PDA

Виж пълната версия : Крилата на пчелите...



ivan9210
07.07.2016, 12:34
Привет! Както вече знаете от скоро се занимавам с пчеларство. Забелязах, че на няколко пъти като преминавам покрай кошера виждам паднали пчели (една до две) - живи, но... не могат да излетят само се лутат напред-назад - ако се закачат за нещо кажи речи веднага падат. Загледах се по-отблизо и видях, че някои от тях са си добре, но имаше и такива, на които крилцата са като прегризани. Това нормално ли е? Т.е. явно пчелата вече е прекалено изхабена от летежа и другите дейности, които извършва или... акар?

ivanhpetrov
07.07.2016, 14:48
Ако пчелата не е износена в смисъл по хитиновата и обвивка има космици и е по дребничка значи най вероятно е новоизлюпена пчела в килийката на коя по времето когато е била ларва е имало акари които се хранят с хемолимфата на пчелата и прецакват крилата.Третирал ли си пролетта за акар?

iliew
07.07.2016, 14:49
Акар. Прочети подробно всичко за акара и вирусите, които той пренася и ще ти се изясни ситуацията.

ivan9210
08.07.2016, 07:46
Ами струва ми се, че си изглежда съвсем нормално, просто крилцата са и деформирани. Иначе семейството го купих края на юни - не съм третирал за акар, освен, че бях дал сироп с ментови капки и спирт - ако това може да се каже третиране. Впрочем, ако някой знае природни начини за третиране срещу акари ще съм благодарен, ако сподели. За сега аз знам два варианта - единият е сироп с ментови капки и спирт, а другият е сироп с няколко капки йод. Не помня точната пропорция, но съм я записал, ако случайно някой не знае ще споделя :)

Aranis
08.07.2016, 08:12
Снимки на тези пчели имаш ли? В такива случаи е хубаво да има и снимков материал, защото иначе се получава гадаене. Може да са много причини. Най-болезнената е акара. Ако си стартирал със сборни отводки може крилцата им да са повредени от борба в кошера...

За био методите прочети тази тема, макар че резултатите са спорни:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2859&page=21&p=88901#post88901

ivan9210
08.07.2016, 08:47
Благодаря много Aranis. Нямам снимки, но ако пак видя такива пчелички ще снимам. Иначе купих цяло семейство.

kli6o
08.07.2016, 09:46
Вирус причинен от акара - деформирани крила!

Георги 1974
08.07.2016, 13:15
Тази снимка е на пчела с навъртяла много летателни часа ако не е така може да е както казват колегите вирус на деформираните криле пренасян от Вароа

http://scientificbeekeeping.com/images/stories/beediseases/oldbees1-4.jpg

ivan9210
08.07.2016, 15:56
Да, като тази на снимката са. Пак казвам, че само по една най-много до две съм виждал така. Значи това е от многото летене?

Ще ви занимая с още един от многото ми въпроси. Днес имах възможността да видя една пчела (от доста близо) изпаднала от кошера (крилцата и бяха здрави), която вървеше напред-назад и по едно време се спря. Започна да прави нещо с крачетата си сякаш се "чеше". Може би просто се е почиствала, но... все си мисля, че може би има някой и друг акар.

П.С. Изключително много съм благодарен, че ми отговаряте :)

delta.e
08.07.2016, 17:29
[QUOTE=ivan9210;100015]Да, като тази на снимката са. Пак казвам, че само по една най-много до две съм виждал така. Значи това е от многото летене?

Ще ви занимая с още един от многото ми въпроси. Днес имах възможността да видя една пчела (от доста близо) изпаднала от кошера (крилцата и бяха здрави), която вървеше напред-назад и по едно време се спря. Започна да прави нещо с крачетата си сякаш се "чеше". Може би просто се е почиствала, но... все си мисля, че може би има някой и друг акар.

П.С. Изключително много съм благодарен, че ми отговаряте :)[/QUO

Ванко , капките с йод са за нозематоза . След месец и половина , ще направиш и другага дейност.

Pavel_Bs
08.07.2016, 18:56
По това време пчелите почват да "рендосват" и активно носят клей.

П.с. Това във връзка с движението напред-назад.

Mateev
10.07.2016, 08:58
Тази снимка е на пчела с навъртяла много летателни часа ако не е така може да е както казват колегите вирус на деформираните криле пренасян от Вароа

http://scientificbeekeeping.com/images/stories/beediseases/oldbees1-4.jpg

Не знам дали сте виждали знаме, което дълго време е стояло на пилона. Получава се същия ефект - първо се къса предния шев, после започва да се ръфа, и след 2-3 месеца от знамето е останало само половината. Имах такъв пилон с Българското знаме, и няколко пъти го подменях, и накрая се отказах.

Та според мене е нормално старите пчели да имат силно оръфани криле. Може би това е и една от причините да умират - по-малката площ на крилете ги карат да ги размахват все по-интензивно и по-интензивно, а това ги прокъсва все повече и повече. И един прекрасен ден просто нямат сили да се върнат в кошера. И умират не от старост, а от глад или студ някъде по полето.

ivan9210
10.07.2016, 22:26
Да, разбирам - благодаря за хубавия пример :)

Mateev
11.07.2016, 13:10
Аз мисля, че това прокъсване на крилете се дължи на някакви микротурбуленции по техните ръбове. Нещо подобно се получава и с витлата на корабите, с витлата на витловите самолети, с перките на турбините и т.н. Дори и да са направени от здрав метал, въпрос на време е да се проядат по ръбовете и да се повредят.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D 1%8F

Та според мене продължителноста на живота на една стара (летяща) пчела зависи не от броя на дните, през които живее, а от количеството на навъртяните километри, които амортизират (повреждат) нейните крила. Всеки знае, че при силна паша летящите пчели живеят по-малко .... :)

Ангел Йосифов
11.07.2016, 13:55
Ако пчелата има паша от бодил,крилата отиват на кино мн бързо,особено ако духа вятър.

ivan9210
14.07.2016, 07:37
Интересно :)

freddie46
25.07.2016, 14:49
Не знам дали от бодила им отиват крилата,те не са пилоти от вчера че да немогат да се пазят от бодила.Просто както казва Матеев всяко нещо си има срок на годност.

Ангел Йосифов
25.07.2016, 15:33
Нали имаш доста бодил.Отдели половин час и се позагледай.....и вчерашни пчели го посещават и навират...

freddie46
26.07.2016, 09:14
В събота ще ходя на пчелина и ще си направя труда да се позагледам.Може и да си прав.

Ангел Йосифов
26.07.2016, 15:04
Далеч съм от мисълта,че бодила е единствената причина.......