PDA

Виж пълната версия : Защо умират пчелите ?



rganev
09.06.2016, 08:29
Здравейте,
не разбирам от пчеларство, затова искам да попитам в този форум. Живея в София, на 4 етаж и последната седмица забелязвам, че през прозореца влизат пчели, не искат да излязат, гоня ги, излязат за малко и пак се връщат същите, вечер ги намирам умрели - по около 10-15 пчели всеки ден. Каква може да е причината за това поведение?

m_pchelari
09.06.2016, 09:07
С напредването на възрастта пчелите губят опознавателните си способности. Може би летящите пчели от кошер наблизо са дезориентирани и са привлечени от нещо, цвят на дограмата или миризма.

rganev
09.06.2016, 09:54
имаме няколко орхидеи от вътрешната страна на прозорците, но пчелите не ходят при тях, а и защо умират ? Кошер наблизо не вярвам да има - за центъра на София говорим

jdrumev
09.06.2016, 10:16
имаме няколко орхидеи от вътрешната страна на прозорците, но пчелите не ходят при тях, а и защо умират ? Кошер наблизо не вярвам да има - за центъра на София говорим


има кошери на много места в центъра на софия колега
поне ме успокои,че на са мои те.:bigsmile:

m_pchelari
09.06.2016, 12:10
имаме няколко орхидеи от вътрешната страна на прозорците, но пчелите не ходят при тях, а и защо умират ? Кошер наблизо не вярвам да има - за центъра на София говорим


Има много пчели в градовете, по покривите на хотели и търговски вериги. Тук имаме един колега ги гледа върху ХоумМакс. Съвременен маркетинг какво да се прави. Пчелата лети на 2,3 километра, така че не се учудвай. Може и да са диви пчели от някой парк.

А защо умират, ами и те не живеят вечно. Дали от старост дали от чистия софийски въздух. Но когато и дойде времето да умира го прави извън кошера.

solaris60
09.06.2016, 17:40
Малко не го разбирате правилно човека, но все пак да видим повече постове.

iliew
09.06.2016, 20:25
Жена ми много хареса капките от лимонена трева и ги ползва за ароматизатор. Сега всеки ден гони по една две пчели от къщи, в скоро време очаквам и рояк да намеря на прозореца. :)

Rado76
09.06.2016, 21:01
сложи едно капанче за всеки случай, и ето ти едни 70-80лв като го хванеш,пиши тука продавам Софийски рояк кореняк:))))

delpi
10.06.2016, 08:25
Проверих в няколко ДМ магазина за това масло от лимонена трева, но не го намирам. Явно стана много търсено откакто го препоръчаха в пчеларските форуми и фейсбук групи.

vasilevsa
10.06.2016, 08:37
Проверих в няколко ДМ магазина за това масло от лимонена трева, но не го намирам. Явно стана много търсено откакто го препоръчаха в пчеларските форуми и фейсбук групи.
в аптеките провери ли?

freelancer_bg
10.06.2016, 09:49
Аз купувам маслото от лимонова трева от тук (http://goo.gl/3tNP1M) . 30 ml. е , а не 10 както това в ДМ. Доставката пристига за 2 седмици и струва 4$. Тествано и работи. Кчеството е отлично, извлчено чрез парна дестилация, а не чрез разни токсични разтворители.

delpi
10.06.2016, 12:01
в аптеките провери ли?

Все още не.

rumenggr
10.06.2016, 12:41
Аз купувам маслото от лимонова трева от тук (http://goo.gl/3tNP1M) . 30 ml. е , а не 10 както това в ДМ. Доставката пристига за 2 седмици и струва 4$. Тествано и работи. Кчеството е отлично, извлчено чрез парна дестилация, а не чрез разни токсични разтворители.
Здрасти. Как организираш доставката? От посочения сайт или с посредник? За такива добавки, посредниците с които говорих си слагат ”подобаващо”... Имам вариянт за края на юли(приятели), но твоите срокове не постигнах.

freelancer_bg
10.06.2016, 13:06
Сам си ги поръчвам масълцата. От сайта пазарувам хранителни добавки от 7 години. Поръчките при мен в Плевен пристигат по часовник за 10 работни дни.
Мога да организирам една по-голяма поръчка, но незнам дали после като се сложи и Еконт, няма ли да стане прекалено скъпо. Пък и ако поръчам сега, ще дойдат за края на роевия период и няма да може да ги ползвате.

boris
10.06.2016, 16:38
6874Аз я купих от аптека в Хасково. Има ефект за 7 дни 2 рояка. На снимката има производител, адрес и тлф. Дано съм помогнал. 6873

Георги 1974
10.06.2016, 20:51
Най вероятно отговора на темата е много далеч от моето предположение не знам как се казва на български а английски не разбирам и използвам гугал преводач и превода не е много добър:
Vitellogenin:

https://translate.google.com/translate?hl=bg&sl=en&tl=bg&u=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FVitellog enin


(https://translate.google.com/translate?hl=bg&sl=en&tl=bg&u=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FVitellog enin)

rganev
15.06.2016, 14:49
това ще да е - лимонената миризма ги привлича - тъкмо бяхме сложили изсушена.Сега остава въпроса защо умират. То вече се отмириса де и не идват :)

iliew
15.06.2016, 20:25
това ще да е - лимонената миризма ги привлича - тъкмо бяхме сложили изсушена.Сега остава въпроса защо умират. То вече се отмириса де и не идват :)

Гони комарите, но привлича пчелите. А умират, защото повечето от тях са стари пчели, напуснали кошера за да умрат извън него.

Трендафил Дончев
13.01.2020, 10:58
Номер 1 пестицид, който избива пчелите

Ново проучване на учените от Харвард добавя още повече доказателства за теорията, че инсектицидите са основният виновник за изчезването на пчелите, съобщи Christian Science Monitor. Изследователите са открили, че пчелите в Масачузетс, изложени на масов вид инсектициди, известни като неоникотиноиди, са претърпели значителен спад в броя през зимата – в сравнение с пчелите, които не са имали контакт с химикала експозиция . В проучването само шест от ощо 12 колонии, изложени на химикалите (имидаклоприд и клотианидин) са иззимували. Имидаклопридът е номер 1 пестицид в света, пише изданието.



„Ние демонстрирахме, че неоникотиноидите са най-вероятните отговорници за задействането на „синдрома на празния кошер“ в пчелните кошери, които са били здрави преди идването на зимата,“ казва един от учените от Харвард, цитиран от Гардиън.

Учените предполагат, че химикалите увреждат неврологични функции на пчелите, което ги кара да изоставят своите семейства и да бягат навън, което води до тяхната смърт.

Въз основа на сравнение с предишни проучвания изследователите също така смятат, че особено суровите зими могат да влошат последствията от синдрома, съобщава „Харвард Газет“.

Filyov
13.01.2020, 11:42
В България, освен рапицата, други посеви или овошки дали пръскат с неоникотиноиди?

зуница
13.01.2020, 12:01
В България, освен рапицата, други посеви или овошки дали пръскат с неоникотиноиди?

https://udobreniya.info/obrabotka/imidakloprid/
http://www.pesticidy.ru/active_substance/clothianidin
http://babh.government.bg/uploads/File/Registri/PRZ_NEW/Insekticidi.pdf
За неоникотиноидите у нас се изхитриха да ги ползват със "специални разрешения" от БАБХ.Дали все още е жива тая практика не знам.Но по броя изтровени пчелни семейства се познава какво е състоянието.

Filyov
13.01.2020, 13:07
За съжаление, това е съвременното земеделие :(

зуница
14.01.2020, 13:40
Малко успокоение?!
https://dariknews.bg/novini/sviat/evropejskata-komisiia-zabrani-vreden-za-horata-i-pchelite-pesticid-2206581

Трендафил Дончев
14.01.2020, 13:56
Малко успокоение?!
https://dariknews.bg/novini/sviat/evropejskata-komisiia-zabrani-vreden-za-horata-i-pchelite-pesticid-2206581

Сега само трябва да разберем какво количество имаме на склад. Едва ли ще се изхвърли на вятъра?!

зуница
14.01.2020, 14:16
И тая година рапичния мед ще е с подобрители. Забраняват пръскането след април.Ще има възможност всички наличности по складовете да се изпръскат по полето.Като за последно!
А може да има и дерогация.blush;
Министерството ще се погрижи нищо да не накърни интересите на "арендаторската мафия"!:mad:

kaloyanv
24.06.2021, 12:54
Чудех се къде да пиша, случайно попаднах на това видео, особено след 5-тата минута ...

https://www.youtube.com/watch?v=qG_sK6WzzwY

Годината 2020 и при мен се случи подобно нещо. Аз имах 4 кошера тази година, като най-силните за първи път ми дадоха мед от слънчогледа, аз не съм пчелар, просто от 1 рояк се развиха сами кошерите. След като ми даде мед, втория по сила кошер започна да дава подмор, и според мен до декември- януари умряха всичките пчели. Най-силния ми също даваше подмор, но оцеля без проблем. Другите два, които ги подхванвах да се развият за зимата, не само че нямаха подмор, ами даже тази година толкова се засилиха че роиха.
За 3-4 години вече не помня, един стар пчелар ми е казвал винаги да третирам за вароатоза и нозематоза. По симптоми дори и близко никога не съм ги имал тези неща, на теста с хартията с мас на дъното, никога не ми е показвала акали, само по 3-4 което уж прилича на такова.

Та исках да споделя че след 3-4 години гледане на пчели, ми измря един кошер за първи път и то след като ми даде много мед. Тази година около нас е сеяно ама много яко предимно слънчоглед, затова че ще ми е интересно какво ще стане.

srg
24.06.2021, 13:22
Това че не си видял акари при тестовете с хартия на дъното означава че не третираш ефективно. Въпрос на време е да загубиш и останалите семейства. Дано вече не е късно.

kaloyanv
24.06.2021, 14:09
Ами в моя район пчелари няма. Има обаче на няколко километра от мен. Завъдил съм ги от един рой, и имах един кошер 2 години. на следващата станаха 4, сега се увеличиха до седем. Никога не съм имал проблеми със заболявания или някакви проявления .... ако ми кажете как е правилно да постъпя ще го направя .. относно третирането. Досега това което са ме съветвали е 2 пъти в годината да слагам ленти, и отдолу лист с мас. Сменям различните такива. Като на кошер слагам по описание, ползвал съм Байварол, както и другите видове, като съобразявам активната съставка.

КАто това го правя профилактично, а не защото е имало нужда и то по съвет. Дори според мен тези третирания са излишни, даже вредни, тъй като се получава резистентност. Но вие като пчелари би следвало да знаете по-добре дали е така.

Алексиев
24.06.2021, 14:53
Абе и аз третирах с ленти ама един път взех че третирах след лентите с ОК а листа взе че почервеня. От тогава ленти не слагам, полза йок.

kaloyanv
24.06.2021, 16:12
А ти как третираш с ОК ?

srg
24.06.2021, 16:29
А ти как третираш с ОК ?

Във форума и ма обширна информация за третирането против акар. Има описани тестове за опаразитеност. Сега можеш да разпечаташ търтиево пило и да добиеш някаква представа. За третиране точно сега не се сещам с какво, ако положението е сериозно. Нека и колегите да дадат съвет.

kaloyanv
24.06.2021, 20:17
Аз съм нов във форума и пчеларството, но като цяло изобилства с доста общи приказки и е трудно да намериш тема, в която може да се разбере кое как се прави и какви резултати има ... Съгласен съм с това, тъй като безплатен обяд няма, но все пак може да ми цитирате тема с отговори и резултати ако имате това желание. И пак да подчертая, че нямам проблем с т.нар "акари" или поне не знам. Вие може да кажете как разбрахте че имам вече такъв проблем. Зададох първоначалния си въпрос принципно и да споделя информация някаква.

Angel Yosifov
24.06.2021, 20:44
Болести и неприятели по пчелите (pchelari.com) (https://pchelari.com/forum/forumdisplay.php?f=21)

Георги 1974
24.06.2021, 21:03
Аз съм нов във форума и пчеларството, но като цяло изобилства с доста общи приказки и е трудно да намериш тема, в която може да се разбере кое как се прави и какви резултати има ... Съгласен съм с това, тъй като безплатен обяд няма, но все пак може да ми цитирате тема с отговори и резултати ако имате това желание. И пак да подчертая, че нямам проблем с т.нар "акари" или поне не знам. Вие може да кажете как разбрахте че имам вече такъв проблем. Зададох първоначалния си въпрос принципно и да споделя информация някаква.
Поста преди това де го написа,,Досега това което са ме съветвали е 2 пъти в годината да слагам ленти, и отдолу лист с мас. Сменям различните такива. Като на кошер слагам по описание, ползвал съм Досега това което са ме съветвали е 2 пъти в годината да слагам ленти, и отдолу лист с мас. Сменям различните такива. Като на кошер слагам по описание, ползвал съм Байварол, както и другите видове, като съобразявам активната съставка.,, а и сега твърдиш, че нямаш проблем.
Ами логично е да нямаш сериозен проблем
лента Bayvarol съдържа: Активни субстанции: flumethrin 3,6 мг
//Флуметринът е пиретроиден инсектицид. Използва се външно във ветеринарната медицина срещу паразитни насекоми и кърлежи по говеда, овце, кози, коне и кучета, както и за лечение на паразитни акари в колониите на пчелите//.

Mladenoff
24.06.2021, 23:52
...Вие може да кажете как разбрахте че имам вече такъв проблем...
Проблемът е повсеместен и отърваване от него няма. Дакото зяпаш питити с часове в търсене на майка, примерно, се виждат отделни опаразитени пчелички, но това нищо не говори за степента на опаразитяване. Проблемът става сериозен когато след облитане пред кошера видиш да се разхождат пчелички, които не могат да излетат, а втежкия случай се вижда изобилие от безкрили пчелички. Това говори за сериозно количество акар - миналата година ми беше същинска напаст. Смених три различни вида ленти без задоволителен ефект. Оксаловата киселина е добър вариант, ОБАЧЕ, се ползва само когато няма пило, т.е. късна есен и ако объркаш дозата става мазало... , освен това четох статистика, според която 6% от пчелата в кошера дава фира при всяко третиране с ОК, та без някой да ми го покаже не ми се рискува. Рапитах и ми предложиха алтернативен вариант при наличието на пило. Казва се МИТАК (амитраз, метиламин, варрапол), продава се в шишенце с капкомер, накапва се на специални лентички, които след това се палят, духва се пламъчето и се оставя да доизтлее в кошера. Прилага се трикратно през 5-6 дена (защото не убива акарите в запечатаното пило). Оказа се доста ефективен и с помоща му се избавих временно от тежкото опаразитяване. Като събрах повече информация за въпросния акарицид, се оказа, че е вреден за пчеларя и има канцерогенно действие, ако вишаш парите при горенето му. Та всичко си е нож с две остриета. Сега съм взел някакъв еко препарат (оксалис) и като им взема меда ще тествам с него - бил еко, пък да видим колко е ефективен. Та проблемът ти е неизбежен. Есента единия пчелин не го третирах и там имах единстената зимна загуба на семейство - меда си стоеше, подмор, не повече от обичайното, а пчелите бяха изчезнали - синдрома на празния кошер, му викат, а те горките побегнали щото ги смучат непрестанно гадовете... Не стига че аз им смуча меда, а кърлежите им смучат ендолимфата. Та те такъв е живота. Другото което правя е да го чиста механично - като сложа магазина им повдигам една пита с пило от плодника в средата на гнездото и я пускам в магазина, така в гнездото остава половин пита празно пространство, което пчелите не търпят и почват да правят далак, залепен за долната летвичка на повдигната пита - естествено с търтиеви килийки. Акара има предпочитание към търтейте и след като майката осемени и ларвите се поразвият голяма част от кърлежите се забиват тъкмо там, издебваш момента когато търтиевото пило е запечатано, вадиш рамката, резваш далака и връщаш обратно рамката в плодника, магазинът вече е прилично изграден, а голямата час от гадовете с в далака. Рачупваш и гледаш колко акар има по тътиларвите. После това нещо отива за една нощ във фризера(не е задължително, но ако я оставиш и търтейте се излюпат, акара отново отива по кошерите) и на другия ден във восъкотопилката. Хамалогия си е, обаче чисти голяма част от гадинките.

Христо Димитров
25.06.2021, 06:28
Проблемът е повсеместен и отърваване от него няма. Дакото зяпаш питити с часове в търсене на майка, примерно, се виждат отделни опаразитени пчелички, но това нищо не говори за степента на опаразитяване. Проблемът става сериозен когато след облитане пред кошера видиш да се разхождат пчелички, които не могат да излетат, а втежкия случай се вижда изобилие от безкрили пчелички. Това говори за сериозно количество акар - миналата година ми беше същинска напаст. Смених три различни вида ленти без задоволителен ефект. Оксаловата киселина е добър вариант, ОБАЧЕ, се ползва само когато няма пило, т.е. късна есен и ако объркаш дозата става мазало... , освен това четох статистика, според която 6% от пчелата в кошера дава фира при всяко третиране с ОК, та без някой да ми го покаже не ми се рискува. Рапитах и ми предложиха алтернативен вариант при наличието на пило. Казва се МИТАК (амитраз, метиламин, варрапол), продава се в шишенце с капкомер, накапва се на специални лентички, които след това се палят, духва се пламъчето и се оставя да доизтлее в кошера. Прилага се трикратно през 5-6 дена (защото не убива акарите в запечатаното пило). Оказа се доста ефективен и с помоща му се избавих временно от тежкото опаразитяване. Като събрах повече информация за въпросния акарицид, се оказа, че е вреден за пчеларя и има канцерогенно действие, ако вишаш парите при горенето му. Та всичко си е нож с две остриета. Сега съм взел някакъв еко препарат (оксалис) и като им взема меда ще тествам с него - бил еко, пък да видим колко е ефективен. Та проблемът ти е неизбежен. Есента единия пчелин не го третирах и там имах единстената зимна загуба на семейство - меда си стоеше, подмор, не повече от обичайното, а пчелите бяха изчезнали - синдрома на празния кошер, му викат, а те горките побегнали щото ги смучат непрестанно гадовете... Не стига че аз им смуча меда, а кърлежите им смучат ендолимфата. Та те такъв е живота. Другото което правя е да го чиста механично - като сложа магазина им повдигам една пита с пило от плодника в средата на гнездото и я пускам в магазина, така в гнездото остава половин пита празно пространство, което пчелите не търпят и почват да правят далак, залепен за долната летвичка на повдигната пита - естествено с търтиеви килийки. Акара има предпочитание към търтейте и след като майката осемени и ларвите се поразвият голяма част от кърлежите се забиват тъкмо там, издебваш момента когато търтиевото пило е запечатано, вадиш рамката, резваш далака и връщаш обратно рамката в плодника, магазинът вече е прилично изграден, а голямата час от гадовете с в далака. Рачупваш и гледаш колко акар има по тътиларвите. После това нещо отива за една нощ във фризера(не е задължително, но ако я оставиш и търтейте се излюпат, акара отново отива по кошерите) и на другия ден във восъкотопилката. Хамалогия си е, обаче чисти голяма част от гадинките.


Младенов, много грешни твърдения си написал за третирането с ОК. Запомни, че може да се третира постоянно в сезона, стига да нямаш стоков мед за вадене в магазините. Просто ефекта е по-малък , защото ОК не влияе на акара в пилото, но чисти акара от пчелите и то ефективно според мен.Имам приятел , който третира 5-6-7 пъти през сезона само с ОК и откакто го прави, ми твърди, че няма по-силни пчели. Имай предвид, че с ОК се третира с температура на околната среда до 25 градуса, а рецептата няма какво да объркаш, защото е елементарна.И сметни колко са 6% на 60 000 пчели, ако това , което си написал е верно, колко е смъртността.Можеш да объркаш рецептата при третирането с мравчена киселина, защото там е по-особено. За амитраза ще се въздържа от коментар. Оксалиса , който си взел е пълен боклук. Първата година действаше, но от миналата година отзивите са само отрицателни и "благодарение" на него на много колеги им се занулиха пчелините.
Успех!

Трендафил Дончев
25.06.2021, 06:50
Младенов, много грешни твърдения си написал за третирането с ОК. Запомни, че може да се третира постоянно в сезона, стига да нямаш стоков мед за вадене в магазините. Просто ефекта е по-малък , защото ОК не влияе на акара в пилото, но чисти акара от пчелите и то ефективно според мен.Имам приятел , който третира 5-6-7 пъти през сезона само с ОК и откакто го прави, ми твърди, че няма по-силни пчели. Имай предвид, че с ОК се третира с температура на околната среда до 25 градуса, а рецептата няма какво да объркаш, защото е елементарна.И сметни колко са 6% на 60 000 пчели, ако това , което си написал е верно, колко е смъртността.Можеш да объркаш рецептата при третирането с мравчена киселина, защото там е по-особено. За амитраза ще се въздържа от коментар. Оксалиса , който си взел е пълен боклук. Първата година действаше, но от миналата година отзивите са само отрицателни и "благодарение" на него на много колеги им се занулиха пчелините.
Успех!

Младенов до вчера един кошер не можеше да раздели на две, а вечИ акъл раздава и то на колограм. ;) МайсторчИ.

бат тянко
25.06.2021, 07:04
Младенов до вчера един кошер не можеше да раздели на две, а вечИ акъл раздава и то на колограм. ;) МайсторчИ.

По скоро прави място за новото инфо.

Mladenoff
25.06.2021, 07:24
Примам критиките - това вчера беше преди две години - ще тествам ОК, пък да видим. Морът 6% е прочетен някъде, не съм го видял наживо.

Христо Димитров
25.06.2021, 16:57
Примам критиките - това вчера беше преди две години - ще тествам ОК, пък да видим. Морът 6% е прочетен някъде, не съм го видял наживо.


Нищо де, всеки бърка. Ама сметна ли колко са 6% на 60 000 пчели, преди да го напишеш? Наистина звучи невероятно този процент и ако е истина след няколко третирания няма да останат пчели в кошера. Наистина има смъртност след третиране, но моите наблюдения са , че са около 20-30-40 пчели или нещо такова, което е нищо за едно силно семейство. И едно допълнение, по книга казват, че едно поколение се третира само веднъж. Третирал съм по 2 пъти едно поколение и не съм имал проблеми. Но наистина трябва да е всичко с мяра когато се прави.

Кразз
27.06.2021, 15:58
Нищо де, всеки бърка. Ама сметна ли колко са 6% на 60 000 пчели, преди да го напишеш? Наистина звучи невероятно този процент и ако е истина след няколко третирания няма да останат пчели в кошера. Наистина има смъртност след третиране, но моите наблюдения са , че са около 20-30-40 пчели или нещо такова, което е нищо за едно силно семейство. И едно допълнение, по книга казват, че едно поколение се третира само веднъж. Третирал съм по 2 пъти едно поколение и не съм имал проблеми. Но наистина трябва да е всичко с мяра когато се прави.

По мое мнение, по това време на годината, С.Р. + противоакарно дъно е най-чистия и достатъчен вариант, да се "озапти" акара. Ако сега има много акар, мисля, че това ще е последица от недобро предходно третиране, или недобро семейство.

Трендафил Дончев
07.06.2022, 13:55
Никой не сподели каква смъртност има тази година или повечето ги занулиха и не им се говори.;)

Илиев
07.06.2022, 14:24
Аз от 16 зазимени два умрели, сега се роят като луди - досега съм хванал 6 роя от моите, а колко са избягали - пред очите ми един голям първак духна и не можах да го хвана. Имам един съученик с 300 кошера, преди няколко дни се видяхме в Русе и ми каза, че имал 2-3 умрели от 300 тази зима, обаче направил 300 изолатора на Х - Мара, каза ми така - Аз решавам кога да почнат да снасят майките... миналага .г. от 320 кошера му бяха останали 40 живи, каза, че понеже нямало зима и ги е подлъгало отрано и затова са му измрели...после купи 200 отводки

зуница
07.06.2022, 14:58
Две жертви по моя вина.Едната със стара майка пролетта се оказа без нея и с две -три пити пчели.Масов подмор и следи от няколко зимни кълба.Другата жертва-майка търтовка. Пролетта го удари само на търтеево пило.Преди да съсипе питите изтръсках всички и скрих кошера.Като евентуална причина и за двата случая приемам обработката с О.К.:( Взети мерки.Купих щипки за майки от китайчетата и следващата обработка ще е с майките в "джоба" вместо да ги пазя от пулверизатора.:laughing:

kaloyanv
07.06.2022, 15:17
Аз засега нямам никаква смъртност и не съм и имал тук 4-5 години. Само една зима не ми иззимува един кошер, февруари месец нямаше нито една пчела в него. Обаче е моя грешка, заради майката и тогава не знаех. За първи път миналия ноември накапах с ОК и май добре се получиха нещата. Иначе когато правих контролните тестове, опаразитеноста ми е малка. Тази година пак ще направя тест, обаче есента като го правих май затворих едната майка и я уморих.
А иначе тук не е като да не се пръска, навсякъде ниви. Просто няма рапица .. ама се чудя дали все пак няма общо с агресивноста, която се появява и пръскането. Но аз имах 6 кошера, сега са 8 и едва ли съм критерий. Другото е че заради меките зими, такива кошерчета по 4 -5 пити зазимени и то без никакви затоплящи материали, си изкарват без никакъв проблем.

Георги 1974
07.06.2022, 16:59
Аз засега нямам никаква смъртност и не съм и имал тук 4-5 години. Само една зима не ми иззимува един кошер, февруари месец нямаше нито една пчела в него. Обаче е моя грешка, заради майката и тогава не знаех. За първи път миналия ноември накапах с ОК и май добре се получиха нещата. Иначе когато правих контролните тестове, опаразитеноста ми е малка. Тази година пак ще направя тест, обаче есента като го правих май затворих едната майка и я уморих.
А иначе тук не е като да не се пръска, навсякъде ниви. Просто няма рапица .. ама се чудя дали все пак няма общо с агресивноста, която се появява и пръскането. Но аз имах 6 кошера, сега са 8 и едва ли съм критерий. Другото е че заради меките зими, такива кошерчета по 4 -5 пити зазимени и то без никакви затоплящи материали, си изкарват без никакъв проблем.
То от това затопляне по мрът май

kaloyanv
07.06.2022, 21:13
Ами нямам наблюдения, за дълъг период , само от 2018 насам. И само гадая всъщност, може и да няма общо с по-топлите зими. Досега съм чувал че малки семейства по 4-5 пити ако не са сдружени не могат да иззимуват, а пру мен никога не е имало проблем. И си мислех че е заради по-топлите зими.

Георги 1974
07.06.2022, 21:40
Ами нямам наблюдения, за дълъг период , само от 2018 насам. И само гадая всъщност, може и да няма общо с по-топлите зими. Досега съм чувал че малки семейства по 4-5 пити ако не са сдружени не могат да иззимуват, а пру мен никога не е имало проблем. И си мислех че е заради по-топлите зими.
Да така е с топлите зими.Имах в пред вид изкуственото затопляне зимата с затоплящи материали в един момент се получава влага а тя много ги мори в най крайния стадии умират от удавяне в буквалния смисъл на думата

Кразз
07.06.2022, 22:42
Да така е с топлите зими.Имах в пред вид изкуственото затопляне зимата с затоплящи материали в един момент се получава влага а тя много ги мори в най крайния стадии умират от удавяне в буквалния смисъл на думата

От скромния ми опит съм стигнал до извода(лично за себе си), че няма кой знае какво значение дали зимата е топла или студена. Стига да сме подсигурили оптимални условия за живот на пч. семейства.
Не мисля че, както писа Илиев по-горе, топлата зима може да ги излъже. Смятам че, студената пролет е по-голям проблем и то не за оцеляването, а за навременното развитие.
Как първите яйца се снасят по едно и също време винаги, без значение какви са атм. условия?

зуница
08.06.2022, 07:44
... Как първите яйца се снасят по едно и също време винаги, без значение какви са атм. условия?
При топли зими "жълтурите" нямат "първи" яйца. Те просто не спират да снасят и да гледат пило. На пролет дават фира от глад, ако никой не ги гледа.;)

Кразз
08.06.2022, 20:40
При топли зими "жълтурите" нямат "първи" яйца. Те просто не спират да снасят и да гледат пило. На пролет дават фира от глад, ако никой не ги гледа.;)

Ами аз за това писах "(лично за себе си)". " Жълтури" нямам.

valaz
27.03.2023, 21:26
Миналата година, през октомври и ноември, две мои пчелни семейства отслабнаха много. Накрая бяха останали с по шепа пчели с майките. До последно гледаха пило. Накрая загинаха и медът им бе разграбено от другите пчелни семейства. Още се чудя каква е била причината за отслабването им? Какво да правя с празните пити?

Георги 1974
27.03.2023, 21:52
Миналата година, през октомври и ноември, две мои пчелни семейства отслабнаха много. Накрая бяха останали с по шепа пчели с майките. До последно гледаха пило. Накрая загинаха и медът им бе разграбено от другите пчелни семейства. Още се чудя каква е била причината? Какво да правя с празните пити?
Ами правиш това де го правиш и с другите празни пити той меда в тях е ограбен от твоите си семейства пчелите са умряли октомври и ноември що не са били зимни пчели в действителност няма зимни пчели та тоест пчели без витологенин в мастното тяло