PDA

Виж пълната версия : Пчелната майка умира в транспортната клетка



MPetrov
07.06.2016, 10:12
Здравейте! Обръщам се към вас с молба за помощ! След като вече дни наред търсих информация и не достигнах до логично обяснение се надявам на вашата помощ и отговори на базата ,на опит ,знания и умения! Проблемът е следният:
-За втори път придавам майка в транспортна клетка и я намирам на следващият ден умряла в клетката!
Преди това е жизнена,движи се много енергично и няма каквито и да били признаци ,за това което в последствие се случва. Клетката е стандартна пластмасова,закупена от магазина ,заредена със смес от пудра захар и мед. Каква може да е причината ?
Не е преохладена ,не е прегрята всичко е направено както трябва и въпреки това майката умира. Възможно ли е пчелите да убият майката в клетката ,та нали именно за това е предназначена ?!
Другият ми въпрос е свързан с неуспешното залагане на маточници. Правя отводка с прясно пило(яйца) без майка - 5-6 рамки. Две с мед ,две със запечатано пило и една с прясно пило.Подхранвам със захарен сироп. Не залагат маточници! Къде греша колеги ? Моля ви за помощ!
Благодаря ви предварително за отговорите!

jordanov
07.06.2016, 18:03
Здравей и ти! Имаш ли тефтер, дето да си записваш разни работи? Ако нямаш, нагласи си един и на първа страница си запиши - правенето на отводка така, както ти си я направил е най-тъпият начин на правене на отводка. Това съм го установил лично и собственоръчно преди повече от петнаесе години. Даже и си го подчертай дебело.
За гибелта на майка в клетка не мога да съм ти полезен, нямам компетенция по въпроса.
А всъщност майката в клетка на какво я придаваш?

zelha
08.06.2016, 08:32
Здравей, ще ти кажа как правя аз отводки. Вземам две пити с мед и прашец, които слагам в двата края, а в средата една пита с прясно пило и една със запечатано и това е. В хранилката слагам само вода не сироп. Сироп започвам да им сипвам чак когато изкарат майка и започне да снася. На петия ден от направата на отводката я отварям и разрушавам запечатаните маточници, оставям само незапечатаните, защото когато усетят че нямат майка те захранват яйца, които са захранени вече като работнички за по-бързо изкарване на майка. Ако им сипваш сироп преди да са изкарали майка ще си направиш търтовка. Относно майката, в клетката имаше ли пчелички, които да я хранят или е умряла от глад и провери ли дали няма заложени маточници в кошера, ако има ще я убият и в клетката.

zelha
08.06.2016, 08:37
Вече имам шест отводки направени по този начин с пронесли майки, на които сега сипвам през три-четири дни по 200 мл. сироп.

MPetrov
08.06.2016, 08:37
Във всеки форум, г-н Йорданов има по един дежурен изключително позитивен човек ,който с радост помага на колегите и приятелите си.Във този явно сте вие. Благодаря за полезните и безценни съвети и доброто отношение!
Поздрави ! Желая ви хубав и успешен ден!

MPetrov
08.06.2016, 09:06
Благодаря ви Zelha ! Аз от дете се уча на пчеларство. И има още много,много какво да науча.Отглеждах пчели преди време и всичко вървеше чудесно,но след това се наложи да прекъсна дейността и вече много години не съм се занимавал с това.Сега се захванах да помагам на приятел ей така от любов към пчеларството и да му покажа каквото съм научил и знам. Какво ли не правихме с едно осиротяло семейство ,но нищо не успяхме да направим. Той постави майка тя умря в клетката. Направихме отводка по начина който описах тя не залага маточници. Той закупи отводка и по негово усмотрение поставил майката в клетка и между рамките и така я превозил до пчелина.На другата сутрин ,майката отново умряла в клетката. Поради това поставих тема и помолих за помощ. Иска ми се този приятел да се запали по пчеларството , а не да се разочарова и да го изостави още преди да е опитал и лъжичка мед произведен от неговият собствен пчелин!
Благодаря ви за отговора ,желая ви успех и ползотворна работа!

viktor tit
08.06.2016, 09:45
Прочетете темата за направа на отводки, навсякъде се дава съвет, че в отводката се изкарва старата майка, а осиротеното семейство се оставя да направи свищева майка. Това се прави защото в осиротеното семейство остават повече пчели и съответно условията са по- добри от колкото в отводката, която първоначално е дори без летящи пчели.

MPetrov
08.06.2016, 09:53
Благодаря ви Viktor TIt ! Причината поради която направих отводката по този начин, е че моят приятел има само едно нормално работещо семейство ! Благодаря ви за съвета и помощта !

jordanov
08.06.2016, 10:17
Благодаря ти за пожеланията, г-н Петров! И адмирации за изключително точната ти преценка досежно моята особа. Мъките на невинните пчелици, неслучили на стопанин ме натъжават и затова понякога се отдалечавам от обичайно деликатния си изказ.
По същество - кво й туй осиротяло семейство, болно ли е, волно ли е? Що я не ще тая майка? Каква е, от къде е, от кога е. Ей го оттатък в една друга тема един колега дето е напред с материала пуска на семейство търтовка непорочна майка и там я приемат, що там може, при теб да не може. Сигурни ли сте все пак че в това семейство няма майка? Която например не може да снася. И каква е тая закупена отводка не се разбра? С майка, дето някой от вас я е хванал и затворил преди транспорта или па без майка, а вий й слагате някаква друга майка в клетка? Ами някой път стават и така работите, но при вас явно има доста неизяснени неща, че да ти отговорим конкретно.

Nik_m
08.06.2016, 10:41
В коментарите на jordanov има много истина, трябва само да успееш да я извадиш от там. На мен ми е била много полезна информацията получена от него когато започнах да се занимавам с пчеларство, за което съм му благодарен.

Mateev
08.06.2016, 11:26
.......-За втори път придавам майка в транспортна клетка и я намирам на следващият ден умряла в клетката!
Преди това е жизнена,движи се много енергично и няма каквито и да били признаци ,за това което в последствие се случва. Клетката е стандартна пластмасова,закупена от магазина ,заредена със смес от пудра захар и мед. Каква може да е причината ?
Не е преохладена ,не е прегрята всичко е направено както трябва и въпреки това майката умира. Възможно ли е пчелите да убият майката в клетката ,та нали именно за това е предназначена ?!
...

Майката може да умре в клетката по 100 различни причини. Доколкото разбирам, ти сам си я слагал в тази клетка. Сигурен ли си, че не си и нанесъл някаква физическа повреда? По какъв начин я слагаш? Хващаш ли я с ръце и как? Какви пчели слагаш вътре - от нейното семейство или от чуждо? Колко пчели? Маркираш ли я? Изчакваш ли да изсъхне маркера? С какво я маркираш и как? Къде съхраняваш клетката? Как я съхраняваш?

Пчелите могат да убият майката в клетката само ако са чужди стари пчели. Ако са пчели от собствения кошер, те няма да я убият.

Майката обаче може да умре по причина, че пчелите не я хранят. Ако не се храни, издържа максимум денонощие и половина. Това е пробвано. Майката може да умре (и умира много бързо) ако я сложиш на директна слънчева светлина (например на перваза на прозореца).

Ако всичко го направиш както трябва, майката издържа в клетката поне една седмица. Имал съм загубена пратка с майки по куриер, която я получихме чак след 1 седмица. От 50 майки умряла беше само една, така че това всъщност си беше един тест за издръжливост. Ако при тебе майката умира на другия ден, то това означава, че нещо не го правиш както трябва. Няма обаче начин ние да хвърляме боб и да гадаем къде си сбъркал.

Не ми се сърди, но въпросът ти прилича на този "Бензин има, ток има, но колата не пали. Къде е причината?". Отговорът е "върви на сервиз", защото с питане по форумите няма как да се направи дистанционна диагностика коя от 1000-та части на колата не е наред.

Mateev
08.06.2016, 11:49
.......Другият ми въпрос е свързан с неуспешното залагане на маточници. Правя отводка с прясно пило(яйца) без майка - 5-6 рамки. Две с мед ,две със запечатано пило и една с прясно пило.Подхранвам със захарен сироп. Не залагат маточници! Къде греша колеги ? Моля ви за помощ!

Пропусна да споменеш колко пчели си стръскал в отводката, а те са най-важния компонент от супата, която си забъркал. Обикновенно колкото са питите с пило, два пъти по толкова пити с пчели трябва да се стръскат. При твойте 3 пити с пило в отводката трябва да се сложат (стръскат) 6 пити с пчели. Половината от тях ще избягат, а тези, които останат, трябва да са в състояние да покрият всички пити с пило и дори да останат малко пчели, които след 2-3 дена ще станат летящи и няма да могат да се грижат за пилото.

Колкото до това, че пчелите не правят маточници, възможните причини са следните:
1. В пилото няма яйца или млади ларви.
2. В отводката по някаква причина вече има майка (плодна или не), но ти не си я забелязал.
3. Теория на вероятностите - в някакъв малък процент от случаите това се случва при всеки (майката загива, а пчелите не правят маточници).

Тъй като при тебе постоянно се случват някакви малковероятни за другите пчелари събития, най-разумното обяснение е, че допускаш някакви груби грешки. Няма как обаче това да го разберем дистанционно. Препоръката в този случай е да намериш някой пчелар и доброволно да му станеш калфа за известно време.

viktor tit
08.06.2016, 13:13
Извинявам се ако аз съм предизвикал този коментар. Имах в предвид основното семейство, а не осиротено. Приемам критиката има огромна разлика.