PDA

Виж пълната версия : Национална Пчеларска Програма (НПП) 2017-2019 г.



Страници : [1] 2 3

Mateev
02.07.2016, 16:05
Вчера (01.07.2016 г.) в гр. София в сградата на МЗХ се проведе среща на работната група по създаване на Наредба и управление на Националната Пчеларска Програма 2017-2019 г. Отварям тази тема с цел предварително публикуване на междинните проекто-версии на наредбата, за да може пчеларите да се запознаят с тях, и да си кажат забележките.

Тъй като сроковете са много кратки, с молба ако имате предложения за някаква промяна или допълнение, да ги направите най-късно до Вторник вечерта. Крайния срок за изпращане на предложенията е Сряда, но на мене ми трябва време да обобщя предложенията и да ги изпратя в МЗХ.

Ето го текста на проектонаредбата, който се обсъждаше на вчерашното заседание:

7033

Краско
04.08.2016, 09:41
Предлагам на работните срещи за обсъждането на НПП 2017-2019 да се намали пределната цена на кошерите. Не може един кошер на свободния пазар да струва по евтино от тези които се заявяват по НПП. И когато се даваха точки за предложена с 10 % по ниска цена тогава търговците сваляха цената - ЗНАЧИ МОЖЕ. Към производителите на отводки да се заложи краен срок най късно да речем до 15- 20 юли и поне да са на 4 ри рамки. Отводка след тези дати просто е безсмислена и да отпадне критерий "точки за кошери и отводки едновременно" Знам че отводкаджиите ще ревнат но нека предложат нещо качествено а не да се чудят как да лапат големите пари. Отводки закупени от обикновенни пчелари са много по продуктивни от Лицензираните производители на отводки. Даже някъде от лицензирани производители пчеларите се обзавеждат и с "екстри" в отводките.

jdrumev
04.08.2016, 09:58
За какво да се намали цената?На тая обявена цена излизат без пари.За какво трябва да се разваля тая хубава схема

Краско
04.08.2016, 10:59
За какво да се намали цената?На тая обявена цена излизат без пари.За какво трябва да се разваля тая хубава схема

http://www.hadjiconevaood.com/page-8.php сметни субсидията върху тази цена

rosty_sz
04.08.2016, 13:14
Субсидия е друго понятие и такава в пчеларството няма.
Пределните цени за кошери много се доближават да пазарните. Дори и примера който си пуснал погледнах на бързо и видях че ЛР-ра струва 104,50 лв. без ддс. За съжаление това е цена без рамки и хранилка, а изискването от ДФЗ е за закупуване и на тях включвайки се в пределната цена. Тоест сметката се натоварва с още 30 Х 0,50 + 3 около 18,00 лева и вече цената надхвърля пределната, а ти искаш да се намали,защото видиш ли пазарната била по-ниска.

Да ти кажа и за отводките. Преди нямаше условие като се закупят кошерите да бъдат заселени и някои колеги си ги купуваха държаха ги на склад 3г и ги продаваха след това за нови. За това сега има изискване да са заселени. Легално те могат да бъдат заселени или със собствени отводки или със закупени такива, но е абсолютно недопустимо държавата да подпомага бенифициент, за извършване на закононарушение, а закупуването на отводки от не лицензиран производител е такова. Все още държавата не налага никакъв контрол върху продажбата на майки и отводки. Радвайте се на ситуацията и я използвайте, но не изнаглявайте.


Сега да го сметна.
104,50 кошер + 18 лв рамки и хранилка е 122,50 лв. Пределна цена по спомен 110 лв. помощ по спомен 60 процента което е 66 лева. За теб да доплатиш ти остава 56 лева. ОБАЧЕ трябва и да вземеш от "евтинките" и "хубави" отводчици. По спомен пределна цена пак 110 лв. и подпомагане 70% което 33 доплащане от твоя страна. Кошера с отводчицата ти излезе 143 лева. Като сложим осигуровките за три години, пререгистрациите, разходите за подаване на документи и т.н. кошерчето чукна 200 кинта. Е всеки да си прави сметката.

Remi
04.08.2016, 13:51
Субсидия е друго понятие и такава в пчеларството няма.
Пределните цени за кошери много се доближават да пазарните. Дори и примера който си пуснал погледнах на бързо и видях че ЛР-ра струва 104,50 лв. без ддс. За съжаление това е цена без рамки и хранилка, а изискването от ДФЗ е за закупуване и на тях включвайки се в пределната цена. Тоест сметката се натоварва с още 30 Х 0,50 + 3 около 18,00 лева и вече цената надхвърля пределната, а ти искаш да се намали,защото видиш ли пазарната била по-ниска.
..................................

Да не забравяме за качеството на кошерите по програмите които на пролет се издуват , огъват и цепят и стават само за огрев а ти си платил 56 лева ! Но какво значение има нали ще имаш файда от 66 лева.

Краско
17.08.2016, 12:40
Ами да ти кажа по отношение на отводките с който съм разговарял за закупени отводки от "ЛИЦЕНЗИРАН" производител или ги е закупил с екстри, или ги е получил края на юли началото на август с три рамки с една шепа пчели вътре и напролет реват че са измрели, щото не могат да ги стабилизират до зимата. Отводка трябва да е поне на 4 рамки и да се продава най късно до 15 - 20 юли за да има възможност да се стабилизира и да оцелее през зимата.

Mateev
17.08.2016, 16:14
Ами да ти кажа по отношение на отводките с който съм разговарял за закупени отводки от "ЛИЦЕНЗИРАН" производител или ги е закупил с екстри, или ги е получил края на юли началото на август с три рамки с една шепа пчели вътре и напролет реват че са измрели, щото не могат да ги стабилизират до зимата. Отводка трябва да е поне на 4 рамки и да се продава най късно до 15 - 20 юли за да има възможност да се стабилизира и да оцелее през зимата.

Не всички лицензирани производители са такива - има и добри, които продават качествени отводки и майки. Има ги дори и в другата асоциация (НРАП). За съжаление обаче Българският пчелар прекалено много се е напатил от фалшиви отводки и майки от НРАП, като например тези, произведени от Борис Велев от Благоевград или от Калоян Кисов от Пловдив. И двамата са мошеници от класа и аз се чудя, че продължават да получават лиценз всяка една поредна година ....... Невероятно, но факт.


Имам още едно потвърждение на думите на Краско. Знаете ли за какво питат повечето клиенти, когато ми звъннат по телефона? Първите им думи са "имате ли ОПЛОДЕНИ майки?". И след като им кажа, че наистина са оплодени (това според мене се разбира от самосебе си), втория им въпрос е "Ама наистина ли са оплодени?".

Няма лъжа, няма измама - може би около 50% от клиентите си интересуват дали майките ми са оплодени, и чак на 5-тия или 6-тия въпрос се сещат да попитат каква е цената. Някои дори и не питат за цената. Хората просто искат ОПЛОДЕНИ МАЙКИ ........

Кой докара нещата да стигнат до тука през последните 10-15 години? Кой създаде тази психоза сред Българските пчелари? Надявам се, че му знаете името ......

jdrumev
17.08.2016, 16:25
Тя тая пчеларска програма е за ,,наши хора,,.Аз бях одобрен за 50 отводки и 50майки за кошери бях резерва,след 2 дена даже и в резервите ме нямаше по незнайно каква причина.Чудно ми е за какво ме одобряват за отводки като нямам кошери.С поред мен задължително трябва да бъде който е одобрен за кошери да закупи и същото количество отводки,но това е мое мнение.

Mateev
17.08.2016, 16:49
....Според мен задължително трябва да бъде който е одобрен за кошери да закупи и същото количество отводки,но това е мое мнение.

Бюджета е ограничен, а всеки един пчелар иска различни комбинации от майки, отводки и/или кошери. За да се удовлетворят колкото се може повече пчелари, е необходимо да им се даде пълна свобода в техния избор. По различните видове подмерки има различен бюджет и различен пчеларски интерес, така че е абсолютно невъзможно да се направи обвързване на спечелилите по една подмярка със задължително спечелване на друга. Това е смешно, нахално и дори нагло със силен привкус на егоизъм.

ПС: Не ми се сърди, но здравата логика и справедливостта изискват да има пълна свобода в избора на всеки един пчелар по всяка една подмярка, и борбата за разпределение на бюджета по тази подмярка да се извършва по справедлив и прозрачен начин, а не с облагодетелстване на едни, за сметка на други.

Освен това при обвързването на спечелилите по две различни подмерки се създава МАТЕМАТИЧЕСКИ ПАРАДОКС. Например ако бюджета по едната подмярка се изчерпи, какво да правим със спечелилите по другата подмярка? Да им дадем пари, които ги няма или да ги отрежем и от другата подмярка, и да класираме следващите след тях. Тъпо - нали. Предполагам сега осъзнаваш, че твоето предложение е невъзможно да бъде реализирано, и двигател за неговото измисляне е само и единствено егоизма (как да лапна повече от общата баница, като настроя условията към моята си камбанарийка).

jdrumev
17.08.2016, 17:14
Не е егоизъм г-н Матеев аз съм записал тия 50 отводки и 50 майки всички знаем защо.

tarty
17.08.2016, 17:17
Другото положително нещо е, че те карат да изкараш спестените пари от банката, за да си купиш това което не си спечелил от баницата а трябва да се купи :-):-):-) . Като се знае пчеларите как дават, направо им се чудя как кълват на емчето" три годишна програма".

jdrumev
17.08.2016, 17:24
Чудно ми е как за всичко все ме одобряват само за кошери не.Според мен там има някаква схема да ти излизат за без пари.

jdrumev
17.08.2016, 17:42
Другото положително нещо е, че те карат да изкараш спестените пари от банката, за да си купиш това което не си спечелил от баницата а трябва да се купи :-):-):-) . Като се знае пчеларите как дават, направо им се чудя как кълват на емчето" три годишна програма".



Че и накрая та праснат 10% от безвъзмездната помощ в данъци.Нещо има гнило в тая програма

Mateev
17.08.2016, 17:57
Чудно ми е как за всичко все ме одобряват само за кошери не.Според мен там има някаква схема да ти излизат за без пари.

Това е така, защото интересът на пчеларите към кошерите е по-голям, отколкото към отводките. А бюджетите са приблизително еднакви (по около милион). Доколкото си спомням, на последната среща по НПП 2017-2019 ни предоставиха статистики на пчеларския интерес (и май я публикувах във форума), и за кошери той беше около 530%, за отводки около 350%, а за майки - само около 150%. Дано не ви излъжа с цифрите, но това ми е останало в главата. Тогава обаче си спомням, че ме шокира огромния дисбаланс между търсене и предлагане на държавни (европейски) пари.

Вас майтап ви се струва, но по пчеларската програма по мерките за кошери и отводки се подават от 3 до 5 пъти повече заявления, отколкото е бюджета. Тоест пчеларите си счупват краката да искат пари. Бюджета от 4.6 милиона трябва да се вдигне поне до 15-20 милиона, щото да се задоволят мераците на всички кандидати. Евросъюза обаче е лимитирал сумата, и това не е само за България, а и за всички останали европейски държави. И освен нас плачат и всички останали държави, но явно пчеларския сектор е недолюбван в цяла Европа.

rosty_sz
17.08.2016, 18:04
Тя тая пчеларска програма е за ,,наши хора,,.Аз бях одобрен за 50 отводки и 50майки за кошери бях резерва,след 2 дена даже и в резервите ме нямаше по незнайно каква причина.Чудно ми е за какво ме одобряват за отводки като нямам кошери.С поред мен задължително трябва да бъде който е одобрен за кошери да закупи и същото количество отводки,но това е мое мнение.

Имаш си УИН, документите ти са заведени на сто места. Няма начин да изчезнеш от резервите по необясними причини. Ти подаде ли жалба като видя че те няма? Може и някой да се опитва да уграе, но една жалбичка и увисва. Класиранията още стоят на страницата. Не ти знам имената за да разгледам списъците. Не е късно и сега да се раздухат нещата ако има схема, но вече нямаш полза от това. Ако това което казваш е истина и не си подал жалба до някъде си си заслужил съдбата.

Краско
17.08.2016, 20:42
Когато се кандидатства по НПП дори и да се случи кандидата в резервите трябва да си изпълни инвестицията по направлението защото в следващата година при кандидатстване ИСАК автоматично му дава 0 ТОЧКИ. ВЕРВАЙТЕ ми. Ако не ми вервате пробвайте и ще видите. Алгоритмите са направени така че няма как да се излъже. ПРосто трябва да се натиска за увеличен бюджет за кошерите тъй като те са актива с най голям интерес.

jdrumev
17.08.2016, 20:45
Когато се кандидатства по НПП дори и да се случи кандидата в резервите трябва да си изпълни инвестицията по направлението защото в следващата година при кандидатстване ИСАК автоматично му дава 0 ТОЧКИ. ВЕРВАЙТЕ ми. Ако не ми вервате пробвайте и ще видите. Алгоритмите са направени така че няма как да се излъже. ПРосто трябва да се натиска за увеличен бюджет за кошерите тъй като те са актива с най голям интерес.


Вярно е това и аз затова миналата година го направих за моя сметка

ndm
17.08.2016, 21:19
Все още не са се обадили тези, които са гледали този филм-екшън-n-илър. Такива ще има – море, друг е въпросът, че ще презрат чесането на клавиатурата да го „споделят”

Краско
18.08.2016, 09:35
Няма ли достатъчно бюджет за отводки и за майки ония дето правят горе програмата (отводкаджии и майкопроизводители) ще изреват на умряло. Настоявайте за по голям бюджет за кошери. Те са атрактивните активи.

borifototo
18.08.2016, 15:07
Няма ли достатъчно бюджет за отводки и за майки ония дето правят горе програмата (отводкаджии и майкопроизводители) ще изреват на умряло. Настоявайте за по голям бюджет за кошери. Те са атрактивните активи.

Как ще има по-голям бюджет за кошери като нямат фирми за кошери.

Краско
19.08.2016, 07:36
Как ще има по-голям бюджет за кошери като нямат фирми за кошери.

Защо трябва непременно фирми да има. Просто няма достатъчно дърводелци и другото е, че кошерите искат прецизност. Малко да не се спази размера и става много весело.

rosty_sz
19.08.2016, 08:40
Не знам защо така разсъждавате. Има някаква сума за разпределение по перата на програмата. Събира се комисията и я разпределя взимайки доста критерии предвид. Вижда се че сумата е малка и не е достатъчна както за отводките така и за майките така и за кошерите. Е почти няма от къде да се вземе за да се разпредели по-голям бюджет по тези мерки. През следващия период комисията направи възможното да отпаднат перата, които точиха позорно програмата и средствата пак няма да стигат. Интереса е голям заради опростената процедура и достъпните критерии. Дали хората в комисията имат фирми за кошери или не виждам да е от значение. Ако се увеличи бюджета за кошери трябва да се намали бюджета по някое друго перо. А сега кажете от кое перо да вземат пари? От лекарствата, от отводките или от майките. По теза пера излишък няма дори напротив, има доста голям недостиг. Като отпаднат мерките по популяризиране на меда и се намали драстично бюджета по научна дейност от която полза не сме видели други резерви НЯМА. За сметка на това се откриват нови мерки и то по наши предложения. Е нали и за тях трябва бюджет. Така или иначе при недостиг на средства недоволни ще има, нови моля да критикувате с аргументи и то по теми които сте малко информирани. В заключение е видно, че проблема идва от недостига на средства, а те се определят от европейски институции на база брой регистрирани семейства в страната. Е след като в страната има огромен брой не регистрирани семейства, кой е виновен за недостига на средства, европейските институции, ДФЗ, министерството, комисията по програмата или пчеларите с нерегистрирани семейства????

rosty_sz
19.08.2016, 08:55
Единствения вариант с толкова пари да се подпомогнат повече хора е като се намали процента на подпомагане. Това ще доведе до сериозен отлив на кандидати и разпределение на средства между повече хора. Дали пчеларите ще сме доволни от това???

И като слагате палчета надолу дайте да видим аргументите ви.

tarty
19.08.2016, 20:02
За мен лично, не е логично да се подпомагат отводките и майките, защо? Защото това е работата която върши пчеларят, отглеждането на пчели. Все едно държавата да ме подпомогне в плащането на заплатата на мойте работници. Не че ще ми лошо държавата да заплати 70-80% от заплатата им. Та за мен, по важно е помощта да е насочена към закупуването на неща, несвързани със самото отглеждане на пчелите. Кошери, лекарства, ремаркета и други необходими машини и съоръжения за по-добри условия за работата на пчеларя. Пчеларят трябва да се стреми да се усъвършенства в отглеждането на пчелите а не да става по добър дърводелец.

rosty_sz
19.08.2016, 20:16
За отводките мога да се съглася до някъде, но за майките не съм съгласен. Не е работа на обикновения пчелар да се опитва да прави селекция, няма и възможност за това. Не е работа и на профисионалния пчелар да прави селекция. Това си е работа на развъдните асоциации и понеже в БГ те са мнооооооооооого далеч от нужното ниво, ние не оценяваме необходимостта от тяхното съществуване. ДА не забравяме, добрите добиви и намаляване на вложеното количество труд зависят много от майката.
Искам да кажа, че майки е редно да се купуват и няма лошо това да подпомагана дейност. Темата за качеството е друга.

tarty
19.08.2016, 21:00
За отводките мога да се съглася до някъде, но за майките не съм съгласен. Не е работа на обикновения пчелар да се опитва да прави селекция, няма и възможност за това. Не е работа и на профисионалния пчелар да прави селекция. Това си е работа на развъдните асоциации и понеже в БГ те са мнооооооооооого далеч от нужното ниво, ние не оценяваме необходимостта от тяхното съществуване. ДА не забравяме, добрите добиви и намаляване на вложеното количество труд зависят много от майката.
Искам да кажа, че майки е редно да се купуват и няма лошо това да подпомагана дейност. Темата за качеството е друга.
Ми ти сам го казваш, кофти майка, няма мед. Защо да я купуваш, като и твойте ще ти дадат същото количество, а по някога/доста често/ самия пчелар със своето невежество/незнание/вреди на семейството, но после все някой друг му е виновен.Пчеларят работи, печели от своята дейност/ и от анкетите се виждат подробностите/ и е нормално да си подобрява генофонда на пчелина си. Това си е инвестиция и то доста добра, но защо държавата трябва да пръска мойте и твойте пари наляво и надясно, на можещи и неможещи. Дони като не взима субсидии защо успява да е на пазара и дори цените му са двойни.

rosty_sz
19.08.2016, 21:29
Изместваш разговора. Помощта я взимаме ние и си купуваме майки. Примера с Дони не е подходящ. Ако разсъждаваме, защо държавата трябва да харчи моите и твоите пари за да подпомага конкурентите ми ще кажа че не трябва, но като се дават пари за кошери, центрофуги, ремаркета и т.н. не е ли същото? Слекционата дейност не е работа на пчеларя. С това в нормалните държави се занимават и университети, които подпомагат хората специализиралите се в производство на майки. Пак ти казвам това че тук майкопроизводителите не предлагат необходимото качество е друг проблем ( за това също има обективни причини )След 4 години ако спрат програмите ще се пренесем в реалната конкуренция и тогава който може ще оцелява, но сега реалността е друга.

tarty
19.08.2016, 21:50
Изместваш разговора. Помощта я взимаме ние и си купуваме майки. Примера с Дони не е подходящ. Ако разсъждаваме, защо държавата трябва да харчи моите и твоите пари за да подпомага конкурентите ми ще кажа че не трябва, но като се дават пари за кошери, центрофуги, ремаркета и т.н. не е ли същото? Слекционата дейност не е работа на пчеларя. С това в нормалните държави се занимават и университети, които подпомагат хората специализиралите се в производство на майки. Пак ти казвам това че тук майкопроизводителите не предлагат необходимото качество е друг проблем ( за това също има обективни причини )След 4 години ако спрат програмите ще се пренесем в реалната конкуренция и тогава който може ще оцелява, но сега реалността е друга.

И хайде да не правим чуждото грозде кисело. И аз и ти сме се възползвали от евро финансиране;)
Аз използвах програмите за да развия хобито към бизнес. Само веднъж съм купувал отводки/бяха записани в проекта по който кандидатствах/ и веднъж/миналата година/ майки от Дони. Съгласен съм с теб за селекционната дейност трябва да се извършва от специалисти и когато си закупиш майка за 200 лв, да знаеш, че от тази майка ще си произведеш нужните за теб майки и търтей, а не да се доверяваш на друг да ти разнообрази генофодта около теб. Така и пчеларя ще цени/изисква/ много повече от закупената майка. Мисля, че Дони го беше казвал или писал за това, че всеки пчелар над 100 кошера,сам трябва да си произвежда майките. Друг е въпроса от каде ще закупи гена.

Mateev
20.08.2016, 05:57
А аз ще ви дам една груба статистика, за да успеете да прецените дали rosty_sz е прав или не:

Та поне при мене около 70% от отводките се продават на пчелари по програмите и само 30% на свободния пазар.

При майките е точно обратното - 70% или дори 75% се продават на свободния пазар и само 20% са по програмите.

Моето заключение е следното:
1. Отводки се продават, защото има пари по пчеларските програми
2. Майки се продават, защото пчеларите имат нужда от тях, и в повечето случаи тази нужда е спешна - от днес за утре или най-късно за в други ден.

Mateev
20.08.2016, 06:01
Колкото до майкопроизводителите - те съществуват не по причина пчеларски програми, а по причина КОНТРОЛ ОТ СТРАНА НА ДЪРЖАВАТА ВЪРХУ ГЕНЕТИЧНИЯ МАТЕРИАЛ. Така е не само при пчелите, но и при всички останали животни. Има си логика това да се контролира, дори и когато животните не стават за ядене (напр. коне или кучета).

Та развъдни асоциации ще има дори и ако нямаше никакви помощи от страна на държавата.

По въпроса с качеството на майките и отводките също ще ви кажа моето мнение:
Да, качеството понякога е лошо, но за това не са виновни асоциациите, а САМИТЕ ПЧЕЛАРИ, членуващи в тях. Някои от тях са мошеници и тарикати, и това е всеобщо известен факт. Но нима такива няма и извън асоциациите? Та нали именно асоциациите са тези, които трябва ДА КОНТРОЛИРАТ ПРОЦЕСА НА МАЙКОПРОИЗВОДСТВО.

С две думи - пчелари-мошеници и тарикати ВИНАГИ ЩЕ ИМА, но се предполага, че под контрола на асоциациите те ще са ПО-МАЛКО НА БРОЙ или ще извършват по-малко нарушения най-малкото защото ще бъдат принудени да изпълняват една камара изисквания, което не се прави от майкопроизводителите в сивия сектор.

От страна на обикновенния пчелар съществува по-малък риск при закупуването на майка от лицензиран производител, най-малкото защото при проблеми има къде и на кого да се оплаче. Ако обаче купувате майки от анонимни телефони в интернет, риска си остава изцяло за ваша сметка.

vasilevsa
20.08.2016, 06:10
Колкото до майкопроизводителите - те съществуват не по причина пчеларски програми, а по причина КОНТРОЛ ОТ СТРАНА НА ДЪРЖАВАТА ВЪРХУ ГЕНЕТИЧНИЯ МАТЕРИАЛ. Така е не само при пчелите, но и при всички останали животни. Има си логика това да се контролира, дори и когато животните не стават за ядене (напр. коне или кучета).

Матеев, моля ако имаш данни предоставиш информация как държавата осъществява контрол върху генетичния материал при пчелите?

Mateev
20.08.2016, 06:15
Матеев, моля ако имаш данни предоставиш информация как държавата осъществява контрол върху генетичния материал при пчелите?

Няма как в един постинг да ти опиша всичко, защото е материал за цяла една книга. Просто прочети Наредба 35 и Наредба 47 - това са все неща, които лицензираните производители трябва ги правят, а държавата трябва да ги контролира дали ги правят. Нелицензираните производители дори не знаят, че съществуват такива наредби.

Но иначе си прав в едно нещо, което дори и не го подозираш. Когато си имаш работа с МОШЕНИК, какъвто и контрол да му правиш, мошеника си остава мошеник. Той вместо да мисли как да повиши качеството, мисли как да заобиколи наложените правила и как да пробие (измошеничи) създадената система за контрол.

Та в основата на проблемите са ПЧЕЛАРИТЕ-МОШЕНИЦИТЕ, а не създадената система за контрол, която става все по-сложна и по-сложна именно защото има мошеници.

vasilevsa
20.08.2016, 06:21
Прочети Наредба 35 и Наредба 47 - това са все неща, които лицензираните производители трябва ги правят, а държавата трябва да ги контролира дали ги правят. Нелицензираните производители дори не знаят, че съществуват такива наредби.

Сигурен съм, че има регламенти и наредби. Но каквото и да правят самите майкопроизводители дали го правят е друг въпрос и до каква степен държавата контролира направеното, произвеждат висока сепен метизирани пчели и надали сами те не знаят какви гени се съдържа в произведената продукция. Моето лично мнение е че и в този сектор е създаден организиран безпорядък.

Mateev
20.08.2016, 06:25
....., Но каквото и да правят самите майкопроизводители дали го правят е друг въпрос ....

Нали и аз това казвам - не се знае кой какво прави. Когато обаче има някаква система за контрол, дори и тя да е лошо скроена, все пак е по-добре отколкото да няма никаква система (както и при сивия сектор).

borislav aleksandrov
20.08.2016, 12:50
Доколкото си спомням бюджета за 2014-2016 за прогрмата бе в рамките на 13 милиона лева. Същият бюджет ли ще е за 2017-2019 или ще е по различен? Питам защото поне според официалната статистика в началото на миналия период 2014 година семействата са били малко над 570 хиляди, а сега в края му 2016 се отчитат малко над 700 хиляди семейства. Както Рости написа регистрирания брой семейства оказва влияние на отпусканите пари. Това би трябвало да означава че ще има увеличение на бюджета

jdrumev
20.08.2016, 12:58
Аз мога да дам един съвет към колегите които са кандидатсвали и са одобрени да не чакат а да отидат до фонда да пуснат по едно заявление за отказ да може да освободят ресурс за резервите.Нека не бъдем все алчници.

rosty_sz
20.08.2016, 13:54
Доколкото си спомням бюджета за 2014-2016 за прогрмата бе в рамките на 13 милиона лева. Същият бюджет ли ще е за 2017-2019 или ще е по различен? Питам защото поне според официалната статистика в началото на миналия период 2014 година семействата са били малко над 570 хиляди, а сега в края му 2016 се отчитат малко над 700 хиляди семейства. Както Рости написа регистрирания брой семейства оказва влияние на отпусканите пари. Това би трябвало да означава че ще има увеличение на бюджета
При това СЕРИОЗНО УВЕЛИЧЕНИЕ трябва да има. Около 3 000 000 лева

borislav aleksandrov
20.08.2016, 14:54
Понеже никога не съм кандидаствал по националната програма (не съм виждал смисъл) да попитам като един пълен лаик. Интересът е голям но и злоупотребите доколкото чувам също не са малко.
Та се интересувам защо има направление за лекарства? Официално да се подобри борбата с вароатозата и нозематозата. Това е добре лошо няма.
Но при пчелини от 20 до 50 семейства че дори и до 100 броя годишните разходи не са особено големи и малко трудно ще се убедя че съсипват финансово пчеларя (макар че познавам доста пчелари за които всеки разход над 1 лев е направо огромен и го оставя гладен). За мен малко нещата клонят към да се стимулират продажбите на точно определени препарати които в друг случай обикновения пчелар не би си закупил.
Предполагам че когато се подават документите за плащане се прилага касова бележка и фактура само. А контролира ли се дали пчеларя е използвал този препарат на пчелина си. Например да покаже празните опаковки, използваните лентички и т.н. Какво пречи да кандидаствам за лекарства да си ги закупя да ми върнат един добър процент (имам си фактура) а понеже не ми са нужни защото не ползвам точно този препарат или съм на био методи после да си ги продам и да си взема разликата. Също трудно някой може да ме убеди че не се злоупотребява в това отношение...

Mateev
20.08.2016, 15:19
За съжаление няма да има увеличение на бюджета, понеже Евросъюза промени в последния момент правилата на играта и според тях бюджета за 2017-2019 ще се изчислява на база броя на семействата през 2015 г. - тоест на база на същия брой семейства, който беше миналата година. Колкото до абсолютната сума на бюджета - тя зависи от глобалния бюджет за пчеларския сектор в целия Евросъюз, разделена на броя на семействата в целия Евросъюз. Тоест - все още гадаем каква ще е сумата, но най-вероятно ще е съизмерима с тазгодишния бюджет (някъде между 4 и 5 милиона лева).

Когато подавахме програмата НПП 2017-2019 за нотификация в Евросъюза, измислихме и гласувахме един примерен бюджет, който го направихме на база около 5.3 милиона лева, но още тогава беше ясно, че тази сума ще бъде редуцирана, и парите по отделните подмерки ще бъдат пропорционално намалени. НПП се върна от нотификация и на 02.07.2016 г. ходихме в София на I-во заседание по създаване на Наредбата за прилагане на НПП, но тогава не ни казаха какъв ще е бюджета. Сега във вторник ще сме на II-ро и последно заседание по Наредбата за прилагане на НПП, и тогава горещо се надявам, че най-после ще научим какъв е бюджета.

Mateev
20.08.2016, 15:32
Иначе процедурата по създаване и узаконяване на НПП 2017-2019 беше следната:
1. Създаде се работна група, която трябваше да измисли НПП 2017-2019. Аз бях в тази работна група.
2. Проведоха се серия от заседания, започвайки от месец Август 2015 до Януари 2016 г.
3. След утвърждаване и гласуване на вече новосъздадената НПП се проведе и едно последно заседание, на което се гласува проекто-бюджета по всички подмерки.
4. НПП 2017-2019 беше изпратена за нотификация в Евросъюза.
5. След връщането от нотификация и утвърждаването от Евросъюза се създаде нова работна група, която трябваше да създаде и утвърди Наредба за прилагане на НПП 2017-2017. На тази група също бях член.
6. Тази работха група проведе предварителни консултации и изпращане на предложения, както и едно заседание, на което се гласуваха различните членове и/или промени/предложения.

Това беше до момента. Сега предстои следното:

1. Сега във вторник тази работна група се събира на своето последно заседание, на което окончателно ще гласува Наредбата за прилагане на НПП. По-долу ще ви публикувам последната бета-версия и ще имате шанса да си дадете предложенията.
2. След това наредбата ще бъде публикувана в Държавен вестник.
3. След това предстои създаването на друга (трета подред) работна група, която ще се занимава с УПРАВЛЕНИЕТО на самата програма. Това означава допълнително допрецизиране на бюджета или преразпределение, ако случайно по някоя мярка няма достатъчно пчеларски интерес.
4. След това предстои едно заседание за определяне и гласуване на тазгодишния бюджет и предполагам скоро след това програмата ще бъде отворена за кандидатстване.

Mateev
20.08.2016, 15:47
Ето окончателния текст на НПП 2017-2019, който аз притежавам. Този текст ни е изпратен на дата 26.02.2016 г. (3 дена преди изпращането на нотификацията в Евросъюза).

7273

По този текст не би трябвало да има някакви допълнителни поправки, освен ако те не са някакви техически дреболии или правописни грешки. Така че със 99.99% вероятност мога да твърдя, че вие всъщност четете официалния текст на НПП 2017-2019, който тепърва предстои да бъде публикуван на страниците на ДФЗ.

По този текст ПРОМЕНИ ВЕЧЕ НЕ МОГАТ ДА СЕ ПРАВЯТ, така че го публикувам само с информативен характер (все пак е хубаво да имате изпреварваща информация).

А ето ви и текста на Наредбата за прилагане на НПП 2017-2019, която Наредба предстои да гласуваме сега във вторник.

7274

Тази Наредба, който ви я показвам, вече е минала през наше съвещание и през съвещание в ДФЗ, така че вие наблюдавате един почти окончателен текст. Въпреки това не е късно да се направи някоя дребна поправка или да се включи някое ново дребно предложение.

Та това е - сега е момента да дадете предложения по Наредбата. Имате срок до понеделник вечер.

borislav aleksandrov
20.08.2016, 16:20
да попитам все пак:
"(2) Дейностите по ал. 1 се подпомагат при следните условия:
1. За всяка финансова година, кандидатът е заявил само по един брой от един или повече от предвидените за подпомагане по дейността активи;"

Означавали че през 2017 мога да кандидаствам за всичките 5 позиции като напиша по една бройка
1. Закупуване на центрофуга;
2. Закупуване на нож за разпечатване;
3. Закупуване на матуратор;
4. Закупуване на восъкотопилка, за подготовка на восък за изработване на восъчни основи от производители на восъчни основи;
5. Закупуване на вана за разпечатване.

И на следващата година отново да кандидаствам за по 1 бройка пак за същото.

Също да попитам защо се налага да се представят по 3 оферти, технически спецификации...
А в обяснителната бележка ако напиша че съм избрал центрофуга за 3 990 лв. , пред центрофуга за 1 200 лв. защото по-скъата е на реномирана фирма и съответно според мен и с по-добро качество ще мине като обяснение...

Mateev
20.08.2016, 16:38
......
Също да попитам защо се налага да се представят по 3 оферти, технически спецификации...
А в обяснителната бележка ако напиша че съм избрал центрофуга за 3 990 лв. , пред центрофуга за 1 200 лв. защото по-скъата е на реномирана фирма и съответно според мен и с по-добро качество ще мине като обяснение...
Това с 3-те оферти е базово, основополагащо изискване на ДФЗ, когато става въпрос за закупуване на скъпи активи. Няма как да се заобиколи. Прилага се не само при пчеларите, но и при всички останали програми и мерки на ДФЗ в целия земеделски сектор. Тази точка НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОБСЪЖДАНЕ. Или се прави така, както го иска ДФЗ (по-скоро Евросъюза), или ще видим пари на куково лято. Нещо подобно ни казаха и по време на обсъжданията в работната група.

При това офертите не само че трябва да са 3 на брой, но и трябва да бъдат СЪПОСТАВИМИ. Това означава да са написани по приблизително един и същи начин и да включват активи с едни и същи (в най-лошия случай подобни) параметри. По какви параметри ще се съпоставят различните оферти е написано накрая в приложенията към наредбата. Аз лично ги измислях и се постарах да бъдат колкото се може по-опростени и в същото време да не се допускат злоупотреби.

Например не може да се съпоставят офертите за 10-рамкова и за 50-рамкова центрофуга - и двете трябва да са с еднакъв брой рамки.

По въпроса за избора на оферта с най-ниска цена - това не е задължително. По презумпция се подразбира, че бенефициента е редно да избере най-ниската цена, но ДФЗ дава правото да бъде избрана и оферта с по-скъпа цена, стига към нея да има ПИСМЕННА ОБОСНОВКА защо е избрана точно тази оферта. Нали знаете, че в ДФЗ са бюрократи, които спазват 1000 различни изисквания и разпоредби. И една от тези разпоредби е ДА ИМА ПИСМЕННА ОБОСНОВКА, ако не се избере най-ниската цена. Никой не казва какво ще напишете в тази обосновка и най-вероятно никой няма да я чете или пък да я разбере, след като не е специалист. Така че важното е ДА Я ИМА, и с това си разрешавате проблема.

rosty_sz
20.08.2016, 17:42
Препоръки

1. В таблицата за оценяване на кандидатите има някаква абсолютно неясна за мен точка 6 която гласи че ако : Кандидатът е призната организация на производители на мед и пчелни продукти получава 10 точки. Моля да ми обясните какво означава тази точка или направо да бъде премахната.
2. В Приложение № 1 към чл. 19, ал. 2, т. 2 се дават размерите на които трябва да отговарят детайлите на кошерите от различните системи. За пореден път предлагам да се запише че е допустим допуск на отклонение в размера в рамките на един или два милиметра. Все пак това е дърво и всички знаем, че се раздува и свива леко в зависимост от влажността на въздуха. Толкова ли е страшно да се даде допуск 1 мм. за да не се правят на маймуни колегите при проверка.
3. Не е възприето предложението ми да се запише, че са допустими за подпомагане полистеренни кошери произведени само от производители рeгистрирани по ISO и ако остане така ще има хора с фибранови и стеропорени самоделки кандидати за финансиране.
4. Защо е избрана горна граница 100 броя пчелни семейства за допустимост на кандидатите по мярка А и В. Не е ясна логиката. Има разработени критерии за оценка големината на стопанствата и те се използват по другите програми. Ако идеята е по тези мерки да се подпомагат малките стопанства то в 6.3. ДФЗ са казали колко е максималния брой семейства в малко стопанство и е логично тук горната граница пак да е толкова. Мисля че беше 124 бр. но не съм сигурен.
5. За наше нещастие отново ще се харчат пари по мярка Е. Този мярка през всичките години на съществуване на програмата е била нейната най-голяма черна дупка. Това го знаят всички в комисията, и знам че се положиха много усилия да се премахне тая глупост, но без успех. Та предлагам да се задължат ползвателите на средства по тази мярка да направят общодостъпни резултатите от изследванията си както и да има се наложи някакъв минимум брой лекции, които трябва да изнесат пред пчелари и др. научни работници за да ги запознаят с резултатите от изследванията които са финансирани по програмата.

scutellator
20.08.2016, 17:43
. Не е работа на обикновения пчелар да се опитва да прави селекция, няма и възможност за това. Не е работа и на профисионалния пчелар да прави селекция. Това си е работа на развъдните асоциации...

Слекционата дейност не е работа на пчеларя. С това в нормалните държави се занимават и университети, които подпомагат хората специализиралите се в производство на майки..

Рости, я дай работещ нагледен пример, щото аз не се сещам.
Дори в САЩ, където е най-комерсиалното пчеларство в света и където се пръскат най-много пари за научна дейност за развитие на пчеларството не мога да се сетя за ни един пример.
Приморските пчели почти от самото начало се развъждат и селектират от пчелари. NWC никога не са се развъждали от университет или развъдна асоциация на държавна помощ - винаги от пчелари ( първо единствено от Сюзан Коби, понастоящем вече от други пчелари). Пчелите на Марла Спивак също отдавна не се развъждат от самата нея или от Университета в Минесота. А това са трите най-известни развъдник програми в САЩ, другите просто няма да ги споменавам.

Проблема с развъдните програми на държавни помощи ( към асоциации или университети) е че финансирането рано или късно приключва. Точка. Задачата на учените глави е да дават насока, а не да вършат черната работа. За да съществува селекция е нужно да се отглеждат пчелни семейства и да се произвеждат много майки. Дейност, която един университет би могъл да извършва само ако има такова звено на отделна издръжка (собствена или държавна)

Всички работещи развъдни сдружения ( по българскому) по СВЕТА, на практика представляват конгломерации от отделни пчеловъди (пчелари). Това е устойчивият начин за развъждане на пчелите - дейността се самофинансира от производството на майки/мед и финансовият стимул за напредък е много силен. Когато някой друг дава парите ( т.е. не се генерират от самата дейност), първо онази непосредствена обратна връзка не съществува и второ - на програмата е позволено да съществува само за определен период от време. Предимството тук е че позволява да се извършва напредък, който иначе трудно би бил икономически рентабилен за да позволява самофинансиране. И когато това се случи - идва ред щафетата да бъде поета от отделните пчеловъди/развъдни сдружения.

tsc1
20.08.2016, 17:55
И тая програма като предишната - свита в тесни рамки, насочена към екстензивно развитие, а не към интензификация на пчеларската дейност, към намаляване на себестойността чрез нова, модерна техника, чрез малка механизация на пчелина. И то след като се отчита в началото, че труда на пчеларя е тежък, предимно ръчен. Нищо в посока на разработване и внедряване на системи за мониторинг на условията в кошерите, а ще борим CCD, Водим химическа война с вароатозата, а не се стимулират пчеларите за прилагане на методи за оценка на опаразитяването. Подпомагаме закупуването на платформи и ремаркета за подвижно пчеларство, а не подпомагаме закупуване на да речем малко фургонче с монтирано в него оборудване за разпечатване на питите и вадене на меда на място. И още и още все в този аспект. Да не коментирам финансирането на научната програма.... Преливаме от пусто в празно, вместо да се финансират приложни разработки с практическо приложение.

scutellator
20.08.2016, 18:24
Съгласен съм с теб за селекционната дейност трябва да се извършва от специалисти и когато си закупиш майка за 200 лв, да знаеш, че от тази майка ще си произведеш нужните за теб майки и търтей, а не да се доверяваш на друг да ти разнообрази генофодта около теб.
Да, и кой е тоя глупак дето ще продаде такава майка?
Ако приемем, че за разплод са подходящи 1 на всеки 10 КОНТРОЛИРАНО ОПЛОДЕНИ МАЙКИ ( почти на границата на абсолютния минимум), всеки който извършва такава дейност, финансирана от собствения му джоб, вече се е досетил, че дейността му генерира огромен излишък от отпадъчен материал, и за да може да продължава с дейността си, трябва да реализира някакви печалби от него. Каквито и майки да си купи човек, в най-добрия случай не отговарят напълно на критериите в развъдната програма. Истинските разплодни майки се продават много рядко и то при положение, че поколението вече им е било взето (което прави минимум на 3 годишна възраст).

Един беше Том Глен, който се занимаваше с продажба единствено на изкуствено осеменени майки (кръстоски) и той се пенсионира. От там насетне, топ качество майки за обикновения пчелар вече не са достъпни, тъй като някои неща не се купуват само с пари.


Иначе - ДА, 100 кошера са минимума за поддържане на собствена популация пчели. Обаче това няма нищо общо със сметките за рентабилност и границата над която пчеларя по-добре сам да си прави майките. При всеки е различно.

rosty_sz
20.08.2016, 18:59
Знам че в Австрия има институт в който се извършва сериозна работа. Определено е в услуга на майкопроизводителите. Практиката показва, че в нашите ширини основния продукт от пчелите е мед, а има и част от пчеларите които са се ориентирали към майкопроизводство. В някои страни са обединени в асоциации в някои не, в някои са задължени от закони да извършват някаква селекционна дейност в някои не. Така или иначе според мен е правилно да съществуват такива хора и организации от които хората които сме се насочили към производство на мед да можем да си купуваме майки. Някои сме осъзнали, че е правилно да си купуваме, и нямаме необходимото време да произвеждаме всичките ни необходими майки. Защо да не бъдем подпомогнати в дейноста си? Благодарение на тази помощ се подпомагат и хората производители на майки. В един момент помощта ще свърши и тогава пазара ще разчисти тези които не стават.

rosty_sz
20.08.2016, 19:08
Продължавам по същество
В мярка Б има безумното условие всички кошери в пчелина да са третирани с един и същ препарат. Нямам никаква идея защо? Това условие обаче утежнява много нещата. Та как аз мога да знам колко семейства ще имам следващата година за есенно третиране? Ако кандидатствам за по малко препарат, и той е скъпичък (обикновено е такъв по програма:laughing:) и се случи година като тази трябва да сума пари за да третирам многото допълнителни бройки със същия скъп препарат. Да ама годината като не е на мед от къде ще извадя парички като съм правил отводки вместо да вадя мед? Ясно е че ще направя някаква мошенгия за да отговоря на това скапано условие. Ако някой може да ми обясни неговата логика да остане ако не да се премахне това условие.

borislav aleksandrov
20.08.2016, 19:22
може да съм нахален но все пак с интерес очаквам да разбера защо мярка Б - борба с вароатозата е необходима и как се контролира дали наистина са използвани препаратите а не се продават на занижени цени впоследствие т.е. на пост 39 както и на пост 43 в първата му част ....

rosty_sz
20.08.2016, 19:35
Според мен е необходима заради сериозната инвазия, която става все по сериозна със всяка година. Докато основното научно схващане е че трябва да водим химическа борба с вароатозата то болшинството от пчеларите го правим и това е един ежегоден сигурен разход. Не виждам лошо да бъдем подпомагани в тази дейност. От друга страна там са намесени продажби на един мнооооого голям концерн, който предполагам има сериозно лоби и чийто препарати ще са стотици пъти по ниски ако няма програма. За контрола не знам как става защото тази година за пръв път ползвам такова подпомагане и няма на идея при проверка как ще е. Колкото до продажбите на препарати взети по програмата, да определено има такива, във фейса са във вихара си в момента. Простотия. Колко ще изкараш. Ако имаш много семейства се предполага че печелиш относително добре с дали ще вземеш още 3-4 лева като си продадеш лекарствата от програмата дали си заслужава. Като си с малко семейства колко далавера ще врътнеш. Повтарям, простотия.
Два национални спорта имаме в БГ
Да открадна от шефа колкото мога повече.
Да открадна от държавата колкото мога повече.

Георги Куров
20.08.2016, 20:38
Това безумие НПП трябва да се спре. Ако се дават някакви пари от държавата, те трябва да се насочат към образование и квалификация на кандидат пчелари. Това, че знам откъде се включва струг, не означава, че съм станал стругар. Някой отворил кошер с пчели един път, и мисли, че е станал пчелар. Боже пази България.

Димитър Бонев
20.08.2016, 21:08
Не мога да разбера, защо отпада ограничението неопитни пчелари да могат да участват по програмата, след като има множество доказателства, че това са хвърлени пари на вятъра.

jdrumev
20.08.2016, 21:45
Не мога да разбера, защо отпада ограничението неопитни пчелари да могат да участват по програмата, след като има множество доказателства, че това са хвърлени пари на вятъра.



Защото никой не се е родил научен;)

Димитър Бонев
20.08.2016, 21:56
Нека най-напред да.се научи и после да се бори за увеличаване на стопанството. Така тръгва с голямата кошница и стига до кривата круша. После защо зачестяват кражбите на кошери. Аз винаги съм бил против да се подпомага закупуване на отводки и точно поради тази причина. Колкото и да е неприятно за начинаещите пчелари, те най-напред трябва да се научат как да отглеждат пчели и после да увеличават стопанството. Иначе вредят и на себеси и на околните.

borislav aleksandrov
20.08.2016, 22:11
Ще си позволя да ви поправя. Пчеларя не отглежда и не гледа пчели. Той управлява пчелното семейство за постигане на даден резултат (според знанията, уменията и опита които има) Затова се казва - управление на пчелното семейство

jdrumev
20.08.2016, 22:25
Аз винаги съм бил против да се подпомага закупуване на отводки


Тук не си прав.Ще ти дам пример бениефицент си по 141 мярка от 86 семейства са ти отровили 45 тотал щета а другите са на по 3-4 рамки останали как според теб ако не купиш отводки ще направиш 136броя пч. семейства?И диплом за висше по пчеларство да имаш без да купиш няма как да изпълниш програмата.

cecko96_1
20.08.2016, 22:26
Според мен така наречената НПП си е чиста лудост .Тя е в полза на дърводелци,аптеки,майкопро изводители и т.н. Не би ли трябвало парите от програмата да се разпределят на всички регистрирани а те сами да решат как да оползотворят средствата и да се отчетът ра?

Искрен Мутафов
21.08.2016, 00:39
Понеже никога не съм кандидаствал по националната програма (не съм виждал смисъл) да попитам като един пълен лаик. Интересът е голям но и злоупотребите доколкото чувам също не са малко.
Та се интересувам защо има направление за лекарства? Официално да се подобри борбата с вароатозата и нозематозата. Това е добре лошо няма.
Но при пчелини от 20 до 50 семейства че дори и до 100 броя годишните разходи не са особено големи и малко трудно ще се убедя че съсипват финансово пчеларя (макар че познавам доста пчелари за които всеки разход над 1 лев е направо огромен и го оставя гладен). За мен малко нещата клонят към да се стимулират продажбите на точно определени препарати които в друг случай обикновения пчелар не би си закупил.
Предполагам че когато се подават документите за плащане се прилага касова бележка и фактура само. А контролира ли се дали пчеларя е използвал този препарат на пчелина си. Например да покаже празните опаковки, използваните лентички и т.н. Какво пречи да кандидаствам за лекарства да си ги закупя да ми върнат един добър процент (имам си фактура) а понеже не ми са нужни защото не ползвам точно този препарат или съм на био методи после да си ги продам и да си взема разликата. Също трудно някой може да ме убеди че не се злоупотребява в това отношение...


може да съм нахален но все пак с интерес очаквам да разбера защо мярка Б - борба с вароатозата е необходима и как се контролира дали наистина са използвани препаратите а не се продават на занижени цени впоследствие т.е. на пост 39 както и на пост 43 в първата му част ....

Документите с които се отчита използването на ВМП(лекарствата) по НПП са фактурата с която са закупени от лицензирана ветеринарна аптека(има на сайта на БАБХ, а може би и линк към него от сайта на ДФЗ списък с координатите на лицензираните търговци), с касов бон към фактурата, ако са платени в брой, или заверени от банката платежно нареждане и банково извлечение в които се вижда, че парите са преведени на търговеца, ако е платено по банков път.
Също така, във Ветеринарно Медицинският Дневник на пчелина има страница, където се отразява самото третиране, с дати, дозировка(кратност, за някой препарати) и се заверява от заверява с подпис и печат от участъковия доктор. Тука има и една особенност, ако есенното третирането е извършено прекалено рано(някой го правят с цел да си получат парите колкото се може по-рано)примерно до преди 10-ти август, то ти трябва и писмо от участъковия, че поради високата опаразитеност ти препоръчва по-ранно третиране, иначе ДФЗ по незнайно какви причини са приели че около 15-ти август и нормално да се извърши профилактичното есенно третиране срещу вароатозата.
А, и на 5% от бенефициентите се извършва проверка на терен, от експертите на фонда, като си отварят кошери и се снима дали плочки, ленти и там в каквато форма са препаратите са в кошера в упоменатата във Ветеринарно Медицинският Дневник на пчелина доза(бройки).
Празни опаковки едва ли ще свършат работа при проверката(хората може да си ги менкат)....
При подаване на заявлението за плащане се попълват и едни декларации, ама дали сред тях имаше и такива за достоверност на декларираните данни, вече не си спомням - отдавна не съм ги попълвал, ако има някой скоро отчитал, да каже!
А, както и Рости спомена, във фейса е пълно с обяви за продажба на Екостоп и Апи Лайф Вар, то днес(вчера) и тук във форума мернах една подобна обява...

Искрен Мутафов
21.08.2016, 00:58
Не мога да разбера, защо отпада ограничението неопитни пчелари да могат да участват по програмата, след като има множество доказателства, че това са хвърлени пари на вятъра.

И, как точно се установява това(НЕОПИТНИ ПЧЕЛАРИ)?!?
Един чичка на 50+ години, който "вчера" са го съкратили от работа(или пенсионирали от военна или милиционерска службица) и е решил 20-те кошера които е отглеждал през последните 30-тина години да ги увеличава и евентуално с това да се издържа, а не да чака на "изключително добре развитата ни социална система", и вчера се е регистрирал като ЗС(Земеделски Стопанин), както вече се наричаме - прави ли го НЕОПИТЕН ПЧЕЛАР, щото според тия критерии, които са отпаднали е точно такъв.
Или пък някоя девойка или младеж - които са регистрирани като ЗС, повече от три години, изкарали са няколко пчеларски курса(почивчици) по Мярка 111(безплатните обучения от ПРСР 2007-2013), обаче респективно на практика никога не са отваряли пчелен кошер собственоръчно, а са посещавали пчелина само по време на някоя проверчица, и можи би на живо едва ли биха различили търтея от пчелата майка, то прави ли ги автоматично "перфектните" ОПИТНИ ПЧЕЛАРИ...?!?

Mateev
21.08.2016, 07:51
От как свят светува всяко едно поколение възрастни хора са си мислили и са приказвали на всеослушание, че следващото след тях поколение са НЕКАДЪРНИ МЛАДОЦИ, които ще провалят света. Да, ама всички виждаме, че светът не се е провалил.

Така че не изпадайте в същата грешка - ДА СЕ САМОВЪЗВЕЛИЧАВАТЕ и да си мислите, че другите начинаещи пчелари или въобще младежите са по-лоши от вас и ще се провалят в това, в което вие сте успели. Напротив, истината е точно обратната - новото поколение пчелари по-бързо ще усвои новите съвременни методи на пчеларстване, защото не са обременени от предразсъдъците, които предизвикват ограничения в мисленето на старите пчелари.

Ако наистина някой от вас сериозно си мисли, че новите пчелари ще се провалят, това означава само едно единствено нещо - ВЕЧЕ СТЕ ОСТАРЕЛИ и е време да сдадете щафетата и да оставите пчеларството в ръцете на младите, защото ТЕ ЩЕ ВИ ИЗПРЕВАРЯТ и ще постигнат в живота и в пчеларския бизнес ПОВЕЧЕ ОТ ВАС.

rosty_sz
21.08.2016, 07:58
Матеев може ли коментар по предложените от мен промени? Може и на ЛС.
Благодаря.

borislav aleksandrov
21.08.2016, 08:01
Също така, във Ветеринарно Медицинският Дневник на пчелина има страница, където се отразява самото третиране, с дати, дозировка(кратност, за някой препарати) и се заверява от заверява с подпис и печат от участъковия докто
А, както и Рости спомена, във фейса е пълно с обяви за продажба на Екостоп и Апи Лайф Вар, то днес(вчера) и тук във форума мернах една подобна обява...

Благодаря за отговора. С други думи ако не си в групата за проверка злоупотребата е напълно възможна макар че както и Рости отбеляза става дума за смешни пари, и всичко опира до съвеста на пчеларя...

Mateev
21.08.2016, 08:02
Когато някой човек (и пчеларите в това число) започне ДА БУКСУВА и дълги години не може да постигне никакъв напредък от нивото, до което е достигнал, това не означава, че неговия бизнес е много сложен и труден. И че никой друг не може да достигне до това ниво. Напротив - това означава, че този човек е достигнал до НИВОТО СИ НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ и от този момент нататък НЯМА КАК ДА НАДСКОЧИ СЕБЕ СИ.

Това обаче не означава, че други хора няма да го достигнат, и дори да го изпреварят със 100 пъти по-малко усилия и за 100 пъти по-малко време. Та още един път повтарям - НЕ СЕ САМОВЪЗВЕЛИЧАВАЙТЕ. Има биснеси или занаяти, 100 или 1000 пъти по-сложни от пчеларството. И въпреки това младежи (или дори възрастни начинаещи) успяват да ги усвоят за година-две и да постигнат чудеса.

Всъщност пчеларството като теория и като обем на информацията е един от възможно най-лесните занаяти, на фона например на електрониката, автоматиката, програмирането, физиката, химията, медицината и поне още 1000 други специалности, в които съответните специалисти трябва да усвоят КОЛОСАЛЕН ОБЕМ ОТ ЗНАНИЯ. Всеки един от тези специалисти може на майтап да стане пчелар, ако поиска. Обратното обаче не е вярно.

rosty_sz
21.08.2016, 08:06
ДА така е, но никой не знае дали ще попадне в групата за проверка. Аз лично съм проверяван редовно. Определено групата е над 5% защото знам и много други които са проверявани редовно. Принципно ако знаеш че няма да те проверяват можеш да злоупотребиш със всички мерки по програмата:laughing:

Mateev
21.08.2016, 08:20
Благодаря за отговора. С други думи ако не си в групата за проверка злоупотребата е напълно възможна макар че както и Рости отбеляза става дума за смешни пари, и всичко опира до съвеста на пчеларя...

На ДФЗ им е пределно ясно, че хората имат склонност да злоупотребяват. Нещо повече - пределно им е ясно, че всеки би злоупотребил, ако няма адекватен контрол. Така че всичките тези сложнотии по мерките на ДФЗ са с една единствена цел - да ограничат злоупотребите до едно минимално, така да се каже ПОНОСИМО НИВО. Няма как да се направи 100%-ов контрол, защото разходите за този контрол ще надхвърлят раздадените от ДФЗ суми. Поради тази причина се търси РАЗУМЕН БАЛАНС между раздадените суми и разходите, необходими за контрол върху правилното използване на тези суми.

Mateev
21.08.2016, 08:31
ДА така е, но никой не знае дали ще попадне в групата за проверка. Аз лично съм проверяван редовно. Определено групата е над 5% защото знам и много други които са проверявани редовно. Принципно ако знаеш че няма да те проверяват можеш да злоупотребиш със всички мерки по програмата:laughing:

5%-овата извадка хем е случайна, хем не е, защото си има една камара правила, по които да се определят ВИСОКОРИСКОВИТЕ БЕНЕФИЦИЕНТИ, подлежащи на по-чести проверки. Тези правила в общия случай са тайна, но лесно можем да се досетим за някои от тях:

1. Бенефициенти с по-голяма стойност на заявените суми (напр. имат много кошери, а от там и много пари за лекарства). Мене ме проверяваха по този параграф.
2. Бенефициенти, имали някакви проблеми в предишни години (тоест попаднали са в черния списък, от който никога няма да излязат)
3. Бенефициенти, членове на някоя рискова група. Например роми или пък хора с ниско образование (имат само начално образование).
4. Самото попълване на заявленията за подпомагане може да бъде критерий за проверка (правописни грешки, разграцан почерк, задрасквания и други мацаници).
5. Разбира се може да има и ПОРЪЧКОВИ ПРОВЕРКИ на хора, които поради една или друга причина са накривили шапката на някой властимащ.
6. Причина за проверката може да бъде и НЕСЪОТВЕТСТВИЕ между текущото положение и заявените активи. Например има малко кошери, а заявява 50-рамкова центрофуга.
7. Причина за проверката може да бъде дори и КОНСТАТИРАНО МУРДАРСТВО при предишни проверки - мръсен или неокосен пчелин, небоядисани или разбрицани кошери и т.н. Въобще достатъчен е само един поглед, за да се прецени що за човек е собственика на пчелина - педант или мурдар, като второто е основание за бъдещи проверки до дупка.

jdrumev
21.08.2016, 09:47
Благодаря за отговора. С други думи ако не си в групата за проверка злоупотребата е напълно възможна макар че както и Рости отбеляза става дума за смешни пари, и всичко опира до съвеста на пчеларя...



Борка не са смешни парите зависи колко кошера и какъв препарат си заявил.С едни хиляда лева можеш спокойно да си покриеш осигоровките които за мен са едни пари хвърлени на вятъра,но това си е мое мнение.

jdrumev
21.08.2016, 09:51
ДА така е, но никой не знае дали ще попадне в групата за проверка. Аз лично съм проверяван редовно. Определено групата е над 5% защото знам и много други които са проверявани редовно. Принципно ако знаеш че няма да те проверяват можеш да злоупотребиш със всички мерки по програмата:laughing:



Всички бениефиценти се проверяват.Лошото в системата е че се водят рискови и не рискови това значи че проверките са планирани и всеки един знае кога ще му дойдат на проверка.

Димитър Бонев
21.08.2016, 11:03
От как свят светува всяко едно поколение възрастни хора са си мислили и са приказвали на всеослушание, че следващото след тях поколение са НЕКАДЪРНИ МЛАДОЦИ, които ще провалят света. Да, ама всички виждаме, че светът не се е провалил.

Така че не изпадайте в същата грешка - ДА СЕ САМОВЪЗВЕЛИЧАВАТЕ и да си мислите, че другите начинаещи пчелари или въобще младежите са по-лоши от вас и ще се провалят в това, в което вие сте успели. Напротив, истината е точно обратната - новото поколение пчелари по-бързо ще усвои новите съвременни методи на пчеларстване, защото не са обременени от предразсъдъците, които предизвикват ограничения в мисленето на старите пчелари.

Ако наистина някой от вас сериозно си мисли, че новите пчелари ще се провалят, това означава само едно единствено нещо - ВЕЧЕ СТЕ ОСТАРЕЛИ и е време да сдадете щафетата и да оставите пчеларството в ръцете на младите, защото ТЕ ЩЕ ВИ ИЗПРЕВАРЯТ и ще постигнат в живота и в пчеларския бизнес ПОВЕЧЕ ОТ ВАС.
Не си прав. Не става дума за възраст. Редки са случаите, когато някой започнал есента, на пролет да може да се справя с 50-тина семейства. Няма опит,рутина, често не различава майката от търтея. Историята от първите програми помни много такива случаи, когато хора, които и идея си нямаха какво е това пчела, но с протекция, се наредиха цялата рода и направиха пчелини с по 100-200 семейства, които така и не преживяха първата зима. После историята се повтори. Колкото до кадърността на младите, познавам такива,, които за няколко години постигнаха и научиха много и в момента са на много високо ниво и програмите въобще не ги интересуват, както и такива, които само се чудят как да чопнат някой лев и най много реват за субсидии, но развитието им е на точката на замръзване.
Колкото до тези,които са имали пчелин и в един момент нуждата ги е подтикнала да превърнат хобито в професия, то самата регистрация на пчелина е достатъчно доказателство, че имат необходимия опит. Като става дума за щети при бенефициенти по 6.3(стара141) то те са получили достатъчно средста15000 Евро, че да могат да покрият щетите и би било абсолютно нередно да могат да участват и по програмата,защото се получава двойно финансиране, което съгласно изискванията на ЕК е недопустимо.
Според мен би трябвало и да се наложи таван на средствата, които един бенефициент може да получи. Така парите ще стигат за повече пчелари, както и тези, които до сега не са били финансирани да получават повече точки и да имат по-голямо шанс. Иначе става така, че едни и същи са в топ500, а за другите няма и тази и следващата и по-следващата година.

borislav aleksandrov
21.08.2016, 11:24
Борка не са смешни парите зависи колко кошера и какъв препарат си заявил.С едни хиляда лева можеш спокойно да си покриеш осигоровките които за мен са едни пари хвърлени на вятъра,но това си е мое мнение.

Пример - 50 семейства - заявил си Варостоп - това прави 60 лева и Варотом което е към 62 лв. за пролетта или есеннта.Общата сума е 122 лв. Това или други по евтини препарати би си купил всеки обикновен пчелар. Трудно някой може да ме убеди че когато парите излизат от неговия джоб не си прави сметката колко и за какво харчи.
Това е все едно да сметнеш че Перицина е 50 лв. за 10 семейства а Варостопа е 12 лв. също за 10 семейства, и че едно третиране ще ти струва 500 лв. в единия случай а в другия 60 лв. и да си кажеш а че то 500 лв. са ми джобните за деня....

Или ако вземеш обявите - най-честите версии - подариха ми ги (аз лично до скоро не бях чувал или виждал пчелар да подари Перицин за 500-600 лв. на друг пчелар защото се отказвал и нямал какво да го прави, а са видели случайно и от дума на дума на ти 500-600 лв.... чак ми идва да попитам абе де ги тия и аз искам 10-20 опаковки Пирицин може и Байварол) или Абе аз си ги купих ама като сложих лентите и се оказа че съм взел 10-20 кутий повече и сега се чудя какво да ги правя....

Но понеже държавата плаща веднага ситуацията се обръща и се заръчват Перицин, Байварол и т.н. и мнозина си го признават че в противен случай не биха си купили това но щом друг плаща....
Както и Рости отбеляза под добрите намерения на мярката може да стоят и чисто икономически причини. Продажбите на определени продукти рязко скочиха и това е очевидно за всеки.



7. Причина за проверката може да бъде дори и КОНСТАТИРАНО МУРДАРСТВО при предишни проверки - мръсен или неокосен пчелин, небоядисани или разбрицани кошери и т.н. Въобще достатъчен е само един поглед, за да се прецени що за човек е собственика на пчелина - педант или мурдар, като второто е основание за бъдещи проверки до дупка.

Това малко не го разбирам - не са ти боядисани кошери, не са опънати по конец, не стават за снимка за корица на списание, не е окосено от 1 седмица примерно и изведнъж ставаш Мурдар...

jdrumev
21.08.2016, 11:24
Това за точките също не е правилно.С едни 300лв мога веднага да си набавя 10 точки.Другото ,че всички се научиха и вече кандидатстват по всичко за да съберат повече точки.А не усвояват средствата,защото им трябват точки за кошери.

Mateev
21.08.2016, 11:40
Нека не забравяме, че парите по пчеларската програма, пък и по всички останали програми, НЕ СА СОЦИАЛНИ ПОМОЩИ. Така че идеята да дадем пари на повече хора отпада още в зародиш. Има си други министерства и други бюджети, с които се подпомагат крайно нуждаещите се.

Основната логиката за даване на пари от Евросъюза по всички мерки е ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА БИЗНЕСА. Тези пари не се дават на калпак, а точно обратното - дават се на хора, които вече имат пари и бизнес. Но не се дават защото тези хора имат пари, а защото СА ДОКАЗАЛИ, че МОГАТ ПРАВИЛНО ДА ВЛОЖАТ ТЕЗИ ПАРИ И ДА РАЗШИРЯТ БИЗНЕСА СИ.

Тоест пари се дават на тези, които МОГАТ И ЗНАЯТ как ПРАВИЛНО ДА ГИ УПРАВЛЯВАТ. Това е основната роля на всичките 3-4 милиарда европари, които се раздават всяка една година. Тези пари не се подаряват - срещу тях се очаква бенефициентите да направят нещо, от което ще има полза ЦЯЛОТО ОБЩЕСТВО. Дефакто тези пари са ИНВЕСТИЦИЯ В БЪДЕЩЕТО НА ОБЩЕСТВОТО, но трябва да бъдат дадени на хора, КОИТО ЗНАЯТ КАКВО ДА НАПРАВЯТ С ТЯХ.

Така че не се шашкайте, когато видите какви са условията по всяка една мярка. Тези условия са следствие на общата глобална логика за раздаване на пари. Това че някой изнемогва и не му излиза сметката, това Евросъюза не го интересува. Ако този някой е неефективен, ами нека да фалирва - обществото няма нужда от него. Пари ще се дадат на тези, които са високоефективни, за да повишат още своята ефективност и да произведат още повече продукт за обществото. Но те вече са доказали, че го могат това.

Едно малко изключение са парите за създаване на нови бизнеси. Може да се приеме, че това е инвестиция на Евросъюза в нови млади таланти, на които им се дава шанс да реализират идеите си на по-ранен етап, отколкото биха го направили без подпомагане. Тези пари са високорискови, и Евросъюза го знае това, но няма друг начин да се отсеят калпазаните от нешлифованите диаманти.

В цялата тази логика никъде няма правила за даване на пари на провалили се калпазани, които дълги години не са постигнали нищо, и сега очакват Евросъюза да заплати за тяхната некадърност. Е това няма как да стане, и самият факт, че такива хора най-много реват по форумите, се явява доказателство, че Евросъюза е прав в политиката, която води.

С две думи - Евросъюза преследва строго определени цели в полза на цялото общество, и подпомагането на провалили се некадърници не е сред тези цели. И най-важното - НЕ ТЪРСЕТЕ СПРАВЕДЛИВОСТ при раздаването на евросредства, защото ТАКАВА НЯМА и НИКОГА НЯМА ДА ИМА. Пари се дават не на този, който се нуждае от тях, а на този, който знае какво да направи с тях.

tsc1
21.08.2016, 12:07
......
Основната логиката за даване на пари от Евросъюза по всички мерки е ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА БИЗНЕСА. Тези пари не се дават на калпак, а точно обратното - дават се на хора, които вече имат пари и бизнес. Но не се дават защото тези хора имат пари, а защото СА ДОКАЗАЛИ, че МОГАТ ПРАВИЛНО ДА ВЛОЖАТ ТЕЗИ ПАРИ И ДА РАЗШИРЯТ БИЗНЕСА СИ.

Тоест пари се дават на тези, които МОГАТ И ЗНАЯТ как ПРАВИЛНО ДА ГИ УПРАВЛЯВАТ. Това е основната роля на всичките 3-4 милиарда европари, които се раздават всяка една година. Тези пари не се подаряват - срещу тях се очаква бенефициентите да направят нещо, от което ще има полза ЦЯЛОТО ОБЩЕСТВО. Дефакто тези пари са ИНВЕСТИЦИЯ В БЪДЕЩЕТО НА ОБЩЕСТВОТО, но трябва да бъдат дадени на хора, КОИТО ЗНАЯТ КАКВО ДА НАПРАВЯТ С ТЯХ.
......

Тази логика и е правилна и не е. Тя е добра за ЕС, но не е добра за България и за пчеларите в частност. Видяхме на практика какво стана с житарите. Супер развит подотрасъл с основна цел да се унищожат другите необходими на обществото такива. В резулта на което имаме свръх производство на жито, падащи цени, а липса на плодове, зеленчуци и телешко месо, които внасяме от съседите. Отново се залага на количеството пчелни кошери и нови пчелини, които неминуемо ще доведат до свръх производство и нов спад на изкупните цени на меда. И никакво стимулиране за развитие на отрасъла като качество и в посока намаляване на ръчния труд и от там на себестойността. Накратко казано - "Копайте с мотиката, на нас ни трябвате в ЕС като продоволствен придатък, ползваш нискоквалифициран труд, а не конкуренция".

Mateev
21.08.2016, 12:14
....... Пари се дават не на този, който се нуждае от тях, а на този, който знае какво да направи с тях.

И тука му е мястото да споменем и за злоупотребите с евросредства, които масово се правят в пчеларския сектор. Проблемът пак е с хората (пчеларите) - някои от тях мислят как да преебат държавата, а други - как да си развият и разширят бизнеса. Държавата (Евросъюза) иска да подпомага само тези вторите, и всячески да пречи на първите. И конкретните клаузи в тази проектонаредба са пряко отражение на тези две цели - подпомагане на свестните и пречене на тарикатите (далавераджиите). Тъжното е, че дори и свестните ще трябва да изпълняват изисквания, насочени против далавераджиите, но няма как.

Mateev
21.08.2016, 12:20
Тази логика и е правилна и не е. Тя е добра за ЕС, но не е добра за България и за пчеларите в частност. Видяхме на практика какво стана с житарите. Супер развит подотрасъл с основна цел да се унищожат другите необходими на обществото такива. В резулта на което имаме свръх производство на жито, падащи цени, а липса на плодове, зеленчуци и телешко месо, които внасяме от съседите. Отново се залага на количеството пчелни кошери и нови пчелини, които неминуемо ще доведат до свръх производство и нов спад на изкупните цени на меда. И никакво стимулиране за развитие на отрасъла като качество и в посока намаляване на ръчния труд и от там на себестойността. Накратко казано - "Копайте с мотиката, на нас ни трябвате в ЕС като продоволствен придатък, ползваш нискоквалифициран труд, а не конкуренция".

Не мисля, че е така. Правилата се създават от хора, които също грешат (става въпрос за служителите на ДФЗ, МЗХ и Евросъюза). На практика това е един непрекъснат процес на усъвършенстване, който изисква време докато се допрецизира да най-дребните подробности в търсене на разумен баланс.

Ще дам един пример - ако наистина Фейсбук гъмжи от обяви за продажба на лекарства за третиране по занижени цени, то това няма да остане незабелязано от МЗХ и ДФЗ, и догодина можете да очаквате някое ново изискване в Наредбата, срещу което отново ще нададете вой. Истината обаче е друга, и тя може да се представи нагледно с поговорката "Каквото повикало, такова и се е обадило". Тоест ако в България нямаше пчелари-мошеници, наредбите за помощите щяха да са много по-опростени и много по-либерални. Да, ама не ..... и това е най-тъжното .....

tsc1
21.08.2016, 12:33
Не мисля, че е така. Правилата се създават от хора, които също грешат (става въпрос за служителите на ДФЗ, МЗХ и Евросъюза). На практика това е един непрекъснат процес на усъвършенстване, който изисква време докато се допрецизира да най-дребните подробности в търсене на разумен баланс.

Ще дам един пример - ако наистина Фейсбук гъмжи от обяви за продажба на лекарства за третиране по занижени цени, то това няма да остане незабелязано от МЗХ и ДФЗ, и догодина можете да очаквате някое ново изискване в Наредбата, срещу което отново ще нададете вой. Истината обаче е друга, и тя може да се представи нагледно с поговорката "Каквото повикало, такова и се е обадило". Тоест ако в България нямаше пчелари-мошеници, наредбите за помощите щяха да са много по-опростени и много по-либерални. Да, ама не ..... и това е най-тъжното .....
За грешки ли говорим или за умишлена политика? Погледни предишната програма. На мен никак тази политика не ми изглежда като следствие от нашенските тарикатлъци.

Mateev
21.08.2016, 12:37
За грешки ли говорим или за умишлена политика? Погледни предишната програма. На мен никак тази политика не ми изглежда като следствие от нашенските тарикатлъци.

Определено има някаква политика и определено тя невинаги преследва целите на Евросъюза. Понякога преследва политически или дори чисто-икономически цели. Пчеларите в работните групи се опитваме да омекотим тази политика и да намалим безумията до минимум, но понякога като ни извадят някоя черна статистика, и буквално ни затварят устата.

tsc1
21.08.2016, 12:57
Ето я политиката:
Изводите:

А. Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари.
- Подпомагане на закупуването на техническо оборудване при първичния добив и обработка на пчелния мед
В технологично отношение пчеларството в страната се отличава с влагане на много ръчен труд, работния процес е трудоемък, отнема много време и е уморителен за пчеларя. От години българските пчелари работят с остаряло и амортизирано оборудване. Масово разпечатването на питите се извършва ръчно, с вилици или в най-добрия случай с пчеларски нож. Модернизацията на техническото оборудване ще облекчи работата на пчеларя, ще увеличи ефективността на работния процес на пчелина, ще повиши качеството и конкурентоспособността на българския мед и пчелни продукти на вътрешния и международните пазари.

И какво се финансира само като решение на проблема?

Дейност Подпомагане на закупуването на техническо оборудване при първичния добив и обработка на пчелния мед



Цели:.



Модернизация на техническото оборудване и предотвратяване замърсяване при първичната обработка на пчелните продукти. Повишаване на качеството и конкурентоспособността на българските пчелни продукти на вътрешния и международните пазари. Тази дейност цели да спомогне пчеларите да подменят остарелите, амортизирани и ниско ефективни центрофуги, както и модернизация на производството на мед, което от своя страна води до намаляване на физическия труд и времето за центрофугиране.




Допустими разходи за:

Закупуване на центрофуга;
Закупуване на нож за разпечатване;
Закупуване на матуратор;
Закупуване на восъкотопилка, за подготовка на восък за изработване на восъчни основи от стопани на восъчни основи;
Закупуване на вана за разпечатване.



Същото е за подвижното пчеларство, същото е за научните изследвания. Обърни внимание колко са изразходваните пари за научни изследвания. Ами КРЪГЛА НУЛА! И се разрешава пак финансиране за същите неща, а не за технологични разработки. Това не е ли целенасочена политика???

Димитър Бонев
21.08.2016, 13:05
Нека не забравяме, че парите по пчеларската програма, пък и по всички останали програми, НЕ СА СОЦИАЛНИ ПОМОЩИ. Така че идеята да дадем пари на повече хора отпада още в зародиш. Има си други министерства и други бюджети, с които се подпомагат крайно нуждаещите се.

Основната логиката за даване на пари от Евросъюза по всички мерки е ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА БИЗНЕСА. Тези пари не се дават на калпак, а точно обратното - дават се на хора, които вече имат пари и бизнес. Но не се дават защото тези хора имат пари, а защото СА ДОКАЗАЛИ, че МОГАТ ПРАВИЛНО ДА ВЛОЖАТ ТЕЗИ ПАРИ И ДА РАЗШИРЯТ БИЗНЕСА СИ.

......

Тук изпадаш в противоречие. Критериите, така както са зададени по никакъв начин не доказват, че кандидата е успял. Дори напротив. Създават се условия за утвърждаване на професията "програмист ". Един път защитаваш неопитните, друг път казваш, че парите трябва да се дават на утвърдени професионалисти. За стартиращи си има нарочна мярка и там парите са достатъчно младия земеделец да стартира едно подобаващо стопанство. Тука говорим, че по начина, по който се разпределят средствата се създават условия те не само да отиват при професионални програмисти, но професионалните пчелари, за които уж са предназначени да не могат да се възползват от тях.
Залагането отново на точни размери и системи кошери е поредната глупост, наложена от Михайлов и Котларски, без да има каквато и да е смислена обосновка.

Валентин.
21.08.2016, 13:11
Като става дума за щети при бенефициенти по 6.3(стара141) то те са получили достатъчно средста15000 Евро, че да могат да покрият щетите и би било абсолютно нередно да могат да участват и по програмата,защото се получава двойно финансиране, което съгласно изискванията на ЕК е недопустимо.

Никъде в наредбата за 6.3 не видях да има ограничение за кандатстване, когато някой е взел и пари по НПП. Имаше ограничения други, но точно това не го видях........ Дали ДФЗ ще вземе под внимание т.нар. двойно финансиране.

Mateev
21.08.2016, 13:39
Ето я политиката:
Изводите:

И какво се финансира само като решение на проблема?

Същото е за подвижното пчеларство, същото е за научните изследвания. Обърни внимание колко са изразходваните пари за научни изследвания. Ами КРЪГЛА НУЛА! И се разрешава пак финансиране за същите неща, а не за технологични разработки. Това не е ли целенасочена политика???

Забравете за научните изследвания. Вече съм ви казвал, че по тях пари няма да се дават на никого. Техните бюджети ще бъдат преразпределени по другите мерки, когато му дойде времето. Така стана тази година, така ще е и през следващите. Нима не виждате, че написаните в програмата изисквания за научните изследвания са неизпълними?

Знаете ли какво - аз не съм съдник по тази програма. Пределно ми е ясно, че каквото и да се напише, все ще има някой недоволен от нея. Няма как да се угоди на всички, особенно ако всеки егоистично дърпа чергата към себе си. Така че спирам да отговарям на въпроси, каквито и да са те. Просто се концентрирайте в предложенията, ако наистина има нещо дребно да е объркано. За глобални предложения забравете - тях ще ги бистрим след 3 години, ако все още сме тука в този форум във същия състав.

tsc1
21.08.2016, 13:48
Забравете за научните изследвания. Вече съм ви казвал, че по тях пари няма да се дават на никого. Техните бюджети ще бъдат преразпределени по другите мерки, когато му дойде времето. Така стана тази година, така ще е и през следващите. Нима не виждате, че написаните в програмата изисквания за научните изследвания са неизпълними?
А защо е така? Не е ли това точно част от политиката на ЕС - "Искаме да сте орачи, а не учени и специалисти?"

Mateev
21.08.2016, 13:55
А защо е така? Не е ли това точно част от политиката на ЕС - "Искаме да сте орачи, а не учени и специалисти?"

Мисля, че много залиташ и се самонавиваш. Има си една камара други програми и други финансирания именно за учени, специалисти или за младежи (или стартиращи фирми) с иновативно мислене, разработващи напредничави технологии. Просто погледни от една малко по-висока камбанарийка. Точно за високите технологии бюджетите са многократно по-големи от тези на пчеларските програми. Ето например съвсем наскоро обсъждахме една мярка, по която на няколкостотин иновативни фирми в България ще се дават по 400 000 лева само за разработката на иновативна идея или на иновативен промишлен образец. Програмисти от моята фирма СТС Софт кандидатстваха по тази мярка, и съгласно точковата система имат почти 100%-ова вероятност да получат финансиране за разработката на една съвременна база данни в сегмента BIG Data. Говорим за 50-60 хиляди реда код, зад който обаче стои математически апарат, който в света едва ли го разбираят повече от 10 човека.

Колкото до НПП - тя е пчеларска програма и тя е насочена именно към пчеларите в Евросъюза, а не към космонавтите или към програмистите. Това, което е за нас, е и за всички останали пчелари в Евросъюза. Не ми се сърди, но си мисля, че под вола търсиш теле.

В България има дадености за земеделие и животновъдство, и е разумно тези дадености да се използват. В това няма нищо лошо. Ако живеехме в полупустиня и произвеждахме лимони, тогава щяхме да сме известни с лимонадата. Всичкото това обаче не означава, че сме роби на Евросъюза и му вършим черната работа. Вършим точно това, за което имаме дадености, или за което имаме специалисти.

tsc1
21.08.2016, 15:27
Говоря (пиша по-точно) за пчеларството, а не по принцип за програмите на ЕС. Колкото до базата данни, зная за нея, но не залагай много на набраните точки. Аз минах вече по този път и знам, че не точките са важни, а колко си платил, за да ти мине разработката. Ако разбира се не си си подсигурил протекциите на политическо ниво. Преди 6 години кандидатствахме по първата програма за конкурентноспособност. Не ни достигнаха две точки. Когато благодарение на една формална грешка на комисията успях да се добера до протоколите на комисията за оценка, се оказа. че са ни "подстригали" там където няма критерий за цифрова оценка. Не ни достигал "научен потенциал", независимо, че от колектива двама бяхме с научни степени и звания, а третия - асистент в ТУ и дисертант пред защита. После се оказа, че даваните под масата суми се движат между 20 й 50% от очакваната за получаване сума. От тогава в този филм не влизам.

Искрен Мутафов
21.08.2016, 20:58
Ще дам един пример - ако наистина Фейсбук гъмжи от обяви за продажба на лекарства за третиране по занижени цени, то това няма да остане незабелязано от МЗХ и ДФЗ, и догодина можете да очаквате някое ново изискване в Наредбата, срещу което отново ще нададете вой. Истината обаче е друга, и тя може да се представи нагледно с поговорката "Каквото повикало, такова и се е обадило". Тоест ако в България нямаше пчелари-мошеници, наредбите за помощите щяха да са много по-опростени и много по-либерални. Да, ама не ..... и това е най-тъжното .....

А, то решението се получи от само себе си миналата година - %% за лекарства падна на 63%, и сума ти и народ се отказаха, останали са пари от бюджета в излишък които са разпределени за тази година(а, тази са си твърдо 80%), също така някой са изгубили провото да кандидатстват, а други може би и мотивация мислейки си, че сметките "няма да се вържат"....

Mateev
21.08.2016, 21:51
А, то решението се получи от само себе си миналата година - %% за лекарства падна на 63%, и сума ти и народ се отказаха, останали са пари от бюджета в излишък които са разпределени за тази година(а, тази са си твърдо 80%), също така някой са изгубили провото да кандидатстват, а други може би и мотивация мислейки си, че сметките "няма да се вържат"....

Прав си за всичко, с изключение на едно - неразпределените пари от предишни години не се прехвърлят за следващи. Те просто се губят. Така че всеки, който не си изпълни договора с ДФЗ, всъщност прекарва други негови колеги-пчелари. Тъжно, но това е истината. Всяка една година около 20-30% от бюджета остава неусвоен по причина пчелари, които блокират парите с договор с ДФЗ, а после не си го изпълняват.

Така че ако това не го знаете, сега ви го казвам - пчеларите масово се преебават един друг и в този форум поне 20-30% от посетителите са преебавали други техни колеги през годините. Дори мога да цитирам конкретни имена на мои клиенти с майки и отводки, които преебаха другите пчелари, че и мене в това число, като не си закупиха заявените и капарирани майки и отводки.

Причината вече я знаете - егоизъм, мързел и незаинтересованост. Не закупуват разрешените им кошери, майки и отводки, но и не си правят труда да отидат в ДФЗ и да освободят бюджета, за да бъде даден на някой друг. Явлението е много масово и това се обсъжда по работните групи ......

Искрен Мутафов
21.08.2016, 23:49
Прав си за всичко, с изключение на едно - неразпределените пари от предишни години не се прехвърлят за следващи. Те просто се губят. Така че всеки, който не си изпълни договора с ДФЗ, всъщност прекарва други негови колеги-пчелари. Тъжно, но това е истината. Всяка една година около 20-30% от бюджета остава неусвоен по причина пчелари, които блокират парите с договор с ДФЗ, а после не си го изпълняват.

Така че ако това не го знаете, сега ви го казвам - пчеларите масово се преебават един друг и в този форум поне 20-30% от посетителите са преебавали други техни колеги през годините. Дори мога да цитирам конкретни имена на мои клиенти с майки и отводки, които преебаха другите пчелари, че и мене в това число, като не си закупиха заявените и капарирани майки и отводки.

Причината вече я знаете - егоизъм, мързел и незаинтересованост. Не закупуват разрешените им кошери, майки и отводки, но и не си правят труда да отидат в ДФЗ и да освободят бюджета, за да бъде даден на някой друг. Явлението е много масово и това се обсъжда по работните групи ......

Може и за греша, но съм останал с впечатление, че при предишната НПП - 2011-2013г. неизползваните от презходната година пари се прехвърляха към следващата, но само до последната, т.е.т. от 2011 за 2012, от 2012 за 2013, но от 2013 нищо не се прехвърляше към следващата(2014), повеже е нова НПП...

jdrumev
22.08.2016, 08:01
Аз имам един въпрос.Сега като пускам заявлението за плащане а съм резерва за закупуването на отводки,но съм си ги закупил трябвали да ги заявя или трябва да чакам да се освободи ресурс?

Mateev
22.08.2016, 08:29
Аз имам един въпрос.Сега като пускам заявлението за плащане а съм резерва за закупуването на отводки,но съм си ги закупил трябвали да ги заявя или трябва да чакам да се освободи ресурс?

Имаш ли договор с ДФЗ под условие?
Ако имаш - парите най-вероятно ще ти бъдат изплатени, защото е почти сигурно, че ще има неусвоен ресурс.

Ако нямаш никакъв договор, за ДФЗ все едно не съществуваш.

При всички случаи е най-добре да отидеш в местното ДФЗ и там да си зададеш въпросите.

rosty_sz
22.08.2016, 09:49
Матеев, още веднъж моля да споделиш приемаш ли предложенията ми от пост 45 и пост 50? Ако има нещо което е нужно да се дискутира да го правим, че утре трябва всичко де е ясно. Отплеснахме се в разговор по темата, но не по предстоящата среща която е доста важна.
Благодаря

Mateev
23.08.2016, 09:12
Матеев, още веднъж моля да споделиш приемаш ли предложенията ми от пост 45 и пост 50? Ако има нещо което е нужно да се дискутира да го правим, че утре трябва всичко де е ясно. Отплеснахме се в разговор по темата, но не по предстоящата среща която е доста важна.
Благодаря

Приемам го, разпечатвам го и след 5 минути тръгвам за София, защото срещата е от 14 часа.

jdrumev
23.08.2016, 09:23
Приемам го, разпечатвам го и след 5 минути тръгвам за София, защото срещата е от 14 часа.



УСПЕХ!Да но светне и на нашата улица слънце

Искрен Мутафов
24.08.2016, 02:24
Приемам го, разпечатвам го и след 5 минути тръгвам за София, защото срещата е от 14 часа.


Да, има нова информация. Дефакто бяхме поканени днес за обсъждане на Наредбата по НПП 2017-2019, но когато седнахме в залата ни информираха, че веднага след Наредбата ще се обсъжда и De minimis-a на пчеларите. От пчеларските "лидери" не присъстваше почти никой - само аз, Кожухаров и Мишо Михайлов. Всички останали се бяха скатали, демонстрирайки по този начин своята ТОТАЛНА НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ към пчеларската програма, а впоследствие и към de minimis-а. Просто да сте наясно що за "лидери" имате и как те ви защитават интереса ..... :)


А, нещо ново/инетерсно по НПП 2017-2019 дали има?!?

Искрен Мутафов
24.08.2016, 02:48
А, както и Рости спомена, във фейса е пълно с обяви за продажба на Екостоп и Апи Лайф Вар, то днес(вчера) и тук във форума мернах една подобна обява...




Ще дам един пример - ако наистина Фейсбук гъмжи от обяви за продажба на лекарства за третиране по занижени цени, то това няма да остане незабелязано от МЗХ и ДФЗ, и догодина можете да очаквате някое ново изискване в Наредбата, срещу което отново ще нададете вой. Истината обаче е друга, и тя може да се представи нагледно с поговорката "Каквото повикало, такова и се е обадило". Тоест ако в България нямаше пчелари-мошеници, наредбите за помощите щяха да са много по-опростени и много по-либерални. Да, ама не ..... и това е най-тъжното .....

Важното е да "върви" алъш-вериша...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3235

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3259

Mateev
24.08.2016, 10:41
Да ви кажа накратко и за Наредбата по НПП 2017-2019, която вчера също обсъждахме. Накратко - по нея нищо не успяхме да променим, освен няколко технически грешки в определенията в приложенията към Наредбата. Иначе си бях разпечатал предложенията на Ростислав, пък и си бях направил разни други забележки, и всичките ги поставих на обсъждане, но една по една бяха отхвърлени поради различни причини, най-важните от които са:

1. Тези текстове от Наредбата, които се базират на текстове от самата НПП няма как да бъдат променени тази година, защото самата НПП вече е минала нотификация в Евросъюза. Догодина обаче ще има нова нотификация и тогава ще имаме шанса да направим някакви промени, които са разумни и за които представим достатъчно убедителни доводи.
2. Има текстове в Наредбата, които се базират на Евродирективи. Тези текстове посмъртно не можем да ги променим.
3. Има текстове е Наредбата, противодействието на които беше от типа "Това и други години е било така, и е доказало, че работи добре."

Mateev
24.08.2016, 10:51
А сега искам да ви кажа за един много много много много сериозен проблем в Наредбата, който за съжаление няма как да бъде отстранен, въпреки че в спорове по него загубихме над половин час.

Проблемът е, че в една Директива Евросъюза е решил, че пчеларската година започва на 1-ви Август и завършва следващата година на 31-ви Юли. Това важи за целия Евросъюз и всички законодателни текстове във всички държави трябва да бъдат синхронизирани с това ново изискване. С две думи - глупост или не, това от сега нататък ще бъде факт, С КОЙТО СМЕ ПРИНУДЕНИ ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАМЕ и не можем да кажем гък по въпроса.

Проблемът не е в това от кога започва пчеларската година на хартия, а че в Наредбата към НПП 2017-2019 г. има текст, в който се казва, че всички допустими разходи по пчеларските програми ТРЯБВА ДА БЪДАТ ИЗВЪРШЕНИ В РАМКИТЕ НА ПЧЕЛАРСКАТА ГОДИНА. Тоест месец Август се отрязва и в него вече не може да се купуват кошери, майки, отводки, и всичко останало. Тъпо, нали. Не разбрах дали това важи и за лекарствата за третиране против Вароатоза за есенното третиране. Един вид - третираме септември, но закупуваме лекарствата през юли. На първи Август подаваме докумнети за плащане, на 10-ти Август ни идват на проверка, а ние все още не сме сложили лентичките. Пълна простотия, откъдето и да я погледнеш, при това този път говорим за ЕВРОПЕЙСКА ПРОСТОТИЯ.

Mateev
24.08.2016, 11:16
Както вече казах, спорихме много дълго време, но нищо не постигнахме. Нещо повече - служители от МЗХ казаха, че и те са спорили на някаква среща в Евросъюза, но пак без резултат.

И такаааа ......
От сега нанатък всички продажби на кошери, майки, отводки и друго оборудване по програмите трябва да приключват до 31-ви Юли. Нещо повече - трябва да приключват поне 1 седмица по-рано, за да може дадения кандидат да си събере документите и да ги подаде в РА към ДФЗ. Първоначално служителите на ДФЗ държаха на това всички документи за плащания да бъдат подадени до 31-ви Юли, но след много пазарлък се съгласиха да разсрочат с още 10 дена, така че като крайна дата за подаване на документи ще залегне датата 10-ти Август, но извършването на сделките и датите на документите по тях трябва да се е случвало преди 31-ви Юли.

Също така служителите от ДФЗ се съгласиха и на един друг компромис, който обаче не знам дали някой пчелар ще се възползва от него или не. На практика те обещаха, че от догодина са в състояние да отварят пчеларската програма с 3-4 месеца по-рано. Тази година няма как да стане, защото вече сме закъснели. Тази година програмата ще се отвори октомври или ноември, но през следващите години ще се отваря още през Юли или Август. Така пчеларите ще могат да извършват есенните третирания за собствена сметка, а после когато ги утвърдят след 3-4 месеца (октомври-новмври), ДФЗ ще е съгласен да заплати за третирания със задна дата (тоест преди сключването на договора). Тоест в програмата за следващата година ще могат да се включват третирания от 1-ви Август 2017 до 31-ви Юли 2018.

Това не знам дали ще помогне на пчеларите, защото кой ще е луд да похарчи луди пари за скъпи препарати, без да е сигурен дали ще бъде утвърден по програмата или не. Казахме им го това на комисията, но отговора пак си беше от типа "нищо друго не можем да направим по въпроса".

Mateev
24.08.2016, 11:26
Най-много ще пострадат от това ново изискване пчеларите, които закупуват майки по програмите. Това го наблюдавам по моите статистики от тази година. Голяма част от купувачите на отводки са си ги закупили още през май и юни, и само една нищожна част са се мотали чак до юли и август по причина, че не са си оправили взаимоотношенията с ДФЗ. В общия случай не са си подали навреме документите за кредит, пък и ДФЗ ги бави тези документи по 1-2 месеца преди да ги одобри, и така стигаме до ситуацията, че някои клиенти си вземаха отводките буквално през последните дни на Август, а един все още не си ги е взел (стоят при мене и чакат клиента да преведе парите).

Така че от отводкаджиите ще пострадат само неизрядните такива, но от купувачите на майки ще пострадат поне половината от всичките кандидати. По принцип повечето си искат майките през Август, защото тогава е момента да си ги подменят по семействата. Никой не е луд да подменя майки по време на главната паша през юли, но явно програмата през следващата година ще принуди всички пчелари да предприемат луди и безумни действия - да сменят майки през юли.

cecko96_1
24.08.2016, 13:08
Да закрият НПП ! А парите да раздадът на регистрираните пчелари и всеки сам да решава кога и какво да си купи.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 16:16
А сега искам да ви кажа за един много много много много сериозен проблем в Наредбата, който за съжаление няма как да бъде отстранен, въпреки че в спорове по него загубихме над половин час...............


.И такаааа ...... .......

По досега действащите изисквания и някакви си вътрешни разпоредби и указания на ДФЗ, то есенните третирания се извършват през втората половина на месец август, и трябва да са приключили преди отчитането, т.е.т. преди края на август, това е и причината много пчелари да се отказват от кандидатстване за есенно третиран, а също така и ако някой реши да третира преди 10-13 август, то трябва да представи някакво писмо от ветеринарният лекар, че нивата му на опаразитеност са доста високи и затова му се препоръчва по-ранно третиране...
И, значи какво излиза, че по НПП за 2017год ще имаме право само на едно третиране - пролетното, а селдващите ще са с последователност - есен/пролет, а не както беще досега пролет/есен....?!?

Георги Куров
24.08.2016, 20:40
Що се мъчите с тази програма ? Аз не съм кандидатствал от 2011 г. и няма да кандидатствам. Бойкотирайте я, тази програма вече е обида за пчеларите с тези безумни правила. Третирам с мравчена и оксалова киселина, както много други колеги. Защо НПП не субсидира МК и ОК ? Тях може да си ги купиш и 3 месеца напред, с дълъг срок на годност.

tarty
24.08.2016, 20:57
Що се мъчите с тази програма ? Аз не съм кандидатствал от 2011 г. и няма да кандидатствам. Бойкотирайте я, тази програма вече е обида за пчеларите с тези безумни правила. Третирам с мравчена и оксалова киселина, както много други колеги. Защо НПП не субсидира МК и ОК ? Тях може да си ги купиш и 3 месеца напред, с дълъг срок на годност.
За третиране на близо 300 семейства с ОК давам 15-20 лв. Та те документите за попълване ще струват повече :-):-):-):-!:-)

borifototo
25.08.2016, 07:25
За третиране на близо 300 семейства с ОК давам 15-20 лв. Та те документите за попълване ще струват повече :-):-):-):-!:-)


Значи ще искаш пари за друго.

tsc1
25.08.2016, 08:07
Без да искам да се намесвам в обсъжданията ви по същество на пчеларската програма, но не е ли сега момента в нея да се заложат кратки и ясни дефиниции на трите вида пчелари:
1. Хоби пчелар - с до 20 кошера, отглеждани за собствени нужди в свободното време и без търсене на търговска реализация на продукцията.
2. Професионален пчелар - с от 20 до 200(250) кошера, отглеждани като предмет на малък семеен бизнес с помощта на семейството и без наемни работници на постоянен трудов договор. Той по задължение е регистриран като ЗП с всички произтичащи от това права и задължения.
3. Промишлен пчелар - с над 250 кошера, регистриран като фирма с основен предмет на дейност добиване и преработка на пчелни продукти. Фирмата според обема на дейност може да е регистрирана и по ДДС. Ползва наемни работници на постоянен трудов договор.
Така най-после ще се внесе някакъв ред и яснота кой какъв е и за какво се бори.

borifototo
25.08.2016, 08:13
Без да искам да се намесвам в обсъжданията ви по същество на пчеларската програма, но не е ли сега момента в нея да се заложат кратки и ясни дефиниции на трите вида пчелари:
1. Хоби пчелар - с до 20 кошера, отглеждани за собствени нужди в свободното време и без търсене на търговска реализация на продукцията.
2. Професионален пчелар - с от 20 до 200(250) кошера, отглеждани като предмет на малък семеен бизнес с помощта на семейството и без наемни работници на постоянен трудов договор. Той по задължение е регистриран като ЗП с всички произтичащи от това права и задължения.
3. Промишлен пчелар - с над 250 кошера, регистриран като фирма с основен предмет на дейност добиване и преработка на пчелни продукти. Фирмата според обема на дейност може да е регистрирана и по ДДС. Ползва наемни работници на постоянен трудов договор.
Така най-после ще се внесе някакъв ред и яснота кой какъв е и за какво се бори.

Това е добре.Ама програми има само за тези по точка 2.

tarty
25.08.2016, 10:40
Значи ще искаш пари за друго.
Не мога да искам, а и до сега не съм кандидатствал по нея. Майките си ги произвеждаш сам, кошерите ми са пластмасови, то не остава нищо по което да кандидатсрвам.

okic
25.08.2016, 11:52
Не мога да искам, а и до сега не съм кандидатствал по нея. Майките си ги произвеждаш сам, кошерите ми са пластмасови, то не остава нищо по което да кандидатсрвам.

Анализ на меда

tsc1
25.08.2016, 12:06
Това е добре.Ама програми има само за тези по точка 2.
Ако се дефинират трите групи, то и нещата в програмата могат по-ясно да се дефинират за всяка група. Сега като че ли всичко се слага в един кюп, а проблемите на всяка от тези групи пчелари са различни.

мухозол
25.08.2016, 12:09
Добре обаждате и недоволствате а някой запознат ли е кога ще стартира процедура и точна дата .

tarty
25.08.2016, 12:49
Анализ на меда
Какво ме топли анализа, аз вадя мана а изследването за електропроводимост е 20 лв. А на теб някога, когато продаваш на едро меда си, прекупвача да ти е искал изследване.

okic
25.08.2016, 15:41
Какво ме топли анализа, аз вадя мана а изследването за електропроводимост е 20 лв. А на теб някога, когато продаваш на едро меда си, прекупвача да ти е искал изследване.
Незнам какъв мед вадиш и за какво го ползваш , но винаги продаваш и на дребно , а клиентът ти не си прави анализ на закупения от теб мед. Тази година има голяма кампания срещу българския мед и българския пчелар от страна на медиите , а този анализ ще ти помогне да покажеш на купувача , че не си измамник и продукта ти е на ниво.

tarty
25.08.2016, 16:01
Незнам какъв мед вадиш и за какво го ползваш , но винаги продаваш и на дребно , а клиентът ти не си прави анализ на закупения от теб мед. Тази година има голяма кампания срещу българския мед и българския пчелар от страна на медиите , а този анализ ще ти помогне да покажеш на купувача , че не си измамник и продукта ти е на ниво.
Повече раздавам, отколкото продавам на дребно и никой не ми е искал документ не, че нямам, нали ти казах 20 лв ми е за електропроводимост и 20 лв за водно съдържание.

Sakar
25.08.2016, 16:36
Водно съдържание е 8 лв.

Недялко Атанасов
26.08.2016, 16:29
.................................................. ...., а този анализ ще ти помогне да покажеш на купувача , че не си измамник и продукта ти е на ниво.
А този същия купувач,ако е малко заръбало ,ще ти види пробата и ще каже:-а, ми то тази проба важи само за КОЛИЧЕСТВОТО МЕД ДАДЕН ЗА САМАТА ПРОБА ,а ИМЕННО 150-200гр.Това заключение го има на всяка проба.

judas
26.08.2016, 22:19
А този същия купувач,ако е малко заръбало ,ще ти види пробата и ще каже:-а, ми то тази проба важи само за КОЛИЧЕСТВОТО МЕД ДАДЕН ЗА САМАТА ПРОБА ,а ИМЕННО 150-200гр.Това заключение го има на всяка проба.
Ако на мен ми каже така някой изкупвач (макар че аз наедро не продавам), ще има да куца после.

Недялко Атанасов
27.08.2016, 08:10
Изкупвачите НЕ признават чужди проби, с предния пост визирам заядливец решил да си купи няколко бурканчета примерно.

jdrumev
29.08.2016, 17:03
Подадох днес заявката за плащане.Колегите които не са подавали да не забравят че срока е до 31.08..

Краско
30.08.2016, 11:25
Трябва да отпаднат точките за едновременно кандидатстване за кошери и отводки. Основния ми довод за това е, КОГАТО ДАДЕН ПЧЕЛАР НЕ Е ОДОБРЕН ПО ЕДНОТО НАПРАВЛЕНИЕ И ИСКА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОТ ДРУГОТО -ТОВА НЕ СТАВА, ПОРАДИ ФАКТА ЧЕ Е ПОЛУЧИЛ ДОПЪЛНИТЕЛНО ТОЧКИ КАНДИДАТСТВАЙКИ ПО ДВЕТЕ НАПРАВЛЕНИЯ ЕДНОВРЕМЕННО. Някои пчелари кандидатстваха за 1 - 2 отводки за да могат да вземат повече точки заради кошерите, а пък отводкаджиите не искат да им продават по 1 - 2 отводки. С една дума ЦИРК.

ПП Не приемайте големите букви като крещене във форума, а като заостряне на вниманието.

Другото което искам да вземете под внимание - производител на отводки който откаже да сключи договор за бройки с които пчеларя е кандидатствал ( например 1 - 2 отводки) да му се налага санкция. Но това няма как да стане просто ще се вкара в параграф 22. Но нещо може да се умува в тази насока.

jdrumev
30.08.2016, 11:41
Аз имам и друго предложение.Който купи отводки да има предимство за закупуване на кошери същата бройка.

Искрен Мутафов
30.08.2016, 12:12
Трябва да отпаднат точките за едновременно кандидатстване за кошери и отводки. Основния ми довод за това е, КОГАТО ДАДЕН ПЧЕЛАР НЕ Е ОДОБРЕН ПО ЕДНОТО НАПРАВЛЕНИЕ И ИСКА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОТ ДРУГОТО -ТОВА НЕ СТАВА, ПОРАДИ ФАКТА ЧЕ Е ПОЛУЧИЛ ДОПЪЛНИТЕЛНО ТОЧКИ КАНДИДАТСТВАЙКИ ПО ДВЕТЕ НАПРАВЛЕНИЯ ЕДНОВРЕМЕННО. Някои пчелари кандидатстваха за 1 - 2 отводки за да могат да вземат повече точки заради кошерите, а пък отводкаджиите не искат да им продават по 1 - 2 отводки. С една дума ЦИРК.

ПП Не приемайте големите букви като крещене във форума, а като заостряне на вниманието.

Другото което искам да вземете под внимание - производител на отводки който откаже да сключи договор за бройки с които пчеларя е кандидатствал ( например 1 - 2 отводки) да му се налага санкция. Но това няма как да стане просто ще се вкара в параграф 22. Но нещо може да се умува в тази насока.


Аз имам и друго предложение.Който купи отводки да има предимство за закупуване на кошери същата бройка.

Именно, точки да се дават само когато броя на отводките за които се кандидатства е равен или по-голям от броя на кошерите за които се кандидатства, това с цел да се стимулира увеличаването на броя на пчелните семейства, защото то има и направление от НПП за подмяна на съществуващите(негодни, остарели) кошери. Аз не съм чул някой да кандидатства за 1-2-5 броя кошери по НПП.

jdrumev
30.08.2016, 12:38
Аз кандидатствах за 50 отводки и 16 кошера .За отводки бях удобрен за кошери не.Не закупих отводките защото 16 нямаше къде да ги сложа.Както писа исках 34 да подновя само.миналата година купух 50 отводки и бях удобрен за 25 кошера.Според мен трябва който купи кошери и отводки да закупи.Ако подновява да има друг критерий.

delta.e
30.08.2016, 12:59
Аз имам и друго предложение.Който купи отводки да има предимство за закупуване на кошери същата бройка.

Стига де !
Тук стана барахолка .

Mateev
30.08.2016, 13:02
..... Другото което искам да вземете под внимание - производител на отводки който откаже да сключи договор за бройки с които пчеларя е кандидатствал ( например 1 - 2 отводки) да му се налага санкция .....

Няма проблем по програмите да се закупи дори и 1 майка или отводка, но пчеларя трябва да си заплати разходите за гяволъка, които аз ги оценявам приблизително на 50 лева или дори на 100 лева за организирането на една сделка по НПП.

Поискай ми 1 майка и за ще ти я продам за 20 лв. + 100 лв. административни разходи, които включват:
1. Труд и главоболия около сключването на договора
2. Труд и главоболия около издаването на необходимите за експедицията документи
3. Труд и главоболия около претенциите на ДФЗ, за който пак производителя опира пешкира
4. Труд и главоболия около неизрядни клиенти - не рабрали, не чули, загубили документ, изпратили превод от името на друго лице, сбъркали ЕГН-то си или адреса си и т.н., като така един и същи договор го сключваме по 3-4 пъти, а счетоводството сторнира фактури, пише кредитни известия и т.н.
5. Телефонни разговори до безкрай, докато измъкнеш от устата на клиента 20-те необходими информации, които се вписват в договора, транспортния билет, сертификата за произход и т.н.
6. Извънаредни и вредни, защото клиентите звънят по всяко време на денонощието във всеки един ден от седмицата
7. Транспортни разходи - база-ветеринарен лекар или база-Еконт, при това по няколко пъти на една единствена сделка (само по това перо на мене ми се навъртат по 50 лв. на сделка)
8. Рисков фонд за покриване на щетите от тарикатлъка на неизрядни или некоректни клиенти. Тука само мога да напиша цяла епопея.
9. Компютър, лазерен принтер, касети с тонер, хартия и т.н.

Сигурно има и още, и всичкото това е свързано с огромната държавна бюрокрация около официалните сделки по НПП. Няма лошо, съобразяваме се с нея, но всичкото това струва пари, при това много пари за всяка една сделка, независимо дали тя е за 1 майка или за 50 отводки.

Всичките тези разходи и главоболия са поносими, ако сделките на клиентите са едри (над 1000 лв. едната), но когато започнат да ми ги цвъкат сделки по 20, 50 или 100 лв., от които аз ще бъда на загуба поне по 50-100 лв. - е тая няка как да стане, ако ще да пропишите небесата и да се жалвате на Господ-Бог.

Та във връзка с този постинг искам да ви информирам, че догодина цените за клиенти по НПП ще са различни от цените за останалите клиенти. Нещо повече - колкото е по-ниска бройката на заявените майки и отводки, толкова по-висока ще е тяхната цена.

Краско
30.08.2016, 13:06
Варианти за кошери и отводки различни, мнения на пчеларите различни. Мога да кандидатствам за отводки - по голямата бройка + 1 - 2 кошера. За отводките имам празни кошери. Резултат печеля предимство. Евентуални бенефициенти - кандидати по мерки 6.1 или 6.3 които са поели ангажимент да увеличат пчелните семейства в стопанството бързо и за кратък период. Другия вариант обратния да вземем кошерите пък отводките са наше производство - Максимум кошери + 1-2 отводки и печелим предимство. Основно това е схемата. И затова тези точки трябва да отпаднат когато се кандидатства било за кошери било за отводки. Също така да отпадне и критерий за точки след представен документ за изкаран курс или тем подобни. Има пчелари които без документ за обучение са професионалисти, а има и такива които с документ не са. Свидетелство за преминат курс на обучение в нашите условия щом си плащаш (или ти плащат за проведени обучения) няма никакъв проблем. Добавяме един лист към досието и вземаме точки. В много от случаите истинския пчелар е друг.

Да се надявам че съм ви дал материал за размисъл.

cecko96_1
30.08.2016, 13:12
НПП за дърводелци майкопроизводители ,производители на отвотки и аптеки !!! Средствата от НПП трябва да се разпределя между всички пчелари колкото и малко да е !Само така ще спрат измамите. Обществена тайна е ,че се вадят само фактури а дейност на практика почти не се извършва делят се едни пари и това е!!!!! До кога ще се правим ,че не знаем неща който ги знаят и малките деца!Станахме като полицаите цяло село знае кой са крадците само полицията не.

Краско
30.08.2016, 13:26
Амииии бъркАш са :) по мярка Г - кошери, отводки и майки ДФЗ - РА, отдел РТИ извършва проверка на направените инвестиции и тогава РА изплаща финансовата помощ на кандидата.

Искрен Мутафов
30.08.2016, 13:59
Няма проблем по програмите да се закупи дори и 1 майка или отводка, но пчеларя трябва да си заплати разходите за гяволъка, които аз ги оценявам приблизително на 50 лева или дори на 100 лева за организирането на една сделка по НПП.

.....................

Ами, разходите(времето) за попълване на необходимата зоотехническа документация(многото на брой книги) по отделните партиди за 1-2-5 пчелни майки или отводки....
...със сигурност има и още, и още.

cecko96_1
30.08.2016, 14:00
Знаем за проверките но също така знаем и за ИЗМАМИТЕ : )

jdrumev
30.08.2016, 14:10
Заради тая бюрокращина бях току що в разплащателната да пиша обяснение.За 200лв се почувствах най големия мошеник в тая държава.Мислех послепис да напиша,но се отказах разубеди ме един колега.

delta.e
30.08.2016, 14:46
За това писах .

Краско
30.08.2016, 16:04
Знаем за проверките но също така знаем и за ИЗМАМИТЕ : )

Я ни светни за измамите, та белким и простолюдието да се облажи с някой лев.

batboby
30.08.2016, 16:20
И аз да си кажа болката. Кандидатствах за 30бр кошери и 30бр. отводки. Одобриха ме за отводките, но не и за кошери. Та заборчнях с едни 3000лв да си купя кошери и да има къде да настаня отводките. Пълна простотия. Та в тази връзка кандидатствах и за лекарства, които така и не успях да купя. Лекарствата се опитах да ги купя с кредит от ДФЗ, но те ме отказаха. В някоя от темите бях писал за неволите ми с кредитирането.

jdrumev
30.08.2016, 16:33
Я ни светни за измамите, та белким и простолюдието да се облажи с някой лев.


Требва да имаш вуйчо владика Краско първо:bigsmile:

cecko96_1
30.08.2016, 16:50
Пример 1. Поръчаш 100 майки купуваш реални 50 а парите за останалите 50 делите. При кошерите плащаш ДДС и 10% от стойността получаваш фактурата и набора от съпъстващи документи. и т.н.

Георгиева
30.08.2016, 16:53
С риск да попитам някоя глупост, но откакто съм започнала да се занимавам с пчели, всички по-възрастни хора около мен ми разказват как навремето са се раздавали някакви килограми захар пролетно и есенно време "при бай Тошо" на пчеларите. Та, ако това е било така и е било добро за бранша, защо сега не се субсидира закупуването на захар? Явно това е основното разходно перо, говорейки за вече създадени пчелини, налична дървения, ... Така или иначе дългогодишните пчелари сами си правят майки, отводки, повечето от тях са оборудвани дърводелци,... За какво им е на тях тази НПП, освен за лекарствата? И ако приемем, че точно те са гръбнака на този бизнес?! И какво пречи държавната помощ да се насочи директно към най-болното им място? Признавам, че не съм изчела програмата, но тук доста я дискутирате, явно захарта никога не е била в полезрението на "загрижените" за пчеларството хора в министерствата. Толкова е логично, че явно някъде изпускам нещо базово като информация?!

borislav aleksandrov
30.08.2016, 17:17
С риск да попитам някоя глупост, но откакто съм започнала да се занимавам с пчели, всички по-възрастни хора около мен ми разказват как навремето са се раздавали някакви килограми захар пролетно и есенно време "при бай Тошо" на пчеларите. Та, ако това е било така и е било добро за бранша, защо сега не се субсидира закупуването на захар? Явно това е основното разходно перо, говорейки за вече създадени пчелини, налична дървения, ... Така или иначе дългогодишните пчелари сами си правят майки, отводки, повечето от тях са оборудвани дърводелци,... За какво им е на тях тази НПП, освен за лекарствата? И ако приемем, че точно те са гръбнака на този бизнес?! И какво пречи държавната помощ да се насочи директно към най-болното им място? Признавам, че не съм изчела програмата, но тук доста я дискутирате, явно захарта никога не е била в полезрението на "загрижените" за пчеларството хора в министерствата. Толкова е логично, че явно някъде изпускам нещо базово като информация?!

Да, тогава наистина се раздаваше захар. Отделно даваха захар и на килограм изкупен мед (1 кг мед - 1 кг захар + заплащане на меда фиксирана цена вече съм позабравл но май беше 2.50 лв. или 3 лв.

Като държавна политика го има в Норвегия където е закон (официално го има като член в Закона за пчеларството) къде за есенното подхранване пчеларя се задължава да подхрани с 15 кг захар. Тези 15 кг захар се заплащат от държавата на 100 %.

jdrumev
30.08.2016, 17:38
Пример 1. Поръчаш 100 майки купуваш реални 50 а парите за останалите 50 делите. При кошерите плащаш ДДС и 10% от стойността получаваш фактурата и набора от съпъстващи документи. и т.н.



И хоп е то ти 3-4хил лева без да се потиш,синът ти той така дъщеря ти и жената и те и хоп е то ти 10-12хил лв.:bigsmile:Това ми звучи малко като оня с бирите дето връщал бутилките:bigsmile:,но може да се признае,че може да е и реалност.

Mateev
30.08.2016, 17:57
Да, наистина по пчеларската програма се продават САМО ДОКУМЕНТИ, и това е неоспорим факт за другата развъдна асоциация (НРАП). Не го правят всички нейни членове, а само тези от тях, които са БОГОПОМАЗАНИ (разбирай - помазани от доцента - пардон професора). Имената им ги знаете ...... те са публична тайна.

В нашата асоциация (БПРА) аз лично съм се постарал това да не се случва. Всички членове изрично са предупредени, че дори и съмнения за продажбата на документи може да бъде основание те да бъдат изхвърлени от асоциацията. Нещо повече - за защита на документите, издавани от БПРА (от мене), аз съм въвел нещо невиждано до момента в Българското бюрократично пространство. Всеки един официален документ (като напр. Сертификат за произход или Становище за расова принадлежност) има залепена на него УНИКАЛНА ЛЕПЕНКА с RFID чип на нея, като номера, записан на този чип, гарантирано е уникален в рамките на целия свят. Този номер не може да бъде променен, защото е Read Only. Не може и да се купи чип със същия номер, защото производителите на чипове гарантират, че всеки един номер се произвежда един единствен път и НИКОГА НЕ СЕ ПОВТАРЯ. С две думи - издаваните от БПРА официални документи СА УНИКАЛНИ и НЕ ПОДЛЕЖАТ НА ФАЛШИФИКАЦИЯ под каквато и да било форма.

Който тази година е купувал отводки или майки по програмите, ги е виждал тези документи, и бас ловя, че дори и за секунда не му е минавала през главата мисълта да направи някаква фалшификация. Това е просто НЕВЪЗМОЖНО. Вижте сами:



7314


Ето откъде могат да се купят RFID лепенки за документи, ако разбира се можете да си позволите количества от 10 000 бройки, но уникалноста на номерата е стриктно спазвана. Няма два еднакви чипа (лепенки) на този свят и никога няма да има:

http://www.zotei.com/RFID_label/HF_sticky_RFID_label.html

borislav aleksandrov
30.08.2016, 19:36
За съжаление няма да има увеличение на бюджета, понеже Евросъюза промени в последния момент правилата на играта и според тях бюджета за 2017-2019 ще се изчислява на база броя на семействата през 2015 г. - тоест на база на същия брой семейства, който беше миналата година. Колкото до абсолютната сума на бюджета - тя зависи от глобалния бюджет за пчеларския сектор в целия Евросъюз, разделена на броя на семействата в целия Евросъюз. Тоест - все още гадаем каква ще е сумата, но най-вероятно ще е съизмерима с тазгодишния бюджет (някъде между 4 и 5 милиона лева).

Когато подавахме програмата НПП 2017-2019 за нотификация в Евросъюза, измислихме и гласувахме един примерен бюджет, който го направихме на база около 5.3 милиона лева, но още тогава беше ясно, че тази сума ще бъде редуцирана, и парите по отделните подмерки ще бъдат пропорционално намалени. НПП се върна от нотификация и на 02.07.2016 г. ходихме в София на I-во заседание по създаване на Наредбата за прилагане на НПП, но тогава не ни казаха какъв ще е бюджета. Сега във вторник ще сме на II-ро и последно заседание по Наредбата за прилагане на НПП, и тогава горещо се надявам, че най-после ще научим какъв е бюджета.


Бюджета за 2017-2019 е 36 млн. евро или е увеличен с 3 млн. евро в сравнение с периода 2014-2016 година.
Понеже все сме на едно с Румъния та тя има увеличение с 7,2 % или с над 1,4 млн. евро като за 2017-2019 бюджета им е 21 млн. евро...
а въз основа на прочетеното като информация ще си спестя по нататъшен коментар....

валко
31.08.2016, 07:58
С риск да попитам някоя глупост, но откакто съм започнала да се занимавам с пчели, всички по-възрастни хора около мен ми разказват как навремето са се раздавали някакви килограми захар пролетно и есенно време "при бай Тошо" на пчеларите. Та, ако това е било така и е било добро за бранша, защо сега не се субсидира закупуването на захар? Явно това е основното разходно перо, говорейки за вече създадени пчелини, налична дървения, ... Така или иначе дългогодишните пчелари сами си правят майки, отводки, повечето от тях са оборудвани дърводелци,... За какво им е на тях тази НПП, освен за лекарствата? И ако приемем, че точно те са гръбнака на този бизнес?! И какво пречи държавната помощ да се насочи директно към най-болното им място? Признавам, че не съм изчела програмата, но тук доста я дискутирате, явно захарта никога не е била в полезрението на "загрижените" за пчеларството хора в министерствата. Толкова е логично, че явно някъде изпускам нещо базово като информация?!

Почнели да се дава захар и ще почне по-лесна далавера ,захарта се продава по-лесно от кошери и отвотки,маики ,лекарства за пчелите.Не съм взел и стотинка от програмите оцелявам и без долавери.

Краско
31.08.2016, 08:21
Докато не се изгради манталитета всеки производител в отделен бранш да участва в организация на производители пък макар и на ниво населено място няма управия винаги ще мрънкаме и ще хленчим. Нека погледнем Франция - лидера в кооперирането в ЕС

bat_minka
02.09.2016, 12:10
http://m.fermer.bg/mzh-publikuva-proekt-na-naredba-za-prilagane-na-programata-za-pchelarstvo-news18201.html

cecko96_1
05.09.2016, 12:50
http://agroplovdiv.bg/47971/%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B2-%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B0%D 1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D 0%BD/

cecko96_1
05.09.2016, 13:00
Несмятате ли,че щом е увеличен бюджета за НПП 2017г, 2019г трябва да имат достъп и пчелари с поне до 200 пчелни семейства За закупуване на платформи,центрофуги,отпеч атващи машини .....

rosty_sz
05.09.2016, 13:59
Ние може да смятаме, но от ДФЗ отхвърлиха предложение за 125бр. а какво остава за 200. И предложения се дават възможно най-рано, а не подир дъжд качулка.

jdrumev
10.09.2016, 09:30
Гледам банковата ми сметка нараснала почнали са да превеждат парите за третиране.

solaris60
10.09.2016, 11:53
Гледам банковата ми сметка нараснала почнали са да превеждат парите за третиране.

Ха, ха.... те като те гледат с какъв хъс работиш по програмите, няма да се учудя догодина дали няма да започнат да ти ги внасят и без да подаваш документи дори. :bigsmile:

jdrumev
10.09.2016, 11:59
Ха, ха.... те като те гледат с какъв хъс работиш по програмите, няма да се учудя догодина дали няма да започнат да ти ги внасят и без да подаваш документи дори. :bigsmile:



:bigsmile:Аз не съм алчен много.Само за пролетното взех,есенното го оставих не усвоено че писах варотон а третирах с варостоп:bigsmile:.Се пак сиромах човек съм а той е доволен и на 1/2...,но винаги е по-добре да е цяла.

nyanakiev
10.09.2016, 16:54
не е луд тоя дето яде баница луд е тоя дето само гледа и не си иска

jdrumev
10.09.2016, 17:01
не е луд тоя дето яде баница луд е тоя дето само гледа и не си иска



Е имаш време до 2019г:bigsmile:

Краско
21.09.2016, 22:19
Каквато и идея да се даде все някой ще измисли далаверата. Страшно племе сме. То и за това при нашия котел в ада няма дявол.

Mateev
07.11.2016, 09:21
Утре сме в София на заседание на Работната група по управление на НПП 2017-2019 за обсъждане и гласуване на бюджета по отделните подмерки за прием 2017 г. Също така ще се обсъждат и гласуват пределните цени за 1 кошер, 1 отводка, 1 майка, различните лекарства против вароатоза и всичко останало, както си му е реда.

Ако имате някакви предложения или финансови обосновки за някоя пределна цена - сега му е времето да ги напишете.

Mateev
07.11.2016, 09:39
Базовия бюджет, който вече сте го виждали, и който е изпратен за нотификация в ЕС, беше 5 300 000 лева. Евросъюза го е редуцирал до 4 758 590 лв. Това прави редукция от порядъка на 10%.

След като всички подмерки се преизчислят пропорционално с редукцията, се получават приблизително следните проектобюджети за всяка една подмярка:

1. Мярка А (Техническо оборудване) - около 360 000 лв.
2. Мярка Б (Вароатоза) - около 1 800 000 лв.
3. Мярка В (Прикачен инвентар за подвижно пчеларство) - около 90 000 лв.
4. Мярка Г (Лабораторни изследвания) - около 45 000 лв.
5. Мярка Д (Кошери) - около 900 000 лв.
6. Мярка Д (Отводки) - около 980 000 лв.
7. Мярка Д (Майки) - около 400 000 лв,
8. Мярка Е (Научни изследвания) - около 180 000 лв.

Ако имате друго виждане по въпроса - пишете, но не ми хвърляйте цифри с почесване зад врата, а пишете и обосновка защо предлагате съответната промяна. По принцип обсъждането и приемането на бюджета ще бъде една ВОЙНА НА ДОВОДИ (разумни или не) и всяка една заинтересована страна ще дърпа чергата към себе си (в това число и служителите от МЗХ и ДФЗ). :) :) :) Аз също ви давам шанса да дръпнете чергата към себе си от позицията на заинтересовани пчелари, но не знам накъде трябва да се дърпа. :)

Mateev
07.11.2016, 10:33
А сега ще ви дам и една допълнителна информация, която е много неприятна - през последните 3 години (2014, 2015 и 2016 г.) процента на усвоените пари по НПП е респективно 75%, 82% и 81%. Това означава, че средногодишно пчеларите губят по 800-900 хиляди лева по причина, че някои от тях са сключили договор, и после не са го изпълнили.

Тъпото е, че по повечето от мерките има голям първичен интерес, като подадените заявления са за 2, 3 или дори за 5 пъти по-голям бюджет, но след сключване на договорите част от пчеларите се отказват да ги изпълнят, НО НЕ СЕ ОБАЖДАТ В ДФЗ, ЗА ДА ОСВОБОДЯТ БЮДЖЕТ ЗА ДРУГИ ТЕХНИ ЧАКАЩИ КОЛЕГИ.

Средногодишно всеки 1 от 4 пчелари го играе този курвенски номер (да прецака други свои чакащи колеги) и това е равносилно на хвърляне на боклука средно по 1 милион лева на година пчеларски пари. Не знам дали има друг такъв сектор в страната като пчеларския, при който прецакването на колегите да се е превърнало едва ли не в правило номер 1.

solaris60
07.11.2016, 10:45
А сега ще ви дам и една допълнителна информация, която е много неприятна - през последните 3 години (2014, 2015 и 2016 г.) процента на усвоените пари по НПП е респективно 75%, 82% и 81%. Това означава, че средногодишно пчеларите губят по 800-900 хиляди лева по причина, че някои от тях са сключили договор, и после не са го изпълнили.

Тъпото е, че по повечето от мерките има голям първичен интерес, като подадените заявления са за 2, 3 или дори за 5 пъти по-голям бюджет, но след сключване на договорите част от пчеларите се отказват да ги изпълнят, НО НЕ СЕ ОБАЖДАТ В ДФЗ, ЗА ДА ОСВОБОДЯТ БЮДЖЕТ ЗА ДРУГИ ТЕХНИ ЧАКАЩИ КОЛЕГИ.

Средногодишно всеки 1 от 4 пчелари го играе този курвенски номер (да прецака други свои чакащи колеги) и това е равносилно на хвърляне на боклука средно по 1 милион лева на година пчеларски пари. Не знам дали има друг такъв сектор в страната като пчеларския, при който прецакването на колегите да се е превърнало едва ли не в правило номер 1.

А някой задавал ли си е въпроса защо се отказват след вече сключен договор? Може би само и само да правят курвенски номера на колегите си? Ще похарчат една трета от това за да подготвят документи, ще си потрошат колите от разкарване да си набавят необходимите документи от абсурдни по - абскурдни именно, че искат да правят курвенски номера.

Mateev
07.11.2016, 10:48
А някой задавал ли си е въпроса защо се отказват след вече сключен договор? Може би само и само да правят курвенски номера на колегите си? Ще похарчат една трета от това за да подготвят документи, ще си потрошат колите от разкарване да си набавят необходимите документи от абсурдни по - абскурдни именно, че искат да правят курвенски номера.

Каквато и да е причината за отказването, пчеларите трябва да отидат и да информират ДФЗ. Няма никакво оправдание, че не са го направили това, и така са изхвърлили на боклука хиляди левове.

Ще ти дам пример с мене и с двама мои клиента. Сключили договор, без да имат финансово обезпечение, за да го изпълнят, но не си мръдват пръста да отидат и да поискат кредит от ДФЗ. Сещат се чак в средата на юли, че нямат пари, и чак тогава тръгват да събират документи за договор за кредит. Ама не знаят, че тази процедура трае минимум 1 месец, а в част от случаите - 2 или дори 3 месеца.

Та въпросът ми е "къде спаха тези хора от март до юли", че не си опекоха питката навреме?

Според мене основната причина за неусвоените субсидии е ПАСИВНОСТТА и НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТТА на част от пчеларите. Как може едни пчелари да си опичат питката още през март-април, а други да не си мърдат пръста до юли, и после вълната им пречела, когато се опитат за 10 дена да направят това, което се прави за 2 или 3 месеца.

solaris60
07.11.2016, 11:16
Каквато и да е причината за отказването, пчеларите трябва да отидат и да информират ДФЗ. Няма никакво оправдание, че не са го направили това, и така са изхвърлили на боклука хиляди левове.

Ще ти дам пример с мене и с двама мои клиента. Сключили договор, без да имат финансово обезпечение, за да го изпълнят, но не си мръдват пръста да отидат и да поискат кредит от ДФЗ. Сещат се чак в средата на юли, че нямат пари, и чак тогава тръгват да събират документи за договор за кредит. Ама не знаят, че тази процедура трае минимум 1 месец, а в част от случаите - 2 или дори 3 месеца.

Та въпросът ми е "къде спаха тези хора от март до юли", че не си опекоха питката навреме?

Според мене основната причина за неусвоените субсидии е ПАСИВНОСТТА и НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТТА на част от пчеларите. Как може едни пчелари да си опичат питката още през март-април, а други да не си мърдат пръста до юли, и после вълната им пречела, когато се опитат за 10 дена да направят това, което се прави за 2 или 3 месеца.

И аз знам отговора и ти също трябва да го знаеш. Някои документи са готови и чакат на нечие бюро преди още да са обявили дадена мярка, а други тичат дори и повече от горе посочените месеци и на хората им писва и затова казват майната му и на парите и на всичко. Зарязвайки всичко по този начин си правят своево рода - отмъщение за пропиляното време, нерви и средства. Разпределение трябва да става по друг начин, но докато се стигне до моето мнение ще мине много време, ако изобщо дойде това време.

ivootur
07.11.2016, 11:17
Може би една от причините е надценяване на възможностите си и прекалената амбция да се налапат с програмите, след което се оказва че са се заели с прекалено голям залък. Не всички могат да изпълнят изискавнията по програмите. Неразбираемо е защо след като разберат че няма да се справят не се окажат навреме за да се освободи ресурса за други колеги.

solaris60
07.11.2016, 11:22
Може би една от причините е надценяване на възможностите си и прекалената амбция да се налапат с програмите, след което се оказва че са се заели с прекалено голям залък. Не всички могат да изпълнят изискавнията по програмите. Неразбираемо е защо след като разберат че няма да се справят не се окажат навреме за да се освободи ресурса за други колеги.

Нямаме го това което търсите - съзнанието, отговорността. Не сме узряли още за това, а като гледам няма и да узреем.

okic
07.11.2016, 11:50
Не са виновни само пчеларите. В ДФЗ работят и много ЧИНОВНИЦИ на ясла - стоят за да вземат едни пари назначени от една или друга политическа сила. На всички ни е ясно,че пчеларството не е като останалият сектор животновъдство, сезонът може да започне през Февруари, Март или Април и приключва Септември, Октомври или Ноември. Програмата за следващата година стартира в края на настоящата година и обхваща целият пчеларски сезон. Ние трябва да предвидим с колко семейства ще излезем от зимата Съответно колко ще възстановяваме, за колко ще са ни нужни нови майки с колко ще увеличаваме и съответно колко кошера ще купим. Според мен това е грешка и приемът трябва да е разделен на два етапа.
Един пример : Имаш 100 семейства есента, но на пролет са иззимили 80,а ти си заявил лекарства за 100 в ДФЗ никой не ти казва, че преди да подпишеш договор можеш да пуснеш анекс с който да коригираш бройката и ти подписваш за 100. Едни грешни пари отидоха не по направление. След това обява, че се продават тези лекарства и едни хора скачат срещу всички програмисти, а грешката е в некомпетентността на служителите. Друг е въпроса, че да ти разгледат анекса минават още десетина дни.
Тази година сезонът започна по рано, а договори започнаха да се подписват през Април. Третирането за акар закъсня, защото не можеш да закупиш лекарствата преди подписване на договор /датата на фактурата трбява да е след датата на подписване на договора/.
В средата на Април квотите за отводки бяха на 99% изпълнени, а имаше хора които бяха резерви и ако подпишеш договор / като резерва/ си длъжен да го изпълниш ако ти се обадят, че вече не си в резервите. Това може да стане през Май или Юни и тогава от къде ще вземеш отводки? Какви? и на каква цена?
Част от дърводелците приемат поръчки няколко месеца 4 и нагоре за изпълнение на поръчката. Ако Април подпиша договор и дам поръчка за Юли, Август или Септември няма да ми се върже изпълнението.
ДФЗ не е на ясно със сектора като цяло и от там идват тези големи разминавания.

jdrumev
07.11.2016, 12:49
Много ясно е защо всички се отказват от това което са заявили.:bigsmile:Всички знаете,а само си чешем езиците.Ако не обявиш всичко няма точки а това значи,че за хубавите неща не можеш да се вредиш освен за лекарства.Ще дам пример с мен пак.Одобрихаме за 50 отводки и 50 майки без кошери.За кошерите бях резерва 600 и нещо.Е кажете ми как да ги взема тия отводки като нямам кошери?

solaris60
07.11.2016, 13:23
Много ясно е защо всички се отказват от това което са заявили.:bigsmile:Всички знаете,а само си чешем езиците.Ако не обявиш всичко няма точки а това значи,че за хубавите неща не можеш да се вредиш освен за лекарства.Ще дам пример с мен пак.Одобрихаме за 50 отводки и 50 майки без кошери.За кошерите бях резерва 600 и нещо.Е кажете ми как да ги взема тия отводки като нямам кошери?

Ами така е като тръгваш на сватба без х....

Искрен Мутафов
07.11.2016, 13:30
А сега ще ви дам и една допълнителна информация, която е много неприятна - през последните 3 години (2014, 2015 и 2016 г.) процента на усвоените пари по НПП е респективно 75%, 82% и 81%. Това означава, че средногодишно пчеларите губят по 800-900 хиляди лева по причина, че някои от тях са сключили договор, и после не са го изпълнили.

Тъпото е, че по повечето от мерките има голям първичен интерес, като подадените заявления са за 2, 3 или дори за 5 пъти по-голям бюджет, но след сключване на договорите част от пчеларите се отказват да ги изпълнят, НО НЕ СЕ ОБАЖДАТ В ДФЗ, ЗА ДА ОСВОБОДЯТ БЮДЖЕТ ЗА ДРУГИ ТЕХНИ ЧАКАЩИ КОЛЕГИ.

Средногодишно всеки 1 от 4 пчелари го играе този курвенски номер (да прецака други свои чакащи колеги) и това е равносилно на хвърляне на боклука средно по 1 милион лева на година пчеларски пари. Не знам дали има друг такъв сектор в страната като пчеларския, при който прецакването на колегите да се е превърнало едва ли не в правило номер 1.

Решението на този проблем е много лесно, и даже в ДФЗ са го измислили и го прилагат по 4.1 в момента - в договора ти се залага 5% или 10% неустойка за неизпълнена инвестиция и тогава никой няма и да си помисля да го играе "курвенски номера" към останалите колеги, или най-малкото ще си плаща за дяволъка...

ivootur
07.11.2016, 13:37
Много ясно е защо всички се отказват от това което са заявили.:bigsmile:Всички знаете,а само си чешем езиците.Ако не обявиш всичко няма точки а това значи,че за хубавите неща не можеш да се вредиш освен за лекарства.Ще дам пример с мен пак.Одобрихаме за 50 отводки и 50 майки без кошери.За кошерите бях резерва 600 и нещо.Е кажете ми как да ги взема тия отводки като нямам кошери?
Ами вземаш си кошерите със собствени средства и ако те одобрят за тях им представяш фактурата. Човек ако чака само на програми и субсидии, за да се развива до никъде няма да я докара.

solaris60
07.11.2016, 13:42
Решението на този проблем е много лесно, и даже в ДФЗ са го измислили и го прилагат по 4.1 в момента - в договора ти се залага 5% или 10% неустойка за неизпълнена инвестиция и тогава никой няма и да си помисля да го играе "курвенски номера" към останалите колеги, или най-малкото ще си плаща за дяволъка...

Какво е взел и на какво да му ги начислят тези проценти?

jdrumev
07.11.2016, 13:46
От къде пари за кошери,а по-пчеларската излизат без пари ако знаеш как да го направиш;).Моето предложение че за кошери трябва да участва човек който поне 3 години не е прекратявал дейността си.Имам и други предложения,но нека колегите кажат и те.
То си имам и х...,но защо трябва да е така.:bigsmile:

Искрен Мутафов
07.11.2016, 13:48
Какво е взел и на какво да му ги начислят тези проценти?

Начисляват му ги върху симата на неизпълнената инвестиция(би могло да има някакъв срок да се откаже своевременно, или да се промени преди подписване на договора). А, ако нищо не е взел и съответно няма от къде да си ги приспаднат, то те си му висят като задължение към ДФЗ и ще излиза като нередовен, съответно докато не се издължи неможе да участва по никакви мерки, или ще си ги удържат от други субсидии, а ако няма от къде то длъжниците нали си ги изпращат към НАП, нали те се събирачите на държавните вземания...

jdrumev
07.11.2016, 13:50
И тук вече настъпва момента да ги даря на СНАХАТА:bigsmile:

borislav aleksandrov
07.11.2016, 13:51
1. Мярка А (Техническо оборудване) - около 360 000 лв.
2. Мярка Б (Вароатоза) - около 1 800 000 лв.
3. Мярка В (Прикачен инвентар за подвижно пчеларство) - около 90 000 лв.
4. Мярка Г (Лабораторни изследвания) - около 45 000 лв.
5. Мярка Д (Кошери) - около 900 000 лв.
6. Мярка Д (Отводки) - около 980 000 лв.
7. Мярка Д (Майки) - около 400 000 лв,
8. Мярка Е (Научни изследвания) - около 180 000 лв


На мен поне веднъж ми се щеше да видят практиката на други страни по НПП и да вземат добрия пример.... Румъния, Испания, Словения, Словакия, Полша, Италия....

Предлагам сумите на Мярка А и Мярка Д (кошери) да се разменят т.е. Мярка А техн. оборудване да стане - 900 000 лв. а Кошери -360 000 лв. - И понеже знам какво ще ми се каже - вече 9 години е приоритет... и предпочитам да не довършвам какво точно миля че БАН-а не ми мърда

Не знам дали е възможно но за мярка А да се увеличи размерът на помощта от 50 % поне на 70-80 % и да не е до 2 500 лв. на година. Както и се чудя кои гении е направил списъка за оборудване... единственото ножа за разпечатване (а се чудя как не са се сетили да напишат или вилица) е не повече от 10-20 лв. а ел.ножа е до 145 лв. а уж сме в 21 век и ще се развиваме с ножове и вилици... всичко останало съвсем спокойно мое да надхвърли тези 2 500 лв. в зависимост какво точно купуваш. А защо само по 1 бройка? Ами ако ми трябват 3 или 4 мутатора с различен капацитет (дори и еднакъв да е ) интересно защо няма разпечатваща машина.... А ако центрофугата ми е 125 рамкова? ....

Sakar
07.11.2016, 14:10
...Също така ще се обсъждат и гласуват пределните цени за 1 кошер, 1 отводка, 1 майка, различните лекарства против вароатоза и всичко останало, както си му е реда.

Ако имате някакви предложения или финансови обосновки за някоя пределна цена - сега му е времето да ги напишете.

От една страна мисля, че е обосновано да се увеличи лимита за отводка, тъй като реално се купува на 120 лв.
Същото е и за кошер - изработен качествено в пълен комплект с включени рамки вече стига 140 лв.

От друга страна, не е ясно какъв е ефектът от Мярка Е (Научни изследвания) и дали си заслужава да се отделят 180 000 лв. за нея.

Mateev
07.11.2016, 14:17
........ единственото ножа за разпечатване (а се чудя как не са се сетили да напишат или вилица) е не повече от 10-20 лв. а ел.ножа е до 145 лв. а уж сме в 21 век и ще се развиваме с ножове и вилици... ...Ножа за разпечатване е техническа грешка на жените-пчеларки. Ако някого трябва да псувате или е..ете, то това са те. През цялото време на обсъжданията вместо него в програмата стоеше РАЗПЕЧАТВАЩА МАШИНА, и в последния момент с едно писмо те са го променили на НОЖ ЗА РАЗПЕЧАТВАНЕ (текста пак е променен от жена в МЗХ). Тази техническа грешка минава незабелязана от всички останали членове на работната група, защото предполагам както на тях, така и на мене, вече ни беше писнало да четем десетки различни версии на един документ от 30-40 листа и да гледаме да не би случайно някой да е променил някоя думичка.

Та програмата така и си замина за нотификация в Евросъюза с тази техническа грешка (а има и още 2-3 други) и сега искаме или не - ще сърбаме надробената от жените попара. За догодина от МЗХ са ни обещали при новата нотификация към Евросъюза да поправим тези грешки, но дали това ще се случи наистина - ами тепърва предстои да видим. Няма среща, на която да не напомняме на МЗХ за тази простотия пак и пак и пак, така че вече предполагам им е излязла на пъпа и нощем се стряскат на тема ножове за разпечатване.

Това съм ви го обяснявал и друг път, така че много ви моля да не ми го напомняте повече. Самите вие проспахте последната версия на програмата и никой от вас не го забеляза този нож за разпечатване, така че насраните гащи не са само мои и на жените-пчеларки, а и на всички вас ...... :) :) :)

Mateev
07.11.2016, 14:26
...От друга страна, не е ясно какъв е ефектът от Мярка Е (Научни изследвания) и дали си заслужава да се отделят 180 000 лв. за нея.

По Мярка Е парите не са били усвоявани през последните 3 години, и са били преразпределяни към кошери и отводки.

Същото важи и за парите по Мярка А (рекламата на меда) - през последните 2 години по нея не са били раздавани пари, въпреки че ги е имало. Пак са били преразпределяни към други, по-популярни мерки. Тази година пък по мярка А въобще няма предвидени пари за промоции, а вместо тях има пари за пчеларско оборудване.

Така че дисциплината по пилеенето на пари за ненужни дейности вече я има в МЗХ..... :) :) :)

Тази година по Мярка Е има пари, защото нямаше как да я оставим напълно празна, но съдбата на тези пари пак вероятно ще е да бъдат преразпределени към по-популярни мерки. Това ще се случи след Нова Година, когато се изясни какви договори са сключени и по кои мерки има завишен интерес и чакащи хора поради недостатъчен бюджет.

solaris60
07.11.2016, 14:36
Ха, ха...преди години исках да работя в чужбина и исках да водя и жена ми. В разговора с представителя той ми каза: - жените са само за в леглото. И някои други неща свързани пак с жените. Човека излезе много прав. Доказвам си го за кой ли път. Ето и сега.:bigsmile:

Mateev
07.11.2016, 14:37
От една страна мисля, че е обосновано да се увеличи лимита за отводка, тъй като реално се купува на 120 лв.
Същото е и за кошер - изработен качествено в пълен комплект с включени рамки вече стига 140 лв.....

Аз също мисля така, но за да защитим една по-висока цена трябва да подготвим КАЛКУЛАЦИЯ, доказваща по-високите разходи за производство. И ако за отводките мога да направя такава, то за кошерите съм пълен лаик. Така че ако искате по висока пределна цена на кошерите, нека някой дърводелец от форума да ми предостави подробна калкулация, за да я дам на МЗХ и да се боря за нейното признаване.

borislav aleksandrov
07.11.2016, 15:01
Ножа за разпечатване е техническа грешка на жените-пчеларки. ......

Никога не съм участвал по НПП и т.н. не съм виждал смисъл за това и чета тези документи отгоре-отгоре и за обща култура (вече ако ми се налга чета по подробно) но все пак мисля че питах но тогава беше съчетано с просовутите 3 оферти и спецификации

Валентин.
07.11.2016, 18:02
Мярка В подвижно пчеларство. Само прикачен инвентар ли може да се вземе? Може ли например да се кандидатства за бус оборудван с центрофуга на 12в за вадене на меда извън стационара? Или само бус, без центрофуга.

rosty_sz
07.11.2016, 18:11
Не може и няма да може.
Матеев, съвсем конкретно помоли за мнения по точно ясни въпроси.

jdrumev
07.11.2016, 18:12
Мярка В подвижно пчеларство. Само прикачен инвентар ли може да се вземе? Може ли например да се кандидатства за бус оборудван с центрофуга на 12в за вадене на меда извън стационара? Или само бус, без центрофуга.


Валка тия пари вече са разпределени не си губи времето да кандидатстваш.

Mateev
07.11.2016, 18:13
Мярка В подвижно пчеларство. Само прикачен инвентар ли може да се вземе? Може ли например да се кандидатства за бус оборудван с центрофуга на 12в за вадене на меда извън стационара? Или само бус, без центрофуга.Не, не може да се закупуват превозни средства. За тях трябва да се кандидатства по програмите за развитие на селските региони.

По пчеларските програми се закупува само евтино оборудване с цена до 5000 лв. (интензитет на помощта е 2500 лв.). Просто няма достатъчно пари за по-едри неща. Освен това тази мярка с прикачния инвентар през тази година ще е тестова и по нея ще има сравнително малък бюджет.

Mateev
07.11.2016, 18:15
Валка тия пари вече са разпределени не си губи времето да кандидатстваш.

Нищо не е разпределено. Точно обратното - има съмнения дали Българските фирми, производители на прикачен инвентар, ще успеят толкова бързо да се организират и да произведат необходините количества така, щото бюджета по мярката да се усвои.

jdrumev
07.11.2016, 20:00
Г-н Матеев.Аз,че съм прост тракторист,но съм гледал тоя филм.За какво ще се дава тая под точка ако няма да се усвои.Все пак някой умна глава/лоби/ се е сетил за подвижните пчелари.Той и други работи се е сетил,но още не са излезли на яве.Аз не случайно писах преди за таксиметровия пчелар.;)

borislav aleksandrov
07.11.2016, 23:33
Нищо не е разпределено. Точно обратното - има съмнения дали Българските фирми, производители на прикачен инвентар, ще успеят толкова бързо да се организират и да произведат необходините количества така, щото бюджета по мярката да се усвои.

Например добричката фирма БМД има разработени няколко вида ремаркета за пчели и има капацитета и възможностите но за съжаление по НПП е невъзможно да се закупят дори и най-малките които са за 8-10 кошера... Остават някой гаражни производители където цените са около 1200-2000 лв. но там вече е въпрос на късмет 1. да има фирма и 2. какво ще получиш срещу парите си....

Mateev
08.11.2016, 07:17
Хем си прав, хем не си - всичко зависи от позицията на коя логика разсъждава дадения пчелар. Има две логики на разсъждение относно парите по пчеларските програми:

1. Нормална логика
Аз така или иначе вече съм в този бизнес. Така или иначе трябва да си купя това или онова оборудване, защото ми е необходимо за бизнеса или за неговото бъдещо развитие. И ще го купя със или без помощта от ДФЗ. Ако обаче ДФЗ помогне, това ще облегчи финансите ми и ще спомогне за по-бързото реализиране на плановете ми.

2. Сбъркана логика
Абе там раздават едни пари. Трябва да ги "усвоим" на всяка цена - нищо че ще закупим неща, които не ни трябват, и които не знаем какво да ги правим. Разбира се, че ще направим някаква далавера, посредством която ще превърнем закупените боклуци в чисти пари за ядене, пиене, жени, коли и прочее удоволствия. Само трябва да измислим вярната схема, но в това ние сме много добри.

Примери за сбъркана логика има много. Например закупуване на нещо по програмите и после продаване на половин цена. Набълбукване с отводки без да има собствени пари за закупуване на кошери. Купуване на майки, които после не знае какво да ги прави, и ги продава на безценица. И въобще купуване на неща, които не му трябват, но нали е далавера .......

Та именно хората, склонни да правят далавери, са главните виновници за неусвояването на бюджета. Сключват договор с ДФЗ, и после осъзнават, че нещо схемата с далаверата не е чак толкова розова, колкото са си я мислили преди. И просто се отказват. Голяма работа - една от далаверите се провали, но със следващата ще успея.

Краско
08.11.2016, 09:12
Ай чиститУ http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/pcheli_priem/

Краско
08.11.2016, 09:30
http://dfz.bg/assets/11288/NAREDBA_15_ot_31102016.pdf ето ви и наредбата.

Краско
08.11.2016, 09:32
За бус има мярка 4.1 и то при доказване на необходимост от инвестицията. Има случаи за отрязан разход за закупуване на пикап свързан с модернизиране на пчеларска ферма.

n.kostadinov
08.11.2016, 11:15
Много ми е интересно какъв е тоя прикачен инвентар, който ще е нов с възможност за регистрация в КАТ и да е с максимална цена 2500лв?И ако все пак се намери някой производител, който да е склонен да направи нещо до тази цена то ще е за около 10-12 кошера.Аз да речем имам 100 семейства, искам да ги кача всичките на подвижно и трябва да си купя 8 ремаркенца ли или едно и да товаря и разтоварвам на ръка???Може и аз нещо да не съм разбрал, ама май има нещо сбъркано speechless;

okic
08.11.2016, 14:05
Много ми е интересно какъв е тоя прикачен инвентар, който ще е нов с възможност за регистрация в КАТ и да е с максимална цена 2500лв?И ако все пак се намери някой производител, който да е склонен да направи нещо до тази цена то ще е за около 10-12 кошера.Аз да речем имам 100 семейства, искам да ги кача всичките на подвижно и трябва да си купя 8 ремаркенца ли или едно и да товаря и разтоварвам на ръка???Може и аз нещо да не съм разбрал, ама май има нещо сбъркано speechless;

Ще ти възстановят не повече от 2500 лв. Ремаркето може да струва и 6/7000 лева, но фактурата ти ще е за 5000 лв. и ще получиш 50% от тях които са 2500 лв.

галин
08.11.2016, 17:00
Може и 50 000 да струва, но на глава пчелар за трите години не може да получиш повече от 2500лв.

Ивайло Георгиев - ingivo
08.11.2016, 20:13
Ясни ли са цените на кошери , отводки и майки по НПП за 2017 г. и процента с който ще ни подпомагат ?

Mateev
08.11.2016, 21:34
Вече са ясни, но ще пиша по-подробно утре, че тази вечер съм утрепан и ми е много чоглаво.

Накратко:
Пределните цени на майките остават 22 лв. с ДДС.
Пределните цени на отводките стават 109 лв. с ДДС.
Пределните цени на лекарствата са приблизително -20% от цените, които предлагат вносителите.
Пределните цени на изследванията на меда са по ценоразписа на БАБХ - там нямаше как да се намалят, защото държавата си пази хляба.
Пределните цени на кошерите са следните:
- ЛР 3 корпуса - 117 лв. с ДДС
- ЛР 2 корпуса - 97 лв. с ДДС
- ДБ с 2 магазина - 112 лв. с ДДС
- ДБ с 1 магазин - 94 лв. с ДДС
- Фарар с 4 корпуса - 112 лв. с ДДС

Кошерите вече са без рамки и без покривни табли.

Навсякъде има натискане надолу - тоест ПРЕДЕЛНИТЕ ЦЕНИ СА ПО-НИСКИ ОТ ПАЗАРНИТЕ ЦЕНИ. За който не знае - пределни са тези цени, по които ДФЗ плаща. Иначе никой не ви пречи да закупувате на по-високите пазарни цени, но разликата си остава за ваша сметка.

pa4iko
08.11.2016, 23:14
За бус има мярка 4.1 и то при доказване на необходимост от инвестицията. Има случаи за отрязан разход за закупуване на пикап свързан с модернизиране на пчеларска ферма.
Има и случай - моя, за доброволно отказване от подобна инвестиция - пикап, след като получих отговор от заместник-министър Васил Грудев, че подобна инвестиция е недопустима. Стигнах до такава кореспонденция с питане за това до министерството, защото от ДФЗ не се намери човек, който да ми отговори допустима ли е инветицията, а всяка консултантска фирма, с която установих контакт ме уверяваше, че няма как да не стане и си искаше хонорара за изготвяне на документите. Та така се получи - не платих на никоя, преди да се уверя, че инвестицията ще бъде призната.

галин
09.11.2016, 09:59
Вече са ясни, но ще пиша по-подробно утре, че тази вечер съм утрепан и ми е много чоглаво.

Накратко:
Пределните цени на майките остават 22 лв. с ДДС.
Пределните цени на отводките стават 109 лв. с ДДС.
Пределните цени на лекарствата са приблизително -20% от цените, които предлагат вносителите.
Пределните цени на изследванията на меда са по ценоразписа на БАБХ - там нямаше как да се намалят, защото държавата си пази хляба.
Пределните цени на кошерите са следните:
- ЛР 3 корпуса - 117 лв. с ДДС
- ЛР 2 корпуса - 97 лв. с ДДС
- ДБ с 2 магазина - 112 лв. с ДДС
- ДБ с 1 магазин - 94 лв. с ДДС
- Фарар с 4 корпуса - 112 лв. с ДДС

Кошерите вече са без рамки и без покривни табли.

Навсякъде има натискане надолу - тоест ПРЕДЕЛНИТЕ ЦЕНИ СА ПО-НИСКИ ОТ ПАЗАРНИТЕ ЦЕНИ. За който не знае - пределни са тези цени, по които ДФЗ плаща. Иначе никой не ви пречи да закупувате на по-високите пазарни цени, но разликата си остава за ваша сметка.

В наредбата прочетох, че са допустими и полистиролни кошери. За тях има ли някакво допълнително изискване или някаква разлика в цените?

Mateev
09.11.2016, 10:25
В наредбата прочетох, че са допустими и полистиролни кошери. За тях има ли някакво допълнително изискване или някаква разлика в цените?

Те са със същите пределни цени като дървените.

cecko96_1
09.11.2016, 10:46
За първи път се прави и такава дискриминация, ДО 100 КОШЕРА! НИМА ТИЯ С 200 СЕМЕЙСТВА НЯМАТ НУЖДА ОТ ИНВЕНТАР,КАТО АВТОМАТИЗИРАНА ЦЕНТРОФУГА ИЛИ РАЗПЕЧАТВАЩА МАШИНА? Ще каже някой- участвайте по 4.1 прием. Да, но там проектите са платени, а ние нямаме средства и за пчеларство почти никой не се класира.

галин
09.11.2016, 10:52
Ще има тематична под програма 4.1.2., която ще е с по нисък праг за да се отделят по–дребните земеделци от арендаторите, но кога ще се случи не знам дали е ясно.При положение, че може да има предсрочни избори може и да не се случи.

rosty_sz
09.11.2016, 11:20
За първи път се прави и такава дискриминация, ДО 100 КОШЕРА! НИМА ТИЯ С 200 СЕМЕЙСТВА НЯМАТ НУЖДА ОТ ИНВЕНТАР,КАТО АВТОМАТИЗИРАНА ЦЕНТРОФУГА ИЛИ РАЗПЕЧАТВАЩА МАШИНА? Ще каже някой- участвайте по 4.1 прием. Да, но там проектите са платени, а ние нямаме средства и за пчеларство почти никой не се класира.

Този въпрос беше поставен на обсъждане преди ниъификация и когато се изработваха тези правила. Тогава ди колкото си спомням единствен имах против това играничение от 100 броя. Сега вече е много късно да бъде премахнато или променено. Сърдете се на себе си.

Георги Куров
09.11.2016, 12:05
Прочетох наредбата и разбрах, че за МЗХ съществуват само готови препарати за акар, това изпарители за МК и ОК са непознато нещо. Можеха да бъдат включени в списъка за допустими за подпомагане технически средства. Няма да участвам и тази година, успех на кандидатите.

Краско
09.11.2016, 14:09
Хайде малко да помислим логически. До 100 пчелни семейства е достатъчна 24 рамкова центрофуга. При кандидатстване по големите мерки обикновенно се пише обосновка за капацитета на техниката. Там също така се прави изчисление за срок на откупуване на инвестицията който обикновенно не може да повече от 5 години. Така че може да погледнете каталозите на търговците, да си направите запитванията и сметките и като излезе заповедта за пределните цени и процентите на субсидиране може да си прецените дали има дискриминация или нЕма. Всичко е въпрос на преценка и четене на наредбите. И в допълнение в наредбата в мярка никъде не е упоменато подпомагане на закупуване на разпечатваща машина, а на ножове. Заявлението е достъпно за сваляне на страницата на ДФЗ http://www.dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni-mehanizmi/meso-i-pchelarstvo/-2017---2019/doc-schem/

Mateev
09.11.2016, 16:55
Спезиално за заявлението за подпомагане трябва да ви предупредя следното:

Това е официалната бланка за заявление и тя няма как да бъде променена, но в нея има допуснати 2 грешки, които трябва да ги имате предвид. Грешките се откриха едва вчера по време на работата на Работната група по управление на НПП. Става въпрос за списъка на препаратите за Вараоатоза, които са допустими за поодпомагане. Този списък всъщност съдържа ВСИЧКИ препарати, които официално са регистрирани в БАБХ, и които имат разрешение за употреба на територията на страната.

Проблемни обаче са следните 2 препарата:

1. Перицин - вече е спрян от производство, така че автоматично отпада от този списък.
2. AB VAR C - не се знае каква е цената на този препарат, така че работната група не можа да определи пределни цени за него.

За тези 2 препарата дори и да кандидатствате, няма да бъдете одобрени, така че по-добре въобще не се пробвайте. Бланката вече няма как да бъде променена, след като вече е официално одобрена, но за тези 2 препарата не трябва да кандидатствате.

Този постинг е ОФИЦИАЛНО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ КЪМ ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, което го правя съгласно официална ПРЕПОРЪКА на Работната група по управление на НПП 2017-2019. Това предупреждение е залегнало в протокола от работата на Работната група и има задължителен характер за програмата, а на всички присъстващи беше разпоредено да информират пчеларите от собствените си организации. ДФЗ също ще се разпореди това да се следи при подаване на заявленията, но знам ли дали служителите по места съвестно ще го правят това.

Накратко:
Перицин и AB VAR C отпадат от пчеларската програма.
Предупредете приятелите си, които кандидатстват по нея, за да не стане гаф и да загубят пари, попълвайки искане за несъществуващ в програмата препарат.

Mateev
09.11.2016, 17:03
Колкото до пределните цени на останалите лекарства, те са следните:

1. Апилайф вар (ленти) - 8 лв. без ДДС (4 ленти)
2. Апигард (гел) - 6 лв. без ДДС (2 гела)
3. Байварол (ленти) - 9 лв. без ДДС (4 ленти)
4. Чекмайт плюс (ленти) - 10 лв. без ДДС (2 ленти)
5. Екостоп (плочки) - 5 лв. без ДДС (3 плочки)
6. Фурмитом (плаки) - 2 лв. без ДДС (2 плаки)
7. MAQs (ленти) - 12 лв. без ДДС (2 ленти)
8. Варотом (ленти) - 1.50 лв. без ДДС (3 ленти)
9. Варостоп (ленти) - 2 лв. без ДДС (4 ленти)

Забележка:
Това са пределните цени за третирането на 1 пчелно семейство, а не за 1 опаковка. Нормативите за третиране на 1 семейство съм ги написал в скоби след цената.

m_pchelari
09.11.2016, 17:51
Имам едно питане относно програмата. Ако участвам за кошери Фарар, без увеличаване на семействата. Възможно ли е да си прехвърля ДБ семействата в тях. Дали ще е проблем за проверяващите, понеже гледам има изискване за заселване на кошерите преди подаване на заявлението за изпълнение.
Идеята ми е впоследствие да си ги ползвам за магазини, но понеже в програмата няма опция за закупуване само на части от кошери се питам дали това е вариант.

Mateev
09.11.2016, 18:31
Според мене, но това е само лично мнение, не би трябвало да има проблем. Заселени ли са кошерите - заселени. Точка по въпроса.

Втората част обаче ми намирисва на схема за измама на ДФЗ. Ти тези кошери със семействата си длъжен да ги ползваш следващите 5 години, и във всеки един момент от време може да ти дойде проверка. Нямаш право обратно да връщаш семействата в старите кошери, а с новите да правиш разни нерегламентирани хватки. Ако твоята идея достигне до ушите на ДФЗ, това само ще предизвика допълнително усложняване на мярката с по-голени рестрикции през следващите години, за да се пресече поредната схема, измислена от българските пчелари, Явно са гении в това отношение, и ДФЗ го знае това.

m_pchelari
09.11.2016, 18:40
Според мене, но това е само лично мнение, не би трябвало да има проблем. Заселени ли са кошерите - заселени. Точка по въпроса.

Втората част обаче ми намирисва на схема за измама на ДФЗ. Ти тези кошери със семействата си длъжен да ги ползваш следващите 5 години, и във всеки един момент от време може да ти дойде проверка. Нямаш право обратно да връщаш семействата в старите кошери, а с новите да правиш разни нерегламентирани хватки. Ако твоята идея достигне до ушите на ДФЗ, това само ще предизвика допълнително усложняване на мярката с по-голени рестрикции през следващите години, за да се пресече поредната схема, измислена от българските пчелари, Явно са гении в това отношение, и ДФЗ го знае това.

Чак пък гении. От моята гледна точка не би трябвало да се счита за измама. Кошерите винаги са на пчелина и се ползват. Има ли разлика и значение дали се ползват за магазини или семейства. Имам недостиг на 200 магазина има и пчеларска програма а в този вид не мога да я ползвам.

Mateev
09.11.2016, 18:52
А сега искам да поясня малко по-подробно защо пределните цени по НПП 2017 са такива, а не други, малко по-реални. По начало моето лично мнение беше, че обявените пределни цени по мярката трябва ДА СА РЕАЛНИ, за да може пчеларите наистина да си купят оборудване, майки или отводки по тези цени, и ДФЗ да им заплати законно полагащите им се проценти от интензитета на помощта. Всякакви други пределни цени (по-ниски или по-високи) биха създали възможност за направата на едни или други схеми за иамама на ДФЗ.

Явно държавните служители не го осъзнаваха това, а те са мнозинство в работната група. И за да си защитят тяхната си позиция, те на всеки 3 казани думи повтаряха една вълшебна димичка - САПИ. Останах с впечатление, че това за тях е светая светих, и всеки един опит за някакъв разумен довод за каквото и да било моментално беше блокиран със САПИ (разбирай - Господ Бог).

Какво е това САПИ?
Ами това е СИСТЕМА ЗА АГРОПАЗАРНА ИНФОРМАЦИЯ.

САПИ дава статистическа информация за пазарните цени, и в МЗХ сляпо вярват на нея. И когато им оттърва - съобразяват се с нея и я цитират. Когато не им оттърва - ами измислят нещо друго. Поведението е като на фурнаджийска лопата - върти се натам, накъдето му оттърва на пекаря.

Защо си мисля така?
1. Ами защото по цените на изследванията на пчелния мед се ползва ценовата листа на БАБХ, и недвусмислено ни беше казано, че тя е ТАБУ, което нямаме право да го променяме.
2. По цените на лекарствата бяха направили допитвания до 6 различни доставчици, и данните ни ги бяха систематизирали в таблица.
3. По цените на кошери, майки и отводки обаче повтаряха САПИ на всяка трета дума.

Чакайте бе хора - защо не си изясните методологията. Защо БАБХ и производителите/вносителите на лекарства ще ги питате каква им е продажната цена, а няма да питате производителите на кошери, майки или отводки. Защо едните ще ги стимулирате да правят бизнес, а на другите ще им затривате бизнеса?

Няма отговор на този въпрос. Дори и не посмях да им го задам, защото щяха да ме изхвърлят като мръсно коте. Достатъчен беше факта, че ми забраниха да участвам в обсъжданията, за да обясня една калкулация на пчелна отводка. Забраниха ми и да гласувам, въпреки че го нямаха това право. Всичко е записано на диктофон, така че доказателства за закононарушения в работната група имам в излишък. Не съм поискал - не съм завел поредното съдебно дело. Засега обаче ще си трая, за да не блокирам пчеларската програма. Иначе ви го казвам всичко това, за да разберете какво се случва по време на заседанията на работните групи.

Mateev
09.11.2016, 19:12
Та да се върнем на въшебната думичка САПИ ..... :)

Близко е до ума, че щях да разследвам за какво става въпрос, и това го направих още на другия ден (тоест днес). Оказа се, че САПИ е една най-обикновенна фирма със смешен капитал от 5000 лв. Фирмата е създадена още в далечната 1994 г. Фирмата има около 35 служителя, които всеки ден обикалят по магазините в страната и си записват цените от етикетките на домати, краставици, сирене и каквото друго видят там по рафтовете. Информацията я събират в бази данни, обработватя я, и я продават на МЗХ и ДФЗ. Годишно получават от тези продажби по 700-800 хиляди лева (по над 3000 лева на ден). Реализират една доста добра печалба между 50 и 150 000 лева на година.

И сега се дръжте за масата ........
Собственик на тази фирма е самото Министерство на Земеделието и Храните.

Нещо повече - в работната група ни цитираха някаква наредба (бяха подготвени и я бяха разпечатали), в което наредба наистина пише, че нашата работна група трябва да се съобразява с тази измислена САПИ.

Осъзнавате ли какво ви пиша в този постинг?
При толкова много на брой СВЕТОВНО ИЗВЕСТНИ и ДОВЕРЕНИ фирми за пазарни проучвания, МЗХ си е създало собствена фирма и се съобразява само с нейните измислици. Това го научавам чак сега, и чак сега осъзнавам, че МЗХ и ДФЗ имат власта да манипулират каквато си поискат информация в посоката, в която им оттърва. И в случая го правят посредством една измислена собствена фирма с 5000 лв. капитал.

keser
09.11.2016, 19:25
Защо не добавите и Hive Clean на Bee Vital. Съвременно добро средство за борба с акара, подходящо за ползване по всяко време.

Искрен Мутафов
09.11.2016, 19:26
Колкото до пределните цени на останалите лекарства, те са следните:


5. Екостоп (плочки) - 5 лв. без ДДС (3 плочки)

Забележка:
Това са пределните цени за третирането на 1 пчелно семейство, а не за 1 опаковка. Нормативите за третиране на 1 семейство съм ги написал в скоби след цената.

Кой ги е измисли това?!? - пълна лудост е!!!
Как може от цена 6лв/без ДДС за ДВЕ плочки сега новата цена да е 5лв/без ДДС за ТРИ плочки!!! Та, това си е намаление на цената с 80%. След като от Прима Вет са решели да с третира с по три плочки на семейство то нека и цената да е адекватна - 9лв/бед ДДС на семейство за третиране. Те утре може да решат и с по 12 плочки на семейство да се третира - ама да си коригират цената, щото ще има 50-60% не усвоен бюджет по мярката отново...
И, после прекупвачите реват, че имало кумафос и амитраз в меда, държавата на хартия стимулира биологичното земеделие - а, на практика какво прави орязва(с 80%) парите за един от най-ефикасните биологични препарати финансирани по НПП.

Mateev
09.11.2016, 19:28
И тъй като кошерите, майките и отводките ги няма по рафтовете на супермаркетите, стана ми много любопитно откъде служителите на САПИ научават какви са техните пазарни цени. Каква методология използват и дали тази методология гарантира получаването на наистина ДОСТОВЕРНА ИНФОРМАЦИЯ.

Ами едно бързо проучване показа следното:
1. Използват интервюта по телефона. Това на теория, а на практика се чешат зад врата и гледат в тавана. И после плюнчат молива и пишат измислени цифри.
2. Специално за отводките през 2014-та година са попитали един единствен техен представител от някакъв си регион каква е цената на отводките. И това е цялото им проучване през последните 3 години.
3. Този техен регионален представител впоследствие се оказа, че дори не е назначен официално. Тоест излъгаха ни, че им е регионален представител.
4. Този представител им е казал цена от 110 лв. без ДДС
5. Шефовете в София са си записали числото 110, но за пропуснали да отбележат дали е със или без ДДС
6. После са се почесали зад врата и за да го направят това число да изглежда като проучване на много други продажби, са го променили на 108.57. И това число е влязло в общата справка в колонката, че това са цени СЪС ДДС.
7. На базата на това ИЗМИСЛЕНО и освен това ГРЕШНО число МЗХ вече втора година ИЗНУДВА МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ да продават на ОГРОМНА ЗАГУБА, което от своя страна вече има, а ще има и за в бъдеще НЕПРЕДСКАЗУЕМИ ПОСЛЕДИЦИ.

Същото или подобно е положението както с майките, така и с кошерите.

Дефакто по този начин МЗХ води неявна политика да фалира двата сектора - МАЙКОПРОИЗВОДСТВО и ПРОИЗВОДСТВО НА КОШЕРИ. Или ако не ги фалира, най-малкото ги ПРИНУЖДАВА ДА ПРОДАВАТ НЕКАЧЕСТВЕНИ БОКЛУЦИ. Няма друг начин за вместване в измислените и нереално ниски пределни цени.

Искрен Мутафов
09.11.2016, 19:30
Защо не добавите и Hive Clean на Bee Vital. Съвременно добро средство за борба с акара, подходящо за ползване по всяко време.

Може би, защото съставките му са съвсем малко повече от прослувутата "рецепта на Скутелатора", а забъркването му е почти толкова лесно колкото на бозата, а и в Южния център предлагат Бг варианта на 2-3-4 пъти по ниска цена от на австрийците...

Mateev
09.11.2016, 19:42
Та накратко това е положението с пределните цени, които тази работна група "измисли" през вчерашния ден.

Специално за лекарствата може би имаше някаква логика да ги намалим с някакъв процент, защото наистина вносителите ги продават по завишени цени спрямо съседните държави, а после тайно връщат в кеш "отстъпка" за тези, които са закупили по-големи количества. Тоест лекото намаляване на цените на лекарствата има ДИСЦИПЛИНИРАЩ ЕФЕКТ, подкрепен със сериозни разумни доводи, базиращи се на цените в съседните държави. С това съм съгласен И ГО ПОДКРЕПЯМ.

По кошерите обаче, майките и отводките ПРЕДЕЛНИТЕ ЦЕНИ СА НЕРЕАЛНО НИСКИ, и най-смешен е факта, че това се базира на ИЗМИСЛЕНИ ЦИФРИ от една собствена организация на МЗХ, която определено НЕ СИ ВЪРШИ РАБОТАТА, ЗА КОЯТО Е СЪЗДАДЕНА. Съгласен съм, че трябва да има пределни цени, за да не стават злоупотреби, но тези цени ТРЯБВА ДА СА РЕАЛНИ.

Правото ни да обосновем и защитим тези реални цени обаче НИ БЕШЕ ОТНЕТО, така че мое лично мнение е, че заседанието на тази последната работна група се превърна в един ФАРС, на който само се пееше песента САПИ, САПИ, САПИ - тя е ГОСПОД-БОГ.

В резултат на това цените на кошерите и майките са с поне 20% по-ниски от реалните, а на отводките - с цели 35-40%. Чиста форма на ДИСКРИМИНАЦИЯ по едно специално перо на програмата. Само където не ми е ясно дали това е някаква грешка (прекалено доверяване на САПИ) или политическа поръчка, преследваща определени цели. Горещо се надявам да е грешка .......

npachovski
09.11.2016, 19:53
Матеев който се е изправил срещу държавата никой не е спечелил битката. Пресен пример е референдума ЦИК го саботира, но ГЕРБ ще го подкрепи видиш ли. Нареждат на ЦИК да бъдат лошото ченге, а те влизат в стаята след това и играят ролята на доброто ченге и те така. Така и при теб трябваше да минеш през всичкия ад да вземеш лиценза както Слави мина през хиляди гнусни номера накрая ти го дадоха, но ще те цакат на друг фронт и ако случайно го удържиш този фронт започват цакане откъдето могат докато не видиш, че това е загубена кауза да хвърляш огромен ресурс да се бориш срещу държавата, а накрая пак ще си остане тяхната пионка на пазара.

Mateev
09.11.2016, 19:57
Защо не добавите и Hive Clean на Bee Vital. Съвременно добро средство за борба с акара, подходящо за ползване по всяко време.

Явно продукта не е регистриран в БАБХ, така че нямаме право да го използваме на територията на страната. Това вече го написах в предишните постинги, но явно не си ги прочел.

Още веднъж:
В България се продават САМО ПРЕПАРАТИ, преминали през процедура за официална регистрация в БАБХ. Специално за вароатозата пчеларската програма подпомага закупуването НА ВСИЧКИ РЕГИСТРИРАНИ ПРЕПАРАТИ.

След като Hive Clean го няма в официалните списъци, значи нещо не е наред с неговата регистрация.

Mateev
09.11.2016, 20:08
Матеев който се е изправил срещу държавата никой не е спечелил битката. Пресен пример е референдума ЦИК го саботира, но ГЕРБ ще го подкрепи видиш ли. Нареждат на ЦИК да бъдат лошото ченге, а те влизат в стаята след това и играят ролята на доброто ченге и те така. Така и при теб трябваше да минеш през всичкия ад да вземеш лиценза както Слави мина през хиляди гнусни номера накрая ти го дадоха, но ще те цакат на друг фронт и ако случайно го удържиш този фронт започват цакане откъдето могат докато не видиш, че това е загубена кауза да хвърляш огромен ресурс да се бориш срещу държавата, а накрая пак ще си остане тяхната пионка на пазара.

За съжаление си прав, но аз нещо не мога да се примиря със съществуващата несправедливост.

Ще ти кажа още един АБСУРДЕН ФАКТ. На практика ако МЗХ пожелаеше, много лесно можеше да се сдобие с ДОСТОВЕРНА ИНФОРМАЦИЯ. Такава информация притежава ДФЗ. Всяка една фактура за покупка на каквото и да било по програмите минава през ДФЗ и със сигурност статистическата информация я има някъде там по компютрите им.

Тази информация обаче НЕ НИ БЕШЕ ПРЕДОСТАВЕНА. Защо ли? Може би защото е неудобна за тях ....... :)

Какво трябва да си помисли човек, когато крият от него истинската информация и го залъгват с някаква измислена фалшива такава?

Специално 3-те служителки на ДФЗ ги подпитах неофициално пред входа на МЗХ след като свърши срещата, и отговорът беше нещо от рода ХЪК-МЪК. Абе имало продажби и на по-висока цена, ама имало и на по-ниска. След това 3 кисели усмивки, защото ме излъгаха, и чао-чао.

Искрен Мутафов
09.11.2016, 20:27
Та накратко това е положението с пределните цени, които тази работна група "измисли" през вчерашния ден.

Специално за лекарствата може би имаше някаква логика да ги намалим с някакъв процент, защото наистина вносителите ги продават по завишени цени спрямо съседните държави, а после тайно връщат в кеш "отстъпка" за тези, които са закупили по-големи количества. Тоест лекото намаляване на цените на лекарствата има ДИСЦИПЛИНИРАЩ ЕФЕКТ, подкрепен със сериозни разумни доводи, базиращи се на цените в съседните държави. С това съм съгласен И ГО ПОДКРЕПЯМ.


За вносителите, и за вносните продукти това може и да важи, но ЕкоСтоп-а си е чисто български препарат, произвеждан от български производител и няма от къде да бъде купен за 10лв/без ДДС опаковка съдържаща 6 плочки. 5лв/без ДДС на пчелно семейство, би била адекватна цена ако изискването беше ДВЕ плочки на семейство, но при ТРИ трябва да е поне 7,50-9,00лв/без ДДС на пчелно семейство.

Mateev
09.11.2016, 20:38
Кой ги е измисли това?!? - пълна лудост е!!!
Как може от цена 6лв/без ДДС за ДВЕ плочки сега новата цена да е 5лв/без ДДС за ТРИ плочки!!! Та, това си е намаление на цената с 80%. След като от Прима Вет са решели да с третира с по три плочки на семейство то нека и цената да е адекватна - 9лв/бед ДДС на семейство за третиране. Те утре може да решат и с по 12 плочки на семейство да се третира - ама да си коригират цената, щото ще има 50-60% не усвоен бюджет по мярката отново...
И, после прекупвачите реват, че имало кумафос и амитраз в меда, държавата на хартия стимулира биологичното земеделие - а, на практика какво прави орязва(с 80%) парите за един от най-ефикасните биологични препарати финансирани по НПП.


За вносителите, и за вносните продукти това може и да важи, но ЕкоСтоп-а си е чисто български препарат, произвеждан от български производител и няма от къде да бъде купен за 10лв/без ДДС опаковка съдържаща 6 плочки. 5лв/без ДДС на пчелно семейство, би била адекватна цена ако изискването беше ДВЕ плочки на семейство, но при ТРИ трябва да е поне 7,50-9,00лв/без ДДС на пчелно семейство.

Самите продавачи на Екостоп бяха дали цена от 5.98 (4 различни продавача). Това дали плочките са 2 или 3 може да е техническа грешка - знам ли. Факт е обаче, че в текста на програмата ще залегнат 3 броя плочки (така беше написано). Провери внимателно и ако мислиш, че бройката на плочките е техническа грешка, казвай да го оправяме докато не е станало късно. Ако си убеден, утре сутринта ще звънна по телефона да поправят грешката.

Колкото до цената - да, тя е намалена от 5.98 до 5.00, но вече обясних, че това е направено и по всички останали лекарства с цена над 2 лв.

ПС: Между другото, проф. Гургулова също беше в работната група, и тя не предяви никакви претенции относно броя на плочките и/или цените на лекарствата. А тя е всепризнат специалист по болестите, така че ако се беше обадила, мнението и щеше да бъде взето предвид.

Mateev
09.11.2016, 21:02
Нека да ви дообясня за САПИ-то, че е важно. :)

Днес след като направихме разследване на фирмата, и доказахме, че тя е подходила БЕЗОТГОВОРНО, информирахме за това дирекция Животновъдство. Доколкото знам това моментално е предизвикало поредица от телефонни разговори и разпореждане от страна на МЗХ към фирмата в спешен поредък да даде ИСТИНСКА СРЕДНА ПАЗАРНА ЦЕНА на майки, отводки и кошери.

Та очаквайте още утре позвънявания по телефона в цялата страна с цел интервю за цените, по които сте закупували майки, отводки или кошери. И от това, което го кажете, зависи какви ще са пределните им цени за в бъдеще. Не знам дали има някакъв шанс да оправим цените още за тазгодишния прием, но за следващите години това наистина ще се случи.

Но пак повтарям - какви ще са цените за в бъдеще за подпомагане по програмите зависи само и единствено от това, което го кажете в телефонното интервю. Когато казвате числа, не пропускайте да споменете и дали те са със или без ДДС. Не пропускайте да споменете и дали тези цифри се отнасят за покупки в сивия сектор или за официални покупки с фактура, ДДС, сертификати и всичко останало, както си му е реда.

Тези интервюта ще се правят с някаква случайно определена извадка от пчеларите - купувачи. Също така трябва да се интервюират и майкопроизводителите (ако не всички - то поне голяма част от тях). Та именно майкопроизводителите освен продажните цени в миналото трябва да кажат и какви са плановете им за продажните цени за следващата 2017 г. И пак от това, което го кажат, зависи какви ще бъдат пределните цени за в бъдеще.

Всички интервюта вероятно ще се проведат още през утрешния ден, защото САПИ трябва да даде СПЕШНА И ВЯРНА ИНФОРМАЦИЯ на МЗХ.

Искрен Мутафов
09.11.2016, 21:09
Самите продавачи на Екостоп бяха дали цена от 5.98 (4 различни продавача). Това дали плочките са 2 или 3 може да е техническа грешка - знам ли. Факт е обаче, че в текста на програмата ще залегнат 3 броя плочки (така беше написано). Провери внимателно и ако мислиш, че бройката на плочките е техническа грешка, казвай да го оправяме докато не е станало късно. Ако си убеден, утре сутринта ще звънна по телефона да поправят грешката.

Колкото до цената - да, тя е намалена от 5.98 до 5.00, но вече обясних, че това е направено и по всички останали лекарства с цена над 2 лв.

ПС: Между другото, проф. Гургулова също беше в работната група, и тя не предяви никакви претенции относно броя на плочките и/или цените на лекарствата. А тя е всепризнат специалист по болестите, така че ако се беше обадила, мнението и щеше да бъде взето предвид.

В интерес на истината на старата опаковка(от преди година-две и повече) дозата беше две плочки на пчелно семейство. На тази годишните(производство 2016год.) ми направи впечатление, че има специална листовка в кутийката, и дозата е завишена на три плочки на семейство, но пък от ДФЗ не са правили никакви спънки по въпроса(просто инструкциите по старата НПП бяха за две плочки). Та, предполагам цената от 5,98 която търговците(продавачите) са обявили е по инерция за две плочки на пчелно семейство, някой от фонда може би е прочел инструкцията на препарата от там три плочки на семейство, а проф. Гургулова, вероятно не е обърнала внимание. Реалната пазарна цена за три плочки на семейство е около 9лв.

delta.e
09.11.2016, 21:24
Това имам предвид .

beyhan
09.11.2016, 22:01
изглежда бланката "Заявление за подпомагане по НПП 2017 -2019" има и други грешки---като есенно третиране 2016 и пролетна третиране 2017

Искрен Мутафов
09.11.2016, 22:23
изглежда бланката "Заявление за подпомагане по НПП 2017 -2019" има и други грешки---като есенно третиране 2016 и пролетна третиране 2017

Не, това не е грешка. Това е съобразено с новите изисквания на ЕС - пчеларската година да започва на 1-ви август. Който не е участвал по НПП 2016 за есенно третиране, ще има право да кандидатства сега. Затова е така. До сега третиранията бяха пролет-есен. От сега нататък ще са есен-пролет. Най-вероятно следващото отваряне(прием по НПП) ще е пролетта или лятото на 2017год. като инвестициите ще могат да се изпълняват от 1-ви август 2017год. до 31-ви юли 2018год. А, и другото ново е че от 2017год. отчитанията ще са до края на юли(плюс 10-тина дни от август евентуално като по изключение само за 2017год.).

keser
09.11.2016, 22:32
Какви са процентите на финансиранте по различните мярки?

borislav aleksandrov
09.11.2016, 23:38
Хайде малко да помислим логически. До 100 пчелни семейства е достатъчна 24 рамкова центрофуга.

Не съм съгласен.

Mateev
10.11.2016, 08:10
Не, това не е грешка. Това е съобразено с новите изисквания на ЕС - пчеларската година да започва на 1-ви август. Който не е участвал по НПП 2016 за есенно третиране, ще има право да кандидатства сега. Затова е така. До сега третиранията бяха пролет-есен. От сега нататък ще са есен-пролет. Най-вероятно следващото отваряне(прием по НПП) ще е пролетта или лятото на 2017год. като инвестициите ще могат да се изпълняват от 1-ви август 2017год. до 31-ви юли 2018год. А, и другото ново е че от 2017год. отчитанията ще са до края на юли(плюс 10-тина дни от август евентуално като по изключение само за 2017год.).

Искрен Мутафов е прав. От сега нататък ще бъде точно така, както той го описа.

Всички имате право по прием 2017 да си поискате да ви заплатят вече направената инвестиция за третиране през есента на 2016 г., ако сте си запазили фактурата за покупка на лекарства. А за догодина внимавайте с кошерите, майките и отводките - трябва да си ги получите и заплатите някъде до средата на юли, за да имате шанса до края на юли да си оформите и подадете документите за плащане.

rosty_sz
10.11.2016, 08:53
Искрен Мутафов е прав. От сега нататък ще бъде точно така, както той го описа.

Всички имате право по прием 2017 да си поискате да ви заплатят вече направената инвестиция за третиране през есента на 2016 г., ако сте си запазили фактурата за покупка на лекарства. А за догодина внимавайте с кошерите, майките и отводките - трябва да си ги получите и заплатите някъде до средата на юли, за да имате шанса до края на юли да си оформите и подадете документите за плащане.

Това е абсолютна глупост, но няма как да стане иначе. ОБАЧЕ как ще става за напред. Всеки път ли ще третираме на есен и ще пазим документите с надеждата че някой може да даде помощ. Ако приема на заявления е след есенно третиране ще е голям смях. След като местят датата за подаване на заявление за плащане и есенното третиране не може да е обхванато то следващия прием И ПОДПИСВАНЕ НА ДОГОВОР трябва да се измести преди есенно третиране тоест приема през 2017г. трябва да е 45 дни (толкова е периода от прием на заявление до подписване на договор) преди 15 август (нормална дата за начало на есенно третиране) тоест най-късно на ПЪРВИ ЮЛИ
Това няма да стане естествено и батака ще стане тотален.

Искрен Мутафов
10.11.2016, 09:21
Това е абсолютна глупост, но няма как да стане иначе. ОБАЧЕ как ще става за напред. Всеки път ли ще третираме на есен и ще пазим документите с надеждата че някой може да даде помощ. Ако приема на заявления е след есенно третиране ще е голям смях. След като местят датата за подаване на заявление за плащане и есенното третиране не може да е обхванато то следващия прием И ПОДПИСВАНЕ НА ДОГОВОР трябва да се измести преди есенно третиране тоест приема през 2017г. трябва да е 45 дни (толкова е периода от прием на заявление до подписване на договор) преди 15 август (нормална дата за начало на есенно третиране) тоест най-късно на ПЪРВИ ЮЛИ
Това няма да стане естествено и батака ще стане тотален.

От 2017год.(НПП - 2018) приема ще е пролетта или лятото на 2017год., със сигурност би трябвало договорите да са подписани преди първи автуст. А, друго ново е, че вероятно ще има възможност за "междинно" отчитане/плащане след есенното третиране и после оконча напролет или на лято.

nyanakiev
10.11.2016, 10:48
отпадат ли бонус точките за майки и отводки

Mateev
10.11.2016, 10:54
От 2017год.(НПП - 2018) приема ще е пролетта или лятото на 2017год., със сигурност би трябвало договорите да са подписани преди първи автуст. А, друго ново е, че вероятно ще има възможност за "междинно" отчитане/плащане след есенното третиране и после оконча напролет или на лято.

От ДФЗ твърдо ни обещаха, че догодина програмата ще я отворят много рано - ако трябва, още през юни. Няма никаква пречка това наистина да се направи така.

Искрен Мутафов
10.11.2016, 11:23
От ДФЗ твърдо ни обещаха, че догодина програмата ще я отворят много рано - ако трябва, още през юни. Няма никаква пречка това наистина да се направи така.

С темповете, с които от фонда работят(прием ноември - подписоване на договори до март), то трябва да я отворят март-април за да може до юни-юли договорите да са подписани.

Михаил Петров
10.11.2016, 12:40
Здравейте,
бих искал да обменим информация и опит във връзка с предстоящия прием на заявления по НПП 2017-2019 г .
Аз искам да кандидатствам за първи път и не разбрах следното :
- при подаване на заявлението за подпомагане се отбелязват различни мерки от програмата - нови кошери ,оборудване,семейства и т.н.Към момента на подаване на заявлението все още нищо не си закупил . Кога реално трябва да направиш тези разходи(покупки) и кога ще ти бъде изплатена съответната помощ ако си одобрен ?

Искрен Мутафов
10.11.2016, 16:08
Здравейте,
бих искал да обменим информация и опит във връзка с предстоящия прием на заявления по НПП 2017-2019 г .
Аз искам да кандидатствам за първи път и не разбрах следното :
- при подаване на заявлението за подпомагане се отбелязват различни мерки от програмата - нови кошери ,оборудване,семейства и т.н.Към момента на подаване на заявлението все още нищо не си закупил . Кога реално трябва да направиш тези разходи(покупки) и кога ще ти бъде изплатена съответната помощ ако си одобрен ?

Ако, евентуално те удобрят и след като подпишеш договор тогава можеш да правиш инвестициите, изключение се прави само за лекарствата те могат да се купят и по-рано. Плащането става след отчитане на проекта(и евентуално след извършване на проверка на място от техническият инспекторат, ако ти назначат такава), което започва някъде около началото на лятото.

Искрен Мутафов
10.11.2016, 20:35
За вносителите, и за вносните продукти това може и да важи, но ЕкоСтоп-а си е чисто български препарат, произвеждан от български производител и няма от къде да бъде купен за 10лв/без ДДС опаковка съдържаща 6 плочки. 5лв/без ДДС на пчелно семейство, би била адекватна цена ако изискването беше ДВЕ плочки на семейство, но при ТРИ трябва да е поне 7,50-9,00лв/без ДДС на пчелно семейство.

Това е листовката на Екостоп-а:

7820

rosty_sz
10.11.2016, 22:58
От ДФЗ твърдо ни обещаха, че догодина програмата ще я отворят много рано - ако трябва, още през юни. Няма никаква пречка това наистина да се направи така.

Пълни глупости.
Като подаваме през юни и декларираме 96 семейства и като дойде проверката те станали 110 какво правим, а над 100 нямаш право да вземеш центрофугата за която си играл?
На пролетен преглед през април си имал 90 броя, обаче през май се е скъсало да вали и си с яко роене и хоп станали 120 до приема, кво праим? Лъжем то е ясно.
Имаш 15 броя на пролетен преглед, но до юни станали 21 бр. имаш ли право да кандидатстваш за кошери или не?

Пълна свинщина. Голямо ундордисване ще пада. Пълна простотия.

jdrumev
10.11.2016, 23:08
И после смъртността била само1%.Аз до сега само един път писах каквото беше и повече няма да повторя.Ако си кандидатствал за 50 а са останали 40 по някакви причини това не значили ,че ни си изпълняваш договора към ДФЗ.

Mateev
11.11.2016, 06:18
Пълни глупости.
Като подаваме през юни и декларираме 96 семейства и като дойде проверката те станали 110 какво правим, а над 100 нямаш право да вземеш центрофугата за която си играл?
На пролетен преглед през април си имал 90 броя, обаче през май се е скъсало да вали и си с яко роене и хоп станали 120 до приема, кво праим? Лъжем то е ясно.
Имаш 15 броя на пролетен преглед, но до юни станали 21 бр. имаш ли право да кандидатстваш за кошери или не?

Пълна свинщина. Голямо ундордисване ще пада. Пълна простотия.

Напълно си прав и с подобни на твоите доводи много спорихме в една от работните групи (имам звукозапис), но проблемът са две изисквания, спуснати от Евросъюза, които нямаше как да променим. Можеше само да се въртим около тях и да се опитваме да смегчим простотиите, които възникваха вследствие на тези изисквания:

1. Пчеларската година започва на 1-ви Август и завършва на 31 Юли на следващата година.
2. Пчеларската програма касае подпомагане САМО в рамките на 1 пчеларска година.

Хайде сега измисли коректни условия по цялата програма, без при това да променяш тези две изисквания..... :)
И ние се опитахме, но не можахме. И предложението за по-ранното отваряне на мярката дойде от ДФЗ като компромисен вариант, който да смегчи донякъде възникващите противоречия по другите подмерки. Ако пък го няма това ранно отваряне, тогава ще се пропусне есенното третиране. ДФЗ казаха, че са съгласни да признават фактури за закупени препарати преди отварянето на мярката, както е тази година, но колко пчелари ще закупят скъпи препарати, без да са напълни сигурни, че ДФЗ ще сключи договор с тях?

Така че датата на отваряне си остава проблемна независимо дали това ще се направи рано или късно. И в двата случая страдат някои подмерки. Дай някакво разумно предложение, удовлетворяващо всички изисквания, и аз ще го изпратя в МЗХ и ДФЗ.

Всъщност важна е не датата на отваряне, а датата на затваряне на приема. Към тази дата пчеларя трябва да си е изяснил бройката на кошерите, какво ще третира есента и пролетта, и новата бройка на кошери, майки и отводки за следващата година. Както и да го въртиш, все пропускаш есенното третиране, защото ДФЗ се нуждае от месеци за обработка на заявленията. И наистина е разумно приема да се отвори много по-рано, а на пчеларя ще се наложи да си направи малко по-дългосрочно планиране. Трудно е, но не е невъзможно.

Като цяло от сега нататък непрекъснато ще има проблем с есенното третиране, и непрекъснато един или друг пчелар ще се жалва, че се е прекарал. Това няма как да се избегне. Тепърва всички пчелари ще го осъзнават този неприятен факт и ще пищят около него.

Mateev
11.11.2016, 06:34
Ако обаче се замислиш, новата система има едно много интересно предимство. До момента се правеха проверки на есенните лентичнки, защото датата на третиране съвпадаше с края на периода на програмата. Сега с новите изисквания няма как ДФЗ да проверява пчеларите дали са третирали, защото вече и двете дати са плаващи, и ДФЗ не знае кой пчелар кога ще реши да си прави пролетно и есенно третиране. Вярно е, че имат право на междинни проверки, но как ще го организират това?

Звънят на някого, че ще го проверяват за лентички, и той веднага може да каже, че все още не е третирал, и нека да го почакат една седмица. Това обаче обезмисля внезапноста на проверката, така че аз си мисля, че ДФЗ ще се откажат от проверките на лекарствата. Пчеларите ще го разберат това, и ще започнат по-смело да правят злоупотреби, като продават закупените лекарства на черния пазар на безценица. От това пък полза могат да имат тези, които ги купуват.

Въобще - става мътна и кървава, и в основата стои едно тъпо изискване на Евросъюза за датата на пчеларската година и обвързване на помощите с нея.

Със същите проблеми ще се сблъскат и всички останали европейски пчелари, и вероятно тази простотия ще бъде отменена на Европейско ниво, но докато това се случи, ще страдаме поне 2 или 3 поредни години.

Mateev
11.11.2016, 06:49
Една новина от вчера късно вечерта - вече има цена за лекарството AB VAR C и вероятно ще бъде включено в програмата. Днес до 12 часа трябва да му определим цената, и най-вероятно това ще е 7 лв. за третиране на 1 семейство. Също така още веднъж ще се преосмисли цената на отводките на базата на информацията, че предоставената от САПИ цена е нереална, защото е определена с почесване зад врата и гледане в тавана. Нощес изпратих до МЗХ писмо с моето мнение, а днес след проверка в Примавет вероятно ще изпратя още едно, с което ще се опитаме да поправим грешката, открита от Искрен, за броя на таблетките при третиране с Екостоп-плочи.

Искрен Мутафов
11.11.2016, 08:58
Както и да го въртиш, все пропускаш есенното третиране, защото ДФЗ се нуждае от месеци за обработка на заявленията. И наистина е разумно приема да се отвори много по-рано, а на пчеларя ще се наложи да си направи малко по-дългосрочно планиране. Трудно е, но не е невъзможно.

Като цяло от сега нататък непрекъснато ще има проблем с есенното третиране, и непрекъснато един или друг пчелар ще се жалва, че се е прекарал. Това няма как да се избегне. Тепърва всички пчелари ще го осъзнават този неприятен факт и ще пищят около него.

Ако за есенното третиране са взети пари по НПП 2016 няма как за същото да се кандидатства два пъти. По НПП 2017 ще се вземе само за пролетно, а от следващото отваряне, ако го направят и по-рано се влиза в тяхното темпо - есен-пролет, но да - трябва си повечко планиране и предвиждане...

Искрен Мутафов
11.11.2016, 09:05
Ако обаче се замислиш, новата система има едно много интересно предимство. До момента се правеха проверки на есенните лентичнки, защото датата на третиране съвпадаше с края на периода на програмата. Сега с новите изисквания няма как ДФЗ да проверява пчеларите дали са третирали, защото вече и двете дати са плаващи, и ДФЗ не знае кой пчелар кога ще реши да си прави пролетно и есенно третиране. Вярно е, че имат право на междинни проверки, но как ще го организират това?

Звънят на някого, че ще го проверяват за лентички, и той веднага може да каже, че все още не е третирал, и нека да го почакат една седмица. Това обаче обезмисля внезапноста на проверката, така че аз си мисля, че ДФЗ ще се откажат от проверките на лекарствата. Пчеларите ще го разберат това, и ще започнат по-смело да правят злоупотреби, като продават закупените лекарства на черния пазар на безценица. От това пък полза могат да имат тези, които ги купуват.

Въобще - става мътна и кървава, и в основата стои едно тъпо изискване на Евросъюза за датата на пчеларската година и обвързване на помощите с нея.

Със същите проблеми ще се сблъскат и всички останали европейски пчелари, и вероятно тази простотия ще бъде отменена на Европейско ниво, но докато това се случи, ще страдаме поне 2 или 3 поредни години.

До преди две-три години не се извършваха проверки на лекарствата по НПП. За тези проверки най-вероятно са "виновни" множеството обяви за продажба на "излишни" лекарства, точно в периода, в който трябва да се третира, а респективно системата за контрол на риска определя за проверка предимно големите стопанства, а и по-малки ако ще им проверяват кошерите или майките, то към проверката им "лепват" и екстра и за лекарствата.

solaris60
11.11.2016, 09:27
Сами си ги фабрикуваме тарикатите, а се чудим защо ги има? Докато има явни предпоставки ще има кой да се възползва от тях. А какво чух тази сутрин точно по този въпрос, просто не ми се говори. Надявам се това някой ден да има край.

nyanakiev
11.11.2016, 11:42
Taзи година програмата се отваря на 21. 11. ,А догодина на 25. 10 . За какво есенно третиране говорим

P.Petrov
14.11.2016, 22:23
Здравейте ! Има ли опасност правителството подало оставка да спре програмата ? Не съм регистриран като ЗП все още , чакам да видя процентите за да преценя да ли да кандидатсвам. Като ЗП трябва ли ми сяетоводител? и колко лв. са осигоровките на месец?

kuline
14.11.2016, 22:44
Здравейте ! Има ли опасност правителството подало оставка да спре програмата ? Не съм регистриран като ЗП все още , чакам да видя процентите за да преценя дали да кандидатсвам. Като ЗП трябва ли ми счетоводител? и колко лв. са осигоровките на месец?

Не, няма опасност правителството да спре програмата, защото има Наредба № 15 от 31 октомври 2016 г. за условията и реда за прилагане на мерките от Националната програма по пчеларство за периода (НПП) 2017-2019 г., а на администрацията не и остава нищо друго, освен да я прилага. Друг е въпроса относно финансирането и все пак "Неведоми са пътищата Господни".

bat_minka
15.11.2016, 07:29
Здравейте ! Има ли опасност правителството подало оставка да спре програмата ? Не съм регистриран като ЗП все още , чакам да видя процентите за да преценя да ли да кандидатсвам. Като ЗП трябва ли ми сяетоводител? и колко лв. са осигоровките на месец?

Осигуровките са 77.40 лв.Счетоводител не ти е нужен.

nyanakiev
15.11.2016, 09:19
Петров направи си сметката да ли събираш 40 точки и тогава ставай ЗП

ivohit
15.11.2016, 10:39
Като гледам условията за точки ще има бая хора с около 80 т.

Михаил Петров
15.11.2016, 21:43
Здравейте, мога ли да кандидатствам по НПП ако имам по-малко от 3 години опит като пчелар .Въпроса ми е във връзка с Точка 11 от заявлението за подпомагане - "Документи във връзка с оценка по чл.32,ал.3 от Наредба N-15 от 31.10.16 г за условията и реда на прилагане на мерките от НПП 2017-2019 г.

sky
16.11.2016, 16:37
да, можете.