PDA

Виж пълната версия : Пчелин с 20 кошера



asen4ooo
03.07.2016, 11:16
Здравейте колеги! Имаме 20 кошера на двора,но до сега основно се занимаваше баща ми. Имаме едно место 20дка покрай главен път и напролет мислим да ги сложим там и да увеличим бройката им. Струва ли си според вас инвестицията ограждане на терена,закупуване на фургон,закупуване на кошери и рояци... И следващия въпрос двама човека с колко кошери могат да се справят и достатъчна ли е печалбата за прехрана (нормален живот ) на семейството? До сега не съм се занимавал основно с това ,но разбрах ,че ме влече и е спокойна работа. Забравих да спомена района Хасково.

Юрий Цветков
03.07.2016, 11:29
Не, не , не и не.

kli6o
03.07.2016, 11:39
Помисли ли за охраната?! Много крадлива зган се е навъдила!

бат тянко
03.07.2016, 11:54
Здравейте колеги! Имаме 20 кошера на двора,но до сега основно се занимаваше баща ми. Имаме едно место 20дка покрай главен път и напролет мислим да ги сложим там и да увеличим бройката им. Струва ли си според вас инвестицията ограждане на терена,закупуване на фургон,закупуване на кошери и рояци... И следващия въпрос двама човека с колко кошери могат да се справят и достатъчна ли е печалбата за прехрана (нормален живот ) на семейството? До сега не съм се занимавал основно с това ,но разбрах ,че ме влече и е спокойна работа. Забравих да спомена района Хасково.
Дали, ще си струва- ще разберем след пет години, ако оцелееш в тоя бизнес и се похвалиш! За останалото, то е задължително според буквата на закона в България! Иначе, като идвам до Хасково ела да се запознаем на сбирката на дружеството. Особено, ако се занимавате и с ракия?blush;

asen4ooo
04.07.2016, 07:25
Аз така или иначе съм решил пък каквото сабя пакаже просто малко кураж ми трябваше.Охраната не е проблем лятото тъй ли иначе ще сме там а за зимата 2 овчарки мисля ще свършат работа. А за сбирката къде и кога е и аз бих искал да се запознаем. А ракия си варим задължително.

kli6o
04.07.2016, 08:49
Аз така или иначе съм решил пък каквото сабя пакаже просто малко кураж ми трябваше.Охраната не е проблем лятото тъй ли иначе ще сме там а за зимата 2 овчарки мисля ще свършат работа. А за сбирката къде и кога е и аз бих искал да се запознаем. А ракия си варим задължително.

Нужно ли е да обричаш овчарките на смърт?! С малко ланат ще бъдат елеминирани за около минута,помисли си още по добре! Трябва ти друго решение,при нас окрадоха няколко колеги,включително и аз изгорях на единия пчелин,но се разминах с един кошер само! Един дядо с 90 кошера почина от притеснение. Като отиде на пчелина и видя,че на всички кошери са му взели средните рамки и се притесни,за 3 дни се спомина човечеца…

Вълчан
04.07.2016, 12:55
Ей направо го "убихте" ентосиазма на човека!

asen4ooo
07.07.2016, 12:51
А с 200 кошера дали ще можем да се справим двама? И може ли да се кандидатства по някаква мярка за облекчение на разходите ?

Rado76
07.07.2016, 17:19
Полекичка със бройките аз новобранец от тази година започнах със кошерите имам вече 17кошера,и без помоща на колегите тука,нямаше да се справя,вземи си 5-10бр първо като мене четеш от сайта тук доста купуваш една две книги да прочетеш и питаш във форума което не ти е ясно.

Да поясня със много четене на стари постове тук и със запитвания и напъствия от старите колеги със опит,моите отводки 10бр.от 4 рамки ги направих на 10рамки малко преди слънчогледа вече имат магазини със изградени рамки и събират мед,най-силната ми отводка е със два магазина.Понаучих се на основните неща но продължавам да си водя записки в една тетрадка и да чета какво пишат старите пушки.
За догодина съм решил да не търся мед а да се разширявам със кошерите.
Много зависи дали има паша и каква,за да направиш кошери както казваш 100-200бр.
Желая ти успех във новото начинание:))))

tarty
07.07.2016, 17:29
Полекичка със бройките аз новобранец от тази година започнах със кошерите имам вече 17кошера,и без помоща на колегите тука,нямаше да се справя,вземи си 5-10бр първо като мене четеш от сайта тук доста купуваш една две книги да прочетеш и питаш във форума което не ти е ясно.

Да поясня със много четене на стари постове тук и със запитвания и напъствия от старите колеги със опит,моите отводки 10бр.от 4 рамки ги направих на 10рамки малко преди слънчогледа вече имат магазини със изградени рамки и събират мед,най-силната ми отводка е със два магазина.Понаучих се на основните неща но продължавам да си водя записки в една тетрадка и да чета какво пишат старите пушки.
За догодина съм решил да не търся мед а да се разширявам със кошерите.
Много зависи дали има паша и каква,за да направиш кошери както казваш 100-200бр.
Желая ти успех във новото начинание:))))
Радо, какво ти пречи да си увеличиш бройките и пак да изкараш мед. Я се замисли малко повече, хубаво е да изкараш продукция с която да си покриеш разходите. Щом другите успяват, защо ти да не можеш?

Mateev
07.07.2016, 17:35
Пчеларството може да бъде както печелившо, така и губещо. Всичко зависи от това дали човек ще успее да се справи с всички предиззвикателства, които неминуемо възникват в процеса на разширяване. Наглед дребни проблеми при малко на брой кошери могат да се превърнат в камъка, който ще преобърне каруцата при много на брой кошери.

бат тянко
07.07.2016, 18:24
А с 200 кошера дали ще можем да се справим двама? И може ли да се кандидатства по някаква мярка за облекчение на разходите ?

Ако насмогнете на разходите, другото е постижимо дори и повече!

jdrumev
07.07.2016, 18:35
А с 200 кошера дали ще можем да се справим двама? И може ли да се кандидатства по някаква мярка за облекчение на разходите ?


С братми за един ден обслужваме 130 кошера но всеки знае каква му е работата.

krasimir00
07.07.2016, 20:18
Двама човека спокойно ще си ги обслужвате 200 кошера,стига поне единият да разбира от пчели. Принципно с 200 кошера малко трудно ще се издържат две семейства,с 250-300 по може. Човек може да се издържа от пчеларство , но е хубаво да има и някакви алтернативни източници на доходи. Пчеларството е много труд с неизвестен край. Никога не знаеш дали годината ще е добра или лоша.

Remi
08.07.2016, 06:42
С 200 силни кошера са пре достатъчни + 30 % в резерв

бат тянко
08.07.2016, 08:31
[QUOTE=Remi;99956]С 200 силни кошера са пре достатъчни + 30 % в резерв[/QUOT
Особено ако има наблизо рапица, от силните кошери ще изкара доооста облаги! Например- млади майки, маточници, контрол на акара, рояци, рояци, рояци. После същото и от резерва.

Remi
08.07.2016, 11:58
А относно броя работници и обем свършена работа 1=1 но 2=4 по мое мнение