PDA

Виж пълната версия : Експерименти с различни видове оплодни сандъчета



Mateev
02.06.2016, 13:22
Тази тема е създадена от мнения, взети от други теми.
Администратор

А сега да се върнем на темата. Аз реших да пробвам метода на гуруто от клипа, като обаче се постарая да събера неопровержими доказателства за или против, и съобразно тях справедливо да преценя къде е истината. Тъй като най-големите критики са за температурния режим, реших да направя конкретни измервания.

Като за начало взех един малки полски нуклеусчета от полистирен и вчера сложих в тях по 2 малки пити с восъчна основа, по една шепичка пчели и по един маточник. Общо заредих 15 такива нуклеусчета (толкова имах). Изпълних всички изисквания и препоръки от клиповете, сложих течна храна, сложих и твърда, сложих и дори габърче на чашката както е в клипа. Затворих прелката както е в клипа и сега чакам 3 дена, за да я отворя и за да проверя дали са се излюпили маточниците.

На 2 от нуклеусите монтирах термодатчици, които висят на 1 сантиметър разстояние от маточниците. Тази сутрин проверих каква е температурата вън и вътре в нуклеусите, и останах приятно изненадан.

Външна температура - 15.1 градуса.
Вътрешна температура - 33.7 градуса на единия и 33.8 на другия нуклеус.

Не е баш 35 градуса, но е много близо до нея. На практика смело може да се каже, че шепичката пчели е успяла да създаде подходящ температурен режим на маточника, успявайки да компенсира почти 20 градуса температурна разлика между вън и вътре.

Извод:
Полистиренените или фибранените нуклеусчета СА ПОДХОДЯЩИ за оплодни сандъчета, дори и в тях да има само една шепичка пчели.

Какво не е ясно?
1. Не е ясно дали и при дървени нуклеуси това също ще е така. Все пак дървото е 4 пъти по-лош изолатор от стиропора.
2. Не е ясно ако температурната разлика е повече от 20 градуса, дали шепата пчели ще успее да насмогне.

Предстоят още 2 експеримента:
1. Да проверя как стоят нещата с дървено нуклеусче.
2. Да проверя колко е температурата на маточниците в един силен отглеждач, за да знаем до колко ги нагряват силните семейства.

Mateev
02.06.2016, 13:39
Температурата от преди малко:

Външна температура - 22.8 градуса
Вътрешна температура: 35.3 и 35.7 градуса.

Температурна разлика между вън и вътре - около 13 градуса.

Явно при по-малка температурна разлика пчелите спокойно успяват да поддържат 35 градуса върху маточника. С увеличаване на температурната разлика започва да им става трудно, а от един момент нататък вече няма да насмогват. Измерванията сутринта при 20 градуса температурна разлика ясно показват, че това вероятно е било на границата на възможностите им, защото температурата на маточника беше паднала под 34 градуса.

За да проверя това разсъждение, сега ще взема едно от нуклеусчета с термодатчик и ще го пъхна в хладилника, а ако потрябва и във фризера.

rosty_sz
02.06.2016, 13:46
Не сега. Довечера го пъхни.

rosty_sz
02.06.2016, 13:48
Дори най добре сутринта. В природата таки резки застудявания са апокалиптични явления. Обикновено нещата се случват по плавно.

Mateev
02.06.2016, 14:56
Дори най добре сутринта. В природата таки резки застудявания са апокалиптични явления. Обикновено нещата се случват по плавно.

Не би трябвало да има проблем. Пчелите така или иначе са затворени вътре и дори и няма да разберат, че са преместени в хладилник. Самото навлизане на ниската температура от вън навътре ще стане поне за няколко часа - все пак говорим за едно много добре топлоизолирано нуклеусче от полистирен. Така че за да е пълноценен експеримента се боя, че ще трябва цяла нощ да стоят в хладилника. Поне ще са ми наблизо и ще мога по-често да наблюдавам температурата.

Освен това ако пчелите изтърват контрола и свалят вътрешната температура например под 30 градуса, веднага ще прекратя експеримента и ще ги извадя навън. Аз не искам да убивам пчелите или маточника - просто искам да проверя границите на възможностите им да компенсират голяма температурна разлика.

ПС: Иначе са много нервни. Това, че ги държа затворени повече от 24 часа изглежда много ги дразни. Жуженето им се чува отдалеко и не спира нито за миг. Не знам дали това влияе неблаготворно на маточника или не, но определено има яко и непрекъснато жужене, и то най-вероятно ще продължи през целия 3-дневен период на техия затвор. Интересно ми е дали правят опити да прогризват полистирена, но това ще го разбера чак след още 2 дена. Засега стриктно спазвам технологията и не ги отварям дори и за миг.

Mateev
02.06.2016, 20:40
От 16:30 до 21:30 - вече 5 часа полистирененото нуклеусче стои в една хладилна витрина. През прозореца наблюдавам показанията на двата термометъра - този за температурата във витрината и за температурата на 1 сантиметър от маточника. Самата витрина беше размразена и стоплена преди да сложа нукпеусчето, и след това отново беше включена на замразяване. Целта беше температурата в нея да пада сравнително бавно и точно така се случи. За да падне от 24 градуса до 1 градус и бяха необходими цели 5 часа.

На всеки половин час записвах двете температури. Резултатът е много обнадеждаващ. Температурата около маточника се движеше на някакви цикли - ту падне, ту се вдигне отново, но през цялото време не е падала по-ниско от 32.9 градуса. Най-висока беше температурата в началото - 33.9 градуса. Тоест циклите на температурата бяха в диапазон от един единствен градус. В момента температурата на маточника е 33.1 градуса при външна температура от само 1.2 градуса. Считам, че маточника и пчелите са в безопасност, така че ще оставя нуклеусчето във витрината чак до сутринта.

Основен извод:
С малки нуклеусчета от топлоизолационен материал няма никакви проблеми да се правят пчелни майки дори и в ранна пролет или късна есен.

Днес задействувахме и другите 2 фази на експеримента:
1. Сложихме термодатчици на един отглеждач, за да видим какво правят силните семейства.
2. Сложихме една шепа пчели и маточник в нуклеусче от дърво и монтирахме термодатчици, за да видим дали дървото ще окаже неблаготворно влияние на вътрешната температура върху маточника.

Сега не ми се ходи в тъмното на пчелина, но утре сутринта ще видим какви са температурите. Ако потрябва, дървеното нуклеусче също ще го сложа за 24 часа в хладилната витрина, но за тази нощ си стои вън на открито.

Mateev
03.06.2016, 11:01
По въпроса с топлинния режим в оплодните сандъчета имам две новини - една добра и една лоша. :) Коя от двете искате да чуете по-напред? :)

Започвам с добрата новина:
Полското оплодно сандъче явно е префектно. Повече от 12 часа стои в хладилната витрина и въпреки това шепата пчелички в него без проблеми успяват да поддържат достатъчно добра температура върху маточника. Тази сутрин в 7:30 при външна температура от -1 градус температурата на маточника беше 32.5 градуса. С две думи - САНДЪЧЕТО Е ПЕРФЕКТНО за направа на майки от месеците МАРТ до ОКТОМВРИ.

А сега лошата новина:
Дървеното оплодно сандъче се представя много зле. Него не съм го пробвал в хладилник, но няма и смислъл То се издъни при много по-високи външни температури. При 13.6 градуса външна температуре върху маточника беше 24.8 градуса. След като пекна слънцето и го позатопли малко, при почти същата външна температура (14.1 градуса) вътрешната се вдигна на 27 градуса. В момента вали дъжд и при външна температура от 15 градуса вътрешната е 28 градуса. Според мене резултатите са трагични. Маточника през цялото време стои на температура, много по-ниска от оптималните 35 градуса. Няма да умре и вероятно ще се развие някаква майка, но това ще бъде КЕКАВА НЕДОРАЗВИТА МАЙКА с МАЛКО МАТОЧНИ ТРЪБИЧКИ.

Вече имаме неопровержими доказателства, че ДЪРВЕНИТЕ ОПЛОДНИ САНДЪЧЕТА НЕ СА ПОДХОДЯЩИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА МАЙКИ. В същото време полистиренените сандъчета са ПЕРФЕКТНИ. То си беше ясно, че те са по-добри, само където не знаехме с колко са по-добри. Ами сега вече знаем - дори и при температури около 0 градуса малкото пчелички споконо успяват да поддържат температура на маточника над 32-33 градуса. Тоест не е проблем да компенсират температурна разлика от около 30-35 градуса. При дървените оплодни сандъчета пчелите не могат да компенсират повече от 10-13 градуса температурна разлика. Това означава, че в тях безопасно могат да се правят майки само през горещите летни месеци, когато нощните температури са над 20 градуса по Целзий. Всякакви опити да се правят пролетни или есенни майки автоматично водят до силно некачествени майки.

Тъжното в тези заключения е, че повечето майкопроизводители (лицензирани или не) работят именно в такива дървени оплодни сандъчета. Любопитно ми е как никой досега не се е сетил да сложи един термометър за 5 лева и да провери каква е вътрешната температура. Е аз проверих и сега вече знаете. Дървените оплодни сандъчета не стават и от тях излизат некачествени лошо развити майки. Хубави майки имат шанс да правят само майкопроизводителите със сандъчета от фибран (полистирен) или с големи сандъчета за 2-3 ЛР рамки с много на брой пчели в тях. Това второто обаче не е много сигурно, защото все още не съм го проверил.

Mateev
03.06.2016, 11:36
Ето снимка на оплодните сандъчета, с които правя експеримент. Най-отпред е дървеното сандъче, а зад него са полските полистиренени сандъчета. Всички сандъчета са заредени с едно и също количество пчели (по 1 черпак) и имат добавени по 1 или по 2 маточника (за всеки случай). На 2 от полистиренените сандъчета и на дървеното сандъче има сложени китайски електронни термометри с изнесена сонда. Сондата е сложена да виси на около 1 сантиметър от маточника, а самата електроника е изнесена навън от сандъчето и е сложена в найлонова кесийка, за да не се мокри от постоянните дъждове.

6812

А ето температурата на маточника в дървеното сандъче - 27.5 градуса при външна температура на сянка 14.1 градуса + допълнително нагряване на сандъчето от слънцето. Както виждате, положението е трагично. Пчелите не са в състояние да покрият загубите на топлина през стените на сандъчето. А навън е денем и дори пече слънце - въобще ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ.

6813

nikola.vladov
03.06.2016, 11:48
Много хубав експеримент. Снимай ако може и входовете. Нали там се губи също топлина.

Aranis
03.06.2016, 11:55
Матеев,
Един въпрос. Разликата във вътрешните обемите на сандъчетата не е ли прекалено голяма за да се тестват с едно и също количество пчели? Поне така ми се вижда визуално от снимката. Ако вътрешния обем е различен, трябва да има и пропорционална разлика в количеството на пчелите, за да е верен експеримента...

Mateev
03.06.2016, 12:20
Матеев,
Един въпрос. Разликата във вътрешните обемите на сандъчетата не ли прекалено голяма за да се тестват с едно и също количество пчели? Поне така ми се вижда визуално от снимката. Ако вътрешния обем е различен, трябва да има и пропорционална разлика в количеството на пчелите, за да е верен експеримента...

Загубите на топлина зависят правопропорционално на външната площ на сандъчетата, така че да, прав си. Дървеното сандъче е с малко по-голяма площ, така че би трябвало да се представя малко по-зле. То обаче се представя МНОГО ПО-ЗЛЕ.

За да е чист експеримента трябваше ръчно да изработя две напълно еднакви сандъчета, но от различен материал. Това обаче е глупаво - аз не съм научен работник, който трябва да пише дисертация или докторат. Аз просто тествам два различни вида конкретни сандъчета с конкретен размер, които по стечение на обстоятелствата ги имам налични.

Иначе ако ти е любопитно каква е разликата в коефициентите на топловодимост на дървото и фибрана (стиропора), веднага ще ти кажа. Разликата е повече от 4 пъти. На дървото е 0.13, а на фибрана - 0.03. Следователно при равни други обстоятелства фибрана може да поеме 4 пъти по-голяма температурна разлика при едно и също количество на загубите. Тоест ако при стиропорените сандъчета пчелите спокойно могат да поддържат 35-40 градуса температурна разлика, и да успяват да загряват маточника, то при дървените тази температурна разлика би трябвало да е не повече от 10 градуса. Моите измервания показват точно това, въпреки че не са кой-знае колко прецизни и съпоставими.

Така че не очаквай чудеса, дори и да направя перфектни съпоставими измервания на напълно еднакви нуклеуси. Както и да го въртиш, стиропорените нуклеуси ще могат да правят найки дори и при отрицателни температури (напр. -5 градуса), докато дървените ще се дънят дори и през топлите летни нощи с температура 15 градуса. Между другото за да имам по-голяма сигурност, днес се разпоредих да сложат термодатчик на още един дървен нуклеус и да го заредят с пчели. Утре сутринта ще видим дали ще има повторяемост и в другия нуклеус.

Mateev
03.06.2016, 12:33
Между другото слагането на термометъра е работа само за 5 минути, така че всеки един от вас сам може да си сложи такъв и да провери какво е положението точно с неговия модел нуклеус или оплодно сандъче. Мисля, че TSC-1 продаваше такива термометри почти за без пари.

Важното е, че вече имате БАЗА ЗА СРАВНЕНИЕ, а именно факта, че полистиренен нуклеус спокойно може да стои в хладилника почти цяло денонощие и въпреки това пчелите на майтап да продължават да поддържат добра температура върху маточника. Ето и малко снимки, за да се накефите:

6814

6815

6818

6816

6817

Mateev
03.06.2016, 12:46
Много хубав експеримент. Снимай ако може и входовете. Нали там се губи също топлина.

Входовете през първите 3 дена са затворени, така че не от тях се губи най-много топлина. Според мене най-много топлина се губи през дънната мрежичка, защото през нея непрекъснато става интензивна конвекция, особенно при много студено време (при голяма температурна разлика). Именно поради тази причина аз останах безкрайно учуден, че нуклеусчето в хладилника все пак успя да се справи при температури около нула градуса.

Mateev
03.06.2016, 12:54
А сега ще ви покажа нещо, което може би трябваше да го запазя в тайна поне докато приключат експериментите. Та окрилен от великолепното представяне на полското оплодно сандъче аз реших да си разработя собствено оплодно сандъче от фибран. Събрахме се няколко колеги и за няколко часа направихме едно обсъждане (мозъчен щурм) в опити да измислим най-подходящата конструкция, която да удовлетворява колкото се може повече изисквания. След това набързо направихме една сглобка и в момента мога да ви покажа снимките на бета версията на опитния образец. Нататък може би ще отворя специална тема с описание на това оплодно сандъче, но сега не се стърпях и реших да ви го покажа. След малко ще го оборудваме с термодатчици и ще го заселим с пчели и маточник, така че довечера или най-късно утре ще имате и данни от температурните изпитания.

6819

6820

6821

6822

Mateev
03.06.2016, 12:58
Ето още малко снимки и от вътре:

6823

6824

6825

6826

ves
03.06.2016, 12:59
Входовете през първите 3 дена са затворени, така че не от тях се губи най-много топлина. Според мене най-много топлина се губи през дънната мрежичка, защото през нея непрекъснато става интензивна конвекция, особенно при много студено време (при голяма температурна разлика). Именно поради тази причина аз останах безкрайно учуден, че нуклеусчето в хладилника все пак успя да се справи при температури около нула градуса.
Сега ако сложиш и един вентилатор в хладилника да духа, за да симулира вятър вече цена няма да имаш. Иначе при безветрено време едва ли има кой знае каква обмяна на въздух през дънния отвор. Все пак топлия въздух се издига и понеже капака и стените също са фибранени, въздуха не се охлажда за да падне надолу и конвекцията не е много голяма.

tsc1
03.06.2016, 13:21
Идеята с чашата за кафе ме кефи! Ще взема да си сглобя едно такова сандъче, колкото да поема чашата, че ми е писнало да пия студено кафе, особено когато зачопля някоя схема.:laughing:
Колкото до термометърчетата - все още имам от тях, включително и с влагомер. Правенето на дупка в полистирена и монтажа (залепване) не е никакъв проблем, а са идеални за следене на режима в нуклеуса.

rosty_sz
03.06.2016, 13:27
Обема е излишно голям. Може да се свали поне на половина.
Това е най-доброто на пазара
http://pchelar.com/node/761
Има си вентилации. Отвор за зареждане с пчели. Скрит вход против нападения. Ханеманова решетчица предпазваща майката да не попадне в храната. Специални места за поставяне на маточниците. Предпазно фолио за да може да се отваря и допълва хранилката без да излитат и безпокоят пчелите. Най-доброто е.

Mateev
03.06.2016, 13:45
Сега ако сложиш и един вентилатор в хладилника да духа, за да симулира вятър вече цена няма да имаш. ..... Хладилната витрина си има вентилатор и той не е спирал да духа. Виж снимките по-горе.

Mateev
03.06.2016, 13:55
Обема е излишно голям. Може да се свали поне на половина.
Това е най-доброто на пазара
http://pchelar.com/node/761

Полското нуклеусче е почти същото отвътре като това на твоята снимка. Дори така като го гледам и размерите май са едни и същи. Вече е ясно откъде са копирали поляците - ха-ха ..... :) Аз пък реших да копирам от поляците и в моето нуклеусче вътрешните размери са идентични с тези на полските. Идеята ми беше да имам съвместимост на ниво рамки - полските да стават на моето сандъче и обратното. С две думи - твоята снимка, полското сандъче и моето сандъче са идентични по вътрешни размери.

На тебе моя обем ти изглежда по-голям защото рамките ми нямат странични летвички и освен това съм ги заредил с восъчни основи с размеро 9х9 сантиметра, а трябваше да са 10х10 или дори 11х11 см. Другото е, че в моя обем няма ваничката за течна храна, и затова изглежда по-голям. Това място обаче аз го заемам с чашката за кафе, така че всичко си остава същото.

Колкото до твърдата храна - нея просто съм решил да я слагам на дъното върху парче найлон. Мога да измисля и някаква елементарна стойка и да я слагам от двете страни на чашката, но засега не мисля, че конструкцията има нужда да бъде усложнявана. Все пак най-важното в нея е да бъде безкрайно евтина и да може да се изплати само с производството на една единствена майка. Втората майка вече трябва да е на печалба.

Mateev
03.06.2016, 14:04
.....Има си вентилации. Отвор за зареждане с пчели. Скрит вход против нападения. Ханеманова решетчица предпазваща майката да не попадне в храната. Специални места за поставяне на маточниците. Предпазно фолио за да може да се отваря и допълва хранилката без да излитат и безпокоят пчелите. Най-доброто е.

Полското нуклеусче също си ги има всичките тези неща. Нали ти казах, че са копирали. Полското обаче струва 20 лева, а твоето - 45 лева. Моето пък ще струва под 10 лева - ха-ха ....:)

Ето малко снимки от полското, ако не си го виждал отблизо:

6827

6828

6829

6830

6831

evgeni.filimonov
03.06.2016, 15:07
2015г. стартира проект за гледане на 5 пчелни семейства на територията на магазините HOMEMAX и проекта започна с 4 пчелни семейства в дървени кошери и 1 в кошер на Lyson. Поканиха ме на пролетния преглед в един от магазините и останах много очарован от състоянието на семейството в полския кошер. Беше 2 пъти по-развито от семействата в дървените кошери. Само, че доста му бяха понамалели запасите. Сега вече всички пчелни семейства са прехвърлени в кошери на Lyson.

ves
03.06.2016, 16:09
Хладилната витрина си има вентилатор и той не е спирал да духа. Виж снимките по-горе.
Ако е достатъчно силен, че да прави вятър - хубаво. Аз имах предвид нещо такова.
6832

delta.e
03.06.2016, 17:22
2015г. стартира проект за гледане на 5 пчелни семейства на територията на магазините HOMEMAX и проекта започна с 4 пчелни семейства в дървени кошери и 1 в кошер на Lyson. Поканиха ме на пролетния преглед в един от магазините и останах много очарован от състоянието на семейството в полския кошер. Беше 2 пъти по-развито от семействата в дървените кошери. Само, че доста му бяха понамалели запасите. Сега вече всички пчелни семейства са прехвърлени в кошери на Lyson.

Гена , кога направи прегледа ?

Георги Кръстев
03.06.2016, 17:52
Матеев сега да ти връщам ли дървените нуклеуси които купих или не :laughing:. Майтапа на страна, аз ги купих в тях да си правя майки през летния сезон, така че едва ли ще имам такива ядове.... Плюс това съм до морето и нямам такива резки застудявания като в Габрово.
Относно пчелите на хоум макс, аз съм пчеларя за Бургас. Да всички семейства вече са в кошери лисон и наистина са по-добре в тях от дървените!!!

okic
03.06.2016, 17:57
Браво за експеримента доказващ нагледно, че може и с малко да се постигне много. Тези малки оплодни съндъчета се използват в други Европейски страни и с по суров климат от нашия, но ние нали сме си Тома неверни ...... Иначе биха ли ги произвеждали и продавали - не . Пазарът щеше да ги изхвърли.

asenof
03.06.2016, 20:03
Има малко неточности които разбира се могат да се отстранят. На първо време сложете странични летви на рамчетата или обема вътре трябва да е конусен (като на оригиналните)

Mateev
04.06.2016, 09:03
Има малко неточности които разбира се могат да се отстранят. На първо време сложете странични летви на рамчетата или обема вътре трябва да е конусен (като на оригиналните)

По ми е лесно да сложа малки странични летвички, например от лайтекс или фазер.

Mateev
04.06.2016, 09:21
Вчера вечерта заредихме с пчели опитния образец на оплодното сандъче от фибран и след това го сложихме в хладилника. За съжаление обаче се оказа, че то не е толкова добро, колкото оригинала. Още вечерта се установи, че ако го държа цяла нощ в хладилника, ще го уморя. На практика стоя в хладилника само около 5 часа и при външна температура от 7 градуса вътрешната падна до 29.3 градуса. Това ме принуди да прекратя експеримента и в момента се чеша зад врата и се чудя какво да правя.

Нека да систематизираме получените до момента резултати. Основния критерий, по който ще сравняваме нуклеусите, е ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА (dT), която пчелите и стените на нуклеуса са в състояние да компенсират. Резултатите до момента са следните:

1. Полско оплодно сандъче - dТ = 34 градуса или нуклеуса може да прави качествени майки при външни температури над -1 градуса.
2. Мое оплодно сандъче от фибран - dТ = 22 градуса или нуклеуса може да прави качествени майки при външни температури над 11 градуса.
3. Дървено оплодно сандъче - dТ = 13 градуса или нуклеуса може да прави качествени майки при външни температури над 20 градуса.

По принцип не само маточниците и майките страдат от ниската температура, но и цялото останало пило в нуклеуса. И ако температурата е под цитираните от мене граници, то тогава пчелите ще гледат по-малко пило, а това ще доведе до постепенното отслабване и загиване на нуклеусчето само 40-50 дена след като е създадено.

Изводи до момента или кога могат да се правят качествени майки с различните видове нуклеуси?
1. Полско оплодно сандъче - над -1 градуса или от Април до Октомври.
2. Мое оплодно сандъче от фибран - над 11 градуса или от Май до Септември.
3. Дървено оплодно сандъче - над 20 градуса или само през Юли и Август.

Mateev
04.06.2016, 09:42
Специално за моето сандъче спокойно мога да започна да го ползвам от сега до края на сезона, но ако догодина искам да започна с ранни майки, ще трябва да направя някои подобрения, свързани с по-добрата топлоизолация. Вече са ми хрумнали няколко лесни подобрения, и мисля да ги изтествам още от сега в опитния образец.

Ето какво съм си наумил:

1. Слагане на преградна дъска от 1, 2 или дори 3 см фибран между отделението с храната и отделението с двете пити.
2. Допълнителна плочка фибран на дъното.
3. Слагане на 1 см фибран под страничните носещи летвички
4. Удебеляване на задната стена до 3 см фибран.

Ако приемем, че посредством преградната дъска от фибран създадем един тесен затворен обем, топлоизолиран от всички страни, и само с 2 малки дупчици да минават пчелите, то тази кутийка към момента ще изглежда така:

1. Дъно - в момента е 2 см дърво и 1 см фибран над него, което се равнява на 2/4+1=1.5 см. фибран.
2. Странични стени - 2 см фибран (преградната дъска също ще е 2 см)
3. Капак - той и в момента си е 3 см

Подобряването трябва да се направи така, щото от всички страни дебелината да стане като минимум 2.5 или дори 3 см. Тези удебелявания обаче трябва да се правят едно по едно с междинни тестове в хладилника, защото няма нужда да удебеляваме нещо, което не се нуждае от това. Засега на първия етап ще пробвам само с преградна дъска. Тя би трябвало да доведе до значително подобрение.

okic
04.06.2016, 10:19
Може ли да споделиш с каква дебелина е Полското сандъче и с каква плътност? Може би там се крие тайната на успеха. При Полското сандъче има преграда между хранилката и останалата част и по този начин се поддържа по лесно температура до това заключение си стигнал и ти.

rosty_sz
04.06.2016, 13:20
Това беше и моята препоръка. Намаляване на обема колкото може. 1кубичен дециметър или 1 литър е напълно достатъчно. И да стените трябва да са 3см. Правиш опити в хладилника ама слънцето въобще не е за пренепрегване. Прави паралелен опит със сандъче на слънце.

iliew
04.06.2016, 13:23
Матеев, направих същото сандъче като теб, но със само един отвор за вентилация. Няма как сега да направя експеримент, но ти можеш лесно да затапиш единия отвор и да провериш как ще се държи тогава.

distedi
04.06.2016, 14:27
Ето два клипа, където се показва подробно направата на такъв нуклеус:


https://www.youtube.com/watch?v=9i7nSZ8vwoI

https://www.youtube.com/watch?v=2mD47NpBvvA

distedi
04.06.2016, 14:33
Според мен - за да се избегне ненужното отопление на целият обем, се поставя преграда и ханеманова решетка на отделението с храната. Така ще предпазим майката да не се напъха в яденето ;)
А скосяването на стените е също важна част, за да се избегне поставянето на странични летвички на рамките. Получава се нещо като top bar hive.

ch.atanasov
04.06.2016, 15:19
А скосяването на стените е също важна част, за да се избегне поставянето на странични летвички на рамките. Получава се нещо като top bar hive.

Скосяването се правело за да не залепят рамчетата за стените.Нуклеус тип Кения.Аз ги направих по четири заедно, даже се изхвърлих -имам един с шест отделения.

Momchil Zhekov
04.06.2016, 16:27
Здравейте, а какви са размерите на сандъчета?

ch.atanasov
04.06.2016, 16:40
Здравейте, а какви са размерите на сандъчета?

Аз импровизирах, имам ориентировъчни размери, но не са тук.Градих им предварително рамчета и използвах летва дълга 470мм.,която разделих на три.Така летвичката на рамчето стана 155мм.

Mateev
04.06.2016, 18:00
Усъвършенствуването на първата бета версия на оплодното сандъче ми позволи да увелича dT от 22 на 30 градуса. Тоест при външна температура от -2.5 градуса вътрешната беше 27.8 градуса.

Втората бета версия пристигна днес вечерта, вече направена с розов фибран и с една камара подобрения, които обаче отидоха по дяволите, защото съм силно повлиян от обсъжданията и препоръките в темата. И вместо да заселя втората бета версия с пчели и да я тествам, всъщност седнах и промених конструкцията и размерите, и поръчах да направят 3-та бета версия. Ще я имам утре вечер.

Продължавам да се придържам към правоъгълна, а не към трапецовидна конструкция. Причината - така нуклеуса ще стане по-евтин, защото труда по направата ще е по-малко. На рамките обаче ще сложа странични летвички. Това е по-лесна и по-бърза операция в сравнение с трапецовидната версия на корпуса. Другите промени са следните:
1. Вече ще има ясно обособен хранителен отсек, разделен от рамките с двусантиметров фибран с набита в горната му част ханеманова решетка.
2. Размерите на хранителния отсек са точно за 2 чашки от кафе с горен диаметър 70 mm. В едната чашка ще има течна храна, а в другата - твърда.
3. На страничните носещи дървени летвички вече ще има прорези, които точно да фиксират местоположението на всяка една от 3-те рамки.
4. Ще има 2 найлона отгоре - единия да завива хранилката, а другия - рамките.
5. Дъното вече ще се състои от 2 сантиметра дърво и над него - още 2 сантиметра фибран.
6. Страничните стени стават с дебелина 3 сантиметра, а капака - с дебелина 4 сантиметра (в капака се губи най-много топлина).

Като цяло ще се опитам да постигна dT по-голямо от 35 или дори 40, което ще ми позволи целогодишно да ползвам това оплодно сандъче. Силно се надявам себестойноста на сандъчето да остане на ниво около 10 лв (5 лв. материали и 5 лв. труд).

rosty_sz
04.06.2016, 19:56
Ще стане супер. Само не ми стана ясно какви разделители на рамките ще правиш. Не виждам смисъл. Просто горните летви са с подходящата ширина и застават плътно една до друга и само на две места дупка за подаване на маточника. Ширината на тези летви трябва да е 34-35мм

zapstojan
04.06.2016, 20:24
Матеев, ако може претегли сандъчето преди и след хладилника, за да се определи какво количество мед изяждат пчелите, при ниските температури, за определено време.
Това ще бъде от полза.
Зимата оставих нуклеус от 2см. фибран, с 2бр. рамки - 1/2 магазини, а на третата бях приковал фазер отстрани за хранилка.
Зимата беше мека, но имаше кратък период, когато температурите падаха до минус 15*С.
След този период отворих нуклеуса, пчелите бяха изяли меда от питите и бяха умрели.
Моя нуклеус нямаше вентилационни отвори на дъното, а само прелка 2,5см. диаметър.

Цеко
05.06.2016, 19:25
Зимата оставих нуклеус от 2см. фибран, с 2бр. рамки - 1/2 магазини, а на третата бях приковал фазер отстрани за хранилка.
Зимата беше мека, но имаше кратък период, когато температурите падаха до минус 15*С.
След този период отворих нуклеуса, пчелите бяха изяли меда от питите и бяха умрели.
Моя нуклеус нямаше вентилационни отвори на дъното, а само прелка 2,5см. диаметър.
Тука коментират оплодно сандъче, а не нуклеус ;). Само че не мога да разбера защо като е оплодно сандъче му слагат маточник (макар и пред излюпване) и гонят някакви температури, мястото му не е ли семейството отглеждач до излюпването на майката в клетка???

zapstojan
05.06.2016, 19:43
Тука коментират оплодно сандъче, а не нуклеус ;). Само че не мога да разбера защо като е оплодно сандъче му слагат маточник (макар и пред излюпване) и гонят някакви температури, мястото му не е ли семейството отглеждач до излюпването на майката в клетка???

Напълно си прав.
На оплодното сандъче може да се предаде маточник преди излюпване и да се чака оплождането на излюпената майка.
Това ако не се разполага с инкубатор.
Може би идеята е, чрез измерване на температурата около маточника, да се прецени, може ли една шепа пчели да подържа микроклимат и да отгледа качествена майка.

Цеко
05.06.2016, 21:11
Не виждам какъв е смисъла да се провеждат сложни експерименти и да се влагат пари в скъпи термосандъчета, при положение че една клетка за маточник струва около 50-60 стотинки (може да се използва многократно) и с това се решава целия проблем, но все пак следя темата с интерес....

zapstojan
05.06.2016, 21:26
Прочети първия пост на темата.
Аз си позволих отклонение с цел, проверка дали оплодното сандъче може да се ползва за презимуване на резервни майки.
В сандъчето за което съм писал държах резервна майка през лятото. В един момент майката ми потрябва и шепата пчели заложиха два свищеви маточника и си отгледаха майка. Последната снасяше плътно, без да прескача килийки. Как щеше да се представи в нормален кошер не знам. Загина пре зимат.

Mateev
05.06.2016, 23:23
Тука коментират оплодно сандъче, а не нуклеус ;). Само че не мога да разбера защо като е оплодно сандъче му слагат маточник (макар и пред излюпване) и гонят някакви температури, мястото му не е ли семейството отглеждач до излюпването на майката в клетка???

ЧУдиш се, защото не си наясно с технологията за отглеждане на пчелни майки. Задачата на семейството-отглеждач е да отгледа маточника, но не и този маточник да се излюпва в него. Причината е именно тази клетка, за която говориш. Тя силно влошава температурния режим на майката, защото пчелите вече не са в състояние да го топлят дистанционно толкова добре, колкото ако пълзяха по него. Преди време и аз ползвах тези клетки, но процента на излюпени маточници силно се влошаваше. Не съм правил подробни екперименти, но разните му там гурута в майкопроизводството успяха да ме убедят, че тази клетка е вредна.

По принцип всички майкопроизводители държат маточниците в отглеждача 10 или максимум 11 дена, без да ги защитават с каквито и да било клетки. Последния ден, ден и половина маточника се прехвърля в оплодното сандъче или в инкубатор със строго контролирана температура и влажност. Практиката е наложила именно тези два метода и ние няма защо да откриваме топлата вода.

Mateev
05.06.2016, 23:30
Не виждам какъв е смисъла да се провеждат сложни експерименти и да се влагат пари в скъпи термосандъчета, при положение че една клетка за маточник струва около 50-60 стотинки (може да се използва многократно) и с това се решава целия проблем, но все пак следя темата с интерес....

Смисъла на всички експерименти е да се провери какво е минималното количество пчели, с което може да се направи НАИСТИНА КАЧЕСТВЕНА МАЙКА. И тъй като в интернет има клипове с минимално количество пчели от порядъка на един черпак, веднага възниква въпроса дали тези пчели са достатъчни да стоплят добре маточника, щото да се излюпи и след това развие една наистина качествена майка.

Определено имаше нужда от тези експерименти, защото те показаха, че дървените нуклеуси са подходящи само през месеците юли и август. Ако искаме да правим по-ранни майки, например през май, искаме или не ще се наложи да се сдобием с фибранени или полистиренени оплодни сандъчета.

Това е смисъла на темата и все някой трябваше да си направи труда да измери тези параметри. Сега след експериментите вече имаме КОНКРЕТНИ ЗНАНИЯ, а преди експериментите само се чешехме зад врата и хвърляхме боб.

Ползата от тези експерименти е КЛЮЧОВА за развитието на Българското пчеларство. Който повярва в моите резултати, вече може да вземе ПРАВИЛНО РЕШЕНИЕ. Който не повярва, може сам да си направи измерванията по посочената от мене методология. И в двата случая обаче решението е само едно единствено, и то е следното:

АКО ЧОВЕК ИСКА ДА ПРОИЗВЕЖДА КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ, ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕОБОРУДВА С ФИБРАНЕНИ (ПОЛИСТИРЕНЕНИ) ОПЛОДНИ САНДЪЧЕТА!!!

Това е толкова просто и логично, че нямаше нужда да ви го набивам в очите с червени букви. Почти съм сигурен, че много майкопроизводители в страната след като го прочетат това, ще започнат преоборудване на материалната си база с фибранени оплодни сандъчета. Членовете на БПРА със сигурност ще го направят, защото аз лично ще ги натисна за това. Крайният резултат и моята мечта (цел) е ПОВИШАВАНЕ НА НИВОТО НА КАЧЕСТВОТО НА ВСИЧКИ МАЙКИ, ПРОИЗВЕЖДАНИ В БЪЛГАРИЯ. Покрай некоректните майкопроизводители има и много съвестни такива, които биха направили едно такова преоборудване, след като с очите си се убедят, че техните съществуващи дървени оплодни сандъчета генериат некачествени майки през пролетта.

meho
06.06.2016, 07:18
А ако на петнадесетия ден маточниците се сложат в клетки и тия клетки се сложат в някакъв уред - да го наречем люпилен шкаф.Сега техниката е напреднала много, така че няма да е проблем да се поддържат необходимите параметри - температура и влажност - предварително проучени и измерени в реални условия/в кошера/.Дали това излюпване без присъствието на пчели ще се отрази на качествата на тези майки?

tsc1
06.06.2016, 07:23
А ако на петнадесетия ден маточниците се сложат в клетки и тия клетки се сложат в някакъв уред - да го наречем люпилен шкаф.Сега техниката е напреднала много, така че няма да е проблем да се поддържат необходимите параметри - температура и влажност - предварително проучени и измерени в реални условия/в кошера/.Дали това излюпване без присъствието на пчели ще се отрази на качествата на тези майки?
Ето това е наистина интересен въпрос, който може да стане предмет на следващи експерименти. Аз към него бих добавил и следният: А колко майки могат да се излюпят едновременно? Независимо дали в оплодното сандъче има или няма пчели?

solaris60
06.06.2016, 07:32
А ако на петнадесетия ден маточниците се сложат в клетки и тия клетки се сложат в някакъв уред - да го наречем люпилен шкаф.Сега техниката е напреднала много, така че няма да е проблем да се поддържат необходимите параметри - температура и влажност - предварително проучени и измерени в реални условия/в кошера/.Дали това излюпване без присъствието на пчели ще се отрази на качествата на тези майки?

1. На 15-тия ден маточниците може би вече ще са празни. 2. Маточниците могат да се поставят в инкубатора непосредствено след запечатването им. 3. Каква роля имат пчелите освен да топлят маточниците?

solaris60
06.06.2016, 07:34
Ето това е наистина интересен въпрос, който може да стане предмет на следващи експерименти. Аз към него бих добавил и следният: А колко майки могат да се излюпят едновременно? Независимо дали в оплодното сандъче има или няма пчели?

Както и при другите видове яйца, могат да се излюпят хиляди, но тук ще са необходими клетки за всяка една. Пчелната майка е голям звЕр все пак.

tihmr
06.06.2016, 07:35
А ако на петнадесетия ден маточниците се сложат в клетки и тия клетки се сложат в някакъв уред - да го наречем люпилен шкаф.Сега техниката е напреднала много, така че няма да е проблем да се поддържат необходимите параметри - температура и влажност - предварително проучени и измерени в реални условия/в кошера/.Дали това излюпване без присъствието на пчели ще се отрази на качествата на тези майки?
Отдавна се ползват инкубатори за яйца.
Мисля си че по-важно е захранването на майката първите няколко дни. Ако я тунтуркаме напред назад в клетка, няколкото пчелички дали са и достатъчни?

meho
06.06.2016, 09:26
Аз съм слагал 10 маточника в клетки /наредени на долната летва на празна рамка/и допълнително два маточника от същата партида между горните летви.Свободните маточници се излюпиха нормално-поне единия със сигурност- а клетките с излюпените в тях майки стояха 2-3 дни в същия кошер докато им намеря място.Присъствието на излюпените майки в клетките не попречи на майката от свободния маточник да се оплоди и да си подкара семейството.А ще споделя и друго, макар че не знам дали е за тази тема.Преди няколко години си бях направил рошфусуви ли бяха оплодни отделения- три корпуса по четири отделения по две рамки- общо 12 отделения и съм постигал осем оплодени майки в кошера, но след няколко дни пчелите които имаха общ достъп до всички отделения оставяха само една майка.

Господин Каров
06.06.2016, 21:52
Сгласен съм, че тезе мини оплодни /бейби/ сандъчета са добри по отношение на термо режима, но до там.Немога да си представя как ще се отрази на пронеслата майка, когато я задъжим поне 15 дена в него/недопустимо е да я реализираме след първото снесено яйце/? Смятам, че най добре е за майката /маточника/ да е отгледан от много чирпаци пчерли.Съгласен съм също, че и икономическият ефек за поизводителя е по голям, но е за сметка на качество за клиента.

m_pchelari
06.06.2016, 22:18
Индустриалния начин на производство и качеството на коя да е стока са в обратна зависимост. Например виждал ли си във фабрика за сладолед да влиза камион с мляко?

vencii
07.06.2016, 05:51
То в мандрата правят сирене без да влиза камион с мляко та кво да говорим за сладолед. Аз знам че най-добрата майка е тази която се е излюпила на пчелина, но купувам майки заради селекцията и гените които носят.

scutellator
10.06.2016, 10:46
... Аз знам че най-добрата майка е тази която се е излюпила на пчелина, но купувам майки заради селекцията ....

Правилно, тия които правят селекция - и те трябва нещо да ядат.

okic
11.06.2016, 14:08
https://www.youtube.com/watch?v=jHlIWpN8OO8
Как ще коментирате това?
Този клип е гледан от почти всички вас , които изказвате негативно мнение относно малките оплодни съндъчета, черпака че е малък и един не е достатъчен, че маточника не трябва да се поставя в клетка, че неплодна майка се приема по трудно от маточник и много други?

бат тянко
11.06.2016, 15:40
Трябва ли всичко да се коментира? Защо има немски и китайски коли? Защо се ползва палмова мазнина, а не истинско масло? Просто в настоящия сайт, се коментира как се правят, случват нещата изпървом. После как сме искали да се случат, и накрая как трябва да се направят качествено? Не се заяждам, просто си пия кафето.....

okic
11.06.2016, 20:26
Трябва ли всичко да се коментира? Защо има немски и китайски коли? Защо се ползва палмова мазнина, а не истинско масло? Просто в настоящия сайт, се коментира как се правят, случват нещата изпървом. После как сме искали да се случат, и накрая как трябва да се направят качествено? Не се заяждам, просто си пия кафето.....
А аз направих сборна отвотка на пет рамки от пет различни кошера без да ги пръскам с нищо. Преди малко я полях с две ракии и две чаши червено вино за здраве и берекет. Не мога да разбера колегата licho 76 кое не му хареса - клипа или въпросите?

Ангел Йосифов
11.06.2016, 21:09
Преди малко я полях с две ракии и две чаши червено вино за здраве и берекет.?

Брях,ми ти трябва вече да си лягаш....Освен ако не си направил 3 отводки....

okic
11.06.2016, 21:21
Брях,ми ти трябва вече да си лягаш....Освен ако не си направил 3 отводки....
като направя три отводки давам банкет. Едене и пиене на корем.

бат тянко
12.06.2016, 06:36
А аз направих сборна отвотка на пет рамки от пет различни кошера без да ги пръскам с нищо. Преди малко я полях с две ракии и две чаши червено вино за здраве и берекет. Не мога да разбера колегата licho 76 кое не му хареса - клипа или въпросите?
И аз така ги правя от пет кошера! После ги пръскам леко с разредена отлежала ракия. След туй, вграждам между пилото и меда един маточник, намазан с мед. Когато туй нещо стане работещо семейство, започвам банкета.

scutellator
12.06.2016, 11:18
https://www.youtube.com/watch?v=jHlIWpN8OO8
Как ще коментирате това?
Дявола е в детайлите!
Първо - за каква излюпена майка става на въпрос? -на клипчето показаха току-що излюпена (още бледа на цвят). От 30 майки само две се бяха излюпили и само тях взеха. Проверяват ги на всеки 6 часа дали има изюпени????
Второ - в нуклеуса има малко пчели и никакво пило, които са две много важни условия за приемане на неплодна майка + гореспоменатото - току-що излюпена (все едно е маточник).
Верно че тук слагат също един черпак, НО съндъчето е от друг материал. Дали след 20 дена, когато трябва да се извади майката няма да има останали пчели, или както онова фазерното -на 10 ден и повечето пчели са предали Богу дух от зор да поддържат температура в отделението. Отделно, когато външните температури са ниски и изолацията е калпава, пчелите образуват кълбо и им се прекъсва достъпа до отделението с храната. Колко дълго могат да издържат така без да се хранят(щото от постоянното образуване и разпускане на кълбо денем и нощем, не успяват да натрупат запаси в килйките) ?

Все неща от този сорт. Повечето от проблемите с.микроклимата на оплодното сандъче могат да бъдат решени с ПОВЕЧЕ пчели, пък тогава конструкцията ако ще да бъде и от вестник.

Обаче понеже пчеларите по цял свят искат евтиното, разходите по производството трябва да бъдат смъкнати до разумния минимум. При тамошния стандарт на живот и разходи по производството (заплати за работна ръка) така произведените майки в тази страна струват около 30 евро (в някои европейски страни цената достига и до 60-70 евро). Колко би трябвало да струват ако се правеха както трябва- с по- големи нуклеуси и повече пчели, с по-дълъг престой на майките, така че да има как да им се види плътността на.пилото преди да бъдат продадени( по- висок % брак) ????

За мен абсолютния МИНИМУМ нуклеус,който да отговаря на по- горните условия е 4 1/2 ЛР рамки - така както го правят всички НЕевропейци (двете Америки + Австралия) или 6 рамковия mini plus в Европа.

Mateev
12.06.2016, 13:52
6-рамковия нуклеус на Paradise Honey е идеален за целта и аз започнах майкопроизводството именно в такива нуклеуси. Всичко е супер, и наистина в него стават качествени майки, но количеството на проблемите с него надхвърля всякакви разумни граници. Накратко ще ви ги опиша, за да сте информирани и да знаете какво да правите, когато си вземате сбственото си решение.

1. Зареждането на нуклеусите с пчели (общо 360 бр. или 720 бр. 3-рамкови ЛР семейства) ми отне общо 1440 рамки с пило и още толкова рамки със стръскани пчели. Общо унищожих почти 400 кошера, които ги сведох до ниво отводка и които тази година няма да ми донесат никакви приходи. За следващи години няма да го има това голямо зареждане, защото семействата ще зимуват в нуклеусите, но колко от тях ще оцелеят през зимата - това ще го видим напролет. Засега само можете грубо да сметнете, че зареждането на всеки един нуклеус с пчели ми е струвало някъде около 60-70 лева на семейство.

2. Самите семейства в нуклеусите не са вечни. Част от тях загиват по една или друга причина (най-вече заради неизлюпен маточник или загубила се при оплождането майка), така че непрекъснато се налага на едно или друго семейство да му добавяме пита с пило. За да се генерира непрекъснат поток от пити с пило, на майкопроизводствения пчелин има заделени има още 50 кошера, които непрекъснато се доят и отслабват, така че и от тези семейства няма да има доход тази година. Заедно с труда по тази дейност грубата калкулация показва още около 10 лева поддържащ разход за всяко едно нуклеусно семейство.

3. Всичко щеше да е наред, ако от всеки един нуклеус в рамките на годината се извадят поне по 5 майки. Сметката пак щеше да излезе, макар и по ръба с минимална печалба. Да, ама не ...... Процента на оплождане е сравнително нисък (60-80%), а тази година с многото дъждове и големия глад си е направо ТРАГИЧНО НИСЪК (30-40%). Поне досега беше така, а за в бъдеще - ще видим. Засега дъждовете продължават да валят всеки божи ден, но поне има и слънце от време на време. Това обаче е по-лошо. Майката излита на оплождане и някъде по пътя я сваля на земята поредния дъжд.

4. Работата с такива големи нуклеуси като загубени човекочасове наистина е КОЛОСАЛНА. Ако всичко трябва да се свърши както трябва, всеки един нуклеус консумира поне по 1 човекочас на цикъл (5-6 лв.). Толкова труд консумират дори и нуклеусите, от които няма да се получи майка в текущия цикъл. И при малък процент на оплождане се стига дотам, че всяка една майка добавя в себестойноста си по 10 или дори по 15 лева труд. Тъпо и отчайващо, нали .......

5. Ами ако вземем да смятаме амортизационните отчисляния на ДМА-тата? Цената на пчелина, на оборудването, на самите нуклеуси, на рамките, на основите, на труда за косене, на храната, с която се храни в изобилие и т.н. - ами че то на всяка една майка се трупват поне по още 2-3 или дори 5 лева.

6. Аааа - забравих. Ами че в цената на майките трябва да добавим и цената на маточниците. Мислите си, че тя е 5 лева, но практиката доказва, че е много по-висока. Тука проблема пак е ниския процент на успеваемост. Накратко - при заложени 400 ларви всеки божи ден се получава средно по около 200 качествени маточника. От тях на различните етапи от оплождането отпада различен процент, и ако до готова майка стигнат само 50 от тях, то това ще е голямо чудо.

7. Хайде да добавим и разходите за асоциацията, които се явяват сериозно перо, ако отчетем ниския процент на успеваемост.

8. Хайде да добавим и ДДС-то, което е задължителен елемент, ако човек иска да е честен с държавата.

9. Хайде да добавим и режийните (разходи за управление и администриране на целия този процес).

10. Хайде да добавим и транспотрни средства, горива, ремонти и един милион други дребни уж пера, които обаче стават сериозна сума, когато човек ги види в счетоводните отчети.

С две думи - сметката излиза ОТЧАЙВАЩО ЗЛЕ. Не говорим за малка печалба, а за ОГРОМНА ЗАГУБА. Колко време човек може да си позволи да търпи такива загуби, без да фалира? Ами повече от ясно е, че или калкулацията трябва да се подобри, при това драстично, или човек трябва да се отказва от този бизнес колкото се може по-скоро. Та това всъщност правят майкопроизводителите в България - търсят всякакви методи за подобряване на собствената си калкулация, и след като не са фалирали все още, то това означава, че те са все пак са НАМЕРИЛИ НАЧИН да произвеждат майки с малко труд и малки инвестиции в пчели и нуклеуси. Тоест работят в малки оплодни сандъчета с малко пчели в тях, и въобще не се престарават да правят проверки на 3-тия, 6-тия или 10-тия ден. Ако дадено семейство ще мре, нека да мре. След 15 дена нуклеусчето отново ще бъде заредено с нова шепичка пчели и готово.

Извинявайте за дългия постинг, но в него ще откриете логиката ЗАЩО СЕ ИЗПОЛЗВАТ МАЛКИ ОПЛОДНИ САНДЪЧЕТА. И разбира се защо качеството на майките е ниско. Това и провокира създаването на цялата тази тема, и направата на всичките тези експерименти, с чиято помощ да се провери дали нуклеусите от фибран не ни дават един компромисен вариант с малко пчели и ТОПЪЛ НУКЛЕУС да правим качествени майки.

Mateev
12.06.2016, 16:28
За потвърждение на думите ми ще публикувам кратка статистика до момента:

1. До днешна дата има 59 партиди - тоест от 59 дена прехвърлям ларви и залагам маточници
2. Прехвърлени са 22 800 ларви - тоест заложени са 22800 маточника
3. На 5-тия или 6-тия ден са констатирани 9711 приети маточника. Става въпрос за качествени на вид маточници с еднакъв размер и с перфектно гравиране. Всички останали по-малки или по-големи или изградени маточници са бракувани. Успеваемост на приемането и изграждането - 42.5%.
4. На 11-тия ден са извадени 7406 качествени маточника. Както виждате и тука има загуба на маточници по различни причини, все свързани с качеството и контрола. Обща успеваемост от залагане до готов качествен маточник - 32.5%.
5. С тези маточници са направени около 2500 отводки, като на някои от тях маточници са давани втори път (след 3 дена). Маточници са давани и на повредените основни семейства, от които майката неволно е прехвърлена. С тези маточници са зареждани и 720 оплодни сандъчета, като на някои от тях са давани по 2 или 3 маточника през 3 дена. Ако в рамките на деня останат излишни маточници, те се продават или част от оплодните сандъчета се зареждат с по 2 маточника.
6. От тези маточници до момента са продадени около 400 бр.
7. От отводките около 70% са годни за експедиция, само където се нуждаят от още малко доохранване с цел да си доизградят питите и да направят меден венец. Останалите 30% се нуждаят от ремонт - нови пити с пило и нови маточници или директно оплодени майки.
8. Експедирани до момента около 400 майки. Произведени от отводките около 1500 майки. Годни за експедиция в нуклеусния парк в следващите 7-8 дена - около 300-400 майки.

Рекапитулация:
От около 23 000 заложени маточника са произведени по различни направления около 2500 майки (включая и тези в отводките). Успеваемост - малко над 10%. Време на работа - 2 месеца.

Mateev
12.06.2016, 16:46
Както се вижда, най-големия проблем (поне тази година) е в процента на оплодените майки, който е много нисък (около 30-40%). Проблемът не е в оплодните сандъчета, които при мене са идеални (големите 6-рамкови нуклеуси на Paradise Honey), а в ниския процент завръщащи се от оплождане майки. Щях да бъда напълно отчаян, ако не знаех статистиките от миналата година, през която този процент достигаше и дори надхвърляше 70%. Явно лошото време е фактор номер 1 и всяка вечер се моля днешния ден да е последния дъждовен ден за този сезон. Да, ама не ...... Дори докато пиша този постинг, навън вали .......

Ако приемем, че годината може да е и по-добра (имало е много такива), то тогава единственият начин за подобряване на калкулацията на себестойноста според мене е направата на нуклеус (оплодно сандъче) от фибран, в което да има добър температурен режим, и в което дори и при малък брой на пчелите да има възможност да се направят качествени майки.

sandan
12.06.2016, 17:38
На първата версия на нуклеус начина по който си поставил носещите летвички не е практичен. Миналата година направих такива и пчелите уширяват далачето под летвата и е невъзможно да се извади без да се завърти под ъгъл. Това е доста непрактично и отнема време. Ако рамките са фиксирани не винаги е удобно да поставиш маточник.

m_pchelari
12.06.2016, 21:00
...
Рекапитулация:
От около 23 000 заложени маточника са произведени по различни направления около 2500 майки (включая и тези в отводките). Успеваемост - малко над 10%. Време на работа - 2 месеца.

Според един от пионерите на майкопроизводството в щатите с над 40 години стаж, брачния полет на майката е най-голямото изпитание за нея. Естествения подбор отстранява слабите майки. Въпреки дъждовете % на оплождане не е толкова нисък.
Подобри качеството на маточниците (по-малък брой в отглеждачите, захранване, начин на отглеждане, начин на приемане от пчелите) в тестови пчелин и ще видиш, че %-та на оплождане ще се вдигне драстично. И после като направиш сметките може като цяло ефективността да се вдигне.
Помисли и върху повече ориентири и разреждане на кошерите в пчелините.

Mateev
13.06.2016, 17:57
Експеримента с оплодните сандъчета от фибран продължава, но вече премина в нова фаза. Вече са произведени около 150 сандъчета и са монтирани на колове от акация с височина 60-70 сантиметра над земята. Първите 100 от тях вече са заредени с по 1 кафена чашка пчели (от големите) и сега ще чакаме да видим какъв е резултата.

В рамките на експеримента правя втори паралелен експеримент, а именно да се провери какъв е процента на приетите неоплодени майки. Накратко правя следното:

1. Последните 24 часа от живота на маточника го премествам в инкубатор с контролирана температура и влажност, като оставям майките да се излюпят в него.
2. Излюпените майки се проверяват дали са едри, с вярната окраска и дали нямат някакви видими физически дефекти. На този етап около 20% от майките завършват живота си в кошчето за боклук. Съжалявам, но такъв е живота - след проверката оцеляват само най-добрите.
3. Оцелелите майки се маркират с бял цвят и се слагат в кутийки без храна и без пчели. В тази кутийка престояват максимум 1-2 часа, чакайки подготовката на бъдещите им нуклеуси.
4. Нуклеусите се зареждат с храна и с пчели, като за да не летят (пълзят) насам-натам ги упояваме с памуче, напоено с диетилов етер. Това пък беше друг екперимент от преди 2-3 дена, който доказа, че пчелите без проблем се събуждат от тази упойка и отново стават жизнени и работливи.
5. Пускаме по една неоплодена майка в нуклеуса, като използваме метода на германката с пускане на майката в мед и след това пускане на входа на прелката. Поне тази част се получава перфектно.
6. Освен майката добавяме в нуклеуса и по един маточник. Идеята е ако пчелите убият майката след като се събудят, поне да приемат маточника. Ако не я убият, тя самата ще прогризе маточника. След 3 дена ще проверим кое от двете се е случило.
7. Затваряме прелката на нуклеусите и пчелите остават затворени в него 72 часа.

Това е засега. След 3 дена ще има повече информация.

Към днешна дата обаче имаме информация от първите 15 полски нуклеусчета, с които започна цялата тази одисея преди около 10 дена. Като цяло вече започнаха проблемите, а именно:
1. На някои от нуклеусчетата пчелите бяха избягали и бяха налетели в други. Видимо в някои нуклеуси имаше само по 10-20 пчели, а други бяха натъпкани до дупка и пращяха по шевовете. Тука обаче вината е моя - бяха сложени прекалено близо един до друг.
2. В някои от нуклеусчетата пчелите бяха изградили далаци около чашките с храна, а не бяха пипнали восъчните основи. Странно, но факт.
3. От топлината сухата храна (апифонда) се беше размекнала и по цялата нейна повърхност бяха полепнали умрели пчели. Слоя беше толкова дебел, щото задръстваше пътя на останалите пчели до храната.
4. С течната храна в чашката и с плуващите в нея парченца стиропор нямаше никакви проблеми. Голяма част от сиропа беше изяден, без да се удави нито една пчела.
5. С новоизлюпените майки също нямаше проблем - щъкаха си на бегом насам-натам и се криеха по ъглите на сандъчетата.

Това е засега. Статистиката с полските сандъчета не е достатъчна подади малкия им брой. Ще почакаме да видим какво ще се случи със 100-те нуклеуса от фибран и тогава ще смятаме процентите на различните видове гафове или успехи.

solaris60
13.06.2016, 19:11
1. На някои от нуклеусчетата пчелите бяха избягали и бяха налетели в други. Видимо в някои нуклеуси имаше само по 10-20 пчели, а други бяха натъпкани до дупка и пращяха по шевовете. Тука обаче вината е моя - бяха сложени прекалено близо един до друг.

А имаш ли отговор защо се получава това с изключение, че си ги поставил близо едно до друго.

rosty_sz
13.06.2016, 21:10
Нали неколкократно се сподели че за да се приеме неоплодена майка не трябва да имат алтернатива. Като слагаш и маточник в сандъчето даваш алтернатива.
Експеримента е интересен и дано се получи някакъв резултат от който да могат да се извадят категорични изводи.
Пробвайте върху сухата храна тънка салфетка или тоалетна хартия. При подхранване с мед има поразителен ефект но за суха храна не съм пробвал.

okic
13.06.2016, 21:10
2. Излюпените майки се проверяват дали са едри, с вярната окраска и дали нямат някакви видими физически дефекти. На този етап около 20% от майките завършват живота си в кошчето за боклук. Съжалявам, но такъв е живота - след проверката оцеляват само най-добрите.
3. Оцелелите майки се маркират с бял цвят и се слагат в кутийки без храна и без пчели. В тази кутийка престояват максимум 1-2 часа, чакайки подготовката на бъдещите им нуклеуси.

То и грозното патенце се превръща в красив лебед, добре че е нямало кой да го обстреля преди това заради дефекта му.
А майките не се ли маркират след оплождане?

Mateev
13.06.2016, 21:57
...А майките не се ли маркират след оплождане?

Задължително се маркират след оплождане, за да не се повредят. Сега обаче ги маркирах предварително с цел да разпозная коя от двете майки са приели пчелите - неоплодената майка или майката, излюпена от маточника.

asenof
13.06.2016, 21:58
А по какъв начин са взети пчелите от основните кошери с които са заселени оплодните сандъчета?

Mateev
13.06.2016, 22:00
Нали неколкократно се сподели че за да се приеме неоплодена майка не трябва да имат алтернатива. Като слагаш и маточник в сандъчето даваш алтернатива.
......

Алтернативата е само в 60 сандъчета. Само в тях има майка и маточник. В другите 40 има по 2 маточника. Ясно е, че ще има някакви ефекти на приемане или неприемане на едното или другото. Важното е обаче да получим някаква груба статистика в проценти, на базата на която да вземаме бъдещи решения.

Mateev
13.06.2016, 22:04
А по какъв начин са взети пчелите от основните кошери с които са заселени оплодните сандъчета?

По най-елементарния начин - със стръскване на пчели от пити с пило. Специално за днешното зареждане ползвахме пчели от друг пчелин, защото се наложи да прехвърляме едни пити с пило за ремонт на едни отводки. Та питите с пило ги взехме, а пчелите ги упоихме и ги насипахме в сандъчетата.

Mateev
13.06.2016, 22:09
А имаш ли отговор защо се получава това с изключение, че си ги поставил близо едно до друго.

Знам че ще кажеш, че това е защото няма какво да ги задържи тези пчели в сандъчето (няма пило, няма майка). Но нали за да се преодолее този проблем пчелите се заключват в сандъчето за 3 дена докато се излюпи майката и докато свикнат с нейната миризма. Това е на теория и съгласно клиповете в интернет. На практика обаче пчелите нямат интернет и не са гледали клиповете с германката, така че не знаят, че трябва да останат в сандъчето.

Освен това те не са избягали при основните си кошери, а са се наблъскали в съседни сандъчета, което вече ме навежда на мисълта, че проблемът е именно в разстоянието. Също така има и друга логика - техния маточник не се е излюпил и те са се прехвърлили в съседното сандъче, от където вече идва миризма на излюпена майка.

Може да има и други причини - знам ли. Следващия път обещавам да попитам пчелите и да ти кажа.

solaris60
13.06.2016, 22:30
Знам че ще кажеш, че това е защото няма какво да ги задържи тези пчели в сандъчето (няма пило, няма майка). Но нали за да се преодолее този проблем пчелите се заключват в сандъчето за 3 дена докато се излюпи майката и докато свикнат с нейната миризма. Това е на теория и съгласно клиповете в интернет. На практика обаче пчелите нямат интернет и не са гледали клиповете с германката, така че не знаят, че трябва да останат в сандъчето.

Освен това те не са избягали при основните си кошери, а са се наблъскали в съседни сандъчета, което вече ме навежда на мисълта, че проблемът е именно в разстоянието. Също така има и друга логика - техния маточник не се е излюпил и те са се прехвърлили в съседното сандъче, от където вече идва миризма на излюпена майка.

Може да има и други причини - знам ли. Следващия път обещавам да попитам пчелите и да ти кажа.

Това което си мислиш, че ще кажа е най - малкото което съм си мислил да кажа. До някъде се доближаваш до отговора. Въпроса ми беше напълно сериозен и мисля, че нямаше нужда от сарказъм.

Mateev
13.06.2016, 22:56
Стила ти на загадъчни въпроси и намеци не е най-подходящото в случая. Ако имаш да казваш нещо - кажи го. Ако не - затрай си. Темата е сериозна и не сме се събрали да си играем на изпити по пчеларство или на загадъчни викторини.

Ето ще ти отговоря в твоя стил:

А ти имаш ли отговор на това защо аз съм го направил така и предполагаш ли какъв е бил моя замисъл, правейки това, което ти си мислиш, че не е трябвало да се прави така? Допускаш ли, че аз не знам това, което десетки пъти съм го писал във форума, но сега по неведоми причини съм го забравил, и съм допуснал според тебе някаква измислена грешка?

Ако се почувстваш кофти от този стил на изразяване, значи вече знаеш как се чувстват хората, четейки постинги с твоя стил.

zapstojan
13.06.2016, 23:01
С по-голямото разстояние м-у оплодните сандъчета се неутрализира истинската причина,
пчелите да изоставят своята майка и да предпочетат майката в съседното сандъче.
Коя ли е причината за това?

Mateev
13.06.2016, 23:03
Още един учител, който иска да ни изпитва ........ :)

solaris60
13.06.2016, 23:33
Стила ти на загадъчни въпроси и намеци не е най-подходящото в случая. Ако имаш да казваш нещо - кажи го. Ако не - затрай си. Темата е сериозна и не сме се събрали да си играем на изпити по пчеларство или на загадъчни викторини.

Ето ще ти отговоря в твоя стил:

А ти имаш ли отговор на това защо аз съм го направил така и предполагаш ли какъв е бил моя замисъл, правейки това, което ти си мислиш, че не е трябвало да се прави така? Допускаш ли, че аз не знам това, което десетки пъти съм го писал във форума, но сега по неведоми причини съм го забравил, и съм допуснал според тебе някаква измислена грешка?

Ако се почувстваш кофти от този стил на изразяване, значи вече знаеш как се чувстват хората, четейки постинги с твоя стил.

Стила ми на загадъчни въпроси и намеци е да се събуди някой заспал мозък и да се накара да се замисли върху материала, а след това, ако е необходимо да му се даде малко информация. Това което искам да кажа, искам да го изкарам чрез мисловна дейност на отсрещната страна, а не да му го снасям като плодовита кокошка. Мисля, че всички теми са сериозни и нямам никакво намерение да ги омаловажавам, но това, че стила ми на писане, на изразяване на теб ти идва като изпит или викторина и не ти харесва, то аз какво трябва да направя? Да мълча като риба ли? Вече два пъти мълча по този начин, че все на някой не му харесва начина ми на изразяване. И на мен не ми харесват много от начините на изразяване, но в повечето случаи не казвам нищо. Пак минахме в обяснителни режими, а въпроса ми беше достатъчно точен, но тъй като няма добър и точен отговор трябва да бъда нахокван, че стила ми бил неприемлив.

Примера ти да докараш моя стил малко не си го докарал добре.:ae: А виждайки, че дописваш поста докато аз пиша, да ти отговоря и на това. Не мога да се чувствам кофти, ако се пише в моя стил, а се чувствам кофти от това, че ми се налагат някакви правила. Питах те просто и ясно - защо пчелите се преориентират в другите нуклеуси и в едните стават повече, а в други по малко? Какво толкова сложно имаше да кажеш с две думи, ако знаеше, а не да ми носиш вода от девет кладенеца и саркастично да ми отговаряш, че ще питаш пчелите за другия път? Аз толкова ли детски ти изглеждам в твоите очи? А защо ли съм тръгнал да се обяснявам, то се обяснява на човек който разбира, а не той веднага да вади шпагата и да започва дуел.

solaris60
13.06.2016, 23:37
Още един учител, който иска да ни изпитва ........ :)

Кои сте вие и кои ние? Не сме ли само ние?

Дамян Дамянов
14.06.2016, 00:32
Още един учител, който иска да ни изпитва ........ :)

Хаха хха ха ха
Защо се закачаш сега! :acute:
Просиш си го :)

distedi
14.06.2016, 08:35
Навсякъде, където се обяснява как се заселват нуклеуси, е казано, че пчелите се затварят за 3-4 дни и се оставят в покой на тъмно и прохладно място. Казва се, че по този начин ще си изградят питите и ще сформират ново мини семейство.
Щом след отваряне на прелката излитат и отиват в други нуклеуси - вероятно там нещата са се развили по-добре (по-хубава майка и по-добре устроено жилище). Ако нуклеусите са разположени така, че едни са на пътя на полет на пчелите, а други се падат по-назад - налитането е много вероятно.
Това са мои предположения, без да съм изпробвал вариантите на практика.

boris
14.06.2016, 09:15
Матеев, гръцката суха храна е по-добра за отводки (по - суха е и пчелите няма да залепват , личен опит )

zapstojan
14.06.2016, 11:01
Още един учител, който иска да ни изпитва ........ :)

Не изпитвам никого. Просто не знам отговора.

Mateev
14.06.2016, 12:46
Навсякъде, където се обяснява как се заселват нуклеуси, е казано, че пчелите се затварят за 3-4 дни и се оставят в покой на тъмно и прохладно място. .....

В затворения нуклеус е тъмно, а по-прохладно от тези ежедневни дъждове по 3-4 пъти на ден - здраве му кажи. Тоест дори и без да местя нуклеусите, изискванията за ТЪМНО и ПРОХЛАДНО са спазени.

zapstojan
14.06.2016, 13:06
Нормално е да се приеме, че пчелите предпочитат по-добрата майка.
Нали майкопроизводителя прави окачествяване в целия процес на отглеждане, следователно разликата в качеството на отгледаните майки би трябвало да е минимална.
Може би предпочитаната майка отделя повече феромони. Това гарантира ли по голяма яйценосна способност?
Възможно ли е двете майки да отделят еднакво количество феромони, но пчелите да имат предпочитание към феромоните на едната и затова да отбягват другата?
Все пак пчелите не са дъщери на майките в оплодните сандъчета.
В последния случай, отбягваната майка може да излезе и по-добра, когато се излюпят нейните дъщери.
Възможно ли е пчелите да имат предпочитание към съответното оплодно съндъче, в зависимост от разположението му в пространството, а не специално към майката в него? Имам предвид магнитните линии или нещо подобно споменавано от радиестезистите.
Последното не мога да го приема, но и не мога да го отхвърля на 100%, Нямам възможност да направя експерименти.
На въпроса от предния ми пост никой не отговори, та сега май почнах да поставям и задачи.
Друг път като питам нещо отговаряйте за да не стане по-лошо!:laughing:
Успех на всички!

Господин Каров
19.06.2016, 21:31
Педи години и ние се опитахме да си сверим часовника,и тесвахме латино системата/тя ни допада от гледна оптимално количество пчели,обем на оплодноика и качество на майките/https://www.youtube.com/watch?v=zwihd-C4D5U

solaris60
19.06.2016, 21:43
Педи години и ние се опитахме да си сверим часовника,и тесвахме латино системата/тя ни допада от гледна оптимално количество пчели,обем на оплодноика и качество на майките/


https://www.youtube.com/watch?v=zwihd-C4D5U

Mateev
19.06.2016, 22:31
Ето ви две снимки да си оплакнете очите. На тях се вижда част от нуклеусния парк, в който вече освен финландските нуклеуси има и малки оплодни сандъчета от фибран:

6952

6953

Mateev
19.06.2016, 22:37
Ето оплодното сандъче в близък план:

6954

6955

ch.atanasov
19.06.2016, 22:54
Ето ви две снимки да си оплакнете очите. На тях се вижда част от нуклеусния парк, в който вече освен финландските нуклеуси има и малки оплодни сандъчета от фибран:





Прерасна гледка, но имаше оплаквания за нисък % на оплодени майки.Няма ли да е по-добре да ги пръснеш повече нагоре към дърветата и покрай оградата.Е , ще навъртат повече "извънградско", тези с булата, но -това е.:bigsmile:

Mateev
19.06.2016, 22:54
Ето още няколко снимки от самия пчелин с основните семейства - майчини, бащини, отглеждачи и тестови. Всъщност това е един от двата елитни пчелина на БПРА, в които се коват гените на Българската медоносна пчела:

6956

6957

6958

6959

Господин Каров
19.06.2016, 23:07
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=161983683969968&set=pb.100004750113270.-2207520000.1466370372.&type=3&theater

Mateev
19.06.2016, 23:10
Прерасна гледка, но имаше оплаквания за нисък % на оплодени майки.Няма ли да е по-добре да ги пръснеш повече нагоре към дърветата и покрай оградата.Е , ще навъртат повече "извънградско", тези с булата, но -това е.:bigsmile:

Разбира се, че ще ги пръсна нагоре чак до оградата, че дори и зад нея (имотите зад нея също са мои). Всичко се изгражда в момента. Освен 320-те двойни финландски нуклеуса имам план да "набода" поне още 1000 оплодни сандъчета от фибран, а ако ми дойде музата, мога да ги увелича дори до 2000. Към момента са произведени и заселени само 250 бройки, но дърводелския ми цех ми носи по нови 50 бройки всеки божи ден и пчеларите моментално ги заселват с пчели и маточници или с неплодни майки (както се случи).

Колкото до процента на приемане и оплождане - след като приключиха дъждовете и лошото време, той драстично се повиши, и към днешна дата може би е на ниво 80 или дори 90%. Вече не мога да се оплаквам - нещата с майкопроизводството потръгнаха и се развиват много добре. Пу, пу, пу - да не ме урочаса някой ..... :)

Максим Тодоров
20.06.2016, 09:03
Матеев трябва да ги боядисаш защото фибрана много бързо прегаря от слънцето.

Георги Куров
20.06.2016, 13:38
За да се увеличи процента на оплождане трябва да се елиминира още един фактор. Цвета на оплодните сандъчета трябва да е различен иначе майките грешат и налитат в съседния. Може да са нагъсто но с различен цвят и така се решава проблема. Използват се три цвята син, жълт и бял, нареждат се на редове и се редуват цветовете, един ред син и бял, зад него син и жълт и т.н. Така се получава мозайка , при която всеки съседен нуклеус отпред или отзад е с различен цвят. Ако някоя пчела обърка кошера не е фатално но за майките е друго, за това трябва задължително различен цвят. Сега видях , че на Каров оплодните сандъчета са по описаната схема. Може и само челото да е боядисано и това върши работа. Един стар пчелар ми обясняваше , че слагал на кошер с оплождаща се майка бял парцал отпред на капака да не налети другаде.

solaris60
20.06.2016, 14:09
За да се увеличи процента на оплождане трябва да се елиминира още един фактор. Цвета на оплодните сандъчета трябва да е различен иначе майките грешат и налитат в съседния. Може да са нагъсто но с различен цвят и така се решава проблема. Използват се три цвята син, жълт и бял, нареждат се на редове и се редуват цветовете, един ред син и бял, зад него син и жълт и т.н. Така се получава мозайка , при която всеки съседен нуклеус отпред или отзад е с различен цвят. Ако някоя пчела обърка кошера не е фатално но за майките е друго, за това трябва задължително различен цвят. Сега видях , че на Каров оплодните сандъчета са по описаната схема. Може и само челото да е боядисано и това върши работа. Един стар пчелар ми обясняваше , че слагал на кошер с оплождаща се майка бял парцал отпред на капака да не налети другаде.
Защо си мисля, че пчелите не се ориентират по цвят? Може и да греша. Моите винаги са били само бели и всичко си е на ред. Имам оплодни сандъчета тип греда. Тоест едно до друго и отворите са през 15 см.. Цялата греда е бяла. Няма до сега пропуск.

бат тянко
20.06.2016, 15:38
А моите са от фазер, само с грунд върху тях. Не пропускат. Мисля да опитам и разположение в кръг, с отворите на вътре. Около някое дърво или храст. Тип Маша и Мечока.

Mateev
20.06.2016, 17:42
Матеев трябва да ги боядисаш защото фибрана много бързо прегаря от слънцето.

Спокойно - това вече съм го тествал с UV лампа, 1000 пъти по-силна от слънчевата UV радиация. Едно денонощие облъчване на тази лапма е еквивалентно на няколко години на слънце. Да, UV радиацията влияе на фибрана, но това влияние се изчерпва до леко нагаряне на повърхностния слой (0.01 mm) с лека промяна на цвета към по-жълтакаво-кафениково. Това е - няма да съм жив, за да видя прогаряне на 1 mm, камо ли на 20 mm. Освен това самите сандъчета са евтини, така че дори и всяка една година да ги сменям, пак ще ми излезе сметката.

Максим Тодоров
20.06.2016, 18:54
При мен на втората година капаците започнаха да се ронят направо става на прах горният слой който небеше никак малко слет това ги боядисах и спряха да се ронят.

Mateev
26.06.2016, 13:25
Днес е 14-тия ден на първата партида от 50 оплодни сандъчета от фибран. През тези 14 дена по тях не е правено нищо, освен отварянето на прелките на 3-тия ден. Днес решихме да ги проверим и ако резултата е обнадеждаващ, да извадим готовите майки.

Ето какъв е резултата от проверката:
1. Готови оплодени майки, които са осеменили на 100% новоизградените пити - 30 бр. или това прави 60%
2. Има майки, но все още не са пронесли - 4 бр. или това прави 8%
3. Без майка, но с пчели и изградени пити - 7 бр.
4. Празни оплодни сандъчета без пчели - 9 бр.

Успеваемоста е много добра и е съизмерима с успеваемоста в големите 3-рамкови нуклеуси. Щетите от избягали пчели са малки (под 20%), и предполагам още ще намалеят, когато в оплодните сандъчета се появят и изградени пити с пило. Процента от незавърнали се от оплождане майки също е поносим (14%). Като цяло експеримента би могъл да се нарече УСПЕШЕН, тъй като параметрите му са съизмерими с параметрите в големите нуклеуси, но количеството на вложения труд е минимален, а количеството на вложените пчели - нищожно.

ПС: Извадих всички майки и ги използвах за лични цели (ремонт на отводки и покриване на зимна смъртност). Четирите неснесли майки не ме притесняват - ако са оплодени, ще снесат до ден-два. Ако не са - ами ще се дооплодят в отводката. Заредих отново всички нуклеуси, но този път с маточници (вече си има пило и няма притеснения от бягство на пчели). Където нямаше достатъчно пчели, ами просто добавих допълнителни и затворих прелката. Ако ще се бият и избиват - това ще го разберем след 3 дена, когато отворим прелките.

Mateev
26.06.2016, 13:36
Допълнителни бележки по резултатите от експеримента:

1. Прави впечатление, че в нуклеусите има по-малко пчели, отколкото сложихме. Това означава, че или част от пчелите са избягали (предимно старите), или са измрели, или са някъде по поляните да носят нектар и прашец.
2. Количеството на изградените пити е малко - средно по една, една и половина пита. Колкото има изградени пити, точно толкова пчели има и по тях (колкото да ги покрият и да се грижат за пилото). Надявам се, че останалите пчели са някъде по полето,
3. Колкото има изградено, на 100% е осеменено. Явно за майката не представлява никакъв проблем бързото осеменяване и ограничаващия фактор всъщност се явяват самите пчели и малкото изградени пити.
4. Въпреки че пчелите не са изградили на 100% сложените им 3 пити, повечето от тях са се изхитрили да изградят далаци вътре в чашите с храна. Явно там им е любимото място за лаф и моабет, и докато си похапват, градят и далаци.
5. Храната е изядена на 100% - както течната, така и твърдата. На дъното на чашката с твърда храна има малко умрели пчели - тези, които бях писал, че са залепнали по нея още в самото начало. Телата им обаче са перфектно почистени от всяка една полепнала молекула захар.

Mateev
26.06.2016, 13:46
В следващите дни предстои отваряне и на други партиди от по 50 оплодни сандъчета. Още утре ще отворим една партида в 15-тия ден, а след това средно през 2-3 дена ще има още партиди. Досега сме заредили общо 7 партиди, и закъсахме с допълнителното разширяване, защото голямите горещини силно редуцираха броя на новополучените маточници. От средно 200 маточника на ден в последните дни трудно се вадят по повече от 50 бр. Дано захлаждането отново да подобри успеваемоста на ниво маточници, иначе рискуваме да не можем да регенерираме нуклеусния парк след ваденето на готови майки.

Интересното в следващите партиди ще е дали пчелите бягат от нуклеусите, когато са донесени от друг пчелин. Поне в две от следващите партиди има такива с чужди пчели. Също така и статистиката ще стане по-точна, когато нарастне бройката на отворените партиди.

Като основен извод може да се посочи, че 14 дена е малко като период на 1 цикъл. Може би трябва да се увеличи на 15 или дори на 16 дена. От повече няма смисъл, защото така или иначе оплодената майка е в състояние да осемени 100% от изградените килийки само за няколко часа. Няма смисъл да се държи по няколко дена, както е в големите нуклеуси.

Пламен Керчев
26.06.2016, 14:04
Би ли споделил с нас размера на оплодните сандъчета и снимки.

Mateev
26.06.2016, 14:09
Би ли споделил с нас размера на оплодните сандъчета и снимки.

Ще го направя, дори съм замислил пак да направя специална тема с описване на всички подробности по конструкцията, както и мотивите защо това е направено така. Това обаче ще стане по-късно, когато приключи лудницата по експедирането на отводки.

Mateev
28.06.2016, 12:38
Нова информация за малките оплодни сандъчета от фибран:

Вече имам извадени майки от 3 партиди от по 50 нуклеуса. Средно се вадят по около 28-30 майки (55-60%). Попитах други майкопроизводители, както и работници, работили при тях - да, такъв е процента и при тях. Дори някои от тях казват по-нисък процент (150-200 майки от 400 нуклеуса).

Бягането на семействата от оплодните сандъчета явно е доста често срещано явление - достига и надхвърля 20-25%. При това пчелите бягат на всички етапи от развитието си - от току що сложени (питите не са изградени и хранилката е пълна) до етап оплодена майка, изградени и осеменени пити с пило (яйца и ларви) и въпреки това микро-семейството е избягало. При бягството си има поведение на РОЙ - първо излиза от оплодното сандъче и виси на кола, и ако не го хванеш, до 2-3 часа отпрашва нанякъде.

Вчера наблюдавахме 3-4 такива ройчета. Хванахме ги и ги натикахме обратно в оплодните сандъчета, като преди това им взехме майките. Едно от тях го върнахме в сандъчето заедно с майката, и само след 2 минути тя отново се появи на прелката и с маршова стъпка сама влезе в услужливо поднесената жълта кутийка за майки. :)

Консултирах се с разни хора (пчелари и майкопроизводители) и според тях причината са големите горещини. Пчелите напускат нуклеусчето и висят на него, и понякога се връщат, а понякога - отлитат. Някои от тях имат и типичното поведение на рой - висят не на сандъчето, а на някой близък клон.

Като цяло тепърва предстоят серия от експерименти с цел намаляване на процента на избягалите (или роилите се) пчели. Но дори и да не успеем да постигнем напредък, процента на готовите оплодени майки пак си е достатъчно голям, предвид факта, че по тях не се полага почти никакъв труд.

7020

7021

Pavel_Bs
28.06.2016, 19:03
Фибрана нали изолира много по-добре от дървото?Ако е от горещини,тези с дървените сандъчета нямаше ли да са пропищяли отдавна?

grand_pn
28.06.2016, 19:19
Правили ли сте измервания на температурата когато е много топло разликата между дървено и фибранено оплодно съндъче ?

Mateev
29.06.2016, 11:52
Фибрана нали изолира много по-добре от дървото?Ако е от горещини,тези с дървените сандъчета нямаше ли да са пропищяли отдавна?

Фибрана изолира 4 пъти по-добре от дървото. Това означава, че студа/топлото ще излезе/влезе в кошера 4 пъти по-бавно.

При големи горещини наистина топлото по-трудно влиза вътре през деня, но и по-трудно излиза през нощта. Ако обаче достатъчно дълго време е топло/студено, то тогава независимо от какво е направен един кошер/нуклеус, рано или късно външната температура става и вътрешна. Това при празен кошер/нуклеус. При пълен с пчели нуклеус има активно противодействие от страна на пчелите. Те топлят/охлаждат вътрешния обем, и ако стените са направени от по-добър топлоизолационен материал, то тогава пчелите с по-малко енергийни загуби ще постигнат желания от тях резултат.

Специално за големите горещини, когато дори и на сянка температурата е по-голяма от 35 градуса - ами при това положение пчелите нищо не могат да направят, колкото и интензивно да се опитват да вентилират. И специално в майкопроизводството такива високи температури водят до умиране на майките в маточниците, както и до масово бягство на пчелите от оплодните сандъчета. Това последното изречение е предположение - видяхме го с очите си, но още не сме сигурни дали горещините са единствената причина. По-скоро причината е комплексна (има и други фактори), а горещините са фактора, от който чашата на търпение е преляла.

Mateev
29.06.2016, 11:54
Правили ли сте измервания на температурата когато е много топло разликата между дървено и фибранено оплодно съндъче ?

Не съм се сещал, но идеята е добра. При следващите горещини пак ще забода няколко термометъра по различните видове кошери и нуклеуси.

iliew
29.06.2016, 14:28
Правили ли сте измервания на температурата когато е много топло разликата между дървено и фибранено оплодно съндъче ?

При наличие на пчели и пило вътре, ще е почти еднаква и в двете. При празни сандъчета поставени на слънце, предполагам че във фибрана ще се стопля по-бавно.

Pavel_Bs
29.06.2016, 17:11
Тази година аз забелязах една друга тенденция,която в случая няма връзка с темата,но засяга в известна степен това поведение.От 4 години залагам капани за блуждаещи роеве и тази ме изненада с това,че въпреки масовото роене,роевете не влизаха в капаните,а предпочитаха да си остават там където са се хванали.Миналата година,която не беше ройлива хванах много повече роеве от тази.Тази година просто искаха да са на открито.Другото което наблюдавам в момента е масовото заклейване на кошерите.Мъкнат клей като луди от сега.Дали знаят каква ще е зимата?

Възможно е малкия брой пчели да не стига едновременно за доставка на вода за охлаждане и за вентилация.В такъв случай няма значение от какъв материал е сандъчето.Просто има една критична бройка от пчели,която при дървените сандъци би трябвало да е 4 пъти по-голяма ако вземем предвид коефициента на фибрана.

радо
29.06.2016, 17:48
При това пчелите бягат на всички етапи от развитието си - от току що сложени (питите не са изградени и хранилката е пълна) до етап оплодена майка, изградени и осеменени пити с пило (яйца и ларви) и въпреки това микро-семейството е избягало. При бягството си има поведение на РОЙ - първо излиза от оплодното сандъче и виси на кола, и ако не го хванеш, до 2-3 часа отпрашва нанякъде.
Кръглите пластмасови прелки могат да помогнат да не бягат поне оплодените майки например даваш на майката 10 дена за оплождане и завърташ прелката на отвора отговарящ на ханемановите решетки.

Pavel_Bs
29.06.2016, 21:31
Ако комбинираме информацията посочена от колегата Георги в темата за "теорията",то е напълно възможно,пчелите,виждайки, че не могат да се справят с температурния баланс в кошера,да предприемат крайната мярка,а тя е - напускане на гнездото.Същата мярка,която предприемат при силно опаразитяване, просто последен опит за оцеляване.В такъв случай горещините наистина биха били причина за това "роене".Решението - увеличаване броя на пчелите,вентилацията, засенчване и т.н..Може да се изработят сандъчета с допълнителен обем,който да се "отключва" в по-горещите месеци.

scutellator
30.06.2016, 02:08
Фибрана нали изолира много по-добре от дървото?Ако е от горещини,тези с дървените сандъчета нямаше ли да са пропищяли отдавна?
Само дето във всеки кошер има по една печка, която нагрява вътрешността. По- лоша топлоизолация- по- големи топлозагуби през по-голямата част от денонощието в топло време.

grand_pn
02.07.2016, 19:00
Фибрана има много по добри топлоизолационни качества от дървото,но след продължително топло време се затопля и той вътре. Въпроса е след това на пчелите няма ли да и е по-трудно да охладят тъй като изолационните качества действат както отвън навътре така и в обратна посока. Както задържат външната температура,така задържат и след като се затопли вътре,а тогава трябва пчелите да охлаждат. И според мен във фибрана ще и е по трудно охлаждането.

Mateev
02.07.2016, 19:21
Това не е вярно. Не бъркай пасивното (празен нуклеус) с активното (пчели в нуклеуса, които активно противодействуват). При активно противодействие както затоплянето, така и охлаждането във фибранен нуклеус ще става 4 пъти по-бързо и с 4 пъти по-малко енергия.

За да го разбереш, ще се опитам да ти го обясня с един басейн. Този басейн може както да се пълни, така и да се изпразва от тръби със сложени на тях кранове. Както при пълнене, така и при изпразване ако дебита на крановете е намален 4 пъти, басейна ще се пълни/изпразва 4 пъти по-бързо или по-бавно. Това е аналог на празен кошер (нуклеус).

А сега си представи, че искаме да напълним басейна, но вътре в него пуснем хора, които гребат водата с кофи и я изхвърлят навън. Ако крановете за пълнене са широко отворени, тези хора дори и да си скъсат гъза от работа, пак може да не успеят да насмогнат, и басейна ще се напълни догоре въпреки интензивните опити за изгребването му. А сега си представи, че намалим дебита на пълнене 4 пъти. Тогава хората може и да насмогнат да го изпразнят и после да го поддържат празен с много по-малко усилия. Същия пример е и в обратна посока - с крановете изпразваме басейна, а хората го пълнят с кофи. При малък дебит хората пак могат да насмогнат и с по-малко усилия до поддържат басейна в желаното от тях състояние - пълен или празен или например до ниво 2 метра.

Та да се върнем на фибрана - той осигурява МАЛЪК ДЕБИТ на влизащата/излизащата топлина, което дава шанс на пчелите да насмогват и да се справят с поддържането на микроклимата в кошера/нуклеуса такъв, какъвто те го желаят. При дървените кошери/нуклеуси дебита на преминаващата през стените топлина (няма значение в каква посока) е 4 пъти по-голям, и при това положение са необходими 4 пъти по-големи усилия от пчелите (или 4 пъти повече пчели). Ами ако няма толкова много пчели?

n.kostadinov
02.07.2016, 22:20
Аз пък направо и ще покажа.Тази година заредих 22 нуклеуса от дърво и почти 60 от фибран.Във всички количеството пчели е почти еднакво,към момента на снимката около 4-5 рамки.На тази снимка температурата навън бе 36-37 градуса.Бради се образуваха пред почти всички дървени нукове,а пред тези от фибран само на един.
https://postimg.org/image/9a5gbdmq9/

Takeda
17.09.2016, 05:49
Г-н Матеев ще намерите ли време да споделите с нас размерите и да ни покажете снимки на новите оплодни сандъчета. Изчетох целия форум и очаквам с нетърпение. В момента темата стои недовършена, или ако сте създали нова тема да препратите линк. Благодаря!

nikawr
07.06.2017, 20:37
Такаа, имам следният проблем с тази технология за оплождане на майки.
Тази година маточници дал Началника в изобилие и реших да поексперементирам малко. Израборих 3 малки фибранине сандъчета. Вземах 3 запечетани маточника, стръсках 2 рамки предимно млади пчели в един сандък, приспах ги и ги насипах в сандъчетата. В тях предварително бях сложил чашка озахарен мед и чашка вода, две малки рамки с ВО на тях. Понеже нямаше как да ида следващите 5-6 дена на пчелина, отворих входа. След 7 дена проверих, в сандъчетат само крадци. Викам си, основна грешка отварянето на входа веднага.
Втори опит. Същата процедура по подготовката и нови 3 маточника. Тоя път запрени 3 дена и половина. Днес отваряне на прелките, ама вътре никой няма. Прегризали до капаците и се омели от съндъчетата.... :(
Та защо бягат с 200 от оплодните сандъци? Къде греша?
Имам предположение, че понеже не знам на каква възраст са маточниците и в рамките на 24 часа не с се излюпили, пчелите гледат да се спасят от затвора, защо нищо не ги привлича там.
Та сега в събота ще режа СР, и ако им сложа по дестина килийки незапечатано пило, дали то ще ги задържи в оплодните сандъчета?
Бъркам някъде явно, но само се чеша по главата...
До сега винаги сме произвеждали майки в нуклеуси и в самите кошери, но искам да си направя няколко запасни майки по този метод...
Благодаря предварително за съветите! :)

БоянГ
08.06.2017, 11:31
И аз тази година пробвах със роеви маточници във оплодно.Само,че аз не ги приспивам и съндъчетата са напълно празни без пило и основи.Слагам два маточника тръскам пчели от същия кошер преди това съм и сложил захарен сироп и питка.След това закарах съндъчетата на друг пчелин и въобще не съм ги затварял.За сега от три съндъчета три майки.

nikawr
08.06.2017, 11:56
Мен ми беше интресно по тоя метод с приспиването, както го прави примерно Матеев и не само...
Защото не се съобразяваш от къде са маточниците и т.н.