PDA

Виж пълната версия : Проявява ли някой интерес към неплодни майки?



Mateev
05.06.2016, 07:59
Много ми е любопитно дали някой проявява интерес към неплодни майки. Мога да произвеждам и да продавам такива по цена 10 лв.

По принцип за да имам винаги в наличие маточници за майкопроизводството, аз залагам повече личинки, отколкото ми трябват. При това положение почти всеки един ден аз имам излишни маточници. Когато в даден ден има много излишни маточници, просто слагам в оплодните сандъчета по 2 маточника или ги слагам в специални терморегулирани кутии, за да ги използвам на следващия ден. И ако някоя майка се излюпи в кутията, просто я убивам или си правя експерименти с нея.

Та възникна идеята ако някой все пак има желание да си купи неоплодени майки, мога да му изпратя такива. Майките наистина са хубави по генетична линия, но не знам дали лесно ще могат да бъдат придавани на семейства или отводки. Просто трябва да се проекспериментира, и това мисля да го направя в следващите дни. Ако някой има информация как се придава неплодна майка, и дали пчелите имат склонност да я приемат, нека да каже.

Mateev
05.06.2016, 08:06
Тази сутрин в кутията за съхранение отново имаше излюпени около 10 неплодни майки, и този път поръчах на пчеларите ми да ги сложат в кутийки заедно с храна и с млади пчели. Идеята е да проверя дали въобще чуждите млади пчели няма да убият майката още в кутийката. След това трябва да се провери колко дена ще живеят в тази кутийка, и най-накрая трябва да се понаправят експерименти с тяхното придаване в някое семейство или отводка.

Така че започвам експериментите, но ми е любопитно дали има някакъв пазар за такива майки, ако се продават по цена 10 лв. Добрата новина е, че такива майки направо могат да се бълват по 50 или 100 на ден. Лошата новина, е че нямаме достатъчно информация дали ще бъдат приемани от чужди семейства, и въобще има ли смисъл човек да се занимава с това.

Mateev
05.06.2016, 08:21
В момента в България има огромен дефицит на майки. Ежедневно отказвам на десетки хора, които ми звънят и търсят майки. Тясното място в цялата технология е оплождането. Нуклеусния парк е с лимитиран брой нуклеуси, и времето за престояване в един нуклеус е много дълго - средно 18 дена. При това положение количеството на готовите майки е малко и недостатъчно, за да се покрият заявките на клиентите. В същото време от излишните маточници ежедневно мога да произвеждам голямо количество неплодни майки, но не го правя, защото нямам къде да ги настаня.

Та ако наистина някой иска да се пробва с неплодна майка с качествени гени за направа на отводка или за спасяване на семейство, нека да се обади. Ако се окаже, че има пазар за такива майки, мога да създам организация така, щото да отреагирвам светкавично - от днес за днес или най-късно от днес за утре.

бат тянко
05.06.2016, 09:04
А, може да провериш дали някой няма интерес за маточници по 5 лева?

Mateev
05.06.2016, 09:15
А, може да провериш дали някой няма интерес за маточници по 5 лева?
Към маточниците има интерес и вече съм продал около 300 бройки.

Има и отзиви за загубите от неизлюпени маточници или от излюпени, но дефектни майки - средно загубите са около 20%. То и при мене в нуклеусния парк загубите на етап маточници също са приблизително на такова ниво. Когато беше студено и дъждовно загубите дори достигаха до 30%, но сега като се постопли и пекна слънце, загубите паднаха на 10%.

ivootur
05.06.2016, 09:38
Неоплодените майки ще вървят като топъл хляб месеците април до средата на май и след това от средата на август до края на сезона.Сега по скоро някой експериментатор би си взел за проба.

Илиев
05.06.2016, 09:49
Пчелите кога изгонват (горе-долу като дата) търтеите от кошерите? Т.е. до коя дата най-късно (ориентировъчно) една неоплодена майка има шанс да се оплоди? Аз бих пробвал за идеята, но мисля да си купя от малките стиропорените нуклеусчета, че да се набутам с пчелите поне по-малко.

Ангел Йосифов
05.06.2016, 11:49
Един чирпак пчели едва ли ще има притенции каква е майката-плодна или неплодна.Особено ако осъзнае своята безпомощност.....

rosty_sz
05.06.2016, 12:08
На пролет предадох няколко такива майки на отводки. Резултата беше катастрофален. Една приета и заложиха маточници за смяна още на първото пило. Естествено тези маточници бяха пълен боклук и отводката беше присъединена към друга с майка.

Ангел Йосифов
05.06.2016, 12:15
Естественно,че като имат избор ще направят това,което им оттърва.Ами ако нямат избор........

rosty_sz
05.06.2016, 12:33
Така е.
Мисля че единствения шанс да приемат такава майка и при предаване като на гол рой само от млади пчели. Дори и да се намери начин приемането на такива майки да влезе в нормалния процент не бих си взел такава майка и да я чякам 10 дни да пронесе и да рискувам това да не се случи. Ако процента на не приемане се свали до 25 и процента за непронасяне си е толкова това означава, че 4 майки за 40 лева ще проработят 2 които ще ми струват по 20 лева след преравняването и пак съм вътре защото съм чакал 10 дена да пронесат и това е време през лоеъо не са работили.

бат тянко
05.06.2016, 12:41
И аз харесвам нуклеуси съставени от 6 ДБ рамки. Ама като има хора дето се кефят на по- малкоразмерни, защо да не? За някои качеството е първостепенен фактор, а за други количеството.

ivootur
05.06.2016, 13:16
Така е.
Мисля че единствения шанс да приемат такава майка и при предаване като на гол рой само от млади пчели. Дори и да се намери начин приемането на такива майки да влезе в нормалния процент не бих си взел такава майка и да я чякам 10 дни да пронесе и да рискувам това да не се случи. Ако процента на не приемане се свали до 25 и процента за непронасяне си е толкова това означава, че 4 майки за 40 лева ще проработят 2 които ще ми струват по 20 лева след преравняването и пак съм вътре защото съм чакал 10 дена да пронесат и това е време през лоеъо не са работили.

Значи за да вървят,цената трябва да се смъкне наполовина.То като помисли човек,няма голяма разлика между зрял маточник и новоизлюпена майка!

Ангел Йосифов
05.06.2016, 13:17
Ако процента на не приемане се свали до 25 и процента за непронасяне си е толкова това означава, че 4 майки за 40 лева ще проработят 2 които ще ми струват по 20 лева след преравняването и пак съм вътре защото съм чакал 10 дена да пронесат и това е време през лоеъо не са работили.

Добър си по математика,но......таз година се постарай оплождащите се майки да ги дръжиш в страни от основния пчелин(примерно-на съседната полянка).Бъди сигурен,че успеваемоста,значително ще се подобри,а от там и себестойността.

tihmr
05.06.2016, 13:27
Пробвах метода да потопя майката в чаша с мед и после я давам на отводката да я оближат.
От 8 майки, само една не приеха.Отводките бяха основно от стари пчели, от загубили се при оплождане майки.
Казват че 24 часовите майки ги приемат,След 24 часа ги придавали в клетка за 1 ден и после я пускат, щото пчелите не обръщали внимание на неоплодената майка в клетка.
Имало и друг начин с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката, пчелите ги подпушвали и после придавали стари неоплодени майки.
Извода за мен е, че току що излюпена майка няма проблеми , оттам нататък процента намалява.

радо
05.06.2016, 13:27
Ако някой има информация как се придава неплодна майка, и дали пчелите имат склонност да я приемат, нека да каже.
Нуклеус без рамки пчелите с майката се напръскват обилно със сироп и се затварят за 2 дена и на тъмно и хладно.

Mateev
05.06.2016, 14:41
Разликата между маточник в последния ден, сложен в нуклеус или отводка, и неоплодена майка в следващия ден, излюпена в инкубатор, е в това, че могат да се отбраковат:

1. Неизлюпилите се маточници
2. Излюпилите се дефектни майки (без крилца или с друг дефект)
3. Излюпилите се дребни майки
4. Излюпилите се майки с неподходяща окраска (проблеми с расовата принадлежност)

Накратко - брака на този етап от развитие си остава за сметка на производителя на майките, така че това би трябвало да повиши процента на успеваемоста при заселването на майката. Това също така ще намали процента на загубените отводки, при които маточника не се е излюпил или още по-лошо - излюпила се е дефектна майка, която няма да може да излезе да се оплоди, но създава измамно спокойствие за пчелите и пчеларя.

Тоест има си преимущества да се предпочете излюпена неплодна майка пред неизлюпен маточник в неизвестно състояние. Всичко изглежда икономически изгодно, стига наистина да се реши проблема с приемането на майките. Между другото в другата развъдна асоциация масово прилагат метода за излюпване на майки в инкубатор именно поради изредените от мене по-горе причини, свързани с качеството и расовата принадлежност.

nikola.vladov
05.06.2016, 16:50
Снощи рязах един маточник и майката се излюпи в ръцете ми. Пъхнах я в клетка и запуших входа за пчелите с малко тесто, а за майката го напълних изцяло. Пъхнах я в кошера. В клетката добавих 4 пчели от там където ще я слагам. До сутринта имаше пчели при нея минали през тесния вход (ще я приемат). Този кошер се беше роил и изглежда майката не се е върнала от брачен полет, но не беше търтовка още.

solaris60
05.06.2016, 17:18
с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката.

Без да искаш ще разкриеш тайната на Гуруто.:bigsmile:

tihmr
05.06.2016, 20:12
Без да искаш ще разкриеш тайната на Гуруто.:bigsmile:
Даже ми се удаде случай да пробвам днес следобед. Един кошер на два корпуса с по 5 рамки всеки, преди 3 дена му се излюпи майката от придаден маточник.
При прегледа на един рой от 29 май, днес забелязах 2 неоплодени майки. Взех едната, разделих гореспоменатия кошер на две с табла, сложих една лъжица амониева селитра и подпуших...пчелите направо падаха в полет...Омазах старата неоплодена майка с мед и я пуснах. След 2 часа погледнах и се разхождаше като царица. Но си мисля, че вече е излизала на ориентировъчни полети и като излезе да се опложда , ще се върне в предишния си кошер.

Христо Димитров
05.06.2016, 20:13
Значи за да вървят,цената трябва да се смъкне наполовина.То като помисли човек,няма голяма разлика между зрял маточник и новоизлюпена майка!


Ей тук бъркаш много(почти двойно)!Неоплодена майка се приема според мен в 50% от случаите
.Ако обаче в осиротяло семейство сложиш маточник пред излюпване и се излюпи,имаш само риска от връщане от брачен полет,защото семейството я приема като своя,след като е излюпена в кошера,т.е. риска е около 20-25%.Според мен е по-добре маточник пред излюпване,отколкото неоплодена майка.Макар,че тази пролет придадох поне 5-6 неоплодени майки директно от входа на кошера и пчелите ги приеха.Говоря за отводки,разбира се!Според мен всичко е относително,и е трудно да се прогнозира,но все пак процента за маточник е по-добър,чисто математически!

icofly
05.06.2016, 20:17
[QUOTE=tihmr;96826]
начин с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката, пчелите ги подпушвали

По стари пчелари са ми казвали,че ако се напуши семейството по този начин,можеш да преместиш кошера където пожелаеш в пчелина и пчелите не се връщат на старото място.Не съм пробвал/не ми се е налагало/,но ако някой го е правил може да сподели.

tarty
05.06.2016, 20:42
Има си начини за приемане на неоплодени майки. Поне при мен ги приемат, но ако сложиш няколко,приемат само едната и те си избират коя ще е. Това съм го пробвал, но не съм пробвал да придавам няколко оплодени майки наведнъж. Дали пак ще изберат само едната? Ако е така, как ще обяснят майкопроизводителите, че продават само качествена стока :-) :-) :-) :-) .

viktor_555
05.06.2016, 20:51
Първата година когато придавах неоплодени майки на направени от мен отводки беше пълна катастрофа-от 50 едва 10-ет бяха приети .Като всяка майка която придавах беше затворена в клетка и задължително подхранвана с мед от същия кошер.Времето което майката престояваше в клетката бе 1-н ден и на вторият ги пусках.Поради лошия резултат който се получи реших да увелича престоя на майката в клетката, като той стана три дни. На третия ден махах маточника ,който до това време е седял като запушалка и слагам на негово място захарно тесто(за да излезе по бързо майката в тестото пробивах малка дупчица)В същия ден разрушавах и маточниците ако някое семейство си е заложило.Сега от 50 неоплодини едва 3-4 не ги приемат но за мен това си е успех.

tarty
05.06.2016, 21:03
Първата година когато придавах неоплодени майки на направени от мен отводки беше пълна катастрофа-от 50 едва 10-ет бяха приети .Като всяка майка която придавах беше затворена в клетка и задължително подхранвана с мед от същия кошер.Времето което майката престояваше в клетката бе 1-н ден и на вторият ги пусках.Поради лошия резултат който се получи реших да увелича престоя на майката в клетката, като той стана три дни. На третия ден махах маточника ,който до това време е седял като запушалка и слагам на негово място захарно тесто(за да излезе по бързо майката в тестото пробивах малка дупчица)В същия ден разрушавах и маточниците ако някое семейство си е заложило.Сега от 50 неоплодини едва 3-4 не ги приемат но за мен това си е успех.
Тези 3-4 бр може да не ги приемат заради самите майки. Пробвай 3 наведнъж да сложиш,пчелите захранват само едната, другите не ги поглеждат въобще.

viktor_555
05.06.2016, 21:17
Тези 3-4 бр може да не ги приемат заради самите майки. Пробвай 3 наведнъж да сложиш,пчелите захранват само едната, другите не ги поглеждат въобще.
Още утре ще пробвам на едно да му придам повечко майки --дано се получат нещата!

Георги Куров
05.06.2016, 22:29
6852В този файл има инфо за неоплодените майки, колко живеят и и при какви условия. Аз люпя моите майки в клетки и ги придавам в отводките след като ги огледам. Приемат се на 100 % в отводката когато няма открито пило и пчелите са млади, току що люпещи се. За целта се формира отводка от 2 пити люпещо се пило след 7-8 дни се придава майката директно върху питите след като е направен оглед дали няма маточници или някоя ларва, всичко ясно се вижда. Ако пчелите са стари след като се е загубила или оплодила майката преди да е пронесла, а леко наедряла, следващата неоплодена майка се придава чрез клетка. Престоява 24 часа в клетката с отворен канал за пчелите, широкия канал е запушен с кърмова маса и тапа от восък или корк. След 24 часа тапата се маха и се оставя кърмовата маса в канала, пчелите сами решават кога да освободят майката. Понякога я освобождават за 4-5 часа, понякога за 24 часа. А когато се придава неоплодена майка в развито семейство трябва да престои в клетката 2-3 дни и тогава се маха тапата, и важи същото условие да няма открито пило, за това след като се отнеме старата майка се изчаква 7- 8 дни, после се свалят се маточниците. Слага се клетката с неплодната майка и след 2-3 дни когато се маха тапата пак се прави оглед за по-сигурно. Ако има само една открита ларва смятайте че неоплодената майка е убита. Няма невъзможни неща. Учудвам се че голяма част от колегите си траят и не споделят, знам със сигурност че много от тях практикуват този метод успешно.

Mateev
05.06.2016, 23:05
Ей тук бъркаш много(почти двойно)!Неоплодена майка се приема според мен в 50% от случаите
.Ако обаче в осиротяло семейство сложиш маточник пред излюпване и се излюпи,имаш само риска от връщане от брачен полет,защото семейството я приема като своя,след като е излюпена в кошера,т.е. риска е около 20-25%.Според мен е по-добре маточник пред излюпване,отколкото неоплодена майка.Макар,че тази пролет придадох поне 5-6 неоплодени майки директно от входа на кошера и пчелите ги приеха.Говоря за отводки,разбира се!Според мен всичко е относително,и е трудно да се прогнозира,но все пак процента за маточник е по-добър,чисто математически!

Дори и това да е така (което не е доказано), има един друг голям плюс за неоплодените майки - те могат да се транспортират с куриер на огромни разстояния, докато маточниците се транспортират само с лека кола на близки разстояния.

Има и друг голям плюс за неоплодените майки - за тях времето не е чак толкова критично, докато за маточниците часовника тиктака - вадиш ги днес, транспортираш ги днес, придаваш ги днес. Ако нещо се позамоташ и започват да се люпят в ръцете ти или в кутията.

Още един голям плюс - температурата и влажността. Майките не са чак толкова придирчиви, колкото маточниците. Също и вибрациите или наклона на кутията - на майките не им пука, а на маточниците им трепериш.

s3s3s3
06.06.2016, 06:15
Дори и това да е така (което не е доказано), има един друг голям плюс за неоплодените майки - те могат да се транспортират с куриер на огромни разстояния, докато маточниците се транспортират само с лека кола на близки разстояния.

Има и друг голям плюс за неоплодените майки - за тях времето не е чак толкова критично, докато за маточниците часовника тиктака - вадиш ги днес, транспортираш ги днес, придаваш ги днес. Ако нещо се позамоташ и започват да се люпят в ръцете ти или в кутията.

Още един голям плюс - температурата и влажността. Майките не са чак толкова придирчиви, колкото маточниците. Също и вибрациите или наклона на кутията - на майките не им пука, а на маточниците им трепериш.

+ × − = − Минуса в случая е малкия процент приети неоплодени майки в семействата.

solaris60
06.06.2016, 07:47
Да не цитирам всички ви, но имам чувството, че гледате пчелите си с бинокъл. Както оплодените така и неоплодените майки се приемат с почти един и същи процент. Има моменти я "метнеш" вътре в кошера и на другия ден - О, ЧУДЕСА. Приета. А друг път какви ли не фокуси се прилагат, било клетки, мазаници с мед, пушеци, коч маневри и майката пак - АУТ.

kapanec
06.06.2016, 16:55
Даже ми се удаде случай да пробвам днес следобед. Един кошер на два корпуса с по 5 рамки всеки, преди 3 дена му се излюпи майката от придаден маточник.
При прегледа на един рой от 29 май, днес забелязах 2 неоплодени майки. Взех едната, разделих гореспоменатия кошер на две с табла, сложих една лъжица амониева селитра и подпуших...пчелите направо падаха в полет...Омазах старата неоплодена майка с мед и я пуснах. След 2 часа погледнах и се разхождаше като царица. Но си мисля, че вече е излизала на ориентировъчни полети и като излезе да се опложда , ще се върне в предишния си кошер.
Да споделиш крайния резултат от експеримента.

solaris60
07.06.2016, 13:18
Да не цитирам всички ви, но имам чувството, че гледате пчелите си с бинокъл. Както оплодените така и неоплодените майки се приемат с почти един и същи процент. Има моменти я "метнеш" вътре в кошера и на другия ден - О, ЧУДЕСА. Приета. А друг път какви ли не фокуси се прилагат, било клетки, мазаници с мед, пушеци, коч маневри и майката пак - АУТ.

Да вмъкна още нещо към поста си във връзка с приемането на неоплодена майка. Тази година още март открих едно семейство без майка и сравнително силно. По другите нямаше чак толкова пило, а и не обичам да развалям един заради друг. Оставих го така за да пазят питите. Стана търтовка от където и да го погледнеш. Преди 20-тина дни, комшията който стана пчелар хващайки един мой рояк ми сподели, че има много маточници тази година и до там. Минаха три дни и го питам какво става, а той каза, че направил отводка и поставил няколко маточника. Изпросих си един маточник, а и няколко маточника са много(пак се получава рой) и човека се съгласи. Даде ми два и докато минах и половината път майката започна да се освобождава от единия маточник. Позатиснах отвора и набързо при кошера. Надигнах капака и я пуснах вътре. На другия ден проверих. Нямаше майка(не видях), но поставих и другия маточник вътре, който беше престоял в стаята цялата нощ и знаейки, че няма да стане нищо все пак го поставих. На другия ден проверка. Маточника прояден - майка няма(не я видях). Оставих го и повече не го пипнах до преди 4-5 дни. Проверка. И преди имаше яйца, но си беше търтовка както казах. Сега яйцата бяха подредени и пчелите вече се държаха по друг начин и работеха от което подразбрах, че има събитие в кошера. И наистина имаше - майката приета, оплодена и снасяше. Извода е двоен. Търтовка приема майка и неоплодена. Надявам се да съм отговорил на доста въпроси с този си пост задавани във форума.

бат тянко
07.06.2016, 14:35
Отдавна не съм посещавал толкова позитивен и конструктивен твой пост. И да, отговори ми на най- малко един въпрос. Който беше- Е ли възможно, да изтървеш рой?

tihmr
07.06.2016, 18:29
Да споделиш крайния резултат от експеримента.
Днес надникнах и я видях да снася. Извода ми е че като съм я придал вече е била оплодена, така че амониевият нитрат надали е помогнал особено.

solaris60
07.06.2016, 19:48
Отдавна не съм посещавал толкова позитивен и конструктивен твой пост. И да, отговори ми на най- малко един въпрос. Който беше- Е ли възможно, да изтървеш рой?

Сега седя и както казва Матеев се чеша по врата - позитивно и конструктивно да ти отговоря или... хайде от мен да мине ще бъда благ и хрисим.

Възможно е да изпусна рояк. Понякога и аз имам доста важни ангажименти които отнемат доста от времето ми.

Ivan Mankov
07.06.2016, 20:42
. Търтовка приема майка и неоплодена. Надявам се да съм отговорил на доста въпроси с този си пост задавани във форума.

Преди месец на пчелина на приятел на две търтовки по един роеви маточник и по една току-що излюпила се в ръцете ми майка и през хранилката ! Двете приети, но единия след дни бяха го нападнали и ...... ! Грешка на приятел пчелар !

Юрий Цветков
10.06.2016, 14:52
Сега седя и както казва Матеев се чеша по врата - позитивно и конструктивно да ти отговоря или... хайде от мен да мине ще бъда благ и хрисим.

Възможно е да изпусна рояк. Понякога и аз имам доста важни ангажименти които отнемат доста от времето ми.
И аз седя и се чешам по врата, без да ме сърби. И немога да намеря разумно обяснение защо си я чакал тази търтовка още от Март, до сега.

solaris60
10.06.2016, 19:41
И аз седя и се чешам по врата, без да ме сърби. И немога да намеря разумно обяснение защо си я чакал тази търтовка още от Март, до сега.

В горния пост съм позагатнал малко - защо, а и понякога като започне да не ми се прави нищо и Господ не може да ме накара. Една търтовка - капка в морето.

Георги 1974
10.06.2016, 20:35
Отговора май е тука
не обичам да развалям един заради друг а и сърце не ти е дало да ги ликвидираш

ch.atanasov
10.06.2016, 20:39
Отговора май е тука
не обичам да развалям един заради друг а и сърце не ти е дало да ги ликвидираш

ГОоляям смях, не съм забелязал да е с такова меко сърце.:laughing:

solaris60
10.06.2016, 20:41
Отговора май е тука
не обичам да развалям един заради друг а и сърце не ти е дало да ги ликвидираш

Не, не. И за това съм позагатнал защо. :bigsmile:

Георги 1974
10.06.2016, 21:03
Един ден по време на мандата му като професор, Алберт Айнщайн е бил посетен от един студент.
-Въпросите за тазгодишния изпит са същите като миналата година!Възкликна младият мъж.
-Да," Айнщайн отговори ", но тази година всички отговори са различни."

solaris60
11.06.2016, 21:34
ГОоляям смях, не съм забелязал да е с такова меко сърце.:laughing:

Ей Атанасов, ти да мълчиш. :bigsmile: