PDA

Виж пълната версия : ДИЕТИЛОВ ЕТЕР и приложението му в пчеларството



Страници : [1] 2

Mateev
03.07.2016, 10:35
Отварям тази тема във връзка с различните експерименти, които във времето съм правил с ДИЕТИЛОВ ЕТЕР, и които според мене могат да помогнат за усъвършенстване на някои от пчеларските технологии. Приложенията на диетиловия етер стават все повече и повече и е крайно време да отворим една тема, в която да споделяме кой какви експерименти е правил и какви резултати е постигнал.

Първо искам да кажа, че всичко написано в тази тема няма да бъде намерено в пчеларската литература. Основно ще се обсъждат експерименти, и повтарянето им от други хора трябва да се извършва само на техен риск. Авторите на идеите в тази тема (освен мене се надявам да има и други) няма да носят никаква отговорност, ако при някой пчелар нещо се обърка при повтаряне на експериментите.

Mateev
03.07.2016, 10:52
А сега малко предистория:

Първия ми досег с диетиловия етер беше когато започнахме да събираме проби от пчели от членовете на БПРА, и тези проби трябваше да се изследват за различни показатели, единия от които беше дължина на хоботчето. За да може хоботчето лесно да се отпрепарира, трябваше да накараме пчелите да умират с изпънато хоботче. Тогава проф. Ненчев ме посъветва да ги убивам с диетилов етер. При задушаването си пчелите изпъват хоботчетата си и така умират. Този метод го знаят всички пчеларски учени и са го използвали дълги години в България по социалистическо време.

Та закупихме ДИЕТИЛОВ ЕТЕР и започнахме да подготвяме за изследване хиляди образци. Това, което веднага го открихме, е че пчелите всъщност не умират от етера, а само се упояват (заспиват). Умират чак когато ги пуснем в шишенцата със спирт. Ако обаче ги оставим на масата, след извесно време се събуждат. В началото пълзят и криволичат омаяни от упойката, но после се възстановяват на 100% и отлитат коя накъдето си иска.

Впоследствие попрочетох из интернет и се оказа, че преди време етера масово се е използвал за упояване (анестезия) на хора, но впоследствие са го изоставили поради появата на по-съвършенни и по-безопасни упойващи вещества.

Mateev
03.07.2016, 11:10
След като вече знаехме, че етера не убива, а само упоява, веднага измислихме и първото негово приложение, а именно ТЕСТОВЕ ЗА АКАР. Това всъщност стана случайно - докато упоявахме пчелите в найлоновите кесийки, открихме че заедно с тях се упояват и акарите. Нещо повече - АКАРИТЕ СЕ ПУСКАХА ОТ ГЪРБА НА ПЧЕЛИТЕ и падаха на дъното или полепваха по стените на кесийката. От тука веднага изникнаха 2 идеи за приложение на диетиловия етер.

ПРИЛОЖЕНИЕ 1. ТЕСТВАНЕ НА ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА ЗА АКАР

Накратко - вземат се например 100 пчели от пчелното семейство, упояват се с едно памуче, напоено в етер, и се изсипват на лист хартия. Преброяват се акарите и се смята процента на опаразитяване, който е равен на броя на акарите, разделен на броя на пчелите в пробата. След приключване на теста пчелите се оставят на капака на кошера, а акарите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ УБИВАТ. Ако не се убият, те също се събуждат заедно с пчелите след 5-10 минути.

Метода е надежден и е тестван многократно, така че смело можем да го ползваме в пчеларската си практика. Аз вече го правя.

ПРИЛОЖЕНИЕ 2. ОБЕЗПАРАЗИТЯВАНЕ НА ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА

Това все още е на етап идея, но отдавна е вписано във вече доста дългия ми списък с идеи, които предстои да бъдат проверени. Вероятно ще го направя наесен, когато му дойде времето за третиране против акар. Сега не мога да го направя, защото просто нямам акар в нито един кошер. Миналата есен третирах с Чекмайт и той изби всички акари до крак. Пролетно третиране не съм правил, защото просто нямаше нито един жив акар. Сега чакам да се посъбере отнякъде малко чужд акар и наесен ще направя експериментите с упояване с етер. Ако са успешни и безопасни, пчеларите ще се сдобият с още един метод за обезпаразитяване, при това достатъчно бърз и евтин.

Иначе идеята е много проста. Упоява се целия кошер и пчелите падат на мрежестото дъно. Акарите също се упояват И СЕ ПУСКАТ ОТ ПЧЕЛИТЕ, падат на дъното и през мрежата падат на тревата под кошера. На теория би трябвало да стане, но не се знае какви ще са последиците за самото пчелно семейство - дали ще се възстанови на 100%, дали ще презимува добре и т.н. Експериментите ще продължат дълго време, защото ще се правят само с няколко кошера и после трябва да се изчака цялата зима и целия следващ сезон, за да се провери дали всичко е наред с тестовите семейства.

Mateev
03.07.2016, 11:49
Идеята за следващото приложение дойде в процеса на майкопроизводството. Всички знаят, че когато се ловят пчелни майки, в кутийката при майката трябва да се добавят още около 10 пчели. При това тези пчели по възможност трябва да са МЛАДИ и трябва да са ОТ СЪЩИЯ НУКЛЕУС, за да познават миризмата на майката и да не си помислят да я убиват. Освен тези две неудобства (проблеми) има и трети - ПЧЕЛИТЕ ЖИЛЯТ, и ако един човек трябва днес да обработи около 100-200 майки, не се знае колко жила ще отнесе по незащитените с ръкавици ръце (пръсти).

И тука дойде следващата идея за използване на диетиловия етер, която идея за наше най-голямо учудване проработи безпогрешно:

ПРИЛОЖЕНИЕ 3. Зареждане на кутийките с майки с УПОЕНИ ПЧЕЛИ

Идеята е следната - при ловене на майки на пчелина или при вадене на излюпени майки от инкубатора в кутийката се слага само майката и нищо друго. След това от някой кошер се стръсква една рамка с пчели и веднага се упояват с памуче, напоено с етер. След това човек си сяда спокойно под сянката на някое дърво или на масата в някое помещение, изсипва пчелите, и спокойно си ги брои и нарежда една по една в кутийките с майките. Пробвано е многократно - получава се безпогрешно. При това забележете - пчелите са от чужд за майката кошер и освен това са всякакви (млади и стари). Въпреки това обаче досега нямам нито една убита майка. Това ме навежда на мисълта, че самото упояване вероятно изтрива паметта на пчелите за миризмата на собствената им майка, и когато се събудят, те без никакви проблеми приемат всяка една чужда майка за своя.

Този метод все още не го използвам за пчелните майки, който се ловят в нуклеусния парк, но масово го използвам за майките, които се люпят в инкубатор. Те така или иначе си нямат собствени пчели, така че заради тях бях принуден да измисля метод, при който да зареждам кутийките с чужди пчели. И упояването с етер се оказа ИДЕЛНИЯ за тази цел метод.

kli6o
03.07.2016, 11:54
Иначе идеята е много проста. Упоява се целия кошер и пчелите падат на мрежестото дъно. Акарите също се упояват И СЕ ПУСКАТ ОТ ПЧЕЛИТЕ, падат на дъното и през мрежата падат на тревата под кошера. На теория би трябвало да стане, но не се знае какви ще са последиците за самото пчелно семейство - дали ще се възстанови на 100%, дали ще презимува добре и т.н. Експериментите ще продължат дълго време, защото ще се правят само с няколко кошера и после трябва да се изчака цялата зима и целия следващ сезон, за да се провери дали всичко е наред с тестовите семейства.
Някъде четох,че акара живее около месец извънкошера! Затова изрязания восък с търтеи от стройтелната рамка трябвало да се топи във вряла вода! Та мисля,че като изпада акара под кошера, той все още е заплаха.

tihmr
03.07.2016, 12:38
Местене на кошери на близко разстояние? Като се събудят дали ще помнят старото си място?
Бях чел, че при опрашването на боровинки в Америка като почнели да цъфтят ябълките, пчелите оставяли боровинките и отивали на ябълките. Опушвали ги с амониев нитрат, забравяли за ябълките и пак отивали на боровинките.
След 3 дена пак се връщали на ябълките.

Mateev
03.07.2016, 12:53
А сега започват и по-интересните приложения на диетиловия етер. Щом пчелите след упойка забравят за миризмата на собствената си майка, дали не забравят и навигационната информация (къде се намира собствения им кошер). Експеримента го направихме с отводки-търтовки. От тях полезни са само пчелите и нищо друго, но как да ги преместим в друг кошер и да ги накараме да останат в него? Може би с упояване? Ами ........ пробвахме и ........ и се получи. :yahoo: Упоихме пчелите от няколко търтовки, смесихме ги, и ги насипахме в нови нуклеуси на друго място в пчелина. Когато се събудиха, изпълзяха навън от прелката и облепиха целите нуклеуси, но не отлетяха да си търсят старите кошери. Направиха си слънчева баня с проветрение, и после доброволно си се прибраха в новите нуклеуси. За старите вече бяха забравили. Та от тука възникна идеята за цяла една серия от приложения, кое от кое по-значимо:

ПРИЛОЖЕНИЕ 4: БЕЗПРОБЛЕМНО МЕСТЕНЕ НА СТАРИ ПЧЕЛИ В РАМКИТЕ НА ПЧЕЛИНА
Може да се прилага при:
- РЕМОНТ НА ТЪРТОВКИ или ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ТЕХНИТЕ ПЧЕЛИТЕ
- ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ПЧЕЛИ ОТ СИЛНИ НА СЛАБИ СЕМЕЙСТВА ИЛИ ОТВОДКИ
- МЕСТЕНЕ НА КОШЕРИ В РАМКИТЕ НА ПЧЕЛИНА, без да се губи старата пчела

Всичко това не е изтествано напълно, но има потенциала да се окаже, че е работещо. Първите експерименти са обнадеждаващи. Ако не се открият някакви други, по-сериозни проблеми, упояването на пчелите може да се превърне в основен инструмент на пчеларите, посредством който те да си вършат работата много по-бързо, по-лесно, и без ограничения, наложени от биологията на пчелите. Прекалено е хубаво, за да е вярно, но ..... май натам отиват нещата.

Тъй като това приложение е много интересно, предполагам че и други пчелари ще започнат да правят експерименти паралелно с мене. Ще ги помоля да споделят резултатите от тези експерименти в тази тема, независимо дали тези резултати са добри или лоши.

Mateev
03.07.2016, 13:04
А сега следващото приложение, което само съм го чувал, но все още не съм го пробвал:

ПРИЛОЖЕНИЕ 5: БЕЗПРОБЛЕМНО ПРИЕМАНЕ НА НОВА МАЙКА след приспиване на пчелите в кошера

Оказва се, че освен мене и други пчелари през годините са експериментирали с диетилов етер, и дори го използват в практиката си, но досега никой от тях не си е направил труда да сподели знанията и опита си в този форум. Аз ще го направя вместо тях. Та информацията е, че ако в един кошер се накапят 8-10 капки диетилов етер и след това веднага се пусне майката, пчелите я приемат почти на 100% без никакви проблеми. При това не говорим за слагане на майка с кутийка, а за директно пускане на майката върху рамките без никакво изчакване и без никакви други приготовления.

Това не съм го тествал, но има логика това да е вярно, защото другите ми експерименти с майки и упоени пчели говорят точно за същото - след упойката пчелите са склонни да приемат всяка една предоставена им майка, без да са необходими никакви защитни средства за спасяване на тази майка.

Mateev
03.07.2016, 13:37
От всичките тези експерименти и от цялата натрупана до момента информация - моя и на други пчелари, определено можем да си извадим извода, че УПОЯВАНЕТО С ЕТЕР ВЕРОЯТНО ИЗТРИВА ПАМЕТТА НА ПЧЕЛИТЕ, както за миризмата на собствената им майка, така и за позицията на собствения им кошер. Ако това наистина е така, и ако е безопасно за пчелите, то тогава могат да се намерят ХИЛЯДИ ПРИЛОЖЕНИЯ, които ще облегчат пчеларския труд и ще променят личните пчеларски технологии на всеки един пчелар. Именно поради тази причина създадох тази тема на един сравнително ранен етап, преди още всичко да бъде напълно проверено. Ако аз лично трябва да измислям всички приложения и да ги тествам едно по едно, ще минат години. Ако обаче и други хора се включат в експериментите, можем сравнително бързо да открием всички силни и слаби страни на предложените от мене методи, а и на всички други идеи и методи, за които тепърва ще се сетите след като навлезете в материята. Хиляда глави мислят по-добре от една ..... :)

Та окрилен от подобни мисли и надежди вчера измислих поредния смел експеримент, който по всичко изглежда, че също ще се окаже успешен. Накратко - взехме 3 оплодени майки и ги затворихме в пластмасови ханеманови касетки за по 2 ЛР рамки. Рамките са изградени, но по тях няма нищо друго - просто празни килийки. Във всяка една касетка директно пуснахме по една майка и придружаващите я 8-10 пчели. В един нов празен кошер сложихме 3 такива касетки с 3 оплодени майки в тях. Между касетките за всеки случай сложихме една прашецомедова пита и една пита с разновъзрастово пило, но без пчели. След това събрахме 2-3 кила пчели от няколко други кошера, упоихме ги, и ги насипахме в новосъздадения кошер с 3-те майки. Затворихме го и това е всичко. Това го направихме вчера в края на работното време.

Тази сутрин първата ни работа беше да проверим дали всички майки са живи. Ами ...... живи са и спокойно си щъкат насам-натам, всяка в нейната си касета. :yahoo: Упоените пчели са се събудили и приблизително равномерно са се разпределили по всичките пити, като спокойно си вършат работата, която са решили, че трябва да я свършат. С две думи - сдобих се с 3-майчино семейство, и пчелите работнички безпроблемно са приели и 3-те майки като свои - минават си между касетите и не правят никакви опити да убиват която и да било майка.

Следващите дни ще го наблюдаваме това семейство как се развива, но по всичко изглежда, че няма никакъв проблем пчелите да приемат едновременно 2,3 или дори 10 майки в един и същи кошер. На следващия етап ще проверя дали майките имат склонност да се избиват една-друга, като им отворя касетките, но дори и този втори етап от експеримента да се провали, първият етап сам по себе си е достатъчно значим. Той ни дава едно ново знание, което ще отвори цяла нова серия от приложения, свързани с многомайчините семейства.

ПРИЛОЖЕНИЕ 6: ПРИЕМАНЕ ОТ СТРАНА НА ПЧЕЛИТЕ НА МНОГО МАЙКИ В ЕДИН КОШЕР

Тука нямам какво повече да напиша, защото не съм специалист по многомайчините семейства, но във форума сигурно има такива хора, и аз предполагам, че те ще поемат щафетата и ще доразвият идеята, намирайки най-разнообразни нейни приложения.

tsc1
03.07.2016, 13:48
....... Колкото до това как работят рецепторите на пчелата, как функционира мозъка и и как се съхранява информацията аз бих бил доста предпазлив. Всяка аналогия с човешкия мозък или мозъка на животните може да се окаже твърде погрешна. Да не се окаже, че примерно в главите си имат химически компютър или нещо друго, за което ние въобще не подозираме... Такъв високоорганизиран начин на живот в една колония от 30-40-50К биологични единици за толкова кратък жизнен цикъл никак не ми изглежда прост процес.
С етера може би триеш RAM-а, без да засягаш харддиска.:ae: Самия факт, че майката управлява кошера с феромоните си би трябвало отдавна да накара учените да се замислят.

Mateev
03.07.2016, 13:50
Ами в общия случай това е всичко, което исках да напиша, и за което исках да ви информирам. Диетиловия етер има шанса да се окаже идеалното средство, което буквално може да направи чудеса с пчеларските технологии. Пчеларския труд буквално може да заприлича на една приятна игра с конструктор Лего - вземаш си пчели откъдето си искаш и ги местиш където си искаш без никакви ограничения. Правиш лесни сглобки - майка от едно място, пило от друго, пчели от трето, мед и прашец от четвърто, сглобяваш ги в отводка или семейство, и всичко заработва от раз без никакви проблеми с приемане на майки (една или 10), бягане на пчели в старите кошери и всичко останало.

Буквално нещата отиват към пренаписване на пчеларските учебници. Прекалено е хубаво, за да я вярно, и в момента непрекъснато се чудя откъде ще изскочи някой недообмислен или непроверен фактор, който ще направи на пух и прах всичко написано до момента. :)

Vmitev
03.07.2016, 13:59
Какво е използваното количество етер, примерно за приспиване на цял кошер? Както и говорим за 99% чист етер, нали така?

Mateev
03.07.2016, 14:06
С етера може би триеш RAM-а, без да засягаш харддиска.:ae: Самия факт, че майката управлява кошера с феромоните си би трябвало отдавна да накара учените да се замислят.

Доколкото знам, пчелите нямат истински мозък. Имат само някакви нервни струпвания (ганглии) от сравнително малко на брой неврони. Тези ганглии са пръснати из цялото тяло на пчелата и по всичко изглежда, че работят автономно, като всеки един отделен ганглий се грижи за един единствен орган (крило, краче, стомахче, жлеза и т.н.). Има един централен ганглий, който може би си комуникира с останалите и ги командва по някакъв начин, но неговите ресурси, изчислителна мощ и "памет" са смешно малки.

При това положение въобще не е чудно, че една пълна упойка е в състояние да изтрие всичко, което този ганглий някакси е успял да запомни. Не знам дали този феномен е изследван от пчеларските учени, но ако наистина това е така, то тогава се откриват неподозирани възможности за пчеларите. Ха-ха ..... натискаш копчето RESET на пчелата, и тя става нова новеничка, готова да се влюби във всяка една нова майка и във всеки един нов кошер. Готино, нали ......

tsc1
03.07.2016, 14:22
Интересна тема е тази.... А това за приспиването на цял кошер едновременно го имам под ръка - фог машина. Повдигаш капака и вдухваш колкото трябва (а колко трябва???), после надяваш върху кошера един паралелопипед от тънки рамки и найлон, отворен само отдолу и чакаш!

Mateev
03.07.2016, 14:49
Какво е използваното количество етер, примерно за приспиване на цял кошер? Както и говорим за 99% чист етер, нали така?

Предполагам, че има различни видове етер. Този, който аз използвам, е в течна форма, но се изпарява много лесно и много интензивно. Ако капачката на шишието не е със специален гумен пръстен и не уплътнява добре, етера изфирясва само за няколко дена.

Относно дозите - ами трябва да се пробва. За приспиването на малко на брой пчели в найлонова кесийка се използва памуче от клечка за уши, което е топнато в шишенцето с етер. След това се пуска на дъното на кесийката и пчелите заспиват буквално за 2-3 секунди. Ако е цяла отводка се слага по-голямо парче памук и стои малко по-дълго. Ако е цял кошер, директно могат да се накапят 8-10 капки с помощта на стандартен капкомер.

При всички случаи сам ще натрупаш опит, като започнеш да експериментираш. Склонен съм да си мисля, че са достатъчни много по-ниски дози, за сметка на по-дълъг престой на памучето в кошера (отводката). Освен това все още не е напълно ясно дали наистина трябва на 100% да приспиваме пчелите или е достатъчно само да ги замаем и умиришем със силната миризма на етер. Това тепърва предстои да се провери.

Едно предупреждение:
След като пчелите се кротнат, памучето с етер веднага трябва да се махне, и кошера трябва да се отвори, защото иначе има опасност да се задушат и да умрат. Това не е чак толкова критично и памучето може да стои доста дълго, но ако го забравиш вътре, наистина ще ги умориш. Това се случи с една наша кесийка с пчели, в която имаше забравено памуче.

n.kostadinov
03.07.2016, 15:12
Аз си мислех да пробвам с амониев нитрат,но това с етера изглежда една идея по-лесно.Ще мога така да си правя отводките че всички да са почти еднакви и да имат равен старт.А придаването на майка става голямо улеснение.Абе влизам в експеримента :) тъкмо си мисля да правя някоя друга отводка след слънчогледа.А от къде може да се сдобие човек с този етер,в какво разфасовки и на какви цени върви?

Mateev
03.07.2016, 15:24
.....А от къде може да се сдобие човек с този етер, в какво разфасовки и на какви цени върви?

Етера се продава от фирма Валерус: http://www.valerus-bg.com/category/chem-reagent/1/

Разгледай безкрайния списък от химикали и ще го намериш (ползвай функцията Search). Един литър струва 16 лв., но това количество ще ти стигне за години напред. Има обаче един проблем - фирма Валерус отказва да изпраща този етер на физически лица или на фирми, които не са регистрирани като лаборатории или фармацевтични дружества. Та за да си го доставя, аз отидох в една лаборатория, и ги помолих те да ми го поръчат.

7037

Mateev
03.07.2016, 15:35
Аз си мислех да пробвам с амониев нитрат,но това с етера изглежда една идея по-лесно....

Само искам да припомня на всички ентусиасти, които решат да се пробват да работят с етер:

Етера лесно приспива както пчели, така и хора. С него трябва да се работи внимателно и САМО НА ПРОВЕТРИВО И ОТКРИТО МЯСТО. Също така не трябва да се съхранява в затворени помещения, особенно ако в тях живеят хора. Много е летлив и лесно може да излезе дори и през една лошо затворена капачка на шише или буркан. Ако го транспортирате, дръжте го в багажника на колата, а не в купето.

Освен всичко друго е и много лесно възпламеним, така че трябва да се предприемат всички мерки за пожарна безопасност, които бихте предприели ако съхранявате например бутилки с бензин. Например не трябва да се пуши в близост до него или пък не трябва да го слагате в близост до запалена пушалка.

Георги 1974
03.07.2016, 17:44
Интересно ако кошера иска да се рои и го приспиш какво ще стане.

grand_pn
03.07.2016, 17:54
По това което си обяснил много хора биха се навили да експериментират,но не всеки ще успее да се снабди с етер. Това вещество може да се използва за доста опасни неща освен за опити с пчели. И това,че си се снабдил с него без да имаш разрешение за работа с него си е доста грубо нарушение на закона. А това което си открил наистина може да пробърне много теорий и практики в пчеларството.

scutellator
03.07.2016, 17:55
. Първите експерименти са обнадеждаващи. Ако не се открият някакви други, по-сериозни проблеми, упояването на пчелите може да се превърне в основен инструмент на пчеларите, посредством който те да си вършат работата много по-бързо, по-лесно, и без ограничения, наложени от биологията на пчелите. Прекалено е хубаво, за да е вярно, но ..... май натам отиват нещата.
А с марихуана дали също ще има подобен ефект? Питам, защото ако се натрупат неопровержими доказателства за множество нейни приложения в пчеларството, би си заслужавало човек да се бори за разрешаване на употребата й на законово ниво за чисто пчеларски цели. Освен това изисква къде къде по-леки мерки за трудова безопасност.

Христо Димитров
03.07.2016, 18:14
Много хубава тема.Поздравления г-н Матеев!Наистина много теории и практики в пчеларството могат да станат на пух и прах!

Това,че не може да се купува свободно диетилов етер и че е прекалено труден за използване и вреден според мен изобщо не е вярно.
Ето ви линк на няколко фирми ,които свободно го продават :http://modelistika.com/showthread.php?t=35

Mateev
03.07.2016, 18:27
И аз си мисля, че диетиловия етер не е чак толкова опасен на фона на другите химикали, отрови и оръжия, с които понякога ни се налага да работим. Просто трябва да се вземат нормални предпазни мерки, каквито ги вземаме за какво ли не друго - киселини, отрови за растителна защита, ножове, брадви, бутилки с газ пропан-бутан, електроуреди и т.н.

Mateev
03.07.2016, 18:31
Интересно ако кошера иска да се рои и го приспиш какво ще стане.

Да, това е интересна идея за проверка, но ще трябва да почакаме чак до напролет. Иначе ако и тука се окаже полезен, буквално ще трябва да си сменим името от пчелари на етерджии.

бат тянко
03.07.2016, 19:02
А с марихуана дали също ще има подобен ефект? Питам, защото ако се натрупат неопровержими доказателства за множество нейни приложения в пчеларството, би си заслужавало човек да се бори за разрешаване на употребата й на законово ниво за чисто пчеларски цели. Освен това изисква къде къде по-леки мерки за трудова безопасност.
А дали изобщо на пчеларите ще им пука за ефекта ѝ върху пчелите?

Mateev
03.07.2016, 19:03
Аз си мислех да пробвам с амониев нитрат,но това с етера изглежда една идея по-лесно.Ще мога така да си правя отводките че всички да са почти еднакви и да имат равен старт.А придаването на майка става голямо улеснение.Абе влизам в експеримента :) тъкмо си мисля да правя някоя друга отводка след слънчогледа.А от къде може да се сдобие човек с този етер,в какво разфасовки и на какви цени върви?

Не само за направа на отводки - идеята може да се развие до ниво упояване на всички кошери в цял един пчелин, и след това спокойно да си пренаредиш и преразпределиш пилото между тях, да изравниш броя на пчелите, да направиш отводки и каквото друго ти хрумне. Това упояване дори би могло да се използва за търсене на майките в семействата (упояваш и пресяваш през сито всички пчели, като за сито се използва ханеманова решетка).

tarty
03.07.2016, 19:07
А дали изобщо на пчеларите ще им пука за ефекта ѝ върху пчелите?
Напушени пчелари и напушени пчели :laughing::laughing: тогава ще настане такава взаимна любов ........

бат тянко
03.07.2016, 19:18
Напушени пчелари и напушени пчели :laughing::laughing: тогава ще настане такава взаимна любов ........
Че кое хубаво нещо, става без любов в тоя труден живот?

Георги 1974
03.07.2016, 19:51
В литературата се среща чат пат за Етера например Йово Кантар го описва като метод за придаване на майки както каза и г-н Матеев , също и за отводки в пчелина стръскват се в чувал и се упояват и не се връщат в старите кошери.
Мисля че проблема с етера е че тои е средство за наркоза и може да се използва не по предназначение.
Не е шега да се работи с него изключително лесно запалим прониква и през кожа и парите ако се вдишат може да стане проблем (особено от човек със здравословни проблеми) мисля че се е конбинирал с кислород за наркоза ако не се бъркам.
Мен са ме упоивали с хлороформ в Пирогов средство сходно на етера (много гадно изживяване).
Аз мисля че има някаква сериозна причина да не се цитира в литературата и то при положение че би имало таково сериозно приложение в пчеларството.

iliev12
03.07.2016, 20:01
Предаването на майки!Това приложение работи на 100%. Така предавам оплодени и работещи майки на сборни отводки, осиротени кошери с цел смяна на стара или негодна майка, дори и на търтовки. В момента експериментирам с предаване на майка на кошер със заложени маточници за самосмяна.

Господин Каров
03.07.2016, 23:36
Етера не е нещо ново в БГ пчларстбото. Когато се появи акара в БГ тествахме винаги с етер % на опаризитява преди и след третиране. Теста е много лесен- загребват се пчели от рамката с бурканче, капва се етер на памуче,затваряме расклащаме и след амнезията ги сипваме върху бял лист. Вземаш калкулатора и смяташ.
Също има тестове с прдаване на неоплодени майки с помоща на етер %.
на успеваемост е впечетляващ

Mateev
04.07.2016, 09:51
Доколкото четох из интернет, най-големия проблем на етера е, че кипи при температури от порядъка на 36 градуса. Следователно трябва да се държи в мазата на хладно, и да не се работи с него на пчелина при големи горещини.

А това, че е пожароопасен и взривоопасен - ами че то и бензина е такъв, ама си го използваме масово. Просто трябва да се внимава.

Друго, което прочетох за етера - за разлика от бензина неговите изпарения са по-тежки от въздуха, и се наслояват по дъното на помещението или кошера. Поради тази причина с него трябва да се работи само на открито и само с кошери, които са с мрежесто дъно.

При разработване на пчеларските технологии трябва да се отчита факта, че етера е по-тежък от въздуха. Това автоматично означава, че памучето трябва да се слага отгоре на рамките, а не на дъното на кошера. Накапването също - трябва да се прави високо горе по летвите на рамките, а не между тях.

Ето един PDF с параметрите на етера: http://chimspectar.dir.bg/_files/5095229.pdf

freelancer_bg
04.07.2016, 09:53
Благодаря за интересната и полезна споделена инфомарция за етера!

Нека добавя и аз малко по темата с упойките. :)

Бях попаднал преди време на едно изследване, в което извода беше, че при упояване на пчлите с въглероден диоксид, те прескачат етапите на развитие и директно стават събирачки. Представете си сега ако това е така, упоявате пчелите преди главната паша, после всичко се втурва да събира и добовите са рекордни. Интересно, нали? Само някой трябва да тества. Аз все още не съм. А дали етера ще има същото въздействие... и това трябва да се тества.

За разлика от въглеродния диоксид, при упояването с хлороформ не се наблюдават такива промени в поведението на пчелите. И хлорофома и въглеродния диоксид не влияели на паметта на пчелите.

Райския газ също не влияел на паметта на пчелите и действал подобно на въглеродния диоксид.

salash
04.07.2016, 12:41
Ако всички пчели станат събирачки, дали ще са високи добивите ? Според мен семейството има нужда и от вътрешни пчели.

agro
05.07.2016, 21:35
Не само за направа на отводки - идеята може да се развие до ниво упояване на всички кошери в цял един пчелин, и след това спокойно да си пренаредиш и преразпределиш пилото между тях, да изравниш броя на пчелите, да направиш отводки и каквото друго ти хрумне. Това упояване дори би могло да се използва за търсене на майките в семействата (упояваш и пресяваш през сито всички пчели, като за сито се използва ханеманова решетка).
Значи да си слагам кошерите на покрива, отворени с мрежестото дъно отдолу към помещението. Включвам духалката за етер и ги обгазявам всичките наведнъж. Като паднат на мрежестото дъно, надувам въздух, за да ги проветрявам и да не се задушат, както са на камара. После се качвам на покрива и си ровя из кошерите на воля. Ако видя, че се размърдват, пак пускам малко упойка с дистанционното, като истински анестезиолог. Като свърша с каквото там съм си наумил, ги свестявам. Може и да ги климатизирам малко при жега и студ, да не се повреди пилото, докато са упоени пчелите. Фасулска работа. Докато кова рамки и центрофугирам мед в помещението, ще си ги гледам изотдолу през мрежата какви ги вършат. Пчеларска идилия.

freelancer_bg
06.07.2016, 10:16
А дали пчелите не могат да си върнат спомените след няколко дни? Или да го кажа по друг начин - всички описани сполучливи опити, все още ли са ОК. Въпроса ми е към Матеев.

Mateev
06.07.2016, 21:15
Утре ще проверя и ще ви кажа. Засега знам само това, че 3-майчиното семейство се развива успешно. Две от майките вече са осеменили всяка една килийка от дадените им пити, но третата нещо се бави. С пчелите обаче няма проблеми - живуркат си заедно с 3-те майки и уважават всяка една от тях.

Вече смело използваме диетилов етер всеки път, когато ни потрябва за някоя гяволия. Не съм питал пчеларите получава ли се, но и те не са ми се жалвали, че някъде нещо се е объркало. За всеки случай предлагам да поизчакате още известно време, за да видим дали някъде няма да се появи някакъв отрицателен ефект.

Днес бяхме в Стара Загора, за да си вземем последните изпити за магистри по пчеларство. Скоро магистрите по пчеларство в България ще се удвоят .... :)
Та докато пътувахме към един пчелин, където водим практиката, имах шанса да возя проф. Желязкова и и разказах за диетиловия етер и за експериментите, които съм направил. Тя ми потвърди, че едно време те също са използвали диетилов етер, но не толкова мащабно, колкото сега го правим. Основно са го ползвали в лабораторната практика. Заинтригува се от това, което и разказах, и може би за в бъдеще ще планира някакви експерименти на научна основа.

tarty
06.07.2016, 21:18
Утре ще проверя и ще ви кажа. Засега знам само това, че 3-майчиното семейство се развива успешно. Две от майките вече са осеменили всяка една килийка от дадените им пити, но третата нещо се бави. С пчелите обаче няма проблеми - живуркат си заедно с 3-те майки и уважават всяка една от тях.

Вече смело използваме диетилов етер всеки път, когато ни потрябва за някоя гяволия. Не съм питал пчеларите получава ли се, но и те не са ми се жалвали, че някъде нещо се е объркало. За всеки случай предлагам да поизчакате още известно време, за да видим дали някъде няма да се появи някакъв отрицателен ефект.

Днес бяхме с Стара Загора, за да си вземем последните изпити за магистри по пчеларство. Скоро магистрите по пчеларство в България ще се удвоят .... :)
Та докато пътувахме към един пчелин, където водим практиката, имах шанса да возя проф. Желязкова и и разказах за диетиловия етер и за експериментите, които съм направил. Тя ми потвърди, че едно време те също са използвали диетилов етер, но не толкова мащабно, колкото сега го правим. Основно са го ползвали в лабораторната практика. Заинтригува се от това, което и разказах, и може би за в бъдеще ще планира някакви експерименти на научна основа.
Трите майки разделени ли са с хенеманова решетка или си ходят заедно по питите.

Mateev
06.07.2016, 21:19
Трите майки разделени ли са с хенеманова решетка или си ходят заедно по питите.

Засега са разделени. Все още не смея да ги пусна, но може би ще трябва да се прежаля и да пробвам.

Към днешна дата все още не съм пробвал да упоявам и пчелни майки, но явно трябва да го пробвам. Добре че ме сети. Още утре мога да упоя няколко неплодни майки и да ги пусна в една обща кутийка. И ако стане номера, ще пробвам и с плодни майки.

tsc1
06.07.2016, 21:57
Интересно ми е, ако упоиш масово един кошер дали няма да се наруши комуникацията в семейството? Или да загубят ориентация и да не се приберат в своя си кошер?

Stefanbg
07.07.2016, 15:20
Идеята за следващото приложение ..... Това ме навежда на мисълта, че самото упояване вероятно изтрива паметта на пчелите за миризмата на собствената им майка, и когато се събудят, те без никакви проблеми приемат всяка една чужда майка за своя.

Не си спомням къде, но бях попаднал на информация за нещо упойващо, което наистина изтрива паметта на пчелите, поне що се отнася до местоположението на кошера. Така кошера може да се премести на малко разстояние и излетелите пчели да се връщат пак в него, а да не го търсят на старото място. Само че не помня какво беше веществото...

n.kostadinov
07.07.2016, 21:45
Не си спомням къде, но бях попаднал на информация за нещо упойващо, което наистина изтрива паметта на пчелите, поне що се отнася до местоположението на кошера. Така кошера може да се премести на малко разстояние и излетелите пчели да се връщат пак в него, а да не го търсят на старото място. Само че не помня какво беше веществото...

Амониев нитрат,изсипва се малко в пушалката(в нея пък трябва да има въглен).При изгарянето се отделя райски газ който приспива за кратко пчелите.Задължително след като се приспят да се проветри добре,ако искате да се събудят.Това обаче аз лично не съм го пробвал за сега и го знам само на теория.

Stefanbg
07.07.2016, 22:08
Амониев нитрат,изсипва се малко в пушалката(в нея пък трябва да има въглен).При изгарянето се отделя райски газ който приспива за кратко пчелите.Задължително след като се приспят да се проветри добре,ако искате да се събудят.Това обаче аз лично не съм го пробвал за сега и го знам само на теория.

Въйййй, значи и с амониева селитра мога да се друсам. А аз работих в азотноторов завод и съм пропуснал да си гепя няколко тона. Тя голяма работа бе, тор, барут, че и райски газ, който пък е анастетик, аналгетик и наркотик (заради предизвикваната еуфория). Това на шега, де! Идеята е много интересна и заслужава да се експериментира. Стига при изгаряне наистина да се получава N2O !

n.kostadinov
07.07.2016, 22:54
Въйййй, значи и с амониева селитра мога да се друсам. А аз работих в азотноторов завод и съм пропуснал да си гепя няколко тона. Тя голяма работа бе, тор, барут, че и райски газ, който пък е анастетик, аналгетик и наркотик (заради предизвикваната еуфория). Това на шега, де! Идеята е много интересна и заслужава да се експериментира. Стига при изгаряне наистина да се получава N2O !

Надявам се да не ме анатемосат колегите, че го публикувам(вече доста го обсъждахме въпросния на друго място), но тук на клипа ясно се вижда действието на амониевата селитра :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZjmgNpSKO_0

Господин Каров
07.07.2016, 23:16
Когато, се работи с трисемейни няма нужда от ЕТЕР.Ние слагаме решеткие и те заработват веднага, както при сборна отвотка. Ползбаме ги за отгледвачи вече 7г, но при двусемйните е друго.Там уеднаквяваме с мрежа за 24ч. преди да сложим решетките, но може би с ЕТЕРА ще спестим една операция. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=600794440088888&set=pb.100004750113270.-2207520000.1467926124.&type=3&theater

tsc1
08.07.2016, 10:52
Питане към всички, изказали се положително в темата за ползването на диетилов етер:
Какво е мнението Ви за ползването му чрез херметични метални флакони с вместимост 100ml? Ние можем да осигурим производството и доставката на такива.
Какви са предимствата:
1. Малък, но достатъчен за пчеларски нужди обем на опаковката.
2. Гарантирана херметичност и удобно съхранение имайки в предвид неговата летливост.
3. Възможност за ползване както чрез напръскване на малко количество върху памуче за провеждане на тест за опаразитеност така и за лесно упояване на цял кошер чрез впръскване под капака.
4. Налягането във флакона е създадено чрез СО2, а не чрез аерозоли. Практически безвредно за пчелите.
В зависимост от заявения интерес ще планираме големината на партидите и съответно цената. Тестово ще пуснем партида от 10 флакона. Моля всички, които биха искали да тестват метода да пишат тук.

Mateev
08.07.2016, 12:55
Кажи някаква цена.

Аз съм склонен да си взема флакони с малка разфасовка заради удобството за носене и работа с него. Доколкото разбирам ти предлагаш етер под формата на спрей (като дезодорантите) нали? Ако е така, аз ще ти стана клиент.

Ще кажеш ли някаква цена и ще пуснеш ли една снимка на опаковката (спрея)?

tsc1
08.07.2016, 13:12
Кажи някаква цена.

Аз съм склонен да си взема флакони с малка разфасовка заради удобството за носене и работа с него. Доколкото разбирам ти предлагаш етер под формата на спрей (като дезодорантите) нали? Ако е така, аз ще ти стана клиент.

Ще кажеш ли някаква цена и ще пуснеш ли една снимка на опаковката (спрея)?
Ами да видим дали има въобще интерес и ще пусна пробна партида. Тогава ще се уточни и цената - флакон, СО2, труд, етикиране.... Можеш ли да ми доставиш 1-2 литра, че закупуването наистина е проблем?

valaz
08.07.2016, 14:24
Някога в пчеларските книги съм чел за упойващото действие на диетиловия етер и на райския газ, получен от амониева селитра. За безопасното боравене с тях е необходимо упътване за точно дозиране, очаквани ефекти, странични ефекти и т.н. Възможно е освен упойването, тези препарати да имат и някакви нежелани странични ефекти върху пчелите. С тях навлизаме в една слабо проучена пчеларска технология. Ако обаче имах някое търтовъчно семейство, не бих се поколебал да си правя опити с него.

n.kostadinov
09.07.2016, 21:23
Към колегата tsc1, аз също ще купя един флакон.
По темата, преди два дни си направих експеримент но със амониева селитра.Причините, са че е лесно достъпна и сравнително доста по-безопасна от етера.Та исках да събера две отводки, на които майките от последната серия маточници не се завърнаха и сега са без майки.Разпалих няколко чамови летвички в пушалката и изсипах в нея около една супена лъжица амониева селитра.Пуснах 5-6 кълба дим и първата отводка веднага отихна(тя бе предназначена да се премести на новото място), оставих възглавницата и отидох да пусна още 5-6 кълба дим на втората отводка(реших да приспя и нея за да не ги пръскам с някакъв аромат и да няма бой).Да обаче втората отводка не я хвана, явно селитрата изгаря много бързо и количеството райски газ, който се отделя е малко и бързо свършва.Разтоянието между двете отводки е под 5м.Преместих тези които упоих при другите и оставих 5-10мин кошера отворен за да наблюдавам какво се случва.Започнаха да идват на себе си и да се наместват по рамките.След час отворих и новото семейство си изглеждаше абсолютно нормално.Вече два дни са така и по нищо не личи да имам някакъв проблем, пчелите наистина забравят старото местоположение на кошера.Аз обаче не бих рискувал да приспя семейство на три корпуса с пчели, мисля че като изпадат на дъното тези които останат най-отдолу ще бъдат смачкани и задушени.Следващия експеримент ще е да оставя маточниците, които са вече заложени да се излюпят в отглеждача(нямам инкубатор като Матеев) и да придавам неоплодени майки.Идеята ми е да избегна некачествените маточници.Малко са, но има и такива на вид изглеждат добре а пък...Майките също, 24 часа след пренасяне на личинките отварям и гледам по дънцата на маточните чашки и тези, които не са добре замлечени отстранявам.Въпреки това има един малък процент от майките, които още като се излюпят изглеждат по-дребни от останалите.Та искам да преборя този процент неуспех и ако tsc1 направи такива флакони ще е доста по-лесно отколкото със селитрата.

zampo
10.07.2016, 15:12
И аз проявявам интерес и ще си купя флакон .

rosty_sz
10.07.2016, 21:37
Бих си купил в зависимост от цената и степента на безопасност при работа с този флакон. Нали се изпарява при относително ниска температура. Няма ли да предизвика взрив?

tsc1
10.07.2016, 21:53
Бих си купил в зависимост от цената и степента на безопасност при работа с този флакон. Нали се изпарява при относително ниска температура. Няма ли да предизвика взрив?
Тази температура на изпарение е при отворен съд. Флакона е под налягане. Помислете си как работи автоклавната тенджера или всеки автоклав.

kuline
10.07.2016, 21:54
Бих си купил в зависимост от цената и степента на безопасност при работа с този флакон. Нали се изпарява при относително ниска температура. Няма ли да предизвика взрив?
Ще ти напише на етикета с мноого дребни букви, какви са условията за безопасна експлоатация, но ти дали ще го прочетеш, дали ще го запомниш и дали няма да се разсееш при работа е друг въпрос. Това наистина е много опасно. Бъдете много внимателни!

kuline
10.07.2016, 22:01
Тази температура на изпарение е при отворен съд. Флакона е под налягане. Помислете си как работи автоклавната тенджера или всеки автоклав.

Въпросното химично съединение има концентрационни граници на възпламеняване и на взривяване - долна и горна концентрационна граница. Когато концентрацията е между границите е най-опасно. Това което описваш с флакона не е точно така, когато пръснеш също може да се попадне м/у концентрационните граници.

kuline
10.07.2016, 22:09
И в заключение прочетете това https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D1%82% D1%8F%D0%B3%D0%B0 има и филм със същото име - гледайте го!
http://vbox7.com/play:ea1ce1fb61

tsc1
10.07.2016, 22:58
И в заключение прочетете това https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D1%82% D1%8F%D0%B3%D0%B0 има и филм със същото име - гледайте го!
http://vbox7.com/play:ea1ce1fb61
Какви са тия глупости? Какво общо има това с обратната тяга, като тук от флакона излиза под налягане течност, примесена с газообразен въглероден двуокис. Какво горене без кислород, какви 5 лева?

kuline
10.07.2016, 23:14
Ти да не мислиш, че аз съм човек за пет лева? Сложи някоя друга нула и ще те светна, ако не - прави експерименти в следващите десет години и патентовай!
Ти вярно, че ни мислиш пчеларите за будали. Да ама не. Имай предвид, че не сме учили за пчелари. Пчеларството ни е - за някои хоби, за други допълнителни доходи и те така.

tsc1
10.07.2016, 23:46
Ти да не мислиш, че аз съм човек за пет лева? Сложи някоя друга нула и ще те светна, ако не - прави експерименти в следващите десет години и патентовай!
Ти вярно, че ни мислиш пчеларите за будали. Да ама не. Имай предвид, че не сме учили за пчелари. Пчеларството ни е - за някои хоби, за други допълнителни доходи и те така.
Преди да пишеш е добре да мислиш! Аман от Интернет образовани хора! Гледам, че и в другата тема ръсиш мозък, дето човека си търси зъбни колела, а ти го прати в "Динамо" за постояннотокови двигатели на 12V и 220V. Имаш ли си поне на идея колко ще му струва такъв двигател+редуктор+управлен ието?

solaris60
10.07.2016, 23:55
Имаш ли си поне на идея колко ще му струва такъв двигател+редуктор+управлен ието?

Зависи кой и как ще те преметне(излъже). Моята система е за 3-4 лева за електронните части. Другото е сръчни ръце и мъничко акъл(ум), който да ти идва навреме. Работи перфектно.

tsc1
11.07.2016, 05:16
Зависи кой и как ще те преметне(излъже). Моята система е за 3-4 лева за електронните части. Другото е сръчни ръце и мъничко акъл(ум), който да ти идва навреме. Работи перфектно.
Така е! На човека му е нужно просто и евтино решение на проблема, нашия умник го праща да пазарува в НАСА!

solaris60
11.07.2016, 06:08
Така е! На човека му е нужно просто и евтино решение на проблема, нашия умник го праща да пазарува в НАСА!

Ти за колко би му я спретнал?

tsc1
11.07.2016, 06:46
Ти за колко би му я спретнал?
Аз предлагам да не оспамваме повече темата. Ако искаш може да пренесем диалога там където му е мястото и да обсъдим какво може да се направи наистина по метода "Направи си сам".
А ето нещо, което е за тази тема:
http://chimspectar.dir.bg/_files/5095229.pdf
Тук са дадени всички мерки за безопасност при работа с диетилов етер, които ако се спазват, опасност няма. Имайте в предвид, че той масово се ползва даже и от деца в авиомоделизма.
Ако някой не вярва нека прочете темите тук:
http://modelistika.com/showthread.php?t=6830
http://modelistika.com/showthread.php?t=20667
Ползва се и точно в аерозолна опаковка като смес за палене на дизелови двигатели в суровите зимни условия:
https://www.avto.bim.bg/Lesno-startirane-na-dvigateli_pr30442.html
Така че страшно няма, ако се спазват мерките за безопасност.

tsc1
11.07.2016, 13:16
Четейки за свойствата на етера се сетих и за още едно приложение. Той е и местен анестетик. Ползвал се е от зъболекарите за местна анестезия на зъбния нерв. Освен това, като течност, която много бързо и интензивно се изпарява той има и охлаждащо действие. Съчетанието на тези две свойства го прави приложим за успокояване на ужиленото от пчела, оса или стършел място.

kuline
11.07.2016, 14:04
Ето колко е "безопасен":

Изключително леснозапалим - може да се възпламенява от нагорещена повърхност без пламък или искра.
Податлив към образуването на пероксиди, които могат да са взривоопасни.

Да наистина, въпросното съединение намира широко приложение, но примесено с други вещества, които променят физико-химичните му свойства.

Дамян Дамянов
11.07.2016, 14:17
Ето колко е "безопасен":

Изключително леснозапалим - може да се възпламенява от нагорещена повърхност без пламък или искра.
Податлив към образуването на пероксиди, които могат да са взривоопасни.

Да наистина, въпросното съединение намира широко приложение, но примесено с други вещества, които променят физико-химичните му свойства.

Срещу 2 каси Каменица, ще му кажа какво да сложи вътре, че да си запази веждите и да си спести хиляди по адвокати.
Излязла е дребна трицона, с биричката... много ще върви. drinks; Всички ще останат доволни!

Ти не ги разбираш тези вещества, бягай да четеш в умрелия форум за детски играчки.

kuline
11.07.2016, 14:20
За да получиш, трябва да дадеш!
Ха-ха-ха, ти скубал ли си костенурка?

Изчезна!

tsc1
12.07.2016, 09:20
Въпросното супер опасно вещество (БОВ) вече е доставено. Докараха го до офиса ми в брониран "Хамър", въоръжен с тежка картечница, с пилотна кола на MP отпред и противопожарен автомобил и линейка отзад.
Ето как изглежда опаковката му:
7077
PS Бутилката е затворена с най-обикновена найлонова запушалка и сина я купи от магазина на фирмата в съседния квартал без каквито и да било формалности.


PS2 А ето и какво е написал за опасностите и мерките за тяхното избягване:70827083
Абсолютно същите изисквания ще бъдат посочени и в информационната листовка към флаконите. На самия флакон няма място за толкова текст и там ще бъдат само знаците и съдържанието на флакона - Диетилов етер+СО2

agro
12.07.2016, 12:42
Аз също бих купил флакон, за да проверя колко по-удобно е с него. Искам да местя кошер.

judas
12.07.2016, 14:13
Аз също бих искал един флакон!

kapanec
12.07.2016, 20:15
И аз се записвам за 1бр от флакона.
Благодаря предварително.

ktnic
13.07.2016, 14:22
7086
Календарен справочник по пчеларство - 1973 г.

А.Димитров
13.07.2016, 15:49
Аз направих третия метод само че нямах етер и го направих с амониева селитра.След два три дни ще вида резултата.Семейството беше търтовка.

Пламен Керчев
13.07.2016, 20:43
Колко капки етер е неоходим за упояване на едно семейство на 10 рамки и една търтовската на 4 . След колко време пчелите ще заспят и за колко време.

tsc1
14.07.2016, 07:42
Разфасовките на етера са готови. Предстои днес да се етикират и да се отпечатат информационните листове, които ще придружават пратките.
Пратките ще се изпращат по Еконт или Спиди с наложен платеж. Цена на един флакон - 9.60лв
Моля всички, поръчали флакони да ми изпратят следните данни на ЛС:
Трите имена
Телефон (мобилен) за известяване
Адрес - населеното място+точно до кой офис да се достави, ако е "до поискване" или точен адрес за доставка
Фирмата ни е регистрирана като Администратор на лични данни съгласно ЗЗЛД.
Големия интерес наложи разфасоването на 3 литра диетилов етер. Все още има свободни 7 разфасовки.

rosty_sz
14.07.2016, 08:06
Този път действа изненадващо експедитивно, но не е ли редно да се извършат няколко теста за работа на флакона, температурна издържливост, дозиране и т.н.

tsc1
14.07.2016, 19:35
Този път действа изненадващо експедитивно, но не е ли редно да се извършат няколко теста за работа на флакона, температурна издържливост, дозиране и т.н.
Флаконите са тествани вчера. За това тази партида е опитна, за да се тества и от пчеларите и те да си кажат тук забележките. Възможните корекции ще се направят при производството на втора пробна серия. Дозировката може да се направи само от пчеларите при работа в реални условия. Добре е да се публикуват тук резултати от всякакви възможни приложения.
Ето и информационния лист, който ще придружава всеки флакон:

Mateev
14.07.2016, 19:55
Аз се възхищавам на tsc1 - докато ние си чешем клавиатурите, той запретна ръкави и свърши една камара полезна работа, от която дори може да се получи и печеливш бизнес. Евала .......

tsc1
14.07.2016, 20:00
От партидата остана само един флакон. Кой ще е последния?

kuline
14.07.2016, 20:18
От партидата остана само един флакон. Кой ще е последния?

https://www.youtube.com/watch?v=k85mRPqvMbE

Пламен Керчев
14.07.2016, 20:23
Ето какво намерих. Различни течности от 1 мл. на колко капки се равняват.
http://i.framar.bg/калкулатори/преобразуване-лъжици-капки-милилитри-течни-лекарства
Етера до коя течност е наи близо според вас.

tsc1
14.07.2016, 20:53
Ето какво намерих. Различни течности от 1 мл. на колко капки се равняват.
http://i.framar.bg/калкулатори/преобразуване-лъжици-капки-милилитри-течни-лекарства
Етера до коя течност е наи близо според вас.
От изброените там - до спирта. Иначе до бензина. Най-близки са по плътност (относително тегло).

Пламен Керчев
14.07.2016, 23:00
От изброените там - до спирта. Иначе до бензина. Най-близки са по плътност (относително тегло).

Теста който трябва да направиш е за колко време се изпразва един флакон от 100 мл. И на тази база да се изчисли примерно за 1 секунда какво количество се изпръсква. А предозирането може ли да доведе до фатални последици за пчелите.

tsc1
15.07.2016, 06:08
Теста който трябва да направиш е за колко време се изпразва един флакон от 100 мл. И на тази база да се изчисли примерно за 1 секунда какво количество се изпръсква. А предозирането може ли да доведе до фатални последици за пчелите.
Да, разбирам идеята на теста, но от него има смисъл само ако знаем много точно каква да е дозата при различни обеми, температури и случаи на употреба.
Етера е упойващо вещество и като всяка друга упойка, ако се предозира ще доведе до смърт. Така е и при хората - анестезиолога следи жизнените показатели на пациента при операция и според тях дозира упойката. Сгреши ли, пациента може да умре още на операционната маса или след операцията да не се събуди.
Тъй като това е иновативен метод, ще трябва да се направят много опити от пчеларите и да се натрупат много знания, докато се стигне до добра практика.

Пламен Керчев
15.07.2016, 09:07
От посочената от мен таблица се виждам че един милилитра от етъра би трябвало да е равен на 65 капки. Ако вие ми предоставите информация за времето за което се изпръсква целия флакон от 100 милилитра аз ще си пресметна примерно 10 капки за за колко време ще се изпръскат.

tsc1
15.07.2016, 10:34
От посочената от мен таблица се виждам че един милилитра от етъра би трябвало да е равен на 65 капки. Ако вие ми предоставите информация за времето за което се изпръсква целия флакон от 100 милилитра аз ще си пресметна примерно 10 капки за за колко време ще се изпръскат.
Времето за изпръскване зависи от околната температура и остатъчното налягане във флакона. В различни моменти за 1 сек ще излиза различно количество. Такъв тест не сме правили с оглед на неговата безполезност. Не очаквайте от инженера, конструирал обема, в който стои анестетика да инструктира анестезиолога как да го ползва.

solaris60
15.07.2016, 12:16
Не очаквайте от инженера, конструирал обема, в който стои анестетика да инструктира анестезиолога как да го ползва.

Много интересна сентенция.;):crazy:

kuline
15.07.2016, 12:41
Ми то какви инструктажи при това гаражно производство. Инжинера се подготвя за производство на взривни устройства с локално поразяване. Защо ли не се учудваме? В България всеки си произвежда каквото, когато и където си иска, пък било то и с висока степен на опасност за живота на човек.

tsc1
15.07.2016, 13:23
Разфасованото количество свърши. Поръчки за следващата партида продължават да се приемат.

Дамян Дамянов
15.07.2016, 13:55
Ми то какви инструктажи при това гаражно производство. Инжинера се подготвя за производство на взривни устройства с локално поразяване. Защо ли не се учудваме? В България всеки си произвежда каквото, когато и където си иска, пък било то и с висока степен на опасност за живота на човек.

Не е задължително да знаеш всичко и да разбираш от всичко, но е препоръчително да се обърнеш към подходящите хора.
За питките прекарах няколко часа в разговори с химици, а след това говорих и с медицинско лице. Скоро се срещнах и с професионален готвач.
Целта беше да намеря вещества, които да използвам в захарните питки.
- Трябва да се поддържа консистенцията дълго време и при големите разлики в темп
- Требва да се задържа водата в питката
- Трябва да НЕ се позволява питката да "глътне" повече от нужното влага от въздуха
- Трябва да има дълъг живот и да не се развиват бактерии и гъби(доколкото това е възможно, защото във всеки един продукт на масата ги има)
- Трябва да бъде безопасно за пчелите
- Трябва да бъде напълно безопасно за хората, дори ако директно консумират 1кг
- Трябва да не образува опасни съединения, дори след много време и при неподходяща температура

Виж само колко труд за една захарна питка!!!
Ако видиш цените на най-обикновени инструменти, които се използват в химията, ще ти стане лошо. http://www.valerus-bg.com/pdf/lab_glassware.pdf
Изобщо не искам и да смятам колко пари съм хвърлил, че ме заболява главата. А ако ти трябва нещо работещо с електричество - 500-1000-2000 лева. :tres:

delta.e
15.07.2016, 14:10
И аз знам , че водата е мокра , а тревата зелена .

Mateev
15.07.2016, 15:15
Трябва да се цени труда на специалистите и да не се забравя, че те знаят и могат много повече от нас в дадената облат. За съжаление обаче само в България всеки се мисли за СПЕЦИАЛИСТ ПО ВСИЧКО - по футбол, по електроника, по механика, и дори по секс. Истината обаче е на друго място, но да не я казавам, че пак ще събера отрицателни ръчички.

За сравнение в Германия всеки един човек точно и ясно си знае в какво е специалист, и дори и не си помисля да направи нещо друго - например да отвори капака на леката кола - това е кощунство, има си други специалисти за тази работа. :)

Та в тази тема нещо се навъдиха прекалено много "специалисти" по химия, физика, бойни отровни вещества, взривоопасни материали, пожарна безопасност и какво ли не още. Аз обаче предлагам да укротим малко топката и всеки да се концентрира в това, което го знае и може, и да остави на другите това, което не го знае и не го може.

Дамян Дамянов
15.07.2016, 15:28
Трябва да се цени труда на специалистите и да не се забравя, че те знаят и могат много повече от нас в дадената облат. За съжаление обаче само в България всеки се мисли за СПЕЦИАЛИСТ ПО ВСИЧКО - по футбол, по електроника, по механика, и дори по секс. Истината обаче е на друго място, но да не я казавам, че пак ще събера отрицателни ръчички.

За сравнение в Германия всеки един човек точно и ясно си знае в какво е специалист, и дори и не си помисля да направи нещо друго - например да отвори капака на леката кола - това е кощунство, има си други специалисти за тази работа. :)

Та в тази тема нещо се навъдиха прекалено много "специалисти" по химия, физика, бойни отровни вещества, взривоопасни материали, пожарна безопасност и какво ли не още. Аз обаче предлагам да укротим малко топката и всеки да се концентрира в това, което го знае и може, и да остави на другите това, което не го знае и не го може.

Ама ние точно за това говорим!!!
В този форум има максимум 2-3-ма специалисти по взривоопасни вещества, а само един от тях пише.
Вместо някои хора да чуят какво има да им каже, те се правят на глухи и продължават. :tres:
Те не рискуват в опитите собственото си здраве и пчелни семейства, а чуждите.
Мисля, че реда е този:
1. Да си купят 100 семейства и да си направят опитите
2. След това да раздадат безплатни флакони на желаещите, но като ясно и точно им се обясни, че веществото е опасно и има рискове както за пчеларя, така и за пчелите
3. Чак след изчистване на всички възникнали проблеми да се премине към производство и продажба

Аз ли съм повреден или цари тотална безотговорност?!?!

Mateev
15.07.2016, 15:48
Аз не мисля, че етера е чак толкова опасен. Масово го ползват дори и деца. Става въпрос за моделизма - моделистите в България сигурно са повече от пчеларите, и всеки един от тях, който има модели с ДВГ (двигатели с вътрешно горене) живее с този етер години наред. Има го в големи количества, смесва го с други алхимии, гори го, мирише го, и дори спи с него (в къщи или по поляните, където ходят да хвърчат).

Етера е част от ежедневието на много хора, просто сега предстои и на пчеларите да се приобщят към него. Не трябва обаче предварително да издаваме присъда над нещо, което все още не го познаваме.

Ако трябва въобще да говорим за опасности, ами вижте леките коли. За последните 50 години по света от автомобилни катастрофи за измрели повече хора, отколкото през Втората световна война. Е опасни ли са колите, или не? Опасни ли са ножовете? Опасни ли са киселините? Опасен ли е електрическия ток? Да продължавам ли? Опасен ли е секса (виж измрелите от спин)? Опасно ли е пиенето? Ами пушенето?

Дамян Дамянов
15.07.2016, 17:18
Той и бензина не е опасен, стига да не го пиеш, да не го вдишваш, да не го запалваш, да не го оставяш на слънце и т.н...
Елементарно, ако спазваш правилата, няма да имаш проблеми. Проблемът с етера е точно такъв, не само, че гори, а и образува пероксид. Остави действието му върху човека. Само като се замисля, че това нещо ще седи в съд под налягане, на пчелина под слънцето, близо до пушалката и ще се изполва чрез въздушна дисперсия...е това вече е рецепта за катастрофа.
Има вещества, които решават почти изцяло проблемите на етера и струват "стотинки", но на производителя му се свидят 2 каси бира за ноу-хау drinks;
А има и други начини да се използва веществото, но едно такова ми е жадно...drinks;

freelancer_bg
15.07.2016, 18:38
На етерът, който аз купих си пише , че е стабилизиран с бутил хидрокси тоулен (Е321) (http://hranene.framar.bg/%D0%B5-%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0/e321) за да не образува взривоопасни пероксиди.

Валентин.
15.07.2016, 19:43
По спомен от училище, в етер оставяха умрели животни в буркани, и ни ги показваха по биология. По-миналата година хванах едно смоче, и търсих етер да го препарирам в буркан, ама не намерих. Препарирах го със спирт.

solaris60
15.07.2016, 19:53
По спомен от училище, в етер оставяха умрели животни в буркани, и ни ги показваха по биология. По-миналата година хванах едно смоче, и търсих етер да го препарирам в буркан, ама не намерих. Препарирах го със спирт.

Да не би да го бъркаш с формалин?

vasilevsa
15.07.2016, 20:03
Като казахте училище си спомних двама пишман биолози, моя съквартирант и още един правеха опити с етер с цел размножаване на дрозофили ,те двамата така ги размножиха ,та хората имаха по 120, а те двамата 4. С етера човек трябва да е доста прецизен в дозирането, за да няма гафове според мен е опасно може да има странични въздействия върху пчелите и аз лично не бих го приложил тоя метод за придаване на майка.

Дамян Дамянов
15.07.2016, 20:47
ТОВА Е ОБЩЕСТВЕНА ТЕМА И В НЕЯ СЕ ОБСЪЖДА ДИЕТИЛОВИЯ ЕТЕР, ТОВА НЕ Е ТЕМАТА НА НЯКЪВ ПРОИЗВОДИТЕЛ
К'ЪВ Е ТОЯ БИТАК?!?!

Ivan Mankov
15.07.2016, 21:22
ТОВА Е ОБЩЕСТВЕНА ТЕМА И В НЕЯ СЕ ОБСЪЖДА ДИЕТИЛОВИЯ ЕТЕР, ТОВА НЕ Е ТЕМАТА НА НЯКЪВ ПРОИЗВОДИТЕЛ
К'ЪВ Е ТОЯ БИТАК?!?!

И аз това се питам !!!!???? То беше на флакони на бомбони, айде, че последния остана и може да ми гръмне в ръцете ! Представям си вече и първия опърлен колега забравил безобидното флаконче под жарещото слънце ! ПАЗЕТЕ СИ ОЧИТЕ !!!!

zapstojan
17.07.2016, 00:37
Аз се възхищавам на tsc1 - докато ние си чешем клавиатурите, той запретна ръкави и свърши една камара полезна работа, от която дори може да се получи и печеливш бизнес. Евала .......

Г-н Матеев, Бихте ли споделили, първите си опити с етер, с какви флакони ги правихте?

Питам, понеже имам напълно безплатен вариант, без флакон, без налягане, без пет лева. А 9,60лв....... това си е бизнес мечта.
Например най-ефтиния лосион спомпичка. Изпразвам съдържанието, зареждам етер и готово.

solaris60
17.07.2016, 07:08
Г-н Матеев, Бихте ли споделили, първите си опити с етер, с какви флакони ги правихте?

Питам, понеже имам напълно безплатен вариант, без флакон, без налягане, без пет лева. А 9,60лв....... това си е бизнес мечта.
Например най-ефтиния лосион спомпичка. Изпразвам съдържанието, зареждам етер и готово.

Не се опитвай да убиеш току що започващ бизнес.:bigsmile:

tsc1
17.07.2016, 09:12
.............
Питам, понеже имам напълно безплатен вариант, без флакон, без налягане, без пет лева. А 9,60лв....... това си е бизнес мечта.
Например най-ефтиния лосион спомпичка. Изпразвам съдържанието, зареждам етер и готово.
Пробвай и пиши колко дни етера остава в тях. Може и това да се окаже добро решение.

zapstojan
17.07.2016, 12:02
На тези лосиони, за да им усетя миризмата, трябва да пръсна в капачката. Предполагам, че и етера няма да бърза да ги напуска, особено при липса на налягане.
Който иска може да пробва. Пробата не струва много.

zapstojan
17.07.2016, 12:18
Шишето от лосиона ще служи за ползване на етера, а не за неговото съхраняване.

delta.e
17.07.2016, 12:59
На тези лосиони, за да им усетя миризмата, трябва да пръсна в капачката. Предполагам, че и етера няма да бърза да ги напуска, особено при липса на налягане.
Който иска може да пробва. Пробата не струва много.

При летливоста на етера - едва ли ?
При лосиони и подобни има растителни масла , които не бързат да напуснат капачката.

tsc1
17.07.2016, 13:45
На тези лосиони, за да им усетя миризмата, трябва да пръсна в капачката. Предполагам, че и етера няма да бърза да ги напуска, особено при липса на налягане.
Който иска може да пробва. Пробата не струва много.
Това ли имаш в предвид: http://aspenbg.com/----p-151.html
Ако е това, не бих заложил на неговия клапан за етер.

Mateev
17.07.2016, 15:20
Моя личен опит с етера говори, че той много бързо изветрява, когато е в неподходяща опаковка. Пластмасовите шишета например не стават - етера изфирясва през капачката или дори през стените. Подходящи са само съклени или метални шишенца, със специална капачка с гумичка по ръба.

Пластмасово шишенце с помпичка е подходящо само ако сутринта го заредите с етер и до вечерта го използвате. За дългосрочно съхранение обаче не става. Та във връзка с това искам да попитам tsc1 - на какъв принцип е неговата помпичка на флакона? Дали наистина ще затваря много плътно?

Не знам дали знаете, но преди време ние пробвахме един бизнес, в който се провалихме (СТС Дринкс). Произвеждахме вода, обогатена (наситена) с кислород (озон). Купуваха я спортистите. Вложихме огромни суми за инвестиция и произведохме милиони бутилки, които после започнаха да се развалят (вмирисват) по магазините. Тотална катастрофа + фалит на този бизнес със загуба за над милион лева. Причината - ами оказа се, че пластмасовите бутилки имат микрошупли, през които молекулата на водата не може да мине, но озона спокойно преминава. Това го разбрахме чак след фалита, и чак тогава осъзнахме защо западните производители на озонирана вода използват стъклени бутилки.

Та и сега - фабричната опаковка на етера е в стъклена бутилка, и това според мене не е случайно.

tsc1
17.07.2016, 16:13
Моя личен опит с етера говори, че той много бързо изветрява, когато е в неподходяща опаковка. Пластмасовите шишета например не стават - етера изфирясва през капачката или дори през стените. Подходящи са само съклени или метални шишенца, със специална капачка с гумичка по ръба.

Пластмасово шишенце с помпичка е подходящо само ако сутринта го заредите с етер и до вечерта го използвате. За дългосрочно съхранение обаче не става. Та във връзка с това искам да попитам tsc1 - на какъв принцип е неговата помпичка на флакона? Дали наистина ще затваря много плътно?
............

Няма помпичка. Има стоманена бутилка под налягане с клапан.
Нека внесем малко яснота от гледна точка на физиката, че тук се изписаха някакви апокалиптични картини.
1. Да, етера е силно летлив! Но когато е открит към атмосферата. Поставен в затворен съд, той образува пари и налягането се повишава. Колкото повече се изпарява, толкова налягането се вдига, а изпарението намалява. В един момент имаме равновесие на двата процеса и те спират.
2. Да, етера образува пероксиди! Но когато е открит към атмосферата и има досег с кислород. Когато е в затворен съд при липса на кислород, пероксиди не се образуват. Те не се образуват и ако в него се постави желязо. А тук тубата е желязна и допълнена с въглероден диоксид под налягане.
3. Да, етера е лесно запалим! Но за да има горене или взрив трябва окислител. А такъв във флакона няма. няма го и при пръскане в близост до струята, тъй като тя излиза под налягане в среда на въглероден диоксид.
Колкото до клапата и механизма за пръскане - те са от пластмаса, която не се разтваря в етер. Това е проверено. Ако някой реши да тества - флакона в кофата с вода и да наблюдава за мехурчета.
Останалото е въпрос на спазване на мерките за безопасност и правилна употреба.
Нашата работа и респективно отговорност свършват до разфасоването в правилната опаковка и осигуряване на безопасното и ползване при спазване на тези мерки.
Не е наша работа да правим тестове с пчели, да определяме дозировки или да създаваме методики за ползването на етера в пчеларството. Всеки има правото да го употребява така, както той реши, на своя отговорност и знания.

zapstojan
17.07.2016, 16:55
Моя личен опит с етера говори, че той много бързо изветрява, когато е в неподходяща опаковка. Пластмасовите шишета например не стават - етера изфирясва през капачката или дори през стените. Подходящи са само съклени или метални шишенца, със специална капачка с гумичка по ръба.

Пластмасово шишенце с помпичка е подходящо само ако сутринта го заредите с етер и до вечерта го използвате. За дългосрочно съхранение обаче не става. Та във връзка с това искам да попитам tsc1 - на какъв принцип е неговата помпичка на флакона? Дали наистина ще затваря много плътно?

Та и сега - фабричната опаковка на етера е в стъклена бутилка, и това според мене не е случайно.

Припомних си доброто старо време, когато се занимавах с авиомоделизъм. Етера го купувахме от аптеките. Шишетата наистина бяха стъклени, но капачката беше пластмасова и без допълнително уплътнение. Колко време е съхраняван в аптеката, в тази опаковка не знам. Иначе ние веднага го смесвахме с газ и рициново масло, и в резервоара на модела.

zapstojan
17.07.2016, 17:30
.....
1. Да, етера е силно летлив! Но когато е открит към атмосферата. Поставен в затворен съд, той образува пари и налягането се повишава. Колкото повече се изпарява, толкова налягането се вдига, а изпарението намалява. В един момент имаме равновесие на двата процеса и те спират.
[/B]

Точно това налягане ще затвори клапана на помпичката от лосиона и загуби няма да има.
Ако шишето от лосион е пластмасово, то при висока температура пластмасата омеква и се раздува от налягането, и налягането няма да се повиши прекомерно, до степен да се разкъса опаковката.


Пластмасово шишенце с помпичка е подходящо само ако сутринта го заредите с етер и до вечерта го използвате.

Точно това имах предвид.
Нали форума е да си помагаме?

tsc1
17.07.2016, 18:09
Точно това налягане ще затвори клапана на помпичката от лосиона и загуби няма да има.
Ако шишето от лосион е пластмасово, то при висока температура пластмасата омеква и се раздува от налягането, и налягането няма да се повиши прекомерно, до степен да се разкъса опаковката.

Точно това имах предвид.
Нали форума е да си помагаме?
Да, по принцип си прав и аз не отричам идеята ти. А дали и как ще стане опита ще покаже.

Mateev
17.07.2016, 20:42
Трябва да има подробна инструкция за потребителя от типа "не пикай в контакта". Американските производители така правят, и по този начин смъкват отговорноста от себе си. Все пак пчеларите не са олигофрени, и ако в инструкцията пише най-важните неща, то те ще се научат да ги спазват.

Иначе ако някой пчелар наистина е решил да се самоубива, то той може да го направи това по 1000 различни начина дори и без етер.

Според мене прекаляваш с нападките. Ами че тогава дай да атакуваме и solaris60, че продава остри, добре наточени ножове. И ако някой пчелар-олигофрен по невнимание си пререже вените, Solaris60 ли ще е виновен?

Според мене нещата ще се разрешат с няколко предупреждения на етикета или на инструкция към флагона и това е всичко.

kapanec
18.07.2016, 20:16
Очаквам някой да сподели правилната дозировка при използването на флакона с Етер. drinks;

solaris60
18.07.2016, 20:27
Очаквам някой да сподели правилната дозировка при използването на флакона с Етер. drinks;

Дозировката е колкото напоено тампонче.;) Май няма да има точна дозировка.

Mateev
19.07.2016, 12:59
Производителя не знае каква е дозировката.От това по персонално няма на къде.

То и производителя на разпечатващи машини Lyson не знае, че ножовете им са калпави и машините късат питите. Въпреки това досега е продал поне 50 машини в България и може би 1000 в цяла Европа. Та какво значение има, че машините не работят, след като има предостатъчно глупаци, за да ги купуват - и аз в това число, при това 2 бройки разпечатващи машини + една поточна линия.

Да кажа и за Китайските стоки - цял свят знае, че те са пълен боклук, но продължават да ги купуват, при това ги купуват толкова масово, щото китайската икономика стана номер 1 в целия свят.

Изводи - ако искаш да забогатееш, продавай евтини боклуци. Постинга не е насочен към tsc1 - той е коректен и полага максимум усилия. Просто такива мисли ми минаха из главата, когато видях за какви глупости спорите. Искате от пръдня боб, но боба струва много повече от пръднята, а вие не сте готови да заплатите цената. Не забравяйте Китай и вашите решения да купувате китайски боклуци ..... и това, че когато има голямо търсене на боклуци, производителите се преориентират да произвеждат именно боклуци и нищо друго.

Ако този спрей беше американски, към него щеше да има книжка със 100 листа инструкции за употреба и безопасност. Щеше да има и лъскава опаковка и цената му щеше да е 50 долара. Ако беше китайски, щеше да струва 2 лева, без инструкция, и всяка втора опаковка щеше да пристига вече изфирясала и с неработеща помпичка. Вие кое от двете бихте купили? Ама си признайте честно - с ръка на сърцето?

Аз мисля, че tsc1 прави един много добър компромис между цена и качество - все пак ще получите работещи опаковки, а за останалото четете интернет ..... и форума рабира се ..... :)

Максим Тодоров
19.07.2016, 18:10
Днес се пробах да приспя един слабичък кошер с флакона но нещо не оспяха да заспят а само забавиха рефлексите.Първо пръснах пот таблата после през прелката и накрая в междурамията директно върху пчелите.Накрая приспах една майка и подрязах крилцето с лекота.
Другия път ще опитам с повече спрей.

tsc1
19.07.2016, 18:22
Днес се пробах да приспя един слабичък кошер с флакона но нещо не оспяха да заспят а само забавиха рефлексите.Първо пръснах пот таблата после през прелката и накрая в междурамията директно върху пчелите.Накрая приспах една майка и подрязах крилцето с лекота.
Другия път ще опитам с повече спрей.
Писали сме по едно и също време. Опитай с парцал, постлан върху рамките, върху който да напръскаш етера. Преди това запуши прелката и всички отвори, за да се получи насищане с пари в кошера. Имайте в предвид и как се движи въздуха в кошера - през средата на кошера имаме възходящ поток, а покрай стените - низходящ. Възможно е този поток през средата да увлича парите нагоре и те да не достигат до пчелите.

kapanec
19.07.2016, 21:29
Благодаря на tsc1 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2497) за флакона.Колеги спрете да се дракате с човека,на никой нищо лошо не направил и на никой в канчето не е бръкнал. Може и да не е пчелар но на теория е подготвен доста повече от някой пчелари освен това има и нюх за бизнес.Нашата работа стана като в поговорката"Направи добро изяж ЛайНО"

zapstojan
19.07.2016, 21:35
Очаквам някой да сподели правилната дозировка при използването на флакона с Етер. drinks;



Благодаря на tsc1 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2497) за флакона.Колеги спрете да се дракате с човека,на никой нищо лошо не направил и на никой в канчето не е бръкнал. Може и да не е пчелар но на теория е подготвен доста повече от някой пчелари освен това има и нюх за бизнес.Нашата работа стана като в поговорката"Направи добро изяж ЛайНО"

Явно си получил отговор на въпроса си.:laughing:
Интересно от кого:От Матеев, който е правил експерименти с етер или от "производитела" на флакони?;)

delta.e
19.07.2016, 22:42
TSC1 , ти сам си го написал в точка 3 , това за което каза Дамянов .

tsc1
20.07.2016, 07:44
TSC1 , ти сам си го написал в точка 3 , това за което каза Дамянов .
Да, така е. Това е една от възможностите. Ние увлечени от емоции смесихме нещата - въпроса дали и какви упойки трябва да се ползват от пчеларите и дали въобще трябва да се ползват и въпроса ако се ползват, как да са максимално обезопасени, описани и етикирани.
Първия въпрос е въпрос пчеларски. Пчеларите трябва да решат какво, по какъв начин и в какви дозировки ще ползват. Това е въпрос на търсене на информация, на експерименти и трупане на опит, на намиране на най-правилните методи.
Втория въпрос е въпрос на инженерите, конструкторите и производителите. Тяхна работа е да дадат това, което клиента иска в максимално удобен и безопасен за ползване вид.
Личното ми мнение по въпроса за опаковките вече го казвам в няколко поста. Безопасните за работа от пчеларите с този клас течности за два вида опаковки - метални аерозолни или стъклени с гутатор.
И едните и другите си имат предимства и недостатъци. За нас не е проблем да пуснем и малка серия в стъклени опаковки с гутатор за многократна употреба и всеки да избира тази, която счита за по-удобна за работа.

n.kostadinov
20.07.2016, 21:52
Днес пробвах спрея на една отводка покриваща 5 рамки.За всеки случай извадих майката преди това.Взех едно парцалче и пръснах два пъти върху него, но нищо не се получи.Повторих само че този път задържах може би почти две секунди спрея върху парцалчето.Пчелите видимо станаха по мудни, но нито една не "заспа".Може би трябва да се увеличи времето за напръскване върху парцалчето.Някой колега вече да има отзиви?

panoneca
20.07.2016, 22:00
Аз пробвах върху памук, обаче не подейства на пчелите. Плъзнах леко капака на преносното съндъче и пръснах директно вътре за около секунда-две. Преди това залепих с тиксо вентилационните отвори. За няколко минути изпопадаха на дъното. Поставих ги в кошера, който си бях избрал, а като ги проверих след 30-40 минути, нямаше проблем.

grand_pn
21.07.2016, 07:45
Още в началото на темата г-н Матеев написа,че всичко това са само експерименти и всеки поема сам последствията от своите опити.Веществото не се разпространява масово и tsc1 просто го разпространи за да могат да се направят повече опити от различни хора.Нека всеки напише кой с каква цел го ползва и какъв е резултата.
Така в крайна сметка ще се разбере вредно ли е или не,може ли да се използва и за какво в пчеларството.
Колкото до дезодорантите с етер, мисля че е по безопасно да се разхождаш в пчелина с него отколкото със стъклена бутилка която ако се счупи ще преспи и комшиите ви!

Mateev
21.07.2016, 14:25
Очаквам някой да сподели правилната дозировка при използването на флакона с Етер. drinks;

Дозировката е точно такава, каквато е и на шампоаните, пастите за зъби, дезодорантите, парфюмите, и още 1 милион продукта - а именно ПРОБВАЙ И ЩЕ РАЗБЕРЕШ.

Каква дозировка имат доматите, краставиците, киселото мляко или ракията например? Ами никаква. Производителя им не е длъжен да мисли за дозировката. За нея си има изписани хиляди готварски книги по целия свят. Същото е и при нас - рецептите (дозировките) ще ги открием ние тука във форума, след като направим достатъчно експерименти. Тези първи флакони-спрейове са именно за тази цел - за експерименти. Който смята да експериментира, нека да го направи, и да сподели наученото. А който мисли да продължава да се заяжда хей-така заради спортната злоба - ами първо да си припомни, че този форум си има правила.

valaz
21.07.2016, 17:45
В тази статия е описан начин за придаване на майка без клетка с помощта на етилов етер. Не съм го пробвал.
http://www.savetivzemedelieto.bg/topic/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D 0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D 1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B0/

rosty_sz
04.08.2016, 21:39
Днес си закупих етер. Едно семейство упорито отказва да приеме нова майка и реших да пробвам с етер. Семейството си беше загубило майката по някаква причина, предполагам провалила се самосмяна. Няма никакво пило, не освобождават място по питите за пило, но и не махат с крила. Прегледах го супер подробно за наличие на някаква майка (прекъснала да снася или неоплодена) и не открих такава. Подадох му оплодена майка в клетка и след 30-тина часа установих че са я освободили и са я натиснали та я ликвидират. Прибрах я в една цилиндрична клетка и я оставих още 30-тина часа затворена. Като отворих днес да я пускам видях, че пчелите пак са настроени да я убиват. Реших че това е момента за етер. Взех тампон за изтриване на грим и сложих десетина капки етер. Кошера е на два корпуса, затворих дъното и всички прелки. Сложих тампона веднага и затворих с парче найлон за да мога да наблюдавам. Нищо не се случи. След две три минути чакане сложих още толкова етер на тампона и веднага на рамките под найлона. Сякаш се позабавиха движенията на пчелите но си ходиха насам на там и никакво заспиване. Писна ми!!!! взех тампона и яко етер. Сложих го и след десетина секунди пчелите застинаха по питите. Изчаках минутка и нито падат, нито мърдат. Омазах майката с мед и я пуснах. Към понеделник ще видя какво е станало и ще пиша. Паднали пчели по дъното нямаше. Като отворих дъното се разнесе страшна смрад. Парите падат на долу, якоооо. За да се изпълнят два корпуса с пари ми се струва трудничко. Долния се препълва, а в горния няма никакво действие. Трябва да се помисли за разнасяна на парите когато обема е с по-голяма височина.

rosty_sz
04.08.2016, 21:40
Матеев, какво стана със семейството с трите майки?

tsc1
04.08.2016, 21:56
.....Реших че това е момента за етер. Взех тампон за изтриване на грим и сложих десетина капки етер. Кошера е на два корпуса, затворих дъното и всички прелки. Сложих тампона веднага и затворих с парче найлон за да мога да наблюдавам. Нищо не се случи. След две три минути чакане сложих още толкова етер на тампона и веднага на рамките под найлона. Сякаш се позабавиха движенията на пчелите но си ходиха насам на там и никакво заспиване. Писна ми!!!! взех тампона и яко етер. Сложих го и след десетина секунди пчелите застинаха по питите. Изчаках минутка и нито падат, нито мърдат. Омазах майката с мед и я пуснах. Към понеделник ще видя какво е станало и ще пиша. Паднали пчели по дъното нямаше. Като отворих дъното се разнесе страшна смрад. Парите падат на долу, якоооо. За да се изпълнят два корпуса с пари ми се струва трудничко. Долния се препълва, а в горния няма никакво действие. Трябва да се помисли за разнасяна на парите когато обема е с по-голяма височина.
Подобно развитие ми описа и един колега на ЛС, от закупилите флакони. Предложих му следната идея: затварят се прелките, маха се таванката и на нейно място се разстила хавлиена кърпа. Пръска се върху кърпата и веднага се затваря капака на кошера, така че да имаме постепенно стичане на пари надолу. Да не те притеснява силната миризма - даже и малка концентрация на парите е достъчна да се размирише яко.

rosty_sz
04.08.2016, 22:07
Това не е лоша идея защото така падайки парите ще обливат целия горен корпус, а с тампон парите слизат като стълб на долу и насищат долния корпус,а горе нищо не се случва.
Забравих да споделя, че в крайна сметка на тампона излях около 1 мл. което е мнооого повече от препоръчаните 6-8 капки.

miroslav70
05.08.2016, 06:11
Аз пробва на една отписана търтовка рецидивист.Отначало с тампон,после с пулвенизатор,накрая я полях с етер-упои ги на една трета за около минута,няколко мъртви пчели и това е.На другия ден я опуших с амониева селитра и по имаше ефект.

kapanec
05.08.2016, 06:34
Това не е лоша идея защото така падайки парите ще обливат целия горен корпус, а с тампон парите слизат като стълб на долу и насищат долния корпус,а горе нищо не се случва.
Забравих да споделя, че в крайна сметка на тампона излях около 1 мл. което е мнооого повече от препоръчаните 6-8 капки.
! 1мл на колко капки се равнява ? 1мл=10капки

Юрий Цветков
05.08.2016, 06:41
! 1мл на колко капки се равнява ? 1мл=10капки
22 капки са 1 мл.

tsc1
05.08.2016, 07:26
Нека да се има в предвид и следния факт - температурата на кипене на етера е 34-35 гр. Толкова и по високи са в момента и околните температури по пчелините. Оставен на открито, етера при тези температури се изпарява почти мигновено!

Ristis
05.08.2016, 08:11
Аз пробва на една отписана търтовка рецидивист.Отначало с тампон,после с пулвенизатор,накрая я полях с етер-упои ги на една трета за около минута,няколко мъртви пчели и това е.На другия ден я опуших с амониева селитра и по имаше ефект.

Аз изпръсках 90% от съдържанието на един флакон с етър върху една търтовка и успях леко да замая пчелите. Първоначално започнах през отвора на милеровата хранилка, после я надигнах и директно... Пръсках в горещо време, кошерите са ми с изцяло мрежесто дъно и пчелите се възстановиха в рамките на броени минути. През цялото време имаше и такива, които спокойно си щъкаха или летяха. Вероятно трябва да се затворят всички отвори на кошера плътно и да се работи с етер при по-студено време, за да има осезаем ефект.

Mateev
05.08.2016, 08:53
Етера е по-тежък от въздуха, така че трябва да се затвори прелката и мрежестото дъно.

Колкото до дозите - това което лично съм наблюдавал много пъти е упояване на пчели в найлонова кесийка с приблизителен обем 0.5L въздух. Когато вътре се пусне напоено с етер памуче от клечка за уши, пчелите не реагират или леко се замайват. Когато обаче се пусне памуче от бебешка клечка за уши (памучето е много по-голямо), пчелите падат веднага на дъното на кесийката, и само някои от тях продължават да мърдат или да се влачат.

Съдейки по размера на памучето, явно вкарвам доза от 0.2-0.3 куб.см. етер в 500 куб.см. въздух или това прави 1:2000 (около 0.05% в обемни части). Според мене обаче това е много голяма доза, защото като се изсипят пчелите на листа с хартия, те са буквално като окъпани (все едно съм ги заливал с вода). Явно изпарения от памучето етер после кондензира по телата на пчелите (или поне така изглежда).

Колкото до спрея на Tsc1 - едно пръскане от него в кесийката е предостатъчно. Действа дори и без памуче, но не знам колко точно етер излиза с това 1 пръскане (около 0.5 секунди натискане на бутона).

Преди няколко дена дадох на пчеларите 1 флакон и ги накарах да упоят пчелите в 50 оплодни сандъчета. Това беше с цел експеримент. Едно сандъче има около 3 литра вътрешен обем, в който насипвам около 100g пчели (1000 бр.). Не съм присъствал и не знам колко пъти са пръскали вътре, но вечерта флакона ми го върнаха и той още пръскаше. Грубо с разклащане преценявам, че може би в него все още има около 20-30% течност.

Mateev
05.08.2016, 09:20
За определяне на дозата аз предлагам следния експеримент:

1. Взема се едно прозрачно шише и в него се вкарват 10-20 пчели (бройката няма значение)
2. Запушва се с коркова тапа
3. През тапата се вкарва иглата на медицинска спринцовка с разграфявания в милилитри
4. Пуска се определено количество етер (може и капка по капка), и се изчаква 1 минута да се види резултата.
5. Ако няма ефект, добавя се още етер и така докато пчелите паднат да дъното
6. На един лист хартия се прави таблица със следните колонки: доза, изчакано време, ефект
7. Първо се слага една доза и след това се пише какъв е ефекта на 5-тата, 10-тата, 15-тата, 20-тата секунда и т.н.
8. След това се увеличава дозата и отново се пише какъв е ефекта на всеки 5 секунди.
9. Повтаря се увеличението на дозата пак, и пак и пак, докато се постигне пълно упояване.

Ако някой от вас го направи този експеримент, нека да публикува резултатите. Самият аз съм склонен да го направя, но трябва да си купя спринцовка, и да намеря малко свободно време.

Ristis
05.08.2016, 09:38
Преди няколко дена дадох на пчеларите 1 флакон и ги накарах да упоят пчелите в 50 оплодни сандъчета. Това беше с цел експеримент. Едно сандъче има около 3 литра вътрешен обем, в който насипвам около 100g пчели (1000 бр.). Не съм присъствал и не знам колко пъти са пръскали вътре, но вечерта флакона ми го върнаха и той още пръскаше. Грубо с разклащане преценявам, че може би в него все още има около 20-30% течност.
А казаха ли ти какъв е резултата и по-точно в каква степен са упоени и за колко време? Защото и аз употребих останалото количество от флакона за едно оплодно съндъче (от онези турските пластмасови с три рамки и хранилка) и ефектът бе по-значителен - голяма част от пчелите се упоиха и паднаха на дъното, но отново се възстановиха много бързо - две, три минути...

tsc1
05.08.2016, 12:22
Ако има интерес, мога да пусна още една серия от 20 флакона. Нека който иска да ми пише на ЛС колко флакона са му необходими. Срок за поръчки - 10 дни.

rosty_sz
06.08.2016, 16:19
Днес си закупих етер. Едно семейство упорито отказва да приеме нова майка и реших да пробвам с етер. Семейството си беше загубило майката по някаква причина, предполагам провалила се самосмяна. Няма никакво пило, не освобождават място по питите за пило, но и не махат с крила. Прегледах го супер подробно за наличие на някаква майка (прекъснала да снася или неоплодена) и не открих такава. Подадох му оплодена майка в клетка и след 30-тина часа установих че са я освободили и са я натиснали та я ликвидират. Прибрах я в една цилиндрична клетка и я оставих още 30-тина часа затворена. Като отворих днес да я пускам видях, че пчелите пак са настроени да я убиват. Реших че това е момента за етер. Взех тампон за изтриване на грим и сложих десетина капки етер. Кошера е на два корпуса, затворих дъното и всички прелки. Сложих тампона веднага и затворих с парче найлон за да мога да наблюдавам. Нищо не се случи. След две три минути чакане сложих още толкова етер на тампона и веднага на рамките под найлона. Сякаш се позабавиха движенията на пчелите но си ходиха насам на там и никакво заспиване. Писна ми!!!! взех тампона и яко етер. Сложих го и след десетина секунди пчелите застинаха по питите. Изчаках минутка и нито падат, нито мърдат. Омазах майката с мед и я пуснах. Към понеделник ще видя какво е станало и ще пиша. Паднали пчели по дъното нямаше. Като отворих дъното се разнесе страшна смрад. Парите падат на долу, якоооо. За да се изпълнят два корпуса с пари ми се струва трудничко. Долния се препълва, а в горния няма никакво действие. Трябва да се помисли за разнасяна на парите когато обема е с по-голяма височина.

Майката е приета и вече работи. Случая изглеждаше безнадежден, но с помощта на етера нещата се получиха.

Имам излишен етер тъй като се продава в литрови разфасовки, ако някой има проблем с доставката или просто иска по малко да пише.

rosimir83
02.10.2016, 22:50
Надявам се да не ме анатемосат колегите, че го публикувам(вече доста го обсъждахме въпросния на друго място), но тук на клипа ясно се вижда действието на амониевата селитра :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZjmgNpSKO_0

Това не е амониева силитра. Закупих от този самозванец 300грама от този прах.Наистина е бял прах с сив отенък,но не е силитра.Сложих на 7 кошера с цел обединение,но 4 не се съвзеха.Меко казано съм бесен. Опъна ми 100лв с доставката за 600гр.Добре,че живее на далеч.Инак лично бих му опушил 10 кошера с сяра за назидание. Дадох проба в за изследване в Пловдив. Оказва се ,че е натъпкал поне 4 компонента в този прах.Само мошеници.

rosty_sz
03.10.2016, 06:19
Това не е амониева силитра. Закупих от този самозванец 300грама от този прах.Наистина е бял прах с сив отенък,но не е силитра.Сложих на 7 кошера с цел обединение,но 4 не се съвзеха.Меко казано съм бесен. Опъна ми 100лв с доставката за 600гр.Добре,че живее на далеч.Инак лично бих му опушил 10 кошера с сяра за назидание. Дадох проба в за изследване в Пловдив. Оказва се ,че е натъпкал поне 4 компонента в този прах.Само мошеници.
Спазва ли някакви указания за дозировка и бяха ли ти дадени такива?

valaz
03.10.2016, 06:52
През месец юли тази година правих отводки по метода на налитане на стари летящи пчели при майка в клетка. През юли и август, пчелите най-трудно приемат нова майка. Аз се убедих в това. След като майките престояха известно време в отводките и се убедих, че няма да бъдат приети, прибягнах до етера. Потопих връзка за обувки в шишето с етер и я поставих върху рамките под найлона. Изчаках около минута, след което извади връзката и поставих майката в клетката. Така направих и при трите отводки. Не съм приспивал пчелите напълно. На следващия ден, при две от отводките, пчелите бяха склонни да приемат майките. На третото, някои пчели подаваха храна на майката, а други бяха враждебни. Отчупих предпазните пластини на клетките и се прибрах на София. След седмица направих преглед. Майките на две от отводките бяха приети успешно. При третото я бяха убили. При трите отводки бях дозирал етера еднакво, но кошерите бяха различни. Кошерът на отводката, която не бе приела майката, беше с дълбоко дъно с табла - 100% мрежа.

tsc1
03.10.2016, 07:13
.... Майките на две от отводките бяха приети успешно. При третото я бяха убили. При трите отводки бях дозирал етера еднакво, но кошерите бяха различни. Кошерът на отводката, която не бе приела майката, беше с дълбоко дъно с табла - 100% мрежа.
Това по моето скромно мнение е много важно наблюдение! И опитите с флаконите (поне при тези, които ми писаха) е същото - където има мрежести дъна не може да се създаде достатъчна концентрация на етеровите пари. Очевидно парите, като по-тежки от въздуха бързо изтичат през кошера и през решетката го напускат. Решетката очевидно трябва да се затваря по някакъв начин, за да се намали циркулацията на чист въздух за определено време, за да има по-голяма концентрация на етера.

n.kostadinov
03.10.2016, 09:48
Това не е амониева силитра. Закупих от този самозванец 300грама от този прах.Наистина е бял прах с сив отенък,но не е силитра.Сложих на 7 кошера с цел обединение,но 4 не се съвзеха.Меко казано съм бесен. Опъна ми 100лв с доставката за 600гр.Добре,че живее на далеч.Инак лично бих му опушил 10 кошера с сяра за назидание. Дадох проба в за изследване в Пловдив. Оказва се ,че е натъпкал поне 4 компонента в този прах.Само мошеници.

Много много неприятно...аз лично съм ги приспивал с амониева селитра и действа безотказно.Само че ако искаш да приспиш повече от едно семейство трябва да зареждаш в пушалката втори път или да действаш много бързо.А този от клиповете..:mad:

miroslav70
03.10.2016, 13:47
Много много неприятно...аз лично съм ги приспивал с амониева селитра и действа безотказно.Само че ако искаш да приспиш повече от едно семейство трябва да зареждаш в пушалката втори път или да действаш много бързо.А този от клиповете..:mad:
При мен амониевата даде доста по добър резултат от етера,освен това я има на всякъде и дозата за един кошер е със символична цена.

delta.e
03.10.2016, 16:12
Това не е амониева силитра. Закупих от този самозванец 300грама от този прах.Наистина е бял прах с сив отенък,но не е силитра.Сложих на 7 кошера с цел обединение,но 4 не се съвзеха.Меко казано съм бесен. Опъна ми 100лв с доставката за 600гр.Добре,че живее на далеч.Инак лично бих му опушил 10 кошера с сяра за назидание. Дадох проба в за изследване в Пловдив. Оказва се ,че е натъпкал поне 4 компонента в този прах.Само мошеници.

Колега , първо трябваше да питаш тук във форума . Има и други начини за упояване .
Аз съм писал за амониевата селитра , как се прави .

M.Milkov
23.11.2016, 14:44
Това не е амониева силитра. Закупих от този самозванец 300грама от този прах.Наистина е бял прах с сив отенък,но не е силитра.Сложих на 7 кошера с цел обединение,но 4 не се съвзеха.Меко казано съм бесен. Опъна ми 100лв с доставката за 600гр.Добре,че живее на далеч.Инак лично бих му опушил 10 кошера с сяра за назидание. Дадох проба в за изследване в Пловдив. Оказва се ,че е натъпкал поне 4 компонента в този прах.Само мошеници.Колега,изчетох всичко изписано.Добре че си споделил разочарованието си от този прах,че и аз след като изгледах филмчетата на този колега от Генерал Киселово мислех напролет да си поръчвам по-Еконт да ми изпрати от този прах,но не мисля да рискувам.Благодаря ти че ми спести средства,време,труд и ядове. Поздрави.

M.Milkov
23.11.2016, 14:50
Колега , първо трябваше да питаш тук във форума . Има и други начини за упояване .
Аз съм писал за амониевата селитра , как се прави .Колега,къде мога да видя какво си писал ,и как се обработват с амониева селитра.Предварително ти благодаря.Поздрави.

delta.e
24.11.2016, 19:58
Направи воден разствор на амониева селитра .
Натопи в разствора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .

Валентин.
24.11.2016, 20:02
Направи воден разствор на амониева селитра .
Натопи в разствора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .

Така си правехме “димки“ като ученици.:yo:

ch.atanasov
24.11.2016, 20:08
Направи воден разствор на амониева селитра .
Натопи в разствора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .

Даскале, и в училище ли си така. Тоя разтвор нещо % , туй-онуй.:bigsmile:

tsc1
24.11.2016, 20:19
Преди да си правите каквито и да е експерименти с амониев нитрат (амониева селитра) внимателно прочетете написаното тук: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D0%B2_%D0%BD% D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82

zapstojan
24.11.2016, 20:33
За етера къде да прочетем?

tsc1
24.11.2016, 21:18
За етера къде да прочетем?
В темата или тук: http://chimspectar.dir.bg/_files/5095229.pdf

zapstojan
24.11.2016, 22:00
А тука https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2_% D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80 не може ли?

tsc1
24.11.2016, 22:48
А тука https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2_% D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80 не може ли?
Може разбира се. В нета - море от информация.

M.Milkov
25.11.2016, 10:49
Направи воден разствор на амониева селитра .
Натопи в разствора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .Благодаря за информацията.

Remi
25.11.2016, 13:23
Направи воден разствор на амониева селитра .
Натопи в разствора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .
Е аз като малък си правех димки с този разтвор само , че с весник;)

Remi
25.11.2016, 13:25
Мисля да пробвам с ракия, дали ще се получи ?

tsc1
25.11.2016, 13:48
Мисля да пробвам с ракия, дали ще се получи ?
Ще стане! Амониевата селитра е идеална за охлаждане на ракуя на пчелина. Слагаш шишенцето с ракията в едно канче с вода, сипваш една шепа амониева селитра и разбъркваш добре. След половин час имаш студена ракия за аперитив. На тоя номер ме научи един стар селянин на една студентска бригада преди много години.

Remi
25.11.2016, 14:05
Ще стане! Амониевата селитра е идеална за охлаждане на ракуя на пчелина. Слагаш шишенцето с ракията в едно канче с вода, сипваш една шепа амониева селитра и разбъркваш добре. След половин час имаш студена ракия за аперитив. На тоя номер ме научи един стар селянин на една студентска бригада преди много години.

Е голямо БАГОДАРЯ ! Знаех си аз, че и за ракия става!

ch.atanasov
25.11.2016, 15:21
Е аз като малък си правех димки с този разтвор само , че с весник;)

Даскала не казва "формулата", иначе аз бих накиснал дървени въглища.:bigsmile:

tihmr
25.11.2016, 16:16
Даскала не казва "формулата", иначе аз бих накиснал дървени въглища.:bigsmile:

Не е нужно накисване- от 1 до 2 супени лъжици(сух амониев нитрат) в добре разпалена пушалка. Гъстия дим се отделя за по малко от минута-през това време се опушват колкото кошера успееш.
Интересното при мен беше, че по този начин придадох 3 майка тази година, но месец, два по-късно ги самосмениха всичите.

tsc1
25.11.2016, 16:58
Не е нужно накисване- от 1 до 2 супени лъжици(сух амониев нитрат) в добре разпалена пушалка. Гъстия дим се отделя за по малко от минута-през това време се опушват колкото кошера успееш.
Интересното при мен беше, че по този начин придадох 3 майка тази година, но месец, два по-късно ги самосмениха всичите.
Може би си струва да се направи сравнителен опит с еднакви майки с диетилов етер и амониева селитра. Както и да се опита да се действа не с пушалката, а с ония машинки за оксалова киселина.

kuline
25.11.2016, 20:35
Ще стане! Амониевата селитра е идеална за охлаждане на ракуя на пчелина. Слагаш шишенцето с ракията в едно канче с вода, сипваш една шепа амониева селитра и разбъркваш добре. След половин час имаш студена ракия за аперитив. На тоя номер ме научи един стар селянин на една студентска бригада преди много години.

Бреййй, че и преди толкова години ли е имало студентски бригади? Ти, да не си бил студент на стари години - по наше време. Амониевата селитра става за охлаждане на какво ли не, а става и за приспиване на пчелите, но не се прави на луд, а кажи диетилов етер, освен за приспиване на пчели, става ли и за дъъълго приспиване на "ора" (пчелари). Голям мушморок си, постоянно се правиш на утрепана лисица.

tsc1
25.11.2016, 22:05
Бреййй, че и преди толкова години ли е имало студентски бригади? Ти, да не си бил студент на стари години - по наше време. Амониевата селитра става за охлаждане на какво ли не, а става и за приспиване на пчелите, но не се прави на луд, а кажи диетилов етер, освен за приспиване на пчели, става ли и за дъъълго приспиване на "ора" (пчелари). Голям мушморок си, постоянно се правиш на утрепана лисица.
Не, бил съм на студентски бригади на млади години, когато учех в МЕИ - между 1972 и 1976г.
Радвам се, че признаваш способностите ми да бъда различен. За съжаление не мога да ти отвърна със същото. Ти какъвто и да се опиташ да се направиш, отдолу си остава да личи най-обикновения простак.

delta.e
26.11.2016, 16:28
Даскале, и в училище ли си така. Тоя разтвор нещо % , туй-онуй.:bigsmile:

Атанасов , отново не си в час .
Погледни предни постове .
Ти , специално пишеш за барахолката - да се намираш на приказка .:)

ch.atanasov
26.11.2016, 16:38
Атанасов , отново не си в час .
Погледни предни постове .
Ти , специално пишеш за барахолката - да се намираш на приказка .:)

Кой постинг да погледна от тези 170. И още нещо: кво е туй -"барахолката".blush;

delta.e
26.11.2016, 17:41
Барахолка - празни приказки .
Другото го намери сам .

Трендафил Дончев
26.11.2016, 17:45
Барахолка - празни приказки .
Другото го намери сам .

Друго си е човек когато ходи по света. Виж ти какви думи научава, които и в Уикито ги няма.:bigsmile:

ch.atanasov
26.11.2016, 17:53
Барахолка - празни приказки .
Другото го намери сам .

Ей -лош човек.sweating;crying;

бат тянко
26.11.2016, 18:18
Друго си е човек когато ходи по света. Виж ти какви думи научава, които и в Уикито ги няма.:bigsmile:

Има, има....

pepikan
02.05.2017, 09:45
Здравейте колеги,да съживим темата.Нека някой използвал вече етер да сподели впечатления,опит,резултати .
Поздрави.

valaz
02.05.2017, 10:08
Миналата година правих отводки през края на юли. Пчелите бяха враждебни към новите майки и нямаше да ги приемат. След третиране с етер, те забравят старата майка и приеха новите безпроблемно.

Пламен Керчев
02.05.2017, 11:02
Аз оправих търговка с помощта на етер. До тогава какво ли не пробвах.

rumenggr
02.05.2017, 11:43
Разбрах, че забравят майка си, а забравят ли и адре са си?

Петър84
02.05.2017, 13:43
Колеги от къде купувате диетилов етер?

demonj
02.05.2017, 15:54
Колеги от къде купувате диетилов етер?

Аз го купих от Марвин ООД имат склад в Стара Загора но имат още складове в Бургас,Варна,София и Димитровград.

delta.e
02.05.2017, 16:35
Разбрах, че забравят майка си, а забравят ли и адре са си?

Забравят го , но внимавай с дозата .
Аз , работя с друг чалъм.

solaris60
02.05.2017, 16:39
Аз , работя с друг чалъм.

Ако го и споделиш просто ще бъдеш златен.;)

delta.e
02.05.2017, 16:47
Колко пъти да го пиша ?
Явно , когато дойде май и всички пощурявате .

solaris60
02.05.2017, 16:56
Колко пъти да го пиша ?
Явно , когато дойде май и всички пощурявате .

Какво да се прави? Пролет. Във въздуха се носи мирис на ..... нектар. Кой да ти помни какво си писал преди? :bigsmile:

delta.e
02.05.2017, 16:58
Искам младите да се върнат и да прочетат всичко по темата .

demonj
03.05.2017, 21:04
Искам младите да се върнат и да прочетат всичко по темата .

Колега я кажи отново техниката ти с етера,че нещо не я намирам или ми посочи поста,днес за пръв път ползвах етер но нещо не можах да ги упоя,затворих входовете сложих един дебел плат напоен с 50мл.етер отгоре на рамките,чаках 30мин. но нищо пчелите просто бяха по спокойни като отворих кошера.?

kuline
03.05.2017, 21:10
Колега я кажи отново техниката ти с етера,че нещо не я намирам или ми посочи поста,днес за пръв път ползвах етер но нещо не можах да ги упоя,затворих входовете сложих един дебел плат напоен с 50мл.етер отгоре на рамките,чаках 30мин. но нищо пчелите просто бяха по спокойни като отворих кошера.?

Какъв плат, истината е в дамската превръзка. Ако не вярваш, Друмев ще ти обясни. :bigsmile:
А даскала вероятно, имаше предвид това

Направи воден разствор на амониева селитра .
Натопи в разствора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .

demonj
03.05.2017, 21:20
Какъв плат, истината е в дамската превръзка. Ако не вярваш, Друмев ще ти обясни. :bigsmile:
А даскала не е писал за етера, а за друго - пост 152

То и аз като малък съм си правил димки така,но въпроса ми е конкретно за етера,че нещо не ми се получават нещата.

valaz
04.05.2017, 06:47
При ползването на етер, моите пчели станаха по-бавни и спокойни, но не заспаха. Това упояване обаче бе напълно достатъчно за успешното придаване и приемане на новата пчелна майка. Поставих новата майка с клетка в кошера непосредствено след изваждането на напоената с етер връзка за обувки от кошера. При един от кошерите, който бе с дълбоко дъно с мрежа, упояването е било недостатъчно и новата майка не бе приета.

tsc1
04.05.2017, 07:41
При ползването на етер, моите пчели станаха по-бавни и спокойни, но не заспаха. Това упояване обаче бе напълно достатъчно за успешното придаване и приемане на новата пчелна майка. Поставих новата майка с клетка в кошера непосредствено след изваждането на напоената с етер връзка за обувки от кошера. При един от кошерите, който бе с дълбоко дъно с мрежа, упояването е било недостатъчно и новата майка не бе приета.
Точен извод!

demonj
04.05.2017, 08:49
При ползването на етер, моите пчели станаха по-бавни и спокойни, но не заспаха. Това упояване обаче бе напълно достатъчно за успешното придаване и приемане на новата пчелна майка. Поставих новата майка с клетка в кошера непосредствено след изваждането на напоената с етер връзка за обувки от кошера. При един от кошерите, който бе с дълбоко дъно с мрежа, упояването е било недостатъчно и новата майка не бе приета.
И при мен имах ефект на успокояване и се надявам да стане работата,но очаквах да бъдат приспани нацяло и просто това ме убезпокои.

Диян Димитров
04.05.2017, 15:04
Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
Направи воден разтвор на амониева селитра .
Натопи в разтвора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .
Добре де, по какъв начин да те попитаме за да отговориш на въпроса "Какво да е съотношението амониева селитра към вода в разтвора, в който потапяш естествения памук?"

Трендафил Дончев
04.05.2017, 15:51
Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
Направи воден разтвор на амониева селитра .
Натопи в разтвора естествен памук и го изсуши на сянка .
Отрежи парче , колкото бучка захар и го сложи в димаря .
Това е .
Добре де, по какъв начин да те попитаме за да отговориш на въпроса "Какво да е съотношението амониева селитра към вода в разтвора, в който потапяш естествения памук?"

Колкото е възможно по най учтивия.;)

Диян Димитров
04.05.2017, 16:10
Не съм забелязал и нотка пренебрежение или обида в зададения на няколко пъти до сега въпрос. Когато целта е с изписаното е да помогнеш на колегите си, то нека да е пълно, а не да се молим да го допълни.

delta.e
04.05.2017, 17:49
Разстворът е следният - три супени лъжици амониева селитра ( NH3NO4 ) на 500 грама вода .
Остатъка е за дечурлигата за да им правите димки .

tsc1
07.05.2017, 11:43
Поради проявения интерес от пчелари на ЛС и положителните резултати от употребата му ще пуснем и тази година ограничена серия от флакони с диетилов етер. Моля желаещите да закупят такива да ми пишат на ЛС с адрес и телефон за изпращане. Условията са същите, както и миналата година.

demonj
07.05.2017, 18:38
Етера има ефект,днес направих преглед на въпросната търтовка,майката изляпена и се разхожда свободно,чакам я да се оплоди ;)

кентавър
07.05.2017, 20:15
Това с амониевия нитрат вярно ли е?

Ангел Йосифов
07.05.2017, 20:24
За димките на 100%.Що работническо дело съм накиснал....Вярвам на Петър за другото.

кентавър
07.05.2017, 20:40
delta.e ли е Петър?

delta.e
07.05.2017, 21:05
Да . Петър Иванов .

piper
09.05.2017, 20:21
Днес ,повлиян от темата си купих етер.Исках да "рестартирам"стръскани пчели в оплодно сандъче,с цел да не се върнат в основният си кошер,но не ми се получи.Купих си етер, и топнах тампон за уши в бутилката.Сандъчето е малко и прецених ,че ще е достатъчно.Но след 1 мин.,установих ,че няма промяна в поведението на пчелите.Топнах 3 тампона за уши и пак една,две минути-няма промяна.Извадих тампоните и ги топнах и от двете страни и ги сложих върху рамката.
Няма промяна.Тогава взех памук/колкото козметичен тампон и го натопих обилно.Сложих го отгоре на рамката и го затворих.Пак една минута-пчелите си ходеха спокойно без признаци за промяна.
Та въпросът-къде бъркам?Каква е дозата за оплодно сандъче,6 рамков нуклеус и за ЛР на 2 корпуса?

tsc1
09.05.2017, 20:33
Исках да "рестартирам"стръскани пчели в оплодно сандъче,с цел да не се върнат в основният си кошер,но не ми се получи.
Върнаха ли се пчелите в основния кошер след тази обработка?

kuline
09.05.2017, 20:36
Върнаха ли се пчелите в основния кошер след тази обработка?

Не бе, отишли са в съседния. :bigsmile:

tsc1
09.05.2017, 20:38
Не бе, отишли са в съседния. :bigsmile:
Ти беше ли там да видиш?

kuline
09.05.2017, 20:42
Ти беше ли там да видиш?

Той, пипер нали е бил там. Щом той казва, че не е установил промяна в поведението на пчелите.... А и това дали пчелите са се върнали, ще може да го установи утре, когато ги отвори и види дали ЛЕТЯЩАТА пчела се е върнала, по количеството пчели, което се намира в нуклеуса. Ха сега му помогни като специалист! Или ще кажеш "Ако си беше купил спрея от мен - тогава помощ"?

miroslav70
09.05.2017, 20:44
Днес ,повлиян от темата си купих етер.Исках да "рестартирам"стръскани пчели в оплодно сандъче,с цел да не се върнат в основният си кошер,но не ми се получи.Купих си етер, и топнах тампон за уши в бутилката.Сандъчето е малко и прецених ,че ще е достатъчно.Но след 1 мин.,установих ,че няма промяна в поведението на пчелите.Топнах 3 тампона за уши и пак една,две минути-няма промяна.Извадих тампоните и ги топнах и от двете страни и ги сложих върху рамката.
Няма промяна.Тогава взех памук/колкото козметичен тампон и го натопих обилно.Сложих го отгоре на рамката и го затворих.Пак една минута-пчелите си ходеха спокойно без признаци за промяна.
Та въпросът-къде бъркам?Каква е дозата за оплодно сандъче,6 рамков нуклеус и за ЛР на 2 корпуса?
Това с етера го пробвах на отписана търтовка миналото лято,еми на края след памучета,тампони и прочее нервите ме хванаха и ги залях -резултата беше шепа мъртви,шепа ушаматени и ...пак нищо.С амониевата се получи долу горе.

piper
09.05.2017, 20:49
За щастие нямаше видим отлив от пчели от сандъчето,но се учудих ,че пчелите не заспаха/застинаха/.Все пак ще проверя след време.Проблемът е къде бъркам?Първо си помислих ,че препарата е ментак,но има силен мирис и при контакт с фибрана го разтапя.Другият вариант е пчелите да са очаквали химическа атака и да сложили противогазите:)

borifototo
09.05.2017, 20:54
Може ли такова нещо - развалихте на човека търговийката.:laughing:

tsc1
09.05.2017, 21:01
Той, пипер нали е бил там. Щом той казва, че не е установил промяна в поведението на пчелите.... А и това дали пчелите са се върнали, ще може да го установи утре, когато ги отвори и види дали ЛЕТЯЩАТА пчела се е върнала, по количеството пчели, което се намира в нуклеуса. Ха сега му помогни като специалист! Или ще кажеш "Ако си беше купил спрея от мен - тогава помощ"?
Точно така! Резултата ще се види утре по това, дали са се върнали или не. А като специалист ще ти кажа, че се гледа крайния резултат от това, което си искал да постигнеш а не страничните ефекти.

За щастие нямаше видим отлив от пчели от сандъчето,но се учудих ,че пчелите не заспаха/застинаха/.Все пак ще проверя след време.Проблемът е къде бъркам?Първо си помислих ,че препарата е ментак,но има силен мирис и при контакт с фибрана го разтапя.Другият вариант е пчелите да са очаквали химическа атака и да сложили противогазитеhttp://pchelari.com/forum/images/smilies/smile.gif
Не бъркаш, освен че бързаш. Виж утре има ли ефект и пак пиши.

kuline
09.05.2017, 21:05
Точно така! Резултата ще се види утре по това, дали са се върнали или не. А като специалист ще ти кажа, че се гледа крайния резултат от това, което си искал да постигнеш а не страничните ефекти.

Да бе да! Крайния резултат го постигаме както спомена мирослав по-горе: Натръшкваме ги на дъното - изпълнено условието да не се върнат. Туй, че измрели - майната им - страничните ефекти.

piper
09.05.2017, 21:05
То хубаво,но исках да третирам 32 сандъчета, но след неуспеха на първото,останалите просто ги отворих.Та ефекта е....

tsc1
09.05.2017, 21:09
Да бе да! Крайния резултат го постигаме както спомена колега по-горе: Натръшкваме ги на дъното - изпълнено условието да не се върнат. Туй, че измрели - майната им - страничните ефекти.
Изпий и ти две кила пърцуца и ефекта ще е същия!:laughing:

delta.e
10.05.2017, 14:50
То хубаво,но исках да третирам 32 сандъчета, но след неуспеха на първото,останалите просто ги отворих.Та ефекта е....

Сподели де ....

freelancer_bg
10.05.2017, 15:40
Затваряте ли всички отовори като ги упоявате с етер? Ако имате мрежесто дъно или отворена прелка, етера е по-тежък от въздуха , пада на дъното и заминава, за това няма ефект.

delta.e
10.05.2017, 16:21
Приятелю , независимо с какво ги упояваш трябва да изпълниш тези условия.
Доколкото на някои се оцветявя в жълто , не зная .
Аз , работя с малина .

piper
10.05.2017, 20:00
Утре или в петък.Сега нямам инфо.

demonj
10.05.2017, 20:15
При единственния ми опит с етера който се оказа успешен,разбрах че количеството трябва да е голямо (парцал напоен с 30-40 мл.) това е за 12 рамки ДБ кошер,всички отвори запушени и около 30 мин. изчаках преди да отворя входовете,въпреки това нямаше ефект на пълно упояване но резултата е добър.

tsc1
10.05.2017, 20:32
И докато чакаме резултатите от piper малко новини и от нас.
1. Новата партида е вече във флаконите.
2. Отчитайки необходимостта от по-големи разходи на етер при придаване на майки решихме да има опаковка и от 250ml.
3. Имаме вече възможност за получаване на етер в големи вместимости и по цени на едро. Това снижава разходите и новите цени са както следва:
- флакон от 100ml - 8лв
- флакон от 250ml - 10.50лв
В момента има за продажба 3 флакона пълни с 200ml за тестове на цена от 10лв за флакон.
Всички поръчали флакони ще ги заплатят по новите цени.
На печелившите - честито!
И една молба за съдействие - дайте ни контакти с местните пчеларски магазини, за да им предложим да доставяме количества до тях, а вие да си спестите транспортни разходи.

demonj
10.05.2017, 20:55
http://pchelar.com/CONTACTS
Ето го магазина за регион Стара Загора,аз там не стъпвам ,но това си е лично мое (негативно) мнение за този магазин .

gorgi
11.05.2017, 15:16
Знаете ли нещо за калиев нитрат?

tsc1
11.05.2017, 15:23
Знаете ли нещо за калиев нитрат?
Барут ли ще правиш?
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D0%B2_%D0%BD%D0%B8% D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82

gorgi
11.05.2017, 15:31
Руснаците го ползвали за приспиване на пчели.

tsc1
11.05.2017, 19:11
Руснаците го ползвали за приспиване на пчели.
Как го прилагат?

delta.e
11.05.2017, 19:38
По същата рецепта .

tsc1
11.05.2017, 20:24
По същата рецепта .
Ако правилно съм те разбрал, то накрая стига в пушалката и там се нагрява и разлага. Не съм никак на ТИ с химията, но не съм чувал някой от продуктите на това разлагане да има упойващи свойства. Или греша?

delta.e
11.05.2017, 21:33
На теб , няма да обеснявам , учили сме химия и сме правили опити за разлика от сегашните ученици . Райски газ .

tsc1
11.05.2017, 21:59
На теб , няма да обеснявам , учили сме химия и сме правили опити за разлика от сегашните ученици . Райски газ .
Погледни формулите от линка, който дадох и ще видиш, че никъде по веригата на разлагане не се получава райски газ. При амониевата селитра се получава!

batboby
12.05.2017, 07:08
Според вас приспиването дали може да прекрати роенето?

tsc1
12.05.2017, 09:23
Според вас приспиването дали може да прекрати роенето?
Това е много интересен въпрос! За съжаление никъде не съм срещал (поне аз) информация в тази посока. Но както е казано - "Неведоми са пътищата Господни". Трябва да се направят експерименти. Сега е момента да се пробва с кошер в предроево състояние.

piper
12.05.2017, 10:30
И докато чакаме резултатите от piper малко новини и от нас. .

Не знам какъв резултат се очаква от мен,но от 32 сандъчета,в който съм стръскал пчела със зрели маточници за люпене,само 2 са без пчели.Стръсквал съм по един черпак пчели,и се притесняах ,че ще напуснат сандъчето.Поради тази причина търсих етер за да не се върнат в старият си кошер.След стръскването си ги оставих 1 денонощие затворени.При проверката установих ,че няколко бяха прегризали фибрана и влизаха и излизаха през отворите.Та с етер или без,имам заселени 30 броя сандъчета.Но за сега етера ми е излишен.По-късно ще пробвам на нормално семейство да придам майка с етер и ще доложа своевременно.

зуница
12.05.2017, 11:50
При нужда от ДИЕТИЛОВ ЕТЕР за предпочитане ;) е:
http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2012.pdf

delta.e
12.05.2017, 16:25
Погледни формулите от линка, който дадох и ще видиш, че никъде по веригата на разлагане не се получава райски газ. При амониевата селитра се получава!

Остави формулите .
И тук има азот - N и кислород - O.
Правил съм и с това - KNO3 =

delta.e
12.05.2017, 16:27
Не знам какъв резултат се очаква от мен,но от 32 сандъчета,в който съм стръскал пчела със зрели маточници за люпене,само 2 са без пчели.Стръсквал съм по един черпак пчели,и се притесняах ,че ще напуснат сандъчето.Поради тази причина търсих етер за да не се върнат в старият си кошер.След стръскването си ги оставих 1 денонощие затворени.При проверката установих ,че няколко бяха прегризали фибрана и влизаха и излизаха през отворите.Та с етер или без,имам заселени 30 броя сандъчета.Но за сега етера ми е излишен.По-късно ще пробвам на нормално семейство да придам майка с етер и ще доложа своевременно.

Колега , при тази технология се оставят най-малко 48 часа .Без да използваш химия .

piper
12.05.2017, 19:02
Колега , при тази технология се оставят най-малко 48 часа .Без да използваш химия .

Така е ,но трябва да ходя отново на пчелина,а така ги рестартирам и посещението отпада.

delta.e
12.05.2017, 19:05
Така е ,но трябва да ходя отново на пчелина,а така ги рестартирам и посещението отпада.

И , какъв е рестарта ?
Без да ходиш на пчелина ?

delta.e
12.05.2017, 19:54
Това е много интересен въпрос! За съжаление никъде не съм срещал (поне аз) информация в тази посока. Но както е казано - "Неведоми са пътищата Господни". Трябва да се направят експерименти. Сега е момента да се пробва с кошер в предроево състояние.

Да ! Супер въпрос !
Определено , тук пътищата са в една посока , и то е ясно накъде . Роене - макар и след 10-24 часа .

Атанас Пенев
25.06.2017, 16:23
Здравейте на всички колеги.За първи път пиша във форума .имам нужда от етер.Писах на лични на tsc1 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2497) но явно не си четем личните...или не знам.4 големи спрея ще ми стигнат,благодаря .......ще почерпя.Междо другото миналата година заселих нов пчелин в една гора ...има 300 400 дка липа,но не иска да цъфти. слънчогледа почна, липа няма.Някой пчеларства ли в подобен район .Как да хвана чиста липа като се засича със слънчогледа?

tsc1
25.06.2017, 18:19
Чета си личните и не съм те забравил. Но се наложи в последния месец да съсредоточим всички усилия за наваксване на закъснение в производството, получило се поради забавяне на доставката на един от основните елементи за датчиците. Сега вече всичко е в графика и тази седмица пак ще се заема с пускането на серия 250ml флакони с етер.

kuline
25.06.2017, 21:04
Между другото миналата година заселих нов пчелин в една гора ...има 300 400 дка липа,но не иска да цъфти. слънчогледа почна, липа няма.Някой пчеларства ли в подобен район .Как да хвана чиста липа като се засича със слънчогледа?

Дебнене му е майката! Липата в гората, започва да цъфти поне седмица по-късно от градската, малко преди цъфтежа на слънчогледа. Когато тя е в силата си, тогава започва слънчогледа, но това да не те притеснява. В смисъл вадиш липата, когато вече е почнал да цъфти слънчогледа, защото обилния нектар е по липата, след което започва да отдава слънчогледа. При мен сега липата, в гората е в силата си и започва да цъфти слънчогледа, но за да започнат да събират от него, ще мине поне седмица. Апропо така стоят нещата и с рапица и акация.;)
П.П. това не е в точната тема, но въпроса е тук. А сега по темата: За какво ти е този етер, искаш да правиш "пчелите на кома" ли? :bigsmile:

Атанас Пенев
25.06.2017, 22:40
Етера ще използвам за оправяне на търтовки.От моя скромен пчеларски 3-и годишен опит поне при мен губя с-ва станали търтовки, и отводки и силни с-ва.Сега просто изтръсквам пчелите и прибирам кошера.Ще опитам да подсиля други семейства с кошерите станали търтовки .В момента съм заредил и 3 отглеждача за смяна на майки началото на август.Ще опитам и зареждане на нуклеуси с етер.А тая липа....тази година според мен закъснява .Миналата година в същата местност по това време миришеше на липа от километри.А слънчогледа е ранни хибриди и се получава засичане на цъфтежа.Когато бях дете слънчогледа цъфтеше през август.Акацията я хванах.На 15-16.05 извъртях набързо 6-7 тенекии рапица да изчистя рамките,а акацията беше нацъфтяла и извадих чиста акация, е малко жълтава но акация.В петък ще зареждам нуклеуси така че ако може етера до четвъртък да го получа ще е супер.Успех колеги...

Атанас Пенев
25.06.2017, 23:02
Ако някое с-во не приеме млада майка през август, също ще опитам с етер.

tsc1
10.07.2017, 16:22
....Сега вече всичко е в графика и тази седмица пак ще се заема с пускането на серия 250ml флакони с етер.
Както обещах остана време и за флаконите. Направихме експерименти и се оказа, че 250ml етер в този флакон е твърде много - не остава достатъчно място за пропелента. За това последно се спряхме на разфасовка от 200ml с цена както беше обявена - 10лв. В момента има готови 50 флакона. Ще бъдат изпълнени първо заявките за такива, които останаха неизпълнени от предишната серия и после за всички, които изявят сега желание. Моля пишете на лични с имена, телефон за контакти и предпочитана куриерска служба - Еконт или Спиди.

tsc1
13.07.2017, 07:11
Здравейте,

Всички заявили флакони с диетил етер ще ги получат днес. Моля да споделите в какви случаи и как точно го прилагате, защото оставам с впечатлението, че доста пчелари не са наясно с това.

Имайте в предвид следното:
За да има по-бързо и ефикасно действие преди впръскване в кошера трябва да се затворят всички отвори - прелки и мрежести дъна. Парите на етера са по-тежки от въздуха и при отвори в долната част на кошера те изтичат през тях без да окажат нужното въздействие.

tsc1
18.07.2017, 18:59
Новата визия на флаконите с диетил етер от 200ml.

8801

agro
08.08.2017, 19:30
Намерих 5 семейства без майки, едното вече има запечатано търтеево пило, другите нищо - нито пило, нито яйца. На едното придадох пита с яйца и пило да си прави майка, на другите искам да придам оплодени майки /мисия невъзможна при търтовките/. Сетих се за приложението на етера и искам да попитам имате ли вече опит с оправяне на търтовки чрез упояване с етер и придаване на оплодена майка?

rosty_sz
08.08.2017, 20:10
До сега с етер нямам не приета майка, но на търтовка не съм пробвал.

П.П. Ползвам го само в краен случай. Когато виждам агресивно поведение към майката в клетката или видя, че искат да я убият след освобождаване.

delta.e
08.08.2017, 20:37
Намерих 5 семейства без майки, едното вече има запечатано търтеево пило, другите нищо - нито пило, нито яйца. На едното придадох пита с яйца и пило да си прави майка, на другите искам да придам оплодени майки /мисия невъзможна при търтовките/. Сетих се за приложението на етера и искам да попитам имате ли вече опит с оправяне на търтовки чрез упояване с етер и придаване на оплодена майка?

Защо , трябва да упоявам с етер за да придам плодна майка ?
Има си други начини .
Явно , ти си вторият след Друмев , който не чете .
Данчо , в този момент го оправдавам за 12 август - началото на птичи лов .

nikawr
08.08.2017, 21:37
На търтовка тази година придадох плодна майка така: изчистих търтиевото запечатано пило, две пити с пчела от два други кошера по средата на търтовката през пита. След 2 часа сложих клетката с майката между питите в единия край напречно и затворих. След седмица всичко си беше ок и нямаше следа от търтиево пило. Майката приета и осеменяваше нормално...
п.п. Това с двете пити с пчели е метода, който беше споделен от Делта, за което съм му благодарен!