PDA

Виж пълната версия : Купувам зъбни колела за ръчна центрофуга



ivopicha
10.07.2016, 19:58
Купувам зъбните колела за ръчна центрофуга, че моите се поизрониха.
Нещо такова http://www.radina-m.com/images/cat/kolelo-zabno-konusno.jpg

kuline
10.07.2016, 20:07
Щом искаш хамалската, по-добре си купи нещо такова http://beesmarket.com/index.php?route=product/product&path=22_25&product_id=27

ivopicha
10.07.2016, 20:09
Точно това търсих, колега, но не знаех как да го напиша в търсачката. А ти какво предлагаш нехамалско? Благодаря ти!

kuline
10.07.2016, 20:10
Е как какво - ел. задвижване, то може да се монтира директно на оста на коша. За това е необходимо да потърсиш писаното тук.

ivopicha
10.07.2016, 20:14
Абе тя моята центрофуга е за 8 рамки и е старичка. Малко като понапечеля ще си купя и ел. Иначе къде мога да намеря ел. мотори. Някой линк да дадеш.

kuline
10.07.2016, 20:18
Ето ти идеалните ел-двигатели за цетрофуги http://www.dynamo-bg.com/product.php?id=40 , но е необходима и електроника, чрез която да регулираш оборотите. Кеф ти 12 волта, кеф ти 220 волта.

ivopicha
10.07.2016, 21:13
Благодаря!

kuline
11.07.2016, 09:47
Преди да пишеш е добре да мислиш! Аман от Интернет образовани хора! Гледам, че и в другата тема ръсиш мозък, дето човека си търси зъбни колела, а ти го прати в "Динамо" за постояннотокови двигатели на 12V и 220V. Имаш ли си поне на идея колко ще му струва такъв двигател+редуктор+управлен ието?


Ми ти не видя ли, че съм отговорил на човека за зъбните колела, а после той ме попита и за електрически вариант.

Аман от образовани специалист, които всичко знаят и всичко могат. Нямал съм нужните познания. Аз, за разлика от теб не мога да се нарека СПЕЦИАЛИСТ ПО ВСИЧКО. То има читави специалисти, които могат да ми спретнат въпросната система за работа на центрофугата. Господин специалист, аз не говоря празни приказки и двете ми центрофуги са с такива ел.двигатели и си работят цял ден с 12 волтов акумулатор 65 Ah, а опцията за работа 12 или 220 волта е от управлението.
С въпросните електродвигатели няма нужда от РЕДУКТОРИ. Защо ли аджаба съм седнал да ти обяснявам неща от практика, така или иначе няма да ме разбереш.


Така е! На човека му е нужно просто и евтино решение на проблема, нашия умник го праща да пазарува в НАСА!

Просто и евтино е да стискаш питите с ръце, за да добиеш меда от тях.

tsc1
11.07.2016, 11:40
Ето ти идеалните ел-двигатели за цетрофуги http://www.dynamo-bg.com/product.php?id=40 , но е необходима и електроника, чрез която да регулираш оборотите. Кеф ти 12 волта, кеф ти 220 волта.


Ми ти не видя ли, че съм отговорил на човека за зъбните колела, а после той ме попита и за електрически вариант.

Аман от образовани специалист, които всичко знаят и всичко могат. Нямал съм нужните познания. Аз, за разлика от теб не мога да се нарека СПЕЦИАЛИСТ ПО ВСИЧКО. То има читави специалисти, които могат да ми спретнат въпросната система за работа на центрофугата. Господин специалист, аз не говоря празни приказки и двете ми центрофуги са с такива ел.двигатели и си работят цял ден с 12 волтов акумулатор 65 Ah, а опцията за работа 12 или 220 волта е от управлението.
С въпросните електродвигатели няма нужда от РЕДУКТОРИ. Защо ли аджаба съм седнал да ти обяснявам неща от практика, така или иначе няма да ме разбереш.
Просто и евтино е да стискаш питите с ръце, за да добиеш меда от тях.
Кой от посочените тук (http://www.dynamo-bg.com/product.php?id=40) от теб двигатели ползваш без редуктор за 12V и 220V едновременно и колко струва това? Обясни на човека, че той ти благодари предварително.

kuline
11.07.2016, 13:11
ЧОВЕКА, който има нужда ще ми пише на лични, когато дойде време да си усъвършенства инвентара, така че...
Ти какво си се втурачил в това напрежение? Гледаш каталога и си викаш на-най.
Посочих линка, защото имах в предвид тази серия ел.мотори. Това, че го няма в този каталог не значи, че не се произвеждат.
Ето ти и параметрите:
номинално напрежение - 30 VDC
скорост на въртене на двигателя - 1500 RPM
Въртящ момент - 1.5 Nm
Номинален ток - 17 А

Апропо благодаря ти за оценката.
За мен e чест, такова светило в науката като теб, да ме нарече УМНИК. :bigsmile:

tsc1
11.07.2016, 14:50
ЧОВЕКА, който има нужда ще ми пише на лични, когато дойде време да си усъвършенства инвентара, така че...
Ти какво си се втурачил в това напрежение? Гледаш каталога и си викаш на-най.
Посочих линка, защото имах в предвид тази серия ел.мотори. Това, че го няма в този каталог не значи, че не се произвеждат.
Ето ти и параметрите:
номинално напрежение - 30 VDC
скорост на въртене на двигателя - 1500 RPM
Въртящ момент - 1.5 Nm
Номинален ток - 17 А

Апропо благодаря ти за оценката.
За мен e чест, такова светило в науката като теб, да ме нарече УМНИК. :bigsmile:
И как да не се вторачиш в напрежението, като то е основното при избор на двигател???
Как, ако не е тайна ще добиеш това напрежение на полето или в домашни условия, когато разполагаш или с акумулатора и алтернатора на колата или с мрежа 220V/50Hz?
То верно си умник, ама изглежда съм пропуснал кавичките.:laughing:

kuline
11.07.2016, 15:13
Как, ако не е тайна ще добиеш това напрежение на полето или в домашни условия, когато разполагаш или с акумулатора и алтернатора на колата или с мрежа 220V/50Hz?


Защо ми задаваш излишни въпроси? Нали си спец по електриката, следователно можеш да се досетиш сам.

tsc1
11.07.2016, 15:47
Защо ми задаваш излишни въпроси? Нали си спец по електриката, следователно можеш да се досетиш сам.
Сега съвсем я вапцахме! Хем предлагаш нещо, хем не знаеш защо го предлагаш. Въпроса не е излишен, той е основния! Че има и втори такъв - за какво ти е половин киловат мощност? Ярмомелка ли ще въртиш? А за електрониките хич и няма да те питам, че току виж си получил умопомрачение от дълбоки размисли, как без редуктор двигател с обороти от 1500 в минута се кара да работи стабилно само в диапазона 50-250 об/мин.:tres:

kuline
11.07.2016, 16:00
Виж, няма да ти отварям повече очите. Много са неизвестни за теб в експлоатацията на този инвентар.

tsc1
11.07.2016, 17:00
Виж, няма да ти отварям повече очите. Много са неизвестни за теб в експлоатацията на този инвентар.
Това е реакция по детски. Вземи се поучи от политиците. Те като нямат отговор на някой въпрос на журналистите казват: "Хубав въпрос".:laughing:

Mystislav
11.07.2016, 17:53
Tsc1, я не обиждай....... децата!
Те вече не отговарят така. Първо проверяват в гугъл и отговарят като доценти.

зуница
12.07.2016, 07:45
http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20160711223841&SearchText=dc-dc+boost+converter
Това би улеснило работата.

tsc1
12.07.2016, 08:30
http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20160711223841&SearchText=dc-dc+boost+converter
Това би улеснило работата.
Да, ако трябва да поправим една глупост (избор на неподходящ по мощност двигател и с неподходящо номинално захранващо напрежение) става това за 400W. Но кому е нужно да слагаме в уравнението два минуса, за да получим плюс???
Ако искаме да направим центрофуга, която да се захранва както от 220V/50Hz в базата на пчеларя или от 12V от акумулатор или алтернатора на колата на пчелина концепцията е друга:
1.Двигател с редуктор, захранван от 12V.
2. AC/DC адаптер 220/12V
3. Три фази (в смисъл на периоди от време) с плавни преходи на нарастване на оборотите и запомняне на времената и оборотите в енергонезависима памет.
4. Контрол и стабилизация на оборотите във всяка една от фазите
4. SoftStart и SoftStop на двигателя.
5. Реверс на двигателя.
6. Електромагнитна спирачка и рекуперативно спиране при захранване от акумулатор.

kuline
12.07.2016, 08:55
Това е реакция по детски. Вземи се поучи от политиците. Те като нямат отговор на някой въпрос на журналистите казват: "Хубав въпрос".:laughing:

Дядо белобради, благодаря ти за съвета, но нямам нужда от такъв и то от теб! Не мисля че съм ти задължен да ти отговоря на въпроса. Ще ти постна една снимчица от центрофугата и управлението, но малко по-късно, че сега имам други ангажименти и твоя въпрос не ми е приоритет. Ако можеш по снимка да "откраднеш" идеята - те тогава ще те призная.

kuline
12.07.2016, 09:30
Голямото управление е комбинирано.
Снимка и на центрофугата, за да се убедиш ГОСПОДИН СПЕЦИАЛИСТ, че не е необходим редуктор
Малкото управление е само за 12 волта.

Мисля, че това ти е предостатъчно! Не го заслужаваш, ама от мен да мине.

tsc1
12.07.2016, 09:37
А снимка на табелата на мотора? За да се види каква е мощността, оборотите и захранващото напрежение?

kuline
12.07.2016, 10:12
Умишлено не съм я снимал.
По-ми е лесно да ти кажа, че е заличена, но не е. Това няма да споделя, все пак е реализирана някому идея, която си има цена, а аз не съм оторизиран да я споделям публично.

tsc1
12.07.2016, 10:36
Умишлено не съм я снимал.
По-ми е лесно да ти кажа, че е заличена, но не е. Това няма да споделя, все пак е реализирана някому идея, която си има цена, а аз не съм оторизиран да я споделям публично.
Това е твое право.
Добре де, купил си я от ЕТ Касамаков и СИЕ. Само не се опитвай да ми обясняваш как работи управлението, защото въобще не си наясно. Да не говорим за двигателя колко е на "Динамо" Сливен.

kuline
12.07.2016, 10:46
Това е твое право.
Добре де, купил си я от ЕТ Касамаков и СИЕ. Само не се опитвай да ми обясняваш как работи управлението, защото въобще не си наясно. Да не говорим за двигателя колко е на "Динамо" Сливен.

Мъчиш се да боравиш с психологията, ама нещо не ти се отдава. Не се мъчи да ме провокираш, защото няма да изкопчиш повече нищо.
Ха остани си със здраве.

П.П. Ей щях да забравя, да ти се похваля поръчал съм си БРДМ. До края на лятото ще ми бъде доставен, е няма да е с милитари полис, но... Познай как ще мачкам с него и кого.

tsc1
12.07.2016, 11:44
Мъчиш се да боравиш с психологията, ама нещо не ти се отдава. Не се мъчи да ме провокираш, защото няма да изкопчиш повече нищо.
Ха остани си със здраве.

П.П. Ей щях да забравя, да ти се похваля поръчал съм си БРДМ. До края на лятото ще ми бъде доставен, е няма да е с милитари полис, но... Познай как ще мачкам с него и кого.
Няма и какво да изкопчвам тъй като нужната ми информация съм събрал още преди 2 години. Виж темата за центрофугите. Това, което публикуваш е за да обясниш на създателя на темата защо го "хвърли на черешата". И следващия път, когато решиш да се похвалиш с чужд труд, който даже и не разбираш и не можеш да оцениш добре помисли.
А за БРДМа - честито! Бавно зрееш, но има прогрес.:P

Mateev
12.07.2016, 12:47
Не искам да се намесвам в спора, защото също ще ме нападните, но все пак е редно да си кажа мнението в името на истината. Не ме интересува кой е крив и кой прав в този спор - само ще кажа как стоят нещата според мене:

От техническа гледна точка един постояннотоков двигател е възможно най-лошото решение за машини, при които искаме да има регулиране на оборотите и поддържането им стабилни в процеса на работа. Тоест постояннотоковите мотори не са подходящи за пчеларски центрофуги. Не че няма да стане НЯКАКСИ - ще стане, все пак е мотор и някакси ще се върти. Проблемите обаче са на друго място:

1. На постояннотоковите мотори е почти невъзможно да се регулират оборотите, камо ли да се поддържат стабилни. Това е така, защото при тях всъщност има баланс между подавания въртящ момент и съпротивителните сили от инерцията и от триенето в лагерите. Поддържането на някакво постоянно напрежение НЕ ГАРАНТИРА постоянни обороти. Напротив - те се променят непрекъснато и зависят от 1000 външни фактора.
2. Използването на постояннотоков мотор да работи на много ниски обороти, щото да се избегне нуждата от редуктор, означава той да работи далече от идеалните параметри, за които е изчислен. Захранващото напрежение трябва да е много много по-ниско от номиналното, което автоматично означава по-големи от изчислените токове през намотките и през четките. Това е сързано с магнитната индукция, която е извън диапазона на изчислените стойности, което означава че целия мотор ще работи с много ниско КПД, голямо загряване и на границата на повреждане.
3. Като казах четки - те са най-слабото звено, особенно ако интензивно ги претоварваме по ток вследствие непрекъснатата работа с напрежение, много по-ниско от номиналното.

Накратко: Все някакси ще се върти и все някакси ще работи известно време, преди да изгори, но всеки един специалист по електродвигатели ще подскочи до небесата и ще започне да си скубе косите, когато види какво техническо решение е избрано. В случая предполагам използвате 220 волтов мотор, който го карате да работи с напрежения от порядъка на 10-20 волта, при които напрежения той работи буквално в режим на късо съединение (заради неоптималната индукция). В такъв режим е допустимо да работи само няколко секунди, докато се развърти, но постоянно да го карате да работи в тази работна точка е груба грешка, която нито един специалист никога няма да я допусне.

Ако наистина трябва да се направи една центрофуга да работи с мотор без редуктор, то тогава е най-добре да се използва специализиран нискооборотен мотор (с много чифтове полюси). Мотора трябва да е безчетков (трифазен) и да се управлява по честота или с въртене на фазите. В моделизма масово се използват такива мотори - перфектни са, работят в много широк диапазон от честоти (обороти), имат високо КПД в целия този диапазон, и се управляват с евтини китайски електроники, наречени Speed Controller. Трифазни са и са свързани в схема триъгълник (само с 3 извода). Нямат четки, което означава, че са практически вечни. Синхронни са, което означава че се въртят точно с честотата, подавана от спийд контролера. С промяната на тази честота се променят и оборотите, като при това ОСТАВАТ СТАБИЛНИ независимо какво е външното натоварване, или триене или инерционен момент. Има ги всякакви мощности, всякакви напрежения и всякакви обороти. Миниатюрни са, защото са направени с неодимови магнити.

Та моето мнение е, че въртенето на центрофуга с постояннотоков мотор е възможно, но е с ранг на непрофесионална самоделка от типа "абе да се върти някакси". А за който все още не е разбрал този дълъг постинг, ще му дам пример с двигател на лека кола - ако 3000 оборота са нормални и за тях е изчислен да работи оптимално, стабилно и надеждно с нисък разход на гориво, то опитите да го накарате постоянно да работи само на 100 или 200 оборота в минута е възможно, но ще се тресе, ще работи нестабилно, ще прегрява, ще се износва по-бързо, ще има ниско КПД с огромен разход на гориво и т.н. И най-важното - силно ще се накъси времето му на живот.

Mateev
12.07.2016, 13:07
А за който разбира малко повече от електротехника, ще дам и едно малко по-техническо обяснение:

Тока през намотките на мотора зависи от ИНДУКТИВНОТО му съпротивление, когато се върти с обороти, близки до номиналните, и от АКТИВНОТО съпротивление на намотките, когато се върти на много ниски обороти. Активното съпротивление на намотките е много ниско, така че при работа на ниски обороти двигателя всъщност работи в РЕЖИМ НА КЪСО СЪЕДИНЕНИЕ. Тока е огромен, нагряването на медта в жиците също е голямо, ако е с четки - искренето е голямо и нагарянето е много интензивно. В такъв режим на работа мотора трябва да работи максимум 1-2 секунди, докато се развърти до номиналните обороти, при които вече индуктивноста на тези намотки ограничава този ток и го вкарва в номиналния диапазон от изчислени стойности.

За всеки един мотор производителя дава семейство от характеристики (графики), и който ги е виждал знае, че в зоната на ниските обороти тези графики са прекъснати или въобще ги няма. Тоест производителя въобще не може да гарантира поведението на мотора и поддържането му да работи в такава работна точка не само че не се препоръчва, а дори се забранява.

kuline
12.07.2016, 13:26
Няма и какво да изкопчвам тъй като нужната ми информация съм събрал още преди 2 години. Виж темата за центрофугите. Това, което публикуваш е за да обясниш на създателя на темата защо го "хвърли на черешата". И следващия път, когато решиш да се похвалиш с чужд труд, който даже и не разбираш и не можеш да оцениш добре помисли.

Ми като си я събрал необходимата информация, какво още чоплиш? Действай! Или си като Плюшкин - бе да има там. Що не си преименуваш профила TSC1 - ПЛЮШКИН.
Нямам спомени за хвалби и ти вероятно си сънувал, че аз правя центрофуги, ел.мотори или управления за тях.
Лоша работа, еййй. Дано по-рано се спомина, че да не стигам твоите години. Старост - нерадост.

tsc1
12.07.2016, 13:44
Ми като си я събрал необходимата информация, какво още чоплиш? Действай! Или си като Плюшкин - бе да има там.
Нямам спомени за хвалби и ти вероятно си сънувал, че аз правя центрофуги, ел.мотори или управления за тях.
Лоша работа, еййй. Дано по-рано се спомина, че да не стигам твоите години. Старост - нерадост.
Това и правя - действам! И вадя на пазара нови и нови неща. Всички необходими възможности, които съм изредил на предишната страница са заложени в новата ни разработка на контролер за управление на центрофуги.
И забележи - аз излизам тук с името си и това на фирмата си. Ти - в ролята на анонимния оплювчик, без да можеш да покажеш нещо сътворено от теб. Човек без лице! Възрастта не е порок, моята ми дава силата на знанията и опита. Знаеш ли каква е разликата между нас - аз не разбирам от пчели, но разбирам от много други неща в областта на техниката, физиката и математиката. Ти разбираш от пчели и от нищо друго.
Матеев е абсолютно прав в предните си два поста за режимите на работа на постояннотоковите двигатели. Имаше момент, в който и аз се бях запалил от идеята за Direct Drive, но след малко повече четене се отказах именно заради нуждата от специални двигатели и много високата им цена, значително надвишаваща цената на обикновен двигател с редуктор. Когато искаме захранване едновременно на 220 и 12V, трябва да се търси такъв компромис, че мотора да е един, управлението да е едно и режима на работа на мотора - колкото е възможно по-далеч от критичните зони. Компромиса не е прост, но е постижим.

kuline
12.07.2016, 14:15
Това и правя - действам! И вадя на пазара нови и нови неща. Всички необходими възможности, които съм изредил на предишната страница са заложени в новата ни разработка на контролер за управление на центрофуги.
И забележи - аз излизам тук с името си и това на фирмата си. Ти - в ролята на анонимния оплювчик, без да можеш да покажеш нещо сътворено от теб. Човек без лице! Възрастта не е порок, моята ми дава силата на знанията и опита. Знаеш ли каква е разликата между нас - аз не разбирам от пчели, но разбирам от много други неща в областта на техниката, физиката и математиката. Ти разбираш от пчели и от нищо друго.
Матеев е абсолютно прав в предните си два поста за режимите на работа на постояннотоковите двигатели. Имаше момент, в който и аз се бях запалил от идеята за Direct Drive, но след малко повече четене се отказах именно заради нуждата от специални двигатели и много високата им цена, значително надвишаваща цената на обикновен двигател с редуктор. Когато искаме захранване едновременно на 220 и 12V, трябва да се търси такъв компромис, че мотора да е един, управлението да е едно и режима на работа на мотора - колкото е възможно по-далеч от критичните зони. Компромиса не е прост, но е постижим.

Виж този тон по-ми допада!
Така е, аз не съм толкова на вътре с техническата част и говоря само от страната на потребител на такъв инвентар. Колко са критични зоните на работа на мотора - незнам. Факт е обаче, че от 6 години експлоатирам едната центрофуга. Първата година на 220 волта с едно мноого просто управление от понижаващ траф и грец, а обороти се регулираха с регулатор за осветление, следващите пет години е работила на 12 волта. Нито загрява мотора, нито управлението (малкото от снимките). Центрофугата на снимката и комбинираното управление ги експлоатирам вече втора година и също няма проблеми. Като имаш предвид, че само рамките и меда в тях, които развърта центрофугата в кг е 60-70 а може и повече. Та тия две центрофуги за един ден ми завъртат около 20 зареждания и то с един 65Ah акумулатор, вечерта - зареждам акумулатора и на другия ден пак въртене.

tsc1
12.07.2016, 14:27
Не коментирам техническото решение на колегите, това е некоректно. Възможно е да е направено грамотно, но без екстрите на автоматичното управление и регулиране. Не случайно попитах какъв е двигателя - много е важен неговия избор.

kuline
12.07.2016, 15:51
Пропуснах да кажа само, че при старт потенциометъра на оборотите е намален до минимум, след което директно го завъртам на положението, което ми е необходимо в зависимост от консистенцията на меда, който вадя. В противен случай изгаря предпазителя.

rosty_sz
12.07.2016, 15:54
Извадил съм няколко десетки тона мед с правотоков двигател на Динамо Сливен. Никакви проблеми с обороти, загряване, четки, шум и т.н. и т.н. Поллзвал съм го и на 12 волта и на 24 волта и на 220 волта. Консумацията е смешна. При развъртане достига за няколко секунди (7-8) до 6А и след това си върви с 1,5А. Със соларен панел 70 вата съм вадил мед над десет дни без никакви грижи.

m_pchelari
12.07.2016, 17:07
Извадил съм няколко десетки тона мед с правотоков двигател на Динамо Сливен. Никакви проблеми с обороти, загряване, четки, шум и т.н. и т.н. Поллзвал съм го и на 12 волта и на 24 волта и на 220 волта. Консумацията е смешна. При развъртане достига за няколко секунди (7-8) до 6А и след това си върви с 1,5А. Със соларен панел 70 вата съм вадил мед над десет дни без никакви грижи.


Може да се смеете, но аз 2 години съм въртял със стар кухненски миксер чешки мисля беше 170 вата с вграден червячен редуктор с пластмасови зъбни колела. Оборотите ги регулирах с прост димер за лампа за 5 лева. Сиромах човек жив дявол.
Сега съм с касетъчна на Лисон с програматор и мотор под барабана. Работи супер.

tsc1
12.07.2016, 17:11
Извадил съм няколко десетки тона мед с правотоков двигател на Динамо Сливен. Никакви проблеми с обороти, загряване, четки, шум и т.н. и т.н. Поллзвал съм го и на 12 волта и на 24 волта и на 220 волта. Консумацията е смешна. При развъртане достига за няколко секунди (7-8) до 6А и след това си върви с 1,5А. Със соларен панел 70 вата съм вадил мед над десет дни без никакви грижи.
Дайте да го видим кой е тоя вълшебен двигател бе хора! Със или без редуктор го ползваш?