PDA

Виж пълната версия : Блокиран плодник с мед



Максим Тодоров
12.07.2016, 22:22
Здравей те колеги.
Семействата посабраха около един магазин липа и напълниха плодниците навсякаде кадето има празна килийка въпреки че имат място в магазините.Та мина доста време и не качват меда в магазините съответно майката няма място за снасяне.Споделете вие какво претприемате в подобни ситоации.

Камен Крумов
12.07.2016, 22:39
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=143&p=63355&viewfull=1#post63355

Дамян Дамянов
12.07.2016, 22:56
Плодниците и при мен са блокирани. Много бавно запечатват и много бавно качват горе в магазините. Говорим за 12 рамкови ДБ с магазини, а успяват да ги блокират. Блокират не само с мед, но и с перга. Пергата отива при отводките, но с меда е неприятно.
Преди да текне така силно, сложих основи в центъра на пилото, а пчелите изгризаха долната половина на тази основа и естествено е виснала. Горната половина я напълниха за отрицателно време, но хамава работа.
Когато решат, качват в магазини, но...кой ще ги чака.
В момента местя пити, правя отводки, центрофужа, бракувам, слагам основи за градеж, само и само да дам място на майките да снасят.
Ако ги чакаш до Август да качат меда в магазините, семействата ще се стопят и ще зимуват с по-малко пчела.
Най-лесно ми беше да направя отводки. Старата майка на една рамка, допълвам с основи и оставям летящата пчела да се върне при нея. Останалите 11 рамки + нова майка или маточник(ако имаш) на нова позиция в пчелина. Старите майки почват да снасят, а от другото семейство(11 рамки + 1 основа) вадя само запечатаните рамки и слагам основи. Ако не ми харесва рамката, както е тази на снимката, бракувам и не се занимавам.

http://i.imgur.com/UAVZoWS.jpg

бат тянко
13.07.2016, 06:18
Само хипотетично..А ако, се случат няколко дъждовни дни? Лично аз бих използвал пълномедните пити или за отводки, както казва Дамян. Или, което и правя за пазара. Разбира се ако е напълно запечатан. При варианта с вдигане на рамка горе, наистина е по- добре да не се рискува с такъв мащабен далак. Когато го пробвах, моите чисто и просто си захванаха далака за стената.

kli6o
13.07.2016, 09:51
При мен и на двата пчелина е същото,тъпкат мед основно в плодниците! Ходих и при един стар пчелар и при него е така!

jordanov
13.07.2016, 10:07
Дамянов, има една тема
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3106

би било добре да я качиш тая снимка и там. Абе изглежда си начетено момче, не знам защо толкова държиш да се учиш от грешките си...

радо
13.07.2016, 12:51
Ако ги чакаш до Август да качат меда в магазините, семействата ще се стопят и ще зимуват с по-малко пчела.
Най важното и ценно пило е това снесено след 10-15 август ,тогава ако има приток на нектар /естествен или изкуствен/ пчелите освобождават място на майката да снася.Какво разбирам аз под блокиран плодник всички рамки пълни с мед и запечатано пило ,яйца и ларви максимум 5 % от питите ако наистина положението при вас е такова тогава наистина говорим за блокиран плодник.

kli6o
13.07.2016, 13:49
ДБ-овите са,като при зазимяване - на 10 рамковите по 4 рамки пило и то в долната част на рамките! Крайните са с мед,а тези с пило са с много голям венец! На ЛР им качвам замедените на горе,а долу ВО,но е факт,че предпочитат да пълнят плодниците с мед! И се чудя,дали няма да е лоша зимата?! Щом не е само при мен,значи има нещо,двата ми пчелина са на около 30-40км. един от друг,а на този пчелар,дето ги гледах са на около 15км. от едниния и на около 55км. от другия ми пчелин.

Дамян Дамянов
13.07.2016, 14:15
Най важното и ценно пило е това снесено след 10-15 август ,тогава ако има приток на нектар /естествен или изкуствен/ пчелите освобождават място на майката да снася.Какво разбирам аз под блокиран плодник всички рамки пълни с мед и запечатано пило ,яйца и ларви максимум 5 % от питите ако наистина положението при вас е такова тогава наистина говорим за блокиран плодник.

Да кажем, че си прав за датата.
Имаме наистина блокирани майки, които снасят много малко. Семействата се топят, а до 15 Август има над 30 дни.
В загадката се търси кой и при каква температура ще отгледа тези толкова важни зимни пчели?

При мен има семейства с пило колкото цигарена кутия, няма нужда да го смятам в %. До 15-ти август...

радо
13.07.2016, 14:27
Да кажем, че си прав за датата.
Имаме наистина блокирани майки, които снасят много малко. Семействата се топят, а до 15 Август има над 30 дни.
В загадката се търси кой и при каква температура ще отгледа тези толкова важни зимни пчели?
Нима си мислиш, че толкова години аз на практика не съм видял това което пиша.В момента при мен също е блокиран плодника по описания от мен начин с условието,че и магазините са пълни с мед след една седмица взимам всичкия мед от магазините и оставям пчелите да свършат своята работа тоест да освободят плодника за майката ,а пчелите останали след пашата тяхната единствена цел е да отгледат едно поколение и да умрат ето това ще се случи до 15 август.

Дамян Дамянов
13.07.2016, 17:04
Нима си мислиш, че толкова години аз на практика не съм видял това което пиша.В момента при мен също е блокиран плодника по описания от мен начин с условието,че и магазините са пълни с мед след една седмица взимам всичкия мед от магазините и оставям пчелите да свършат своята работа тоест да освободят плодника за майката ,а пчелите останали след пашата тяхната единствена цел е да отгледат едно поколение и да умрат ето това ще се случи до 15 август.

Виж, това е твоята стратегия и тя си има плюсовете, но не е универсална. Веднага мога да ти кажа, че един от плюсовете е намаляване на опаразитеността. Ако съчетаеш всичко това с третиране против акара, то това е един много голям плюс.
Искам да ти кажа, че не съм сляп, просто целите ни са различни.

nikawr
13.07.2016, 17:50
Нима си мислиш, че толкова години аз на практика не съм видял това което пиша.В момента при мен също е блокиран плодника по описания от мен начин с условието,че и магазините са пълни с мед след една седмица взимам всичкия мед от магазините и оставям пчелите да свършат своята работа тоест да освободят плодника за майката ,а пчелите останали след пашата тяхната единствена цел е да отгледат едно поколение и да умрат ето това ще се случи до 15 август.

Колега, и при нас е здръстено долу в плодника и ние чакахме като теб, но да ти кажа ли какво стана, почват да изпадат в роево състояние и няколко ги изтървахме... Та спасението беше, изпразване на две пити от плодника и слагане 3 и 4 да снася майката. А магазина го извъртяхме колкото има...сега след 2 седмици всичко е пак така, но и магазините са фраш та ще се прави същото упражнение тази седмица..

радо
13.07.2016, 19:03
Колега, и при нас е здръстено долу в плодника и ние чакахме като теб, но да ти кажа ли какво стана, почват да изпадат в роево състояние и няколко ги изтървахме... Та спасението беше, изпразване на две пити от плодника и слагане 3 и 4 да снася майката. А магазина го извъртяхме колкото има...сега след 2 седмици всичко е пак така, но и магазините са фраш та ще се прави същото упражнение тази седмица..
Ха-ха разсмя ме роево по това време забрави не и при мен явно с това изказване си личи,че си млад пчелар .Силна паша ,силен градеж плюс достатъчно празно място това е напълно достатъчно в момента и аз съм го осигурил .Роевото състояние при мен приключва до 15 юни това ти го гарантирам.

nikawr
13.07.2016, 20:23
Колега хубаво че те разсмях, ама твърдиш нагоре че и при теб е задръстено долу и чакаш да качат горе, а сега казваш, че си осигурил място... Не разбирам!!!
И аз пчелар не съм, само помагам на пчелар и написах каквото видях....

радо
13.07.2016, 21:11
Колега хубаво че те разсмях, ама твърдиш нагоре че и при теб е задръстено долу и чакаш да качат горе, а сега казваш, че си осигурил място... Не разбирам!!!
И аз пчелар не съм, само помагам на пчелар и написах каквото видях....
При мен е блокиран плодника и пчелите пълнят магазините има запечатани магазини аз единственото, което чакам е да свърши пашата, и празни рамки има винаги в кошерите защото ,когато пашата в последните дни премине от главна в поддържаща пчелите почват да освобождават плодника и именно тогава започвам аз да работя.Надявам се сега да ти се изясни това ,което съм написал в предишните постове.

nikawr
13.07.2016, 21:44
Ами и ние това чакахме, ама пашата не премина, а от липова паша мина директно на слънчоглед и както нямаше почти мед в кошера наблъскаха само плодника, а горе само 2-3 рамки... И чакаме да качат горе ама не... Чак като освободихме място долу, майката зае една пита с пило, а пчелите почнаха да слагат основно горе и за две седмици сега наблъскаха магазина... Може да е съвпадение че почнаха да качват след като освободихме плодника, но стана така...

Rado76
14.07.2016, 06:00
И при мене така се получи за липата наблъскаха долу в плодниците при условие че имаха магазини,след това на 90%напълниха плодниците и запечатката я направиха със слънчогледа,тази събота от 17 кошера от които 10отводки от май месец извъртях от магазините 4 тенекии.Принудих се да освободя и от плодниците минимум една пита запечатана само със мед защото почнаха да правят маточници няма къде да снася майката,от плодниците врътнах още почти две тенекии,тази седмица ще довърша магазините които не бяха запечатани и свършва слънчогледа при мене.За първи път вадя мед,голям кеф беше:)))

nikawr
14.07.2016, 07:47
И при мене така се получи за липата наблъскаха долу в плодниците при условие че имаха магазини,след това на 90%напълниха плодниците и запечатката я направиха със слънчогледа,тази събота от 17 кошера от които 10отводки от май месец извъртях от магазините 4 тенекии.Принудих се да освободя и от плодниците минимум една пита запечатана само със мед защото почнаха да правят маточници няма къде да снася майката,от плодниците врътнах още почти две тенекии,тази седмица ще довърша магазините които не бяха запечатани и свършва слънчогледа при мене.За първи път вадя мед,голям кеф беше
Точно това се получи и при нас наборе, това исках да обясня, че ако ги бяхме чакали да качат горе щяха да се изроят всичките, нищо че е края на юни началото на юли...

jdrumev
14.07.2016, 08:33
много силна паша дойде слънчогледа тая година.колегата писа,че не може роеве да има,но не е прав колеги ловят още

nikawr
14.07.2016, 08:42
много силна паша дойде слънчогледа тая година.колегата писа,че не може роеве да има,но не е прав колеги ловят още
Да колега, гледам си от Златарица, колегата Радо76 е от Паскалевец и ние сме в тоя район.... Явно тук тази година се получава такава аномалия ...
Мен по ме интересува дали сме направили правилно, като освободихме плодника като извъртяхме по две медни пити или има друг начин да се справим с проблема? За мен чакането като вариянт се оказа грешна тактика в случая...

jdrumev
14.07.2016, 09:00
Да колега, гледам си от Златарица, колегата Радо76 е от Паскалевец и ние сме в тоя район.... Явно тук тази година се получава такава аномалия ...
Мен по ме интересува дали сме направили правилно, като освободихме плодника като извъртяхме по две медни пити или има друг начин да се справим с проблема? За мен чакането като вариянт се оказа грешна тактика в случая...


Това с освобождаването е хубаво,но аз ще го направя след слънчогледа.Да не го правя това упражнение пак.1 рамка може според мен ,но нека по опитните кажат,се пак съм 3 годишен пчелар

freddie46
15.07.2016, 08:34
При мене колеги положението е трагично!След рапицата няма никаква паша.Липа няма , а за слънчоглед да не приказваме.Тази година не са сели слънчоглед в радиус на 8-10 километра .Колегите и те се оплакват, че като тази година не е било да няма мед.Но каквото-това,да се надяваме че поне ще презимуват както трябва.Да се надяваме че 2017година ще бъде по-добра.

m_pchelari
15.07.2016, 09:50
При мене колеги положението е трагично!След рапицата няма никаква паша.Липа няма , а за слънчоглед да не приказваме.Тази година не са сели слънчоглед в радиус на 8-10 километра .Колегите и те се оплакват, че като тази година не е било да няма мед.Но каквото-това,да се надяваме че поне ще презимуват както трябва.Да се надяваме че 2017година ще бъде по-добра.


Не се кахъри, тази година нито да имаш мед нито да нямаш. Тези които изкарахме ще си го ядем цяла зима.

freddie46
25.07.2016, 14:17
Не се кахъря!Тази неделя оцапах центрофугата.Имаше по 10-тина запечатани пити с мед,та извадихме да си оближем пръстите.Медът беше букет от малко слънчоглед и магарешки бодил който е в изобилие наоколо.Ще има и за пчеличките и малко за нас.

rumenggr
25.07.2016, 16:22
При мене колеги положението е трагично!След рапицата няма никаква паша.Липа няма , а за слънчоглед да не приказваме.Тази година не са сели слънчоглед в радиус на 8-10 километра....
А сега ПО десетина пити, което си е... цял магазин!

freddie46
26.07.2016, 09:06
Румба,благодаря за поздрава!
Но ми се струва че това ще бъде всичко за този сезон.Ако позахладнее и капне малко дъждец,както има много магарешки бодил може и да се извади по още малко,но това е божа работа.