PDA

Виж пълната версия : Рояк



vito
29.05.2016, 22:42
Здравейте колеги,надявам се да помогнете по една доста странна ситуация!Извинявам се ако темата ми не е на място.Преди около 8 дена забелязах пчели в хралупа на доста голямо дърво(див орех)Не съм хващал досега роеве ..пчелар съм от 2 години.Питах няколко по-опитни колеги как да ги извадя от дървото като не знаех дали е рой или са си там отдавна.И всички ме посъветваха да не се занимавам ..нямало да стане и т.н. Дървото е кажи речи в центъра на Русе и няма шанс да режа и подобни груби методи!Но аз все пак реших да опитам и за около 2-3 часа ги прибрах в сандъчето(ако някой се интересува после ще кажа как) На следващият ден ги занесох на пчелина сложих основи и...т.н. и след 4 дена отидох да ги видя и нещата са супер-прясно пило,градят основите...И сега най-интересното 2-3 дена нямаше никакви пчели около хралупата и днес отново старата ситуация бръмчат си и влизат излизат все едно сте застанали пред кошер???Та въпросът ми е какво да си мисля...сигурен съм че ги изкарах и явно майката е при мен.Може ли да са други,да се е заселил друг рояк?Или пък част от тях да са останали и да са заложили маточници?Но ми се виждат много и са доста заети,не се мотаят...сещате се как ако са без майка..?Какво да предприема,да изкарам и тези или да изчакам 16 дена евентуално да си направят майка и тогава да ги вадя?

gorgi
30.05.2016, 06:42
Вади ги веднага.

distedi
30.05.2016, 07:16
Интересно ми е как си ги извадил :) А градът ни е пълен с пчели в хралупите на дърветата....Аз всяка година си хващам по няколко рояка в центъра на града, но с капан - не се мъча да ги измъквам от трудно достъпни места.

vito
30.05.2016, 08:07
Извадих ги както пише в книгите:bigsmile:-няма достъп директно до входа им,даже не мога да ги опуша от там.Пробих една дупка със свредло 18мм дълго около 15-20 см дълго и яко ги опуших от там.Почнаха да излизат от входа си и да лазят по дървото,допрях сандъчето натъркано предварително обилно с маточина до дървото.Вътре сложих пита с мед една празна и две основи..и доброволно си влезнаха.От време на време им помагах с четката,почна да се смрачава и лека полека всички се прибраха през входа на сандъка(ползвам ги и за отводки и съм ги направил като малки кошерчета,с прелка и т.н)Не разбрах какво ме съветвате да ги вадя ли и тези или да изчакам?

Камен Крумов
30.05.2016, 10:36
Не разбрах какво ме съветвате да ги вадя ли и тези или да изчакам? Остави ги за сега. Вътре със сигурност има пило и някой ще трябва да се погрижи за него. Моят съвет е периодично да си вадиш рояци от там. Гледай на тях, като на кошер, от който си направил пакетен рой с майка.;)

Ангел Йосифов
30.05.2016, 19:04
Мисля си,че хралупата е била в роево състояние,затова майката е излязла.Иначе ако е в работно,едва ли майката ще излезе по този начин.
Да наистина може да ги дои през месец,но.....само пчели.