PDA

Виж пълната версия : ПЕЧЕЛИ ЛИ СЕ ОТ ПЧЕЛАРСТВО



Ivan Nikolov
20.06.2011, 10:33
Здравейте, преди няколко месеца започнах да се замислям дали мога да се занимавам с пчеларсво и до колко има "файда" от тази работа. Идеята ми е да започна с около 100-150 кошера имам няколко декъра до борова гора ,но май само това не стига при положение че съм виждал кошер само на 50 метра от мен :) но да кажем че и този проблем съм го решил с двама старци които да обслужват кошерите и да ме ваведат в занаята та молбата ми е да ми отговорите имали смисъл и печалба от това занимание БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

medved68
20.06.2011, 10:42
бравос ентусиаст

evgeni.filimonov
20.06.2011, 10:47
Питай първо старците да ти обяснят някои основни неща, а първото е ПАШАТА - има ли я или я няма при вас. Иначе може и само сироп да наливаш....

Ivan Nikolov
20.06.2011, 11:11
Благодаря че се включихте и така като гледам "дупе да ми яко и на мен " :) но това не е проблем и- да има паша тези хора имат по 5-6 кошера през един баир та все пак то е ясно че в България не може да се печелеи много:( но за това пак съм решил да започна с повече и първо начално дори мислех да почна с доста повече :) но както и да е бихте ли казали вашето мнение за идеята и дали ще се изкара някой лев от това :) БЛАГОДАРЯ ОТНОВО

Kiril8305
20.06.2011, 11:30
Ако може да работите си работете за сигурен доход и пчелите гледайте между другото , друг е въпроса , че 150 кошера малко трудно ще ги гледате между другото.Правилно казва колегата Борислав Александров , изкарва се някой лев, но ако трябва на тях да разчитате за да живеете , бая ще се озорите.

kando
20.06.2011, 11:51
Здравейте, преди няколко месеца започнах да се замислям дали мога да се занимавам с пчеларсво и до колко има "файда" от тази работа. Идеята ми е да започна с около 100-150 кошера имам няколко декъра до борова гора ,но май само това не стига при положение че съм виждал кошер само на 50 метра от мен :) но да кажем че и този проблем съм го решил с двама старци които да обслужват кошерите и да ме ваведат в занаята та молбата ми е да ми отговорите имали смисъл и печалба от това занимание БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
Значи файда няма!!! - но все някой лев може да се докара!!!!

Ако мислиш да влагаш всичко и да разчиташ основно на пчеларството за доходи - моя съвет е не го прави.
В другия вариянт за м/у другото - сам бъди сигурен,приемайки апропо,че имате и други професионални ангажименти,че няма да се справиш колкото и да се стараеш.

Ivan Nikolov
20.06.2011, 12:06
а именно точно това се стремя да направя да завартя бизнес :) и така като гледам това ще е доста трудно а и 150 кошера ще са малко но като се има в предвид че не съм се занимавал с тази дейнос наистина ще е трудно ,но мисля все пак да се пробвам бих приел няколко савета за броя на кошерите и техния модел.

kando
20.06.2011, 12:10
хм :) Александров,пчеларството като бизнес има много вариянти,но пчеларството като пчеларство е точно конкретен бизнес,който на днешните цени е много рисково начинание.(естествено според индивидуалните възможности,за някои може и да не е толкова рисково)

Angel_A
20.06.2011, 12:58
До Иван Николов,
Ако искаш съвет за пчеларството като бизнес дай малко повече информация за района където смяташ да пчеларствуваш, защото има райони където има повече мед и райони където почти няма. Давам пример: имам приятел в Рило-Родопския масив където вече, втора поредна година от 30 (тридесет) кошера вади 20 (двадесет) килограма мед общо, а доста от колегите в форума вадят над 30 килограма само от един кошер. Успех.

Станко Ставров
20.06.2011, 13:42
Здравейте, преди няколко месеца започнах да се замислям дали мога да се занимавам с пчеларсво и до колко има "файда" от тази работа. Идеята ми е да започна с около 100-150 кошера имам няколко декъра до борова гора ,но май само това не стига при положение че съм виждал кошер само на 50 метра от мен :) но да кажем че и този проблем съм го решил с двама старци които да обслужват кошерите и да ме ваведат в занаята та молбата ми е да ми отговорите имали смисъл и печалба от това занимание БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

Според мен доста рисково и смело начинание, с много въпросителни особенно ако нямаш опит.Инвестицията също не е малка като средства.Аз не бих разчитал на двама старци за такава работа. Между другото и подходът им в работата ще е различен, ще се чудиш кой от двамата е прав и кой крив при решаването на даден проблем. Всеки пчелар си има метод на работа и вероятноста да се провали инвестицията ти е много голяма, ако имат съмнителни способности и остарели разбирания в тази област.Останалите условности в пчеларството са много.Трябва внимателно да се обмисли абсолютно всичко.При положение че не си отварял кошер и нямаш опит пази се от лекомислени решения.Иначе идеята ти е хубава въпроса е как ще я осъществиш, и какво ще ти струва.

Ruslan
20.06.2011, 15:46
Уважаеми г-н Николов,
пчеларството е особен бизнес.Без да имаш теоретична и известна практична подготовка, вероятността това начинание да се провали, е голяма.Да разчиташ на "двама старци", без да си подготвен в тази област си е меко казано лудост.В пчеларството основната работа се извършва от собственика, наетите работници изпълняват рутинни действия.
Зададен така въпроса, навежда на мисълта, че нямате и най-малка представа от това с което смятате да се занимавате.Както споменава колегата Ангел, първото нещо което трябва да си изясните е флоропокритието(каква дума!) в региона.Избора на система, свързан с това флоропокритие.Стационарен ли ще е пчелина или ще бъде подвижен....и още много въпроси които трябва да си изясните.
Та, на зададения по този начин въпрос, бих отговорил- има "файда"- от 150 кошера, по 50 кг. мед, по 4 лева цена на едро, ето ти 30 000 лева.Сам си направете сметката за "файдата"
Разумният отговор би бил- подгответе се теоретично, като през това време прилагате наученото върху няколко семейства и след това ще може и сам да си отговорите на въпроса.
Междувременно, тук ще намерите компетентни колеги, които ще Ви помагат със съвети и препоръки по време на Вашето обучение.

evgeni.filimonov
20.06.2011, 22:41
Човека търси съвети относно бизнеса, а не относно пчеларството. Човека е бизнесмен, явно. Вие пък колко подробно взехте да му обяснявате.

kando
20.06.2011, 22:50
човека стана ясно,че е бизнесмен,но със това "въвеждане" във занаята е нормално колегите да си помислят,точно това което са го съветвали т.е.подразбира се,че той ще е основната бойна единица - естествено позовавайки се изцяло на негови думи.

Ivan Nikolov
20.06.2011, 23:00
Така не съм Бизнесмен в такива мащаби прост съм решил да вложа дадена сума за Пчеларство и всеки един съвет Ще ми е полезен - от вида кошер до обслужването просто съм решил като правя нещо 1 да е добре обмислено и 2 да е в по голям мащаб :)
Почнал съм да чета литература но според мен в този саит и форум Вие можете да ми помогмете 10 пъти повече отколкото всяка една книга затова се опитах да се свържа с вас :) надявам се да не ви отекчавам с моите въпроси и повярвайте за в бъдеще ще са повече :)

kando
20.06.2011, 23:49
Двамата старци опитни ли са как мислиш - може ли да се разчита на тях,така да се каже репутацията им каква е?


п.п.наистина повярвай няма да ти е лесно изобщо - дори тука ще има спорове,ще се чудиш кой казва вярното,после старците друго ще ти кажат,във книгите също има много разминавания,наистина е особен занаят.
Та не казваш кой ще води парада - това не е шефът,а човека който ще знае т.е.ти ли ще си този човек? - това е важно да се знае,дали ще имаш работник,който ще отговаря за процеса.

Друго - уточни в кой край ще пчеларстваш,тука има колеги от всички краища на БГ,но е хубаво да се знае,защото има няколко тънки момента,които са неприложими в дадени региони,та да е ясно какво точно да те съветват хората.

Добре приемаме,че пчеларството ще е бизнеса,но коя ще е продукцията - мед,прашец или ще се печели от отводки?

И не - колкото и да не ти се иска,във този форум няма да можем да заместим книга,така както книгата не може да замести форумите (най-накрая сам да сътворя сентенция във полза на нет общуването,което толкова ненавиждам),та ще трябва да се прочете това-онова.

Първи съвет имаш от мен - щом сега ще навлизаш придържай се към по-протичките неща,по-лесните,по-класическите и доказалите се,когато нещо ти изглежда сложно за изпълнение,зарежи го ще се намери по-ясен и достъпен начин.
И втори съвет - щом ще се занимаваш сериозно,загърби всички приказки против подхранването,за това само ще четеш без да питаш и сам ще си правиш изводите,а до тогава ще се придържаш към едно нормално количество захар,което да се даде през годината.

Това е за сега - колегите са отзивчиви макар и често във спор,но помагат на драго сърце ..... освен може би моя милост,че понякога ми кипва и се не меся.

jordanov
21.06.2011, 10:43
Иван Николов, предполагам парите ги имаш , парят ти в ръцете и се чудиш как да ги развържеш ? От дядо знам че в наше село открай време един кошер долу-горе се равнява на една овца , и като цена , и като печалба , пък и като работа ако щеш. Ако искаш поогледай се и се поослушай и виж у ваше село как е, може да се окаже че е по-добре да си дадеш парите за 150 овце.
П.П. И пак двама старци...

ivandespotov
21.06.2011, 11:54
Е, чак пък овце не го обезверявайте така човека той иска пчели! Лошо няма от мен ще ти кажа следното. За 30 години с пчелите съм имал 4 или 5 нулеви! Та ако при теб се случи така че първата да ти е нулева да не земеш да се отказваш. Иначе си заслужава, дерзай и успех в начинанието!

Angel_A
21.06.2011, 12:01
До Иван Николов,
Без да те отказвам, но се огледай преди да започнеш и си постави ясни цели. До сега пчелар милионер не съм видял и не съм чул за такъв, така, че ако смяташ да забогатяваш много от пчеларство по-добре си направи добре сметката. Успех.

Недялко Атанасов
21.06.2011, 19:36
Че е налапал вадицата налапал е,и то много,като повечето от нас,нека опита фаида има ,а от година на година и по голяма.Относно бройката 150 си е точната за един пчелар занимаващ се на 50% от времето си с тях.Така,че Ванка даи си раьона и анализирай старта си.

Владо-Gillan
21.06.2011, 20:16
първо трябва да бъдеш сигурен да не си алергичен.... ако си алергичен от пчелната отрова, по добре не си и помисляй за кошери. щото не са редки смъртните случай от само едно ухапване. това е най важното, от тук натам ще се научиш с времето. и аз имам няколко идеи ама ще видя по нататък какчо ще се случи. за сега тази година се задоволявам само с 5 кошера. имам възможност да купя от един човек сега още толкова но не ми трябват. ако иззимеят и изпролетеят тези 5, пролетта ще направя 5 отводки от тях а лятото ще ги удвоя ударно. но това казвам при положение че се стечът благоприятно нещата. пак казвам виж дали не си алергичен, и тогава мисли за кошери

evgeni.filimonov
21.06.2011, 21:29
Не си правете големи планове за следващата година. Изчакайте я да дойде и тогава решете какво ще правите. Нещата понякога се обръщат на 180 грдуса.

Ivan Nikolov
23.06.2011, 07:37
Здравейте отново малко се поизгубих но имах малко раота извън града .
Та мястото ми е до Няколко декара борови гори в балкана на около 25 км от В.Търново -доколкото съм чувал боровия мед е един от най хубавите и затова съм решил да сложа кошерите там
Въпроса ми е от кой вид кошери е най потходящ да сложа там като цената не е от най съществено значение въпроса е да са ефективни и лесни за обслужване :) (мисля да са статични)
БЛАГОДАРЯ за отговорите ви!

Angel_A
23.06.2011, 07:46
Здравейте отново малко се поизгубих но имах малко раота извън града .
Та мястото ми е до Няколко декара борови гори в балкана на около 25 км от В.Търново -доколкото съм чувал боровия мед е един от най хубавите и затова съм решил да сложа кошерите там
Въпроса ми е от кой вид кошери е най потходящ да сложа там като цената не е от най съществено значение въпроса е да са ефективни и лесни за обслужване :) (мисля да са статични)
БЛАГОДАРЯ за отговорите ви!

Г-н Николов
Някой те е заблудил БОРОВ МЕД няма (ти да си видял цъфнал бор). Нормалният мед се събира от цветовете на растенията или в по-редки случай от мана по листата. Това което е придобило популярно наименование боров мед е сварен захарен сироп с връхчета от бор (за придобиване на по гъст вид използвайки смолистото вещество което отделят връхчетата) в който "мед" пчели не участват. Успех.

evgeni.filimonov
23.06.2011, 07:51
Провери дали колеги там вадят боров мед, защото боров мед съм виждал направен от борови връхчета и захар - от някоя баба. Взимаш такива кошери, с каквито работят пчеларите, които ще те учат. Пък като напреднеш, можеш да смениш технологията. Затова ти препоръчвам да вземеш 10 рамкови кошери с рутови корпуси и магазини и 7 см наставки, за да можеш да си флексабилен. Мога да ти препоръчам и производител на такива.
Успех.

evgeni.filimonov
23.06.2011, 07:58
Малко ни се дублират мненията, явно сме ги пуснали по едно и също време.

Ivan Nikolov
23.06.2011, 08:00
Благодаря, но аз имам човек да ми ги направи

c-a-c-
23.06.2011, 08:02
Изключително неподходящ район за интензивно пчеларство е балкана.Там е добре да се работи по програмата за екологично пчеларство,както пчеларите от гр.Елена.А боров мед няма,както няма и мед от рози,макар,че съм виждал такива етикети.

stan
23.06.2011, 08:19
Явно са ги подгонили за етикетите, защото вече като гледам в супермаркетите няма никъде "Боров мед", а го пишат "Боров МЕЛ" (няма печатна грешка с Л накрая)

medved68
23.06.2011, 09:25
Тоя пич (Иван Николов ) нещо много яко се гъбарка с нас .

Angel_A
23.06.2011, 09:38
Явно са ги подгонили за етикетите, защото вече като гледам в супермаркетите няма никъде "Боров мед", а го пишат "Боров МЕЛ" (няма печатна грешка с Л накрая)

Колега,
По супермаркетите е така, но по крайпътните сергии и по пазарите не е таакика защото там нямат етикети. Нещо повече преди години пътувайки към Смолян спрях при няколко такива търговци и за мое учудване предлагаха мед от мурсалски чай (много нашумял преди време като Българската виагра) предвид на това, че по онова време работех в онзи край ми стана чудно, защото чак такива количества насаждения от тази билка няма там и на моят въпрос къде му са разположени кошерите на продавача, той ме погледна очудено и ме пита какви кошери, този път аз го гледах много умно и на вторият ми въпрос "добре де, а от къде е този мед от мурсалски чай", човекът с гордост ми отговори "ами ние си го варим !". Така че, вече не се очудвам като видя (дори в МЕТРО има мед от ванилия) всякакви видове "мед", а колко това е мед сами си правете изводите. Успех.

Angel_A
23.06.2011, 12:30
Колега Борислав Александров,
Както винаги си прав. Действително има боров мед както го описваш, имам приятел за който стана въпрос по-горе в темата в Рило-Родопският масив който вади такъв боров мед (прозрачен с вкус на смола), но както писах, а и ти го потвърждаваш се вади много трудно и в изключително малки количества (по-горе бях писал 20 кг. от 30 кошера като не е само боров мед. Боровият е някъде около 5 кг от всичките кошери), от друга страна въпроса в темата е печели ли се от пчеларство, затова писах по-този начин за истинският мед. Успех.

bobokid
24.06.2011, 05:56
Така не съм Бизнесмен в такива мащаби прост съм решил да вложа дадена сума за Пчеларство и всеки един съвет Ще ми е полезен - от вида кошер до обслужването просто съм решил като правя нещо 1 да е добре обмислено и 2 да е в по голям мащаб :)
Почнал съм да чета литература но според мен в този саит и форум Вие можете да ми помогмете 10 пъти повече отколкото всяка една книга затова се опитах да се свържа с вас :) надявам се да не ви отекчавам с моите въпроси и повярвайте за в бъдеще ще са повече :)
Ванка, тук си прав - наистина можеш да научиш много неща от този сайт, но ако имаш база върху която да градиш /теоретични познания и макар и скромен практически опит/. Иначе казано да търсиш конкретни тънкости и споделен практически опит които липсват в сухата теория. Ако разчиташ само и единствено на сайтове и двамата старци да гледаш 150 кошера на прима виста е все едно да се явиш на световно по карате /с нагласа за медал/ готвейки се по ръководство за дистанционно обучение.
Съветът ми е намали бройката, натрупай опит и тогава се хвърляй в дълбокото.
Иначе успех в начинанието!

Angel_A
24.06.2011, 07:36
всъщност защо да няма blush;
има много начини да се печели от пчеларството.
Производството на луксозни видове мед е една добра възможност за съжаление не е развита в българия. Ние сме свикнали примерно само акация и липа а има райони в българия където може да се добиват редки и луксозни медове от които всеки 1 кг мед да струва колкото 1 тенекия от моя които произвеждам че дори и повече.
Наскоро един познат се възмущаваше че видял в някакъв магазин във Варна гръцки мед на цена от 300 лв/кг. За мен това не е възмутително просто меда е луксозен и скъпоструващ а гръцкия пчелар се е ориентирал към определена пазарна ниша от която да печели. Той не гони количество него го интересува дали при анализа полена ще го определи като съответния монофлорен мед и оттам дали влиза в графа луксозен и рядък.
Ще дам пример за мед тук в България. Това е мед от тънколистна върбовка. Растението се среща в Осоговската планина в района на Сребърно коло и местността Сажданик и поне доколкото знам никъде другаде в българия. Добиването на такъв мед може да не е много като количество но като цена и печалба за пчеларя нещата стоят по друг начин. Оригиналния мед от бор също е рядък и локсозен мед има и други но незнам защо колеги пчелари не се възползват от възможностите които им дава дадения район.
Аз например искам да опитам мед от кестен но в добруджа няма просто защото няма такива масиви от кестен за да се добива. Или мед от глухарче такова чудо нито съм виждал нито опитвал но го има в България и се е добивал.
Това е пазарна ниша от която може да се печели и то добре.

Колега,
Мисля, че си прав, но до някъде. Споделям личен опит: произвеждам няколко вида мед. Никога пчелите ми не са видяли захар или захарен сироп (диабетик съм и по тази причина не подхранвам със захар, а само когато се наложи подхранвам с мед). Пчеларствувам в Родопите пашата не е много и нямам наблизо никаква промишленост, както и никакви селскостопански култури от които да се добива повече мед (рапица, слънчоглед или други подобни). Има малко акация, малко липа и другото е горска разстителност (здравец, мащерка, кумунига и др. подобни). През нормална година добивът е 10-12 кг. от кошер, понякога стига до 15-18 кг. в добри години, но както можеш да предположиш е доста качествен (като вкус и като аромат е невероятен). И се получава следното отиваме на пазара и меда на колегите е примерно 8 лв./кг аз искам 10 лв./кг и никой не купува от моя мед, защото е по-скъп. Имал съм случай някой си е купил от мен мед и казва "много ти е хубав меда, по-хубав е от този който съм взимал от другаде, но няма да си взема от твоя защото е по-скъп." и какво правим по-нататък за да печелим от пчеларство? Ами нищо сваляш цената на твоя мед до този на колегите и почваш да си мислиш за някакви други идеи (подвижно пчеларство, преместване на кошерите в по медоносен район и други подобни). Между другото засял съм поне 50 декара с медоносна разстителност около пчелина, но кога ще стане? Успех.

п.п. Произвеждам мед от глухарче (вкусен е), но тази година не го вадих самостоятелно поради горните причини които написах (няма цена и не си стува хамалогията да вадя монофлорен) и се смеси с акация и здравец. Догодина живот и здраве ще извадя специално за теб някой друг килограм и ще ти изпратя да го опиташ.

Станко Ставров
24.06.2011, 07:48
При нас кестена цъфти в момента.Отделя специфична миризма.Цветовете му са отрупани с пчели.Проблема е че голяма част от кестена в Балкана изсъхна.В момента цъфти и липата и различните видове билки.На времето Берковските пчелари вадеха мед от кестена и аз като дете съм го опитвал.Както казва Борислав това е Бутиков мед с ценни вкусови качества.

kando
24.06.2011, 09:48
Александров много си прав,но има един момент,за който съм чувал,че обърква цялото начинание,а именно - няма кой да плати за такъв мед и не говоря за "на пазара".(а може и да бъркам,знам ли?)

stan
24.06.2011, 10:37
При нас кестена цъфти в момента.Отделя специфична миризма.Цветовете му са отрупани с пчели.Проблема е че голяма част от кестена в Балкана изсъхна....
Да попитам, че ми е интересно. Като се говори за кестен, кой кестен се има в предвид? Конския кестен, който е навсякъде в парковете или обикновения (ядливия) кестен?

Николай Христов-nikberk
24.06.2011, 12:07
Обикновен кестен,питомен кестен(Castanea sativa Mill)

христо
24.06.2011, 14:05
Като чета заглавието - и аз да кажа !

Както са тръгнали нещата , само при пчеларите останаха дребни производители, другите вече се изчистиха...Никой(или почти никой) вече не сее 100 корена домати и да продава по 5 кг. на ден, или яйца ит.н. Та и тук ще стане , като навсякъде- едри (ама наистина едри ) - с по над 1000семейства, и любители , ама малък брой , с по 3-4 семейства.
Самите условия и изисквания го налагат. Уедряване!!!
А това означава ( надявам се) и развитие на системата на пчелоопрашване ( защото досега навсякъде има равномерно покритие от пчели и никой не ще да плаща за това ), развитие на подвижното пчеларство в по големи мащаби и ....изчезване на тези като нас - с по10-100 кошера.
Единици ще станат едри пчелари , повечето ще прекратят тази дейност.
И в момента текат тези процеси , масово се изкупуват семейства от някои стопани, други по програми работят.


А иначе - какъв бизнес може да е нещо , от което не се печели?!
Имаш примерно 50 сем , вадиш 1200кг мед, по 4 лв( :D ), става 4800лв, минус разходите - остават ти към 3000 лв(евентуално ).
Значи - трябва да работиш някъде и да вземаш заплата, другото са несериозни приказки.3000лв годишно са по 250лв месечно!!
Това за повечето от нас си е чисто хоби , за други - малък бонус към доходите на семейството. И в момента тези , които САМО с пчеларство си осигуряват живота са много малък брой.

Ruslan
24.06.2011, 15:51
Струва ми се, че в пчеларството това окрупняване няма да се получи, поне в скоро време.Пчеларството е по особено занимание.Не може да се сравнява със земеделието и другите видове животновъдство.мярнах информация за структурата на пчеларството в Европа.Там също преобладават по дребните пчелари.Тези с много кошери са малък процент.Има, но са малко.Гръбнака са пчелари с до 100 кошера.
В Америка, Австралия и Нова Зеландия нещата са съвсем други.
Така ги виждам нещата.

Владо-Gillan
24.06.2011, 16:27
не и няма да се печели докато някои хора се подиграват с труда и нервите на хората който се занимават истински с пчеларство и са се оддали изцяло на него. не може да изкупуват мед, прашец, прополис и .... на смешни цени а накрая да иска някой да спечели. като се тегли чертата ще е добре ако си вързал 300 кинта за 1 месец примерно

Ангел Йосифов
24.06.2011, 16:33
А я си представете 45годишен пенсионер(военен,полицай)с с сигурна пенсия.Дали ще може да си докара още една пенсия.Убеден съм че пчеларството в този случай щее песен.

Владо-Gillan
24.06.2011, 16:38
така е ама повечето като гледам тук не са такива.аз примерно работя за 180 кинта и 6те продам 10 кг примерно на саседките баби и 6те изкарам о6те 70-80 лв и ще вържа някак си месеца.

п.п. не ме питаите как

Бай Пчеличко
24.06.2011, 16:42
Колега бъркаш , и двете породи хрантутници и клатеняци са свикнали да вземат без труд , а и за пчеларството трябва поне- малко интелект , такаче това може само по изключение ! Със пчеларство успяват - умни и трудолюбиви хора ! :D :D :D


ПС. Ако имаше пари в пчеларството , то ще е пълно с кошери на мутри !

Владо-Gillan
24.06.2011, 16:50
хахахахах евала колега развесели ме. ще е интересно верно някое борче с анцунг пума да се врътка с пушилка и було около няколко кошера.
колкото до мен аз печеля от пчелите, това е факт. откакто ги гледам и ме хапят наи редовно, имам по малко проблеми с артрита и гърба. за мен това си е чиста печалба.

Бай Пчеличко
24.06.2011, 16:55
Абсолютно си прав , а наймихаресва, че пчелите са единствените животни , при обслужването на които , като се оцапаш може даси оближеш пръстите ! :D

Владо-Gillan
24.06.2011, 17:00
хахаххаахахаах :D :D :D :D :D :D доброоооо е.аз поради тая причина ги гледам мойте, за здраве. от 7 години пия по една шепа хапчета че го закърших здраво с костите и метаболизма, от как почнаха да ме хапят да чукам на дърво пия само по едно хапченце на ден.за вас лъжа за мен е истина. от няколко месеца съм друг човек, и то благодарение на пчелите.няма ден дето да не ме хапят, ако някой път не са ме ухапали отивам и си подавам пръста на дупката и веднага някоя ме жилва :D :D :D :D а кажете че не съм мазохист. някой ден когато имам повече време ще ви разкажа как съвсем случаино открих че пчелната отрова ми деиства благоприятно

Станко Ставров
24.06.2011, 20:56
Аз смятам че в сектор където има субсидии, за бизнес и добри печалби трудно може да се говори.Можеш да живееш нормално но чак за добри печалби едва ли.Като страничен доход пчеларството е добра възможност.Богати фермери и земеделци няма.

Владо-Gillan
24.06.2011, 21:27
няма и да има, в такава държава живеем

kando
24.06.2011, 22:20
хахахахах евала колега развесели ме. ще е интересно верно някое борче с анцунг пума да се врътка с пушилка и було около няколко кошера.

аз имам тука едни двама такива елементи,ама хем няма със какво да ги снимам - хем ако ме видят,ще вземат да ме разберат погрешно нещо http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/boese/k046.gif http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/boese/e045.gif

Богати фермери и земеделци няма.
е според зависи - няколко милиончета наистина не са кой знае какво богатство http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/frech/c040.gif

Angel_A
25.06.2011, 02:07
Някъде бях чел че ние сме лоши мениджъри на своята продукция!
лично аз бих дал малко по-остро определение...

Ние също имаме уникални видове мед но ще се огранича само с това с което започнах че ние сме лоши мениджъри на своята продукция...

А и ние сме отчайващо изостанали по отношение на това как се прави бизнес

Колега,
Ще продължа твоята мисъл, че сме изостанали по отношение на това как се прави бизнес и това, че сме лоши мениджъри, ами как да сме други като всеки се опитва да се прави на тарикат и гледа да прецака другият. Вместо всеки да си гледа работата и да се занимава с това от което разбира се обърнахме на професори по всичко. Давам няколко примера: преди 5 години си купих още няколко кошера ДБ 12 с магазин, дъно с вътрешен прашецо уловител, в комлект с рамките (сковани). Кошерите боядисани в исканият от мен цвят, абе изобщо с всички поискани екстри на цена 45 лв. за брой при цена на материала (тогава 300 лева кубика). Сега само за рамките (сковани) искат х 1,20 бр. или иначе казано 28.80 лв за кошер при цена 450 лв. кубик (да не говорим, че не ги правят точно от този скъпият материал, а от отпадъка), само на кошера (небоядисан и без рамки и прашецо уловител) вече му търсят 85-90 лева. Един от производителите ми казва "ами влязоха много пари по програмите защо и аз да не взема, като искаш да ти легне по евтино направи се ги сам". И какво ставаме дърводелци и търговци вместо да си гледаме пчелите! Да всеки трябва да печели, но не за сметка на другият, защото нито аз ще успея да си направя кошер като истински дърводелец нито търговеца ще успее да произведе мед като пчелар, затова всеки да си гледа работата с която се е захванал и да не гледа в канчето на другия, че много бил печелел. Успех.

gibi
15.07.2011, 16:13
Файда(полза) със сигурност ще имаш - най малкото ще навлезнеш в един МНОГО ИНТЕРЕСЕН ЗАНАЯТ. Друг е въпроса за доста рисковият (според мен) старт. cool;

p4elarov
18.08.2011, 06:37
Аз пчеларствам 15г и на днешните цени реших да намаля бройката--не си струва да работя за тарговците thumbdown;

N-2
18.08.2011, 08:54
Така остават само тези, които са решили да се занимават професионално. Другите отпадат. Още с миналогодишната Наредба за директните продажби беше ясно накъде вървят нещата.

tatko.to
18.08.2011, 09:32
Здравейте,
искам да повдигна един въпрос, чието място може би не е тук, но според мен е свързан с бизнеса с пчелни продукти. Ако според модераторите съм нарушил правилата, моля да изтрият поста ми.
Въпросе е такъв, какво ви е мненито за производство на мед в луксозни рамчета и има ли то почва у нас?
Според мен това е един от начините за увеличаване на цената на меда, а до някъде и да се избегнат прекупвачите. За пследното не съм много сигурен но може да се помисли и по този въпрос.
Поздрави.

ivandespotov
18.08.2011, 12:36
Здравейте,
искам да повдигна един въпрос, чието място може би не е тук, но според мен е свързан с бизнеса с пчелни продукти. Ако според модераторите съм нарушил правилата, моля да изтрият поста ми.
Въпросе е такъв, какво ви е мненито за производство на мед в луксозни рамчета и има ли то почва у нас?
Според мен това е един от начините за увеличаване на цената на меда, а до някъде и да се избегнат прекупвачите. За пследното не съм много сигурен но може да се помисли и по този въпрос.
Поздрави. Колега, как се продават 2-3 тона мед в рамчета?!?

toko652003
18.08.2011, 17:08
Сигурно ще се продават, като топъл хляб и на едро и на дребно. Но два/три тона в рамчета как се добива?Според мен такова количество дори и за голям пчелин е трудна работа.

Аз също съм на мнение , че това е един от начините да се търси цена, но трябва база, инвентар, гъвкавост...

svetlin
18.08.2011, 19:40
Колеги моето мнение че един професионален пчелар със 100; 150 кошера и помоща на семейството си.Може пред спокойно да се издържат та дори и цена 4лв кг.При хубав район.И всекидневен труд.Но говорим за работа а не хоби. :D

SGG
09.01.2012, 21:27
Нека пробва човека като е мераклия може и да стане работата според мен е въпрос на воля и упоритост drinks;

plamen
09.01.2012, 22:18
Колеги моето мнение че един професионален пчелар със 100; 150 кошера и помоща на семейството си.Може пред спокойно да се издържат та дори и цена 4лв кг.При хубав район.И всекидневен труд.Но говорим за работа а не хоби. :D

Съгласен съм с тебе но 100 ,150 кошера подвижно.

Kiril8305
14.01.2012, 18:05
Всичко е много относително , като гледам тази година , как всички цени се качват направо ми капе косата от ужас.
Тока пак ще вдигат , водата също , ако меда остане на същата цена , пък разходите в къщата се увеличават работата е спорна , освен ако не докарвате от кошер по 200 кг.

stefanov
24.01.2012, 16:37
Г-н Николов,
Приветствам начинанието ти,аз от15г съм пчелар любител и когато
започвах един възрастен пчелар ми каза един виц
,,Пасели на една полянка една овца и една пчела ,
Пчелата си бръмкала от цвят на цвят и поздравила овцата ,
-здравей аз тази година ще направя моят чорбаджия БОЛЯРИН
Овцата не и обърнала внимание и пчелата пак и повторила същото,
Но овцата си пасяла и никакво внимание,след няколко натрапчиви
повтаряния на пчелата овцата и отвърнала че тя нейния чорбаджия
никога не го е правила БОЛЯРИН но и гладен него е оставила,,
Сигурен съм че всеки от нас е имал доста разочарования но пробваш
по малко от всичко което чуеш,прочетеш и като придобиеш опит може
и да станеш БОЛЯРИН. Желая ти успех в начинанието.

jordanov
25.01.2012, 10:37
А , че той Николов след 3 /три/ дена присъствие във форума му се поизясниха нещата и предполагам че е отишъл да кешира в друг бизнес . Даже и мерси не каза за акъла дето му го дадохме тука .

Bee Varna
11.01.2013, 15:37
Бъдещия колега! Днешният бизнесмен!!! Започвайки с занаята и предварително търсейки файдата с пчеларски бизнес трябва да изясните дали ви устройва армия на жилящите работници които искат непристанна грижа и какви са ви взаимоотношения с господ. Пояснявам, ако сте видяли или чули как лети пчела то мисля да ви посаветвам да намерите един пчелар с най малко 250 - 300 пчелни семейства, да поработите при него поне един сезон като чирак, без да вдигате главата и след това да се върнете в форума за да поговорим на същата тема. Иначе ще приличате на оскубано пиле, говоря за парите, а и ако сте в лоши отношения с господа то това което ще имате на есен може да нямате пролет. Мислите господине.

tarty
08.07.2014, 18:49
По темата-да можеш да станеш богат.Стига да правиш бизнес,а не да ги гледаш между другото.Ако имаш приблизително 200 бр. можеш да си докараш доход към 20 000 лв.И този доход,ако се сметне за реалното време което влагаш е близо 4 месеца-20 000:4=5 000 лв месечно.През другото време може да си изкараш някой лев от другаде.

Mateev
09.07.2014, 06:53
Във всеки един бизнес човек може както да забогатее, така и да се провали с гръм и трясък, губейки много пари. При това причината няма да е в бизнеса, а в самия човек - дали си прави добре сметката и дали взема правилни решения за управление на бизнеса си.

Конкретно пчеларството е труден бизнес, особенно когато се работи с много кошери. Допълнително затруднение идва и от факта, че трябва да се назначават работници-пчелари, които са трудно управляеми. От една страна трябва да са компетентни, но от друга страна трябва стриктно да се подчиняват на приетата вътрешнофирмената концепция и идеология за пчеларстване. Другото трудно нещо в пчеларстването с много кошери е създаването на работеща информационна система, без която всичко ще потъне в анархия, която бързо-бързо ще доведе до провал на бизнеса.

Представете си една съвременна куриерска фирма как би работила без информационна система - ха-ха никак......... Пратките ще пътуват по една седмица и 20% от тях ще се губят или ще отиват при грешен човек. Това сме го играли преди 20-30 години с Български пощи......

Няма съвременен бизнес, който да е успял, ако не оперира със сложни информационни системи и всякакви компютърни програми. Но доколото в пчеларството такива няма или почти няма, на човек ще му се наложи сам да си организира информационната система, и точно в това е най-голямото предизвикателство. Или организираш работеща информационна система, или се отказваш от сложността на бизнеса и го редуцираш до едно по-ниско ниво (50-100-200 кошера), което да можеш да го овладееш без компютри и без наети работници.

Ristis
09.07.2014, 08:53
https://www.youtube.com/watch?v=PDCYMFlMLWk#t=3182

m_pchelari
09.07.2014, 09:54
https://www.youtube.com/watch?v=PDCYMFlMLWk#t=3182

Чудесна лекция, браво за линка. Трябва да се премести в раздел Стратегии за пчеларстване.

jordanov
09.07.2014, 10:13
Яаа, чи то тука рязано направо с хоби Щилка бе.
Последните четирима участника в темата!
Да ви припомня конкретния въпрос от който тръгва всичко. Някой си е виждал кошер от 50 м и няколко месеца мисли дали ще има "файда" да курдиса 100-150 сандъка на няколко декара до борова гора и да впрегне двама старци да опъват. Айде сега отговаряйте конкретно, без бакалски сметки и икономически теории. И пак да ви припомня, че доста пчелари преди вас са си направили труда да отговорят конкретно, благодарение на което кандидат-предприемача в пчеларството се ориентира достатъчно бързо.

scutellator
09.07.2014, 17:33
Чудесна лекция, браво за линка. Трябва да се премести в раздел Стратегии за пчеларстване.

Неработещи стратегии за пчеларстване. Пълно е със пчелари горещо препоръчващи някоя система, която всъщност дори не са пробвали. Ако я бяха пробвали, едва ли щяха да твърдят че я използват. А пък ако наистина я използват -ЕВАЛА. На мен преди години докато да стигна до 10-ия кошер ми се видя прекалено много работа, пък те щом успяват цялото стопанство да го гледат по този начин.... ( няколко пъти през сезона да се пренарежда всеки един кошер изцяло - всеки кошер да се разглобява и после всички (пълни) корпуси да се сглобяват в противоположния ред). ХА ХА. Стръв за балъци.

Mateev
09.07.2014, 18:04
Учудващо е колко много стратегии за пчеларстване има, и колко малко от тях са описани във форума. Понеже съм любопитен и правя срещи с много хора, и от всеки един от тях научавам по нещо ново. И хората са си го открили сами, и си го ползват в големи мащаби, и въобще не им пука какво пише в пчеларските книги и какво - не.

Два примера:
Колега (всъщност няколко колеги) в медовите корпуси слагат специално изработени нестандартни пити с широчина ....... 40 mm. Измислили са си конструкция, изтествали са я, и след това са я въвели масово на 100%. Ползват я от години и цитират десетки преимущества, най-малкото от които е, че са забравили що е то ханеманова решетка и има ли тя почва у нас. Все пак си признават, че номера минава само с магазинни пити, защото другите стават много тежки и центрофугата ги къса.

Колега (колеги) масово използват двумайчини семейства БЕЗ НИКАКВИ ПРЕГРАДИ МЕЖДУ ТЯХ. Е все пак има си ханеманови решетки, за да не се разхождат двете майки където си искат, но като цяло двумайчиното семейство е с ОБЩА МИРИЗМА, ОБЩИ СТАРИ ПЧЕЛИ и ОБЩИ ТРИ ЛР МЕДОВИ КОРПУСА, поставени по средата между долния ЛР плодник на едната майка и горния ЛР плодник на другата майка. Общото семейство надхвърля 80 000 пчели, и дори при оскъдна паша ПРАВИ ЧУДЕСА. Видях го на видеоклип - толкова много пчела пред единичен кошер не съм виждал. Кошера се вижда на заден план на 2-3 метра през плътна завеса от летящи пчели. Страхотна гледка. И докато всички във форума се оплакват, че тази година е трагична, аз за първи път чух от пчелар да казва "абе акацията добре се отчете, сега чакам да видя липата.

Mateev
09.07.2014, 18:23
Между другото тази година за втори път се сблъсквам с пчелар, който не се жалва от годината, не знае колко е лоша, и не знае, че много пчелари са в трагична ситуация с роенето на семействата и с добивите от рапица, акация и липа.

Единия е от Стара Загора, а другия от с. Лесичери - В. Търновско. Да не би в тези два региона годината да е била по-добра или обратното - ние сме калпави пчелари и си търсим оправдание в природата за собствяените си неуспехи?

Vmitev
09.07.2014, 19:25
Вторият пчелар, който си посочил Матеев, явно използва системата на Венер и в частност двумайчината система. Би било много полезно ако може следващият път да направиш няколко снимки или пчеларят разкаже малко за използваната от него система и да го преразкажеш във форума след това, ако човека разреши де.

jorors
09.07.2014, 19:51
Вторият пчелар, който си посочил Матеев, явно използва системата на Венер и в частност двумайчината система. Би било много полезно ако може следващият път да направиш няколко снимки или пчеларят разкаже малко за използваната от него система и да го преразкажеш във форума след това, ако човека разреши де.

Предполагам Матеев говори за клиповете, които му дадох. Нямам нищо против да се качат във форума. Не използвам системата на Венер. Утре започвам пак да вадя мед и ще заснема може би ще е интересно за колегите. Ще ги обсъждаме системите на отглеждане но есента. Сега работата е доста и човек няма време и по една ракия с шопска да пийне.
Матеев надявам се че всичко с поръчката е наред.
Поздрави.

Mateev
10.07.2014, 01:30
Не е редно аз да публикувам чужди снимки и клипове и затова си трая. С поръчката ти всичко е наред - в понеделник заложихме верните личинки, а бета версия на твоя нуклеус с твоите размери ми я донесоха тази вечер за утвърждаване.

rosty_sz
10.07.2014, 04:40
В Стара Загора и района положението с роенето дъжда и т.н . беше трагично. Единици са майсторите и късметлиите на които това не им се отрази особено.

Искрен Мутафов
11.07.2014, 04:51
Колега (всъщност няколко колеги) в медовите корпуси слагат специално изработени нестандартни пити с широчина ....... 40 mm. Измислили са си конструкция, изтествали са я, и след това са я въвели масово на 100%. Ползват я от години и цитират десетки преимущества, най-малкото от които е, че са забравили що е то ханеманова решетка и има ли тя почва у нас. Все пак си признават, че номера минава само с магазинни пити, защото другите стават много тежки и центрофугата ги къса.


Такива рамки видяхме при посещението на пчелина на Костадин Якофов, което беше част от съпътстващата програма на ApiBulgaria Expo.

1638

1639

1640.

jordanov
11.07.2014, 08:18
Учудващо е колко много стратегии за пчеларстване има, и колко малко от тях са описани във форума. Понеже съм любопитен и правя срещи с много хора, и от всеки един от тях научавам по нещо ново. И хората са си го открили сами, и си го ползват в големи мащаби, и въобще не им пука какво пише в пчеларските книги и какво - не.

Два примера:
Колега (всъщност няколко колеги) в медовите корпуси слагат специално изработени нестандартни пити с широчина ....... 40 mm. Измислили са си конструкция, изтествали са я, и след това са я въвели масово на 100%. Ползват я от години и цитират десетки преимущества, най-малкото от които е, че са забравили що е то ханеманова решетка и има ли тя почва у нас. Все пак си признават, че номера минава само с магазинни пити, защото другите стават много тежки и центрофугата ги къса.

Ето тук http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=145 Димитър Бонев е цитирал стара пчеларска книга и е посочил размери различни от нашия стандарт. Може би на снимките на Искрен виждаме нещо подобно и съобразено с индивидуалните виждания на стопанина. А пък за майчини-двумайчини колко е говорено тука..., верно че беше отдавна.

jorors
12.07.2014, 21:00
Ето едно от клипчетата:
https://www.youtube.com/watch?v=0fB-6Mr82Uc&feature=youtu.be