PDA

Виж пълната версия : МЗХ



Дамян Дамянов
12.05.2016, 18:46
Фермерът Петър Дундин от Присово пристигна по работен гащеризон за среща с министър Танева

http://www.bgfermer.bg/Article/5490030

Дамян Дамянов
12.05.2016, 19:00
Арестуваха инспектор от Агенцията по храните в Пловдив с 500 лв. подкуп

http://www.bgfermer.bg/Article/5490023

Дамян Дамянов
12.05.2016, 19:01
Новият Закон за храните ще е от полза за свиневъдите

http://www.bgfermer.bg/Article/5486853

От една седмица най-малко, всичко е качено на сайта на МЗХ.
ОТНОВО ПЧЕЛАРИТЕ НЕ СА ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА!

6693

Mateev
12.05.2016, 19:14
Новият Закон за храните ще е от полза за свиневъдите

http://www.bgfermer.bg/Article/5486853

От една седмица най-малко, всичко е качено на сайта на МЗХ.
ОТНОВО ПЧЕЛАРИТЕ НЕ СА ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА!

6693

Напротив - КБП вече написа становище и официално го изпрати в МЗХ с електронен подпис...... :)

Дамян Дамянов
12.05.2016, 19:18
Напротив - КБП вече написа становище и официално го изпрати в МЗХ с електронен подпис...... :)

Седя и наблюдавам вече повече от седмица, а нито една дума. Всички реват, че искат да си продават меда на дребно, че имат проблеми с директните продажби, а изобщо не се вълнуват от проектозакона. Иначе списъците с одобрените по програмите ги проверяват на 2 часа!

Този сектор или ще се образова и ще започне да си отстоява интересите или направо да забранят отглеждането на пчели за стопански цели.

бат тянко
13.05.2016, 08:34
Или, ще си караме както до сега. Както се казва по нашенски- агаля, агаля. За съжаление, много малко неща се промениха към по- добро. Най- големия ни проблем, от време оно е некомпетентноста на управниците ни! Не знам каква е алтернативата ни за по достоен живот?

Mateev
13.05.2016, 09:47
..... Най- големия ни проблем, от време оно е некомпетентноста на управниците ни! ....

Управниците ни в болшинството си са много компетентни и много интелигентни, но за съжаление не всичко трябва да се казва на народа, защото той в повечето случаи реагира като безмозъчно стадо.

Ако това досега не се го осъзнали, значи живеете в един собствен свят от илюзии ....... :)

Крайно време е да разберете, че управниците казват на народа само това, което народа иска да чуе, а в действителност вземат решения и предприемат действия така, както го изисква здравата логика и текущата ситуация. И вие да отидете там да управлявате, бързо бързо ще стигнете до извода, че това е ЕДИНСТВЕНИЯТ ПРАВИЛЕН НАЧИН.

бат тянко
13.05.2016, 11:40
Не знам защо, в съзнанието ми веднага светнаха два случая. Първия на бившия министър на образованието, които забрави да изключи своя микрофон. Та се изцепи нещо от сорта на- Нека си викат, ние ще правим каквото си искаме! И другата култова фраза- Да дойдат танковете! Това не е здрава логика, а направо желязна, нали това имаш предвид?

Mateev
13.05.2016, 13:08
Няма смисъл да разпитваш - просто трябва да ми повяраш, че ти казвам истината.

Ако случайно си забелязал, дори и тука във форума много хора вече достигнаха до същата мисъл - че на пчеларите не трябва да се казва всичко. Сам видя какви са реакциите в темата за цената на меда, когато някой напише вярна, но неприятна информация. Изкарват го виновен и го оплюват, при това напълно незаслужено. Е какво очакваш от сега нататък? Ами ще видите вярна информация, ама на куково лято. След като искате в темата да се пише само това, което гали ушите ви, ами и само това ще четете. А истинската информация ще си остава тайна за вас и ще се препредава на лични съобщения само между определен тесен кръг хора.

Същото се получава когато някой започне във форума да обяснява неща, които не им се харесват на пчеларите. Например:
1. Как се прави бизнес с по-малко грешки
2. Как човек може да забогатее
3. Как трябва да си организира пчеларската технология, щото да е по-ефективна.

Всеки един опит за писане на нещо подобно моментално се посреща на нож, в резултат на което веднага се изпарява желанието на пишещия да ви ограмоти поне малко от малко. Самият аз поне 3-4 пъти съм трил (скривал) подобни теми, водени от мене. И аз също си извадих подобни изводи - да пиша само за неща, които ще галят ушите ви, и да си запазвам за мене голата истина, която не можете или не искате да я разберете.

В заключение:
След като това се случва при нас на много по-ниско ниво, представете си какво е на ниво държава и висши властимащи. Виновни са преди всичко слушателите (народа, стадото), които НЕ ИСКАТ ДА ЧУЯТ ГОЛАТА ИСТИНА. С техните нелогични действия и с тяхната негативна реакция те всъщност ясно и точно казват "НИЕ ИСКАМЕ ДА БЪДЕМ ЛЪГАНИ. НИЕ НЕ ИСКАМЕ ДА ЗНАЕМ ГОЛАТА ИСТИНА." Та това е положението, колкото и да ти е тъжно ......

Mateev
13.05.2016, 13:18
По принцип воденето на някаква политика ВИНАГИ СЕ СЪСТОИ ОТ РАЗУМНИ КОМПРОМИСИ. Винаги трябва да се вземат ТРУДНИ РЕШЕНИЯ, при които една група хора ще е ОБЛАГОДЕТЕЛСТВАНА, а друга - ПРЕКАРАНА. На облагодетелстваната група се казва какво е направено за нея, а прекараната група СЕ ЛЪЖЕ или се ДАВАТ НЕИЗПЪЛНИМИ ОБЕЩАНИЯ.

Това е да си политик или управляващ - трябва да вземаш трудни решения, които после ще те принудат ДА ЛЪЖЕШ и ДА НЕ СИ ИЗПЪЛНЯВАШ ОБЕЩАНИЯТА поне към част от хората. Няма как да угодиш на всички - винаги ще има прекарани от твоите решения .....

В заключение искам да кажа, че управляващите ни НЕ СА ГЛУПАВИ. Глупав е само този, който си мисли, че те са глупави. Аз лично имах шанса да се запозная с някои от тях и смело мога да ви кажа - всичките те са ВИСОКОИНТЕЛИГЕНТНИ ХОРА с много високо ниво на познания, образование, ерудиция и всичко останало. Сред тях няма случайни хора. За да се добере някой до висините е извървял дълъг път с 1000 стъпала, и на всяко едно стъпало се е конкурирал с други високоинтелигентни кандидати и е побеждавал. Тези, които са стигнали до върха, са каймака, елита на обществото. И ако някой си мисли (и дори го казва на глас), че те са глупави, това говори лошо само и единствено за самия него и за никой друг.

tsc1
13.05.2016, 13:52
Тая тема: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1388&page=9&p=94703#post94703 е жив пример на написаното по-горе. Стана говорилня и единствените коректни изкупвачи, които дават информация публично и се държат нормално с контрагентите си, са иронизирани и оплювани. Дали ще продължават да са такива?

бат тянко
13.05.2016, 14:39
Винаги ще има свои и чужди! Това, което съм готов да сторя за приятелите си- няма как да извърша и за враговете си. Не се чудя кой е крив и кой прав. Чудя се има ли вариант в който България да се приближи поне мъничко до Европейските държави като стандарт? Или, да се надявам някой от моите приятели да стане кмет, или министър та да ми възложи някаква поръчка за стотина двеста милиона? Разбира се с конкурс???

siko13
13.05.2016, 14:51
Елита напусна и продължава да напуска страната тъй като не вижда перспектива тук в близките години. Има също много кадърни хора, които по различни причини не желаят да се занимават с политика. Има и други кадърни които желаят да помогнат но, "мъдрия народ" не им гласува доверие. Тия които сега са в политиката са от третия или четвъртия ешелон, одобрени от пожарникари и други апаратчици.

Дамян Дамянов
13.05.2016, 16:36
Тая тема: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1388&page=9&p=94703#post94703 е жив пример на написаното по-горе. Стана говорилня и единствените коректни изкупвачи, които дават информация публично и се държат нормално с контрагентите си, са иронизирани и оплювани. Дали ще продължават да са такива?

Това е гледката от твоята камбанария!
Никой не е казал, че се държат ненормално. Точно тази фирма има доста добро реноме и е заслужено горе-долу. Обещаха да дадат новите цени, ама нещо ни цени, ни присъствие.
Единственото, което се иска е цените да бъдат справедливи, а не максимални. Всеки трябва да си изкарва хляба и работи за печалба. Ние имаме правото по всеки възможен начин да си отстояваме цената. Няма непозволени методи. Нищо лично!
А колкото до фирмата от другата тема - галим я с перце и се надяваме да им светне лампичката. Затова ти казвам, че от твоята камбанария може да изглежда като атака, но от моята е нежно напомняне. Бедна ти е фантазията какво искат колегите, а разума надделя поне засега. Никой пчелар няма изгода точно тази фирма да го отнася. Не съм им фен, но с тях е по-добре, отколкото без тях.

Дамян Дамянов
13.05.2016, 16:46
Винаги ще има свои и чужди! Това, което съм готов да сторя за приятелите си- няма как да извърша и за враговете си. Не се чудя кой е крив и кой прав. Чудя се има ли вариант в който България да се приближи поне мъничко до Европейските държави като стандарт? Или, да се надявам някой от моите приятели да стане кмет, или министър та да ми възложи някаква поръчка за стотина двеста милиона? Разбира се с конкурс???

Нали виждаш, че се затваряме на пчеларски групички с по 20-50-100 човека. Защо да давам хляб на чужди, като мога да го дам на наши хора?!?! Много ясно, че ще гласувам доверие на приятел, а не на някой непознат. То е естествено цените за наши да са едни, а за чужди да са други.
И накрая...не всичко опира до пари! Човек като падне, започва да го разбира.

Същото е и при държавните служители. Групички, които си гледат личните и общите интереси и няма сини, зелени и червени.

tsc1
13.05.2016, 18:14
Това е гледката от твоята камбанария!
Никой не е казал, че се държат ненормално. Точно тази фирма има доста добро реноме и е заслужено горе-долу. Обещаха да дадат новите цени, ама нещо ни цени, ни присъствие.
Единственото, което се иска е цените да бъдат справедливи, а не максимални. Всеки трябва да си изкарва хляба и работи за печалба. Ние имаме правото по всеки възможен начин да си отстояваме цената. Няма непозволени методи. Нищо лично!
А колкото до фирмата от другата тема - галим я с перце и се надяваме да им светне лампичката. Затова ти казвам, че от твоята камбанария може да изглежда като атака, но от моята е нежно напомняне. Бедна ти е фантазията какво искат колегите, а разума надделя поне засега. Никой пчелар няма изгода точно тази фирма да го отнася. Не съм им фен, но с тях е по-добре, отколкото без тях.
Аз на цените не гледам от никоя камбанария! Те не са мой проблем и за това никога не ги коментирам по същество. Но виж на какво заприлича темата след 9 май. Ако някой си хвърля боклука в моята градина, логично е да си мисля, че е по мой адрес, а не на комшийката. За това ми е думата.

rosty_sz
13.05.2016, 19:49
Когато обещеваш на стотици партнюри цена на 9 ти май я даваш на 9 ти или де извиняваш и даваш друга дата. Това е нормално поведение. Когато е ненормално е редно да бъде наказано така че нищо ненормално не се е случило в темата.

tsc1
13.05.2016, 19:55
Когато обещеваш на стотици партнюри цена на 9 ти май я даваш на 9 ти или де извиняваш и даваш друга дата. Това е нормално поведение. Когато е ненормално е редно да бъде наказано така че нищо ненормално не се е случило в темата.
Прав си! При нас се приема за нормално, че който прави нещо трябва да бъде наказан. Който не работи, той не греши. За това и другите изкупвачи си мълчат, а вие сте доволни, че не са сбъркали.

rosty_sz
13.05.2016, 20:02
Въобще не сме доволни.

Валентин.
13.05.2016, 20:05
Прав си! При нас се приема за нормално, че който прави нещо трябва да бъде наказан. Който не работи, той не греши. За това и другите изкупвачи си мълчат, а вие сте доволни, че не са сбъркали.
А доволни или недоволни трябва да бъдем (пчеларите) за 3,50........
П.П. Аааа и отгоре на това да ни изкарват, че сме......неблагодарни, неграмотни и едва ли не да се гласим без пари.....щото това било пазарна икономика.

Валентин.
13.05.2016, 20:19
Ако “каймака“ ни е “елитен“ ТО И ДЪРЖАВАТА НИ ЩЕ БЪДЕ ЕЛИТНА. Това да кажа аз, без да съм политик, бизнесменин или.......там какво още.

бат тянко
13.05.2016, 20:22
От нискомаслено мляко, няма как да се получи елитен каймак! Факт!

tsc1
13.05.2016, 20:41
А доволни или недоволни трябва да бъдем (пчеларите) за 3,50........
П.П. Аааа и отгоре на това да ни изкарват, че сме......неблагодарни, неграмотни и едва ли не да се гласим без пари.....щото това било пазарна икономика.
Колко сделки има сключени на тази цена? Нали знаеш, че "бързата кучка слепи ги ражда". Питате за цена преди още меда да е в тенекиите, пазара още не е отворил, а купувачите се ослушват, защото и те не знаят какво ще им вземат и на каква цена. И когато ви тръсват една цена изсмукана от палците се палите и разбира се всички са виновни, без вас за ненавреме зададения въпрос. Със същия успех ще съм и аз, ако се изтърся в неделя на Женския пазар в 6 сутринта и попитам първия дошъл продавач, който още си подрежда сергията, колко струва домата и той ми изръси цена от 8лв.
Имайте малко търпение и изчакайте. Вижда се, че годината ще е слаба и малкото количество добит мед ще може да се продаде на дребно за цени между 8 и 10лв. За търговците на едро може и да не остане нищо и те сами да ви търсят и предлагат изгодни цени. Защото ако не купят нищо, нищо няма и да продадат и печалбата им ще е нула.

Валентин.
13.05.2016, 20:46
Колко сделки има сключени на тази цена? Нали знаеш, че "бързата кучка слепи ги ражда". Питате за цена преди още меда да е в тенекиите, пазара още не е отворил, а купувачите се ослушват, защото и те не знаят какво ще им вземат и на каква цена. И когато ви тръсват една цена изсмукана от палците се палите и разбира се всички са виновни, без вас за ненавреме зададения въпрос. Със същия успех ще съм и аз, ако се изтърся в неделя на Женския пазар в 6 сутринта и попитам първия дошъл продавач, който още си подрежда сергията, колко струва домата и той ми изтърси цена от 8лв.
Имайте малко търпение и изчакайте. Вижда се, че годината ще е слаба и малкото количество добит мед ще може да се продаде на дребно за цени между 8 и 10лв. За търговците на едро може и да не остане нищо и те сами да ви търсят и предлагат изгодни цени. Защото ако не купят нищо, нищо няма и да продадат и печалбата им ще е нула.
Айде.....запехме друга песен. Я питай собственика на сайта от кога знае, че цените ще падат...... А ний неблагодарните да ни споменува разни тайни. Или ти пък знаеш, че цените ще скачат..... Ний пак неблагодарни...... Тц тц тц.

Дамян Дамянов
13.05.2016, 21:16
Колко сделки има сключени на тази цена? Нали знаеш, че "бързата кучка слепи ги ражда". Питате за цена преди още меда да е в тенекиите, пазара още не е отворил, а купувачите се ослушват, защото и те не знаят какво ще им вземат и на каква цена. И когато ви тръсват една цена изсмукана от палците се палите и разбира се всички са виновни, без вас за ненавреме зададения въпрос. Със същия успех ще съм и аз, ако се изтърся в неделя на Женския пазар в 6 сутринта и попитам първия дошъл продавач, който още си подрежда сергията, колко струва домата и той ми изръси цена от 8лв.
Имайте малко търпение и изчакайте. Вижда се, че годината ще е слаба и малкото количество добит мед ще може да се продаде на дребно за цени между 8 и 10лв. За търговците на едро може и да не остане нищо и те сами да ви търсят и предлагат изгодни цени. Защото ако не купят нищо, нищо няма и да продадат и печалбата им ще е нула.

Нормално е всеки производител да се интересува от цената на продукцията си. Не само предварително, а дори е нормално това да се случва при зазимяването на семействата. Подготовката на прекупвачите е горе-долу същата като тази на пчеларите. Произвеждаме нещо, ама в последния момент се сещаме, че трябва и да го реализираме. Затова в сериозните фирми двете дейности са разделени. Един отговаря за производството, а друг за продажбите.

Рапица на 3.50 е 28% по-ниско спрямо миналата година.
Пазарната логика диктува, че:
Алармените системи за пчелни кошери трябва да са с 28% по-евтини. Аз ще си внеса от Китай, защото и меда идва от Китай. Или пък ще си внеса 700 тона алармени системи от Украйна.
Майките трябва да струва вместо 25лв - 18 лв.
Отводките вместо 120лв, трябва да струват 87 лв.
Кошерите вместо 90 лева, ще се продават по 65лв.

Това обаче няма да се случи, защото производителите на майки, отводки и кошери имат програми. Производителите на мед нямат доплащания!
Производителите обаче на майки и отводки, които не са по програмите какво правят? Какво правят производителите на непрограмни кошери, а там цената е толкова изпилена, че трябва да започнат да ги подаряват.

Пазара не работи така!

tsc1
13.05.2016, 21:18
@Валентине,
Ами помисли логично (ако можеш) Тц Тц тц тц. Колко мед ще има тази година? Много или малко?
@Дамяне,
Планиране на продукцията и пазарите в селското стопанство трудно се прави. Тия дето ги редиш могат да важат за стоки и услуги на всички други пазари, ама не и на тоя. Освен ако нямаш договор с оня горе!

Mateev
13.05.2016, 21:19
Собственика на сайта отдавна си е казал мнението, и няма смисъл да се повтаря. Кой разбрал - разбрал, кой не - ами да отваря дебелите книжки и да започва да чете.

От сега нататък от мене няма да получите никаква отрицателна информация, защото не заслужавате да я знаете. За положителните обаче ще пиша. Крайния резултат ще е, че света ще ви изглежда като през розови очила, но няма как - вие сами искате да го гледате през розови очила. Това е ваше желание, не мое, и аз ще се съобразя с вас.

Колкото до цените - в световната търговия си има две понятия Bid и Asк (купувам/продавам или търся/предлагам). Всеки има право да търси каквито си иска цени (Bid или Ask) в зависимост от това дали купува или продава. Изкупвачите са в правото си да предлагат изкупна цена от 3, 2, 1 лев или дори от 20 стотинки, а пчеларите са си в правото да искат 5, 10, 20 или дори 100 лева на килограм мед. Тука няма лъжа, няма измама - и двете страни постъпват безкрайно честно.

Аз не знам защо критикувате изкупвачите, че искат 3.50? Ами вие ги контрирайте с цена 10 лева и готово. Всичко е честно и почтенно и за двете страни. Всяка страна си е казала мечтите, но СДЕЛКА НЯМА ДА СТАНЕ !!! Сделки стават само когато цените Bid и Ask се срещнат (станат еднакви).

Най-важното, което трябва да се разбере е, че в пазарната икономика:
1. Изкупвачите имат законното право да свалят цената колкото си искат.
2. Пчеларите имат законното право да вдигат цената колкото си искат.
3. Изкупвачите НЕ СА ДЛЪЖНИ да изкупуват меда, ако не им харесва цената.
4. Пчеларите НЕ СА ДЛЪЖНИ да продават, ако не им харесва цената.

Както виждате, условията са равни и всичко е честно и почтенно. Нито една от двете страни НЕ Е ДЛЪЖНА НА ДРУГАТА с каквото и да било.

Нещо повече - когато пчеларите не ги устройва изкупната цена, те ЗАОБИКАЛЯТ ИЗКУПВАЧИТЕ, продавайки директно на крайни клиенти. При това положение защо се сърдите на изкупвачите, ако те започнат да ЗАОБИКАЛЯТ БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ, доставяйки си по-евтин мед от други доставчици?

Дамян Дамянов
13.05.2016, 21:30
Собственика на сайта отдавна си е казал мнението, и няма смисъл да се повтаря. Кой разбрал - разбрал, кой не - ами да отваря дебелите книжки и да започва да чете.

От сега нататък от мене няма да получите никаква отрицателна информация, защото не заслужавате да я знаете. За положителните обаче ще пиша. Крайния резултат ще е, че света ще ви изглежда като през розови очила, но няма как - вие сами искате да го гледате през розови очила. Това е ваше желание, не мое, и аз ще се съобразя с вас.

Колкото до цените - в световната търговия си има две понятия Bid и Asк (купувам/продавам или търся/предлагам). Всеки има право да търси каквито си иска цени (Bid или Ask) в зависимост от това дали купува или продава. Изкупвачите са в правото си да предлагат изкупна цена от 3, 2, 1 лев или дори от 20 стотинки, а пчеларите са си в правото да искат 5, 10, 20 или дори 100 лева на килограм мед. Тука няма лъжа, няма измама - и двете страни постъпват безкрайно честно.

Аз не знам защо критикувате изкупвачите, че искат 3.50? Ами вие ги контрирайте с цена 10 лева и готово. Всичко е честно и почтенно и за двете страни. Всяка страна си е казала мечтите, но СДЕЛКА НЯМА ДА СТАНЕ !!! Сделки стават само когато цените Bid и Ask се срещнат (станат еднакви).

Най-важното, което трябва да се разбере е, че в пазарната икономика:
1. Изкупвачите имат законното право да свалят цената колкото си искат.
2. Пчеларите имат законното право да вдигат цената колкото си искат.
3. Изкупвачите НЕ СА ДЛЪЖНИ да изкупуват меда, ако не им харесва цената.
4. Пчеларите НЕ СА ДЛЪЖНИ да продават, ако не им харесва цената.

Както виждате, условията са равни и всичко е честно и почтенно.

ДА СИ ДОЙДЕМ НА ДУМАТА!
Като си отвориш платформати виждаш bid и ask с моментално изпълнение и осреднени цени и фиксиран спред или виждаш заявките. Мисля, че няма нужда да ти обяснявам каква е разликата ;)

Mateev
13.05.2016, 21:33
.....Пазара не работи така!

Пазара за съжаление работи точно така. Една стока струва точно толкова, колкото пари е склонен да даде някой купувач. Ни повече, ни по-малко. И никой не се интересува колко много труд, пари или материали са вложени в тази стока.

В пазарната икономика КУПУВАЧА КОЛИ И БЕСИ. Той трябва да се раздели с нещо ВИСОКОЛИКВИДНО (пари) и да ги замени за нещо НИСКОЛИКВИДНО (стока). Това е трудната страна на сделката, а не обратното. Самите вие знаете колко трудно се разделяте с живи пари, и как правейки това вие БЕЗЖАЛОСТНО сте готови да ИЗНУДИТЕ продавача, без да ви пука дали той ще фалира при такива ниски цени или не.

Дамян Дамянов
13.05.2016, 21:34
@Валентине,
Ами помисли логично (ако можеш) Тц Тц тц тц. Колко мед ще има тази година? Много или малко?
@Дамяне,
Планиране на продукцията и пазарите в селското стопанство трудно се прави. Тия дето ги редиш могат да важат за стоки и услуги на всички други пазари, ама не и на тоя. Освен ако нямаш договор с оня горе!

Напротив, просто не си запознат :) Ти за опции и фючърси чувал ли си? А за застраховки на бъдеща продукция?
Точно планирането му е майката! Иначе седиш с ... ръка и гледаш тъпо как пазара си прави каквото поиска.

Mateev
13.05.2016, 21:36
ДА СИ ДОЙДЕМ НА ДУМАТА!
Като си отвориш платформати виждаш bid и ask с моментално изпълнение и осреднени цени и фиксиран спред или виждаш заявките. Мисля, че няма нужда да ти обяснявам каква е разликата ;)

На Level 2 виждаш всичко - цялата опашка от заявки, заедно с техния обем. Въпреки това за пазарна цена се води тази цена, ПО КОЯТО Е СТАНАЛА ПОСЛЕДНАТА СДЕЛКА. Тази цена се излъчва в целия свят и целия свят започва да се съобразява с нея. Може някаква кекава сделка само с 10 долара да промени цената, по която после ще се съобразяват сделки за милиарди долари. Това също е честно и почтенно, но започнахме да навлизаме в една сложна материя, непонятна за повечето пчелари.

Илиев
13.05.2016, 21:37
Един въпрос: Фирмите, които внасят мед от Китай, Украйна и т.н., като го продават на вътрешния пазар, или като го реекспортират за трети страни - като какъв го обявяват? - като мед от съответната страна от която са го внесли и разфасовали в буркани, или като български?.....защото, ако случайно го продават като бг мед, това си е чиста измама!

tsc1
13.05.2016, 21:42
Напротив, просто не си запознат :) Ти за опции и фючърси чувал ли си? А за застраховки на бъдеща продукция?
Точно планирането му е майката! Иначе седиш с ... ръка и гледаш тъпо как пазара си прави каквото поиска.
Я като по-запознат ми кажи на каква цена се сключват на стоковите борси фючърсните сделки с пчелен мед със срок на доставка февруари 2017г?
И ми кажи кой български застраховател сключва най-изгодни застраховки за бъдеща продукция на мед, че да отида при него.

Mateev
13.05.2016, 21:43
Един въпрос: Фирмите, които внасят мед от Китай, Украйна и т.н., като го продават на вътрешния пазар, или като го реекспортират за трети страни - като какъв го обявяват? - като мед от съответната страна от която са го внесли и разфасовали в буркани, или като български?.....защото, ако случайно го продават като бг мед, това си е чиста измама!

Тука си напълно прав. Това е ИЗМАМА или дори ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. Ние обаче нямаме правото да го отсъждаме това. Има си прокуратура, има си съдебна власт, има си полиция, има си дори и затвори, ако се докаже някакво престъпление. Ние имаме едно единствено право - ДА СЕЗИРАМЕ СЪОТВЕТНИТЕ ОРГАНИ, ако имаме някакви доказателства за извършването на някакво престъпление. Това е ......

Mateev
13.05.2016, 21:47
Я като по-запознат ми кажи на каква цена се сключват на стоковите борси фючърсните сделки с пчелен мед със срок на доставка февруари 2017г?

Фючърсните сделки се сключват по цени, които са преизчислени на база СПОТ ЦЕНИТЕ, коригирани с лихвения процент на съответната валута за съответния период от време. Към тези цени понякога има добавена и една малка добавка за РИСКА, който се поема от купувача на контракта.

Дамян Дамянов
13.05.2016, 21:48
Пазара за съжаление работи точно така. Една стока струва точно толкова, колкото пари е склонен да даде някой купувач. Ни повече, ни по-малко. И никой не се интересува колко много труд, пари или материали са вложени в тази стока.

В пазарната икономика КУПУВАЧА КОЛИ И БЕСИ. Той трябва да се раздели с нещо високоликвидно (пари) и да ги замени за нещо нисколиквидно (стока). Това е трудната страна на въпроса, а не обратното. Самите вие знаете колко трудно се разделяте със живи пари, и как правейки това вие БЕЗЖАЛОСТНО сте готови да ИЗНУДИТЕ продавача, без да ви пука дали той ще фалира при такива ниски цени или не.

Не ме разбра, падането на цената на меда, не означава падане на цените на кошери, майки и отводки със същия процент.
Трябва да излизам, иначе щяхме да заформим една хубави дискусия. Ама...ще ти дам хляб за размисъл:
Един бизнесмен твърдеше, че ще вкара восък на 8 лева. Целта му беше да манипулира пчеларите да си продадат восъка. Директно му казах, че ще купя всичко, което има, но след изследвания в SGS(имат офис и лаборатория тук). Седя и си чакам вече 3-4 месеца. За по-малко от седмица щях да го продам и да изкарам за почивката това лято. Нали се сещаш какво щеше да се случи, ако сериозно разчитах на внос на цена 8 лева и бях вложил време, труд и пари...
Затова предпочитам да работя само с хора на които мога да разчитам и много рядко се случва да ме подведат.
Другият случай е с 700-те тона украински мед във Варна. СЪЩАТА РАБОТА!

Щом такива бизнесмени могат да манипулират пазара, аз имам 10 тона мед от шипки на паркинга на Метро.


П.С По-късно, ако си на линия ще говорим още за такива изпълнения.

tsc1
13.05.2016, 21:54
Фючърсните сделки се сключват по цени, които са преизчислени на база СПОТ ЦЕНИТЕ, коригирани с лихвения процент на съответната валута за съответния период от време. Към тези цени понякога има добавена и една малка добавка за РИСКА, който се поема от купувача на контракта.
Има ли въобще фючърсни сделки за мед и ако да, какви са в момента цените?

Mateev
13.05.2016, 21:55
Не ме разбра, падането на цената на меда, не означава падане на цените на кошери, майки и отводки със същия процент.
Трябва да излизам, иначе щяхме да заформим една хубави дискусия. Ама...ще ти дам хляб за размисъл:
Един бизнесмен твърдеше, че ще вкара восък на 8 лева. Целта му беше да манипулира пчеларите да си продадат восъка. Директно му казах, че ще купя всичко, което има, но след изследвания в SGS(имат офис и лаборатория тук). Седя и си чакам вече 3-4 месеца. За по-малко от седмица щях да го продам и да изкарам за почивката това лято. Нали се сещаш какво щеше да се случи, ако сериозно разчитах на внос на цена 8 лева и бях вложил време, труд и пари...
Затова предпочитам да работя само с хора на които мога да разчитам и много рядко се случва да ме подведат.
Другият случай е с 700-те тона украински мед във Варна. СЪЩАТА РАБОТА!

Щом такива бизнесмени могат да манипулират пазара, аз имам 10 тона мед от шипки на паркинга на Метро.


П.С По-късно, ако си на линия ще говорим още за такива изпълнения.

Всеки има правото ДА СЕ ОПИТВА ДА МАНИПУЛИРА ПАЗАРА. Нали рекламите по телевизията са точно това. Ами рекламите по радиото, по списанията, по билбордовете и т.н.

Свещенно право на всеки е да се опитва да убеди потенциалните си купувачи, че неговата стока струва повече от това, което тя в действителност струва. И ако успее - прибира дивидентите (печалбата). Ако не - ближе рани (от разходите за рекламната кампания).

Нима пчеларите не се опитват да направят същото, пишейки във форума как тук или там меда се изкупува на баснословни цени или се продава в магазините на баснословни цени. Ха-ха ..... критикуваме изкупвачите, но ние-пчеларите също владеем тези заблуждаващи МАНИПУЛАЦИОННИ ТЕХНИКИ и въобще не се свеним да ги използваме. :) Ами близко до ума е, че и изкупвачите ще правят същото, опитвайки се да свалят цената посредством манипулации ...... :) Имат го това право. Въпросът е защо вие им се връзвате?

Дамян Дамянов
15.05.2016, 06:00
Румънският министър на земеделието иска да промени законодателството.
Забележете! Сега се облагат всички пчелари с повече от 75 кошера. Под 75 кошери си хоби пчелар и толкова.
Министърът на земеделието настоява пред министъра на финансите, този праг да се промени НАГОРЕ. В мотивите пише, че така повече пчелни семейства ще се регистрират и пчеларите ще излязат на светло.
Целта е ясна и не е голяма тайна. Колкото повече регистрирани семейства, толкова повече европейски пари.

:tres::tres::tres::tres::tres::tres::tres::tres:

Дамян Дамянов
15.05.2016, 06:24
https://www.youtube.com/watch?v=XYC_B2HrrGA

Дамян Дамянов
15.05.2016, 16:02
Германия: (Възможно е да има грешки)

До 30 кошери - Хоби пчелар. Дори не се подава данъчна декларация.

От 30 до 71 кошера - Дължиш 2000 лева на година фиксиран данък, но има споразумение с министерство на финансите и плащаш само 200 лева. Ако дохода ти от пчеларство надвиши 61 000 лева на година, тогава плащаш всичките 2000 лева. До миналата година фиксирания данък е бил 1000 лева, но вече е 2000 лева. Задължително трябва да се води счетоводство, иначе минаваш в категория бизнес пчелар. Имаш правото да подадеш декларация като бизнес пчелар и да не плащаш фиксиран данък.

Над 71 кошера вече си бизнес пчелар. Данъкът върху прополис, пчелни семейства и т.н е 19%, а върху меда е 7%, защото е хранителен продукт

Някой може да се пробва да го преведе. Аз толкова мога. http://www.imkerpate.de/imkerei-steuern/

delta.e
15.05.2016, 17:17
[QUOTE=Mateev;94819]Управниците ни в болшинството си са много компетентни и много интелигентни ...

Връщам лентата почти 25 години . Ноември 1991 година.
Един земеделски министър искаше пшеницата да се окопава и напоява за по-високи добиви .

Mateev
15.05.2016, 21:11
[QUOTE=Mateev;94819]...Един земеделски министър искаше пшеницата да се окопава и напоява за по-високи добиви .

Иска ти се да вярваш, че всички управници са глупаци, и си търсиш измислени случки в подкрепа на собствените ти измислици. Истината обаче е на друго място, и на мене по-ми прилича на това да избиваш някакви лични комплекси.

Иначе ако трябва да намерим "един" министър, сгафил в нещо, то лесно ще намерим и много пъти по "един" пчелар, "един" шофьор, "един" доцентт и т.н., които са правили простотии, и то не само една. Това обаче не ти доказва тезата. Аз говоря по принцип - във власта и в управлението на страната и на бизнеса в страната преобладаващо са ВИСОКОИНТЕЛИГЕНТНИ ХОРА, на които само можем да им сваляме шапка.

Дамян Дамянов
15.05.2016, 21:50
Чехия:

40 семейства - хоби пчелар, не плаща данъци. Имаш 1 000 000 лева печалба от 40 кошера - НЕ ПОДАВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ, НЕ ПЛАЩАШ ДАНЪЦИ.
Ако имаш повече от 40 семейства, но дохода ти от тях е по-малко от 36 лева на пчелно семейство, тогава подаваш декларация, но не плащаш данъци.
Ако имаш повече от 40 семейства, но за годината печалбата ти е по-малка от 1447 лева и не си зает на друго място - не подаваш данъчна декларация, не плащаш данъци.
Ако имаш повече от 40 семейства, но за годината печалбата ти е под 434 лв и работиш на друго място - подаваш данъчна декларация, не плащаш нищо.
Ако дохода ти е повече от 1447лв / година плащаш 15%

Дамян Дамянов
15.05.2016, 22:06
Франция: (доколкото го разбрах)
10 кошера - хоби
11 кошера - професионален пчелар
Плащаш фиксиран данък 15% от 24 лева за всеки кошер. Тоест, плащаш по 3.60 лева за всеки кошер. (Не е сигурно, че е точно така)

grand_pn
15.05.2016, 22:12
Със сигурност са високоинтелигентни нашите управници,но интелигентноста и е насочена към това как да откраднат повече ,а не към благополучието на нацията.Отдавна политиците ни са такива,но вече и здравето ни стана бизнес и навсякъде се говори само за пари и всичко се прави за пари,независимо какви ще бъдат последствията от това.

kando
17.05.2016, 19:30
във власта и в управлението на страната и на бизнеса в страната преобладаващо са ВИСОКОИНТЕЛИГЕНТНИ ХОРА, на които само можем да им сваляме шапка.
хахаххахахахахахахах доооообре хахаххахахахаххах - от всички изцепки, които си писал, тази води класацията за най- голям бисер. Тъкмо, че основния проблем в политическите и бизнес среди на България е, че виреят предимно и най- вече тъпигьози, направо тъпигьоозлу - масово неграмотни, даже не могат да говорят правилно, поведение на селски бекове и отношение на махленски пияндурници, а липсата на морален компас е запазена марка. Толкова са брутално некомпетентни, че дори да искат, дори да си скъсат задниците, нищо по- различно не могат да направят, от това, което и сега правят т.е. да съсипват държавата ... пък ти, като искаш и гащите си сваляй за тях.

Mateev
17.05.2016, 21:17
Няма как да разбереш неща, които не ги знаеш и никога няма да ги научиш. Съжалявам за откровението.

Иначе теорията ти ме разсмя до сълзи. Не ми се сърди ........

kando
17.05.2016, 22:53
Вероятно това е някакъв високоинтелигентен опит за провокация, но глупоста, която изръси си остава глупост - огромна.