PDA

Виж пълната версия : Самосмяна



kaletoo
06.05.2016, 18:30
Здравейте на всички.Искам да попитам имали значение времето за отглеждане на маточник или майка говорим дали да е дъждовно. Питам защото преди 10 дни на едното ми семейство реших и направих следното хванах майката и отрязах ляво крило и дясно задно краче с цел да предизвикам самосмяна, защото майката е негодна. Но какво се получи днес отварям кошера за да видя дали има маточници защото са минали към 10-тина дни от тогава но времето беше само дъждовно и какво се оказа има само чашки, но маточници няма. Та затова питам дали е възможно да е заради дъждът и времето.

Pavel_Bs
06.05.2016, 18:51
Колега,осакатяването на майката не гарантира самосмяна.Може да си джитка така още доста време.

Валентин.
06.05.2016, 19:27
И при мен, не на всички майки които съм сакатявал, не правят самосмяна. Някой не искат да си я сменят и това е....На следващия преглед ако не са я сменили, опитай да и резнеш и 1 антенка.....трудно е, ама опитай. Иначе като им дърпам запечатено пило, на 100% правят самосмяна.

Георги 1974
06.05.2016, 22:20
Здравейте на всички.Искам да попитам имали значение времето за отглеждане на маточник или майка говорим дали да е дъждовно. Питам защото преди 10 дни на едното ми семейство реших и направих следното хванах майката и отрязах ляво крило и дясно задно краче с цел да предизвикам самосмяна, защото майката е негодна. Но какво се получи днес отварям кошера за да видя дали има маточници защото са минали към 10-тина дни от тогава но времето беше само дъждовно и какво се оказа има само чашки, но маточници няма. Та затова питам дали е възможно да е заради дъждът и времето.

Ще ти отговоря само теоретично поради липса на достатъчно практика от моя страна в тази посока. Едва ли дъждът е причината да не стане фокусът по скоро пчелите не искат или им трябва време да поискат да я сменят 10 дни дали са достатъчни не знам. Това е метод за които се твърди в почти всяка пчеларска книга че се получава най добрата майка но това е метод за човек с малко на брой кошери за тези с по сериозен бр. кошери не става там се използва прехвърляне на личинки.
Чел съм че има начини за самосмяна без осакатяване на майката та ако си с малък брой кошери и свободно време може да се пробва.
Аз използвам роеви ако няма роене можеш да го предизвикаш но аз винаги си го имам поради транспортни разходи и се възползвам от него.

boris
06.05.2016, 22:53
Колега, ако тази майка не я бива какви майки ще изкараш от нея. Може да осакатиш друга майка качествена и от семейството да си вземеш маточници и да ги предадеш на слаби семейства (да им смениш майките , но и дамазлъка )