PDA

Виж пълната версия : СМОК



Remi
20.06.2016, 06:32
Здравейте колеги,

имам проблем с един смок на пчелина голям екземпляр към 3 метра и дебел колкото бутилка от 0,5 л олио. Кръстил съм го Полковника, та до вчера с полковника спазвахме дистанция и когато съм на пчелина той не се появяваше но вчера реши да мине като на парад пред помощниците ми през целия пчелин и да се покаже в цял ръст та на всичкото отгоре след 15 минути реши да се връща обратно. Помощниците ми категорично заявиха че този "Змей" докато не го разкарам от там няма да ги видя. Полковника е на пчелина преди мене и явно си е в къщи но това не ме устройва. Не искам да го убивам но трябва да го махна от мястото явно е дошло време. Някой има ли някаква идея как да се справя със полковника ?

koragroup
20.06.2016, 06:42
В един чувал и в гората... но далеч от шосета и къщи, да не види някой друг сметката волно или неволно.... Пък ти почвай да мислиш к'во ще ги правиш гризачите ;-)

Remi
20.06.2016, 06:45
;)
В един чувал и в гората... но далеч от шосета и къщи, да не види някой друг сметката волно или неволно.... Пък ти почвай да мислиш к'во ще ги правиш гризачите ;-)
Да ти кажа по малки съм хващал но полковника не съм сигурен дали мога го вмъкна в чувала

Rado76
20.06.2016, 07:02
Трудно ще го хванеш полковника,преди 3-4 години имах смок доста голям който живееше в камения зид пред къщата но порасна доста и взе да плаши почти всички със излизанията си,дебнех го но уви няма хващане,след дълго търпение го хванах със мрежа капан пред дупката откъдето излиза за друг начин не се сещам,освен да го опушиш както пчелите със пушалката и да дебнеш да излезе огън запали пред входа.Прегледай дали има други дупки за излизане,лесно ще е ако излезе и тогава да сложиш мрежа или нещо като примка.

бат тянко
20.06.2016, 07:09
Явно не ти се спори за пчеломясто с полковник? При мен ветеринарчето внася някакви гръцки кутии, които пропъждали змиите тотално. Иначе, миналата седмица имах среща с подполковник. Резултата: бат тянко- подполковник 1-0 !

koragroup
20.06.2016, 07:19
А при мене са си живи "генерали" - шарени и с рогче на носа...

Remi
20.06.2016, 07:32
Явно не ти се спори за пчеломясто с полковник? При мен ветеринарчето внася някакви гръцки кутии, които пропъждали змиите тотално. Иначе, миналата седмица имах среща с подполковник. Резултата: бат тянко- подполковник 1-0 !
Лесно ще го опъна с пушката но не е това идеята. А за ръчно преборване бат тянко не се наемам и ако го снимам ще разбереш защо. Гледам в нета разни капани и репеленти има ама дали вършат работа незнам

Remi
20.06.2016, 07:34
А при мене са си живи "генерали" - шарени и с рогче на носа...
Е това вече е друга категория

бат тянко
20.06.2016, 07:40
Да ти кажа ръчно и аз не се наемам, защото или той ще се осере, или аз. А може и двамата заедно. Ама повече ме е шубе от пепелянките.

tsc1
20.06.2016, 07:55
Остави животното да си живурка на пчелина. По-добра охрана едва ли ще намериш - хем те отървава от полските мишки, хем те пази от двукраките "мишоци". Такъв екземплар определено внушава респект! Може даже да опиташ да се сприятелиш с него, оставяйки му храна в някаква паничка на определено място - някоя уловена мишка, пчелояд или мляко.

Remi
20.06.2016, 08:51
Остави животното да си живурка на пчелина. По-добра охрана едва ли ще намериш - хем те отървава от полските мишки, хем те пази от двукраките "мишоци". Такъв екземплар определено внушава респект! Може даже да опиташ да се сприятелиш с него, оставяйки му храна в някаква паничка на определено място - някоя уловена мишка, пчелояд или мляко.
Той проблема е че помошниците се плашат от него а идеята е те да се научат на занаята инак ние снего се спогаждаме :-)

Aranis
20.06.2016, 09:15
Полковника е на пчелина преди мене и явно си е в къщи, но това не ме устройва.

Ти го каза!
Няма ли начин да поговориш с помощниците и да ги убедиш, че смокът е безвреден, не е отровен и предпазва пчелина от появата на отровни змии и гризачи? Той е по-скоро полезен отколкото опасен.

Remi
20.06.2016, 10:21
Ти го каза!
Няма ли начин да поговориш с помощниците и да ги убедиш, че смокът е безвреден, не е отровен и предпазва пчелина от появата на отровни змии и гризачи? Той е по-скоро полезен отколкото опасен.
Ще видим нека да минат първите впечатления ако не стане ще го пратя в запас на по спокойно място. Намислил съм как да го хвана без да го убивам и след това да го транспортирам

ves
20.06.2016, 10:32
Ти го каза!
Няма ли начин да поговориш с помощниците и да ги убедиш, че смокът е безвреден, не е отровен и предпазва пчелина от появата на отровни змии и гризачи? Той е по-скоро полезен отколкото опасен.
Безвреден ама ако случайно го настъпиш става лошо. Хем хапе, хем удря с опашката. Не е шега работа. Ако може да се намери някой змияр да го вземем и да го премести няма да е лошо.

Aranis
20.06.2016, 10:44
Безвреден ама ако случайно го настъпиш става лошо. Хем хапе, хем удря с опашката. Не е шега работа. Ако може да се намери някой змияр да го вземем и да го премести няма да е лошо.

Има опасност, разбира се. Все пак е диво животно и държи на своето :). Не забравяй, че от негова гледна точка ние сме натрапниците. Въпреки това до колкото разбирам от колегата е толерантен и не създава пряка опастност за пчеларите :) - просто от време на време демонстрира присъствието си. Мисля, че с едни гумени ботушки до коляното и известна доза предпазливост, преките сблъсаци могат да се избегнат.


Ще видим нека да минат първите впечатления ако не стане ще го пратя в запас на по спокойно място. Намислил съм как да го хвана без да го убивам и след това да го транспортирам

Разбира се безопастноста е на първо място. Особено ако помагачите са млади и неопитни :). Ако наистина можеш да го уловиш и преместиш на по-добро място - действай. Така и вълка сит и агнето цяло :).

solaris60
20.06.2016, 11:45
Остави животното да си живурка на пчелина. По-добра охрана едва ли ще намериш - хем те отървава от полските мишки, хем те пази от двукраките "мишоци". Такъв екземплар определено внушава респект! Може даже да опиташ да се сприятелиш с него, оставяйки му храна в някаква паничка на определено място - някоя уловена мишка, пчелояд или мляко.

Това е може би най-разпространения мит - че змията пие мляко. Това е абсолютно невярно.


Може да се наблюдава змия да се увие около вимето на заспала крава или овца, но това не е за да пие мляко, а защото вимето е една от точките с най-висока температура в животинското тяло....

tsc1
20.06.2016, 12:05
Това е може би най-разпространения мит - че змията пие мляко. Това е абсолютно невярно.


Може да се наблюдава змия да се увие около вимето на заспала крава или овца, но това не е за да пие мляко, а защото вимето е една от точките с най-висока температура в животинското тяло....
ОК, няма да спорим. Ти по ги разбираш нещата. А мишки яде ли?

Георги 1974
20.06.2016, 12:58
змия да се увие около вимето на заспала крава или овца, но това не е за да пие мляко

Ако змията не ходила на зъболекар да и извадят зъбите то заспалата крава май бързо бързо ще се събуди.

Preslav
20.06.2016, 13:04
А за ръчно преборване бат тянко не се наемам и ако го снимам ще разбереш защо.
Снимкай го моля те,че на мен ми е трудно да повярвам,че има толкова голям екземпляр тук.Лично съм виждал до към 2,но 3 метра си е голяма рядкост да оцелее покрай хора
или по скоро там където се навъртат хора.Ако искаш пиши ми на лични.Мога да споделя как да го хванеш лесно,но точно в това време на годината - сам ще ти е много трудно,
защото е горещо и са много бързи...освен ако не му направите с някой засада.Миналата година хванах това (който ги познава ще разбере каква е) :
https://s32.postimg.org/byfcdcbkx/PICT0004.jpg (https://postimg.org/image/byfcdcbkx/)
https://s32.postimg.org/dkn3p2byp/PICT0008.jpg (https://postimg.org/image/dkn3p2byp/)
и я махнах от там,че прошка няма да има от друг...а и нали сега лудите са на почит...хехе
А това,че където има смок няма отровни змии...ами не е вярно.Според мен е обратното.

Edit:Колеги,не е ли по-добре така като мен да се качват снимки,че да се гледат от всички,
без да се налага да имате регистрация или да се логвате ?Много пъти ми се е налагало да
влизам само и само да виждам на някой снимката,която е качена във форума.

solaris60
20.06.2016, 13:59
ОК, няма да спорим. Ти по ги разбираш нещата. А мишки яде ли?

Основно това му е менюто на смока, но може да прибавим рожбите на гнездещите по земята птици, по малки змии, гущери, малки зайчета, жаби, яйца на птици, костенурки и себеподобни. Дори и собствените си рожби, ако попадне на тях. И колега, вземи чети малко повече да не се излагаме с липса на знания, които децата учат още в трети клас.:bigsmile:

nikolai_kn1979
20.06.2016, 16:49
В всяко населено място си има по един човек с прякор змияра.Намери го и ще ти премести смока

solaris60
20.06.2016, 17:14
Хей Remi, ако не ти се навие никой да ти хване змея се обади. Не съм змияр, но хич не ме е страх от такива животинки. Малко си ми далеч, но като се налага ще помагаме.

delta.e
20.06.2016, 18:08
Остави животното да си живурка на пчелина. По-добра охрана едва ли ще намериш - хем те отървава от полските мишки, хем те пази от двукраките "мишоци". Такъв екземплар определено внушава респект! Може даже да опиташ да се сприятелиш с него, оставяйки му храна в някаква паничка на определено място - някоя уловена мишка, пчелояд или мляко.

Хайде сега народни приказки .
Момчето писа , че неговите помощници т.е. домочадието бягат .
Като сложим проблема на кантар - махай или ликвидирай полковника .
Поне домашните ще се успокоят .

tsc1
20.06.2016, 19:04
Хайде сега народни приказки .
Момчето писа , че неговите помощници т.е. домочадието бягат .
Като сложим проблема на кантар - махай или ликвидирай полковника .
Поне домашните ще се успокоят .
Интересно до къде можем да стигнем, ако внушаваме на децата си, че всичко, което ги плаши трябва да бъде ликвидирано? Не е ли по-доброто решение да направим възможното да преодолеят страха си? Разбира се, ако "нещото" наистина не застрашава здравето или живота им.

valaz
20.06.2016, 19:44
Не съм чувал, някой да е пострадал от смок. Никога до сега не съм убивал змия и бих го направил. Чувал съм, че където има пчели, има и змии. Не знам, дали е вярно. При мен не съм виждал смок, за сега.

solaris60
20.06.2016, 19:53
Чувал съм, че където има пчели, има и змии. Не знам, дали е вярно. При мен не съм виждал смок, за сега.

При мен имаше смок. Комшията го уби, въпреки че му казах да не го прави и сега не можем да се отървем от къртици.

vencii
20.06.2016, 19:59
Смока е безобидно животно и не може по никакъв, ама по никакъв начин да навреди на човек. Време е да опровергаем легендите на нашите баби и да обясним на децата си че смока се храни с дребни животинки и най-вече с гризачи. Колега говори с помощниците, обяснявай и с времето мисля че ще свикнат. Остави животното, ами ако утре дойде друг смок.

100-qnov
20.06.2016, 20:38
Вземи си таралеж!:bigsmile:

Ангел Йосифов
20.06.2016, 20:42
Доню Донев-"Умното село"

delta.e
20.06.2016, 21:53
Интересно до къде можем да стигнем, ако внушаваме на децата си, че всичко, което ги плаши трябва да бъде ликвидирано? Не е ли по-доброто решение да направим възможното да преодолеят страха си? Разбира се, ако "нещото" наистина не застрашава здравето или живота им.

Интересно , как ще реагирам аз , ако ,,Полковника,, уплаши моите деца ?
Ще се обърна към теб за електронна защита .

delta.e
20.06.2016, 21:57
Не съм чувал, някой да е пострадал от смок. Никога до сега не съм убивал змия и бих го направил. Чувал съм, че където има пчели, има и змии. Не знам, дали е вярно. При мен не съм виждал смок, за сега.

Иди в Странджа и се нагледай на ....

ivootur
20.06.2016, 22:23
Ам утре ако съседа ти уплаши децата ти ще го убиваш ли!

solaris60
20.06.2016, 22:44
Ам утре ако съседа ти уплаши децата ти ще го убиваш ли!

Съседа плаши майките.

delta.e
20.06.2016, 22:47
Ам утре ако съседа ти уплаши децата ти ще го убиваш ли!
Защо , ти говориш езика на змиите ли ?
Говорим за различни ситуации .
Лично аз , трепя змийчета наред .

бат тянко
21.06.2016, 04:38
Не съм чувал, някой да е пострадал от смок. Никога до сега не съм убивал змия и бих го направил. Чувал съм, че където има пчели, има и змии. Не знам, дали е вярно. При мен не съм виждал смок, за сега.

Има, има! Смоци, пепелянки колкото ти душа сака! Страх ме е да пипам под кошерите и ходя като педал между тях. Остави това ами и кърлежи и стършели колкото искаш. Утрепах се да кося и да пръскам. Хвърлих един тон пепел уж да ги плаша. Ама те лежат на припек отгоре.

Remi
21.06.2016, 07:17
Пчелина съм го направил като лунен пейзаж поради тази причина всичко що мръдне да се вижда и на помошниците съм казал да си гледадт в краката защото освен смоци има и други змии. Не искам да убивам полковника жал ми е. Ще намеря начин да го махна от там като знам колко мишока е изял да порасне толкова.
Благодарности на колегата Preslav

jordanov
21.06.2016, 11:04
Кой каза "Умно село"? Умната, ей...

https://www.youtube.com/watch?v=lUekh6bMKJ8

Remi
21.06.2016, 12:08
Кой каза "Умно село"? Умната, ей...

https://www.youtube.com/watch?v=lUekh6bMKJ8

Как добре го е направил !

бат тянко
21.06.2016, 12:24
Да беше жив Стив Ъруин! А, сетих си за Остин Стивънс. Ако идва по нашето море, ще го наснима до смърт!

ch.atanasov
25.06.2017, 21:14
Гледам градския утепал един дзвер, та ми идва повод да попитам : моята какъв модел е ?

https://www.pushalka.com/forum/thumb/2743.jpg

8730
(https://www.pushalka.com/forum/pic/2743.jpg)

Илиев
25.06.2017, 21:59
Тва на усойница ми мяза.

ch.atanasov
25.06.2017, 22:04
Тва на усойница ми мяза.

Четох, гледах снимки и аз така мисля но се шашкам защото не би трябвало да е в двора, на стената.

kuline
25.06.2017, 22:09
Четох, гледах снимки и аз така мисля но се шашкам защото не би трябвало да е в двора, на стената.

То всеки мъж се шашка, ама минава време дорде го установи това - чак кога влезе у кревата :bigsmile:

ch.atanasov
25.06.2017, 22:22
То всеки мъж се шашка, ама минава време дорде го установи това - чак кога влезе у кревата :bigsmile:

Ей, веднага се хвана за думата, ама какъв креват, още съм с нормална резба.:bigsmile: Иначе , както съм я затиснал и така си отиде на небето.crying;

solaris60
25.06.2017, 22:26
Гледам градския утепал един дзвер, та ми идва повод да попитам : моята какъв модел е ?


Това е пепелянка.

jdrumev
25.06.2017, 22:31
https://bg.wikipedia.org/wiki/Усойница
https://bg.wikipedia.org/wiki/Пепелянка (https://bg.wikipedia.org/wiki/Усойница)

ch.atanasov
25.06.2017, 22:32
Това е пепелянка.

В онзи момент не я заничах много ( бързах някой от челятта да не я види ), но от прочетеното ,пепелянката трябва да има рогче. Сега на снимката не мога да различа.

kuline
25.06.2017, 22:41
Тази година, това влажно време, благоприятства живуркането на змиите. На спешните телефони постъпват стотици сигнали за нашествие на змии в жилищни сгради. Щом си я неутрализирал на време, може да си спокоен.

solaris60
25.06.2017, 22:41
В онзи момент не я заничах много ( бързах някой от челятта да не я види ), но от прочетеното ,пепелянката трябва да има рогче. Сега на снимката не мога да различа.

Усойниците са в по- високите места и са по - малко разпространени. А като се има предвид ти къде се намираш/като район/, а и по окраската си е чиста пепелянка.

ch.atanasov
25.06.2017, 22:49
Усойниците са в по- високите места и са по - малко разпространени. А като се има предвид ти къде се намираш/като район/, а и по окраската си е чиста пепелянка.

Дано да няма сестрички ( видя ми се малка ).До сега съм трепал само смоци и водни змии в двора си. Ама нищо чудно, щом бъка от белки и лисици, защо да няма и пепелянки из селото.:bigsmile:

jdrumev
25.06.2017, 22:53
Аз не ги бия смоците ,но на пепелянките не прощавам.Лошото е Атанасов ,че след като си я убил сега ще дойдат плъховете.:bigsmile:

ch.atanasov
25.06.2017, 23:00
Аз не ги бия смоците ,но на пепелянките не прощавам.Лошото е Атанасов ,че след като си я убил сега ще дойдат плъховете.:bigsmile:

Ти при белки, плъхове виждал ли си. Преди години ги намирах из двора, с прегризани вратове. Незнам, какъв съм бил в предишния ми живот, но видя ли змия нещо се обръща в мен и докопам ли я, край с нея.:mad:

koragroup
26.06.2017, 07:37
Това е пепелянка.

На 100%. Мръсна гад е т'ва. Преди месец една ухапа едно от кучетата ми. Едвам го спасихме. На третия ден отровата беше разградила всички кръвни клетки и добре че кръвопреливането даде резултат.