PDA

Виж пълната версия : Подарявам малко пчелно семейство



tarty
18.06.2016, 21:53
Ако има кандидати, които искат да получат малко пчелно семейство, нека да пишат от кой край на страната са. Бройките са ограничени и да края на месеца все ще трябва да ми остане време да ги пратя. Кандидатите трябва да имат празен кошер и рамки със основи, няма значени какъв вид ще е кошера. Семейството ще го получат по куриер в сандъче/пакет/ и ще трябва да заплатят само разноските на куриера за доставката. Засега ще пращам за Варна и Троян. Искам да пратя и в другите райони на страната.

tarty
18.06.2016, 22:38
Семействата всяка пролет и есен се проверяват от Ветеринарен лекар, имам си протоколи за всеки преглед и са вписани ветеринарния дневник.
Ако решите може да изтриете темата, ваше право си е все пак.

solaris60
18.06.2016, 22:54
Семействата всяка пролет и есен се проверяват от Ветеринарен лекар, имам си протоколи за всеки преглед и са вписани ветеринарния дневник.
Ако решите може да изтриете темата, ваше право си е все пак.

Ако ги проверява като нашия с думите - ти си знаеш. Да ти ........прегледа. Наистина - добре, че си зная.

Христо Димитров
18.06.2016, 23:02
На мен пък обявата ми харесва!Поздравления,колег а!Не всичко е пари на този свят....

tarty
18.06.2016, 23:10
Искам да разбера от любопитство, мойте пчели/Бяла Сакарка :-) :-) :-) / как ще се представят при други климатични райони, а такива в България много.

solaris60
18.06.2016, 23:40
Искам да разбера от любопитство, мойте пчели/Бяла Сакарка :-) :-) :-) / как ще се представят при други климатични райони, а такива в България много.

Я изпрати някоя да видим при мен как ще се развиват. 10-на за опит.

Гогол
19.06.2016, 23:16
Искам да разбера от любопитство, мойте пчели/Бяла Сакарка :-) :-) :-) / как ще се представят при други климатични райони, а такива в България много.
Любопитството означава любознателност т. е. търсене на нещо ново .Но ким ,и секинде Бяла Сакарка в сърцето на Странджа,с приморски привкус ? Ако си ги завъдил от Сакара ,досега толкова са се метизирали ,че нямат нищо общо с това което си пренесъл. Отиди в Раздел и лови местни рояци ,Сакарки ,/дори и сега / колкото искаш . Гората е пълна ,по дерето на поточето ,по върбите и орехите висяха като макрамета в ресторант. Това са южнячки ,свикнали са на по–топличко .Ако си ги пратил на север ,към Троян и зад Балкана ,ще им трябват и габини за зимата .А сега –сериозно .Има ли такъв български мелез? Догодина отивам ,събирам стотина роя и правя пчелин –уникат. Само не знам по колко ще вървят майките,отводките ,с–вата в кошер ? Пък може и да ударя келепира ,я .

Румен
20.06.2016, 06:26
Писах ти на личниdrinks;

tarty
20.06.2016, 06:32
Любопитството означава любознателност т. е. търсене на нещо ново .Но ким ,и секинде Бяла Сакарка в сърцето на Странджа,с приморски привкус ? Ако си ги завъдил от Сакара ,досега толкова са се метизирали ,че нямат нищо общо с това което си пренесъл. Отиди в Раздел и лови местни рояци ,Сакарки ,/дори и сега / колкото искаш . Гората е пълна ,по дерето на поточето ,по върбите и орехите висяха като макрамета в ресторант. Това са южнячки ,свикнали са на по–топличко .Ако си ги пратил на север ,към Троян и зад Балкана ,ще им трябват и габини за зимата .А сега –сериозно .Има ли такъв български мелез? Догодина отивам ,събирам стотина роя и правя пчелин –уникат. Само не знам по колко ще вървят майките,отводките ,с–вата в кошер ? Пък може и да ударя келепира ,я .
Всичко е божа работа, пробвай може и да успееш. Дали е мелез, никой не знае, докато не се направят изследвания. Може пък да излязат с по-хубави показатели/гени/ и от майките на Матеев, знае ли човек. Историците твърдят, че живота се е зародил на Черно море, нищо чудно тук да е създадена първата пчела. Комшията си е кръстил прасето Гошо, някакъв доцент си кръстил пчелите Родопика, аз защо да не си кръстя мойте както си искам. Аз ги гледам, храня, поя и си мисля, че мога да им казвам както си реша. И теб бащати те е създал,хранил, поил и ти е дал име :-) :-) :-) :-)

asusat
20.06.2016, 07:15
Интересно що така се подпичквате ! Човека подарява ........ Който може ,да се възползвува,а то комент след комент!

А майките от Матеев: имам вече от неговите майки ! Тези които са в моите кошери,ами какво да кажа -подредена и чиста пчела ,ПЧЕЛА МЕЧТА !


Не му правя реклама ,а просто оценявам неговите постижения !

tarty
20.06.2016, 08:08
Обявата приключи, моля да не ми пишете повече. Аз ще реша на кой и каде да пратя. Ще пращам по един брой на всеки/какви са тези искания по 10 бр, аз не съм решил да ва правя богати/, предварително ще пиша на всички, който ще получат по едно семейство. До края на месеца трябва да ми остане малко време, за да ги подготвя за изпращане.

solaris60
20.06.2016, 10:45
Обявата приключи, моля да не ми пишете повече. Аз ще реша на кой и каде да пратя. Ще пращам по един брой на всеки/какви са тези искания по 10 бр, аз не съм решил да ва правя богати/, предварително ще пиша на всички, който ще получат по едно семейство. До края на месеца трябва да ми остане малко време, за да ги подготвя за изпращане.

Е деее, аз съм се пошегувал. Дори мислех за по голяма цифра, но викам си хайде десетина - бълха го ухапала. След като вече подарява. Дори Матеев не си го позволява. И няма да ме направиш богат, ще ме направиш по - богат.

tarty
20.06.2016, 13:06
Е деее, аз съм се пошегувал. Дори мислех за по голяма цифра, но викам си хайде десетина - бълха го ухапала. След като вече подарява. Дори Матеев не си го позволява. И няма да ме направиш богат, ще ме направиш по - богат.
То не става дума за теб, а за следващите. Имаше кандидати даже за всичко каквото имам, но може би от твоя преден отговор да ги жегнало, че са изтървали далаверата.

jorogigov
21.06.2016, 22:10
Здравей все още ли подаряваш това семейство или им намери собственик?

tarty
21.06.2016, 23:35
Здравей все още ли подаряваш това семейство или им намери собственик?
Толкова кандидати има, че всичките семейства да подаря, пак няма да задоволя всички.

zapstojan
21.06.2016, 23:39
Толкова кандидати има, че всичките семейства да подаря, пак няма да задоволя всички.

Би ли ме записал за следващата година?:laughing:

tarty
22.06.2016, 00:15
Би ли ме записал за следващата година?:laughing:
Напомни ми, когато дойде времето. Надявам се с това действие и други пчелари да направят същите стъпки.

бат тянко
22.06.2016, 07:04
Малко си закъснял, а ракия пращаш ли с пчелопакета?

Ivan Mankov
22.06.2016, 21:39
Малко си закъснял, а ракия пращаш ли с пчелопакета?

Няма и дума да отворя за пчели,но ако изпраща Тарти бели сакарки с прашкопакети, да се обади ! Гарантирам,че няма да им трябват гъбини, защото освен дърва тука друго няма !:bigsmile:

Mystislav
26.06.2016, 20:34
Аз пък не виждам смисъл в това, колегата да подарява "Американски гнилец" или нещо от сорта. Единственото което би спечелил е неприятности.
Най-вероятно той е доказателство за това, което беше казал големият Джоко Росич, че Държавата се пръска от добри хора.

Plamen Apostolov
27.06.2016, 21:03
Здравейте! От село Копринка централна България общ. Казанлък. Имам два нови кошера, ако може дами пратите две семейства.
Пламен Апостолов до офис с който куриер ви е удобно тел.0878206066

delta.e
27.06.2016, 21:43
Здравейте! От село Копринка централна България общ. Казанлък. Имам два нови кошера, ако може дами пратите две семейства.
Пламен Апостолов до офис с който куриер ви е удобно тел.0878206066

Приятелю , защо не каза през април ?
Ловя роеве за кеф и веднага щях да ти подаря .

tarty
27.06.2016, 23:25
Ако някой реши да помага с подараците, да пише на кой и каде праща, за да не се дублираме. Надявам се да има мераклий и за подаряването, не само за искането.

tarty
30.06.2016, 10:24
Ако може някой да помогне със съвет, че днес изкочи голям проблем. Нито един куриер не иска да превози сандъчетата, а няма друг вариант, освен да ги доставям лично или всеки да дойде и да си ги вземе от Бургас. В целия свят изпращат дори по кораби, самолети, пакети пчели, но само в нашата мила страна на чудесата е невъзможно :-) :-) :-) .

toko652003
30.06.2016, 10:34
И Еконт Експрес ли отказват?

tarty
30.06.2016, 10:45
И Еконт Експрес ли отказват?
Те можели само до 10 бр ПЧЕЛИ, например майки. Като им казах, че става дума за 1500-2000 бр пчели им виснаха чейнетата :-) :-) :-) :-) . Накарах ги да звънят в София и от там отказаха.

toko652003
30.06.2016, 10:50
Ами оформи пратката, като 100 кутийки с майки, с по 10 броя пчели.

kli6o
30.06.2016, 10:58
Те се плашат от пчелите,че може да излязат и да ги нажилят,а не е в това проблема,че не транспортират пчелни семейства!

toko652003
30.06.2016, 11:09
В Бургас много плашливи при нас в Шуменския край не е така.

Mateev
30.06.2016, 11:31
Ако може някой да помогне със съвет, че днес изкочи голям проблем. Нито един куриер не иска да превози сандъчетата, а няма друг вариант, освен да ги доставям лично или всеки да дойде и да си ги вземе от Бургас. В целия свят изпращат дори по кораби, самолети, пакети пчели, но само в нашата мила страна на чудесата е невъзможно :-) :-) :-) .
Съгласно Евродирективите животни се превозват (пчелите се водят животни) само ако са изпълнени следните изисквания:

1. Животните се вземат само от РЕГИСТРИРАН ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ (в нашия случай регистриран пчелин).
2. Животните се транспортират само със СПЕЦИАЛИЗИРАН ТРАНСПОРТ за съответния вид животно.
3. Животните се настаняват само в РЕГИСТРИРАН ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ (в нашия случай регистриран пчелин).
4. Животните задължително се придружават от ВЕТЕРИНАРНО-МЕДИЦИНСКО СВИДЕТЕЛСТВО за придвижване/транспортиране на животни, в което свидетелство се упоменават и горните данни. Има и други задължителни документи, като например Сертификат за произход, Декларация за качество и съответствие, Приемо-предавателен протокол и др.
5. Това ветеринарно-медицинско свидетелство и всички данни от него се вписват във ВЕТИС (Ветеринарна Информационна Система), която е СВЕЩЕННА за държавния служител от МЗХ и БАБХ и доколкото знам е интегрирана със системите на Евросъюза. По тази система няма хък-мък - трябва да се води перфектно и да е актуална във всеки един момент от време, защото иначе глобите са жестоки както за ветеринарните лекари, така и за собствениците на животновъдни обекти (и пчелари в това число).

Тоест съгласно закона и изискванията на Евродирективите майките също трябва да се транспортират със специализирани транспортни средства, и номерата на тези транспортни средства, както и придружителите, се вписват във ветеринарно-медицинското свидетелство.

По въпроса за транспорт на майките със специализирани транспортни средства сме звъняли в МЗХ и ДФЗ. Становището е следното - да, редно е така да се прави, и ако дойде проверка от Евросъюза може да си имаме големи проблеми, ако не се прави така. Въпреки това към днешна дата си затварят очите. Знаят, че майки масово се транспортират с Еконт, но това по принцип не е редно. Нас са ни инструктирали когато вадим ветеринарно-медицински свидетелства, в тях да вписваме личната лека кола на получателя, все едно че транспорта се е извършвал с нея. Това заради Евросъюза.

Та това е информацията. Транспорта на майки с Еконт и другите куриери по принцип е забранен на законово ниво, но явно все още съществува на база на мълчаливо съгласие от висшестоящите. Да се молим, че това ще продължава и за в бъдеще. Транспотра с куриер на отводки, голи роеве и всичко останало, което се нарича животно, обаче е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕН, и няма никакъв шанс някога да го разрешат, освен може би ако не напуснем Евросъюза. Куриерите го знаят това и не искат да си слагат таралеж в гащите, защото санкциите за тях ще са огромни.

Та цялата тази обява по презумпция си беше МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, но си мълчах, за да не ме обвините във всички земни грехове (това се случва доста често). Направих един намек след като обявата беше публикувана, и веднага получих една камара отрицателни ръчички. И ми стана доста обидно - наказвате ме, че се опитвам да ви кажа истината. И това се е случвало не един път.

toko652003
30.06.2016, 11:42
малко оффтопик Матеев за теб лично пчелите животни ли са или насекоми?

Mateev
30.06.2016, 11:53
малко оффтопик Матеев за теб лично пчелите животни ли са или насекоми?

Моето мнение няма никакво значение, важното е какво е тълкованието на закона. А според закона пчелите са животни и се подчиняват на Закона за животновъдството и на всички Евродирективи, свързани с животни. В самите Евродирективи има специални раздели за пчелите, така че разрешаването на този несправедлив казус трябва да се направи на Европейско, а не на местно ниво. Текстовете за пчелите в животинските Евродирективи съществуват много време преди България да влезе в Евросъюза. Влизайки в него ние сме се съгласили с всичките тези текстове, и сега освен да ги изпълняваме, нищо друго не ни остава.

И ако пчеларите все пак могат понякога да си позволят лукса да кривнат от правия път, то за куриерите това е невъзможно. Ако сляпо трябваше да се изпълняват Евродирективи, то и майките трябваше да ги транспортираме с лека кола, получила сертификат за превоз на пчелни майки (има си процедура за сертифициране, която е доста дълга и тромава).

Mateev
30.06.2016, 11:59
Ето как изглежда свещенния документ, наречен ВЕТЕРИНАРО-МЕДИЦИНСКО СВИДЕТЕЛСТВО за транспортиране на животни. Вижте какви полета има в него за задължително попълване:

7027

tarty
30.06.2016, 12:05
Ние живеем в страната на чудесата и ако се спазваше цялата нормативна уредба, на всеки твой пчелин,всеки ден, трябва да имаш по един ветеринар, който да проверява всяка отводка/семейство,майка/ и попълва нужните документи и ти да му плащаш мастрафа. Както наскоро ми каза един познат, във всеки един бизнес в тази държава си с единия крак горе а с другия долу и хванат ли те, си плащаш и продължаваш по същия път или спираш с частната инициатива и ставаш държавен служител.

Mateev
30.06.2016, 12:09
Ние живеем в страната на чудесата и ако се спазваше цялата нормативна уредба, на всеки твой пчелин,всеки ден, трябва да имаш по един ветеринар, който да проверява всяка отводка/семейство,майка/ и попълва нужните документи и ти да му плащаш мастрафа. Както наскоро ми каза един познат, във всеки един бизнес в тази държава си с единия крак горе а с другия долу и хванат ли те, си плащаш и продължаваш по същия път или спираш с частната инициатива и ставаш държавен служител.

За съжаление си прав. Така е и във всички останали бизнеси. По закон почти винаги си вътре с двата крака, и не те глобяват само благодарение на корумпирани държавни служители, които редовно трябва да ги "омилостивяваш". Ако обаче системата реши да те подпука, дупе да ти е яко.

tarty
30.06.2016, 16:06
Добре де, мисля почти цял ден и немога да разбера, как аджеба в цяла Европа си продават пакетите, та и извън Европа, по кораби, самолети и как ли не и успяват въпреки законодателството за цяла Европа. Ако има някой да чати в форуми, нека да им зададе въпроса, как прецакват системата и си продават пакетите.

scutellator
30.06.2016, 16:50
Ако може някой да помогне със съвет, че днес изкочи голям проблем. Нито един куриер не иска да превози сандъчетата, а няма друг вариант, освен да ги доставям лично или всеки да дойде и да си ги вземе от Бургас. В целия свят изпращат дори по кораби, самолети, пакети пчели, но само в нашата мила страна на чудесата е невъзможно :-) :-) :-) .

Във сайта на всеки куриер си пише какво могат и какво НЕ могат да превозват. Принципно куриерите даже и не се натискат да си вадят лиценц за превоз на животни- нужни са специални грижи по време на сортирането и транспорта по мрежата от офиси, и ако умре - трябва да го плащат.
Специално Еконда, също не превозват животни, с изключение на някои видове насекоми и пиявици(за медицински цели). Ако са аквариумни рибки или папагали - пак не може.
Пробвай със Лео експрес или Зоотакси, или някоя друга фирма имаща лиценз за животни.

tarty
30.06.2016, 17:17
Във сайта на всеки куриер си пише какво могат и какво НЕ могат да превозват. Принципно куриерите даже и не се натискат да си вадят лиценц за превоз на животни- нужни са специални грижи по време на сортирането и транспорта по мрежата от офиси, и ако умре - трябва да го плащат.
Специално Еконда, също не превозват животни, с изключение на някои видове насекоми и пиявици(за медицински цели). Ако са аквариумни рибки или папагали - пак не може.
Пробвай със Лео експрес или Зоотакси, или някоя друга фирма имаща лиценз за животни.
В Лео експрес питах, вече не привозвали животни. Сега ще потърся и Зоотакси. Благодаря за инфото.

vencii
30.06.2016, 21:33
Еконт превозва пчелни майки, пишеш че в сандъчето има майки и си готов. Аз така съм пращал.

Дамян Дамянов
30.06.2016, 21:44
Като те питат какво има в сандъчето, кажи ПЕПЕРУДИ! Пускат ги по сватбите :)
Ако кажат, че това са пчели... - Какви пчели?!?!

http://www.reactiongifs.com/r/durr.gif

agro
30.06.2016, 23:14
За съжаление си прав. Така е и във всички останали бизнеси. По закон почти винаги си вътре с двата крака, и не те глобяват само благодарение на корумпирани държавни служители, които редовно трябва да ги "омилостивяваш". Ако обаче системата реши да те подпука, дупе да ти е яко.
Абсолютно вярно за бизнесите, които познавам. Ако не знаете, каските на работниците трябва да минават на освидетелстване за годност на всеки 6 месеца. По-евтино е да си купиш нови. За ръкавиците също има нещо подобно, но на него не му обръщам внимание, защото бързо ги изхвърляме. Ако си купите компресор от магазина, манометъра му трябва да се занесе на метрологична проверка както в началото, така и на определен период от време. Тука вече с купуването на нов манометър не става, защото не се продават с такъв сертификат. На струга трябва да се работи с предпазен екран, което на практика не става. Списъка с такива примери е огромен и няма изпълняване. Дойдат ли на проверка, почваш да се умилкваш и се надяваш да минеш с малко.

viktor tit
02.07.2016, 13:56
Ако подаряваш майки аз бих се възползвал, ако са местни пчели, за да видя как ще им повлияе по- хладен климат. Миналата година взех две майки от район с по топъл климат и забелязвам, че не могат да стъпят на малкия пръст на моите.

tarty
02.07.2016, 19:55
Ако подаряваш майки аз бих се възползвал, ако са местни пчели, за да видя как ще им повлияе по- хладен климат. Миналата година взех две майки от район с по топъл климат и забелязвам, че не могат да стъпят на малкия пръст на моите.
Пиши на лични.

viktor tit
03.07.2016, 00:53
Използвам мобилна врсия и предполагам, че затова не мога да пиша лични. Ако може някакъв телефон на лични.

Юрий Цветков
03.07.2016, 11:57
Ей голяма мъка с тези подаръци.:ae:

Дамян Дамянов
06.07.2016, 09:25
http://i.imgur.com/2Kt44A1.jpg

Дамян Дамянов
06.07.2016, 11:49
2 оплодени и 1 неоплодена. И трите са приети :laughing:

Тази е от вчера


https://www.youtube.com/watch?v=SerD6UqBBDE

tarty
06.07.2016, 17:08
Ще помоля, всички получили подараците си да пишат в темата,дали са ги получили и дали всичко е нормално. Все пак за пръв път се занимавам с клетки и майки и незнам дали всичко съм направил както трябва.

Mystislav
06.07.2016, 18:09
Перфектен!
След тестването на новата за мен порода, ще докладвам впечатленията си.

Дамян Дамянов
06.07.2016, 18:21
Другата година ще ти изпратя от моята порода - Черноморска Медоносна Пчела :)
Тази на клипа е оплодена, бяга като кон и снася здраво. Гледай к'ъв крак вади :P
(Не съм обтелвал аз! Много се смях, но беше късно :) )


https://www.youtube.com/watch?v=-cDBOtNnFlo

tarty
06.07.2016, 18:57
Хихихи има ли в нея гагаузка кръв, като я гледам и 10 търтея ще и са малко , и каде снася, че тя не се спря.

Дамян Дамянов
07.07.2016, 09:46
Хихихи има ли в нея гагаузка кръв, като я гледам и 10 търтея ще и са малко , и каде снася, че тя не се спря.

Чакай да я угоят за коледа. Сега започна да снася, още е млада булка.
Падна рамката от ръба на кошера докато снимах, как няма да бяга :) Добре снася, но и трябват повече кърмачки.

viktor tit
07.07.2016, 13:13
Подаръка получен и придаден успешно на двете отводки. Отличен резултат 2 от 2. Благодаря и ще пиша как се справят.

kli6o
07.07.2016, 17:26
При мене също всичко е наред за сега! След няколко дни пак ще я проверя,като ходя да въртя мед!

Rado76
07.07.2016, 17:52
Благодаря за подаръка 2 майки, получих ги в идеално състояние от еконт,направени са отводките вече,клипче ще кача събота когато отида на пчелина дано всичко мине идеално и да ги приемат:)))

Rado76
07.07.2016, 17:56
Дамяне тя като Юсеин Болт:)))) мургавелка дълъг черен бедър и много бяга:)))айде и така да снася няма и насмогнеш:))))

Дамян Дамянов
07.07.2016, 18:50
Дамяне тя като Юсеин Болт:)))) мургавелка дълъг черен бедър и много бяга:)))айде и така да снася няма и насмогнеш:))))

Снася добре, но трябва да минат поне 2 седмици след оплождането, че да я оценим.

vencii
08.07.2016, 17:40
Благодаря за подаръка, получих 2 майки и са предадени в отводките - не съм проверявал дали са приети

tarty
08.07.2016, 19:40
Моля колегите от Силистра, ако има някой възможност да предупреди Милен Иванов, че утре ще си получи майката по Еконт. Телефона му е изключен и не мога да се свържа с него.

п.п. ако може някой направо да отива да я взима от негово име, че накрая ще ми я върнат.

Rado76
11.07.2016, 05:27
Всичко е наред със двете майки придадени са успешно:))) вчера бях на пчелина сложих им и основа да градят,първите отводки които си правя самичък и са успешни.Ще изчакам да пронесе и ще снимам пилото:)

vencii
11.07.2016, 14:21
Майките от колегата tarty са приети успешно-благодаря.

grand_pn
12.07.2016, 18:15
Благодаря ти колега tarty,получих си майката и я придадох на отводка!
Благодаря,че изпращаш без да знаеш дали не съм си поръчвал и други и без да поставяш условия,тъй като аз не съм регистриран.
И при положение,че исках да си купя,а ти ми отказа и ми подари!
Това всичко от човек който дори не знам как изглежда камо ли да познавам,радвам се че има и такива хора!
Дано имам късмета да се запозная някога с теб,за мен ще е чест!

tarty
12.07.2016, 20:07
На късметлийте, честито, да сте живи и здрави,прави и корави. Всичко друго е без значение. Вчера изпратих последните майки, повече нямам и няма да имам тази година. Надявам се получилите подаръци да пишат в тази тема как се развиват семействата. И аз благодаря за написаните добри думи.

edya
13.07.2016, 07:35
Аз също получих майка от tarty. Майката е предадена и приета успешно.
Ще пиша за развитието ѝ по нататък.
Благодарност към колегата!

kli6o
13.07.2016, 10:03
При мен нещо не е наред,не мога да намеря майката! Направих отводка над сем.със снеглерова табла и сложих две рамки запелатано пило и една мед,отворих им горен вход да налетят и летящи пчели. Оставих майката два дни в клетката и на трития ден отворих да видя как е хавата,пчелите я хранеха! Отворих капачето да я освободят,като изядат твърдата храна и след 3-4 дни проверявам и не намирам майката.....3 рамки са,толкова пък да не мога да я открия?! Ще следя и ще пиша пак,какво се случва!

viktor tit
13.07.2016, 12:06
И двете са приети и са запълнили всяка една свободна килийка. Преди четири дни и аз не видях едната, но пък семейството носеше здраво прашец и затова бях спокоен. Днес като ги отворих я видях, за една седмица са увеличили почти двойно размера си. Още веднъж благодаря! За момента, всичко е точно.

inio33
13.07.2016, 13:04
И една рамка може да е и пак да не е намериш изчакай и после провери за прясно пило.

kli6o
13.07.2016, 13:28
И една рамка може да е и пак да не е намериш изчакай и после провери за прясно пило.

В новата тема на Матеев е описано,как се прави,а аз съм отчупил голямото капаче и май са я убили!

радо
13.07.2016, 13:33
В новата тема на Матеев е описано,как се прави,а аз съм отчупил голямото капаче и май са я убили!
Това не е причината .

brusa
13.07.2016, 20:02
Аз също получих майка от tarty. Майката е предадена и приета успешно.
Благодаря отново на tarty за жеста.
По нататък ще пиша как се развива семейството.
За сега снася като разбрана 4 рамки от 4 с пило от нея само че в моя район много задръстват в момента плодника четох из форума сигурно ще има лоша зима много блокират плодника а не казват в магазините.Малко се отплеснах от темата за което съжелявам.

Юрий Цветков
13.07.2016, 21:28
четох из форума сигурно ще има лоша зима много блокират плодника.
Не вярвай на всяка простотия която прочетеш, дори и тук във форума. При силна паша, каквато има сега в някои райони, най-нормалното нещо е да блокират първо плодника. До зимата има още много време.

Георги 1974
13.07.2016, 21:47
четох из форума сигурно ще има лоша зима много блокират плодника а не казват в магазините.

Някъде в Америка, в един отдалечен резерват, индианците попитали новия си вожд дали се задава студена зима.
Новият вожд обаче не знаел тайните на старите вождове и си нямал идея какво да гледа в небето, за да разбере колко студена ще е зимата. Но бил съобразителен и преценил:
"Ако им кажа, че зимата ще е мека, може да не уцеля и да имам големи проблеми. Нека по-добре да съберат дърва."
Понеже бил и практичен, след време се сетил, че може да се обади в близката метеорологична служба. Метеоролозите потвърдили, че зимата действително ще е доста студена.
Вождът заръчал на хората от селото да събират още дърва.
След седмица-две решил отново да се консултира със специалистите.
- Много ли ще бъде студена зимата?
- Да, зимата ще бъде много студена - потвърдили те.
Вождът заръчал на хората си да съберат всяко късче дърво, което им попадне пред очите.
"Дали пък не прекалих," помислил си той и решил да звънне още веднъж в метеорологичната служба:
- Наистина ли зимата ще бъде много студена?
- Да, изглежда тази зима ще бъде една от най-студените в историята на нашия щат.
- Откъде сте толкова сигурни?
- Индианците вече цял месец събират дърва като луди.

brusa
14.07.2016, 10:30
Не вярвай на всяка простотия която прочетеш, дори и тук във форума. При силна паша, каквато има сега в някои райони, най-нормалното нещо е да блокират първо плодника. До зимата има още много време.

Знам че има има доста простотии но има и доста полезна информация.Няма как и да вярваш на всяка теория която са си съчинили във форума за това имаш глава на раменете все пак.

brusa
14.07.2016, 10:32
Някъде в Америка, в един отдалечен резерват, индианците попитали новия си вожд дали се задава студена зима.
Новият вожд обаче не знаел тайните на старите вождове и си нямал идея какво да гледа в небето, за да разбере колко студена ще е зимата. Но бил съобразителен и преценил:
"Ако им кажа, че зимата ще е мека, може да не уцеля и да имам големи проблеми. Нека по-добре да съберат дърва."
Понеже бил и практичен, след време се сетил, че може да се обади в близката метеорологична служба. Метеоролозите потвърдили, че зимата действително ще е доста студена.
Вождът заръчал на хората от селото да събират още дърва.
След седмица-две решил отново да се консултира със специалистите.
- Много ли ще бъде студена зимата?
- Да, зимата ще бъде много студена - потвърдили те.
Вождът заръчал на хората си да съберат всяко късче дърво, което им попадне пред очите.
"Дали пък не прекалих," помислил си той и решил да звънне още веднъж в метеорологичната служба:
- Наистина ли зимата ще бъде много студена?
- Да, изглежда тази зима ще бъде една от най-студените в историята на нашия щат.
- Откъде сте толкова сигурни?
- Индианците вече цял месец събират дърва като луди.

Има голям смисъл в цитата дано повечето са разбрали какво искаш да кажеш.

tarty
14.07.2016, 12:01
При мен нещо не е наред,не мога да намеря майката! Направих отводка над сем.със снеглерова табла и сложих две рамки запелатано пило и една мед,отворих им горен вход да налетят и летящи пчели. Оставих майката два дни в клетката и на трития ден отворих да видя как е хавата,пчелите я хранеха! Отворих капачето да я освободят,като изядат твърдата храна и след 3-4 дни проверявам и не намирам майката.....3 рамки са,толкова пък да не мога да я открия?! Ще следя и ще пиша пак,какво се случва!
Виж за прясно пило след 3-4 дена, ако няма вече е проблем.

kli6o
15.07.2016, 11:32
Не вярвай на всяка простотия която прочетеш, дори и тук във форума. При силна паша, каквато има сега в някои райони, най-нормалното нещо е да блокират първо плодника. До зимата има още много време.

http://dnes.dir.bg/tagp_gallery.php?id=47948&num=51
http://nbox.bg/vakancia/item/33225-zasipva-ni-snyag-ot-italiya.html
http://www.segabg.com/article.php?id=679848
Аз имам червено вино и съм спокоен! ;)

kli6o
15.07.2016, 11:37
Виж за прясно пило след 3-4 дена, ако няма вече е проблем.

Майката е на лице,сутринта я видях! Сега вече съм спокоен и ще пиша пак,но аз съм я сложил над основното семейство и по този начин няма да мога да я сравня с другите семейства,понеже ще е на топло! Ще я наблюдавам и ще пиша пак!

tarty
15.07.2016, 11:44
Майката е на лице,сутринта я видях! Сега вече съм спокоен и ще пиша пак,но аз съм я сложил над основното семейство и по този начин няма да мога да я сравня с другите семейства,понеже ще е на топло! Ще я наблюдавам и ще пиша пак!
Слагай и рамки за снасяне, че ако има и храна ще напълни корпуса за нула време. Да не кажеш после, че се е ройла по никое време :-) :-) :-) .

kli6o
15.07.2016, 13:12
Слагай и рамки за снасяне, че ако има и храна ще напълни корпуса за нула време. Да не кажеш после, че се е ройла по никое време :-) :-) :-) .

:D Вече го направих.

viktoroti
16.07.2016, 14:50
И при мен майката подарък от tarty e приета. Видях я в момент на снасяне. Приемането стана при необичайни условия. Направих отводка от едно семейство- рамка с пило,рамка с мед заедно с пчелите на тях плюс рамка с основа.Тръснах една рамка с млади пчели , счупих перото срещу големия отвор (за излизане на майката) и поставих горе между летвите кутийката с майката , затворих кошера и налях вода в хранилката. На другия ден към десет часа огледах сандъчето с отводката ,всичко наред. След обяд като го проверих на прелката и над нея на предната час на кошера пълзят около една рамка с пчели и няколко оси нападат. Отворих и видях ,че крайната рамка ,тая с мед , от жегата се свлякла на дъното и долу локвичка с мед.Затворих веднага и като огледах пчелите извън кошера видя че се чистят от мед.Изчаках и след малко започнаха да се прибират. Вечерта всички бяха вътре. Сутринта рано на следващият ден местя кошера на сянка.Към 10-11часа по кошера черни едри мравки и оси, а от него капе мед. Мия прелката ,краката на кошера в кутии с масло и чакам. Мравките аут, осите изчезват. На третият ден (днес) майката спокойно снася в килийките а пчеличките градят . Смених свлечената пита с друга и всичко с дойде на мястото. Благодарности на tarty за майката. По натам ще пиша как се развива семейството.

grand_pn
18.07.2016, 06:15
Вчера и аз проверих дали е приета майката от tarty.Майката не я видях но имаше прясно пило, така че всичко е наред. Благодаря!

kapanec
18.07.2016, 07:03
И аз си проверих експерименталния подарък.Всичко е добре приета е има прясно пило .Отводката е средна по сила така ,че започваме наблюденията.drinks;

panoneca
18.07.2016, 07:22
Късно вечерта проверих и моята, започнала е да снася. Благодаря ти, жив и здрав бъди!

Rado76
19.07.2016, 08:01
Започнаха работа майките снасят и двете,вече са на 5 рамки след излюпването на пчеличките,снимки събота след като видимо има резултати как снасят.

viktor tit
10.08.2016, 22:41
До момента, майките работят перфектно. Пълнят всяко свободно място, без значение стара пита или току що сложена основа, която е едва започната. Такива огромни майки, нямя как да се пропуснат при преглед.

kli6o
05.09.2016, 09:37
Бях на море за месец,вчера отварям да видя,как работи майката и… самосмяна! Имаше останки от 3 маточника,майката не я намерих,а и пчелите жужеха с вдигнати задници,та си мисля за осиротяване. Останали са мн.малко пчели,а пило няма,така че ще почакам още малко и ще обединявам!

tarty
05.09.2016, 11:34
Бях на море за месец,вчера отварям да видя,как работи майката и… самосмяна! Имаше останки от 3 маточника,майката не я намерих,а и пчелите жужеха с вдигнати задници,та си мисля за осиротяване. Останали са мн.малко пчели,а пило няма,така че ще почакам още малко и ще обединявам!
Повечето майки ми са от самосмяна и доколкото знам това е единствения ген, който се придава по наследство, не бързай, изчакай няколко дена да си сигурен, че няма майка.

inio33
05.09.2016, 13:27
Бях на море за месец,вчера отварям да видя,как работи майката и… самосмяна! Имаше останки от 3 маточника,майката не я намерих,а и пчелите жужеха с вдигнати задници,та си мисля за осиротяване. Останали са мн.малко пчели,а пило няма,така че ще почакам още малко и ще обединявам!

Вдигат ли задниците и са неспокойни и с малко пчели няма какво да ги чакаш ,ще ги ограбят ,обединявай ги и аз днес събрах едно семейство от нападение и остава без майка.

tarty
05.09.2016, 16:03
Майката е на лице,сутринта я видях! Сега вече съм спокоен и ще пиша пак,но аз съм я сложил над основното семейство и по този начин няма да мога да я сравня с другите семейства,понеже ще е на топло! Ще я наблюдавам и ще пиша пак!
За същата майка ли става въпрос,дай малко повече информация?

kli6o
05.09.2016, 19:56
Да за нея! Аз не бързам да обединявам,понеже съм със снелгрова дъска и обединяването не ми е проблем. Вчера отворих да видя,какво е положението и гледам,че пчелите са малко и вирят задниците на горе. Покриват две рамки,явно са направили самосмяна,защото майката доста време не снасяше,поне така си го обяснявам аз. Един ден преди да тръгна за морето 28.07.16г. го проверих пак и видях,че е снесла само на едната рамка,а площта беше по-малка от длан. Бях им сипал меден сироп,но не го бяха пипнали и той се беше вкиснал,измих хранилката и им сложих суха захар(предпочитам да храня с нея). Онзи ден се прибрах и вчера отворих първо това семейство,захарта я бяха олизали,но като видях,че са малко пчелите се позачудих,на втората рамка в горната част имаше два маточника един до друг,а малко по надолу още един. Една ЛР рамка е пълна с мед,една с мед и прашец и две са почти празни,имат малко зряло пило,но около 20-30 килийки. Кошера е 8 рамков на Гърдев!

tarty
05.09.2016, 22:43
Да за нея! Аз не бързам да обединявам,понеже съм със снелгрова дъска и обединяването не ми е проблем. Вчера отворих да видя,какво е положението и гледам,че пчелите са малко и вирят задниците на горе. Покриват две рамки,явно са направили самосмяна,защото майката доста време не снасяше,поне така си го обяснявам аз. Един ден преди да тръгна за морето 28.07.16г. го проверих пак и видях,че е снесла само на едната рамка,а площта беше по-малка от длан. Бях им сипал меден сироп,но не го бяха пипнали и той се беше вкиснал,измих хранилката и им сложих суха захар(предпочитам да храня с нея). Онзи ден се прибрах и вчера отворих първо това семейство,захарта я бяха олизали,но като видях,че са малко пчелите се позачудих,на втората рамка в горната част имаше два маточника един до друг,а малко по надолу още един. Една ЛР рамка е пълна с мед,една с мед и прашец и две са почти празни,имат малко зряло пило,но около 20-30 килийки. Кошера е 8 рамков на Гърдев!
Предполагам, че за да имаш запечатано пило, маточниците са излюпени преди 5-6 дни, огледай за майка, но внимателно, може да не е оплодени още.

kli6o
06.09.2016, 07:13
Ще ги прегледам пак другата седмица и ще споделя. Не видях търтеи в семействата които отварях,дано да има да се оплоди. Също си мисля,че може да е изядена от лястовица,понеже на този пчелин са много и не мога да ги отуча да идват и да пируват,хвърлям по тях,камъни,пръчки,но това изобщо не ги плаши!

tarty
10.10.2016, 18:59
Надявам се хората получили майки от мен да споделят как са се развили/зазимили/ семействата. Благодаря предварително.

ch.atanasov
16.10.2016, 20:44
Надявам се хората получили майки от мен да споделят как са се развили/зазимили/ семействата. Благодаря предварително.

Ейй, неблагодарни хора това пчеларите, никакъв отзвук.:bigsmile:

Трендафил Дончев
16.10.2016, 20:47
Надявам се хората получили майки от мен да споделят как са се развили/зазимили/ семействата. Благодаря предварително.


Ейй, неблагодарни хора това пчеларите, никакъв отзвук.:bigsmile:

Чакайте малко де - дайте им време да снесат по някое и друго яйце.:bigsmile:

tarty
16.10.2016, 20:51
Чакайте малко де - дайте им време да снесат по някое и друго яйце.:bigsmile:
Каквото повикали, догодина такова ще се обади :-):-):-) ,а ма и ти си ......... :-):-):-):-)

panoneca
16.10.2016, 21:02
Надявам се хората получили майки от мен да споделят как са се развили/зазимили/ семействата. Благодаря предварително.

Мисля, че няма да има проблем семейството да изкара зимата, защото има достатъчен брой пчели. Майката си е супер и много ще съжалявам, ако догодина няма да имам възможност да си ЗАКУПЯ от теб. Отново благодаря за подаръка и като се затопли ще публикувам снимки

Трендафил Дончев
16.10.2016, 21:07
Каквото повикали, догодина такова ще се обади :-):-):-) ,а ма и ти си ......... :-):-):-):-)

Ще се обади, ще се обади. Трябва все пак малко време за да се видят истинските качества на една майка. За два месеца ще снесе 3 пити с яйца най - много и това ще е. Напролет, ако иззимуват - дай боже ще се види на какво са способни. Добри ли са или не.

П.П. И си допиши мисълта.:bigsmile:

tarty
16.10.2016, 21:27
Ще се обади, ще се обади. Трябва все пак малко време за да се видят истинските качества на една майка. За два месеца ще снесе 3 пити с яйца най - много и това ще е. Напролет, ако иззимуват - дай боже ще се види на какво са способни. Добри ли са или не.

П.П. И си допиши мисълта.:bigsmile:
Нали четеш мисли от разстояние :-):-) . Благодаря на panonaca за споделеното. Имам обаждане преди време по телефона от Варна, че майката си наредила питите за зимуване както трябва, без да се пренареждат от пчеларя и още едно на лични, че е събрала доста повече мед от друг :-):-):-). Нищо не пречи да пишете и пролетта.

Чувствам се готино, от 40 подарени майки само 4 човека да споделят. Цели 10%, това е голям успех сред пчеларите :-):-):-)

kapanec
17.10.2016, 07:13
И аз да се включа при мен инфото е старо и за това не се включвам от началото на Септември семейството беше слабо за това го обединих с друго което се опитваха да ограбят запазих майката на Янко.Рано е още за каквито и да е крайни оценки нека да оцелее зимата пролетта как ,ще се развие какви са му роевите инстинкти и за събиране на мед .Едва тогава ще си правим заключенията.Все пак благодарим за размяната на ГЕНИ който ,ще имаме възможност да опресним .Като идва към Русе почерпката е от мен

Георги Кръстев
17.10.2016, 07:42
А аз да не знам, за тази акция. Щях и аз да се включа, да получа подарък разбира се... дай на пролет да направим една трампа и ще си ги мерим :laughing:

jdrumev
17.10.2016, 10:06
А аз да не знам, за тази акция. Щях и аз да се включа, да получа подарък разбира се... дай на пролет да направим една трампа и ще си ги мерим :laughing:



Аз знаех,но пък не можах да се вредя.

jdrumev
17.10.2016, 10:16
Да но напролет г-н Матеев направи пак промоция,а и колеги ще гледам да имам по агресивно поведение белким имам късмет :bigsmile:

tarty
17.10.2016, 11:59
А аз да не знам, за тази акция. Щях и аз да се включа, да получа подарък разбира се... дай на пролет да направим една трампа и ще си ги мерим :laughing:
Когато дойде времето :-):-):-):-)

tarty
17.10.2016, 12:00
Аз знаех,но пък не можах да се вредя.
Бавен си Дака,бавен. Докато помислиш и те свършиха :-):-):-):-):-!

grand_pn
17.10.2016, 21:40
Извинявам се,но не влизам всеки ден във форума,та да напиша и аз: тъй като кошера не беше достатъчно силен го засилих с няколко рамки старо пило и в момента е зазимен след като му подсигурих достатъчно храна и след като е третиран за кърлеж и нозематоза. Та от тук нататък ще видим какво ще стане. Дано да пиша и мнение как се развива напролет. Благодаря !

kli6o
21.10.2016, 10:46
Онзи ден им сложих вестника да го прочетат! Майка така и не намерих,семейството е станало търтовка и му махнах снелгровата дъска,на мястото й сложих вестник. Нямам представа,дали майката от самосмяната е успяла да се върне от брачен полет,понеже не я намерих,а лястовиците бяха много гладни и нахални и за това си мисля,че не се е завърнала.

tarty
02.03.2017, 17:39
Здравейте на всички получили подарък майки миналата година. Ще съм благодарен да споделите да ли са изимували.

viktor tit
03.03.2017, 17:19
За момента и двете майки, които получих са живи, но при всичките ми кошери хранителните запаси са драстично намалели, на места дори свършили. А за майките дали са добри, ще кажа след като покажат какви семейства ще развият до първа паша.

kapanec
05.03.2017, 16:30
И при мен за сега е живо семейството.

tarty
16.04.2017, 14:13
Ще съм благодарен на всички получили майки споделили как се развиват семействата и да ли са доволни или не.

kapanec
16.04.2017, 16:03
При мен не из пролети както се казва преди 1м даде фира .Жалко но факт и все пак още веднъж благодаря за жеста.

tarty
16.04.2017, 16:22
И аз благодаря за бързия отговор.

edya
17.04.2017, 06:59
При мен също семейството загина. Благодаря на tarty!

Rado76
17.04.2017, 07:16
При мене и двете семейства са живи и здрави,само имах малък проблем със едното измряха доста пчели наведнъж(зимната пчела) но се закрепи вече е на 5рамки и майката снася здраво на другия кошер съм сложил магазин вече 10 рамки пълни с пчели.Благодаря ти Tarty:) Доста спокойни пчели не са агресивни.

viktor tit
19.04.2017, 14:59
И при мен са живи и двете семейства, едното за сега върви доста по- добре от другото (повече пило и хранителни запаси), а са зазимени и гледани по един и същи начин. Дано изоставащото да навакса. Благодаря за жеста.