PDA

Виж пълната версия : ПОДАРЯВАМ ПЧЕЛНИ МАЙКИ



Mateev
10.07.2016, 11:24
Подарявам по 1 пчелна майка на първите 40 човека, които до утре (11.07.2016 г.) до обяд (12:00 часа) ми напишат лично съобщение със следната информация:

1. Трите имена на получателя
2. Адрес на офис на Еконт, на който да изпратя 1 майка
3. Телефон (GSM), който да го дам на Еконт

Майките са напълно БЕЗПЛАТНИ. Желаещите да ги получат трябва да заплатят само разходите за куриер.

Майките ще бъдат изпратени в понеделник (11.07.2016 г.) и всеки може да си ги получи във вторник (12.07.2016 г.) в 9:00 часа от съответния офис на Еконт.

Изпращането на тези безплатни майки има РЕКЛАМНА ЦЕЛ. Условието, за да бъде получена безплатна майка, е получателя да поеме ангажимент да напише в тази тема неговите ЛИЧНИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ за майката и за нейното представяне за в бъдеще (качество, снесено пило, сила на семейството, презимуване, медопродуктивност) и т.н. Става въпрос за 2-3 постинга във времето през следващата 1 година.

Целта е ако има доволни клиенти, да се похвалят, а ако има недоволни - да обсъдим възникналите проблеми и начините за тяхното отстраняване. Другата цел е колкото се може повече хора да получат майка за тестване, и ако са доволни, горещо се надявам за в бъдеще да ми станат клиенти.

Mateev
10.07.2016, 11:31
Няма да се изпращат майки на хора, които вече са купували от мене. Те са наясно с качествата на тези майки. Няма да се изпращат майки и на хора, които не са пчелари, или на които пчелина не е регистриран (ще проверявам в пчеларския регистър). Не ми се сърдете, но подаръка е с цел набиране на бъдещи клиенти.

За клиенти, които до края на тази година заявят за покупка 10 или повече майки, първата от тези майки ще е безплатна.

Mateev
11.07.2016, 09:31
С молба повече да не ми пишете лични съобщения. Групата от 40 човека за тестване на пчелни майки вече е попълнена. На всеки един от тях е изпратено лично съобщение с потвърждение, че още днес ще му бъде изпратена майка и утре ще може да си я получи.

Един човек от групата пожела майката да му бъде изпратена в четвъртък, за да си я получи в петък, и аз ще изпълня желанието му. Двама човека от групата са от гр. Габрово и ще дойдат да си получат майките на ръка. Един човек от групата е забравил да си напише телефона, и очаквам да ми го прати на ЛС. Ако успее днес до обяд, ще му пратя майката още днес. Ако не - когато успее в следващите дни.

Искам да благодаря на всички, които се съгласиха да тестват пчелните майки, и за в бъдеще да напишат отзиви във форума.

Mateev
11.07.2016, 10:18
Много ви моля, не ми пишете повече лични съобщения. Безплатните майки свършиха. Групата от 40 човека за тестове на майки вече е попълнена.

okic
12.07.2016, 11:27
Майката получена в перфектно здраве

agro
12.07.2016, 12:38
При мен също, настанявам я.

panoneca
12.07.2016, 12:48
Майката пристигна и вече е там, където я очакваха с нетърпение

rosty_sz
12.07.2016, 12:59
Получих си майката. Първи впечатления съвсем лаконично че няма време. Оценки по шестобалната.
Срок на доставка - 6
Опаковка - 5,50
Окраска - 6,00 по моите разбирания такава трябва да е окраската на БГ пчелата.
Маркировка - 6,00 Интересно ми е ако е сигурно с какъв маркер е маркирана Матеев да сподели.
Енергичност - 6,00 Това може и да не е много добре при предаването. Дано се кротне докато я освободят, че ако хукне по питите и всички знаем какво ще и се случи.
Размер- 4,00 Определено е дребна. Сигурен съм, че ще нарасне и ще се издължи още много. Това е и хубаво и лошо. Хубаво е защото е ясно че не е избирана някаква специална доказала се майка, а е избрана на случаен принцип. Тази майка току що пронесла и или е от мини нуклеус или от голям но не е и дадено време да се развие анатомично. Лошо е защото не е наблюдавана как работи, а е изпратена след като просто е пронесла.
към 19,30 часа ще бъде предадена с клетката на осиротяло семейство. След три четери дни дни ще проверя дали е приета и ще пиша пак.
Матеев, БЛАГОДАРЯ.;)

xenon
12.07.2016, 13:24
И аз получих майката още в 9 часа сутринта както беше обещано. Вчера осиротих семейство и днес само я придадох без да чупя крачетата като мисля довечера да счупя за да свикнат с феромоните на новата майка.

Mateev
12.07.2016, 13:31
Получих си майката. Първи впечатления съвсем лаконично че няма време. Оценки по шестобалната.
Срок на доставка - 6
Опаковка - 5,50
Окраска - 6,00 по моите разбирания такава трябва да е окраската на БГ пчелата.
Маркировка - 6,00 Интересно ми е ако е сигурно с какъв маркер е маркирана Матеев да сподели.
Енергичност - 6,00 Това може и да не е много добре при предаването. Дано се кротне докато я освободят, че ако хукне по питите и всички знаем какво ще и се случи.
Размер- 4,00 Определено е дребна. Сигурен съм, че ще нарасне и ще се издължи още много. Това е и хубаво и лошо. Хубаво е защото е ясно че не е избирана някаква специална доказала се майка, а е избрана на случаен принцип. Тази майка току що пронесла и или е от мини нуклеус или от голям но не е и дадено време да се развие анатомично. Лошо е защото не е наблюдавана как работи, а е изпратена след като просто е пронесла.
към 19,30 часа ще бъде предадена с клетката на осиротяло семейство. След три четери дни дни ще проверя дали е приета и ще пиша пак.
Матеев, БЛАГОДАРЯ.;)

Майките не съм ги избирал - сред тях има както от големите нуклеуси, така и от малките. Не знам на кого каква точно майка се е случила - на който какъвто му е бил късмета. Като генетичен материал също не са напълно еднакви - произлизат от 3-4 ралични генетични линии, но все от супермайки, оплодени обаче с каквото е имало в небето - добро или лошо.

За размера на майките наистина има както много големи, така и малко по-малки, но това предполагам се дължи на времето, прекарано в семейството след оплождане. Някои майки се вадят на 15-тия ден, а други - чак на 20-22 ден. Това зависи от заявките за продажба - като няма заявки, позадържам ги по няколко дена, като има - вадя всичко наред.

Тъй като в експеримента работим с голяма извадка (над 40 броя), според теорията на вероятностите все някъде нещо трябва да се обърка. Я умиране, я неприемане, я неснасяне - стандартната статистика от няколко процента гафове, когато се работи с нещо много. Така че ако при някой нещо не се получи както трябва, веднага да ми пише да му пратя друга майка.

donatelo
12.07.2016, 14:18
Майката получена.След 3 часа я предавам на осиротяло преди 3 часа семейство.Адмирации към Матеев-точен мъж!

grand_1
12.07.2016, 15:05
Аз също получих майката ,както беше уговорено.
Предстои придаването и на подготвеното семейство.
След три/четири дни ще пиша как е приета.

asenof
12.07.2016, 18:35
7084
Благодаря.

Рако
12.07.2016, 18:40
Днес получих майката.Очаквах да е по едра,но нищо,по важно е как работи.Повече ако я приемат.Благодаря Матеев ,точен си което е важно за да ти върви бизнеса.

n.kostadinov
12.07.2016, 19:06
Днес получих майката.Очаквах да е по едра,но нищо,по важно е как работи.Повече ако я приемат.Благодаря Матеев ,точен си което е важно за да ти върви бизнеса.

Спокойно, ще наедрее.След отнемане от семейството(отводката) интензивното хранене на майката секва и тя за часове се посмалява малко.Същото е случва и при подготовка за роене за да може старата майка да олекне, и да излети успешно с роя.След като я приемат и заработи ще наедрее отново.
По темата, Матеев благодаря!Ще пиша за впечатления през следващите месеци до есента и на пролет.

Erdi
12.07.2016, 19:10
Здравейте!
Днес получих подарената майка от Матеев, за което Благодаря!
Първите ми впечатления са много добри.

marin_006
12.07.2016, 19:37
Днес и аз получих майката. И моите първи впечатления са много добри. Благодаря, Матеев.
Предадох я на семейството. Ще пиша как се развиват нещата.

Rado76
12.07.2016, 20:05
Получих днеска майката в прекрасно състояние сутринта към 9.30ч. днеска е направена отводката 5рамкова.
Маркирана чудесно с доста пчели заедно със нея,жизнена нормална майка нито едра нито дребна.
Събота ще пиша пак дали е приета успешно и след време снимки колко е работлива.

tihmr
12.07.2016, 20:06
Сложих получената майката в големите кръгли клетки на рамка с пило.
Вечерта я погледнах и въпреки че дупката с тестото беше отворена, майката си се разхождаше в клетката и не искаше да излиза..., или не я пускат още.
Благодарности на Матееве !

Димо Караангелов
12.07.2016, 20:08
Подаръка получен!!!Подмени дефектна маика на пръв поглед пчелите я харесаха ще докладвам след седмица.Благодаря г-нМатеев!Успех!!

piper
12.07.2016, 20:09
И аз си получих майката!Благодаря на Матеев!Придадена е,като я приемат ще дам отчет.Адмирации за инициативата.

rosty_sz
12.07.2016, 20:19
Майката предадена в 19,45 часа. 3 от придружаващите пчели бяха умрели въпреки че държах клетката на 27-28 градуса с памуче напоено с вода върху клетката.

torozoff
12.07.2016, 20:40
Получена и придадена :)
Поздрави!

Jocata
12.07.2016, 21:07
Благодаря Матеев!!!!!

Гецата
12.07.2016, 21:07
Здравейте,и при мен майката е получена жива и здрава с цялата си свита.Понеже бях на работа в 17 часа ми звънят от офиса на куриера и ме питат ще си получа ли специфичната доставка:bigsmile: .Аз съответно казвам да и питам дали е жива,а отговорът е " О дааа изнася ни концерт в момента,пее ни тука.":bigsmile:
Та така майката е вече в кошера след двучасово осиротяване.
Благодаря Ви господин Матеев за подаръка, в събота ще пиша за развоя на придаването.

rosty_sz
12.07.2016, 21:30
Искаш да кажеш, че майката издаваше специфичните звуци наречени " маткане"?

Mateev
12.07.2016, 21:39
Искаш да кажеш, че майката издаваше специфичните звуци наречени " маткане"?

Не би трябвало да е така. По-скоро от Еконт са се пошегували. Няма шанс неоплодена майка да напусне оплодния пункт - докато не видим снесени яйца, не я вадим от нуклеуса. В големите нуклеуси майката трябва да снесе поне 1 или дори 2 пити с пило, а в малките - да осемени абсолютно всички пити. Ако това не го направя, няма да мога да си регенерирам семействата и ще ги загубя след 30-40 дена. Така че тука грешка не може да има ......

По скоро е възможно друго, което ми се е случвало от дъжд на вятър по моите пчелини - гарантирано оплодена и снасяща майка след придаването не иска да започне да снася, или пчелите не и дават да снася. Но това е 1 на 100 или дори 1 на 1000, и причините могат да са всякакви, различни от това дали майката е оплодена или не.

И друг път съм писал във форума - в пчеларството нищо не се случва (получава) на 100%. Винаги си има някакъв процент на неуспехи или гафове, и ние нищо не можем да направим по въпроса, защото не са ни ясни причините за тези неуспехи.

Toledo
12.07.2016, 21:39
Благодаря за подаръка! Майката си беше жива и здрава със пчелите, една само беше умряла. Придадена е на осиротен кошер без придружаващите пчели в клетката. В неделя ще видя резултата.

Валентин.
12.07.2016, 21:53
Искаш да кажеш, че майката издаваше специфичните звуци наречени " маткане"?
Придружителките жужат..........sweating;

Д.Стоянов
12.07.2016, 22:15
И аз си получих пратката.Макар, че отидох към 16 часа да я взема,изглеждаше в много добро състояние.Два часа след това бе придадена към нова сборна отводка.
Благодаря.

agro
12.07.2016, 22:26
За придобивката пак ще пиша, като се случи резултата. Но... блестяща стратегия за набиране на база данни за потенциални клиенти от страна на инж. Матеев, чудесно попадение. Съвсем умишлено се записах, нямам нищо против да съм в списъка с клиенти, знае ли човек! Все пак това ще ми е първата майка, получена по пощата и придобития опит с нищо не може да се замени, за което благодаря!

Гецата
12.07.2016, 23:30
Не би трябвало да е така. По-скоро от Еконт са се пошегували. Няма шанс неоплодена майка да напусне оплодния пункт - докато не видим снесени яйца, не я вадим от нуклеуса. В големите нуклеуси майката трябва да снесе поне 1 или дори 2 пити с пило, а в малките - да осемени абсолютно всички пити. Ако това не го направя, няма да мога да си регенерирам семействата и ще ги загубя след 30-40 дена. Така че тука грешка не може да има ......

По скоро е възможно друго, което ми се е случвало от дъжд на вятър по моите пчелини - гарантирано оплодена и снасяща майка след придаването не иска да започне да снася, или пчелите не и дават да снася. Но това е 1 на 100 или дори 1 на 1000, и причините могат да са всякакви, различни от това дали майката е оплодена или не.

И друг път съм писал във форума - в пчеларството нищо не се случва (получава) на 100%. Винаги си има някакъв процент на неуспехи или гафове, и ние нищо не можем да направим по въпроса, защото не са ни ясни причините за тези неуспехи.

Не вярвам да се е шегувала жената в офиса,гледаше доста уплашено,за първи път и се случвало такава пратка и не разбирала от пчели.Отворих плика и показах кутийката,а тя се дръпна назад и гледаше уплашено,обясних това онова за пчеличките и попитах за звука,а тя каза "тъъъъъъъ тъъъ тъъъ тъъъ ...." и така няколко пъти днес.
От това следва да е маткане според мен.
Ей незнам,каквото сабя покаже,старата майка намаза кутийката на новата,така че...... Поживьом увидим.... в събота ;) .
Лека.

edya
13.07.2016, 07:52
Майката е получена и предадена в отводка.
При успешно приемане, ще наблюдавам нейното развитието и ще пиша тук.
Пратката беше според уговорката и много добре опакована.
Благодарност към Матеев!

ivanhpetrov
13.07.2016, 08:59
На 12.07.2016 г. получих майката от господин Матеев беше в добро състояние и добре изглеждаща.Придадох я на отвотка,на пръв поглед пчелите я приеха доста дружелюбно в смисъл почнаха да си провират хоботчетата в клетката да я хранят.Ще следим как се развиват нещата и ще пишем във форума.Искам сърдечно да благодаря на господин Матеев за жеста.Малко са хората в това озъбено време с такива големи сърца като неговото.Жив и здрав и успехи в инвестиционната дейност.Хубав ден на всички.

pogarnalom
13.07.2016, 19:28
Вчера 12.07 получих майката в отлично състояние и я придадох на отводка.Благодаря на господин Матеев за подаръка.

Mateev
14.07.2016, 09:45
Темата е почистена от всичко, което не касае майките и техните плюсове и минуси.

jdrumev
14.07.2016, 12:01
Г-н Матеев вие приключихте ли с подаръците?

Mateev
14.07.2016, 14:21
Да, приключих. В момента е точно обратната ситуация - майките ми не достигат както за собствени нужди, така и за клиентите. Така е с майкопроизводството - всичко върви на приливи и отливи. В момента е дефицит както на майки, така и на маточници. Другата седмица нещата ще се пооправят.

jdrumev
14.07.2016, 14:24
Здраве да е .То с моя късмет както казваше бай Иван акацията ,,на сиромах човек като не му върви и жена му не умира,,

rosty_sz
15.07.2016, 13:14
Майката е приета и гордо се разхожда по една полуизградена основа. Забелязах и няколко яйца.

dimopl
15.07.2016, 15:03
Майката е получена, предадена и приета в отводка
Благодарност към Матеев.

Mateev
15.07.2016, 15:38
Днес се наложи да унищожа 50 отводки, за да подсиля семействата отглеждачи, че нещо напоследък са поотслабнали. За целта излових майките от тези отводки, и раздадох питите им с пило и пчели на отглеждачите. Интересното е това, че повечето от тези майки ми се сториха много едри, някои дори направо изглеждаха като слонове. Това са тазгодишни майки, които около 2 месеца са снасяли на воля, и са имали предостатъчно време пчлите да ги охранят и да наедреят значително.

Та искам да кажа, че това което вижда пчеларя, когато получи нова майка, не е нейния окончателен размер. Със сигурност тя ще наедрее още повече, когато се разгърне и започне интензивно да снася в новото семейство.

ПС: Половината от изпратените днес майки на клиенти са майки-слонове. Тъй като такива клиенти имам и от този форум - пиша им, за да не се шашкат. Това са силно развити майки, снасяли вече по 2 месеца.

bat_minka
15.07.2016, 15:59
Благодарско ,и аз днес получих майката. Утре отивам на село и ще я предам кадето преценя, я на отводки ,я на осиротял ,и после ще пиша пак.

Mateev
15.07.2016, 16:28
Да ви разкажа за един интересен случай. Преди 5 дена (в понеделник) изпратих 10 майки на майкопроизводителя от Благоевград Веселин Велев. Ами поиска си ги човека и аз му ги изпратих, въпреки че знаех, че е лицензиран член на другата развъдна асоциация (НРАП). По телефона той ми обясни, че майките били уж за негов приятел, но ми беше повече от ясно, че тези майки ще попаднат при доцента (пардон - професора).

Както и да е - след 2 дена ми звъни, за да си каже "претенциите". И забележете - претенциите не бяха за расовата принадлежност, не бяха за размера или за качеството на майките (явно нищо не могат да кажат по въпроса). Претенциите бяха, че на 3 от майките едното крилце било леко оръфано на върха. И настояваха да ми върнат едната майка по Еконт, за да видя какво съм им изпратил. Аз веднага им казах да я изхвърлят, като толкова не я харесват, и им казах, че на секундата ще им пратя други майки. Те обаче изрично отказаха. Много настояваха да ми я пратят обратно. Казах им поне да ми я пратят с наложен платеж, че да си върнат част от парите, но те и това отказаха. Един вид нямат претенции за парите, просто много силно желаят да ми върнат едната майка.

Та съгласих се и те я върнаха. Днес (преди малко) я получих. Майката и пчелите около нея бяха жизнени и в превъзходно здраве, въпреки че са в тази кутийка вече 5 или 6 дена, и че са се дрънкали насам-натам 700-800 километра. Извадих фенерчето и 5-10 минути внимателно разглеждах майката. Понеже тя беше подпъхнала едното крилце под другото, в началото нищо не се виждаше. Десет минути тръсках и клатих кутийката насам-натам, докато най-после тя леко мръдна крилцето и то наистина се оказа леко оръфано на върха - може би около половин-един милиметър. Та ми е много любопитно колко часа са ги разглеждали тези майки под лупа, за да търсят някакъв кусур, щото да докажат, че Матеев прави некачествени майки.

Та случая е много показателен. От него мога да си извадя следните изводи.
1. НРАП се интересува от майките на БПРА
2. НРАП търси недостатъци и гафове дори и под лупа
3. И понеже не ги намират, за недостатък показват нещо, което всъщност е предимство. Това според мене е майка, която се е била с друга майка, налетяла след оплождане в същия нуклеус. Тази майка явно е победила, което означава, че тя е по-добрата от двете. Леко оръфаното крилце всъщност е доказателство за качеството на майката, а не за някакъв нейн недостатък.

ch.atanasov
15.07.2016, 16:42
Та съгласих се и те я върнаха.






Матеев, едва ли си познаваш хилядите майки-лично.Да не ти пратят някоя от техните, за които се налага използване на антбиотици.

Mateev
15.07.2016, 16:47
А сега и за другите, по-полезни изводи от наблюдаването на пчели, стояли почти 1 седмица в кутийката:

1. Майката и пчелите около нея дойдоха в превъзходно състояние, жизненост и здраве. Това автоматично означава, че 5-6 дена престой в клетката не е никакъв проблем. Също така означава, че транспорт на огромни разстояния с куриер също не е никакъв проблем.

2. Храната в малкия отсек почти не беше докосната, а в големия отсек беше изядена (изхвърлена) с дълбочина не повече от 3-4 mm. Дупката беше с обем колкото на грахово зърно или това прави около 7-8% от всичката храна. С такова темпо на изяждане явно храната ще им стигне минимум за 1 месец престой в кутийката.

3. И веднага един косвен извод - явно освобождаването на майката за 3-4 дена след придаване е ЗАСЛУГА НА КОШЕРНИТЕ ПЧЕЛИ, а не на пчелите в кутийката. Те са малко на брой и такава планина от храна ще им стигне за много време. Явно кошерните пчели са тези, които бързо изяждат тази храна от външната страна, и това се случва благодарение на големия им брой.

4. През този дълъг престой в кутийката пчелите явно не изпитват необходимост от някаква влага или вода. Може би си я вземат от храната - знам ли. Факт е, че през целия престой в кутийката никой не им е осигурявал нито влажност, нито оптимален температурен режим. Въпреки това пристигнаха в превъзходно състояние. Извода е, че може би ние се престараваме с големите си изисквания за температура, влага и т.н., но явно на пчелите не им пука за околния микроклимат, и превъзходно си живуркат в кутийката за майки.

Георги 1974
15.07.2016, 16:48
Атанасов е прав съмнителна работа едва ли се знае от къде и от какво се е оръфало крилцето.
Леко оръфаното крилце всъщност едва ли е дефект майката може да литне много малко колкото да ти направи беля да падне от питата до кошера, лети когато се рой ама 1милиметър едва ли е проблем като гледам старите пчели какви крила.

Mateev
15.07.2016, 16:56
Атанасов е прав съмнителна работа едва ли се знае от къде и от какво се е оръфало крилцето.
Леко оръфаното крилце всъщност едва ли е дефект майката може да литне много малко колкото да ти направи беля да падне от питата до кошера, лети когато се рой ама 1милиметър едва ли е проблем като гледам старите пчели какви крила.

Да, най-съмнителното е, че те отказаха да им изпратя нови майки, отказаха и връщане на пари (под формата на наложен платеж). Просто искаха (буквално настояваха) да ми изпратят една моя майка като подарък. Та сега се замислям дали наистина това е моя майка и въобще каква цел преследват с този голям мерак ДА МИ ПОДАРЯТ ЕДНА МАЙКА (моя или чужда).

То и друго си е съмнително - защо Веселин Велев се явява посредник на някакъв негов "тайнствен приятел". Досега водим вече няколко разговора по телефона, и Велев през цялото време "препредава" желанията, мераците, информацията от придаването и претенциите на този "приятел". Та нима този негов "приятел" си няма телефон и не може да ми звънне от първа ръка? Много странна стана тази история с цялото това "посредничене".

vencii
15.07.2016, 17:05
Вероятно са ти подарили някоя болест. Доцента докато е жив ще се стряска на сън като чуе за Матеев.

Христо Димитров
15.07.2016, 17:28
За съжаление и аз смятам,че има нещо гнило в "Дания".Моят съвет е тази майка да бъде унищожена и махната от твоя пчелин.Според мен си припомни старата българска поговорка "Страх лозе пази".

tarty
15.07.2016, 17:56
За съжаление и аз смятам,че има нещо гнило в "Дания".Моят съвет е тази майка да бъде унищожена и махната от твоя пчелин.Според мен си припомни старата българска поговорка "Страх лозе пази".
Грешка ще да се унищожи майката, би трябвало да се изследва за всички възможни заболявания и при доказани такива от лабораториите да се допита до адвокат какви стъпки са възможни за укрепването на тяхната взаимна любов.

Георги 1974
15.07.2016, 17:56
Тази майка и пчелите с нея е хубаво да се изследват за АГ (болест на пилото а не на възрастните) и може би за Нозема Церане.

panoneca
15.07.2016, 18:34
Проверих как работи подарената ми майка и съм много доволен. Благодаря на г-н Матеев!

Пламен Керчев
15.07.2016, 18:38
Матеев кажи че не си я пратил на никого днес а си я заделил настрана.

izbrah
15.07.2016, 18:49
Време и аз да изразя, моята благодарност към г-н Матеев за получената майка, като подарък. Вчера към 18:00 я освободих от клетката, след тридневен престой-спазвайки указанията му. Тя излезе предпазливо и изчезна между питите. Не забелязах агресивност. Днес по същото време отивам да видя дали всичко е наред. Бързо я открих да се разхожда, но това не ми беше достатъчно. Викам си чакай да я снимам да се похваля и аз. Извадих питата и докато се наканя да снимам, за моя голяма изненада тя литна. Хвърлих було, ръкавици и взеха да я търся. Открих я на съседното дърво. Докато се чудех как да я сваля от там тя започна да си прави кръгчета около кошера, с кратки почивки, и накрая изчезна. Викам си край загубих я. Седнах до отворения кошер и зачаках. След 15-на минути, цяла вечност за мен тя явно реши да не ме мъчи повече, кацна на кошера и триумфално си влезе. Скочих и сложих капака с голямо облекчение. Това е за днес, мисля да я оставя на спокойствие малко.

Mateev
15.07.2016, 22:27
Матеев кажи че не си я пратил на никого днес а си я заделил настрана.

Не съм я пратил, защото я взех от Еконт вечерта, чак след като бях изпратил днешните майки. Сега стои до мене и я гледам подозрително. Чудя се каква да е нейната съдба.

Пламен Керчев
15.07.2016, 22:59
Не съм я пратил, защото я взех от Еконт вечерта, чак след като бях изпратил днешните майки. Сега стои до мене и я гледам подозрително. Чудя се каква да е нейната съдба.

Почти е сигурно че има допълнителен бонус към майката. Предполагам ще се опиташ да разбереш.
Това трябва да ти подскаже, че трябва да завишиш мерките за сигурност.

tihmr
16.07.2016, 05:33
Не съм я пратил, защото я взех от Еконт вечерта, чак след като бях изпратил днешните майки. Сега стои до мене и я гледам подозрително. Чудя се каква да е нейната съдба.
Най малко и е направена вуду магия:laughing:

Gavazov
17.07.2016, 00:18
Да се похваля и аз всички майки са приети и са започнали да осеменяват

vivanov
17.07.2016, 11:09
Не съм я пратил, защото я взех от Еконт вечерта, чак след като бях изпратил днешните майки. Сега стои до мене и я гледам подозрително. Чудя се каква да е нейната съдба.

На "Троянски кон", каква може да е съдбата?!!

Mateev
17.07.2016, 14:58
Може и наистина да се окаже "Троянски кон". Преди малко установих, че майката и част от пчелите около нея са умрели, при това много странно. Паднали са по гръб и от телата им е изтекла някаква оранжева течност (каша), която после е залепнала по капачето. Ще направя снимки и ще ви ги покажа, преди да я изгоря.

Досега я държах жива до компютъра, защото не знаех какво да правя с нея. Сега съдбата сама ми реши проблема и вече няма да ми е жал да я изгоря. Иначе жалко - хубава майка беше.

ch.atanasov
17.07.2016, 15:03
Може и наистина да се окаже "Троянски кон". Преди малко установих, че майката и част от пчелите около нея са умрели, при това много странно. Паднали са по гръб и от телата им е изтекла някаква оранжева течност (каша), която после е залепнала по капачето. Ще направя снимки и ще ви ги покажа, преди да я изгоря.

Резултата от едно изследване ще е много интересен.

Mateev
17.07.2016, 15:06
Резултата от едно изследване ще е много интересен.

И кой ще я изследва? Гургулова ли? Че то ако са ми пратили някаква болест, то тази болест е взета точно от архивните проби на Гургулова ..... :)

ch.atanasov
17.07.2016, 15:15
И кой ще я изследва? Гургулова ли? Че то ако са ми пратили някаква болест, то тази болест е взета точно от архивните проби на Гургулова ..... :)

Е, мислех, че има кой.Щом -няма, ще се радваме на снимките.

piper
17.07.2016, 19:06
Днес проверих майката която получих като подарък.Приета е,работи си,снася яйца.Трябва да засиля отводката с една пита люпещо се пило,че е доста слаба,но това следващият път.Отново благодаря на Матеев.

kuline
17.07.2016, 19:08
Днес проверих майката която получих като подарък.Приета е,работи си,снася яйца.Трябва да засиля отводката с една пита люпещо се пило,че е доста слаба,но това следващият път.Отново благодаря на Матеев.

Трябва да споделиш твоите наблюдения за качествата на майката. Да не забравиш!

Гецата
17.07.2016, 21:49
Да докладвам и аз,майката придадох на един много лют кошер,пчелите ме атакуваха само като мина дори зад него. Днес я открих на една от питите наедряла доста и спокойно разхождаща се. Надявам се с новата майка да се кротнат,и да извадя поне ....... малко (половин магазин) мед, че до сега нямат нищо в магазина.

Още веднъж Благодаря на Матеев за подаръка.

bob6666
18.07.2016, 16:53
Дойде и моя ред за изказване след като получих майката я придадох в сборна отводка от три рамки .Освободиха я на четвъртия ден а днес видях че вече се беше проявила на едната рамка нормално едра спокойна и жизнена .Смятам че в мое лице печелите бъдещ клиент БЛАГОДАРЯ ПОЗДРАВИ

torozoff
18.07.2016, 21:42
Още един глас "за "! Майката си я приеха и вече се раздава :)
Поръчка за още една на ЛС...

jdrumev
18.07.2016, 21:45
късметли и сте моята литна

donatelo
18.07.2016, 22:22
Да сроделя и моите перипетии-3 дена след предаването майката и пчелите на кълбо.Следва кръгла клетка-набивачка с млади пчелички и майката и изненада-на другия ден на мястото на малките пчели се разхождат дърти пчели в клетката и хранят майката.Подгризали са восъка под клетката.Оставих го на спокойствие.На следващия ден майката се разхожда свободно навън и е започнала да засеменява.Олекна ми.Това за основен кошер на 10 рамки с майка от 2013 г. който ми е отгледал пило за 2 отводки и е бил донор на запечатено
пило за стартер,но просто старата майка не ставаше за медовик .Още веднъж благодаря!

Rado76
19.07.2016, 07:57
Майката е приета успешно и снася вече:))))) пчеличките са се излюпили и са напълнили вече 5 рамки.Снимки събота когато видимо има резултат от работата и

solaris60
19.07.2016, 11:40
Майката е приета успешно и снася вече:))))) пчеличките са се излюпили и са напълнили вече 5 рамки.Снимки събота когато видимо има резултат от работата и

Това от подарената майка ли? Май си объркал темата.

Юрий Цветков
19.07.2016, 11:53
Оставих го на спокойствие.
Какъв смисъл влагаш в това словосъчетание, след като ги ровиш всеки ден?!!

Stefan_S
19.07.2016, 14:16
Получих майката на 12.07. по Еконт и от там право на пчелина я придадох на сборна отводка от 3 р. зап. пило.На 17.07 направих проверка,майката се разхожда спокойно
по питите и беше започнала да снася.Още веднъж благодаря на г-н Матеев,ще поръчам още една майка към края на юли.

Rado76
19.07.2016, 16:35
Споко solaris60,не съм объркал темата Матеев ми подари майка:)

jdrumev
19.07.2016, 17:10
Споко solaris60,не съм объркал темата Матеев ми подари майка:)



Ей, вие с дамянов само подаръци ви правят.:bigsmile:

tihmr
19.07.2016, 17:18
Споко solaris60,не съм объркал темата Матеев ми подари майка:)
Радо, Соларис друго имаше впредвид-от яйце до излюпване минават 21 дена. Няма как да са ти се излюпили пчелички от Майката на Матеев толкова бързо!

distedi
19.07.2016, 19:41
Радо, Соларис друго имаше впредвид-от яйце до излюпване минават 21 дена. Няма как да са ти се излюпили пчелички от Майката на Матеев толкова бързо!

Освен ако майката не е подарена по-рано :)

zapstojan
19.07.2016, 22:20
Най-вероятно говори за запечатаното пило, в отводката на която е придал майката.

Rado76
20.07.2016, 06:09
Да говоря за запечатаното пило със което съм направил отводката,сега има място къде да снася вече придадената майка и резултата ще е налице след 3-4 дена

Димо Караангелов
20.07.2016, 19:30
Да "докладвам и аз!Маиката е приета и на първо четене е осеменила 1 лр рамка редовно!На този етап ми харесва!

n.kostadinov
21.07.2016, 19:12
Заедно с подарената майка поисках Матеев да ми продаде две и да ми изпрати трите заедно.Дойдоха си в отлично състояние, придадох ги и днес отворих да видя какво е положението.Ами и трите майки работят и имат положено пило.Така се случи, че и трите бяха на втората пита, която извадих от кошера и имах възможност да ги огледам.След като пчелите са започнали да ги захранват са наедрели и изглеждат чудесно.И трите майки са в семейства изпълващи два лр корпуса.Предстои да видим как ще изкарат зимата и пролетното развитие.За сега мога да кажа благодаря!.По нататък ще се включа пак по темата.

jdrumev
21.07.2016, 19:22
Заедно с подарената майка поисках Матеев да ми продаде две и да ми изпрати трите заедно.Дойдоха си в отлично състояние, придадох ги и днес отворих да видя какво е положението.Ами и трите майки работят и имат положено пило.Така се случи, че и трите бяха на втората пита, която извадих от кошера и имах възможност да ги огледам.След като пчелите са започнали да ги захранват са наедрели и изглеждат чудесно.И трите майки са в семейства изпълващи два лр корпуса.Предстои да видим как ще изкарат зимата и пролетното развитие.За сега мога да кажа благодаря!.По нататък ще се включа пак по темата.


В колко часа ги прегледа днес?

edya
21.07.2016, 19:41
Майката получих на 12.07. и същия ден бе предадена . Приета е успешно, но до днес все още не снася.
Видимо няма увреждания. Смятам да я задържа още седмица в отводката.

П.С. За да не стават недоразумения искам да поясня, че нямам абсолютно никакви съмнения в коректността на Матеев.

n.kostadinov
21.07.2016, 19:57
В колко часа ги прегледа днес?

Някъде около 10ч беше.

jdrumev
21.07.2016, 20:04
Някъде около 10ч беше.


Питам що то вечер при мен почти винаги ги намирам на първа пита дето е пълно с прашец.

izbrah
23.07.2016, 19:27
Днес проверих Майката от Матеев, видимо добре се чувства, почнала е и да снася. Подсилих с една пита със запечатано пило.

ivanhpetrov
25.07.2016, 09:00
Да докладвам и аз за майката от г-н Матеев.В момента отводката е на 5 рамки Дадан–Блант като има малко над 4 междурамия с пчели.Майката значително наедря от първоначалния си размер,добре изглежда.преди около три или четири дена им сложих рамка с В.О,вчера ги проверих много набързо за де не ги нападнат другите зверове.Основата беше изградена и майката беше я запълнила с яйца почти цялата нищо,че на места килийките бяха изградени са само наполовина.И пак да благодаря за подаръка!

rosty_sz
26.07.2016, 17:16
Днес надникнах в семейството с подарената майка. Установих, че и освобождават доста по бавно от колкото на нея и се иска и взех мерки. В момента има три пити пило, но пак повтарям че е осеменила всяка свободна килийка и я намерих на една пита с мед. Останах приятно изненадан от размера и. Кактои първоначално подозирах в момента на получаването тя не беше развила до край своя размер. В момента е чудовище - изключително едра. Струва ми се дори доста дебела, но е изключително подвижна, което за мен е още по важно. Мисля че има голям потенциал дано всичко е нормално и ще продължавам да споделям. Малко оценки по шестобалната:
Едрина - 6
Съразмерност - 5 дебела е
Пъргавина- 6
Плътност на снасяне по питата - 6
Едрина на яйцата - 6
Окраска - 6

jdrumev
26.07.2016, 17:36
Днес надникнах в семейството с подарената майка. Установих, че и освобождават доста по бавно от колкото на нея и се иска и взех мерки. В момента има три пити пило, но пак повтарям че е осеменила всяка свободна килийка и я намерих на една пита с мед. Останах приятно изненадан от размера и. Кактои първоначално подозирах в момента на получаването тя не беше развила до край своя размер. В момента е чудовище - изключително едра. Струва ми се дори доста дебела, но е изключително подвижна, което за мен е още по важно. Мисля че има голям потенциал дано всичко е нормално и ще продължавам да споделям. Малко оценки по шестобалната:
Едрина - 6
Съразмерност - 5 дебела е
Пъргавина- 6
на снасяне по питата - 6
Едрина на яйцата - 6
Окраска - 6


И на Дамян са така подарените:bigsmile:

Mateev
26.07.2016, 18:21
..... Съразмерност - 5 дебела е .....

Според гл.ас. Христо Спасов (най-добрия български селекционер от социалистическо време), диаметъра на майката е право-пропорционален на броя на яйчните тръбички. Дори тогава по негово време те (от института) са подавали заявление за изобретение, което се е състояло в следното:

1. Обосновка и доказателства от научни статии, че диаметъра е право-пропорционален на броя на тръбичките, а от там и на яйценосната способност
2. Предложен е уред за бързо окачествяване на пчелни майки посредством измерване на диаметъра
3. Уреда се е състоял от прозрачна пластмасова тръбичка с постепенно намаляващ диаметър
4. По дължината на тръбичката има разграфявания със скала за качеството на майката
5. Майката се пуска с главата напред в дебелия край на тръбичката
6. Тръбичката се поставя във втора, непрозрачна тръбичка.
7. Около майката става тъмно и единствената светлина е в далечния тънък край на тръбичката
8. Майката тръгва към светлината и се движи до момента, до който се заклещи
9. По скалата се отчита какъв е нейния диаметър (нейното качество или нейната яйценосна способност)
10. След приключване на измерването майката се издухва с въздух от обратната (тънката) страна на тръбичката. Това може да се направи и с уста.

Пламен Керчев
27.07.2016, 21:04
Да споделя и аз за подарената ми от Матеев майка. Направих сборна отводки и продадох майката с клетката. След 4 дни виждам че майката е освободено. Започвам да я търся и виждам камара от пчели, разбутах я и майката там. Бият я не я харесват. Поставям я отново в клетката. Замазване отворите мед и восък и я поставям обратно в кошера. След два дни отварям и същата работа. Повтарям операцията и след няколко дни същата работа трупат се върху нея с агресивно поведение. След няколко дни не помня вече колко същата работа викам си не я харесвате и това е. Викам cи така и така не я приемат, ще експериментирам напръсках майката цялата пита на която беше с пророи. След няколко дни същата работа. Това преди два дни викам си ще ползвам етер. Днес отварям и виждам майката се разхожда свободно и се вижда някое и друго яице. В резултат на дългите борби бялата боя беше паднала. Бих казала корава майка догодина ще наблюдавам как ще се представи по време на медосбора.

Гецата
27.07.2016, 22:16
И аз да споделя за майката подарък,намиране бързо,такова животно нема,голяма и дебела.Почти всички празни килиики осеменени,а и като че ли пчелите не бяха толкова агресивни щом прегледах кошера на веднъж.

edya
29.07.2016, 07:50
Майката получих на 12.07. и същия ден бе предадена . Приета е успешно, но до днес все още не снася.
Видимо няма увреждания. Смятам да я задържа още седмица в отводката.

П.С. За да не стават недоразумения искам да поясня, че нямам абсолютно никакви съмнения в коректността на Матеев.


За съжаление майката не пронесе след като стоя повече от 10 дни в отводката и се наложи премахването й.

Rado76
29.07.2016, 07:57
И аз да споделя-майката доста наедря,вече е осеменила 3 рамки,сложена ВО-в събота-вторник изградена и осеменена няма пропуск снася където има празно място,пчелите са доста спокойни,маркировката си стои и лесно се забелязва.Упсешно зазимяване ще направя на 8-рамки

Mateev
29.07.2016, 08:19
За съжаление майката не пронесе след като стоя повече от 10 дни в отводката и се наложи премахването й.

Днес ще ти изпратя друга майка.

Съжалявам, че така се е получило. Според теорията на вероятностите все при някого нещо трябваше да се обърка, и явно при тебе се е случил лошия късмет. :)

При мене също се случва - аз придадох на моите семейства над 1000 плодни майки, и в една малка част от тях нещата също се объркаха. Какво да ти кажа - жива стока, с 1000 различни възможни причини да се случи някакъв гаф. Само че аз не се замислям - просто слагам друга майка и точка по въпроса.

Mateev
29.07.2016, 08:27
И аз да споделя за майката подарък,намиране бързо,такова животно нема,голяма и дебела.Почти всички празни килиики осеменени,а и като че ли пчелите не бяха толкова агресивни щом прегледах кошера на веднъж.

Нали твоята майка беше тази, която е "пеела" в Еконт. Беше ми много любопитно какво ще стане с нея, но явно всичко е наред.

Между другото аз до ден днешен не съм чувал "пееща" майка, въпреки че непрекъснато до мене има всякакви майки. Дори спят с мене, но това "пеене" или "маткане" никога не съм го чувал. Ако някой има записан този звук, ще ми е много любопитно да го чуя. :)

бат тянко
29.07.2016, 09:05
https://www.youtube.com/watch?v=fqMzWUpyTI0
Поздрав за всички настоящи и бъдещи майкопроизводители! Да сте живи и здрави!

solaris60
29.07.2016, 19:20
Нали твоята майка беше тази, която е "пеела" в Еконт. Беше ми много любопитно какво ще стане с нея, но явно всичко е наред.

Между другото аз до ден днешен не съм чувал "пееща" майка, въпреки че непрекъснато до мене има всякакви майки. Дори спят с мене, но това "пеене" или "маткане" никога не съм го чувал. Ако някой има записан този звук, ще ми е много любопитно да го чуя. :)

Ако отвориш кошер минути преди да се рои ще го чуеш доста добре на повечето от питите. Този звук се издава от майките които току що са напуснали маточника. Звука се издава чрез вибриране на крилата. Много пъти съм го чувал, но и виждал. Ха, ха.... малко сме майсторите пчелари.;)

tihmr
30.07.2016, 17:07
Ако някой има записан този звук, ще ми е много любопитно да го чуя. :)
https://www.youtube.com/watch?v=qnbEeKGdFDo

Валентин.
30.07.2016, 22:15
https://www.youtube.com/watch?v=qnbEeKGdFDo
Така отговарят майките дето са още в майчилата...... Новоизлюпените роеви крякат мааалко по-продължително.
П.П. Излюпените майки крякат, а тея в майчилата им отговарят. И така излюпените майки разбират къде са майчилата и ги разрушават.

tarty
30.07.2016, 22:27
Майката, когато пее, спира,прилепва плътно на питата и започва да трепти като издава и звуци/пеене/.

timo1
30.07.2016, 22:41
https://www.youtube.com/watch?v=oJWqcDQCnYQ

IVO_3
31.07.2016, 09:44
В тази статия пише за пеещи майки в транспортни клетки!

https://www.google.bg/url? (https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwicvpPGmJ3OAhXMXBoKHVskBukQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.pchelarstvo.com%2F%25D0%25BF% 25D0%25B5%25D0%25B5%25D0%25BD%25D0%25B5%25D1%2582% 25D0%25BE-%25D0%25BD%25D0%25B0-%25D0%25BC%25D0%25B0%25D0%25B9%25D0%25BA%25D0%25B8 %25D1%2582%25D0%25B5-%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25B0-%25D0%25BC%25D0%25B0%25D0%25B9%25D0%25BA%25D0%25B8 %25D1%2582%25D0%25B5-%25D0%25BF%25D0%25B5%25D1%258F%25D1%2582-%25D0%25B7%2F&usg=AFQjCNGPgqzX0C7paizRDr3jdNvcFuiSGg)

Mateev
31.07.2016, 09:58
В тази статия пише за пеещи майки в транспортни клетки!

https://www.google.bg/url? (https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwicvpPGmJ3OAhXMXBoKHVskBukQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.pchelarstvo.com%2F%25D0%25BF% 25D0%25B5%25D0%25B5%25D0%25BD%25D0%25B5%25D1%2582% 25D0%25BE-%25D0%25BD%25D0%25B0-%25D0%25BC%25D0%25B0%25D0%25B9%25D0%25BA%25D0%25B8 %25D1%2582%25D0%25B5-%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25B0-%25D0%25BC%25D0%25B0%25D0%25B9%25D0%25BA%25D0%25B8 %25D1%2582%25D0%25B5-%25D0%25BF%25D0%25B5%25D1%258F%25D1%2582-%25D0%25B7%2F&usg=AFQjCNGPgqzX0C7paizRDr3jdNvcFuiSGg)

Според статията дори и оплодените майки понякога пеят, когато са в кутийка и чувстват (но не виждат) присъствието на други майки. В пликовете с майки в Еконт това условие е изпълнено (чувстват, помирисват, но не виждат).

rosty_sz
31.07.2016, 12:28
Как да не. Самия факт че не си чувал пееща майка, при положение че си разпратил вече стотици е достатъчно показателен. Така че ако чуеш някоя да пее в клетката по-добре я бракувай.

Mateev
31.07.2016, 13:08
Как да не. Самия факт че не си чувал пееща майка, при положение че си разпратил вече стотици е достатъчно показателен. Така че ако чуеш някоя да пее в клетката по-добре я бракувай.

Ха-ха ..... ако чуя някоя майка да пее, първата ми работа ще е да я снимам с камерата и да запиша концерта, за да го пусна във форума в темата "Каква музика слушате". :)

Да, ама досега не съм го имал този късмет. Интересното е, че преди около месец се заигравах много с неплодни пчелни майки, излюпени в инкубатор. Дори и тогава не чух нито една от тях да "пее". Явно късмета ми никакъв го няма ...... :)

Валентин.
31.07.2016, 13:56
Пеят роевите. Инстинкти. Осъзнай го. Свищевите не пеят. Ако искаш концерт докарай си някой кошер да рои........

Гогол
31.07.2016, 21:48
Ха-ха ..... ако чуя някоя майка да пее, първата ми работа ще е да я снимам с камерата и да запиша концерта, за да го пусна във форума в темата "Каква музика слушате". :)

Да, ама досега не съм го имал този късмет. Интересното е, че преди около месец се заигравах много с неплодни пчелни майки, излюпени в инкубатор. Дори и тогава не чух нито една от тях да "пее". Явно късмета ми никакъв го няма ...... :) Причината е в това,че нямаш музикален слух. Или....и, ще разбиеш поредния пчеларски мит.

Гецата
31.07.2016, 22:04
След горе прочетеното един въпрос.
Да очаквамли кошера ми с пеещата майка да рои?
Днес го преглеждах и бяха много спокойни,даже не ме нападнаха,ха ха. Майката се разхождаше спокойно,маточници няма.

vasilevsa
01.08.2016, 07:18
След горе прочетеното един въпрос.
Да очаквамли кошера ми с пеещата майка да рои?
Днес го преглеждах и бяха много спокойни,даже не ме нападнаха,ха ха. Майката се разхождаше спокойно,маточници няма.

А песен изпя ли ти?

scutellator
01.08.2016, 07:57
Според статията дори и оплодените майки понякога пеят, когато са в кутийка и чувстват (но не виждат) присъствието на други майки. В пликовете с майки в Еконт това условие е изпълнено (чувстват, помирисват, но не виждат).

Аз съм чувал двегодишна майка, затворена в клетка, също да пее. Верно, звуците са по-различни от по време на роене, но си е маткане отвсякъде.
Чувал/виждал съм и работнички да маткат, когато са нападнати от паразити (има дни ларви на един клас мухи, които се люпят върху растението, отиват на цвета му (или се групират за да имитират цвят на растение) и се качват на стоп до трезора с мед.
Виждал съм работнички да маткат и в други случаи, но без да мога видимо да установя причината.

vasilevsa
01.08.2016, 08:22
Аз съм чувал двегодишна майка, затворена в клетка, също да пее. Верно, звуците са по-различни от по време на роене, но си е маткане отвсякъде.
Чувал/виждал съм и работнички да маткат, когато са нападнати от паразити (има дни ларви на един клас мухи, които се люпят върху растението, отиват на цвета му (или се групират за да имитират цвят на растение) и се качват на стоп до трезора с мед.
Виждал съм работнички да маткат и в други случаи, но без да мога видимо да установя причината.
Четох някъде, че в древен Египет са имали специални свирки, с които са молели пчелите да напуснат жилищата си за известно време. Звуците издавани от пчелите тепърва ще се изучават и има резон това.

Гецата
01.08.2016, 14:49
А песен изпя ли ти?
Пяла е в офиса на Еконт,писах в началото на темата,аз не съм я чул.

asenof
01.08.2016, 22:09
https://www.youtube.com/watch?v=LVYYCLJDuqw Някъде в Еконт.hi;

grand_pn
02.08.2016, 08:53
Време ми е и аз да си напиша мнението за майка от Матеев! Придадох я на новосвормирана отводка от 3 кошера с по две рамки с пчели и пило,събрах ги в един нов кошер и сложих майката.
Това беше преди 15 дни и вчера най накрая намерих време да я проверя. Притеснявах се дали изобщо е приета,а то се оказа,че и осеменила пет от шестте пити и се разхождаше съвсем спокойно.
Мога да кажа,че се справя доста по добре от моите любителски майки. Промени ми се мнението за майкопроизводството специално на Матеев, тъй като съм купувал доста пъти от различни такива производители и всеки път беше катастрофа и се заричах че ще ми е за последно!
Аз съм с любителски пчелин 30 кошера в момента и тъй като нямам много време за тях и ми е по рентабилно да си сменя майките поетапно с купени,но досега не вярвах на старите утвърдени майкопроизводители /да уточня,все пак не съм копувал от всички/!
Тази майка определено ме спечели и със сигурност ще си поръчам майки напролет!

jdrumev
02.08.2016, 09:02
Знае г-н Матеев на кого да подари майки.Браво колега хубава работа си направил да но иззимува добре

ivanhpetrov
04.08.2016, 23:18
http://www.img-share.eu/f/images/256/IMG_20160804_134134kOYeLJH_thumb.jpg (http://www.img-share.eu/main/image_view/IMG_20160804_134134kOYeLJH.jpg.htm)

edya
07.08.2016, 07:54
Днес ще ти изпратя друга майка.

Съжалявам, че така се е получило. Според теорията на вероятностите все при някого нещо трябваше да се обърка, и явно при тебе се е случил лошия късмет. :)

При мене също се случва - аз придадох на моите семейства над 1000 плодни майки, и в една малка част от тях нещата също се объркаха. Какво да ти кажа - жива стока, с 1000 различни възможни причини да се случи някакъв гаф. Само че аз не се замислям - просто слагам друга майка и точка по въпроса.

Получих втората майката още на другия ден, изцяло за сметка на Матеев (дори и доставката).
Бе придадена и приета успешно в отвотка. На този етап осеменява много добре.
Благодаря отново за коректното отношение на Матеев!

Г.грозданов
12.08.2016, 13:38
благодаря на колегата Матеев , изключително точен и коректен

zelha
12.08.2016, 14:59
Аз също благодаря на г-н Матеев за подарената майка, на която пое и куриерските разходи. Точен и щедър.

rosty_sz
12.08.2016, 15:30
Хубаво е че благодарите ама имаше едно условие да ви се направи този подарък. Вземе и драснете няколко реда за майките. Как изглеждат? Как се справят? и т.н.

zelha
12.08.2016, 15:45
Само да уточня, моята майка подарък, беше изпратена на мястото на друга, закупена от г-н Матеев, която уж не снасяше след придаването й. Споделих с г-н Матеев, че майката закъснява със снасянето и той още същият ден ми изпрати новата майка. Но когато отворих да ги сменя, старата беше пронесла, а новата я сложих на друг кошер. Настоявах да си заплатя майката, но г-н Матеев категорично отказа. Така се присъединих към клуб "Подарени майки". Всички 5 майки от г-н Матеев се представят отлично. Още веднъж му благодаря.

didaki
12.08.2016, 16:23
Хубаво е че благодарите ама имаше едно условие да ви се направи този подарък. Вземе и драснете няколко реда за майките. Как изглеждат? Как се справят? и т.н.

Мисля, че пълната оценка ще е догодина след паша.След първата подарена, закупих още четири за да ми е по- добра преценката.За сега снасят добре, но и свищевите майки също снасят в началото.Така, че окончателното ми мнение- догодина.

Vesko_sl
13.08.2016, 21:47
Здравейте Г-н Матеев . вече от няколко мои колеги пчелари чувам хубави отзиви за вас. Искам да попитам дали все още имате някоя майка за подаряване , защото имам едно семейство рояк , което с настани в мой кошер , но е останало без майка. След тези дълги суши в България и слаба година в всяко едно отношение при мен и загубите , които понесох от изминалите две зими. Сега от останалите ми пет кошера ще извадя около 10 кг. от магазините. Отглеждам ги в планински район за уточнение. Ако имате все още ще съм ви сърдечно благодарен. Догодина малко по малко ще се опитвам да си възстановявам изгубените семейства. Тел за контакт 0885833381 Веселин Йорданов от гр. Сливен

Mateev
14.08.2016, 04:02
За съжаление вече нямам майки за подаряване. Сезонът вече приключи и малкото на брой нови оплодени майки не ми достигат дори и на мене.

rosty_sz
14.08.2016, 05:58
Залагай личинките, защото сега ще има една последна вълна на търсене. Има доста провалени късни самосмени.

Mateev
14.08.2016, 07:57
Залагай личинките, защото сега ще има една последна вълна на търсене. Има доста провалени късни самосмени.

Абе то все още поимва оплодени майки, но се оплождат все по трудно и по-бавно. При отваряне на нуклеусите се забелязва все по-голям процент неоплодени майки, и е въпрос на време някоя сутрин да отворя поредната партида и да не открия нито една оплодена майка. Големите нуклеуси от една седмица вече ги закривам планово група по група, и продължавам да поддържам само малките оплодни сандъчета, за които не ми е жал, че ще загубя семействата и пчелите.

Vesko_sl
14.08.2016, 23:43
Да попитам , кога евентуално ще продавате оплодени пчелни майки ? Трябва ми само една майка за тази година . Догодина ще купя повече от вас .

Mateev
15.08.2016, 20:23
Да попитам , кога евентуално ще продавате оплодени пчелни майки ? Трябва ми само една майка за тази година . Догодина ще купя повече от вас .

Ами ако ти трябва, завънни ми и си поръчай. По принцип масовите продажби ги приключвам от утре, но за единични бройки ще правя и ще продавам дотогава, докато има търтеи. Това може да означава още 3 дена или още 3 месеца.

"Приключвам" означава, че преди 10 дена намалих залагането на нови маточници от 400 на ден до 200 на ден, а от утре - по 100 на ден. Но тези 100 на ден ще ги въртя дотогава, докато има търтеи.

ПС: Точно в момента зад гърба ми има 33 майки, и те в момента хвърлят боб и гадаят кой ще е техния нов собственик. 21 от тях не знаят, че съдбата им вече е предрешена, а новия им собствени вече доволно потрива ръце. :)

n.kostadinov
27.08.2016, 06:33
Вчера ми остана малко време и отворих един кошер с майка от Матеев(освен подарената си купих две към нея).Зарадва ме, има пило на 5 рамки.Семейството в което я сложих буксуваше и беше набелязано за подмяна на майка, сега има повече пчели от момента на придаването на новата майка(май бе средата на юли).

https://s11.postimg.org/7rz84hqnj/IMG_20160825_110237_2.jpg (https://postimg.org/image/7rz84hqnj/)

rosty_sz
18.10.2016, 06:59
Преди два дни зазимих кошера с подарената майка. Семейството е по-силно от средно, а когато поставих майката беше по-слабо от средното ниво. Майката беше спряла да снася (нямаше никакво пило) и ми направи впечатление, че площите от излюпеното пило са почти изцяло залети с незапечатан мед. Или няма пило от доста време или инстинкта за запасяване край кълбото е много добър. Доволен съм. Дано презимува успешно и на пролет отново ще изпълня ангажимента да ви държа в течение.

ivanhpetrov
25.10.2016, 14:39
Прави ми впечатление,че отводката с подарената майка в дните в който останалите кошери имат много вял летеж и то кошери които са много по силни от тази отводка,в тези дни в отводката летежа е много динамичен и до преди няколко седмици интензивно носеха прашец.Вероятно се дължи на някаква селекция ли и аз незнам.Ако има такава колегата Матеев,ако не е фирмена тайна може да сподели.А другите кошери съм ги купувал от 3-4 места.

Гецата
21.02.2017, 00:11
Амии да се пресрамя аз първи и да докладвам за загинала майка /пеещата в Еконт/ от подарените.В кошера имаше много умрели пчели,венец от по около един пръст мед над кълбото /три рамки/ и една пита с мед и прашец през една пита от установеното кълбо.И сега изненадааа два прегризани и един нормално отворен маточник на една от рамките.На 5.01.17г. след бърз повърхностен преглед установих от седем кошера един излетял да се пързаля някъде,другите бяха на лице живи и здрави,като два получиха питка,че ме чакаха под таванката. На 05.02. единия с питката и този с подарената майка бяха заминали във вечните медни поля. Амии това е,живи и здрави и успешен сезон на всички.

Mateev
22.02.2017, 11:31
Експеримента с мои майки го правя и аз самия .... :)
През миналата година подмених над 40% от всичките си майки с такива, произведени от мен. Естествено спазвах изискванията за полови алели, като ги размесвах из различните пчелини. :)

Към днешна дата мога да кажа, че зимната ми смъртност е на ниво 8-10% в различните пчелини. Миналата година (а и всички предишни години) зимната ми смъртност стоеше на стабилни нива от порядъка на 14-16%. Тази година зимната ми смъртност е по-малка, но и зимата все още не е свършила, така че пилците ще ги броим след 1 месец. :)

Едно доуточнение - зимната смъртност на слабите семейтва е по-висока - 25-26%. Говорим за нуклеусния парк, при който бяха зазимени семейства на по 2-3 рамки. Най-слабите от тях естествено се споминаха. Причината за това е и дълбокия сняг (над 1 метър), който буквало загроби под себе си ниско сложените на палети нуклеуси. Тези нуклеуси, които бяха повдигнато на 50 сантиметрови стойки, имат смъртност, съизмерима с тази на големите семейства (16-18%).

Големите студове и дълбокия сняг спомогнаха за това, че в продължение на повече от 2-2 месеца нямах никакъв достъп до някои от пчелините си. Така те просто бяха оставени на произвола на съдбата. Останалите ги наглеждахме и хранехме, но тези с труден достъп сега ги посещаваме за първи път след началото на декември.

Най-интересното е, че през различните години пробвах различни методи от пчеларската митология. Имах година, в която бях зазимил свръх-силни семейства. Имах и години, със зазимени много слаби семейства. Имах години, в които есента бях избил акара до крак (Чекмайт). Имах и години, в които едва ли не го бях оставил да си живее и разпространява на воля (първата година). Имах години, в които редовно хранех. Имах години, в които не им дадох нито една питка. Крайният резултат - зимната смъртност като закована стабилно си стои на нива от порядъка на 15% и това е. Чак започвам да се чудя кои са действителните фактори, които и влияят.

Георги Калайджийски
27.02.2017, 19:43
Колега търся да закупя 2 пчелни майки при наличие моля ви се пишете ми

Рако
10.03.2017, 20:16
Първи впечатления от майките на г_н Матеев.Три броя,една подарена идве закупени.Всьщност две,една от закупените беше убита при предаването.Подарената придадена в нормално семейство с отнета двугодишна майка.Добро натрупване на зимни пчели ,нормален подмор,отличен хигиенен инстинкт,доста ранно активизиране на пчелите,добро развитие ..Втората придадена в одводка ,поради появата на варовито пило.Сменената майка е собствено производство.Варовитото пило изчезна,но след около 10дена заложиха маточници за самосмяна и майката бе сменена.И отводводката изимува успешно естествено доста слабичка почти без подмор.Следващи впечатления след около месец

ch.atanasov
28.03.2017, 17:20
Имате ли от тези ?8473

Моите са живи ( на фона на повишената смъртност) и са добре. Интересно ми е, а сигурно и Матеев чака отзиви, как са при вас.

rosty_sz
28.03.2017, 18:32
Днес разширявах семейството с майката от Матеев. Семейството е добре. Когато предадох майката беше средно по сила. Такова беше и в края на февруари. Сега пак е такова . Пилото е компактно, добре подредено. За сега оценката ми е добра. Най-интересното предстои.

solaris60
28.03.2017, 20:24
Моите майки, които ми бяха подарени от Матеев /7/ и Янчо /2/, се оказаха доста твърдоглави, и макар късно сформираните отводки - няма да казвам кога, че имаше и след август, преживяха добре. Въпреки големия мор, който ме уби тотално, те останаха живи. Благодаря ви момчета - добър ви е материала. drinks; Да сте живи и здрави.

rosty_sz
21.04.2017, 19:22
Днес отново отворих семейството с майката от Матеев. Останах много приятно изненадан. Семейството от средно вече е силно и имаше сериозен потенциал да избухне - 9 пити пило (7 запечатано и 2 открито). Нямаше заложени чашки и не се предполагаха изненади, но бяха предприети противороеви мерки. Мога да кажа, че майката е отлична.

borifototo
21.04.2017, 19:32
Само не разбрах,като имате толкова много кошери и си произвеждате майки,защо се натискате да ви подаряват майки.Предполагам,че 22.00 лв. не са проблем.:(

kuline
21.04.2017, 19:36
Само не разбрах,като имате толкова много кошери и си произвеждате майки,защо се натискате да ви подаряват майки.Предполагам,че 22.00 лв. не са проблем.:(

За дамазлък ;)

borifototo
21.04.2017, 19:44
Да де, но бяха ограничено количество.:bigsmile:

rosty_sz
21.04.2017, 19:54
Защото освен че си произвеждам си купувам по 100+ майки на година. Аз съм добър потенциален клиент и промоцията беше насочена точно към такива като мен. Това не е благотворителен жест, а рекламен похват.

borifototo
21.04.2017, 20:04
Да си жив и здрав.Само да ти кажа ,че има ОЛХ - за термометри,скутери и други.

delta.e
21.04.2017, 20:05
Точно казано Рости !

rosty_sz
21.04.2017, 20:09
Да си жив и здрав.Само да ти кажа ,че има ОЛХ - за термометри,скутери и други.

Някакъв проблем ли имаш с мен?

borifototo
21.04.2017, 20:35
Защото освен че си произвеждам си купувам по 100+ майки на година. Аз съм добър потенциален клиент и промоцията беше насочена точно към такива като мен. Това не е благотворителен жест, а рекламен похват.

Това,че е рекламен похват го разбраха и децата от детската градина,но защо реши ,че е насочен само към такива като теб.Нямам нищо против,просто ми е интересно.

bat_minka
21.04.2017, 20:39
Добра майка от Матеев .Благодаря ,От средно по сила есента сега е супер със 6 плътни рамки пило.ще се възползвам за в бъдеще.

grand_1
07.11.2017, 15:05
Майката получих в средата на юли и с нея замених майката на едно средно по сила семейство. Майката е едра и семейство я прие безпроблемно. Намирам се в североизточна България и зимата при нас тази година беше студена и продължителна. В края на април беше изпълнило два корпуса с пчели.Зимува на плътно дъно и в края на зимата дъното "светеше", което говори за добри хигиенни качества. Пилото е компактно и пролетта много добре го обграждат с нектар и прашец. От медодобива съм доволен, представи се над средното за пчелина.