PDA

Виж пълната версия : Роене



Remi
30.05.2016, 08:33
Здравейте искам да попитам мога ли да предотвратя роенето ако арестувам майката в 1 корпус с ханеманова решетка? Може би рояк ще излезе но ако старата майка не може да излезне то той би трябвало да се върне обратно в кошера и така да се прекрати роенето, като остане само една майка. И другото което ме интересува е как може да арестувам майката без да се ограничават търтеите. Може би с пчелогонка или нещо подобно но пък така ще излезе и майката.

Благодаря

Георги 1974
30.05.2016, 12:02
Според мен само теоретично има 2 положения излюпват се млади майки избиват се остава една млада и е много дебела и не може да мине през ханемановата решетка идваш пускаш я и се запложда и всичко е добре.
Другия вариант според мен по вероятния излюпва се майка минава през ханемановата решетка и се рой.Този въпрос го бях поставял на доц. Първулов чрез негов ученик и доцента е отговорил -трябва да се експериментира.
Мисля че ако ставаше щеше да го има в пчеларската литература впрочем и някъде в дебрите на архива на форума го имаше коментирано и то няколко пъти на различни места ама не се сещам в кои теми. А това кой знае какъв стрес ще е за пчелите.

Remi
30.05.2016, 12:57
Според мен само теоретично има 2 положения излюпват се млади майки избиват се остава една млада и е много дебела и не може да мине през ханемановата решетка идваш пускаш я и се запложда и всичко е добре.
Другия вариант според мен по вероятния излюпва се майка минава през ханемановата решетка и се рой.Този въпрос го бях поставял на доц. Първулов чрез негов ученик и доцента е отговорил -трябва да се експериментира.
Мисля че ако ставаше щеше да го има в пчеларската литература впрочем и някъде в дебрите на архива на форума го имаше коментирано и то няколко пъти на различни места ама не се сещам в кои теми. А това кой знае какъв стрес ще е за пчелите.
Проблема е и че като огранича майката търтеите също не могат да излизат и се заклещват на ХМ и цялата се запълва с тях.

tarty
30.05.2016, 20:28
Според мен само теоретично има 2 положения излюпват се млади майки избиват се остава една млада и е много дебела и не може да мине през ханемановата решетка идваш пускаш я и се запложда и всичко е добре.
Другия вариант според мен по вероятния излюпва се майка минава през ханемановата решетка и се рой.Този въпрос го бях поставял на доц. Първулов чрез негов ученик и доцента е отговорил -трябва да се експериментира.
Мисля че ако ставаше щеше да го има в пчеларската литература впрочем и някъде в дебрите на архива на форума го имаше коментирано и то няколко пъти на различни места ама не се сещам в кои теми. А това кой знае какъв стрес ще е за пчелите.
Онзи ден отворих една такава. Бях оставил майката в 1 корпус,отгоре ХР,корпус с 10-15 маточника. Старата майка си работеше долу а маточниците се бяха излюпили, имаше само една майка с оръфани криле,цалата черна като стара пчела и пчелите подгонваха отвреме на време. След като се е излюпила трябва да е престояла 15-20 дена без да може да излети.

tarty
30.05.2016, 20:30
Проблема е и че като огранича майката търтеите също не могат да излизат и се заклещват на ХМ и цялата се запълва с тях.
При мен влизат в хранилката/храня със суха захар/и е отварям от време на време да излетят.

Георги 1974
30.05.2016, 20:46
Онзи ден отворих една такава. Бях оставил майката в 1 корпус,отгоре ХР,корпус с 10-15 маточника. Старата майка си работеше долу а маточниците се бяха излюпили, имаше само една майка с оръфани криле,цалата черна като стара пчела и пчелите подгонваха отвреме на време. След като се е излюпила трябва да е престояла 15-20 дена без да може да излети.

Ще е любопитно ако не си качил маточниците на Х.Р. какво ще стане.
Ще те помоля ако имаш такъв да споделиш резултата (разбира се ако имаш възможност) от миналата година умувам по този въпрос и аз не зная защо не съм опитал още.

tarty
30.05.2016, 21:17
Ще е любопитно ако не си качил маточниците на Х.Р. какво ще стане.
Ще те помоля ако имаш такъв да споделиш резултата (разбира се ако имаш възможност) от миналата година умувам по този въпрос и аз не зная защо не съм опитал още.
Нещо не разбирам въпроса ти, а иначе винаги можеш да опиташ това за което си мислиш, то всеки пчелар трябва да прилага различни методи,за да разбере'за'неговия район какво е най удачно.

Георги 1974
30.05.2016, 21:34
Бях оставил майката в 1 корпус,отгоре ХР,корпус с 10-15 маточника.
Аз го разбирам че майката е под ханемановата решетка затворена а отгоре над нея в другия корпус са маточниците.

Интересното е ако майката и маточниците са в един корпус под ханеманова решетка какво става на практика.

tarty
30.05.2016, 21:38
Аз го разбирам че майката е под ханемановата решетка затворена а отгоре над нея в другия корпус са маточниците.

Интересното е ако майката и маточниците са в един корпус под ханеманова решетка какво става на практика.
Хахаха що се базикаш с мен :-) :-) :-) :-) . Гледаш как висят стотачки по клоните :-) :-) :-)

vasilevsa
30.05.2016, 22:07
Здравейте искам да попитам мога ли да предотвратя роенето ако арестувам майката в 1 корпус с ханеманова решетка? Може би рояк ще излезе но ако старата майка не може да излезне то той би трябвало да се върне обратно в кошера и така да се прекрати роенето, като остане само една майка. И другото което ме интересува е как може да арестувам майката без да се ограничават търтеите. Може би с пчелогонка или нещо подобно но пък така ще излезе и майката.

Благодаря

Какъв ефект търсиш с ограничаването на майката? ограничиш ли я да няма къде да снася ще предизвикаш сам залагане на маточници. При Метода на Ковальов се пректикува ограничаване на майката в специална клетка, но пчелите я смятат за негодна и започват да изграждат маточници да си произведат нова. Кошера ако ти изпадне в роево това няма да спаси положението, че си ограничил майката. Ако тя не може да излезне и рой няма да излезне, но след време ще излезне такъв с млада майка която ще се излюпи от маточниците. Майката в роевото най-малко взема участие и то най-малко зависи от нея. Всичко се ръководи от пчелите те самите я принуждават да снесе в подготвените маточници тя не иска, че на кой му се пада от власт?

jdrumev
30.05.2016, 22:15
Може и да ми се смейте,но от два дена мисля да направя един експеримен.Ако намеря роеви кошер да му сменя питите с пило без пчелите в друг който не е.Някой пробвал ли го е това?И какво мислите да ли пчелите ще разрушат маточниците?

vasilevsa
30.05.2016, 22:17
Може и да ми се смейте,но от два дена мисля да направя един експеримен.Ако намеря роеви кошер да му сменя питите с пило без пчелите в друг който не е.Някой пробвал ли го е това?И какво мислите да ли пчелите ще разрушат маточниците?
Дай по-конкретно, че не схванах какво си решил да правиш?

jdrumev
30.05.2016, 22:19
Дай по-конкретно, че не схванах какво си решил да правиш?


да му сменя питите с пило само без пчелите

tarty
30.05.2016, 22:21
Може и да ми се смейте,но от два дена мисля да направя един експеримен.Ако намеря роеви кошер да му сменя питите с пило без пчелите в друг който не е.Някой пробвал ли го е това?И какво мислите да ли пчелите ще разрушат маточниците?
Добра идея, не се бях сетил досега. Дали единия кошер ще прогризе маточниците/не запечатани/защото са от друго семейство, а другия дали ще направи маточници от пилото на другия. Лошото е, че е много трудоемко.

vasilevsa
30.05.2016, 22:21
да му сменя питите с пило само без пчелите

Ами дай по-конкретно с две приказки не мога да ти схвана логиката какво пило открито ли закрито ли? Маточниците искаш да ги пратиш в друг кошер, който не е в роево така ли да разбирам?

jdrumev
30.05.2016, 22:22
мисля че времето ще е по малко и по безопасно от колкото да се качиш на орех 20 метра:bigsmile:/слушай патило а не старило/

vasilevsa
30.05.2016, 22:23
Добра идея, не се бях сетил досега. Дали единия кошер ще прогризе маточниците/не запечатани/защото са от друго семейство, а другия дали ще направи маточници от пилото на другия. Лошото е, че е много трудоемко.

кошера, който не е в роево ще унищожи маточниците, а втория който е изпаднал в роево ще заложи нови. Метода не неутрализира причините за възникването на роевото и според мен тази практика ще се окаже загуба на време и труд.

jdrumev
30.05.2016, 22:24
Ами дай по-конкретно с две приказки не мога да ти схвана логиката какво пило открито ли закрито ли? Маточниците искаш да ги пратиш в друг кошер, който не е в роево така ли да разбирам?


всичките няма значение със какво,но сега ти ме замисли да ли да не е само открито.

jdrumev
30.05.2016, 22:25
кошера, който не е в роево ще унищожи маточниците, а втория който е изпаднал в роево ще заложи нови. Метода не неутрализира причините за възникването на роевото и според мен тази практика ще се окаже загуба на време и труд.


е защо печелиш 13 дена

vasilevsa
30.05.2016, 22:26
всичките няма значение със какво,но сега ти ме замисли да ли да не е само открито.

Ако увеличиш относителния дял на откритото пило може и да имаш успех, номера е да хванеш голямото количество млади пчели на работа там е гимнастиката другото е жив жар в очите.

vasilevsa
30.05.2016, 22:30
е защо печелиш 13 дена

Ако се позамислиш реално не ги печелиш, а удължаваш времето, в което кошера ти е в роево, повече е негатив според мен отколкото позитив

jdrumev
30.05.2016, 22:30
Ако увеличиш относителния дял на откритото пило може и да имаш успех, номера е да хванеш голямото количество млади пчели на работа там е гимнастиката другото е жив жар в очите.


много вярно,но трябва човек да опита. сега пак ме замисли да ли да не махна прашеца и да сложа основи на празните места и в магазина

vasilevsa
30.05.2016, 22:39
много вярно,но трябва човек да опита. сега пак ме замисли да ли да не махна прашеца и да сложа основи на празните места и в магазина

Нищо не пречи да опиташ.

jdrumev
30.05.2016, 22:42
Нищо не пречи да опиташ.


иначе как казваше даскала няма как да се научиш.

tarty
31.05.2016, 06:08
мисля че времето ще е по малко и по безопасно от колкото да се качиш на орех 20 метра:bigsmile:/слушай патило а не старило/
Въобще не се катеря никаде. Възприемам го, като данък на природата за това, че ги тормозя.

Remi
31.05.2016, 07:21
Какъв ефект търсиш с ограничаването на майката? ограничиш ли я да няма къде да снася ще предизвикаш сам залагане на маточници. При Метода на Ковальов се пректикува ограничаване на майката в специална клетка, но пчелите я смятат за негодна и започват да изграждат маточници да си произведат нова. Кошера ако ти изпадне в роево това няма да спаси положението, че си ограничил майката. Ако тя не може да излезне и рой няма да излезне, но след време ще излезне такъв с млада майка която ще се излюпи от маточниците. Майката в роевото най-малко взема участие и то най-малко зависи от нея. Всичко се ръководи от пчелите те самите я принуждават да снесе в подготвените маточници тя не иска, че на кой му се пада от власт?
Целта е като цяло да излюпя роеви майки като същевременно задържа роя с арестуване на майката но не съм сигурен дали старата майка няма да прояде майчилата та точно в деня като се разквакат да си ги обера.

бат тянко
31.05.2016, 07:41
Не се занимавай с глупости. Като заложат маточници ги вземи, а старата майка остави на гол рой. Те ще я сменят сами.

evgeni.filimonov
31.05.2016, 11:38
Създаване на работа, това прекратява роевото настроение. Отнемане на запечатаното пило и подмяната му с открито пило, за да се ангажират пчелите в отглеждането му. Може да се направи отводка със запечатаното пило и на мястото на тези рамки да се сложат основи за градеж през една. Ако е ЛР кошер, изнасяне на запечатаното пило над ХР. Под нея старата майка с пространство за работа.
Аз имам две силни семейства, на които разменям местата на плодниците, като между тях слагам празен магазин, следващата седмица пак завъртам плодниците и слагам магазина отгоре. Тъй като семейството има много пчела, сложих и един магазин отдолу, за да увелича обема на кошера. Работа си трябва, разместване на гнездото, унищожаване на маточните чашки, разделяне на пилото и създаване на работа докато дойде пашата, после нещата се оправят. И така два месеца - май и юни ..... хамалогия си е пчеларството.

Георги 1974
31.05.2016, 12:14
Хахаха що се базикаш с мен :-) :-) :-) :-) . Гледаш как висят стотачки по клоните :-) :-) :-)

Ей въобще не съм искал да се базикам а разбрах въпроса на Реми че иска да ограничи майката ама маточниците са при нея ти отговори че майката си работи а маточниците са горе над Х.Р. и аз реших че така си го направил за да не се изрой. Но аз както го разбрах въпроса е да са заедно. Та затова попитах.
Не ми е минавало и през главата да се бъзикам,.

Георги 1974
31.05.2016, 12:23
Може и да ми се смейте,но от два дена мисля да направя един експеримен.Ако намеря роеви кошер да му сменя питите с пило без пчелите в друг който не е.Някой пробвал ли го е това?И какво мислите да ли пчелите ще разрушат маточниците?

Това е по д-р Ангел Гранчаров миналата година го пробвах ама се направих на умен с една модификация.
Тоест юли един кошер с 2 пити по 2 маточника не можах да преценя дали ще рой или ще прави самосмяна.(освен бр. на маточниците имаше всички признаци на роене) та взех всички пити с запечатано пило и ги размених от други кошери с незапечатано +В.О. доста не помня колко ама поне 3-4 бр.+ 1 магазин през една отделно си беше на още един .(обаче оставих едната пита с 2 запечатани маточника ако е самосмяна да не объркам кошера).
Та другата седмица като отидох кошера се беше изроил. Може би ако нямаше маточници щеше да стане номера поне за 14 дни.Но според мен това е трудоемко по лесно е гол рои и после обединяваш.

бат тянко
31.05.2016, 12:24
Създаването на работа, приноса в магазини и ред подобни при мен изобщо не се явява стопер на роево! Иначе, не знам как да си обясня, че ежеседмично разширяван кошер с по две рамки в плодника, магазин за градеж и магазин с нектар не ги спира въобще! Залагат си по 30 маточника, и като минавам покрай такъв кошер, чувам как майките прогризват маточниците! Тогава започва сериала- Как се прави гол рой!

evgeni.filimonov
31.05.2016, 13:14
Повечето пчелари затова казват, тръгне ли да се рои, няма какво да се направи. Затова не трябва да се допуска да направят маточниците, още в стадий маточни чашки, трябва да се действа. Най добрия вариант според специалистите е правене на отводка, за да се разтовари малко основния кошер и разкъсване на гнездото, основно разбъркване.

Remi
31.05.2016, 13:46
Повечето пчелари затова казват, тръгне ли да се рои, няма какво да се направи. Затова не трябва да се допуска да направят маточниците, още в стадий маточни чашки, трябва да се действа. Най добрия вариант според специалистите е правене на отводка, за да се разтовари малко основния кошер и разкъсване на гнездото, основно разбъркване.
Няма ли да е по-лесно с размяна на цели кошери?

vasilevsa
31.05.2016, 13:49
Създаването на работа, приноса в магазини и ред подобни при мен изобщо не се явява стопер на роево! Иначе, не знам как да си обясня, че ежеседмично разширяван кошер с по две рамки в плодника, магазин за градеж и магазин с нектар не ги спира въобще! Залагат си по 30 маточника, и като минавам покрай такъв кошер, чувам как майките прогризват маточниците! Тогава започва сериала- Как се прави гол рой!
Бат Тянко, заедно с това подаваш ли и повечко сироп ? То градежа иска и гориво.

vasilevsa
31.05.2016, 13:51
Няма ли да е по-лесно с размяна на цели кошери?
Ами да налет на летящата пчела от роевия кошер на отводка е по-лесно.

tarty
31.05.2016, 14:10
Ей въобще не съм искал да се базикам а разбрах въпроса на Реми че иска да ограничи майката ама маточниците са при нея ти отговори че майката си работи а маточниците са горе над Х.Р. и аз реших че така си го направил за да не се изрой. Но аз както го разбрах въпроса е да са заедно. Та затова попитах.
Не ми е минавало и през главата да се бъзикам,.
Аз затова ги вдигнах горе, над ХР. Майката си остана в основния корпус и не излетя. Входа им е само от долу на първия корпус. Тава е продължение на друго хрумване, което за момента ще си го запазя за себе си за да мога още две-три години да го пробвам и да сравнявам резултати, иначе съм го споделял в форума, но бързо ме наредиха/опровергаха/, че не съм прав.

бат тянко
31.05.2016, 14:13
Бат Тянко, заедно с това подаваш ли и повечко сироп ? То градежа иска и гориво.

Подавам не ами, направо с лейката! За осем дена, осем изградени. И половината осеменени. След още осем слагам магазина. А след месец ето ти пълен магазин, млада майка и отводка! Така и немога да сефтосам иглата за пренасяне?

Георги 1974
31.05.2016, 20:48
А то методи за борба с роенето всякакви преди малко четох доц. Бижо Бижов той предлага няколко варианта ама има един за които не бях чел като хванеш рояк ако знаеш от кой кошер е, пак може го върнеш в същия , е разбира се с някои врътки.

georgi rumenov
05.06.2016, 21:03
Когато хвана рои и знам от кои кошера е излетял го връщам обратно,но вадя всичко от него като правя3-4 одводки в кошера слагам роя запечатано пило 2-3или4 рамки и основи , летящата пчела се връща обратно и допълнително засилва роя пилото се излюпват за 4-5 дни и то помага ,през това време майка започва да снася и ако се случи качествена само тенекии да имаш