PDA

Виж пълната версия : Купували ли сте пчелни майки съгласно изискванията на ЗАКОНА?



зуница
21.06.2016, 14:53
Закон за пчеларството
Чл. 20. (1) Забраняват се:
2. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) търговията и превозването на пчелни майки и рояци без сертификат за произход, издаден от развъдна организация, получила разрешение по смисъла начл. 29а от Закона за животновъдството;
3. (нова - ДВ, бр. 26 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) търговията и превозването на пчелни майки, семейства и рояци без ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни.
МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
НАРЕДБА No Н-18 от 13 декември 2006 г.
ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА
Чл.3. (1) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.

vasilevsa
21.06.2016, 14:58
Закон за пчеларството
Чл. 20. (1) Забраняват се:
2. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) търговията и превозването на пчелни майки и рояци без сертификат за произход, издаден от развъдна организация, получила разрешение по смисъла начл. 29а от Закона за животновъдството;
3. (нова - ДВ, бр. 26 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) търговията и превозването на пчелни майки, семейства и рояци без ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни.
МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
НАРЕДБА No Н-18 от 13 декември 2006 г.
ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА
Чл.3. (1) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.

Ако някой си внесе майки от европа, като пример Словения или Австрия и бъде санкциониран по този закон, ако се жалва в международния съд какво ще стане? По принцип европейското законодателство е над националното, което от своя страна трябва да се синхронизира с европейското.

valyo
21.06.2016, 16:14
Тук доколкото разбирам въпросът е купувал ли е някой майки СЪС СЕРТИФИКАТ, така както биха дошли при поръчка от чужбина.

Mateev
21.06.2016, 16:22
Ако някой си внесе майки от европа, като пример Словения или Австрия и бъде санкциониран по този закон, ако се жалва в международния съд какво ще стане? По принцип европейското законодателство е над националното, което от своя страна трябва да се синхронизира с европейското.

Нали знаеш - ще те осъдят в България и наказанието веднага ще влезе в сила (глоба, ако е административно наказание, и затвор, ако е наказателно). Ти трябва да изтърпиш (платиш) наказанието и след това можеш да си загубиш живота да съдиш България в Европейския съд. Ще ти отнеме поне 5 или дори 10 години, а за да платиш адвокатските хонорари, ще трябва да си продадеш къщата (апартамента). Тоест казуса трябва наистина да си струва, за да решиш да посветиш целия си живот на него.

Въобще според мене търсенето на справедливост в Български или Европейски съд е бита карта. Както едните, така и другите съдилища са задръстени от неразрешени дела. Повече от 50% от делата им изтича давностния срок (5 или 10 години), преди те да бъдат разрешени. Някога преди години се опитах да търся справедливот чрез съда и опита ми е много горчив. Тогава за първи път се сблъсках с корупцията в съдебната система, със платените съдии и прокурори, с изчезването на страници и доказателства от делото, и/или подмяната им с фалшиви доказателства, с лъжесвидетелстването и въобще с цялата мръсотия, в която са затънали до гуша Българските съдилища и обслужващия ги персонал - прокурори, съдии, адвокати, следствени органи и дори съдия-изпълнителите.

Нали знаете - в социалистическо време всичко се решаваше с едно обаждане по телефона от когото трябва на когото трябва, а сега всичко се решава с една пачка с подходящата дебелина и подходящия цвят на банкнотите (цвета е много важен).

rosty_sz
21.06.2016, 16:27
Да купувал съм майки според изискванията на закона. Тази година ще купя още 100+ от новата развъдна асоциация.
Искам си документацията заради програмата.

Mateev
21.06.2016, 16:31
В духа на темата искам да кажа, че най-важния нормативен документ, който регулира майкоразвъдната дейност и продажбите на майки и отводки, всъщност се явява Наредба 47. Аз живея с тази наредба, препрочитам си я сутрин, обед и вечер, а нощем си я слагам под възглавницата, белким нещо ми влезе в главата.

6979

Другия ключов нормативен документ е Наредба 35. Тя пък касае самите майкопроизводители и регулира вътрешната им дейност:

6981

vasilevsa
21.06.2016, 19:30
Нали знаеш - ще те осъдят в България и наказанието веднага ще влезе в сила (глоба, ако е административно наказание, и затвор, ако е наказателно). Ти трябва да изтърпиш (платиш) наказанието и след това можеш да си загубиш живота да съдиш България в Европейския съд. Ще ти отнеме поне 5 или дори 10 години, а за да платиш адвокатските хонорари, ще трябва да си продадеш къщата (апартамента). Тоест казуса трябва наистина да си струва, за да решиш да посветиш целия си живот на него.

Въобще според мене търсенето на справедливост в Български или Европейски съд е бита карта. Както едните, така и другите съдилища са задръстени от неразрешени дела. Повече от 50% от делата им изтича давностния срок (5 или 10 години), преди те да бъдат разрешени. Някога преди години се опитах да търся справедливот чрез съда и опита ми е много горчив. Тогава за първи път се сблъсках с корупцията в съдебната система, със платените съдии и прокурори, с изчезването на страници и доказателства от делото, и/или подмяната им с фалшиви доказателства, с лъжесвидетелстването и въобще с цялата мръсотия, в която са затънали до гуша Българските съдилища и обслужващия ги персонал - прокурори, съдии, адвокати, следствени органи и дори съдия-изпълнителите.

Нали знаете - в социалистическо време всичко се решаваше с едно обаждане по телефона от когото трябва на когото трябва, а сега всичко се решава с една пачка с подходящата дебелина и подходящия цвят на банкнотите (цвета е много важен).
Матеев, България трябва да синхронизира законодателството си спрямо европейското, а не обратното. Това е истината и ще бъде направено рано или късно, защото мърдане няма, а и след като се оказва че местната пчела е карника, какъв е проблема хората да си внасят карники например. Соча пример просто не ги призовавам да го правя разсъждаваме по темата.

valaz
21.06.2016, 20:04
Нали знаеш - ще те осъдят в България и наказанието веднага ще влезе в сила (глоба, ако е административно наказание, и затвор, ако е наказателно). Ти трябва да изтърпиш (платиш) наказанието и след това можеш да си загубиш живота да съдиш България в Европейския съд. Ще ти отнеме поне 5 или дори 10 години, а за да платиш адвокатските хонорари, ще трябва да си продадеш къщата (апартамента). Тоест казуса трябва наистина да си струва, за да решиш да посветиш целия си живот на него.

Въобще според мене търсенето на справедливост в Български или Европейски съд е бита карта. Както едните, така и другите съдилища са задръстени от неразрешени дела. Повече от 50% от делата им изтича давностния срок (5 или 10 години), преди те да бъдат разрешени. Някога преди години се опитах да търся справедливот чрез съда и опита ми е много горчив. Тогава за първи път се сблъсках с корупцията в съдебната система, със платените съдии и прокурори, с изчезването на страници и доказателства от делото, и/или подмяната им с фалшиви доказателства, с лъжесвидетелстването и въобще с цялата мръсотия, в която са затънали до гуша Българските съдилища и обслужващия ги персонал - прокурори, съдии, адвокати, следствени органи и дори съдия-изпълнителите.

Нали знаете - в социалистическо време всичко се решаваше с едно обаждане по телефона от когото трябва на когото трябва, а сега всичко се решава с една пачка с подходящата дебелина и подходящия цвят на банкнотите (цвета е много важен).
Малко се отклонявам от темата. Нямам опит с вноса на пчелни майки от чужбина, нито опит с водене на дела за отровени пчели. Но имам опит с водене на дело за неплатена рента срещу некоректен арендатор. Опитът ми може да е от полза на някой пчелар. Арендния договор бе 10 годишен с нотариална заверка на подписите. Когато дойде време арендатора да плати рентата за третата стопанска година, той ми предложи да подпиша едно допълнително споразумение, с което щеше да ми намали размера на рентата наполовина. Били настъпили промени в обстоятелствата, при които подписахме договора. Аз отказах да го подпиша. Бях заплашен, че ако не го подпиша, няма да си получа рентата. Аз на свой ред го заплаших със съд. Арендаторът се разсмя и каза: Докато ме осъдиш, ще минат години! Всички са го подписали, ти си единствения, който не го е подписал.
Изчаках да изтече срока за плащане на рентата и за четвъртата стопанска година и заведох делото. Арендаторът не подаде възражение срещу моята искова молба. При тези обстоятелства, съдът реши делото по съкратената процедура и без да насрочва съдебно заседание, направо издаде изпълнителен лист. След това, аз платих още един адвокатски хонорар за изпълнително дело, както и такса за частен съдебен изпълнител. След около 20 дни, парите от неплатените ренти, както и от всички направени от мен съдебни разходи ми бяха приведени от адвоката на банковата ми сметка. Цялата съдебна процедура продължи по-малко от два месеца. Сега, като стане време за плащане на рента, аз се обаждам на арендатора по телефона и рентата пристига на банковата ми сметка в рамките на седмица.

212x
21.06.2016, 21:02
https://s32.postimg.org/kh4q8h8xh/image.jpg (https://postimage.org/)

https://s32.postimg.org/5fm99otl1/image.jpg (https://postimage.org/)

(https://postimage.org/)https://s32.postimg.org/xcq6qsvlh/image.jpg (https://postimage.org/)

(https://postimage.org/)https://s32.postimg.org/x1xzzyaut/image.jpg (https://postimage.org/)

(https://postimage.org/)https://s32.postimg.org/4l2ncfhdx/image.jpg (https://postimage.org/)

Зад нас има могъща пчеларска организация която ясно е определила какво души пчеларския бранш! Имаме сериозен гръб и подкрепа които ще ни помогнат да се преборим... да можем да продаваме това което честно и с двете си ръце почтенно произвеждаме. Нека този форум е една открита трибуна която да спомогне всеки да продава труда на ръцете си, да спомага да храним семействата си! Нека ясно заявим - всеки може да продава/подарява това което е произвел на тази цена на която желае!
(https://postimage.org/)

зуница
22.06.2016, 07:51
Матеев, прав си , че това са наредбите за майкопроизводство. Технологията на производството касае качеството на продукта "пчелна майка" и него сме разисквали многократно.Наличието на две организации в момента е предпоставка за положителна промяна по отношение на качеството.
Въпросът ми е за търговията с пчелни майки.Търговията, дали се извършва в рамките на закона?Членовете на твоята организация придружават ли продуктите ( пчелни майки) с цитираните и изисквани от законите документи? Колегата rosty_sz , казва "Да". Заставаш ли с името и авторитета си зад него?
Ако при тебе всичко е наред, склонен ли си да инициираш от името на организацията си повсеместна проверка от страна на компетентните органи за законосъобразността на търговията с пчелни майки от български производители на територията на страната.(Чуждите производители и вносът са обект на други действия.)
Имам основателни причини да смятам , че търговията с пчелни майки е в "сивия сектор".И ако приемем , че новата организация върши всичко в рамките на закона остава , че конкуренцията работи на тъмно и извън рамките на закона.В тая връзка е и питането. Склонен ли си от името на организацията си да поискаш необходимите действия от държавните органи за изчистване на пазара?

Вълчан
22.06.2016, 13:12
За отводките-рояците защо не повдигнете въпроса!? Има толкова пчелини малки и никой да не може да си продаде една отводка! Или ако някой си хване рояк някъде си, не може да го закара в пчелина си, защото няма ветеринарен документ! Глупости и рестрикции, само!

scutellator
22.06.2016, 13:26
Склонен ли си от името на организацията си да поискаш необходимите действия от държавните органи за изчистване на пазара?

Ха ха ха. Защо дърпате дявола за опашката. Нямам нищо против, НО така регламентирани нещата, знаете ли какво си пожелавате?
Когато се подобри средната информираност на българския пчелар и се появи необходимост от промени, всичко ще си дойде на мястото.

ves
22.06.2016, 15:01
Ако някой си внесе майки от европа, като пример Словения или Австрия и бъде санкциониран по този закон, ако се жалва в международния съд какво ще стане? По принцип европейското законодателство е над националното, което от своя страна трябва да се синхронизира с европейското.
Няма да се жалваш в международен съд, а в български. До колкото знам това е подсъдно на районен съд. Просто адвоката се позовава на европейските директиви, които са над националните закони. Отделно има един ЗОДОВ (закон за отговорността на държавата и общините за вреди). Така, че ако са ти конфискували пчелите или са те глобили, можеш да заведеш гражданско дело срещу съответната институция и да ти платят за нанесени вреди.

Всъщност говорих с юристи по въпроса за вноса на пчели от други държави, но не можах да получа много ясен отговор, защото никой не се е сблъсквал с подобен проблем. Просто този закон (българския) никой не го спазва. Ако някой бъде глобен за внос на пчели това ще бъде прецедент.

nyanakiev
22.06.2016, 16:45
трябва да се забрани продажбата на пчелни майки Какъв пчелар си като не можеш да си произведеш майки Само отводки и пчелни семейства да се продават за начинаещи пчелари

Mateev
22.06.2016, 18:05
Матеев, прав си , че това са наредбите за майкопроизводство. Технологията на производството касае качеството на продукта "пчелна майка" и него сме разисквали многократно.Наличието на две организации в момента е предпоставка за положителна промяна по отношение на качеството.
Въпросът ми е за търговията с пчелни майки.Търговията, дали се извършва в рамките на закона?Членовете на твоята организация придружават ли продуктите ( пчелни майки) с цитираните и изисквани от законите документи? Колегата rosty_sz , казва "Да". Заставаш ли с името и авторитета си зад него?
Ако при тебе всичко е наред, склонен ли си да инициираш от името на организацията си повсеместна проверка от страна на компетентните органи за законосъобразността на търговията с пчелни майки от български производители на територията на страната.(Чуждите производители и вносът са обект на други действия.)
Имам основателни причини да смятам , че търговията с пчелни майки е в "сивия сектор".И ако приемем , че новата организация върши всичко в рамките на закона остава , че конкуренцията работи на тъмно и извън рамките на закона.В тая връзка е и питането. Склонен ли си от името на организацията си да поискаш необходимите действия от държавните органи за изчистване на пазара?
Българските лицензирани производители и в момента са подложени на проверки, както за здравословния статус, така и за изпълняването на всички изисквания на законите и на тези 2 наредби. Здравословния статус се проверява 2 пъти в годината посредством изпращане на проби на Гургулова. Има и една задължителна проверка от ИАСРЖ по време на активния сезон, както и изненадващи проверки по усмотрение на ИАСРЖ или по сигнал. Също така и комисия на БПРА 2 пъти в годината ходи на проверки, като в тази комисия пак има членове на ИАСРЖ и ОДБХ.

vencii
22.06.2016, 20:52
В началото на моето пчеларстване си купих майки от доцента, сложи си паричките в джоба и не ми даде ни касова бележка ни каквато и да е хартийка, то и майки не ми даде ама тогава не знаех.

зуница
23.06.2016, 08:15
Българските лицензирани производители и в момента са подложени на проверки, както за здравословния статус, така и за изпълняването на всички изисквания на законите и на тези 2 наредби. Здравословния статус се проверява 2 пъти в годината посредством изпращане на проби на Гургулова. Има и една задължителна проверка от ИАСРЖ по време на активния сезон, както и изненадващи проверки по усмотрение на ИАСРЖ или по сигнал. Също така и комисия на БПРА 2 пъти в годината ходи на проверки, като в тази комисия пак има членове на ИАСРЖ и ОДБХ.
Матеев, мога само да се радвам и да ви поздравя за това, което пишеш, че правите за качеството.
С риск да се повторя. Това за, което пиша е търговията с пчелни майки. Направо казано.Всяка майка закупена в търговската мрежа , легално, притежава ли необходимите по закон документи?Сертификат, ветеринарно медицинско, касова бележка? За такава проверка пиша.Проверка по пчеларските магазини, дружества, майко производители и други места за легална продажба.(За нелегалната има кой да се грижи.)Именно такава проверка склонен ли си да инициираш?

tarty
23.06.2016, 11:13
Матеев, мога само да се радвам и да ви поздравя за това, което пишеш, че правите за качеството.
С риск да се повторя. Това за, което пиша е търговията с пчелни майки. Направо казано.Всяка майка закупена в търговската мрежа , легално, притежава ли необходимите по закон документи?Сертификат, ветеринарно медицинско, касова бележка? За такава проверка пиша.Проверка по пчеларските магазини, дружества, майко производители и други места за легална продажба.(За нелегалната има кой да се грижи.)Именно такава проверка склонен ли си да инициираш?
Ако някой направи това, тогава за пръв път пчеларите ще се обеденят като един и ще скочат на държавата и на човека осмелил се да им развали рахатлъка. Това си е лично мое мнение.

зуница
01.07.2016, 06:37
Ако се спазва закона при продажбата на майки това от снимката няма да се случва.7032
Майката е закупена от "голямо име" в нашето пчеларство.Но никога не е късно да станеш за резил.

Remi
01.07.2016, 06:46
Ако се спазва закона при продажбата на майки това от снимката няма да се случва.7032
Майката е закупена от "голямо име" в нашето пчеларство.Но никога не е късно да станеш за резил.
Кажи го и ще се прочуе ? До като нещата не се оправят майки няма да купувам .

nyanakiev
01.07.2016, 08:41
КОГАТО СЕ НАУЧИШ ДА СИ ГИ ПРОИЗВЕЖДАШ ЩЕ СПРЕШ ДА СИ ХВЪРЛЯШ ПАРИТЕ НА ВЯТЪРА

scutellator
01.07.2016, 08:44
Ако се спазва закона при продажбата на майки това от снимката няма да се случва.7032
Майката е закупена от "голямо име" в нашето пчеларство.Но никога не е късно да станеш за резил.

Я,грешката с меката манджа. Аз тая попара вече съм я сърбал. Тестото трябва да е толкова твърдо че да издържа на цяла седмица лангъркане по пощата при температури от 40 градуса на сянка. Няма никакви проблеми.

Aranis
01.07.2016, 09:14
КОГАТО СЕ НАУЧИШ ДА СИ ГИ ПРОИЗВЕЖДАШ ЩЕ СПРЕШ ДА СИ ХВЪРЛЯШ ПАРИТЕ НА ВЯТЪРА

Колегата няма проблем с производството на майки, а с доставените такива.;)

nyanakiev
01.07.2016, 11:28
трябва и бонус точките за майки и отводки да отпаднат

Господин Каров
06.07.2016, 21:44
За такова нещо, доставчhttp://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=7032&d=1467347630
иа е длжен да се извини на клиента и да го кмпенсира подобаващо. Всеки допуска грешки.

vasill83
06.07.2016, 21:57
Нали знаеш - ще те осъдят в България и наказанието веднага ще влезе в сила (глоба, ако е административно наказание, и затвор, ако е наказателно). Ти трябва да изтърпиш (платиш) наказанието и след това можеш да си загубиш живота да съдиш България в Европейския съд. Ще ти отнеме поне 5 или дори 10 години, а за да платиш адвокатските хонорари, ще трябва да си продадеш къщата (апартамента). Тоест казуса трябва наистина да си струва, за да решиш да посветиш целия си живот на него.

Въобще според мене търсенето на справедливост в Български или Европейски съд е бита карта. Както едните, така и другите съдилища са задръстени от неразрешени дела. Повече от 50% от делата им изтича давностния срок (5 или 10 години), преди те да бъдат разрешени. Някога преди години се опитах да търся справедливот чрез съда и опита ми е много горчив. Тогава за първи път се сблъсках с корупцията в съдебната система, със платените съдии и прокурори, с изчезването на страници и доказателства от делото, и/или подмяната им с фалшиви доказателства, с лъжесвидетелстването и въобще с цялата мръсотия, в която са затънали до гуша Българските съдилища и обслужващия ги персонал - прокурори, съдии, адвокати, следствени органи и дори съдия-изпълнителите.

Нали знаете - в социалистическо време всичко се решаваше с едно обаждане по телефона от когото трябва на когото трябва, а сега всичко се решава с една пачка с подходящата дебелина и подходящия цвят на банкнотите (цвета е много важен).
Матеев ти си начетен човек и би трябвало да знаеш че докато обжалваш дадена присъда независимо от кои съд е отсъдена ,същата не може да влезне във сила докато не бъде потвърдена от другата инстанция това важи и за европейския а там виновния ще плати много повече и си струва.

vasill83
06.07.2016, 22:02
Матеев, България трябва да синхронизира законодателството си спрямо европейското, а не обратното. Това е истината и ще бъде направено рано или късно, защото мърдане няма, а и след като се оказва че местната пчела е карника, какъв е проблема хората да си внасят карники например. Соча пример просто не ги призовавам да го правя разсъждаваме по темата.
Братле ти и да не го казваш много хора си вкарват защото не вярват на българските майко производители като изключим от това число Матеев

vasilevsa
07.07.2016, 07:22
Братле ти и да не го казваш много хора си вкарват защото не вярват на българските майко производители като изключим от това число Матеев

Колега логиката е такава, че ако всички са съгласни, че местната пчела е именно карника, то даже е добре приоритетно да се внасят чиста порода карники, за да се подобри генотипа и да се доближи до истинската местна пчела, то сега е някакъв тюрлю гювеч между италианки, карники, кавказки, карпатки, бъкфаст пълен конгломерат и какви ли не. при мен новите майки люпят някакъв много странен хибрид козинката отгоре има леко зеленикав отенък и формата на пчелата е леко скъсена и удебелена

Вълчан
07.07.2016, 08:36
Колега логиката е такава, че ако всички са съгласни, че местната пчела е именно карника, то даже е задължително да се внасят чиста порода карники, за да се подобри генотипа и да се доближи до истинската местна пчела, то сега е някъв конгломерат между италианки, карники, кавказки, карпатки, бъкфаст пълен конгломерат и какви ли не. при мен новите майки люпят някакъв много странен хибрид козинката отгоре има леко зеленикав отеник и формата на пчелата е леко скъсена и удебелена
Дай снимка!

бат тянко
07.07.2016, 08:50
Стига бе! Открит е нов вид?

vasilevsa
07.07.2016, 09:00
Стига бе! Открит е нов вид?

не е нов вид просто странна хибридизация.

scutellator
07.07.2016, 09:56
Колега логиката е такава, че ако всички са съгласни, че местната пчела е именно карника, то даже е задължително да се внасят чиста порода карники, за да се подобри генотипа и да се доближи до истинската местна пчела,.....

Я да се изясним - към коя точно Карника би трябвало да се причисли някогашната автохтонна българска местна пчела - сръбска Карника, словенска Карника, австрийска Карника, полска Карника, чешка Карника, косовска Карника, банатска Карника...????? За тези от вас, които не знаят, в Сърбия Карниката е само една от местните пчели.

Брат Адам, който през годините е тествал повече линии на Карника, отколкото на някой друг живота би му стигнал, твърди че най- добрата пчела от ВСИЧКИТЕ ОТРОДИЯ НА КАРНИКА се намира на територията между Халкидики и Родопите. И още че разликата между тези пчели и оригиналната Карника (тази от областите Карньола и Каринтия) е "като между сирене и тебешир". Външно са много ПОДОБНИ, но северната A.m. cecropia ( която Рутнер по- късно обособява като macedonica) притежавала изключително ниска ройливост, развивала силни семейства (почти колкото италианките), със голямо зимно кълбо и бавно пролетно развитие, мокра запечатка на меда, прекомерна употреба на прополис и мостове. По тези показатели пълна ПРОТИВОПОЛОЖНОСТ на оригиналната Карника - висока ройливост, средни по сила семейства (и остър пик и спад на силата на семейството), малко зимно кълбо и изключително БЪРЗО пролетно развитие, СУХО запечатване на меда, НИКАКЪВ прополис ( според него, оригиналната Карника изпозлвала чист восък, наместо прополис) и мостове.

Пак според него, най-чувствителните на нозематоза от всички карникови отродия пчели, са тези от югоизточна Югославия и долината на р. Струма.

Понятието "раса" е ПРЕКАЛЕНО голямо таксономично понятие - представете си породата Немска овчарка. Само че освен стандартните разновидности, късокосместа, дългокосместа, бяла или шарена, си представете и такива със дребен, среден/стандартен или едър размер, със изцяло жълта, изцяло черна или изцяло червена окраска, със къса опашка или със дълга опашка, със дълги клепнали уши или къси прави... както и вариация в темперамента.... А сега оставете ги да се сместват произволно ( това, което грижите на пчеларя - ПОДХРАНВАНЕ, третиране, подсилване ..., подвижното пчеларство от един район на страната и търговията на майки и семейства причиняват), какво се получава - мелез. Тъй че нека научните работници спорят е ли българската пчела към Карниковите или не. Но всеки, който иска, нека си ги внася, но нека не ни убеждава, че полските Карники и новозеландските Карники са ЕДНИ И СЪЩИ, само за да управдае действията си. Това просто няма как да стане.

vasilevsa
07.07.2016, 10:05
Я да се изясним - към коя точно Карника би трябвало да се причисли някогашната автохтонна българска местна пчела - сръбска Карника, словенска Карника, австрийска Карника, полска Карника, чешка Карника, косовска Карника, банатска Карника...????? За тези от вас, които не знаят, в Сърбия Карниката е само една от местните пчели.

Брат Адам, който през годините е тествал повече линии на Карника, отколкото на някой друг живота би му стигнал, твърди че най- добрата пчела от ВСИЧКИТЕ ОТРОДИЯ НА КАРНИКА се намира на територията между Халкидики и Родопите. И още че разликата между тези пчели и оригиналната Карника (тази от областите Карньола и Каринтия) е "като между сирене и тебешир". Външно са много ПОДОБНИ, но северната A.m. cecropia ( която Рутнер по- късно обособява като macedonica) притежавала изключително ниска ройливост, развивала силни семейства (почти колкото италианките), със голямо зимно кълбо и бавно пролетно развитие, мокра запечатка на меда, прекомерна употреба на прополис и мостове. По тези показатели пълна ПРОТИВОПОЛОЖНОСТ на оригиналната Карника - висока ройливост, средни по сила семейства (и остър пик и спад на силата на семейството), малко зимно кълбо и изключително БЪРЗО пролетно развитие, СУХО запечатване на меда, НИКАКЪВ прополис ( според него, оригиналната Карника изпозлвала чист восък, наместо прополис) и мостове.

Пак според него, най-чувствителните на нозематоза от всички карникови отродия пчели, са тези от югоизточна Югославия и долината на р. Струма.

Понятието "раса" е ПРЕКАЛЕНО голямо таксономично понятие - представете си породата Немска овчарка. Само че освен стандартните разновидности, късокосместа, дългокосместа, бяла или шарена, си представете и такива със дребен, среден/стандартен или едър размер, със изцяло жълта, изцяло черна или изцяло червена окраска, със къса опашка или със дълга опашка, със дълги клепнали уши или къси прави... както и вариация в темперамента.... А сега оставете ги да се сместват произволно ( това, което грижите на пчеларя - ПОДХРАНВАНЕ, третиране, подсилване ..., подвижното пчеларство от един район на страната и търговията на майки и семейства причиняват), какво се получава - мелез. Тъй че нека научните работници спорят е ли българската пчела към Карниковите или не. Но всеки, който иска, нека си ги внася, но нека не ни убеждава, че полските Карники и новозеландските Карники са ЕДНИ И СЪЩИ, само за да управдае действията си. Това просто няма как да стане.

Така по времето на брат адам е било така, но сега от халкидики до родопите има само италианско-карникски мелези аз самия съм от родопите и гледам как се измени пчелата с годините. Факт е че без значение какъв е типа карника, в България карника в чист вид не се произвежда и надали съществува. Винаги ще има метизиране и мелези, който не иска да работи с мелези трябва всяка година да купува майки и да ги сменя, което е ресурсоемко и трудоемко. Следва нашата да се пречисли към тези, които са по-близки по ареал на разпространение.

scutellator
07.07.2016, 10:36
. Факт е че без значение какъв е типа карника, в България карника в чист вид не се произвежда и надали съществува..... Следва нашата да се пречисли към тези, които са по-близки по ареал на разпространение.
Я да попитам аз като тъп, за какво тогава трябва да правим резерват за Карника, като в Словения Карника ще има ВИНАГИ? За да може тези, които не я искат, да бъдат накарани на сила???

Това е пчеларска логика като от няколко поста по- долу- сам не иска да си купува майки от лицензираните, но иска държавата да задължи другите да го правят.

бат тянко
07.07.2016, 10:50
Щом закона разрешава да се отглежда Шароле Мутон, не виждам причина да дискриминира пчелни майки. Същото се отнася за Каберне Совиньон, спрямо Мавруд или родните сортове пшеница спрямо вносните. Уж ще правим е Европейско село, а май все към централния монопол!

vasilevsa
07.07.2016, 11:04
Я да попитам аз като тъп, за какво тогава трябва да правим резерват за Карника, като в Словения Карника ще има ВИНАГИ? За да може тези, които не я искат, да бъдат накарани на сила???

Това е пчеларска логика като от няколко поста по- долу- сам не иска да си купува майки от лицензираните, но иска държавата да задължи другите да го правят.

Препратката ми е към българския закон, неговата рестрикция против вноса е с цел запазване на българската местна порода пчела, доколкото знам аз, а такава вече няма, тогава какво запазваме? Инак си прав в словения винаги ще има и то на доста приемливи цени доколкото се запознах със сайтовете където се предлагат. Насила хубост не става наистина, просто може би е добре да се разработи държавен стимул за тези, които желаят да работят с карника незнам.

Mateev
07.07.2016, 11:31
Ако сте забелязали, Българския закон никъде не казва дали Българската пчела е Карника или Мацедоника. Това са си спорове между учени и не дотам учени хора и пчелари, но те нямат никакво значение за правния мир.

По закон в България се произвеждат и продават само такива пчелни майки, които отговарят на спецификациите в УТВЪРДЕНИТЕ РАЗВЪДНИ ПРОГРАМИ на двете асоциации. Тези майки се наричат БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА, каквото и да означава това.

В тези спецификации НЯМА параметър "подострено или заоблено дупе", а това всъщност е единствения видим признак, по който един специалист би могъл да различи Карника от Мацедоника.

Дамян Дамянов
07.07.2016, 11:39
Хубаво е да имаме българска пчела, която да продаваме в чужбина с нашата си търговска марка. Това е чистата истина! Трябва да изнасяме майки и отводки в огромни мащаби, защото имаме условията да ги произвеждаме.
С малко акъл, можем да залеем Европа с нашите пчели и то на много по-добра цена. Но...някои хора са прекалено заети да си мерят рамкоповдигачите и това не го виждат.

vasilevsa
07.07.2016, 11:40
Ако сте забелязали, Българския закон никъде не казва дали Българската пчела е Карника или Мацедоника. Това са си спорове между учени и не дотам учени хора и пчелари, но те нямат никакво значение за правния мир.

По закон в България се произвеждат и продават само такива пчелни майки, които отговарят на спецификациите в УТВЪРДЕНИТЕ РАЗВЪДНИ ПРОГРАМИ на двете асоциации. Тези майки се наричат БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА, каквото и да означава това.

В тези спецификации НЯМА параметър "подострено или заоблено дупе", а това всъщност е единствения видим признак, по който един специалист би могъл да различи Карника от Мацедоника.

Много си прав тук. Това е притеснителното лично за мен, а и предполагам не само, че това е кухо понятие няма конкретно съдържание зад него, то е някакво абстрактно широкообхватно понятие. Зад всяка порода имаме типично поведение и се знае какво да се очаква, а за мелезите какво поведение ще имат може само да се гадае. Личното ми мнение е че не бива да се блокира вноса от чужбина, който желае да си внесе а и нашите поризводители ще се развият по-добре в конкурентна среда.

Mateev
07.07.2016, 12:12
Има и още един тънък момент, за който предполагам, че не сте се досещали. Ако утре държавата в лицето на МЗХ реши веднъж завинаги да узакони расата и/или породата пчели, които трябва по закон да се отглеждат в България, то тогава най-вероятно ще се развие следния сценарий:

1. Министъра или Зам. Министъра на земеделието назначава работна група, която трябва да изработи новата наредба с новите спецификации на българската раса пчели
2. В тази работна група най-вероятно ще участвуват една камара некомпетентни служители от МЗХ, както и повечето известни български пчеларски учени. Ще участвуват и председателите на двете развъдни асоциации, както и председателя и представители на ИАСРЖ.
3. Между пчеларските учени със сигурност ще възникне спор и ще се изпокарат на заседанията на работните групи.
4. Ако се подложи на гласуване, с голяма вероятност ще надделее мнението за Карника, с малка вероятност за Мацедоника и с почти нулева вероятност за Родопика. Всъщност за Родопика ще гласува само доцента, ако въобще дойде на заседанието (в последните 2 години не е идвал на нито едно заседание).
5. Асоциацията на доцента (НРАП) ще трябва да бъде закрита, тъй като параметрите на Карниката и Мацедониката според Ruttner НЕ СЕ ВПИСВАТ в неговата развъдна програма. Доцента е дал прекалено тесни диапазони в манията си да узакони Родопиката.

Та това е ситуацията към днешна дата. Съществуващото ИНФОРМАЦИОННО ЗАТЪМНЕНИЕ относно расата на Българските пчели е в интерес на доцента и на неговите поддръжници в ИАСРЖ и МЗХ (ако все още има такива). Те не желаят изясняване на ситуацията, защото това ще е в тяхна вреда.

Нашата развъдна програма (на БПРА) е с много по-реалистични параметри и диапазони на изменение, тъй като са преписани от изследванията на Ruttner и на проф. Ненчев. И ако утре законодателя най-после се изясни дали в България трябва да се гледа Карника или Мацедоника - на нас ще ни е все тая, защото нашата развъдна програма покрива параметрите и на двете.

Тука е следващия тънък момент, който може да бъде намерен в Наредба 35 за условията и реда на дейностите по селекция и репродукция. В тази наредба точно и ясно са описани селекционните признаци и признаците за определяне на расовата принадлежност. Сред тези признаци НЯМА ГЕНЕТИЧЕН АНАЛИЗ, както и няма ФОРМА НА ДУПЕТО НА ПЧЕЛАТА. Тоест изследването по всички признаци в тази наредба НЕ МОЖЕ ДА РАЗЛИЧИ Карника, от Мацедоника и от Родопика. Тоест отново се натъкваме на една огромна законова дупка, в която спокойно може да се вмести едва ли не всяка една раса пчели, която не е жълта.

Mateev
07.07.2016, 12:26
Иначе наистина съществуват различни методи, по които може да бъде различена една Карника от една Мацедоника. Например генетичен анализ или пък метода на Davino, който е придобил световна полулярност и който се базира на подробен анализ на над 30 параметъра на едно от предните пчелни крила - дължини на сегментите, ъгли, площи, съотношения, отмествания спрямо перпендикуляри и т.н.

Тези допълнителни изследвания могат да се правят от развъдните асоциации ДОБРОВОЛНО, а не задължително. Но дори и те да ги направят (ние например работим по метода на Davino), какъв е смисъла на всичко това, освен за вътрешна информация? Какъв е смисъла да се знае точното име на расата, след като закона никъде не е упоменал каква точно трябва да бъде тя?

vasilevsa
07.07.2016, 12:44
Иначе наистина съществуват различни методи, по които може да бъде различена една Карника от една Мацедоника. Например генетичен анализ или пък метода на Davino, който е придобил световна полулярност и който се базира на подробен анализ на над 30 параметъра на едно от предните пчелни крила - дължини на сегментите, ъгли, площи, съотношения, отмествания спрямо перпендикуляри и т.н.

Тези допълнителни изследвания могат да се правят от развъдните асоциации ДОБРОВОЛНО, а не задължително. Но дори и те да ги правят (ние например работим по метода на Davino), какъв е смисъла на всичко това, освен за вътрешна информация? Какъв е смисъла да се знае точното име на расата, след като закона никъде не е упоменал каква точно трябва да бъде тя?

Според мен смисъла е че всеки потребител трябва да знае какво купува, в случая да може да си изгради технологията на работа според расовите особености на пчелата, с която работи и да бъде по-малко изненадван в работата си с пчелите.

Mateev
07.07.2016, 13:14
Според мен смисъла е че всеки потребител трябва да знае какво купува, в случая да може да си изгради технологията на работа според расовите особености на пчелата, с която работи и да бъде по-малко изненадван в работата си с пчелите.

А има ли някой освен Scutellator-a, който да я наясно с расовите особености на различните пчелни раси?

Едва ли не всеки един пчелар в България е създал расов хаос в собствения си пчелин и в небето над него. Дори и да има хора, които да милеят за някаква конкретна раса, техните колеги-пчелари в близките 3 километра бързо-бързо им разбиват илюзиите, задръствайки небето с мелези от всякакъв род и калибър.

Ако приемем, че в България годишно се раждат поне 500 000 пчелни майки, а асоциациите едва ли произвеждат и продават повече 50 000 бройки, които поне малко от малко подлежат на някакъв контрол, то тогава сами се досетете кое ще надделее - порядъка или хаоса.

vasilevsa
07.07.2016, 13:47
А има ли някой освен Scutellator-a, който да я наясно с расовите особености на различните пчелни раси?

Едва ли не всеки един пчелар в България е създал расов хаос в собствения си пчелин и в небето над него. Дори и да има хора, които да милеят за някаква конкретна раса, техните колеги-пчелари в близките 3 километра бързо-бързо им разбиват илюзиите, задръствайки небето с мелези от всякакъв род и калибър.

Ако приемем, че в България годишно се раждат поне 500 000 пчелни майки, а асоциациите едва ли произвеждат и продават повече 50 000 бройки, които поне малко от малко подлежат на някакъв контрол, то тогава сами се досетете кое ще надделее - порядъка или хаоса.

Това ми е интересната тема в момента и чета по нея именно расите пчели и техните белези. Мнението ми е че пчеларя трябва да си разработи технология на отглеждане според расовите белези на пчелите, които отглежда.

Mateev
07.07.2016, 14:50
Това ми е интересната тема в момента и чета по нея именно расите пчели и техните белези. Мнението ми е че пчеларя трябва да си разработи технология на отглеждане според расовите белези на пчелите, които отглежда.

По принцип през годините пчеларя се старае да се адаптира според привичките на собствената му раса пчели. Например кога се прави дадена операция и дали се прави, кога се подхранват, къде се слагат допълнителни медови корпуси, кога се роят, как се роят и как се спира роевото настроение, икономични ли са при безпашие или си изядат собствения мед и много други. Самата пчеларска технология е силно зависима от расата на пчелите, но когато няма раса, а хаос от мелези, нещата много се усложняват. Тогава не може да се работи на ниво един пчелин, а трябва да се слезе на ниво 1 пчелно семейство, като всяко семейство си има собствени капризи, различни от останалите, и към него трябва да се подхожда персонално по начин, различен от останалите.

Това е много объркващо и често води до по-ниски добиви и до по-голяма обърквация от страна на пчеларя, ако е по-неопитен.

зуница
07.07.2016, 15:41
Това върху, което исках да обърна внимание на колегите е "дребно", но важно."Майкопроизводител" не знае с какво се зарежда клетката? Или по-лошото прави "глупости" нарочно с цел повече продажби?Липсата на каквито и да е документи не дава възможност на потребителя да си потърси правата.
Другото, което ме интересува е отношението на "организациите" като защитници на интересите на пчеларите.Отношение? Ще добавя само , че майката е закупена от един от ръководителите на такава организация и той е напълно наясно с това какво продава.Името не пиша , защото нямам никакъв документ с , който да докажа покупката. Тези които са купували от него "карники " от Полша,(Как ли са внесени в нарушение на закона?) отгледани у нас и продавани на цени за Европа сигурно се сещат за кого иде реч.И свестните хора понякога се докарват да станат за РЕЗИЛ. Жалко за човека.Години трупа авторитет и накрая...
Та затова писах за ТЪРГОВИЯТА с майки.

Mateev
07.07.2016, 16:05
Защо не изплюеш камъчето и не кажеш кое е това загадъчно име, което хем е ръководител на организация, хем внася Карники от Полша, и на всичкото отгоре има микровълнова печка, с която да пече майките, преди да ги продаде. Явно цялата тема в създадена с цел конфликт, и ти непрекъснато се опитваш да го подклаждаш, но никой не ти обръща внимание.

Та ако имаш обвинение към някого - кажи го или си замълчи веднъж завинаги. Защото това, което го показваш на снимката, няма как да бъде постигнато по нормалния начин. Някой е помогнал да се стигне до такова състояние, но дали това наистина е загадъчния майкопроизводител?

Аз също мога да извадя една снимка на майка, опържена с яйца и полята с чеснов сос. И после да обвиня някого, които с нещо ми е накривил шапката.

asenof
07.07.2016, 16:12
Мисля че Каров го е написал правилно. #25

Mateev
07.07.2016, 16:22
Каров е написал следното:


За такова нещо, доставчика е длжен да се извини на клиента и да го компенсира подобаващо. Всеки допуска грешки.

Длъжен е да се извини този, който е предизвикал това състояние. Нали не очаквате някой майкопроизводител да изпрати майка в това състояние. По-скоро се е случило нещо след изпращането или след получаването. Има някъде някой виновен за това състояние, но понеже не сме врачки, няма как да знаем кой е той.

В търговията има едно понятие, и то на български се нарича ФРАНКО. Означава докъде отговорноста по доставката е на изпращача и откъде отговорноста се поема от купувача. При продажбата на майки се подразбира доставка ФРАНКО ОФИС НА ЕКОНТ В ГРАДА НА КУПУВАЧА. Това е мястото, където се разменят стоката и парите. Купувача плаща на Еконт и си получава майките. От този момент нататък СОБСТВЕНОСТТА и ОТГОВОРНОСТТА са си негови лични. Стоката вече си е негова, и ако си поиска, наистина може да си я опече в микровълновата пчека.

Мястото, където могат да се предявяват рекламации за повредена стока, също е офиса на Еконт - купувача получава майките, проверява ги дали са живи, едри, качествени и всичко останало, което иска да провери, и ако нещо не е наред, веднага вдига телефона и звъни на производителя (доставчика). Има си и свидетел (служителя в офиса на Еконт), така че всичко е законно, честно и справедливо.

Та точно офиа на Еконт е мястото, където се предявяват и рекламациите. Той е мястото, където трябва да се определи кой е виновника - изпращача или куриера. Когато се знае кой е виновника, лесно може и да се определи кой ще поеме щетите.

Аз съм имал случай с умряла майка по време на транспорт. Беше някакво момиче с приятен глас - звънна ми и на секундата му казах, че веднага ще изпратя друга майка. И го направих още същия ден, при това изцяло за моя сметка (дори и транспорта). Ако има други кофти майкопроизводители, които не го правят така - ами за тях не мога да отговарям.

Нещо повече - аз предприемам специални мерки, за да не се прегряват майките по време на транспорт. Знам ли го кой куриер къде ще ги сложи. Аз обграждам кутийките с майки от двете страни с парчета фибран, и освен това лепя и две етикетки с надпис да се държат на прохладно и проветриво място. До сега не съм чувал или виждал някой друг да предприема такива мерки и да полага толкова усилия за правилното опаковане на стоката.

delta.e
07.07.2016, 16:35
А има ли някой освен Scutellator-a, който да я наясно с расовите особености на различните пчелни раси?

Едва ли не всеки един пчелар в България е създал расов хаос в собствения си пчелин и в небето над него. Дори и да има хора, които да милеят за някаква конкретна раса, техните колеги-пчелари в близките 3 километра бързо-бързо им разбиват илюзиите, задръствайки небето с мелези от всякакъв род и калибър.

Ако приемем, че в България годишно се раждат поне 500 000 пчелни майки, а асоциациите едва ли произвеждат и продават повече 50 000 бройки, които поне малко от малко подлежат на някакъв контрол, то тогава сами се досетете кое ще надделее - порядъка или хаоса.

Матеев , явно благодарение на хаоса пчелите са оцелели над 60 млн. години .
Сега човекът се прави на велик .

Mateev
07.07.2016, 16:42
Матеев , явно благодарение на хаоса пчелите са оцелели над 60 млн. години .
Сега човекът се прави на велик .

Хаоса помага за биоразнообразието, а специално при пчелите то е много важно заради многото на брой полови алели (18-22). Дефакто с това изискване за 5-10 километрова изолация на пчелините на майкопроизводителите закона работи точно ПРОТИВ БИОРАЗНООБРАЗИЕТО. Добре че не се спазва много стриктно, иначе досега много хора щяха да са пропищели от майки, снасящи сравнително малко яйца и със силно завишен процент на прошареното пило.

delta.e
07.07.2016, 17:21
Маналата година една от майките отначало така работеше , но сложих люпещото се пило от два други кошера .
След 10 дни всичко бе добре.

Дамян Дамянов
07.07.2016, 19:57
7032

Някой определено е решил да си прави сам питките, а му липсат малко знания :) Даже мога да кажа как е направил бъркоча - смесил е суха захар и мед.

Това е сравнение на почти всеки вид питка, които съм правил. Най-неуспешните просто съм ги хвърлил. Да кажем, че съм правил ДОСТА опити.
Всички питки са направени с между 5 и 10% вода. Последната питка на клипа има под 5% вода, а се държи доста по-добре от останалите :) Има още малко работа по нея, но ще стане за зимата :)


https://www.youtube.com/watch?v=E-lS8l3KSbg

delta.e
07.07.2016, 22:35
Я да попитам аз като тъп, за какво тогава трябва да правим резерват за Карника, като в Словения Карника ще има ВИНАГИ? За да може тези, които не я искат, да бъдат накарани на сила???

Това е пчеларска логика като от няколко поста по- долу- сам не иска да си купува майки от лицензираните, но иска държавата да задължи другите да го правят.

Да попитам теб , като по-тъп . Коя , пчела е автохтонна ?

delta.e
07.07.2016, 22:39
7032

Някой определено е решил да си прави сам питките, а му липсат малко знания :) Даже мога да кажа как е направил бъркоча - смесил е суха захар и мед.

Това е сравнение на почти всеки вид питка, които съм правил. Най-неуспешните просто съм ги хвърлил. Да кажем, че съм правил ДОСТА опити.
Всички питки са направени с между 5 и 10% вода. Последната питка на клипа има под 5% вода, а се държи доста по-добре от останалите :) Има още малко работа по нея, но ще стане за зимата :)


https://www.youtube.com/watch?v=E-lS8l3KSbg

БДС няма от 1998 , има отраслова нормала . Защо ли ?

Mateev
08.07.2016, 09:07
Според мене тази кутийка е прегрявана. Стояла е на слънце или на много горещо място, при което всяка една храна би се разтекла.

Когато се слага храна в клетки на майки, хубаво е тази храна да е фабрично направена, за да сме сигурни, че в нея има ЕМУЛГАТОР. Ако няма емулгатор, храната изсъхва, и майката трудно може да бъде освободена - понякога стои по 5-6 дена, а понякога пчелите въобще не могат да я освободят.

От храните на пазара има две подходящи, които със сигурност имат емулгатор - Апифонда и Апитом. Апифондата е по-мека и пчелитя освобождават майката за около 1 денонощие. Апитом е по-твърда и пчелите се мъчат с нея по 3-4 дена. Ако Апитом-а е стар, в него се появяват кристали, които пчелите ги вадят и изхвърлят извън клетката.

Апифондата по-лесно се разтича, но дори и мека тя има снежнобяла консистенция без кристали, а на снимката е прозрачно-жълта консистенция със следи от кристализиране.

На тази снимка се виждат и други нелогични неща:
1. По капачето на клетката има градеж, което означава, че то е стояла в някое семейство.
2. В същото време кутийката е чиста и капачетата не са отчупени.

Според мене става дума за МОНТАЖ с цел ПРОВОКАЦИЯ. Или кутийката е силно прегрявана или е направено следното:
1. Кутийката е сглобка от 2 кутийки - ново дъно и старо капаче, взето от друга кутийка, стояла в кошер.
2. Напълнена е с някаква неизвестна ръчно направена храна. Може би Дамян е прав - полувзахарен мед с пудра захар.

В никакъв случай не става въпрос за гафове на който и да било майкопроизводител - просто Зуница търси начин да оплюе някого, на който все още не смее да назове името, но това няма как да стане с фалшифициран снимков материал.

Mateev
08.07.2016, 09:35
Между другото забележете - вчера в 16:42 Зуница за последно е бил във форума, но нито е отрекъкл, нито потвърдил нашите предположения. Темата е създадена от Зуница преди 20 дена и почти нямаше обсъждания, а малкото такива бяха кривнали в съвсем друга посока, различна от това, което търсеше Зуница. Та се наложи той отново да се намеси и да пусне поредния провокативен и загадъчен постинг, който върна темата в желаната посока и предизвика вече верните обсъждания.

Към днешна дата обаче вече 20-ти ден все още няма разяснения от страна на Зуница какво всъщност се е случило и кой точно го е направил това. Висят само едни обвинения към някой уж известен майкопроизводител, като дори не е ясно в какво точно той е обвинен, освен че внася Карники от Полша. Не става обаче ясно какво общо имат Карниките с взахарения мед от снимката.

А сега вече пиша като Администратор:
Давам 24 часа срок на Зуница да внесе малко повече светлина какво точно се е случило, кого точно обвинява, в какво точно го обвинява, и какви доказателства има в подкрепа на твърденията си. Ако не го направи, съгласно правилата на форума тази тема ще бъде изтрита.

зуница
08.07.2016, 12:00
Матеев, Матеев все някакви заговори ти се привиждат.Хората работят за да си изкарват хляба и не стоят постоянно във форума ти.Ако нечие присъствие ти пречи триеш акаунта.Няма нужда да обиждаш и оплюваш хора, които дори не познаваш.
А, Дони назова истинската причина за полученото на снимката. На него мисля , че още вярваш.Всички, които разбират от майко производство са наясно.
Не разбирам защо те дразни искането да се спазват законите от търговците на майки.Държиш на точката забраняваща внос, а следващите регламентиращи продажбата пропускаш. Защо ли? Не допускам, че и ти продаваш така. Без касов бон?Без ветеринарно?Без сертификат? Не ме разочаровай!Таях някаква надежда като почна да продаваш майки.
А сроковете... Сроковете ги поставяй на тези, които работят за тебе. Някога ти писах, че е под достойнството ми да работя за тебе.Нищо не се е променило.
Обещавам за колегите да опиша напълно всичко в тоя случай при първа възможност.(Ако все още не си затрил следите на "излагацията карники от Полша".)

Mateev
08.07.2016, 12:27
За карники от Полша аз не съм чувал. Знам обаче, че има цели региони в Бъгария, в които пчелари си купуват Карники от Словения. Но това е пак от слухове и приказки. На живо не съм ги виждал, така че не мога да твърдя нищо. Просто се опитвам да бъда обективен.

Иначе аз вече ти казах един визуален признак - гледай дупетата дали са подострени или са заоблени като куршумчета. Това ми го е казвал ст.н.с. Христо Спасов - един от най-големите селекционери в на България в социалистическо време, учител на доц. Пламен Петров. Но дори и този признак не е на 100% сигурен, защото може да се дължи на фенотип, а не на генотип.

Mateev
08.07.2016, 12:43
.......Не разбирам защо те дразни искането да се спазват законите от търговците на майки......

Напротив - повече от всякога искам да се спазват законите в тази страна, и то не само от търговците на майки, а и от всички останали.

scutellator
08.07.2016, 22:33
.....

По закон в България се произвеждат и продават само такива пчелни майки, които отговарят на спецификациите в УТВЪРДЕНИТЕ РАЗВЪДНИ ПРОГРАМИ на двете асоциации. Тези майки се наричат БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА, каквото и да означава това.

В тези спецификации НЯМА параметър "подострено или заоблено дупе", а това всъщност е единствения видим признак, по който един специалист би могъл да различи Карника от Мацедоника.

Понеже не ми беше направило впечатление никъде в литературата, сметнах че това е поредната пчеларска фантазия и рекох да се допитам до старите книги... и ООО, Света Краво! - ИСТИНА Е!
http://prikachi.com/images/791/8828791E.jpg
На снимката се вижда, че показателя за заострено дупе на Macedonica е изключително висок сравнено с Carnica - 86,40 спрямо 83,46 и е близко до Cecropia. Дължината на крилете - по същия начин - Cecropia и Macedonica притежават много по-къси крила от Carnica. Цвета на пчелите - друг отличителен белег.

scutellator
08.07.2016, 22:37
Хубаво е да имаме българска пчела, която да продаваме в чужбина с нашата си търговска марка. Това е чистата истина! Трябва да изнасяме майки и отводки в огромни мащаби, защото имаме условията да ги произвеждаме.
С малко акъл, можем да залеем Европа с нашите пчели и то на много по-добра цена. Но...някои хора са прекалено заети да си мерят рамкоповдигачите и това не го виждат.

Frank Benton е само един и друг няма да се роди!

scutellator
08.07.2016, 23:04
... Зад всяка порода имаме типично поведение и се знае какво да се очаква....
Това е груба масова заблуда на пчеларите в България.
Американските лигустики, Скандинавските лигустики, Италианските лигустики, Австралийските лигустики, Аржентинските лигустики и Китайските лигустики са различават като VW Passat към VW Polo към WV Golf към VW Kübelwagen към VW Tuareg към Hummer!
По същия начин в равнинната част на Германия се използва една Карника, в планинската част - друга! Ако им се разменят местата, се получават незадоволителни резултати ( в единия случай семействата се развиват прекалено рано, в другия - прекалено късно).

Ако по-горното твърдение беше вярно, то нямаше да се налага един да пропътува над 150 000 км в обикаляне и събиране на пчелни майки. Просто можеше да си поръча по пощата по една майка от всякъде и да си реши проблема:tres:.

Линиите са тези, които имат типично (еднакво) поведение, НЕ породите/расите!

scutellator
08.07.2016, 23:21
7032

Снимката...

Това което се е случило според мен:
1. Храната е била мека, а в кошера при температура 35 градуса става ОЩЕ ПО-МЕКА. Да не говорим какво се случва с такова канди в напекан от слънцето кошер.
2. Клетката е била поставена в кошера без да й се чупят краченцата на отвора
3. В резултат на горните две, размекнатата храна вместо да се стече надолу и пчелите да осмучат мекото, омацва пчелите и майката и те умират от задушаване. Край.


Щом Зуница казва, че това е дело на някой от пчеларските лидери, то е показателно колко ви струват лидерите, които следвате. Това са знания, които се научават, дет' се вика, от първи клас. Нищо чудно виновника да е някой от компетенциите от "Пчелар №1":laughing:

scutellator
08.07.2016, 23:25
Да попитам теб , като по-тъп . Коя , пчела е автохтонна ?


Отвори речника и провери сам!
За тези, които не знаят как да си служат с български тълковен речник, Google също върши работа.drinks;

delta.e
08.07.2016, 23:35
7032

Снимката...




Щом Зуница казва, че това е дело на някой от пчеларските лидери, то е показателно колко ви струват лидерите, които следвате. Това са знания, които се научават, дет' се вика, от първи клас. Нищо чудно виновника да е някой от компетенциите от "Пчелар №1":laughing:

А , чакай ! За едни работи си с нас , за други говориш отстрани .
Аз , зная какво е автохтонна порода . Речника е за такива , като теб .

vasilevsa
09.07.2016, 06:43
Това е груба масова заблуда на пчеларите в България.
Американските лигустики, Скандинавските лигустики, Италианските лигустики, Австралийските лигустики, Аржентинските лигустики и Китайските лигустики са различават като VW Passat към VW Polo към WV Golf към VW Kübelwagen към VW Tuareg към Hummer!
По същия начин в равнинната част на Германия се използва една Карника, в планинската част - друга! Ако им се разменят местата, се получават незадоволителни резултати ( в единия случай семействата се развиват прекалено рано, в другия - прекалено късно).

Ако по-горното твърдение беше вярно, то нямаше да се налага един да пропътува над 150 000 км в обикаляне и събиране на пчелни майки. Просто можеше да си поръча по пощата по една майка от всякъде и да си реши проблема:tres:.

Линиите са тези, които имат типично (еднакво) поведение, НЕ породите/расите!

Мелеза на Лигустика, вече не е лигустика, а мелез. Какво е Скандинавска лигустика, такова понятие? Американска лигустика? Лигустиката е от областта Лигурия в италия, това което цитираш ти за изнесени навремето пчели от този род омешили се с местни, адаптирали се към новите географски условия и нарицателно ги наричат така, което си е мелез. Бъкфаст също не е никаква порода, а именован хибрид ако на всяка хибридизирана пчела и мислим порода ще се уморим от мислене.

scutellator
09.07.2016, 09:18
Лигустиката е от областта Лигурия в италия, това което цитираш ти за изнесени навремето пчели от този род омешили се с местни, адаптирали се към новите географски условия и нарицателно ги наричат така, което си е мелез
Ако това за адаптацията беше вярно, в Бразилия 200 години адаптация на внесените европейски пчели явно не са били достатъчни, защото 3 избягали рояка, внесени от тропическа Африка, САМО ЗА 10 ГОДИНИ успяват изцяло да подменят местните диви популации пчели.

По твоите критерии за чистота, "чиста" (сравнително) лигурийска пчела към момента се намира единствено на о.Кенгуру. В Италия светлите пчели са заобиколени от всички страни с тъмни ( с естествен ареал най-вече в южна Италия и бреговата ивица на северна, според бр. Адам). Банатската пчела е друг такъв "изрод" на Природата - заобиколена е от всички страни по суша от Море от сиви пчели.

delta.e
09.07.2016, 12:04
Ако това за адаптацията беше вярно, в Бразилия 200 години адаптация на внесените европейски пчели явно не са били достатъчни, защото 3 избягали рояка, внесени от тропическа Африка, САМО ЗА 10 ГОДИНИ успяват изцяло да подменят местните диви популации пчели.

По твоите критерии за чистота, "чиста" (сравнително) лигурийска пчела към момента се намира единствено на о.Кенгуру. В Италия светлите пчели са заобиколени от всички страни с тъмни ( с естествен ареал най-вече в южна Италия и бреговата ивица на северна, според бр. Адам). Банатската пчела е друг такъв "изрод" на Природата - заобиколена е от всички страни по суша от Море от сиви пчели.

Не са само три рояка , и не е само за 10 години .

Mateev
09.07.2016, 12:09
......... Щом Зуница казва, че това е дело на някой от пчеларските лидери, то е показателно колко ви струват лидерите, които следвате. Това са знания, които се научават, дет' се вика, от първи клас. Нищо чудно виновника да е някой от компетенциите от "Пчелар №1":laughing:

Аз вече знам името на този "лидер", но няма да отнема удоволствието на Зуница сам да ви разкаже за него.

scutellator
09.07.2016, 18:42
Не са само три рояка , и не е само за 10 години .
Явно си по-голям фен на работата на проф. Уоруик Кер от мен и си по-запознатcrying;. Той е един от великите генетици на нашето време и по заслуги името му би се наредило редом до "бащата на генетиката" проф. Хари Лайдлау, ако не е бил онзи неприятен инцидент. За щастие, няколкото опита за самоубийство са все неуспешни, иначе щяхме да се лишим от много по-късни негови трудове. Твърде жалко, че хората с това ще го запомнят.

Не вярвай на всичко, което пише в Уикипедия.

delta.e
09.07.2016, 19:57
Не чета Уикипедия , а списания Пчеларство от 1988 г.
Колкото до енциклопедията съм забранил да учениците да черпят инфо от нея за географията .

scutellator
10.07.2016, 07:07
Не чета Уикипедия , а списания Пчеларство от 1988 г.
Колкото до енциклопедията съм забранил да учениците да черпят инфо от нея за географията .

Наложи се снощи да си упресня знанията и се оказа, че ТИ и уикипедия сте прави!;)

Mateev
10.07.2016, 08:07
Ето една статия от 2008 г., в която официално се казва, че местната порода пчели е КАРНИКА. При това информацията е от пчеларски учени. Цитирам:

Вчера на посещение в експерименталния пчелин в Дебелец беше екип на Института по животновъдни науки в Костинброд. Старши научните сътрудници д-р Цеко Иванов и д-р Петър Вачев посетиха кошерите, в които се извършват научните опити на института. За 80-те кошери, които се намират на 2 км от града, се грижи техният колега ст. н. сътрудник Пламен Христов. Това е един от четирите пчелина в България, в които се прави селекционна работа. Целта е в него да съхрани популацията на местната порода пчела „карника”, която е на изчезване. Тук са събрани най-добрите и силни пчелни семейства от източната част на Стара планина. Институтът в Костинброд ги е изкупувал в продължение на години, за да се съхрани чиста породата, която се среща не само в България, но и в съседните балкански страни. Пчелите се кръстосват във въздуха, местният порода се „замърсява” с вносни породи насекоми- кавказка, италианска и др. Тези чужди за страната ни породи се внасят нелегално у нас- пчела майка може да се пренесе в кибритена кутийка в джоба, посочи Цеко Иванов.

Ето цялата статия: http://sinor.bg/17006-Novi-vazmozhnosti-za-kachestveni-majki

scutellator
11.07.2016, 17:10
Мелеза на Лигустика, вече не е лигустика, а мелез......
ВСИЧКИ ПЧЕЛНИ РАСИ ПО СВЕТА СА МЕЛЕЗИ!!! Има вариация между отделните пчели в едно семейство, така и между семействата в различните популации на една раса ( различен локален климат, интрогресия на гени от заобикалящите ги популации от същата и/или други раси).
Ето това е снимка на една от НАЙ-ЧИСТИТЕ раси останали към момента, откъсната от ВСЯКАКВИ други пчели в продължение на ПОСЛЕДНИТЕ 2 000 ГОДИНИ!!!
http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=2666&d=1418985192

Както се вижда, вариация между пчелите ВСЕ ОЩЕ ИМА, въпреки ОГРОМНОТО количество време в изолация. Причините за наличието на вариация са две:
1. Вариацията между пчелите в семейството е необходима за правилното му функциониране ( отнася се към темата за разделението на труда)
2. Осигурява оцеляването на ВИДА при широко разнообразие от климатични обстоятелства и промени в околната среда. В Природата е НАПЪЛНО НОРМАЛНО в отделни неблагоприятни години да загиват 80% от полулацията. Всяка година условията може да са различни, тъй че най-добре приспособените семейства към конкретните условия (сушава година, ройлива година, нови болести/паразити) няма как да са едни и същи.

Това, което може да направи човек, е да намали тази естествена вариация в своя полза ( еднакво работещи семейства, да премахне някои нежелани, от пчеларска гледна точка, касти и да засили средната алелна честота на други), създавайки отделни стабилни линии.

Между другото, така желаната еднаквост на пчелите при Карниката е продукт на човешката дейност, а НЕ ЕСТЕСТВЕНО ЯВЛЕНИЕ.

scutellator
11.07.2016, 17:41
Ето една статия от 2008 г., в която официално се казва, че местната порода пчели е КАРНИКА. При това информацията е от пчеларски учени.....

Ето цялата статия: http://sinor.bg/17006-Novi-vazmozhnosti-za-kachestveni-majki

И двамата знаем, че това изказване е НЕВЯРНО!

Че местните български пчели са Карника, го твърди АВТОРА на статията, а ние можем само ДА ГАДАЕМ какво всъщност са казали и имали впредвид въпросните пчеларски учени.

Преди време един мой познат, след интервю за един вестник, изведнъж стана републикански шампион в три различни спорта (фитнес, волейбол и вдигане от лег), който си изкарва прехраната като жиголо и участник в платени видео секс чатове. Твърде си наясно за какво става въпрос, тъй че, МОЛЯ, без подвеждаща информация.


За пчелите в Судан например, учените ту ги класифицират като Apis mellifera yementica, ту като nubica, ту като sudaniensis. Понякога е въпрос на недостатъчно знания ( от автора), липса на достатъчно морфометрични данни като цяло ( "бели петна" в научното познание) или пък е умишлен и преднамерен ефект.

Мога да посочвам още много такива примери в класификацията на пчелите, но предпочитам да се спра конкретно на българския: - Веднъж пчелите открити в България ги класифицират като "гръцки" ( cecropia), друг път микс от cecropia-carnica, трети път пък - macedonica ( НО НИКЪДЕ НЕ Е НАПИСАНО, ЧЕ НА ТЕРИТОРИЯТА СЪЩЕСТВУВА САМО ЕДНА РАСА). Интересно е друго - две десетилетия преди проф. Рутнер, взетите проби подсказват, че българска местна пчела вече не съществува, идва Рутнер, взема няколко проби от равнината и намира нищо друго, освен чиста българска пчела/macedonica :bigsmile:. ВЪОБЩЕ КОГА УЧЕНИТЕ СА БИЛИ НА ЕДНО МЕНИЕ ПО ДАДЕН ВЪПРОС???

И докато чакаме да се изясни въпроса за расовата принадлежност на българските пчели (не че има някакво значение), истината е следната - туземната (тоя път няма да кажа автохтонна) българска пчела е класифицирана от натуралистите със някои качества, които са в контрастна противоположност на оригиналната Карника.

slavi 13
11.07.2016, 18:53
Един мой приятел, през 2014 години ми каза, че моите пчели изобщо не приличат на неговите по външни белези. Неговите били жълти /той им казва италианки и ги гледа в северна България в ниското/, а моите били тъмни и с по-голямо тяло от неговите /карника с три светли пръстена, и се намират в западна България, нависоко/.
През 2016 година ми каза, че разликата в цвета е същият както преди 2 години, но сега моите пчели са по-дребни от неговите.
На мен също ми направи впечатление, че телата на моите пчели намаляха за две години.
Та, за каква българска пчела говорим, при положение, че пчелите толкова бързо се променят, в рамките на 2 години.
Според мен пчелите много бързо се променят и приспособяват към местните условия и пашата през годината.

vasilevsa
11.07.2016, 19:22
Спомням си навремето родопската пчела, която се отглеждаше тук (района на Златоград). Власинките върху гърба бяха сиви мъхнати долната част на тялото-дупето удължено, пръстенчета несе забелязваха сива козинка и надолу черни издължени тела, не бяха къси като сегашните. Ако някой може да ги класифицира според описанието да заповяда.

scutellator
11.07.2016, 20:31
Спомням си навремето родопската пчела, която се отглеждаше тук (района на Златоград). Власинките върху гърба бяха сиви мъхнати долната част на тялото-дупето удължено, пръстенчета несе забелязваха сива козинка и надолу черни издължени тела, не бяха къси като сегашните. Ако някой може да ги класифицира според описанието да заповяда.

Благодаря, пак заповядай!

scutellator
11.07.2016, 21:27
Извинявай, написах сива кавказка пчела и грабнах първата снимка. После видях, че снимката е от обява в щатите, а не Грузия, и тъпака вместо кавказки е публикувал Amm. Търтеите им са ПОЧТИ същите, но дупето на пчелите е по-трътлесто от на карниката. А междувременно попаднах и на Карпатки. Кой казваше че били същите като Карниките?
http://www.pchelomatka.ru/33532-pchelomatki-karpatskoi-porody.html

vasilevsa
11.07.2016, 21:37
Благодаря, пак заповядай!

Не улучи, Колега косинката не отчетливо светлосива мъхната тук пръстените си личат, а там ги нямаше чисто черно и бяха по-едрички. Значи тялото бе черно без пръстени и по дълго, и на двете снимки не я виждам тая пчела.

tendo
08.08.2016, 21:19
Само че, доколкото съм чел закона, административно - наказателна разпоредба по т.2 няма. И добре че е така ! Представяте ли си всеки дядо, който е наследил пчелите си още от неговия, да разполага със сертификат за произход от лицензиран производител, за да може да премести пчелите си ?! Тази точка от закона трябва да се премахне. Моля коментирайте !

Triballi
20.09.2016, 12:28
Не улучи, Колега косинката не отчетливо светлосива мъхната тук пръстените си личат, а там ги нямаше чисто черно и бяха по-едрички. Значи тялото бе черно без пръстени и по дълго, и на двете снимки не я виждам тая пчела.
Какво ще кажеш за това?Също какво можеш да кажеш като поведение за тези пчели - прекалено запрополисване(в сравнение с друг типаж семейства),трупане на восък по рамките и много восъчни мостове м/у питите,крадливи ли са били и други неща дето се сещащ.
7399

И това може би...
7400

vasilevsa
21.09.2016, 10:24
Какво ще кажеш за това?Също какво можеш да кажеш като поведение за тези пчели - прекалено запрополисване(в сравнение с друг типаж семейства),трупане на восък по рамките и много восъчни мостове м/у питите,крадливи ли са били и други неща дето се сещащ.


Връхната снимка се доближава най-много. помня само външния им вид. Все пак като се гледаха масово в моя край бях дете и ги ловях с букани по цветовете. Значи пръстените не личаха чисто черни и горе козинката сива мъхеста, едри пчели.

Triballi
23.09.2016, 17:32
Връхната снимка се доближава най-много. помня само външния им вид. Все пак като се гледаха масово в моя край бях дете и ги ловях с букани по цветовете. Значи пръстените не личаха чисто черни и горе козинката сива мъхеста, едри пчели.
Пчеларите от онова време знаят щом са работели с тях и те могат да кажат какви са им надблюденията.
Аз лично си мисля че са с кавказка кръв но знам ли.
Има цяла тема за черни пчели
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=655

kando
23.09.2016, 18:08
Та, за каква българска пчела говорим....
Имал съм жълтеникави, червеникави и кафеникави - виждал съм какви ли не из пчелините на други колеги. Та и аз не знам каква е тази нашата пчела, за която говорим, ала явно .... яко се "опрашват" - душички. :Д

зуница
20.03.2017, 19:25
Бях обещал да кажа името на продавача на злополучната майка.Докато стигна да пиша, то дойде време да се купуват майки пак.Набързо и направо.Майката е купена от Котларски, в София. Рекламата: Майки "карника" от Полша. Не било майки от Полша, а дъщери на майка внесена от Полша.Парите като за истински.Нивото на пчеларските умения на производителя, надявам се да е по- голямо от умението да подготви майката за транспорт.(Август месец получих истински Карники с всички документи от Словения. Пътуваха пет дни и всички дойдоха живи и здрави. Без проблем бяха приети от семействата. Това само за сравнение на пчеларската култура и умения.)
Сухи факти.
Ако майката беше купена по изискванията на закона, а не на юнашко доверие сега нямаше да пиша, а просто отдавна да съм върнал "стоката" на продавача.Защо не се продават майките според изискванията на закона сами се досещате. Всеки сам да си прави сметката с какви майкопроизводители и търговци да контактува.
Пазете се. И най-големите понякога стават за резил.

ИванКМ
20.03.2017, 21:20
Бях обещал да кажа името на продавача на злополучната майка.Докато стигна да пиша, то дойде време да се купуват майки пак.Набързо и направо.Майката е купена от Котларски, в София. Рекламата: Майки "карника" от Полша. Не било майки от Полша, а дъщери на майка внесена от Полша.Парите като за истински.Нивото на пчеларските умения на производителя, надявам се да е по- голямо от умението да подготви майката за транспорт.(Август месец получих истински Карники с всички документи от Словения. Пътуваха пет дни и всички дойдоха живи и здрави. Без проблем бяха приети от семействата. Това само за сравнение на пчеларската култура и умения.)
Сухи факти.
Ако майката беше купена по изискванията на закона, а не на юнашко доверие сега нямаше да пиша, а просто отдавна да съм върнал "стоката" на продавача.Защо не се продават майките според изискванията на закона сами се досещате. Всеки сам да си прави сметката с какви майкопроизводители и търговци да контактува.
Пазете се. И най-големите понякога стават за резил.
Колега Зуница как става вноса на майки от Словения?

kubio
20.03.2017, 21:37
Колега Зуница как става вноса на майки от Словения?
Плащаш и получаваш по пощата... в ЕС няма "внос". :)

delta.e
22.03.2017, 19:14
Бях го писал преди време .

barkov1982
30.11.2019, 23:08
Скука, гледам в олекса започнали записванията за майки 2020, къде от лицензирани, регистрирани и секакви други рани;). Ако приемем, че 'лицензираните' предлагат БМП която от своя страна:
"В условията на страната семействата от Българската медоносна пчела се развиват добре и не проявяват голяма склонност към роене - пчелите изграждат роеви маточници едва тогава, когато в гнездото напълно отсъстват празни килийки. Българската пчела е склонна към "тиха" смяна (самосмяна) на пчелните майки.
Запечатването на меда по-често е бяло (сухо), понякога "смесено". Българската пчела е сравнително миролюбива и при преглед пчелите спокойно се движат по питите, което често позволява на пчеларя да работи без предпазни средства и пушалка."
Та чуденето ми е ако си купя от предлаганата стока, но не отговаря на описанието то тогава аз излъган ли съм или не баш. Мен външни и морфометрични белези не ме бъркат

Трендафил Дончев
30.11.2019, 23:17
Скука, гледам в олекса започнали записванията за майки 2020, къде от лицензирани, регистрирани и секакви други рани;). Ако приемем, че 'лицензираните' предлагат БМП която от своя страна:
"В условията на страната семействата от Българската медоносна пчела се развиват добре и не проявяват голяма склонност към роене - пчелите изграждат роеви маточници едва тогава, когато в гнездото напълно отсъстват празни килийки. Българската пчела е склонна към "тиха" смяна (самосмяна) на пчелните майки.
Запечатването на меда по-често е бяло (сухо), понякога "смесено". Българската пчела е сравнително миролюбива и при преглед пчелите спокойно се движат по питите, което често позволява на пчеларя да работи без предпазни средства и пушалка."
Та чуденето ми е ако си купя от предлаганата стока, но не отговаря на описанието то тогава аз излъган ли съм или не баш. Мен външни и морфометрични белези не ме бъркат

бАРКОВ, чел ли си ми коментарите за майките? Да. Чел си ги, но какво си разбрал от тях? Ако се сетиш какво съм казал, то отговора ти е в кърпа вързан.;)

barkov1982
30.11.2019, 23:46
бАРКОВ, чел ли си ми коментарите за майките? Да. Чел си ги, но какво си разбрал от тях? Ако се сетиш какво съм казал, то отговора ти е в кърпа вързан.;)

Демек, на всеки 4, трябва по една или по 3 да връщам;)
Чудя се още, дали искаме или не повишаване на качествата на предлаганите майки?! sweating;
Иначе аз за себе си си решавам нещата по следния начин накратко:отглеждам си определено количество майки оставям си най добрите (по мои критерии), това което не ми стига си купувам от проверени и гарантиращи с качество на продукцията си хора.
П. П. Разбира се на малко по висока цена от масовите 20лв;)

FreeBSD
02.12.2019, 20:58
Има ли такива "проверени и гарантиращи с качество на продукцията с" майкопройзводители ?
Аз до момента не съм срещнал такъв.

бат тянко
02.12.2019, 21:00
Има ли такива "проверени и гарантиращи с качество на продукцията с" майкопройзводители ?
Аз до момента не съм срещнал такъв.

Не търсиш качествено. Всичко има вече.

FreeBSD
02.12.2019, 21:19
Точно,всичко има вече,обаче се оказва че нищо няма накрая :)

barkov1982
02.12.2019, 21:28
Има ли такива "проверени и гарантиращи с качество на продукцията с" майкопройзводители ?
Аз до момента не съм срещнал такъв.

Колко пари(винаги се стига до там) си готов да дадеш за майка? И за 20 лв каккви очаквания имаш към майката

kuline
02.12.2019, 21:35
Колко пари(винаги се стига до там) си готов да дадеш за майка? И за 20 лв каккви очаквания имаш към майката

Барков, мисля, че ти споделих моето мнение за майките, въпреки това пак ще кажа моето мнение продиктувано от личен опит. Според мен е определящо това, майките или по-точно гените им да са приспособени към условията на пчеларстване.

kuline
02.12.2019, 22:01
Барков, мисля, че ти споделих моето мнение за майките, въпреки това пак ще кажа моето мнение продиктувано от личен опит. Според мен е определящо това, майките или по-точно гените им да са приспособени към условията на пчеларстване.

В допълнение на горния си пост ще споделя един експеримент, частично реализиран. Подарих по две майки на двама колеги в различни райони. Майките са по една "червена" и една "зелена", за мен са добри, но искам със сигурност да установя това, което казах по-горе.

FreeBSD
02.12.2019, 22:02
Колко пари(винаги се стига до там) си готов да дадеш за майка? И за 20 лв каккви очаквания имаш към майката

Колкото кажеш,стига да ми гарантираш че майките ти ще се приемат,ще развият семействата и ще докарат приходи.
Аз мога да ти разделя май месец 25/50 семейства развити и докарани до предроево. Заедно ще ги предадеме ако желаеш и ще ги гледам по твой начин на работа .Септември бройме,двамата пак ,и оправяме наобратно сметките,тия който са "извън гаранцията " ми ги плащаш по 2 + калкулираните пропуснатите им приходи.

barkov1982
02.12.2019, 22:06
В допълнение на горния си пост ще споделя един експеримент, частично реализиран. Подарих по две майки на двама колеги в различни райони. Майките са по една "червена" и една "зелена", за мен са добри, но искам със сигурност да установя това, което казах по-горе.

Трябва вече да има отзиви поне до зазимяването, за зелената догодина би трябвало да разкрие пълния си потенциал, червената, зависи от много неща.

kuline
02.12.2019, 22:09
Трябва вече да има отзиви поне до зазимяването, за зелената догодина би трябвало да разкрие пълния си потенциал, червената, зависи от много неща.

Ами червените са презимили запасни майки

barkov1982
02.12.2019, 23:10
Колкото кажеш,стига да ми гарантираш че майките ти ще се приемат,ще развият семействата и ще докарат приходи.
Аз мога да ти разделя май месец 25/50 семейства развити и докарани до предроево. Заедно ще ги предадеме ако желаеш и ще ги гледам по твой начин на работа .Септември бройме,двамата пак ,и оправяме наобратно сметките,тия който са "извън гаранцията " ми ги плащаш по 2 + калкулираните пропуснатите им приходи.

Понеже виждам че вървим към недоразумение та да се опитам да поянся. Аз пчелни майки не продавам, но ако имам свободни подарявам;). Ако дойде време да се регистрирам като развъдчик на пч.майки,най вероятно първата година на прехода, ще подарявам. Тогава предлаганите майки трябва да отговарят на характеристика на БМП, защото това ще ми дават от асоциацията, която и да е тя.
Ще разкажа случки с хората на които съм се доверил да езема майки от тях.
2017 взех за пръв път 5бр придадох ги по инструкция бяха приети по учебник, пролетта по някакква причина унищожил съм едната, от останалите,От една дръпнах 9 рамки ДБ пило стокова продукция(мед, прашец) не съм взел, от другите 3 сборно и после средно почти двойно на средния ми добив за годината. Обаче забравих за пушалка, було и дълги ръкави, при работа със тях. 2018,2019 също си взех за 2020 съм си поръчал.
От другият на когото съм се доверил тази година за севте взех 3 майки след 7 дни две приети една липсва, той ми се обади и разбирайки, за ситуацията ме покани да си взема още една майка съвсем безплатно, ако майките отговорят на очакваните и обсъдени характеристики (до сега е така), аз съм си решил проблема с майките, които внасям в пчелините си

rumenggr
02.12.2019, 23:42
Колкото кажеш,стига да ми гарантираш че майките ти ще се приемат,ще развият семействата и ще докарат приходи.
Аз мога да ти разделя май месец 25/50 семейства развити и докарани до предроево. Заедно ще ги предадеме ако желаеш и ще ги гледам по твой начин на работа .Септември бройме,двамата пак ,и оправяме наобратно сметките,тия който са "извън гаранцията " ми ги плащаш по 2 + калкулираните пропуснатите им приходи.
А така. Всички гаранции трябва да са така. Купуваш кола. Чупи се в гаранция. Дават ти две, не три! Цистерна гориво, камион гуми, пари за таксита, годишна карта за влакчето в Сънито и три желания от Златната рибка.... Добре де. А ти, какво ще дадеш за майките представили се над обещаното?

FreeBSD
03.12.2019, 07:17
Ми аз съм написал какво давам,най малкото пак бих си купил през другия сезон.
Въпроса е че няма няма условия а и кой да работи и развъжда високопродуктовни линий.
Качеството е такова каквото ти се падне :)

Трендафил Дончев
03.12.2019, 07:50
Качеството е такова каквото ти се падне :)

Това е най - вярно. Без значение от къде я взимаш и колко струва. Това ми е най - смешно - ти колко си склонен да дадеш? Аз мога да дам и 300, и 1000, но след това не нейната глава трябва да смачкам, а своята.

mici-92
03.12.2019, 08:51
Не търсиш качествено. Всичко има вече.
Когато търсиш зрънце в купчина,не е толкова лесно.

mici-92
03.12.2019, 09:11
Това е най - вярно. Без значение от къде я взимаш и колко струва. Това ми е най - смешно - ти колко си склонен да дадеш? Аз мога да дам и 300, и 1000, но след това не нейната глава трябва да смачкам, а своята.
Ходих /за първи път/при колега да си взема 5 майки и му казах,че ги плащам на най-високата цена,която е получил до тогава.Той донесе и сложи на масата 20 и казва:Избери си!:bigsmile:

Илиев
03.12.2019, 09:14
Слагаш ги на електронното кантарче и избираш най-тежките, че да ти стъпят по-евтино на килограм!!

barkov1982
03.12.2019, 09:15
Ходих /за първи път/при колега да си взема 5 майки и му казах,че ги плащам на най-високата цена,която е получил до тогава.Той донесе и сложи на масата 20 и казва:Избери си!:bigsmile:

Нищо, при фал поне си с убеждението, че сам си се прекарал. ;)

barkov1982
03.12.2019, 09:25
Ми аз съм написал какво давам,най малкото пак бих си купил през другия сезон.
Въпроса е че няма няма условия а и кой да работи и развъжда високопродуктовни линий.
Качеството е такова каквото ти се падне :)


Това е най - вярно. Без значение от къде я взимаш и колко струва. Това ми е най - смешно - ти колко си склонен да дадеш? Аз мога да дам и 300, и 1000, но след това не нейната глава трябва да смачкам, а своята.

Виждам, че всички са разочаровани от майкопройзводителите, жалко или не не знам вде още.
Дончев, най покорно те моля. Би ли пуснал една анкета, анонимна
За или против подобряването на майкопройзводството и качеството на предлаганите майки.
Аз за себе си не мога да реша лак да отговоря, до вчера мислех, че съм за амма май по скоро съм *не мога да реша*
Благодаря!

Трендафил Дончев
03.12.2019, 09:37
Виждам, че всички са разочаровани от майкопройзводителите, жалко или не не знам вде още.
Дончев, най покорно те моля. Би ли пуснал една анкета, анонимна
За или против подобряването на майкопройзводството и качеството на предлаганите майки.
Аз за себе си не мога да реша лак да отговоря, до вчера мислех, че съм за амма май по скоро съм *не мога да реша*
Благодаря!

Ха, ха...за или против подобряването? Против няма да има никой, а подобряване може да се получи като: се спре да се дават такива пари за боклуци или се спре изобщо да се купуват майки и те сами ще започнат да се почесват по тиквите. Анкета и сам можеш да си пуснеш.;)

mici-92
03.12.2019, 11:20
Нищо, при фал поне си с убеждението, че сам си се прекарал. ;)
Да.Все трябва да има кого да благо словиш.Производителя се отървава!:bigsmile:

Трендафил Дончев
03.12.2019, 11:29
Да.Все трябва да има кого да благо словиш.Производителя се отървава!:bigsmile:

В случая е разбрал, че всичките са един дол дренки. Затова му е предложил 20 броя и която се падне.

mici-92
03.12.2019, 12:14
:bigsmile:
Слагаш ги на електронното кантарче и избираш най-тежките, че да ти стъпят по-евтино на килограм!!
Или,,Апче бабче печено кебапче,риба щука.........:bigsmile:

бат тянко
03.12.2019, 13:17
Мога да кажа, че всички майки, които съм купил са отговорили на изискванията ми. Получил съм това, което съм очаквал. Мнение обаче което кореспондира със заглавието на темата, не мога да изкажа.

зуница
04.12.2019, 11:43
... Мнение обаче което кореспондира със заглавието на темата, не мога да изкажа.
Всички знаем, че търговията с пчелни майки е в "сивия" дори "черен" сектор.Въпроса е кому е изгодно това? На пчеларите не е.Явно на паразитиращите върху техния труд и корумпираната администрация.Това е положението...

бат тянко
04.12.2019, 12:17
Мисля, че да си траем е по-лошо. Но не съм сигурен. Може и да греша.

зуница
04.12.2019, 15:40
Мисля, че да си траем е по-лошо. Но не съм сигурен. Може и да греша.
Аз поне не трая и пиша.Но дето тая година един производител ми каза: "Какво като пишеш?Събрали сте се там и се чудите как да си губите времето , а ние работим. Хич не ми пука от твоето писане!" Когато му казах, че знам на кого да напиша за да провери дали при него всичко е законно и , че ще му върна стоката без обяснения в законно установения срок се замисли.Накрая приключихме с компенсация и затвърждаване на убеждението ми , че много от продаващите майки са си направо полуграмотни. Но ... "профи", бизнес, програми и нали има средства за усвояване.Другото... blush;

Илиев
04.12.2019, 20:28
Аз се изумявам как един средно интелигентен бг пчелар няма тръпката да си произведе сам качествени майки, това е всъщност магията в пчеларството - да си част от Природата, като я направляваш по начин, който мислиш, че е най-добрият, за да произведеш майки - Ти Сам!!..да сложиш маточника в отводката...после да чакаш/видиш дали се е излюпила майката, а след една седмица да видиш снесените яйчица - това е такава емоция/тръпка, че може да се съизмери едва ли не с някои моменти от ученическите бригади с някои съученички!!:bigsmile:...останал то какво е - въртене на цетрофугата и хамалогия.....кой е последният/деветият дан в пчеларството, ако не производството на максимално качествени майки???????????

rumenggr
04.12.2019, 22:49
Аз се изумявам как един средно интелигентен бг пчелар няма тръпката да си произведе сам качествени майки, това е всъщност магията в пчеларството - да си част от Природата, като я направляваш по начин, който мислиш, че е най-добрият, за да произведеш майки - Ти Сам!!..да сложиш маточника в отводката...после да чакаш/видиш дали се е излюпила майката, а след една седмица да видиш снесените яйчица - това е такава емоция/тръпка, че може да се съизмери едва ли не с някои моменти от ученическите бригади с някои съученички!!:bigsmile:...останал то какво е - въртене на цетрофугата и хамалогия.....кой е последният/деветият дан в пчеларството, ако не производството на максимално качествени майки???????????
”Средно” е много относително. Когато разбере, че трябва да изчете необходимото и да научи необходимото, с други думи да поработи повечко, пуска дългата, тънката и си кара по старому с каквото се пръкне наоколо. А като споменеш кинти, сяда и си сипва.

бат тянко
05.12.2019, 06:30
Ти пък сега ще чете! Реже един маточник, слага го в отводка и готово.

Pero Melifero
05.12.2019, 07:01
Ти пък сега ще чете! Реже един маточник, слага го в отводка и готово.
е, поне не дава 20 лв за същото, но направено от друг:bigsmile:

бат тянко
05.12.2019, 08:19
е, поне не дава 20 лв за същото, но направено от друг:bigsmile:

Още по-малко няколко хилки за инструментален апарат.

rumenggr
05.12.2019, 14:43
Още по-малко няколко хилки за инструментален апарат.
И да ги даде, какво? Физическата работа лесно се учи, ама от скапано грозде, добро вино Ц.

ndm
05.12.2019, 17:04
ама от скапано грозде, добро вино Ц.
То затова има богоизбран народ.bow;

nikimarti8
05.12.2019, 19:17
Има мераклийско бай граздан . И т.на-ък. Както и розов мед. Но евала на хората ,правят , а дали печелят те си знаят!

rumenggr
05.12.2019, 19:29
Има мераклийско бай граздан . И т.на-ък. Както и розов мед. Но евала на хората ,правят , а дали печелят те си знаят!
Прав си. Много мъка има по тая земя.

FreeBSD
05.12.2019, 20:14
Бяга темата и се размива от различните мнения и посоки.
Мен като "потребител/купувач" единственно ме интересува има ли ( къде са,кой са ?) майкопроизводители/развъдчици,който могат да излезнат и открито да заявят, "работя с такава и онакава пчела/линия,развъждам я от толкова време/години,контролирам по еди какъв си начин начин оплождането и на оплодния ми пункт има еди какви си търтей,селектирам линий за мед/прашец/пило. После да ми каже какви данни има от представянето на продукцията му във планината/полето и различните райони и крайща на страната.
Много ли искам ?
В тая връзка да попитам,има ли колеги който имат интерес да "обменят материал" от най добре представящите си семейства (пило/мед/прашец) ?

ndm
05.12.2019, 21:45
FreeBSD, а имаш ли предвид това, че преработвателите като те надушат че имаш такава селекция и не мож им смогна да им даваш мед по цени определени от теб самия.

FreeBSD
05.12.2019, 22:07
Съседе,аз пари от джоба си на лица с който кръвна възка нямам,не давам.Всеки си има глава на раменте да си преценява дали да дава, колко да дава и на колко да дава продукцията си.
Мене религията ми разрешава освен мед да добивам прашец,прополис,пчели ...

зуница
05.12.2019, 22:18
Аз се изумявам как един средно интелигентен бг пчелар няма тръпката да си произведе сам качествени майки, това е всъщност магията в пчеларството - да си част от Природата, като я направляваш по начин, който мислиш, че е най-добрият, за да произведеш майки - Ти Сам!!..да сложиш маточника в отводката...после да чакаш/видиш дали се е излюпила майката, а след една седмица да видиш снесените яйчица - това е такава емоция/тръпка, че може да се съизмери едва ли не с някои моменти от ученическите бригади с някои съученички!!:bigsmile:...останал то какво е - въртене на цетрофугата и хамалогия.....кой е последният/деветият дан в пчеларството, ако не производството на максимално качествени майки???????????
До тук добре.Прав си! Но ако около тебе се пръкнат няколко "профита" закърмени с максимата "Колкото по агресивни, толкова повече мед дават" и цялата ти селекция отива по дяволите.Ти селектираш майки те те душат с татковци.И къде отиваш? При майкопроизводител.И от тук тръгват новите проблеми.sweating;

rumenggr
05.12.2019, 22:40
...... После да ми каже какви данни има от представянето на продукцията му във планината/полето и различните райони и крайща на страната.
Много ли искам ?
......... ?
Чак такива данни.... Нали знаеш, 1000 пчелари, 1000 мнения. От собствените си наблюдения може да ти каже основните особености на линията. Как зимува, как стартира, при какви условия развива пълния си потенцил и някои съвети, но за да получиш обещаното, трябва да слушаш и следваш напътствията. Никой няма да ти сервира по твой вкус. Това е безумие да се иска. Масово си карат, както си знаят и после се чудят защо не става. После майките виновни и ”мамата бравата..” Това е основната причина кадърни хора да се откажат да продават. На път е още един... за съжаление. В един момент ти писва да биеш стената с глава!!!

dvd111
05.12.2019, 22:58
До тук добре.Прав си! Но ако около тебе се пръкнат няколко "профита" закърмени с максимата "Колкото по агресивни, толкова повече мед дават" и цялата ти селекция отива по дяволите.Ти селектираш майки те те душат с татковци.И къде отиваш? При майкопроизводител.И от тук тръгват новите проблеми.sweating;

Нямал съм много вземане - даване с майкопроизводители и не мога да дам експертно мнение, но си мисля, че и там, както навсякъде нещата опират до съзнанието... А тарикати винаги е имало и ще има. Жалкото е, че заради тях страдат най-вече другите!

FreeBSD
05.12.2019, 23:10
А би трянвало да събират и да имат....
Те нямат такива наблюдения,реално наблюденията са при купувача ...
Ако купим с теб двамата майки,различно ще се представят на 615 при теб и на 65 при мен надморска ..
Лично за мен има значение дали пчелата ще има афинитет да събира прашец ( шефката работи на пило) и как и колко заклейва.
Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.

barkov1982
05.12.2019, 23:34
Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.
Аз това имах предвид още от началото. Обаждаш се питаш един, двама, трима и 14тия може и да те разбере. Е може о да те излъже(не е невероятно), но може и да е честен, все пак и те (развъдчиците) гледат по няколко линии или поне така мисля

barkov1982
05.12.2019, 23:36
?
В тая връзка да попитам,има ли колеги който имат интерес да "обменят материал" от най добре представящите си семейства (пило/мед/прашец) ?
Има, аз.....

Трендафил Дончев
06.12.2019, 09:09
А би трянвало да събират и да имат....
Те нямат такива наблюдения,реално наблюденията са при купувача ...
Ако купим с теб двамата майки,различно ще се представят на 615 при теб и на 65 при мен надморска ..
Лично за мен има значение дали пчелата ще има афинитет да събира прашец ( шефката работи на пило) и как и колко заклейва.
Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.

Много ще ми е интересно да видя погледа на майкопроизводител като му се каже, че търсите майка която да създаде семейство което заклейва яко и много или събира много прашец. И ред такива изисквания, които ги пише в книгите, но рядко се срещат по кошерите.

бат тянко
06.12.2019, 10:00
Много ще ми е интересно да видя погледа на майкопроизводител като му се каже, че търсите майка която да създаде семейство което заклейва яко и много или събира много прашец. И ред такива изисквания, които ги пише в книгите, но рядко се срещат по кошерите.

Голям си песимист! Вместо да очакваш бонус.....

mici-92
06.12.2019, 10:27
Чак такива данни.... Нали знаеш, 1000 пчелари, 1000 мнения. От собствените си наблюдения може да ти каже основните особености на линията. Как зимува, как стартира, при какви условия развива пълния си потенцил и някои съвети, но за да получиш обещаното, трябва да слушаш и следваш напътствията. Никой няма да ти сервира по твой вкус. Това е безумие да се иска. Масово си карат, както си знаят и после се чудят защо не става. После майките виновни и ”мамата бравата..” Това е основната причина кадърни хора да се откажат да продават. На път е още един... за съжаление. В един момент ти писва да биеш стената с глава!!!
Да,вярно е.Не може да доставиш качествена майка и да седнеш да чакаш,меда да потече.

Трендафил Дончев
06.12.2019, 10:37
Голям си песимист! Вместо да очакваш бонус.....

Напротив, гледам реално. Иначе бонус на куково лято............;)

rumenggr
06.12.2019, 10:42
А би трянвало да събират и да имат....
Те нямат такива наблюдения,реално наблюденията са при купувача ...
Ако купим с теб двамата майки,различно ще се представят на 615 при теб и на 65 при мен надморска ..
Лично за мен има значение дали пчелата ще има афинитет да събира прашец ( шефката работи на пило) и как и колко заклейва.
Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.
Ако продавача държи на реномето си, ще търси обратна връзка. Има такива хора. Естеството на продукта е такова, че оценката е разтеглена напред във времето. Надморска височина, фенологичен календар, климат,..., различни са. Сравнението се прави при еднакви условия. Твърде много време, труд и ресурс отнема поддържането на линиите. Пазара е много свит, а пчеларите, като цяло притиснати, а от там и стиснати. Освен това, силното заклейване, както и многото восъчни мостове затрудняват работата в разборен кошер, затова при селелцията стремежът е да са минимални(така е прието). Масово се работи за медосбор. При такава обстановка, да се пази линия за събиране на прополис... трудно. Ако малко си запознат с принципите на унаследяване при пчелите и работата при селекция, няма да ти е трудно да си отговориш на някои въпроси. За да промениш веднага на пчелина си прословутото 25/50/25 трябват разумно вложени парички. С каква сума си готов да се разделиш за една добра работна майка?

FreeBSD
06.12.2019, 18:48
Кой са,къде са тия хора,2-3 пъти писах в темата,никой конкретно не се спомена.
Не съм съгласен с другото и няма смисъл да го коментирам.Различни са вижданията,начина на работа,целите и т.н .
Който желае да работи за медосбор,пазара е отворен за него,лично аз не виждам смисъл да работя в тая посока.
Нямам определен бюджет,мога да дам колкото е нужно стига да ми се дадат данни от представянето и.

бат тянко
06.12.2019, 19:06
Ами няма как да ти се дадат официално, защото закона забранява внасянето и развъждането на чужди пчелни раси. Не че не се прави. Както и всичко останало у нас. Затова такава информация се споделя лично. Законите и институциите реагират пост фактум. Превенцията им е чужда. Трябва някой да умре и готово.

ndm
06.12.2019, 19:23
трябва да слушаш и следваш напътствията.
rumenggr, правилно ли съм разбрал? Продаваш майка и напътстваш купувача. Той трябва да слуша и след това да следва твоите изглежда устни напътствия. Ако нещо се прецака – не е слушал и не е следвал напътствията. И още два-три въпроса ако може. По куриер пращаш ли, ако да там напътствията какви са? Ако не е търговска тайна какви са напътствията които даваш да е всичко ОК(оксалова) и майката да не е…. още и лелята?

FreeBSD
06.12.2019, 21:47
Ами няма как да ти се дадат официално, защото закона забранява внасянето и развъждането на чужди пчелни раси. Не че не се прави. Както и всичко останало у нас. Затова такава информация се споделя лично. Законите и институциите реагират пост фактум. Превенцията им е чужда. Трябва някой да умре и готово.

Аиде стига с тия конспираций и интриги. Що си мислиш че местната (нашата) пчела не прави пило и не внася прашец на 6* C ? Просто и тука трябва да се селектира и работи.

rumenggr
06.12.2019, 21:57
rumenggr, правилно ли съм разбрал? Продаваш майка и напътстваш купувача. Той трябва да слуша и след това да следва твоите изглежда устни напътствия. Ако нещо се прецака – не е слушал и не е следвал напътствията. И още два-три въпроса ако може. По куриер пращаш ли, ако да там напътствията какви са? Ако не е търговска тайна какви са напътствията които даваш да е всичко ОК(оксалова) и майката да не е…. още и лелята?
Не. Не си разбрал правилно. Защо вадиш няколко думи от изречението? Масова практика е да се дърпа пило, за да се спасяват задниците на ройливите майки. Точно, когато семейството е във възход. Да не говорим за практиката с един магазин, както и често погрешната представа, кога и колко трябва да се разшири. Тези неща водят до допълнителен труд и оскъпяване на продукта. Ако имаш майка с нисък роеви индекс и висока яйценосна дейност, тези практики са безсмислени. Напротив, ”за да развие пълния си потенциал”(това защо го пропусна?), трябва навреме да и осигуриш необходимия обем за пчелите и допълнителни площи за снасяне. На такива майки, често не им стига ранната, слаба паша и за да е ефективна трябва грижа, а масово чуят ли изваждане и... черта. Ако си караш по старому, защото ”всички така правят” и им се получава, няма да разбереш за какво си дал парите си. Ще бъдеш поредния с майката и лелята на върха на езика. И да, ако нещо си прецакал, трябва ли някой да плаща глупостта ти? На няколкото други въпроса - не съм майкопроизводител, нито селекционер(две много различни неща!!!), не продавам майки, плащам за да получа добри майки, без да се пазаря, получавам ги на ръка или по куриер. Когато някой ме съветва, си отварям добре ушите. Проверявам всичко, защото пчеларството върви с много условности. Ако не бях опитал, не бях се учил, нямаше да знам какво е да имаш по-добра пчела и по-добър краен резултат от труда си.

rumenggr
06.12.2019, 23:08
Аиде стига с тия конспираций и интриги. Що си мислиш че местната (нашата) пчела не прави пило и не внася прашец на 6* C ? Просто и тука трябва да се селектира и работи.
За селекцията си прав. Ако англичаните не бяха си внесли ген, как щяха да си решат проблема с пчелите? Ако животновъдите не ползват чуждите постижения в селекция, а зърнарите посевно зърно от нам си къде, щяха ли да са конкурентно способни? Ние, тарикатски сме записали ”само БМП”. И какво, ”на гол тумбак, чифт пищови, на голи цици лисици”. Ето ти причина за конспирация. За да не сме ”С цървули по дивия запад”.

FreeBSD
08.12.2019, 14:41
От три пчелина и около двеста кошера имам само 7-8 който видимо усилено вкарват прашец и раборят на 6-8 *C в облъчно и мъгливо време.Всичко друго излиза когато слънцето се покаже за малко. 5 от семейството червенеят/жълтеят, 3 сивеят/чернеят,маркирал съм ги ако изпролетят силни мисля да ги ползвам за разплод.Все пак е някакъв подбор.

FreeBSD
19.05.2020, 07:14
Има ли колеги който имат интерес да си "обменят материал" ?
Имам направени отводки,ако някой желае може да пробваме.