PDA

Виж пълната версия : Никот и Иентер бити от ..............



asusat
30.05.2016, 07:29
https://www.youtube.com/watch?v=baDkHK0pwTc


:) Ето,това е техника :)
Четвърта част е най-интересна ! Вълшебство !

asenof
30.05.2016, 12:56
Ха,ха. Ти сериозно ли.

asusat
30.05.2016, 14:29
Изгледа ли клипчетата ? :)

plamen22
30.05.2016, 15:11
Белия прах в патрона да не е амониева селитра?

asenof
30.05.2016, 15:23
"Технологията'' на производство няма да я коментирам ,но ''вълшебната рецепта '' ми дойде малко в по-вече :bigsmile:.

Mateev
30.05.2016, 19:07
Мене ме впечатли самочувствието на главния герой на клиповете. Човека не знае колко е назад с материала и какви простотии разказва в клипа, но въпреки това се изживява като "учител" и дори има самочувствието на "откривател/изобретател". По време на гледането на клиповете се чудех да се смея ли или да плача ......... но за съжаление такова е положението с някои български пчелари.

Както е казал Айнщайн, има само 2 безкрайни неща на този свят - вселената и човешката глупост, но за първото не е много сигурен.

Христо Димитров
30.05.2016, 19:53
Мене ме впечатли самочувствието на главния герой на клиповете. Човека не знае колко е назад с материала и какви простотии разказва в клипа, но въпреки това се изживява като "учител" и дори има самочувствието на "откривател/изобретател". По време на гледането на клиповете се чудех да се смея ли или да плача ......... но за съжаление такова е положението с някои български пчелари.

Както е казал Айнщайн, има само 2 безкрайни неща на този свят - вселената и човешката глупост, но за първото не е много сигурен.


Мен ме изкефи "рецептата" : "Вижте как летят пчелите,в момента няма да летят " и след това следва "Аз ги припадам да паднат пчелите - НА КОМА,виждате ли момчета !?! " .Ей тук се смях с глас,жената ми вика,че съм луд да гледам сам компа и да си се смея :))))))
Иначе човека наистина се изживява като пчеларско гуру!

kuline
30.05.2016, 20:11
Наистина е примитивно, това което показва, но е полезно за начинаещи, които не разполагат със средства, а не им липсва желание.
Що се касае до говора му - той е нещо нормално за смесените райони на страната. Човека не владее кой знае колко говорим български език, предполагам още по-малко и писмен, но това не му пречи да покаже нещо, което пак казвам, би било полезно за сиромаси хора. Сигурно знаете колко много печелбари има, които вложиха средства, ама без знанията ги загубиха, така че...

П.П. А и нали знаете "Сиромах човек - жив дявол" :)

Mateev
30.05.2016, 20:33
...П.П. А и нали знаете "Сиромах човек - жив дявол" :)
Сиромашията е следствие, а не първопричина ..... :)

kuline
30.05.2016, 20:48
Сиромашията е следствие, а не първопричина ..... :)

Така е, но няма как всички да са еднакви - сиромаси или имотни, респективно глуповати или умни. Тогава просто няма да съществуваме.

asenof
30.05.2016, 21:18
[QUOTE], но е полезно за начинаещи, които не разполагат със средства, а не им липсва желание.
Какво искаш да кажеш че не мога да разбера?

kuline
30.05.2016, 21:33
Напоследък преобладават мнителните.

koragroup
30.05.2016, 21:41
Много тъжна тема!

Тъжен е обаче не "главния герой", а са тъжни коментарите...

Човекът показва как работи (като му гледам ремаркетата, май успява). Никого не задължава да работи като него. Не си е публикувал и клиповете в стил "елате ме вижте". СПОДЕЛЯ! И то с лицето си пред камера, като се държи естествено! Колко от вас са го правили НЯКОГА?

Ако говореше руски, гръцки, румънски или английски щеше да има овации. Убеден съм!

Едно време един от участниците във форума се кълнеше в "с минимум усилия - максимум резултати", сега създава стандарти (единствено верните)...

Слезте на земята, момчета. Дори и пчелите ви кацат от време на време ;-)

asenof
30.05.2016, 21:42
o.k :bigsmile:

Preslav
30.05.2016, 21:51
Човека определено е гуру - без значение,че не знае добре български.И за разлика от повечето "пчелари" тук,които владеят отлично български (писмено и говоримо)
показва по абсолютно прост и лесен начин как да имаш семейства за без пари.До сега тук някой да е направил нещо подобно ? Да е споделил подобен опит ? Не.
Като му гледам броя кошери и работниците,със сигурност е прогресивен и проспериращ,защото вероятно семейството му е голямо и най-важното - ЗАДРУЖНО !
От тази сила по-голяма няма.
А това,че българина е свикнал да се подиграва,като по този начин показва завист е повече от ясно.
За мен лично зависта е другото име на простотията !

Финал:
https://www.youtube.com/watch?v=hYBS05dZjQo

jdrumev
30.05.2016, 21:54
Но все пак човека работи със стерилни прибори това може да му се признае.Ако не беше първичен може и по на сериозно да го вземат повечето хора:bigsmile:,но и аз тая решетка докато я науча що ми се смееха по пчеларските магазини:bigsmile:,че и още ма бъзикат:bigsmile:.

tarty
30.05.2016, 22:01
Добре ще е да не го изкарвате чужденец. Щом се е родил в тази държава е БЪЛГАРИН.

zapstojan
30.05.2016, 22:16
Никой ли не забеляза силата на двурамковите отглеждачи?
Другото интересно беше, че не отваря отглеждача докато маточниците не бъдат готови.

По отношение рецептата за белия прах мисля, че премъла нещо, затова ще пробвам рецептите на вещиците, от "Макбет" на Шекспир.;)

kuline
30.05.2016, 22:22
Никой ли не забеляза силата на двурамковите отглеждачи?
Другото интересно беше, че не отваря отглеждача докато маточниците не бъдат готови.
Нелогично, но факт. Пробвай и дано споделиш какъв е резултата.

zapstojan
30.05.2016, 22:28
Именно.
Не помня кой беше казал, че майка се отглежда от 50-60 пчели, а в лекциите на К. т.е. в пчеларските книги винаги се препоръчва най силното семейство за отглеждач.

zapstojan
30.05.2016, 22:30
Другото интересно беше, че не отваря отглеждача докато маточниците не бъдат готови.


Не отваря, в смисъл, че пчелите не могат да излизат, ако правилно съм разбрал.

Цеко
30.05.2016, 22:31
И аз преди години бях вдъхновен от този метод за производство на майки гледайки едно филмче (май полско беше) споделено в този или по скоро във форума на Динко. Метода наистина работи въпреки че тогава не се продаваха изолатори за майки и се наложи да импровизирам, а вместо „райски газ“ тогава ползвах пръскане на пчелите с пулверизатор (буквално както беше във филмчето), но гребането с чирпака си беше същото :laughing:

Preslav
30.05.2016, 22:51
Щом се е родил в тази държава е БЪЛГАРИН.
Грешиш.
Mного хора са се родили тук,но са българи само по документи...
Българин е този,който го доказва с действия,а не този,който има български корени (или говори добре).В тая страна почти всички пишат и говорят...и нищо друго.Факт.

Между другото този пчелар ми напомня на един купувач с който имах вземане-даване преди години.
Имах едни стари кошери,постегнах ги и ги пуснах за продан.
Всички "българи",които проявиха интерес ми се обаждаха и все се циганиха,че ако може едва ли не да им ги подаря.Дойде въпросния г-н (който малко даже прилична
на този пчелар визуално)видя ги,хареса ги...спазарихме се за цена(на куп),каза,че ще дойде пак(само,че с товарен транспорт),дойде и ги взе.Ясно.Точно.Кратко.
Такива хора трябват на тази държава,а не маймуни в човешки тела...

Btw:Благодаря на @asusat,че сподели клипа.

jdrumev
30.05.2016, 23:32
Че е гуро човека е ясно,но как беше казал един колега ,,1000 пчелари 1000 мнения,,.

Mateev
31.05.2016, 08:41
Този човек 100 пъти в клиповете си казва, че прави качествени майки, а в същото врме показва КАК СЕ ПРАВЯТ ВЪЗМОЖНО НАЙ-НЕКАЧЕСТВЕНИТЕ МАЙКИ.

Основният проблем при него е ЛОШИЯТ ТЕМПЕРАТУРЕН РЕЖИМ по време на развитие на майката в маточника. Това малко нуклеусче и тази шепичка пчели са безсилни да поддържат +35 градуса върху маточника, особенно когато нощите (пък и дните) са много студени. Тази година беше точно такава. Дните рядко стигаха до 22-23 градуса, а повечето от нощите температурата падаше под 10 градуса. Цяло чудо е, че майките на този "гуру" не са измрели от студ, а за пълноценно развитие въобще не може да се говори.

Тези клипове са ярък пример за ТОТАЛНА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ относно биологията и нуждите на една пчелна майка. Смешното е, че може би с цел избиване на комплекси човека иска да докаже колко е "компетентен", показвайки на клипа една хартийка (уж диплома), която всеки може да си купи когато си поиска за смешни пари. Ако "гуруто" наистина беше ходил на курсове по пчеларство, щеше да знае какви глупости прави в момента.

Mateev
31.05.2016, 09:07
Друг проблем на този "гуру" е семейството-отглеждач. Прекалено слабо и прекалено малко семейство, принудено да изгради, захрани и отгледа прекалено много маточници. Тука възниква проблем както с температурния режим, така и с количеството млечице, с което са захранени маточниците. Със сигурност то е в дефицит и със сигурност бъдещите майки освен на студ са подложени и на глад. Така ли се правят качествени майки?

Като цяло този клип показва как се правят КЕКАВИ МАЙКИ, които ако все пак оцелеят на изпитанията, на които са подложени, ще се родят и развият с малко на брой яйчни тръбички. A след това в бъдеще ще поддържат слаби семейства до момента, до който пчелите се усетят да направят самосмяна.

Mateev
31.05.2016, 09:45
Ето една кратка концепция как се правят НАИСТИНА КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ. Прочетете я и вижте кои точки от нея са спазени в клипа, кои не са спазени и кои са ГРУБО НАРУШЕНИ посредством правене на точно обратните действия:

ЕТАП 1 - КАЧЕСТВЕН ГЕНЕТИЧЕН МАТЕРИАЛ
1. Селекция през годините
2. Подбор на най-добрата майка от популацията като източник на генетичен материал (яйца)
3. Подбор на най-добрите търтеи като източник на генетичен материал (подбрани бащини семейства, изолиране на търтеите на останалите, поне 5-километрова изолация)

ЕТАП 2 - КАЧЕСТВЕНИ ЯЙЦА
1. Създаване на специализирано майчино семейство (отслабено и поддържано в непрекъснат РЕЖИМ НА РАЗВИТИЕ)
2. Полагане на специални грижи за него с цел принуждаване на майката да снася ЕДРИ ЯЙЦА на строго определена пита в строго определен ден
3. Подходящ температурен режим (топъл кошер, пити с яйца в центъра на пилото и т.н.)

ЕТАП 3 - КАЧЕСТВЕНИ ЛАРВИ
1. Подбор на това кои ларви ще се прехвърлят и кои - не
2. Спазване на набор от правила при прехвърлянето (помещение, температура, влажност, местене на личинките между помещението и кошерите и др.)

ЕТАП 4 - КАЧЕСТВЕНИ МАТОЧНИЦИ
1. Подготовка на специализирани отглеждачи (много силни семейства, непрекъснато поддържани на границата на роенето)
2. Малко количество маточници, за да може да ги захранят с много млечице
3. Подходящ температурен режим по време на развитието на маточниците
4. Подбор и отбраковане на некачествените маточници по външни признаци (размер, гравиране и др.)

ЕТАП 5 - КАЧЕСТВЕНИ НЕОПЛОДЕНИ МАЙКИ
1. Създаване на подходящи по размер и конструкция нуклеуси
2. Подходящ температурен режим в нуклеусите
3. Подходящо хранене на нуклеусите
4. Проверка за излюпване и за качеството на майките на 3-тия ден - отбраковат се физически некачествените майки, както и недоизхранените майки (на дъното на маточника няма излишна храна).

ЕТАП 6 - КАЧЕСТВЕНИ ОПЛОДЕНИ МАЙКИ
1. Подходящ температурен режим
2. Подбор по количеството и качеството на снесеното пило
3. Подбор по физически размери на оплодената майка

Както виждате, на всеки един етап има три най-важни неща, които задължително трябва да се правят:
1. Създаване на максимално добри условия и предпоставки за дадения етап
2. Поддържане на максимално добър температурен режим
3. Подбор на най-качествените и отбраковане на некачествените яйца, ларви, маточници или майки

asenof
31.05.2016, 09:57
Човекът си говори смешно и това е факт,какво общо има тука румънец, грък, англичанин,българин или турчин.Аз също говоря турски и сигурно е още по-смешно.Що се отнася до метода на производство на майки (защото това си е точно определен метод),допуска много грешки и който иска да го използва по-добре да ги изчисти .

Mateev
31.05.2016, 10:02
А ето сега и един анализ на показаното в клипа. Боядисал съм в червено нещата, които не са направени както трябва.

ЕТАП 1 - КАЧЕСТВЕН ГЕНЕТИЧЕН МАТЕРИАЛ
1. Селекция през годините
2. Подбор на най-добрата майка от популацията като източник на генетичен материал (яйца)
3. Подбор на най-добрите търтеи като източник на генетичен материал (подбрани бащини семейства, изолиране на търтеите на останалите, поне 5-километрова изолация)

ЕТАП 2 - КАЧЕСТВЕНИ ЯЙЦА
1. Създаване на специализирано майчино семейство (отслабено и поддържано в непрекъснат РЕЖИМ НА РАЗВИТИЕ)
2. Полагане на специални грижи за него с цел принуждаване на майката да снася ЕДРИ ЯЙЦА на строго определена пита в строго определен ден
3. Подходящ температурен режим (топъл кошер, пити с яйца в центъра на пилото и т.н.)

ЕТАП 3 - КАЧЕСТВЕНИ ЛАРВИ
1. Подбор на това кои ларви ще се прехвърлят и кои - не
2. Спазване на набор от правила при прехвърлянето (помещение, температура, влажност, местене на личинките между помещението и кошерите и др.)

ЕТАП 4 - КАЧЕСТВЕНИ МАТОЧНИЦИ
1. Подготовка на специализирани отглеждачи (много силни семейства, непрекъснато поддържани на границата на роенето)
2. Малко количество маточници, за да може да ги захранят с много млечице
3. Подходящ температурен режим по време на развитието на маточниците
4. Подбор и отбраковане на некачествените маточници по външни признаци (размер, гравиране и др.)

ЕТАП 5 - КАЧЕСТВЕНИ НЕОПЛОДЕНИ МАЙКИ
1. Създаване на подходящи по размер и конструкция нуклеуси
2. Подходящ температурен режим в нуклеусите
3. Подходящо хранене на нуклеусите
4. Проверка за излюпване и за качеството на майките на 3-тия ден - отбраковат се физически некачествените майки, както и недоизхранените майки (на дъното на маточника няма излишна храна).

ЕТАП 6 - КАЧЕСТВЕНИ ОПЛОДЕНИ МАЙКИ
1. Подходящ температурен режим
2. Подбор по количеството и качеството на снесеното пило
3. Подбор по физически размери на оплодената майка

Както сами виждате, постинга стана прекалено червен. Само два от редовете останаха черни, но дори и те не са направени както трябва. Моето мнение за клипа е, че показания метод за производство на майки с малки изключения показва САМО ГРЕШНИ ПРАКТИКИ, които по принцип водят до производството на НЕКАЧЕСТВЕНИ КЕКАВИ МАЙКИ.

Единственото полезно нещо в клипа може би е метода за вземане на личинки без да се докосват с човешка ръка, но дори и по него има много неща, които трябва да се усъвършенствуват (помещението, инструментите, температурата, влажноста, носенето на пилото и рамките от пчелина до помещението и обратно).

evgeni.filimonov
31.05.2016, 10:49
Да, така е. Но човека е направил стартера от 2 рамки плюс маточната рамка стават 3 , а е стръскал пчели от 7-8 рамки, които идеално поддържат микроклимата в стартера. Оплодните сандъчета наистина са малки, но все пак маточника е един или най-много два дни преди излюпване, така че явно този черпак с пчели е достатъчен докато се излюпи майката. Колкото и да противоречи това на писанията по книгите, факт е че човека успява да си произвежда сам майките. Важното е че си е направил труда да заснеме , покаже и обясни. А всеки пчелар може да се постарае повече, ако иска, разбира се.
А стартера не го отваря, защото половината пчели ще се върнат по старите кошери и също така при тази рапица ще изградят цялата маточна рамка и после не можеш един маточник да вземеш.

Mateev
31.05.2016, 13:06
Маточната рамка не я градят, ако е дебела само 1 сантиметър. При мене всички маточни рамки са такива. За всеки случай винаги поддържам и две пити с восъчни основи, ако все пак им хрумне да градят безогледно. На практика тази година с тези две мерки нямам никакви проблеми с градежа на маточната рамка.

По въпроса с броя на маточниците в един отглеждач - не е добре те да са повече от 24 на брой, защото иначе има опасност да не ги захранят добре. Аз лично ползвам един отглеждач да отглежда само 20 маточника. Това е една от мерките за постигане на максимално качествени маточници, максимално добре захранени и след това отоплени (обгрижени).

В действителност 1 отглеждач ми отглежда 40 маточника, но на партиди по 20 (1 рамка) на всеки 5 дена. Тоест залагам само 1 рамка с 20 маточника. След 5 дена залагам още една и проверявам първата в какво състояние е. След още 5 дена вадя първата и я заменям с нова и така на всеки 5 дена. Дефакто всяка една рамка престоява в отглеждача по 10 дена, но се редуват четни и нечетни партиди през 5 дена. Тази логика е много добра, защото във всеки един момент от време пчелите се грижат за изхранването на само 20 маточника.

Подреждането на горния корпус на отглеждача също е много важно. Рамките са разположени по следния начин:

1. Восъчна основа за градеж
2. Прашецомедова
3. Младо пило (яйца и ларви). Може и разновъзрастово (да има и малко запечатано).
4. Четна маточна рамка (първа партида)
5. Младо пило (яйца и ларви). Може и разновъзрастово (да има и малко запечатано).
6. Нечетна маточна рамка (втора партида, отместена с 5 дена)
7. Младо пило (яйца и ларви). Може и разновъзрастово (да има и малко запечатано).
8. Прашецомедова
9. Восъчна основа за градеж

Майката на отглеждача стои в долния корпус под ханеманова решетка. На всеки 5 дена отглеждача се пренарежда цел да се възстанови посочената по-горе конфигурация. Това включва изземване на пити с младо пило от долния корпус и качване в горния, както и обратно сваляне на пити със запечатано пило долу. Включва и преглеждане на всички пити за маточници и тяхното почистване. Тези операции са много важни, защото отглеждача е едно свръхсилно семейство, което пращи по шевовете, и непрекъснато прави опити да се рои. Ако дори и за момент пчеларя го изпусне от контрол, после има да го гони по върховете на дърветата. А броя на отглеждачите при мене е 100 ..... :) Представете си каква колосална работа се извършва всеки един ден.

Та това според мене е верния и професионален начин за работа, която може да гарантира качествени маточници. А в клипа какво показват - захвърли всички маточници в един кошер и после го заеби на произвола на съдбата. Маточниците са излишно много, което означава недохранени, и няма никакъв контрол на качеството. Сами видяхте какво е състоянието им на клипа. По моите критерии щях да одобря не повече от 10 от тях, а той освен тях преброи още 20 други БРАКУВАНИ МАТОЧНИКА, и ги обяви за качествени. Само това е достатъчно този човек да ми падне в очите и да си изясня що за майки ще произведе.

evgeni.filimonov
31.05.2016, 13:20
Това по горе си е професионална работа, конкуренцията го изисква.
На клиповете пчеларя не твърди, че са за продан, а показва начин при който любителите пчелари да си правят майки.

Mateev
31.05.2016, 13:29
По въпроса с простудяването на личинките по време на местенето им насам-натам из пчелина, както и по време на прехвърлянето им. Вие сами видахте как гуруто не предприема абсолютно никакви мерки в това отношение. Взема си рамката и я носи на голямо растояние, и после се шушне под един навес без никаква защита от вятър и никакъв температурен или влажностен режим.

Как съм решил проблема при мене:
1. Имам специално оборудван СОЛАРЕН БУС с фотоволтаични панели на покрива.
2. В буса има 220V мрежа посредством инвертор, има осветление, има отопление, има маса и друго оборудване, и най-важното - има апарат за генериране на влага и електронно поддържане на константна влажност.
3. Буса се движи по специален път по южната страна на пчелина и може да спира на различно място така, щото до най-далечния от него кошер да има не повече от 7-8 метра разстояние.
4. Първоначално спира на 5 метра от майчините семейства и в него за секунди се прехвърля питата с личинките.
5. Вътре питата е на топло и влажно. Извършва се прехвърлянето, като този път буса е спрял пред съответната група отглеждачи и ходенето пеш и носенето на рамки пак е само няколко метра.
6. Дори и при това кратко ходене рамката се завива с влажна кърпа.
7. При ваденето на маточниците се използват специални термочанти за пренасяне на готовите маточници. Вътре в тях има електроника, която поддържа 35 градуса и се захранва от запалка на кола.

asenof
31.05.2016, 13:42
Евгени има разлика м/у одглеждач и стартер ,а и м/у самите стартери също .

Mateev
31.05.2016, 13:49
Това по горе си е професионална работа, конкуренцията го изисква.
На клиповете пчеларя не твърди, че са за продан, а показва начин при който любителите пчелари да си правят майки.

Не става въпрос за професионализъм или не, а за направата на КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ. Това в клиповете беше повтаряно поне 100 пъти, а в действителност ВЪОБЩЕ НЕ ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА. Тоест клиповете са ПОДВЕЖДАЩИ и могат да заблудят начинаещите пчелари.

По принцип въобще не ме интересува кой как си прави майки за лични цели. Нека всеки да прави каквото си иска и да поврежда майките си колкото си иска. Когато обаче това се снима на клип в интернет и в този клип 100 пъти се повтаря, че така се правят качествени майки, това вече не го одобрявам, защото си е чиста проба ЛЪЖА И ИЗМАМА.

Ако "гуруто" беше честен и почтен, той просто трябваше да каже "Пичове, това е моят метод за правене на майки. Ако ви харесва, повторете го." В никакъв случай не трябваше да ни набива в главите, че така стават качествени майки. Напротив - така стават посредствени и дори некачествени майки, и ние трябва да го кажем това във форума, за да не стават недоразумения.

Remi
31.05.2016, 15:00
Ето още един практик и той като първия и той учил за пчелар пък от дискусията разбирам че и той нищо не разбира
https://www.youtube.com/watch?v=7swyo_VtAcU

Юрий Цветков
31.05.2016, 18:21
Евала на човека че, с такъв патос се показва и обяснява.
Аз лично никога (да не се заричам) няма да пробвам подобно нещо. За около 20 години съм се убедил, че за качеството на една майка най-голямо значение имат 3 фактора.
1. температурен режим на отглеждане
2. хранене на етап личинка
3. осеменяване
При показания метод, особено тази година, не смятам че е постигнат оптимален резултат. Разбира се не съм правил измервания в сандъчетата му, само предполагам. Второто - храната, ами аз не видях да дава перга или прашец, а освен това и пчелите са затворени. Какво да се коментира. трето условие, вече не зависи от него, но първите две.

бат тянко
31.05.2016, 19:28
Мисля си, че повечето от нас са наясно при какви условия се произвеждат качествени майки. Но аз се чудя, колко в действителност са такива? След като, се твърди че това си проличава на следващата пролет?

kuline
31.05.2016, 20:50
Ето още един практик и той като първия и той учил за пчелар пък от дискусията разбирам че и той нищо не разбира
https://www.youtube.com/watch?v=7swyo_VtAcU

Архивите са живи. Не така, че младежите ще се депресират.
Навремето нашите баби и дядовци, на забавите не са имали грамофони, магнетофони, касетофони, СД плеъри, МР3 плеъри и т.н., и въпреки това са се забавлявали. В тоя ред на мисли нали не си мислите, че майкопроизводството е започнало вчера или миналата година.

kubio
31.05.2016, 21:01
По въпроса с простудяването на личинките по време на местенето им насам-натам из пчелина, както и по време на прехвърлянето им. Вие сами видахте как гуруто не предприема абсолютно никакви мерки в това отношение. Взема си рамката и я носи на голямо растояние, и после се шушне под един навес без никаква защита от вятър и никакъв температурен или влажностен режим.

Как съм решил проблема при мене:
1. Имам специално оборудван СОЛАРЕН БУС с фотоволтаични панели на покрива.
2. В буса има 220V мрежа посредством инвертор, има осветление, има отопление, има маса и друго оборудване, и най-важното - има апарат за генериране на влага и електронно поддържане на константна влажност.
3. Буса се движи по специален път по южната страна на пчелина и може да спира на различно място така, щото до най-далечния от него кошер да има не повече от 7-8 метра разстояние.
4. Първоначално спира на 5 метра от майчините семейства и в него за секунди се прехвърля питата с личинките.
5. Вътре питата е на топло и влажно. Извършва се прехвърлянето, като този път буса е спрял пред съответната група отглеждачи и ходенето пеш и носенето на рамки пак е само няколко метра.
6. Дори и при това кратко ходене рамката се завива с влажна кърпа.
7. При ваденето на маточниците се използват специални термочанти за пренасяне на готовите маточници. Вътре в тях има електроника, която поддържа 35 градуса и се захранва от запалка на кола.

Колко процента ти е успеваемоста (от пренесена личинка до снасяща майка)?
Колко ти е реалната себестойност на произведена майка?
Колко време ще издържиш да ги продаваш на 20 кинта парчето, преди да фалираш?
:cool:

Mateev
01.06.2016, 06:26
Соларния бус го имам от преди това. Правен е за други цели, и сега просто си намери вярното приложение. Така че можем да приемем, че той е една безплатна екстра, която обаче е ключова за качеството на майките.

Иначе да, прав си. За да се получат качествени майки трябва да се направят много допълнителни инвестиции. Трябва и да се гледат в големи фибранени или полистиренени нуклеуси от поне 3 истински ЛР рамки. Това най-вече заради температурния режим. Аз наистина го правя така, и това наистина ми излиза много скъпо. За да заредя 720 нуклеуса с пило и пчели жертвах над 250 пълноценни семейства. Цялото удоволствие излиза прекалено скъпо. Би се изплатило, ако сезона беше добър и се произведяха достатъчно на брой майки, но при такава една лоша година с нисък процент на успеваемост цялата дейност е на голяма загуба.

Другият проблем при големите нуклеуси е многото труд, който се влага по тях. Търсенето на майка става бавно, а то се прави поне 2 пъти в един цикъл. Крайният резултат е много много труд, при малко на брой получени майки. Успокоението е, че това НАИСТИНА СА КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ, но кой ти го признава това? Някой пчелар склонен ли е да даде повече пари за тях, или наистина производителите на качествени майки са обречени на фалит? Изглежда че второто ще е по-вярно предвид опита от рамките, кошерите и всичко останало. Българския пчелар не желае качество - той иска ЕВТИНИ БОКЛУЦИ, и това по презумпция АВТОМАТИЧНО ОБРИЧА НА ФАЛИТ всички свестни производители на качествени пчеларски стоки и услуги.

Именно поради тази причина такива пчелари като "гуруто" на клипа оцеляват и просперират - защото произвеждат ЕВТИНИ БОКЛУЦИ, които се харчат като топъл хляб. Пазарът (пчеларите) искат евтини боклуци и производителите на оборудване се съобразяват с този пазар, като му предлагат само боклуци и нищо друго. А върха на сладоледа е маркетинга на тези производители, които безсрамно кичат боклуците си с думичката КАЧЕСТВЕНО. Производителите лъжат, пчеларите знаят че ги лъжат, и въпреки това продължават да купуват ЕВТИНИ БОКЛУЦИ (в това число и майки).

Нека да не се лъжем - пазарът принуждава всички майкопроизводители (лицензирани или не) максимално да свиват разходите си и да икономисват от оборудване, труд, размери на нуклеусите, брой на пчелите в тях и от всичко останало. Крайният резултат естествено са някакви едвам оцелели измъчени и кекави майки, отгледани при условия, коренно различаващи се от естествените за тях. Това иска пазара - това и получава.

kubio
01.06.2016, 07:39
... но кой ти го признава това? Някой пчелар склонен ли е да даде повече пари за тях, или наистина производителите на качествени майки са обречени на фалит? Изглежда че второто ще е по-вярно предвид опита от рамките, кошерите и всичко останало. Българския пчелар не желае качество - той иска ЕВТИНИ БОКЛУЦИ, и това по презумпция АВТОМАТИЧНО ОБРИЧА НА ФАЛИТ всички свестни производители на качествени пчеларски стоки и услуги
...
пазарът принуждава всички майкопроизводители (лицензирани или не) максимално да свиват разходите си и да икономисват от оборудване, труд, размери на нуклеусите, брой на пчелите в тях и от всичко останало. Крайният резултат естествено са някакви едвам оцелели измъчени и кекави майки, отгледани при условия, коренно различаващи се от естествените за тях. Това иска пазара - това и получава.


Case Closed.

Mateev
01.06.2016, 15:11
Ще ви кажа и още един психологически проблем на Българската народопсихология (в това число и пчеларската). Нека да приемем, че утре се появи един честен производител на пчелни майки (или на каквото и да е друго пчеларско оборудване), и съвсем честно и почтенно обяви стоката си за продан в 2 категории. Например:
1. Качествени майки - 40 лева
2. Некачествени майки - 20 лева.

Знаете ли какво ще се случи?
Ами никой няма да купува качествените майки, защото са прекалено скъпи (защото пазара иска ниска цена). Никой няма да купува и некачествените майки, защото човека честно и почтенно е казал самата истина. Всички обаче ще купуват некачествените буклуци на ЛЪЖЛИВИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ, защото както видяхте в клипа те са окичени с ЛЪЖЛИВ ЕТИКЕТ ЗА КАЧЕСТВО.

Какъв е извода?
Ами изводът е плачевен - ако искаш да фалираш, стани ЧЕСТЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ. Ако обаче искаш да просперираш, трябва да станеш ЛЪЖЕЦ И ИЗМАМНИК. Нищо лично към никого - просто такава е голата логика. Попитайте Шерлок Холмс или д-р Уотсън. :)

Юрий Цветков
01.06.2016, 15:27
Матеев, не мисля че си прав. На Дони са възможно най-скъпите майки, които могат да се купят свободно в Б-я и въпреки това не мисля, че има проблем с реализацията. Не са един и два случаите когато са му искани майки и той е нямал. Всеки който е ползвал негови майки, твърди че си заслужават цената, включително и аз. Така че, за качеството си има пазар въпреки цената. Така че бъди сигурен, че ако предложиш качество (искрено се надявам да го направиш и не само ти, а всички от организацията ти), няма да имаш проблем с реализацията. Освен това инвестицията в оборудване за майко производство е дълготраен материален актив и се изплаща за няколко сезона, не за един, но това ти го знаеш.

Mateev
01.06.2016, 15:30
И за да ми е чиста съвеста, че ви кажа какви са трите проблема на "гурото" от този клип (пък и на повечето майкопроизводители). Проблемите са следните:

Проблем 1 - Температурен режим
Проблем 2 - Температурен режим
Проблем 3 - температурен режим

Има и още няколко други проблема, всичките от които пак са свързани с ТЕМПЕРАТУРНИЯ РЕЖИМ.

Как могат да се разрешат тези проблеми?
Ами трябва ДА СЕ ПОДОБРИ ТЕМПЕРАТУРНИЯ РЕЖИМ на всички етапи от производството. Има два основни метода за подобряване на температурния режим:

Метод 1 - СИЛНИ СЕМЕЙСТВА в отглеждачите и в нуклеусите. Това всеки го знае, но почти никой не го спазва, защото струва много скъпо.
Метод 2 - ЕЛЕКТРОНИКА (ОТОПЛЕНИЕ) В КОШЕРА, НУКЛЕУСА или ОПЛОДНОТО САНДЪЧЕ. Това е единственият метод, при който е възможно да се постигне добър температурен режим при СЛАБИ СЕМЕЙСТВА. Това е нова и почти неизследвана територия, която не е сложна, но изисква големи инвестиции.

Има и Метод 3, който повечето пчелари и майкопроизводители масово го прилагат. Метода се нарича НИЩО НЕ СЕ ПРАВИ. Тоест ползват се слаби семейства най-вече в оплодните сандъчета, а за вредата от лошия температурен режим ПРОСТО СЕ ПРЕМЪЛЧАВА. Има един глупак Матеев, който плещи някакви глупости по форумите, но кой ли ти го слуша. Този Матеев не знае ли, че качествени майки се правят по възможност при -20 градуса външна температура и с нуклеуси с размери на цигарена кутия, пълни с не повече от 100 пчели.

бат тянко
01.06.2016, 16:03
Сигурен съм, че ако имам определени изисквания към майките ти би ги изпълнил. Е, аз досега майки от 20 кинта не съм, и няма да си купя Матеев! Щото имам претенции, а те струват пари! Така че, ти пускай от време на време от 30 и от 40 лева пък да видим?

Mateev
01.06.2016, 16:46
Сигурен съм, че ако имам определени изисквания към майките ти би ги изпълнил. Е, аз досега майки от 20 кинта не съм, и няма да си купя Матеев! Щото имам претенции, а те струват пари! Така че, ти пускай от време на време от 30 и от 40 лева пък да видим?

Към днешна дата доколкото знам само аз и Ефрем Моллов оплождаме майките в силни нуклеуси със стандартни ЛР рамки и много пчели в тях. При Ефрем нуклеусите са на 2 ЛР рамки, а при мене - на 3 ЛР рамки. Аз лично ползвам не дървени нуклеуси, а оригинални финландски полистиренени нуклеуси, специално оптимизирани за майкопроизводство.
http://paradisehoney.net/en/project/nuc-and-mate-series/

Нуклеусите са 6 рамкови, но могат да работят и в режим 2х3 с две отделни фабрични прелки и специализирана 5-литрова хранилка за течна храна с отделни отделения за хранене на 2-те половинки от по 3 рамки. За зареждането на един такъв нуклеус се прави пълноценна отводка с 2 рамки с пило, 1 прашецомедова, и допълнително стръскване на още 2 рамки с пчели. Тоест цената на зареждане с пчели на този нуклеус е колкото цената на отводката - 100-120 лева. Ако от един такъв нуклеус в рамките на годината не се извадят 5 майки, то всичко отива по дяволите (работата е на загуба). Работата е на загуба дори и при 6 или 7 майки на година, защото има много труд по подръжката и най-вече по търсенето на майката, която се търси много трудно, защото нуклеуса гъмжи от пчели.

За да излиза сметката на един такъв нуклеус, майките трябва да се продават поне по 40 лева едната, ако успеваемостта на оплождането е 70-80%. Ами ако успеваемостта е само 30%, както започна тази година с многото дъждове и с огромните загуби на майка по време на полет????? Тогава какво правим?

Та искам да кажа, че ако някъде някой в България спазва всички изисквания за добрия температурен режим и всичко останало, то това съм аз. Имам техниката, оборудването и спазвам всички изисквания, но сметката не ми излиза. И тези, които получават от мене майки, наистина получават това, което трябва да бъде съгласно червените изисквания няколко постинга по-горе. Ако има хора от форума, които вече са получили майки от мене, нека да си кажат мнението, че и на мене ми е интересно.

Колкото до сметката - ами ако не намеря начин да я подобря, бизнеса просто ще ме изхвърли. Няма как - такива са жестоките изисквания на пазарната икономика.

Mateev
01.06.2016, 16:59
Матеев, не мисля че си прав. На Дони са възможно най-скъпите майки, които могат да се купят свободно в Б-я и въпреки това не мисля, че има проблем с реализацията. Не са един и два случаите когато са му искани майки и той е нямал. Всеки който е ползвал негови майки, твърди че си заслужават цената, включително и аз. Така че, за качеството си има пазар въпреки цената. Така че бъди сигурен, че ако предложиш качество (искрено се надявам да го направиш и не само ти, а всички от организацията ти), няма да имаш проблем с реализацията. Освен това инвестицията в оборудване за майко производство е дълготраен материален актив и се изплаща за няколко сезона, не за един, но това ти го знаеш.

Дони продава Бъкфаст. Самата марка си е с ранг на Мерцедес и за да се продава добре, трябва да има и цената на Мерцедес. Самият аз съм го съветвал за това, защото за него това е правилната маркетингова стратегия. Никой няма да повярва, че един Мерцедес е Мерцедес, ако се продава в ценовия сегмент на евтините масови автомобили.

При мене е друго - аз се опитвам да продавам Москвич (Българска медоносна) и никой няма да повярва, че един Москвич може да струва колкото един Мерцедес, дори и да е по-качествен от него.

Осъзнаваш ли къде е разликата? Разликата е в това, че на мнението на купувачите опаковката (марката) влияе много повече от реалните качества на самата стоката. Ха-ха .... всяка една жена може да пържи много хубави картофи, но въпреки това всички (особенно децата) предпочитат да отидат да ядат скапани и скъпи пържени картофи в Макдоналдс.

ivootur
01.06.2016, 17:28
Донякъде си прав но не напълно.Все ще се намери някой който да купи за проба майки от качествените.Ако наистина са такива ще се разчуе и който търси качество ще купува качество въпреки цената.И Мерцедес не са станали марка за 2 дена.За да започнеш да продаваш качество и да търсиш цени трябва да мине време и да го докажеш.ЛЪЖЛИВ ЕТИКЕТ ЗА КАЧЕСТВО минава само веднъж.Никой не е такъв глупак че да повтаря,а и много скоро се разчува,по-бързо отколкото новината за качествените майки на 40 лв.

бат тянко
01.06.2016, 17:43
Дано не ми се сърдите за лекия отклон от темата, но! Има жени, които не могат да пържат картофи, не могат да правят баница и нещат да правят с.ирки! За мен идеалната жена е майстор в кухнята, порнозвезда в леглото и мистър Пропър в домакинството. Е, смятам че и да има такова чудо надали ще се намерят мъже да я оценят. Коя е идеалната пчелна майка? За мен това е тестваната майка. Как почиства и как усвоява нектар. Как презимува и как стартира на пролет?

asusat
01.06.2016, 18:07
Човека каза,че на България и трябват млади пчелари ,с което аз съм съгласен ! Той също така споменава,че млади пчелари са питали по-стари пчелари ,как да си направят пчелни майки,но старите криели и младите се отказвали да пчеларстват ! Не сте ли съгласни и с това ! И все пак ,тоя "ГУРУ" практикува подвижно пчеларство ! А ако някой си мисли,че е леко да практикуваш подвижно пчеларство ,не е ...................................

Ангел Йосифов
01.06.2016, 18:10
А какво ще кажете за тез майки....Дали са качествени..Дали им липсва "скъпата" електроника или топлинен режим.А дали себестойноста им е висока...https://www.youtube.com/watch?v=GLuZQbj5CPo

бат тянко
01.06.2016, 19:04
Някои ходят в гората за билки, втори за гъби, трети за друго. Ама да берат роеве не бях чувал даже. На тоя берекет, как няма да са харни майките?

Георги 1974
01.06.2016, 21:12
Аз не знам защо ама този клип на гурото не можах да го доизгледам също така не съм гледал и за онзи Чорбич с голямата тайна за не знам колко си хиляди евро (Явно имам някакъв проблем ) а почти няма ден да не чета нещо за пчелите.

xenon
01.06.2016, 21:16
Майката на отглеждача стои в долния корпус под ханеманова решетка. На всеки 5 дена отглеждача се пренарежда цел да се възстанови посочената по-горе конфигурация. Това включва изземване на пити с младо пило от долния корпус и качване в горния, както и обратно сваляне на пити със запечатано пило долу. Включва и преглеждане на всички пити за маточници и тяхното почистване. Тези операции са много важни, защото отглеждача е едно свръхсилно семейство, което пращи по шевовете, и непрекъснато прави опити да се рои. Ако дори и за момент пчеларя го изпусне от контрол, после има да го гони по върховете на дърветата. А броя на отглеждачите при мене е 100 ..... :) Представете си каква колосална работа се извършва всеки един ден.

Може ли същата майка на отглеждача да се ползва за осеменяване...

agro
01.06.2016, 21:23
Донякъде си прав но не напълно.Все ще се намери някой който да купи за проба майки от качествените.Ако наистина са такива ще се разчуе и който търси качество ще купува качество въпреки цената.......
Само дето такива купувачи са много малко и не са достатъчно на брой, за да направят необходимия оборот на производителя, така че той да оцелее. Това от личен опит в машиностроенето на дребно, ама като гледам важи и за производителите на сирене от палмово масло например. Сигурно важи и в други браншове, за които нищо не знам. Затова големите имена се скъсват от реклама, та поне да вземат пари и за марката, освен за стоката си.

Георги 1974
01.06.2016, 21:40
Чакайте хора нали пазара определяше цената тоест пазарната икономика не е ли да остане само най доброто на пазара посредством конкуренция иновация и прочие това за лошото качество бе при плановата икономика то вече е минало.

agro
02.06.2016, 06:23
Така де. В общия случай скъпо = хубаво, евтино = калпаво. За изключенията важи правилото, че може да си купиш нещо скъпо и то да излезе боклук, ама да си купиш нещо евтино и то да се окаже хубаво си е просто късмет. Пазар, какво да го правиш. На пазар от бедни купувачи евтината стока е масово купуваната.

Remi
02.06.2016, 06:30
Чакайте хора нали пазара определяше цената тоест пазарната икономика не е ли да остане само най доброто на пазара посредством конкуренция иновация и прочие това за лошото качество бе при плановата икономика то вече е минало.
Колега ти да виждаш пазарна икономика ?

бат тянко
02.06.2016, 07:14
Аз я виждам навсякъде около себе си! Постоянно имам взаимоотношения с продавачи и купувачи...

Remi
02.06.2016, 07:42
Аз я виждам навсякъде около себе си! Постоянно имам взаимоотношения с продавачи и купувачи...
Виждаш анархия и монопол!

Георги 1974
02.06.2016, 07:47
Аз съм много далеч от майкопроизводството (общо взето си нямам на представа) ама този гуру с тези кутийки въобще не ми вдъхва доверие даже не догледах клипа.Виж на г-н Матеев майките съм ги виждал само на снимка дето ги показа (ами че те бяха като биволици голями) също съм чувал колеги вземали от Дони и са много доволни.Е може ли всичките да продават на една цена по логика един един търговец не може да продава на загуба защото фалира. Между другото темата за пазарната икономика е много разтеглива и объркана с нейните течения кореннопротивоположни.

бат тянко
02.06.2016, 09:11
Човека си работи по метода на Алей, но в Български вариант! Какво като терминологията, и инструментариума му куца? Има резултат и му се кефи. Важното е, както се каза че споделя. Чудя се колко ли сега търсят от тоя в прах в аптеката, дето ги приспива на кооома:laughing: ? Като показа дипломата и край! Смълчах се! Чисто и просто си имаме такава тема, не беше нужна втора за вицове?

Mateev
02.06.2016, 12:38
Да кажа за вълшебния прах - въобще няма нужда от такъв. Има си много по лесен начин, и той се нарича ПРЪСКАНЕ С ВОДА. Стръсквате пчелите в едно отворено сандъче и веднага след това ги пръскате с вода посредством шише с пръскачка (например от препарат за почистване на стъкла).

vasilevsa
02.06.2016, 20:42
Матеев, защо изтри и моя пост? Аз питах чисто информативно.

Cvetomir
02.06.2016, 20:52
Много сериозно се отклонявате . Прочетох и другата тема с обвиненията - Матеев като те засегнат реагираш доста остро а не казваш трите неприети майки сменяш ли ги ? Както споменах в една тема , преди се споменаваше за евтини и качествени майки , сега се оказа , че няма как да са евтини дано с времето не се окаже , че и качествени трудно се намират . Нищо лично към никой но трябва всичко да е обективно и последователно .По темата за майките -прехвърляхме още март с малка успеваемост , след това лошото време попречи на бързото оплождане но не и от качеството . Младите майки се представят повече от добре на пук на всичко.

Mateev
02.06.2016, 21:06
Матеев, защо изтри и моя пост? Аз питах чисто информативно.

Постинга ти не е изтрит. Просто е преместен заедно с другите постинги в отделна тема, наречена "Случая Ciko".

Получаваш предупреждение за БАН поради следните причини (нарушения на правилата на форума):
1. Умишлен спам
2. Търсене на сметка за действията на Администратори или Модератори в публичното пространство. Можеше да попиташ в ЛС.

Mateev
02.06.2016, 21:15
Много сериозно се отклонявате . Прочетох и другата тема с обвиненията - Матеев като те засегнат реагираш доста остро а не казваш трите неприети майки сменяш ли ги ? ......

Ако беше чел редовно форума, щеше да знаеш, че приемането на майки и маточници ВИНАГИ СИ Е БИЛО ПРОБЛЕМНО. Винаги има някакъв малък процент на неприети майки или маточници, и аз този процент го оценявам на около 20-30%. Никой никога не е успявал да постигне 100%-ова успеваемост в приеманията, така че това по принцип не е проблем на майкопроизводителя, ако е произвел качествени майки.

Във форума много пъти сме обсъждали какво трябва да се направи, за да се повиши процента на приеманите майки. За съжаление обаче все още не е измислена методология, която да гарантира 100%-ово приемане, иначе ако имаше такава, аз досега 100 пъти щях да съм я написал. През годините съм пробвал много идеи от форума или от литературата, но никога не съм успявал да постигна 100%-ово приемане на майките. Това е така и при всички останали пчелари, и предполагам, че това трябва да се знае от всеки.

Според мене майкопроизводителя носи отговорност само ако някоя майка умре по време на транспортирането с куриер (и това се случва понякога). Майкопроизводителя обаче не носи отговорност за неприетите майки, защото той няма контрол върху действията, които предприема пчеларя, за да гарантира тяхното приемане. Самите пчелари понякога допускат много грешки (волни или неволни), които могат да доведат до неприемане на майки. Но дори и да не се допуснат никакви грешки, пак може пчелите да откажат да приемат новата майка. Причината е, че пчелите просто не харесват майката по някакви си техни критерии, които ние не ги знаем. Това обаче не означава, че майката е некачествена. Може да е точно обратното - пчелите да са некачествени. Например ако има голяма разлика между пчелите и майката в расовата принадлежност, то те може и да не я приемат. Но проблема с расата може да не е в майката, а в пчелите. Това е само един от възможните проблеми. Мога да изредя поне още 100, върху половината от които ние сме неподвластни да им влияем или променяме.

Валентин.
03.06.2016, 21:48
Най-голям процент на приемане на майки има по време на паша..... Колкото по-силна паша, толкова по-успешно премане. ПАША, не “подхранване“.

Юрий Цветков
05.06.2016, 11:58
Дони продава Бъкфаст. Самата марка си е с ранг на Мерцедес и за да се продава добре, трябва да има и цената на Мерцедес. Самият аз съм го съветвал за това, защото за него това е правилната маркетингова стратегия. Никой няма да повярва, че един Мерцедес е Мерцедес, ако се продава в ценовия сегмент на евтините масови автомобили.

При мене е друго - аз се опитвам да продавам Москвич (Българска медоносна) и никой няма да повярва, че един Москвич може да струва колкото един Мерцедес, дори и да е по-качествен от него.

Осъзнаваш ли къде е разликата? Разликата е в това, че на мнението на купувачите опаковката (марката) влияе много повече от реалните качества на самата стоката. Ха-ха .... всяка една жена може да пържи много хубави картофи, но въпреки това всички (особенно децата) предпочитат да отидат да ядат скапани и скъпи пържени картофи в Макдоналдс.Ще си позволя отново да не се съглася съвсем с теб. Имам 3 годишен опит с майки от Дони и отново ще кажа, те си заслужават цената. Ще кажа също и това, че те с нищо не превъзхождат моите СВИЩЕВИ мелези. През тези години, даваха точно толкова мед, колкото и останалите ми семейства. Дори рекордорите през годините винаги бяха семейства с мои майки. Какво като през Февруари имаха почти двойно повече пило от останалите? Трябваше да им слагам питки за да не умрат от глад, за разлика от останалите. А в началото на акацията, моите си, ги бяха настигнали. Жалко че пашата се провали, за да направя още едно сравнение. След това последва избягал рой точно с майка ВВ, а моите си ме чакаха. Дали ще си купя отново майки от Дони. Да възможно е, точно толкова, колкото и от теб или от Софрон или от Словения или от където и да е другаде. Няма причина да не го направя отново.

scutellator
10.06.2016, 10:09
...Самата марка си е с ранг на Мерцедес и за да се продава добре, трябва да има и цената на Мерцедес. Самият аз съм го съветвал за това, защото за него това е правилната маркетингова стратегия..

От догодина цената за нови клиенти ще бъде 22евро, вместо 18. Матеев ме посъветва така да направя. За допълнителни въпроси и похвали, моля, обръщайте се към него.

Иначе, да- Матеев е напълно прав- във "всичко по 1 лев" надценката е най-голяма и ако се преследва максималната печалба на всяка цена, на там трябва да се обърне човек.

scutellator
10.06.2016, 10:38
https://www.youtube.com/watch?v=baDkHK0pwTc


:) Ето,това е техника :)
Четвърта част е най-интересна ! Вълшебство !

Благодаря за споделянето, благодаря и на ъплоудера. Изгледах ги с интерес. Дано има и други. Според мен, човек може да научи много от тези, най-вече че едно черпаче пчели не е достатъчно (може би две) - когато дойде време майката да снася, няма останали достатъчно пчели които да изградят далачетата, камо ли за нещо друго.

Ключов момент, според мен е какво разбира автора под понятието " качествена майка", щото за него некачествените са свищеви майки, които отводките на две рамки пчели сами си правят. При този контекст съм напълно съгласен с него- произведените така майки са най- малкото не по- лоши от гореописаните свищеви. Всъщност, на фона на всички тези неща, които прави (повечето от които - грешни), бих казал че се е получила доста прилична майка.

Още нещо ми прави впечатление - в тоя стартер, който е стоял затворен две седмици, на пек и на студ, няма една умряла пчела! Аз като наблъскам едно стартерно сандъче (изцяло мрежесто дъно), а съм го оставил да го пече слънцето, и още в 10:30 на следващата сутрин няма останала една жива пчела.

vasilevsa
10.06.2016, 10:46
От догодина цената за нови клиенти ще бъде 22евро, вместо 18. Матеев ме посъветва така да направя. За допълнителни въпроси и похвали, моля, обръщайте се към него.

Иначе, да- Матеев е напълно прав- във "всичко по 1 лев" надценката е най-голяма и ако се преследва максималната печалба на всяка цена, на там трябва да се обърне човек.
Всеки производител има право да си определя ценовата политика. Според мен скоро ще се легализира и вноса от чужбина и конкуренцията ще придобие други измерения. инак похвали в кавички май трябваше да го сложиш ;)

scutellator
10.06.2016, 10:58
... инак похвали в кавички май трябваше да го сложиш ;)
Защо?
Никой не обича да му звънят по телефона и да му говорят грубости. Затова да звънят само за хубави неща. Ако теорията е вярна, покачването на цената би трябвало да повлече стремглаво повишаването на продажбите нагоре. При тези обстоятелства, някои хора ще се сдобият с майки, които иначе не биха си купили при ниската цена. Понеже знам че ще останат супер доволни - ето и нуждата да благодарят на някого.

vasilevsa
10.06.2016, 11:03
Защо?
Никой не обича да му звънят по телефона и да му говорят грубости. Затова да звънят само за хубави неща. Ако теорията е вярна, покачването на цената би трябвало да повлече стремглаво повишаването на продажбите нагоре. При тези обстоятелства, някои хора ще се сдобият с майки, които иначе не биха си купили при ниската цена. Понеже знам че ще останат супер доволни - ето и нуждата да благодарят на някого.
Ти смяташ да тестваш дали е вярна. според мен цената следва да е балансирана. но аз не съм голям спец по тия работи. Скромното ми мнение, е че потребителя никога не е доволен от завишаването на цените. въпроса е да не е много голямо, за да не могат да преглътнат фактора качество.

m_pchelari
10.06.2016, 11:17
Къде се загуби бе човек. До тоалетна не ходиш ли, притесних се да не си хванал запек.

Нимуе
12.06.2016, 11:23
Жалки са опитите Ви ,да се присмивате на колеги .Странно ми е Вие,къде сте ходили ,да придобиете такива обноски .

evgeni.filimonov
12.06.2016, 12:17
Все си мисля, че 44 лв за майка са доста. А колкото до клипа, аз го изгледах с голям интерес. Факт е че само колеги майкопроизводители го приеха толкова насериозно и се уплашиха , че може да им е конкоуренция.

m_pchelari
12.06.2016, 14:43
Жалки са опитите Ви ,да се присмивате на колеги .Странно ми е Вие,къде сте ходили ,да придобиете такива обноски .

Колега Нимуе ти май защитаваш vasilevsa, но не си ме разбрал. Поста ми беше закачка към скутелатор и този негов постинг (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3016&p=92516&viewfull=1#post92516).
Гледайте по-позитивно на нещата и не търсете под вола теле.

n.kostadinov
12.06.2016, 22:14
Оставам с впечатление,че някой колеги тук удобряват действията на "гуруто" и едва ли не евала че е показал.Е да ама не,това нещо е под абсолютно всякаква критика,няма едно нещо което този човек прави и то да съвпада със написаното от всички големи имена в пчеларството и по точно в майкопроизводството.Та в оплодното сандъче нямаше и 50-100 пчели,няма кой да изгради второ далаче да не говорим за трето и четвърто.Ами как тази малка шепичка пчели ще захранят майката след излюпването и,така че от нея да се развие една пълноценна такава?Да не говорим и за захранване на някакво пило или майката се отнема веднага щом се появят първите яйца???Още нещо,забеляза ли някой от вас че кошерите му са 8 рамкови и в средата на месец май този 8 рамков дадан блат няма никой в магазина!И това са качествени майки....Този човек е застанал пред камерата не за да споделя,а за се покаже колко много знае и може,затова и има толкова много помощници да докаже авторитет,показването на дипломата за какво беше???

koragroup
12.06.2016, 23:12
Оставам с впечатление,че някой колеги тук удобряват действията на "гуруто" и едва ли не евала че е показал.Е да ама не,това нещо е под абсолютно всякаква критика,няма едно нещо което този човек прави и то да съвпада със написаното от всички големи имена в пчеларството и по точно в майкопроизводството.Та в оплодното сандъче нямаше и 50-100 пчели,няма кой да изгради второ далаче да не говорим за трето и четвърто.Ами как тази малка шепичка пчели ще захранят майката след излюпването и,така че от нея да се развие една пълноценна такава?Да не говорим и за захранване на някакво пило или майката се отнема веднага щом се появят първите яйца???Още нещо,забеляза ли някой от вас че кошерите му са 8 рамкови и в средата на месец май този 8 рамков дадан блат няма никой в магазина!И това са качествени майки....Този човек е застанал пред камерата не за да споделя,а за се покаже колко много знае и може,затова и има толкова много помощници да докаже авторитет,показването на дипломата за какво беше???

Първо, казва се "Одобряват". Второ, когато ти качиш клипове със "100% правилният начин на работа", тогава можеш да критикуваш споделеното от други.
Ще го кажа така: ти не вярваш в Корана, нали? Ама едва ли го оплюваш навсякъде където свариш...
Хиляда пъти сме казвали, че ако има 100 пчелари ще има 101 начина на работа. Кой на когото иска да вярва. Ти по колко майки произвеждаш на година? И как им определяш "качеството"?

zapstojan
12.06.2016, 23:19
Не знам колко пчели съдържа черпака, но един такъв черпак пчели изгради 2бр. основи 1/2 магазинни = 1 магазинна. Третата рамка също 1/2 магазинна бях обковал отстрани на 1/3 от долния край с фазер, за хранилка. Накрая изградиха и далак върху хранилката, от горната летва почти до дъното.
В хранилката слагах само захарно-медено тесто и никакъв сироп.
Когато им отнех майката, те заложиха, изхраниха и запечатаха два свищеви маточника.
Новоизлюпената майка се оплоди и започна да снася.
Не препоръчвам на никого да прави това у дома.;) Само споделям какво съм видял.

Не наричайте човека който е склонен да сподели опит с подигравателното "Гуру". Ако беше застанал пред камерата за да демонстрира липсващи му знания и умения, щеше да сложи само едно оплодно сандъче, а не токова много.

Аз останах с впечатление, че той не за първи път отглежда майки по този начин. И щом от години е пчелар, значи му излиза сметката.

Дамян Дамянов
13.06.2016, 01:08
По-миналата зима спасих майка с една шепа(черпак) пчели. Щом майка може да оцелее с шепа пчели, би трябвало да може да се оплоди с толкова малко.
Друг е въпроса за качеството.
Според мен качествената майка ТРЯБВА да се е била с поне една сестра. Да сложиш един маточина и да се надяваш, че си познал качеството на майката... Абе... Това е несериозно!:tres::tres::tres:

nikola.vladov
13.06.2016, 05:21
По-миналата зима спасих майка с една шепа(черпак) пчели. Щом майка може да оцелее с шепа пчели, би трябвало да може да се оплоди с толкова малко.

И аз имам такъв случай. Придадох я на кошер без майка и лятото беше супер това семейство. Но тя зимата не снася и не трябват много пчели.

Аз си мисля, че до излюпването е важна температурата (дори да са малко щом успяват да поддържат температура е ОК). После до пронасянето пак не трябват много пчели. Но след това вече малкото пчели не стигат. Брат Адам пише, че първия месец е решаващ за формирането на майката. Тя трябва да стои и да снася при пчелите които са я отгледали. С отнемането и веднага след пронасяне вероятно качеството се намалява веднага. Чудя се кое е по-важно при комерсиалното майкопроизводство -- да се продаде (дори да е боклук) или да е качествена (по-скъпа) и така да се ловят нови клиенти. Май каквито клиентите, такива и търговците.

nikola.vladov
13.06.2016, 05:54
Някой пчелар склонен ли е да даде повече пари за тях, или наистина производителите на качествени майки са обречени на фалит? Изглежда че второто ще е по-вярно предвид опита от рамките, кошерите и всичко останало. Българския пчелар не желае качество - той иска ЕВТИНИ БОКЛУЦИ, и това по презумпция АВТОМАТИЧНО ОБРИЧА НА ФАЛИТ всички свестни производители на качествени пчеларски стоки и услуги.

Добре казано. Не е случайно, че Китай е една от най-успелите (като продажба) страни. Едва ли е с високо качество постигнато. Някъде Брат Адам беше казал: "ПРИЗВОДСТВОТО НА МАЙКИ Е ТОЛКОВА ВАЖНО, ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОВЕРИ В РЪЦЕТЕ НА ДРУГ ЧОВЕК". За съжаление света и отношенията в който живеем не е съвършен.

n.kostadinov
13.06.2016, 07:35
Първо, казва се "Одобряват". Второ, когато ти качиш клипове със "100% правилният начин на работа", тогава можеш да критикуваш споделеното от други.
Ще го кажа така: ти не вярваш в Корана, нали? Ама едва ли го оплюваш навсякъде където свариш...
Хиляда пъти сме казвали, че ако има 100 пчелари ще има 101 начина на работа. Кой на когото иска да вярва. Ти по колко майки произвеждаш на година? И как им определяш "качеството"?


Човече споделеното както ти го наричаш не е споделено а биене в гърдите от типа "вижте ме аз мога".Не се заяждай за това че съм сгрешил някъде една буква!Тук четат много неопитни и млади колеги,които има вероятност да повторят същите простотии от клиповете,четейки одобрителни постове като твоя!Относно колко майки произвеждам,до момента са над 80 и до края на годината ще са станали над 120.За споделянето на начин си има теми-майчино семейство,кошер отглеждач и т.н.Начина по който ги правя е описван много пъти като най-добре и разбираемо,и стъпка по стъпка го е описал Матеев във форума и то не веднъж!Клипове нямам и не мисля и да правя,нямам толкова помощници...
п.п. за малко да забравя и на въпроса за определя е на качеството.Моите майки се излюпват в нуклеус от фибран покриващ на 3 цели лр рамки плътно покрити с пчели.Осигурени са с храна през целия период от поставяне на маточнима до пронасяне на майката и по нататъшно развитие на отводката.Веднъж оглеждам визуално майката няколко дни след излюпването и правя повторно оглеждане след пронасяне за някакви физически недъзи(парализирани крака,не е едра и пр.),След това следя кога е пронесла и през следващия месец следя начина на полагане на пило и развитието на отводката.

Mateev
13.06.2016, 12:39
.....Според мен качествената майка ТРЯБВА да се е била с поне една сестра. Да сложиш един маточина и да се надяваш, че си познал качеството на майката... Абе... Това е несериозно!:tres::tres::tres:

Не съм много сигурен, че при един бой на две майки ще победи по-качествената. По-скоро ще победи по-бързата и по-леката, а не едрата и тежката с много на брой яйчни тръбички. На практика няма никаква корелация между бойни умения и брой на яйчните тръбички, така че логиката ти нещо куца.

Ха-ха ..... сега се сетих, че ако във висшите ешелони на власта постовете се заемаха след двубой между кандидатите, сега щяха да ни управляват щангисти, борци и мутри.

borifototo
13.06.2016, 12:58
Че то,други ли ни управляват?

okic
13.06.2016, 13:23
Не съм много сигурен, че при един бой на две майки ще победи по-качествената. По-скоро ще победи по-бързата и по-леката, а не едрата и тежката с много на брой яйчни тръбички. На практика няма никаква корелация между бойни умения и брой на яйчните тръбички, така че логиката ти нещо куца.

Ха-ха ..... сега се сетих, че ако във висшите ешелони на власта постовете се заемаха след двубой между кандидатите, сега щяха да ни управляват щангисти, борци и мутри.
Премиерът ни е каратист

tarty
13.06.2016, 15:00
Според мен качествената майка ТРЯБВА да се е била с поне една сестра. Да сложиш един маточина и да се надяваш, че си познал качеството на майката... Абе... Това е несериозно!:tres::tres::tres:
Би трябвало да са поне две майки, всяка в отделна клетка и пчелите ще си изберат коя да захранят. Те най-добре ще преценят.

Дамян Дамянов
13.06.2016, 16:55
Не съм много сигурен, че при един бой на две майки ще победи по-качествената. По-скоро ще победи по-бързата и по-леката, а не едрата и тежката с много на брой яйчни тръбички. На практика няма никаква корелация между бойни умения и брой на яйчните тръбички, така че логиката ти нещо куца.

Ха-ха ..... сега се сетих, че ако във висшите ешелони на власта постовете се заемаха след двубой между кандидатите, сега щяха да ни управляват щангисти, борци и мутри.

Може и да ми куца логиката, ама затова чета и се информирам ежедневно. Човек ако не полага ежедневно и постоянно усилия за усъвършенстване, то той просто зацикля на едно ниво и си умира на него.
Защо реши, че се обаждам неподготвен така и не разбрах, но...не съм.

6888

Ето още нещичко по темата, което може и да ти бъде интересно 6889

Всъщност има още едно изледване по темата, което съм чел, но не мога да се сетя кои са авторите.

Ангел Йосифов
13.06.2016, 16:58
Във книжките пише,че при борба,ако са равностойни едната отлита с рояк.И си е така-от опит.

Mateev
13.06.2016, 17:23
Може и да ми куца логиката, ама затова чета и се информирам ежедневно. Човек ако не полага ежедневно и постоянно усилия за усъвършенстване, то той просто зацикля на едно ниво и си умира на него.
Защо реши, че се обаждам неподготвен така и не разбрах, но...не съм.

6888

Ето още нещичко по темата, което може и да ти бъде интересно 6889

Всъщност има още едно изледване по темата, което съм чел, но не мога да се сетя кои са авторите.

Борбата между майките решава проблема така, както го е решила природата. Но в плановете на природата няма критерии от рода "по-много мед за пчеларя" .......

То същото важи и за селекцията и за всичко останало - плановете на природата коренно се различават от нашите лични планове, мечти и надежди. Така че ако ние не запретнем ръкави и не направим нещата така, както на нас са ни угодни, никой друг няма да го направи, дори и природата .....

ves
14.06.2016, 10:03
Борбата между майките решава проблема така, както го е решила природата. Но в плановете на природата няма критерии от рода "по-много мед за пчеларя" .......

То същото важи и за селекцията и за всичко останало - плановете на природата коренно се различават от нашите лични планове, мечти и надежди. Така че ако ние не запретнем ръкави и не направим нещата така, както на нас са ни угодни, никой друг няма да го направи, дори и природата .....
Е да но в общи линии количеството мед е функция на силата на семейството. Хубава майка - силно семейство.
Иначе в документа, който даде Дамян е ясно, че в 75% от случаите побеждава по-едрата майка, но това е когато майките са извадени от кошера.Вътре в семейството пчелите взаимодействат с майките преди двубоя, с което накланят везните в една или друга посока. Може да я хранят и стимулират, а може да я гонят и омаломощават.

И точно тук става сложно и не е ясно как точно пчелите избират, коя майка да им бъде фаворит. Логично е да се мисли, че избират по-хубавите майки, но експерименти с майки произведени от стари личинки (лоши майки) показват, че пчелите не тормозят лошите майки за сметка на тези от млади личинки или яйца. Друга хипотеза е, че избират майка с по-близък ген. Освен това се твърди, че по време на двубоя много често едната майка изхвърля изпражнения и оцапаната майка бива нападана и омаломощавана от пчелите.