PDA

Виж пълната версия : Отводки от роево семейство



byalka
08.05.2016, 19:38
Здравейте колеги,

Тъй като нямам още добра практика имам въпрос. При последния преглед два от кошерите ми бяха почнали да се роят.Работя с ЛР.
И двата кошера ми бяха по на три корпуса.Времето/много акация ама и много дъжд/ обаче ги накара да изпаднат в роево състояние.В плодника по на три-четири рамки бяха заложили по 4-5 маточника.От това което съм чел и гледал съм разбрал, че тръгнели да се рой едно семейство трудно можеш да го спреш и реших да го разделя на отводки. Как постъпих , а и върху това мое обяснение ще ви помоля за съвети дали съм сгрешил някъде и какво е най-добре да направя защото се съмнявам,че и други семейства ще са в това състояние и ще трябва да процедирам и с тях така, а и аз искам да си увелича семействата.Другото съществено е,че за първи път ми се налага да правя отводки и то от семейства които са изпаднали в роево състояние.
Първо намерих старата майка и я отделих в преносното сандъче.След това в три отделни корпуса сложих по една рамка на която имаше маточници, към всеки корпус добавих пити с пило с мед и по две ВО. Така корпусите ги изпълних с по 10 рамки и ги сложих на новите им места като стесних отворите. На всяка отводка налях и сироп.
Майката я оставих на мястото в корпуса където си беше стария кошер, като самия корпус го заредих с по 2 ВО, празни пити и пити с мед без да има в корпуса при майката никакво пило.
Въпросите са ми следните дали като цяло съм се справил правилно или не, и по-точно - в корпусите където направих отводките и съм сложил по една рамка с маточници, трябвало ли е да оставя всичките маточници а те са по 4-5 или само един, например най-големия.
Второ дали съм процедирал и правилно с корпуса където е останала майката или съм сбъркал /например като не съм оставил никакво пило при нея/.Знам,че летящите пчели ще се върнат в корпуса при нея но пак ще останат доста пчели и в отводките, все пак 8 рамки с пчели като изключвам 2 ВО които съм сложил, не са малко, а и кошерите си бяха доста силни. Не искам да ги отварям няколко дена а да ги оставя на спокойствие а след това ще видя резултата.

Благодаря предварително на отзовалите се!

Недялко Атанасов
08.05.2016, 20:17
На първо време ,си събери основите обратно от семействата БЕЗ майка,а от там на сетне, каквото сабя покаже-щото никой нищо съществено няма да ти каже.

tarty
08.05.2016, 20:28
Прочети що е гол рой, но иначе си се справил. Майките ще се разберат помеждуси. Отводките мобе да не ги храниш , но семейството със старата майка задължително.

Валентин.
08.05.2016, 20:39
Аз пък храня и поя отводките. На старите майки има кой да им внася ядене и пиене. Стига да е готино времето......

А.Димитров
08.05.2016, 21:29
Според мен си се справил добре .Моето мнение за восъчните основи е да ги оставиш щом подхранваш те градят.

evgeni.filimonov
08.05.2016, 21:37
Аз бих хранил отводките ден два след като се изнесат летящите пчели.
Иначе добре си се справил за целта, която си си поставил - увеличаване на пчелните семейства. След години ще се научиш да си правиш планирани отводки и да не допускаш да ти влизат в роево състояние. Успех.

НАСКО1976
08.05.2016, 21:45
Мое мнение е да оставиш най-много по 3 маточника в отводка, дори и това е много, но ако са в различен стадии- бива.
Иначе рискуваш да се рои отводката...., на много хора може да не им се вярва, но при мен се получи тази година на две отводки.
Нарочно бях оставил по 5-6 маточника в СИЛНА отводка, като идеята ми бе да я разцепя на две малко преди да се излюпят майките, но не ми остана време да се занимавам с тях и после ги събирах по дърветата.

zayo
08.05.2016, 21:50
Според мен си се справил добре. За напред имай на предвид, че на мястото където ти е останал стария кошер в него ще се върне голяма част от летящата пчела. При майката бих оставил 1-2 рамки с отворено и затворено пило. В твоя случай в това семейство след известно време ще се получи дисбаланс между млади и стари пчели и същото ВРЕМЕННО ще заслабне или забави развитието си. Имаш дупка от 21 дена. Отводките ги прави толкова на брой-колкото пчели ще имаш, за да ти покриват питите с пило. Подхранвай всички. В майчиното семейство ще трябва да градят, а в отводките ще им трябва вода за отглеждане на незапечатаното пило, а в тях на първо време няма да имаш много летяща пчела.

byalka
09.05.2016, 06:05
Аз бих хранил отводките ден два след като се изнесат летящите пчели.
Иначе добре си се справил за целта, която си си поставил - увеличаване на пчелните семейства. След години ще се научиш да си правиш планирани отводки и да не допускаш да ти влизат в роево състояние. Успех.

Много сте прав за това с планираните отводки, но времето ми провали всичките планове. Бях решил да ги направя непосредствено след като премине акациевата паша поне така съм чел, че е най-добре или греша- как мислите???
Мисля си, че направих обаче грешка и трябваше да направя това преди нея/акацията/ защото тази година всичко се развива много по-бързо и моите семейства бяха по на втори корпус още в средата на март месец-рапицата която е до мен и тя цъфна на 26 март,доста по-рано от обичайното. Така или иначе тази година не се стремя за добив на мед а да си увелича семействата а те да си съберат колкото за тях.
При мен има добра акациева паша, до пчелина ми има около 1000 дка., акация, но времето стана дъждовно а и студено и не можех да правя нищо по кошерите въпреки, че имах съмнения за това,че ще се получи при някой семейства роеви нагон.Между другото през това време им подавах и сироп защото не можеха да събират нектар. От многото дъждове акацията премина и много бързо, между другото при нас акацията цъфна на 17 април,нещо доста различно от предни години, ама то тази година май всичко е доста различно като гледам и другите дървета и растения.

Между другото при мен акацията премина и сега ще има дупка до липата - с какъв сироп е най-добре да подхранвам за стимулиране на майката за яйценосна дейност 1:1 или 2:1. Мед в семействата си има доволно.

Валентин.
09.05.2016, 21:00
А не мислиш ли, че пчелите сами ще си стимулират майката....(особено ако е млада) и без сиропи. А от сряда го дават да намалеят валежите. Силен кошер аз не бих стимулирал. Колкото и да ме плюят тука.