PDA

Виж пълната версия : Самосмяна на майка с предаване на маточник в медови корпус



n_markov
31.05.2016, 21:04
Колеги как се практикува метод "самосмяна" на майка с предаване на маточник в медови корпус. Как и кога се прави тази процедура? И какъв е процента на "самосмяна"?

freelancer_bg
01.06.2016, 08:31
Това, което си спомням от MP3 лекциите на Средков... В най-силната паша, когато инстинкта за храна преобладава над всики други инстинкти и пчелите са заети със събирането и преработката на нектара се слага маточник пред излюпване в магазина, на предпоследна рамка. Идеята е да е колкото се може по в страни от мястото на работа на старата майка. Когато пашата е силна пчелите не се занимават с маточника и така майката се излюпва и най-вероятно ще убие по-старата и тромава майка. Не съм пробвал, но Средков казва ,че няма проблеми и само така си сменя майките и то от години.

ves
01.06.2016, 12:58
Това, което си спомням от MP3 лекциите на Средков... В най-силната паша, когато инстинкта за храна преобладава над всики други инстинкти и пчелите са заети със събирането и преработката на нектара се слага маточник пред излюпване в магазина, на предпоследна рамка. Идеята е да е колкото се може по в страни от мястото на работа на старата майка. Когато пашата е силна пчелите не се занимават с маточника и така майката се излюпва и най-вероятно ще убие по-старата и тромава майка. Не съм пробвал, но Средков казва ,че няма проблеми и само така си сменя майките и то от години.
Тоя метод нещо не ми харесва. При това положение, младата като убие старата ще минат минимум 10-15 дена докато младата започне да осеменява. А ако младата изобщо не се върне кошера остава без майка.

Освен това при този метод явно не се слага ХР под магазина. При това положение ако сложиш маточника много в страни може да няма покритие от пчели и да го простудиш. Ако го сложиш по-навътре какво ти дава сигурност че старата майка няма да се качи в магазина и да ги унищожи?

jordanov
01.06.2016, 19:15
Методът, с някои допълнителни подробности, е описан и в "Календарния..." на Бай Любен Радоев. Метод на Филатов, според него. Дава задоволителни резултати само при, цитат, "много силна главна паша". Пак според него, при средна паша старите майки се подменят до 62%, а при слаба има излюпване на маточници, но няма подмяна.