PDA

Виж пълната версия : Ментов мед



kli6o
03.05.2016, 23:07
Колеги,преди 5-6 години видях и опитах ментов мед на Триград,а миналата година у един познат,който каза,че си го е купил от Юндола и вчера у едно приятелче и той го взел от Юндола. Нещо много мътна ми се вижда тази работа с ментовия мед,той има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло и не ми се вярва да е ментов,а ми се струва,че му е добавена есенция! Според мен,трябва да има стотици декари,за да се изкара мед от мента и се съмнявам,че някой е насял толкова мента в балкана,че и мед да извади,вие какво ще кажете?

Pavel_Bs
04.05.2016, 08:32
Те на Юндола продаваха и мед от мурсалски чай,ама познай кой го инвертира(вари)...

tsc1
04.05.2016, 08:46
Колеги,преди 5-6 години видях и опитах ментов мед на Триград,а миналата година у един познат,който каза,че си го е купил от Юндола и вчера у едно приятелче и той го взел от Юндола. Нещо много мътна ми се вижда тази работа с ментовия мед,той има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло и не ми се вярва да е ментов,а ми се струва,че му е добавена есенция! Според мен,трябва да има стотици декари,за да се изкара мед от мента и се съмнявам,че някой е насял толкова мента в балкана,че и мед да извади,вие какво ще кажете?
И аз! Опитах го, видях че е менте, но си го купих защото обичам вкуса на ментата и ми хареса. После започнах сам да си правя мед и с други аромати. Не всичко, което не е създадено директно от природата е задължително лошо или вредно, нали?

ves
04.05.2016, 09:18
......Не всичко, което не е създадено директно от природата е задължително лошо или вредно, нали?
Така е, но в този случай ти продават много скъпо ментово сладко.

tsc1
04.05.2016, 09:32
Така е, но в този случай ти продават много скъпо ментово сладко.
Можеш ли да ми го предложиш на по-добра цена?

Вълчан
04.05.2016, 09:41
Можеш ли да ми го предложиш на по-добра цена?За цената, не я знам каква е, но за млечми продукти които не са, чисто млечни пише ИМИТАЦИОНЕН продукт!

tsc1
04.05.2016, 09:53
За цената, не я знам каква е, но за млечми продукти които не са, чисто млечни пише ИМИТАЦИОНЕН продукт!
С млечните продукти е съвсем различна история! Както вече писах, това си го знаех, че е менте. Но го взех за проба. Подобен продукт е и така наречения "боров мед", който се продава на едно место на подбалканския път. Там обаче хората пишат не мед, а мел. В къщи често се правят плодови салати със сметана или изцедено кисело мляко. Една супена лъжица върху вече сипаната смес в купичките от тези продукти дава специфичен вид, вкус и аромат на салатите. Добавяш 4 бисквитки "котешко езиче" и една вишна от вишнево сладко и става десерт, на който и първокласен ресторант би завидял!

Aranis
04.05.2016, 10:49
По принцип има и ментов мед. Вкусът му е специфичен и се разпознава. До колкото съм запознат за да се признае за ментов, медът трябва да има 15% поленово съдържание от мента.

ves
04.05.2016, 10:52
Можеш ли да ми го предложиш на по-добра цена?
Мога да ти направя от 4лв. Есенция по избор.

kli6o
04.05.2016, 10:54
Ето какво намерих в нета: Цитат на: калисто в пн, 23 мар 2009, 11:24
Спиролина, а как точно правиш ментовия мед?
-На един буркан втечнен мед/ не някакво подобие на мед/ от сигурен източник добавям една капка/ не повече/ ментово масло и разбърквам енергично.... Изрязъл съм цитата,че е дълъг! Явно така си го правят и заблуждават хората,нищо чудно да пуснат ванилов,бананов,портокалов и други видове мен.

jordanov
04.05.2016, 11:08
Без да коментирам това което се продава крайпътно, но на въпроса за "ментовия" мед. Преди няколко години у наше село като махнаха кравите и още не бяха направили големите стада овце всичките полянки из кривините на Осъма обраснаха с дива мента, мащерка и всякви гюрлюци. Та в края на едно лято от два суперсилни ЛР-а извадих едно тенеке тъмен мед с мирис и вкус на лукчета. Ама от ония, от Татовото време, дето бяха по една стотинка. Естествено, хвалил съм се някъде из форума, снимка мисля че има даже:)

Отделно, в една друга тема съм споменавал и за т. нар. "експресен" мед, но там наистина вече е друга приказката.

kli6o
04.05.2016, 11:32
Без да коментирам това което се продава крайпътно, но на въпроса за "ментовия" мед. Преди няколко години у наше село като махнаха кравите и още не бяха направили големите стада овце всичките полянки из кривините на Осъма обраснаха с дива мента, мащерка и всякви гюрлюци. Та в края на едно лято от два суперсилни ЛР-а извадих едно тенеке тъмен мед с мирис и вкус на лукчета. Ама от ония, от Татовото време, дето бяха по една стотинка. Естествено, хвалил съм се някъде из форума, снимка мисля че има даже:)

Отделно, в една друга тема съм споменавал и за т. нар. "експресен" мед, но там наистина вече е друга приказката.

Този не е тъмен и е със леко зелен отенък,но вкусът на лукчета е много силен и остава в устата доста дълго време! Приятелят ми си беше купил и от магарешки трън,той беше бял на пръв поглед ще рече човек,че е извадил буркан с мас! Беше кристализирал,вкусът му не мога да обясна,но и за пръв път виждам и опитвам такъв - не знам истински ли е.

solaris60
04.05.2016, 11:40
Меда си е естествен и много хубав. Тъй като си нямате и минимални познания от пчеларство, можете да говорите само глупости. Този мед се получава от една билка която с ментата са "роднини" и има много силен аромат. Затова и малко количество нектар събран от нея дава този специфичен аромат. Но както е казал народа не се иска само ядене, а трябва и акъл.;)

ves
04.05.2016, 12:12
Меда си е естествен и много хубав. Тъй като си нямате и минимални познания от пчеларство, можете да говорите само глупости. Този мед се получава от една билка която с ментата са "роднини" и има много силен аромат. Затова и малко количество нектар събран от нея дава този специфичен аромат. Но както е казал народа не се иска само ядене, а трябва и акъл.;)
Има ли си име тая билка или?

tsc1
04.05.2016, 12:16
Меда си е естествен и много хубав. Тъй като си нямате и минимални познания от пчеларство, можете да говорите само глупости. Този мед се получава от една билка която с ментата са "роднини" и има много силен аромат. Затова и малко количество нектар събран от нея дава този специфичен аромат. Но както е казал народа не се иска само ядене, а трябва и акъл.;)
Набий си в главата, преди да ръсиш обиди и мозък, че незнанието на едно или друго нещо не е глупост, а липса на информация!
Лично за мен темата е много интересна, защото от две години експериментирам с различни аромати, почти по рецептата на колегата kli6o. До сега съм пробвал с мента, лавандула, мащерка и бял бор. Не ми се получи добре само с белия бор, но може би сложих твърде много от етеричното масло.

kli6o
04.05.2016, 12:33
Меда си е естествен и много хубав. Тъй като си нямате и минимални познания от пчеларство, можете да говорите само глупости. Този мед се получава от една билка която с ментата са "роднини" и има много силен аромат. Затова и малко количество нектар събран от нея дава този специфичен аромат. Но както е казал народа не се иска само ядене, а трябва и акъл.;)

На буркана е залепен етикет с надпис Ментов Мед! Ако трябва да си използвам акъла,както си се изразил,означава,че ментов мед няма,а е от някаква родствена билка(това си написал)! Прочети заглавието на темата и пак може да остроумничиш! Та има ли ментов мед или? Колкото за познанията… Човек се учи,докато е жив и умира ненаучен! Ако се опитваш да ни убедиш,че всичко знаеш,значи си твърде глупав… И ако знаех,щях ли да пусна темата?! Благодаря ти за вниманието все пак,бъди жив и здрав!

Mateev
04.05.2016, 13:13
А не ви ли хрумна, че МЕНТОВ МЕД всъщност означава МЕД МЕНТЕ. Производителя е бил достатъчно честен, за да намекне за истинския произход на меда. :)

Mateev
04.05.2016, 13:26
По начало производителите на 99% от продуктите, които ги виждате по магазините, са много изобретателни. И най-интересното е, че те в действителност НИКОГО НЕ ЛЪЖАТ. Те честно и почтенно пишат на етикета всичките Е-съставки на продукта, но никой не ги чете.

Сега ще ви разкрия тайната на шампоаните, с които всеки един от вас се мие. В общия случай всички видове шампоани съдържат една единствена истинска съставка, която се нарича ЕМПИКОЛ. Това е концентриран пенител с консистенция на гъста каша, подобна на сопол. Следва разреждане с вода в съотношение 1 част ЕМПИКОЛ и 7-15 части вода. Резултата е рядка течност, която изтича между пръстите. За да се сгъсти, се добавя ГОТВАРСКА СОЛ. И това е - шампоана е готов.

Сега обаче следват екстрите - все пак шампоана трябва да добие търговски вид. Първо се добавя оцветител по избор. След това се добавя аромат (парфюм) по избор. И най-накрая се слага етикет по избор. И ето ти 10 000 вида различни шампоани по целия свят. Разликите обаче са само в цвета, парфюма, етикета и вида на опаковката. Истината обаче е, че всички ние си мием косата с РАЗРЕДЕН ЕМПИКОЛ, само дето даваме различни пари за него в зависимост от цвета, парфюма и шаренията на опаковката.

Е някои производители слагат перлено вещество или някоя друга дребна съставка за омекотяване или втвърдяване, но истината си остава истина - винаги си мием косата с разреден емпикол, който е БЕЗКРАЙНО ЕВТИН.

Подобна е ситуацията и с кренвиршите, саламите, луканките, кашкавалите, сирената, маслата и какво ли не още........

Георги 1974
04.05.2016, 13:46
! Приятелят ми си беше купил и от магарешки трън,той беше бял на пръв поглед ще рече човек,че е извадил буркан с мас! Беше кристализирал,вкусът му не мога да обясна,но и за пръв път виждам и опитвам такъв - не знам истински ли е.

Това което описваш ми прилича на мед от рапица. Често по пазарите продават мед от бял трън (но тук се води спор белият трън и магарешкия бодил дали са едно и също нещо).
Аз не знам но за този трън с лилавите цветове една година един програмист до мен бе насял 500 декара вместо овошки (даваха го по телевизията)
медът бе много вкусен с много финна консистенция но светложълт на цвят това беше август сега доколко е бил % на бодила не мога да кажа но никога друг път не съм вадил такъв мед.

Георги 1974
04.05.2016, 14:07
[QUOTE=kli6o;93939]той има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло

В нета пише за ментови мед Има тъмножълт цвят, силен ментов аромат и приятен сладък вкус

а тук рецепта за :
Какво ни трябва за да си направим вкусен ментов мед


Нуждаете от посуда като: стъклен буркан с плътно затварящ капак (вие определяте колко литра, но 3 е добре), бъркалка, две чисти кухненски кърпи, кухнески нож и дъска за рязане, както и пергаментова хартия за готвене.
Като продукти се нуждаете единствено от пресен мед и няколко стръка мента. Стартирайте с напълването на буркана до половината с мед, върху него поставете голям стрък или голямо листо мента. Поставете го така все едно запечатвате меда. Напълнете до горе с още мед и след това затворете буркана. За да се придаде по-силен аромат на меда с мента е нужно да поставите буркана на перваза, където се напича най-добре. Поне по 1-2 пъти на ден трябва да се разклаща. След като постои няколко дни на слънце, медът трябва да се премести на тъмно място.
Ако медът започне да оформя кристали, това не трябва да ви притеснява. Просто може да го поставите да се загрее в съд с топла вода и да оберете кристали, които ще се съберат в най-горния слой на буркана. Това няма да окаже ефект върху качеството на меда. Не поставяйте меда в микровълнова фурна или подобен уред, защото температурата там не може да се контролира и това може да окаже сериозен негативен ефект. Изтървете ли го един път, то качеството се понижава драстично и след това ще трябва да повтаряте цялата процедура на ново.

jordanov
04.05.2016, 15:30
По начало производителите ...

Подобна е ситуацията и с кренвиршите, саламите, луканките, кашкавалите, сирената, маслата и какво ли не още........

А при пастата за зъби как е?

kunev
15.05.2016, 19:01
Преди 2 години имах мед , който след като престоя доби ментово - лимонов вкус , наистина много приятен. По-късно попаднах на пост на колега във ФБ , според който това се получавало от един вид дребен бодил с жълти цветове но за съжаление не му запомних името

pamir
12.09.2016, 13:52
Здравейте, вчера и аз попаднах на един подобен продукт - на буркана пишеше "ментов мед". На цвят беше тъмно-червен, на консистенция - течен, доста гъст, подобно на глюкоза. На вкус и аромат беше приятен, поради много силния аромат на мента, та чак ми се прииска да го купя.

Но много се учудих, защото наистина мента рядко се среща в природата на големи площи, че чак да стане толкова силен мед. Та попитах човека наистина ли е от мента, къде има толкова мента и прочее - но нещо не можа да обясни. Така че и аз стигнах до извода, че просто са добавили ментови капки или ментово масло.

А миналата година имах съмнения и за един лавандулов мед от пчеларски магазин, имаше много силен аромат на лавандулово масло. Може и да е бил истински, не знам, но още тогава се усъмних, че добавят аромати, понеже добре познавам аромата на лавандуловото масло.

solaris60
12.09.2016, 14:35
Здравейте, вчера и аз попаднах на един подобен продукт - на буркана пишеше "ментов мед". На цвят беше тъмно-червен, на консистенция - течен, доста гъст, подобно на глюкоза. На вкус и аромат беше приятен, поради много силния аромат на мента, та чак ми се прииска да го купя.

Но много се учудих, защото наистина мента рядко се среща в природата на големи площи, че чак да стане толкова силен мед. Та попитах човека наистина ли е от мента, къде има толкова мента и прочее - но нещо не можа да обясни. Така че и аз стигнах до извода, че просто са добавили ментови капки или ментово масло.

А миналата година имах съмнения и за един лавандулов мед от пчеларски магазин, имаше много силен аромат на лавандулово масло. Може и да е бил истински, не знам, но още тогава се усъмних, че добавят аромати, понеже добре познавам аромата на лавандуловото масло.

И преди съм писал тук във форума. Има такъв див вид мента който е много ароматен и придава този аромат на меда. Тази година я има в изобилие и меда е с такъв аромат. Лошото е чрез този пост ти хвърли доста кал върху пчеларите и им нанесе някаква вреда с това. Но то незнанието е равносилно на знанието. Прави чудеса.

pamir
12.09.2016, 15:54
Има такъв див вид мента който е много ароматен и придава този аромат на меда. Тази година я има в изобилие и меда е с такъв аромат.

Здрасти, да, видях и предишното ти мнение, би било чудесно ако е вярно, ти произвеждал ли си такъв мед или поне кажи къде си виждал?

jdrumev
12.09.2016, 16:17
По Искърското дефиле колеги вадят такъв мед,но цветът му е зеленикав

Трендафил Дончев
12.09.2016, 18:33
Здрасти, да, видях и предишното ти мнение, би било чудесно ако е вярно, ти произвеждал ли си такъв мед или поне кажи къде си виждал?

Тази година всичкия ми мед е с аромат на мента и то силен аромат. Миналата година също имаше. В моя район я има тази мента и в края на лятото меда ми е с такъв аромат.

Валентин.
12.09.2016, 19:25
Меда има аромат. Въпроса е, че както се БУХА шикер у хранилките, така мое се капват и капки. Ароматни. Основно вадя слънчоглед, затварям капаците на тенекиите като ги напълня. След 20-30 дни отварям някой капак и ме лъха аромат на чай.....на природа.....КЕФ. Затварям капака. Отварям го след 10-20 минути, ама ДРЪЖКИ аромата го няма вече. След 20-30 дни пак започват да УХАЯТ тенекиите.

delta.e
13.09.2016, 15:30
Трендафил или Слънчо ?
На кого да пиша ?
Сиамските близнаци не ги ли разделиха ?

Трендафил Дончев
13.09.2016, 21:17
Трендафил или Слънчо ?
На кого да пиша ?
Сиамските близнаци не ги ли разделиха ?

На когото и да пишеш няма да сбъркаш. Пиши спокойно.

А що се отнася до сиамките близнаци - много са. За един писах вече.

siko13
14.09.2016, 12:47
Тази година всичкия ми мед е с аромат на мента и то силен аромат. Миналата година също имаше. В моя район я има тази мента и в края на лятото меда ми е с такъв аромат.

Аз тая година извадих много малко мед, но от последния напълних 20 буркана, има наситен светло жълт цвят, още не е напълно втвърден /макар, че е зрял/ и има ментов аромат.

borislav aleksandrov
14.09.2016, 14:34
...има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло и не ми се вярва да е ментов,а ми се струва,че му е добавена есенция! Според мен,трябва да има стотици декари,за да се изкара мед от мента и се съмнявам,че някой е насял толкова мента в балкана,че и мед да извади,вие какво ще кажете?

Бил е 100% менте понеже чистия мед от мента е с жълт цвят има сладък вкус и типичен аромат и среднозърнеста кристализация. Няма как да се обърка от пчелар запознат с това как кристализират видовете мед. За обикновен купувач това зелениковото със сигурност е мента (реално ментов мед менте)
При благоприятни условия като тази година от 1 дка мента се добива 20 кг мед.
И има доста големи площи засяти с мента. Има я из цяла България и Трендафил е прав има и близкородствени растения на ментата едното е маточината (които не знае маточината от 1 дка дава 8-11 кг мед), а другото не го помня че беше нещо усукано а и при мен го няма но точно то също придаваше този вкус на лукче.
При мен специално има горска мента (дива) и някои друг декар черна мента. Освен това Джоджена (гюзум) също е вид мента и също дава нектар а това го има в изобилие навсякъде.
Това е всичко което знам и го знам по повод че местен земеделец щеше да сее към 200-300 дка мента и ме изнанада с едно питане.... та бях се позаинтересовал

pamir
14.09.2016, 14:52
Бил е 100% менте понеже чистия мед от мента е с жълт цвят има сладък вкус и типичен аромат и среднозърнеста кристализация.

Значи онзи, който пробвах миналата седмица сигурно е бил мете, понеже цвета нямаше общо с жълто, беше червен на цвят.

Колеги, ако някой има останал истински ментов мед, драснете на ЛС като ви остане време, искам да купя 1-2 буркана, за да мога да го разпознавам. А и много ми се иска да имам такъв мед, защото аромата е уникален.

tsc1
14.09.2016, 15:12
Значи онзи, който пробвах миналата седмица сигурно е бил мете, понеже цвета нямаше общо с жълто, беше червен на цвят.

Колеги, ако някой има останал истински ментов мед, драснете на ЛС като ви остане време, искам да купя 1-2 буркана, за да мога да го разпознавам. А и много ми се иска да имам такъв мед, защото аромата е уникален.
Какво значи менте? Ами ако меда е направен от инвертиран сироп, или му е слагана гликоза или си хранил пчелите с захар през медосборния период - да менте е! Ама ако вземеш един буркан с ливаден мед, разкристализираш го и му добавиш 2-3 капки натурално ментово масло менте ли става? Или от лавандула или мащерка? За мен не. Миналата година правих подобни експерименти с тези три вида масла и резултатите бяха превъзходни. Не ми се получи само с маслото от бял бор. Сега съм решил да смеся мед с лешников тахан в пропорция 1:1 да видя какво ще се получи.

jdrumev
14.09.2016, 15:19
Какво значи менте? Ами ако меда е направен от инвертиран сироп, или му е слагана гликоза или си хранил пчелите с захар през медосборния период - да менте е! Ама ако вземеш един буркан с ливаден мед, разкристализираш го и му добавиш 2-3 капки натурално ментово масло менте ли става? Или от лавандула или мащерка? За мен не. Миналата година правих подобни експерименти с тези три вида масла и резултатите бяха превъзходни. Не ми се получи само с маслото от бял бор. Сега съм решил да смеся мед с лешников тахан в пропорция 1:1 да видя какво ще се получи.



Ставаш тежък на мястото си:bigsmile:ако пробваш тая рецепта.

solaris60
14.09.2016, 17:50
Какво значи менте? Сега съм решил да смеся мед с лешников тахан в пропорция 1:1 да видя какво ще се получи.

Нещо великолепно, а и целебно. Не се прекалява.

solaris60
14.09.2016, 17:59
Бил е 100% менте понеже чистия мед от мента е с жълт цвят има сладък вкус и типичен аромат и среднозърнеста кристализация. Няма как да се обърка от пчелар запознат с това как кристализират видовете мед. За обикновен купувач това зелениковото със сигурност е мента (реално ментов мед менте)
При благоприятни условия като тази година от 1 дка мента се добива 20 кг мед.
И има доста големи площи засяти с мента. Има я из цяла България и Трендафил е прав има и близкородствени растения на ментата едното е маточината (които не знае маточината от 1 дка дава 8-11 кг мед), а другото не го помня че беше нещо усукано а и при мен го няма но точно то също придаваше този вкус на лукче.
При мен специално има горска мента (дива) и някои друг декар черна мента. Освен това Джоджена (гюзум) също е вид мента и също дава нектар а това го има в изобилие навсякъде.
Това е всичко което знам и го знам по повод че местен земеделец щеше да сее към 200-300 дка мента и ме изнанада с едно питане.... та бях се позаинтересовал

7373

Ето това е въпросната мента

borislav aleksandrov
14.09.2016, 21:23
Ето това е въпросната мента

това е дива мента пълно е с нея край мен

solaris60
14.09.2016, 21:46
това е дива мента пълно е с нея край мен

Значи не си слагал ментови капки в меда ;) и наистина съществува ментов мед? Както писа някой. Не, че няма и алхимици, които искат всячески да продадат един буркан некачествен мед, а убиват моите/вашите многогодишни усилия да доказвам/те качествата на меда, но на истинския мед.

borislav aleksandrov
15.09.2016, 09:27
По Искърското дефиле колеги вадят такъв мед,но цветът му е зеленикав

Поне от това което съм чел зеленикав отенък имат медове от горската върбовка (има и речна), от метличина, магарешки бодил също...


..... Ама ако вземеш един буркан с ливаден мед, разкристализираш го и му добавиш 2-3 капки натурално ментово масло менте ли става? Или от лавандула или мащерка? За мен не. .....

Става менте ако след това го продадеш като мед от мента. Иначе ако е само за теб (без продажба) е чудесно хрумване с което да изненадаш гостите си примерно...
Въпроса е че тези хора лъжат хората и им пробутват боклуци и ако се случи после този клиент да попадне на истински такъв мед те обевява за мошеник защото меда бил с друг цвят аромат... Поне да бяха си направили труда да прочетат малко дали има и с какъв цвят е пчелният мед от мента....
Миналата година кръстника ми платил 15-20 лв. за бурканче мед на кръстова гора, не бил опитвал балкански мед, когато се видяхме го отвори да ме почерпел с нещо дето аз не мога да произведа .... е наистина не мога, не съм химик. Както един познат казва - Такива заслужават да се върна и му залюпя буркана с меда на тиквата.....


Значи не си слагал ментови капки в меда ;) и наистина съществува ментов мед? Както писа някой. Не, че няма и алхимици, които искат всячески да продадат един буркан некачествен мед, а убиват моите/вашите многогодишни усилия да доказвам/те качествата на меда, но на истинския мед.

И защо да го правя - днес ще излъжа един-двама за някакви си 5-10 лв., утре пак... а като лъсне истината какво правим...

jdrumev
15.09.2016, 09:46
Колега от ЛАКАТНИК прави такъв мед от него съм чувал за цвета ако ме е излъгал значи аз ви лъжа:bigsmile:

solaris60
15.09.2016, 11:48
И защо да го правя - днес ще излъжа един-двама за някакви си 5-10 лв., утре пак... а като лъсне истината какво правим...

Точно това искам да подчертая, че в природата има такива богати аромати, ако се произвежда качествено меда, че не са необходими разни капки или каквито и да било там химикали от лабораторията на алхимика.

Лошото е в случая, че някой си позволяват тия неща за сметка на нас пчеларите. Дори има и тук в един пост как се правят експерименти с такива капки, ....:bigsmile:

tarty
15.09.2016, 12:13
Педи доста години ,един от известните Български пчелари продава на някакво изложение мед и пристига сина му с още мед, отваря багажника и започва да мирише яко на лавандула и баща му казва:
Абе сине, пак си изтървал дозата на ароматизатора.:-):-):-):-)

tsc1
15.09.2016, 12:20
Лошото е в случая, че някой си позволяват тия неща за сметка на нас пчеларите. Дори има и тук в един пост как се правят експерименти с такива капки....

И какво, ако не е тайна е лошото човек да експериментира - за своя сметка, на своя отговорност и за своя консумация?

Cvetomir
15.09.2016, 14:38
Педи доста години ,един от известните Български пчелари продава на някакво изложение мед и пристига сина му с още мед, отваря багажника и започва да мирише яко на лавандула и баща му казва:
Абе сине, пак си изтървал дозата на ароматизатора.:-):-):-):-)
Идва тая година една жена да си вземе лавандулов мед и ме пита дали чая ще стане лилав щото предния път като си купила лавандулов мед чая и ставал лилав... Аз закарах тая година двайсетина на лавандула и преди да цъфне бяха оглозгали всичко заради лошото време . За две седмици през цъфтежа напълниха магазините и съм сигурен че е лавандулов ама ни става лилав чая ни мирише силно на лавандула :) .

tarty
15.09.2016, 17:02
Идва тая година една жена да си вземе лавандулов мед и ме пита дали чая ще стане лилав щото предния път като си купила лавандулов мед чая и ставал лилав... Аз закарах тая година двайсетина на лавандула и преди да цъфне бяха оглозгали всичко заради лошото време . За две седмици през цъфтежа напълниха магазините и съм сигурен че е лавандулов ама ни става лилав чая ни мирише силно на лавандула :) .
То и аз имам 300 декара лавандула наблизо, но когато започва да цъфти, теква и маната и не мога да я отделя. На вкус пак не мога да усетя.

nyanakiev
15.09.2016, 17:55
мен ме питаха дали меда от рапица не мирише на нафта , щото от рапица правили дизел

Дамян Дамянов
15.09.2016, 18:02
http://i.imgur.com/9n8QXFH.jpg
http://i.imgur.com/pBAWnWP.jpg
http://i.imgur.com/NBaY1wq.jpg
http://i.imgur.com/puKkvVo.jpg

Дамян Дамянов
15.09.2016, 18:10
Джодженът, наречен и също юзум, гюзум, гьозум, менталария или мятва, е вид мента, растяща в Централна и Южна Европа.




Имам на няколко места такъв, които мирише на мента и не го събирам, защото после боба ще мирише на дъвка. Този на снимката не мирише на мента.
Измества всички треви и тръгва като плевел, но ако го минеш с тримера 1-2 пъти годишно и няма проблем, а и жената ще остане доволна. :laughing:
Посещава се от пчелите, но само ако няма сериозна паша, иначе не му обръщат внимание.
Пчелата се вижда на снимките как смуче от цветчетата.

todor.mitkov
18.09.2016, 18:49
Имах съмнения, че има такъв вид мед и след като Трендафил Дончев спомена как тазгодишната реколта е само такъв, реших да го проверя. И мога само да похваля колегата! Медът има интересен вкус, наподобяващ мента и като цяло много ми хареса. Отделно го предложи на хубава цена, прати ми препълнен буркан и добре опакован. Перфектен продукт и перфектно доставен!
Евала, колега!

jdrumev
18.09.2016, 18:58
Имах съмнения, че има такъв вид мед и след като Трендафил Дончев спомена как тазгодишната реколта е само такъв, реших да го проверя. И мога само да похваля колегата! Медът има интересен вкус, наподобяващ мента и като цяло много ми хареса. Отделно го предложи на хубава цена, прати ми препълнен буркан и добре опакован. Перфектен продукт и перфектно доставен!
Евала, колега!



Цвят какъв има?

Трендафил Дончев
18.09.2016, 19:15
Имах съмнения, че има такъв вид мед и след като Трендафил Дончев спомена как тазгодишната реколта е само такъв, реших да го проверя. И мога само да похваля колегата! Медът има интересен вкус, наподобяващ мента и като цяло много ми хареса. Отделно го предложи на хубава цена, прати ми препълнен буркан и добре опакован. Перфектен продукт и перфектно доставен!
Евала, колега!

БЛАГОДАРЯ за хубавите думи. Те струват повече.

slavi 13
18.09.2016, 20:27
При мен има мента и джоджан в моята градина, които цъфтят и пчелите не ги посещават, защото има други треви, които дават много повече нектар.

От един пчелар, мой познат, знам че ментата се посещава от пчелите. Но става въпрос за цели хълмове и баири с мента около пчелина, и пчелите нямат друга паша. Тогава пчелите посещават ментата.

Има много видове мента и джоджан....

todor.mitkov
19.09.2016, 10:15
Цвят какъв има?
Ето така изглежда
7395

бат тянко
19.09.2016, 10:42
Цвета е досущ, като моя- но от бабините зъби!:laughing:

Sakar
20.09.2016, 17:30
А колко бързо кристализира такъв мед?
Питам, защото наскоро ми предложиха да опитам "мед" от мента от родопския карай миналогодишна реколта, а беше бистър като ракия и имаше силно парлив ментов вкус.

Nikoletakat
10.02.2018, 12:51
Наскоро си купих ментов и мурсалски мед от една пчелна ферма от Триград, но меда от мента нито е с зеленикав оттенък нито е като на todor.mitkov. Моя има светло жълт цвят и е ситно кристализиран. Обаче като го копувах ми казаха че е от бяла мента не знам каква е разликата с тази дивата мента която сте наснимали в форума.

Трендафил Дончев
10.02.2018, 13:36
Наскоро си купих ментов и мурсалски мед от една пчелна ферма от Триград, но меда от мента нито е с зеленикав оттенък нито е като на todor.mitkov. Моя има светло жълт цвят и е ситно кристализиран. Обаче като го копувах ми казаха че е от бяла мента не знам каква е разликата с тази дивата мента която сте наснимали в форума.




Има разлика от тази мента

9261

и тази мента

9262

Меда който показва Митков, тоест моя мед е от първият вид мента, а този който сте купили от Триград е от вторият вид мента.

delta.e
10.02.2018, 21:26
Наскоро си купих ментов и мурсалски мед от една пчелна ферма от Триград, но меда от мента нито е с зеленикав оттенък нито е като на todor.mitkov. Моя има светло жълт цвят и е ситно кристализиран. Обаче като го копувах ми казаха че е от бяла мента не знам каква е разликата с тази дивата мента която сте наснимали в форума.

Мен , ме интересува Мурсалският мед ?
Как е ?

Трендафил Дончев
10.02.2018, 21:54
Ако в България имаше и един корен жен шен сигурно и мед от жен шен щеше да има.

todor.mitkov
11.02.2018, 20:48
Наскоро си купих ментов и мурсалски мед от една пчелна ферма от Триград, но меда от мента нито е с зеленикав оттенък нито е като на todor.mitkov. Моя има светло жълт цвят и е ситно кристализиран. Обаче като го копувах ми казаха че е от бяла мента не знам каква е разликата с тази дивата мента която сте наснимали в форума.
Коя е фермата и може ли контакт за връзка, че ми се иска да го опитам този ментов мед?

Трендафил Дончев
11.02.2018, 21:07
Коя е фермата и може ли контакт за връзка, че ми се иска да го опитам този ментов мед?
http://www.bggreenstars.com/index.php?id_product=11&controller=product&id_lang=1

todor.mitkov
11.02.2018, 23:28
http://www.bggreenstars.com/index.php?id_product=11&controller=product&id_lang=1
Леден съм като го видя тоя буркан със стрък мурсалски чай.
Опитвал ли си го този ментов мед?

Трендафил Дончев
11.02.2018, 23:43
Леден съм като го видя тоя буркан със стрък мурсалски чай.
Опитвал ли си го този ментов мед?

Може и ти да си го опитвал. Двете растения се развиват по едно и също време и на едни и същи места. Едното обича влажни до мочурливи места, а другото от мочурливи до блатисти места и затова се засичат. В някои години преобладава единия вид, а в други другия. Но в меда има винаги и от двата. Та извода е, че и ти си го опитвал.

todor.mitkov
11.02.2018, 23:52
Може и ти да си го опитвал. Двете растения се развиват по едно и също време и на едни и същи места. Едното обича влажни до мочурливи места, а другото от мочурливи до блатисти места и затова се засичат. В някои години преобладава единия вид, а в други другия. Но в меда има винаги и от двата. Та извода е, че и ти си го опитвал.
Имах предвид този мед от линка, че уж по баирите на Триград много мента имало ама кошери само на 1 място видях и то 40+ примерно.
Иначе аз както се съмнявах в ментовия мед така тази година и при мен се появи нещо подобно и на послевкус се усеща мента.

Трендафил Дончев
12.02.2018, 00:17
Имах предвид този мед от линка, че уж по баирите на Триград много мента имало ама кошери само на 1 място видях и то 40+ примерно.
Иначе аз както се съмнявах в ментовия мед така тази година и при мен се появи нещо подобно и на послевкус се усеща мента.

Да. Разбрах какво ме питаш, но не. В меда могат да се появят такива ментови нотки защото има много видове растения които имат такъв аромат. Стига да са на по - големи площи за да се усети.

Юрий Цветков
12.02.2018, 13:46
Мен пък ме изкефи този от бор и дива ягода. Само не разбрах от черен или бял бор е? :bigsmile:

tsc1
12.02.2018, 14:42
Мен пък ме изкефи този от бор и дива ягода. Само не разбрах от черен или бял бор е? :bigsmile:
Аз си правя сам тези медове, като на 100-150гр мед "Букет" добавям по една капка натурално етерично масло от мента или мащерка или лавандула. Следва активно и продължително бъркане! С маслото от бял бор резултата не е особено сполучлив (поне според моя вкус).

Трендафил Дончев
12.02.2018, 15:24
Аз си правя сам тези медове, като на 100-150гр мед "Букет" добавям по една капка натурално етерично масло от мента или мащерка или лавандула. Следва активно и продължително бъркане! С маслото от бял бор резултата не е особено сполучлив (поне според моя вкус).

А така, научи и най - простите как да ни подливат вода. :mad: И аз знам много неща как се правят, но си мълча. И преди ти правих забележка точно за това. После другите му виновни, че го не искат във форума. Ако си с нас, то бъди с нас, ако не си.....какво правиш при нас?

todor.mitkov
12.02.2018, 16:22
Мен пък ме изкефи този от бор и дива ягода. Само не разбрах от черен или бял бор е? :bigsmile:
В този от бор ли е, ела ли е, хвойна ли е, може и да има нещо истинско, че от Ягодина си взех подобен. Бабата беше пчеларка или поне помощничка, кошерите в двора, заведе ме до стаята с центрофугата и бурканите, опитах го и си взех.

Трендафил Дончев
12.02.2018, 16:31
В този от бор ли е, ела ли е, хвойна ли е, може и да има нещо истинско, че от Ягодина си взех подобен. Бабата беше пчеларка или поне помощничка, кошерите в двора, заведе ме до стаята с центрофугата и бурканите, опитах го и си взех.

От бора може да се вземе прашец и манов мед. Мановия може да бъде и бял/прозрачен/.

delta.e
13.02.2018, 21:15
Четвърта година година го ям този прозрачен бял манов мед .
Работя с бял бор на циркуляра и банцига .