелите успяват да прогризат втория сектор с храна в кутийката, който вече има отвор, по-голям от 5 mm, и през който майката вече СПОКОЙНО може да излезе от клетката.

Нарочно удебелих думичката "спокойно", защото тя е ключова, и по-надолу ще обясня защо това е така.

Mateev
13.07.2016, 10:41
От написаното в първия постинг става ясно, че при придаване на пчелната майка ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се счупят И ДВЕТЕ КАПАЧЕТА на хранителния отсек на кутийката. Това означава, че едновременно трябва да се отворят И ДВАТА СЕКТОРА с храна, и пчелите започват да ги ядат едновременно, но ги прояждат за различно време - първо по-тесния (късия) и после по-широкия (по-дългия). Ако това се направи по този начин, автоматично се постига приемането на ДВА ЕТАПА, както е описано по-горе.

Какви грешки могат да се допуснат и всъщност наистина се допускат по това, което лично съм видял с очите си или съм чул по телефона:

1. Грешка от страна на майкопроизводителя - не е запълнил с храна и двата сектора. Това го видях на изложението в Габрово. Единия от продавачите на майки ги продаваше в кутийки, на които с храна беше запълнен само единия сектор. Груба грешка, която освен всичко друго може да нанесе големи щети, ако едновременно се отчупят и двете капачета - тогава майката просто ще бъде убита на секундата. Поговорих с този човек и с учудване установих, че той въобще не е наясно с конструкцията на кутийката и с логиката за освобождаване на майките. Ами обясних му и той ме разбра, но тогава всъщност реших да отворя тази тема, за да не се допускат в бъдеще такива елементарни грешки.

2. Слагане на клетката с майката в кошера, но без да се отчупят капачетата. Колкото и невероятно да ви звучи, това е по действителен случай. Не знам защо, но някои млади пчелари си мислят, че майката просто трябва да постои 2-3 дена в кошера, и после те на ръка трябва да я освободят от кутийката.

3. Слагане на майката в кошера, но с отчупване само на голямото капаче (на големия сектор). Така майката ще се освободи след няколко дена, но това освобождаване ще е САМО НА 1 ЕТАП, което силно увеличава риска от нейното убиване. На практика нейните феромони няма да са се разнесли из целия кошер, и риска да я убие някоя все още неориентирана стара пчела е много голям. Първия етап с влизане и излизане на пчели от кутийката е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖЕН, защото именно той осигурява разнасянето на феромони из целия кошер. Прескачането на този етап може да е катастрофално.

4. Ръчно освобождаване на майката след няколко дена престой. Някои нетърпеливи пчелари го правят това, но това също е грешна практика и много често води до убиване на майката. Причината за това е, че не е спазено изискването за СПОКОЙНО ИЗЛИЗАНЕ НА МАЙКАТА. Когато човек я освобождава на ръка, майката се стресира и уплашено хуква по питите. Това може да се възприеме като агресия от някоя стара пчела, и убийството на майката е в кърпа вързано. Това също по действителен случай, разказан ми по телефона, който е довел до убийството и на двете получени майки от един начинаещ пчелар.

Mateev
13.07.2016, 11:32
А сега и един по-подробен алгоритъм какво трябва да се направи от пчеларя, когато получи пчелни майки по куриер.

1. Майките се вземат от куриера рано сутринта, защото не се знае къде ги е захвърлил и какво ще им се случи до вечерта (например напичане от слънчеви лъчи, което е фатално за тях).

2. Майките се носят на пчелина и се придават колкото се може по-бързо. Ако все пак се наложи да изчакат 1-2 дена, то това е възможно, но трябва да се сложат в къщи на сенчесто и проветриво място, а под тях (под кутийката) трябва да се сложи навлажнено памуче или навлажнена кърпа. Идеалните условия за съхранение са следните:
- Мястото да е тъмно или в най-лошия случай сенчесто. Аз например ги държа в стаята далече от прозореца, и върху кутийките слагам една книга (за затъмнение).
- Температурата да е стайна (22-25 градуса).
- Мястото да е проветриво, но не и да духа непрекъснато. Просто трябва да има достатъчно свеж въздух.
- Влажноста на въздуха да е 60-80% или ако не е - слага се навлажнено памуче или кърпа.
- Да не е шумно (дразнят се от силния шум).
- Да не се местят непрекъснато насам-натам. Въобще - да им се осигури тишина и спокойствие.

3. Майката може да се придава на всякакви семейства и отводки - големи или малки, силни или слаби. Преди това обаче те трябва да бъдат ОСИРОТЕНИ (да са стояли без майка поне няколко часа).

4. Задължително трябва да се убедите, че в семейството НЯМА ДРУГА МАЙКА. Колкото и невероятно да звучи, понякога пчеларите остават изненадани, че в семейството има майка, а те са си мислили, че няма. Липсата на младо пило е косвен и ненадежден критерий - може да има майка, но просто да е решила да си почине 10-15 дена (това се случва понякога). Наличието на маточници също е косвен и ненадежден критерий.

5. Непосредствено преди придаването семейството приемник внимателно се преглежда за изградени маточници, и ако има такива - унищожават се от първия до последния. Един да забравите да унищожите или да не го видите и това веднага ще увеличи вероятноста за неприемане на майката.

6. Докато се разхождате из пчелина е най-добре майката да стои в джоба на гащеризона. В никакъв случай не трябва да се поставя на слънце например на капака на съседния кошер. Това може да я убие за по-малко от минута.

7. Подготвя се мястото за поставяне на майката. Ако трябва - пренареждат се пити. Най-доброто място за поставяне на кутийката с майката е между две пити с младо или с разновъзрастово пило. Там е мястото с най-добрия микроклимат, и освен това там работят само млади пчели, които по принцип не са агресивни и са добронамерени към новите майки.

8. Взема се кутийката с майката и се проверява дали и двете отделения са запълнени с храна. Ако е необходимо, капачето може да се придърпа и да се добави нова храна. Понякога след дълъг престой в кутийката пчелите успяват да прокопаят отвор по почти цялата дължина. Този отвор трябва да се запълни с храна, за да може процеса на освобождаване (времето за освобождаване) да започне от нулата. Използва се само БЯЛА ХРАНА (без примеси на прашец).

9. Отчупват се и ДВЕТЕ КАПАЧЕТА на секторите за храна на кутийката. Това е единствения начин правилно да се задейства механизма с ДВУЕТАПНОТО ОСВОБОЖДАВАНЕ.

10. Кутийката се поставя вертикално (с храната надолу) между двете пити с пило. Може да се използва клечка за зъби, или висящ канап или дори с притискане на кутийката в питата. Важното е обаче отвора отдолу с храната да не се запуши.

11. Кошера се затваря, а в хранилката се сипва сироп 1:1. Това се прави така защото нахранените пчели са по-малко агресивни от гладните.

12. Семейството се оставя на спокойствие поне 3 или 4 дена. Спокойствието е много важен фактор и ако не се осигури, стреса от всяка една намеса може да повиши нивото на агресивност и майката да пострада от това.

13. Ако след 4-5 дена майката не е успяла сама да се освободи (например умряла пчела е запушила отвора), в никакъв случай тя не трябва да се освобождава на ръка. Причината вече я знаете - стрес, тичане, агресия и погребение. Правилния метод е друг - кутийката внимателно се отваря и се маха задръстването (умрялата пчела). Дори могат да се махнат и всички останали пчели, с изключение на майката. Допълва се с храна (само големия сектор) и след това с пълнител на химикалка или с шило в храната се пробива 3-4 милиметрова дупка от край до край. След това кутийката се връща в кошера. Майката не може да премине през тази дупка, но пчелите са в състояние да я разширят само за няколко часа. Това време е достатъчно семейството да се успокои и майката да излезе БАВНО И СПОКОЙНО.

kli6o
13.07.2016, 12:15
Значи аз,като най-голямия аджамия съм се изложил.......отворих голямия капак! Чудих се,защо са две капачета,а то.... Чел съм в интернет,как се прави,но това за капачетата не съм го срещал!

Mateev
13.07.2016, 12:31
Значи аз,като най-голямия аджамия съм се изложил.......отворих голямия капак! Чудих се,защо са две капачета,а то.... Чел съм в интернет,как се прави,но това за капачетата не съм го срещал!

Не се притеснявай. Никой не се е родил научен. Нали затова е форума - да си помагаме. Освен това при придаването на пчелни майки освен стандартните, има и една камара други авангардни методи, така че тепърва тази тема ще се развива и допълва.

inio33
13.07.2016, 12:56
От това по добре казано няма ,толкова подробно обеснение и сигурно ще има които не са разбрали.Господ да е доволен от теб господин Матеев.

Mateev
13.07.2016, 13:58
Малко повече информация и за феромоните на майката, защото това също е важно, и знанието му може да помогне на пчеларите да вземат правилни решения при различните видове пчеларски операции.

Та обсега на действие на тези феромони чрез предаване по въздушен път е сравнително малък - може би 10-15 максимум 20 сантиметра. Ако в кошера няма достатъчна конвекция (движение на въздуха), и майката я затворим в клетка в единия край, пчелите в другия край няма да я усещат и ще започнат да градят маточници. Такава е и ситуацията със затворената в кутийка майка. Обсега на нейните феромони е ограничен само в зоната, в която тя е поставена.

Вторият начин за разнасяне на феромоните на майката из целия кошер е посредством участието на самите пчели. Когато те я хранят или се отъркват в нея, те поемат част от феромоните и после ги носят в другия край на кошера. Същото се получава и когато майката е свободна и се разхожда по питите - тогава тя сама разнася феромоните си насам-натам и така успява да постигне по-голям обсег на тяхното действие.

В конкретния случай, със затворена в кутийка майка, няма кой друг да разнесе нейните феромони, освен самите пчели. Именно поради тази причина кутийката е направена с два сектора за храна, първия от които трябва да бъде отворен по-рано, за да може колкото се може повече пчели да влязат през него и после да излязат и да разнесат феромоните из целия кошер. Ако това не се случи, или ако се случи в малки мащаби или пък за кратко време, то тогава кошера ще е неподготвен за приемането на новата майка, и в далечните му краища все още ще могат да се намерят пчели, готови да убиват, ако я срещнат.

В идеалния случай ако всяка една пчела от кошера има предостатъчно време да помирише новите феромони на майката и да живее с тяхната миризма поне 1-2 денонощия, то спомена за старите феромони постепенно ще избледнее, агресията ще отслабне, и пчелната майка ще бъде приета безпроблемно. Това се прилага при малките нуклеуси - пчелите се заключват за 3 дена и пчелите искат или не, свикват с новите феромони. При големите семейства това е невъзможно. При тях половината от пчелите (летящите) по цял ден са извън кошера и нямат досег с феромоните. От време на време се прибират за кратко и пак излитат. През нощта стоят в кошера, но не и около младото пило, където е кутийката с майката. Всичките тези фактори водят до това, че някои от старите пчели ще бъдат неподготвени когато срещнат бъдещата, вече освободена майка, и това може да задейства тяхната агресия, особенно ако майката е стресирана и тича насам-натам по питите.

Mateev
13.07.2016, 14:19
Ключовите думи тука са следните:

ФЕРОМОНИ - трябва да ги има и да са колкото се може по-силни. Тоест майката трябва да е качествена и оплодена.
РАЗНАСЯНЕ НА ФЕРОМОНИТЕ - това трябва да го направи някой друг, докато майката все още стои защитена в клетката. Правят го младите пчели, които по време на първия етап свободно влизат или излизат от кутийката.
АГРЕСИЯ - трябва максимално да се намали посредством хранене на пчелите и след това оставяне на семейството на спокойствие за няколко дена.
СТРЕС НА МАЙКАТА след освобождаването - не трябва да е стресирана. Ако е спокойна - движи се бавно и не предизвиква пристъпи на агресия във все още неподготвените пчели.

Та това е всичко, което може да се напише за стандартния метод за придаване на пчелни майки. Колкото до алтернативните методи - ами най-известния от тях се базира на уеднаквяване на миризмата на всички пчели. Целия кошер се умирисва с някаква силна миризма - ракия, чесън, етер, маточина или каквото там друго измисли пчеларя. Майката започва да мирише по същия начин, както миришат и всички останали пчели в кошера. Миризмата е силна и отмирисването е много бавен процес. Трае с дни и надделяването на миризмата на майката над чуждата миризма става постепенно с течение на времето. През това време тя се движи СПОКОЙНО из целия кошер и всяка една пчела има шанса постепенно да свикне с миризмата на новата майка.

Mateev
13.07.2016, 14:54
Копирах този постинг от друга тема, тъй като счетох, че е важен, и че трябва да присъства и в тази тема.


7087
Календарен справочник по пчеларство - 1973 г.

borifototo
13.07.2016, 16:38
Трябваше с майките да им пратите и инструкции.

Иван_Барабан
13.07.2016, 17:00
Трябваше с майките да им пратите и инструкции.


Е нали ги праща на "професионалисти/регистрирани"...

(Извинявам се за офф-топика ;))

valaz
13.07.2016, 17:40
Има и един друг начин за създаване на отводка със летящи пчели и майка в клетка. Кошерът се отмества на ново място. На старото място се слага празен кошер. Летящите пчели налитат в празния кошер, в който се поставя майката в клетка. На отместения кошер се слага вода в хранилката, защото там ще останат само млади нелетящи пчели. При този начин, старата майка не се търси. В новия кошер с летящи пчели няма пило и пчелите не могат да изградят маточници. Така, те нямат друг избор, освен да приемат новата майка. Този метод изглежда лесен, но досега не съм го пробвал. Възможно е да възникнат някои непредвидени трудности.

Георги 1974
13.07.2016, 17:47
Когато съм придавал ценна майка съм го правил като създавам слаба отводка с пити с млади пчели и запечатано пило но опита ми е малък но мисля че % на успеваемост е много висок.

valaz
13.07.2016, 20:17
Когато съм придавал ценна майка съм го правил като създавам слаба отводка с пити с млади пчели и запечатано пило но опита ми е малък но мисля че % на успеваемост е много висок.
Недостатъкът на твоя метод е, че трябва да си сигурен, къде е старата майка - дали в отводката или в старото семейство. По това време, пчелите в кошера са много. Някъде съм чел, че пчелите - търтовки най-трудно приемат новата майка. В нормално семейство, това са анатомични търтовки, които имат развити полови органи, въпреки, че не снасят яйца. В различните периоди на годината, тяхната численост в пчелното семейство е различна. Затова, в определени периоди от годината, приемането на нова майка е по-лесно, а в други - по-трудно. През месеците юли и август, пилото в кошерите намалява. Пчелите кърмачки не успяват да дадат на откритото пило всичкото пчелно млечице, което произвеждат. Поради това, числеността на пчелите търтовки по това време на годината нараства и пчелите по-трудно приемат нова майка. Подобно е положението и когато семейството е в роево настроение.

valaz
14.07.2016, 06:02
Една интересна статия за придаване на пчелна майка. Дава малко нетрадиционни виждания по въпроса, подкрепени със съответните аргументи.
http://fermera.bg/component/k2/item/1369-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D 0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B8.html

Totevski
14.07.2016, 18:11
Има и един друг начин за създаване на отводка със летящи пчели и майка в клетка. Кошерът се отмества на ново място. На старото място се слага празен кошер. Летящите пчели налитат в празния кошер, в който се поставя майката в клетка. На отместения кошер се слага вода в хранилката, защото там ще останат само млади нелетящи пчели. При този начин, старата майка не се търси. В новия кошер с летящи пчели няма пило и пчелите не могат да изградят маточници. Така, те нямат друг избор, освен да приемат новата майка. Този метод изглежда лесен, но досега не съм го пробвал. Възможно е да възникнат някои непредвидени трудности.

Този начин за направа на отводка е много добър, но с една "малка" поправка. Но в случая тя е съществена. Старата майка остава със старите пчели. Както и Матеев по-горе го описа, те са свикнали с феромоните на старата майка и всяка нова я убиват. Изпробвал съм го лично на поне 5-6 кошера да оставя старата майка в преместеният кошер с младите пчели и резултатът винаги е един и същ - старите пчели убиват новопридадената майка. За да се получи всичко добре трябва да се намери старата майка, да се постави в новият кошер със старите, летящи пчели, а старият кошер, който го преместваме на друго място в пчелина се поставя най-добре зрял маточник, а може и нова оплодена майка.

Георги 1974
14.07.2016, 21:16
На Тотевски метода работи перфектно ако мога да добавя и старите пчели само на В.О. изяждат 10-15л. захарен сироп и изграждат 5-6пити
пролетта го препоръчах на колега от форума който само чете а не пише хвана кошер да тръгва да се рой и го направи резултата миналата неделя се запознахме и ме черпи каза че са изградили 10 ДБ основи за 1 седмица пробвал е на друг но са изградили 4-5 били по малко пчели.
При мен изграждат средно 5-6 ДБ и после вече по една днес на един такъв от май месец му сложих 11 В.О.

Nik_m
14.07.2016, 21:46
Този начин за направа на отводка е много добър, но с една "малка" поправка. Но в случая тя е съществена. Старата майка остава със старите пчели. Както и Матеев по-горе го описа, те са свикнали с феромоните на старата майка и всяка нова я убиват. Изпробвал съм го лично на поне 5-6 кошера да оставя старата майка в преместеният кошер с младите пчели и резултатът винаги е един и същ - старите пчели убиват новопридадената майка. За да се получи всичко добре трябва да се намери старата майка, да се постави в новият кошер със старите, летящи пчели, а старият кошер, който го преместваме на друго място в пчелина се поставя най-добре зрял маточник, а може и нова оплодена майка.
Аз пък точно обратното, тази година сложих 15 нови майки да ги налетят стри пчели имам 100% приемане. Иначе ако подменям майката с нова, вечер махам старата майка и на другия ден преди обяд когато в кошер има най малко стари пчели слагам новата.

tarty
14.07.2016, 22:01
Това се нарича ГОЛ РОЙ и се прави само на силни семейства със много пчели. За 10 дена, изграждат 10 рамки ДБ/основи/ от, който 6-7 са с пило и то от горе да долу и вместо да ги храните може да изкарате 15-20 кг мед :-) :-) :-) :-) :-). Това го пиша незнам за кой път, но много малко хора придобиват още една гънка.

Георги 1974
14.07.2016, 22:12
Е да де ако е силен гради ако не е храниш сменяш си майката правиш си отводка и спираш роенето ако не е роева треска.

rosty_sz
15.07.2016, 05:49
Аз пък точно обратното, тази година сложих 15 нови майки да ги налетят стри пчели имам 100% приемане. Иначе ако подменям майката с нова, вечер махам старата майка и на другия ден преди обяд когато в кошер има най малко стари пчели слагам новата.

Дай подробности. Обикновено "ключа за палатката" се крие в някакъв много дребен детайл.

Георги 1974
15.07.2016, 13:29
Темата е как да придадем успешно ценна майка дали със стари пчели дали с млади дали анатомични търтовки винаги има % на неуспех.
При мен до седмица две сезона приключва и ще процедирам така с някой пчелни семейства който са малко на брой (дали е правилно или не не мога да кажа защото съм го практикувал само няколко пъти).
1.Кошер с майка която се е издънила я намирам и пускам само на 5-6бр. В.О. кошера го взимам и местя в страни на 1 метър между 2-3 час му придавам млада майка в клетка ако плодника е блокиран вадя и въртя пити и ги слагам по средата и подхранвам с сироп на другият ден според зависи освобождавам майката и слагам ленти варостоп. Кошера със старата майка подхранвам 10ина дни с сироп и стартовит и третирам за вароатозата след 2 седмици виждам колко са изградили и взимам пита с запечатано пило и слагам на този с младата майка а на нейно място слагам изградена празна пита и според зависи и В.О. това упражнение няколко пъти. Края на август преценявам дали да подхранвам за зимата и дали ще ги обединявам.
2.Кошер който е с задръстен плодник и почти няма пило но с добра майка го истръсквам целият отпред на една мукава без майката пускам го на восъчни основи и подхранвам по гореописания начин и третирам за Вароатозата а питите с нектар и пило ги рзпределям на другите а запечатаният мед центруфогирам след 10ина дни пак по същият начин добавям празни пити но е желателно и с перга.

Те това е а дали е оправдано като ресурс и време и най вече правилно не мога да кажа но в любителски пчелин като моят с малко на бр. кошери за мен е и не разбирам защо трябва да правя гол рой само на силен кошер и да не подхранвам може и да бъркам.

delta.e
15.07.2016, 14:02
Съгласен съм с теб , но има два много тънки момента . Дали , или и през годините си ги разбрал сам .

радо
15.07.2016, 14:03
1.Кошер с майка която се е издънила я намирам и пускам само на 5-6бр. В.О. кошера го взимам и местя в страни на 1 метър между 2-3 час му придавам млада майка в клетка ако плодника е блокиран вадя и въртя пити и ги слагам по средата и подхранвам с сироп на другият ден според зависи освобождавам майката и слагам ленти варостоп. Кошера със старата майка подхранвам 10ина дни с сироп и стартовит и третирам за вароатозата след 2 седмици виждам колко са изградили и взимам пита с запечатано пило и слагам на този с младата майка а на нейно място слагам изградена празна пита и според зависи и В.О. това упражнение няколко пъти. Края на август преценявам дали да подхранвам за зимата и дали ще ги обединявам.
2.Кошер който е с задръстен плодник и почти няма пило но с добра майка го истръсквам целият отпред на една мукава без майката пускам го на восъчни основи и подхранвам по гореописания начин и третирам за Вароатозата а питите с нектар и пило ги рзпределям на другите а запечатаният мед центруфогирам след 10ина дни пак по същият начин добавям празни пити но е желателно и с перга.
При всяко едно предаване на майка е задължително да се направи подхранване защото ситите пчели са по благосклонни към майката.След вадене на мед също е препоръчително веднага да се подхрани семейството за да се избегне стресът от оставането без запаси.Направата на отводка тип гол рой тоест без пило е желателно да се третира с ОК по рецептата на Скутелатор веднага след направата докато акара е още по пчелите.

delta.e
15.07.2016, 14:19
Аз мислех за пчелите , а ти пак по рецепта на ...
При работа с пчелите няма точна рецепта .

Nik_m
15.07.2016, 14:19
Дай подробности. Обикновено "ключа за палатката" се крие в някакъв много дребен детайл.
Няма нищо за казване, махам кошера на негово място празен кошер и майката я пускам директно върху рамките. Но мойте пчели приемат всичко, прехвърлям пчели от кошер в кошер без да ги пръскам с нищо. Непомня да съм губил майка а за 3 години имам над 100 придадени майки. Тази година съм подменил около 40 и даже не съм проверил дали са приети. Сега като вадя меда(ако има такъв) ще видя какво е станало.

tarty
15.07.2016, 14:32
Темата е как да придадем успешно ценна майка дали със стари пчели дали с млади дали анатомични търтовки винаги има % на неуспех.

Те това е а дали е оправдано като ресурс и време и най вече правилно не мога да кажа но в любителски пчелин като моят с малко на бр. кошери за мен е и не разбирам защо трябва да правя гол рой само на силен кошер и да не подхранвам може и да бъркам.
Георги, прочети внимателно какво пиша, нищо не си разбрал, а ако искаш да не си напъваш мозъка, трябва да почерпиш някоя друга ракия на маса, за да ми се развърже езика. Не познавам човек, който е измислил система, по която да печели веднъж в годината шестица от тотото и в последствие да я раздава на всеки срещнат.

delta.e
15.07.2016, 14:35
Няма нищо за казване, махам кошера на негово място празен кошер и майката я пускам директно върху рамките. Но мойте пчели приемат всичко, прехвърлям пчели от кошер в кошер без да ги пръскам с нищо. Непомня да съм губил майка а за 3 години имам над 100 придадени майки. Тази година съм подменил около 40 и даже не съм проверил дали са приети. Сега като вадя меда(ако има такъв) ще видя какво е станало.

Като са спокойни , няма защо да се главоболиш .

Георги 1974
15.07.2016, 14:51
Съгласен съм с теб , но има два много тънки момента . Дали , или и през годините си ги разбрал сам .

Мастер заинтригува ме и ще пробвам да си напъна мозъчните гънки ама ефект ще има ли не знам.
Ами мисля че пчелите трябва да са поне около 6 междурамия и колкото по малко е пилото и колкото по блокиран плодник толкова по добре. При мен обикновенно е края на юли главната паша свършва има само подържаща, стеснявам входовете и махам магазините от доли съм на мрежа.
Правя грешка че връщам старите пити с перга а и мога да заразя другите с прехвърлените от мен пити с пило.Правило ми е впечатление че първата вечер не взимат сиропа но после като кажат а сега няма насищане затова ползвам тези големите хранилки тоест първите няколко дена стандартна хранилка не върши работа.
Може би е и минус че за зимата е с новоизградени пити и с голям % захарен мед но аз не съм убеден в това.
Ааа и може би ако се правят един над друг е по добре ама още не мога да измисля как да ги подхранвам иначе умувам по въпроса от доста време.
Моля те да споделиш за тънките моменти щото няма да мога да заспя от любопитство.

Георги 1974
15.07.2016, 14:57
Тарти виж знам че си с много кошери и че не си вчерашен от вчера ме яде от вътре че изпускам нещо по повод твоят коментар.
Честно не мога да се светна а за черпенето няма проблем.

Георги 1974
15.07.2016, 15:15
Тия двамата ще ме уморат снощи до 1часът умувах какво изпускам май и тая ще е така дано не развия шизофрения.
Щот в темата за етера единия Гошо в мен вика а то туй етера голяма работа туй е неизследвана територия с големи възможности, ама другия Гошо вика абе я изчакай да видиш дали няма някой да си изгори веждите пък после действай.Та и сега единият вика действай а другия абе я си напъни гънките да се светнеш какво испускаш.
Мнението си е спам отвсякъдесамо дано не се приеме за обида от някого.

Mateev
15.07.2016, 15:20
Тия двамата ще ме уморат снощи до 1часът умувах какво изпускам май и тая ще е така дано не развия шизофрения.
Щот в темата за етера единия Гошо в мен вика а то туй етера голяма работа туй е неизследвана територия с големи възможности, ама другия Гошо вика абе я изчакай да видиш дали няма някой да си изгори веждите пък после действай.Та и сега единият вика действай а другия абе я си напъни гънките да се светнеш какво испускаш.
Мнението си е спам отвсякъдесамо дано не се приеме за обида от някого.

Двигател на прогреса са тези, които са любопитни е обичат да експериментират. В същото време същите тези хора пълнят статистиките с нещастни случаи. Та ти сам си прецени какъв живот искаш - спокоен и безрисков, и в същото време скучен, или искаш да си на гребена на вълната, но с риск да го отнесеш някой ден.

Има си хора за всичко, просто ти трябва сам да си прецениш от кои си.....

zapstojan
15.07.2016, 15:33
Тия двамата ще ме уморат снощи до 1часът умувах какво изпускам май и тая ще е така дано не развия шизофрения.
Щот в темата за етера единия Гошо в мен вика а то туй етера голяма работа туй е неизследвана територия с големи възможности, ама другия Гошо вика абе я изчакай да видиш дали няма някой да си изгори веждите пък после действай.Та и сега единият вика действай а другия абе я си напъни гънките да се светнеш какво испускаш.
Мнението си е спам отвсякъдесамо дано не се приеме за обида от някого.

Прочете ли отново пост 19 на тарти? Отговора е там. Слабо семейство ще отдели ли достатъчно голям гол рой? След края на юли пчелите ще градят ли достатъчно?

Георги 1974
15.07.2016, 15:40
Прочете ли отново пост 19 на тарти? Отговора е там. Слабо семейство ще отдели ли достатъчно голям гол рой? След края на юли пчелите ще градят ли достатъчно?

Адаш градят при равни други условия миналата година края на юли градяха голите роеве другите не, след медосбора кошерите не са силни но все пак имат над 6 междурамия пчели тоест това е достатъчно за да кажем около 5 ДБ.
По скоро май времето е разковничето аз ги правя след пашата като късни отводки докато може би той ги прави известно време преди главната паша или в началото и не знам.

tarty
15.07.2016, 17:12
По скоро май времето е разковничето аз ги правя след пашата като късни отводки докато може би той ги прави известно време преди главната паша или в началото и не знам.
Имаш напредък, в правилната посока си. Два Джокера ти давам за размисъл. Първия е, че аз вадя мед а не храня, а втория е да прочетеш темата на Ангел за късните отводки. До тук съм изкарал за кръчма с оркестър, по нататък сам трябва да видиш при теб/ района/ как ще се развият. Искат се опити, няма как.

п.п. тази есен може да прескоча до Сърбия и по този повод да се видим ;-);-);-);-)

Георги 1974
15.07.2016, 17:21
За мен силата на роя е уникална според теорията е 300% по силна от нормалният кошер. На мен винаги са ми са се ройли пчелите от миналата година започнах експерименти с гол рой и хванато пчелно семейство да се рой идеята е не да се боря с роенето а да го използвам. Та предполагам че двамата хитрушани чрез практичен опит са стигнали до някъква тънкост в използването на силата на роя която не се пише в литературата и която ако я споделят тук ще им се присмеят, тя е нещо което не се набива в очи но е необходима предпоставка за успешно използване на силата на голият рой в медосбора.
Между другото ако я кажат няма да е интересно и не е в наша полза да го получим наготово.

радо
15.07.2016, 17:22
аз вадя мед а не храня
Значи сухата захар в твоите хранилки е била мираж...

Георги 1974
15.07.2016, 17:25
Имаш напредък, в правилната посока си. Два Джокера ти давам за размисъл. Първия е, че аз вадя мед а не храня, а втория е да прочетеш темата на Ангел за късните отводки. До тук съм изкарал за кръчма с оркестър, по нататък сам трябва да видиш при теб/ района/ как ще се развият. Искат се опити, няма как.

п.п. тази есен може да прескоча до Сърбия и по този повод да се видим ;-);-);-);-)

Писали сме едновременно довечера на спокойствие ще изчета пак темата на Ангел. Ще се радвам да се запознаем мерси за жокерите.

delta.e
15.07.2016, 17:28
Мастер заинтригува ме и ще пробвам да си напъна мозъчните гънки ама ефект ще има ли не знам.
Ами мисля че пчелите трябва да са поне около 6 междурамия и колкото по малко е пилото и колкото по блокиран плодник толкова по добре. При мен обикновенно е края на юли главната паша свършва има само подържаща, стеснявам входовете и махам магазините от доли съм на мрежа.
Правя грешка че връщам старите пити с перга а и мога да заразя другите с прехвърлените от мен пити с пило.Правило ми е впечатление че първата вечер не взимат сиропа но после като кажат а сега няма насищане затова ползвам тези големите хранилки тоест първите няколко дена стандартна хранилка не върши работа.
Може би е и минус че за зимата е с новоизградени пити и с голям % захарен мед но аз не съм убеден в това.
Ааа и може би ако се правят един над друг е по добре ама още не мога да измисля как да ги подхранвам иначе умувам по въпроса от доста време.
Моля те да споделиш за тънките моменти щото няма да мога да заспя от любопитство.

Чак пък мастер ?
Хайде сега . Tarty ти ги каза и ти си ги правил , аз мога само да добавя подхранването да е с меден сироп , а не захарен .

Георги 1974
15.07.2016, 17:32
Чак пък мастер ?
Хайде сега . Tarty ти ги каза и ти си ги правил , аз мога само да добавя подхранването да е с меден сироп , а не захарен .

Като не си мастер що тази година средният ти добив още миналата седмица ти бе над 20кг.а годината още не е приключила а цяла България и половин Германия реве няма мед тази година.

tarty
15.07.2016, 17:37
Значи сухата захар в твоите хранилки е била мираж...
Хахаха суха захар държа до средата на май, започнат ли да събират мед всичко им спирам. А за голия рой как вадя мед, много лесно. Трябва да си намерите пчелар новобранец/ при мен, брат ми/,който нищо не е чел и нищо него интересува по принцип. Та затова, че в главата му няма никакво инфо си прави някакви негови опити. Първо ме пита какво може да направи и аз му давам няколко варианта и той си избира какво да стори със семействата. За четирите години откакто стана пчелар, по край него научих много неща, защото аз от четене и слушане съм си създал начин на работа със , който работя от години. А какво се случва с брат ми? След като съм му казал какво да направи, той идва и ми казва, направих го. След време като отида да видя що е сторил и опааа, сторил го, но на половината, другото както на него му дошло. В крайна сметка виждам в какво състояние са пчелите и почвам да разбирам, че съм кон с капаци ;-);-);-);-)

п.п. Гошо, аз бях питал за августовските майки и там има инфо, после вече Ангел направи цяла тема за, която съм му благодарен.

delta.e
15.07.2016, 18:01
Като не си мастер що тази година средният ти добив още миналата седмица ти бе над 20кг.а годината още не е приключила а цяла България и половин Германия реве няма мед тази година.

Скоро ще бъде и над тези 23 кила . Само да запечатат и другите корпуси . Колкото до Германия или Франция не ме интересува .

радо
15.07.2016, 18:24
Хахаха суха захар държа до средата на май, започнат ли да събират мед всичко им спирам.
Значи все пак си признаваш ,че излъга в предния си пост сега ако си честен кажи и колко кг. на семейство ти изядоха до средата на май.

tarty
15.07.2016, 18:27
Значи все пак си признаваш ,че излъга в предния си пост сега ако си честен кажи и колко кг. на семейство ти изядоха до средата на май.
Не разбрах къде съм излъгал, ако може поясни а за захарта, за 150 семейства от есента до май месец, 1 000 кг.

радо
15.07.2016, 18:34
Не разбрах къде съм излъгал, ако може поясни а за захарта, за 150 семейства от есента до май месец, 1 000 кг.
Прекалено голямото самочувствие добито последните две години може да ти изиграе лоша шега винаги си спомняй 2014г. защото във всяко нещо има цикличност.Благодаря ти за честния отговор все пак нямам причини да се съмнявам в теб.

бат тянко
15.07.2016, 18:49
Не разбрах къде съм излъгал, ако може поясни а за захарта, за 150 семейства от есента до май месец, 1 000 кг.

Е нали уж вадиш мед, пък не храниш?

tarty
15.07.2016, 19:56
Е нали уж вадиш мед, пък не храниш?
Отговора се отнасяше само за голия рой, извинявам се на всички ако не съм се изразил правилно. Отговора го знае всеки, който е наясно с живота на пчелата, демек всички.

tarty
15.07.2016, 19:59
Прекалено голямото самочувствие добито последните две години може да ти изиграе лоша шега винаги си спомняй 2014г. защото във всяко нещо има цикличност.Благодаря ти за честния отговор все пак нямам причини да се съмнявам в теб.
Цикличност има във всяка една свера, но обицата на ухото си я имам. Не съм гений и затова допускам и ще допускам грешки. Важното за мен е да са възможни по малко.

Валентин.
15.07.2016, 20:16
Отговора се отнасяше само за голия рой, извинявам се на всички ако не съм се изразил правилно. Отговора го знае всеки, който е наясно с живота на пчелата, демек всички.
Голия рой, не го ли храниш?
П.П. После ще ти разкажа един мой случай.

Валентин.
15.07.2016, 20:27
Преди години хванах рояк. От клон но орех, по циглите на покрива....абе хванах го. И викам си, рояците градят яко. Приготвям му ЛР 10 корпус и 10 рамки с основи. Тръскам го отгоре, покри 4-5 междини. Затворих го и чакам. Не съм го подхранвал. Изгради си 4-5 пити и спря до там. Викам си....е...бати силата на роя. Започнах да го подхранвам. Едвам стигна да изгради корпуса. А иначе има някой тамазлъци силни в граденето. Па има и такива дето и да ги храниш едва-едва изградят някоя пита.

радо
15.07.2016, 20:34
Отговора се отнасяше само за голия рой, извинявам се на всички ако не съм се изразил правилно.
Поздравления успя да измислиш как да се измъкнеш от ситуацията.Какво ли щеше да се случи с твоя гол рой през 2014г. ако не го храниш.

tarty
15.07.2016, 20:40
Поздравления успя да измислиш как да се измъкнеш от ситуацията.Какво ли щеше да се случи с твоя гол рой през 2014г. ако не го храниш.
Защо все търсиш под вола теле? Да съм те обидил с нещо? Защо да лъжа?

vasilevsa
15.07.2016, 20:55
Преди години хванах рояк. От клон но орех, по циглите на покрива....абе хванах го. И викам си, рояците градят яко. Приготвям му ЛР 10 корпус и 10 рамки с основи. Тръскам го отгоре, покри 4-5 междини. Затворих го и чакам. Не съм го подхранвал. Изгради си 4-5 пити и спря до там. Викам си....е...бати силата на роя. Започнах да го подхранвам. Едвам стигна да изгради корпуса. А иначе има някой тамазлъци силни в граденето. Па има и такива дето и да ги храниш едва-едва изградят някоя пита.

Колега, енергичността на работата на семействата от рояци и тези от голи роеве и отводки е коренно различна величина. Роевата енергия е нещо голямо. Развитието на семейство от рояк е съвсем различна история от развитието на семейство от отводка или гол рой, казвам от опит.

solaris60
15.07.2016, 21:57
Преди години хванах рояк. От клон но орех, по циглите на покрива....абе хванах го. И викам си, рояците градят яко. Приготвям му ЛР 10 корпус и 10 рамки с основи. Тръскам го отгоре, покри 4-5 междини. Затворих го и чакам. Не съм го подхранвал. Изгради си 4-5 пити и спря до там. Викам си....е...бати силата на роя. Започнах да го подхранвам. Едвам стигна да изгради корпуса. А иначе има някой тамазлъци силни в граденето. Па има и такива дето и да ги храниш едва-едва изградят някоя пита.

И аз доста години се занимавам с пчели, но такива феноменални глупости които се тиражират за рояците не съм виждал. Граденето на пити също е в зависимост от различни фактори в кошера, а и извън кошера. Ако има паша и прашец е възможно да гради известно време, но това е непостоянен фактор. Заместването на нектара и стимулиране на паша със сироп не довежда до безгранично градене поради липсата на прашец, температура и други не малко важни неща. Да не изброявам. Всеки си ги знае.

vasilevsa
15.07.2016, 22:11
И аз доста години се занимавам с пчели, но такива феноменални глупости които се тиражират за рояците не съм виждал. Граденето на пити също е в зависимост от различни фактори в кошера, а и извън кошера. Ако има паша и прашец е възможно да гради известно време, но това е непостоянен фактор. Заместването на нектара и стимулиране на паша със сироп не довежда до безгранично градене поради липсата на прашец, температура и други не малко важни неща. Да не изброявам. Всеки си ги знае.

Прав си и тези условия важат и за рояците и за голите роеве, но при равни условия роевата енергия си казва думата и тази дума не е малка.

Георги 1974
15.07.2016, 22:27
Скоро ще бъде и над тези 23 кила . Само да запечатат и другите корпуси . Колкото до Германия или Франция не ме интересува .
Много правилно, имах в предвид че ако найстина както казваха в другата тема че германеца с неговите доходи папка български липов мед за малко над 5евро то тази година май няма да папкат.
А за добивите ти тази година шапка ти свалям и поздравявам, дай боже всички български пчелари да имат добри добиви.

solaris60
15.07.2016, 22:30
Прав си и тези условия важат и за рояците и за голите роеве, но при равни условия роевата енергия си казва думата и тази дума не е малка.

Напротив. Тази година няколко отводки равни по сила с рояците им скриха шайбата. Дори на рояците питите бяха готови, а на отводките на 50% бяха основи.

бат тянко
16.07.2016, 06:17
Хора, стига с тия роеве! Че тази година кандисах на тях! Който не може да придава майки- да чете. В темата иде реч затова. Янчо стига им отваря очите, защото не черпят! Захванал си се баш с най- големите въздържатели у форумаinlove; .

Георги 1974
16.07.2016, 09:12
При равни други външни условия при вътрешните има съществена разлика между тях:
1.Сила на роят.
2.Различен генетичен състав на отделните роеве (по данни от литературата роят е от пчели сестри тоест и от един баща не само от една майка затова има различни по големина роеве, възрастовият състав също е различен макар и да преобладават младите пчели има и % на стари и въпреки че си регресират восъчните желези не са така ефективни),следователно един рой може да има генетика за по добър строеж друг не.
3.Има значение дали роят е със стара оплодена майка или млада неоплодена.

Но да предположим че че имаме роеве с равни външни условия и сходни вътрешни от моят скромен опит съм стигнал до извода че най добър строеж (средно за около 10-14 дни 5-6 бр.Д.Б.-В.О. за среден по сила рой и след това по 1бр.) трябва да направим няколко неща:
1.Роят било естествен или изкуствен се слага само на В.О. и нито една изградена.
2.Захранва се с захарен сироп 1:1 + стартовит още от първият ден до към 14 ден. да бъде постоянно в хранилката особено 1 седмица(стандартна хранилка не върши работа).
3. По добре е да се изтръска от пред на прелката от колкото да се изсипе отгоре на рамките.

И те така не претендирам нито за достоверност нито за изчерпателност по въпроса, който реши може да опита и да сподели резултати.

solaris60
16.07.2016, 13:02
Захванал си се баш с най- големите въздържатели у форумаinlove; .

Кои ли са пък тия?

Gavazov
17.07.2016, 00:42
Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка. Друго нещо вече излюпена майка в отводката, каква е причината пчелите да и оръфат задната част на крилата,естествено впоследствие я задушават и я убиват,защото не може да излети и да се оплоди. Мн шантаво

solaris60
17.07.2016, 07:05
Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка. Друго нещо вече излюпена майка в отводката, каква е причината пчелите да и оръфат задната част на крилата,естествено впоследствие я задушават и я убиват,защото не може да излети и да се оплоди. Мн шантаво

За първото се съмнявам да са я убили те, а за второто си си отговорил сам.

Ангел Йосифов
17.07.2016, 07:25
Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка.
А има ли място за осеменяване.И отводките по това време включват на медосбор и блокират.

Бърз
17.07.2016, 08:32
Здравейте.
Тази година правих доста експерименти с развеждане и предаване на майки.
Изпробвах:
- предаване/сменене на ОТВОРЕНО пило - по малко грижи но има особености. Лоши резултати с приемане (на ОТВОРЕНО пило) при отводки/семейства от други раси, като жълти и сиви пчели. Семейства търтовки приемат майка без проблем ако 24 часа (на също място с отворени прелки) съдят в своя кошер без пити, вода и храна. После слагаме пита с отворено пило+ медена+ хранилка с сироп и майка в клетка - 100% приемане.

- също 100% резултат на приемане дава кръгла клетка за предаване на майка - http://pchelar.com/files/tmp/image142n.JPG Тя от страна има отвор - слагаме майка вътре на пита (не задължително на зряло пило и мед) а кръгл отвор от страна затварям с медено тесто - след 2-а дена майка приета.

- пробвах и цилиндрични клетки от Ентеров апарат затворен с пресния восък - така предавал не оплодени, белязани майки - https://youtu.be/NwQTdHtiGRc на мен това повече харесва от колкото предаване на маточници - следваща година провя само така.

Успех.

Gavazov
17.07.2016, 09:47
За първото се съмнявам да са я убили те, а за второто си си отговорил сам.

И за мен е странно, но те са си я убили, аз не отварям през 2 дена, след като видя че осеменява отварям след 10 дена. Но съм сигурен че пчелите са я убили

Gavazov
17.07.2016, 09:56
А има ли място за осеменяване.И отводките по това време включват на медосбор и блокират.

Отводките ги правя в 5 рамкови нуклеуси ,слаби на по 2р. люпещо пило и 1р. медено-прашецова и слагам и една основа. Впоследствие и 5р добавям според развитието. Не е задръстена майката ,по скоро си мисля че е прекалено бърза(подвижна)и пчелите и се дразнят.

tarty
17.07.2016, 10:09
И за мен е странно, но те са си я убили, аз не отварям през 2 дена, след като видя че осеменява отварям след 10 дена. Но съм сигурен че пчелите са я убили
Добре е да я отвориш след като има вече запечатано пило, по ранното отваряне предизвиква убиване на майката.

scutellator
18.07.2016, 02:56
Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка. Друго нещо вече излюпена майка в отводката, каква е причината пчелите да и оръфат задната част на крилата,естествено впоследствие я задушават и я убиват,защото не може да излети и да се оплоди. Мн шантаво

А дали има вероятност не пчелите да убиват майката, а тя да умира без чужда помощ?
Дали е възможно опърпването на крилата на майката, пък, да се дължи на същите причини като загубата на майките?

valaz
26.07.2016, 19:22
Някъде четох, че максималното време, което майката престоява в клетката, не бива да е повече от 5 дни. В това време, включва ли се и времето за престой на майката в клетката, след като тя е поставена в кошера? Забелязал съм, че след поставянето на клетката с майката в кошера, за около 10 - 15 часа умряха по-голяма част от придружаващите я пчели. Чудя се, дали това е нормално?

delta.e
26.07.2016, 19:31
Мастер заинтригува ме и ще пробвам да си напъна мозъчните гънки ама ефект ще има ли не знам.
Ами мисля че пчелите трябва да са поне около 6 междурамия и колкото по малко е пилото и колкото по блокиран плодник толкова по добре. При мен обикновенно е края на юли главната паша свършва има само подържаща, стеснявам входовете и махам магазините от доли съм на мрежа.
Правя грешка че връщам старите пити с перга а и мога да заразя другите с прехвърлените от мен пити с пило.Правило ми е впечатление че първата вечер не взимат сиропа но после като кажат а сега няма насищане затова ползвам тези големите хранилки тоест първите няколко дена стандартна хранилка не върши работа.
Може би е и минус че за зимата е с новоизградени пити и с голям % захарен мед но аз не съм убеден в това.
Ааа и може би ако се правят един над друг е по добре ама още не мога да измисля как да ги подхранвам иначе умувам по въпроса от доста време.
Моля те да споделиш за тънките моменти щото няма да мога да заспя от любопитство.

https://www.youtube.com/watch?v=mqUFUrxp4L8
Тази година го направих и съм съгласен на 100%.

Mateev
28.07.2016, 08:13
Ето един клип на Младен Петров за придаване на плодна пчелна майка посредством натъркване на клетката със старата майка:


https://www.youtube.com/watch?v=DMAUUMpcfvc&feature=youtu.be

redbull92
27.08.2016, 13:44
Здравейте, от това лято се грижа за 17-18 кошера (ДБ). Пашата мина нормално, вадене, центрофугиране всичко както си му е реда, НО една отводка загина. Последва я кошера до нея, който беше със силно семейство. Имах някой наблюдения преди да измрат и сега същото се повтаря със трети кошер. И той беше доста силен,но забелязах на два пъти голямо вълнение пред входа му около 6 7 часа, когато ходя да ги подхранвам. Заитерсувах се и разбрах , че може би е нападение. При отварянето ми направи впечатление ,че има малко пчели, малко паяжинки като от гъсенични пашкули, майката я нямаше и е доста отслабен. Въпреки това го подхранвам.
Та въпроса ми е: мога ли на този кошер да придам нова майка в момента ? Има ли вариант останалите пчели да ги придам на някой друг по слаб кошер или и този е свършен?

solaris60
27.08.2016, 18:04
Здравейте, от това лято се грижа за 17-18 кошера (ДБ). Пашата мина нормално, вадене, центрофугиране всичко както си му е реда, НО една отводка загина. Последва я кошера до нея, който беше със силно семейство. Имах някой наблюдения преди да измрат и сега същото се повтаря със трети кошер. И той беше доста силен,но забелязах на два пъти голямо вълнение пред входа му около 6 7 часа, когато ходя да ги подхранвам. Заитерсувах се и разбрах , че може би е нападение. При отварянето ми направи впечатление ,че има малко пчели, малко паяжинки като от гъсенични пашкули, майката я нямаше и е доста отслабен. Въпреки това го подхранвам.
Та въпроса ми е: мога ли на този кошер да придам нова майка в момента ? Има ли вариант останалите пчели да ги придам на някой друг по слаб кошер или и този е свършен?

В този кошер няма никакво семейство. Молците са го нападнали, а пчелите са крадци. Та както казваш - този кошер е свършен и нищо не придавай, че ще прехвърлиш крадците и в другия, а оттам и друга кражба е възможно да се предизвика.

redbull92
27.08.2016, 18:35
И аз така предположих. Известно време наблюдавах поведението на пчелите в/у една пита като ми се стори че полират или пълнят килийките с мед , но явно са си крадци. Освен това пред входа имаше и следи от нещо като клей. Някакво наслагване. Как съм го предизвикал това измиране? Или въпроса не е за тук ? Ако е така нека модератора я премести. Благодаря !

jdrumev
27.08.2016, 18:47
Здравейте, от това лято се грижа за 17-18 кошера (ДБ). Пашата мина нормално, вадене, центрофугиране всичко както си му е реда, НО една отводка загина. Последва я кошера до нея, който беше със силно семейство. Имах някой наблюдения преди да измрат и сега същото се повтаря със трети кошер. И той беше доста силен,но забелязах на два пъти голямо вълнение пред входа му около 6 7 часа, когато ходя да ги подхранвам. Заитерсувах се и разбрах , че може би е нападение. При отварянето ми направи впечатление ,че има малко пчели, малко паяжинки като от гъсенични пашкули, майката я нямаше и е доста отслабен. Въпреки това го подхранвам.
Та въпроса ми е: мога ли на този кошер да придам нова майка в момента ? Има ли вариант останалите пчели да ги придам на някой друг по слаб кошер или и този е свършен?



Внимавай сега с прегледите на семействата.Скъси входовете на всички останали кошери.Пълна хигиена на пчелина и капка мед да не капва.Тоя филм съм го играл 23 отводки и 4 основни семейства ми ликвидираха за една седмица. Тоя кошер го премести на далеко ако са само крадци вади рамките и го прибирай.

delta.e
27.08.2016, 19:23
И аз така предположих. Известно време наблюдавах поведението на пчелите в/у една пита като ми се стори че полират или пълнят килийките с мед , но явно са си крадци. Освен това пред входа имаше и следи от нещо като клей. Някакво наслагване. Как съм го предизвикал това измиране? Или въпроса не е за тук ? Ако е така нека модератора я премести. Благодаря !

Приятелю , много си сбъркал . Както и да е . За следващият случай ще знаеш .

jdrumev
27.08.2016, 19:30
Делта то всеки е минал по тоя път да сбърка бай Кольо маточината викаше ,,Всеки един пчелар прави по една грешка всяка година колкото и да е опитен,,
А редбул един съвет за подхранването. Подхранвай ги вечер.;)

Ангел Йосифов
27.08.2016, 19:49
Дака сигурен ли си,че като подхранва вечер,това ще свърши работа.Та тез ограбените семейства са отдавна без майки.Роили са се до смърт...Единствената мисъл на пчелите е била да се отърват от "грижите" на пчеларя. ....Енерджи,намери някой по опитен колега наоколо и направете преглед на кошерите,че паяжината може да е от молци,а може и асперги.....

solaris60
27.08.2016, 19:51
Делта то всеки е минал по тоя път да сбърка бай Кольо маточината викаше ,,Всеки един пчелар прави по една грешка всяка година колкото и да е опитен,,
А редбул един съвет за подхранването. Подхранвай ги вечер.;)

Друмев, аз ги храня точно по обед, че и малко след обед. За това какво ще кажеш? Днес го правих.;)

delta.e
27.08.2016, 19:53
Делта то всеки е минал по тоя път да сбърка бай Кольо маточината викаше ,,Всеки един пчелар прави по една грешка всяка година колкото и да е опитен,,
А редбул един съвет за подхранването. Подхранвай ги вечер.;)

И подхранване няма да ги оправи .

jdrumev
27.08.2016, 19:54
Дака сигурен ли си,че като подхранва вечер,това ще свърши работа.Та тез ограбените семейства са отдавна без майки.Роили са се до смърт...Единствената мисъл на пчелите е била да се отърват от "грижите" на пчеларя. ....Енерджи,намери някой по опитен колега наоколо и направете преглед на кошерите,че паяжината може да е от молци,а може и асперги.....



Ачка мисълта ми беше ,че ако има нападения по добре е да подхранва вечер.Иначе какво да го храни тоя нападнатия без майка

delta.e
27.08.2016, 20:16
Явно е ликвидирано семейството ! Тогава ?

БоянГ
27.08.2016, 20:41
Здравейте,преди четери дни купих и смених майките на два кошера.Да уточня и двата кошера вечерта преди осиротяването бяха нахранени,привечер на другия ден ги осиротих и след три часа придадох майките,общо взето както е писано в темата преди това.Днес отварям единия няма проблем майката щъка и вече снася,но другия сигурно 20 маточника на 3 рамки и едно кълбо пчели бухат майката.Спасих я и махнах маточниците,за сега е жива и щъка в клетката.Въпроса е далибщ утре да видя пак за маточници и ако няма да взема да я придам в клетка забита в питата?

kuline
27.08.2016, 20:49
Утре пак прегледай за маточници, да не си изпуснал някой и ги унищожи, и предай със зъхлюпване, пък вече Божа работа, защото има и такива семейства, които се инатят и не щат, и не щат.

Ангел Йосифов
27.08.2016, 20:50
Трябва поне 6-7 дни за да се виждат вс заложени маточници.Майката в клетка....

redbull92
28.08.2016, 00:58
Благодаря за съветите! Каква е грешката, която допускам и майката изчезва?

Ангел Йосифов
28.08.2016, 07:17
Не е грешка,а комплекс от грешки.Най-съществена е липсата на знания....

redbull92
28.08.2016, 16:24
Трябва да си преразгледам методиката изцяло тогава. А от кошер, от който напролет е направена отводка, мед вади ли се?Много се разпростря тоя въпрос, а темата май не е правилната. Моля само за отговор на последния въпрос и приключвам.

vasilevsa
28.08.2016, 16:46
Трябва да си преразгледам методиката изцяло тогава. А от кошер, от който напролет е направена отводка, мед вади ли се?Много се разпростря тоя въпрос, а темата май не е правилната. Моля само за отговор на последния въпрос и приключвам.

Вади се, стига да има в повече от необходимото за зимата.

бат тянко
28.08.2016, 16:55
Трябва да си преразгледам методиката изцяло тогава. А от кошер, от който напролет е направена отводка, мед вади ли се?Много се разпростря тоя въпрос, а темата май не е правилната. Моля само за отговор на последния въпрос и приключвам.

Мед се вади постоянно, и отводки се правят постоянно. За съжаление, и рояци се правят тоже! Попрочел си нещо от класиците, ама сега трябва да споделяш от практиците. А те тук, у форума не са никак малко.

jdrumev
28.08.2016, 17:01
Вади се, стига да има в повече от необходимото за зимата.



Как разбираш колко трябва за зимата?

vasilevsa
28.08.2016, 17:03
Как разбираш колко трябва за зимата?

Знам си по стандарт на мен примерно ми трябват 12 кг за зима и ранна пролет, сиреч до овошките.

jdrumev
28.08.2016, 17:07
Знам си по стандарт на мен примерно ми трябват 12 кг за зима и ранна пролет, сиреч до овошките.



Ако е топла зимата ще ти стигне ли или студена?Що то на една тръвна и трябват 5 кг и пак ще иззими.

vasilevsa
28.08.2016, 17:08
Ако е топла зимата ще ти стигне ли или студена?Що то на една тръвна и трябват 5 кг и пак ще иззими.

При студена при топла ще ми остане. Аз не говоря само за иззимяване, а и за ранно развитие, щото не правя ранно пролетно подхранване.

jdrumev
28.08.2016, 17:11
Миналата зима на някои семейства 12кг им дойде малко и около 10 март имаше случаи на умрели семейства от глад.Говоря за дадан блат

vasilevsa
28.08.2016, 17:13
Миналата зима на някои семейства 12кг им дойде малко и около 10 март имаше случаи на умрели семейства от глад.Говоря за дадан блат

Прав си за ДБ е малко при студена зима. Особено ако има продължителни студове говоря над седмица, е хубаво да имаш питка отгоре, щото нямаш движение на кълбото настрани и може да умрат въпреки, че имат мед на страничните пити.

jdrumev
28.08.2016, 17:16
При топло бре не стигна.Миналата зима беше много топла.затова се роиха на много хора.Подхраниха рано и имаха супер силни семейства за които акация нямаше.

ch.atanasov
28.08.2016, 17:17
Много ми е интересно как ги определяте тези килограми.На 2-3 кошера е ясно : толкова пити х толкова средно на пита. На 200-300 семейства, как става ?sweating;

jdrumev
28.08.2016, 17:19
Много ми е интересно как ги определяте тези килограми.На 2-3 кошера е ясно : толкова пити х толкова средно на пита. На 200-300 семейства, как става ?sweating;


Ами при мен всички до миналата зима съм ги зазимявал 6-7 рамки.Но тая съм решил на 8 рамки.Зазимените на 8 рамки миналата се оказаха доста добри.Тия на 6-7 малко изостанаха но пък за липата бяха сила голяма

vasilevsa
28.08.2016, 17:25
При топло бре не стигна.Миналата зима беше много топла.затова се роиха на много хора.Подхраниха рано и имаха супер силни семейства за които акация нямаше.

На мен ми стигнаха до овошките даже и развиха много силно семейство за акацията, но нея я нямаше като почти навсякъде, инак за липа не е обосновано да ги готвя щото липите са малко при мен. Както на 3 така и на повече, но е къртовски труд иска се работа много, без хора не става. 3 кв. дм пити е приблизително 1 кг мед.

solaris60
28.08.2016, 17:48
Защо все така се случва във форумите? Когато някой има нужда от съвет и то качествен, примерно за колата му, за важна част, която може да коства дори живота му му отговаря най - малко знаещия и можещия във форума? И не дай си боже някой се хване на някой "добър" съвет и хайде коня в ряката. Както и да е. Просто си размишлявам на глас.:tres:

vasilevsa
28.08.2016, 17:54
Защо все така се случва във форумите? Когато някой има нужда от съвет и то качествен, примерно за колата му, за важна част, която може да коства дори живота му му отговаря най - малко знаещия и можещия във форума? И не дай си боже някой се хване на някой "добър" съвет и хайде коня в ряката. Както и да е. Просто си размишлявам на глас.:tres:

Ти пак се изсипа на метеното, човека пита мен. Кой си ти та да ми преценяш знанията и уменията? За някои хора може да си пчеларски корифей, но за мен не си. И без друго тук само си чешеш крастата като будалкаш хората и остроумничиш на дребно. :tres:
Има един човек във форума дето е на всяка манджа меродия и го виждаш всеки ден в огледалото.

solaris60
28.08.2016, 18:00
Ти пак се изсипа на метеното, човека пита мен. Кой си ти та да ми преценяш знанията и уменията? За някои хора може да си пчеларски корифей, но за мен не си. И без друго тук само си чешеш крастата като будалкаш хората и остроумничиш на дребно. :tres:

А сега де! Че аз никъде не съм споменал име. Ти *що така се връзваш? Да не би да се разпозна в тия мои думи? Споко. Всички знаем, че си добър и то много.bow;

vasilevsa
28.08.2016, 18:03
А сега де! Че аз никъде не съм споменал име. Ти *що така се връзваш? Да не би да се разпозна в тия мои думи? Споко. Всички знаем, че си добър и то много.bow;

Като цитираш пост на някого,а си цитирал мой, означава че писанието ти е обърнато към него, това е правило дето го знае всеки.

solaris60
28.08.2016, 18:11
Като цитираш пост на някого,а си цитирал мой, означава че писанието ти е обърнато към него, това е правило дето го знае всеки.

Аха, не знаех. ИЗВИНЯВАМ СЕ.;)

jdrumev
28.08.2016, 18:13
Честно да ви кажа и аз се чудя що пиша в тая тема:bigsmile:.Май ракията ми е много.Аз съм може би единствения в тоя форум до сега който не е предавал майка:bigsmile:.Един път се пробвах и докато я слагах в кутийката тя литна:bigsmile:.

solaris60
28.08.2016, 18:17
Честно да ви кажа и аз се чудя що пиша в тая тема:bigsmile:.Май ракията ми е много.Аз съм може би единствения в тоя форум до сега който не е предавал майка:bigsmile:.Един път се пробвах и докато я слагах в кутийката тя литна:bigsmile:.

Ха, ха... убавец мамин. :bigsmile: Първо опитай с търтей да го направиш. :bigsmile: Нали така се прави когато се учиш да ги маркираш - с търтей?;)

Георги 1974
28.08.2016, 18:28
Моля само за отговор на последния въпрос и приключвам.

Ааа питай човек лошо няма само внимавай с кого се разприказваш щот за някой неща които на пръв поглед са базик не е баш така. Просто за всяко нещо си трябва ниво на знания ( разбира се не визирам себе си).
А мед винаги може да се вади стига да има а и да остане в кошера под 5кг. не се пада щот им се разстройва психиката на пчелите а за зимата според някой им трябва 15кг. ама има хора който и зазимяват с 30кг. и то тук от форума (а и не са случайни хора) а и зависи медът какъв е от нектар от захар или от инверт пък и от какъв вид манов и т.н.

Хипотези всякакви ама коя е вярната ако се знаеше

БоянГ
28.08.2016, 18:30
Да си призная вчера писах,че на единият кошер са приели майката и снася и е така и както писах я придадох както по темата.Само,че вчера като отворих видях,че не са изяли напълно храната и понеже вече ми беше писнало направо отворих кутийката.Майката излезе и излетя,въртя се минута около кошера кацна на рамките и почна да издава онзи звук.Понеже се постреснах вдигнах рамката където беше и я видях забита в килийка с мед,пчелите не я бараха и след минута отиде и снесе яйце пред очите ми :crazy: Днес отварям снесала е добре и в същото време маточници,махнах ги.На другия кошер му махнах и днес маточноците и с клетка върху питата придадох пак майката пък да видим какво ще стане.

solaris60
28.08.2016, 18:36
Да си призная вчера писах,че на единият кошер са приели майката и снася и е така и както писах я придадох както по темата.Само,че вчера като отворих видях,че не са изяли напълно храната и понеже вече ми беше писнало направо отворих кутийката.Майката излезе и излетя,въртя се минута около кошера кацна на рамките и почна да издава онзи звук.Понеже се постреснах вдигнах рамката където беше и я видях забита в килийка с мед,пчелите не я бараха и след минута отиде и снесе яйце пред очите ми :crazy: Днес отварям снесала е добре и в същото време маточници,махнах ги.На другия кошер му махнах и днес маточноците и с клетка върху питата придадох пак майката пък да видим какво ще стане.

Егати случая. Тези всичките неща съм ги виждал, но все поотделно. В този ред както ги изброяваш си е направо чудо. Ако го беше записал и на клип, пари щях да ти дам за да го видя.

jdrumev
28.08.2016, 18:38
Ха, ха... убавец мамин. :bigsmile: Първо опитай с търтей да го направиш. :bigsmile: Нали така се прави когато се учиш да ги маркираш - с търтей?;)



Мина ми времето с търтеите,а не ги маркирам щото няма смисъл те мой те или се самосменяват или рояват:bigsmile:Аз съм като оня украинец с 2 отводки дето ги обединява в общ:bigsmile: е не на един път де

БоянГ
28.08.2016, 18:59
И мен много ме е яд,че не го записах,телефона ми беше в джоба ама понеже съм и начинаещ и таз година майки ли не дефектираха самосмени ли не правиха акъла ми взеха не мога да спя и хич не ми беше до клипчета.И филма продължава.И се чудя има ли шанс в крайна сметка да приемат майките или така те ще си правят маточници и аз ще ги махам до безкрай. :bigsmile:

jdrumev
28.08.2016, 19:04
И мен много ме е яд,че не го записах,телефона ми беше в джоба ама понеже съм и начинаещ и таз година майки ли не дефектираха самосмени ли не правиха акъла ми взеха не мога да спя и хич не ми беше до клипчета.И филма продължава.И се чудя има ли шанс в крайна сметка да приемат майките или така те ще си правят маточници и аз ще ги махам до безкрай. :bigsmile:



и аз съм новобранец.Повярвай ми няма да има матучници до без край.Ачката някъде беше писал до 6 дена,но може и да се лъжа.

БоянГ
28.08.2016, 19:09
Е да ама хайде в моя случай едната майка е в клетка и още нищо не се знае,но там ще спрат да правят понеже няма да има ново пило.Но в другия кошер новата вече снася,не съм забелязъл да правят на нейни яйца ама си мисля,че може да почнат.

solaris60
28.08.2016, 19:14
и аз съм новобранец.Повярвай ми няма да има матучници до без край.Ачката някъде беше писал до 6 дена,но може и да се лъжа.

Не се лъжеш, но това беше само преди няколко поста. Ти така, ако помниш се чудя кога ще стане пчелар от теб?:bigsmile:

jdrumev
28.08.2016, 19:16
Е да ама хайде в моя случай едната майка е в клетка и още нищо не се знае,но там ще спрат да правят понеже няма да има ново пило.Но в другия кошер новата вече снася,не съм забелязъл да правят на нейни яйца ама си мисля,че може да почнат.



Според мен тия маточници те са ги заработили преди да предадеш майката.И аз имах един такъв кошер.След натравяне пчелите изчезнаха 70%,майката редосеялка те залагат самосмяна,махам матчниците след 3 дена пак се появяват,на третия път нямаше майка.Може да е дефекна нещо огледа ли я добре?

jdrumev
28.08.2016, 19:23
Не се лъжеш, но това беше само преди няколко поста. Ти така, ако помниш се чудя кога ще стане пчелар от теб?:bigsmile:



То помни ли се всичко?За това бай Кольо мащерката ми викаше ,,умния си записва а глупавия помни,,,но кой да го слуша.

БоянГ
28.08.2016, 19:29
Нормално изглежда подвижна е даже може да лети.Дано я харесат понеже семейството е големичко,а за самосмяна вече малко късно ми се струва.А и много пчелояди и всякакви такива две майки не се върнаха преди месец а сега са още повече сякаш.

Георги 1974
28.08.2016, 19:40
То помни ли се всичко?

Македонец бие сина си:
– Абе, двойка по математика, дека е голема наука разумем. Ама двойка по македонска история дека е две страници не разумем.

jdrumev
28.08.2016, 19:41
Нормално изглежда подвижна е даже може да лети.Дано я харесат понеже семейството е големичко,а за самосмяна вече малко късно ми се струва.А и много пчелояди и всякакви такива две майки не се върнаха преди месец а сега са още повече сякаш.



Щом лети според мен не е добре.Слабичка ще е.

БоянГ
29.08.2016, 10:04
Е нормално да е по дребна за момента,все пак ги поръчах миналия понеделник.После еконт,вторник сутринта пристигнаха,вечерта придадени и чаак във събота я пуснах от кутийката.А и забелязах,че доста наедряват като поработят седмица две,пък и спрямо тези който смених пак са по добре.

Sylvie
01.06.2017, 13:58
13. Ако след 4-5 дена майката не е успяла сама да се освободи (например умряла пчела е запушила отвора), в никакъв случай тя не трябва да се освобождава на ръка.

Аз вчера придадох майка по тук описания начин и днес само отворих, за да махна от кутийката 2 мъртви пчели, които бяха паднали точно върху отворите.

Въпросът ми е в тази голяма топлина дали майката няма да пострада, ако стои в кутийката толкова дълго. Моите пчели са се накачулили върху кутийката, но не забелязвам изобщо да опитват да ядат храната от външната страна. Майката да не умре за това време?

И вторият ми въпрос е: пак заради топлината изцяло съм отворила дъното на кошера. В него са само млади пчели, не виждам да има летящи. Дали е възможно кошера да бъде нападнат (сложила съм 2 пити с мед в него) сега докато е само с тези млади пчели? Ще могат ли да го отбраняват, ако ги нападнат?

Между другото: за първи път придавам майка. За първи път отварям кошер и бъркам в него без никакви предпазни средства. Пчелите са изцяло концентрирани върху кутийката с майката, не ми обърнаха никакво внимание, нито 1 не се опита да ме ужили.

delpi
01.06.2017, 16:29
Виж дали все пак пастообразната храна, която след изяждането и ще освободи майката, намалява. Ако не намалява с нещо тънко направи дупка за да се освободи по-лесно майката. Миналото лято едни майки на третия ден отварям да видя дали са освободени - ами тя храната почти непипната, явно беше много твърда. Направих тънка дупчица за да ги улесня и на следващия ден майките бяха освободени и приети.

Sylvie
01.06.2017, 19:32
Аз засега гледам да не отварям повече кошера, че едва 32 часа са се минали откакто придадох майката, а нали трябва семейството да се остави на спокойствие. Преди обяд, когато отворих да махна мъртвите пчели, забелязах, че наистина храната е много твърда и не е ядено от нея, от външната страна със сигурност не беше. За правенето на тънко тунелче пише да е чак на 4-5 ден. Е, мен точно този дълъг период ме притеснява. В това топло време и с тази толкова твърда храна и без вода...

Утре ще погледна внимателно пак, ама да не ги притеснявам само. И ме е страх от крадци, намерих на дъното 7 мъртви пчели свити като при жилене, та си мисля да не влизат някакви натрапници.

Гогол
01.06.2017, 21:50
Аз вчера придадох майка

И вторият ми въпрос е: пак заради топлината изцяло съм отворила дъното на кошера. В него са само млади пчели, не виждам да има летящи. Дали е възможно кошера да бъде нападнат (сложила съм 2 пити с мед в него) сега докато е само с тези млади пчели? Ще могат ли да го отбраняват, ако ги нападнат?

Между другото: за първи път придавам майка. За първи път отварям кошер и бъркам в него без никакви предпазни средства. Пчелите са изцяло концентрирани върху кутийката с майката, не ми обърнаха никакво внимание, нито 1 не се опита да ме ужили.
Добре,намалила си адреналина.Ако имат занимавка т.е. работа,сиропец,нектарец или белтъчини,ти не ги интересуваш въобще.Ти не съществуваш за тях,освен ако не убиеш някоя и се разнесе миризма на отровата им.Нпръскай втвърдената храна с вода и я прободи с 2–3мм шиш.Пак напръскай.До вечерта е освободена,че може и по рано.Зависи дали са готови с килийките за да я пробват до колко става.Няма да умре.Има си вече свита,която я храни,пои и дори пощи.Напредвай!

Sylvie
03.06.2017, 19:25
В четвъртък направих както ме съветвате, прободох и двата сектора с клечка за зъби и ги оставих.
Тази вечер отварям, клетката празна, майката се разхожда спокойно между пчелите върху едната пита с пило :icon_biggrin:
Явно е приета добре, мисията е изпълнена :) Дано да стане силно и здраво семейство.

Само се притеснявам, че прашеца в питата е доста намалял, а още няма летящи пчели. Мисля да добавям в сиропчето по малко бирена мая, която ми остана от пролетта, пък дано скоро да се появят и летящи пчели.

Благодаря, колеги :yo:

Гогол
04.06.2017, 21:25
Само се притеснявам, че прашеца в питата е доста намалял, а още няма летящи пчели. Мисля да добавям в сиропчето по малко бирена мая, която ми остана от пролетта, пък дано скоро да се появят и летящи пчели.

Благодаря, колеги :yo:

Не се притеснявай!Нямаше да пиша,но някъде другаде,колега не разбра за какво гладиаторския символ е надолу и ме упрекна.За да не ме разбереш неправилно,бързам и пиша.Палеца се отнася за даването на бирената мая.Сложи я във фризера за пролетта!На 3 ден вече имаш единични летящи,които носят най–неотложното за с–вото.На 5 ден имаш едно задоволително облитане.Това облитане трябва да ти говори,че тук живота тръгва нормално.Ако даваш бирената мая,този период от време се удвоява.А маята не е прашец.Всичко започва да закъснява.Не те обвързвам с моя тертип на работа,можеш да направиш това което мислиш, че е най–полезно за Твоите пчели.Късмет и успех в джунглата на пчеларстването!

Бърз
20.05.2018, 10:38
Здравейте колеги.
Искам да попитам от по опитни пчелари за придаване майка в клетка. Клетка обикновена, с двата отвора, запушени с медено тесто. Майка в клетка (с пчели предружителки) поставена в отводка за 2-та денонощия БЕЗ отворени сектори за храна (да свикнат малко с нейната миризма)
Въпроси:
1.Трябва ли да махна пчели предружителки от клетка, преди отваряне сектори за храна? И ако трябва, как това да направя безопасно, да не изпусна майка заедно с тях?
2. Когато отварям сектори за храна, трябва да ли направя в тесто дупки/канали с зъбна клечка?

вдраев
20.05.2018, 11:32
Тази клета се нарича транспортна.Пчеларите се изтарикатиха и с нея предават майка,но тя недава гаранция,че няма да имаш проблем.Предавай майките с предавателна клетка,а за нея попрочети малко.

tihmr
20.05.2018, 18:51
Здравейте колеги.
Искам да попитам от по опитни пчелари за придаване майка в клетка. Клетка обикновена, с двата отвора, запушени с медено тесто. Майка в клетка (с пчели предружителки) поставена в отводка за 2-та денонощия БЕЗ отворени сектори за храна (да свикнат малко с нейната миризма)
Въпроси:
1.Трябва ли да махна пчели предружителки от клетка, преди отваряне сектори за храна? И ако трябва, как това да направя безопасно, да не изпусна майка заедно с тях?
2. Когато отварям сектори за храна, трябва да ли направя в тесто дупки/канали с зъбна клечка?

Чупиш и двата отвора, без да махаш придружителите. Пчелите отвън първо ще освободят малкия отвор и като влизат и излизат, ще разнасят феромоните на майката из кошера. Докато освободят големия отвор от тестото, би трябвало вече да са приели миризмата и.
Поне теорията е такава.

Трендафил Дончев
20.05.2018, 20:00
Здравейте колеги.
Искам да попитам от по опитни пчелари за придаване майка в клетка. Клетка обикновена, с двата отвора, запушени с медено тесто. Майка в клетка (с пчели предружителки) поставена в отводка за 2-та денонощия БЕЗ отворени сектори за храна (да свикнат малко с нейната миризма)
Въпроси:
1.Трябва ли да махна пчели предружителки от клетка, преди отваряне сектори за храна? И ако трябва, как това да направя безопасно, да не изпусна майка заедно с тях?
2. Когато отварям сектори за храна, трябва да ли направя в тесто дупки/канали с зъбна клечка?

Може да задържиш един ден без да чупиш отворите. След това ги отваряш и ще мине още ден така. През това време ще трябва да са приели миризмата на майката.

tihmr
20.05.2018, 20:06
А ако искаш да си запазиш клетките като нови, не чупиш нищо,
а приплъзваш капачето колкото да може да мине майката като изядат тестото;)

demonj
20.05.2018, 20:26
Здравейте колеги.
Искам да попитам от по опитни пчелари за придаване майка в клетка. Клетка обикновена, с двата отвора, запушени с медено тесто. Майка в клетка (с пчели предружителки) поставена в отводка за 2-та денонощия БЕЗ отворени сектори за храна (да свикнат малко с нейната миризма)
Въпроси:
1.Трябва ли да махна пчели предружителки от клетка, преди отваряне сектори за храна? И ако трябва, как това да направя безопасно, да не изпусна майка заедно с тях?
2. Когато отварям сектори за храна, трябва да ли направя в тесто дупки/канали с зъбна клечка?
Както са писали колегите ,чупи двете капачета и закачи клетката да виси в междурамието в центъра на семейството 100% успяваемост,след 2 дни преглед,това не важи обаче за неоплодените майки преди седмица си направих експеримент да предавам неоплодени майки с клетка резултата е 50% успявяваемост,добре че предварително бях заложил маточната рамка в отглеждача та отреагирах навреме с маточници на убитите 50% майки,иначе щях да си имам доста търтовки :laughing:

jdrumev
20.05.2018, 21:33
Както са писали колегите ,чупи двете капачета и закачи клетката да виси в междурамието в центъра на семейството 100% успяваемост,след 2 дни преглед,това не важи обаче за неоплодените майки преди седмица си направих експеримент да предавам неоплодени майки с клетка резултата е 50% успявяваемост,добре че предварително бях заложил маточната рамка в отглеждача та отреагирах навреме с маточници на убитите 50% майки,иначе щях да си имам доста търтовки :laughing:


Пробвал ли си с роеви не оплодени?

Трендафил Дончев
20.05.2018, 22:25
Пробвал ли си с роеви не оплодени?

А ти пробвал ли си? Бият ги като мачки у дувар.

jdrumev
20.05.2018, 22:28
А ти пробвал ли си? Бият ги като мачки у дувар.


През хранилката,няколко пъти.Приемат ги.Проблема е в качеството на тая майка,не в приемането според мен.

Трендафил Дончев
20.05.2018, 23:22
През хранилката,няколко пъти.Приемат ги.Проблема е в качеството на тая майка,не в приемането според мен.

Започна да ти идва акълЯ.

вдраев
21.05.2018, 05:18
Не пестете пари за предавателни клетки,те многократно ще ви се отблагодарят.

Трендафил Дончев
21.05.2018, 06:25
Не пестете пари за предавателни клетки,те многократно ще ви се отблагодарят.

Не е толкова важна клетката, а настроението на пчелите към майката. В дадени моменти клетка не е необходима, а в други и златна да е, пак ще аут.

ch.atanasov
21.05.2018, 06:26
Не пестете пари за предавателни клетки,те многократно ще ви се отблагодарят.

Дай линк да ги видим тези клетки и сподели как работиш с тях. Какво им е предимството пред останалите.:)

jdrumev
21.05.2018, 07:49
Започна да ти идва акълЯ.



Не ми се вярва това да стане скоро,но щом казваш може и така да е.:bigsmile:

delta.e
21.05.2018, 12:57
Дай линк да ги видим тези клетки и сподели как работиш с тях. Какво им е предимството пред останалите.:)

Предимството е , че майката е питата и може да работи в този сектор .

tarty
21.05.2018, 17:52
Както са писали колегите ,чупи двете капачета и закачи клетката да виси в междурамието в центъра на семейството 100% успяваемост,след 2 дни преглед,това не важи обаче за неоплодените майки преди седмица си направих експеримент да предавам неоплодени майки с клетка резултата е 50% успявяваемост,добре че предварително бях заложил маточната рамка в отглеждача та отреагирах навреме с маточници на убитите 50% майки,иначе щях да си имам доста търтовки :laughing:

Ми аз имам изкуствени маточници за предаване на неоплодени майки, но трудно се възприема новото.

kuline
21.05.2018, 18:18
Ми аз имам изкуствени маточници за предаване на неоплодени майки, но трудно се възприема новото.

Като казваш "новото", се възприема за майките.
Янчо, без майтап кажи каква успеваемост има с тези маточници. Може и на лични - искам реални данни.

Трендафил Дончев
21.05.2018, 18:55
Ми аз имам изкуствени маточници за предаване на неоплодени майки, но трудно се възприема новото.


9506.

Янчо, бат Севдо плува отдавна в новото. :bigsmile:

tarty
21.05.2018, 19:47
9506.

Янчо, бат Севдо плува отдавна в новото. :bigsmile:
Не е това, виж в фейса ми под името. Тука не мога да ги качвам, големи са. Все едно майката се излюпва на ново. Калине чакам някой да ми каже, защото чак след два месеца сигурно ще мога да ги пробвам лично, но доста познати вече имат от тях, но никой нищо не споделя.

jdrumev
21.05.2018, 20:08
Не е това, виж в фейса ми под името. Тука не мога да ги качвам, големи са. Все едно майката се излюпва на ново. Калине чакам някой да ми каже, защото чак след два месеца сигурно ще мога да ги пробвам лично, но доста познати вече имат от тях, но никой нищо не споделя.

Бат Севдо е гулем няма спор,но коменатари йок акадаш.:bigsmile:Аз предпочитам колегата от Ямбол да разчитам от колкото ,бат Севдо.:bigsmile:

Трендафил Дончев
21.05.2018, 20:21
Не е това, виж в фейса ми под името. Тука не мога да ги качвам, големи са. Все едно майката се излюпва на ново. Калине чакам някой да ми каже, защото чак след два месеца сигурно ще мога да ги пробвам лично, но доста познати вече имат от тях, но никой нищо не споделя.
9507...................

Трендафил Дончев
21.05.2018, 20:23
Бат Севдо е гулем няма спор,но коменатари йок акадаш.:bigsmile:Аз предпочитам колегата от Ямбол да разчитам от колкото ,бат Севдо.:bigsmile:

Бат Севдо само с една шлаухка ги мятка.:bigsmile:

jdrumev
21.05.2018, 20:30
Бат Севдо само с една шлаухка ги мятка.:bigsmile:

Тоя човек се занимава с подвижно,знанията не са логични за тоя вид пчеларстване.Аз от как съм почнал с тия пчели само за това си мисля. Двумайчино на подвижно всеки в България трябва да забрави.
п.п.Чувал от Соль е същия като от Сахар.;)Все пак евала,че споделя с начинаещите.

Трендафил Дончев
21.05.2018, 21:28
Все пак колегата по - горе имаше друга клетка предвид.

jdrumev
21.05.2018, 22:44
Все пак колегата по - горе имаше друга клетка предвид.



Аз в клетка майката не държа,по-добре да сее и другите да се занимават от колкото да я държа.Чудя се на хората как при 3к-5к яйца на снася една майка те я държат в клетка.:bigsmile:

Трендафил Дончев
21.05.2018, 22:56
Аз в клетка майката не държа,по-добре да сее и другите да се занимават от колкото да я държа.Чудя се на хората как при 3к-5к яйца на снася една майка те я държат в клетка.:bigsmile:

Ти пак падаш от Марс. Става дума за придаване на майка, а не за изолаторна.

jdrumev
21.05.2018, 23:00
Ти пак падаш от Марс. Става дума за придаване на майка, а не за изолаторна.



Модернизаторе не говорим за еконта.:bigsmile:Тия марковите,детоса по клиповете.Кaвказки мавказки и темпподобни.Заради тия си купих 50 фунии.Де е контрола не знам.

ИванКМ
25.05.2018, 21:15
Здравейте, направих две отводки по метода на естествено ровене по изкуствен път. Майките са на Апиакта От пчеларски магазин ме посъвеваха да напръскам майката и пчелите с пророй за по лесно приемане. На сутринта проверих и клетката беше покрита с пчели и малкия и големия отвор не бяха открити. Имаше пчели, които си промушваха хоботчето, но имаше и опитващи се да жилят. При проверката вечерта всички вентилационни отвори бяха заклеени, а малкия отвор почти открит. Почисти вентилационните отвори, отворите за освобождаване отново запълни с храна и отново напръскам клетката и пчелите с пророй. Двата рока са на по 4 междурамия, не са заложили маточници, единия гради поставените ВО. При проверката тази вечер отново заклеени отвори ..... Запълни отново с твърда храна. Какво ще ме посъветва те?

jdrumev
25.05.2018, 21:23
Здравейте, направих две отводки по метода на естествено ровене по изкуствен път. Майките са на Апиакта От пчеларски магазин ме посъвеваха да напръскам майката и пчелите с пророй за по лесно приемане. На сутринта проверих и клетката беше покрита с пчели и малкия и големия отвор не бяха открити. Имаше пчели, които си промушваха хоботчето, но имаше и опитващи се да жилят. При проверката вечерта всички вентилационни отвори бяха заклеени, а малкия отвор почти открит. Почисти вентилационните отвори, отворите за освобождаване отново запълни с храна и отново напръскам клетката и пчелите с пророй. Двата рока са на по 4 междурамия, не са заложили маточници, единия гради поставените ВО. При проверката тази вечер отново заклеени отвори ..... Запълни отново с твърда храна. Какво ще ме посъветва те?

Пробвай с ментови капки.

redbull
26.05.2018, 06:09
Здравейте, направих две отводки по метода на естествено ровене по изкуствен път. Майките са на Апиакта От пчеларски магазин ме посъвеваха да напръскам майката и пчелите с пророй за по лесно приемане. На сутринта проверих и клетката беше покрита с пчели и малкия и големия отвор не бяха открити. Имаше пчели, които си промушваха хоботчето, но имаше и опитващи се да жилят. При проверката вечерта всички вентилационни отвори бяха заклеени, а малкия отвор почти открит. Почисти вентилационните отвори, отворите за освобождаване отново запълни с храна и отново напръскам клетката и пчелите с пророй. Двата рока са на по 4 междурамия, не са заложили маточници, единия гради поставените ВО. При проверката тази вечер отново заклеени отвори ..... Запълни отново с твърда храна. Какво ще ме посъветва те?
Не ти ли казаха от магазина, че след предаването на новата майка кошера не се отваря поне 5-6 дни?

ИванКМ
26.05.2018, 08:03
Не е. Само да я напръскам с пророй.

rumen_bg84
01.06.2018, 12:11
Какво стана приеха ли я

ИванКМ
01.06.2018, 12:18
И двете са приети успешно.След като ги отворих да ги накапя с ментови капки, видях че отворите на клетката не са заклеени. Пчелите бяха освободили малкия отвор и влиза ха спокойни при майката. Има вече прясно пило и остава една основа да изградят. Смятам да се пробвам още 3до 5 пъти по същия начин в зависимост майстора колко кошера ми направи. Двата рояка съм ги подхранил с по 11литра инверт. За слънчогледа ще са готови.

jordanov
01.06.2018, 15:18
11 литра инверт? Това за колко време?
Иначе на времето като съм слагал купешка М с такава клетка - копна с повдигача от някоя пита от техните малко мед и го тръкна по клетката и това е. Май и един два пъти съм размазвал по някой търтей от техните отгоре, ама няма смисъл. Тоя пророй още малко и като лекарство ще почнат да го предлагат.

rumen_bg84
01.06.2018, 22:40
Утре ще осиротя единия кошер защото майката снася много малко пило пък и нея знам на колко време е кошерите ги купих преди около месец.мисля да махма старата да ги оставя 5-6 часа без маика и тогава да придам новата.посъветваха ме да убия старата майка и да натъркам с нея клетката на новата

ИванКМ
02.06.2018, 00:38
Щом придадох майката почнах да им сипвам в хранилка от 3,5литрара за 1 седмица го усвоиха. В съветите за придаване на майка в "Пчеларски вестник" от 22.05.пишеше, че ситите пчели по-лесно я приемат. Рояка е в 10рамков ДБ кошер със 7ВО и 3 изградени пити.

delta.e
02.06.2018, 13:55
Ми аз имам изкуствени маточници за предаване на неоплодени майки, но трудно се възприема новото.

Янчо , аз работя с изкуствени маточници от 9-10 години .
Този начин не е нов , а неизползван от пчеларите в България .

delta.e
02.06.2018, 14:49
Всеки може да си направи изкуствени маточници .
Вземат се ленти от восъчни основи леко затоплени и се навиват около калъп наподобяващ маточник .
Отстрани на маточника се пробиват няколко отвора за вентилация на майката .
Отдолу отворът се запушва със захарно медено тесто .
Неоплодената майка се поставя в кошера два дни преди излюпването на зрелите маточници .

Цеко
02.06.2018, 22:21
Янчо , аз работя с изкуствени маточници от 9-10 години .
Този начин не е нов , а неизползван от пчеларите в България .


Всеки може да си направи изкуствени маточници .
Вземат се ленти от восъчни основи леко затоплени и се навиват около калъп наподобяващ маточник .
Отстрани на маточника се пробиват няколко отвора за вентилация на майката .
Отдолу отворът се запушва със захарно медено тесто .
Неоплодената майка се поставя в кошера два дни преди излюпването на зрелите маточници .

Повече от ясно е че повечето колеги се движим с доста голямо закъснение от новостите в пчеларството! Последното изречение от втория цитат не го разбрах, защо неоплодената майка се поставя два дни преди излюпването на зрелите маточници - за да има време да ги унищожи ли или някаква друга е целта? И защо новосформирана отводка на която е придадена неоплодена майка чрез изкуствен маточник (и е пирета) продължават да изграждат маточници - може би се презастраховат да не се изгуби майката при брачния полет, а тогава и личинките може да са се свършили вече???

Бърз
23.06.2018, 20:08
Здравейте колеги!
Миналия месец търсих помощ.
Благодаря на всички - направих точно по вашите совети:

1. Майки предавал САМО на затворено пило.
2. Майки престояли ЗАТВОРЕНИ едно денонощие в кошерите (за обща миризма)
3. След това и ДВАТА отвора освободени и с клечка направени канали в медено тесто.
4. На всеки кошер сложих по една хранилка с разреден кристализиран мед.
5. На третия ден контрол на приемане.

*** от 36 предадени оплодени майки, приети и работят 35 бр. (една майка взели в кълбото- семейство било от *италианки* )
Успех!
(сорри, за моя развален български

alokam
20.06.2019, 09:04
Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?

mici-92
20.06.2019, 12:56
Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?
Да.Махаш ХР,слагаш вестник напръскан със сироп и след 2-3 дни ще почистиш остатъка от вестника.

barkov1982
20.06.2019, 19:25
Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?

Не разбрах къде стои тази ХР о каква функция изпълнява

Pero Melifero
20.06.2019, 20:05
...ако имам МК на кошера без майка...
Аз с това се затруднявам да го разбера, логически:( Много Корпуси, Мравчена Киселина , МаточниК или нещо друго :tres:

zx7r
21.06.2019, 01:10
Ето, как досега съм придавал майки, но подчертавам, че става въпрос едва за дузина бройки, така че... :icon_lol:
Ако ще подменям майката, осиротявам кошера за час до час и 1/2. Придавам майката в клетка, без да чупя крачета или слагам тесто и т.н., само леко намазвам клетката с мед от кошера. След 2 часа отварям кошера, леко издърпвам клетката и ако в пчелите няма агресия към майката, отварям капачето и я пускам между рамките. Затварям кошера и си отварям една бира. Майката е приета.
Досега не ми се е случвало пчелите да проявяват агресия, но един ден, когато и това стане, предполагам ще разменя майката с друга от друг кошер. Да я държа затворена с дни, за да привикнат към нея ми се струва голям лукс и излишно забавяне на развитието им. Може и да не подхождам правилно, но докато този метод работи, ще се придържам към него :icon_lol:

Цеко
24.06.2019, 23:14
Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?

По лесно и удобно е вместо с вестник да разделиш корпусите с мрежа за комари за един или два дена, след това я махаш и обединението е на почти 100% сигурно без да си играеш да вадиш парченца вестник....

Nik_m
25.06.2019, 06:33
По лесно и удобно е вместо с вестник да разделиш корпусите с мрежа за комари за един или два дена, след това я махаш и обединението е на почти 100% сигурно без да си играеш да вадиш парченца вестник....
Аз работя със сито за пясък, обрамчил съм го и го ползвам за комините и за обединяване. Здраво е и се работи много лесно, до сега приемането е 100% по този начин.

Ангел Йосифов
25.06.2019, 19:45
Аз работя със сито за пясък, обрамчил съм го и го ползвам за комините и за обединяване. Здраво е и се работи много лесно, до сега приемането е 100% по този начин.

ЧРД Ник!Бъди здрав и щастлив и всички около теб!
Наздраве!

Nik_m
26.06.2019, 06:16
ЧРД Ник!Бъди здрав и щастлив и всички около теб!
Наздраве!

Благодаря, пожелавам то същото на теб и на всички пчелари!

FreeBSD
24.09.2019, 15:09
В началото на месеца се наложи да съхранявам при мен 2 майки от майкопроизводител за 2 дни. По съвет от него ги сложих между 2 пити в кошер и всичко мина безпроблемно за тях.
Не мога да си го обясня обаче защо пчелите от кошера ги обгрижваха и не бяха враждебни към тях при положение че си имат майка и пило.

Pero Melifero
24.09.2019, 20:30
В началото на месеца се наложи да съхранявам при мен 2 майки от майкопроизводител за 2 дни. По съвет от него ги сложих между 2 пити в кошер и всичко мина безпроблемно за тях.
Не мога да си го обясня обаче защо пчелите от кошера ги обгрижваха и не бяха враждебни към тях при положение че си имат майка и пило.

защото са затворени и един вид са "в беда", затова ги хранят

mici-92
25.09.2019, 08:59
защото са затворени и един вид са "в беда", затова ги хранят
Дори и в клетка затворени,по-често са враждебни!

FreeBSD
25.09.2019, 10:00
Няма логика,имат си майка,и в случая е здраво семество.Липсваше агресия от страна на пчелите,не заклейвахе отворите и си ги обгрижваха.Не чух някоя да пее и да ги вика.
Забелязъл съм,почти винаги силните семейства си залагат маточници и заклейват клетката със придадената майка,или е убиват след като я освободят,особенно ако е от друга раса.
При слаби семейства,или липса на открито пило е друго.

Трендафил Дончев
25.09.2019, 10:36
Няма логика,имат си майка,и в случая е здраво семество.Липсваше агресия от страна на пчелите,не заклейвахе отворите и си ги обгрижваха.Не чух някоя да пее и да ги вика.
Забелязъл съм,почти винаги силните семейства си залагат маточници и заклейват клетката със придадената майка,или е убиват след като я освободят,особенно ако е от друга раса.
При слаби семейства,или липса на открито пило е друго.

Тук много въпроси си задал, които искат обширно разясняване.
Напротив има логика. В момента имат няколко майки и се чудят на коя да се спрат. Докато трае 'опознаването" ги хранят всичките, но в даден момент ще ги елиминират една по една. През зимата има по - голям период на толерантност.
Пеенето при майките е процес който се наблюдава само при излюпването на новата майка. След това такова пеене не се наблюдава.
Когато има нова придадена майка, но има яйца, то пчелите избират яйцата пред набутаната им чужда майка.
При слаби семейства и липса на пило е друго. Поставени са пред безизходица и търпимоста е по - голяма, но често води до смяна след появата на пило. Надявам се да съм ти бил полезен, а и не само на теб.;)

FreeBSD
25.09.2019, 11:09
Трендафиле,аз зададох само един въпрос,останалото са констатаций или другояче казано споделен резултат от опита ми в работата.Мен лично ми беше интересно дали на някой колега му се е налагало и случвало или е експириментирал с такава/такива постановки.
За мен няма логика тука.Резултатът,ако бяха освободени направо вътре едва ли щеше да е същия. Резултатът,ако бяха вътре с премахнати капачета на клетката и освободени от самите пчели едва ли щеше пак да е същият.
За пеенето.При предаването на майка почти винаги още при поставянето на рамките аз ги чувам,че почват да пеят.Сега пеят ли,викат ли си ги е въпрос на разбиране.
Тия факти за условията при предаването доколкото прочетох не бяха споменати в темата,и дано да помогнат и са полезни на по младите колеги.
Иначе можеш да си ми още повече полезен,можеш да ми помогнеш в зазимяването на 220 семейства,защото с тия патерици в момента мога единственно през клавиатурата да работя :)

Трендафил Дончев
25.09.2019, 12:01
Трендафиле,аз зададох само един въпрос,останалото са констатаций или другояче казано споделен резултат от опита ми в работата.Мен лично ми беше интересно дали на някой колега му се е налагало и случвало или е експириментирал с такава/такива постановки.
За мен няма логика тука.Резултатът,ако бяха освободени направо вътре едва ли щеше да е същия. Резултатът,ако бяха вътре с премахнати капачета на клетката и освободени от самите пчели едва ли щеше пак да е същият.
За пеенето.При предаването на майка почти винаги още при поставянето на рамките аз ги чувам,че почват да пеят.Сега пеят ли,викат ли си ги е въпрос на разбиране.
Тия факти за условията при предаването доколкото прочетох не бяха споменати в темата,и дано да помогнат и са полезни на по младите колеги.
Иначе можеш да си ми още повече полезен,можеш да ми помогнеш в зазимяването на 220 семейства,защото с тия патерици в момента мога единственно през клавиатурата да работя :)

Да, правилно, но констатациите ти породиха нещо като въпроси за мен и аз се опитах да споделя. Ако знаех, че си толкова навътре в материала, нямаше да изразявам мнението си.

FreeBSD
25.09.2019, 12:14
Навътре,навънка е все тая,по важен е крайният резултат и изводите и поуките занапред,щото всяка грешка при нас се изразява във година време
Иначе тия форуми (частни и публични) са си за това,всеки да изразява своето мнение и виждания (в рамките на правилата на частния форум),хубаво е когато се получава градивна дискусия :)

Трендафил Дончев
25.09.2019, 12:33
Навътре,навънка е все тая,по важен е крайният резултат и изводите и поуките занапред,щото всяка грешка при нас се изразява във година време
Иначе тия форуми (частни и публични) са си за това,всеки да изразява своето мнение и виждания (в рамките на правилата на частния форум),хубаво е когато се получава градивна дискусия :)

Да, така е. Форумите са наистина за това. Е, и аз се опитах да водя някаква дискусия/градивна/ до колкото мога.

rumenggr
25.09.2019, 19:18
В началото на месеца се наложи да съхранявам при мен 2 майки от майкопроизводител за 2 дни. По съвет от него ги сложих между 2 пити в кошер и всичко мина безпроблемно за тях.
Не мога да си го обясня обаче защо пчелите от кошера ги обгрижваха и не бяха враждебни към тях при положение че си имат майка и пило.
Утре ще ти споделя и моя опит. Преди два дни ми дадоха две майки. Вчера не успях да ги сложа. Валя хубав дъжд, а и трябваше да се прибера по обяд спешено. Оставил съм ги над рамките в кошер със запасна майка. Над тях найлон и фибранен капак. Направих го просто, защото нямаше какво да измисля по-бързо. Сега, когато ти прочетох поста, вече знам(от приятел) че не е проблем да се оставят ”на отговорно пазене”. Колко време е друг въпрос. Логиката на пчелите често не се покрива с човешката.

barkov1982
25.09.2019, 20:00
Миналата година, горе долу по това време или по късно ми останаха 4 майки от обединения с отводки, понеже имах еднин кошер който се гласеше за търтовка реших да ги шляпна и 4те отгоре на търтовката, за експеримента иначе съдбата ѝ бе предопределена. Едната майка беше изоставена другите си ги ухажваха в последствие освободена и оставена беше само една. Според мен ако няма някакви расови различия(както с изоставената при мен) не е проблем да си гледат и ухажват известно време повече майки. Явно измежду пчелите полу сестри се получава предпочитания и симпатия и в един момент се окажат близо до новите майки гости и ги нагостят. Та нещо такова ми се върти в главата. Иначе подобно на Румбата, съм оставал майка да нощува в кошер, но в хранилката директно върху рамките(некаква моя си логика) успешно

rumenggr
28.09.2019, 12:21
Утре ще ти споделя и моя опит. Преди два дни ми дадоха две майки. Вчера не успях да ги сложа. Валя хубав дъжд, а и трябваше да се прибера по обяд спешено. Оставил съм ги над рамките в кошер със запасна майка. Над тях найлон и фибранен капак. Направих го просто, защото нямаше какво да измисля по-бързо. Сега, когато ти прочетох поста, вече знам(от приятел) че не е проблем да се оставят ”на отговорно пазене”. Колко време е друг въпрос. Логиката на пчелите често не се покрива с човешката.
Майките са запазени, хранени и поставени по места. Начина на съхраняване работи, с едно уточнение. При продължително съхраняване по този начин, пчелите може да изберат и спрат обгрижването на някоя от майките(инфо от колега). Това си е техен избор. За няколко дни става.

Cvetelina
26.02.2021, 17:24
Днес направих преглед на кошерете си за първи път от както ги зазимих и останових че в единият няма пило и пчелите са много малко, майката също на я видях.С тях се занимавам от две години и сега незнам какво да правя

Ангел Йосифов
26.02.2021, 17:45
Щом са малко,напушваш,отнасяш кошера настрани,поне 5 метра,изтръскваш пчелите и прибираш кошера.Пчелите ще налетят в съседните кошери.

jdrumev
26.02.2021, 17:46
Щом са малко,напушваш,отнасяш кошера настрани,поне 5 метра,изтръскваш пчелите и прибираш кошера.Пчелите ще налетят в съседните кошери.


Добър метод Майсторе,но това не се ли прави на обед?:bigsmile:

Трендафил Дончев
26.02.2021, 18:04
Днес направих преглед на кошерете си за първи път от както ги зазимих и останових че в единият няма пило и пчелите са много малко, майката също на я видях.С тях се занимавам от две години и сега незнам какво да правя

Такива е по - добре да се унищожават.

Гогол
27.02.2021, 21:19
Добър метод Майсторе,но това не се ли прави на обед?:bigsmile:

Данчо,,Майстора не го е написал че времето е точно тогава,защото се подразбира от самосебе си. По това време на годината това си е времето. Не виждам смисъл да го задаваш този въпрос. Или задумка да става. Пък знам ли,ти може да имаш и нещо друго на ум. Понякога си непридвидим в помислите си.

mici-92
15.08.2022, 21:17
В петък елеминирах една стара майка и придадох млада снасяща.Днес понеделник се разхожда по питите, но не видях яйца.Ще бъда благодарен, ако ми отговорите, трябва ли да чакам още.

kuline
15.08.2022, 21:20
В петък елеминирах една стара майка и придадох млада снасяща.Днес понеделник се разхожда по питите, но не видях яйца.Ще бъда благодарен, ако ми отговорите, трябва ли да чакам още.

Това упражнение го прави късна есен или ранна пролет, когато със сигурност няма да имаш такива въпроси.
Може да изчакаш седмица, след това събирай, ликвидирай или действай както намериш за добре.

Трендафил Дончев
15.08.2022, 21:27
В петък елеминирах една стара майка и придадох млада снасяща.Днес понеделник се разхожда по питите, но не видях яйца.Ще бъда благодарен, ако ми отговорите, трябва ли да чакам още.

Трябва. Може би утре ще има, но е хубаво да поизчакаш още ден-два.

Цеко
15.08.2022, 21:35
В петък елеминирах една стара майка и придадох млада снасяща.Днес понеделник се разхожда по питите, но не видях яйца.Ще бъда благодарен, ако ми отговорите, трябва ли да чакам още.

Радвай се че все пак си я видял жива и здрава, че много рано си решил да проверяваш дали е приета.

mici-92
15.08.2022, 21:48
Радвай се че все пак си я видял жива и здрава, че много рано си решил да проверяваш дали е приета.
Прав си!Не се стърпях.

Трендафил Дончев
16.08.2022, 08:15
Радвай се че все пак си я видял жива и здрава, че много рано си решил да проверяваш дали е приета.

Това може и да помогне за да не я види следващия път.;) Дано пък има късмет да види яйца.

Nik_m
16.08.2022, 09:07
Прав си!Не се стърпях.

Едни 10 дена не ги пипаш след като придадеш майка. Аз придавам с помощни семейства и приемането е 100%, но след като махна мрежата 10 дена ги оставям да се оправят. Понякога става бой между семействата, но майката винаги остава жива. Тя си изгражда веднага малка свита която я пазаи, след отваряне може майката да напусне зоната на сигурност и ще я убият. За 10 дена виски са я приели и можеш да си ровиш на воля.

FreeBSD
16.08.2022, 21:09
За да ускориш яицеснясянето,подхрани със сироп 1:1, примерно 3х0,5 л.
Щом се разхожда значи е приета.

Angel Yosifov
16.08.2022, 21:11
Докато не видиш яйце,никакъв сироп...!

mici-92
18.08.2022, 10:13
Докато не видиш яйце,никакъв сироп...!
Давай по-нататък.

Angel Yosifov
18.08.2022, 18:12
Давай по-нататък.
Като видиш яйца-сипиииииииии.

Nik_m
18.08.2022, 18:58
Като видиш яйца-сипиииииииии.
Ако видиш много яйца в килийка тръскай :)

Angel Yosifov
18.08.2022, 19:55
Ако видиш много яйца в килийка тръскай :)
Няма ги палците,иначе щях да го вдигна.:bigsmile:

kuline
18.08.2022, 20:55
Няма ги палците,иначе щях да го вдигна.:bigsmile:

Еййй, чак сега вдянах, що го няма еленският бек. :)

meduza
18.01.2024, 16:01
Здравейте, нека посъбудим тази тема :)
Какво мислите за придаване на майка на мини-нуклеус (такъв с 2 рамки, например).
Останах с един кошер само (другия остави 3 пити мед и избяга) и се чудя как да увелича семействата напролет с това което имам

dvd111
18.01.2024, 19:18
Здравейте, нека посъбудим тази тема :)
Какво мислите за придаване на майка на мини-нуклеус (такъв с 2 рамки, например).
Останах с един кошер само (другия остави 3 пити мед и избяга) и се чудя как да увелича семействата напролет с това което имам

Какво по-точно те интересува? Дали е добре да се придава майка на нуклеус с 2 рамки - да става, даже е по-сигурно, защото се предполага, че тъй като е новосформиран в нуклеуса ще останат предимно млади пчели(те приемат майките лесно).
Друг е въпроса дали това е най-правилния твой вариант за увеличаване на пчелните ти семейства. Ако семейството е доста силно напролет да, направи отводка, но ако не е, по-добре не го отслабвай. В твоя случай по-подходящо е рано напролет да заложиш капани за рояци. Няма как през май-юни да не хванеш поне няколко...

Ти къде пчеларстваш, ако си наблизо ще ти дам две отводки...

meduza
19.01.2024, 16:23
Какво по-точно те интересува? Дали е добре да се придава майка на нуклеус с 2 рамки - да става, даже е по-сигурно, защото се предполага, че тъй като е новосформиран в нуклеуса ще останат предимно млади пчели(те приемат майките лесно).
Друг е въпроса дали това е най-правилния твой вариант за увеличаване на пчелните ти семейства. Ако семейството е доста силно напролет да, направи отводка, но ако не е, по-добре не го отслабвай. В твоя случай по-подходящо е рано напролет да заложиш капани за рояци. Няма как през май-юни да не хванеш поне няколко...

Ти къде пчеларстваш, ако си наблизо ще ти дам две отводки...

благодаря,

далече съм ти - в Кюстендилско, на мен по-скоро за опрашване на овошките ми трябват. Не съм сигурен колко е силна майката, защото миналата година, когато взех отводката, не ги храних достатъчно и не успяха да ми направят много пити в които да снася. А силния кошер избяга... и сега се чудя как да запълня дупките...