PDA

Виж пълната версия : De minimis 2016 - възможно ли е?



Страници : [1] 2

Mateev
02.07.2016, 13:57
Предполагам всички знаят, че за тази година шансовете ни за получаване на помощи по De minimis клонят към нула поради огромните средства, похарчени от държавата за справяне с болеста НОДУЛАРЕН ДЕРМАТИТ по едрите преживни животни. Въпреки това вчера в МЗХ неофициално говорих с висши служители от дирекция "Животновъдство" и накратко им разказах колко е трагично положението с пчеларския сектор тази година и как това е една от най-лошите години от много време насам. Те ми обясниха как няма пари, но в същото време ме посъветваха ако положението наистина е толкова тежко, да го опиша в едно официално писмо, като се постарая да приведа КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПОВЕЧЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА, и да го изпратя с електронен подпис на електронното деловодство. Също така ми казаха, че решение за даване на пари се взема от ПОЛИТИЧЕСКОТО РЪКОВОДСТВО, така че ако наистина имаме сериозен проблем, напълно е възможно да се вземе политическо решение да ни бъде помогнато.

До момента писма в МЗХ с искане за De minimis са изпращали не една пчеларска организация, но понеже всяка една година тези организации плачат по един и същи начин с едни и същи текстове на писмата си, на тазгодишните писма не е обърнато подобаващо внимание. Останах с впечатление, че служителите в МЗХ не са много наясно, че тази година положението е КОРЕННО РАЗЛИЧНО ОТ ДРУГИТЕ ГОДИНИ. И че тази година пчеларите НАИСТИНА СЕ НУЖДАЯТ ОТ ПОМОЩИ.

Mateev
02.07.2016, 14:05
Отварям тази тема с молба към всички - предложете СИЛНИ и ДОБРЕ ОБОСНОВАНИ ТЕКСТОВЕ, както и ДОКАЗАТЕЛСТВА, които да ги включим в едно добре обмислено писмо до МЗХ. Писмото отдавна е съставено и го има, но не е много убедително в областа с обяснениета защо тази година е по-лоша за пчеларството от всички останали. Нали разбирате - получава се нещо като лъжливото овчарче - всяка година искаме De minimis и обясняваме колко е лоша тази година, и сега когато наистина дойде МНОГО ЛОША ГОДИНА, започваме да се чудим как да накараме МЗХ да ни повярва, че това този път наистина е така.

Та давайте текстове, обяснения, доказателства и всичко, което счетете, че най-добре ще охарактеризира текущата пчеларска година. Но не се бавете - имаме на разположение само почивните дни. В понеделник ще систематизирам цитираните от вас проблеми и ще изпратя писмото до МЗХ, но преди това ще поискам подкрепа от всички останали пчеларски организации в страната. Нека преди това обаче да сглобим текста на това писмо в часта му с проблемите и обосновката (другата официална част с цитираните закони и директиви вече я има).

Очаквам вашите предложения какви тазгодишни проблеми да включим в писмото.

Пламен Керчев
02.07.2016, 19:52
Изключително слабите а някъде и никакви добиви от акация, поради лошото време (дъжд и ниски температури). Изключително ниският процент на оплодените майки , който трябваше да заработят по време на липата, и от там по малко новосъздадени отводки. За капак и високият процент на роили се семейства, и те годината приключи. Ако има де минимис , средствата ще се използват за успешното зазимяване на семействата и да се молим, че догодина ще компенсира тази.

мухозол
03.07.2016, 07:09
Тази година започна добре ,развихме пило на 7-8 рамки за рапица . НО времето 2 дена хубаво, 3 дена лошо.Направиха пило на плодник и магазин- 1 или 2. Трябваше да се храни. Акация - дневни температури 20 градуса, нектар - няма, рояци , колкото искаш, оплодени майки - 0. Трябваше да се храни. Липа - тъкмо цъфна и всичко завря- температури -30-36 градуса. Трябва да се храни. Слънчоглед ,температури високи, влажност минимална, хибридът цъфти 10-15 дни. Добив на мед не се знае.Среден годишен разход за захар -50 кг., а може и нагоре. Тези , които не хранеха - умираха кошери, отводки . Не знам за тази ненормална година , как ще зазимим семействата.

jdrumev
03.07.2016, 07:51
При мен същата ситуация беше но аз малко по различна стратегия направих.Докато не напръскаха рапицата ги държах гладни.После хранене яко,тия които бяха на 8 рамки разцепих 35 ранни отводки,акация не съм вадил защото знам за глада м/у акация и липа.Цъфна липата от 2 години мед от липа не бях вадил.от 136 кошера 2 в роево но чудо липата пусна добре.Сега отводките станаха на 6-7 на липата по 3 напълниха с мед.Като четете викате си тоя е късметлия. Да но не,
на рапицата всичката летяща пчела отровена,м/у акацията и липата пръскане на царевицата и слънчогледа доло,миналата седмица също натравяне,вчера също пчелата под кошерите, пчелина мирише на екерсаж.А кажете ми колеги тоя де ниминис какво би ми помогнал по добре да него пущат от колкото да се нервя.

Дамян Дамянов
03.07.2016, 09:26
Настоявайте за законодателни промени, а не само за пари. Тези помощи може и да избутат част от семействата до другата година, но ако и следващата е като настоящата?!?!
Няма смисъл от командното дишане. От програмен период до програмен период, от субсидия до субсидия - това не е селскостопанска политика!
И преди е имало лоши години и това е нормално, но цяла година не спряха да пръскат. Как да се възстановят семействата при тези условия?!?! Нужен е поне 1 месец, за да се стабилизират семействата, а между пръсканията против дерматит и пръсканията на арендаторите...
А районите с по 2-3-4 вида култури и разпокъсана земя? - Там е ненормална история, 1000 арендатора и всеки си пръска когато иска.
Първо и най-лесно е да се забрани на ХОБИ растениевъди да пръскат с опасни за пчелите препарати, освен в специални случай, когато се цели ограничаване на заболяване по растенията и само в присъствието на агроном.
За 2 череши, 4 ябълки и 10 домата, вземи избий пчелите в радиус от 2км!!! Нищо нормално няма в това! Агроаптеките продължават да продават каквото поискат и на когото поискат, само ядрено гориво не можеш да си купиш.
РАЙГРАСЪТ го пръскат с препарати против мравки(действат и на пчели) докато е на семена, а след това с хербицид против широколистни плевели. Най-използвания препарат за третиране на семената е циперметрин и можеш да си го купиш от почти всеки магазин свободно.

jdrumev
03.07.2016, 12:20
Много правилно Дамяне и аз съм за това тия 7лв няма ме оправят нито пък някой колега важно е да има здрав закон и промени

Mateev
03.07.2016, 15:07
...... Като изключим пръскането за дерматита, годината си е като много други преди това. .....

При мене 20 дена валя почти без да спира, а и метеоролозите го приказваха същото за цялата страна.

jdrumev
03.07.2016, 15:37
При мене 20 дена валя почти без да спира, а и метеоролозите го приказваха същото за цялата страна.

Ударил си бонуса Матеев сигурно 200 рояка си продал:bigsmile:а и по 30-40 маточника на рамка направо не ти трябва финансова помош

Mateev
03.07.2016, 15:46
Ударил си бонуса Матеев сигурно 200 рояка си продал :bigsmile: а и по 30-40 маточника на рамка направо не ти трябва финансова помош
Ха-ха ..... рояците са в горите около моите пчелини ..... :tres:
Поне съм спокоен, че се грижат за търтеевия фон и ми помагат за оплождането на майките.

Юрий Цветков
03.07.2016, 17:52
При мене 20 дена валя почти без да спира, а и метеоролозите го приказваха същото за цялата страна.
Ти си пчелар от сравнително скоро. По старите колеги, ще потвърдят, че не за първи път се пропускат 2 поредни паши, и преди е имало както много студени и дъждовни периоди, така и големи засушавания още от пролетта. И преди е имало отравяния (за съжаление това зависи от хора, а не от природата и резултат няма) и пчеларството не е пропаднало. Сигурен съм че през последните 30 години, никога не е имало толкова пчелни семейства колкото сега. Дори и с пчелините на АПК и ТКЗС.

Profi
04.07.2016, 07:19
При мен ситуацията не е по различна от всички Вас ,рапицата 3 дни и дъждове ,акация 2 дни и дъждове ,от 300 кошера -250 рояка ,80 хванах ,другите за разселване по хралупите , остава да се надяваме на слънчогледа и маната ,но това е Божа воля.Единственото хубаво нещо е ,че всички майки са сменени,поне този труд си спестих . Успех на всички ,да се надяваме ,че някой ще ни чуе , от години се говори за пръсканията и не само за тях .....

Mateev
12.07.2016, 20:59
Следващия понеделник отново съм в София за обсъждане (убеждаване) на експертите от МЗХ дали да се дават тази година някакви помощи на пчеларите или не. На срещата ще присъства и представител на дирекция "Държавни помощи и регулации". Искането е да предложим някакви разумни критерии - кой трябва да получи пари и кой - не. Доколкото разбрах, не са съгласни да дават пари хей така на калпак.

Та настана времето пак да дадете някакви разумни и обосновани предложения - кой трябва да получи пари по de minimis и кой не, и какъв ангажимент трябва да се поеме от пчеларя срещу получената сума (това също го искат като предложение).

На срещата ще се обсъждат и други проблеми, като например зачестилите напоследък случаи на антибиотици в меда, както и масовото използване на захар и инвертирани сиропи при неговото производство. Тази среща не е случайна - явно назрява някакъв сериозен проблем по отношение на качеството на българския мед, и МЗХ е наясно с това. Не знам каква информация ще ни сервират на тази среща, но по всичко изглежда, че няма да е много розова. Ще ви държа в течение ......

Засега обаче дайте да се подготвим за потенциалните помощи по de minimis - явно има някаква надежда те да станат факт, ако успеем да защитим доводите си, и ако дадем разумни предложения по организацията на тези помощи. Предполагам, че парите ще са малко, така че трябва да има някакви разумни критерии за филтриране на кандидатите.

Очаквам предложения .....

Mateev
12.07.2016, 21:24
г-н Матеев не си губете времето пари няма да има

Дори и да е така, пак трябва да отида на тази среща. Ако не го направя аз, кой друг ще отиде. Повечето от другите "лидери" отдавна са го ударили отпускарската - виждам им очите само от дъжд на вятър, а напоследък нещо почти всички са се изпарили ..... :).

Има си пчеларски проблеми и от време на време ни се отдава шанс да спомогнем за тяхното разрешаване, ако не напълно, то поне частично. Такива моменти не трябва да се пропускат, така че според мене ходенето в понеделник в София си е направо задължително. Просто съвеста ме кара така да постъпвам .....

Ще ви кажа и какво друго ще ме накара да направя тази глупава съвест - ще ме накара да предложа пчеларите с много кошери да бъдат отрязани от помощите, и така ще си вкарам автогол, правейки добро на всички останали пчелари, и ясно осъзнавайки, че никой няма да я оцени тази саможертва.

Юрий Цветков
12.07.2016, 21:39
Това е доста глупаво според мен. Аз, като малък пчелар, за който това е само хоби и малък допълнителен доход, нямам нужда от никакви помощи. Смятам, че това се отнася и за всички като мен. Ако има помощ, тя трябва да е за тези за които това е ОСНОВНО препитание. В случая това би могло да е заради щетите от повсеместните пръскания за Нодуларния дерматит, а не за "особената" година. Щото тя си е нормална, като много други. И то само за физически лица, ЗП. Големи фирми, като твоята, също не би трябвало да се молят за помощи. Ако сам не си в състояние да управляваш успешно една фирма, то значи не си за тоя бранш. Пазарна икономика. ;)

Валентин.
12.07.2016, 21:42
Следващия понеделник отново съм в София за обсъждане (убеждаване) на експертите от МЗХ дали да се дават тази година някакви помощи на пчеларите или не. На срещата ще присъства и представител на дирекция "Държавни помощи и регулации". Искането е да предложим някакви разумни критерии - кой трябва да получи пари и кой - не. Доколкото разбрах, не са съгласни да дават пари хей така на калпак.

Та настана времето пак да дадете някакви разумни и обосновани предложения - кой трябва да получи пари по de minimis и кой не, и какъв ангажимент трябва да се поеме от пчеларя срещу получената сума (това също го искат като предложение).

На срещата ще се обсъждат и други проблеми, като например зачестилите напоследък случаи на антибиотици в меда, както и масовото използване на захар и инвертирани сиропи при неговото производство. Тази среща не е случайна - явно назрява някакъв сериозен проблем по отношение на качеството на българския мед, и МЗХ е наясно с това. Не знам каква информация ще ни сервират на тази среща, но по всичко изглежда, че няма да е много розова. Ще ви държа в течение ......

Засега обаче дайте да се подготвим за потенциалните помощи по de minimis - явно има някаква надежда те да станат факт, ако успеем да защитим доводите си, и ако дадем разумни предложения по организацията на тези помощи. Предполагам, че парите ще са малко, така че трябва да има някакви разумни критерии за филтриране на кандидатите.

Очаквам предложения .....
Тъй, АКО българските пчелари вадят некачествен мед, защо тогава търговците им го изкупуват...... Че чак у министерството са разбрали, че българския мед е некачествен. Толко ли е сложно.........

Валентин.
12.07.2016, 21:45
Дори и да е така, пак трябва да отида на тази среща. Ако не го направя аз, кой друг ще отиде. Повечето от другите "лидери" отдавна са го ударили отпускарската - виждам им очите само от дъжд на вятър, а напоследък нещо почти всички са се изпарили ..... :).

Има си пчеларски проблеми и от време на време ни се отдава шанс да спомогнем за тяхното разрешаване, ако не напълно, то поне частично. Такива моменти не трябва да се пропускат, така че според мене ходенето в понеделник в София си е направо задължително. Просто съвеста ме кара така да постъпвам .....

Ще ви кажа и какво друго ще ме накара да направя тази глупава съвест - ще ме накара да предложа пчеларите с много кошери да бъдат отрязани от помощите, и така ще си вкарам автогол, правейки добро на всички останали пчелари, и ясно осъзнавайки, че никой няма да я оцени тази саможертва.
Аз съм от всички останали.......НЕ ИСКАМ ПОМОЩИ. ИСКАМ КАЧЕСТВЕНО ЗАПЛАЩАНЕ НА ТРУДА И ПРОДУКЦИЯТА МИ.

MuTko
12.07.2016, 22:20
Според мен най-големия проблем в пчеларството е това безобразно пръскане и третиране с отрови. Как тези от министерството забелязват че има антибиотици в меда, а не ги интересува че и тези отрови от пръсканията попадат в него и в прашеца :((((((((((((((

Цеко
12.07.2016, 22:26
Какво ще се подпомага евентуално? Ако ще се спасяват пчелни семейства от загиване, помощта трябва да е на „калпак“ (сезона е еднакво лош за всички) и да се стартира в най кратки срокове. Ако ще се възстановяват загуби от пръскания и др. подобни мероприятия реда вече е известен.....

Пламен Керчев
12.07.2016, 22:26
Щом ще се обсъждат всякакви въпроси то засегнете и въпросът със тровенето на пчелите от арендаторите а покрай кравите това лято и от министерството. Недопустимо е да се спаси(след дъжд качулка) един сектор за сметка на друг.

rosty_sz
13.07.2016, 07:21
Помощта де минимис можем да искаме заради лошия сезон. Както споменаха и по-горе колегите за отравяния, бедствия и т.н. си има друг ред. Та защо определяме сезона като лош. Съвсем телеграфно - мека зима и доста топло време до края на април. Семействата се взривиха. Месец май необичайно студен (Матеев може да даде метео справка за това) и необичайно мноооооооооого валежи. Всъщност валя само веднъж -40 дни без край (Матеев и тук може да даде метео справка, но до колкото знам почти двойно е надвишена нормата на валежите) Резултат тотално пропаднала акациева и ливадна паша през май и първата половина на юни. Тотално роене което води до изпускане на ливадна паша за планинските райони и с нея приключва сезона, за равнинните изпускане на ливада, лавандула, кориандър и предпоставки за изпускане и на последната най-добра паша - слънчоглед. По неведуми за мен причини (предполагам отново метеорологични) слънчогледа тази година в цяла южна България където съм бил или разговарял с колеги цъфна с десет до петнадесет дни по-рано като по този начин намали времето за възстановяване на семействата от майската епопея. Ако си беше цъфнал на време семействата щяха да имат шанса грубо казано за почти два цикъла пило ( около 35 дни ) при цъфтеж при мен лично на 12.06. ми останаха десетина дни нормално време за възстановяване на семействата. Е няма как да стане. За да е картинката пълна отново по незнайна за мен причина (предполагам адската жега която настъпи или много дъжд който даде шанс на всички семена да се развиват еднакво) блоковете със слънчоглед прецъфтяха двойно по бързо от нормалното което уби тотално надеждите за някаква последна спасителна паша. Спокойно можем да определим сезона като много тежък и много по тежък от години в които е даван де минимис.
Кой да вземе помощ. Логично е това да е този на когото тя е най-необходима и е " дал за да иска да получи". Най необходима е помощ точно на хората с повече семейства противно на изказаните тези по-горе.Колкото повече са семействата толкова по големи са реализираните загуби. За поддържането на тези семейства през "зимния май" са отишли повече средства. Ако семействата в едно стопанство са повечко, е почти сигурно, че те са единствения доход на цели семейства и сега тези хора са на колене. Бати Иван с тавана на военната пенсия който си и бачка и до днес и си гледа 20 семейства определено не е засегнат толкова колкото Бати Гошо със триста семейства на които разчитат той и съпругата му, сина му и внучето му. Тук е тънкия момент да се измисли колко да бъде долната и горната граница броя семейства и тъй като недоволните ща се повече от доволните при такъв развой на събитията ПРЕДЛАГАМ помощ да получат тези които дохода им от пчеларство за 2015 надхвърля 30% от общия им доход. Такъв е подхода и в мярка 6.3 примерно така че за държавния апарат това е пътека през която вече минават и ще бъде приемливо. Хубаво е да се декларира от държавния апарат предварително каква е възможната сума която може да задели държавата за подобна помощ. Споменах още едно условие "да си дал за да искаш да получиш" горното условие до някъде покрива и този критерий. За да докажеш доход от мед значи си го декларирал и съответно си му платил данъка. Една част от колегите плащат данъци всеки месец и това са РЕГИСТРИРАНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ. Само те могат да имат претенции за държавна помощ за пчеларство, защото са коректни данъкоплатци-пчелари. И още една подробност да са наистина коректни данъкоплатци, а не да работят за пред данъчното само когато имат мед за продаване, а през останалото време да са "спрели дейност" тоест да не са прекъсвали дейност примерно през цялата 2015 или 12-18 месеца назад примерно.
Сега остава да се преформулира в по-изискан стил гореизложеното и съм сигурен, че ще мине през държавния апарат без никакви проблеми.

За антибиотиците в меда и неговото качество няма да взимам отношение защото вижданията на Матеев по тази тема са мноооого различни от моите и само ще се скараме отново и няма да има никакъв смисъл моето мнение по въпроса защото той няма да го защити пред министерството. Само ще кажа, че колегата правилно попита по горе Като е толкова кофти меда защо го купуват, та нали го изследват предварително? Някой май се опитва да хлъзне министерството. Ако пък е станал международен въпрос за качеството на БГ меда пак ще попитам Ако е изкупен мед отговарящ на условията за космическа храна, а е продаден на международния пазар далеч по-лош то пчеларите каква вина имат?

rosty_sz
13.07.2016, 07:40
Забравих нещо мнооого важно. Предстои зазимяване на семействата и това започва след броени дни, а не както си мислят в министерството ноември декември. В момента е тотална суша и тотален пек. Прогноза за нещо различно няма в близките 30 дни. Започва ГОЛЯМОТО ХРАНЕНЕ и то ще продължи около 60 дни. За покриване на дневния енерго-разход на едно нормално семейство трябват около 350 гр. захар (600-700 мл. сироп) 60 дни по 350 гр. това си е 20 кг. захар на семейство без да го запасяваме. Ако смятат да дават по 3-5 лева помощ въобще да не се хабят.
Минали години даваха помоща заради зимна смъртност най-вече. Взимаха предвид бройката от пролетен преглед сега коя бройка ще вземат? Няма никаква логика пак да е бройката от пролетен преглед защото от тогава тя се е сменила десетки пъти тази година. Това ще е проблем в разговорите.
Минали години искаха, който кандидатства и получи да запази броя подпомогнати семейства до есенен преглед сега не знам какво да обещаваме като много колеги говорят за продажба на част от семействата за да покрият разходи и заеми.

радо
13.07.2016, 13:24
Помощта де минимис можем да искаме заради лошия сезон.
За мен лично сезонът изобщо не е лош може би труден но в никакъв случай лош, слънчогледа даде и продължава да дава още поне седмица това, което съм си запланувал като минимален добив ще го постигна макар да не съм извадил и един килограм мед досега от 250 семейства, знам колко приблизително мед има в момента в магазините.Времето е прекрасно както и бях писал преди липата високи температури плюс сутрешна роса ,а днес и страхотна мъгла изобщо време мечта за пчеларя. Това е едно позитивно мнение след толкова много негативни.

rosty_sz
13.07.2016, 17:11
Искрено ти завиждам.
Помощта е по желание. Можеш да НЕ кандидатстваш.

jdrumev
13.07.2016, 18:43
Дори и да е така, пак трябва да отида на тази среща. Ако не го направя аз, кой друг ще отиде. Повечето от другите "лидери" отдавна са го ударили отпускарската - виждам им очите само от дъжд на вятър, а напоследък нещо почти всички са се изпарили ..... :).

Има си пчеларски проблеми и от време на време ни се отдава шанс да спомогнем за тяхното разрешаване, ако не напълно, то поне частично. Такива моменти не трябва да се пропускат, така че според мене ходенето в понеделник в София си е направо задължително. Просто съвеста ме кара така да постъпвам .....

Ще ви кажа и какво друго ще ме накара да направя тази глупава съвест - ще ме накара да предложа пчеларите с много кошери да бъдат отрязани от помощите, и така ще си вкарам автогол, правейки добро на всички останали пчелари, и ясно осъзнавайки, че никой няма да я оцени тази саможертва.


Е ви е си знаете какво правите.Но пари пак няма да има

Юрий Цветков
13.07.2016, 21:04
Рости, споделям точно същото мнение, но изглежда съм се изразил не ясно. Визирам точно хора като теб, Бормалийски (надявам се познат на всички) и др. такива. Защо не включвам Матеев, Курдов, Стефанов и т.н. Матеев е фирма с различни дейности и направления в пчеларството. Останалите му бизнеси, в случая нямат никакво отношение. Та ако годината не е особено медоносна, то пропуснати ползи от меда, могат да се компенсират от майки и отводки примерно. Особено при това не секващо търсене. Ако той самия не е съумял да реализира целия потенциал на производствата си е негов проблем. Значи просто е калпав мениджър. И аз не виждам причина, аз, Пешо, Груйчо, Муйчо и т.н. (тоест държавата) да плащаме за неговата не далновидност и некадърност.
Дадох Матеев като пример, заради познатото име. Иначе съм убеден, че той лично си е направил много добре сметката и няма да "ближе рани", не зависимо от новото начинание в което е вложил много средства и вероятно възвращаемостта няма да е за 1 година.

solaris60
13.07.2016, 21:13
За мен лично сезонът изобщо не е лош може би труден но в никакъв случай лош, слънчогледа даде и продължава да дава още поне седмица това, което съм си запланувал като минимален добив ще го постигна макар да не съм извадил и един килограм мед досега от 250 семейства, знам колко приблизително мед има в момента в магазините.Времето е прекрасно както и бях писал преди липата високи температури плюс сутрешна роса ,а днес и страхотна мъгла изобщо време мечта за пчеларя. Това е едно позитивно мнение след толкова много негативни.

В пустинята има и оазиси.

Mateev
19.07.2016, 13:26
Вчера бях на среща в София в МЗХ за обсъждане на няколко важни проблема, единия от които е и дали да се дава помощ по de minimis. Добрата новина е, че всички присъстващи на срещата служители на МЗХ, БАБХ и други институции са настроени положително за даване на de minimis на пчеларите, но крайното решение все пак ще се вземе от политическото ръководство. Лошите новини са много.

За другите разговори не знам какво да ви кажа. Предвид последните събития във форума, в които вие разпъвахте на кръст всеки, който носи лоши новини, аз би трябвало в този постинг да напиша само едно единствено нещо "Вчера бях в София в МЗХ" и всичко останало да го премълча. Горчивия ми опит от комуникацията с вас говори за същото, а именно - "на пчеларите трябва да им се казва само това, което гали ушите им". И сега не знам ....... по-добре е наистина да си мълча, а който наистина е любопитен - може да ми звънне по телефона, за да получи информация от първа ръка.

Mateev
19.07.2016, 17:37
По добре напиши каквото има да казваш и заключи темата, коментарите и без това са излишни :laughing:

Само накратко и то по-маловажните неща:

1. Според официалната статистика зимната смъртност тази година е по-малка от 1%. Както знаете, ако някой има зимна смъртност, трябва това да се отбележи в дневника и после вереринарния лекар дава справка във ВЕТИС (ветеринарна информационна система). Ами тази година според ВЕТИС умрели са само около 6000 семейства, което прави по-малко от 1% от всички семейства. Това е страхотен показател и България може да се хвали с него в целия Евросъюз, но вие ми кажете за какъв de minimis мечтаете, след като едва ли не всеки един пчелар в България лъже, та пушек се вдига. Как да убедим Евросъюза (половината бюджет е негов), че наистина сме имали зимна смъртност?

2. Според официалната статистика НЯМА натровени пчелни семейства от пръскания на арендатори или на държавата. За тази година процедурите с викане на комисия за натровени семейства по Наредба 15 са ги направили ........ дръжте се за шапката ........ са ги направили само 2-ма човека, единия от които съм аз. За какви натровени семейства ми приказвате, след като по официалната законова статистика ние сме страната в Евросъюза с най-малко натравяния. ....... Какви претенции имате към МЗХ, към пчеларските "лидери" и въобще какви "кръчмарски" приказки плещите по форумите и вестниците, след като на практика вас не ви тровят (не се оплаквате съобразно изискванията на Наредба 15). Та в България проблемът с тровенето на пчелите е разрешен веднъж завинаги и ние служим за пример на целия Евросъюз.

3. Масово се хващат биологични пчелари с фалшифициран мед. А иначе ние сме най "биологичната" държава в целия свят, но този балон е на път да се пукне. Щетите ще са колосални за всички пчелари, не само за биологичните.

4. Първото шестмесечие на тази година Българския мед е сложен в 3-та категория, каквото и да означава това. Зад нас е само Китай. Вадете си изводите, а за последствията от това направо не ми се мисли.

5. От всички изследвания на проби за пчелен мед, правени през последната година в Intertek (най-известната западна лаборатория за мед), 40% от тях съдържат или инвертаза, или завишено количество на захарозата или гнилцови заболявания. Това е шокиращо. По-скоро шокиращ е процента на фалшифицирания мед, както и процента на хората, които имат заболявания, но ги прикриват от ветеринарните служби.

Има и още, но много се разприказвах. Накратко - голям процент от Българските пчелари са тарикати на дребно (лъжат държавата), или фалшификатори (лъжат клиентите) или имат болести, които ги прикриват (лъжат себе си и колегите си в 3-километровата зона). Последиците от това най-вероятно ще бъдат трагични за целия сектор, особенно ако това се раздуха на ниво Евросъюз. Засега молбата на МЗХ е да не се раздухва това по форумите и медиите, защото ще стане по-лошо. Просто си трайте и си опичайте акъла какви тарикатлъци ще правите за в бъдеще. Предстоят стягащи и дисциплиниращи мерки, които тепърва ще се обсъждат. Като минимум ще има внезапни проверки от БАБХ и жестоки санкции за пчелари, позволили си да правят една или друга фалшификация на пчелния мед.

Най-лошото е, че всичкия "проблемен" мед остава в страната и се продава по сергии или на приятели в квартала. Предстоят проверки и жестоки санкции, така че още веднъж - опичайте си акъла от сега нататък.

Има и още, но него вече не мога да го напиша в публичното пространство. Просто искам да ви напомня, че дребния тарикатлък и мошеничество, какти и лъжене и измама по отношение на държавата, е придобил колосални размери, и това няма как да остане без последствия. Явно почти всеки го прави, и си мисли, че това е неговата малка лична тайна. Да, ама не. Статистиката е желязна - прави го едва ли не всеки втори пчелар. Та ....... още веднъж и за последно - опичайте си акъла за в бъдеще (за миналото вече нищо не може да се направи).

Дамян Дамянов
19.07.2016, 18:14
Обещавам няма да оплювам!

1. Аз имам 0% и са реални. Дървените философи си мълчат, защото теориите им отидоха в канала през изминалата зима.
2. Виновни са пчеларските лидери и МЗХ. Тази наредба никога няма да започне да работи, ако продължаваме така.
3. Принципно, всеки трябва да си гледа в паничката, но е дразнещо, че парите се източват и то не толкова от пчелари, а от няколко тарикати.
4. Като гледам...цената продължава да се качва. Дано в 4-та категория, след Китай да ни сложат, тогава може и по 10 лева/кг
5. Това с гнилцовите заболявания е забавно. Първо бактериите продължават да се размножават в тенекията и второ това не е показателно за състоянието на семействата, защото пробите са сборни и за 1-ви път чувам някой да оценява здравословно състояние по меда. Звучи ми като гледане на боб или изследване на урина престояла в лабораторията 4 месеца.
Захар ще има докато цените са ниски, когато предложат добри цени за чист мед, тогава могат да имат изисквания. За тези пари - ТОЛКОВА! Колкото до инвертазата, тази година само някой заблуден ще използва, защото я откриват лесно. Профилът на тази инвертаза е много по-различен от този на инвертазата на пчелите.
Ако не им харесва меда, да не го купуват. Нали правят изследвания, нали вземат проби... Стига са ревали прекупвачите, ако не ги устройва качеството да си вкарат мед от Аржентина и Китай. А...забравих...тази лъжа с вноса вече не върви.

НАРЕДБАТА ЗА ДИРЕКТНИТЕ ПРОДАЖБИ ДА СЕ ПРЕРАБОТИ В ПОЛЗА НА ПЧЕЛАРИТЕ, А НЕ В ПОЛЗА НА ПРЕРАБОТВАТЕЛИТЕ!!!

Mateev
19.07.2016, 18:16
Иначе на срещата аз защитих Българските пчелари. Думичките "инвертиран сироп" се споменаха поне 1000 пъти, и аз през цялото време обяснявах, че това е част от пчеларската технология, и че пчеларите са много наясно, че с него се храни само есенно време, и че никой пчелар няма дори и да си помисли да го слага на пчелите по време на паша (когато се събира стоков мед). Говорихме и за антибиотиците, и аз пак обяснявах, че пчеларите са наясно, че не трябва да ги използват, и стриктно го правят това. Дотолкова се бях разпалил, че в един момент сам си повярвах на това, което го приказвах. Иначе все си мислех, че има мошеници и тарикати, но те не надхвърлят 5% от всички пчелари. Когато обаче чух цифрата 40%, джуката ми провисна и си глътнах езика.

По въпроса за гнилцовите заболявания. Изследвания за тях се правят с цел мониторинг, защото няма друга алтернатива, а не с цел качество на меда (те са безвредни за човека). Просто натрупване на статистика, която властимащите използват за реално преценяване на състоянието на един или друг сектор. Подобен тип изследвания се правят не само за меда, но и за други животински продукти. Лабораториите могат да ги правят, и ако някой плаща - тогава защо да не ги правят.

В момента не обсъждаме кой крив и кой прав - просто ви преразказах част от това, което чух на тази среща. Коментарите за казаното са излишни, оправданията - също. Никого не обвинявам персонално - просто цитирам цифри и настроения сред властимащите. Тях не ги интересува какво прави единичния човек или пчелар - тях ги интересува сектора като цяло, и в момента този сектор се представя зле, така че вече му е вдигнат мерника.

jdrumev
19.07.2016, 18:18
След това което прочетох не мисля,че някой ще ви оплюе,но не вярвам това да стане с проверките пак ще изгори някой сиромах

Mateev
19.07.2016, 18:47
След това което прочетох не мисля,че някой ще ви оплюе,но не вярвам това да стане с проверките пак ще изгори някой сиромах

БАБХ нямат ресурса да извършват масови планови проверки, но както казваш - колкото да затрият някой сиромах, това вече могат да го направят. Идеята за проверките от БАБХ беше спомената първосигнално от служители от дирекция "Животновъдство" и не беше оспорена от служителите от БАБХ. Тоест подсъзнателно всички служби, присъствали на срещата, осъзнаваха че това трябва да се направи. Тепърва предполагам ще мислят как това да придобие малко по-реална форма.

Ще ви кажа и за други предложения, изказани от един или друг присъстващ на срещата:

1. Пчелари с антибиотици, захар или инвертаза да се лишават от субсидии през следващите години. За тази година това няма как да стане, тъй като НПП 2017 вече е минала през нотификация от Евросъюза, но за следващата е почти сигурно, че такава точка ще се появи.

2. Да се търсят начини за други санкции на провинилите се пчелари.

3. Да се стимулират изрядните и законни пчелари.

Всички предложения всъщност касаеха даването или недаването на пари на едни или други пчелари. И тъй като питката все още е топла, най-вероятно първите необичайни изисквания и филтрирания на пчелари ще ги видите още тази година в условията за получаване на de minimis.

jdrumev
19.07.2016, 19:00
3. Да се стимулират изрядните и законни пчелари.
А да но но на да ли.Хубаво е че сте ходили на тая среща и сте ни защитили
Но не вярвам да се промени нещо.Аз трета година рева от натравяния,как аджаба не се намери една организация дето мишкува из форома да ми напише два реда
,, момче ние можем да ти помогнем,,.Тия клипове дето съм ги слагал с умрели пчели може да са от всичко.Както каза Дамян всеки се спасява по единично.
да не споменавам и какви цифри източват организациите

Дамян Дамянов
19.07.2016, 19:02
БАБХ нямат ресурса да извършват масови планови проверки, но както казваш - колкото да затрият някой сиромах, това вече могат да го направят. Идеята за проверките от БАБХ беше спомената първосигнално от служители от дирекция "Животновъдство" и не беше оспорена от служителите от БАБХ. Тоест подсъзнателно всички служби, присъствали на срещата, осъзнаваха че това трябва да се направи. Тепърва предполагам ще мислят как това да придобие малко по-реална форма.

Ще ви кажа и за други предложения, изказани от един или друг присъстващ на срещата:

1. Пчелари с антибиотици, захар или инвертаза да се лишават от субсидии през следващите години. За тази година това няма как да стане, тъй като НПП 2017 вече е минала през нотификация от Евросъюза, но за следващата е почти сигурно, че такава точка ще се появи.

2. Да се търсят начини за други санкции на провинилите се пчелари.

3. Да се стимулират изрядните и законни пчелари.

Всички предложения всъщност касаеха даването или недаването на пари на едни или други пчелари. И тъй като питката все още е топла, най-вероятно първите необичайни изисквания и филтрирания на пчелари ще ги видите още тази година в условията за получаване на de minimis.

ПРЕВОД:
Преработвателите са дали подкуп на служители в МЗХ и на някой пчеларски вожд. Сега ще се опитат да вдигнат изискванията и качеството на меда, а цената да си остане ниска. Това го плануват най-малко от 2 години.

Има ли тука служители на МВР и прокуратурата?

Много се радвам, че служителите на ДАНС следят за ключови думи в интернет.
Ключови думи: Корупция в МЗХ, Десислава Танева, Измами, Държавни служители, Подкуп, Бойко Борисов, Как да направя бомба? Дистанционна бомба, Парламент, الله أكبر

Mateev
19.07.2016, 19:05
3. Да се стимулират изрядните и законни пчелари.
А да но но на да ли.Хубаво е че сте ходили на тая среща и сте ни защитили
Но не вярвам да се промени нещо.Аз трета година рева от натравяния,как аджаба не се намери една организация дето мишкува из форома да ми напише два реда
,, момче ние можем да ти помогнем,,.Тия клипове дето съм ги слагал с умрели пчели може да са от всичко.Както каза Дамян всеки се спасява по единично.
да не споменавам и какви цифри източват организациите

Опитай се да мислиш от позицията на хеликоптера. Когато си кацнал на земята, виждаш отделните тревички. Когато си високо във въздуха, виждаш цялата поляна, и това което те интересува е дали тя е зелена, или са се появили жълти петна от сушата.

Та искам да кажа, че МЗХ се интересуват от цялата поляна, и през техните очи (от позицията на тяхната камбанарийка) тя в момента изглежда от жълта по-жълта, и при това пълна с бурени. Явно нещо трябва да се направи. И покрай отстраняването на бурените ще пострада и някоя друга зелена тревичка или цветенце, но това са допустими жертви в името на цялата поляна.

jdrumev
19.07.2016, 19:09
Тя рибата се умирисва от към главата г-н Матеев почти всички знаем как се работи,но има и добри хорица още по институции

vikel
19.07.2016, 19:09
blush;Г-н Матеев, станете редови пчелар като нас, не ходете на срещи в министерства и други организации и си пишеееееееете на воля.

Mateev
19.07.2016, 19:22
Помощ вероятно ще има (това е мнението дори на ниво Зам. Министър и Министър), но какво ще се напише като доказателство в доклада, който трябва да бъде представен пред политическото ръководство? Това е истинския проблем - на срещата и в изпратените преди това официални писма разказахме истината за тежкото положение, но официалните държавни статистики, от които се интересуват бюрократите от Евросъюза, говорят точно за обратното - няма зимна смъртност, няма тровения на пчели - следователно няма необходимост от помощ.

Всъщност цялата среща беше организирана с една единствена цел - какво да се напише в този доклад от Дирекция "Животновъдство", щото Зам. Министъра да го прочете пред останалите министри и да бъде убедителен в исканията си. На срещата дори имаше представител на Дирекция "Държавни помощи", и той каза същото: "Какви са ви официалните доказателства?"

jdrumev
19.07.2016, 19:32
Е как да има смъртност 1 кошер да ти загине и почваш да обикаляш по институциите трябва да актоализираш,трябва във фонда да съобщиш че имаш 1 загинало семейство,ветеринар трябва да дириш.То ако спазваш законите няма кой да ти отглежда пчелите:bigsmile:

Димитър Бонев
19.07.2016, 22:23
Четейки постовете ченето ми провисна. Колкото и да се напъват от МЗХ не могат да извадят да извадят неопровержими доказателства, че толкова голяма част от меда е компрометиран. Никоя фирма не изпраща за изследване в Германия всяка отделна проба на всеки един пчелар. Сигурно има и тарикати, но чак такъв процент едното тежко обвинение. Съмнявам се, че има и външна намеса т.е. В изследваните количества се съдържа мед, който не е произведен в България. Това мзх много добре го знаят и вместо да се правят на ощипани булки да завишат контрола при внос. Това е задължение на БАБХ. Сигурно за това мълчаливо се съгласяват с провеждането на акции за качеството на меда по базар и пазари, но най-напред би било по-добре да си свършат работата на границата и да погледнат и рафтовете в магазините. Почти съм сигурен, че откритите в меда патогенни са с чуждоезичен произход.. Колкото до отравянията тази година най-голямо тровене го извърши точно мзх. Как да го докажеш, като пчелите просто не се връщат. Все едно да гониш вятъра. А иначе пчелните семейства са се стъпили до ниво начало на пролетно развитие.

Mateev
20.07.2016, 19:03
Не разбрахте ли, че обсъждането на качествата на Българския мед от сега нататък е тема ТАБУ в този форум. Под табу разбирам АБСОЛЮТНА ЗАБРАНА. Ако толкова ви е мерак да спорите на тази тема, правете го по телефона или в скрити чатове, НО НЕ И В ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО, където Google го индексира и не се знае кой журналист ще попадне на него.

Заплахата е за целия пчеларски сектор, който може целокупно да пострада заради някакъв малък брой тарикати - пчелари или изкупвачи (няма значение). Каквито и лайна да има в нашия сектор, нека знанието за тях да си остане само за вътрешна употреба. В никакъв случай не трябва за това да научават крайните потребители на мед от Евросъюза, защото последиците могат да бъдат трагични. Една единствена статия в западен вестник може да постави на колене целия сектор - както пчелари, така и изкупвачи или преработватели.

Написах тази информация във форума с една единствена цел - ако сред вас има тарикати, а то със сигурност има такива, крайно време е да престанете с дребния тарикатлък. Важи както за пчеларите, така и за преработвателите, които четат този постинг. Този дребен тарикатлък е придобил застрашителни размери, и вече е влязъл в статистиките (Българските и на Евросъюза). Крайните купувачи на български мед (европейските купувачи) все още не знаят нищо, защото българските и европейските прекупвачи имат интерес да го запазят това в тайна. Всичките те обаче вече са наясно с това какво се случва, защото Интертек (най-известната западна лаборатория) вече е разпратила статистическа информация на всички изкупвачи по целия свят.

За разрешаване на проблема ще се предприемат някакви мерки от страна на МЗХ, и от тези мерки ще пострадат именно ТАРИКАТИТЕ - пчелари или преработватели (няма значение). Докато това се случва обаче ние трябва да запазим мълчание и да не обсъждаме качеството на Българския мед в публичното интернет пространство. От сега нататък модераторите ще трият без предупреждение такива постинги. Както има една поговорка за нещо друго, но то може да се приложи и за нашия случай - ОТ СЕГА НАТАТЪК ЗА БЪЛГАРСКИЯ МЕД СЕ ПРИКАЗВА ИЛИ ДОБРО, ИЛИ НИЩО.

ПС: След малко ще почистя темата, и след това ще я отключа, за да започнете да приказвате колко хубав е нашия мед. :)
......... И ще ви помоля всички за в бъдеще да се постараете той наистина да си остане хубав - такъв, какъвто е бил дълги години, и такъв, какъвто трябва да бъде и за в бъдеще.

Колкото до тарикатите и мошениците - аз приветствам това да им научим имената и след това да ги разпънем на кръст, но това не трябва да излиза по медиите (включително и в този форум). По-скоро ако някой знае нещо за някой далавераджия, тихомълком трябва да изпрати сигнал до МЗХ или до някоя пчеларска организация, а от там нататък нека държавата да се разправя с него. Но пак повтарям - БЕЗ МЕДИИ.

Дамян Дамянов
20.07.2016, 19:44
Подкрепям идеята да се внимава какво се пише публично. Знам за 2-ма руснака, които следят цените на меда чрез форума и четат всяко едно мнение за качеството.
Против съм да се следят пчеларите. Качеството трябва да се контролира след прекупвачите! Медът на некоректните пчелари трябва да не се изкупува от прекупвачите. Никой не държи сметка на краварите къде си пасат кравите, а ако видите прасетата с какво ги хранят...направо ще станете вегетарианци! Против съм де минимис да се обвързва с качеството на меда. Ако някой ден започне да се плаща субсидия на кило произведен мед, тогава вече е задължително да се следи качеството.
Против съм винаги да сме надупената страна!

Искрен Мутафов
22.07.2016, 17:44
Помощ вероятно ще има (това е мнението дори на ниво Зам. Министър и Министър), но какво ще се напише като доказателство в доклада, който трябва да бъде представен пред политическото ръководство? Това е истинския проблем - на срещата и в изпратените преди това официални писма разказахме истината за тежкото положение, но официалните държавни статистики, от които се интересуват бюрократите от Евросъюза, говорят точно за обратното - няма зимна смъртност, няма тровения на пчели - следователно няма необходимост от помощ.

Всъщност цялата среща беше организирана с една единствена цел - какво да се напише в този доклад от Дирекция "Животновъдство", щото Зам. Министъра да го прочете пред останалите министри и да бъде убедителен в исканията си. На срещата дори имаше представител на Дирекция "Държавни помощи", и той каза същото: "Какви са ви официалните доказателства?"

Може би половината пчелари в България го "оплюват", но човека "вади" аргументи за De minimis:

http://burgasdream.com/biznes/15394-v-strandzha-pchelite-umirali-ot-glad

Искрен Мутафов
22.07.2016, 17:51
Малко повече активност по медиите, и нещата може и да се получат(за Deminimis-a):

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/anomaliite-na-vremeto-shte-sa-pagubni-za-rekoltata-ot-med.html

Юрий Цветков
22.07.2016, 20:50
Време е да се похваля два дена вадя мед от детелина и глушина бистър и прозрачен страшно ароматен,почти всички семеиства са запечатали по 2 магазина а рекордьорките по 3 раните роеве се отчетоха и те с 1 .Странжа планина като дава дава яко ако даде и малко мана годината ще е супер богата.

Това е мнение на колега от друга тема. Ако е вярно, значи голяма лакомия пада по този край. Или единия лъже?

okic
24.07.2016, 14:31
По едно от Румънските радия съобщиха, че всички техни пчелари ще получат парична помощ поради лошата година. Сумата която бе съобщена бе доста внушителна. Причината е лошият старт като цяло на пчеларската година / Дъждовните месеци /.

jdrumev
25.07.2016, 06:39
След репортажа снощи по бтв ,нещата стават ясни за какво ще има пари ако отпуснат.

bat_minka
31.07.2016, 08:26
https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10153891559268215&set=gm.971614382956574&type=3

SanifleX
04.08.2016, 13:26
http://fermera.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80/item/15523-4,3-%D0%BC%D0%BB%D0%BD-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D1%89%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D 0%B5-%D0%BF%D0%BE-de-minimis.html

cecko96_1
04.08.2016, 16:58
http://www.fermer.bg/%D1%82

cecko96_1
04.08.2016, 17:02
Искате да кажете ,че пчелните семейства в подвижното пчеларство опрашват растителността около себе си и имат разнообразна паша за това ще получат 15евро, а стационарното не опрашва и няма разнообразна паша, и няма да получи нищо!!!!А да сте чували, че пчелите покриват, опрашват растителността в радиус 7 км. около пчелина? Какво по- голямо разнообразие от това? Браво на министърката. Разделяй и владей, а в случая лапай, лапай. НАЛИ ЗНАЕТЕ ЗА СКАНДАЛА В МЗХ С ЕДНИ ХИЛЯДИ КОШЕРИ В МОНТАНСКО, КЪДЕТО Е НАТУРА 2000. Е, ТЕЗИ КОШЕРИ СЕГА ЩЕ УСВОЯТ ПАРИТЕ ! Какво движение ще следи МЗХ, на сандъците или на пчелите в сандъците??? Дали е възможно празни кошери да излизат на подвижно пчеларство???

rosty_sz
04.08.2016, 17:49
Помощ вероятно ще има (това е мнението дори на ниво Зам. Министър и Министър), но какво ще се напише като доказателство в доклада, който трябва да бъде представен пред политическото ръководство? Това е истинския проблем - на срещата и в изпратените преди това официални писма разказахме истината за тежкото положение, но официалните държавни статистики, от които се интересуват бюрократите от Евросъюза, говорят точно за обратното - няма зимна смъртност, няма тровения на пчели - следователно няма необходимост от помощ.

Всъщност цялата среща беше организирана с една единствена цел - какво да се напише в този доклад от Дирекция "Животновъдство", щото Зам. Министъра да го прочете пред останалите министри и да бъде убедителен в исканията си. На срещата дори имаше представител на Дирекция "Държавни помощи", и той каза същото: "Какви са ви официалните доказателства?"

Явно доклада е бил написан убедително и е минал пред политическото ръководство. Парите бюджета дори е по голям от миналата година с 800 000 лв. Сега е време да благодарим на участниците в срещата, че са успели да защитят интересите ни в случая. Лично благодаря на Матеев така ще сторя и останалите лидери които познавам така е редно да сторим, а не да търсим само кусури.
Матеев, БЛАГОДАРЯ

За парите по Агроекология журналиста нещо не е разбрал или министърката си прави пиарче. Рано е да се възмущаваме преди да сме прочели мярката. Аз до момента не познавам друга мярка по агроекология освен онази с опрашването на блоковете на земеделците и парите отиваха при тях а те евентуално да дават на нас. Съмнява ме да има друга мярка защото в пчеларската гилдия друга обсъждане няма.

Пламен Керчев
04.08.2016, 18:19
Миналата година колко семейства в национален мащаб бяха подпомогнати. Има ли някой информация.

jdrumev
04.08.2016, 18:34
Миналата година колко семейства в национален мащаб бяха подпомогнати. Има ли някой информация.

Ако не се лъжа 400хил тая година са 500хил. но може и да греша

Юрий Цветков
04.08.2016, 19:31
НАЛИ ЗНАЕТЕ ЗА СКАНДАЛА В МЗХ С ЕДНИ ХИЛЯДИ КОШЕРИ В МОНТАНСКО, КЪДЕТО Е НАТУРА 2000. Е, ТЕЗИ КОШЕРИ СЕГА ЩЕ УСВОЯТ ПАРИТЕ !
Аз не знам, но съм любопитен. Би ли ни споделил информацията, моля.

Mateev
04.08.2016, 19:59
......
За парите по Агроекология журналиста нещо не е разбрал или министърката си прави пиарче. Рано е да се възмущаваме преди да сме прочели мярката. Аз до момента не познавам друга мярка по агроекология освен онази с опрашването на блоковете на земеделците и парите отиваха при тях а те евентуално да дават на нас. Съмнява ме да има друга мярка защото в пчеларската гилдия друга обсъждане няма.

Когато ходихме на срещата за обсъждането на деминимис-а, в асансьора с мене пътуваше някакъв непознат служител от МЗХ, и разменихме няколко изречения. Той каза, че е бил автора на тази мярка по агроекология за опрашването, която се провали в последния момент. Попитах го защо не повикаха пчелари на обсъждането на мярката, за да можем да си кажем мнението и да ги предпазим от груби грешки. Отговорът му ме шокира. Той ми каза, че официално е искал от д-р Златка Възелова да му даде списък с пчеларски лидери, но тя му е дала имената и контактните данни само Ганчо Ганев и Петко Симеонов. Тоест имало е наши пчеларски "лидери" и явно те са се окъкали, било то с действие или с бездействие. И най-лошото от всичко е това, че те ни държаха в неведение до последния момент.

За следващия път той обеща да ни повика (аз му изредих имената на демократичните "лидери"). Точно така - ще има следващ път, и той ми каза, че този път ще се обсъжда мярка за директно даване на пари за опращване на пчелари, а не на арендатори. Не ви го казах това, защото щяхте да ме разпънете на кръст заради другите лоши новини, пък и аз самия не го възприех този разговор на сериозно - все пак лафихме с непознат човек в асансьора и 1-2 минути след излизане от него. След днешното изказване на Министър Танева обаче осъзнах, че всичко това е истина, и че тепърва предстои да се свиква работна група по обсъждане на проектонаредбата. И ако този път не ни заобиколят и ни поканят на обсъждането, ще ви държа в течение и както винаги съм правил досега - ще подлагам проектите на обсъждане във форума и после ще пиша становища, съобразени с вашите мнения.

old_greyish
04.08.2016, 20:16
http://www.mzh.government.bg/MZH/Libraries/%d0%96%d0%b8%d0%b2%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%be%d0%b2%d 1%8a%d0%b4%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be2016/RA264-Publication-BeesHoney2015.sflb.ashx - 747 434 пчелни семейства към 1 октомври 2015 ( според държавната статистика , т.е. регистрирани ) , http://offnews.bg/news/Ikonomika_59/Evropa-shte-dava-po-15-evro-za-mobilno-pchelno-semejstvo-u-nas_633752.html - 4 300 000 лв за De minimis 2016 . А за опрашването забравете , Стара Европа не е Америка - според Канадското МЗХ икономическият ефект от опрашване ( от медоносна пчела ) е максимум 20% - http://www.agr.gc.ca/eng/industry-markets-and-trade/statistics-and-market-information/by-product-sector/horticulture/horticulture-canadian-industry/sector-reports/statistical-overview-of-the-canadian-honey-and-bee-industry-and-the-economic-contribution-of-honey-bee-pollination-2013-2014/?id=1453219857143#a5.2, което и те го отчитат като завишено - реалното го смятат м/у 2 и 15% базирано на опрашването на семенен участък а не на масов посев . И това където нито посева нито пчелите са местни ( native species ) . Както и да е , при близо 750 хил. регистрирани семейства октомври 2015 , 4.3 м. лв за 2016 звучи смешно . Лично мнение - много вожд .... . За 2 буркана мед посмъртно няма да се регистрирам колкото и обърнати палци да събера .

tarty
04.08.2016, 20:20
Казаха че в момента имало към 800 000 семейства/най-много в цялата им статистика/ и щяло да се падне към 7 лв на кошер, но ще има допълнителни изисквания.

rosty_sz
04.08.2016, 20:48
Миналата година колко семейства в национален мащаб бяха подпомогнати. Има ли някой информация.

Почти 450 000 семейства.

delta.e
04.08.2016, 20:59
Tarty , това 800 000 не го вярвам .
Къде го чете ?

rosty_sz
04.08.2016, 21:14
Регистрираните семейства в БАБХ наистина са повече, НО за да кандидатстваш за деминимис трябва да си регистриран земеделски стопанин. Част от регистрираните семейства не са собственост на регистрирани земеделски стопани. Това е абсолютно законно. Логиката на държавата е, че подпомага тези които заплащат данъци за дейността и за това искат регистрация и като зем.стопанин.

Георги 1974
04.08.2016, 21:20
Точно така е регистрацията в БАБХ не означава че си земеделски стопанин а че си редовен пред ветеринарите по ЗВД.

delta.e
04.08.2016, 21:25
Регистрираните семейства в БАБХ наистина са повече, НО за да кандидатстваш за деминимис трябва да си регистриран земеделски стопанин. Част от регистрираните семейства не са собственост на регистрирани земеделски стопани. Това е абсолютно законно. Логиката на държавата е, че подпомага тези които заплащат данъци за дейността и за това искат регистрация и като зем.стопанин.

Точно по тази причина семействата падат на 520 хил.

jdrumev
04.08.2016, 21:52
Tarty , това 800 000 не го вярвам .
Къде го чете ?


може и повече да са .При последното преброяване в Еленска община са ги изкарали 6000.а колко не са скрити не се знае

cecko96_1
04.08.2016, 21:54
Брюксел ще спре финансирането, ако Грудев изпълни измислената от него схема, според която иска да подпомага пчелни кошери с парите за опазване на почвите и водите. Схемата не е съобразена с мнението на експертите и самите земеделски производители, от нея няма да има агроекологичен ефект, а в момента, в който е обявена от МЗХ, става ясно, че ударно са регистрирани над 40 000 пчелни кошера, което е повече от регистрациите за миналите 3 години. Кошерите са регистрирани предимно на името на фирми, близки до зърнопроизводителите.

През последните седмици председателят на Асоциацията на агроекологичните земеделски производители (ААЗП) Александър Атанасов многократно алармира в медиите, че Брюксел няма да одобри финансирането за пчелите, защото очевидната му цел е източване на стотици милиони от Програмата за селските райони в посока определени браншови кръгове.

delta.e
04.08.2016, 21:55
Друмев , то хора няма в Еленска община ти ..... .Прочети написаното от Рости и Гошо .

jdrumev
04.08.2016, 21:59
Друмев , то хора няма в Еленска община ти ..... .Прочети написаното от Рости и Гошо .


Не делта.Нали наскоро направих сдружение и преброяваха.Ако са ме излъгали и аз ви лъжа

old_greyish
04.08.2016, 22:08
Друмев , то хора няма в Еленска община ти ..... .Прочети написаното от Рости и Гошо .
То хора няма и в Добруджа , и все пак , в моето и околните села , има по 1000 кошера и повече на село (дали има и 30% регистрирани ( мое мнение )) . 4 и 300 на 5 и 200 = 8 и 25 долу горе = няма и 2 лентички Байварол . Няма страшно , вождовете ще си вземат пая , МЗХ и БАБХ ще намажат ските на пчеларските организации и кой откъде е ... нищо ново . Аз съм регистриран ЗП , но посмъртно няма да регистрирам пчелите , като знам регистрираното какво ми струва . Лошото че има дето(си) вярват .

delta.e
04.08.2016, 22:17
Не делта.Нали наскоро направих сдружение и преброяваха.Ако са ме излъгали и аз ви лъжа

Друмев вярвам ти . Току що пречетох цифрата 7 000 . На хаирлия да е новото сдружение.

delta.e
04.08.2016, 22:20
То хора няма и в Добруджа , и все пак , в моето и околните села , има по 1000 кошера и повече на село (дали има и 30% регистрирани ( мое мнение )) . 4 и 300 на 5 и 200 = 8 и 25 долу горе = няма и 2 лентички Байварол . Няма страшно , вождовете ще си вземат пая , МЗХ и БАБХ ще намажат ските на пчеларските организации и кой откъде е ... нищо ново . Аз съм регистриран ЗП , но посмъртно няма да регистрирам пчелите , като знам регистрираното какво ми струва . Лошото че има дето(си) вярват .

За пая и регистрирането си прав .
Само тези лентички ме притесняват . :)

tarty
04.08.2016, 22:53
Tarty , това 800 000 не го вярвам .
Къде го чете ?
Днес в Царево го каза жена от министерството и познат се закани, че ще заведе дело срещу министерството ако запазят едно от условията, да не се заплаща на пчелари който прекъсват дейността през годината, защото закона позволява това действие. Опитаха се да обвиняват нас пчеларите за пробите на прекупвачите, че много от тях излизали с инвертиран сироп и, че ще изискват от нас документ, който трябва да ни издаде прекупвача изкупил меда ни, че нямало инвертаза в него и без този документ нямало да дават деминимис.

Юрий Цветков
05.08.2016, 06:40
Днес в Царево го каза жена от министерството и познат се закани, че ще заведе дело срещу министерството ако запазят едно от условията, да не се заплаща на пчелари който прекъсват дейността през годината, защото закона позволява това действие. Опитаха се да обвиняват нас пчеларите за пробите на прекупвачите, че много от тях излизали с инвертиран сироп и, че ще изискват от нас документ, който трябва да ни издаде прекупвача изкупил меда ни, че нямало инвертаза в него и без този документ нямало да дават деминимис.
И какво общо има де минимис с продадения мед?

tarty
05.08.2016, 07:53
И какво общо има де минимис с продадения мед?
Как какво? Нищо, но прекупвачите слагат инвертиран сироп за да го доведат до необходимите граници и слагат пчеларите за бушон. Крадеца вика, дръжте крадеца. После защо падала цената на меда? Как няма да пада, кило сироп ще излезе 1,50-1,60.

rosty_sz
05.08.2016, 08:01
То бива бива наглост ама това вече е мега нахално. Щял да съди държавата че не го подпомага, защото си плаща данъците само тогава когато продава мед за да се възползва от отстъпката в данъка. Държавата облекчила режима и веднага мошениците се възползват, и не стига че не ги закачат ами и толкова саси повярвали че не нарушават закона, че щели да съдят държавата. Мега наглост. Утре като ви накарат да си отрегистрирате и ветеринарния обект (пчелина) за да прекъснете дейност ще ви видя какво ще правите. Те видите ли зимата не гледали пчели. Кошерите в пчелина сами се гледали. Пфу да ви е........ мам... нахална.
tarty, твоя познат да ми попадне да го" нахраня" АЗ.

Mateev
05.08.2016, 09:39
То бива бива наглост ама това вече е мега нахално. Щял да съди държавата че не го подпомага, защото си плаща данъците само тогава когато продава мед за да се възползва от отстъпката в данъка. Държавата облекчила режима и веднага мошениците се възползват, и не стига че не ги закачат ами и толкова саси повярвали че не нарушават закона, че щели да съдят държавата. Мега наглост. Утре като ви накарат да си отрегистрирате и ветеринарния обект (пчелина) за да прекъснете дейност ще ви видя какво ще правите. Те видите ли зимата не гледали пчели. Кошерите в пчелина сами се гледали. Пфу да ви е........ мам... нахална.
tarty, твоя познат да ми попадне да го" нахраня" АЗ.

Чак сега ли осъзнаваш колко голяма е станала наглоста, нахалството и безочието на някои хора, които за съжаление са наши колеги-пчелари. Лъжат, мамят, фалшифицират и на всичкото отгоре след това имат и наглоста да предявяват претенции към други хора или към институции, сякаш някой им е длъжен с нещо. И най-гадното от всичко това е факта, че сами си вярват, че са изрядни и коректни. Според мене това е болестно състояние, а ти в момента поставяш диагноза за болест, която е нелечима. Тъжна картинка, но това е действителноста.

А още по-тъжен е факта, че за тези неща не трябва да пишем във форума, защото някои хора ще се обидят. Те си знаят, че са мошеници и тарикати, но се обиждат от факта, че това им се напомня дори и анонимно.

tarty
05.08.2016, 10:47
То бива бива наглост ама това вече е мега нахално. Щял да съди държавата че не го подпомага, защото си плаща данъците само тогава когато продава мед за да се възползва от отстъпката в данъка. Държавата облекчила режима и веднага мошениците се възползват, и не стига че не ги закачат ами и толкова саси повярвали че не нарушават закона, че щели да съдят държавата. Мега наглост. Утре като ви накарат да си отрегистрирате и ветеринарния обект (пчелина) за да прекъснете дейност ще ви видя какво ще правите. Те видите ли зимата не гледали пчели. Кошерите в пчелина сами се гледали. Пфу да ви е........ мам... нахална.
tarty, твоя познат да ми попадне да го" нахраня" АЗ.
Той ще нахрани тебе. Човека е пенсионер и цял живот си е плащал осигуровките а сега продължава да си плаща здравните. Октомври месец заминава за САЩ при децата си и идва чак март месец. Защо да не замрази дейността си през това време, докато го няма, щом държавата му е дала това право. Въпроса за мен е, че много голям брой пчелари са именно пинсионери и от министерството си правят сметка колко пари ще влязат още в бюджета.
п.п. и аз не искам циганите да се възползват от парите, който блащам в вид на данъци, но държавата им е дала това право и аз искам, не искам го спазвам.

радо
05.08.2016, 11:49
То бива бива наглост ама това вече е мега нахално. Щял да съди държавата че не го подпомага, защото си плаща данъците само тогава когато продава мед за да се възползва от отстъпката в данъка. Държавата облекчила режима и веднага мошениците се възползват, и не стига че не ги закачат ами и толкова саси повярвали че не нарушават закона, че щели да съдят държавата. Мега наглост. Утре като ви накарат да си отрегистрирате и ветеринарния обект (пчелина) за да прекъснете дейност ще ви видя какво ще правите. Те видите ли зимата не гледали пчели. Кошерите в пчелина сами се гледали. Пфу да ви е........ мам... нахална.
tarty, твоя познат да ми попадне да го" нахраня" АЗ.
Много силни думи но за съжаление са плод на емоции и макар да са получили одобрение е хубаво да сме обективни .Държавата е позволила ние да прекъснем дейността си ако преценим,като с това не нарушаваме никакви закони колегата tarty ти е отговорил ,че колегата е пенсионер аз обаче ще ти дам друг пример .Пчелар е регистриран като ЗП но и се осигурява на друго работно място през цялата година защо да не се облекчи с няколко стотин лева като прекъсне дейността си временно и веднага въпрос към теб на какъв доход се осигуряваш като ЗП на минималния от 300 лв. или на реалния да кажем 800 лв./това от една друга тема/ аз лично се осигурявам на минималния защото в момента е важен стажът ако от тези години ми се решаваше размера на пенсията аз щях да се осигурявам на реалния .Сега един коментар и за колегата дето само на думи щял да съди министерството ,когато се отпущат помощи министерството си е в правото да поставя всякакви условия като по този начин няма да спести никакви пари защото просто отпуснатия бюджет ще бъде разпределен на по малко пчелари и те ще вземат по големи суми.

ch.atanasov
05.08.2016, 12:17
Осигоряването на две места е измислено, защото няма пари за пенсии.Защо някой да може да се облекчи с няколко стотака, а държавата да не може.Ако ви даде 50% деминимис, справедливо ли ще бъде?

rosty_sz
05.08.2016, 12:28
Дори и да заминаваш в чужбина семействата си остават твои и твоя отговорност. Дори и през зимата. Ако продължавате така да се размишлява в посока, видите ли зимата мога и да не се осигурявам, защото пчелите не летят ще доведете нещата до момента в който прекъсването на дейността ще се обвърже със закриване на пчелина в базата на БАБХ или просто ще бъде забранено да се прекъсва дейността. Това е хитрост която в момента минава и никой нищо не ви казва, но не прекалявайте, защото ще се резне тази възможност.
Tarty, този човек колко спестява като не плаща 4-5 месеца здравна? Игра на дребно, приличаща на Бай Ганьовщина. Сега като не получи подпомагане заради хитруването за педеситина лева, като заминава тази зима няма да си прекъсне дейността.

tarty
05.08.2016, 12:37
Деминимис се дава за подпомагане на пчелно семейство, тогава не е ли дискриминация/тази толкова използвана дума/ да се подпомагат само до 200 бр. Пчелар отглеждащ над тази цифра какво ги прави другите кошери, оставя ги да измират ли, те не искат ли хранене. Не е ли това, някаква странна логика на държавните служители. Пак повтарям- деминимис се дава на БРОЙ семейства. Съвсем друго щеше да бъде ако беше записано- помощ за дребните пчелни стопанства.

tsc1
05.08.2016, 12:38
......Сега един коментар и за колегата дето само на думи щял да съди министерството ,когато се отпущат помощи министерството си е в правото да поставя всякакви условия като по този начин няма да спести никакви пари защото просто отпуснатия бюджет ще бъде разпределен на по малко пчелари и те ще вземат по големи суми.
Ето тук е заровено кучето! Отговорете си на въпроса какво е "де минимис" и много въпроси и нелепи коментари ще отпаднат.

Договорът за учредяване на Европейската общност и конкретно чл. 87 (1) забранява всякаква форма на държавна помощ - независимо дали е от националния бюджет или от ресурси, произхождащи от ЕС, която нарушава или заплашва да наруши конкуренцията, като облагодетелства определени предприятия или производства. Приложението на правилата за държавна помощ се контролира от Европейската комисия (ЕК). Основно изключение от общия случай за държавни помощи е правилото за минимална помощ, или de minimis. То поставя праг, под който се приема, че размерът на помощта не заплашва да деформира конкуренцията и следователно чл. 87 (1) не се прилага. Условията за определяне на помощта в този режим се определят съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013 , който е в действие от 1 януари 2014 г. и ще се прилага до 31 декември 2020 г.
........
От правилото de minimis са изключени заради спецификата им секторите рибарство, аквакултури и първично производство на селскостопански продукти. Предприятията от тези сектори могат да получават държавни помощи в размер, надвишаващ значително прага за минимална помощ. Дейностите по заготовка на селскостопанските продукти с цел тяхната първа продажба, осъществени в рамките на земеделското стопанство, както и първата продажба на прекупвачи или преработватели също се изключва от правилото de minimis. To обаче се прилага при преработката и реализацията на селскостопански продукти, за които се приема, че са сходни на преработката и реализацията на неселскостопански продукти.

tarty
05.08.2016, 12:44
Рости не е до парите, разбери. Всичко опира до това да се спазват законите на тази държава и ние като позволяваме на държавните служители да не ги спазват, сами си го набутваме в задния двор, чак ни е хубаво. Точно по същия начин ще те принудят да се молиш на преработвателите за някакво документче. Пускат ти емчето и като захапеш, тогава ще те питам.

rosty_sz
05.08.2016, 12:45
Деминимис се дава за подпомагане на пчелно семейство, тогава не е ли дискриминация/тази толкова използвана дума/ да се подпомагат само до 200 бр. Пчелар отглеждащ над тази цифра какво ги прави другите кошери, оставя ги да измират ли, те не искат ли хранене. Не е ли това, някаква странна логика на държавните служители. Пак повтарям- деминимис се дава на БРОЙ семейства. Съвсем друго щеше да бъде ако беше записано- помощ за дребните пчелни стопанства.

Това е така. Тук си прав. За това дадох и предложение да отпадне тази граница. Матеев пита какво предлагаме и аз се възползвах. Ще видим сега дали е възприето.

Връща, се пак на твоя познат. Като го няма зимата и не плаща, предните пъти като деминимиса беше главно заради зимна смъртност, той нареди ли се да вземе някой лев?
Не искам да се конфронтираме, но се издразних яко.
Нищо лично. Чета мненията ти с интерес и те уважавам.

ch.atanasov
05.08.2016, 12:48
Сложни казуси, за мен извода е, че камбанарията на всеки е с различна височина.Видимостта е различна.:bigsmile:

rosty_sz
05.08.2016, 12:48
Рости не е до парите, разбери. Всичко опира до това да се спазват законите на тази държава и ние като позволяваме на държавните служители да не ги спазват, сами си го набутваме в задния двор, чак ни е хубаво. Точно по същия начин ще те принудят да се молиш на преработвателите за някакво документче. Пускат ти емчето и като захапеш, тогава ще те питам.

Ако позволим да ни принудят да взимаме някакви такива бележки и да ставаме още по зависими от изкупвачите, то значи за нищо не ставаме.
Що за малоумие. Щом съм си продал меда значи някой го е купил. След като го е купил значи меда ми става защо трябва да го доказвам пак? Пълна простотия. Няма да мине.

Юрий Цветков
05.08.2016, 12:56
Деминимис се дава за подпомагане на пчелно семейство, тогава не е ли дискриминация/тази толкова използвана дума/ да се подпомагат само до 200 бр. Пчелар отглеждащ над тази цифра какво ги прави другите кошери, оставя ги да измират ли, те не искат ли хранене. Не е ли това, някаква странна логика на държавните служители. Пак повтарям- деминимис се дава на БРОЙ семейства. Съвсем друго щеше да бъде ако беше записано- помощ за дребните пчелни стопанства.Ами точно за това питам каква е връзката между подпомагането на пчеларя за отглеждането на семействата и продадения мед? Ако не продава мед на едро, значи ли че не е пчелар? В този случай, какво става с производителите на майки, отводки, прашец и т.н. за които меда не е приоритет?

tarty
05.08.2016, 12:57
Ако позволим да ни принудят да взимаме някакви такива бележки и да ставаме още по зависими от изкупвачите, то значи за нищо не ставаме.
Що за малоумие. Щом съм си продал меда значи някой го е купил. След като го е купил значи меда ми става защо трябва да го доказвам пак? Пълна простотия. Няма да мине.
Точно по този казус според мен най-трудно ще се преборим, служителката така го каза, все едно вече е решено. Тяхното становище беше, че вече го е имало и е работило.

jdrumev
05.08.2016, 13:02
Деминимис се дава за подпомагане на пчелно семейство, тогава не е ли дискриминация/тази толкова използвана дума/ да се подпомагат само до 200 бр. Пчелар отглеждащ над тази цифра какво ги прави другите кошери, оставя ги да измират ли, те не искат ли хранене. Не е ли това, някаква странна логика на държавните служители. Пак повтарям- деминимис се дава на БРОЙ семейства. Съвсем друго щеше да бъде ако беше записано- помощ за дребните пчелни стопанства.


Това е помощ не субсидия ако имаш над 200 кошера каква помощ търсиш
Аз бих се отказал тая година ако има начин от помоща макар и аз да съм пострадал.
Бих я предостъпил на хората пострадали от дерматита където още продължават да им измират пчелите

jdrumev
05.08.2016, 13:09
А тия с над 200 кошера мислители че не кландидатстват до 200,но така сме ние българите като падне лапачка ,лапаме лапаме до преяждане

rosty_sz
05.08.2016, 13:11
Веднага след срещата на която гръмна скандала с лошите проби се чухме с Матеев и му предложих да пусне едно писмо в което да обясни начина за даване на проби в лабораториите, да обясни, че това са сборни проби и ако пробата е за десет или двайсет тона на 50 или 500 човека при лош резултат той може да идва само от един човек от тези 500 и лошата проба в случая въобще не означава , че въпросни 10 или 20 тона не стават. Надявам се такова писмо да е пуснато и ако трябва да се проведе среща по въпроса, да се проведе, а не преработвателите да хвърлят някакви бомби и после ...... Къде е гаранцията че изпратената проба е само мед за изкупуване от БГ пчелари и в нея няма част китайски, аржентински и т.н. мед? Въпросите които мога да задам са много и въобще няма да могат да си защитят тезата. Ако нещата са толкова загрубели трябва да иницираме среща и да поставим картите на масата на министерството.

Дамян Дамянов
05.08.2016, 13:14
Да, тази скапана държава има правото да си ръси всякакви правила по повод де минимис, но НЯМА правото да нарушава конкуренцията и да изкривява пазара. МЗХ може утре да реши, че пчелите трябва да се хранят с люцерна.
Ако Брюксел чуе за тази тъпотия, онзи олигофрен, който си го турихме на чело на държавата, ще започне да освобождава министърчета.
6.3 е поредния опит да напълним хазната, но да не дават нищо насреща. Ще ви набутат да изкарате доходи, а после ще получите по-здрав по радиото.

Бива-бива наглост, далавери, корупция, шуробаджанащина...ама вече не се трае!

Mateev
05.08.2016, 13:15
А тия с над 200 кошера мислители че не кландидатстват до 200,но така сме ние българите като падне лапачка ,лапаме лапаме до преяждане

Тия с над 200 кошера трябва най-много да се подпомагат, защото те по презумпция са на светло, и по презумпция имат много по-големи разходи от останалите, които работят в сивата икономика.

Тия с над 200 кошера дават на държавата данъци поне 10 пъти повече отколкото всички останали пчелари, взети заедно. И държавата вместо да им благодари, непрекъснато ги наказва. Няма друга такава държава на света, но вие и сами го знаете това ........ :tres:

tarty
05.08.2016, 13:15
Това е помощ не субсидия ако имаш над 200 кошера каква помощ търсиш
Аз бих се отказал тая година ако има начин от помоща макар и аз да съм пострадал.
Бих я предостъпил на хората пострадали от дерматита където още продължават да им измират пчелите
Кое е по лошо и кое ще излезе по скъпо за пчеларя, да имаш 20 бр от който не си изкарал мед и ще умрат от глад или същото за 500 бр кошери? Ако на първия му трябват 200 лв да спаси положението то на втория ще му трябват 5000 лв и това е само началото. Сметни още транспортните му разходи защото ще има няколко пчелина, заплатите и осигуровките на работниците за годината и минималната заплата за него, за да не реват децата му гладни. Първия с едни 200 лв се е спасил а втория трябва да намери минимум 15 000 лв да закърпи положението.

tsc1
05.08.2016, 13:20
Рости,
Не дърпате ли прекалено силно дявола за опашката? Ами ако министерството реши, че всеки сам трябва да си прави пробите и да си ги плаща от джоба???

Дамян Дамянов
05.08.2016, 13:21
ТОЧНО ОБРАТНОТО!
1. Трябва да се подпомагат малките стопанства, а помощите за големите да се ограничат.
2. Програмистите ги виждате сега как разпродават кошери и оборудване нали?!?! Това ли е селскостопанската политика на България?!?! На пишман пчелари и безнесмени пари - НЕ!!! Някакви дрисльовци, които никога през живота си не са виждали пчела, вземат пари! Някакви некадърни бизнесменчета с нулево финансово образование, тръгнали да стават пчелари.

Mateev
05.08.2016, 13:21
Сега като чета обсъжданията на различните заинтересовани страни, стигам до извода, че с този de minimis държавата си е поставила още една много важна цел, а именно:

РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ !!!

Раздай на пчеларите някакви пари по НЕСПРАВЕДЛИВ НАЧИН, и после им гледай сеира как ще се изпокарат един с друг.

Mateev
05.08.2016, 13:27
щом дават 10 пъти повече данъци значи и печелят 10 пъти повече.Така ли да го разбирам

Ха-ха ..... така изглеждат кръчмарските сметки. Истината е точно обратната - даването на данъци съсипва бизнеса, особенно когато конкурентите са в сивата икономика. На практика големите производители са подложени на НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ от страна на тези, които крият данъци, и това ги съсипва.

В същото време тези, които крият данъци, се нареждат начело на списъка с претендиращи за държавни пари, и дори имат наглоста да поставят условия и да се заканват, че ще съдят държавата. Не ви ли се струва, че тука има нещо сбъркано?

jdrumev
05.08.2016, 13:35
Ха-ха ..... така изглеждат кръчмарските сметки. Истината е точно обратната - даването на данъци съсипва бизнеса, особенно когато конкурентите са в сивата икономика. На практика големите производители са подложени на НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ от страна на тези, които не спазват законите, и това ги съсипва.


Тук си прав но големия винаги е голям.Аз за моя малък трудов стаж съм видял какво ли не в разплащателна агенция.
Ако си спомняте преди неможеха да кандидатстват всички по пчеларската програма
първите 50 по някаква тетрадка.Тая тетрадка не я правиха малки а само големи.
Били дежурили цял ден и цяла нощ.ЗА 50 КОШЕРА ДАЛАВЕРА аз нямаше да спя 3дена.
Мога да дам стотици примери как малкия пчелар е тъпкан от големия но спирам до тук

Цеко
05.08.2016, 21:24
Нещо много се активизира “чата“ по темата, когато Матеев искаше доводи беше умрела работа, що ли ???

ch.atanasov
05.08.2016, 21:30
Нещо много се активизира “чата“ по темата, когато Матеев искаше доводи беше умрела работа, що ли ???

Беше умрела, но сега е :пей сърце защото има 4300000 лв. за поделяне.:bigsmile:

Валентин.
05.08.2016, 21:55
Продавате си меда в Германия на 8 евро килото, и готово.

jdrumev
05.08.2016, 21:56
Беше умрела, но сега е :пей сърце защото има 4300000 лв. за поделяне.:bigsmile:


И да не забравяме благодарение на Министърката да е жива и здрава само да не е медиен блъф още го няма на сайта на ДФЗ

jdrumev
05.08.2016, 22:01
Продавате си меда в Германия на 8 евро килото, и готово.


Валка много далече бре човек дай някой по близка дестинация

Гогол
05.08.2016, 22:39
Сега като чета обсъжданията на различните заинтересовани страни, стигам до извода, че с този de minimis държавата си е поставила още една много важна цел, а именно:

РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ !!!

Раздай на пчеларите някакви пари по НЕСПРАВЕДЛИВ НАЧИН, и после им гледай сеира как ще се изпокарат един с друг.
Жалко,жалко колега Матеев! Прекалено късно си го осъзнал като лидер на пчеларска организация./Обърни внимание на обръщението ''колега''. Тази хитрушка на правителството/в частност ЗЕМЕДЕЛСКОТО / си пролича още на 1–я ден след публикуването. Вие, ЛИДЕРИТЕ,трябваше да проумеете тази гавра и да реагирате.Сега е късно.А относно определението ''държавата'' –няма такава в момента.Има различни силови образувания които са в една или друга област на управлението. Някой си,е само на върха на пирамидата.Под него не знае кой,кой е?А може да е и по–лошо от това което изказвам ХИПОПОТЕТИЧНО. Ти си по–навътре в нещата в йерархичната стълбица.Ако искаш или можеш,образовай ни.За всеки случай ще напиша като теб,че съм здрав.Кръвното ми е 125/85.Шофирам със скорост 75км. извънградско.В града –с 5км. по–малко ат разрешеното.

panoneca
06.08.2016, 08:11
Валка много далече бре човек дай някой по близка дестинация

Не и ако можеха българските пчелари да се кооперират... Струва си отвсякъде за 8 евро, нооо "всяка коза за свой крак"

Mateev
06.08.2016, 11:34
Нещо много се активизира “чата“ по темата, когато Матеев искаше доводи беше умрела работа, що ли ???

Когато ви помолих да пишете доводи за даване на de minimis, тоест да се борите заедно с мене и да положите малко труд за общото благо - НИКАКВИ ВИ НЯМАШЕ. А сега, когато парите вече се виждат на хоризонта - изведнъж всички се активизирахте и започнахте да давате акъли за разпределение във ваша лична полза (от позицията на собствената си камбанарийка).

Странно нещо е българина - когато му искат мнението, си трае, а когато вече е късно - пропищява небесата и раздава акъли при вече свършен факт. Имал е шанса да промени нещата в своя полза, но не го е направил. Въпреки това с удоволствие критикува свършената от някой друг работа.

jdrumev
06.08.2016, 12:38
Имате ли г-н Матеев някакво инфо какви ще са условията за кандидатстване или някой колега да има

jdrumev
09.08.2016, 19:00
И днес няма никаква информация на сайта на дфз.Сигурно чакат да ги обединим и да тръгнат на проверки:bigsmile:.

Валентин.
11.08.2016, 17:16
Току що ми донесоха вестник Пчели, на първа страница(ама най-отдолу) се хвалят- “Издействахме над 4млн.лв.за пчеларите! Остава и те да ни искат да им плащаме, щото ни били “издействали“.sweating;

Mateev
11.08.2016, 18:11
Всеки започна да си приписва заслугите, но когато имаше борба, никой го нямаше. Истината е, че най-голямата заслуга е на бат Бойко - явно е бил на кеф когато са му чели доклада, и той вероятно е казал "хайде зарадвайте ги пчеларите, че да не ми вдигат протести".

Валентин.
11.08.2016, 20:00
Ха хааааааа. Уплашили сте го Е“бате ти Бойко.

jdrumev
11.08.2016, 20:19
Аз все още не вярвам че ще има пари.

delta.e
12.08.2016, 13:20
Ха хааааааа. Уплашили сте го Е“бате ти Бойко.

Досега не казвах , но единствен Матеев от всички шефове на пчеларски организации е поискал 14-15 млн. лева за сектора .
Съответно са го отрязали . Аз , не работя по програми и не искам една стотинка от тези пари.
Това знам .

rosty_sz
12.08.2016, 13:24
Вярно е. Потвърждавам.

delta.e
12.08.2016, 13:48
Това е цитат от списание ,,Пчеларство ,, бр.1 1968 г.
,, ..По вина на органите за растителна защита в Търговищки окръг са отровени 20-40% от летящите пчели .
Виновните са закупили и раздали на пострадалите пчелари 3-4 кг захар на пчелно семейство ,,.

asusat
12.08.2016, 16:16
Като се има в предвид ,каква е била цената на захарта тогава 1968,направо е смешно през сегашно време,какво е било обезщетението ,за 40% отровена летяща пчела :)
Но самото ОБЕЗЩЕТЕНИЕ,значи много ! Все пак ,тогава ,някой е мислил за пчелите и пчеларите! Много комерсиализъм сега,много нещо !

delta.e
12.08.2016, 19:39
Срещата в МЗХ е по идея на прекупвачите на мед .
Защото , за три месеца не са изнесли и един тир .
Матеев , ви пази , а вие скачате .
Заставам зад МАТЕЕВ !

rosty_sz
12.08.2016, 19:55
Аз на бялото черно не мога да кажа. И ако трябва Матеев ще го "нахраня с голямата лъжица" като ги защитава прекупвачите, ама като е свършена работата както трябва по деминимиса му го признавам и още веднъж му благодаря.

delta.e
12.08.2016, 20:12
В този форум ще се се организираме ли да бъдем единни ?

okic
12.08.2016, 20:40
Досега не казвах , но единствен Матеев от всички шефове на пчеларски организации е поискал 14-15 млн. лева за сектора .
Съответно са го отрязали . Аз , не работя по програми и не искам една стотинка от тези пари.
Това знам .
A едни други онождове /не е правописна грешка/ поискаха около 4-5 млн е затова субсидията е толкова.Защото трябва да се дели с други пчелари. Един от тях всяка година реве по два пъти чеса му измрели пчелите и все природата му е виновна.

rosty_sz
12.08.2016, 20:42
Във формата на фурума винаги ще има групи единни по един въпрос по друг, не. Забелязвам че активните са останали няколко десетки ( 30-50човека) и ще е много добре ако успеем да се предпазим от лични дразги, високо его и комплексарщина. Нещата вървят на зле и дано не се случи песимистичната ми прогноза.

delta.e
12.08.2016, 21:23
Аз , заставам зад Матеев !

Краско
17.08.2016, 20:48
Де минимис може да има след вземане на решение на УС на ДФ Земеделие. Засега е в категория "счупен телефон" пък и макар от устата на министърката.

rosty_sz
22.08.2016, 21:40
С де минимис или без трябва да си свършим работата по зазимяването. Аз не можах да дочакам, ако го дадат, добре дошло.

borifototo
23.08.2016, 06:48
Вече и субсидии за захар ли има?

ГАЛДИМ
23.08.2016, 13:57
По непотвърдени данни де минимис ще получат пчелари, които са плащали осигуровки без прекъсване през последните 18 месеца.

jdrumev
23.08.2016, 16:50
По непотвърдени данни де минимис ще получат пчелари, които са плащали осигуровки без прекъсване през последните 18 месеца.



Дата има ли вече.Що то един колега днес ми каза че около 1 септември е обещано.

cecko96_1
23.08.2016, 17:38
Колеги защо ограничават де мини мис до 200 броя пчелни семейства? Защо в земеделието ограниченита започват от 20 000дк?В новата схема по агроекологияиклимат ще имали ограничения и до колко семейства ? И като са взаимствали от Франция новата схема за агро екология да взаимстват и изкупните цени от Франция.

Пламен Керчев
23.08.2016, 17:48
http://fermera.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/item/15723-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D1%82-%D0%B2-%D0%BC%D1%8F%D1%80%D0%BA%D0%B0-%E2%80%9E%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D0%B E%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%E2%80%9D-%D1%89%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D 0%B5.html

rosty_sz
23.08.2016, 17:48
Дата има ли вече.Що то един колега днес ми каза че около 1 септември е обещано.

Предполагам на срещата днес на която е Матеев ще стане дума и за това, така че евентуално като се върне може и да даде някаква достоверна информация.

Mateev
23.08.2016, 20:19
Да, има нова информация. Дефакто бяхме поканени днес за обсъждане на Наредбата по НПП 2017-2019, но когато седнахме в залата ни информираха, че веднага след Наредбата ще се обсъжда и De minimis-a на пчеларите. От пчеларските "лидери" не присъстваше почти никой - само аз, Кожухаров и Мишо Михайлов. Всички останали се бяха скатали, демонстрирайки по този начин своята ТОТАЛНА НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ към пчеларската програма, а впоследствие и към de minimis-а. Просто да сте наясно що за "лидери" имате и как те ви защитават интереса ..... :)

Срещата за de minimis-a се ръководеше лично от Зам. Министър Цветан Димитров. Предварително не ни бяха раздадени никакви материяли. Нямаха материали и другите членове на комисията, представители на ДФЗ и МЗХ. Дефакто бяхме изненадани и тотално неподготвени за едно толкова важно обсъждане.

Проекто условията на de minimis-a ни бяха прочетени, и след това започнахме устно да ги обсъждаме едно по едно. Не посмях директно да запиша срещата с диктофон, но си водих някакви бележки на хартия, доколкото успявах да насмогвам.

И такаааа......
De minimis твърдо ще има, и нагласата на МЗХ е да се премине през процедурите колкото се може по-бързо, щото през Септември пчеларите да си получат парите. Това, което устно го обсъждахме днес, утре ще го получим в писменна форма, и молбата е още в рамките на деня да потвърдим или ако има някакви корекции, да ги предложим. Идеята е за ден-два да се приключи с окончателния текст, щото веднага след това да попадне за обсъждане и окончателно утвърждаване от Управителния съвет на ДФЗ.

Mateev
23.08.2016, 20:41
Бюджета на de minimis-а е 4379 хиляди лв. и е изчислен на база 625 680 пчелни семейства с прогноза да се дадат по 7.00 лева на семейство. За получаването на тези пари обаче има една камара изисквания, повечето от които са почти налудничави. В процеса на обсъжданията успяхме да смегчим някои от изискванията, но други останаха и не се знае дали те няма да отрежат голям процент от пчеларите. Проблемът е, че не съществуват статистики колко от пчеларите работят в сивия сектор, и ако се окаже, че те наистина са много, парите ще бъдат раздадени на един доста тесен кръг от пчелари, а останалите ще духат супата.

Преди да разкажа за обсъжданията точка по точка ще кажа какви са твърдите и непреклонни концептуални изисквания на МЗХ:

1. De minimis-a, пък и всички останали бъдещи давания на пари ще бъдат насочени към стимулиране на пчеларите ДА ИЗЛЯЗАТ НА СВЕТЛО. Тоест започва борба със СИВИЯ СЕКТОР и това не е само за пчеларството, а и за всички останали земеделски и животновъдни сектори. Решението за това е на политическо ниво и НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОБСЪЖДАНЕ.

2. Ще се стимулират пчелари, КОИТО ПРОИЗВЕЖДАТ И ПРОДАВАТ ПРОДУКЦИЯ, а не такива, които просто притежават кошери. Става въпрос за официални продажби, а не продажби на черно и без документ.

3. Ще се стимулират пчелари, които продават КАЧЕСТВЕНА ПРОДУКЦИЯ, в която няма антибиотици, захар, инвертиран сироп и прочее други методи за фалшификация на меда.

4. Ще се стумулират пчелари, които са изрядни във взаимоотношенията си с държавата, а не такива, които измислят и реализират една или друга далавера с криене на данъци, осигуровки и т.н.

Тези концептуални изисквания на практика предопределят и конкретните изисквания за този de minimis, пък и за следващите пари или помощи, получавани за в бъдеще под една или друга форма от държавата. Накратко - ако искате тази държава да ви дава пари от време на време, трябва постепенно да започнете и вие да и давате това, което е разписано в законите.

Mateev
23.08.2016, 20:49
Накратко - за да получава помощи един човек, първо трябва да е ПЧЕЛАР, а не просто собственик на животновъден обект (пчелин). За да се разбере, че е пчелар, трябва да извършва ПЧЕЛАРСКА ДЕЙНОСТ, което се доказва с регистрирането му като ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИН, и то целогодишно, а не за 1-2 месеца в годината. След това този стопанин трябва ДА ПРОИЗВЕЖДА и ДА ПРОДАВА продукция, а не просто да си има кошерите като хоби. Продажбите на продукция трябва ДА СА ОФИЦИАЛНИ, а не без документ. И последно - продадената продукция ТРЯБВА ДА Е КАЧЕСТВЕНА. Всяко едно от нещата с удебелени букви под една или друга форма ще се контролира.

Mateev
23.08.2016, 21:01
Сега за отделните изисквания по de minimis-a поотделно:

Първото изискване беше пчеларите ДА СА БИЛИ РЕГИСТРИРАНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 18 МЕСЕЦА - тоест цялата 2015 г. и 2016-та до момента. По тази точка имаше бурни обсъждания, като най-сериозния изтъкван довод от наша страна беше, че това вероятно ще отреже от помощи 80-90% от всички пчелари. Зам. Министър Цветан Димитров се съгласи да се направи компромис по тази точка, но каза, че няма начин да я премахнем напълно заради концептуалните изисквания от страна на МЗХ, които се отнасят за целия животновъден и разстениевъден сектор.

Последно се прие КОМПРОМИСНО РЕШЕНИЕ, което се състои в следното:

Пари ще се дават само на пчелари, които от началото на годината (01.01.2016 г.) до момента са били официално регистрирани като ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ поне през 4 от всичките 8-9 месеца до момента.

Това е компромиса, с който всички се съгласиха, и аз горещо се надявам утре това наистина да го видя в писменна форма.

ndm
23.08.2016, 21:02
Четете, всичкити постове на Матеев, между редовете естествено. Там е написано Всичко….Даже и това, което не е написано и в текста.

Mateev
23.08.2016, 21:08
По изискването пчеларя да предоставя справка от НАП за това, че няма никакви задължения към държавата:

Нямаше много дискусия по този въпрос. Сравнително лесно се стигна до решението такава справка ДА НЕ СЕ ИСКА ОТ ПЧЕЛАРИТЕ, но ДФЗ си запазва правото при даването на помощите за всеки един отделен пчелар да информира НАП, и ако този пчелар има задължения, НАП служебно ще си ги удържа от помощта. а пчеларя ще получава разликата (ако такава остане).

Mateev
23.08.2016, 21:09
Четете, всичкити постове на Матеев, между редовете естествено. Там е написано Всичко….Даже и това, което не е написано и в текста.

Ха-ха .... този път ви казвам всичко. Този път не сме поемали никакви ангажименти да крием каквото и да било.

Mateev
23.08.2016, 21:16
Следващото изискване - да не е имало ИЗКУСТВЕНО РАЗДЕЛЯНЕ НА СТОПАНСТВАТА с цел получаване на по-голяма помощ. Доколкото си спомням ставаше въпрос за последните 3 месеца, но това не успях да си го запиша, така че може и да ви излъжа.

Това изискване е във връзка с другото изискване:
Помощ ще получават само стопанства с 20 до 200 кошера. Ако дадено стопанство е над 200 кошера, то пак ще получи помощ, но само за 200 кошера. Миналата година пак беше така, и явно тогава е имало стопанства, които в последния момент са се разделили (раздробили) на по дребни такива, под 200 кошера, приписани на близки и роднини. Тази година това НЯМА ДА СЕ ДОПУСНЕ.

Тука не е имало обсъждания. Изискването е ултимативно и нашето мнение нямаше никакво значение.

jdrumev
23.08.2016, 21:17
Извинявам се

Mateev
23.08.2016, 21:34
Следващото изискване беше пчеларя да сключва договор с ДФЗ, в който договор да поеме ангажимент да запази декларирания брой кошери за известен период от време за в бъдеще. Първоначално заложения период беше до есенния преглед, но тъй като помощта ще се дава буквално 10-15 дена преди него, сключването на този договор си губи смисъла. След обсъждане на различни варианти се стигна до следните решения:

1. Договор НЯМА ДА СЕ СКЛЮЧВА. Пчеларя ще получава парите без договор, само на базата на подадените документи за изпълнени изисквания.
2. За бройка на семействата ще се приема бройката, вписана във ветеринаро-медицинските дневници ПРИ ПРОЛЕТНИЯ ПРЕГЛЕД.

Имаше още 2-3 дребни изисквания, свързани с това пчелина да е официално регистриран съгласно чл. 37 от ЗП, и там разни други свързани с маркировка на кошери и всякакви подобни. Не съм си записал подробности, защото тези изисквания така или иначе е длъжен да ги спазва всеки един официално регистриран пчелар.

evgeni.filimonov
23.08.2016, 21:45
Аз не разбрах как с решенията взети по тази програмка, ще се преборите със сивия сектор, който е доста висок процент?

jdrumev
23.08.2016, 21:47
Ясно значи парите би трябвало да са почти същите както миналата година при смъртност 1% зимата .

rosty_sz
23.08.2016, 21:48
Благодаря на Матеев, че е бил на срещата, взел е активно участие, и ни информира за резултатите.
Със всичко останало съм съгласен освен със това, че 4 месеца си плащаш данъците си равноправен с тези които си ги плащат 12 месеца. Чувствам се леко тъпо че си плащам редовно.
Беше споменато изискване да се подпомагат само пчелари произвели и продали КАЧЕСТВЕНА продукция. Имам чувството че ни готвят голяма секира. Ще ни измислят някакви безумни правила за доказване качеството на продукцията. Всъщност това ще е абсолютно излишно за всеки продал такава на преработвател, защото това доказва че е качествена но ....... Предстои страшна битка.

tarty
23.08.2016, 21:48
В заключение кой не може да кандидатства:
1- пчелар който си продава меда на дребно, без да издава фактури
2- пчелар продаваш си меда на едро без договор
3- пчелар не плащал осигуровки за четири месеца през тази година
4- човек отглеждащ пчели, но не регистриран като земеделски производител
Незнам как ще се доказва качеството на продадената продукция, но тук може да има изненади. Ако може да се направи анкета, кой ще може и кой няма да може да кандидатства по Деминимис.

evgeni.filimonov
23.08.2016, 21:58
Толкова разправии за 7 лв на семейство ??? Така реагирам, защото живеем в ненормална държава и затова са тези ненормални изисквания.

Дамян Дамянов
23.08.2016, 21:58
Отново ли ще правят политика на парче или имат някаква концепция? Доста несериозно ми се струва.

Аз съм напълно съгласен Де минимис да се дава само на земеделски производители, НО при условие, че нерегистрираните като земеделски производители се облагат с НУЛЕВА данъчна ставка.
На задължителна и автоматична регистрация като земеделски производители да подлежат стопанства/пчелари/ с над 100 пчелни семейства. Ако пчеларя не е съгласен, то той да има възможност да отложи с 1 година регистрацията. Това е проблем когато си направил 200 отводки от 50 кошера, нямаш приходи, а НАП и НОИ си чакат парите.
Да бъде възможно пчеларя да прекрати регистрацията си, ако броя пчелни семейства падне под 100. Това е проблем, особено в годините с висока смъртност и ниски добиви като тази. Много от колегите намаляват броя пчелни семейства, защото не могат да си ПОЗВОЛЯТ да ги зазимят.
Ако държат да премахнат сивия сектор, тогава да спрат с глупостите!!!
Това за качествените продукти...За антибиотиците - както и да е! За инвертирания сироп - Трябва да има законово регламентирана граница, поради спецификата на пчеловодството. Сиренето и кашкавала ги правят от сухо мляко и мазнини, а в меда не може да има дори минимално количество захарен сироп. (Така както е записано) На входа на мандрата 2 тона мляко, на изхода 8 тона. Пчеларите по-католици от Папата ли сме?!?! Имаме си био мед, а в него е редно да бъде забренено съдържанието на дори 1% захар. Всеки съвестен пчелар, трябва да може да храни с инвертиран сироп при липса на паша, с цел поддържане на семействата в добро състояние. Проблемът е, че няколко некоректни прекупвачи искат да разреждат меда със сироп, а това няма как да стане, ако в него има вече някакво наличие на инвертиран сироп.
След това, да бъде забранена продажбата на имитиращи продукти, които подвеждат потребителя. 99% от малките пакетчета мед, които сервират с чая, бият на ароматизатор за кола, а не на мед. Въпреки това, на опаковките пише "мед", че и на 3-4 езика. Имитиращите продукти трябва да бъде забранено да имат каквато и да било връзка с пчелния мед. Всякакви пчелички, кошерчета и т.н на опаковките, трябва да бъдат забранени! Всеки "МЕД" с по-малко от 90% съдържание на пчелен мед е имитиращ продукт. Всеки продукт, които наподобява пчелен мед, трябва да бъде с надпис на поне 1/5 от етикета "Имитиращ продукт". В много от продуктите в сладкарството се използва фалшив мед или такъв със съдържание на пчелен мед 10%, а на опаковките на продуктите пише с големи букви "С ПЧЕЛЕН МЕД" .

Когато горното влезе в сила, тогава да ми говорят за сив сектор и всякакви глупости. Дотогава много "по-здрави"!!!
За тези смешни 7 лева, мога само да ги поздравя по радиото. Избиха пчелите с пръсканията за дерматит, сега ще дават 7 лева за семейство, което струва минимум 250лева.

Mateev
23.08.2016, 22:00
И за последно оставих най-тежките изисквания, които ги обсъждахме и по които спорихме дълго време, и най-накрая така и не стигнахме до окончателно решение. Става въпрос за ОФИЦИАЛНО ПРОДАДЕНИЯ МЕД (и други пчелни продукти), както и за ТЯХНОТО КАЧЕСТВО. Първоначално разписаните изисквания изглеждаха примерно така (не можах да си ги запиша точно, защото се четяха бързо):

1. Ако пчеларя има разрешение за директни продажби, трябва да предостави следните документи:
- Протоколи от лабораторни изследвания на различните му партиди мед за всички показатели, определящи неговото качество
- Фактури за продажба, или касови бележки, ако е в магазин или на пазара или ...... (имаше още много, но не можах да го запиша)

2. Ако пчеларя е продавал меда си на изкупвачи:
- Удостоверение от преработвателя, че меда му е бил качествен и че е участвал в партида, за която има лабораторни изследвания, доказващи това качество
- Договор за продаден мед с изкупвача (преработвателя)

Нашето искане беше тези точки въобще да отпаднат поради следните причини:
1. Технически е невъзможно да бъдат реализирани от страна на изкупвачите
2. Някои изкупвачи (преработватели) не са Български граждани или фирми, и как ще ги търсим в Гърция или Румъния например, за да ни издадат съответния документ
3. Тези точки на практика могат да отрежат 70-80% от пчеларите, което ще опорочи целия de minimis.

Имаше бурни обсъждания с много мнения и предложения от всеки един присъстващ. В общия случай служителите от МЗХ държаха на своето такива изисквания да има под някаква форма, дори и ако трябва тя да бъде облегчена. Пчеларите искахме тези изисквания да отпаднат напълно. Председателя на Съюза на преработвателите каза, че технически издаването на тези удостоверения няма да ги затрудни и че имат готовност да издадат хиляди такива само за няколко дни. Зам. Министър Цветан Димитров зае компромисна позиция, която се състоеше в следното: "Хубаво е изискванията да не са много строги, за да не се ограничава броя на пчеларите, които ще ги изпълняват. От друга страна такива изисквания трябва да има - не може без тях."

Като цяло не можахме да стигнем до окончателно компромисно решение, а и на Зам. Министър Цветан Димитров изглежда му писна и си тръгна, като ни поръча на всички още веднъж да преосмислим всичко, и в рамките на утрешния ден да излезем със съгласувано компромисно предложение. Хем пчеларите да предоставят някакви документи за продадения мед и ако може - за неговото качерство, хем в същото време изискваниятая да не са много строги, за да не изхвърлят голям брой пчелари от схемата за подпомагане.

Ами това е всичко .......
На раздяла ни предупредиха утре през деня да стоим до компютрите си и да чакаме мейл с писмено разписани тези предложения, и после да отреагирваме светкавично с потвърждаване или с контра-предложения.

rosty_sz
23.08.2016, 22:08
Ако някой се съгласи да ходим да се молим за удостоверения със сигурност ще бъде линчуван.

Mateev
23.08.2016, 22:12
Като цяло идеологията на тазгодишния de minimis е да изхвърли от схемата за помощи част от неизрядните към държавата пчелари, за да може това да послужи като урок на целия сектор и да го стимулира да излезе на светло. В същото време изхвърлените от схемата пчелари не трябва да са много голям процент, за да не се опорочи самия de minimis.

А две думи - разписването на изискванията на de minimis-a цели постигането на някакъв строго определен баланс между изхвърлени от схемата и допуснати до нея, но не се знае дали ще се успее да се нацели този баланс. Дефакто се стреля в тъмното, тъй като МЗХ на практика не разполага с никакви официални статистически данни каква част от сектора работи в сивата икономика, в резултат на което не се знае кое изискване какъв процент от пчеларите ще отреже.

Лошото е, че след като изискванията веднъж бъдат разписани и публикувани, вече няма как да се променят, дори и ако интереса на пчеларите се окаже на много ниско ниво. На практика МЗХ рискува пари да бъдат дадени на един много ограничен кръг от хора, което ще взриви недоволството в целия сектор.

rosty_sz
23.08.2016, 22:17
Още през май ви казах, че е крайно време да натиснем изкупвачите, и не получих нужната подкрепа. Все още не е късно. Можем да спрем министерството да иска тези безумни глупости доти и с едно писмо към министерството. В него ще опишем всички порочни практики на изкупвачите и ще дадем птедложения за ефективен контрол върху тях. За целта ни трябва сериозна подкрепа от пчеларите и някой лидер да поведе битката. Понеже тези условия за момента липсват ще правим каквото ни кажат.

Mateev
23.08.2016, 22:34
Ако някой се съгласи да ходим да се молим за удостоверения със сигурност ще бъде линчуван.

Много хора ще хукнат за удостоверения, но не това ме притеснява, а фактът, че САМИТЕ ПРЕРАБОТВАТЕЛИ ЖЕЛАЯТ ДА ИЗДАВАТ ТАКИВА УДОСТОВЕРЕНИЯ. Ако не беше тази тяхна позиция, може би пчеларите имахме шанса да се преборим тази точка да отпадне. Да, ама преработвателите ИСКАТ да издават удостоверения, и се кълнат, че са създали необходимата организация всичко да бъде направено бързо и точно.

Това е много нелогично - защо преработвателите ще си създават излишни главоболия, за които никой няма да им каже браво. Освен ако ......... освен ако ТЕ ИМАТ НЯКАКВА ИЗГОДА ОТ ТОВА !!!!!!!! Например да си узаконят незаконно внесения Украински или Китайски мед. Идва например пчелар да се моли за удостоверение, и преработателя му казва "Абе ще ти напиша удостоверение за 1-2 тона и ти ще подпишеш, че наистина си ми го продал". За тебе ще има de minimis, а аз ще имам документ за официално изкупени големи количества БЪЛГАРСКИ МЕД. Не знам дали това наистина е така, но напоследък нещо ме гони параноята ..... Нали знаете - няма случайни неща в този живот. Всяко нещо си има първопричина, само където ние все още не я знаем каква е тя ..... :)

jdrumev
23.08.2016, 22:39
Добре де господин Матеев сега аз като не съм си продал меда и ми е на склад няма да имам право да участвам ли или ако продам 100кг или 10кг ще имам

borislav aleksandrov
23.08.2016, 22:43
Това че имаш Договор за продаден мед с изкупвача (преработвателя) и той ти е взел меда и ти го е платил не означава ли на практика че меда ти е качествен... защо е нужно и удостоверение. В договора така или иначе си има клауза за окачествяването и взимането на проби...

Освен това всеки договор си има номер и т.н. защо трябва да се моля на търговеца да ми дава Удостоверение (и да почне да ме разиграва да му продам меда си иначе Удостоверение - йок. А и тоя филм сме го гледали преди години) не става ли представяш си копие от договора и от ДФЗ административно да изискват по номера на договора справка от съответната фирма изкупила ти мед. Нали са готови да издадат хиляди удостоверения за няколко дни. Или от ДФЗ може да се преработят ако пратят няколко емайла и после да четат изпратените данни от фирмата... пък и не е задължително нали има рискова група която минава проверка и тя се определя на произволен принцип по дадени критерии или пък ако се осъмнят в достоверността на даден догор да си направят бърза справка с фирмата ....

Дамян Дамянов
23.08.2016, 22:44
Веднага се сещам за поне 4-5 схеми, които ще се играят с този Де Минимис. Толкова са лесни за изпълнение, а тарикатите са толкова много, че е невъзможно да не се усетят за дупките.
По този начин същите тези, които МЗХ иска да премахне, ще се окажат "пчеларите" с най-голяма изгода от помощите. В същото време, ще има коректни пчелари, които ще станат жертви на поредната наредбичка.
Ако МЗХ иска да реши даден проблем, то е редно да се обърне към компетентните хора, а това са пчеларите, защото само един човек които е на нивата, знае къде са проблемите и какви са решенията.

Да си задържат помощите, аз пчели нямам!

Mateev
23.08.2016, 22:51
Добре де господин Матеев сега аз като не съм си продал меда и ми е на склад няма да имам право да участвам ли или ако продам 100кг или 10кг ще имам

По въпроса с продажбата на продукцията:
1. Може да не е само мед, може да е прашец, пчелно млечице, майки, отводки, восък и въобще всеки един пчелен продукт. Важното е обаче да има някакъв документ.
2. За период на продажбата се признават всички продажби както през миналата година, така и през настоящата.

Това са част от нещата, които се предлагаха и обсъждаха, но какво от тях ще залегне в утрешния текст - ами ще почакаме и ще го видим.

Между другото част от предложенията за опростяване бяха да не се казва каква точно е пчеларската продукция, а просто да се иска някакво документално доказателство за реализиран доход от минимум 40 лева на пчелно семейство. Дори поспорихме и се опитахме да запишем цифрата - минимум 30 лева. После обсъжданията залитнаха в друга посока и нищо конкретно не се прие.

Само стана ясно едно нещо, което беше изказано твърдо и ясно от Цветан Димитров - МЗХ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ХОБИ ПЧЕЛАРИТЕ, които си произвеждат мед и други продукти за лични цели или за продаване на приятели. Те нямат място като кандидати и няма да се допускат до нито една схема за подпомагане. МЗХ се инересува от БИЗНЕС ПЧЕЛАРИТЕ, които произвеждат и продават продукт за задоволяване на нуждите на пазара - вътрешен или външен.

Имаше дори предложение от моя страна да направим МАКСИМАЛНО ОПРОСТЯВАНЕ - пчеларя просто да подпише една декларация, в която да разпише каква продукция е продал и колко. Един вид всичко да бъде оставено на честната дума на пчеларя. Цветан Димитров ме попита каква ще е ползата на държавата от тези декларации, пък аз му казах, че ако не друго, поне държавата ще се сдобие с една доста реална статистика какво се случва във сектора. Това доведе до развеселяване на всички присъстващи, и до разведряване на обстановката, но нищо повече. :)

borislav aleksandrov
23.08.2016, 22:54
Много хора ще хукнат за удостоверения, но не това ме притеснява, а фактът, че САМИТЕ ПРЕРАБОТВАТЕЛИ ЖЕЛАЯТ ДА ИЗДАВАТ ТАКИВА УДОСТОВЕРЕНИЯ. Ако не беше тази тяхна позиция, може би пчеларите имахме шанса да се преборим тази точка да отпадне. Да, ама преработвателите ИСКАТ да издават удостоверения, и се кълнат, че са създали необходимата организация всичко да бъде направено бързо и точно.

Това е много нелогично - защо преработвателите ще си създават излишни главоболия, за които никой няма да им каже браво. Освен ако ......... освен ако ТЕ ИМАТ НЯКАКВА ИЗГОДА ОТ ТОВА !!!!!!!! Например да си узаконят незаконно внесения Украински или Китайски мед. Идва например пчелар да се моли за удостоверение, и преработателя му казва "Абе ще ти напиша удостоверение за 1-2 тона и ти ще подпишеш, че наистина си ми го продал". За тебе ще има de minimis, а аз ще имам документ за официално изкупени големи количества БЪЛГАРСКИ МЕД. Не знам дали това наистина е така, но напоследък нещо ме гони параноята ..... Нали знаете - няма случайни неща в този живот. Всяко нещо си има първопричина, само където ние все още не я знаем каква е тя ..... :)

Не те гони параноята... Те това го правят и сега... на много от по едрите производители миналогодишния мед стои в складовете и към него се прибави и тазгодишния т.е.няма договори за изкупени големи количества и ето ти чудесна възможност да се сдобият с набързо подписани договори за количествата мед от украйна.....

jdrumev
23.08.2016, 22:55
Е каква полза нали само 60% разходи ни признават от тия пари нали всеки пчелар ще си плати данъка то лесно може да се сметне колко от тия пари ще влезнат в хазната

jdrumev
23.08.2016, 23:03
Както писа Дамян те изтровиха пчелите в южна българия сега и мед им искат да са продали това е поредната простотия
Аз и преди съм писал тая помощ ако може да се да де на тия хорица дето още реват съм ЗА и с двете ръце.

Mateev
23.08.2016, 23:18
Веднага се сещам за поне 4-5 схеми, които ще се играят с този Де Минимис. Толкова са лесни за изпълнение, а тарикатите са толкова много, че е невъзможно да не се усетят за дупките......

То каквито и условия да се измислят, тарикатите винаги ще намерят начин да ги заобиколят. Лошото от цялата тази работа е, че както вече каза Ростислав - честните и почтенни пчелари пак ще бъдат онеправдани. Аз лично например може би няма да кандидатствам за de minimis, защото условията по него са унизителни за мене. Мене ме дразни лимита от 200 кошера. Нима пчеларите с над 200 кошера са по-малко пострадали от останалите? На какво основание се слага този лимит? И то точно на пчеларите, които ДАВАТ НАЙ-МНОГО ДАНЪЦИ НА ДЪРЖАВАТА в абсолютна стойност.

Според мене държавата НАКАЗВА ЕДРИТЕ ПЧЕЛАРИ. Че и на всичкото отгоре не им дава правото да си надробят фермите на няколко по-дребни. Мене това силно ме обижда и унижава и съм готов да и тегля майната на тази държава и като Дамян да се върна в сивия сектор и навсякъде да разправям "аз нямам пчели ........ но мога да ти продам качествени майки и отводки, разбира се без документ".

borislav aleksandrov
23.08.2016, 23:21
Един въпрос - Ами ако си новорегистриран земедеслки стопанин след 1 януари 2016 - тогава откъде Договор за продаден мед за 2015 или какъвто и да е договор за продажба след като нямаш никакви продажби все още че и Удостоверение.

Mateev
23.08.2016, 23:24
Един въпрос - Ами ако си новорегистриран земедеслки стопанин след 1 януари 2016 - тогава откъде Договор за продаден мед за 2015 или какъвто и да е договор за продажба след като нямаш никакви продажби все още че и Удостоверение.

Ти като че ли се опитваш да търсиш някаква логика или справедливост в изискванията за de minimis-а. Не разбра ли - НЯМА ЛОГИКА, НЯМА СПРАВЕДЛИВОСТ.

Въпреки всичко искам да кажа, че ако чуете какво каза Министър Танева преди 10 дена в Царево, и след това видите какво наистина ще бъде разписано в de minimis-а, ще осъзнаете, че доста от точките успяхме днес да ги омекотим, да ги опростим или въобще да ги премахнем. Пак останаха кофти моменти, но много по-малко от това, което беше разписано в първоначалния замисъл.

tarty
23.08.2016, 23:38
Това са два договора за продаден мед и вътре си пише какви ми са задълженията. Защо трябва да ми издават документ щом вече го имам, а той си върви с договора? Може да зададете въпроса на министъра така и да му покажете вашите договори кадето е писано всичко.


7294

Mateev
23.08.2016, 23:42
И още нещо искам да напомня - само допреди месец и половина никой не вярваше, че de minimis-а тази година е възможен. Няколко човека-активисти обаче повярваме, проведохме някаква инициатива и след това борба, и изпросихме над 4 милиона лева. След това полу-успешно се борихме тези пари да се раздадат при някакви поне малко от малко поносими условия.

Крайният резултат - тези пари все пак ще бъдат раздадени на пчеларите (на едни или на други), а активистите най-вероятно няма да получим и 1 стотинка от тези пари, защото не отговаряме на условията, които сами настоявахме да бъдат приети в името на справедливостта. Добра сделка - нали. Получаваме усмивка пред строя ...... пардон - няма да има усмивки, а оплюване от "благодарните" пчелари .......

ПС: Отпих си глътка от 60-градусовата ракия, замезих с пържена тиквичка, и си пооправих малко скапаното настроение ...... Наздраве ..... drinks;

kuline
23.08.2016, 23:45
Добре дошли в реалността.

Дамян Дамянов
24.08.2016, 00:45
Матеев, винаги е най-удобно да защитаваш чуждите интереси, защото никой не може да те обвини, че го правиш за себе си. Въпросът е да има кой да защити твоето.
Много пъти съм ти казвал, че когато не си съгласен с играта, по-добре стани от масата. Моят съвет е да направите точно това, защото иначе давате мълчаливото си съгласие, точно както тези които не присъстваха.
Кажете им, че пчеларите които представлявяте не са съгласни и им пожелайте приятен ден.
Видяхте, че с добро не става, а продължавате да си блъскате главата.
Те не търсят решение, те нямат стратегия за развитие на сектора, те си правят опити с прехраната на десетки хиляди. НО не носят никаква отговорност за действията си. Утре ще цъфнат други на власт и те ще решат, че могат да ни оправят. Аз не виждам изход, защото с неразумни, алчни, некадърни и корумпирани хора НЕ МОЖЕШ ДА СЕ РАЗБЕРЕШ!!!

Пламен Керчев
24.08.2016, 01:25
Явно изискванията ще стават все повече и по тежки, за което си има логично обяснение. Но тази тема е доста дълга и много дискусионна. Конкретно искам да дам предложение за това удостоверение от изкупвача за качеството на меда. Това изискване да е задължително при следващото решение за де минимис ,като прекупвачите от сега нататък да издават задължително такова удоволствие. Ако това се приеме сега , колкото и да са готови преработвателите, ще започне едно лудо въртене на телефони, кой ще се обади кой не ,дали удостоверениеята ще бъдат получени в срок и ред въпросителни които поставят на косъм възможността на всеки един от нас за кандидатстване. Ако въпреки всичко това условие остане, МЗХ да задължи прекупвачите за определен срок да речем 5 работни дни да издаде този документ, като има предвидена и санкция.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 01:25
Сега за отделните изисквания по de minimis-a поотделно:

Първото изискване беше пчеларите ДА СА БИЛИ РЕГИСТРИРАНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 18 МЕСЕЦА - тоест цялата 2015 г. и 2016-та до момента. По тази точка имаше бурни обсъждания, като най-сериозния изтъкван довод от наша страна беше, че това вероятно ще отреже от помощи 80-90% от всички пчелари. Зам. Министър Цветан Димитров се съгласи да се направи компромис по тази точка, но каза, че няма начин да я премахнем напълно заради концептуалните изисквания от страна на МЗХ, които се отнасят за целия животновъден и разстениевъден сектор.

Последно се прие КОМПРОМИСНО РЕШЕНИЕ, което се състои в следното:

Пари ще се дават само на пчелари, които от началото на годината (01.01.2016 г.) до момента са били официално регистрирани като ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ поне през 4 от всичките 8-9 месеца до момента.

Това е компромиса, с който всички се съгласиха, и аз горещо се надявам утре това наистина да го видя в писменна форма.

Ей, заради такива неща ни е на тоя хал държавата!!! Щото компромис се прави с всичко и за всичко!!! И, как пък чак толкова фрапиращо го намалиха от 18 на 4 месеца, това е с четери и половина пъти по-малко.
Много добре даже са го измислили, но явно липсва воля да се наложи, каква файда има държавата от пчелари плащащи си осигуровките от април до септември?!? И какво ни казва на нас, изрядните, които сме си плащали осигуровките много, много по 18 месеца без прекъсване - казва ни: "НИЕ ДА ГО ДУХАМЕ", щото сме избрали да сме изрядни....
А, за изискването за горен лимит от 200 пчелни семейства просто не ми се коментира, в колко пъти ни "режат", а пък тия дето миналата година са си "наципили" стопанствата, сега само с четири месеца осигуровки и ще лапнат пак парата....
Според мен най справедливо е изискването да осигуровки да е от началото на 2016год до момента на кандидатстване!!! - нали зам. министъра точно това е казал, че държавата и МЗХ не се интересуват от хоби пчелари, и няма да ги подпомага - от ноември до март, всички коват рамки, бъркат питки, и подхранват семействата(или поне едно от всичкте дейности), а пък за пред НАП и държавата "НЕ ОСЪЩЕСТВЯВАТ ДЕЙНОСТ", ми като не осъществяват дейност, да следват примера: "АЗ ПЧЕЛИ НЯМЯ, да не ме занимават с глупости и да не ми искат нищо, но и аз няма да искам нищо от държавата, МЗХ, ДФЗ, БАБХ, ЕС и всички други съкращения"...

Искрен Мутафов
24.08.2016, 01:37
Следващото изискване беше пчеларя да сключва договор с ДФЗ, в който договор да поеме ангажимент да запази декларирания брой кошери за известен период от време за в бъдеще. Първоначално заложения период беше до есенния преглед, но тъй като помощта ще се дава буквално 10-15 дена преди него, сключването на този договор си губи смисъла. След обсъждане на различни варианти се стигна до следните решения:

1. Договор НЯМА ДА СЕ СКЛЮЧВА. Пчеларя ще получава парите без договор, само на базата на подадените документи за изпълнени изисквания.
2. За бройка на семействата ще се приема бройката, вписана във ветеринаро-медицинските дневници ПРИ ПРОЛЕТНИЯ ПРЕГЛЕД.

Имаше още 2-3 дребни изисквания, свързани с това пчелина да е официално регистриран съгласно чл. 37 от ЗП, и там разни други свързани с маркировка на кошери и всякакви подобни. Не съм си записал подробности, защото тези изисквания така или иначе е длъжен да ги спазва всеки един официално регистриран пчелар.

Есенните прегледи официално започнаха преди няколко дни(от 20-ти август имали права да ти извършват - така ми каза участаковия ветеринар). С него(вет. доктора) няколко дни обикаляхме по пчелините, и днес(вчера на 23 август) приключихме с тях(прегледите), понеже от вдруги ден ще ходи на почивка за няколко седмици, прегледа си семействата, написа си протоколите и ми завери дневниците, и дори използвахме докато ги преглеждаме да си им сложим и Екостопа...

Искрен Мутафов
24.08.2016, 02:00
И за последно оставих най-тежките изисквания, които ги обсъждахме и по които спорихме дълго време, и най-накрая така и не стигнахме до окончателно решение. Става въпрос за ОФИЦИАЛНО ПРОДАДЕНИЯ МЕД (и други пчелни продукти), както и за ТЯХНОТО КАЧЕСТВО. Първоначално разписаните изисквания изглеждаха примерно така (не можах да си ги запиша точно, защото се четяха бързо):

....

Ей, пък това точно изискване, ми изглежда/звучи като "най-голямата врата сред полето", ами че то пробите/изследванията на пчелният мед които са задължителни за регистрацията по Наредба 26, струват няма и 70-80лева. Пускаш си фактури или касови бележки, че си продал меда на дребно и си готов - за 40лв. приход от кошер данака е 1,60лв., 20-тина лева и за регистрация по наредбата(26) - абе, както Дамянов отбеляза по-рано, начините да се заобиколят и направо прескочят изискванията са направо "хиляди", затова най-добре е от МЗХ, да си "изшляпат" първоначалните изисквания в наредбата, че току виж постигнали желаният ефект, пчеларство да излезе на светло, да не е повече в сивият сектор, ама това няма как да стане с подаяния от порядака на 3-4-5милиона лева за целият сектор, щото по СЕП, субсидията е от 30 и няколко до към 45лв на декар, а обработваемите площи в България са към 40 и няколко милиона декара. По 1(един) лев да вземат от декар и да го пренасочят към пчеларството по линия на опрашването(щото това е услугата която пчелите извършват на всички които обработват земята, независима с каква е зясата, тази година може да е жито или царевица, но догодина ще е слънчоглед, рапица, кориандър или друга култура за която е необходима опрашване). Ето в тази насока трябва да се насочат усилията на всички вождове, а не как да направим "вратат сред полето, по-голява от полето"(по отношение на de minimisa)... - въпреки че никак няма да е лесно, всички знаем колко е силно и мощно лобито на зърнарите, и за сега можем само да си мечтаем те услугата която пчелите им извършват да е осъзнаят, и не само да я осъзнаят ами и да се съгласят да ни пуснат "трохички" на фона на това което им разпределя държавата на тях, но ника няма да е лесно - никой не пуска кокала ей така без натиск от някъде...

Дамян Дамянов
24.08.2016, 02:17
Ей, пък това точно изискване, ми изглежда/звучи като "най-голямата врата сред полето", ами че то пробите/изследванията на пчелният мед които са задължителни за регистрацията по Наредба 26, струват няма и 70-80лева. Пускаш си фактури или касови бележки, че си продал меда на дребно и си готов - за 40лв. приход от кошер данака е 1,60лв., 20-тина лева и за регистрация по наредбата(26) - абе, както Дамянов отбеляза по-рано, начините да се заобиколят и направо прескочят изискванията са направо "хиляди", затова най-добре е от МЗХ, да си "изшляпат" първоначалните изисквания в наредбата, че току виж постигнали желаният ефект, пчеларство да излезе на светло, да не е повече в сивият сектор, ама това няма как да стане с подаяния от порядака на 3-4-5милиона лева за целият сектор, щото по СЕП, субсидията е от 30 и няколко до към 45лв на декар, а обработваемите площи в България са към 40 и няколко милиона декара. По 1(един) лев да вземат от декар и да го пренасочят към пчеларството по линия на опрашването(щото това е услугата която пчелите извършват на всички които обработват земята, независима с каква е зясата, тази година може да е жито или царевица, но догодина ще е слънчоглед, рапица, кориандър или друга култура за която е необходима опрашване). Ето в тази насока трябва да се насочат усилията на всички вождове, а не как да направим "вратат сред полето, по-голява от полето"(по отношение на de minimisa)... - въпреки че никак няма да е лесно, всички знаем колко е силно и мощно лобито на зърнарите, и за сега можем само да си мечтаем те услугата която пчелите им извършват да е осъзнаят, и не само да я осъзнаят ами и да се съгласят да ни пуснат "трохички" на фона на това което им разпределя държавата на тях, но ника няма да е лесно - никой не пуска кокала ей така без натиск от някъде...

Остави тази схема с наредба 26, има една още "по-тарикатска", но да се надяваме, че малко схемаджии ще се светнат.
От зърнарите няма да вземат и стотинка, защото е много по-лесно да прецакат пчеларите. Никога не сме ги имали, че да ни ги вземат (ако ме разбираш). Нищо повече няма да дадат на пчеларите, ако се правим на примерни и си мълчим. Видя какво стана с дерматита, те не спазват собствените си наредби, а очакват арендаторите да ги спазват. Ако не беше трагично, щеше да е смешно.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 02:20
Остави тази схема с наредба 26, има една още "по-тарикатска", но да се надяваме, че малко схемаджии ще се светнат.
От зърнарите няма да вземат и стотинка, защото е много по-лесно да прецакат пчеларите. Никога не сме ги имали, че да ни ги вземат (ако ме разбираш). Нищо повече няма да дадат на пчеларите, ако се правим на примерни и си мълчим. Видя какво стана с дерматита, те не спазват собствените си наредби, а очакват арендаторите да ги спазват. Ако не беше трагично, щеше да е смешно.

Тъй де, не сме ги имали! Идеята е от СЕП-а да се вземат, не че е възможно/реалистично, ама к'во ни пречи да си "помечтаем"....

Дамян Дамянов
24.08.2016, 02:54
Тъй де, не сме ги имали! Идеята е от СЕП-а да се вземат, не че е възможно/реалистично, ама к'во ни пречи да си "помечтаем"....

Пречи да си помечтаем, защото създава фалшиво усещане, че държавата се грижи за сектора.
Очакваме данъци, а мачкаме бизнеса...е този филм никъде го няма. Не знам как този министър е решил, че ще успее да пивиши събираемостта, но ако успее, ще го номинираме за Нобелова награда за икономика.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 02:59
Пречи да си помечтаем, защото създава фалшиво усещане, че държавата се грижи за сектора.
Очакваме данъци, а мачкаме бизнеса...е този филм никъде го няма. Не знам как този министър е решил, че ще успее да пивиши събираемостта, но ако успее, ще го номинираме за Нобелова награда за икономика.

То, целта не е повъшаване на събиремостта, а пресяването - първото е само аргумент...
Докато продължаваме да мълчим, ще ни мачкат и още, и още...

Cvetomir
24.08.2016, 05:23
При така зададените условия има вероятност от 7лв. помощта да скочи стократно -поздравления за получилите я !!!

rosty_sz
24.08.2016, 06:37
Господа да се върнем на горещата тема защото ДНЕС Матеев трябва да прати становище. Аз подозирам че част играта на преработвателите е да изхвърлят от играта всички които не членуват в тяхната организация. Тук можем да търсим и един от мотивите против. Свободния пазар се регламентира от ред правила в Европейската общност и няма как една организацийка да налага чрез МЗХ правила и то със стара дата във този пазар. Аз лично съм си продал слънчогледа 2015 в Гърция, а рапицата 2016 в Испания познавам хора които си продадоха липата 2016 в Полша. За всичко това имаме договори и са платени данъци, но преработвателите са бесни, че сме ги прескочили и искат това отново да стане невъзможно. Тоест искат да да налагат правила на които само те са готови да отговарят и така чрез МЗХ да бъдат поставени в превелигировано положение което според мен е нарушение на правилата за свободна търговия.
Ако положението стане мнооооооооооого напечено нека попитаме и защо някаква новоизмислена хартийка ще има по голяма стойност от договор по който са платени данъци. Каква ще бъде гаранцията, че написаното на хартийката ще е истина. Хартийката ще бъде ли придружена от копие от документа за резулататите от лабораторията. Каква в гаранцията и как ще се доказва коя проба на пчеларя в коя купажна проба е отишла. Имам още мнооооого въпроси по технологията но за сега да ги оставим.
Скандала стана заради изказване че 40% от пробите изпратени от БГ са лоши. В министерството продължават да не знаят каква е технологията на изпращане на проба, какви са показателите по която тя се окачествява като добра или лоша. Сигурен съм в това и си мисля че трябва да се проведат разговори и да се опишат в писмо тези неща за да им се изясни. Българска лаборатория въобще не може да хване тези показатели по които ни изкарват лоши проби и заради които става сега скандала. Как тогава гарантираме качество на меда на продавачите по нар.26. Пълен батак, но явно в МЗХ са страшно впечатлени от думите и" доказателствата" на браншовика и са готови всякак да му угодят.
Матеев ти си в момента единствения който можеш да защитиш нашия интерес. Вдигай управителния съвет по тревога и всички които имаме с какво да помогнем днес в Габрово. Всеки да си нахвърли аргументите против. Сериозни такива има част от тях и Дамянов ги спомена. ДА се съберем и да решим как да отблъснем атаката на първо време и после да помислим как ще спечелим войната.
Тръгвам на път но се надявам до 13,00 да се върна. Няма да мога да следя форума ако се организирате обадете ми се.

Mateev
24.08.2016, 08:34
При така зададените условия има вероятност от 7лв. помощта да скочи стократно -поздравления за получилите я !!!

Няма да скочи стократно, защото има някакъв максимален лимит за получена сума по деминимис от едно стопанство, и мисля че беше 15 000 лв. за последните 3 години, но не съм сигурен.

По-скоро бюджета ще остане неусвоен, и този провал на МЗХ ще се раздуха в медиите.

jdrumev
24.08.2016, 09:29
Цяла нощ не съм спал да мисля от де да взема сега документ за продажба.Фактури не мога да издавам,да не бъда линчуван не желая.
и накрая докато си седях във ваната ми дойде една гениална идея.Защо не продам на жената едно бурканче мед 0,400г с приемно предавателен протокол.Хем няма да плащам много данъци хем и ще отговарям на изискването за реализирана продукция,а и парите ще си останат в къщи.
Ачка видели човек като мисли за пари какви гениални идеи му идват.Лошото е че все по често мислим за пари а не за пчели.

Mateev
24.08.2016, 09:49
Цяла нощ не съм спал да мисля от де да взема сега документ за продажба.Фактури не мога да издавам,да не бъда линчуван не желая.
и накрая докато си седях във ваната ми дойде една гениална идея.Защо не продам на жената едно бурканче мед 0,400г приемно с предавателен протокол.Хем няма да плащам много данъци хем и ще отговарям на изискването за реализирана продукция,а и парите ще си останат в къщи.
Ачка видели човек като мисли за пари какви гениални идеи му идват.Лошото е че все по често мислим за пари а не за пчели.

Това, което ти си го мислиш, в момента вероятно се мисли от стотици други или дори от хиляди други пчелари. Тоест в момента се коват СХЕМИТЕ ЗА ДАЛАВЕРА.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 11:30
Няма да скочи стократно, защото има някакъв максимален лимит за получена сума по деминимис от едно стопанство, и мисля че беше 15 000 лв. за последните 3 години, но не съм сигурен.

По-скоро бюджета ще остане неусвоен, и този провал на МЗХ ще се раздуха в медиите.

Лимита на едно стопанство по de minimis е 15000 евро за последните три години.

Cvetomir
24.08.2016, 11:30
Няма да скочи стократно, защото има някакъв максимален лимит за получена сума по деминимис от едно стопанство, и мисля че беше 15 000 лв. за последните 3 години, но не съм сигурен.

По-скоро бюджета ще остане неусвоен, и този провал на МЗХ ще се раздуха в медиите.


Това са единствените моменти в които работи системата - под медиен натиск.
Матеев моето мнение е че всеки един регистриран кошер трябва да получи деминимис . Ако някой го интересува съм регистриран , като ЗС . Всеки килограм продаден мед се облага по закон (за ЗС 6% за другите 8%)А това че трябва прекупвачи да определят дали производителя ще вземе нещо е повече от абсурдно- все едно да вкараш вълк в кошарата да ти пази агнетата .

Дамян Дамянов
24.08.2016, 12:42
Трябва ясно да кажем на МЗХ, че така няма да стане,
От всички точки, ще остане само тази за 4 месеца регистрация през последните 9 месеца. Което не е кой знае каква болка, стига да беше "казано" преди 9 месеца, а не днес за утре. Не, че и така е кой знае каква болка, но не трябва да се съгласяваме с това отношение от страна на МЗХ. Всякакви подобни промени е редно да се правят точно по това време, но да влизат в сила през следващата стопанска година.
МЗХ ще търси как да угоди на преработвателите и очаквайте пак подобна изненада, но в друга наредбичка.

Валентин.
24.08.2016, 12:51
А защо преработвателите ходят на срещи в министерството относно помощи към пчеларите? Ако приемем, че част от тях са И пчелари освен търговци, еми няма ли конфликт на интереси в случая.
П.П. Някой има ли статистика колко на брой са фирмите износители и преработватели?

Валентин.
24.08.2016, 12:55
Едно предложение, да не подаваме документи за тоя Де минимис. Както МЗХ и ДФЗ имат изисквания, така и пчеларите имат изисквания......все пак плащаме данъци и осигуровки.....

Mateev
24.08.2016, 13:46
Едно предложение, да не подаваме документи за тоя Де минимис. Както МЗХ и ДФЗ имат изисквания, така и пчеларите имат изисквания......все пак плащаме данъци и осигуровки.....

Да, единия от начините да се накаже МЗХ е никой да не ходи да иска пари по де минимис. Мислиш ли обаче, че това е възможно да се организира? Ние на един протест не можем да изкараме пчеларите, дори и тогава, когато им пари под гъза, а ти сега искаш те доброволно да се откажат от подарени пари. Как ще стане тази работа?

ndm
24.08.2016, 14:06
Ех, к’ъв съм недосетлив, за какво пръскаха така свирепо писах(изтрих го), а те пръскали предимно против сивите вълци. Кротките овчици, които им снасят ще бъдат възнаградени- като в казармата- награждавам редника пет минути да си мисли, че е в домашен отпуск, без право на ползване.

Cvetomir
24.08.2016, 14:24
Едно предложение, да не подаваме документи за тоя Де минимис. Както МЗХ и ДФЗ имат изисквания, така и пчеларите имат изисквания......все пак плащаме данъци и осигуровки.....
Трудна работа , като с цената на меда ще стане . Много недоволни от изкупните цени а малко които успяват да устискат и да си намерят алтернатива.

Mateev
24.08.2016, 14:54
Най-после пристигна мейла с проектотекста на деминимис-а. Публикувам го без съкращения:

Условия по схемата:
1. Средствата да се предоставят на регистрирани до 29.02.16 г. включително земеделски стопани-пчелари;
Служебна проверка от ДФЗ

2. Пчелинът е регистриран по чл.137 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност.
Служебна проверка от ДФЗ

3. Броят на пчелните семейства, допустими за подпомагане, съответства на броя пчелни семейства, на които е извършен пролетен профилактичен преглед през 2016 г.
Доказващ документ: копие от ветеринарномедицинския дневник на пчелина с посочен брой пчелни семейства с извършен пролетен преглед (крайна дата на прегледа 15 юни 2016 г. вкл.);

1. Пчеларите да са внасяли минимум 4 от дължимите осигурителни вноски за периода 01.01.2016 – 1.09.2016г.
Доказващ документ: удостоверение от НАП за декларирани данни (с история на осигурявани и данни за осигуреното лице по ЕГН).

2. Да са реализирали на пазара качествен пчелен мед за 2015 г. (в съответствие с чл.22 и чл.24 от Закона за пчеларството, и Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека, Обн. ДВ. бр.85 от 2002г., изм. и доп. ДВ. бр.39 от 29 Май 2015г.)

Доказващи документи (директни продажби):
1. Служебна проверка от ДФЗ за вписване в електронната база данни за лицата, извършващи директни доставки, съгласно чл.39, ал.6 от Наредба № 26 от 14 октомври 2010 г. за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.
2. Годишна данъчна декларация и документ за придобити доходи, по чл. 9, ал.2 от ЗДДФЛ или финансово-счетоводен документ, доказващ за продажба на пчелен мед

Доказващ документ (продажба на преработвател):
1. Удостоверение от преработвател, че изкупения или преработен на ишлеме пчелен мед на бенефициента е без отклонение в качеството (в съответствие с чл.22 и чл.24 от Закона за пчеларството, и Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човек).

Доказващи документи (продажба на търговец/изкупвач):
1. Договор за покупко-продажба
2. Удостоверение от търговеца/изкупвача, че изкупения от бенефициента пчелен мед е включен в изследвана партида и отговаря на изискванията на контрагента (при вътреобщностна търговия на нехомогенизиран пчелен мед, предназначен за последваща преработка).

Недопустими за подпомагане по схемата са кандидатите, за които при проверки е установено изкуствено разделяне на стопанството към 28.02.16 г.

Средствата се предоставят от бюджета на ДФ „Земеделие” на един транш;

Забележка:
Документите по т. 2 не се изискват за лицата, вписани в Списъка на производителите на пчелни майки и рояци/отводки, съгласно чл.26, ал.2 от Наредба № 47 от 11 ноември 2003 г. за производство и предлагане на пазара на елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) и реда за водене на регистър.

Mateev
24.08.2016, 14:58
Това е текста - четете, обсъждайте или предлагайте подобрения, но да бъдат реалистични, които да има шанс да бъдат приети (в духа на вече написаното). Срокът за предложения е до утре на обяд (12:00 часа на 25.08.2016 г.).

enchev
24.08.2016, 15:19
На тия изисквания дали ще има 50 процента от пчеларите който могат да ги спазят

Mateev
24.08.2016, 15:27
На тия изисквания дали ще има 50 процента от пчеларите който могат да ги спазят

Със сигурност има няколко групи пчелари, които вече са ги спазили тези изисквания:

1. Честните и почтени пчелари. Колкото и да е невероятно, има такива, и те не са малко.
2. Биологичните пчелари. При тях всичко е изрядно, че дори и повече от изрядно.
3. Пчеларите по програмите - те също са изрядни по принуда.
4. Майкопроизводителите и производителите на отводки - те също са изрядни по принуда.
5. Пчеларите - юридически лица (фирми). Те също са изрядни.

Така че не го оплаквайте сектора. Може и да се окаже, че изрядните пчелари са повече на брой от неизрядните.

Cvetomir
24.08.2016, 15:50
Условията са за миналата година а помощите така дадени явно са за високата зимна смъртност . Последния коментар който ще направя е цитат от ДФ Земеделие . Матеев ако решиш им го изпрати ако не здраве да е.

ІІ. Ползи от регистрацията като земеделски производители:
1. Само регистрираните за съответната година земеделски производители могат да кандидатстват за финансово подпомагане от ДФ “Земеделие” по национални програми и европейските фондове в областта на земеделието и развитие на селските райони.
2. Само регистрираните земеделски производители имат право да получават безплатно съвети от Националната служба за съвети в земеделието и от нейните областни служби.
3. Само регистрираните земеделски производители могат да продават продукцията си на пазарите в цялата страна без касови апарати.
4. Земеделски производители, които упражняват само земеделски дейности ползват преференции при внасяне на социални и здравни осигуряване и УПФ /за родените след 1960 г./.
5. Не се облагат доходите на земеделските производители, физически лица, вкл. извършващи дейност като еднолични търговци, за непреработена растителна и животинска продукция, в това число за пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство без декоративното.
Излъгах за последния коментар . Това което ми направи впечатление е премахването на ограничението за 200 семейства . Поздравявам те явно са доста хората с над 200 кошера на които се защитават интересите или лобито може да оказва влияние но за това за което има интерес.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 15:59
2. Да са реализирали на пазара качествен пчелен мед за 2015 г. (в съответствие с чл.22 и чл.24 от Закона за пчеларството, и Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека, Обн. ДВ. бр.85 от 2002г., изм. и доп. ДВ. бр.39 от 29 Май 2015г.)



Само за 2015година ли ще е това изискване, 2016год, няма ли да е включена?!? - нали все пак de minimis-a, е за 2016год.

cecko96_1
24.08.2016, 15:59
Относно реализацията на мед за 2015 г. При мен лично стоковият мед от 2015 г. е продаден на 01. 02. 2016 г. Е, как да докажа продажба през 2015 г ? Относно удостоверението от търговеца/ прекупвача, че изкупеният мед е включен в изследвана партида и отговаря на изискванията на контрагента . Такива удостоверения на практика не се издават. В договора за покупко- продажба е описано, че окачествяването на меда се осъществява чрез проба по наредба № 48/2003 г........, а в случай на установяване на вещества извън установените стандарти на ЕС КУПУВАЧЪТ СЕ ЗАДЪЛЖАВА ДА ВЪРНЕ НА ПРОДАВАЧА ИЗКУПЕНОТО КОЛИЧЕСТВО МЕД И да плати лабораторните проби. Така, че такива удостоверения не се издават.

rosty_sz
24.08.2016, 15:59
Абсолютно съм против да се доказва реализация на пазара на качествен пчелен мед особено със стара дата. Документите които страните си разменят при една сделка са задължителни по закон и пожелателни между страните. Удостоверение за качество при продажбата на пчелен мед не е задължителен документ и издаването му зависи от желанията на страните по сделката. Такъв документ не трябва да се изисква от държавната администрация със стара дата тъй като сделката между страните е приключила и всяка една от тях се счита за коректна и може да откаже издаването на такъв документ. По този начин МЗХ поставя пчеларите в позиция да не получат така нужната им ПОМОЩ заради отказ на от старана на изкупвача или преработвателя да издаде документ за което той не се е договорил и не носи нито на наказателна нито морално укорима отговорност. Това че председателя на асоциацията на преработвателите или както и там да се нарича твърди, че те са готови да издадат такива документи няма абсолютно никаква правна стойност. Имам няколко директни въпроса към него:
1. Защо не приемате сключен договор за покупко-продажба за достатъчно доказателство за качеството на меда предмет на сделката? Има два варианта за отговор или не вярвате на собствените си членове, че изкупуват само изследвани гарантирано качествен мед или можете да твърдите че има изкупвачи които не са ваши членове и те изкупуват въпросния " проблемен" мед. Ако приемем първия отговор то значи проблема е по-скоро във вашата асоциация от колкото в нашето производство и как при асоциация с такива проблеми ще гарантирате истинността на исканите от МЗХ документи за качество и как ще гарантирате, че издаването на такива няма да бъде негласно обвързано с уговорки за изкупуване на сегашната продукция или други морално законно укорими практики? Ако приемем втория отговор, то това означава, че вашата асоциация не обхваща 100% от търговците на едро на пчелен мед. Как тогава МЗХ да е сигурно, че тези които не са ваши членове ще издадат такива документи и няма да ощетят много колеги?
(качвам до тук и продължавам за да не се изгуби написаното пък и ще е доста дълго за един пост)

jdrumev
24.08.2016, 16:03
Това за дохода при мен няма как да стане за 2015г а сигурно и при други колеги.Бях бениефицент по 141 имах 86 семейства трябваше да направя 136броя за 2015 г. Тровиха ми пчелите 7 пъти. първия път 45 тотал щета.останаха ми 41 семейства от тях направих 136бр а сега да каже някой от министерството можели да се произведе и стоков мед за продан.През цялата година съм си плащал усигоровките,даже и данък 480 лв съм платил за това че съм кандидатствал и съм усвоил пари по пчеларската програма.Това какво ще рече,че нямам право да взема пара за това ,че съм работил цяло лято да създавам и възстановявам семейства?Аз може да не съм извадил стоков мед но пък съм създал семейства които тая година ще донесат приход на хазната.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 16:05
Със сигурност има няколко групи пчелари, които вече са ги спазили тези изисквания:

1. Честните и почтени пчелари. Колкото и да е невероятно, има такива, и те не са малко.
2. Биологичните пчелари. При тях всичко е изрядно, че дори и повече от изрядно.
3. Пчеларите по програмите - те също са изрядни по принуда.
4. Майкопроизводителите и производителите на отводки - те също са изрядни по принуда.
5. Пчеларите - юридически лица (фирми). Те също са изрядни.

Така че не го оплаквайте сектора. Може и да се окаже, че изрядните пчелари са повече на брой от неизрядните.

Ами, че като сме толкова много изрядние, то защо въобще беше нужно да се намалява толкова драстично месеците с осигуровки. След като де минимис-а, е за 2016г., ами то най-нормално би било да се изискват осигуровки от началото на годината до към предходният на кандидтстване месец!!! - какво е това, 4 месеца от 8, тука има - тука няма....

rosty_sz
24.08.2016, 16:15
2. Как изкупвачите ще гарантират истинността на издаваните документи? Тъй като МЗХ не знае практиката за взимане и изследване на проби нека им обясним. Проби от предлагания пчелен мед от нас се взимат в повечето случаи без абсолютно никакви документи. Никога не се оставя референтна проба в пчеларя запечатана по подходящ начин благодарение на която той да си потърси правата ако му се каже, че има проблем с неговия мед. Пробите към лабораториите са дават купажни и това че една проба има проблем съвсем не означава че всички 200 човека от тази проба са мошеници. Никога, ама абсолютно никога пчеларя не вижда резултатите от купажната проба нито му се дава какъвто и да е документ, че неговия продукт е преминал такава. Няма абсолютно никаква гаранция, че изкупвачите водят коректно регистър на взетите проби чрез който да може да се проследи всяка една такава особено за миналата година, както и няма гаранция че този регистър се води по начин който той не може да бъде манипулиран. На пчеларите много рядко се дава някакво номерче (в повечето случаи устно) и никой не обяснява това номер на пробата ли е.
Ако председателя на асоциацията или там каквато и да е организация на изкупвачите отговори на само тези два въпроса и даде неоспорими гаранции (това е абсолютно невъзможно към утрешна дата) имам още няколко въпроса, но за сега ще ги запазя за да не разводняваме темата.
Искам да попитам МЗХ как това че съм регистриран по наредба 26 и съм продал един буркан мед гарантира за качеството на продукцията ми? Ако те успеят да отговорят на този въпрос и също дадат неоспорими гаранции за това нека текста да остане.

rosty_sz
24.08.2016, 16:26
Ами, че като сме толкова много изрядние, то защо въобще беше нужно да се намалява толкова драстично месеците с осигуровки. След като де минимис-а, е за 2016г., ами то най-нормално би било да се изискват осигуровки от началото на годината до към предходният на кандидтстване месец!!! - какво е това, 4 месеца от 8, тука има - тука няма....
Напълно подкрепям Искрен в това предложение, то има пряка връзка с абсолютното моментално доказване на коректност и законо отношение на колегите към държавата от която идва помощта. МЗХ се отказва от неоспорим критерий за доказване на законна дейност и тръгва да гони "михаля" със някакви абсолютно неосъществими желания.

tarty
24.08.2016, 16:32
Днес говорих с познати, който си продали меда миналата седмица на изкупвач. Та те бяха в Царево когато за пръв път се спомена за документа за качество от изкупвач и сега при продажбата си го поискали, но им било отказано, с думите, че пробите са общи и няма как да им издадът лично на тях документ.

п.п. съгласен съм да доказваме продажбите със договори и годишна данъчна декларация.

rosty_sz
24.08.2016, 16:37
Със сигурност има няколко групи пчелари, които вече са ги спазили тези изисквания:

1. Честните и почтени пчелари. Колкото и да е невероятно, има такива, и те не са малко.
2. Биологичните пчелари. При тях всичко е изрядно, че дори и повече от изрядно.
3. Пчеларите по програмите - те също са изрядни по принуда.
4. Майкопроизводителите и производителите на отводки - те също са изрядни по принуда.
5. Пчеларите - юридически лица (фирми). Те също са изрядни.

Така че не го оплаквайте сектора. Може и да се окаже, че изрядните пчелари са повече на брой от неизрядните.

Първите отпадат защото колкото и да са честни няма от къде да са предполагали че ще им трябва документ доказващ качеството на продадения им мед.
Третите и те отпадат по същата причина.
Петите също.
Останаха две групи. Е определено не са много.

rosty_sz
24.08.2016, 16:40
Днес говорих с познати, който си продали меда миналата седмица на изкупвач. Та те бяха в Царево когато за пръв път се спомена за документа за качество от изкупвач и сега при продажбата си го поискали, но им било отказано, с думите, че пробите са общи и няма как да им издадът лично на тях документ.

п.п. съгласен съм да доказваме продажбите със договори и годишна данъчна декларация.

Също до някъде съм съгласен за доказване чрез договор и годишна данъчна декларация. Трябва да се даде и шанс на колегите които са си продали меда и през 2016г.

delta.e
24.08.2016, 16:46
Дамянов ви подсказа нещо .

jdrumev
24.08.2016, 16:52
Също до някъде съм съгласен за доказване чрез договор и годишна данъчна декларация. Трябва да се даде и шанс на колегите които са си продали меда и през 2016г.



И аз съм за,но тук пак може да се намери лесната схема с буркана за 1лв или 1 ст.Ако си укрил доход 1 лв демек с годишната данъчна декларация не е проблем
това значи че всеки пчелар може да сключи договор/приемно предавателен протокол/ със задна дата с 1 буркан мед с някой от родата за да мой да вземе пари.
Ако наистина може това да стане не виждам причина да остане тоя текст.Друг е въпроса ако представи данъчна декларация и там има платени данъци.

rosty_sz
24.08.2016, 17:00
Дамянов ви подсказа нещо .
Давай казвай какво имаш предвид. Никой не се отказва от написаното през последните дни. Сега трябва да извадим каймака и да се да де като становище утре.

m_pchelari
24.08.2016, 17:09
Нищо повече от преразпределение на пазара на изкупвачите с административни средства.
За деминимис 2017 може да се изисква и документ за свирка със сертификат за качество.

Пламен Керчев
24.08.2016, 17:16
Щом искат изрядни ЗП за 2016 , то си е задължително да са внасяни всички осигуровки от началото на годината. Какво е това 4 от 8 . Трябва да е 8 от 8.
И около това удостоверение има много въпросителни и никакви отговори. Миналата година продадох меда на фирма която тази година не купува и най вероятно е приключила с дейността си .Телефоните са спрени и нямам никаква връзка . Какво правим в този случай.

Cvetomir
24.08.2016, 17:18
Мед НЕ СЕ ИЗКУПУВА ако е некачествен или без документ ако не го поиска самия прекупвач . Ако те не бъдат изолирани от цялата схема догодина може и целия сектор да зависи от тях .

jdrumev
24.08.2016, 17:21
Щом искат изрядни ЗП за 2016 , то си е задължително да са внасяни всички осигуровки от началото на годината. Какво е това 4 от 8 . Трябва да е 8 от 8.
И около това удостоверение има много въпросителни и никакви отговори. Миналата година продадох меда на фирма която тази година не купува и най вероятно е приключила с дейността си .Телефоните са спрени и нямам никаква връзка . Какво правим в този случай.



Годишната декларация в случая е документа.Ако не си ги писал гориш,глобата от 500-5000лв за не деклариран доход.

delta.e
24.08.2016, 17:25
Давай казвай какво имаш предвид. Никой не се отказва от написаното през последните дни. Сега трябва да извадим каймака и да се да де като становище утре.

M_pchelari го каза точно .

Пламен Керчев
24.08.2016, 17:36
Годишната декларация в случая е документа.Ако не си ги писал гориш,глобата от 500-5000лв за не деклариран доход.

Всичко ми е декларирано и платено, но те не искат това а удостоверение.

borifototo
24.08.2016, 17:44
Със сигурност има няколко групи пчелари, които вече са ги спазили тези изисквания:

1. Честните и почтени пчелари. Колкото и да е невероятно, има такива, и те не са малко.
2. Биологичните пчелари. При тях всичко е изрядно, че дори и повече от изрядно.
3. Пчеларите по програмите - те също са изрядни по принуда.
4. Майкопроизводителите и производителите на отводки - те също са изрядни по принуда.
5. Пчеларите - юридически лица (фирми). Те също са изрядни.

Така че не го оплаквайте сектора. Може и да се окаже, че изрядните пчелари са повече на брой от неизрядните.

Значи,който има малко кошери и не иска пари, и не участва по програмите е нечестен и непочтен
Ако имаш 5 кошера и меда е за лична консумация,защо трябва да се регистрираш като ЗП и на кой и за какво трябва нещо да плащаш.

Искрен Мутафов
24.08.2016, 17:47
По въпроса с продажбата на продукцията:
1. Може да не е само мед, може да е прашец, пчелно млечице, майки, отводки, восък и въобще всеки един пчелен продукт. Важното е обаче да има някакъв документ.
2. За период на продажбата се признават всички продажби както през миналата година, така и през настоящата.

Това са част от нещата, които се предлагаха и обсъждаха, но какво от тях ще залегне в утрешния текст - ами ще почакаме и ще го видим.

Между другото част от предложенията за опростяване бяха да не се казва каква точно е пчеларската продукция, а просто да се иска някакво документално доказателство за реализиран доход от минимум 40 лева на пчелно семейство. Дори поспорихме и се опитахме да запишем цифрата - минимум 30 лева. После обсъжданията залитнаха в друга посока и нищо конкретно не се прие.

Само стана ясно едно нещо, което беше изказано твърдо и ясно от Цветан Димитров - МЗХ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ХОБИ ПЧЕЛАРИТЕ, които си произвеждат мед и други продукти за лични цели или за продаване на приятели. Те нямат място като кандидати и няма да се допускат до нито една схема за подпомагане. МЗХ се инересува от БИЗНЕС ПЧЕЛАРИТЕ, които произвеждат и продават продукт за задоволяване на нуждите на пазара - вътрешен или външен.

Имаше дори предложение от моя страна да направим МАКСИМАЛНО ОПРОСТЯВАНЕ - пчеларя просто да подпише една декларация, в която да разпише каква продукция е продал и колко. Един вид всичко да бъде оставено на честната дума на пчеларя. Цветан Димитров ме попита каква ще е ползата на държавата от тези декларации, пък аз му казах, че ако не друго, поне държавата ще се сдобие с една доста реална статистика какво се случва във сектора. Това доведе до развеселяване на всички присъстващи, и до разведряване на обстановката, но нищо повече. :)


И аз съм за,но тук пак може да се намери лесната схема с буркана за 1лв или 1 ст.Ако си укрил доход 1 лв демек с годишната данъчна декларация не е проблем
това значи че всеки пчелар може да сключи договор/приемно предавателен протокол/ със задна дата с 1 буркан мед с някой от родата за да мой да вземе пари.
Ако наистина може това да стане не виждам причина да остане тоя текст.Друг е въпроса ако представи данъчна декларация и там има платени данъци.

Тая схема с един лев няма как да стане, нали виждаш какво искат приход от минимум 40лв на пчелно семейство...
Би трябвало продажбата на продукция да се доказва с даначната декларация, имаш 100 пчелни семейства, реализирал си продукция за над 4000 лв, за които дължиш данък от порядъка на 120-тина лева, ако си бил изряден и си си плащал осигуровките 12 месеца, който е "шикалкавил", понеже държавата му е позволявала, и сега се опитва да вкара нещата в релси - ще надава вой до небесата...

Искрен Мутафов
24.08.2016, 17:50
Само стана ясно едно нещо, което беше изказано твърдо и ясно от Цветан Димитров - МЗХ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ХОБИ ПЧЕЛАРИТЕ, които си произвеждат мед и други продукти за лични цели или за продаване на приятели. Те нямат място като кандидати и няма да се допускат до нито една схема за подпомагане. МЗХ се инересува от БИЗНЕС ПЧЕЛАРИТЕ, които произвеждат и продават продукт за задоволяване на нуждите на пазара - вътрешен или външен.




Значи,който има малко кошери и не иска пари, и не участва по програмите е нечестен и непочтен
Ако имаш 5 кошера и меда е за лична консумация,защо трябва да се регистрираш като ЗП и на кой и за какво трябва нещо да плащаш.

Не, не значи че си нито нечестен, нито непочтен, а просто попадаш в графата пчелари, от която МЗХ, не се интересува, според зам. министъра....

Mateev
24.08.2016, 17:50
....... Това което ми направи впечатление е премахването на ограничението за 200 семейства . Поздравявам те явно са доста хората с над 200 кошера на които се защитават интересите или лобито може да оказва влияние но за това за което има интерес.


И аз съм учуден, че това ограничение го няма във файла.

Според мене ограничението за 200 кошера не е премахнато, защото никой не им го е искал това. По-скоро според мене това е техническа грешка във файла, който ни го изпратиха - все пак цял ден са си го подмятали насам-натам и всеки е писал по него какви ли не корекции и предложения.

Продължавайте да обсъждате и да давате предложения. Вече има няколко много точни и добре обосновани предложения, с които съм съгласен, и които ще ги включа в окончателното предложение от КБП и БПРА.

jdrumev
24.08.2016, 17:54
Тая схема с един лев няма как да стане, нали виждаш какво искат приход от минимум 40лв на пчелно семейство...
Би трябвало продажбата на продукция да се доказва с даначната декларация, имаш 100 пчелни семейства, реализирал си продукция за над 4000 лв, за които дължиш данък от порядъка на 120-тина лева, ако си бил изряден и си си плащал осигуровките 12 месеца, който е "шикалкавил", понеже държавата му е позволявала, и сега се опитва да вкара нещата в релси - ще надава вой до небесата...



Е то ако имам такива доходи от пчелно семейство за какво ми е тая помощ 200х40=8000лв.Това значи че аз имам право а сиромаха дето му изтровиха пчелите с пръскането на дерматита няма.Ей това не мога да го разбера
що за помощ е.

ГАЛДИМ
24.08.2016, 18:51
[QUOTE=Пламен Керчев;105028]Щом искат изрядни ЗП за 2016 , то си е задължително да са внасяни всички осигуровки от началото на годината. Какво е това 4 от 8 . Трябва да е 8 от 8.
Колега, погледнато от моята малка камбанария( 60-на кошера) мисля, че позицията ти е доста крайна. Продавам меда си само с документ и изрядно си плащам данъка от доста години. Да, в последните три временно прекратявам дейността за 3 месеца през зимата и това съвсем не е дребен тарикатлък - да измамя държавата(, която по закон го разрешава) със 70-80 лв. на месец, а да не лиша семейството си от тях. Да, съгласен съм с твоето предложение, но нека се заложи от 01.01. 2017 г. и тогава всеки да си прави сметката. Иначе, ситуацията яко наподобява на 6.3 - поставиха неизпълними условия и вместо "нежеланите" 10 000, допуснаха под 4 000. С уважение!

jdrumev
24.08.2016, 18:58
[QUOTE=Пламен Керчев;105028]Щом искат изрядни ЗП за 2016 , то си е задължително да са внасяни всички осигуровки от началото на годината. Какво е това 4 от 8 . Трябва да е 8 от 8.
Колега, погледнато от моята малка камбанария( 60-на кошера) мисля, че позицията ти е доста крайна. Продавам меда си само с документ и изрядно си плащам данъка от доста години. Да, в последните три временно прекратявам дейността за 3 месеца през зимата и това съвсем не е дребен тарикатлък - да измамя държавата(, която по закон го разрешава) със 70-80 лв. на месец, а да не лиша семейството си от тях. Да, съгласен съм с твоето предложение, но нека се заложи от 01.01. 2017 г. и тогава всеки да си прави сметката. Иначе, ситуацията яко наподобява на 6.3 - поставиха неизпълними условия и вместо "нежеланите" 10 000, допуснаха под 4 000. С уважение!



Това с прекратяването не ми е ясно.Сега ако искам да прекратя къде трябва да дена пчелите?Или прекратявам и пак си имам 200 кошера?Що то ако прекратиш дейсността според мен трябва на пролет да имаш 0 кошера, или се лъжа.А колега да знаеш че те подкрепям за това че ги спестяваш за семейството що то и за мен това са хвърлени пари на вятъра

Пламен Керчев
24.08.2016, 19:02
[QUOTE=Пламен Керчев;105028]Щом искат изрядни ЗП за 2016 , то си е задължително да са внасяни всички осигуровки от началото на годината. Какво е това 4 от 8 . Трябва да е 8 от 8.
Колега, поглднато от моята малка камбанария( 60-на кошера) мисля, че позицията ти е доста крайна. Продавам меда си само с документ и изрядно си плащам данъка от доста години. Да, в последните три временно прекратявам дейността за 3 месеца през зимата и това съвсем не е дребен тарикатлък - да измамя държавата(, която по закон го разрешава) със 70-80 лв. на месец, а да не лиша семейството си от тях. Да, съгласен съм с твоето предложение, но нека се заложи от 01.01. 2017 г. и тогава всеки да си прави сметката. Иначе, ситуацията яко наподобява на 6.3 - поставиха неизпълними условия и вместо "нежеланите" 10 000, допуснаха под 4 000. С уважение!

Да съгласен съм че новите правила трябва да се въведат от следващата година и всеки да си прави сметката ,как и защо. Същото се отнася и за удостоверението за качеството на меда . От тук на татък продажбите да са придружени с такова удостоверение.

icofly
24.08.2016, 19:04
Регистриран съм като ЗС ,но не съм си продал меда от 2015г,какви доходи да декларирам? За тази година също не съм решил да го подарявам,това не значи,че не си обгрижвам пчелните с-ва! Ако дадат тези помощи добре,ако не здраве да е! Но си мисля,че по този начин те задължават да си продадеш меда независимо дали е на добра за теб цена!

Пламен Керчев
24.08.2016, 19:09
Регистриран съм като ЗС ,но не съм си продал меда от 2015г,какви доходи да декларирам? За тази година също не съм решил да го подарявам,това не значи,че не си обгрижвам пчелните с-ва! Ако дадат тези помощи добре,ако не здраве да е! Но си мисля,че по този начин те задължават да си продадеш меда независимо дали е на добра за теб цена!

Не целта е да се декларира продажбата на всеки един килограм мед и съответно да се плати данък.

jdrumev
24.08.2016, 19:12
Мисля че не е това целта,защото 2 тона едро 1 на дребно и пак съм в играта.

Пламен Керчев
24.08.2016, 19:15
Мисля че не е това целта,защото 2 тона едро 1 на дребно и пак съм в играта.

Но 1 на едро и 2 на дребно не си. Друг е въпроса че разликата в цената ще надвишава доста трохите който ни подхвърлят.

okic
24.08.2016, 19:21
Ей сега е момента прекупвачите да смъкнат цената на 2,00 лв. за килограм мед. Всеки който иска "Държавата" да му помогне ще не ще ще продава, за да доказва доходи от еди колко си лева на пчелно семейство. По този начин ще ни изнудват да продаваме на ниска цена. Някой от вас ще кажат продавай на буркани има пазар, да има но пазарът е ограничен. 4-5000 пчелари ако продадем по 100 броя е фантасктика.
Защо прекупвачи преработватели на мед са присъствали? за да си намажат филията, а на нас ските. След като пряко не ги засяга субсидията не би трябвало да имат думата.

jdrumev
24.08.2016, 19:23
Това е вярно.Защото те задължават да ги запазиш до следващата година и то за 7лв.Това значи че и другата пак трябва да декларираш същия доход ако се приемат някакви норми и почва едно даване до без край.Преди време в темата за цената меда писах за договори с преработвателите тогава не го мислех но сега като се върна във времето май там нещо се мъти да ни задължат да сключим договори с тях

Sakar
24.08.2016, 19:32
Логично, ако помощта се предоставя за справяне с неблагоприятни условия през 2015 и началото на 2016, като изискване за регистрация в условията трябва да се посочи по-ранна дата (през 2015 г.) (а не 29.02.16 г.). Още повече, че изискването за продажби е за 2015 г.
Съответно с това да се съобрази и изискването за определения период на внасяне на осигуровките, като се увеличи броя на месеците. Не виждам защо да не бъдат поощрени, тези които спазват нормативните изисквания? Тези, които са си спестили внасянето на осигуровки (и данъци), вече са си "раздали" сами помощта.

Относно определянето на размера на помощта не разбрах по какъв механизъм ще става? Няма ли да е най-удачно общата сума да се раздели след приема на заявленията между онези, които отговарят на изискванията? Така целият бюджет ще бъде усвоен.

jdrumev
24.08.2016, 19:34
Чудя се само ако не дай боже имам смъртност на пролет 10% и дойдат на проверка да проверят да ли тия семейства съм ги запазил какво ще стане?

rosty_sz
24.08.2016, 19:49
Обобщавам предложенията до момента.
Не сме съгласни в се доказват продажби на качествен мед особено със документ, който не е бил предмет на сделката в момента на нейното извършване.
В краен случай сме съгласни да има доказване, но за това да се изисква договор за продажба и документ за деклариран доход от продажбата пред НАП.
Ако министерството иска да подпомага само честните спрямо закона пчелари да се приеме само тези които не са си прекъсвали дейността през 2016г. да имат право на помощ за 2016г.

Sakar
24.08.2016, 19:50
...Искам да попитам МЗХ как това че съм регистриран по наредба 26 и съм продал един буркан мед гарантира за качеството на продукцията ми? Ако те успеят да отговорят на този въпрос и също дадат неоспорими гаранции за това нека текста да остане.
Условие за самата регистрация по Наредба 26 е за всяка партида да се извършват лабораторни изследвания на показателите по видове мед, като "Стойностите за показателите диастазна активност, захари (инвертна захар и захароза или процентно съдържание на фруктоза и глюкоза), поленов анализ и хидроксиметилфурфурол (ХМФ) трябва да съответстват на посочените в приложение № 1 от Наредба № 9 от 2005 г. за условията и реда за одобряване и регистрация на предприятията за преработка на восък и производство на восъчни основи, както и на предприятията за производство и търговия с пчелен мед и пчелни продукти (ДВ, бр. 54 от 2005 г.). "

icofly
24.08.2016, 19:51
Не целта е да се декларира продажбата на всеки един килограм мед и съответно да се плати данък.

И какво излиза,да си продам меда,на 4лв,да го обложат с данък и после да си купя захар по 2лв,че ще взема някакви помощи!Помощи се дават за нужда а не да се търсят някакви девиденти/било то и от държавата/!Ако държавата иска да помогне на сектора пчеларство,да помага на всички,иначе ми прилича на някаква куца далавера!

rosty_sz
24.08.2016, 19:57
Условие за самата регистрация по Наредба 26 е за всяка партида да се извършват лабораторни изследвания на показателите по видове мед, като "Стойностите за показателите диастазна активност, захари (инвертна захар и захароза или процентно съдържание на фруктоза и глюкоза), поленов анализ и хидроксиметилфурфурол (ХМФ) трябва да съответстват на посочените в приложение № 1 от Наредба № 9 от 2005 г. за условията и реда за одобряване и регистрация на предприятията за преработка на восък и производство на восъчни основи, както и на предприятията за производство и търговия с пчелен мед и пчелни продукти (ДВ, бр. 54 от 2005 г.). "

Това е така и го знам защото съм регистриран по тази наредба. Винаги мога да направя изследване на проба която да отговаря на всички възможни показатели дори и в германските лаборатории, а след това да продавам каквото си поискам. Тоест няма никаква гаранция. Гранцията е че аз декларирам че продавам качествен продукт, е ако това е проблема ами да им пишем по една декларация и готово.
Въпреки това хайде за тези колеги които са регистрирани нека да е така.

Sakar
24.08.2016, 20:00
Обобщавам предложенията до момента.
Не сме съгласни в се доказват продажби на качествен мед особено със документ, който не е бил предмет на сделката в момента на нейното извършване.
В краен случай сме съгласни да има доказване, но за това да се изисква договор за продажба и документ за деклариран доход от продажбата пред НАП.
Ако министерството иска да подпомага само честните спрямо закона пчелари да се приеме само тези които не са си прекъсвали дейността през 2016г. да имат право на помощ за 2016г.
Все пак една от целите на помощта е да се насърчават реалните производители и редовни данъкоплатци. Ето защо считам, че е редно да остане условието за извършени продажби, но да се разшири периодът, като се включи и 2016 г. Така ще се даде шанс на тези, които са изпитвали трудности през едната година, да докажат продажби през другата. Доказването съответно за 2015 г. може да става както с данъчна декларация, така и с други финансово-счетоводни документи. За 2016 г. - разбира се доказването ще става само с финансово-счетоводни документи.Все пак

tarty
24.08.2016, 20:01
Сега ми хрумна вариант в, който министъра нарочно е поканил преработвателите и им е казал как да се държат и какво да говорят да може да се прецакаме сами. Ако веднъж приемем минимален доход от 40 лв на кошер по време на лоша/ за това се реве за помощи тази година/година, това вече ще го приемат за минимален праг на доход и от другата година да започнат проверки как така при хубава година вадиш пак същата сума или дори по малка. Преди време счетоводителя ми разказа същата история но в друг бранш. Първо ти дават емче и веднъж направят ли си статистиката за минимален доход отиди доказвай, че не си продал нищо. Те ще си искат парите за данаци а ти на какъв хал си не им пука.

Sakar
24.08.2016, 20:04
... Винаги мога да направя изследване на проба която да отговаря на всички възможни показатели дори и в германските лаборатории, а след това да продавам каквото си поискам. Тоест няма никаква гаранция...
Гаранцията е в контролния механизъм, който е предвиден, но все още рядко влиза в действие (поне при пчелните продукти) - а именно контролна проба от вашите помещения от съдове, етикетирани и обозначени със съответния партиден номер. Това под формата на една внезапна проверка, да речем.

borifototo
24.08.2016, 20:04
Много ясно.Дават едни пари и после си ги прибират.

rosty_sz
24.08.2016, 20:05
В окончателния вариант до колкото може да се вярва че е окончателен никъде не става дума за тези 40 лв. Иначе си напълно прав.
(към поста на tarty)


Гаранцията е в контролния механизъм, който е предвиден, но все още рядко влиза в действие (поне при пчелните продукти) - а именно контролна проба от вашите помещения от съдове, етикетирани и обозначени със съответния партиден номер. Това под формата на една внезапна проверка, да речем.

Добре, съгласих се .

m_pchelari
24.08.2016, 20:18
Целият деминимис тази година ми заприличва на добре нагласена обществена поръчка типично по български.
Повечето изисквания тотално си противоречат а да не говорим, че се изискват за някакви 5-6 лв на кошер. По 6.3 където се дават 30 000 лв. ги няма нито едно от тези изисквания.
Клаузата с горната граница от 200 кошера също е интересна - изведнъж изчезна. Котларски още преди 20 дена си писа във вестника, че такова ограничение няма да има, явно има екстрасенски способности.

icofly
24.08.2016, 20:36
[QUOTE=Sakar;105067]Гаранцията е в контролния механизъм, който е предвиден, но все още рядко влиза в действие (поне при пчелните продукти) - а именно контролна проба от вашите помещения от съдове

Ами,това го правят преработвателите,те вземат проби за качество!
Абе я да вземат да им преведат тези помощи на тях,че или да си купят необходимите количества китайски или да оправят цената на БГмеда!

Sakar
24.08.2016, 20:41
... Повечето изисквания тотално си противоречат а да не говорим, че се изискват за някакви 5-6 лв на кошер...
А дали, ако се прецизират критериите, така че да се отсеят професионалните пчелари - лоялни към държавата, тази сума няма да нарасне в пъти?

Искрен Мутафов
24.08.2016, 20:56
Условие за самата регистрация по Наредба 26 е за всяка партида да се извършват лабораторни изследвания на показателите по видове мед, като "Стойностите за показателите диастазна активност, захари (инвертна захар и захароза или процентно съдържание на фруктоза и глюкоза), поленов анализ и хидроксиметилфурфурол (ХМФ) трябва да съответстват на посочените в приложение № 1 от Наредба № 9 от 2005 г. за условията и реда за одобряване и регистрация на предприятията за преработка на восък и производство на восъчни основи, както и на предприятията за производство и търговия с пчелен мед и пчелни продукти (ДВ, бр. 54 от 2005 г.). "

При регистрацията по Наредба 26 поленов анализ не е задължителен.

Sakar
24.08.2016, 21:06
При регистрацията по Наредба 26 поленов анализ не е задължителен.
Това е въпрос извън темата. Прочетете пак Наредбата и по-точно чл. 10.
А и на базата на какво ще посочите на етикета какъв вид е медът?

Към Дамян Дамянов: Разбира се, че сте прав за цялостната картина, но не мисля че крайното противопоставяне е най-добрата стратегия в случая. По-скоро виждам правилния път в извоюване на придобивки за пчеларите степ-бай-степ.

Sakar
24.08.2016, 21:34
Това за дохода при мен няма как да стане за 2015г а сигурно и при други колеги.Бях бениефицент по 141 имах 86 семейства трябваше да направя 136броя за 2015 г. Тровиха ми пчелите 7 пъти. първия път 45 тотал щета.останаха ми 41 семейства от тях направих 136бр а сега да каже някой от министерството можели да се произведе и стоков мед за продан.През цялата година съм си плащал усигоровките,даже и данък 480 лв съм платил за това че съм кандидатствал и съм усвоил пари по пчеларската програма.Това какво ще рече,че нямам право да взема пара за това ,че съм работил цяло лято да създавам и възстановявам семейства?Аз може да не съм извадил стоков мед но пък съм създал семейства които тая година ще донесат приход на хазната.
Този случай подсказва идея за алтернативен начин за доказване на професионална дейност като пчелар - освен доход от продажба на пчелни продукти, да се предвиди и възможност за доказване на доход под формата на субсидии за професионално пчеларство - както е в случая при изпълнение на проект по 141 или друга мярка, в чийто бизнес план е предвидена дейност пчеларство.
Така пак се постига целта, а именно да се докаже статута на професионален пчелар.

delta.e
24.08.2016, 22:44
Аз , не искам пари по програмата .Никога , не съм работил по програми .
Четох , кой , какво платил и кой не си е платил .
Явно , програмистите окапаха .

borislav aleksandrov
25.08.2016, 00:31
Ами след кратък размисъл реших да не кандидаствам за De minimis. Нещо не съм съгласен за 350 лв. да ме правят на маймуна, още по-малко за такава сума да бъда принуден т.е. изнуден да продам меда си на търговците.
Това с Удостоверенията го имаше и навремето под друга форма пак бяхме зависими от търговците за някаква субсидия май беше и доколкото помня не свърши добре това начинание за нас. А и те добре са си направили сметките - голям процент от пчеларите си задържаха меда в склада през 2015 и те го знаят. Смятам че ще падне голямо изнудване ако не се махне това условие и да не се допуска и занапред да го има.
Предполагам на подобни заседания много неща се премълчават за да не се обиди някои и т.н. но мисля че е крайно време да се започне да се задават неудобни въпроси... И се надявам Матеев да го прави

иначе подкрепям предложенията на Рости

Cvetomir
25.08.2016, 08:15
Матеев предложи на МЗХ след като се допуска от преработватели да зависят помощи отпускани от държавата или ЕС , същите да могат да изнасят/внасят/ мед единствено със съгласие на пчеларските организации. Съответно да поискат от организациите списък на коректните такива които могат да кандидатстват по европрограми и да получават субсидии .

icofly
25.08.2016, 09:36
Ами,като се замисля,какво се получава:Утре ще раздават парите а днес измислят правилата/много несериозно/Помощи се дават за това,че сектора има нужда от това/за лошите климатични условия,за натравяне от различните видове пръскания и др/Пчелите не са виновни ,че ги тровим или,че някой нещо не е направил,но трябва да им помогнем за да оцелеят,за да го има сектора!
Нека тези изисквания/след корекциите/останат и да се знаят от сега за следващата и по следваща години,защото те може да се окажат по трудни!А този който знае правилата си прави сметката дали ще участва!Във всички хазарни игри има правила,които се знаят предварително,ако ти изнася сядаш на масата ако не ставаш!Аз лично ставам от масата за De minimis 2016г,защото тук става въпрос единствено и само за пари,но не и за пчели!

jdrumev
25.08.2016, 10:15
Имам един въпроса?Миналата година ако си взел за 150 кошера пари и тая си кандидатствал по 6,3 с 105 кошера имаш ли право да кандидатстваш пак и ако си нарушил договара има ли санкции и какви са те?Или никой не го взема под внимание това?

Mateev
25.08.2016, 11:35
Ето какво писмо изпратих 2 минути преди крайния срок:

ПРЕДЛОЖЕНИЯ от КБП и БПРА
за условията за подпомагане по схемата на de minimis 2016 г.

В условията за кандидатстване не става ясно, че могат да кандидатстват и юридически лица - пчеларски фирми. За тях трябва да бъдат разписани малко по-различни условия от тези на физическите лица. Предложението ни е следното:
1. Допустими за подпомагане са и всички фирми (юридически лица), които отговарят на условията по-долу:
- Фирмата да е създадена (регистрирана в търговския регистър) не по-късно от месец Август 2015 г., като по този начин тя е наистина е имала пчелни семейства, които са пострадали през зимата на 2015 г. и пролетта на 2016 г., и които се нуждаят от подпомагане.
- Пчелините на фирмата трябва също да са регистрирани в ОДБХ не по-късно от Август 2015 г.
- Фирмата трябва да е регистриран земеделски стопанин по същите правила и със същите дати като на физическите лица.
- Доказателството, че фирмата наистина е пчеларска, е предоставянето на фактури за продадена пчеларска продукция (мед, прашец, майки, отводки и т.н.) през 2015-та и/или 2016-та година. Сумата на продажбите трябва да е минимум 40 лева на кошер. Ако го няма този минимум, ще кандидатстват фирми, продали с фактура само 1 kg мед 3 дена преди обявяване на схемата за подпомагане.
- Осигурителни вноски трябва да са внасяни или на името на собственика на фирмата (ако е ЕТ или ЕООД), или на поне едно официално назначено на работа физическо лице (ако е АД или ООД). Ако фирмата е ЕТ или ООД е допустимо собственика на фирмата да се осигурява в друга фирма.

В изпратеното ни писмо липсва ограничението за подпомагане на пчелари с брой на кошерите от 20 до 200. Не знаем дали това е техническа грешка или някакво ново решение, поради което ще си кажем становището по въпроса:

1. Долна граница на кошерите трябва да има, за да не се претовари ДФЗ в безсмислената обработка на няколко хиляди комплекта документи с искания за дребни суми, при която обработка ДФЗ ще похарчи повече пари, отколкото ще раздаде. Нашето предложение е тази долна граница да е 50 кошера или в най-лошия случай – 40 кошера.

2. По отношение на горната граница нашето предложение е ДА НЯМА ГОРНА ГРАНИЦА. Причината – нима стопаните с много на брой кошери са пострадали по-малко от останалите? Нима лошата година и лошите климатични условия са заобиколили пчеларите с много кошери? Логиката на de minimis-a e да се подпомагат ВСИЧКИ ПОСТРАДАЛИ, а допълнителната логика, наложена от МЗХ, е да се подпомагат ВСИЧКИ ПОСТРАДАЛИ ПЧЕЛАРИ, КОИТО СА ИЗРЯДНИ КЪМ ДЪРЖАВАТА. Ако това наистина е така, то именно пчеларите с много на брой кошери са най-изрядните пчелари. Поради обема си те работят на светло, плащат данъци и осигуровки, създават работни места и се стараят да работят колкото се може по-честно и почтено. Някои от тях дори са регистрирани по ДДС, което ги прави силно неконкурентоспособни при работата в сектор, който преобладаващо не е регистриран по ДДС. Ограничавайки помощта за тези големи производители държавата дава един МНОГО ЛОШ СИГНАЛ към най-изрядните си данъкоплатци от пчеларския сектор, а именно „МЗХ не подкрепя уедряването във сектора. МЗХ иска да го раздроби. Разделяйте си големите фирми на много на брой дребни, откажете се от промишленото пчеларство и т.н.“. На практика слагането на горна граница в броя на кошерите се тълкува като НАКАЗАНИЕ от хората, които всъщност са двигателя за прогреса в този сектор.

3. Нашето предложение е да се сложи някаква горна граница на получената по de minimis сума, например 15 000 EUR, а не изкуствено да се ограничава броя на подпомаганите кошери. Ако има лимит на сумата, тогава той ще се възприеме като възможности и ограничения на бюджета, а не като НАКАЗАНИЕ на най-едрите и най-изрядните към държавата пчелари.

По останалите точки от схемата:
Снощи схемата беше подложена на публично обсъждане на страниците на форума pchelari.com. Разви се бурна дискусия, от която станаха ясни няколко много важни момента:

1. По въпроса за различните ограничителни условия пчеларите не бяха единодушни, и това е нормално, защото всяко едно условие ограничаваше една или друга група пчелари, и те се бореха точно това условие да бъде премахнато. Поради тази причина не можете да очаквате пчеларските организации или пчеларските „лидери“ да излязат с някакво единно становище. Това е невъзможно. Решението ще трябва да се вземе от МЗХ с ясното съзнание, че каквото и да е то, половината от сектора ще остане недоволен и ще критикува служителите в МЗХ.

2. Има обаче едно нещо, в което СЕКТОРА Е ЕДИНОДУШЕН – това е изискването за доказване на качеството на меда със задна дата. Във връзка с това нашето предложение е ДА ОТПАДНАТ ВСИЧКИ ИЗИСКВАНИЯ, СВЪРЗАНИ С ДОКАЗВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА МЕДА.

Доводи за отпадане на изискването за контрол на качеството на меда от схемата на de minimis-а:

1. Когато са се извършвали сделките за покупко-продажба такова изискване не е имало и такъв документ не се е изисквал нито от закона, нито от преработвателите (изкупвачите). Искането на такъв документ със задна дата противоречи на всички правни норми.

2. Обещанието от страна на организацията на изкупвачите, че сега могат да издадат такъв документ, не е реалистично. Първо в тази организация НЕ ЧЛЕНУВАТ ВСИЧКИ ИЗКУПВАЧИ, така че обещанието им е нелегитимно. Наговорили се 2-3 изкупвача да въведат монопол в сектора, и МЗХ в момента официализира тази договорка, като по този начин незаконно се намесва във икономическите взаимоотношения между свободните пазарни субекти.

3. По начало не трябваше в тези обсъждания да присъства представител на преработвателите. Те не са бенефициент по помощта, следователно не са и заинтересована страна.

4. Цялата параноя с лошото качество на Българския пчелен мед пак беше предизвикана от същите тези преработватели, които по срещите четяха някакви цифри, надраскани на хартия, и приказваха някакви измислици БЕЗ ДА ПРЕДОСТАВЯТ НИКАКВО ДОКАЗАТЕЛСТВО. Просто някакви думи от някакви хора – от кога МЗХ се съобразява с това? Не трябваше ли да има официални статистики? Не трябваше ли да има официални документи, официално входирани в МЗХ, и официално обсъждани на официални срещи?

5. В конкретния случай двама-трима изкупвача (преработвателя) се опитват да наложат монопол в сектора и да изолират всички останали ги конкуриращи ги изкупвачи (преработватели), които са по-дребни от тях или които не са Български фирми. Недопустимо е МЗХ да съдейства за това под каквато и да било форма. Именно Гръцките и Румънските изкупвачи са тези, които дават по-добри изкупни цени на меда, и които го изкупуват с по-малко главоболия и по-честно и почтено.

6. Именно тези големи изкупвачи (преработватели) са в основата на повечето фалшификации на пчелния мед, при това го правят В ГОЛЕМИ МАЩАБИ. Вижте с какви цени се печелят например търговете за мед за Червения кръст – цените на този мед са по-ниски от изкупните. Това автоматично означава, че или не е мед, или не е Български. И това го правят преработвателите, а не пчеларите.

7. Като цяло в момента МЗХ залита по качеството на меда, а забравя, че има и много други пчелни продукти, в това число и майки и отводки. Ако трябва в тази схема да опишем изисквания за качеството на всеки един пчелен продукт, тя ще стане дълга 20 листа и ще трябва да ангажираме една камара други, външни на държавата хора и фирми, които да издават някакви ИЗМИСЛЕНИ ДОКУМЕНТИ, неописани в нито един нормативен акт, при това СЪС ЗАДНА ДАТА или за събития, за които дадената фирма не е водила надлежна документация.

Ако под някаква форма МЗХ иска да започне контрол върху качеството на меда (а и на другите пчелни продукти) както при пчеларите, така и при преработвателите, то това е въпрос на някакви Наредби или предприети действия ОТ СЕГА НАТАТЪК, за да могат коректните пчелари или преработватели да започнат да се съобразяват с тях. В никакъв случай обаче не трябва да се изискват документи със задна дата, и да се предостави издаването на тези документи на хора (фирми), които всъщност са част от виновниците за лошото качество и за масовите фалшификации на мед в особено големи мащаби. Каква е гаранцията, че най-големите злоупотреби няма да се извършат именно сега, с издаването на тези удостоверения, и то от хора, на които въобще не може да им се има доверие? Защо искате да поставите на колене цял един сектор?

В заключение:
1. Предлагаме документите, изисквани по de minimis, под никаква форма да не зависят от който и да било изкупвач или преработвател.

2. Доказването на качеството да отпадне като изискване за този де минимис. Ако нещо ще се предприема по въпроса, то това да е за в бъдеще за бъдещи мерки и схеми, след като пчеларите бъдат предупредени ПРЕДВАРИТЕЛНО, а не постфактум.

3. Искането на документи за доказване на количество на продадената продукция (не само на мед) или за доказване на изрядни отношения към държавата да се ограничи само до такива документи, които пчеларя по закон е бил длъжен да съставя (получава) към датата на сделката.

С молба след обработката на днешните предложения, постъпили от всички пчеларски организации, да се състави нов документ на схемата на подпомагане, и отново да ни бъде изпратен за едно ново 24-часово обсъждане, което да е вече за конкретните подробности. В съществуващия вариант документа е неработоспособен и ще предизвика масово недоволство в сектора, най-вече заради обвързването му с преработвателите (изкупвачите).

Mateev
25.08.2016, 11:37
А ето какво писмо получих от МЗХ 13 минути преди крайния срок:

За сведение по разпореждане на г-жа Танева и г-н Димитров изискването за осигуряване ОТПАДА.

Силвия Василева,
началник отдел "Животновъдство и генетични ресурси"

okic
25.08.2016, 11:49
А ето какво писмо получих от МЗХ 13 минути преди крайния срок:

За сведение по разпореждане на г-жа Танева и г-н Димитров изискването за осигуряване ОТПАДА.

Силвия Василева,
началник отдел "Животновъдство и генетични ресурси"


Това ме навежда на мисълта /както написах и в др. мой пост/ , че всичко се прави в посока за една др. група. Никой не държи да извади пчеларството от сивия сектор , а да се помогне на едни посредници за по добра печалба.