PDA

Виж пълната версия : С КАКВА С-МА КОШЕРИ РАБОТИТЕ ПОДВИЖНО?



plamen
20.06.2011, 11:57
Масово колегите предпочитат ДБ или Лежак за подвижно пчеларство защото се събират повече кошери във ремаркето.Правят ги на два етажа обслужват ги със маси или други приспособления.Има ли колеги които използват многокорпусни кошери за подвижно пчеларство,възможно ли е да се наредят на два реда за да се съберат повече.Навил съм се да си напрявя ремарке тази година но всичките ми кошери са ЛР и ме притенява че няма да мога да вдигна повече от 30 кошера.

kando
20.06.2011, 12:06
Аз лично,ще ми е интересно развитието на темата и за сега нема да се меся - но един съвет преди всички доводи за една или друга система,как най-добре може да се ориентираш.

Намираш пчелар със ЛР на ремарке и отиваш да му помогнеш един ден,после намираш такива и за другите системи,които те интересуват и сам си правиш изводите.

Николай Христов-nikberk
20.06.2011, 12:58
Навил съм се да си напрявя ремарке тази година но всичките ми кошери са ЛР и ме притенява че няма да мога да вдигна повече от 30 кошера.Да уточним ремарке или фургон?А ,колко искаш да вдигнеш на веднъж?Прегледай темата "Подвижно пчеларство" ,може пък да видиш нещо.

plamen
20.06.2011, 13:49
Аз лично,ще ми е интересно развитието на темата и за сега нема да се меся - но един съвет преди всички доводи за една или друга система,как най-добре може да се ориентираш.

Намираш пчелар със ЛР на ремарке и отиваш да му помогнеш един ден,после намираш такива и за другите системи,които те интересуват и сам си правиш изводите.


По моя край не съм видял ЛР на ремарке всичко е ДБ или Лежак.Помагал съм на познат със ДБ.Идеята е че аз имам ЛР и изкам да прочета мнението на някой колега със ЛР как е направил ремаркето ,на колко реда слага кошерите ,кави проблеми има при транспортиране.Четох във съседната тема колегата Svetoslav Sofroniev че е направил на два реда МК два плодника и два магазина,но при транспортирането е имал проблеми.

Николай Христов-nikberk
20.06.2011, 14:03
Четох във съседната тема колегата Svetoslav Sofroniev че е направил на два реда МК два плодника и два магазина,но при транспортирането е имал проблеми.
Преправи ги човека и вече са на по един ред.Много тежка и трудна работа е на два реда ,а и няма да можеш да използвуваш цялостно капацитета на кошера ,защото си ограничен от втория ред!

kando
20.06.2011, 21:00
Радвам се,че именно Александров е обяснил недвусмислено,защо подвижното пчеларство далеч не е толкова доходоносно,колкото се навиват и мислят някои колеги - много подробен и точен коментар,поне 4-5 пъти го прочетох.

Изчаках нарочно,защото именно nikberk според мен най-добре е развил тази практика - ииииииии ..... исках да чуя повече от него.

Та само не разбрах този човек със 4-те фургона само 100 семейства ли гледа т.е.4х25 - ако е така наистина се влиза във сериозен разход и имам колега в региона,който е направил същата инвестиция.

Уви икономическата обстановка е такава,че или имаш пари и работиш със всичката техника изброена от Александров или търсиш някакъв сиромашки скотски вариянт както правя аз,а именно.Три фургона на два етажа,до скоро ДБ вече на лежаци - голямото оскъпяване не идва от фургоните,най-големия ми разход на мен специално изобщо във "бизнеса" ми е горивото.
Много гориво отива разберете,ама много - 2001г. баща ми имаше едно пежо,засякох го за един месец (Май) изгорихме на тогавашни цени 280лв. бензин и това само със едно ремарке.Сложихме газова от немай къде - разхода сметнат във пари намяла двойно не повече.

Местя във момента макс на 25 километра разстояние именно,защото не мога да насмогна първо на гориво и второ на ремонти по колата - ето днес пръснах гума,миналата сецмица скъсах биалетка и тампон,та утре ще ходя да я правя .... страшно износване на колата е това,няма градско,няма дълго,дай ми кола в моите ръце в активния сезон и да видиш колко е "яка".

На повечето колеги,които съм им казвал,че съм на подвижно само,защото наистина при мен няма паша,само на 5 километра е вече друго,но на пчелина ми няма никаква,във най-добрите години едвам хващам 20 кила,няма ДБ,няма фарар,няма методи,каквото и да правиш толкова са,но хората не вярват и си мислят,че вадя по минимум 100 кила всяка година със това подвижно,а това изобщо няма и грам досег със истината,най-високия добив който съм стигал е 85кг. 2003г.,не повтарян до сега.

И дори - понеже родата ми е Беленска и знам много добре какви са им условията там,та дори им се чудя на акъла,защото имам познати пчелари от Белене на подвижно,за какъв чеп се занимават така.Много по-рентабилно,много по-лесно,със много по-малко труд,усилия,рискове,разход се гледат пчели на стационар - разликата е огромна и за мен е крайно неоправдана,само защото си докарват там 20 кила горница със това подвижно (във Белене 50 кила ги хващаш без да го мислиш).Те не искат даже да теглят калема,за да видят колко им е кяра - и тази разлика се стопява веднага,само от повечето бройка семейства,които могат да се отглеждат стационарно.

Не сме - или по-точно казано,аз не съм дорасъл за баш подвижно пчеларство.Това се прави точно по начина описан от Александров - със мотокарите,със машините,съоръженията,кран овете и т.н. и все пак не на последно място,със работна ръка.Това нещо обаче иска много сериозна инвестиция,много пари - цифрите поне на мен ми идват въз големи.

Това са моите 5 цента мнение по темата.

Станко Ставров
20.06.2011, 21:46
Светослав и баща му преправиха платформите най-вече както каза Николай е защото им беше невъзможно да сложат трети магазин заради ограниченото пространство.Миналата седмица бях при тях и го знам от първа ръка.
Да практикуваш подвижно пчеларство в този размер описан от Борислав трябва да разчиташ на доходите от опрашване там са печалбите на Американските пчелари. В България повечето от пчеларите разчитат най-вече на дохода от меда.Ако в Америка не се плащаха добри пари за опрашване толкова кошери на куп едва ли щяхме да видим.Ако и при нас се плащаше за опрашване и тук ще видим това което Борислав ни е предложил като снимков материал.Другата подробност е че ако тук оставиш кошерите на земята и без надзор половината от тях ще липсват.

plamen
20.06.2011, 22:33
Съгласен съм със stanko1972 а и много голяма ми се вижда тази инвестиция.
Kando като дойдеш във Белене обадисе да пием по някой бира :).Не знаех че корените са ти от моя роден град.За 50 килограма стационарно може да поспорим рядко се случва преди е било друго.Бяла вода, Колина вода, Деков са села около Белене там има липа и акация и са на не повече от 15 километра най далечната точка пък и трактора е безплатен само горивото.

kando
20.06.2011, 22:45
А верно ли - е глъдай ки си мълчи нашия.Че то Белене си е баш и моя роден край - а там има много хора пчеларстващи на подвижно,никой ли няма със ЛР ....... сега като се замисля,май верно няма,но там има много пчелари,та не знам наистина ли няма?

Всъщност,като че ли в Белене никой не бръсне ЛР за кошери - ма то опасен джинс са там.

Обаче на хисарлъка или до аеца,вади се бре човек - дори там на .... божеее как му викаха,бре едни диги към края на града,имат старците бахчи гледам.Може да нямате много акация наистина,но пък аморфа има - и ...... а бе да ти кажа,дядо ми гледаше пчели на острова на времето,там каквото съм видял едва ли на друго място във България ще го видя,това е цел остров със мед братче.
Инак да Деков се ядва не е много път,а обработваеми земи има и то много,равнинно,широко,кулу и всякакви,бива наистина и можеш да пробваш.

Но да ти кажа - много съм го мислил,много съм го мъдрил,пробвал,бъркал и прочие,лежаците точно от Беленчани ми се отвориха очите,само че това което видях при тях не ми хареса :D добре е замислено,хвърлят се,ма малко през глава.

Николай Христов-nikberk
21.06.2011, 07:55
Явно е мой ред да попиша малко.Преди да се захвана с подвижно доста тъпчах на едно место да не говорим ,че бях с ДБ и слушах всеки "песионер",как да работя с пчелите,а те гинеха и бягаха от кърлеж.После преди петнадесетина години се срещнах с Котларски и от тогава работя с ЛР.Нещата тръгнаха.Изградих база на стационара и започнах да се развивам .Взех първия фургон и доста пообикалях колеги за да видя какво са направили и как работят ,но всичките бяха с ДБ и на два реда .БЕШЕ СТРАШНО!По това време дори почти никой не работеше с ЛР в нашия район.Беше ясно ,че сам ще трябва да се оправям ,да вметна само ,че ходих и при Венер да гледам неговата техника на работа с ЛР .Целта която си бях поставил е да мога да обслужвам пчелите САМ ,без помоща на други хора ,дори и на жена ми,защото като гледах колегите с фургоните какво правеха ме набираше страх.То бе едно мачкане,едно псуване ,защото е неудобно от двата реда ,едно носене до медарната.
Затова направих и стая с всичко необходимо в нея за центрофугирането на меда-центрофуга,вана,разпечатва ща,мивка,ток,легло за почивка изобщо всичко ми е на една ръка за да нося по пита ,а не по корпус.Направих и пчелогонки ,но все още не съм ги използвувал -нямам време за тях.Мога да работя с една майка и с повече едновременно ако ми се наложи .Почти винаги имам резервни маки под ръка.
Направих първия фургон и бях много доволен от мен.В него разположих 18 бр 10ЛР ,2 бр 8ЛР и 2 бр.4ЛР ,така отговаряше разположението на фургона. От както го имам от тон не съм падал от него.Работех само с корпуси до 2007г.2006 беше страшно изкарах 82 тенекии и като награда получих отлепване на ретината ,та затов на другата година вкарах в обръщение и магазини.Работя с 3бр.ЛР корпуса +3бр магазини.Задължително работя с ХР. С магазините нещата поолекнаха , затова новия фургон го направих като избегнах някои неща от първия и в него вкарах 22бр. 8ЛР и 2 бр. 4ЛР. Отново със стая центрофуга и всичко останало ,само разпечатващата ми е една засега та я носа от фургон на фургон.При него изчистих много неща ,но за до година ще трябва да подготвя по още един корпус,че явно три са и малко на майката .
Разходите по изграждането наистина са много правил съм план-сметка за мен си,защото имам намерение да се развивам в тази насока още,но всичко се връща .
Тегля фургоните на 75 км . разходите на фургон досега бяха по150лв. в едната посока+35лв.ГО+45 лв.пътен лист и мн.др.
Надявам се да не съм Ви отекчил ,но аз така разбирам нещата .

kando
21.06.2011, 09:23
nikberk drinks; браво бре човек - няма отегчени тука,това е форум за пчеларство и темата е за подвижно такова.

Александров виж сега човек - не става точно така прав си съгласен съм със теб,но говори и със други колеги на подвижно,аз лично поне не познавам колега,който да се е хвърлил със голяма инвестиция на подвижно.Както и да го направиш винаги ще е по-трудно от стационарното отглеждане - за това наистина се пробва със един фургон,ремарке или каквото можеш да си позволиш.
Виждаш,че и nikberk първо е пробвал със един,после за втория се е досетил от ПРАКТИКАТА как да го промени,че да му бъде още по-удобно и продуктивно - а съм сигурен,че и за третия ще има все още някоя малка идея за подобрение.

Ето примерно една от големите особенности е със коя система да работиш - за това първия ми съвет във тази тема беше не да се види и чуе,а да се отиде на място и да се поработи,ще помогнеш един два дена на някой колега безрезервно,какво толкова,но да ти видят ръцете кое как е.Виждаш nikberk изобщо не признава ДБ на ремарке - а аз дори съм на два етажа със такива и не ме бъркат височините,но съм и дълъг когато легна.Недоволството ми от ДБ е във съвсем друга насока.Ето едно разминаване м/у него и мен - аз пък съм работил със многокорпусни и на един и на два етажа и ...... не е до спора и до убеждения,а до личното удобство и цели,многокорпусните системи изобщо не са ми удобни,аз кръста ми замина точно по този начин,но това означава ли,че моето убеждение е правилното?

Казвал съм ти на лични - аз не помня някога да сме имали изобщо пчели на земя,от както се помня все са на ремарке,още от преди преврата.Знаеш ли колко неща по колко начини съм ги премислял и смятал за толкова години - пробвал съм всичко де що ми хрумне и естествено според колкото позволяват финансите ми.Едва миналата година - вече ударих 30-така,та едва миналата година аз си имам завършен план като как да се направят ремаркетата,кошерите и изобщо целия процес на работа как да бъде организиран,но ако тръгна да обяснявам на много хора ще се стори сложно,за други неясно и т.н.

Американския модел наистина е най-сполучлив,но колко пчелари във България могат да си позволят толкова техника,инвестиция със какво като караме със скъсаните джобове.Къде са те къде сме ние - нали го гледах нали го четох,след това масово изчезване което ги е сполетяло,не са бъркали във касата да си купуват нови семейства,държава ги субсидира,ма няма план,няма висене на опашки,тоз та преварил щото на брачеда и прочие балкански дивотии.И наистина съм съгласен със колегата Станко - хората печелят от опрашване,не от мед,меда е за разходи.

nikberk ги мести на 85 километра - аз ако ги преместя толкова стигам баш във Белене,а стигна ли там няма и да ги върна.Пак казвам,който иска да ми вярва,който иска да се съмнява - на стационар със сигурност мога да гледам много повече семейства със същото количество труд,много повече!!!!!!!!Нямам паша - няма никакви ливади,не сеят рапица,акациевата гора я изсякоха още във първите години на демокрация,липата ми е на 5 километра,слънчоглед сеят веднъж на 5 години 500 декара,нищо няма ........ дори наскоро със един старец навремето е бил пчелар,случайно стана дума не го познавах,та човека ми каза,че на времето във това село,където ми е пчелина е била най-добрата паша във цялата околия,най-добрата всеки пчелар е искал да се занимава там,но със времето,със нехайството,наистина и той сам ми каза,че във последните си години,когато се е занимавал,пашата се променила драстично и във момента това село във целия регион е със най-слабата паша по дяволите,какво да се занимавам със има няма 20 кила медодобив.Само и единствено заради това се занимавам със подвижно инак бога ми на стационар,пуша цигара,пия кафе и преглеждам едновременно ...... на тези ремаркета,само да се качвам и да слизам се умарям,ако щеш само от това,изобщо нямам желание за ремаркета.

Пробвал съм наистина - със затворени,полуотворени,на един етаж,на два,ДБ,фарар,ЛР,удължавам съм даже ремарке,вадил съм мед на място,гонил съм и по много километри не чак 85 но съм местил на ..... всъщност като се замисля,може и да ги има 80,та търчал съм и подир всяка паша,крали са ме,палили са ме,заплашван съм бил пък боже не мога да преброя колко пъти,но съм се убедил,че максимума който мога да подгоня не е на ремарке,изобщо не е на подвижно.Не говоря за максимум от бройка,говоря за максимума според моите умения и капацитет ....

Както и да е - просто наистина моя съвет е да не се хвърля човек от първата година на големи разходи,подвижното е много по индивидуално,от стационарното,всички виждате,че всеки колега си има своя начин на работа,няма два еднакви пчеларя,а разликата е още по-голяма при подвижното,макар самото подвижно да не позволява много неща и да е по-ограничено от към възможности.

Не ме разбирайте погрешно - ако имам възможноста,да наистина камион,кран и прочие,ама как да стане,като аз сега съм седнал да се чудя аджеба като замина и този пореден автомобил,от къде да извадя пари за друг.Който може,нека - така се прави наистина,обаче подчертах и във предния си пост,аз не съм дорасал за това,нямам го този опит,та трудно мога да дам какъвто и да е било полезен съвет!!!

kando
21.06.2011, 16:34
Това със Ифата ме припоти и мен един път,само че със Газ-ка и преди 14 години мисля,че беше - 70 кошера само аз и баща ми ..... това беше единствения път,който се излъгах и никога,никога и това никога съм го повтарял по целия път обратно на баща ми тогава ..... баси убийството е това,айде верно понеже и бях по-малък физиката ми беше по-слаба,но остави ти,това не е работа със сигурност!!!

Сега на въпроса ти - има един тънък момент със разтоварването и той е,че хм няма къде.Аз със фургоните им преча на земеделците разбираш ли,камо ли да ги разтоваря.Другия момент е,че 15 000лв само за един камион-кран много трудно ще ги отделя от общия оборот - казах вече,бягам от 20кг. среден добив,за да стигна поне 50кг. при тези цени и допълнителния разход на подвижното,аз едва ли докарвам чисто колко ти на стационар.Другия момент,който ми се губи при nikberk са разстоянията И моментите на обслужаване т.е.хубаво ще ги закарам на 80-90-100км. ще ги разтоваря,но как ще ги обслужвам.Ходене до пчеларската база и до тези кошери е ...... свръх разход,другия вариянт е по цяла година да съм при тях и да живея във каравана,което някак си не ме устройва,па ако ще да го наречем и мързел.

Близките разстояния ме устройват много повече - вадил съм мед на място,става работа по принцип,не е проблем,но .... някак си пак не ме устройва това.В смисъл виждал съм много кошери,над 250 как се вади мед на място под открито и как да кажа,за мен това не е съвременен процес на работа айде,така предполагам,че ще съм ясен : )Та вадя си меда у дома,на спокойствие и тишина.

Съответно,ремаркетата ми са изцяло заети със кошери - няма легла,няма помещения,няма нищо,само кошери.На три фургона сбирам 160 кошера ДБ /сдържах се да не кажа 131 и една отводка : ) / - но както казах има много неудачи,които се чудих как да реша.

Със лежаците,честно казано дори не повярвах колко фундаментално ми се промени процеса на работа - разликата е толкова фрапираща спрямо всички други системи,които съм пробвал,че чак ме е яд,че до сега съм робувал на приказки,а не съм пробвал сам.В момента си доизглаждам някои особенности,но наистина само със обръщането ми към лежаците,реших един куп проблеми,дори без малко да кажа всички проблеми - не знам,защо е отпаднала от практиката тази система,но по-дяволите толкова лесно се работи със нея,че спокойно мога да заява,че три фургона ще ги обслужвам сам и медодобива няма да бъде грам по-малко от 160 ДБ (за повече ще видим след време)

За повече фургони не мисля - скутелатор ми щукна едни идеи,които сега в момента обмислям и има много резон във тях,ако успея да ги осъществя,не смятам да увеличавам фургоните,тези ще са ми достатъчни.А ако не - вече както казах и преди,ще се мисли за по-професионалния подход:камион-кран,палети и т.н.,но няма да е на фургони-ремаркета.

М/у другото все повече ме блазнят по-малките ремаркета за джипове,които продават - сещате се събират мисля,че беше около 18-20 кошера.

НО - всичко опира до парата!!!!При тези цени,толкова развитие.

п.п.за Белене .................... трудно ми е да обясна,може би ще е достатъчно да споделя,че дори сега като ида на гости при старците и нощно време кошмарите не ме оставят да се наспя.Минаха доста години откакто съм се откъснал от това място,уж пораснах,уж мисленето ми вече умее да преборва,уж разбирането ми е по-съзнателно,и спомените уж поизбледняха,но .... макар далечното минало да ми е най-светлото изживяване което си позволявам във някои моменти,има един от който всичко се преобръща,но не със главата надолу,а във тотален хаос,уви аз още от невръстно хлапе бършещо сополи във ръкави се сблъсках и разбрах по най-горчивия начин неща,които сега изживяваме всички.Ще ме извините за отклонението,но наистина не знам,нямам си никаква на идея,дали ще е изобщо възможно някога да се върна във Белене,макар вратите на града да са широко отворени за мен.

ivandespotov
21.06.2011, 19:20
Колеги аз практикувах преди много години подвижно, вече не го правя по една или друга причина, но това е друга тема.Мой познат беше 7 години в Нова Зеландия и там се запознал с пчелар който е на подвижно САМО със забележете не греша, 75 000 семейства оставям коментара на вас!

ahilis
21.06.2011, 20:13
Колеги аз практикувах преди много години подвижно, вече не го правя по една или друга причина, но това е друга тема.Мой познат беше 7 години в Нова Зеландия и там се запознал с пчелар който е на подвижно САМО със забележете не греша, 75 000 семейства оставям коментара на вас!

Деспотов, имаше един филм точно за това което споменаваш и няма нищо чудно в това. Във филма ясно се виждаше с каква база разполага въпросния пчелар. Каква техника и каква организация. Даваха и предприятието му с оборудването от игла до конец. Ако го намеря ще го пусна да го гледате.

kando
21.06.2011, 20:53
баси това ще е лудница - ако има такъв филм непременно да го покажете!!!

jordanov
22.06.2011, 10:25
Е, и ? В Бг-то си имаме ФЕРМЕР с 1 000 000 дка земя , не е казал не е станал ПЧЕЛАР със 100 000 кошера. И тогава всичките ни сметки и приказки отиват на кино

Станко Ставров
23.06.2011, 07:16
Екстра. За товарене, разтоварване и транспорт на кошери е чудесно.Слагаш ги на палетите връзваш с коланите и нямаш проблеми.

Николай Христов-nikberk
23.06.2011, 08:27
Бях зает и не можах да отговоря.Та на въпросите на колегите.Първо засега два фургона ми стигат ,понеже все още имам основна работа ,а пчелите ги гледам през свободното време.Не казвам ,че ще спра ,но ако ми изпадне фургон и него бих преустроил така.Инвестицията наистина е голяма ,но ги правя по този начин и от здравословни причини за по лесно обслужване.Мислил съм и за камион с кран ,но се отказах по цял ден съм с тази техника в работата,много е скъпа подръжката ,а и сам няма да мога да се оправя.Темата за камиона с кран и ремарке е прекрасно разработена от Венер и който иска и има възможност може да взаимства от него.Като бях при него човека каза ,че за една нощ прекарва на 10км. 1000 кошера .И аз бих ги прекарал на 10км от мен стига да има паша ,но неби ,затова ги карам на Дунава да търся влагата.От първи юли като ги закарам та до септември всяка събота и неделя центрофугирам винаги има запечатан магазин. Ние сме трима колеги с 8бр. фургони и винаи има човек при тях.

sasha_lalova
23.06.2011, 10:05
На мен точно ходенето на Дунава и многото платформи 11 нещо не ми излиза сметката.

Николай Христов-nikberk
23.06.2011, 10:36
На мен точно ходенето на Дунава и многото платформи 11 нещо не ми излиза сметката.
Вярно ,че разходите са много,но правила ли си сметка ако са само на стационар?
Защото аз бях повече от десет години на стационар и повече от корпус тогава трудно го докарвах.

kando
23.06.2011, 10:46
Обаче оставам със впечатлението,че около Берковица наистина сте зле със пашата,а гледам има толкова много хора от там,проявяващи желание да се занимават със занаята - жалко,че нямате по-добри условия.

Камиона-кран наистина е добра идея - но понеже макар и за съвсем кратко съм си имал работа със такъв камион,наистина няма как да не се съглася със nikberk,че подръжката е бая скъпа,а и аз няма да мога да го обслужвам т.е.ще се иска сервиз.Но ако говорим за над 300 семейства мисля,че ще си оправдае разходите естествено по някаква груба сметка ги избрах 300 семейства,може би ще се искат поне 350-400 .... скъпичка машинка е това.

sasha_lalova
23.06.2011, 11:59
Раиона ни е сравнително слаб

Николай Христов-nikberk
23.06.2011, 12:00
[quote="kando"]Обаче оставам със впечатлението,че около Берковица наистина сте зле със пашата,а гледам има толкова много хора от там,проявяващи желание да се занимават със занаята - жалко,че нямате по-добри условия.

quote]
Общо взето не е катао да нямаме паша ,но след липата почти нищо няма и затова търсиме влагата .Иначе имаме най-качествения буков масив в Европа и по точно в Бързия ,но не е за мед ,а за трупи.

Владо-Gillan
23.06.2011, 12:16
що да е слаб района??? акацията е в изобилие, липите са много дори в самия град има липя до липа. по селата пред всяка 5та къща има липа.кестените са в изобилие голямо. доколкото съм запознат нашия краи е най богат на кестени от цяла България. ливадна паша има бол, поне около мен де.има и други храсти и дървета който са по малко в сравнение с изброените по горе но ги има. сега за колегите с фургоните може и за тях наистина да е слаб, все пак те имат по 100на кошера. но за колеги като мен с няколко кошера сме доволни и пре доволни.забелязва се напоследък в нашия край голям интерес към пчелите. вече съм обещал на 2ма приятели от берковица и вършец, да им помогна другата година с това да си вземат по някой и друг кошер и да им покажа неща който вече знам.

Николай Христов-nikberk
23.06.2011, 13:17
що да е слаб района??? акацията е в изобилие, липите са много дори в самия град има липя до липа. по селата пред всяка 5та къща има липа.кестените са в изобилие голямо. доколкото съм запознат нашия краи е най богат на кестени от цяла България. ливадна паша има бол, поне около мен де.има и други храсти и дървета който са по малко в сравнение с изброените по горе но ги има. сега за колегите с фургоните може и за тях наистина да е слаб, все пак те имат по 100на кошера. но за колеги като мен с няколко кошера сме доволни и пре доволни.забелязва се напоследък в нашия край голям интерес към пчелите. вече съм обещал на 2ма приятели от берковица и вършец, да им помогна другата година с това да си вземат по някой и друг кошер и да им покажа неща който вече знам.
Предлагам ти след две седмици като мине липата да си дадеш мнението за пашата,защото аз няма да бъда тук живот и здраве.А кестени наистина имаше...

Владо-Gillan
23.06.2011, 18:47
ми при мен има няколко кестена 3-4 са.колкото до след 2те седмици, около моите кошери има какво да носят. но пак казвам, аз съм с малко не се отнася за хора с повече от 40-50 кошера. аз с мойте 6 кошера пчелите им все ще намерят тук какво да носят.

Николай Христов-nikberk
24.06.2011, 07:52
ми при мен има няколко кестена 3-4 са.колкото до след 2те седмици, около моите кошери има какво да носят. но пак казвам, аз съм с малко не се отнася за хора с повече от 40-50 кошера. аз с мойте 6 кошера пчелите им все ще намерят тук какво да носят.
Да не превръщаме темата в диспут ,защото ще я развалиме,но да ти кажа че тези 3-4 кесена са нищо и не е сигурно ,че твоите пчели ще идат на тях ако не ги дресираш.Не знам дали помниш какви насаждения имаше в близкото минало в Берковица и околностите и от кестени .Като дете всяка година ходехме на бригада по две седмици да берем кестени ,но аз съм стар .Сега да ги виждаш някъде тези насаждения ?От къщи аз виждам само стволове.Да си чул за МАСТИЛЕНА болест по кестените? Всичко загина .Сега се правят опити в ЛТУ да се внесе Китайски питомен кестен ,защото той за сега не се влиае от тази болест ,но той е по малак като семка и не е така вкусен като нашия.

Владо-Gillan
24.06.2011, 09:57
така е съгласен съм и не споря. но ще спомена че кестените около манастира не са дали фира нито един. поне тези който знам аз.в с. Слатина също има доста кестени, и тук нито един не е изсъхнал или нещо друго да е станало. твойте кошери нали са в Ягодово???? ела ако искаш някой път към мен в Слатина, ще почерпя имам хубава ракия а и салата готина правя tongueout; tongueout; tongueout; tongueout; tongueout; а ще видиш покрай самия път от началото на селото до края му пред колко къщи има кестени.Даже аз съм учуден някога като дете си спомнях само отделни бройки, от къде се взеха последните 10тина години тези кестени не знам.

Владо-Gillan
24.06.2011, 14:38
Да не превръщаме темата в диспут ,защото ще я развалиме,но да ти кажа че тези 3-4 кесена са нищо и не е сигурно ,че твоите пчели ще идат на тях ако не ги дресираш. wink; wink; wink;
колега благодаря ти , току що откъснах няколко цвята от кестените и ги сложих на прелките. още 3 сварих с малко сироп и го разделих между с-та. само на отводките не давах, ще си покаже скоро имало ли е ефект. drinks; drinks; drinks; още веднъж благодаря[/url]

Пламен Керчев
14.08.2011, 21:19
Здравейте колеги.Обмислям практикуване на подвижно пчеларство и предварително искам да съм наясно с плюсовете и минусите.Доста въпроси си задавам, на доста получавам отговор от писаното от вас в форума, на някои не получавам.Имам следният въпрос.
При транспортиране на кошерите във фургон входовете са отстрани, следователно рамките в кошера са разположени перпендикулярно на дължината на фургона, което при движение води до нежеланото люшкане на рамките, макар и минимално то съществува въпреки че пчеларя е взел мерки с подходящи рамки и пчелите ги залепват допълнително.Тук практикуващите могат да кажат повече, дали наистина е така и имат ли подобни проблем при транспортиране. На мен ми хрумна следната идея и ще се радвам да я обсъдим, а именно рамките в кошера да не се разполагат по стандартният начин а да са успоредно на прелката. Този начин на разположението на рамките би улеснил и по лесният достъп до рамките при преглед, при положение, че кошерите са един до друг.

kando
15.08.2011, 13:02
Успоредното на входа разположение на рамките съществува, като практика, но не знам защо не се работи така и не съм се интересувал, но едва ли достъпа им при подвижно ще ти е по-лесен.

А относно люшкането на рамките има доста начини - аз не ползвам нито един от тях и никога не съм правил нещо за предотвратяването му.

kostadinstoyanov
15.08.2011, 21:30
Положението на рамките спрямо платформата, се определя от пътя, който ти предстои. Ако е асфалт, трябва да са успоредни на ремаркето, ако е пресечена местност, черен път, задължително перпендикулярни! Не вярвам, че кошер с по-малък брой рамки, превозван по черен път, без укрепване няма да е събран "накуп".

Пеньо Лазаров
18.08.2011, 10:07
Колега Керчев до някъде с разположението на рамките си прав но ако пчеларстваш с 12 рамкови кошери,аз работя с 10рамкови защото са по-тесни и се ловят повече във форгона ,ако имах 12ки идеята не лоша щях да завъртя на дестина плодниците на 90 градуса за да пробвам как се работи така.Аз до сега не съм укрепвал при превоз нито рамки ,нито кошери и никога не съм имал проблем защото рамките са заклеени и не мърдат,а кошерите от собствената тежест не мърдат, но никога не е късно да стана за резил ако се обърне във форгона някой кошер при превоза.

mirro_22
02.09.2011, 13:17
Здравеите,не практикувам подвижно пчеларство,но и аз се замислих как би било най-практично(с каква платформа) и се сетих за бусовете,които са с инвалидна платформа.
Мисля,че така инвестицията ще е най-малко(3-4000лв),разбира се че с фургон би било по лесно,тъи като няма да сваляш и качваш,но когато видях крана за 11-20 000лв от тази тема се сетих за по-евтин и малкомащабен варянт.
Когато си търсех бус(за семеини цели),видях тези бусове със завъртащо се рамо,чиято платформа стигаше до земята,на нея биха се сложили 4-6 кошера(предполагам).
Само давам идея,не акъл.