PDA

Виж пълната версия : Див божур



valaz
15.05.2016, 17:20
По книгите не съм срещал информация за качествата на дивия божур като медоносно растение. В двора на пчелина ми имам известно количество диви божури, садени в далечното минало от моите деди и баби, които отдавна не са между живите. Божурите си растат и цъфтят ежегодно, без да изискват абсолютно никакви грижи от моя страна, освен разбира се, да не ги кося. Цъфтежа им съвпада с цъфтежа на акацията. Не знам, колко нектар и прашец пчелите събират от тях. По цветовете на божурите имаше много повече пчели, отколкото по цветовете на акациите. На снимката, която публикувам, в цвета на божура има 6 пчели едновременно. На никое друго растение, не съм виждал толкова много пчели в един цвят. За разлика от акацията, за божурите няма лоша година.

zapstojan
15.05.2016, 17:51
При по-внимателно гледане се оказа, че пчелите даже са седем. Браво!

valaz
15.05.2016, 20:54
6723А на тази снимка се вижда пчела в полет. И тук, пчелите са седем, заедно с летящата пчела. Предполагам, че събират прашец. В цветовете на божура, прашецът е в изобилие.

Бандит
15.05.2016, 21:02
6723А на тази снимка се вижда пчела в полет. И тук, пчелите са седем. Предполагам, че събират прашец. В цветовете на божура, прашецът е в изобилие.

поправка 8 ;)

Гогол
15.05.2016, 22:43
По книгите не съм срещал информация за качествата на дивия божур като медоносно растение. Не знам, колко нектар и прашец пчелите събират от тях. По цветовете на божурите имаше много повече пчели, отколкото по цветовете на акациите. На снимката, която публикувам, в цвета на божура има 6 пчели едновременно. На никое друго растение, не съм виждал толкова много пчели в един цвят. За разлика от акацията, за божурите няма лоша година.
Нектародайно –не ,но прашецодайно –да !Може би само рапицата се приближава по прашец до него ,след това слънчогледа .Запали свещ за баба си и дядо си ,че са ти оставили такова прекрасно диво цвете ,а не само заради това,вчера беше Великден за умрелите .

valaz
16.06.2016, 21:11
Моите пчели предпочитат божурите, пред прехвалените вносни медоноси като лофант и аморфа! Предпочитат българското! Възнамерявам да започна целенасочено да ги размножавам.

Ясен Йорданов
15.11.2017, 17:23
Здравейте, колега valaz. Случайно попаднах на темата. Предстои ми устройване на място за малък пчелин. Впечатлен съм от наситения цвят на божура и привличането на пчелите. Възможно ли е да Ви помоля за няколко корена.

valaz
15.11.2017, 20:05
Божурите дават голямо количество семена. До сега съм правил неколкократно опити да ги размножа от семе, но за съжаление са били неуспешни. Вероятно има някой тънкост в засяването на семената, която не знам. Корени до сега не съм вадил. Не знам дори, как изглеждат. Имам желание да увелича тяхната бройка и едва тогава, мога да помисля да раздавам.

Камен Крумов
19.11.2017, 11:39
Вероятно има някой тънкост в засяването на семената, която не знам. Преди да засееш семената ги постави да помръзнат във фризера за около 2 седмици.;)