PDA

Виж пълната версия : Продавам МАТОЧНИЦИ



Mateev
13.05.2016, 11:23
Продавам МАТОЧНИЦИ по цена 5 лв. на брой. Порода - Българска Медоносна Пчела.
За заявки - тел. 0888 314 550.

Маточниците трябва да се заявят ден-два предварително, за да мога да потвърдя дали ще има количества или не. Получаването става на място в гр. Габрово, кв. Етъра някъде около обяд (11-13 часа).

Отводките могат да се направят още на предния ден или сутринта в деня на получаване на маточниците. Самите маточници трябва да бъдат придадени до края на деня, защото през нощта или през следващия ден ще започнат да се излюпват.

Mateev
15.05.2016, 14:18
Към маточниците се оказа, че има учудващо голям интерес. Хора пътуват по 100-200 километра, за да си вземат маточници.

Искам да направя едно доуточнение - маточниците започват да се вадят още в 8:30 часа сутринта, така че клиента може да си ги получи още от 9:00 часа. Това е важно за тези, които пътуват от далеко, защото имат шанса още до обяд да са се върнали и до края на деня да направят отводките и да раздадат маточниците.

Маточниците ги давам сложени в една дунапренена гъба с отвори в нея. Клиента може да си вземе някаква хавлия, която да я навлажни, както и някаква малка кутия, в която да постави хавлията и гъбата върху нея.

Размерите на дунапренената гъба са 18х11 сантиметра и дебелина 5 сантиметра. В гъбата има отвори за 24 маточника. По време на транспортиране гъбата трябва през цялото време да се държи хоризонтално. Поставя се на седалката или долу на пода на колата. Идеята е да не попадат върху нея директни слънчеви лъчи от някой прозорец. Също и на пчелина гъбата не трябва да се поставя директно под слънчевите лъчи. Ако случайно не знаете, това важи и за пчелни майки, ако такива закупите и получите по куриер.

Температурата в колата по време на транспорт е хубаво да е над 22 градуса. Това за да не се преохладят маточниците. На такава температура е пробвано много пъти и няма никакви проблеми с транспорта, дори и той да е 3-4 часа.

meho
15.05.2016, 20:25
Продавам МАТОЧНИЦИ по цена 5 лв. на брой. Порода - Българска Медоносна Пчела.
За заявки - тел. 0888 314 550.

Маточниците трябва да се заявят ден-два предварително, за да мога да потвърдя дали ще има количества или не. Получаването става на място в гр. Габрово, кв. Етъра някъде около обяд (11-13 часа).

Отводките могат да се направят още на предния ден или сутринта в деня на получаване на маточниците. Самите маточници трябва да бъдат придадени до края на деня, защото през нощта или през следващия ден ще започнат да се излюпват.

До кога ще е валидна офертата?

Mateev
15.05.2016, 20:47
Докато имам излишни маточници. На ден излизат средно по 200, а аз използвам средно по 100-120. Със сигурност ще има поне още 10 дена (това е цикъла на отглеждачите). По-скоро 10 дена след като взема решение да намаля темпото, но такова решение все още не съм взел и засега нямам намерение да вземам. :)

dunsho78
17.05.2016, 20:25
А пчелни майки свободно продавате ли

Mateev
17.05.2016, 21:12
Засега не, защото имам много заявки за удовлетворяване. Това са хора, повечето от които са си платили аванс още преди 3-4 месеца. Когато ги удовлетворя, тогава ще започна да продавам свободно майки и за други клиенти без заявка.

Mateev
20.05.2016, 17:34
Искам да информирам потенциалните купувачи, че процента на приемане на маточниците е средно около 80%. Тоест има 20% загуби поради следните причини:

1. Неприет маточник
2. Неизлюпен маточник
3. Излюпена дефектна майка

Аз лично проверявам всеки един придаден маточник на 3-тия ден и ако има някакъв проблем, слагам друг маточник. Тази статистика от около 20% загуби я наблюдавам постоянно и нейната стойност изглежда стабилна (ни повече, ни по-малко). Подобна статистика има и при клиентите, закупили маточници от мене. От всеки 10 маточника средно 2 се губят.

Заинтересовах се от тази стабилна статистика и реших да проверя какъв е процента на детската смъртност при хората. И останах изненадан. Дори и при хората детската смъртност е на много високо ниво, въпреки чудесата, които твори съвременната медицина. През 50-те годинини на миналия век детската смъртност е била на ниво 15%. Това средно за целия свят. В наши дни тя е свалена на 5-6%, но има държави, в които тя все още е на нива от 17-18%.

Та ако при хората е на такива високи нива, не бива да се учудваме, че и при пчелите е нещо подобно. Явно високия процент на детска смъртност е нещо обичайно за целия животински свят. Изглежда механизмите на природата са настроени да работят точно така, и ние нищо не можем да направим по въпроса.

Mateev
20.05.2016, 17:39
На етап оплождане на пчелните майки има допълнителен процент на загуби. Средно при мене е около 20-30%, въпреки предприетите десетки най-различни мерки с цел неговото намаляване. Тука причините за загубите са стотици, като с някои от тях нямаме никакъв шанс да се преборим. Например с лошото време или с пчелоядите.

npachovski
20.05.2016, 19:00
Аз искам да помоля да ни информираш веднага когато започне свободната продажба на майки. Благодаря.

jdrumev
20.05.2016, 19:04
Матеев аз като имам удобрение по пчеларската за 50 майки.Трябва ли да имам някаква заявка или договор с теб, че до сега не съм вземал пл. майки така.Как мога да си поръчам?

Mateev
20.05.2016, 20:14
Матеев аз като имам удобрение по пчеларската за 50 майки.Трябва ли да имам някаква заявка или договор с теб, че до сега не съм вземал пл. майки така.Как мога да си поръчам?

Доста си позакъснял. Хората поръчват вече от няколко месеца и списъка е доста дълъг. Иначе реда е следния - обаждаш се по телефона, след това сключваме договор, след това даваш аванс и като дойдат парите, нареждаш се на списъка и чакаш да ти дойде реда.

Тази година е буквално катастрофална за производството на майки и отводки. Всичко се получава, но много бавно, много трудно и с една камара проблеми. Като цяло това води до удължаване на сроковете за доставка.

Bee Varna
25.05.2016, 05:12
Дайте информация от каде сте взели елитни майчини и бащини линии за производство на тази порода пчела? Предварително благодаря за отговор.

Mateev
25.05.2016, 06:52
Дайте информация от каде сте взели елитни майчини и бащини линии за производство на тази порода пчела? Предварително благодаря за отговор.

Произвели сме си ги сами, изпълнявайки изискванията на Наредба 35 и Наредба 47. Направи си труда да ги прочетеш и ще разбереш как се правят и тестват елитните майки.

В основата на всичко стоят огромното количество тестове на стотици и хиляди майки по десетки показатели и подбор на най-добрите такива. Процеса отнема години. Най-добрите се вписват в родословната книга и са база за изкуственото осеменяване на нова партида майки през следващата година, които също преминават през дълги и сложни тестове с цел подбор на най-добрите. И така цикъла се върти през годините.

При мене имам едно голямо преимущество пред доцента - имам база от над 2000 семейства за подбор и търсене на удачна генетична комбинация. Отделно асоциацията прави такива широкомащабни изследвания, каквито доцента дори и не може да си ги мечтае. Например тази година направихме десетки хиляди снимки на пчелни пити и със специална програма, написана от нас, броихме килийките с пило и с мед. Това с цел определяне на количеството на изядените зимни запаси, плодовитоста на пчелните майки, прошареното пило и т.н. Също така написахме една друга програма, с чиято помощ изследваме над 30 признака на над 10 000 крилца - откъснати, сложени на предметни стъкла и отново снимани за по-нататъшна обработка. Има и още много, но не му е мястото за обсъждане в тази тема.

Bee Varna
27.05.2016, 13:34
Аз работя с пчелите, а не с наредбите. Защо мислиш, че имайки такъв брой пчелни семейства располагаш с подходящ био материал? В желанието ми да купувам качествени майки няма нищо лошо. Не разбирам защо така агресивно восприемаш моето питане. Региона в който твоите пчелини, познавам, специалисти също, в наша малка държава няма нищо ново или не забелязано, особено в пчеларството. За това и питам, от каде имате линии, а не как ги произвеждате.утре ще реша да купя майки от Вашата организация, с какви документи ще ги получа? говоря за официално купуване. Не съм враг на никой, питам това което мен интересува.