PDA

Виж пълната версия : Овощни дръвчета



Емко
28.04.2016, 06:00
Добро утро ,колеги !
Извинявам се за невежеството си ,но имам един проблем .Кошерите ми са покрай 4-5 овощни дръвчета ,а на една от ябълките по листата има въшки и са се свили . С какво мога да напръскам без да навредя на кошерите. Опуснах пролетно пръскане. Междудругото всички вече прецавтяха .

jordanov
28.04.2016, 08:58
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=123

Емко
28.04.2016, 09:42
Прочел съм я тази тема ,но няма кой препарати ги няма на пазара вече. За това питам тук ако е излязло нещо ново.

Кънев
28.04.2016, 11:17
Не пръскай с нищо. Всички инсектициди са опасни за пчелите. Това което ще убие листните въшки ще убие и пчелите. Иначе, далеч от кошерите против листни въшки с успех съм ползвал Моспилан.

iuli1971
28.04.2016, 15:31
Здравей колега.Аз имам 5 дек. ябълково насаждение и заради пчелите избягвам всички инсектициди.Всъщност проблема при мен е струпясване и пръскам с фунгициди / уж безвредни за пчелите / само вечер след края на летежа.
По принцип след като казва ,че цъфтежа е преминал пчелата си няма работа по овошките,но нали се сещаш че няма как като пръскаш разтвора пада и долу,разнася се от полъх на вятъра и т.н.Ако под дърветата си със затревена площ е неизбежно да пострадат и пчелите.Трябва да бъдеш изключително внимателен при използването на инсектициди и да прецениш икономическата изгода.Да загубиш няколко килограма плодове от неприятели или пчелни семейства.Иначе съм съгласен,че има години в които листната въшка е изключително упорита и се развива в пъти повече.Понякога наистина си трябва пръскане и то не само едно.
Дано да прецениш правилно какво трябва да се направи.

Silvia
28.04.2016, 22:12
6581
Подчертаните в червено ги използвам от миналата година, лютите чушки - използвам сухи, действат мигновено, за прилепител слагам акарзин, ако няма, може и веро няколко капки. Пръскам сутрин рано преди летеж или вечер след като са се прибрали пчелите, кошерите са разположени в короната на овошките, но за сега дръвчетата са млади и не са много развити. Избягвам пръскането по самите кошери. До сега не сме имали проблеми при употребата на тези средства.