PDA

Виж пълната версия : De minimis 2016 - възможно ли е?



Страници : 1 [2]

Mateev
25.08.2016, 11:58
Това ме навежда на мисълта /както написах и в др. мой пост/ , че всичко се прави в посока за една др. група. Никой не държи да извади пчеларството от сивия сектор , а да се помогне на едни посредници за по добра печалба.

И мене ме навяват подобни мисли, и каква е голата истината ще научим много скоро, след като видим каква ще е реакцията на изпратеното от мене писмо.

rosty_sz
25.08.2016, 12:06
ПОЗДРАВЛЕНИЯ МАТЕЕВ.
ПИСМОТО Е МНОГО ДОБРО.
БРАВО
:yo::yo::yo:

tsc1
25.08.2016, 12:24
Има един прост и ефективен начин държавата да ограничи износа на фалшифициран мед (стига да иска). Тя просто трябва да вкара в закона за пчеларството текст, недопускаш износа на по-големи количества мед от изкупения от прекупвачите и преработвателите. И контрола за спазването на това правило да се възложи на митниците и МЗХ. Ще се постигнат едновременно два ефекта:
1. Няма да се изнася български мед, смесен с захарен сироп и/или с нелегално внесен чуждестранен такъв.
2. Прекупвачите ще бъдат принудени да сключват договори и да издават фактури за изкупените количества, защото с тях после ще доказват произхода на меда, който изнасят.

Искрен Мутафов
25.08.2016, 12:48
А ето какво писмо получих от МЗХ 13 минути преди крайния срок:

За сведение по разпореждане на г-жа Танева и г-н Димитров изискването за осигуряване ОТПАДА.

Силвия Василева,
началник отдел "Животновъдство и генетични ресурси"

Че, то те както са тръгнали, са го подкарали - направо целят де минимис да отпадне....

Mateev
25.08.2016, 12:58
Има един прост и ефективен начин държавата да ограничи износа на фалшифициран мед (стига да иска). Тя просто трябва да вкара в закона за пчеларството текст, недопускаш износа на по-големи количества мед от изкупения от прекупвачите и преработвателите. И контрола за спазването на това правило да се възложи на митниците и МЗХ. Ще се постигнат едновременно два ефекта:
1. Няма да се изнася български мед, смесен с захарен сироп и/или с нелегално внесен чуждестранен такъв.
2. Прекупвачите ще бъдат принудени да сключват договори и да издават фактури за изкупените количества, защото с тях после ще доказват произхода на меда, който изнасят.

За съжаление доставките за Европа са вътрешно-общностни доставки и не подлежат на контрол от митническите власти. Или с други думи експедирането на мед от Пловдив до Бургас почти по нищо не се различава от това от Пловдив до Берлин например. Воденето на официална държавна статистика за количествата на износа е почти невъзможно. Извършва се само на базата на анкети и на други косвени данни, а не на базата на точните данни в официалните митнически декларации.

Искрен Мутафов
25.08.2016, 13:07
За съжаление доставките за Европа са вътрешно-общностни доставки и не подлежат на контрол от митническите власти. Или с други думи експедирането на мед от Пловдив до Бургас почти по нищо не се различава от това от Пловдив до Берлин например. Воденето на официална държавна статистика за количествата на износа е почти невъзможно. Извършва се само на базата на анкети и на други косвени данни, а не на базата на точните данни в официалните митнически декларации.

Абе не е точно така, едни "познати" понакупиха малко мед и сега реват, че имат проблеми с четирите ТИР-а на границата, не ги пускат да минат, а проблемите май че идват от преработвателите...

Mateev
25.08.2016, 13:21
Абе не е точно така, едни "познати" понакупиха малко мед и сега реват, че имат проблеми с четирите ТИР-а на границата, не ги пускат да минат, а проблемите май че идват от преработвателите...

Доколкото знам, преработвателите са правили някакво мръсно и на гърка, който изкупува мед в Южна България. Носят се слухове, че веднъж са го били, а друг път чрез подставени лица са му пробутвали големи количества фалшифициран със сироп мед. Все пак това са слухове, за които не знам дали са истина или не. :)

cecko96_1
25.08.2016, 14:29
Според мен това за осигуровките, регистрация като ЗП, дневник на пчелина и данъчната декларация трябваше да са най- важните условия, всичко останало е фарс и е в услуга на прекупвачи и търговци.

мухозол
25.08.2016, 14:44
Добре обаждате и недоволствате а някой запознат ли кога ще бъде пусната програмата или само се дразним .

borislav aleksandrov
25.08.2016, 14:55
Добре обаждате и недоволствате а някой запознат ли кога ще бъде пусната програмата или само се дразним .

то си го пише в началото на септември за да се приключи с плащанията до края на същия месец...

Искрен Мутафов
25.08.2016, 15:25
А ето какво писмо получих от МЗХ 13 минути преди крайния срок:

За сведение по разпореждане на г-жа Танева и г-н Димитров изискването за осигуряване ОТПАДА.

Силвия Василева,
началник отдел "Животновъдство и генетични ресурси"

Матеев, аз предлагам да напишеш едно оторено писмо от името на КБП и БПРА, адресирано освен до МЗХ, министърката, зам. министъра, а също така и до медиите, до политическите партии, до премиера, до парлалмента(до председателката му), до президента(не че някой го "бръсне и за пет лева" него де, но ей тъй за да са повече адресатите), до кметицата на София(нали я гласят сега нея за нов президетн), там до вице премиерите и всички други които се сетите, а именно да ги уедумите, че се подготя едно раздаване на пари, дори и да не противоречи на правилата и законите на които е базирано, но в никакъв случай, то не отговаря и на предварително декларираните цели за изсветляване на бранша - едно раздаване на пари на бенефициенти, част от които си играят на котка и мишка с държаата, и се осигуряват от дъжд на вятър, когато им скимне, не е морално МЗХ да поставя под общ знаменател изрядните платци, тия които си плащат честно и почтенно всички данаци и се осигуряват 12 месеца, и именно с част от техните пари ще се разадава въпросният де минимис, с тия които се скатават и се мислят за много тарикати като са спестили няколко месеца осигуровки. Крайно време е да се даде припер, че за да искаш нещо от държававта, ДФЗ, МЗХ, ЕС и която и да е институция то трябва да си изряден, все някота трабва да има първив път. Именно затова трябава след като да минимиса е за 2016 год, то да се търсят осигуровки минимум от началото на 2016год, че дори и от началото на пчеларската година, което е 1 август 2015год.

rosty_sz
25.08.2016, 16:02
Искрен, напълно те подкрепям във възмущението ти от създалата се ситуация, обаче в случая сякаш е по важно да се концентрираме върху натиска от изкупвачите. Нека се опитаме да спечелим тази битка, а след това ще опитаме да решим и въпроса с хитруването.

m_pchelari
25.08.2016, 16:11
Изсветляването не става с програми като деминимис, които дават по 3-4 кила захар за зазимяване. Става с програми като 6.3 и млад фермер, където се дават от 30 до 50 хил. лв. и са за срок до 5 години. По 6.3 защо няма изискване за 18 месеца регистрация като ЗП? Защото хиляди се изсветлиха ноември и декември за големите пари, не останаха много неизсветлени.

delta.e
25.08.2016, 16:44
Искрен, напълно те подкрепям във възмущението ти от създалата се ситуация, обаче в случая сякаш е по важно да се концентрираме върху натиска от изкупвачите. Нека се опитаме да спечелим тази битка, а след това ще опитаме да решим и въпроса с хитруването.

Срещата на 18 юли в МЗХ е предизвикана от изкупвачите .

delta.e
25.08.2016, 16:47
Матеев, аз предлагам да напишеш едно оторено писмо от името на КБП и БПРА, адресирано освен до МЗХ.....

Човек , на срещата Матеев е поискал 14-15 млн. лева и са го отрязали .
Отворено писмо ? Ще се почешат и толкова .

212x
25.08.2016, 17:10
Според мен това за осигуровките, регистрация като ЗП, дневник на пчелина и данъчната декларация трябваше да са най- важните условия, всичко останало е фарс и е в услуга на прекупвачи и търговци.

Колега ако се следва вашата логика при едно бедствие/наводнение, земетресение, друга стихия/ само тези с осигуровки ще получат държавна помощ?! За по-задълбочено запознаване що е осигуровка погледнете чл. 51. от конституцията на България. Щом сте платили осигуровка за пенсия това означава единствено и само, че сте се възползвали от едно ваше ПРАВО и нищо повече. Но да се опитвате да вменявате и преиначавате право в задължение е ненужно.

Кол опция върху фючърс за актив който най-вероятно към момента на изтичане на опцията няма да съществува... това е дългото име на осигуровка за пенсия.

koragroup
25.08.2016, 18:12
Защо в Ада до казана с Българите няма дежурни дяволи?

Защото те Българите сами се дърпат надолу в казана...

Няма такава държава, ама сме си я заслужили!

cecko96_1
25.08.2016, 18:56
Колега тук не говорим за бедствие ! чл. 51. от конституцията на България. Щом сте платили осигуровка за пенсия това означава единствено и само, че сте се възползвали от едно ваше ПРАВО и нищо повече.Да ама ако спрем да плащаме всички нали знаеш какво ще стане, и защо едни да плащаме а другите не?

solaris60
25.08.2016, 19:15
Аз предлагам тези пари да се спрат да се раздават. За хиляден път казвам, че не може едни да получават, а други не. Ако ще се подпомагат, ще се подпомагат всички. За всички са лоши условията. Всички изпитват нужда. Защо на едни ще дадат, а другите ги пращат да се надбягват с маймунките? Моето искане е да се СПРАТ.

Sakar
25.08.2016, 19:23
Колега ако се следва вашата логика при едно бедствие/наводнение, земетресение, друга стихия/ само тези с осигуровки ще получат държавна помощ?! За по-задълбочено запознаване що е осигуровка погледнете чл. 51. от конституцията на България. Щом сте платили осигуровка за пенсия това означава единствено и само, че сте се възползвали от едно ваше ПРАВО и нищо повече. Но да се опитвате да вменявате и преиначавате право в задължение е ненужно.

Кол опция върху фючърс за актив който най-вероятно към момента на изтичане на опцията няма да съществува... това е дългото име на осигуровка за пенсия.
Обсъждането на осигуровките в тази тема е във връзка с ролята, която могат да играят като критерий за допустимост на кандидатите за помощта.
Когато плащате осигуровки като ЗП с регистрирани пчелни семейства, това може да служи като доказателство за извършването на активна професионална дейност (като предприятие в най-общ смисъл - субект, упражняващ стопанска дейност). Идеята на държавната помощ де минимис е да се подкрепят именно предприятията, а не извършващите съответната дейност като хоби - справка регламентите на ЕС, които уреждат де минимис.
Така че, от тази гледна точка де минимис няма нищо общо с помощи при бедствия.

rosty_sz
25.08.2016, 19:25
Аз предлагам тези пари да се спрат да се раздават. За хиляден път казвам, че не може едни да получават, а други не. Ако ще се подпомагат, ще се подпомагат всички. За всички са лоши условията. Всички изпитват нужда. Защо на едни ще дадат, а другите ги пращат да се надбягват с маймунките? Моето искане е да се СПРАТ.
Аз съм против да има уравниловка. Защо за всички? Помисли кога имаше уравниловки и дали тогава беше честно? Сега като няма значение дали си плащала осигуровки или не има уравниловка, е тези които са плащали дали са доволни? Уравниловките не са добри според мен. Трябва да има правила (не спускани в последния момент) и да се спазват и след това тези които не ги спазват не получават.

rosty_sz
25.08.2016, 19:27
Обсъждането на осигуровките в тази тема е във връзка с ролята, която могат да играят като критерий за допустимост на кандидатите за помощта.
Когато плащате осигуровки като ЗП с регистрирани пчелни семейства, това може да служи като доказателство за извършването на активна професионална дейност (като предприятие в най-общ смисъл - субект, упражняващ стопанска дейност). Идеята на държавната помощ де минимис е да се подкрепят именно предприятията, а не извършващите съответната дейност като хоби - справка регламентите на ЕС, които уреждат де минимис.
Така че, от тази гледна точка де минимис няма нищо общо с помощи при бедствия.

Това е точно така. Вчера се запознавах с регламентите преди да започна да давам предложения.

kuline
25.08.2016, 19:36
Аз предлагам тези пари да се спрат да се раздават. За хиляден път казвам, че не може едни да получават, а други не. Ако ще се подпомагат, ще се подпомагат всички. За всички са лоши условията. Всички изпитват нужда. Защо на едни ще дадат, а другите ги пращат да се надбягват с маймунките? Моето искане е да се СПРАТ.

Хайде сега, да си размърдаме мозъците и си изясним, какъв е смисъла на всичките тия безвъзмездни европейски средства, та от там да почнем да редим пъзела.

jdrumev
25.08.2016, 20:13
Това днес попитах, но изглежда никой няма отговор.
Имам един въпроса?Миналата година ако си взел за 150 кошера пари и тая си кандидатствал по 6,3 с 105 кошера имаш ли право да кандидатстваш пак и ако си нарушил договара има ли санкции и какви са те?Или никой не го взема под внимание това?

solaris60
25.08.2016, 20:34
Аз съм против да има уравниловка. Защо за всички? Помисли кога имаше уравниловки и дали тогава беше честно? Сега като няма значение дали си плащала осигуровки или не има уравниловка, е тези които са плащали дали са доволни? Уравниловките не са добри според мен. Трябва да има правила (не спускани в последния момент) и да се спазват и след това тези които не ги спазват не получават.

Защо за всички ли? Защото всички са под един знаменател - условията. Дори при някой преваля дъжд и ще дръпнат малко семействата, а при други още не е капнало капка и е пустиня. И още нещо. Едни тарикати добре боравещи с бумагите макар и не засегнати, може да се облагодетелстват, а други нямащи такива възможности, но имащи голяма нужда от помощ ще лапат мухи. Сега ще ме апострофирате: Ами да се е научил. Не, не е така. Има много фактори които пречат на много хора да се наредят за "помощи". И няма и да го направят, а ламите отдавна са подготвили документите и чакат само да ги пуснат, а дори може и да са вече там някъде и да са парафирани вече. Както и да е. За тези които са плащали осигуровки и за тези които не. За това си е виновна държавата и само държавата. Или ще има закони, а то има, но не се изпълняват както трябва. Защо се допуска някои тарикати да минават метър? Не само тук. То е навсякъде. Сам казваш, че има някакви правила които се спускат в последния момент. Това не ти ли говори за една безконтролност, безхаберие, безотговорност, за една слабост в управлението, за какво ли не щеш, но да не ги изброявам недъзите. А след като ги пуснат започват да ги премахват, преправят и ред други неща. Незапознатост с материала, некомпетентност и, и. и........нека всички да са на една стартова линия и всички да работят. Който е кадърен напредва, а който не е, навън от състезателната пътека. Какви са тия допинги и финансови инжекции? Какво е това разхвърляне на пари? Казах го и преди, казвам го и сега: - не са си намерили майстора.

icofly
25.08.2016, 20:35
Хайде сега, да си размърдаме мозъците и си изясним, какъв е смисъла на всичките тия безвъзмездни европейски средства, та от там да почнем да редим пъзела.

Аз моето мнение съм го изказал в по ранен постинг ,някой казват,че де минимис не било за бедствия,ами тровенето на пчелите при пръскане е по лошо и от бедствие за тях!Когато пръскаха за дерматита от една страна,трябваше от другата страна да помагат на пчеларите да си възстановят загубите!
Иначе сега като си размърдам мозъка:Ами още не са утвърдени правилата и ако раздаването стане края на септември и октомври,то преспокойно който ги получи може декември да отиде на ски/ако има сняг/!

kuline
25.08.2016, 20:45
Не само де минимис, въобще за какво са безвъздмезните европийски средства, А? Не са за почивки, почивките са за тогава, когато съумееш да си надвиеш масрафа. Парите са, за да можеш да надскочиш масрафа, ама не всички го разбират така. Повечето си мисят, че това е манна небесна и дай сега да искаме и харчим на воля, а утре като няма такова финансиране, то от нещо друго ще има далавера.

ето какво е масраф https://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D1%80%D0%B0%D1%84
Колкото и идеалистично да звучи, това е самата истина КОЛЕГИ.

solaris60
25.08.2016, 20:53
Не само де минимис, въобще за какво са безвъздмезните европийски средства, А? Не са за почивки, почивките са за тогава, когато съумееш да си надвиеш масрафа. Парите са, за да можеш да надскочиш масрафа, ама не всички го разбират така. Повечето си мисят, че това е манна небесна и дай сега да искаме и харчим на воля, а утре като няма такова финансиране, то от нещо друго ще има далавера.

ето какво е масраф https://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D1%80%D0%B0%D1%84

Европейските пари се дават за съвсем друго, но ние си го правим както на нас ни е удобно. А след това вием, че другите страни се развивали, а ние не. Ами хората си ползват парите по предназначение, а нашите крадат ли крадат. Виждам как хората използват тия пари, а виждам и какво е у нас. За пореден път казвам, че ме е срам, че съм българин.

koragroup
25.08.2016, 20:53
Аз съм против да има уравниловка. Защо за всички? Помисли кога имаше уравниловки и дали тогава беше честно? Сега като няма значение дали си плащала осигуровки или не има уравниловка, е тези които са плащали дали са доволни? Уравниловките не са добри според мен. Трябва да има правила (не спускани в последния момент) и да се спазват и след това тези които не ги спазват не получават.

Извинете, имам въпрос. Тука "пчелари" ли сме или "данъкоплатци"?

Ако е второто, да ни класират по платени данъци...
Ако е първото, да ни съдят според отговорността към пчелите. Демек ако имаш пчели, гледай ги отговорно - според мен това значи да ги регистрираш и да ги гледаш под санитарен контрол. Ако някой ми каже, че е регистриран като ЗП или ЗС (земеделски стопанин, както е модерно), за да си плаща данъците, а не за да бере плодовете на субсидиите, за мен е лицемер. А тези които са плащали са го правили за собствено благо - услугите на "държавата" - пенсия, "безплатно" здравеопазване и "стокхолмски синдром". Така че няма какво да се бият в гърдите. Още повече, че тия които опитват да "скатават" осигуровки като ЗС, си ги плащат като "роби" по трудови договори...

jdrumev
25.08.2016, 22:37
Като чета темата бай Кольо маточината е бил прав като ми викаше,,Даче,докато има тарикати и ще има бълъци,,.Сега ще взема 7-8 лв и ще трябва цяла година да ги гледам/отглеждам/.Ако ме и накарат да сключа и договорче с някой да ми изкупи меда направо трябва да работя 18/24, че и да остане нещо за мен.

delta.e
25.08.2016, 23:14
Друмев , аз повече няма да пиша в тази тема.
Аз , не съм програмист !!!

delta.e
25.08.2016, 23:24
Аз предлагам тези пари да се спрат да се раздават. За хиляден път казвам, че не може едни да получават, а други не. Ако ще се подпомагат, ще се подпомагат всички. За всички са лоши условията. Всички изпитват нужда. Защо на едни ще дадат, а другите ги пращат да се надбягват с маймунките? Моето искане е да се СПРАТ.

Слънчо , съгласен сьм с теб .
Или всички , или никой.

delta.e
25.08.2016, 23:33
[QUOTE=jdrumev;105185]Като чета темата бай Кольо маточината е бил прав като ми викаше,,Даче,докато има тарикати и ще има бълъци,,.Сега ще взема 7-8 лв и ще трябва цяла година да ги гледам/отглеждам/.Ако ме и накарат да сключа и договорче с някой да ми изкупи меда направо трябва да работя 18/24, че и да остане нещо за мен.[/QUOTE

Ти , от кои си ?
Чувствам нещо .

валко
25.08.2016, 23:55
Струва ли си труда и главоболията за 7-8 лева един буркан мед,но българина защо да ги изтърве .Предпочитам да бачкам на пчелина околкото да вися по опашки за жълти стотинки.

jdrumev
26.08.2016, 05:58
[QUOTE=jdrumev;105185]Като чета темата бай Кольо маточината е бил прав като ми викаше,,Даче,докато има тарикати и ще има бълъци,,.Сега ще взема 7-8 лв и ще трябва цяла година да ги гледам/отглеждам/.Ако ме и накарат да сключа и договорче с някой да ми изкупи меда направо трябва да работя 18/24, че и да остане нещо за мен.[/QUOTE

Ти , от кои си ?
Чувствам нещо .



Бълък-програмист,но има още един месец и аз нямам кошери:bigsmile:.За 100 кошера ще взема 700-800 лв,а осигуровките са толкова само.
Разбирам ги колегите дето не са плащали 12 месеца.Немотията е навсякъде,но как ще вземем по равно като аз съм дал 700-800 лв той 350-400лв и ще вземем едни и същи пари.

solaris60
26.08.2016, 06:25
Бълък-програмист,но има още един месец и аз нямам кошери:bigsmile:.За 100 кошера ще взема 700-800 лв,а осигуровките са толкова само.
Разбирам ги колегите дето не са плащали 12 месеца.Немотията е навсякъде,но как ще вземем по равно като аз съм дал 700-800 лв той 350-400лв и ще вземем едни и същи пари.

Никой не е казал по - равно. Бъркаш понятията. А на всички.

jdrumev
26.08.2016, 07:39
Като иска да помага държавата с тия пари да направи един отдел които да следят за не регламентираните пръскания.
Като се замисля сега колко арендатори могат да изгорят,за другата година бюджета може да е двоен.Ама как викаше бай Иван липата ,,Гарван гарваново око не вади,,

borifototo
26.08.2016, 08:05
[QUOTE=jdrumev;105196]
Като се замисля сега колко арендатори могат да изгорят,за другата година бюджета може да е двоен.

Ще изгорят ама някой друг път,то там какви пари се раздават.

rosty_sz
26.08.2016, 08:30
С лозунгите "на всички.........", "по равно........", ме връщате в едни други времена. Имаше много повече ред и дисциплина но така и не се случи равенството и имането от всички. Тези понятия отнесени към обществото са УТОПИЯ. И так след като пчеларите са част от обществото те са не приложими и за нас.
Абсолютно не разбирам ако отпадне изискването за доказване на кач. продукция и платени осигуровки какво спира колегите да участват. А тези които няма да имат право да участват (не са ЗС) са още по напред защото са спестили от осигуровки. Все по често като стане дума за пари (във форума все по често се случва) и не мога да разбера голяма част от колегите. В случая атава дума за едни миризливи 7-10 лева. ами то ако ни дават някакви 30-40 както имаше искания преди време ние ще се избием.
Как по дяволите искате от помощта да се възползват хора с нерегистрирани семейства и пчелини, те са част от всички?
Защо да не се върнат под формата на помощ в труден момент част от парите на хората плащали си осигуровките (ЗС стопаните)? Тези които не са ЗС сами са си решили че не искат да дават и съответно няма да искат нищо от държавата в тази си дейност. Това не е ли честно? В шибаната ни държава всичко е с краката на горе, кражбите са от най-миризливото циганче до най-висше стоящите управници. Интелектуалното ниво на останалите тук е все по ниско. В пълна безпътица сме, но все някак трябва да продължим да живеем като общество, като колеги!

Искрен Мутафов
26.08.2016, 08:30
Защо за всички ли? Защото всички са под един знаменател - условията.


Е, не е така! Тия които са скатали по около 1000лв(та било то, дори и половината от тях) от неплащане на осигуровки, то по подразбиране вече са се подпомагнали с тия пари и са си купили захар за пчелите(вероятно).
Но, както и да е не на важното са осигуровките, много, много по-големият проблем са изискванията които са натрапени от преработвателите, и май за сега само по тоя въпрос няма мърдане и стъпка назад от страна на МЗХ, все пак да не забравяме, че изискването за осигуровките отпадна...

m_pchelari
26.08.2016, 10:04
Това с бележките за качество и договорите е пълна дискриминация. За деминимис за краставици и картофи има ли го това изискване. Искам и там да се доказва правилната форма на краставицата или пари няма.
Грешна им е сметката на прекупвачите, така нито ще вдигнат качеството нито ще спечелят доставчици, даже напротив.

212x
26.08.2016, 13:37
С лозунгите "на всички.........", "по равно........", ме връщате в едни други времена. Имаше много повече ред и дисциплина но така и не се случи равенството и имането от всички. Тези понятия отнесени към обществото са УТОПИЯ. И так след като пчеларите са част от обществото те са не приложими и за нас.
Абсолютно не разбирам ако отпадне изискването за доказване на кач. продукция и платени осигуровки какво спира колегите да участват. А тези които няма да имат право да участват (не са ЗС) са още по напред защото са спестили от осигуровки. Все по често като стане дума за пари (във форума все по често се случва) и не мога да разбера голяма част от колегите. В случая атава дума за едни миризливи 7-10 лева. ами то ако ни дават някакви 30-40 както имаше искания преди време ние ще се избием.
Как по дяволите искате от помощта да се възползват хора с нерегистрирани семейства и пчелини, те са част от всички?
Защо да не се върнат под формата на помощ в труден момент част от парите на хората плащали си осигуровките (ЗС стопаните)? Тези които не са ЗС сами са си решили че не искат да дават и съответно няма да искат нищо от държавата в тази си дейност. Това не е ли честно? В шибаната ни държава всичко е с краката на горе, кражбите са от най-миризливото циганче до най-висше стоящите управници. Интелектуалното ниво на останалите тук е все по ниско. В пълна безпътица сме, но все някак трябва да продължим да живеем като общество, като колеги!

Колега смесвате понятия и от там и се вкарвате в заблуждение. Има частни пенсионни фондове, когато се осигуряваш в частен ПФ нито една стотинка няма да стигне до НОИ. Е в този случай защо държавата/всички ние/ ще отпуска помощ на такъв пчелар/та той не е дал нищо на държавата/? Забелязвате ли абсурдноста на настояването да обвързвате осигуровка за пенсия с помощ поради зимна смъртност и като цяло лоша година?

Но нещо повече, нека пчеларя действително се осигурява за държавна пенсия. С какви очи този човек ще очаква след време да "получи пенсия", но сега да получи и помощ? Та тези пари следва да се заделят по лична партида и всъщност държавата пак нищо не печели, даже прахосва административен ресурс да обработва документи всеки месец.

Но нека пчеларя сам си заделя в собствен ПФ, с какво този човек е по-незаслужил от всички които са в държавен или в частен ПФ?

И понеже отговора ако има такъв ще залитне в посока на данъци... осигуровката не е данък, разглеждайте я като застраховка.

Защо да не се върнат под формата на помощ в труден момент част от парите на хората плащали си осигуровките (ЗС стопаните)?

Понеже между осигуровка/застраховка за пенсия и помощ няма допирни точки. Първото е лично право, второто е проява да обществена солидарност да се помогне на тези в нужда.

И все пак ако това е възможно то съгласен ли сте по вашата партида в НОИ/ако е там/, вноските, и осигурителния стаж да ви бъдат отнети/за време и стойност равни на помоща/? Щом ви връщат парите то вие трябва да върнете осигурителния стаж!

Тези които не са ЗС сами са си решили че не искат да дават и съответно няма да искат нищо от държавата в тази си дейност. Това не е ли честно?

Не е честно, понеже тези без осигуровки много ясно са си дали сметка, че не чакат пенсия. Но си задават въпроса защо тези които си гледат личния интерес използват останалите за да получат нещо сега?

Бъзикате се с тези програмисти но има и такива които действително са програмисти/софтуерен разработчик/. Такива хора за едно има няма 4 г. само от осигуровки са пострадали с над 40 000 лв. моля rosty_sz да сметне той примерно като изряден ЗС платец кога ще плати 40 000 лв. осигуровки? Но нещо повече за да получат пенсия трябва да продължат да наливат още 20-30 г.

Всъщност може и да се съглася с тезата на rosty_sz... само ще я разширя, помоща по De minimis освен обвързана със самото плащане на осигуровки да е обвързано/мащабирано с множител свързан с размера на платените осигуровки за примерно период от 10-15 г. назад. Щом толкова настоявате за тези осигуровки ще има много изненадани, когато разберат, че има хора които са платили и надплатили осигуровки за 2 живота.

okic
26.08.2016, 14:06
Много се задълба темата.
Помощ - тълковен речник:
помощта, мн. помощи, ж.
1. Обикн. ед. Съдействие; поддръжка, която се оказва на някого.
2. Обикн. мн. Пари, вещи и др., които безвъзмездно се дават на отделно лице или на организация.

Циганката която ражда получава помощ от същата тази държава без да доказва каквото и да е, без да си е платила и една осигуровка и ли данък, без да има и един работен ден, но къщата и на село е с басеин, дограма , климатици, изолация, обзаведена и мн. др.

Човек които има нужда от помощ или му помагаш без да търсиш дивиденти или др. вече извършване на услуга, работа или др.
Пенсиите и тях не е ясно кой ще ги получава и какви ще бъдат. Нашите родители са бачкали по около 30-35 г. и сега пенсиите им са колкото да не умрат от глад 100-200 лв. това ли е честността на държавата. Няма честност трябва да има баланс, а баланса се опитаха от МЗХ да го нарушат тази година N пъти и всичко отиде в ...... Е няма как ПЧЕЛАРИТЕ и те да не нарушат баланса от своя страна защото те вече са в л...та и вместо да получат ПОМОЩ ще трябва да си я платят.

okic
26.08.2016, 14:11
Аз ако се класирам за тази "помощ" ще я получа за 53 семейства по груби сметки ще ми стигнат да си платя осигуровките за около 6 месеца или около 500,00 лв. Не че тези пари не са ми излишни но започвам да се замислям дали с "помощта" от държавата да не помогна на друг.
Върти ми се идея в главата но не съм сигурен дали да я споделя все още.

Валентин.
26.08.2016, 14:27
Колкото повече ни пресяват, накрая може да се окаже, някои ще получат и по 15-20 кинта на семейство. Е живи и здрави.hi;

rosty_sz
26.08.2016, 16:13
Колега смесвате понятия и от там и се вкарвате в заблуждение. Има частни пенсионни фондове, когато се осигуряваш в частен ПФ нито една стотинка няма да стигне до НОИ. Е в този случай защо държавата/всички ние/ ще отпуска помощ на такъв пчелар/та той не е дал нищо на държавата/? Забелязвате ли абсурдноста на настояването да обвързвате осигуровка за пенсия с помощ поради зимна смъртност и като цяло лоша година?


Писна ми да обяснявам че бялото е бяло.
Вие колега бъркате понятията и смесвате нещата и понеже ми изглеждате доста начетен не го правите от незнание а умишлено се опитвате да ни заблудите.
Няма начин да се осигуряваш само в частен пенсионен фонд и нито стотинка да не стига до НОИ.

цитат :Но нещо повече, нека пчеларя действително се осигурява за държавна пенсия. С какви очи този човек ще очаква след време да "получи пенсия", но сега да получи и помощ? Та тези пари следва да се заделят по лична партида и всъщност държавата пак нищо не печели, даже прахосва административен ресурс да обработва документи всеки месец.

В българската осигурителна система НЯМА ЛИЧНИ ПАРТИДИ

цитат:Но нека пчеларя сам си заделя в собствен ПФ, с какво този човек е по-незаслужил от всички които са в държавен или в частен ПФ?

Този човек е по НЕЗАСЛУЖИЛ с това, че не спазва правилата. По някога правилата излизат извън мораланата норма на поведение и тогава следва да се променят защото те винаги трябва да съдействат за за създаване на високо морални стълбове на съществуване на обществото. Такова е и положението сега, защото вие искате да ме убедите че да си спреш дейността през периода през който не продаваш мед е нормално и морално. Да НАП го разрешава, но помнете ми думата няма да е още дълго. В първите промени тази възможност ще изчезне и спора ще стане абсолютно безсмислен.

цитат:
И все пак ако това е възможно то съгласен ли сте по вашата партида в НОИ/ако е там/, вноските, и осигурителния стаж да ви бъдат отнети/за време и стойност равни на помоща/? Щом ви връщат парите
то вие трябва да върнете осигурителния стаж!
Както казах вече лични партиди няма. Аз внасям в държавата това което тя иска от мен. Държавата решава че като редовен данъкоплатец в затруднено положение ще ми помогне. Толкова е просто.

Казвате че тези които не внасяли осигуровки просто очаквали да не получат пенсия и ако това е така ще им обясня, че осигуровката не е само за пенсия. Тя е и за образование на децата ни. Тя е и за възможността да се лекуваме относително безплатно. Така че ........


НЯМА ДА ВЛИЗАМ ПОВЕЧЕ В ТАКИВА БЕЗСМИСЛЕНИ ПОЛЕМИКИ

ИЗИСКВАНЕТО ДА СИ ПЛАЩАЛ ПРЕЗ ВСИЧКИТЕ МЕСЕЦИ ОСИГУРОВКИ ОТПАДНА И НЯМА СМИСЪЛ ПОВЕЧЕ ДА ГО ДЪВЧЕМ. КОИТО СМЕ ПЛАЩАЛИ ,.... АМИ ДА НЕ СМЕ. КОИТО НЕ СА ПЛАЩАЛИ ,.... АМИ ЧЕСТИТО.

tsc1
26.08.2016, 16:23
Много се задълба темата.
Помощ - тълковен речник:
помощта, мн. помощи, ж.
1. Обикн. ед. Съдействие; поддръжка, която се оказва на някого.
2. Обикн. мн. Пари, вещи и др., които безвъзмездно се дават на отделно лице или на организация.
......
.
И тук веднага възникват следните въпроси: "От къде държавата трябва да вземе парите, за да подпомогне нуждаещите се пчелари? Трябва ли да ги напечата или трябва да ги дадат тези, които могат и не са нуждаещи се в момента, за да има какво и те да получат, ако станат нуждаещи се?"

borislav aleksandrov
26.08.2016, 16:37
Аз ако се класирам за тази "помощ" ще я получа за 53 семейства по груби сметки ще ми стигнат да си платя осигуровките за около 6 месеца или около 500,00 лв. Не че тези пари не са ми излишни но започвам да се замислям дали с "помощта" от държавата да не помогна на друг.
Върти ми се идея в главата но не съм сигурен дали да я споделя все още.

По груби сметки за 53 семейства сумата е 371 лв. (х 7 лв./семейство) и пак по груби сметки има-няма 4 месеца + една студена вода кото да си я изпиеш ако в НАП климатика не работи и опашката е голяма :P
то затова аз и се отказах от тая огромна помощ не съм просяк и не ми трябват подаяния в крайна сметка имам си някаква гордост... кой както иска да си го тълкува....

okic
26.08.2016, 17:00
И тук веднага възникват следните въпроси: "От къде държавата трябва да вземе парите, за да подпомогне нуждаещите се пчелари? Трябва ли да ги напечата или трябва да ги дадат тези, които могат и не са нуждаещи се в момента, за да има какво и те да получат, ако станат нуждаещи се?"
Има няколко варианта
Държавниците да крадат по малко
Законите да са за всички
Всеки да си върши работата качествено и да не се нуждае от контрол и поправки
Мога да ти изброявам много примери
А след като държавата няможе не може да помогне /няма пари/ да не казва че ще помогне.

okic
26.08.2016, 17:03
По груби сметки за 53 семейства сумата е 371 лв. (х 7 лв./семейство) и пак по груби сметки има-няма 4 месеца + една студена вода кото да си я изпиеш ако в НАП климатика не работи и опашката е голяма :P
то затова аз и се отказах от тая огромна помощ не съм просяк и не ми трябват подаяния в крайна сметка имам си някаква гордост... кой както иска да си го тълкува....
Писах по висока сума щото щяло да има отпаднали и парите щели да се разпределят на по малко "Нуждаещи се", а студените води са ясниdrinks;

212x
26.08.2016, 17:14
Колега тази помощ идва до вас от парите на тези които плащат ДДС, а не от вашите пари за пенсия. Парите които сте внесли като нищо може да са много по-малко от помоща която ще получите. Парите за образование на децата идват от данъци, не от осигуровки за пенсия. Ако искате да ползвате парите си за пенсия като временна сметка/дал-взел/, то трябва да се откажете и от осигурителния стаж.

Mateev
26.08.2016, 17:14
Ще ви дам един много груб пример, който може би ще внесе малко светлина по въпроса. Но за да не ми се сърдите, искам да обявя, че ВСЯКА ПРИЛИКА С ДЕЙСТВИТЕЛНИ ЛИЦА И СЪБИТИЯ Е ЧИСТО СЛУЧАЙНА.

А сега представете си, че вие сте овчар, и вашата задача е да пасете едно стадо с овце. Овцете ви са гладни и мършави, а съществуващото пасище е изядено до дупка - няма дори и един стрък неизядена трева. Овцете блеят жално и милно и гледат овчаря в очите, молейки го да ги заведе на друго пасище. Овчаря го мързи да направи това, но пък от друга страна ако умори овцете, неговия шеф ще му разкатае фамилията.

И такааааааааа .......
Овчаря с нежелание прибира кавала, надига се от сянката, на която е лежал, и с бавни стъпки се запътва към съседното пасище, псувайки деня, в който е решил да стане овчар. Да, ама съседната поляна е малка, и на нея няма място за всичките овце. Няма и достатъчно трева, защото кравите на неговия колега-кравар вече са я опасли. Няма и друга трева в региона, а пък ако решим да чакаме да порастне отново, повечето овце в стадото ще измрат.

Ами сега ...... ? Какво трябва да се направи? Овчаря започва да се чеше зад врата и да се опитва да използва мозъка си - нещо, което не го е правил в последните 20 години. Свиква на съвещание други овчари от региона, и за да му е чиста съвеста, кани на съвещанието и 2-3 овце. Не че ще се вслуша в тяхното блеене, но все пак нали трябва да демонстрира "висша справедливост".

На съвещанието овцете поставят ултиматум, искайки не една, а 10 поляни с прясна и свежа трева. Овчаря си го премества от единия крачол в другия, и отегчено се разпорежда на овцете всичкото това да го напишат в писменна форма и да го представят на следващия ден на обяд (до 12:00 часа). Овцете започват да се съвещават и не спят цяла нощ, а овчаря през това време си бара топките. Куците и сакатите овце започват да твърдят, че те са най-онеправдани, и че поляната е само за тях. Техния най-силен довод е, че качествените овце трябва първо да умрат от глад, или също да станат куци и сакати, за да бъдат допуснати до поляната.

Това обаче не устройва качествените овце, и те се отделят в отделна групичка, в която започват да си изтъкват заслугите - коя колко вълна или колко мляко е дала на овчаря, и как овчаря трябва точно нея да пусне на поляната, за да може и за в бъдеще да му дава вълна и мляко.

Овчаря в това време продължава да си бара топките, и да си мисли, че така или иначе на всички овце мястото им е в кланицата, но все пак трябва да вземе важното решение кои овце на другия ден ще пасат на поляната и кои ще се запътят директно към кланицата много по-рано, отколкото им е времето.

Какви са изводите от тази измислена история, която няма нищо общо с действителни лица и събития?

Амиииии ............
Извод 1: Не е лесно да си овчар.
Извод 2. Всички овце рано или късно завършват жизнения си път в кланицата.
Извод 3. Ако някоя овца все още има потенциал да бъде стригана или доена, утре ще бъде допусната до поляната.
Извод 4. Всички останали овце - ходом марш към кланицата.
Извод 5: Овчаря непрекъснато си го мести от единия крачол в другия и периодично отпива от 60 градусовата ракия заедно с приятеля си кравар, който има същите проблеми и ги разрешава по същия начин.
Извод 6 и най-важния: Не им е работа на овцете да решават кога ще им дойде реда за поляната или за кланицата.

И последния извод: Местенето от единия крачол в другия в повечето случаи разрешава всички възникнали проблеми.

Пламен Керчев
26.08.2016, 17:17
Матеев дай инфо от извора. Има ли вече окончателни условия. Писали сме заедно.

judas
26.08.2016, 17:22
Ще ви дам един много груб пример, който може би ще внесе малко светлина по въпроса. Но за да не ми се сърдите, искам да обявя, че ВСЯКА ПРИЛИКА С ДЕЙСТВИТЕЛНИ ЛИЦА И СЪБИТИЯ Е ЧИСТО СЛУЧАЙНА…
Роско, сбъркал си професията си. Започвай да пишеш разкази, роман и т.н.

jdrumev
26.08.2016, 17:22
Г-н Матеев много хубав разказ,но такъв е живота не можем всички да сме овчари.Ако беше читав овчаря нямаше да коли овцете,а щеше да търси алтернави примерно да продава на Китай дарадонки а да вкарва от там сено.:bigsmile:

jdrumev
26.08.2016, 17:27
Матеев дай инфо от извора. Има ли вече окончателни условия. Писали сме заедно.



Е какви да са?същите като миналата година.Тоя дебат дето водим е да си сверят часовника.Преди как беше?Пускат,че ще правят някакви промени в закон и чакат да видят народа какво ще каже,ако си замълчи променят го ако ли не отлагат го и те така.

okic
26.08.2016, 17:41
Една друга приказка за
Западнала кравеферма унаследена от млад човек. Сметки за плащане , дългове, заплати на работници кредити, а пари НЕМА. Събира младият фермер КРАВИТЕ на съвещание и започва да им говори. Така всяка сутрин.Само след три месеца фермата е на плюс. Пари има за всичко. попитали го тогава работниците и др. фермери какво толкова им казва, на какво ги учи, че постигат такива резултати.
- На нищо не ги уча. Просто всяка сутрин им пожелавам "Добро утро" и им задавам един простичък въпрос "Днес какво ще давате? Месо или мляко.
Две мършави стада ,но едното има лидер а другото Селендур /селендур не е синоним на селянин- работлив човек живеещ на село/.

m_pchelari
26.08.2016, 18:33
Много добра аналогия г-н Матеев. Фундаменталния проблем на тази държава е че всичките й мениджъри са овчари с пари с червени ямурлуци. А овчаря не може да гледа на подопечните си по друг начин освен като на овце, такъв му е мирогледа.

Ангел Йосифов
26.08.2016, 18:59
Ще ви дам един много груб пример, който може би ще внесе малко светлина по въпроса. Но за да не ми се сърдите, искам да обявя, че ВСЯКА ПРИЛИКА С ДЕЙСТВИТЕЛНИ ЛИЦА И СЪБИТИЯ Е ЧИСТО СЛУЧАЙНА.


Тръгнала овцата да минава границата.Насреща и свинята.
-Накъде сесто.Попитала свинята.
-Ами в чужбина.Децата ми са там,млекото ми е там,вълната ми е там.Та и аз съм се запътила натам.
-Брей да му се не види.Чакай да си взема ушите и краката и да вървим заедно,че и на мен всичко друго ми е там.Рекла свинята.

solaris60
26.08.2016, 19:37
Прочитайки мненията искам да попитам нещо. Ако държавичката и хрумне да ни наложи данък на кошерите, как мислите ще иска данък само на ЗП, ЗС или на всички било то регистрирани или не регистрирани? Отговора е - на всички. Така след като ще е на всички значи тази държавичка трябва след като ще иска на всички то редно е и да дава на всички. Ако ще дава по 2 лева на кошер то сметката е проста - 2 кошера 4 лева - 200 кошера 400 лева - 2000 кошера 4000 лева. Тази същата държававичка трябва да има и СИСТЕМА която да направи така, че пчеларите да бъдат РЕГИСТРИРАНИ и по този начин ще се знаят броя на кошерите на всеки. Ще се знаят и данните на всеки, а от това следва, че ще се знае и колко ще трябва да се подпомогне и всеки. Условията са еднакви за всички. Всички страдат. Всички имат нужда.

rosty_sz
26.08.2016, 20:10
Само че си в хипотеза различна от действителността.
Сега едни плащат, а други не.

jdrumev
26.08.2016, 20:16
Някой знае ли колко пари е субсидията за 1декар люцерна за година?

solaris60
26.08.2016, 20:26
Само че си в хипотеза различна от действителността.
Сега едни плащат, а други не.

Написал съм го с големи букви защо е така. А за да стане още по - ясно пак ще го напиша. Държавата трябва да вземе мерки всички кошери да са регистрирани и да се изисква от всички да го правят в определена дата от годината. След това и да се правят проверки, но не само на хартия, а истински проверки. Да има и солидни глоби за тарикатите или просто да спре да налива пари НА КОЙ ДА Е. Всичко е само и единствено в ръцете на държавата.

Mateev
26.08.2016, 20:49
Според мене много грешиш в разсъжденията си. Държавата вече е направила каквото трябва - разписала е закони и наредби, от сложни по-сложни. Проблемът е, че МНОГО МАЛКО ХОРА ГИ СПАЗВАТ.

Казваш - тогава да има много на брой контролиращи .......

Ами че те и контролиращите няма да си вършат работата както трябва, защото и те са замесени от същото тесто ..........

Много е хубаво да търсим вината във всеки друг, но не и в себе си, но по всичко исглежда, че нашият случай е точно такъв. Всички се правят на тарикати, управляващите и контролиращите също, и после взаимно се надлъгваме един с друт.

ch.atanasov
26.08.2016, 20:57
Набързо прегледах какво сте писали по темата.Не се вживях много, но ми остана впечатление за някаква драма.Някой ви назорва, някой ви притиска, голям проблем.До колкото съм ползвал тази помощ, тя е по доброволно желание на нуждаещият се.Като имате проблеми, просто не кандидатствайте, никой няма да ви се разсърди.
Благоданости на Матеев и другите, които са работили въобще да има демиимис 2016.

Mateev
26.08.2016, 21:04
Не сте ли се замисляли, че Германците едва ли не 2 пъти щяха да превземат целия свят като военна сила, и два пъти вече го превземаха като икономическа сила. И това се дължи на тяхната съвет и дисциплина като нация. А какво можеш да очакваш от една нация от мързеливци (гърците), от пияници (руснаците) и от тарикати (българите). Такива нации нямат ни най-малък шанс да направят каквото и да било.

Не един път съм казвал - трябва да измре цяло едно поколение, за да започнат нещата да се оправят малко по малко. Трябва да измре и второ поколение, за да започне поне някакъв малък възход. Дотогава ......, ами до тогава ще продължаваме да търсим вината във всеки друг, но не и във себе си, ще се надлъгваме един с друг и .... и сами ще си вярваме на собствените си измислици и илюзии.

Ще нарушаваме закона за движение по пътищата, защото по тях няма катаджии.
Ще нарушаваме и другите закони, защото няма проверяващи, или пък те са корумпирани и ни съдействат в нарушаването.
Няма да си плащаме данъците, и гордо ще пишем за това по форумите.
Ще бъдем нагли, нахални и егоистични, когато държавата реши да раздаде на някого малко пари.
Ще лъжем наляво и надясно, и сами ще си вярваме, че казваме истината.

И най-лошото - ще възпитаваме децата си да станат същите като нас закононарушители и дори престъпници, защото нарушаването на данъчните закони е престъпление, а ние дори се гордеем, че го извършваме.

solaris60
26.08.2016, 21:16
Според мене много грешиш в разсъжденията си. Държавата вече е направила каквото трябва - разписала е закони и наредби, от сложни по-сложни. Проблемът е, че МНОГО МАЛКО ХОРА ГИ СПАЗВАТ.

Казваш - тогава да има много на брой контролиращи .......

Ами че те и контролиращите няма да си вършат работата както трябва, защото и те са замесени от същото тесто ..........

Много е хубаво да търсим вината във всеки друг, но не и в себе си, но по всичко исглежда, че нашият случай е точно такъв. Всички се правят на тарикати, управляващите и контролиращите също, и после взаимно се надлъгваме един с друт.

Да, да. Добре. Имам грешни разсъждения. А като ги е разписала тези закони и разпоредби какво прави по - нататък? Нищо. Вързала си е гащите и толкова. Има ли закон? Има. Изпълнява ли се? Еба ли му майката? - Извинявам се за грубия израз.

jdrumev
26.08.2016, 21:17
Тук не си прав има и работливи Българи!Нали знае всички за МОИСЕЙ;),така че и 5 поколения да измрат се тая.

Mateev
26.08.2016, 21:17
В Германия ако някой пешеходец стъпи с единия си крак на пешеходната пътека, всички коли от двете страни на пътеката спират, и го чакат да премине. Ако той не минава, а просто стои в единия край на пътеката, колите ще го чакат ако трябва и половин час, и нито една от тях няма дори и да му бибитне. В България пешеходците по пешеходните пътеки лавират между колите, някои от които дори си позволяват да префучат на пълна скорост.

В Германия няма да видите дори и един фас на улицата, я в България е пълна кочина не само около контейнерите, но и навсякъде другаде.

Мога да пиша още много, но няма нужда. Всичко, което се случва в България, започва именно от такива дребни неща, които много говорят що за нация са Българите и на какви ниво е собствената им съвест.

212x
26.08.2016, 21:19
Не сте ли се замисляли, че Германците едва ли не 2 пъти щяха да превземат целия свят като военна сила, и два пъти вече го превземаха като икономическа сила. И това се дължи на тяхната съвет и дисциплина като нация. А какво можеш да очакваш от една нация от мързеливци (гърците), от пияници (руснаците) и от тарикати (българите). Такива нации нямат ни най-малък шанс да направят каквото и да било...

Все се каня да питам, някой има ли сведения за германец и/или японец хайдут или партизанин?! Към момента изглеждат като нации напълно скъсали с всякаква пасионарност.

solaris60
26.08.2016, 21:20
В Германия ако някой пешеходец стъпи с единия си крак на пешеходната пътека, всички коли от двете страни на пътеката спират, и го чакат да премине. Ако той не минава, а просто стои в единия край на пътеката, колите ще го чакат ако трябва и половин час, и нито една от тях няма дори и да му бибитне. В България пешеходците по пешеходните пътеки лавират между колите, някои от които дори си позволяват да префучат на пълна скорост.

В Германия няма да видите дори и един фас на улицата, я в България е пълна кочина не само около контейнерите, но и навсякъде другаде.

Мога да пиша още много, но няма нужда. Всичко, което се случва в България, започва именно от такива дребни неща, които много говорят що за нация са Българите и на какви ниво е собствената им съвест.

Ми така де, а ти каза, че са ми грешни разсъжденията. Това ми беше мисълта.

grand_pn
26.08.2016, 21:26
В Германия е така защото на почти всяко кръстовище има камера,а и всяка сутрин тротоарите се чистят. Не че не са по възпитани и дисциплинирани от нас,далеч съм от тази мисъл,но това възпитание е станало с много контрол.
Иди след някой техен фест или някакво такова събиране,след като се разотидат хората, навсякъде е пълна мизерия а на сутринта няма и помен всичко излъскано.
Повечето българи като отидат там се държат като тях и спазват техните правила, а тук се държат като отвързани.

Mateev
26.08.2016, 21:36
Ако в Германия работното време е от 8 до 17 часа, то това означава, ЧЕ СЕ РАБОТИ ОТ 8 ДО 17 ЧАСА. В България това означава, че в 8:15 се пристига на портала на завода, до 8:30 се стига до работното място, до 9:00 се пие кафе, до 9:30 се сърфира в интернет и се четат днешните новини, в 9:45 се излиза на кафе-пауза, която би трябвало да е от 10:00 до 10:15 и т.н. Обедната почивка от 1 час става 2 часа, а половин час преди края на работното време вече се обличаме и се гласим да си ходим.

Всичкото това обаче не ни пречи да ревем с пълно гърло, че заплатите са малки, работодателите са експлоататори, а държавата е скапана, защото всички останали като нас също мързелуват и не си изпълняват служебните задължения, заради които са назначени. Ние се скатаваме, но го забравяме това, а после пишим до небесата, че целия държавен апарат прави същото.

А сега да кажа и за кражбите. В България е гордост да откраднеш от работното си място химикалката, мистирията или каквото друго ти е дадено, за да работиш с него. В България е въпрос на чест да откраднеш дори и топчето с тоалетна хартия от тоалетната, както и сапуна от умивалнята. След това оплюваш работодателя, че не ги зарежда достатъчно често.

В България е въпрос на чест да не си продупчиш билетчето в трамвая.
В България е въпрос на чест да откраднеш крушката в коридора на жилищния блок, в който живееш.
В България е въпрос на чест да си изхвърлиш боклука до контейнера, а не вътре в него. Най-горди са обаче тези, които директно го изхвърлят през прозореца.

vasilevsa
26.08.2016, 21:36
Не сте ли се замисляли, че Германците едва ли не 2 пъти щяха да превземат целия свят като военна сила, и два пъти вече го превземаха като икономическа сила. И това се дължи на тяхната съвет и дисциплина като нация. А какво можеш да очакваш от една нация от мързеливци (гърците), от пияници (руснаците) и от тарикати (българите). Такива нации нямат ни най-малък шанс да направят каквото и да било.

Не един път съм казвал - трябва да измре цяло едно поколение, за да започнат нещата да се оправят малко по малко. Трябва да измре и второ поколение, за да започне поне някакъв малък възход. Дотогава ......, ами до тогава ще продължаваме да търсим вината във всеки друг, но не и във себе си, ще се надлъгваме един с друг и .... и сами ще си вярваме на собствените си измислици и илюзии.

Ще нарушаваме закона за движение по пътищата, защото по тях няма катаджии.
Ще нарушаваме и другите закони, защото няма проверяващи, или пък те са корумпирани и ни съдействат в нарушаването.
Няма да си плащаме данъците, и гордо ще пишем за това по форумите.
Ще бъдем нагли, нахални и егоистични, когато държавата реши да раздаде на някого малко пари.
Ще лъжем наляво и надясно, и сами ще си вярваме, че казваме истината.

И най-лошото - ще възпитаваме децата си да станат същите като нас закононарушители и дори престъпници, защото нарушаването на данъчните закони е престъпление, а ние дори се гордеем, че го извършваме.

Като икономическа сила незнам дали са го превземали някога, дори съм сигурен, че не са. Като военна може да се каже, че едва не са превзели Европа, но си разбиха носа там, където и всички други преди тях - при пияниците, дето измислиха реактивни системи за залпов огън, може би под влияние на алкохола е станало това. Наполеон бе военен гений и той се разби там. Па нацията на пияниците Матеев има страшно много научни достижения. Първа прати човек в Космоса, от НАСА ползват техни ракетни двигатели. В Япония е имало кодекс на честта в България такова животно нема тарикатлък до шия и хайдутлук. Компютърни, например със собствено ноухау, процесори произвеждат само 4 държави - САЩ, Китай, Русия и Южна Корея.

grand_pn
26.08.2016, 21:45
Г-н Матеев не знам какви работници имате,но аз лично ходя навреме на работа и си върша работата без да се скатавам и никога не съм взимал тоалетна хартия или крушка. Не се правя на идеален, но не може да се приказва за всички българи били несериозни и тарикати все пак и вие сте Българин, както и не всички немци са дисциплинирани иначе нямаше да има затворници и затвори. Винаги съм против да се казва за определена нация ,че били еди какви са. Навсякъде има всякакви.

solaris60
26.08.2016, 21:46
Ако в Германия работното време е от 8 до 17 часа, то това означава, ЧЕ СЕ РАБОТИ ОТ 8 ДО 17 ЧАСА. В България това означава, че в 8:15 се пристига на портала на завода, до 8:30 се стига до работното място, до 9:00 се пие кафе, до 9:30 се сърфира в интернет и се четат днешните новини, в 9:45 се излиза на кафе-пауза, която би трябвало да е от 10:00 до 10:15 и т.н. Обедната почивка от 1 час става 2 часа, а половин час преди края на работното време вече се обличаме и се гласим да си ходим.

Всичкото това обаче не ни пречи да ревем с пълно гърло, че заплатите са малки, работодателите са експлоататори, а държавата е скапана, защото всички останали като нас също мързелуват и не си изпълняват служебните задължения, заради които са назначени. Ние се скатаваме, но го забравяме това, а после пишим до небесата, че целия държавен апарат прави същото.

А сега да кажа и за кражбите. В България е гордост да откраднеш от работното си място химикалката, мистирията или каквото друго ти е дадено, за да работиш с него. В България е въпрос на чест да откраднеш дори и топчето с тоалетна хартия от тоалетната, както и сапуна от умивалнята. След това оплюваш работодателя, че не ги зарежда достатъчно често.

В България е въпрос на чест да не си продупчиш билетчето в трамвая.
В България е въпрос на чест да откраднеш крушката в коридора на жилищния блок, в който живееш.
В България е въпрос на чест да си изхвърлиш боклука до контейнера, а не вътре в него. Най-горди са обаче тези, които директно го изхвърлят през прозореца.
А такаааа, я виж ти как добре и правилно разсъждаваш. Как умело отговори на моите грешни разсъждения. Давай по нататък. Прекрасно се справяш.:bigsmile:

Mateev
26.08.2016, 21:47
И тъй като нервите ми не издържат, като чета постингитете на някои хора, ще изплюя камъчето:

Според мене всеки един Българин в работоспособна възраст е ДЛЪЖЕН да дава на тази държава поне 3 пъти повече от това, което получава от нея. Това е така, защото има да издържа 2-ма пенсионера, 2-ма ученика, и една камара други държавни служители, грижещи се за общото благо на обществото. Който не го прави това, е ПАРАЗИТ НА ОБЩЕСТВОТО.

Нашата държава няма да се оправи скоро, ЗАЩОТО Е ПЪЛНА С ПАРАЗИТИ. Нещо повече - пълна е с НАГЛИ ПАРАЗИТИ. Не мога да повярвам, че те не само че не се срамуват от това, но и имат наглоста ДА СЕ ГОРДЕЯТ със своя паразитизъм. Нещо повече - имат НАХАЛСТВОТО да искат да паразитират ОЩЕ ПОВЕЧЕ ОТ ТОВА, което им се позволява в момента.

borislav aleksandrov
26.08.2016, 21:50
Колкото повече ни пресяват, накрая може да се окаже, някои ще получат и по 15-20 кинта на семейство. Е живи и здрави.hi;

Това че накрая някой може да получи по 15-20 лв на семейство силно ме съмнявя. Онези които успеят да се класират ще си получат 7-те лева а ако останат пари просто ще бъдат върнати в бюджета.
И ако съм разбрал правилно от прочетеното напоследък нито ДФЗ нито МЗХ се натискат да отпускат de minimis на когото и да е освен ако решението не е политическо или не са притиснати от даден сектор и не искат да гледат по новините негативен пиар... А и доколкото схванах от едни статистики за de minimis за целия ЕС. Бълария е на последно място по уведомления за отпускане на de minimis. Което означава че ние нямаме проблеми - пчелите не умират, няма смъртност (зимна) няма лоши години, добиви ....

judas
26.08.2016, 21:53
А бе тая тема се превърна в говорилня! Роско, отвори една тема за Германия и желязната дисциплина там! Малко спам и от мене - германецът щом влезе в България, почва и той да прави простотии, защото те у нас са безнаказани.

212x
26.08.2016, 21:53
И тъй като нервите ми не издържат, като чета постингитете на някои хора, ще изплюя камъчето:

Според мене всеки един Българин в работоспособна възрас е ДЛЪЖЕН да дава на тази държава поне 3 пъти повече от това, което получава от нея. Това е така, защото има да издържа 2-ма пенсионера, 2-ма ученика, и една камара други държавни служители, грижещи се за общото благо на обществото. Който не го прави това, е ПАРАЗИТ НА ОБЩЕСТВОТО.

Нашата държава няма да се оправи скоро, ЗАЩОТО Е ПЪЛНА С ПАРАЗИТИ. Нещо повече - пълна е с НАГЛИ ПАРАЗИТИ.

Както е написано в Лука 18 стих 25

Защото по-лесно е камила да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство.

Държавата би могла много да ни улесни и това ще е съвсем от полза за всички. Както добре знаем има цяла камара държавни служители които се грижат на общото ни добруване. Но дали са достатъчно? Ами ако не са? Вероятно нашето добруване ще може още малко да се подобри ако държавата увеличи броя на държавните служители. От около 500 000 примерно на 6-7 000 000, както всички се досещаме за повече просто няма възможност.

Какво ще постигнем?

Ползата ще е поне двойна, всеки ще допринася за общото благо на обществото понеже е държавен служител, а това е негова първа грижа. Но това не е всичко. Ще изпюя камъчето като ви кажа, че ние ще сме първата нация след нацията на САЩ която ще открие финансовата рекурсия!

Понеже всеки от нас е длъжен да дава на държавата поне 3 пъти повече от това което получава от държавата. Ние с един замах всеки месец ще успяваме да превърнем всеки един лев в цели 3 лева. Но всеки лев с който разполагаме е с произход точно държавата, то всички държавни пари ще се утрояват всеки месец. А какво ще стане ако тук вложим, и типичното българско трудолюбие както и опита от десетките години когато взимахме петилетката за 3 г.?

Само се колебая ще завършим ли като гърците или не?

borislav aleksandrov
26.08.2016, 21:54
Това е така, защото има да издържа 2-ма пенсионера, 2-ма ученика, и една камара други държавни служители, грижещи се за общото благо на обществото. Който не го прави това, е ПАРАЗИТ НА ОБЩЕСТВОТО..

Незнам доколко е актуално но последно като гледах с мойте данъци издържах - 1 1/2 пенионери, 3-ма циганина и половин ученик :P

vasilevsa
26.08.2016, 21:59
Незнам доколко е актуално но последно като гледах с мойте данъци издържах - 1 1/2 пенионери, 3-ма циганина и половин ученик :P

Съжалявам за спама, но е много важен въпроса защо е така?

solaris60
26.08.2016, 22:00
Незнам доколко е актуално но последно като гледах с мойте данъци издържах - 1 1/2 пенионери, 3-ма циганина и половин ученик :P

Извинявам се много, но пенсионерите са работили достатъчно, че и предостатъчно за да се налага ти да ги издържаш. Учениците ги издържат своите родители с мижавите си заплати, защото в БГ заплатите на основната част от населението са мижави. Остава да издържаш само тримата цигани и то добре ги издържаш. В това съм абсолютно съгласен.;)

okic
26.08.2016, 22:42
Германия кой не е живял там не знае колко е чисто и колко са съвестни ВСИЧКИ Германци. Там също има фасове, хартии и др. по улиците и тротоарите, но там се мете два пъти. Веднъж в 5,30 и се мият улици и тротоари и между 2 и 4 след обяд. Добре са защото имат една шепа здраво мислещи хора които съумяват да управляват останалите. Живял съм и съм работил в Германия и мога да дам много примери за германци в добри и лоши черти.
Българи живеещи в България и чужбина. Като са в чужбина са най-големите европейци. Спазват всички закони, учтиви, културни абе нямат равни, но виж като се върнат селендурщината ги удря отвсякъде - нагли,прости, нахални и си мислят че всеки трябва да им целува гъза.
Проблемът ни е че сме бедни, но за сметка на това управниците ни са алчни.
След перестройката няма управник и правителство с изключение на Жан Виденов, които да не са подавали Българската икономика и Българската държава за лична облага. Това продължава вече 25 години.
Матеев казваш че всеки българин е ДЛЪЖЕН да дава в какъвто и да е смисъл три пъти повече на държавата. НЕЕЕЕЕЕЕ три пъти повече хора трябва да си плащат и всичките налози към държавата

Политици: Като дойде ред за данъчните им декларации, че те по бедни и от пенсионерите живи да ги оплачеш. И това са всички минали през парламента за 25 години.

Цигани: голяма част от тази етност. Не може да имаш 4-5 коли за около половин милион, къща палат за милион и отгоре и да не си внесъл и стотинка данък и което е още по лошо никоя ДЪРЖАВНА ИНСТИТУЦИЯ ДА НЕ ТИ ТЪРСИ ОТГОВОРНОСТ.

Всички знаем кой са и останалите групи и ако всички тези си плащат данъци , осигуровки и всичко останало можем да сме поне като Геманците.

Не може да сме държава от 5-6 милиона и да имаме повече държавни служители от колкото една Москва. Всички тези са хрантутници, които ако им нарушиш спокоствието когато са на работа ти създават само проблрми.

tarty
27.08.2016, 07:20
Ето една статия за деминимис, но в друг бранш.
http://www.svobodnoslovo.eu/2016/08/25/30-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B0%D1%8F%D0%BD-%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D1%80-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80%D 0%B0-%D0%BD/

tsc1
27.08.2016, 07:44
Ето една статия за деминимис, но в друг бранш.
http://www.svobodnoslovo.eu/2016/08/25/30-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B0%D1%8F%D0%BD-%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D1%80-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80%D 0%B0-%D0%BD/
Сигурен ли си в линка?

nyanakiev
27.08.2016, 07:48
УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ на ДФЗ се е събирал вчера да решава по колко и на кого да дава деминимис Някой имали информация

Дамян Дамянов
27.08.2016, 11:00
Ето ви чистокръвни мургави германци. Да им се радвате, защото явно не сте виждали!
К'ви фасове, к'ви 5 лева?!?! След тези надрусани говеда, не можеш да стъпиш на асфалт, а всеки ден се почистват улиците. В циганската махала е по-приятно за разходка.
Не ми говорете за възпитание, дефекализират(баш си серат) в храстите, защото им се свиди 1 евро за тоалетна. Носи се уникален аромат на кенеф, повърнато и алкохол.
Купуват си бира в стъклена бутилка от супермаркета, защото в заведението ще платят 2 лева, а в магазина е 1.20-1.50 :tres:
Хващат си такси от хотела до града за 30 лева, влизат в Кауфланд и си купуват хляб, кашкавал "от мляко", салам "кучешка радост", диня и безалкохолно 3 литра за 1 лев. След което си хващат такси обратно и плащат отново 30 лева.

АМАН ОТ МОЖЕЩИ УПРАВЛЯВАЩИ, АМАН ОТ МОЖЕЩИ БИЗНЕСМЕНИ!


https://www.youtube.com/watch?v=UZJi-AuLvJc

borifototo
27.08.2016, 19:47
И тъй като нервите ми не издържат, като чета постингитете на някои хора, ще изплюя камъчето:

Според мене всеки един Българин в работоспособна възраст е ДЛЪЖЕН да дава на тази държава поне 3 пъти повече от това, което получава от нея. Това е така, защото има да издържа 2-ма пенсионера, 2-ма ученика, и една камара други държавни служители, грижещи се за общото благо на обществото. Който не го прави това, е ПАРАЗИТ НА ОБЩЕСТВОТО.

Нашата държава няма да се оправи скоро, ЗАЩОТО Е ПЪЛНА С ПАРАЗИТИ. Нещо повече - пълна е с НАГЛИ ПАРАЗИТИ. Не мога да повярвам, че те не само че не се срамуват от това, но и имат наглоста ДА СЕ ГОРДЕЯТ със своя паразитизъм. Нещо повече - имат НАХАЛСТВОТО да искат да паразитират ОЩЕ ПОВЕЧЕ ОТ ТОВА, което им се позволява в момента.

Само,че паразитите не знам какво ще правят като няма гостоприемници.

Ангел Йосифов
27.08.2016, 20:26
Ако в Германия работното време е от 8 до 17 часа, то това означава, ЧЕ СЕ РАБОТИ ОТ 8 ДО 17 ЧАСА. В България това означава, че в 8:15 се пристига на портала на завода, до 8:30 се стига до работното място, до 9:00 се пие кафе, до 9:30 се сърфира в интернет и се четат днешните новини, в 9:45 се излиза на кафе-пауза, която би трябвало да е от 10:00 до 10:15 и т.н. Обедната почивка от 1 час става 2 часа, а половин час преди края на работното време вече се обличаме и се гласим да си ходим.

Всичкото това обаче не ни пречи да ревем с пълно гърло, че заплатите са малки, работодателите са експлоататори, а държавата е скапана, защото всички останали като нас също мързелуват и не си изпълняват служебните задължения, заради които са назначени. Ние се скатаваме, но го забравяме това, а после пишим до небесата, че целия държавен апарат прави същото.

А сега да кажа и за кражбите. В България е гордост да откраднеш от работното си място химикалката, мистирията или каквото друго ти е дадено, за да работиш с него. В България е въпрос на чест да откраднеш дори и топчето с тоалетна хартия от тоалетната, както и сапуна от умивалнята. След това оплюваш работодателя, че не ги зарежда достатъчно често.

В България е въпрос на чест да не си продупчиш билетчето в трамвая.
В България е въпрос на чест да откраднеш крушката в коридора на жилищния блок, в който живееш.
В България е въпрос на чест да си изхвърлиш боклука до контейнера, а не вътре в него. Най-горди са обаче тези, които директно го изхвърлят през прозореца.


Човек има нужда да изпусне парата и да открадне някоя секунда за здраве...В тоз час само да не е от ябълките....

ch.atanasov
29.08.2016, 07:18
http://posredniknews.com/site/images/stories/2012/031-040/031/draganov.jpg



Този е шефа.Някой знае ли кои членуват в асоциацията на изкупвачите?

Пламен Керчев
29.08.2016, 10:44
Последна информация. Утре 30.08 е насрочено заседание на УС на ФЗ и най вероятно в късният следобед ще са ясни окончателните условия. Дано за това кратко време и тези от фонда осъзнаят че някои от предварително спуснати условия са абсурдни. А най абсурдно то е че официално в работната група е включен представител на преработвателите.

Mateev
29.08.2016, 12:25
Не беше той на срещите.... Потърси снимката на Румен Милев от РАМ Комерс.

borislav aleksandrov
29.08.2016, 13:51
Някой знае ли кои членуват в асоциацията на изкупвачите?

Ами това може би е държавна тайна... те и официален сайт нямат.

Димитър Бонев
29.08.2016, 16:50
В същност обвързването на помощта по деминимис с предаване на меда на преработвателни предприятия и наличието на сертификат издаден от тях си е чиста доза изнудване, а щом и държавната машина се впусна да подпомага преработвателите, като извива ръцете на пчеларите, то явно пчеларските организации вече просто ги няма. Тази помощ трябваше да бъде някакъв вид обезщетение за това, че точно МЗХ с идиотщината, която направи с пръсканията ни провали сезона и ни остави без пчели, те взеха, че почнаха и да се гаврят с нас. Знам, че сега някои ще потриват ръце, че може да облажат повечко, но помислете, че утре вие може да сте на мястото, на другите, които едва са вързали сезона или са с нулева година. За да не бъда погрешно разбран, във всички случаи (въпреки, че имам право) няма да подам документи за тази помощ. На практика изискванията са дискриминационни и насочват помощта към тези, които имат значително по-малка нужда от нея.

zapstojan
29.08.2016, 20:18
Не разбрах какво значи проектотекст по деминимис. Това обаче не ме учудва, аз знам че съм тъп.
Не мога да разбера защо този проектотекст не е публикован в сайта на ДФЗ за обсъждане, та ако ще и в сайта на министерството /което потвърждава че съм тъп /, и да си носят отговорност, а не Матеев да дава обяснения от рода „В този файл има нещо дето го няма”.
Та цялата тема беше едно обсъждане на официален „проектотекст” или на „псевдопроектотекст”? И това не го разбирам, и пак по същата причина.
Не разбирам защо г-н Бонев иска да се прави на тарикат, като се откаже от правата си по деминимис.;) Нали така други ще получат много и после ще трябва да връщат три пъти по много, което може да ги поозори малко.:(
Затова предлагам да бъдем съпричастни и да си искаме парите по деминимис, надявайки се по-напористите пчелари да останат благодарни нам.bow;
В началото на годината положих малко усилия да регистрирам пчелин. Сега ще положа повече усилия /ако е необходимо / да отрегистрирам пчелин. Може би това е била целта на власт имащите /кой ли им я даде /.
Сега сериозно: По деминимис няма да кандидатствам. Нека от това да се възползват бедните.bow;

Диян Димитров
31.08.2016, 08:53
Колеги, някой има ли информация дали се състоя съвещанието в МЗХ и ако ДА то какви са приетите изисквания за de minimis.

Пламен Керчев
31.08.2016, 09:29
Заседанието е било вчера но официално инфо ще има след като министърката разпише заповедта.

Краско
31.08.2016, 10:26
В същност обвързването на помощта по деминимис с предаване на меда на преработвателни предприятия и наличието на сертификат издаден от тях си е чиста доза изнудване, а щом и държавната машина се впусна да подпомага преработвателите, като извива ръцете на пчеларите, то явно пчеларските организации вече просто ги няма. Тази помощ трябваше да бъде някакъв вид обезщетение за това, че точно МЗХ с идиотщината, която направи с пръсканията ни провали сезона и ни остави без пчели, те взеха, че почнаха и да се гаврят с нас. Знам, че сега някои ще потриват ръце, че може да облажат повечко, но помислете, че утре вие може да сте на мястото, на другите, които едва са вързали сезона или са с нулева година. За да не бъда погрешно разбран, във всички случаи (въпреки, че имам право) няма да подам документи за тази помощ. На практика изискванията са дискриминационни и насочват помощта към тези, които имат значително по-малка нужда от нея.

Защо трябва да си вързан с търговеца/преработвателя за реализиран мед? Ами ако продаваш цялата продукция директно? Или имаш реализация на по късен етап февруари - март? Що за дивотия е това?

cecko96_1
31.08.2016, 12:04
Новите правила за де мини мис са извиване на ръце и принуждаване да продаваш, независимо от цената, в полза на прекупвача. Като се замислиш субсидията е 8 лв. на кошер, което е 1 буркан мед. Ако извадиш една пита от корпуса и го изцентрофугираш, ще получиш около 3 кг. мед и няма да се молиш на прекупвач и държавата.Така, че тези 8 лв. , с които си мислят, че могат да ни изнудят да продаваме, просто се лъжат. Виж, ако бяха 50- 100 лв. можеше да се замислим.

Краско
31.08.2016, 15:17
Помоща е до 7 лв. на пчелно семейство. Ай чиститУ. Бонуси към заявление за кандидатстване документи за доказване на реализация на пчелен мед. ЗАДЪЛЖИТЕЛНА РЕГИСТРАЦИЯ ИЛИ ПРЕРЕГИСТРАЦИЯ ДО 29.02.2016 ГОДИНА. След това ГОРИШ. Подпомагат се от 20 до 200 пчелни семейства. Горницата за чест и слава. Вземаш за 200 също като при кравите. Запазване на 80% от броя заявен за кандидатстване, до 01.12 с дневника за отчитане на есенния преглед.

Пламен Керчев
31.08.2016, 15:23
Не е до 7 лв. Може да достигне и 14 лв.

Mateev
31.08.2016, 15:24
Последна информация, получена по втория начин:

1. Официално как ще изглеждат правилата за даване на помощта ще ги видим чак на 7 септември. Дотогава ще са най-строго пазената Държавна тайна.
2. Приемът на документи ще е от 8-ми до 26-ти септември.
3. Със сигурност ще са необходими Удостоверения от преработвателите, така че започвайте да си ги вадите още от сега.
4. Със сигурност ще е необходима и Годишна Данъчна Декларация, копие от НАП, така че и нея можете да си я заявите още още от сега, защото срокът за нейното издаване е минимум 1 седмица.

rosty_sz
31.08.2016, 15:41
Пътят от тук на татък е към сезиране на административния съд за изискваните удостоверения. Това еднолично от някой колега няма да стане и остава да се надяваме на организациите.

Sakar
31.08.2016, 15:46
...
3. Със сигурност ще са необходими Удостоверения от преработвателите, така че започвайте да си ги вадите още от сега.
4. Със сигурност ще е необходима и Годишна Данъчна Декларация, копие от НАП, така че и нея можете да си я заявите още още от сега, защото срокът за нейното издаване е минимум 1 седмица.
Предполагам точка 3 и 4 са алтернативни варианти?

Mateev
31.08.2016, 15:51
Пътят от тук на татък е към сезиране на административния съд за изискваните удостоверения. Това еднолично от някой колега няма да стане и остава да се надяваме на организациите.

Организациите не са засегнати лица, защото не са бенефициенти по тази помощ. При това положение всяко едно дело, заведено от тях, въобще няма да бъде допуснато за разгледжане. Вече имам опит с Развъдната асоцияция, която заведе няколко дела, едно от които беше за проверките не нейните членове. Точно това дело съда го отхвърли като недопустимо за разглеждане.

Тоест ако въобще ще има някакви дела, те трябва да бъдат заведени от пчелари, допустими за получаване на помощ, но отпаднали поради неизпълняване на някое от изискванията на помощта.

Дори и да се появят такива дела, нали знаете - Цветан Димитров ще си го прехвърли от единия крачол в другия, и ще забрави за проблема. Да му мислят юристите на МЗХ - нали затова държавата им дава заплати, за да се занимават с подобни казуси.

Краско
31.08.2016, 15:59
Не е до 7 лв. Може да достигне и 14 лв.
Засега твърдо до 7 лв.

jdrumev
31.08.2016, 16:00
Аз ако съм си продал меда на една фирма за фафли.Сега те ли трябва да ми издадат удостоверение?А ми ако не искат?

Cvetomir
31.08.2016, 16:05
Супер нагла подигравка ще е ако го направят така , а най-лошото е , че от сега ще почне да се звъни на изкупвачи за документ . Ако ви питат дали имате тази година мед , искайте първо документ за догодина и тогава им давайте мед . В началото на годината по опрашването парите за арендаторите и собствениците на земята , сега минаване през изкупвачи общо взето каквото и да се даде на пчеларите ще зависят от други . Парите отпуснати тази година трябва да са заради лошите метеорологични условия и натравянето на стотици кошери от пръскането по нивите и пръскането за дерматита . Изцяло е опорочена една идея за помощ и аз съм пас .

rosty_sz
31.08.2016, 16:10
Организациите не са засегнати лица, защото не са бенефициенти по тази помощ. При това положение всяко едно дело, заведено от тях, въобще няма да бъде допуснато за разгледжане. Вече имам опит с Развъдната асоцияция, която заведе няколко дела, едно от които беше за проверките не нейните членове. Точно това дело съда го отхвърли като недопустимо за разглеждане.

Тоест ако въобще ще има някакви дела, те трябва да бъдат заведени от пчелари, допустими за получаване на помощ, но отпаднали поради неизпълняване на някое от изискванията на помощта.

Дори и да се появят такива дела, нали знаете - Цветан Димитров ще си го прехвърли от единия крачол в другия, и ще забрави за проблема. Да му мислят юристите на МЗХ - нали затова държавата им дава заплати, за да се занимават с подобни казуси.

Има истина в това което твърдиш. Не знам все пак как браншова организация няма да има право да защитава бранша. Какво ли се чудя България.
Ами не знам, не трябва да премълчим, но какво да направим?

jdrumev
31.08.2016, 16:22
Е то при това положение по добре да не ме одобрят:bigsmile:.Тъкмо да загрея за бъдещите дела.Човек трябва винаги да почне от някъде.
Какъв е живота.До вчера търсих начин да ме одобрят от днес вече съм на другата вълна.

rosty_sz
31.08.2016, 16:24
Дали е възможно да пуснем колективен иск? Предстои ми пътуване в чужбина и не ми се наема с организацията на такива нещо но ако се създаде организация по подаването на такъв иск ще се включа.
Правното основание го писах когато давахме предложенията към МЗХ

cecko96_1
31.08.2016, 16:33
Удостоверения от преработвателите не е сигурно ,че ще бъде изисквано!!!

borislav aleksandrov
31.08.2016, 18:03
Дали е възможно да пуснем колективен иск?

Като цяло да, но не се знае как ще го разгледа съда може дори и да не го допусне.


Е то при това положение по добре да не ме одобрят:bigsmile:.Тъкмо да загрея за бъдещите дела.Човек трябва винаги да почне от някъде.
Какъв е живота.До вчера търсих начин да ме одобрят от днес вече съм на другата вълна.

Добре дошъл в групичката която няма да кандидаства за подаяние... :laughing:

Пламен Керчев
31.08.2016, 18:03
Ето и окончателните указания.73157315

Sakar
31.08.2016, 18:14
"Държавната тайна" е разкрита.

borislav aleksandrov
31.08.2016, 18:20
Удостоверения от преработвателите не е сигурно ,че ще бъде изисквано!!!

Вече е сигурно - иска се ...

jdrumev
31.08.2016, 18:21
Ха да им е честито на тия дето отговарят на изискванията.

jdrumev
31.08.2016, 18:26
И като вземате удостоверения гледайте количествата да са същите като при годишната данъчна декларация че иначе може да отнесете глоба от 500до 5000лв;)

rosty_sz
31.08.2016, 18:39
Всичко ми се изясни. Изрично пише че макс. помощ е 7лв. на сем. За разлика от предни години сега неусвоения бюджет няма да се преразпредели а ще се върне в бюджета. Ясно че условия ще са почти невъзможни.
Боклуци мръсни.

Георгиева
31.08.2016, 19:34
Вече е сигурно - иска се ...


А ще има ли приложения за формата на различните удостоверения?

ndm
31.08.2016, 19:43
Аз ако съм си продал меда на една фирма за фафли.Сега те ли трябва да ми издадат удостоверение?А ми ако не искат?
Ми фафладжиите знаят, че щом пчелите ти са отровени(а и ние покрай тях) от зверското напудрене, то следва, че и меда ти е същия. Как да издадат фалшиво удостоверение, после пред свети петър как ще отговарят.

Валентин.
31.08.2016, 20:01
ГДД със зелен печат се издава същия ден.

dimopl
31.08.2016, 20:04
Разбрахте ли защо цената на пчелния мед е толкова ниска тази година. Къде са сега малки и големи вождове. Всяко стадо си заслужава овчароте.

jdrumev
31.08.2016, 20:11
ГДД със зелен печат се издава същия ден.



Е аз съм го подал по интернет:bigsmile:мали сега в данъчното 10 страници трябва да печат:bigsmile:.Как не взех една държавна поръчка за консумативи:bigsmile:
тия в нап ще ги загубим като клиенти

Валентин.
31.08.2016, 20:22
Е аз съм го подал по интернет:bigsmile:мали сега в данъчното 10 страници трябва да печат:bigsmile:.Как не взех една държавна поръчка за консумативи:bigsmile:
тия в нап ще ги загубим като клиенти
Няма значение как си подал. Копие се издава на място в НАП. 10-20-30 стр не са проблем. На мен за 6.3 ми го издадоха за има-няма 30 минути.

jdrumev
31.08.2016, 20:27
Ма те сега нямат хартия :bigsmile:смятайте и бирниците ще ни станат врагове с тоя ход:bigsmile:.

Георгиева
31.08.2016, 20:44
Няма значение как си подал. Копие се издава на място в НАП. 10-20-30 стр не са проблем. На мен за 6.3 ми го издадоха за има-няма 30 минути.

По норматив е една седмица, така че Матеев пак е прав.

okic
31.08.2016, 21:23
Разбрахте ли защо цената на пчелния мед е толкова ниска тази година. Къде са сега малки и големи вождове. Всяко стадо си заслужава овчароте.
Сега ще видим колко ниска може да стане цената

Mateev
31.08.2016, 21:24
Разбрахте ли защо цената на пчелния мед е толкова ниска тази година. Къде са сега малки и големи вождове. Всяко стадо си заслужава овчароте.

Малките и големи "вождове" в пчеларството не са овчари, защото не доят стадото си. Те също са овце, но малко по-активни от останалите. Това си личи и от отношението на МЗХ към тях, което е също отношение като към овце.

Овчарите (тези които доят овцете) ги търсете на друго място. Сегашния деминимис всъщност ясно показа на всички пчелари кои са истинските овчари, които ги доят.

jdrumev
31.08.2016, 21:32
На мен ми харесват тия изисквания:bigsmile:.Ако имам 100кошера и декларирам 3 тона мед който съм продал на 5 лв а взема 7лв за кошер.Това значи че никога няма да излезна на светло винаги ще съм си в сивата икономика.Целта е друга.

solaris60
31.08.2016, 21:35
Малките и големи "вождове" в пчеларството не са овчари, защото не доят стадото си. Те също са овце, но малко по-активни от останалите. Това си личи и от отношението на МЗХ към тях, което е също отношение като към овце.

Овчарите (тези които доят овцете) ги търсете на друго място. Сегашния деминимис всъщност явно показва на всички кои са истинските овчари на пчеларството.

В България няма овчари колкото и да ви се иска. В България има само овце и вълци. Тук там има някоя по рогата и хитра овца, но пак овца, която само се мъчи да играе ролята на водачка на стадото, но само го подмята от едната глутница от вълци към другата. Това е цялата картинка на пчеларството в България.

kuline
31.08.2016, 21:38
На мен ми харесват тия изисквания:bigsmile:.Ако имам 100кошера и декларирам 3 тона мед който съм продал на 5 лв а взема 7лв за кошер.Това значи че никога няма да излезна на светло винаги ще съм си в сивата икономика.Целта е друга.

Е други, които не вземат ни 7, ни 70 лв. и си продават меда на под 5 лв, пак са на светло - т.е. плащаме си чинно данъците и продължаваме да се занимаваме с пчеларство, ама не защото сме мазохисти или защото обичаме да ни е трудно. Те (ние) какво да кажем?

Георгиева
31.08.2016, 22:12
Пак не разбирам, защо такова унило настроение? Нали искахте само редовните данъкоплатци и пчеларите с платени осигуровки да имат право на помощ?! Е, какво повече от ГДД с всичко това в нея? Г-н Матеев, издействахте една камара финансова помощ за един куп хора, дори и да няма за горницата от 200 кошера, дори и да не е справедливо, получихте огромно доверие и уважение за доста време напред, а Вие знаете, това ще Ви се върне рано или късно и в съвсем материални измерения под една или друга форма. А и в този документ никъде не пише преработвателя/ прекупвача на нашия мед да е българска фирма, така че всичко продадено с документ и декларирано явно влиза в бройката. И никъде не пише медът да е реколта 2015 или 2016, а да е продаден 2015 или 2016, така че как така някой ни принуждава да продадем мед сега, как така ни натискат да продаваме?! Та миналата година имаше рекордна цена, има ли читав пчелар, който да не си е продал реколта 2014 или 2013 при такива оферти?! Да, не е справедливо да се иска удостоверение, но, например, моя прекупвач реагира съвсем нормално, човекът се интересуваше единствено от вида на документа, изобщо никакви условия за изкупуване на меда не е поставял. Дори и в последствие да се светне, че ще му трябва отделен човек да се занимава, докато трае кампанията по де минимис, и да си сложи някакви 5-10 лева и куриерска услуга, като му сметнем разликата - ....
Но наистина покрай тази тема доста от авторите тук, от моя гледна точка, се компрометираха, за съжаление, без документ за продажба чак пък за цял сезон?! Всъщност липсата на ГДД май е основното, прекупвачите са само оправдание, ще се окаже?!

jdrumev
31.08.2016, 22:34
Много хубаво сте го написали,но ако ви тровят пчелите 7 пъти миналата година и от 45семейства трябва да направите 136 семейства друго ще пишете сега.
над 10 000 хил лева съм инвестирал да създам пчелин и сега нямам право на помощ от държавата.Трябвало да извадя мед,то и аз исках ама то не става без пчели.

Георгиева
31.08.2016, 23:15
Много хубаво сте го написали,но ако ви тровят пчелите 7 пъти миналата година и от 45семейства трябва да направите 136 семейства друго ще пишете сега.
над 10 000 хил лева съм инвестирал да създам пчелин и сега нямам право на помощ от държавата.Трябвало да извадя мед,то и аз исках ама то не става без пчели.

При мен тази сума е няколко пъти повече /инвестицията/, и аз все още развивам бройката, съжалявам, че не сте извадил мед, надявам се догодина да можете да се класирате. Аз, всъщност, не знам, дали ще имам право на де минимис, защото съм подала за 6.3, но утре ще говоря с консултанта, за да не направя гаф. И аз за първа година отговарям на някакви условия за някакви субсидии, досега нито съм се интересувала, нито ме е било яд, просто не съм разчитала на държавата, като си знам, че не съм готова още.

jdrumev
31.08.2016, 23:25
То нали това е помощ за пчелите.Те до догодина мой и да не изчакат да взема някакви средства да ги подхраня и да им купя лекарства.Това значи че пролетта може да имам 36 пак и пак 700лв назад защо то съм бил изряден.Имало е и нулеви години по старите пчелари знаят и какво става когато има нулева година държавата вместо да ти помогне те лишава.

Дамян Дамянов
31.08.2016, 23:33
Искам всички, които тръгват да диктуват накъде да върви сектора и как да се отглеждат семействата, да си напишат публично колко лични средства са инвестирали или колко са активите им.
Нали искате да сте на светло, хайде давайте!

Искрен Мутафов
31.08.2016, 23:34
Пак не разбирам, защо такова унило настроение?


Е, как защо - то бива малоумщини, но тия от МЗХ, тоя път съвсем се оляха!!! Защо са фиксирали сумата да е твърдо до 7лв на пчелно семейство и в същият момент са оставили изискването до 200броя горна граница!!! То можеше поне едното от тези две неща да не е фиксирано!!!
Може, би трябва да де пусне едно протестно писмо от името на КБП до МЗХ, въпреки че вече може би е късно да се направят каквито и да е промени...?!?

Дамян Дамянов
31.08.2016, 23:42
Е, как защо - то бива малоумщини, но тия от МЗХ, тоя път съвсем се оляха!!! Защо са фиксирали сумата да е твърдо до 7лв на пчелно семейство и в същият момент са оставили изискването до 200броя горна граница!!! То можеше поне едното от тези две неща да не е фиксирано!!!
Може, би трябва да де пусне едно протестно писмо от името на КБП до МЗХ, въпреки че вече може би е късно да се направят каквито и да е промени...?!?

Защото МЗХ се чуди как да не дава пари, докато ние се разправяме кой има моралното право да ги вземе.

solaris60
01.09.2016, 07:54
Защото МЗХ се чуди как да не дава пари, докато ние се разправяме кой има моралното право да ги вземе.

Морално е всички да вземат или обратно. Във всички останали случаи е неморално. А това, че има регистрирани и нерегистрирани то това си е проблем на държавата.

tsc1
01.09.2016, 08:36
Защото МЗХ се чуди как да не дава пари, докато ние се разправяме кой има моралното право да ги вземе.
Точно това е номера! Държавата няма пари, а наближават избори и и трябва гласуващ за "партията-държава" електорат. С тези рестрикции тя хем дава пари, хем те не могат да се вземат и пак остават в джоба и.

jdrumev
01.09.2016, 08:58
Може и това да е,но може и преработвалите да се отсяват.Сега като почне едно молене за удостоверения ще се появят много работи на светло.Сега който не си е продал меда ще почнат едни сметки,,ама може ли 200кг с удостоверение другото как до сега без документ,,.На фирма която не издава документ как да си дам меда вече като знам че ще загубя 1000лв.

tsc1
01.09.2016, 09:08
Това с удостоверенията за качество на меда е точно измислена пречка, защото няма нормативен документ, задължаващ преработватели или изкупчици да го издават. За останалото има договори, фактури и НАП. А че това може да се използва като лост за натиск от страна на прекупвачите е ясно.

Краско
01.09.2016, 09:18
Аз предлагам де минимиса да бъде обвързан със подхранването. Да се определи една ставка максимална на пчелно семейство както при кандидатстване за помощ за зимни пръскания. Там ставките са 10 лв на декар за зимно пръскане и 27 лв. на декар за пролетно. При надвишаване на ставката се плаща на максимума ако си под ставката ти плащат реалните пари. Доказва се с фактури за закупена захар и декларация за изразходено количество. МЗХ да напише едностановище относно разход на захар за подхранване което да е като база и да се приключва със сагата. Помислете върху това.

rosty_sz
01.09.2016, 09:39
Ти предлагаш, аз предлагам, няколко човека още си блъскат главата как да се успорят тези безумни условия, а "колегите" вече прегряха телефоните на изкупвачите за бележки.
"Не народ, а мърша..."

Юрий Цветков
01.09.2016, 09:41
Помислих. Купувам 10 тана захар, след това я препродавам на колеги, малко по-тънко. Декларирам че съм я изразходвал (защото аз не храня) и си вземам парите. Супер схема.

Втори вариант. Тези 10 тона ги давам на пчелите и после вадя мед по 100 кг от кошер. Още един супер вариант.

tsc1
01.09.2016, 09:46
Изяснете си понятията, че тук всеки пише каквото му дойде на ума. Един иска на всички по равно без изисквания, друг да няма тавани и ограничения в сумите, трети да не дава нищо на държавата, ама да взема колкото му трябва и какво ли още не. Де минимис е минимална държавна помощ, разрешена от ЕС за претърпени загуби в селското стопанство - било то от лоши климатични условия, било от епидеми или по други, независещи от селските стопани причини. Така е например за пчеларите със загубите от пръсканията. Това не са субсидии! И държавата е в правото си да поставя някакви изисквания, за да даде тази помощ. Тя обаче трябва да не поставя безумни и неизпълними изисквания, за да не обезсмисля самата идея за помощ. Иначе всички ще се наредят с канчетата пред държавния казан.

Юрий Цветков
01.09.2016, 09:49
Варианта е прост. За всички РЕГИСТРИРАНИ пчелни семейства по еди колко си пари и точка. Какво толкова има да се мисли. Нали целта е опазването на пчелите. А за тези за които това е бизнес, фирми, ЕТ, ЗС да си кандидатстват по останалите направления за субсидии и програми. Не разбирам защо парите на българския данъкоплатец, трябва да подпомагат нечий личен бизнес.

Sakar
01.09.2016, 10:01
Варианта е прост. За всички РЕГИСТРИРАНИ пчелни семейства по еди колко си пари и точка. Какво толкова има да се мисли. Нали целта е опазването на пчелите. А за тези за които това е бизнес, фирми, ЕТ, ЗС да си кандидатстват по останалите направления за субсидии и програми. Не разбирам защо парите на българския данъкоплатец, трябва да подпомагат нечий личен бизнес.
За съжаление не е никак просто, а освен това е и неприложимо. Не може разпоредби на държава-членка на ЕС да противоречат на Регламентите и законодателството на Съюза. А там е казано, че такива помощи се предоставят от държавата именно за бизнеса (предприятията). А данъкоплатците като искат да ядат достъпна храна, ще трябва да подпомагат нейното производство под една или друга форма. Това производство е нечий личен бизнес.

Апитрейд Пловдив
01.09.2016, 10:02
Здравейте,

Във връзка с удостоверенията, понеже вече получаваме много обаждания от пчелари, но нито те, нито ние сме наясно:

1. Има ли изготвен формат на удостоверението, необходимо ли е в него да се вписва количеството продаден мед и въобще какъв трябва да е текста?

2. Необходимо ли е да се представи в ДФЗ в оригинал или може и копие заверено "вярно с оригинала"? Ако е необходимо в оригинал, ще ги пускаме по куриер за сметка на получателя. Ако може и копие - по електронната поща.

Нека, ако някой е запознат, да каже, за да можем да започнем издаването от днес.

Поздрави

Sakar
01.09.2016, 10:05
По правило (с малки изключения) в ДФЗ се подават заверени копия на документите, като се представят и оригиналите за съпоставка. Така че според мен оригиналите ще са необходими.

borislav aleksandrov
01.09.2016, 10:18
Както tsc1 е написал de minimis е минимална помощ, и на фона на написаното по темата нищо чудно мнозина да спят пред ДФЗ още от 6 септември че да се докопат да заветните ДО 7 лв. (а дали ше са 7 лв. още не се знае). Направо не ми се мисли какво ще става ако парите са повечко....
Всеки знае приказката - че всеки си има цена, важното е да я откриеш каква е тя.... МЗХ е открила цената на пчеларите - тя е средно 7 лв. семейство ...



De minimis 2014 - 3,45 лв./семейство/ - 1,38 млн. лв. бюджет - зелена карта и ветеринарен дневник

De minimis 2015 - 7,80 лв./семейство/ парите се разпределят след приклюване на приема. - мин. 10 семейства, зелена карта, ветеринарен дневник - помощ са получили 4 984 пчеларя, бюджет 3,5 млн. лв.

De minimis 2016 - пише до 7 лв., а не 7 лв. (семейство) сумата е указана предварително и няма да се преразпределя - минимум 20 семейства , регистрация не по късно от февруари 2016, данъчни декларации, удостоверения + стандартните зелени карти и ветеринарни дневници.... брой пчелари в края на месеца... бюджет 4,3 млн. лв.

tsc1
01.09.2016, 10:28
Ето един хубав документ за запознаване с правната уредба на "де минимис": http://euconsult.bg/bg/information/questions/q10.html

borislav aleksandrov
01.09.2016, 10:40
Във връзка с удостоверенията, понеже вече получаваме много обаждания от пчелари, но нито те, нито ние сме наясно:....

В момента може да съм в грешка - поне на първо четене Удостоверенията са две - едното че меда отговаря на чл. 22 и чл. 24 т.е. че закупения мед е качествен а другото е че е бил включен в партида за изслседване и ще трябва да фигурира някакъв номер на партидата или друг документ които доказва че това е така
В договора така или иначе си пише количеството -цена ноо едва ли ще е излишно да фигурират и в удостоверението знаеш ли какво ще им хрумне....

- Удостоверение от преработвател че изкупения мед или преработен на ишлеме през 2015-2016 е без отлонение в качеството и е в съответствие с чл. 22 и чл. 24 от Закона за пчеларството и Наредбата за изискванията къмпчелния мед за консумация от човека. Това се е за хора реализирали продажба или на ишлеме мед на преработвател.

- Удостоверение от търговеца/изкупвача че изкупения мед през 2015-2016 е бил включен в изследвана партида и отговаря на изискванията на контрагента. Това е за реализирали продажби на търговец/изкупвач.

Към тях - Договор за покупко-продажба з 2015-2016. За реализирали продажба на търговец/изкупвач
Всичко трябва да е в оригинал + копия

Чл. 22. (1) Забранява се влагането на примеси, подправянето, имитирането ифалшифицирането на пчелния мед и пчелните продукти и продажбата на пчелен мед,който не отговаря на условията на Наредбата за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека (ДВ, бр. 85 от 2002 г.).
Чл. 24. Забранява се използването на антибиотици и сулфонамиди при отглежданетои лекуването на болестите по пчелите и пчелното пило.

Краско
01.09.2016, 10:57
Щом пише удостоверение значи удостоверение, а не копие. ДФЗ ще търси удостоверение. Пък и на друго място едва ли ще трябва това удостоверение. НАП проверяват доходи, какво си декларирал. При кръстосана проверка могат да хванат разликите в доходите, защото за търговеца е разход, а за пчеларя приход. Айде повече да не се обяснявам че ще разводня темата. И не си давайте зор да обсаждате офисите на ДФЗ. Приема е от ... ДО .... така, че и в последния ден да подадете заявления ще вземете пари като тези които са спали пред офисите да хванат първия ден. Който е тарикат ще го разбере В ДФЗ се работи по много направления и схеми. Има периоди когато се работи по 2 - 3 направления едновеременно и са свързани с време. Така че няма смисъл да се трупа излишно напрежение.

borislav aleksandrov
01.09.2016, 11:14
А обясни го на бай Иван от село дето е чул че ще вземе 7 лв. на семейство и се страхува да не би да свършат парите....
Изниква и един друг дребен проблем - възможно е да има и фирми които ще откажат да издадът такива удостоверения...

А след втори прочит -и ще използвам Апитрейд като пример - удостоврението може да е едно но в два варианта - в първия случай Апитрейд е купила, изследвала и преработила меда, а във вторият е купила, направила анализ и изпратила меда за преработка някъде другаде

И че в това удостоверение май ще трябва да фигурира всичко....То напрежението сега започва...

Cvetomir
01.09.2016, 11:34
Моля всеки един да осмисли КАК а не колко се дава . Тук е ясно , че като за всяко едно нещо ще има много , които сега се подсмихват под мустак и си викат "аз да зема 1000 лева пък после ще му мисля " въпроса е до колко трябва да се наведеш за да ги вземеш . Другото важно нещо е , че от тук нататък не трябва да се коментира колко хора ще ги вземат а колко няма да ги вземем защото , не искаме , не отговаряме , не си заслужава и най-важното НЕ Е ПРАВИЛНО .

jdrumev
01.09.2016, 11:39
Ясна е работа ще се подават документи,ама при отказ дали имаме правото да водим дела?

Пламен Керчев
01.09.2016, 11:57
Във връзка с удостоверенията, понеже вече получаваме много обаждания от пчелари, но нито те, нито ние сме наясно:

Задължително трябва да е оригинал. А що се отнася до съдържанието, трябва да е опоменато че пчелният мед е без отклонение в качеството и е в съответствие с чл. 22 и чл. 24 от Закона са пчеларството и Наредбата за изискванията към пчелния мед за консумация от човека. Количеството мед не е необходимо да се вписва. Задължително трябва да се впише, че удостоверението се издава за закупен мед по договор номер .......... от дата .........

Пламен Керчев
01.09.2016, 12:16
Забелязахте ли ,че копие от ГДД не се изисква за мед продаден на преработвател за разлика от този продаден на търговец и чрез директни продажби.

rosty_sz
01.09.2016, 12:22
В коя точка се изисква копие от ГДД за продаден на търговец мед.
На почивка съм и чета от телефон и ми е доста трудно. Не видях такова изискване но може да съм го пропуснал.

Пламен Керчев
01.09.2016, 12:33
В коя точка се изисква копие от ГДД за продаден на търговец мед.
На почивка съм и чета от телефон и ми е доста трудно. Не видях такова изискване но може да съм го пропуснал.

Грешката е моя . ГДД се изисква само за продаден мед чрез директни продажби.
Разлика има в изискванията за мед продаден на търговец и преработвател в това, че при продажба на преработвател не се изисква договора за покупко-продажба за разлика от продажба на търговец, разбира се и разликата в текста на удостоверението за качеството на меда.

tsc1
01.09.2016, 12:34
Забелязахте ли ,че копие от ГДД не се изисква за мед продаден на преработвател за разлика от този продаден на търговец и чрез директни продажби.
А къде изобщо в ГДД пишеш какво изработваш и продаваш? Там се пишат приходи и разходи от дейностите, които извършваш - в суми.

Пламен Керчев
01.09.2016, 12:41
Апитрейд Пловдив предлагам ако сте готови с окончателният текст да дадете старт на издаването им тук в тази тема.

tsc1
01.09.2016, 12:54
Апитрейд Пловдив предлагам ако сте готови с окончателният текст да дадете старт на издаването им тук в тази тема.
Може би най-добре е да се изиска от МЗХ да изготви и разпространи точната форма и съдържание на това удостоверение, за да не пише всеки различни неща в него, а ония от местните органи, които ще ги приемат да искат нещо различно. Че бюроподпирачите са и буквоеди!

Апитрейд Пловдив
01.09.2016, 12:58
Здравейте,

Точка 5, буква "е" се отнася само за бенефициенти, реализирали продажба или преработка на ишлеме. Ние ишлемета не правим, но въпреки това ще включим и текста от тази подточка. Удостоверенията ще бъдат издавани в следния вид:



УДОСТОВЕРЕНИЕ







Настоящото се издава на----------, ЕГН ----------- в удостоверение на това, че изкупеният от бенефициента пчелен мед съгласно договор №------ от ------ г. – общо ---- кг, е включен в изследвана партида и няма отклонения в качеството. Закупеното количество пчелен мед отговаря на изискванията на контрагента, на Директива 2001/110/ЕО на Съвета относно меда, на чл. 22 и чл. 24 от Закона за пчеларството и Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека.

Настоящото да послужи пред Държавен Фонд Земеделие.


Дата: 1.09.2016 г. /……………………../
гр. Пловдив


Моля всеки наш доставчик през 2015 или 2016, желаещ да получи такова, да се обади на тел. 032/969238 и да си каже трите имена, телефон, адрес за получаване на документа. Документите ще бъдат изпращани за Ваша сметка по куриер (Спиди, Еконт и т.н.). Важно е лицето, на което е издаден договорът, да е същото, което ще кандидатства (казвам го, защото някои хора изрично искат договора да бъде на техен роднина).

Честно казано, не виждам къде е драмата с тази помощ - макар и малко, все пак е нещо и все пак го има. Не знам и защо подхождате към тези удостоверения, все едно са инструмент за изнудване - даже напротив, те създават по-голямо неудобство при нас, защото отнемат време и административен капацитет някой да ги издава. Ние подкрепяме това решение на МЗХ, защото е редно помощ да получат изрядните данъкоплатци, произвеждащи качествена продукция, а не тарикати и измамници на дребно.

Поздрави

Краско
01.09.2016, 13:01
ДОКУМЕНТИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПОМОЩА:
1 От кандидата:

а) Заявление генерирано от ИСАК - става на място от служител на ДФЗ, съдържа ЕИК по БУЛСТАТ за ЮЛ и ЕТ; брой пчелни семейства; БАНКОВА СМЕТКА; размер на получена помощ по регламент 1408/2013, парични помощи по де минимис от други регламенти В ДВАТА СЛУЧАЯ СЕ ВКАРВАТ ПОМОЩИТЕ ПОЛУЧЕНИ ОТ 01.01.2014 г.

б) КОПИЕ на ВМД за извършен задължителен пролетен профилактичен преглед. КОПИЯТА СЕ СРАВНЯВАТ С ОРИГИНАЛИТЕ И ОРИГИНАЛИТЕ СЕ ВРЪЩАТ НА КАНДИДАТА. КАНДИДАТА И СЛУЖИТЕЛЯ ЗАВЕРЯВАТ КОПИЯТА НА ДОКУМЕНТИТЕ.

В) решение на компетентния орган за кандиатстване - за ЮЛ не се ОТНАСЯ за ЕТ.

г)ГДД заедно с ДОКУМЕНТИ за придобити доходи по чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ. доказващи продажба на мед за 2015 И/ИЛИ финансово счетоводни документи доказващи продажба на мед за 2016 - за бенефициенти регистрирани по реда на наредба 26 за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход. Регистъра е на следния линк и се гледа най долу. Регистъра е групиран по области и информацията е във вид на екселска таблица. http://www.babh.government.bg/bg/Object/site_register/view/12/%D0%9D%D0%90%D0%A6%D0%98%D0%9E%D0%9D%D0%90%D0%9B%D 0%95%D0%9D

д)ГДД заедно с ДОКУМЕНТИ за придобити доходи по чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ. доказващи продажба на пчелни майки и рояци /отводки за 2015 И/ИЛИ финансово счетоводни документи доказващи продажба на пчелни майки и рояци /отводки за 2016 - за производителите на майки и отводки

е)УДОСТОВЕРЕНИЕ (разбирайте ОРИГИНАЛ) от преработвател че изкупения или преработения мед е без отклонение в качеството. ПРИ СДЕЛКА С ПРЕРАБОТВАТЕЛ

Ж и З) ТОВА СЕ ОТНАСЯ ЗА СДЕЛКИ СКЛЮЧЕНИ С ТЪРГОВЕЦ/ИЗКУПВАЧ: ДОГОВОР ЗА ПОКУПКО ПРОДАЖБА ЗА 2015 И/ИЛИ ЗА 2016 И УДОСТОВЕРЕНИЕ ЧЕ ИЗКУПЕНИЯ МЕД Е ВКЛЮЧЕН В ИЗСЛЕДВАНАТА ПАРТИДА И ОТГОВАРЯ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА КОНТРАГЕНТА (при вътреобщностна търговия на нехомогенизиран пчелен мед предназначен за последваща обработка)

ТОВА СА ДОКУМЕНТИТЕ.

Проверките за регистрация като ЗП, регистрация на пчелин, регистрация по Наредба 26 и по Наредба 47 (майкопроизводители и отводкаджии) става по електронен път - Отпада представяне на зелено картонче Но все пак да е във ВАС при кандидатстване. Може да има проблем с регистъра на ЗС.

Всичко останали приказки са АЛА БАЛА.

Прочетете го внимателно това.

Пари ще има за всички подали заявления отговарящи на критериите за допустимост - независимо дали ще спят пред фонда през ноща на първия ден или ще подадат заявление в последния ден.

Разпределението и размера на помоща става след обобщаване на информацията от подадените заявления.

Пожелавам на всички колеги успех и спокойствие при кандидатстване.

jdrumev
01.09.2016, 13:29
Добре де що за пчелен мед се иска,а не за пчелни продукти.Ако продавам прашец,восък клей,пчелно млечице и съм изряден платец не мога да получа помощ.Така ли да го разбирам?

srg
01.09.2016, 13:38
Моля всеки наш доставчик през 2015 или 2016, желаещ да получи такова, да се обади на тел. 032/969238 и да си каже трите имена, телефон, адрес за получаване на документа. Документите ще бъдат изпращани за Ваша сметка по куриер (Спиди, Еконт и т.н.). Важно е лицето, на което е издаден договорът, да е същото, което ще кандидатства (казвам го, защото някои хора изрично искат договора да бъде на техен роднина).


Поздрави

Контрагентите ви от Пловдив и региона могат ли да дойдат на място в офиса ви са документа, и ако може трябва ли предварително да се обадят за да го подготвите?

Апитрейд Пловдив
01.09.2016, 13:56
Контрагентите ви от Пловдив и региона могат ли да дойдат на място в офиса ви са документа, и ако може трябва ли предварително да се обадят за да го подготвите?


Няма проблем да се получават на място - идвате, проверяваме Ви като доставчик в системата и го издаваме. Обаждайте се предварително на стационарния телефон 032/969238, колегите ще Ви обяснят къде да дойдете.

Поздрави

Cvetomir
01.09.2016, 13:56
Честно казано, не виждам къде е драмата с тази помощ - макар и малко, все пак е нещо и все пак го има. Не знам и защо подхождате към тези удостоверения, все едно са инструмент за изнудване - даже напротив, те създават по-голямо неудобство при нас, защото отнемат време и административен капацитет някой да ги издава. Ние подкрепяме това решение на МЗХ, защото е редно помощ да получат изрядните данъкоплатци, произвеждащи качествена продукция, а не тарикати и измамници на дребно.
Точно така и това се отнася и за изкупвачите . За да одобрят фирма за държавна или европейска помощ или кандидатстване по проект да искат такъв документ от пчеларски организации . Съгласни ли сте ?

cecko96_1
01.09.2016, 14:17
ЗАЩО Е НУЖНО ТОВА УСЛОЖНЯВАНЕ? Иска се документ, удостоверение който до сега не е издаван , при това с задна дата! КОЙ УСЛУЖЛИВО ОБВЪРЗА ПОМОЩА С ТЪРГОВЦИТЕ И ЗАЩО ? КОЙ ОТСТОЯВАШЕ ИНТЕРЕСИТЕ НИ ? Истина ли е ,че Матеев и Михайлов са хората продиктували правилата за помоща?

Апитрейд Пловдив
01.09.2016, 14:17
Точно така и това се отнася и за изкупвачите . За да одобрят фирма за държавна или европейска помощ или кандидатстване по проект да искат такъв документ от пчеларски организации . Съгласни ли сте ?

Съгласни сме, ние сме изрядни във всяко едно отношение и това не ни притеснява. Иначе логиката Ви е грешна - за помощ към пчеларите се изисква документ от купувача, че произведената стока отговаря на законовите изисквания. В нашия случай, ако следваме логиката Ви, трябва да се изисква документ от нашите клиенти, че медът, който продаваме, е качествен, а не от доставчиците ни. От производителите на рамки, основи, кошери и т.н. документ не се търси.

Поздрави

Cvetomir
01.09.2016, 14:27
Съгласни сме, ние сме изрядни във всяко едно отношение и това не ни притеснява.
Поздрави
Сега остава и другите от бранша да се съгласят и ще възцари мир и благоденствие .

Краско
01.09.2016, 15:04
В по горния ми пост никъде не е указано че удостоверенията трябва да е със задна дата. Който си има договори няма какво да се притеснява.

За сведение на кандидатите ето ви указанията на ДФЗ http://www.dfz.bg/bg/darzhavni-pomoshti/minimalni-pomoshti/31-08-2016---de-minimis/ - приятно четене.

И да не тръгнете да спите още от 7 септември през ноща пред ДФЗ

bat_minka
01.09.2016, 16:24
Може би най-добре е да се изиска от МЗХ да изготви и разпространи точната форма и съдържание на това удостоверение, за да не пише всеки различни неща в него, а ония от местните органи, които ще ги приемат да искат нещо различно. Че бюроподпирачите са и буквоеди!

В МЗХ също не знаят , Един колега им звъня и казаха ,да се обади на 7 септ. тогава ,ще имали яснота

filio
01.09.2016, 18:58
Условията са обидни ,но не в това е проблема а в това че се примиряваме.

rosty_sz
01.09.2016, 19:16
Ето това е първо мнение достойно за уважение.
Браво.

s3s3s3
01.09.2016, 20:13
Добре де що за пчелен мед се иска,а не за пчелни продукти.Ако продавам прашец,восък клей,пчелно млечице и съм изряден платец не мога да получа помощ.Така ли да го разбирам?

Защото с тази "помощ" държавата подпомага прекупвачите и фирмите, който преработват пчелен мед, а не пчеларите!

jdrumev
01.09.2016, 20:19
трябва да се запазят 80 % от бройката като доказваш това в срок до 1.12.2016 година - с подпичатан дневник и протокол за есенен преглед, Обикновено срока е 1 година или до следващия де минимис[/QUOTE]


Сигурно и контрола ще засили да ли имаш тия семейства?Защото изискванията са строги,но справедливи.

Mateev
01.09.2016, 20:26
В МЗХ също не знаят , Един колега им звъня и казаха ,да се обади на 7 септ. тогава ,ще имали яснота

В МЗХ много добре си знаят всичко, включая и това, което се пише във форума. След като видяха, че ние вече притежаваме оригиналния документ, днес в 11:06 часа го разпратиха официално на мейлите на всички участници в комисията. Също така го публикуваха и на страницата на ДФЗ. Не съм ви го публикувал, защото вече го имате. Важното е обаче да знаете, че вече го имате ОФИЦИАЛНО.

http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-4-2016-/
http://www.dfz.bg/bg/darzhavni-pomoshti/minimalni-pomoshti/31-08-2016---de-minimis/

jdrumev
01.09.2016, 20:31
Аз мой да съм станал досаден с моите въпроси Г-н Матеев но днес докато бях на спирката на трамвай номер 5 чух може би колеги да си разговарят,че догодина щяло да има субсидия за закупен мед.Замислих се веднага да ли това няма нещо общо с тия удостоверения и тия договори дето ни натискат сега.

Mateev
01.09.2016, 20:37
Аз мой да съм станал досаден с моите въпроси Г-н Матеев но днес докато бях на спирката на трамвай номер 5 чух може би колеги да си разговарят,че догодина щяло да има субсидия за закупен мед.Замислих се веднага да ли това няма нещо общо с тия удостоверения и тия договори дето ни натискат сега.

Не знам нищо по въпроса, защото нищо ни са ни казвали (подмятали) в МЗХ. Знам само едно единствено нещо, което вече съм ви го казвал - МЗХ вече е започнало ОФИЦИАЛНА ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА за изкарване на светло НА ЦЕЛИЯ ЗЕМЕДЕЛСКИ СЕКТОР, а не само на пчеларите. Така че вероятно за в бъдеще ще продължаваме да се сблъскваме с подобни парадокси всеки един път, когато държавата реши да подхвърли някой друг лев на пчеларите (а и на всички останали земеделци и животновъди).

Самият факт, че ние ритахме прекалено много, и въпреки това никой не ни обърна внимание, означава само едно - заповедите за тези простотии идват от много-много високо, много по-високо от нивото Министър или Зам. Министър.

zapstojan
01.09.2016, 20:37
...Честно казано, не виждам къде е драмата с тази помощ - макар и малко, все пак е нещо и все пак го има. Не знам и защо подхождате към тези удостоверения, все едно са инструмент за изнудване - даже напротив, те създават по-голямо неудобство при нас, защото отнемат време и административен капацитет някой да ги издава. Ние подкрепяме това решение на МЗХ, защото е редно помощ да получат изрядните данъкоплатци, произвеждащи качествена продукция, а не тарикати и измамници на дребно...

1. "Честно казано, не виждам къде е драмата с тази помощ - макар и малко, все пак е нещо и все пак го има."
- Колко мило!

2. "Не знам и защо подхождате към тези удостоверения, все едно са инструмент за изнудване - даже напротив, те създават по-голямо неудобство при нас, защото отнемат време и административен капацитет някой да ги издава. Ние подкрепяме това решение на МЗХ, ...."
- Кофти, кофти, ама кеф!

3. "Ние подкрепяме това решение на МЗХ, защото е редно помощ да получат изрядните данъкоплатци, произвеждащи качествена продукция, а не тарикати и измамници на дребно."
- Изнервянето да не би да идва от малките количества мед? Не забравяйте, че меда е малко не само за Вас, а и за пчеларите!!!

Поздрави.

solaris60
01.09.2016, 20:38
Аз мой да съм станал досаден с моите въпроси Г-н Матеев но днес докато бях на спирката на трамвай номер 5 чух може би колеги да си разговарят,че догодина щяло да има субсидия за закупен мед.Замислих се веднага да ли това няма нещо общо с тия удостоверения и тия договори дето ни натискат сега.

Много е важно да се знае точно номера на трамвая.;)

rosty_sz
01.09.2016, 21:18
Матеев, не съм съгласен с твоята констатация, че това опит за излизане на светло на сектора. Няма никаква логика и ако похледнеш нещата от към чиста математика сметката пак мнооого трудно би излязла. ТАЗИ ЗАПОВЕД Е МЕГА ПРОСТОТИЯ и до момента не виждам никакво логично обяснение. Като глрдам днес колко политически лайна се изсраха вече не търся никаква логика. Поразен съм обаче от държанието на пчеларите които са готови да се молят за бележки вместо да се противопоставят. Разочарован съм много. Аман от тарикати.
Вече съм абсолютно сигурен че този отрасъл е обречен. Абсолютно си заслужаваме всичките трудности и дори са ни малко.

borislav aleksandrov
02.09.2016, 17:58
Условията по de minimis са ясни и на този етап да се продължава с даването на предложения кои, как и по колко да взима са напълно излишни. Когато трябваше да се дават такива цареше тишина.

Темата се заключва временно и ще бъде отворена на 8.09.2016 година. Всичкият спам които не е по темата ще бъде прехвърлен в Свободния раздел където може да продължите. След отварянето на темата ще се допускат постове само за отзиви по кандидатстването.

Модератор

Краско
08.09.2016, 19:06
Колеги как премина първия ден от приема

vanHanegem
08.09.2016, 20:13
Колеги как премина първия ден от приема

Идеално - като по ноти!

Дамян Дамянов
14.09.2016, 11:27
Честито!
Схемата в момента е много вървежна!
Издават ти хартия, че си си продал меда на прекупвача, но срещу едни фиктивни 5-10 тона отгоре. На този уж продаден мед си заплащаш данъците, а после чакай де минимис.
Какво изкараха на светло?!?! Само създадоха още една хранилка и още един начин да се мачкат пчеларите. Това е рекет! Карат те да платиш данък за стока, която нито си произвел, нито си продал и това само и само да вземеш някакви мизерни пари по де минимис.
Сигурен съм, че ако направят проверки НАП и БАБХ на преработвателите, ще се окаже, че качеството няма и 1/4 от заевеното, а количеството е докарано със смесването на меда със сироп. Какво чакат??? - Да им покажем фактури, че преработватели купуват сироп и/или захар?!?! Или искат да им покажем, как "нощната смяна" смесва сиропа с мед?!?!

Remi
14.09.2016, 12:00
Честито!
Схемата в момента е много вървежна!
Издават ти хартия, че си си продал меда на прекупвача, но срещу едни фиктивни 5-10 тона отгоре. На този уж продаден мед си заплащаш данъците, а после чакай де минимис.
Какво изкараха на светло?!?! Само създадоха още една хранилка и още един начин да се мачкат пчеларите. Това е рекет! Карат те да платиш данък за стока, която нито си произвел, нито си продал и това само и само да вземеш някакви мизерни пари по де минимис.
Сигурен съм, че ако направят проверки НАП и БАБХ на преработвателите, ще се окаже, че качеството няма и 1/4 от заевеното, а количеството е докарано със смесването на меда със сироп. Какво чакат??? - Да им покажем фактури, че преработватели купуват сироп и/или захар?!?! Или искат да им покажем, как "нощната смяна" смесва сиропа с мед?!?!
То да не е само с меда така . Трябва зор зорна да се изкараш на печалба въпреки че си на 100% загуба заради тъпаните от НАП. Логика на държавния служител -> На загуба не плащаш данъци, щом не плащаш данъци, значи ги криеш щом ги криеш си нарушител а нарушителите се проверяват и глобяват. Иди ти разправяй на държавния служител че ти е зор и не можеш да поемеш въздух.
И както го е написал Ботев преди толкова години какво се е променило нищо!

В тъги, в неволи младост минува,
кръвта се ядно в жили вълнува,
погледът мрачен, умът не види
добро ли, зло ли насреща иде...
На душа лежат спомени тежки,
злобна ги памет често повтаря,
в гърди ни любов, ни капка вяра,
нито надежда от сън мъртвешки
да можеш свестен човек събуди!

Sakar
14.09.2016, 13:16
Честито!
Схемата в момента е много вървежна!
Ако има схема, защо не се документира и изкара на светло? Само че, където има "схема", всички участващи обикновено са доволни и нямат интерес да се осветлява - все пак участват в нея доброволно.

Цеко
14.09.2016, 16:11
Карат те да платиш данък за стока, която нито си произвел, нито си продал и това само и само да вземеш някакви мизерни пари по де минимис.


Не мога да повярвам че това е вярно!!! За миналогодишен мед (приходи) срока за деклариране отдавна изтече, на 5 тона мед от 2016г при цена от 4,20 лв/кг данъка е от порядъка на 800лв, то колко ще остане за получаване от и без това мизерния де минимис?

Sakar
14.09.2016, 18:46
Е как да кандидатстваме като няма мед три години
Може би логиката е: няма производство, няма подпомагане. Не че смятам за най-правилно.

ch.atanasov
15.09.2016, 11:53
Днес и аз бях на опашката за " лапачка". blush; Ама то каква опашка, джан-джун никой няма.Явно в МЗХ са наясно с българския пчелар и затова са писали до -7лв.Ако бюджета се разпредели на изрядните, ще вземем по 25лв. То и това не добре, защото цената на меда ще е 2,50лв. crying; И каква стана: ни да си жив, ни да си умрял.:laughing:

krasimir00
15.09.2016, 12:50
Аз подадох вчера.Наистина нямаше други пчелари да чакат , може би защото когато си носиш всички документи цялата процедура не отнема повече от пет минути. От прекупвача обаче видях един списък с около 40 имена , които са искали удостоверения за качество,така че не е като да няма кандидати за минимиса.

borislav aleksandrov
15.09.2016, 13:34
В предходи години средния брой пчелари които са подавали документи по деминис е 5 000 но тогава процедурата бе опростена. Този деминимис е по рестрективен доста повече документи. Затова и не се учудвам че наплива не е голям. Ще се позасили към края на приема когато повечето си получат Удостоверенията, а и има пчелари които все още се чудят дали да участват... Но като цяло се очаква подалите документи да са значително под 5000 души.

Mateev
15.09.2016, 13:57
Нали знаете Българската народопсихология - най-много хора ще има през последния ден от приема, защото по принцип всеки се назландисва и чака крайния срок. Това ми го казаха и от местното ДФЗ - в последния ден на всеки един прием за каквото и да било при тях е един малък ад.

Така че спокойно чакайте крайния срок за деминимиса, пък ако тогава нещо се обърка, ще оплюваме скапаната държава, скапаните пчеларски лидери, простотията на служителите в МЗХ и ДФЗ и разбира се - международната обстановка, световните конспирации и извънземните.

cecko96_1
15.09.2016, 14:55
Според мен повечето пчелари нямат договори .Процента от усвоените средства ще е около 25% останалото ще отиде ОБРАТНО в бюджета за избори.Така ,че хем вълкът сит хем агнето цяло.

Mateev
26.09.2016, 19:18
Честито на печелившите!

Поне доколкото аз имам информация от приятели и познати, за деминимис вероятно са кандидатствали над 90% от всички пчелари. Който не го е имал правото да кандидатства, се е постарал да направи това-онова, и пак е кандидатствал. Ще останете учудени, но по всяка вероятност деминимиса ще бъде усвоен почти на 100%. Единици ще са тези, които не са се разтропали да си опекат питката.

Mateev
26.09.2016, 20:04
Не ми се вярва,че ще са единици.

Надявам се МЗХ да публикува официалната статистика, иначе сега всички хвърляме боб. Но ако се замисли човек, трябва един пчелар много да е сгазил лука, за да не може да набере необходимите му документи. Това, че ще има проблем с преработвателите, се оказа кьор-фишек. На практика се получи точно обратното - раздават без проблем удостоверения наляво и надясно на всеки, който си поиска.

jdrumev
26.09.2016, 20:11
Според мен голям ще е % на тия с 200бр. кошери,но нека не хвърлям повече боб.

Ивайло Георгиев - ingivo
26.09.2016, 20:17
На 3-тия прочит на Указанията за приема ме грабна едно и/или в т.5.1 подточка г ) И както каза Матеев погачката беше изпечена . Без прекупвачи търговци удостоверения и т.н.т. простотии :) :) :)

Mateev
26.09.2016, 20:34
Всъщност с този деминимис властимащите си направиха един социален експеримент, в който да проверят доколко пчеларския сектор държи на бой (на по-нататъшно утежняване на бизнеса). И пчеларите доказаха, че могат да носят на гърба си всякакви простотии, така че няма да закъснее времето, в което тези простотии ще се появят. Наредба 10 е само първото птиченце, което ни показва накъде духа вятъра.

Вярната формула вече е напипана от МЗХ, и тя гласи - подхвърляй трошички на мишлетата, и след като влязат в капана, можеш вече спокойно да ги стрижеш като овце.

Mateev
26.09.2016, 20:41
А ето ви нещо интересно. Ноам Чомски е съставил списък на „10 начина за манипулиране“ от страна на властимащите с помощта на медиите (но и не само с тях ...). Предполагам като го четете, ще откриете, че всеки един метод вече е използван срещу Българския народ, а в момента МЗХ ги използва отново същите методи и срещу пчеларите (поне 6-7 от тях).

1. Отвличане на вниманието. „Постоянно се отклонява съзнанието на хората от реалните социални проблеми, превключвайки ги към теми, които нямат реално значение. За да постигат такъв резултат, според който гражданите да са винаги заети с нещо и да нямат време да мислят, от полето – в кошарата, както и всички други животни ( цитат от книгата „Тихо оръжие за тихи войни“).

2. Създават се проблеми, а след това се предлага начин за решаването им. Този метод е наречен „проблем-реакция-решение.“ Създава се проблем, един вид „ситуация“, разчетена така, че да предизвика реакция сред хората, така че те самите да поискат приемането на мерки, които са необходими на управляващите кръгове. Например, допускане на ескалация на насилие в градските райони или кървави терористични актове, с цел гражданите да изискват приемането на закони, насочени към засилване мерките за сигурност и политики, засягащи гражданските свободи.Или да се предизвика икономическа криза, за да се приеме като необходимо зло нарушението на социалните права и съкращаване на социалните услуги.

3. Методът на постепенното прилагане. За да се постигне приемането на непопулярни мерки, е достатъчно те да се въвеждат постепенно, ден след ден, година след година.Именно по този начин бяха наложени принципно нови социално-икономически условия (неолиберализъм) през 80-те и 90-те години на миналия век. Минимизиране на функциите на правителството, приватизация, несигурност, масова безработица, заплати, които вече не осигуряват достоен живот. Ако това се случи по едно и също време, най-вероятно би довело до революция.

4. Отлагане на изпълнението. Друг начин да се прокара едно непопулярно решение е да се представи като „болезнено и необходимо“ и да се получи в един момент съгласието на гражданите за неговото прилагане в бъдеще. Много по-лесно е хората да се съгласят на жертви в бъдещето, отколкото в момента. Първо, защото това не се случва веднага. Второ, защото повечето хора винаги са склонни да таят наивна надежда, че „утре нещата ще се подобрят“ и че тези жертви, които са поискани от тях, могат да бъдат избегнати.Така се предоставя на гражданите повече време да свикнат с идеята за промяна и смирено да ги приемат, когато му дойде времето.

5.Отношение към хората като към малки деца. В по-голямата си част пропагандните изяви, предназначени за широката общественост, използват такива аргументи, символи, думи и интонация,като че ли става дума за деца в училищна възраст със забавено развитие или с психически увреждания. Колкото по-настойчиво някой се опитва да заблуди слушателя, толкова повече той се опитва да използва инфантилни словесни форми. Защо? Ако някой се отнася към човек така, сякаш той е на 12 или по-малко години, по силата на внушението, в отговор като реакция на човека също ще липсва критична оценка, което е типично за деца на възраст 12 години или по-малко.

6. Да се атакуват емоциите на човека в по-голяма степен, отколкото мисленето му. Въздействието върху емоциите е класически метод, който има за цел да гарантира, че ще се блокира способността на хората да правят рационален анализ, а в крайна сметка дори и на способността им за критично осмисляне на събитията. От друга страна, използването на емоционалния фактор може да отвори вратата към подсъзнанието, за да се вкарат там мисли, желания, страхове, притеснения, принуждения или устойчиви модели на поведение …

7. Да се държат хората в неведение, като се култивира посредственост.С това се гарантира хората да не са в състояние да разберат техниките и методите, използвани, за да бъдат контролирани против волята си. Качеството на образованието, предоставяно на по-нисшите класи на обществото, трябва да е толкова оскъдно и посредствено, за да може невежеството, което разделя по-нисшите класи на обществото от върхушката, да остане на такова ниво, което нисшите класи да не могат да преодолеят.

8. Насърчаване на гражданите да се възхищават на посредствеността. Да се насърчава в хората идеята, че е модерно да си глупав, вулгарен и груб …

9. Засилване на чувство за вина. Да се застави отделният човек да вярва в това, че самият той е виновен за собственото си нещастие поради липса на умствени способности, умения или усилия. В резултат, вместо на бунт срещу икономическата система, човек започва самостоятелно да се занимава със самоунижение, самоунищожаване, да обвинява за всичко себе си, което го води неминуемо до тотална и нескончаема депресия, като всичко това води към апатия и бездействие.

10. Да се знае за хората повече, отколкото те самите знаят за себе си. През последните 50 години напредъкът в областта на науката доведе до образуването на все по-разширяваща се пропаст между знанията на обикновените хора и информацията, която притежава и използва управляващата класа. Благодарение на биологията, неврологията и приложната психология, „системата“ има на разположение най-съвременни знания за човека, в областта на физиологията и психологията. Системата е в състояние да научи за обикновения човек повече, отколкото той знае сам за себе си. Това означава, че в повечето случаи системата има по-голяма власт и в много по-голяма степен контролира и управлява хората, отколкото те могат сами да се контролират.

Краско
04.10.2016, 09:47
Колко ще е де минимиса?

jdrumev
04.10.2016, 11:50
Колко ще е де минимиса?



7лв на пчелно семейство.

vanHanegem
04.10.2016, 12:20
7лв на пчелно семейство.

ДО 7 лв. на пчелно семейство!

Mateev
04.10.2016, 14:08
ДО 7 лв. на пчелно семейство!

Най-големият майтап ще е ако наистина документи за деминимис подадат толкова много пчелари, щото сумата за 1 кошер да падне под 7 лв. Това ще е победа за МЗХ и основание за още по-драстични изисквания през следващата година.

ferdy
04.10.2016, 14:18
Увеличен е размерът на de minimis за подкрепа на пчеларите през 2016 г. Одобрените кандидати за минимална помощ de minimis за подкрепа на пчеларите през 2016 г. ще получат финансиране в размер до 11 лева на пчелно семейство в рамките на утвърдения за годината бюджет. Това реши на свое заседание Управителният съвет на ДФ „Земеделие“. Общият бюджет по схемата за тази година е 4 379 000 лева, а индикативният размер на подпомагане за едно пчелно семейство беше 7 лeвa. В утвърдения срок за прием, който приключи на 26 септември, бяха подадени 3 381 заявления за подпомагане на близо 386 000 пчелни семейства. Това даде възможност да бъде увеличен размерът на финансовата помощ за едно пчелно семейство до 11 лева. Срокът за сключване на договорите и изплащането на помощта е от 17 до 31 октомври 2016 г. По-висок размер на de minimis ще получат пчеларите, подали валидни заявления за кандидатстване в определения за прием срок, които отглеждат между 20 и 200 пчелни семейства, като за стопаните с над 200 пчелни семейства финансиране се предоставя за първите 200 пчелни семейства. Задължение на пчеларите е да запазят 80 на сто от броя на пчелните семейства, за които е получена помощта, като до 1 декември представят заверен ветеринарно-медицински дневник на пчелина за извършен задължителен есенен профилактичен преглед на пчелните семейства. Общият размер на помощите de minimis за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337.45 лв.) за период от три бюджетни години (2014-2016 г.). 4 октомври 2016 г. Държавен фонд „Земеделие“-РА

Sakar
04.10.2016, 15:50
Можем да поздравим Управителния съвет на ДФ „Земеделие“ за адекватното отношение.
Прави впечатление и средния брой кошери на заявител - над 110, което вероятно говори за предимно професионални пчелари.

jdrumev
04.10.2016, 16:12
Можем да поздравим Управителния съвет на ДФ „Земеделие“ за адекватното отношение.
Прави впечатление и средния брой кошери на заявител - над 110, което вероятно говори за предимно професионални пчелари.



Тия под 110 не са ли професионални пчелари?

jdrumev
04.10.2016, 16:17
Най-големият майтап ще е ако наистина документи за деминимис подадат толкова много пчелари, щото сумата за 1 кошер да падне под 7 лв. Това ще е победа за МЗХ и основание за още по-драстични изисквания през следващата година.



Аз не се учудвам изобщо г-н Матеев.Нека мерките да са по драстични аз съм за,но ако падне помоща под 7лв мисля че трябва и вие лидерите на организации да по натиснете педала.

Sakar
04.10.2016, 17:09
Тия под 110 не са ли професионални пчелари?
Може и да са. Числото е някакъв ориентир.
Извинявам се, ако съм засегнал някого.

Краско
05.10.2016, 08:22
На печелившите честито с по ниски изкупни цени. И покрай тях които не са кандидатствали по мярката.

rosty_sz
05.10.2016, 08:58
Много интересно, защо за половината от регистрираните семейства не са подадени документи за подпомагане? Единствения логичен отговор е че не отговарят на изискванията. При положение че единственото ново изискване е за доказване на продаден "качествен" мед какви са изводите?
1.Много хора продават мед на дребно без да спазват елементарната разпоредба по наредба 26. Оказва се че вътрешния пазар е мноооого по-голям от колкото си мислим.
2.Много хора изгоряха и покрай "гърка" и още някои чуждоземни търговци които се покриха.
3.Много хора продължават да продават меда си без документи.
Има и някаква част от регистрираните семейства които няма да получат помощ защото са част от големи стопанства с над 200 бр.
За мен цифричките показват, че продукцията от поне половината регистрирани пчелни семейства в БГ е в сивия сектор и отделно има още хиляди (десетки или стотици хиляди никой не знае колко) семейства в дълбока нелегалност.
След този факт въобще не е учудващо желанието държавните органи за пререгистрация на пчелните семейства.

jdrumev
05.10.2016, 12:58
Не забравяй и колко бележки се раздадоха без да си продал стока.С тоя де минимис бяха прекарани малките пчелари според мен.
Почна да ме гони и някаква параноя,че има някаква уговорка м/у държавата и преработвателите.

Пламен Керчев
18.10.2016, 15:37
Някой подписвал ли е окончателните формуляри по деминимис . По спуснатите от ДФЗ дати това трябваше да започне от 17.10.

ch.atanasov
18.10.2016, 16:00
Някой подписвал ли е окончателните формуляри по деминимис . По спуснатите от ДФЗ дати това трябваше да започне от 17.10.

Във фейса коментират ,че се бавят нещата. Евентуално след 20-ти.

bat_minka
18.10.2016, 16:18
Договорите не са готови.Като станат ще се обаждат по тел.и ще ни канят.

Цеко
18.10.2016, 20:05
Договорите не са готови.Като станат ще се обаждат по тел.и ще ни канят.
При подаване на документите изрично питах „бюрократчето“ от ДФЗ за подписване на окончателните договори те ли ще ни се обаждат или ние сами да се инетересуваме и отговора му беше “Сами ще идвате, няма да ви търсим но не по рано от 20.10.“

kasapina
18.10.2016, 20:58
Ако този грък е Янис аз лично абсолютно никакви проблеми нямах с него,всички нужни документи ми ги прати.

Валтер Желязков
26.10.2016, 14:32
Преди малко ми се обади колежка, че днес си е подписала договора за De minimis 2016 във Враца.

kasapina
26.10.2016, 14:40
И аз вчера подписах моят договор !
11 лв на пчелно семейство.

nyanakiev
26.10.2016, 17:21
А кога ще влезе в банкоматната карта

bat_minka
26.10.2016, 17:39
А кога ще влезе в банкоматната карта

До петък тази седмица.

koragroup
27.10.2016, 10:21
Понеделник подписах... сметката още е празна...

bat_minka
27.10.2016, 10:29
Понеделник подписах... сметката още е празна...

Вече сигурно са я напълнили.Тази сутрин имах превод.

ch.atanasov
27.10.2016, 11:39
В Бургас се уточнихме, че няма да представям дневника към 1.12.2016, защото датата на заверка предхожда датата на кандидатстване.

jdrumev
27.10.2016, 11:44
А как ще докажеш че имаш 80% от пчелите живи?

ch.atanasov
27.10.2016, 11:46
А как ще докажеш че имаш 80% от пчелите живи?

Като дойдат на проверка им връчвам слушалките.:bigsmile:

Трендафил Дончев
27.10.2016, 17:43
Вече сигурно са я напълнили.Тази сутрин имах превод.

Хей, и да ги ползвате по предназначение. Да не тръгнете да си купувате дърва и сервизи като Друмев.:bigsmile:

niksan_83
01.11.2016, 19:09
Изплатени ли са вече парите по програмата

nih
02.11.2016, 17:07
Да http://www.bgfermer.bg/Article/5848454

m_pchelari
04.11.2016, 11:51
Да http://www.bgfermer.bg/Article/5848454

Аз още нямам превод. Подписах сряда миналата седмица.

ch.atanasov
04.11.2016, 12:04
Аз още нямам превод. Подписах сряда миналата седмица.

Има някакъв проблем, аз подписах на 25.10 ,превода е от 27.10.

m_pchelari
10.11.2016, 16:57
Има някакъв проблем, аз подписах на 25.10 ,превода е от 27.10.

Ха ха току що видях, че са превели парите по деминимиса днес. Иначе в неделя щеше да се ходи за гъби.

Цеко
10.11.2016, 20:40
Парите ги взех още миналата седмица и вече ги усвоих по предназначение, жалко че не стигнаха (въпреки че получих максимума) и се налага от други пера да прехвърлям пари за да си свърша работа, но все пак искам да БЛАГОДРЯ на всички които помогнаха по някакъв начин да получим тези средства без значение колко са!

Profi
20.11.2016, 17:48
Големи благодарности и от мене, на всички , които положиха усилия за реализирането на De minimis 2016г,на тази държава и трябват повече хора като вас ,взехте присърце нещата и въпреки кратките срокове и недоверие ,се справихте ,БЛАГОДАРЯ.

nyanakiev
30.11.2016, 18:24
днес е бил последния ден в който да представиш документ за есенното третиране.Който не е представил документ ,ще трябва да връща взетите пари по денимиса